Liberalismus není pro rodičky

05. 09. 2011 | 21:06
Přečteno 7746 krát
Tato vláda chce liberalizovat téměř vše. Proč jsou porody výjimkou?

Po roce 89 se začalo hodně diskutovat o „humanizaci“ porodnictví. Z porodnic socialistických mělo velké množství žen traumatické zážitky. V kostce je lze shrnout tak, že byly jen jakýmsi anonymním strojem na výrobu dětí a o jejich individuální potřeby se nikdo v nejmenším nezajímal. Všichni – a především všechny – jsme po Listopadu věřily, že takový přístup se už v porodnictví opakovat nebude, že situace se pomalu a postupně, leč nezadržitelně, zlepší. Že porod bude považován za něco velmi intimního a zároveň přirozeného, nikoli za nemoc, a personál v porodnicích se podle toho začne chovat. A jestli se nějaká matka rozhodne rodit doma, že s ní příslušná porodnice bude samozřejmě spolupracovat.

Z těchto nadějí se naplnily jen některé, a ještě jen někde či jen částečně. Čeští lékaři i lékařky jsou mimořádně rigidní, což se ostatně ukazuje i v jiných medicínských oborech. V Praze si například v současné době nevyberete malou přátelskou porodnici, vybíráte si mezi nemocničními ústavy, z nichž jeden je větší než druhý. (Projekt alternativní porodnice v rámci nemocnice Na Bulovce fungoval jen krátce a skončil na údajné nekomunikaci mezi tamními porodními asistentkami a lékaři – druh této komunikace ilustrovala tehdejší televizní debata, kdy diskutující lékař referoval o zúčastněných porodních asistentkách výhradně jako o „děvčatech“ a nazýval je křestními jmény.)

Ano, výše zmíněné nemocnice jsou nepochybně na špičkové úrovni, co se týče pomoci dětem narozeným s nejrůznějšími komplikacemi, a Česká republika vykazuje jednu z nejnižších novorozeneckých a kojeneckých úmrtností. Nicméně pokrok v jednání s lidmi velmi zaostává za pokrokem technickým. V jedné z pražských porodnic ještě v letošním roce na podrobné dotazy o způsobu vedení porodu mojí těhotné kamarádce odpověděli slovy „a proč chcete rodit u nás, když máte tolik otázek?“. Také sterilizace romských žen vykonané bez jejich vědomí se prováděly ještě kolem roku 2000 a řada rodiček zažívá i dnes v porodnicích příšerné zážitky nikoli nepodobné těm ze socialismu.

Není tedy divu, že se některé ženy rozhodnou pro porod doma. A to přesto, že zdravotnický personál jim místo poskytnutí požadované součinnosti aktivně hází klacky pod nohy. Nicméně žen rodících doma z vlastního rozhodnutí je u nás velmi málo, dle statistik méně než v řadě vyspělých zemí. I to málo ale představuje pro někoho takový trn v oku, že zde máme návrh zákona, který chce domácí porody znemožnit úplně.

Tato vláda se ohání liberalizací všeho možného i nemožného, stejně jako tvrzením, že jí je svatá svoboda jednotlivce. Jsme vyzýváni k tomu, abychom si sami vybírali svoje lékaře a lékařky a dali tak svobodně najevo, kteří jsou ti nejlepší. Diskutuje se i o tom, že se pacienti mají podílet na rozhodování o vlastní léčbě. Na porody to ovšem neplatí. Ačkoli trend civilizovaných zemí a doporučení mezinárodních organizací, že rodící žena má mít právo si vybrat, mluví jednoznačně, tato vláda těhotným ženám žádné právo na svobodné rozhodování přiznat nehodlá. Zato jim vzkazuje: roďte a mlčte.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

A začalo to povinností poutat se v autě i při jízdě ve městě a svítit i za jasného slunečného dne :)))) Kolik blbostí ještě naši poslanci schválí ?
05. 09. 2011 | 21:22

Petr Havelka napsal(a):

Mám jednoduchou otázku. Proč má naše republika tak nízkou úmrtnost novorozenců či rodiček nízkou celosvětově i oproti dalece vyspělejším státům.
05. 09. 2011 | 21:25

Hujo napsal(a):

Bohužel autorka netuší že porod není svobodou jednotlivce, protože při porodu de jure vzniká nový jedinec a tento je chráněn ústavou a zákony o přístupu ke zdravotní péči, kterou mu matka tímto odpírá.
Jistěže se teď do mě pustí domácí rodičky, které měly to štěstí že "jim se nic nestalo a všechno bylo v pohodě" a strategicky budou zamlčovat ty případy, kdy rozhodnutí matky o domácím porodu způsobilo novorozenci nezvratné poškození zdraví, vzniklé v důsledku prodlení při čekání na lékaře a přepravě do zdravotnického zařízení.
05. 09. 2011 | 21:26

Ives napsal(a):

Paní autorka řekla A, takže by měla dodat B, tj. nic proti liberalizaci, ale v případě komplikací si domácí rodička vše zaplatí (výjezd, lékařský zákrok atd)a pokud dojde k poškození zdraví novorozence v rámci liberalizace by měla nést následky svého rozhodnutí, tj. platit léčbu a následnou péči. Pokud svoboda, tak i s nesením následků svého konání!
05. 09. 2011 | 21:42

Misantrop napsal(a):

"Obecně prospěšná společnost Gender Studies"...dál ani nemusím číst, natožpak samotný článek. Zkuste si, vážená soudružko feminacistko, vyhrnout rukávy a věnovat se nějaké skutečné práci, nikoliv nutně fyzické (v zájmu bezpečnosti ostatních). Celý život melete pantem naprázdno.
05. 09. 2011 | 21:43

Divobyj napsal(a):

Madam,
gratuluji Vám!Objevila jste oblast,kterou ještě Vám podobní nezničili.Tou oblastí je naše porodnictví.Jsem přesvědčen o tom,že jste schopni všeho a dokážete ve velmi krátké době to,že v našem porodnictví nezůstane kámen na kameni.
Souhlasím s Vámi,když má být v této společnosti bor-el,tak teda FŠUDE !!!
05. 09. 2011 | 21:45

Petr z Tábora napsal(a):

Vláda má pravdu. Svobodě rozhodování rodičky je nadřazen nárok dítěte na pokud možno bezproblémový vstup do života.
Uznávám, že prostředí porodnic a personál se mají dále zlepšovat a více usilovat o pohodu matky.
05. 09. 2011 | 21:50

Fialenka napsal(a):

Znám případ, kdy prvorodička ležela na zádech na porodním lehátku a musela porod zadržovat, aby dítě nespadlo na zem. Nikdo u ní nebyl a dítě už mělo částečně hlavičku venku. Trvalo to docela dlouho a mimino pak bylo přidušené. Naštěstí, díky osvětě porodních asistenek, může být dneska žena při porodu v přirozené porodní poloze, tedy ne vleže, ale ve svislé poloze. Jednak se prý tak líp rodí a jednak má rodička možnost dítě chytit do rukou. Taky je podle mě důležité porody zbytečně neurychlovat.
05. 09. 2011 | 21:54

vaclavhorejsi napsal(a):

Divobyj:

Zcela s vami souhlasim.
Propagace domacich porodu, odmitani ockovani ve jmenu "svobody" jsou stejne absurdni jako odmitani silnicnich pravidel.

..
05. 09. 2011 | 22:05

Jamima napsal(a):

Pořád to říkám. Paní Marx Tominová spolehlivě prohraje ČSSD volby, pokud ji včas nekopnou do .......Jen tak naokraj pro madam Tominovou - rodička ať si klidně umře, pokud se tak sama DEMOKRATICKY A SVOBODNĚ rozhodne, ale ať do toho netahá své nenarozené dítě......
05. 09. 2011 | 22:06

Duroy napsal(a):

Moc tomu nerozumím, neb jsem nerodil. Bohužel se již nemohu zeptat své babičky, která měla 7 dětí, a vím, že pokaždé rodila za jiných okolnoistí, jak by si představovala ideální porod.
Z naprosto normální, přirozené věci v přírodě, se dělá, něco... A proč? Přece je normální a výzkumy prokázáno, že ideální prvorodička má 17-23 let. Že se věk posunul? To je fakt, ale tím pádem si následky, představy, či cokoli jiného neste samy. Svobodně jste si zvolili, svobodně si neste následky. (příspěvek od Ives).
Děkuji našim lékařům, za jednu z nejnižších novorozeneckých úmrtí na světě.
Ano, právo svobodné volby, ale pak nechtějte příspěvek z mých daní na vaši volbu.
05. 09. 2011 | 22:09

Alena Vrbová napsal(a):

Paní Marksová-Tominová,

tentokrát s Vašim obsahem nemohu souhlasit a myslím si, že Váš obsah i chápu.
Vědomá odpovědnost budoucích rodiček je nejen odpovědností za zdraví své, ale především odpovědností za zdraví nově rozeného člověka. Jak kdosi psal viz výše - není to o svobodě jednotlivce(matky, rodičky), ale ochrana nově narozeného člověka(dítěte) při možných komplikací atd. Domácí porod je velmi lákává představa a není schopen( co do technického, profesního(odborného) servisu se přiblížit ba dokonce být v jakési rovnováze(konkurenci) oproti porodnicím. To vyplývá z logiky věci. A je to v naprostém pořádku. Nicméně nemocniční vybavení(servis) dle svých informací, je v reálu na velmi kvalitní úrovni, než-li sama popisujete.
05. 09. 2011 | 22:18

Fialenka napsal(a):

K těm porodům doma (o tom hlavně blog je). Ženám by rozhodně nemělo být upíráno právo rodit doma. Rodit v porodnici nemůže být povinností. Jinak podle mě je nejlepší rodit v porodnici, kde umožňují rodit bez zbytečných zásahů a v přirozené porodní poloze. Bohužel ne všechny porodnice to umožňují.
05. 09. 2011 | 22:18

Občan napsal(a):

Paní Tominová,

Má paní porodila za socialismu dvakrát. V obou případech by ji i dítě 100% stála jakákoli "alternativnost" život. Ve druhém případě si moc přála alespoň zkusit přirozený porod. A ta příšerná socialistická porodnice jí vyšla vstříc. Měla spolu s dalšími třemi nastávajícími matkami k dispozici kabiny se sprchami, lůžko na "hekárně", kam si mohla jít kdykoli to šlo zdřímnout, cvičební "hopsací" míč, komunikaci s porodní asistentkou, která jim radila a uklidňovala je. Třikrát ji v noci prohlédl lékař, aby zjistil, zda je nějaká šance na přirozený porod. Když bylo definitivně jasné, že to "normálně" nepůjde, poněkolikátí ji nechali zavolat domů, jaká je situace, a pak v klidu odešla na operační sál, kde jí provedli porod císařským řezem.
Díky vstřícnosti porodnice byla za noc svědkem několika porodů, takže alespoň zprostředkovaně zažila radost ze zrození, která jí nebyla dopřána. Dodnes na svůj druhý porod vzpomíná jako na příjemný zážitek. První byl předem indikovaná operace, takže si z něho nepamatuje nic.
Rodila zcela neprotekčně v letech 1984 a 1987 v jedné z menších pražských porodnic, které byly po plyšáku všechny s velkou slávou zrušeny jako socialistický přežitek.

Jste mladá a o socialistickém porodnictví víte kulový.

Pokud chtějí dnešní rodičky NADSTANDARDNÍ alternativy, MUSÍ si je zaplatit. Veřejné zdravotnictví ZATÍM poskytuje standardní bezpečný porod a rodičky se mohou jen modlit, aby to alespoň tak zůstalo. Vy si roďte, jak uznáte za vhodné, ale ZA SVÉ. Žijete v liberálně tržním státě a musíte si vybrat mezi standardem poskytovaným a placeným veřejným zdravotním pojištěním a nadstandardem hrazeným ze svého nebo z komerčního pojištění.
05. 09. 2011 | 22:23

Občan napsal(a):

To Fialenka:

Tou "přirozenou" porodní polohou myslíte co?
Již ve středověku se ve městech celkem běžně používaly různé porodní stolice, více či méně podobné dnešním porodním křeslům. Jinak ženy rodily vleže v posteli, podepřené poduškami. A nebo také někde na seně a víceméně bez pomoci.
KTERÁ poloha je podle Vás tou "přirozenou"? Vleže, vsedě, v polosedu, na bobku, ležíc na boku? Těch možností je totiž tolik, že mluvit o nějaké "přirozené porodní poloze" je docela nesmysl.
05. 09. 2011 | 22:29

Cesotvatel napsal(a):

Porodnice v Podolí by za první republiky, kdy byla v soukromích rukách, jedna ze špičkových porodnic. Pak přišlo zestátnění a komunismus a její úroveň poklesla. Dnes zůstala ve státních rukách a její kvalita nedosahuje ani zdaleka úrovně z dob první republiky. Takové jsou problémy našeho zdravotnictví.
05. 09. 2011 | 22:33

šlapka napsal(a):

Cestvatel
Synku, už radši nepij....
Víš - abys zítra v rachotě odvedl kvalitní práci. Minimálně tak kvalitní, jako tvůj praděda za 1. republiky....
05. 09. 2011 | 22:42

Fialenka napsal(a):

Občane

je to podle porodní doby a podle toho kde v porodních cestách dítě zrovna je. Ze začátku to může být pozice na boku, pak v polosedě, v kleče, ve dřepu, ve stoje, nebo třeba na všech čtyřech. Prý to je lepší než ležet na zádech …. Lepší na otevírání děložního hrdla a celkový průchod dítěte. Poloha i tempo porodu má taky vliv na neprasknutí hráze.
05. 09. 2011 | 22:49

Divobyj napsal(a):

václavhorejsi

Jsem přesvědčen o tom,že lidé by se měli obrátit zpět k přírodě,jelikož se jí především poslední dobou značně odcizili.Na druhou stranu určitě nepatřím mezi fanatiky,kteří by se nejraději zase houpali na stromech jako opice.Vývoj všeho NEMÁ tvar kruhu,nýbrž šroubovice,tzn.že člověk se obrazně vrací na místo,kde již v minulosti byl,ale o level výše.
Proto si myslím,že domácí porody jsou z důvodů nedostatku přístrojů a vhodného personálu HAZARDEM nejen se životem matky,(ta,chce-li spáchat sebevraždu,těžko ji v tom bránit)ale především se životem bezbranného novorozence.
05. 09. 2011 | 22:49

Fialenka napsal(a):

No a proč tomu Občane říkám „přirozená“:

„Polohu vleže na zádech používáme dvě stě let a vznikla ze společenských a historických důvodů, které dnes již neplatí. Ženy v různých kulturách dávaly po celé věky přednost rození ve vertikální poloze. Historické rukopisy často zobrazují ženy při porodu vestoje anebo ve dřepu, s roztaženýma nohama. V současnosti existuje celá řada podložených důkazů, podle nichž tyto polohy zvětšují průchodnost pánve.“
V "přirozené" poloze možná hraje roli i gravitace.
05. 09. 2011 | 23:00

Skogen napsal(a):

Už je to tu zas... Marks-Tomin s kýblem horké vody a haldou ručníků. A budou rodičky, anebo její rodinní příslušníci, v případě újmy ty porodní báby moci taky žalovat? Předpokládám, že nic rizikového si na triko tak jako tak nevezmou, takže by to bylo víceméně jasné. Leda by se nejprve podšoupnul k podpisu formulářek, něco na způsob těch informovaných souhlasů se sterilizací, sic si tu vodu sehřejte sami...
05. 09. 2011 | 23:04

Skogen napsal(a):

Fialenko, vy už jste rodila? Tedy, jestli už jste svisle chytala dítě do rukou.

Já tedy nevím, ale moje žena u obou porodů v onen čas docela uvítala, že nemusí držet balanc a chytat cokoliv krom okraje lehátka...
05. 09. 2011 | 23:10

kočka šklíba napsal(a):

Cestovateli(Bc. Martine, liberále) neplácejte naprosté zhovadilosti i tady. Nic o porodnici v Podolí nevíte, na rozdíl ode mě. Nepředpokládám, že jste tam rodil, ani nikde jinde. Já tam nejen rodila ale byla několikrát během pár let i léčena. Podolí bylo před rokem 1989 jedna z nejlepších porodnic u nás. S výtečnými lékaři.

Jinak otázka Petra Havelky je i mou otázkou na paní Tominovou.
A jako matka se opravdu divím rodičkám, které riskují život a zdraví svých dětí. Nikdy nemohou mít 100% jistotu, že se porod nezvrtne v nějaké komplikace. A odvolávat se jak na zahraničí, tak na to, že dříve se rodilo doma je další nesmysl. Dříve rozhodně také byla mnohem větší novorozenecká úmrtnost i úmrtnost matek a ve vztahu k zahraničí je relevantní otázka Petra Havelky.
05. 09. 2011 | 23:16

Jamima napsal(a):

Paní Tominová, kdysi rodily ženy i na poli - plánujete zavést v duchu liberalismu a demokracie také polní porody? Já jen, že dnes málokterá děvčina rozezná kukuřici od mrkve, tak ať pak z toho nejsou nějaké zmatky při volání lékařské pomoci......
06. 09. 2011 | 00:59

Skogen napsal(a):

Kormorán, řekl bych, že na tvém respektu rodičce prdlajs záleží. Přesně v tu dobu má jedinou myšlenku a sice "ať už je to venku". Jó, když to nejde, je to malér. Romantiku si můžeš strčit za klobouk.
06. 09. 2011 | 01:52

Fialenka napsal(a):

Skogene, podle mne možnost zachytit dítě do rukou k porodu patří. Té o které jsem nahoře psala, by se to zrovna hodilo. Její dítě málem spadlo z výšky na zem. Hlavičku už mělo částečně venku a rodička se musela hodně namáhat, aby porod zadržela. Jiná příbuzná rodila v polosedě a svoje dítě do rukou chytala. Ne z nutnosti, ale z nadšení.
Samozřejmě je velká a vítaná výhoda (a někdy nutnost), když ženě někdo pomáhá. A jak jsem již řekla, za nejlepší místo k porodu považuji porodnici.
06. 09. 2011 | 06:42

anti politik napsal(a):

Bože to je zase zbytečný blábol. Někdy mám pocit, že si platíme politickou lůzu jen proto aby nám dělala ze života peklo. To je různých polo až úplně debilních práv o kterých jsme neměli dodnes ani tušáka, že by se z toho jeden pos...! Klika, že máme marksovou, ta nám zavede tolik práv, že se tom ani prase nevyzná! Není to přímá urážka pane Stejskal. Ale mažte pokud chcete.
06. 09. 2011 | 07:27

vladimír314 napsal(a):

Paní Tominová má pravdu, ta nízká úmrtnost dětí při porodu je proti přírodě a žen taky při porodu umírá nějak nepřirozeně málo!
06. 09. 2011 | 07:29

Sladký napsal(a):

Paní Marksová-Tominová, patrně si neuvědomujete,že jste docela zajímavý případ pro psychoanalytika.Zapáleně zde hájité a prosazujete práva žen, pozastavujete se nad sexismem (ceských,bílých) mužů,poukazujete na křivdy,jimž se ženám dostává v mluveném a psaném jazyce,slovem-ujíždíte na naprostých prkotinách - a zároveň zapáleně hájíte Cikány v jejichž kultuře žádné respekty a ohledy vůči ženě neexistují, v nichž se postoje mužů vůči ženám příliš neliší od těch,které jsou bežné v islámských zamích a jsou mírně řečeno,silně macho.Co vy na to? Pokuste se nad tím do očí bijícím paradoxem zamyslet a najít nějaká vysvětlení.Ostatně- tenhle paradox není vlastní jen vám.Je celkem typický pro celou řadu feministek, a nejen u nás.
Dodám ještě,že pokud vám záleží na úspěch sociální demokracie ve volbách,měla byste přehodnotit své ambice.
06. 09. 2011 | 07:42

Sladký napsal(a):

Kormorán-dík za perfektní příspěvky,jasně dokumentující,že antikomunismus není nic jiného,než komunismus s opačným znaménkem,že fanatický,zuřivý a zaslepený antikomunista je tentýž lidský typ jako kovaný bolševik,stejně fanatický,stejně zuřivý,stejně zaslepený a stejně primitivní.Včetně častého a oblíbeného používání slov soudruh,soudruzi.:o))
06. 09. 2011 | 07:48

žena napsal(a):

Před rokem 89 jsem rodila třikrát a shodou okolností pokaždé v jiné porodnici. Nijak mě to psychicky nepoznamenalo, přestože i tenkrát platilo "V Praze si například v současné době nevyberete malou přátelskou porodnici, vybíráte si mezi nemocničními ústavy, z nichž jeden je větší než druhý." Podle mě to není ve velikosti budovy.

"Nicméně pokrok v jednání s lidmi velmi zaostává za pokrokem technickým." - soudě podle mých a dceřinných zkušeností při porodu tato věta obecně neplatí.

"Česká republika vykazuje jednu z nejnižších novorozeneckých a kojeneckých úmrtností." - k tomu lze dodat jen - kéž by tomu tak i nadále bylo a z tohoto důvodu nechť jsou porody v porodnicích.
06. 09. 2011 | 07:49

Skalník napsal(a):

Paní Engels Tomin- jak je to s rovnoprávností, neměli by chlapi dostávat nějaké odškodné za to že si nemohou porodit své dítě. Takhle čekají až nějaká ženská porodí a pak ukáže na chlapa a řekne že jeho je to taky ať platí. To přece v demokracii nemůže být pravda
06. 09. 2011 | 07:51

francek napsal(a):

tak paní Tominová, o vás už je postaráno. Pokud socani vyhrají volby a vy se dostanete k "funkci", postaráte se o své druhy, snaživce Kocába, Džamilu, Bursíka s Kačenkou?
Opravdu se už nemohu dočkat toho vámi naordinovaného lepšího světa.
06. 09. 2011 | 07:52

Občan napsal(a):

Fialenka napsal(a):
"Skogene, podle mne možnost zachytit dítě do rukou k porodu patří. Té o které jsem nahoře psala, by se to zrovna hodilo. Její dítě málem spadlo z výšky na zem. Hlavičku už mělo částečně venku a rodička se musela hodně namáhat, aby porod zadržela. Jiná příbuzná rodila v polosedě a svoje dítě do rukou chytala. Ne z nutnosti, ale z nadšení.
Samozřejmě je velká a vítaná výhoda (a někdy nutnost), když ženě někdo pomáhá. A jak jsem již řekla, za nejlepší místo k porodu považuji porodnici. 06. 09. 2011 | 06:42 "

Pokud jste gorila nebo orangutan, pak jistě ano. Pokud jste příslušnicí homo (s velkou výhradou) sapiens sapien, pak zcela jistě ne, protože to jaksi vylučuje Vaše anatomie. Ostatně, zkuste si to - přivažte si na břicho polštářek, sedněte si do hlubokého dřepu a požádejte někoho, aby pod Vás vsunul panenku nebo plyšáka a zkuste na ni laespoň dosáhnout rukama.
Mimochodem - pokud budete rodit v dřepu, pak máte roztržení hráze skoro jisté. Nemluvě o tom, že miminko se značnou pravděpodobností pokálíte a pomočíte.
Rovněž porod vestoje, při němž hodláte zachycovat miminko do rukou, bude jistě zajímavým gymnastickým cvičením. Pokud totiž nemáte ruce asi tak dvoumetrové, budete se muset v závěrečné fázi porodu hluboce ohnout přes vzduté břicho, čímž miminku adrenalinově zpestříte příchod na svět nečekanou deformací porodních cest.

Fialenko, prosím Vás, přestaňte už číst ty strašlivé bludy na různých mimi- a mamiwebech, běžte na lékařskou fakutlu a půjčte si tam něco o fyziologii porodu. A nebo se nechte někým oplodnit a můžete si ty svoje experimenty ověřit v praxi.
06. 09. 2011 | 08:00

Sladký napsal(a):

No, já jakožto odborník bych řekl,že přirozená poloha k porodu je na všech čtyřech.Tuším,že tak rodí všichni savci, přesněji všechny savky/savice.. (Savec-savka nebo savice) Nebo se mýlím? :o)))No,možná přitom některé i leží,ale určitě ne na zádech.
06. 09. 2011 | 08:18

KM napsal(a):

Jsem přesvědčen o tom, že kdyby byly u nás masově rozšířené domácí porody, dámy z Gender Studies by si velmi hlasitě stěžovaly na to, jak je u nás trestuhodně hazardováno s životy rodiček i novorozenců.
06. 09. 2011 | 08:24

Čochtan napsal(a):

Milé dámy.
Rodička je zákaznice. Náš zákazník, náš pán. Platilo kdysi za první republiky. Proč to ženský neprosazujete ? Vy platíte, vlastně platí vaše pojišťovna, tak vy máte dostat co chcete. Doktor není Pánbůh v bílém plášti, ale odborník, který vám má za vaše peníze posloužit. Dejte mu to najevo. Pokud vaše přání není v hrubém rozporu s medicínskou vědou, musí vám být vyhověno.
06. 09. 2011 | 08:25

Čochtan napsal(a):

Sladký,
naše kočka při porodu ležela na boku. Žirafa při tom stojí. Mám dojem, že se zkoušel porod ve stoje, kdy rodička se zavěsila manželovi na krk, ten ji držel, ... problém bych viděl v tom jak zajistit aby manžel neomdlel. Zavázat mu oči ?
06. 09. 2011 | 08:30

francek napsal(a):

- pokud bude socanská kandidátka do voleb "panoptikum" s osobnostmi jako je autorka blogu, jsou pro mne nevolitelní. Zajímalo by mě, jestli si autorka doopravdy myslí, že pro běžného zaměstnance a daňového poplatníka je v současnosti ten největší problém to, že má sníženou možnost zmrzačit vlastní děcko při tom "přirozeném, domácím porodu"?
Ještě by mě zajímalo, přes koho se tato dáma k těm proletářskejm socanům dostala, přes mladýho Dienstbera?
A stálá, pořád nezodpovězená otázka, budou ji následovat další, všem dobře známí "majitelé pravdy"?
06. 09. 2011 | 08:42

Sladký napsal(a):

Čochtan- dík za cenné upřesňující informace!
06. 09. 2011 | 08:45

francek napsal(a):

Abych nezapoměl, dámo autorko, píšete, že máte dvě děcka.
Taky jste je porodila tak nějak "alternativně", nebo běžně v té neosobní a nepříjemné porodnici?
06. 09. 2011 | 08:47

Čochtan napsal(a):

Souhlas s názorem, že porodnice je nejlepší místo k porodu. Jde jen o to, aby tam byla příjemná atmosféra. To je záležitost personálu.

Jak se dívá věda na porod ve vodě ? Kdysi to byla móda tady na "západě".

"jestli už jste svisle chytala dítě do rukou!" Nemám medicinské znalosti, ale není novorozeně značně kluzké ? Asi tak jako vánoční kapr ? Nechtělo by to podběrák ?
06. 09. 2011 | 08:48

Čochtan napsal(a):

Sladký, není zač. Jako gynekolog-samouk rád poradím.
06. 09. 2011 | 08:50

Občan napsal(a):

To Sladký:

Lidoopi - tedy správně genderově lidoopky (nebo spíš ženoopky? Se omlouvám, ale jsem genderový negramot :o)) ) - dost často rodí v pololeže, opřené zády o kmen stromu. Stejně rodí i pandy.
Naše pesice rodila na boku a všelijak jinak, protože jí bylo dost nedobře. Nakonec to skončilo šťastně, ale rozhodně to nebyla žádná filmová romantika.
06. 09. 2011 | 09:06

Saltzman napsal(a):

Manželka, jako dětská sestra, pracovala dlouhé roky na porodním oddělení nemocnice. Tam se jistě dalo vytýkat spoustu věcí, jako třeba zákaz donášet rodičce květiny z hygienických důvodů, přičemž po oddělení z dovezeného vypraného prádla vybíhali švábi. Také návštěvy z téhož důvodu nesměly k matce a dítěti, jen přes telefon u dveří s ní mohli komunikovat. To bylo za socialismu.

Dnešek je jiný a podstatně lidštější. Mnozí si ale představují, že mají právo na naprosto všechno a to i v případě narození nového člověka. Jako by jim dítě patřilo natolik, že jen oni rozhodnou o jeho osudu. Nevnímají, že dnes existují zákony na ochranu dítěte. Svoboda jednotlivce totiž končí tam, kde může ohrozit někoho jiného. Proto rodička rozhodně nemůže podepisovat reverz, že si porodí třeba v příkopě, když to uzná za lepší.

Omezenost v odbornosti laika je antiproduktivní vůči úspěšnému lékařskému zákroku. Lékař je vždy(!) odborně lépe vybaven, než laik a proto jeho námitky jsou jistě oprávněné. Podsouvat mu zlý úmysl je směšné.

Shodou okolností včera byl v Četnických humoreskách na ČT1 příběh "Loupežník". V něm proběhla historka s porodem v chudé chalupě na ukrajinské části Československa 1.republiky. Rodička porodila s pomocí porodní báby dítě, ale zůstala v ní placenta. Porodní bába i ostatní ženské ji nedokázaly pomoci a nebýt rázného policajta, který přivezl téměř násilím doktora, pak by matka dítěti zemřela.

To je jen jedna z velmi mnoha možností komplikace porodu. Zastavit krvácení je problém i pro odborníka. Výkon porodu s dodržením přísné hygieny není také maličkost a následky špatné hygieny u porodu mohou být fatální jak pro rodičku, tak pro novorozence. Nastávající matka by jednoznačně měla upřednostnit zdraví svého dítěte a své jako matky, před nějakou chimérou slastného prožitku domácího porodu. Je-li však natolik ovlivněna mudrlantstvím v médiích a od šarlatánů, pak musí lékaři vynucovat společně se státem zdraví děcka i rodičky i proti vůli rodičů novorozence!

Svoboda je heslo vcelku abstraktní. Tyranie a násilí pak má kontury zřetelné, neabstraktní. Nesvoboda neznamená nutně nedobro. Omezení svobody proti vůli jedince není nutně aktem zla, nebo-li není nutně tyranií.
Tupá matka by také mohla požadovat třeba i nedocházení dítěte do školy a později do práce. Tupá matka by se mohla dožadovat své svobody v mlácení děcka a jeho špatné(třeba veganské) stravy. A mnoho jiných požadavků "svobody" by mohly tupé matky požadovat. Stát a zdravotníci jsou tu právě od toho, aby drželi na uzdě "svobody" laických vizionářů, kteří mohou svými činy ublížit i svým dětem, nebo dokonce sobě přivodit smrt.

Marksová-Tominová je genderka se vším všudy. Bojuje za rovnoprávnosti žen s muži a má z toho dobré bydlo. Využívá právě oné demokratické svobody, že si může plácat a tvrdit cokoliv uzná za vhodné. Doktoři si tuto slastnost nemohou dovolit! To by je stát i občané brzo hnali k odpovědnosti za svá poškození. Doktor musí předně udělat po odborné stránce vše, aby nebylo zdraví a život novorozence i rodičky ohroženo. Jestli je zároveň genderkou, či ve volné chvíli šamanem, to nesmí mít vliv na jeho profesionalitu. Jinak by přišel nejen o diplom, ale i dost možná i o pár roků na svobodě. O to genderka Marksová Tominová rozhodně nepřijde a proto píše hovadiny!
06. 09. 2011 | 09:26

Irena napsal(a):

Fialenko, soudě podle vašich příspěvků, máte hodně nastudováno. Musím se usmát, když si vzpomenu, jak jsem byla naivní a dychtivá využít všechny "in" postupy, které dnes máme k dispozici. Žádný nástřih, žádný klystýr, žádná horizontální poloha a pod. Jak dnes hodnotím všechno úplně jinak! Vliv gravitace v druhé době porodní - směšné. Tření a odpor stěn porodního kanálu jsou tak velké, že vliv gravitace je naprosto zanedbatelný. V této poloze jsem se totálně vyčerpala. Síla, kterou potřebujete na vypuzení, se tříští na udržení rovnováhy a pozornosti. Klystýr - co myslíte, kdybych měla jít rodit znovu, co bych si vybrala? A "konzervativní" poloha vleže? U té jsem nakonec skončila. Šťastná, že teprve takhle se mi celý porod posunul kupředu. Neumím si představit sama sebe, jak v poloze vertikální při tom všem stíhám s nadhledem a láskou zachytit své novorozené děťátko, aby se mu nic nestalo. Ach jo.....:-)))
06. 09. 2011 | 09:26

Irena napsal(a):

Co k článku paní Tominové dodat? Svoboda je nádherná a potřebná věc, ale někde se ráda určité svobody vzdám ve prospěch toho, co je pro mě důležitější. Ve prospěch co nejvíce bezpečného a zajištěného vstupu svého dítěte na svět.
06. 09. 2011 | 09:40

Občan napsal(a):

Msnželka mi vyprávěla o celé té své porodní noci i o všech porodech, co té noci viděla.
Vzpomínám si na jednu historku, kdy na sál přivezli hysterickou ženu. Křičela, odmítala cokoli a kohokoli poslouchat, nespolupracovala jen hulákala "Pomoc mi, mamička moja!" . Byla u ní asistentka a snažila se ji přimět alespoň k pořádnému dýchání, že se jí bude dusit miminko, když takhle vyvádí. A nic. Asi po dvaceti minutách, kdy už z ní lezli po zdi všichni ve všech třech ostatních boxech, z jednoho boxu prý vystartovala starší a značně hřmotná porodní asistentka. Vlítla k rodičce, vrazila jí facku, štěkla na ni několik vět východniarsky a za asi minutu bylo miminko na světě.

Tak já nevím. Asi je v některých případech nějaká ta disciplina přece jen potřeba.
06. 09. 2011 | 09:58

kovar napsal(a):

Paní Tominová, jde o to, zda preferujete zájmy své anebo zájmy dítěte. Pokud jste příznivcem první možnosti, tak si roďte, kde chcete. Pokud však preferujete zájmy dítě,te tak vám nezbývá nic jiného než rodit v porodnici.
06. 09. 2011 | 10:28

humanrightová tajfunek napsal(a):

Děkuji autorce za oprášení darwinismu.

Těch neduživých děcek na jipkách je skutečně hodně a ČSSD takto přirozenou cestou ušetří tolik důlité peníze ve zdravotnictví.

Ještě autorko máte nějaká další "ESA" k diskusi. Např. co takhle uzákonit, aby se dítě např. jmenovalo "ten co byl zplozen po dobré pijatyce".

To by hezký liberalismus a jak by jste si mohla vyšlápnout a odplivnout. Panečku to je látka pro takové gender tetky jako Vy!
06. 09. 2011 | 10:42

Alena Čechová napsal(a):

Já si taky myslím, že je náš život svázaný zbytečným množstvím regulí a omezení. Ovšem občani téhle země to takto chtějí. Proč se proboha tolik rodiček hrne na registraci k porodu už ve 12. týdnu, ačkoli pro tuto registraci nemá zmíněná porodnice žádný zákonný důvod? A sedí tam chudinky dobrovolně už cca od 5 hodin od rána, aby na ně vyšla řada? Naše zdravotnictví je odrazem společnosti, stejně jako všechny ostatní veřejné služby - školství, dráhy a tak. Musíme napřed chtít být svobodní, jenže to za situace, kdy za více než polovinu pojištěnců platí zdravotní pojištění stát, nelze dobře provést. Stát platí, tak i rozhoduje. Museli bychom se napřed umět postavit na vlastní nohy a začít právě u toho placení.
Pro mne za mne, ať si ženy rodí třeba na zasněžené mezi se šamanem, mně osobně je to volné. Jejich boj. Možná, že kdyby se za porod platilo, doktoři by se chytili za nos. Porodnice jsou přeplněné, což dokládá ta výše zmíněná registrace, nechápu tedy, že si lékaři (mizerně placení zřejmě, jak si stále stěžují) nechtějí nechat trochu ulevit?
06. 09. 2011 | 11:14

Jamima napsal(a):

Paní Tominová, vám konkrétně a vašemu genderově spřízněnému hejnu bych ty domácí porody přímo nařídila. Bez možnosti utišujících léků i při hlasitém dožadování se těchto. Né, že bych byla snad tak škodolibá, ale abyste si tak nějak hluboce zažily ty nádherné neopakovatelné pocity a mohly o nich i nadále informovat národ. Také byste měla svůj návrat k domácím porodům rozšířit i na další činnosti s dítětem spojené - praní plen na valše, ruční příprava všech dětských pokrmů apod. To byste všem ve světě teprve vytřela zrak - kam se hrabou na takovouto progresi všechny spory o -ová a hymny......zkuste to, pořiďte si sedm děcek jako moje prababička a uvidíte, za jakou hvězdu budete.......
06. 09. 2011 | 11:31

Alena Čechová napsal(a):

Já myslím, že stačí zařadit porod s porodníkem do nadstandardu, bez doplatku by to bylo jen s asistentnkou, a bylo by. Však by se to vyřešilo jaksi tržně samo. Co by se ušetřilo za porodníka, mohly by pobrat asistentky, akreditované MZ, které by mohly docházet i domů. Však pořád šetříme, ne? Pojišťovna už nemá cash, zpožďuje platby, další krize na krku s výpadkem pojištění by tomu mohla pomoct.
06. 09. 2011 | 11:38

šlapka napsal(a):

Autorka
Dobrý blog. Pro mě poučný - i diskuze /Fialenka, kočka šklíba, Alena Čechová.../
Kromě peněz chybí i etos. Ve smyslu oné spolupráce. Smutné - po tom, co sektor zdravotnictví dostal přidáno.
Chybí mi tam ovšem kladný příklad a jeho popis a výklad - proč to někde jde.
Škoda.
Lojzek Retard či Anča Hlupačka totiž potřebují story - příběh. Svou ordinaci v růžové zahradě.
Pokud jste to ještě mepochopila - je to smutné.
Naučte se to - umět prodávat. Lojzkům Retardům a Ančím Hlupačkám.
--------------------------------
Jamima
Kromě 7 dětí vaší prababičky a slovních politických útoků z vás nevypadne nic než zloba a zášť ?
Nepřekvapuje mě to - u takových jako jste vy.
06. 09. 2011 | 11:55

Dojička Marie napsal(a):

Aleno čechová tím nadstandardem jste to úplně podělala, zrovna teď když naši poslanci debatují co bude nadstandard. Takže jsem celý život platila zdravotní pojištění, ale plomba do zubu, porod a vše co přesahuje křenovou placku bude nadstandard- moje buržoustské choutky si zaplatím extra. Tak děkuji.

Jinak opravdu už by měl někdo ty gender kecy zastavit. Už se ani nerodí děti, protože moderním vzdělaným ženám je pod úroveň i uvařit někomu kávu, natožpak utřít miminku prdelku nebo umýt doma nádobí nebo podlahu. Přece ve filmech ukazují, že správná žena předvede prezentaci svých nápadů na brífingu a pak odjíždí taxíkem do klubu, kde se do ní někdo zamiluje. Jinou realitu si gender slepice nechtějí připustit a podle toho to vypadá
06. 09. 2011 | 11:57

Alena Čechová napsal(a):

Dojičko, děkuji vám za vyčerpávající výčet stereotypů, čest vaší práci!
Plomby si měli lidi platit sami už dávno, každý totiž může stav svého chrupu ovlivnit. A ano, myslím si, že člověk by měl jít k doktorovi až se smrtí na jazyku (s výjimkou prevence).
O porodnosti soudím, že lidí je na Planetě dost a to, že se akorát nerodí dost Čechů, mne osobně nechává ledově klidnou. Asi nemáme dost odvahy stát se rodiči, ne? Tak prostě po zásluze jako národ zbabělců zanikneme, nedá se nic dělat.
06. 09. 2011 | 12:18

Jamima napsal(a):

šlapko - o vás je tento kompliment obvzláště legrační. No co už.....
06. 09. 2011 | 15:25

donald napsal(a):

Jakakoli vlada je lepsi nez ta, ve ktere by sedela autorka. Jakakoli strana, ve ktere kandiduji Marx-Tominove, je pro me absolutne nevolitelna.
06. 09. 2011 | 15:42

Jamima napsal(a):

Paní Tominová, napište zase nějaké to moudro, ať není nuda.....člověk prostý má málo radostí.....
06. 09. 2011 | 15:51

Jamima napsal(a):

donald - i pro mne, bohužel, se stává ČSSD s touto "perlou" nevolitelnou. A nejsme sami......ta osoba je snad nastrčený agent - provokatér....
06. 09. 2011 | 15:53

Fialenka napsal(a):

Čochtane, to je pravda, novorozené dítě je hrozně kluzké. Ale když je žena v podřepu nebo když třeba sedí na zemi opřená o něco nebo o někoho, tak dítě chytit do rukou jde. Tu ženu, co jsem uvedla první, porod nebolel (stejně jako její dva další) a kdyby měla volnost, přizpůsobila by svoji polohu tomu, aby dítě nespadlo.

Občane, tamto mam sice z mimiwebu, ale něco mam i z knihy od MUDr. gynekoložky – porodní asistentky s dlouholetou praxí a matky několika dětí.
A tady mam z vyprávění přímých účastníků dva příklady jakou polohu si ženy vybraly, když rodily doma bez odborné pomoci. Prababička rodila doma vestoje a dítě chytala její dcera. Známá rodila doma vkleče a rodící se dítě držel její manžel.

Ireno,
Vaše názory jsou tak trochu od extrému k extrému. Nejdřív neuváženě chcete jen „100% alternativní in“ postupy, a teď byste tady shazovala snahu žen o lepší přístup v porodnicích (možnost během porodu chodit, měnit polohy a neurychlování porodu).
Na Vaši otázku jestli si myslím, zda byste byla proti nebo pro klystýr odpovím, že klystýr považuji za vhodný.
06. 09. 2011 | 16:04

Alena Vrbová napsal(a):

P.S.:

Co mě osobně více znepokojuje je jiná věc, o které píše pí Marksová-Tominová. Zda-li je pravdou tato autorčina věta: " že zde máme návrh zákona, který chce domácí porody znemožnit úplně." (konkrétně nedoloženo).

Alternativní porody by měly být především tématem a konfrontací občansko-odbornou (otázky - odpovědi) diskusí a nikoliv politicko-právním tématem a otázkou.

Jinak řečeno(napsáno) - tématem otevřeným, nikoliv tématem (zákonem) uzavřeným.
06. 09. 2011 | 16:34

Ing. N. napsal(a):

Zůstává mi rozum stát nad tržně pochybenými názory paní Tominové. Nejprve nás na svém blogu informuje, že své děti přesvědčuje o tom, že je normální když chodí kluk s klukem a holka s holkou, a potom zase že žena má nezadatelné právo rodit doma. Je to dáno její naivitou a nebo se chce někomu zavděčit?

Ano, v době před WW2 se převážně rodilo doma. Manželova babička byla porodní asistentkou a tak často vyprávěla, jak při porodu doma (na slámě) si musela lehat k rodičkám, aby je zahřála.

Sama jsem rodila dvakrát. Jednou v roce 1964 v totalitním Československu a podruhé v roce 1969 ve svobodném Západním Německu. První porod proběhl zcela přirozeně proto, že péče o těhotné ženy byla v té době v naší zemi vynikající. Chodily jsme na předporodní tělocvik, kde jsme se naučily jak při porodu spolupracovat s porodníky - kdy na povel prodýchávat a kdy tlačit. Po porodu jsem ocenila to, že mohu několik dní zůstat v nemocnici, že dostanu najíst a že se vyspím. Nevyspání jsem si užila dost až po příchodu domů. Dále jsem ocenila to, že na pokoj byl omezen přístup návštěv, takže jsme měly čas na odpočinek.
V Německu žádná předporodní cvičení neexistovala. Ženy tam převážně rodily pod narkózou, takže to potkalo i mě. Při narkóze žena nemůže spolupracovat, takže bylo nutné použít zvon, pomocí něhož se dítě vytáhne. Potom má ale velký otok na hlavě. V Německu byly běžné záněty prsů, protože rodičky nebyly nuceny tak jako u nás přebytečné mléko ručně odstříkávat. Místo toho používaly jakési spreje, jejichž obsah si stříkaly do úst. Samozřejmě to nepomáhalo. Silně mi vadilo i to, že návštěvy příbuzných byly možné po celý den, takže na nějaký odpočinek nebylo ani pomyšlení.

Na závěr bych ráda poděkovala tehdejším československým porodníkům za péči, které se nám tehdy dostalo.
06. 09. 2011 | 16:54

Skogen napsal(a):

Fialenko,

mně Váš zájem o "přirozený porod" nijak zvlášť nevadí. Ať Vám dítě chytá, kdo chce (hlavně, ať ho chytí :)

Víc mi to vadí u paní Marksové-Tominové, u které, jako u potenciálního legislatice, jednak vnímám útok na neonatologickou péči, která je u nás ve světovém srovnání naprosto špičková, druhak se mi zdá, že domácí porody vydává za jakousi správňáckou in záležitost, aniž by ovšem budoucí rodičky odchované módou "bio", "fair trade" a ručními výrobky z Nepálu - současné teoretičky, vůbec věděly, do čeho vlastně jdou.

Zkuste se prosím zamyslet nad tím, že domácí porody jsou především potenciálním businessem, který by mohl nahradit současný neziskový systém (byť s jakýmisi ceníky nadstandardů), kdy rodička získává za daleko nižší garanci péče leda tak haldu špinavého prádla. Fyziologický porod (ten, který dopadne dobře) je pouze jednou částí oné opěvované přirozenosti, na druhém konci spektra nelítostného výběru je přirozená úmrtnost a postižení. V mnoha, ne-li ve většině případů, je původcem ženina odporu k porodnicím okolnost, že na ni bude sahat lékař (lékařka),a že nebude něčím jako "paní situace". Když začnu odzadu, paní situace nebude zcela jistě tak jako tak, od určité chvíle to nejde zastavit a možnosti nějaké volby prudce klesají, doma víc než v porodnici. Až ta chvíle nastane, naprosté většině žen náhle začne být zcela fuk, jestli na ni někdo kouká, sahá na ni, nebo po ní něco vyžaduje. Je to jedna z těch situací, které hodně mění názory na život a ideály.
06. 09. 2011 | 17:56

občanka napsal(a):

Fascinuje mě, že se tu 20 let hrotí spor o domácí porody, když by stačilo, aby se lékaři a sestry chovali k rodičce jako k člověku. Sama jsem rodila dvakrát koncem 70. let a zážitky bych nikomu nepřála. Nejhorší byla ta lhostejnost. Docela chápu ty, co chtějí být při porodu mezi svými, ale vyřešila by to jednoduchá věc: zlidštit porodnice a naučit personál slušnému chování. To by šlo i bez peněz.
P.S. Co mužských řeší porody, není to legrace?
06. 09. 2011 | 18:49

UmKab napsal(a):

To je divný, místo aby soudružka pohlavní badatelka jásala nad tím že má další ovečku v ústavu kde je možnost centrální převýchovy tak mele něco o svobodný volbě a kůltuře ztroskotanců z undergroundu.
06. 09. 2011 | 19:21

Skogen napsal(a):

občanka, legrace to není. Jsou to i naše manželky (někdy přítelkyně a milenky) a děti. Co by mělo být legračního na tom, že by v jejich případě kvalitní péči měla nahradit postel doma v ložnici?
06. 09. 2011 | 22:01

Da.Rock napsal(a):

Autorka je zcela mimo realitu. Pokud chce rodit doma, ať rodí. Ale ať nepočítá s tím, že tam bude mít při ruce lékaře specialistu kdyby došlo ke komplikacím a specializované vybavení, které může v oněch kritických situacích zachránit život dítěti i rodičce. A když se jí dítě narodí přidušené třeba z důvodu krátkého pupečníku, tak než zavolá rychlou, tak bude pozdě. Pak bude možná litovat, že nevzala zavděk i špitálem, který může být hnusný, obrovský, odosobněný a studený, ale postará se o ni i o dítě určitě lépe, než porodní bába.
A to říkám jako dvojnásobný otec!
06. 09. 2011 | 22:21

kočka šklíba napsal(a):

Šlapko, docela bych uvítala, kdybyste konkrétně napsala, co považujete na mém příspěvku za nepřijatelné. Doufám, že odpovíte, ptz Šlapko, Vaše názory mě opravdu zajímají a s mnoha souhlasím, pokud ne, tak pokud bych na Vás reagovala, napsala bych i proč nesouhlasím ;). Dík a doufám že obchody šlapou ;).
07. 09. 2011 | 02:52

hra o jablko napsal(a):

myslím, že poslední slovo budou mít zdravotní pojišťovny, kdy např. VZP neuzavřela smlouvu s porodnicí ve Stodu, prý kvůli nízké ziskovosti, že mají málo porodů, odsopudila ji tak vlastně k zániku.. Z některých míst budou mít rodičky do Plzně až 100km, ale v megaobří krajské porodnici to bude v souladu s ekonomickými ukazateli.
Porody doma budou jistě v rámci nadstandatru, tudíž stejně pro bežné lidi finančně nedostupné.
V rámci zdravotní péče se projeví ekonomická nesvoboda a takovéhle články o svobodě rodiček mohou vyvolat tak leda úsměv na tvář.
Zákony jsou jedna věc, ale ekonomické zájmy zdravotních pojišťoven druhá.
07. 09. 2011 | 07:19

Irena napsal(a):

Fialenko, patrně jste dobře neporozuměla psanému textu. Ale víc se k tomu už nebudu vyjadřovat. Myslím, že Skogen to napsal jasně: "Až ta chvíle nastane, naprosté většině žen náhle začne být zcela fuk, jestli na ni někdo kouká, sahá na ni, nebo po ní něco vyžaduje. Je to jedna z těch situací, které hodně mění názory na život a ideály."
07. 09. 2011 | 09:11

Fialový Krokodýl napsal(a):

Nejvíce se mi líbí výraz "vyspělé země". Každý takovou množinou operuje, každý si pod ní představuje něco jiného "jak se komu hodí". Například v takovém Somálsku se jistě bude rodit doma v 99% případů. Je Somálsko vyspělá země? Spíš ne. Porod v porodnici je nejbezpečnější pro dítě i pro matku. Takovou péči jako tam doma nikdy mít nebude. Proč se vracet zpět?
07. 09. 2011 | 21:55

Veronika napsal(a):

Gratuluji ke krásnému článku, kéž by bylo ve vládě více takových žen, jako jste Vy!
13. 09. 2011 | 22:24

kokos napsal(a):

nejhorší je že těmto osobám s ujetými názory se podařilo dostat na vlivná místa odkud mohou z moci úřední ty svoje nesmyly vnucovat lidem.
Už jako spoluautorka genderové příručky se podařilo solidně zpitvořit český jazyk tak, že se i Ústav pro jazyk český nestačí divit.
http://zpravy.idnes.cz/hostka-chirurgyne-nova-slova-z-genderove-prirucky-stvou-odborniky-1pv-/domaci.aspx?c=A100527_1391212_domaci_taj
Nejhorší je že tyhlety darmošlapky (genderově doufám správně) platí z našich daní.
14. 09. 2011 | 16:12

Jája Pája napsal(a):

TO SKOGEN Kde jste vzal, že by kvalitní péči o vaše manželky (přítelkyně a děti) měla nahradit postel doma? Někdo chce snad ženám nařizovat rodit doma?
14. 09. 2011 | 17:17

Veru82 napsal(a):

Z většiny příspěvků výše úplně čpí nenávist a nepochopení. Je zajímavé, že autory jsou většinou pánové, kteří o porodu něco vědí (zákonitě) jenom zprostředkovaně a z druhé ruky. Já mám z porodnice zkušenost špatnou, opravdu jsem si při porodu připadala spíš jako kus masa. Personál na mě sice nebyl vyloženě sprostý (jako byl na moji maminku ve vašem vychvalovaném socialistickém porodnictví), ale vmanipulovali mě do "lékařsky vedeného", čili absolutně nepřirozeného porodu (oxytocin, monitor, medikamenty, nohy přikurtované ve třmenech, nástřih), který jsem si nepřála. Tady nejde o to, rodit za každou cenu doma - ženy se musí při porodu cítit v bezpečí a domácí prostředí tomu pomáhá. Stejně dobře by fungoval i porodní dům, ve kterém by rodičku respektovali jako lidskou bytost, ne jako "případ" a nesnažili se ji "odrodit" tak, jak se jim to hodí podle jednoho mustru.
14. 09. 2011 | 23:17

Veru82 napsal(a):

A není jedno, jestli na vás v té situaci někdo sahá, nebo vás kritizuje nebo o vás mluví jako byste tam nebyli. NENÍ TO JEDNO. Ještě teď po roce se mi občas zdá, že jsem zpátky na porodním sále a porodní asistentka říká lékaři: "Ta tak strašně blbě tlačí!" Možná vám to nepřijde jako nic moc, ale porod je jeden z nejintimnější a nejsilnějších zážitků v životě a všechno z něj ve vás zůstane
14. 09. 2011 | 23:22

Jana Čápová napsal(a):

Čím méně je kdo s nějakou problematikou seznámen, tím snadněji k ní zaujme radikální postoj...
Mám takový dojem, že většina příspěvků v této diskusi je toho neklamným důkazem. Kolik z těch, kteří tak zuřivě deklarují technokraticky vedené porody jako ty jediné možné, zažilo přirozený porod? Kolik z nich se třeba setkalo s nějakou matkou, která rodila doma? Troufám si tvrdit, že nikdo. Mám-li parafrázovat ono známé indiánské přísloví, tak tu odsuzujete lidi, v jejichž mokasínách jste nebyli ochotní udělat ani krok.
Ovšem dokud zdejší porodnice budou pokračovat v ignorování doporučení Světové zdravotnické organizace k této problematice, tak pro mnoho žen zůstanou porodnice místem zcela nevhodným pro přivedení jejich potomka na svět bez ohledu na to, jak skvělými statistikami se chlubí. A to je pro ta báječná zařízení trochu smutné vysvědčení, nezdá se vám?

Hluboce si vážím paní Tominové, že byla ochotná do takového tématu jít, i když ji nejspíš muselo být jasné, jaký kbelík exkrementů jí za to přistane na hlavě...
16. 09. 2011 | 23:52

Markéta Pavlíková napsal(a):

Petre Havelka: "Mám jednoduchou otázku. Proč má naše republika tak nízkou úmrtnost novorozenců či rodiček nízkou celosvětově i oproti dalece vyspělejším státům."

Mám jednoduchou odpověď - nemá. V rámci Evropy a podobně kulturně homogenních evropských společností ji má pouze srovnatelnou, v některých aspektech, pokud započítáme i výrazně vyšší podíl potratů z indikace vývojové vady, ji máme horší než země, kde je porod doma jednou z uznaných alternativ péče, proplácenou zdravotní pojišťovnou.

Pokud vás zajímají konkrétní čísla, pak například perinatální mortalita, přepočtená tak, aby definice živě a mrtvě narozených dětí odpovídala napříč zeměmi, byla za rok 2009 v ČR 5.2‰. Sousední Rakousko za stejný rok uvádí hodnotu 5.6‰, Německo 5.3‰, tradičně špičkové severské země 4.9‰ (Švédsko, Norsko), Velká Británie 7.6‰, Nizozemí 5.7‰. Ve všech těchto zemích je mimoklinický porod součástí zdravotního systému.

Mateřská mortalita se naopak v poslednách letech v ČR alarmujícím způsobem zvedla a odborníci vidí její příčina zejména v přílišném podílu císařských řezů.
17. 09. 2011 | 11:49

zdravotnice domácí rodička napsal(a):

Paní Tominová, velmi děkuji za článek. Ano, souhasím, porody v naší zemi jsou testem liberalismu pro pravici i levici, pro kohokoliv z náš a také postoj ke svobodě i u procesu porodu patří k možnosti ventilace totalitního kolektivního traumatu čímž je i diskuze pod Vaším článkem. Přeji hodně zdaru.
17. 09. 2011 | 15:41

Elisabeth napsal(a):

Pani marksova-Tominova taky vam dekuji za clanek.

Alespon ze u tech poslednich prispevku neni tolik nenavisti.
20. 09. 2011 | 13:00

Skogen napsal(a):

ZDS

Tak vy můžete rodit liberálně, pravicově či levicově, totalitně a ventilačně kolektivně traumaticky... To jsou mi věci. Co z toho má asi tak vzejít? Že by snad nějaká nová socio-kulturní vlna? Nebo že by snad ...dítě?

Elisabetho, jestli vnímáte nenávist, nechte se vyšetřit. Většina diskutérů pouze tu více, tu méně otevřeně vyjadřuje nesouhlas s autorčiným postojem. To je jaksi dovoleno.
28. 09. 2011 | 00:27

Skogen napsal(a):

M. Pavlíková

a zkusila jste si ty vaše hodnoty seřadit? Že by třeba ČR byla hned za "tradičně špičkovými severskými zeměmi" a to ve srovnání i při tak nízké nákladovosti zdravotního systému...?

A když to srovnám s VB, o 46% nižší úmrtnost není zrovna zanedbatelnou hodnotou. Co vy na to?
28. 09. 2011 | 00:35

Skogen napsal(a):

J Čápová

(to se vás tady v závěru vyrojilo, kde jste byly, když jste měly oponenty), kolikpak času jste vy strávila mezi indiány, že se oháníte jejich příslovím? Totiž, ten můj argument vychází z vaší logiky. Nezdá se mi zcela fér, ale užijte si ho, když jste v tomto duchu začala.

Milá pí Čápová, nějaký odkaz na ten senzační závěr WHO ohledně nevhodnosti podmínek pro české rodičky, by nebyl? V čem je porod doma v posteli vhodnější, paní Čápová? Že byste jako mohla děti nosit komínem? Řekněte, v čem je vhodnější.
28. 09. 2011 | 00:45

Skogen napsal(a):

Veru82

no a netlačila jste strašně blbě? Doma by vám místo toho nakukali, že tlačíte moc dobře? Možná patříte k takovým, které si všechno berou ohromně osobně, ale máte pravdu, ten váš argument mi nepřipadá nic moc.
28. 09. 2011 | 00:51

Skogen napsal(a):

Milý Jájo a Pájo, jelikož Parlamentem frčí reformní zákony jak průtokovým ohřívačem, ve chvíli, kdy by byly domácí porody uznány za standardní péči o rodičku, by mohly dojít jisté újmy porodnická oddělení. Zbytek nechám na vaší inteligenci, soudím, že nějakou máte.
28. 09. 2011 | 00:55

barary napsal(a):

Pane Havelka,
každá země si perinatální úmrtnost počítá tak trochu po svém. Většina evropských zemí nyní používá hmotnostní hranici 500g jak pro živě, tak pro mrtvě narozené děti. V ČR se za mrtvě narozené dítě považuje dítě neprojevující známky života a vážící alespoň 1000g. Ročně se tedy v ČR narodí téměř dvě stovky dětí, které dle běžněji užívané definice spadají mezi narozené, ale dle české definice mezi potraty.
Další rozpory existují v hlášení mrtvorozenosti. Dle zprávy ÚZIS Rodička a novorozenec za rok 2009 chybí v hlášeních z porodnic 70 mrtvě narozených zachycených ČSÚ. Překonáme-li i tyto technické překážky a údaje přepočítáme tak, aby byly srovnatelné s ostatními zeměmi, dostaneme místo uveřejňovaného údaje 3.6 (rok 2009) číslo 5.2. Sousední Rakousko za stejný rok uvádí hodnotu 5.6, Německo 5.3, severské země 4.9 (Švédsko, Norsko), Velká Británie 7.6, Nizozemí 5.7. V rozdílech mezi tak nízkými čísly už přestávají hrát zásadní roli kvalita, vybavení a schopnosti lékařů té které země (ty jsou od určité úrovně prakticky vyrovnané) a začíná se do nich promítat mimo jiné kulturní přístup k různorodým etickým otázkám:
- otázky rozhodování při záchraně předčasně narozených/porodem poškozených/s vývojovou vadou narozených dětí
- otázky intenzivnosti a plošnosti genetického screeningu
- lehkovážné používání invazivních metod a postoj silně podporující potraty z indikace vývojové vady u nás
- podpora informovaného rozhodování rodičů v jiných zemích.
Země, ve kterých jsou rodiče a jejich kompetence daleko více podporovány v otázkách prenatální a diagnostické péče i v rozhodování o způsobu a místu porodu, země považující za samozřejmou péči o dítě a matku jako jednu společnou jednotku v poporodní péči, mají po uvážení všech těchto aspektů výsledky perinatální a neonatální úmrtnosti plně srovnatelné s ČR.
Je tedy v souladu s právními a etickými normami žádoucí rozšířit porodní nabídku a podporu rodičovských kompetencí bez obav, že by to ovlivnilo čísla, jimiž se tak rádi chlubíme.
03. 10. 2011 | 11:02

Martina napsal(a):

Dobrý den Michaelo, přečetla jsem pár komentářů a pak jsem s tím skončila - zloby a zášti je mezi lidmi tolik, že je mi z toho smutno. Kde se ztratil respek k lidem? Vždyť nemusíme souhlasit s názory druhých, stačí je jen respektovat. To, že někdo vidí věci jinak, přeci není důvod ho hned ukamenovat. Nedejte se, váš článek se mi líbil.
12. 10. 2011 | 12:20

Skogen napsal(a):

Martino, já třeba vás i paní Marksovou-Tominovou respektuji, ale s domácími porody jako standardem v žádném případě souhlasit nemohu.
22. 10. 2011 | 14:29

Michaela napsal(a):

Opravdu mne zaráží a nesmírně mrzí absolutní nepochopení ze strany mužů. Nejen že nechápou, co porod pro ženu a její psychiku znamená, ale když se některá žena svěří se zážitky, které se jí hluboce zaryly do duše, a očekává pochopení, tak ji ještě srazí.Veroniko moc děkuji za příspěvek, opravdu Vás chápu. To množství negativních, vyloženě bezcitných komentářů mě opravdu dostalo...nicméně si myslím, že se to změní a že když se o tématu otevřeně hovoří, tak si více maminek bude chtít získat informace a nebýt jen loutkou. Nejsem vyloženě proti porodnicím, i když bych tam já osobně rodit nechtěla, jde mi o to, aby si každá maminka mohla VYBRAT to, co jí nejvíc vyhovuje, kde se cítí v bezpečí a ví, že za svou volbu nebude odsouzena.Protože porod je přirozená věc.Paní Michaelo, děkuji Vám za Vaši práci, moc si jí vážím...mějte se hezky:)
26. 12. 2011 | 18:03

Jana Čápová napsal(a):

To Skogen:
Vaše reakce mi přijde opravdu úsměvná. Ale budiž...
Pokud se člověk chce dobrat co možná relevantních informací, je dobré jít co nejblíže ke zdrojům, v tomto případě k ženám, které zkušenost porodu v domácím prostředí mají, zvláště pak k těm, které mají možnost srovnání i s porodem v nemocnici. Kdybyste si dal tu námahu překonat mediální masáž, jíž jste vcelku evidentním produktem, pak byste zjistil, že nic není tak černobílé, jak si to v tuto chvíli tak pohodlně jednoduše linkujete. Jenže to vyžaduje oprostit se od předsudků a začít používat vlastní hlavu, a to si nejsem jistá, byl-li byste ochoten, neb je to činnost namáhavá.
Co se týče toho materiálu WHO, který jsem zmínila ve svém předchozím příspěvku, jedná se o toto: Péče v průběhu normálního porodu - praktická příručka WHO, na internetu běžně k nalezení i v českém překladu. Pokud byste tedy byl ochoten se touto problematikou skutečně seriozně zaobírat a nežonglovat tu pouze s dojmy a rádoby vtipnými glosami, pak doporučuji studium začít právě zde a zodpovědět si otázku, do jaké míry jsou uváděná doporučení v českých nemocnicích respektována. Dost možná budete překvapen.
A nebo taky ne, neboť "mají oči, ale nevidí, mají uši, ale neslyší..."
02. 01. 2012 | 03:24

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy