Příjmení českých žen a emancipace

01. 08. 2008 | 09:03
Přečteno 27713 krát
Zarytí odpůrci všeho, co jen trochu zavání ženskou emancipací a, ó hrůzo, feminismem, se velice často pozastavují nad rozmáhajícím se zvykem žen používat po svatbě obě příjmení – jak vyvdané, tak své původní rodné. Užívání dvou příjmení pokládají za jakousi zbytečnou feministickou zvrhlost a nesmírně je to irituje.

Jejich rozčilení jsem zprvu nechápala, protože jsem tuto záležitost považovala za okrajovou. Dnes už ji ale také považuji za věc poměrně zásadní. Zvyk žen měnit po sňatku své příjmení za příjmení manžela je u nás stále hojně rozšířený. Přitom logika tohoto kroku není vůbec žádná - kromě podivné tradice. Představte si to očima nezávislé pozorovatelky: celé dětství, pubertu a nezanedbatelnou část dospělého života žijete pod jednou identitou. Rodné příjmení obsahují vaše první doklady, všichni spolužáci ze základní, střední i vysoké školy vás takhle znají. A najednou velký střih – pár minut obřadu a tato dosavadní identita zmizí v nedohlednu.

Není tedy divu, že žen se dvěma příjmeními u nás neustále přibývá. Je dobré si uvědomit, že tradiční změna příjmení pochází z dob, kdy ženy byly pouze osobami druhořadými, odvozenými od existence mužů. Nakonec většina českých ženských příjmení má koncovkou -ová, což je, jak známo, koncovka přivlastňovací: žena byla nejprve majetkem otce (je-li otec Novák, pak Novák-ova, tedy Novákovi patřící) a po svatbě přešla plynule do vlastnictví manžela - mimo jiné tím, že přijala jeho příjmení.

Ďábel se skrývá v detailu a podvědomí pracuje pilně a nezadržitelně. Jsem přesvědčená, že dokud bude převážná většina žen při sňatku automaticky měnit svoje příjmení za manželovo, skutečné rovnosti pohlaví se jen tak nedočkáme. Leda že alespoň polovina ženitby chtivých mužů bude následovat příklad TGM a přijme ke svému ještě jméno manželčino. Ale to nejspíš dříve opadá listí z dubu...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pobo napsal(a):

Vážená paní Marksová pomlčka Tominová,

užívání dvou příjmení mne neirituje pouze to pokládám za zbytečnou (a nepraktickou) blbost.

Má otázku, máte potomka?
Pokud by si Vaše dcera (hypoteticky) vzala Vosáhla, to by se pak měla jmenovat Vendulka Vosáhlová-Marksová-Tominová?
A co potom Vaše vnučka a pravnučka?

Já tedy nevím, ale nedává mi to rozum.
01. 08. 2008 | 09:15

Ročník 53 napsal(a):

Paní Marksová, klidně se jmenujte jak chcete.
Pokud vám záleží na takových prkotinách, pak je vidět, že vás feminismus ovládá a drží pořádně ve svých spárech.
Nebylo by lepší, kdybyste zůstala neprovdaná? Co by vám scházelo, proč si máte prznit jméno?! Vaše starosti by chtěly všechny ženy mít. Nebo alespoň většina...

Plné emancipace dosáhnete až jako horník! Pokořte ten mužský šovinizmus a změňte tradice. Staňte se hornicí, a Čeština bude muset zařadit nový tvar! Víte že tvar "hornice" nezná ani automatický opravář chyb?

Změňte to!
01. 08. 2008 | 09:15

Silvie napsal(a):

Mně ani tak nevadí, když si nechají svoje rodné jméno ( v Itálii je to běžné - kamarádky si ponechaly i po svatbě jméno za svobodna, dítě a manžel se jmenovali stejně). Co mi ale připadá nesmírně komické jsou manýry českých polohvězdiček ze suterénu šoubyznysu , které si dodávají na světovosti příjmením v tvaru např. Jákl-Vítová apod. Nemluvě o tom, jak komplikují svým dětem do budoucna život výběrem nevkusných a směšných jmen.
01. 08. 2008 | 09:19

Zacheus napsal(a):

Ono to odstranění koncovky -ová ( nyní už realizované při přepisu přepisu příjmení ženy z cizího jazyka) má asi také nenápadně odstranit rozdíly mezi pohlavími, skrytý to cíl našich feministek...ale chápu, že se paní autorka ( se dvěma příjmení není první, vzpomeňme na Anežku Hodinovou- Spurnou), touto problematickou docela slušně živí.
01. 08. 2008 | 09:20

Silvie napsal(a):

oprava - měla jsem na mysli rodné příjmení.
01. 08. 2008 | 09:21

Kocourek napsal(a):

Zajiste mate pravdu pani Marksova-Tominova, ale treba ve Spanelsku, kde manzelka prijmeni sveho manzela neprebira, dle meho, situace neni lepsi. Neni divu, ze slovo macho je ze spanelstiny. Ono totiz to opravdu neni o tom, jak se kdo jmenuje, ale jak se kdo chova.

Sama jste neuvazovala, ze byste si Vase dvounasobne -ova skrtlna, z duvodu, ktere popisuje ve Vasem clanku??
01. 08. 2008 | 09:23

Pobo napsal(a):

2 Zacheus:

Ony feministky tou snahou o zrušení -ová jenom lobují za české scénáristy, kteří nemohou používat stejnou "zápletku" jako např. američtí, kdy se ze zdánlivého kolegy vyklube kolegyně. :o))
01. 08. 2008 | 09:30

Paul napsal(a):

Moje žena, cizinka, si ponechala příjmení své, neboť je to u nich tak zvykem a nemáme s tím problém. Na matrice lze přece uvést kteroukoliv z možností. Přechylování českých ženských příjmení je asi hloupé, nicméně zažité. Za zhovadilost však považuji nedobrovolné prznění cizích příjmení většinou našich médií. Marilyn vážně nebyla Monroeová. :-) Argumenty čistonosoplenkařů o ohebnosti českého jazyka a podobně jsou jako z předminulého století.
Problém emancipace se možná vyřeší přirozenou cestou. Během svého dosti dlouhého pobytu v Japonsku a zemích jihovýchodní Asie jsem potkal spoustu Evropanů a Američanů, kteří poté, co zjistili, že ještě existují ženy, které umí "to make family happy", tak podávali žádosti o rozvod jako na běžícím pásu. Jejich původní manželky se nyní mohou realizovat jak hrdlo ráčí...:-))Podotýkám, že až na ojedinělé vyjímky jde o manželství šťastná a spokojená. Každý má svobodnou volbu.
01. 08. 2008 | 09:36

Zacheus napsal(a):

To Pobo. Jo, to máte pravdu. Na naše některé politicky korektní scénáristy a scenáristky jsem v této souvislosti pozapomněl... americké zápletky prostě někdy nemají chybu.
01. 08. 2008 | 09:42

marks tomin samkov veselý napsal(a):

Hoj... a po kom se bude jmenovat dítě? nebo 2 děti? jedno po otci a druhé po matce? nebo bude mít vlastní jméno?
01. 08. 2008 | 09:44

Terry napsal(a):

Paní Marksová-Tominová,

jsou i ženy, které sice přijmou manželovo příjmení, ale tento je cizinec, takže přijaté příjmení je v původní (cizojazyčné) nepřechýlené verzi (což zákon připouští).

A tak se může stát, že uvidíte titulek, který zřejmě napsat novinář bez citu k češtině

Advokát Jacques se kvůli policistům obrátí na ombudsmana

(http://zpravy.idnes.cz/doma...),
tak co z toho titulku pro Vás vyplývá?

Já to čtu jako že existuje nějaký mě neznámý advokát s příjmením Jacques a ten....

Holt čeština a novináři na takové alternativy nejsou připraveni.

A tak se některá cizí příjmení přechylují, jiná nikoliv (http://www.ujc.cas.cz/porad...).

A to tu ještě další bonbónek, a to přepisování cizojazyčných jmen z nelatinkové oblasti (např. azbuka, čínština, vietnamština...) do češtiny a nyní nejnověji, zřejmě na žádost EU, navíc v anglické transkripci. Prostě žúžo....

Zlatá česká jména psaná latinkou, s přechylováním, bez "vlivu" emancipace..., není-liž pravda...
01. 08. 2008 | 09:48

jaryn napsal(a):

Paní autorko,

čtu tady, že jste členkou jakési Asociace pro rovné příležitosti. Aha. Jestli i tento článek zapadá do náplně práce tohoto jistě nanejvýš potřebného spolku, tento jeden kontakt mi úplně stačil.
Jste zdá se velice milá a sympatická dáma, ale celý večer bych vedle vás sedět nechtěl... (není to myšleno jako urážka).
01. 08. 2008 | 09:55

kristusek napsal(a):

Popravdě řečeno neznám nikoho, koho by "nesmírně iritovalo" používání dvou příjmení, ale nevěřícně sleduji, jak irituje vás, když to někdo neudělá.

Máte snad pocit, že teprve změnou příjmení dosáhnou ženy rovnoprávnosti? Nebo že to patří k významným krokům na cestě k jejich zrovnoprávnění?
Bez urážky - měla byste si najít práci...
01. 08. 2008 | 09:57

JDU napsal(a):

Několik poznámek:
Milá paní MMT,
nezlobte se za tu zkratku, ale to jak se hrdě píšete je pro mě (a věřím, že pro hodně dalších) právě ten důvod proč nepoužívat dvojí příjmení. Je to komplikované. Dnes je zvykem (u většiny národů) přijímat jméno po manželovi a otci. Pro mě za mě to může být i naopak. Ale skutečně nerad bych se v rámci politické korektnosti dostal do situace španělského granda s několika příjmeními. (Miguel Cervantes y (a) Saavedra je jen minimální varianta). Přesně jak Vám to píše Pobo. Vy jste totiž celou věc nedomyslela. Jak to, že nosíte jen původní otcovské jméno (předpokládám Tominová)? Copak Vaše matka nebyla účastna na Vašem vzniku? A pojďme dál - co Vaše dvě babičky - ty chuděrky musely být zamlčeny?
Poznámka k tomu TGM - pěkný americký zvyk, že? Ale ten právě vede ke zkratkám (nejen TGM ale i JFK a FDR) - to je to, co chcete? Já tedy raděj jméno nebo přezdívku (z těch ostatně příjmení vznikala v minulosti).
A teď ještě k tomu - ová. Původně to zřejmě bylo jasné přivlastnění, ale je to asi dost dávno, co to čeština takto cítila - jak bychom pak přistupovali ke všem příjmením odvozeným od přídavných jmen? V těchto párech byly ženy podle Vašeho názoru svobodnější?
Jasné přivlastnění je ještě například v ruštině (Medvěděv - Medvěděva, Putin - Putina). Ale toto přivlastnění je v celé ruské kultuře - většina jmen je původně bezejmených nevolníků s příjmením odvozeným od jejich pána a paní (přípona ov a in). V jiných indoevropských jazykových základech na to šli jinak germánské a pobaltské jazyky - syn nebo dcera Johanna, Nilse atd. Myslíte že to svědčí o utlačování žen? řekl bych, že ne nebo málo - samozřejmě vůdcové rodu, kmene ale i rodiny byli muži (to je ostatně podobné i u našich neblizších příbuzných lidoopů, u jiných zvířat tomu bývá i jinak). Proto i jména členů tlupy, rodu, rodiny, kmene se odvozovala od těchto chlapíků (vetšinou chlapíků). Ale hlavní důvod byl v jednoduchosti identifikace!
Dnes ženy (oprávněně, podotýkám) volají po větším (rovném) podílu nejen na zodpovědnostech, ale i pravomocech. Ale myslíte, že k tomu vede cesta přes příjmení?
01. 08. 2008 | 10:01

Ročník 53 napsal(a):

Paule,
přechylování cizích jmen není jejich prznění, ale respektování gramatiky naší rodné řeči. Ta má nějaká svá pravidla, do kterých cizincům nic není. Cizinci ve svých zemích také nerespektují naše pravidla gramatiky.

Takže se stalo, že svobodné české matce v USA, slečně Novákové se narodil chlapec a dostal od amerických úřadů příjmení Nováková. Protesty nebyly uznány, neboť je nějaké evropsko-slovanské zvyklosti vůbec nezajímají. Nechci domýšlet, co se stane po příjezdu "Male: Novakova" do ČSR. Asi se mu budou muset podívat do kalhot.

To je zhovadilost, co? To ty naše české přechylování jsou proti tomu vtípek.
01. 08. 2008 | 10:09

wiki napsal(a):

Paul:

A úplně nejlepší je přechylování třeba jmen islandských.|To se pak třeba o bývalé prezidentce Vigdís Finnbogadóttir, jejíž jméno už přechýlené je (ale islandsky ;-), dóttir = dcera), píše jako o paní Finnbogadóttirové.

http://www.listy.cz/archiv....
01. 08. 2008 | 10:13

Demosthenes napsal(a):

No vezměte si, že se někdo kupříkladu jmenuje Míla, nebo Vlasta nebo nějak podobně a teď se jako hrdá feministka rozhodne odhodit koncovku -ová. Myslíte, že ji pak pozve na rande někdo jinej, než tep..gay? A dobře jí tak mužatce :)
01. 08. 2008 | 10:14

Pavlina napsal(a):

Vy opravdu potrebujete porad jeste bojovat za rovnost zen a muzu? Vas jeste stale bavi tento boj? Proc uz konecne neprijmete fakt, ze uz jste rovnocenna svemu muzi i jinym muzum! Prestante konecne uz s tim nesmyslem a prijmete svoji muzskou cast. Mame byt v ronvovaze a ne preferovat muzskou cast nebe zenskou cast.
01. 08. 2008 | 10:15

Pobo napsal(a):

2 Ročník 53:

V těch překladech do češtiny bych se spíše přikláněl k názoru Paula. Nehledě na to, že při vyslovování některých cizích příjmení s přídavkem -ová hrozí zlomení jazyku.
Myslím se, že v těchto případech je lepší občas "zprznit" češtinu, než mít křeče v jazyku, a mluvit jak Holanďan.
01. 08. 2008 | 10:17

Silvie napsal(a):

Hlásím se k feministkám, ale tyto pseudoproblémy pokládám za úsměvné. Sama mám krásné italské příjmení, které by přechylováním ztratilo na půvabu. Nerovnost v poměru muž - žena vidím úplně jinde, než v tvaru jejich příjmení. Sebevědomé ženy budou sebevědomé s pěti, stejně jako s jedním příjmením.
01. 08. 2008 | 10:33

tasselhof napsal(a):

Nedávno jsem se o podobném tématu docela vážně bavil se svojí přítelkyní. A ona s hrůzou zjistila, že ačkoliv má příjmení po otci, kterého nenávidí, tak se tohoto příjmení nechce zbavit.

A tak jsem si řekl: mění se pro mě něco na tom, že by si moje přítelkyně nechala sv příjmení, případně používala obě? Odpověď zní: Ne. S tím, že by se případně děti jmenovaly jenom po mně, nemá problém.

Jinak pro diskutující malá rozcvička: Zkuste najít svoji spolužačku ze základky.

"Jo Anička? Ta se jmenovala Nováková, ale provdala se za Ptáčka."
... "Ale počkat, ona se pak rozvedla a vzala si Jardu Pospíšila."
... "Jenže se zase rozvedla a naposled jsem slyšel, že si bude měnit příjmení zpátky, ale už nevím, na jaké."

Ano, už po deseti letech od školy jsou nějaké spolužačky dohledatelné...
01. 08. 2008 | 10:50

Petr napsal(a):

Nedávno jsem v Respektu četl článek o tom, že naše společnost má většinou odpor k pojmu feminismus a k deklarovaným feministkám, přestože je - světe div se - v praxi v podstatě feministická! Různé požadavky feminismu - rovnost v zaměstnání včetně výše platů, sdílení starosti o výchovu potomků, rovná dělba při domácích pracích atd. jsou u nás sdíleny drtivou většinou žen i mužů.
Kde se tedy bere ten zdánlivě nelogický odpor? Nebude to náhodou tím, že tzv. feministky se většinou zabývají podobnými ptákovinami, jako paní MMT v tomto článku?
01. 08. 2008 | 10:51

Kačislava napsal(a):

Co se týče přechylování, je nutno říci, že čeština je jazyk sklonný a tudíž se jí s nesklonnými slovy špatně zachází. I Bill Clinton bude koukat, že v sedmém pádě se jmenuje "Clintonem". I když v tisku pomalu přechylování mizí, v jazyce vlastně zůstává, protože pokud někdo nechce stále používat u žen křestní jméno i příjmení - Barbra Streisand, s Barbrou Streisand (málokdo řekne "se Streisand" a to je to známá osoba, u zcela neznámé ženy by nikdo nevěděl, o kom vyprávějící mluví), řekne třeba "se Streisandkou".
Jinak musím říct, že je skutečně překvapivé, jak ochotně a hromadně se české ženy vzdávají svých příjmení - nevím, zda to souvisí s emancipací nebo s touhou se pochlubit, že "jsem vdaná", ale je pravda, že v jiných zemích je daleko více žen, které si své jméno ponechají. A je pravda, že čeští muži po manželce většinou vyžadují, aby se jmenovala jako oni. P.S. Jak na různá příjmení společnost není zvyklá, neumí s tím ani zacházet. Já jsem si své rodné příjmení ponechala. Kvůli tomu spousta lidí říká manželovi mým příjmením (automaticky předpokládá, že se jmenujeme stejně). Už si na to zvykl, ale ze začátku ho to moc netěšilo...
01. 08. 2008 | 11:50

doktor napsal(a):

Moje příbuzné českého původu, žijící na Floridě, se píšou zásadně třeba Nováková S.(manželovo příjmení + zkratka vlastního příjmení za svobodna). Španělé (muži) používají už od středověku obě příjmení, spojená spojkou A: Na př. Miguel Cervantes y Saavedra (příjmení manželky). Používat jediné příjmení je ovšem praktičtější.
01. 08. 2008 | 12:09

neo napsal(a):

doktor:

hodně mi to připomnělo známou postavičku z westernů Karla Maye.
Sluha doprovázející Kara ben Nemsiho se jmenoval Halef, jenže se rád představoval celým jménem:

Hadži Halef Omar ben Hadži Abul Abbas Ibn Hadži Halef Al Gozara

Takže prapravnučka Paní Michaely Marksové Tominové se bude jmenovat pravděpodobně: Jana Petrová Vacková Veselá Marksová Tominová Marksová Veselá Marksová Tominová Marksová Tominová
01. 08. 2008 | 12:24

NAUGHTY napsal(a):

Nechce-li se žena přejmenovat, pak by měl manžel mít možnost jí zapovědět a slovy zapovídám tě, zapovídám tě a do třetice tě zapovídám ji předat zpět rodičům.
01. 08. 2008 | 12:36

C2H5.OH napsal(a):

paní Marks-Tomínová se zřejmě dostala ke starým ročníkům Mladého světa
Tam taky kdysi "teta Sally" řešila problém děvenky a hošíka, co se chtěli vzít.
On se jmenoval Prodejný, ona Mizerová. Takže ať si vzali jakékoli jméno, bylo to prašť jak bouchni.
Teta Sally navrhovala to jméno změnit úplně na matrice, třeba na "Procházka"
Jak to dopadlo, nevím. Třeba to paní Marx-Engels-Tomínová někde najde, opráší a hodí to na blog....
01. 08. 2008 | 12:43

neo napsal(a):

C2H5.OH :

To jak ta slečna Hanýžka Šoustalová chtěla změnit jméno a nejvíc se těšila, až se vdá. Vdala se. Jejím mužem se stal Václav Jebavý. A teď si představte, že by si nechala obě jména.
01. 08. 2008 | 12:47

Silvie napsal(a):

Měla jsem kdysi kolegyni, ta nešťastnice se jmenovala Nýčová, provdaná Píčová. To bych si tedy svoje rodné příjmení raději ponechala nebo bych si toho chlápka nevzala.
01. 08. 2008 | 12:57

Frante napsal(a):

Osobně by mi nevadilo kdyby si moje manželka ponechala i (nebo pouze) svoje původní jméno. Je tu ještě hledisko které autorka nezmiňuje. Vím že ženy někdy chtějí aby v nich partner nebo manžel viděl že mu patří. Plyne z toho pro ně výhoda. Když bude mít muž ten pocit že mu patří, bude se o ní lépe starat, více do ní investovat ... možná i víc jí mít rád. Pokud o tyto výhody soběstačná žena nebude mít zájem, ať si ponechá dívčí jméno.
01. 08. 2008 | 13:02

JIRKA napsal(a):

Pani MMT, vasemu spolku bych nebidl k reseni onu udesnou nerovnost roli pri pohlavnim styku. Navrhnete reseni, jak i teto cinnosti zajistit rovnost obou pohlavi a jak odstranit onu latentni a ponizujici podrizenost zeny. Navrhuji rovnez, zda byste nemeli zakazat pouzivani ponizujicich znacek, kterymi biologove oznacuji pohlavi. Ten ponizujici a pasivni krizek oproti dobyvacne a maskulinni sipce. Verte, zde zacinaji Vase problemy, s tim musite neco delat, prijmeni to uz bude malina. Vasi nepochopitelne cinnosti i tak preji mnoho uspechu.
01. 08. 2008 | 13:11

Petra Sedlackova napsal(a):

Boze, boze... Prispevek Franty, nebo Franteho? je myslim presne ted duvod, proc se pani Tominova touto problematikou zabyva. Opravdu zavidim Vasi zene, ze se o ni starate jenom diky tomu ze se prejmenovala na pani Frantovou, jak uslechtile! A dokonce do ni investujete, tedy doufam ze se Vam Vase investice "v dobrem" vrati.
01. 08. 2008 | 13:12

SansLogique napsal(a):

Silvie - proboha a jak se ten chlap jmenoval? Napadá mě něco, ale nemůžu to napsat, to by pan Stejskal smazal :-)
Jinak moje sestra se nedávno vdala jen proto, aby její 3leté děcko nemuselo vysvětlovat, že se jinak jmenuje maminka a jinak tatínek (s "novomanželem" už žije asi 9 let). Holt asi nejni ta správná kovaná feministka. Zaplaťpámbu.
01. 08. 2008 | 13:14

prirodovedec napsal(a):

Prijeti manzelova prijmeni je jiste krome zvyku i projevem "vzdani se jednim neceho sveho kvuli spolecne lasce". Nu a az laska zmizi je sance se ke vzdanemu opet vratit? Co tak jako signal jeste pred rozvodem? Zatim jsem si jen zpet zmenila prijmeni. Nebo co tak symetrie? Kdy muz prijme manzelcino prijmeni a menzelak jeho? :) A liche deti ... a sude deti ...
01. 08. 2008 | 13:16

Frante napsal(a):

Petra Sedlackova:

Já jsem nepsal že to je "jenom" z toho důvodu. Když se řekne "investovat do vztahu", nemusí se myslet jenom peníze. Poraďte se s kamarádkama ať vám to vysvětlí
01. 08. 2008 | 13:20

Pavel13 napsal(a):

Já s autorkou souhlasím. Navíc mám pocit, že právě tohle téma má větší důležitost, než např. zda uznáme nebo neuznáme Kosovo. Dotýká se přímo dobré poloviny obyvatel.
Nejhorší je, že do toho nepatřičně úřady kecají. Co jim je po tom, jak se kdo chce jmenovat? Chápu jen omezení technická a obecně etická. Pravda, změna příjmení je administrativní úkon, který vyžaduje nějakou práci a měl by být normálně zpoplatněn. V případě svatby by pak měla existovat na poplatek vyjímka, a to jak pro ženu, tak pro muže, tak i pro oba. Před svatbou by jen vyplnili formulář, jaká příjmení chtějí po svatbě používat. Toť vše.
Přechylování cizích příjmení v médiích je jen naše zaprděnost. Každý jazyk se vyvíjí a mění, proč by ten náš měl být vyjímkou? Odkazy na pravidla neberu. Když nevyhovují, je třeba je změnit, platíme si na to lidi. Jinak se začnou ignorovat. Naši sportovci pozvaní do TV umí mluvit bez přechylování. A pak, že to nejde.
01. 08. 2008 | 13:21

antifeminista napsal(a):

Moje osobni zkusenost je, ze zeny samy chteji prijmout jmeno partnera, aby se necitily vycleneny z rodiny hlavne ve spojitosti s detmi.
Co pise pani Tominova je klasicka zenska pruda. Nikdo zeny nenuti, aby vstupovaly do manzelstvi. Mohou zustat mimo a podrzet si svoje jmeno. Navrh pani Tominove je jako z pera Narodni Fronty. Vstupovat do manzelstvi, ale pekne podle jejich podminek. Takto funguje svet podle feministek. Pekne si vyzobat, co se jim hodi do kramu.
01. 08. 2008 | 13:24

noblesse_oblige napsal(a):

Dobrý den, Váš text je z argumentačního hlediska velice zajímavý - a snad i příznačný.
Ve 2. odstavci tvrdíte, že identita osobnosti je vázána na jméno, což je od feministky obzvlášť pikantní. Mimoto, proč je tradice přejímání jména "podivná"?
Ve 3. odstavci: je sporné, zda příjmení typu "Nováková" označovala vztah vlastnický (který je pochopitelně feministicky atraktivnější :-) ), anebo vztah přináležitosti, příslušnosti k rodu. Je totiž dost rozdíl, řekne-li se "patřící Novákovi" nebo "patřící K Novákovi". Pokud by totiž šlo o čisté vlastnictví, per analogiam by tu měla být nikoli paní Černá, nýbrž Černého.
Ve 4. odstavci pak naznačujete, že má existovat souvislost mezi skutečnou rovností pohlaví a faktem, zda si ženy po svatbě mění jméno.
Je-li toto český feminismus, tak nezbývá než říci skutečně "ó, hrůzo!" :-)
01. 08. 2008 | 13:26

neo napsal(a):

Pavel13:

při svatbě ty možnosti jsou. Jsou dané zákonem.
jinak co se týče přechylování... čeština je děsná. Přechylují i již přechýlená ruská jména, takže Maria Šarapova je najednou Šarapovová! Přechylují i čínská jména: už vidím na olympiádě jména jako Liová, Chiová, Kimová apod.

nebo co chudinka Chakvetadze? než komentátor vysloví Chakvetadzeová, tak skončí set.
01. 08. 2008 | 13:31

Martin napsal(a):

Kdyz to tu tak procitam, tak me napadlo, jak to, ze nutime nasim detem nase primeni. At se rozhodnou sami, jake chteji. Po matce, po otci, po biologickem otci, po nemocnici, kde bylo provedeno umele oplodneni, po serialove postave, po komiksu, po ........ My je tim nasim zvykem diskriminujeme.
01. 08. 2008 | 13:59

Železnohorský napsal(a):

To -ová už dnes v češtině není žádná přivlastňovací koncovka (byť třeba i původně byla), ale prvek umožnující skloňování. Náš jazyk prostě takový je. Čili tvary v pádech Novák, Nováka, Nováku (Novákovi), Nováka, Nováku, Novákovi, Novákem a Nováková, Novákové, Novákové, Novákovou, Nováková, Novákové, Novákovou - jak jinak byste chtěli skloňovat ženu s příjmením Novák (nebo jakýmkoliv jiným českým). Neskloňovat, samozřejmě, nechat ji v prvním pádu, jak se to děje u jmen cizinek, ale není to divné, když muže (i cizince) skloňujeme? A je to v rytmu našeho jazyka - zkuste si sestavit větu s několika jmény bez přechýlení a v pádech a říci ji nahlas, jako by vám tam nějaká ta doba chyběla, co? (Pozor, nemluvíme o nesklonných příjmeních)
A prznění jmen koncovkou -ová? Ale, ale... Když řeknu, že jsem tam byl s Billem Clintonem, taky mu przním jméno, když se jmenuje Bill Clinton? Co to -em tam na konci? A co ruská, potažmo čínská jména přepsaná do latinky? Aby se šel jejich nositel oběsit, když to vidí...
Přidávat si další příjmení není jazykový problém, v tom zádrhel být nemusí, jen snad že se nevejde celé do kolonek při vyplňování všelijakých podivností (Květoslava Skočdopolová-Richtermullerová). Ale jinak škoda, že nebyla zavedena povinně, aspoň bych našel někdejší své dávné spolužačky, které jsem třicet let neviděl... :-)
01. 08. 2008 | 14:05

Jan Eberrmann napsal(a):

Paní Marksová-Tominová. Myslím, že Vaše jméno nikoho ani tak neirituje, jako mu vadí jeho složitost. Složitost je nepříjemná věc. Jméno se hůře pamatuje, první a druhé jméno v příjmení se snadno zamění. Jiný příklad. Jen podotknu, nevyhledávám zbytečně cizí slova a "nečeské" výrazy. Nedávno mi někdo v obchodním styku sdělil, že výroba jeho produktů je sofistikovaná. Pokud by onen člověk řekl že vyrábí promyšlené, formálně propracované produkty, využívající složitých metod či postupů, a tímto způsobem pokračoval v rozhovoru - asi by mě to též iritovalo. Bohužel, časy vysedávání v saloncích s doutníčkem jsou minulostí. Záplava informací a akcelerace ve všech sférách nutí člověka k pragmatičnosti.
01. 08. 2008 | 14:08

Johny napsal(a):

Je mi úplně jedno, jak se žena jmenuje. Ať si klidně nechá svoje dívčí jméno nebo přijme moje nebo si nechá obě. Pravdou ale jest, že až na několik specifických výjimek je ponechávání obou jmen spíše komplikující záležitostí.
Tou výjimkou myslím vědkyně. Pokud vědecká pracovnice publikuje své výsledky pod dívčím jménem, změnou jména by po svatbě přišla o všechny hodnotící faktory a indexy, kterými se kvalita vědeckého pracovníka celosvětově hodnotí. Proto je mezi vědkyněmi hodně takových, které si ponechávají obě jména.
01. 08. 2008 | 14:10

Frante napsal(a):

Martin:
Nejenom příjmení ale i křesní. Měly by mít svobodu si křesní jméno vybrat aniž bychom je svým ovlivňováním týrali. Dítě by své rozhodnutí nadiktovalo úředníkovi v době kdy se naučí mluvit
01. 08. 2008 | 14:12

Marvina napsal(a):

to prirodovedec

Bohuzel mam tu trpkou zkusenost, kdy po rozvodu manzel trval na tom, abych si zmenila jeho prijmeni zpatky na sve, protoze po rozvodu nejsem hodna nosit jeho jmeno..... Nic jsem si nezmenila, chci se jmenovat stejne jako moje deti!

Muj tata byl cizinec a ackoliv jeho narodnost patri k tem, ktere prechyluji, ale ne s celym -ova, ale v pripade jeho prijmeni jen -a, dostala mama po svatbe onu prokletou koncovku -ova a musim rict, ze si pamatuju na problemy, ktere jsem mela jako dite.
Ja bych se klidne jmenovala bez prechyleni, ale neni v tom ani trocha feminizmu, jen by to bylo kratsi a pohodlnejsi ;-)
01. 08. 2008 | 14:17

Mojmír napsal(a):

Vážená slečno - paní,
spoustu věcí již bylo zde napsáno. Pouze bych se pozastavil nad vaší poznámkou, která možná vše vysvětluje.
"...pár minut obřadu a tato dosavadní identita zmizí...".
Ono toho zmizí nenávratně víc. Tímto nejen měníte své příjmení ale současně svůj vztah k životu a měníte taky svoje priority. Vaše první priorita "Já" se změní v "Oni, On a Já". Začnete přemýšlet co je dobrého nejen pro Vás ale co je dobré hlavně pro nás pro všechny (rodinu). Pokud to ovšem tak necítíte, tak asi chcete světu sdělit: To jsem stále Já (Marksová) a můj život teď financuje nějaký pan Tomin.
01. 08. 2008 | 14:24

Líný černý pes napsal(a):

Když se někomu zdá, že připojením koncovky -ová se žena něčím poníží, prosím, jeho názor. Ale co by měly dělat Maďarky - kamarádka Agnes Székér se provdala za Karolyho Kovácse a po svatbě se jmenuje Kovács Károlyné. Tedy v překladu žena Kovácse Károlyho. Jejda, co s tím?
01. 08. 2008 | 14:27

abc napsal(a):

Silvie ad Píčová: nebyl to ten Píč, jehož dědeček holič si za první republiky vyvěsil štít "HOLIČ PÍČ", ale pak ho na nátlak spoluobčanů musel změnit?
Já jen abyste se taky trochu zasmáli...
01. 08. 2008 | 14:31

ab napsal(a):

Velmi praktické je, když má matka jiné příjmení než děti. Pak může být maminka členkou komise u různých zkoušek (maturita, státní závěrečná zkouška) svého dítka.
01. 08. 2008 | 14:37

m&m napsal(a):

Zrůdnosti typu "Lea Maneaoová" opravdu nechápu, nucení koncovky "-ová" Češkám, které ji nechtějí mi připadá násilné a dvojí příjmení? Je to nepraktické, ale proč ne? Ve světě je to běžné.
Protože mám příležitost setkávat se se ženami i muži s dvojím příjmením, mohu konstatovat, co jsem vypozoroval. Převládají mezi nimi lidé, kterým hodně záleží na prezentaci vlastní osoby jako jedinečné, výjimečné, zdravě sebevědomé. Jsou snadněji zranitelní, urážliví a přejí si individuální přístup.
Pozor, píšu "převládají", tj. netvrdím, že je takový každý, kdo má dvě česká příjmení. Jde jen o subjektivní úsudek, se kterým nemusí každý souhlasit...
01. 08. 2008 | 14:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden obscénní příspěvek, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 08. 2008 | 14:46

Paul napsal(a):

Co názor, to zajímavost hodná popřemýšlení. Chápu, že různé národnosti mají různá pravidla, daná historicky. Ale ještě jsem neslyšel, že by např. ve zmíněných USA našim ženám odsekávali to pro ně zcela nepochopitené "-ová". Je však potřeba je složitě přesvědčit, že jde o členy jedné rodiny, i když mají navenek rozdílná příjmení.. :-) Naši se s tím nepářou. Herečka Lucy Liu je prostě Liuová a basta. :-( Rozhodnutí bych nechal na lidech samotných, podle mne uřady nemají právo svévolně měnit skutečná jména cizinek. Má žena je Asiatka, ti většinou píšou jako první příjmení, potom druhé jméno a nakonec první jméno. Než abychom to těm chytrákům na úřadech pokaždé vysvětlovali, tak si raději nechala jméno beze změny, takové, jaké má v cestovním pasu. Ale ani to nezabrání "nejchytřejším z byrokratů" v jejich lidové tvořivosti. Naposled nás usadili s tím, že "oni přece nejlépe vědí, jak se to jméno píše". Člověk neví, jestli se má smát, nebo plakat. Je to m.j. i o míře tolerance či naopak arogance. Přeji hezký víkend všem diskutujícím.
01. 08. 2008 | 14:47

m&m napsal(a):

P.S. ruská jména: "Makarova" (= toho pána, co se jmenuje Makarov") překládáno jako "Makarovová" (= toho pána, co se jmenuje Makarovov") - to už je totální chaos...
Komu to slouží? :-)
01. 08. 2008 | 14:49

Christabel napsal(a):

Paní Marksová-Tominová, obávám se, že vymýšlením takových pseudoproblémů jen diskreditujete svou práci.
Nevím, komu vadí používání dvojího příjmení, nikdy jsem nic takového nezaznamenala. Sama myslím, že to není nijak zvlášť praktické, ale když se pro to někdo rozhodne, proč ne.

Mám jen manželovo příjmení, osobně to chápu jako zdůraznění jednoty rodiny, že se jmenujeme všichni stejně a nemusíme tedy nikomu nic vysvětlovat.
01. 08. 2008 | 14:57

Paul napsal(a):

Ad Terry: Transkripce asijských jazyků a jmen přes angličtinu je normou na celém světě, vyjma nás a několika podobně pitoreskních jazykových oblastí. nerad bych se dožil, že se bude jako v bývalé Jugoslávii psát Džordž Cherison... Kdo studoval některý z exotických jazyků tak moc dobře ví, jaká je pakárna porovnávat cizojazyčné slovníky a učebnice s nemnoha českými výtisky. Např. konnichi-wa x konyči' vá... :-)Přesně podle modelu "když celý svět nějak, tak my naopak"... Není lehčí se naučit pár základních pravidel anglické výslovnosti než se patlat např. v české variantě přepisu japonštiny?
01. 08. 2008 | 14:59

jepice napsal(a):

Možnost zvolit si formu příjmení pro úřady je jedna věc a citlivé zacházení s jazykem je věc druhá. Chápu, že dáma, která pendluje mezi USA a Čechami, zvolí z praktických důvodů úřední formu bez přechýlení, ale udivilo by mě, kdyby ji rozčilovalo, že ji tady lidi oslovují paní ...ová.
To není zaprděnost, to je čeština. Jazyk, do jehož základů patří, že se v něm slova skloňují, a to ženská jména bez -ová neumožňují.
Chce to ovšem cit. Když někdo chce přechylovat za každou cenu, může dojít ke zbytečným krkolomnostem. Ale tam, kde to jde, je přechylování určitě praktičtější, protože dělá řeč srozumitelnější.
Zatahovat do těchto jazykových nuancí feminismus je podle mne zhovadilost.
01. 08. 2008 | 15:00

Erich. napsal(a):

Vážená paní M-T,možnost vybrat si jméno jaké chcete už tady dávno má každá žena. Způsob, který jste si zvolila Vy je ten nejkomplikovanější a proto nejnešťastnější.Není hlavním motivem přistoupit na tyto komplikace snaha se odlišit a upozornit na sebe?
P.S. vždy když slyším tu nelibozvučnou složeninu Brouková - Šounová tak trpím.
01. 08. 2008 | 15:42

Standa napsal(a):

Paul
Na druhou stranu i jazyky nepíšící latinkou se musí nějakým způsobem vyrovnat s přepisem evropských jmen - a vzrušuje se tím někdo? Srbové používají něco jako azbuku, jak by tedy jinak měli např. toho G. Harrisona psát než foneticky, navíc když ještě neznají např. H.
01. 08. 2008 | 15:52

Pavel13 napsal(a):

jepice:
Nejdříve k tomu feminismu. Ono by bylo asi ideální, kdyby se úřednice před svatbou zeptala páru, který nevyplnil kolonky s novými příjmeními, zda se chtějí jmenovat Nový a Nová nebo Dvořák a Dvořáková anebo si nechají stávající příjmení.
Na té zaprděnosti češtiny trvám. Jak to, že křestní jména cizinek, jména i příjmení cizinců skloňovat umíme? Mám pocit, že co nedořešilo pár jedinců během národního obrození, už náš slavný Ústav pro jazyk český s množstvím zaměstnanců nevymyslí. Nakonec to buou muset zvládnout lidé sami a zvykneme si. Neskloňování mužských příjmení nám už taky divné nepřijde. Kdo by dneska řekl třeba "pane Bushi"?
01. 08. 2008 | 15:52

standa napsal(a):

A ještě jednou k přepisu jmen: proč se v médiích v současnosti používá např. u ruských či ukrajinských jmen anglického přepisu - sh = š, ch = č atd., když azbuka i čeština š i č mají. Nikoho přitom nenapadne použít takového přepisu např. u jmen klasiků, politiků, jen u běžných občanů, např. emigrantů. Někdy tento přepis vypadá opravdu strašně.
01. 08. 2008 | 16:18

zdesta napsal(a):

Já jsem úplně mimo mísu.Nechápu o co zmíněné paní kráčí.Přijmení muže přece neurčuje dominatní postavení muže v rodině.Proč by ji měl iritovat nějaký předpotopní postoj.Kvalita každého z nás není určována jménem,ale něčím jiným.Je snad při uzavírání manželství deklarováno, že užívání příjmeního jména muže,se žena stává automaticky jeho majetkem?Existuje zde také nějaká tradice a jazyková pravidla.Diskriminace není o společném jméně.
01. 08. 2008 | 17:22

Didier napsal(a):

Já bych proti tomu nic neměl, kdyby si manželka chtěla nechat jméno za svobodna. V tom ale žádná emancipace není. Ta je v tom, že i přesto, že máme zcela jiné role, máme stejná práva a povinnosti. Ale pokud si jeden druhého váží, a je to oboustranné, není žádný důvod z toho dělat takovou (pa)vědu, jakou Gender Studies jsou.
01. 08. 2008 | 18:35

vlk napsal(a):

Tedy paní tomino- MArksová,Vy tedy máte starosti. Věcně mohu jen podepsat reakci nicku pobo, hned pod Vaším blogem.
01. 08. 2008 | 18:49

xy napsal(a):

Hm, mysím, že jsem dost emancipovaný člověk, ale smysl těchto diskuzí mi uniká. Proč má kdekdo potřebu přesvědčovat druhého o správnosti svého názoru. Taky nerozumím proč je přechylování HLOUPÉ - to že se hned pozná (bez různých nedorozumění), zda jde o muže či ženu mi nepřipadá hloupé. Stejně tak bych já mohla tvrdit, že je hloupé, když si pletou v USA, GB, D chlapa s ženskou. Je to bežné i v jiných zemích, že mají cosi, co odlišuje ženu od muže.
Paní Marksová-Tominová se dle mého může jmenovat třeba Marks-Tomin a bude mi to úplně fuk, její jméno budu používat tak jak ho budu znát (dle jejího rozhodnutí).... Souhlasím, že Monroe je Monroe a ne Monroeová, i když dle našeho zvyku přechylujeme proto, abychom poznali zda jde o muže či ženu.
Výsledek je ten, že zřejmě už lidé nemají žádné starosti , tak se zabývají opravdu vším.
01. 08. 2008 | 19:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den, paní či pane xy,

Marylin Monroe (vl. jménem Norma Jeane Mortensonová) je umělecký pseudonym a ty se podle pravidel českého pravopisu nepřechylují (stejně jako třeba Greta Garbo).

Jinak bych celý Váš příspěvek bezezbytku podepsal (aby člověk pochopil smysl přechylování, musí trochu znát i český jazyk, resp jeho deklinační zákonitosti; "obědval jsem s Billem Clintonem a Hillary Clinton...". Blbé, že, odpůrci přechylování? ;-)

Přeji hezký večer.

Libor Stejskal
01. 08. 2008 | 21:11

howg napsal(a):

Dekuji za sloupek. Pointa je podle meho nazoru v tom, ze se zeny vdavaji stale pozdeji a zmeny prijmeni tak vyrazne zasahuje do jejich profesniho zivota - osobne bych ji v osmnacti opravdu neresila, ale ve triceti uz je to podle mne celkem zasadni.
01. 08. 2008 | 22:02

IM napsal(a):

Z deníku Dereka MacHane, žáka Veřejné školy Stephana Leacocka v Etobicoke, ONT, Kanada:

Bylo to jenom potom, co tetička Cathy a strýček Connie obdrželi svůj sityznšip, že si čenžli druhé jméno na Handle…protože byli někteří, kteří měli trabl s voláním strýčka u jeho českého jména Drahodobřevyhandloval…….

Ještě víc trabl měl starý dak Thithethornthistlecouth, který dal tetičce Cahy džab sestry a resepšnistky, on jsoucí starý lečr a tetička vpravdivý plnič očí. Tetička vždycky insistovala na svého jména skončení.: „Není to stupidní? Úplně sexless. Američan nemůže říct, jestli jsem ženská nebo chlap.“

„Pocem, Katko,“ pravil tentvuj, který je její bratr. Tetička byla ve svých lívajskách. „Chlapa dno nevyplní nikdy tyhle džínsy jako tvoje dno. Každý pozná, že seš ženská, anles že je slepej.“

„Tys mi nedostal“, řekla tetička.“ Já míním podle jména. Kdežto v Česku každej: Drahodobřevyhandlovalová. Já nevzdám své ová. Jsem pyšná na svůj matkový jazyk a sex.“
A zatwistovala dnem.

(Josef Škvorecký: Trip do Česka, 1982, in Velká trojka, Galaxie PRAHA 1991)
01. 08. 2008 | 22:14

987 napsal(a):

@editor

Jauvajs, pane Stejskale, byla to Marilyn, nee Marylin
http://en.wikipedia.org/wik...
01. 08. 2008 | 22:20

stejskal napsal(a):

Tak to mně zabolelo též. Omlouvám se. A stydím.

To mám z toho, že chci furt někoho poučovat ;-)

Libor Stejskal
01. 08. 2008 | 22:34

skeptický napsal(a):

Příroda tomu chtěla,aby ženy byly našimi otrokyněmi...Ony jsou naším vlastnictvím,ne my jejich.Patří nám,stejně jako strom plodící ovoce patří sadaři.
Co je to za šílenou myšlenku požadovat rovnoprávnost pro ženy ?

N.Bonaparte

Žena nakažená feminismem je horší,než H.I.V.,a pro praktické účely nepoužitelná.Je to nenávistná ideologie na bázi komunismu.Třídní nepřítel je muž.
01. 08. 2008 | 23:06

skeptický napsal(a):

P.S.
Vynechal jsem : Ženy jsou jen stroje na výrobu dětí.
N.B.
V podstatě tato snaha nakazit co největší segment ženské populace
má za ušlechtilý cíl snížit porodnost,a pokud je někdo ochoten to financovat,budou blogy jako tento.
01. 08. 2008 | 23:10

Honza napsal(a):

Pan Pavle 13, vůpbec nechápu, co píšete:
"Ono by bylo asi ideální, kdyby se úřednice před svatbou zeptala páru, který nevyplnil kolonky s novými příjmeními, zda se chtějí jmenovat Nový a Nová nebo Dvořák a Dvořáková anebo si nechají stávající příjmení."

To se samozřejmě už desítky let děje, každý má právo jméno si změnit, ponechat nebo převzít obě (v Německu a řadě dalších zemí tato možnost mimochodem donedávna neexistovala).

"Neskloňování mužských příjmení nám už taky divné nepřijde. Kdo by dneska řekl třeba "pane Bushi"?
Třeba já, aspoň v češtine určitě. Oslovení "Pane Bush" (případně Pane Tomin, nebo Pane Marks) je krajně nezdvořilé.
Jak už výše jepice a další napsali, mužská jména čeština taky skloňuje (=podle Vás przní), a nikoho to nevzrušuje (viz už citovaná "večeře s Billem Clintonem"). Ženská jména je také třeba skloňovat, a bez ženské koncovky na -á to prostě náš jazyk neumí. Opravdu chcete psát "Veresz nahrála Smith a střelila Jones gól"?
01. 08. 2008 | 23:29

Terry napsal(a):

to Honza:
Opravdu chcete psát "Veresz nahrála Smith a střelila Jones gól"?

Z toho opravdu není v češtině zřejmé, kdo komu a co. Jestli Varezová nahrála Smithové či Varezové nahrála Smithová a kdo té Jonesové střelil gól, či zda ten gól nestřelila nakonec sama Jonesová.

Někdy je ten stále fungující český vlezdoprdelizmus (tady vůči angličtině, Západu, ale často a ochotně vůči čemukoliv "módnímu" či "hodícímu se") hrozný.

Čeština je krásným a vyjímečným jazykem (třeba toto používání 7. pádu místo 1., že), v poslední době bohužel dosti przněným.

Přemíra "samozřejmého" a hustě frekventovaného používání sprostých a vulgárních výrazů v běžné řeči, tak prudce narůstající v posledním desetiletí, nás dělá národem primitivů (primitivové už byli dosazeni i do nejvyšších státních funkcí!).
Národ, který przní svůj jazyk, stává se národem nehodným úcty.
Národ, který ztratí svůj jazyk, přestává být národem.
02. 08. 2008 | 07:38

prirodovedec napsal(a):

Marvina: OK, zkusenosti jsou ruzne, nemel bych to zlehcovat. Co kdyby platilo, ze pri rozvodu se rovnez rozhodne, zda se zmeni prijmeni deti na rodne prijmeni matky? Ale prestanu konstruovat, konkretni lidsky problem (Vas) cini z konstrukci spekulace.
02. 08. 2008 | 10:48

xy napsal(a):

Pane Stejskale,
je pravda co píšete. Měla jsem na mysli přechylování jmen cizinců a použila Monroe , protože jeden z diskutujících ji použil jako příklad (Monroeová), já jako příklad měla použít např.jméno Smith.
Chtěla jsem tím pouze sdělit, že pro mě je jméno, které mi člověk sdělí, jméno které pro něho budu v té podobě používat ,tzn.paní Smith, i když chápu, že někdo použije paní Smithová, protože u nás se tak rozpoznává muž a žena. Když se vystěhuje Češka Nováková do ciziny, tak ve většině případů bude používat jméno Novak, a to nikomu nevadí.
Mně ale už vadí, jak se tady ze všeho co je české, dělá něco nenormálního, leckdy až zrůdného, a taky jak se všechno svádí na komunisty, pro info: ti už nejsou skoro 20 let u moci, tak proč ty výmluvy? Např. prý nikdo neuměl jazyky, protože to za komunistů nešlo - lži. Jsem střední generace a učila jsem se jenom na jazykovce-základce angličtinu a němčinu, soukromě francouzštinu, italštinu. Výmluvy, výmluvy. Mohlo to nejít z různých jiných důvodů, ale ne proto, že by to nešlo kvůli komunistům.
Pro rýpaly: nejsem a nikdy jsem nebyla v žádné komunistické straně a nevolím levici...
02. 08. 2008 | 15:21

Monika napsal(a):

Souhlasím s komentářem Libora Stejskala. Ale že se pseudonymy nepřechylují, to je nesmysl, nejedná-li se o uzanci. Vezměme si obdobu příkladu, který uvádí pan Stejskal:

„V knize se psalo o prezidentu Jamesi Monroeovi a o herečce Marilyn Monroe (nebo Marilyn Monroeové?)“. Můžeme klidně napsat „o herečce Marylin Monroe“, neboť jde o úzus.

Jméno kanadské písničkářky Joni Mitchell je však také pseudonym (vlastním jménem Roberta Joan Andersonová), přesto se u nás uvádí často v přechýleném tvaru: Joni Mitchellová!

Háček je v tom, že např. Amandine-Lucie-Aurore Dupinová si svého času dala MUŽSKÝ pseudonym George Sand. Na knihách jejích českých překladů však čteme autorku: George Sandová. Jako Sandovou ji obvykle uvádějí i české encyklopedie.

Stejně významná britská spisovatelka Mary Ann Evansová si rovněž dala MUŽSKÝ pseudonym George Eliot: Tvrdila, že používá jako pseudonym mužské jméno, aby si zajistila, že její díla budou brána vážně. Přesto ji české překlady a Dějiny anglické literatury často uvádějí jako George Eliotovou...

Jména obou autorek najdeme v databázi Národní knihovny ve tvaru s –ová, tedy s přechylováním. Jak to tedy je? Národní knihovna nectí pravidla českého pravopisu?

(Poněkud jednodušší je, pokud si zvolila mužský pseudonym česká autorka nebo herečka: Marie Wagnerová-Černá zvolila Felix Háj a neříkáme ani nepíšeme Felix Hájová…)

Přechylují se však běžně i další cizí ženské pseudonymy. Např. Dorothy Parkerová (vl. jménem Dorothy Rothschildová), Andrey Hepburnová (vl. jm. Audrey Kathleen Rustonová), Jennifer Anistonová (vlastním jménem jméno Jennifer Anistonapoulosová), Sally Fieldová (vlastním jménem Sally Mahoneyová), Whoopi Goldbergová (vlastním jménem Caryn Johnsonová) atd.

Nepřechyluje se naproti tomu např. Mata Hari (Margaretha Geetruida Zelleová), Greta Garbo (Greta Lovisa Gustafssonová), Nastassja Kinski (Nastassja Naksyzynski-ová), Edith Piaf (Edith Giovanna Gassionová) atd. - a to proto, že jde o ustálený zvyk. Ostatně Mata Hariová by znělo fakt hodně podivně. ;-)

Domnívám se tedy, že jednotné pravidlo neexistuje.
02. 08. 2008 | 19:46

im napsal(a):

@ Monika
"....
Jména obou autorek najdeme v databázi Národní knihovny ve tvaru s –ová, tedy s přechylováním. Jak to tedy je? Národní knihovna nectí pravidla českého pravopisu?..."

Používání nepřechýlené podoby ženských příjmení je v České republice u z á k o n ě n o teprve od roku 2001 vyhláškou
č. 207/2001 Sb., kterou se provádí zákon 301/2000 Sb., o matrikách, jménu a příjmení a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
02. 08. 2008 | 21:17

jepice napsal(a):

Amandine-Lucie-Aurore Dupinová a Mary Ann Evansová to českým knihovníkům /a nejen knihovníkům/ fakt zavařily. Správně bychom asi měli ctít jejich záměr, aby byly považovány za muže, jedna za George Sanda a druhá za George Eliota, a tedy jejich pseudonymy nepřechylovat a skloňovat jako mužská jména. Neboli tvářit se, že o jejich ženské identitě nic nevíme, a prozradit ji maximálně v doslovu knihy anebo na záložce obalu. Jenže ta George Sandová se nám za ta léta jaksi vžila. Zrovna jako se naopak vžila Gina Lollobrigida a dokonce i ta Marilyn Monroe. Logiku ani pravidla v tom hledat nelze, jazyk se utváří, jak jde život. Ani obrozenci, pane Pavle13, ani pracovníci Ústavu pro jazyk český, co kdy prošli jeho zdmi, s tím nic nezmohli nezmohou. My si tu můžeme povídat, co nám připadá lepší nebo horší, co je úžasné anebo zrůdné, ale je nám to v podstatě houby platné. Neovlivníme to.
Kdysi se mi líbil jeden fejeton /bohužel jsem zapomněla, od koho byl/, který pojednával o češtině vítězící. Autor se těšil na chvíli, až se bude mluvit o nákupu v Carrefouru jako "u Cafourků". No a spletl se. Čeština tentokrát nevyhrála, superhyper stačil dřív zkrachovat.:)
02. 08. 2008 | 22:23

stejskal napsal(a):

Dobrá, paní Moniko.

Tak tedy ZPRAVIDLA se nepřechylují ;-) Jedná se tedy spíše o usus ad hoc.

Ale co má teprve říkat chudák druhdy populární rockový hudebník Alice Cooper. Kolikrát jsem jej jen viděl přechýleného? ;-)

Libor Stejskal
02. 08. 2008 | 22:47

skeptický napsal(a):

Kdysi jsem četl v nějakém brakovém am.časopise povídku od nějakého Amíka,který navštívil Prahu,a asi se inspiroval, k napsání špionážního příběhu zpoza železné opony.

Agent VB s.Dvoraková byl drsný chlap podsadité postavy a zkušený pouliční rváč...

Když chtějí být báby zajímavé,a jinak to nejde...
02. 08. 2008 | 23:30

PatientO.T. napsal(a):

2 l.s.:
Co bych dal kdysi za to, abych mohl prohlásit, že jsem přechýlil Siouxsie Sioux...
02. 08. 2008 | 23:32

klarasamkova napsal(a):

Takže nejdříve k Mojmírovi, který napsal:"...svatbou se život změní tak, že.....můj život teď financuje nějaký Tomin"....
CHÁÁÁÁÁÁCHACHACHACHACHACHÁÁÁÁ
To myslíte vážně:: Zalezte do jeskyně a čtěte si Jiráska.

A protože shoradiskutující si přisadili i na mne, tak bych dodala:
MY se změnou/nezměnou příjmení problémy nemáme. Naši partneři to však berou povětšinou úkorně. Síla zvyku, že??
V době, kdy každý pěstuje "brand" jak může, je vzdání se jména skutečně minimálně z obchodního hlediska sebevraždou.

Erich řekl, že "... možnost vybrat si jména jak chcete, tadyje.." Doporučuji přečíst zákon o matrice. Možná - velmi vzdáleně - teoreticky....

Martine, Vaše idea, aby si děti mohly vybírat jméno, je hodna zamyšlení. Ono vůbec je to s tím příjmením zvláštní. Původně zvnikla příjmení za účelem individuálního rozlišení... nemýlím-li se, pak povinně od reforem Josefa II. Dnes už jméno a příjmení individuální identitu neposkytuje. Proto si KAŽDÝ posléze svoje jméno vybírá. Udělal to tady prakticky každý s diskutujíchích. Vždyť každý má svého nicka, který se jménem nemá co společného!! Jenom obzvlášť zatvrzelí :-) jedinci lpí na svých skutečných jménech - povětšinou tam, kde už to jméno má nějaký konkrétní obsah - třeba jako to moje...

Kačislavo, nikdy nezapomenu na ten skvělý okamžik, kdy na jedné recepci k nám připlul jistý .... mno, nikoliv nejníže postavený státní úředník a dříve, než jsem stačila doříci "... a toto je můj manžel..." se na něj obrátil s bodrou otázkou podpořenou vrchovatou sklenkoubourbonu: "A vy jste Veselý nebo Samek?" Následkem jejího položení jsem experimentálně zjistila, že i Romové mohou totálně zbělat... :-)
03. 08. 2008 | 09:14

Lila napsal(a):

Jepice, tuším, že s Cafourkem přišel Ludvík Vaculík v jednom svém Poslednímh slovu v Lidovkách.

Souhlasím s názorem, že by stálo za zamyšlení, jestli by si děti nemohly vybrat jméno samy.
Příklad: Do sedmé třídy naší školy se kdysi přistěhoval žák Vošoust. Tichý, hodný, neprůbojný, zádumčivý kluk. Když jsem viděla, jaký čoud dostává od spolužáků skrzevá to příjmení, ani jsem se jeho zádumčivosti nedivila.
Jeho příběh mi dopověděla kamarádka z matriky. V den svých 18. narozenin se Vošoust dostavil na matriku a požádal si o změnu příjmení. Připojila se k němu celá rodina. Tak mne napadlo, že kdyby se k tomu odhodlali dřív, tak kluk a jeho sourozenci mohli mít třeba šťastnější dětství.

Vím o čem mluvím. Svého rodného příjmení jsem se vzdala s ulehčením, ačkoliv nemělo žádný hanlivý nádech. Bylo jen v přímém rozporu s mou vizáží a poslouchat všude kam člověk přišel rádobyvtipné poznámky, že tedy tomu jménu čest nedělám, taky pěkně naštve.

Na druhé straně mám kamarádku, která se za svobodna jmenovala Tupá, provdaná Mizerová, ale nijak zvlášť to neprožívá.

Hezký zbytek neděle.
03. 08. 2008 | 12:44

monika napsal(a):

To Libor Stejskal

Tomu vašemu "ZPRAVIDLA" stejně nerozumím. Doporučuji přečíst si dopis paní Ludmily Uhlířové z Ústavu pro jazyk český AV ČR:

http://cs.wikipedia.org/wik...řechylování_ženských_jmen

Hezký den

Monika
03. 08. 2008 | 14:49

Monika napsal(a):

http://cs.wikipedia.org/wik...řechylování_ženských_jmen
03. 08. 2008 | 14:49

stejskal napsal(a):

Vám též, paní Moniko.

Ale moc mne ty odkazy nepřesvědčily ;-)

Libor Stejskal
03. 08. 2008 | 21:16

Monika napsal(a):

Pane Stejskale,

ve svém komentáři uvádíte: „Marylin Monroe (vl. jménem Norma Jeane Mortensonová) je umělecký pseudonym a ty se podle pravidel českého pravopisu nepřechylují (stejně jako třeba Greta Garbo)“. Ale to prostě NENÍ pravda. Žádné takové pravidlo v českém pravopisu neexistuje.

Pokud vás odkazy na stránky nepřesvědčily z toho důvodu, že se vám nezobrazily (v adrese jsou použity české znaky, což znemožnilo hypertextovou funkci), ocituji vám podstatnou část na téma „přechylování“ ze stránek Ústavu pro jazyk český AV:

„Existují ovšem v češtině příjmení, která DLE TRADICE obvykle nepřechylujeme (např. Edith Piaf, Marilyn Monroe, Nastasja Kinski), ale u takových je obvykle NEDOROZUMĚNÍM zabráněno jedinečností a známostí nositelky. V případě herečky Audrey Hepburnové jméno tradičně přechylujeme a není důvod to měnit. Stejně bychom doporučovali postupovat i u jiných ženských jmen. Tam, kde je to možné, dáváme rozhodně přednost přechýlené podobě.

Konkrétních případů, které vyžadují specifické zacházení, je samozřejmě víc. Jednak jsou to i další případy tradičního řešení konkrétního jména v češtině (např. Gina Lollobrigida, nikoli Lollobrigidová; za pozornost však stojí, že toto příjmení, ač nepřechýlené, skloňovat lze: 2. p. Lollobrigidy), původ jména (nepřechýlená zůstávají např. některá orientální jména a v některých specifických případech i jména, která mají přechýlenou podobu už ve výchozím jazyce) a chápání jména jako obchodní značky (např. jména některých spisovatelek na obálkách knih; ale například zcela se vžilo přechýlené příjmení spisovatelky J. K. Rowlingové).

Celý text najdete na.

http://www.ujc.cas.cz/porad...
03. 08. 2008 | 21:58

Paul napsal(a):

Ať se to národním buditelům líbí nebo ne, M. Monroe je Američanka a pokud bude se o ní tedy bude psát v Čechách jako o Monroeové, tak to (nejen) cizinci považují za jméno někoho jiného a na plakátě, popř. popisku si ji s původní osobou prostě neztotožní. A propos, ti údajně netolerantní Američané respektují tvar příjmení našich žen. Martina Navrátilová se tak nedočká odseknutí svého -ová, i když je to ve Státech podivné (Navrátil x Navrátilová = je to vůbec rodina?):-). Já osobně coby manžel cizinky doufám, že si časem lidé na respekt k cizím jménům zvyknou a mladá generace tuto "tradici" pošle za onikáním a oslovováním žen titulem manžela, což bylo pednedávnem přece také tradiční... Chápou, paní vrchní oficiálová? :-)
04. 08. 2008 | 09:14

Monika napsal(a):

Takže pan nadředitel Paul klidně řekne a napíše:
„Četl jsem článek o Georgi Bushovi a Laura Bush.“

Tomu se říká respket k cizím jménům. ;-)

Nebo to radši řekne česky: „Četl jsem článek o Georgi Bushovi a Lauře Bushové“??

Chápe pan nadředitel?

:)))))
04. 08. 2008 | 09:29

jepice napsal(a):

Slovo "Lauře" vypadá hrozně, s tím se Mrs. George Bush rozhodně nemůže ztotožnit.:)
Pan Paul ovšem v boji za neohýbání slov vůbec není sám. Cosi od Schwarzkopf českým mláďatům usilovně vymývá mozky.
04. 08. 2008 | 13:19

Monika napsal(a):

to jepice:

A jak asi bude vypadat jméno „Laura“ v ruštině, bulharštině, čínštině, japonštině, korejštině, hebrejštině…? Také hrozně? Myslíte, že toto paní Lauru Bushovou trápí?? Že se s tím opravdu nemůže ztotožnit? ;-)
04. 08. 2008 | 13:59

Paul napsal(a):

Vážená paní Moniko a genderově blíže neidentifikovatelná jepice! :-)
Děkuji za označení "mládě", jsem ročník 61. :-) Určitá militantnost v názorech a neschopnost přijmout jinou, než vtlučenou realitu byla zastáncům čistonosoplenek vždy vlastní, ale budiž... Koneckonců Francouzi také bojují za čistotu jazyka a celý svět se jim zvesela směje. Jinak jde asi spíše o osobní zkušenost, nebo spíš její nedostatek. Já vám tu vaši neberu, tak mi neupírejte tu moji. :-) Ať se vám to líbí nebo nelíbí, ono si to stejně bude žít svým životem a vzhledem k tomu, že lidé už nejsou zavření v komunistickém koncentráku, tak si na základě prožitků v dnešním globalizovaném světě sami odvodí, zda má cenu vytvářet např. českou transkripci japonštiny. :-))Hezký den.
04. 08. 2008 | 14:37

jepice napsal(a):

Moniko, myslím si, že paní Laura není hloupá a dokonce má možná i smysl pro ironii.:)

Pane Paule, tím mládětem jsem rozhodně nemyslela vás. Co se týká jazykového vývoje, něco jsem k tomu napsala 02.08.2008 22:23:57.
Určitou militantnost v názorech vám promíjím, byť nejste mládě.
04. 08. 2008 | 15:55

Monika napsal(a):

Vážený pane Paule,

plně s vámi souhlasím: ono si to stejně bude žít svým životem. Jen mi vysvětlete, jak chcete hovořit či psát česky a přitom se vyhnout skloňování jmen. Uveďte mi prosím jeden příklad 2., 4., 6., 7. pádu. Alespoň jeden! Váš názor naprosto respektuji, jen z čisté ženské zvědavosti mě zajímá, jak budete postupovat. Já si to při vší skomnosti představuji takto:

„Četl jsem knihu o Laura Bush.“

„Letošní Wimbledon se obešel bez Monica Seleš, ta už nehraje.“

„Šli jsme tam s Catherina Walker.“
04. 08. 2008 | 16:01

Jirka(2) napsal(a):

Paní Marksová-Tominová mi připomíná pavlačovou drbnu. Takové ženy bývaly také často v minulosti takzvané úsekové nebo domovní důvěrnice. Můj názor na tuto paní je takový, že je to naprosto zbytečný tvor, který hledá problémy tam, kde nejsou. Asi by nedokázala dělat nic pořádného, tak se živí takovými blbostmi. Je smutné, že se najde dost lidí, kteří se něčím takovým dokáží zabývat vážně. Kdyby takových lidí byla většina, největším symbolem pokroku by byl pazourek a žili bychom v jeskyních.
05. 08. 2008 | 05:35

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
měl bych návrh: Zbavme se těch odporných machistických stereotypů.Dobrovolně od 1.1.2009 přijmou všichni muži (včetně čtyřprocentní menšiny) příponu -ová.
Klidně budu psát Pepa Řepová.

Co ovšem bude dělat autorka článku? Čím se bude živit?

Silvie napsal(a):
Měla jsem kdysi kolegyni, ta nešťastnice se jmenovala Nýčová, provdaná Píčová. To bych si tedy svoje rodné příjmení raději ponechala nebo bych si toho chlápka nevzala.

Paní Silvie, smím se zeptat, jak se jmenoval pan manžel?
Myslíte, že by se novomanželce ulevilo, kdyby i on používal překlenování?
05. 08. 2008 | 07:20

Pepa Řepa napsal(a):

Ona i mužská jména vyžadují určitou statečnost.
Za NDR běhal kdysi sprinter Kokot. Lahůdka pro slovenské reportéry. Byli rádi, že běhá sprinty a ne maraton.

Být autorkou nechal bych si jméno upravit na Michaela Marx-Tominová. Pro feministku by to bylo stylovější.
05. 08. 2008 | 07:35

Michaela M-T napsal(a):

Děkuji všem diskutujícím, dostala jsem se a internet až po několika dnech a vidí, že diskuse je bohatá a bouřlivá, na to, o jak okrajovou záležitost se vlastně jedná... Jasně že to není to nejdůležitější v ženské emancipaci, jen si myslím, že to může ovlivňovat naše podvědomí a tudíž neškodí se ad tm občas zamyslet.
A ne, opravdu mi nikdo nedává peníze za takové články, žádná bohatá celosvětová feminisitcká centrála neexistuje :).
Ještě chystám pokračování, a to "ženská příjmení a úřední šiml", něco z toho u tady padlo v diskusi, něco naznačila klára V-S, tak se těšte :)
PS: Co se týče přechylování, mě naposled udeřila do oka Eva Longoriová...
05. 08. 2008 | 10:58

Apeoffice napsal(a):

Jako obyvatelé naší malé kotliny máme jisté tradice, nějaké dějiny za sebou prostě fůru let, po které se naše společnost vyvíjela až k dnešním dnům.

Spoustu věcí utváří naši identitu, pocit jistot je velmi důležitý, jaká si ustrnulost v určitých věcech, skoro až zavilý odpor vůči změně. Organismus, kterým je i naše společnost, se podvědomě brání tomu, co považuje za chybné, mylné, špatné. Ovšem i v organismu se najdou entity, které toto mylné považují za správné.

My prostě přechylujeme, no a co, rovnost mužů a žen je na jiném poli. Krom toho, když sleduji zahraniční film a jdou titulky a chci vědět kdo byl kdo, jsem bez šance, vážně nevím, jestli ta hezká herečka je zrovna tohle jméno nebo tamto ...

S mojí ženou (navrhovatelka) se rozvádíme, a ona se mne ptala, jestli i po rozvodu může užívat mé rodné příjmení. Souhlasil jsem, nevím proč by to mělo být jinak a stejně tak bych souhlasil, pokud by se vrátila ke svému rodnému, je to její volba.

jinak myslím, že jsem přišel na řešení těch dvojpříjmení ... muž své rodné a žena rodné plus manželovo, děti mužovo příjmení a dcera si pak bez obav může přidat příjmení manžela :o) no není to geniální?

A na závěr, nevadí mi rovnost pohlaví, zvláště když jsem TS ale nesnáším slovo feminismus, mám pod ním spojeny asociace o šílených histerických ženách, které patří zavřít do blázince a polévat ledovou vodou s příměsí el. proudu.

Souhlasím s rovnými šancemi žen a mužů, jo proč ne, ale když se řekne feminismus, mít ostny byl bych jak dikobraz a o tom to v naší společnosti je, máme negativní představy o feministkách a paní autorce se je zrovna podařilo opět hezky rozdmýchat.
Tomu říkám slon v porcelánu.
05. 08. 2008 | 12:27

skeptický napsal(a):

To Pan Pepa

Měl bych podobný návrh.
Co aby svobodné a rozvedené ženy měly příjmení -ová,ty ochotné se pářit sklonné(jak symbolické-od ohnout),ty prudérní nesklonné.

Provdané pak s mužskou formou jména,ty do větru sklonné,ty věrné nesklonné.

Čtyřprocentní pak zdvojené stejné (svob.), nebo nestejné jméno (vdaná),nejprve v ženské,pak mužské formě ,nebo naopak,s pomlčkou mezi.První v pořadí určuje roli ve vztahu.
Soulad genderů u dvojitých příjmení by se zakázal.
Pak už by bylo na první pohled jasno.

Mám ale pocit,že už je to tak už zaběhnouté,ale není to dostatečně popisné.Za mých mladých let se nosily bílé ponožky,pak kabela přes rameno,pak baťůžek..

Pro ten obyčejný plebs se to
dnes to pozná podle toho,že si nanášejí rtěnku nestoudným způsobem,aby ukázaly svoji ochotu se pářit.
05. 08. 2008 | 13:13

Pepa Řepa napsal(a):

To Apeoffice
já také nemám rád slovo feminismu. Když autorka na sobě zapracuje, může se stát hlasatelkou nové odnože hnutí: marx-tominismu.

Že jsem tak smělý, pán je od Fejka? Nebo je nick Apeoffice význanově něco jako Monkey Business?

To skeptický
Na nás řepy, je to moc složité.
Obdivuji vaši paměť. Bílé ponožky měla napoledy na sobě Shirley Temple, když šla do první třídy.Přes rameno měla batůžek.Éra doznívala.

http://www.shirleytemple.com/
05. 08. 2008 | 14:09

Petr napsal(a):

Vyvozovat z přivlastňovací koncovky ženského přijmení majetkové vztahy? Pozoruhodné :-D
05. 08. 2008 | 14:25

Vanatan napsal(a):

Ani jsem všechny komentáře nedočetla...jestli totiž někdo/něco někoho irituje, tak je to, zdá se, žena s názorem, který se nebojí zveřejnit. Dvě příjmení a lidé už ani neví, po kom se (chudák) dítě bude jmenovat:o)))

Paní Marksová-Tominová, pište dál. Držím vám palce.

Btw. až se vdám, jméno si měnit nebudu. (Proč taky?) Žiji s ním už tak dlouho, slyším na něj, podpis mám hezký. Zřejmě budu maličko konzervativní. Diskutující popřemýšlejte, kdo bude chudák nyní. Manžel? "Ani si nevzala jeho jméno..." Já? Až mě příbuzní samým nepochopením odsoudí. Ne, děti. Po kom se vlastně budou jmenovat, že?:o) No, třeba si mne ani nikdo nevezme, když mám takové "divné" názory.

To Petr: no, ona to totiž kdysi třeba ve třináctém století byla Marie, žena kovářova (toho, co třeba dělal koním podkovy), mno jo, jenomže Marií najednou bylo ve vesnici pět, takže najednou byla jedna Marie Kovářová a ta druhá třeba Marie Podskalská (oni třeba s manželem žili někde pod skálou)..je fajn, že se vám to dnes zdá divné, ono je to toiž fakt divný:o)))
05. 08. 2008 | 19:48

Ovi napsal(a):

Kdysi jsem četl fejeton od Jana Nerudy, jak by to vypadalo u nás, pokud by vládla feministická společnost. Nepamatuji si to již doslovně, ale psal tam i o mužských jménech - prý by to bylo jak v Rusku: samý Proščin, Helenin, Radčin a podobně. To by byl ráj pro naše feministky! Nejlepší byl konec fejetonu: vyrovnané řady statných vojákyň na přehlídce se náhle s křikem rozutekly - z kanálu byla vyskočila německá myš.
Mimochodem, moje maminka se za svobodna jmenovala Filková a vzala si za manžela Filku (náhodná shoda, ne přízeň), tak by se měla psát Filková-Filková?
05. 08. 2008 | 22:06

skeptický napsal(a):

Vážení,

Kdybyste chtěli vědět,kdo nám chce vládnout,zadejte na googlu

news reader can not stop laughing
06. 08. 2008 | 04:57

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
chcete snad, drahý nadkolego, naznačit, že autorka článku si přivydělává na modních přehlídkách?
Vskutku, jistá podobnost s dámou s konví tu je.
https://www.youtube.com/watc...

Autorce se chci omluvit.Nepotřebuje, aby byla za feministické články placena.
Uživí se v pohodě. Má talent.
06. 08. 2008 | 07:24

Glosa napsal(a):

Vůbec mi nevadí, že podoba mého příjmení po sňatku navozuje v někom pocit, že jsem se vzdala identity a případně ještě někomu patřím. Za špatné ale pokládám, že díky ženám toužícím po rovnoprávnosti začali muži tuto rovnoprávnost vnímat i v rovině společenské - podržet dveře, pozdravit první, do hospody vstoupit první - kdo to (kromě půvabných starých gentlemanů) ještě udělá? Rozhodně bych byla raději trošku nerovnoprávnou princeznou než rovnoprávným buldozerem na práce všeho druhu.
I bez volebního práva bych se obešla:-)
06. 08. 2008 | 08:17

skeptický napsal(a):

Milá Gloso,
Podezírám,že mám tu čest s Glosou Interlinearisovou-Marginalisovou.
Vzácný názor.Dík.
O rovnoprávnosti to už dávno není,kdyby ji dostaly,tak by na to dost smutně koukaly.
06. 08. 2008 | 08:51

m.p. napsal(a):

Celý článek znevěrohodňuje tato věta: "A najednou velký střih – pár minut obřadu a tato dosavadní identita zmizí v nedohlednu." Ono právě těch pár minut není ledasjakých, vždyť mění celý život. A to určitě sama víte velmi dobře, paní autorko. Takže vlastně ta věta znevěrohodňuje spíš autorku, nežli článek.
06. 08. 2008 | 08:54

Bergen napsal(a):

Pokud se narodí v USA dítě cizince VŽDY se přijdou zeptat,jak má být dítě zapsáno v křestním listu /Birth certificate/ Proto Vámi uváděný příklad o zapsání syna jako Novakova je nesmysl.Naopak znám případ od nás, kdy dcera Angličanky paní Ann Fullbright byla bez konzultace zapsána jako Fullbrightová. Takže omyly se mohou stát,ale není to běžné.
06. 08. 2008 | 09:19

Kurt napsal(a):

Tak někdo se cítí nerovnoprávným?
a) Nejsme všichni jedné krve?
b) Kdo je našim bližním?
c) Není to krásné, že jsou dvě pohlaví?
d) Jak fádní, kdyby všichni lidé byli stejní.
e) Má každý stejné vlastnosti a schopnosti?
f) Není to jedno, kdo jak se jmenuje? Komu to jedno není, ať se přejmenuje.
g) Je sounáležitost v jménu nebo v lásce - já jsem tvá a ty jsi můj, nebo musíme správněji psát já jsem tvůj a ty jsi má?
h) Feminizace ve školství je největším neštěstím při výchově.
i) Feminizace soudnictví je rovněž neštěstím spravedlnosti.
j) Každé pohlaví má svoje zvláštnosti, svoje kouzlo. Domnívat se, že jedno může dominovat nad druhým je nepochopení smyslu života.
06. 08. 2008 | 11:22

M. Zavřelová napsal(a):

Zcela souhlasím. Po sňatku jsem si nechala rodné příjmení, protože "jsem se nezměnila, stále jsem to já" !! Nevím, proč bych měla měnit jméno, tuto záležitost přenechávám hledaným zločincům a těm, kdo se za své původní jméno z jakéhokoliv důvodu stydí ;))
06.08.2008 11:28:32
06. 08. 2008 | 11:30

skeptický napsal(a):

Feminismus a feminita jsou dva protipóly.
Z toho vyplývá zbytek.Je to o rozeštvávání.Jako by panenky potřebovaly ještě radit.
06. 08. 2008 | 12:42

Apeoffice napsal(a):

to Pepa Řepa

velmi se omlouvám, ale jsem velmi zaostalý druh dýňosejra ( něco jako dinosaurus ale ještě žijící) netuším, kdo je pan Fejk, informace přivítám děkuji.

jinak nick představuje moje povolání a pocity z něj :o) a současně je to snad vtipný odkaz na mnou oblíbený seriál Hvězdná brána a jednoho goaulda :o)

Btw. napadlo mne, že pokud by feminismus byla vývojová větev lidského pokolení, jsou TS jejím vrcholným výsledkem, ženy v mužských tělech. Klasické feministky musí pukat závistí, protože uvnitř jsem holka a užívám si všech slastí mužského těla a mužského světa a to ony nemůžou .... cháchááá
06. 08. 2008 | 12:42

Petr napsal(a):

To Vanatan
nevím no, jsetli to tak bylo v minulosti, anebo ta koncovka kvůli tomu vznikla... ve mě u ženy koncovka -OVÁ spíše asociuje ženskost, než majetnické, vlastnicé vztahy. Dyť nejsme stejní, jen jinak vybaveni. Asi by mi to připadalo zvláštní, kdybych se seznamoval s dívkou a ona mi řekla... ahoj, jsem Jana Kovář
06. 08. 2008 | 13:08

Pepa Řepa napsal(a):

To Apeoffice
pan Fejk je ředitel ZOO Praha. Má i pavilon opic. Možná má i kancelář.
Tím nechci říct vůbec nic. Nechci dokonce -výjimečně- nikoho urazit tak, jak to činí na př. autoři, snažící se diskreditovat političky ženského pohlaví.

https://www.youtube.com/watc...

Já mám raději dámy typu paní Glosy než feministky. Galantnost a feminismus mně nějak nejdou k sobě.

Na druhou stranu, kdybych byl lesbická žena a plnil úlohu muže, tak bych preferoval Pepu Novak před Josefinkou Novákovou.
06. 08. 2008 | 13:34

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon: mě
06. 08. 2008 | 13:42

Dalík napsal(a):

Paní Tominová se asi chce stát kopačkou a kopat kanály nebo dlaždičkou. Pak teprve bude emancipovaná.
06. 08. 2008 | 15:09

Apeoffice napsal(a):

to Pepa Řepa .. achá tohohle Fejka myslíte, tak to jo, toho znám, já myslel, že máte na mysli někoho jinačejšího.

V Zoo Praha jsem nikdá nebyl, tudíž ubytovacích služeb jeho pavilonu opic jsem nevyužil :o)
Zato jsem kempoval v Zoo Lešná ve lvím výběhu, pak u velbloudů ... ale ať přemýšlím jak přemýšlím, u opic ... ne tam fakt nikoliv.

Když si to vezmete, že jsem lesbička v mužském těle,. tak jsem vděčná za Pepa Novak, než být Josefamfulinkou :o)

Mějte se krásně, ráda jsem Vás pozanala.
06. 08. 2008 | 15:14

mp napsal(a):

Dobrý den, -ová mi přijde opravdu bizarní, ať jde o jméno rodné, či přijaté od toho pána, co s ním momentálně bydlíte. A to nemluvím o Ruskách, které užívají kromě svého příjmení ještě přídomek -ovna...Ivanovna, Maximovna, Pantělejovna...po svém otci či snad také po svém manželu. Taková Naděžda Leonidovna Gorodkovová, to je přece daleko větší sadomaso. Domnívám se však, že toto je jen špička ledovce, ledovce problémů, který se týká jak žen, tak i mužů. Co říkáte, jako feministka, například tomu, jak trpí zdravotní stav žen v manželství, kdy jsou nuceny zvládat práci svou a práci v domácnosti a k tomu ještě dítě. Nebylo by lepší, kdyby si toto riziko zhoršení zdravotního stavu ušetřily, tím pádem i trapné transakce se změnou příjmení?
06. 08. 2008 | 15:48

Elisabeth napsal(a):

neuveritelne, tolik emoci a nadavani.

K dvojtemu jmenu:jsem vdana za cizince a bydlim v zemi, kde si manzele berou, povinne prosim, jmeno druheho partnera. Muj muz ma druhe jmeno zenske, asi takhle: John Smith-Novakova.

Jeste ale k tem jmenum. To nejsou preci zbytecne nebo malicherne problemy nejakych feministek. Moje spoluzacky se vdaly a ja nevim jak se jmenuji. Nektere po letech uz nikdy nenajdu.

V nasi kulture maji zeny jmeno po otci a posleze po manzelovi. Zadne svoje vlastni rodinne i kdyz jsou to zeny, ktere privadi potomstvo na svet, nemaji. Rodokmeny jsou zalezitosti muzskou. Deti maji jmeno po otcich,i kdyz se o ne otec treba nikdy nestara. Otec Pepy Repy se jmenoval Repa, jeho otec Repa a jeho otec Repa a jeho otec Repa....
Jak se jmenovala matka moji babicky z otcovy strany nikdo nevi. A to povazuji za smutne. Kde je jeji identita na rozdil pana Repy?

Kdyz jsem precetla o spionovi Frolikovi, ze si musel v detstvi vymenit jmeno podle nove rodiny a tim u nej nastala nejaka psychicka osobni zvlastnost, me doslo, jak je v podstate prapodivne, ze si v dospelosti musi (spis musely) zeny menit jmeno a tim castecne i identitu.
Zamysleni nad timto fenomenem je pro mne zajimave.
Pro mne Laura Busch zustane laura Bush,s tim proste nemam problemy.
Pani Marxovou-Tominovou timto zdravim.
06. 08. 2008 | 17:30

Monika napsal(a):

„Pro mne Laura Busch zustane laura Bush,s tim proste nemam problemy.“ To je opravdu vtip dne!

1. V nominativu se jménem Laura Bush jistě problémy mít nebudete, ale v dalších pádech možná ano. Čeština patří mezi tzv. flexivní jazyky. Opravu řeknete „Četla jsem knihu o Laura Bush“? Nebo „Americký prezident přijel bez Laura Bush“? ;-)

Něco takového neřeknete ani v případě jejího manžela. Nebo ano? Co je správně česky:
„Četla jsem knihu o Bush“ nebo „Četla jsem knihu o Bushovi“????

2. Ale tím vaše problémy nekončí. Angličtina či francouzština mají pevně daný slovosled ve větě, čeština nikoli. Pochopit význam věty nám umožňují právě pády. Vzdáte-li se jich, nastane chaos. Napíši-li: „Clinton navštívila Albright“, není zcela jasné, kdo koho navštívil. To poznám právě díky pádovým koncovkám: „Clintonová navštívila Albrightovou“.
06. 08. 2008 | 19:22

abc napsal(a):

Zajímalo by mě, kolik z těch, kdo vášnivě tvrdí, že flektivní čeština s nepevným slovosledem kvůli organizaci věty –ová potřebuje, a zaníceně snášejí izolované příklady nejasností, si používání nepřechýlených cizích ženských příjmení skutečně vyzkoušelo v praxi. Před lety jsem rok šéfoval jednomu časopisu, v němž jsme v referátech o příslušném sportu –ová nezavedli. Nevznikl jediný problém, pomocí křestních jmen, shodných přívlastků a dalších jednoznačných signálů se všechno zvládlo. Na rozdíl od redaktorů odjinud, kteří tu Christin X pojali chybně jako muže (ač to nebyla žádná nula, nýbrž před lety velká hvězda), tu si mysleli, že Andrea Y je žena. Takže: ono to jde, jen je třeba něco málo vynalézavosti. Kde je vůle, je i cesta. Bránit se, že nelze, je ovšem jednodušší.
06. 08. 2008 | 20:10

stoppa napsal(a):

Nepřechýlená, neskloňovaná a pokud možno anglicky transkribovaná jména patří do arzenálu jevů zahrnutelných do skupinky snobismů. Je v tom "politicky korektní" rys - naznačuje se tím, že používám vyspělý jazyk hegemona (pokud v něm rovnou nepřemýšlím), tedy patřím k progresivní, úctyhodné kosmopolitní sortě. Nic nového. Toto ironizoval např. Dostojevský - tehdy šlo o "lepší lidi" z ruské střední třídy, kteří neřekli 2 věty bez nějakého francouzského slova. Sklon označovat pravidla rodné řeči za cosi podřadného jen proto, že je dostatečně neovládám, je legrační - tito lidé ovšem obvykle neovládají ani tu hegemonštinu nijak skvěle.
06. 08. 2008 | 20:10

jepice napsal(a):

abc:
Jenom jeden dotaz: A proč bychom si vlastně to používání nepřechýlených jmen měli zkoušet v praxi?
06. 08. 2008 | 21:13

stoppa napsal(a):

Jistě to jde, ale výsledek je kostrbatý a nepůvabný.
06. 08. 2008 | 21:28

Pepa Řepa napsal(a):

To Elisabeth
teď jste mne dostala. Moje babička se jmenovala Božena Mladá. Nekecám.
Abych vám udělal radost a neupřel babičce identitu mohu psát Pepa Mladá-Řepa. Trochu jako posměšná říkanka, řekl bych.

A teď si představte, že bych se jmenoval jako ten slavný německý sprinter: Kokot
Opět nekecám, ověřte si tabulky OH.
Nebo, nedej Bože, bych se jmenoval tak, jak uvádí paní Silvie: Píčová.

Dámy promiňte, já vulgární nejsem, ale můžete mi poradit, jak bych se měl psát já, případně moje sestra, abychom se vyhnuli/y přechylování a přitom nezneuctili/y rod babičky?

A paní Elisabeth, teď jsem se leknul. Jak mám psát, abychom se vyhnuli nebo vyhnuly? Není sestra diskriminována.

Obávám se, že o tom celý feminizmus je.Slouží k pobavení.
06. 08. 2008 | 21:42

abc napsal(a):

jepice: vážně vás nenapadá, proč asi? Třeba proto, abyste jenom neteoretizovali/y, případně necitovali nějaké slečny z ÚJČ, které taky znají jenom pravidla a při představě, že by jejich krásnou češtinu někdo zprznil nepřechylováním, se už předem osypávají.

stoppa: pokud se snížíte od Dostojevského ke sportovcům soutěžícím v mezinárodním prostředí, zjistíte, že naprosto běžně používají příjmení nepřechýleně. A i když tento svět neznáte, snadno usoudíte, že v jejich případě rozhodně nejde o žádné snobství. Neboli důvodů k nepřechylování je více.

"Kostrbatý" a "(ne)půvabný" jsou subjektivní kategorie. Mnoho násilně přechýlených příjmení je rovněž – ne-li ještě více – kostrbatých a nepůvabných. Viz též příklady v této diskusi.
06. 08. 2008 | 21:52

jepice napsal(a):

abc: přechylující slečny z ÚJČ ani nepřechylující sportovkyně mou češtinu neovlivňují. Mluvím tak, jak jsem mluvila vždycky, tak, jak mluvili mí rodiče. Proč bych se měla nutit do něčeho, co mi zní nepřirozeně?
Já nikoho ze snobárny neobviňuju, u sportovkyň ten jejich úzus celkem chápu. Myslím, že jsem tolerantní. Jsou tolerantní i ti, co tu mluví o zaprděnosti češtiny, která dává přednost přechylování?
06. 08. 2008 | 22:30

stoppa napsal(a):

abc

Problematika sportovců není pro mne směrodatná. Ostatně v této branži je celá řada jevů, které jsou s podivem. Že bych se čímkoliv, co vnášejí do veřejného života, měl řídit, to by mě ani ve snu nenapadlo, takže v tom, jak si ten či onen gladiátor nechá komolit své jméno, nevidím důvod ke komolení mé rodné řeči. V jazykovém projevu vždy je, zcela organicky, obsažena subjektivní nota, to k němu zkrátka patří a okolnost, zda někdo mluví kultivovaným a přirozeně působivým jazykem, byla vždycky hodně důležitá.
06. 08. 2008 | 22:59

im napsal(a):

Mmmm,

myslím, že kouzlo češtiny je v její hravosti - viz ty spousty vícestupńových zdrobnělin, které jiné jazyky nemají. O zaprděnosti nemůže být ani řeči.

Když už jsme u těch příjmení za svobodna a za vdana, s pomlčkou i bez, tady mám jednu legrácku pro pobavení - pokutala jsem v knihovně a v knize Čeština všední a nevšední (Academia 1972) jsem našla roztomilou kapitolku o příjmeních podle žen. Kousky jsem opsala a musím se podělit! :-) :-)

Jména mužů podle žen

Zajímavou skupinu českých příjmení tvoří jména mužů odvozená od jmen žen…..Pro přenášení ženských příjmení na muže musily být vždy nějaké důvody zvláštní. Přirozené to bylo tehdy, když dítě mužského pohlaví dostalo příjmení po neprovdané matce. Ještě dřív, než se ustálila vlastní příjmení, bylo zvykem určovat totožnost dítěte z nemanželského lože, jak se tehdy říkávalo, podle matky. Tak např. Václav, syn Kateřiny švadlí, a z toho pak Václav Švadlenka.

…K přenášení ženských jmen na muže docházelo však i za okolností jiných. Zhusta dostával muž přízvisko po manželce, když manželka byla výraznější osobností, abychom tak řekli, kde muž byl pod pantoflem. Často se za takové přízvisko vzalo křestní jméno manželky (Jan Barbora, Zdeněk Lidmila)….Takové příjmení mohou v důsledku tlaku přirozeného rodu někdy přejít k typicky mužskému vzoru (Jan Barbor).

….Nejrozšířenějším způsobem pojmenování mužů podle žen bývá odvození zvláštní mužskou příponou –ák nebo –ík (Mařák, Marušák, Rozińák, Zuzanák, Vendulák, Babák, Mařík, Verunáč, Babáč, Mařan).
06. 08. 2008 | 23:01

petka napsal(a):

Neodolám, musím se se svou trochou do mlýna.O víkendu jsme u známých krom jiného narazili i na téma "méně společensky přijatelná příjmení".Každý znal někoho, kdo požádal o změnu příjmení - v mém rodišti byli kupříkladu Kakáčkovi přejmenovaní na Milaáčkovi, atd. Ovšem dostlal nás příběh paní Píčové...Známý vyprávěl, že s tím absolutně nemá problém ani ona ani její manžel...tak jsem se pro dokreslení té malé lidské tragédie :o)) přeptala, zda se pan choť jmenuje Píč nebo Píča. Kamarád odvětil, že onen pán je Píč...a nyní to přijde....Píč, ovšem psáno anglicky - Peach. Paní byla Peachová.Takové sladké příjmení....
A pak si vyberte :o))

P.S. Něměli bychom se brát tak vážně...Měl-li by feminismus stát a padat s tím, jestli budeme psát místo jednoho příjmení dvě, pak tato ideologie spěje ke svému zániku.
06. 08. 2008 | 23:43

Pepa Řepa napsal(a):

To jepice
mne fascinuje snaha přejímat automaticky každou pitomost, neboť tím se stáváme světovým národem.

U sportovců/kyň bych navrhoval brazilský model. Fotbalisté i fotbalistky hrají pod uměleckými jmény. Pochybující mohou sledovat zápasy na OH, kde je největší hvězdou jakási Martha.

Myslím,že čeština si bude žít svým životem bez ohledu na prskající feministky. Se světovostí se třeba vyrovnala zavedením slova FRIKULÍN. Free Cool a In.
Kolik jen já znám Frikulínů.

To petka
děkuji za inspiraci.Jsem zvědav, jak se editor popere s anglickým přepisem hanlivých slov.

Vzpomínám na jeden slovenský vtip, kde je věta: Jano něhaj ten peach, veď.....

Spojení mužského rodu s tímto orgánem zarazilo i mě, to přiznávám. Možná to je jen krajová zvyklost.
Absloventkám Ústavu šlechtičen se omlouvám za obscénost.
07. 08. 2008 | 07:19

abc napsal(a):

jepice: ze snobárny nikoho neobviňuju, o zaprděnosti nepíšu, a nikoho do ničeho nenutím. Jen píšu na základě popsané vlastní zkušenosti, že užívání nepřechýlených příjmení je možné.

stoppa: psal jsem o opaku: že se těm gladiátorkám příjmení komolit nemusí
07. 08. 2008 | 08:44

petka napsal(a):

Pepa Řepa:
Doufám, že pan editor bude mít v tomto směru pochopení...to se prostě obejít nedalo :o)

Ještě k ročníku 53.
Co se názoru na tento zde přednesený pseudoproblém týká, jsme myslím na jedné lodi. Jen bych si "vyprosila" :o)) ten příklad s horníky... Na učitele v Mateřské školce nenarazíte a zdravotního bratra aby také s lupou v kupce sena hledal...Jsou, dle mého názoru, povolání vysloveně ženská a vysloveně mužská, a to spíše v důsledku rozdílné anatomie obou pohlaví než feminismu. Troufnu si tvrdit, že by se určite našly i ženy, které by se povolání hornice nezalekly - na rozdíl od zaměstnavatele...Ten přece potřebuje výkon, ne "pouze" odhodlání :o))
Závěrem podotýkám, že jsem (patrně)zarputilá antifeministka. Pomněte, že mi vůbec nevadilo přijmout manželovo příjmení a nechat tak pojmenovat i naše dvě dcery ! Přišlo mi docela samozřejmé, že jsme rodina jednoho jména...je to takové nekomplikované...a milé. A jestli si ten můj macho za nějakých 10 let najde nějakou jinou paní, tak se můžu vrátit k původnímu poetickému Malinová :o))...ačkoliv proč vlastně....vždyť jde jen o nějakách 10 písmenek...kvůli nim se myslím svět nezačne točit v protisměru.
Všem hezký den
07. 08. 2008 | 09:09

jepice napsal(a):

abc: aha, to je fajn, že nikoho nenutíte. Já jsem asi špatně pochopila vaši poznámku, jako že to nepřechylování máme zkoušet, abychom zjistili, že to jde.;)
07. 08. 2008 | 09:15

Monika napsal(a):

Jasně, zkoušejme to:

Jana Nowak doběhla druhá, ale bez Pavla Moudrá (nemělo by být raději Moudrý, aby to nebyla diskriminace?), která ji celou dobu táhla, by to tak asi nebylo. Viděli jsme také, jak se Moudrá podává Nowak láhev s vodou. Příznivci Nowak pak vstali a tleskali, ačkoli zlatou medaili si nakonec odnesla Eva Keller. Keller údajně trénovala s Moudrá, takže bez Keller by ani Moudrá nemohla obsadit skvělé třetí místo. Není se co divit, že v očích Moudrá i Nowak se lesknou slzy radosti a dojetí…

Být šéfredaktorem časopisu, který se rozhodne ignorovat pravidla českého pravopisu a zavede své vlastní, to je skutečně něco, nač můžete být právem hrdý. - Zkuste další inovaci: vyřaďte tvrdé y. Bude zas o pár dalších otravných problémů méně, např. s vyjmenovanými slovy a s příčestím minulým. Kde je vůle, tam je přece i cesta.
07. 08. 2008 | 09:26

abc napsal(a):

Monice: výše jsem mj. napsal: "pomocí křestních jmen, shodných přívlastků a dalších jednoznačných signálů se všechno zvládlo". Co takhle zkusit místo demagogie s neskloňováním českého Moudrá (to měl být argument, nebo vtip?) zauvažovat, jak to napsat ne co nejblběji, nýbrž co nejlépe? (Taky proto jsem psal o těch, kdo se vyžívají v hledání odstrašujících příkladů, zde ono Moudrá.)

Takže co třeba takto.

Američanka Jana Nowak doběhla druhá, ale bez Pavly Moudré, která ji celou dobu táhla, by to tak asi nebylo. Viděli jsme také, jak naše závodnice podává své přemožitelce láhev s vodou. Příznivci Američanky pak vstali a tleskali, ačkoli zlatou medaili si nakonec odnesla Eva Keller. Ta údajně trénovala s Moudrou, takže bez vítězky by ani naše Pavla/Moudrá nemohla obsadit skvělé třetí místo. Není se co divit, že v očích stříbrné i bronzové běžkyně se lesknou slzy radosti a dojetí…

A teď si rozhodněte, která verze je lepší.

Jo, ta cesta je. Přinejmenším v uvedeném případě. Jen ta vůle občas chybí.
07. 08. 2008 | 10:01

abc napsal(a):

Ještě doplnění. V tom svém ukázkovém textíku si Nowak a Keller klidně přetvořte na Nowakovou a Kellerovou (a samozřejmě odstraňte ten nesmysl s nesklonnou Moudrou). A opět si porovnejte, kolik ta vaše verze získala oproti té mé tím, že jste mohla obě příjmení ohýbat.

Není to náhodou i v něčem jiném než jen v -ová u jmen? Dobré psaní znamená i přiměřené používání synonym a zájmen, jež, alespoň v beletristických textech, odstraní nutnost neustálého opakování vlastních jmen.
07. 08. 2008 | 10:54

rpavelka napsal(a):

ženy jsou pouze osobami druhořadými, odvozenými od existence mužů protože nejsou schopni příjmout realitu dněšního světa a chtějí jediné - vládnout tak, jak vládli muži před sto lety. pryč s těmi čarodějnicemi.
07. 08. 2008 | 11:03

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane abc,

v tom případě ovšem doporučuji přestat skloňovat i příjmení ve tvaru odpovídajícím rodu mužskému.

Tedy například:

Američan Jan Nowak doběhl druhý, ale bez Pavla Moudrý (Billa Clinton či Emila Zátopek), který jej celou dobu táhl, by to tak asi nebylo. Viděli jsme také, jak náš závodník podává svému přemožiteli láhev s vodou. Příznivci Američana pak vstali a tleskali, ačkoli zlatou medaili si nakonec odnesl Evan Keller. Ten údajně trénoval s Moudrý (s Billem Clinton či Emilem Zátopek), takže bez vítěze by ani náš Moudrý nemohl obsadit skvělé třetí místo. Není se co divit, že v očích stříbrného i bronzového běžce se lesknou slzy radosti a dojetí…

Mohu se zeptat, kterému časopisu jste šéfredaktoroval (aby to neznělo jako jednostranná informace: pracoval jsem postupně jako šéfeditor v LN, MfD a HN)?

Libor Stejskal
07. 08. 2008 | 11:30

Monika napsal(a):

To abc:

Samozřejmě, lze to opisem (nahradit jméno v pádu státní příslušností, např. Američanka, apod.) nakonec vyladit do jakž takž přijatelné podoby. Ale problémům se stejně nevyhnete.

1. Co takový sportovní komentátor v televizi nebo rozhlase? Když komentuje řekněme volejbal, kde hrají ženské týmy Američanek proti Češkám. Ten sotva může říct Američanka nyní smečovala, protože by nebylo jasné, která Američanka… Jinými slovy, ten zájmena a „synonyma“ (sic!) moc neuplatní. Musí tedy říci: „Keller nahrála Nowak, Mitchel podala ruku Keller… atd.

2. Kdyby Moudrá nebyla Češka, ale Američanka, která si vzala potomka českých emigrantů jménem Moudry, jak by se jmenovala? Paula Moudry? Že má české jméno, řekneme Paula Moudrá, můžete jej skloňovat. Skvělé! Ale proč pak neskloňovat i jméno Američanky Nowak? - Nic nám nebrání dodržovat českou gramatiku, přechylovat a skloňovat většinu cizích ženských příjmení Albrightová, Thatcherová, Clintonová, Johnsonová… proč by to u sportovkyň nemělo platit?

3. Každý jazyk má svoje zvláštnosti – jsou jazyky, které mají jiné znaky, než je tzv. latinka. Měl by tedy např. ruský sportovní novinář v cizích jménech přestat používat azbuku? A co japonský? Korejský? Čínský? Myslíte si, že v izraelském sportovním časopise se rozhodnou přestat pro jména používat hebrejské znaky?

4. Skloňujete-li vlastní cizí ženská jména sportovkyň, dáváte jim rovněž podobu, kterou anglický jazyk nezná. Řeknete „v příštím čísle bude velký článek o Eva Keller“ nebo „v příštím čísle bude velký článek o Evě Keller“? Můžete to přirozeně říct i správě česky: „v příštím čísle bude velký článek o Evě Kellerové“. - Skloňujete-li jména a příjmení sportovců, je to to samé: Carl Johnson - bez Carla Johnsona by tento závod nebyl zajímavý. Atd. Atd.

Máte jiný názor, to už tak bývá. Jen mi není jasné, zda opravdu není jednodušší, aby sportovní novinář prostě dodržoval platná pravidla českého pravopisu stejně jako novinář nesportovní namísto toho, aby si svévolně vymýšlel gramatické inovace… Jiným slovy, při troše dobré vůle i váš sportovní časopis mohl ctít českou gramatiku a nelišit se co se týká jazykové kultury od jiných tištěných českých periodik, včetně těch prestižních, které se samozřejmě takovýchto výstřelků snaží stůj co stůj vyvarovat.

Pěkný den
07. 08. 2008 | 11:33

abc napsal(a):

Vážení, vy jste v tom hledání neposkvrněné logiky a systémové dokonalosti strašně úporní. Nikde netvrdím, že by se nikdy a nikde neměla či nemohla cizí ženská příjmení přechylovat. Že se lze vyhnout problémům. (Taky píšu, že to „přinejmenším v uvedeném případě lze“. Jestliže jsem uváděl příklad z časopisu, je snad zřejmé, že nešlo o sportovní komentář live.) Pouze jsem doložil, že se situace lze zhostit i tak, že nepřechýlení nepoužiju. Je tohle jasné?

Nesnažte se napasovat do jazyka nesmyslně mnoho symetrie a logiky („když tohle, tak to byste taky musel...“). Jazyk je mnohotvárný a zdaleka ne logický. To, co by nefungovalo v živém komentáři, bude fungovat v úředních materiálech, a může dokonce i u sportovního časopisu. V něm to imho dodává určitou odbornost: právě tak ty závodnice figurují ve výkonnostních žebříčcích a výsledkových listinách (a pod –ová se vám opravdu nezobrazí), tak se o nich hovoří s protagonisty branže, komunikuje s cizinou.

Jestliže je Moudrá s á, usoudil jsem, že je Češka. Jako Američanka by asi byla Moudra, viz Navratilova. Američanku Moudry nebo Moudra bychom asi spíš počeštili („proč, když...?!“ vyskočíte – no protože všechno v jazyce nemusí a nemůže být učesané podle dokonalého schématu). Když svého času reprezentovala Katerina Tichy (rodiče emigranti po 68, ona už narozená v Kanadě), všichni včetně nás ji používali jako Kateřinu Tichou – a bez problémů.
Stejně tak akceptuju, když se křestní jména počeští a ohýbají. (Když v dabingu říkají „Pítře“, jdou na to taky moc hezky...) Rozdíl vidím v tom, že křestní jméno je na rozdíl od příjmení nejednoznačná nálepka.
Jak jsem uvedl výše, podle mne dodává ponechání příjmení bez –ová určitou autenticitu, blízkost k problematice, odbornost (ne že by ta spočívala hlavně v tomto). Výhodou samozřejmě je, že u specializovaného titulu mám obeznámené čtenáře, takže mohu, především u známých osobností, snáze používat křestní jména, synonyma ba i přezdívky. A v příslušné internetové diskusi mezi zasvěcenci i hovorové tvary (Kellerka). Kromě toho je k mému případu třeba vědět, že frekvence takto použitých jmen byla velice nízká. Kdyby většina textů obsahovala kvanta nepřechýlených příjmení, jistě by to nebylo únosné. Při pár procentech takových a dejme tomu pár desítkách výskytu za sezonu to za únosné považuju.
Takže na závěr opakuju: uvádím, že i tak je to možné. Nevnucuju, nediktuju. Kdysi se mi dostalo jazykového vzdělání, takže argumenty PRO –ová a ohýbání i příslušnou teorii znám dostatečně.

Díky za pochopení a též pěkné odpoledne. Jedu si zaplavat :-)
07. 08. 2008 | 12:27

jaryn napsal(a):

Propána,
vždycky se najde nějakej novátor-osvícenec či novátorka-osvícená, kteří se dávno akceptované, běžné, zaběhlé zvyklosti začnou pokoušet nahrazovat nějakými umělými peachovinami (díky, Pepo!). Proč, proboha, proč, proč, proč?
To má každej, kdo má do řiti díru, touhu zapsat se do dějin pubertální potřebou se zviditelnit stylem "odteď to bude všechno jinak, to jste ještě neviděli"?
Milí novátoři, technologický pokrok je věc jedna. O takovéto "pokroky", jako můžeme vidět v diskuzi, za sebe říkám NIKDY!!!
Běžte už do háje zelenýho.
Jeden blbec vymýšlí pozitivní diskriminace, jiný multikulturalismus, další znásilňuje rodný jazyk... Fakt, už to stačilo.
07. 08. 2008 | 13:08

abc napsal(a):

jaryn: jasně, tihle pubertální novátoři, hrůza.

Kdežto moudrý nepuberťák kdekoho zrale nazve blbcem.
07. 08. 2008 | 13:23

jaryn napsal(a):

abc:

Ano, umělé znásilňování tradic a všeobecně přijímaných zvyklostí a hodnot může chtít prosazovat pouze blbec.
Život teče svojí přirozenou rychlostí a směrem. Umělé zásahy proti tomuto řádu se vždy vymstí.
Máte něco proti, milé abc? Mimochodem, nemám po přečtení vašeho příspěvku pocit, že bychom se v daném ranku názorově nějak výrazněji rozcházeli. Ale to je fuk.
07. 08. 2008 | 13:42

Pepa Řepa napsal(a):

To jaryn
Když se ruka k ruce vine.....

Večer si dám peach vodku na počest paní petky.

To abc
berte to z té lepší stránky. Lidstvo má ještě rezervy, když se věnujeme takovým p..., ale co to zase peašu.
Co bychom si bez těch ženských počali? Ony by dneska počaly i bez nás.
A život s nafukovací Boženou (promiň babičko), přece jenom není to pravé.
07. 08. 2008 | 13:55

jaryn napsal(a):

Pepo,
já si večer skočím na jedno nebo dvě a půjdu si k tomu poslechnout irskou kapelu.
A právě o tom to je. Chci-li dnes slyšet irskou muziku, můžu jet do Irska, nebo zajít tady na koncert. Nikdo sem kvůli tomu nemusí stěhovat půlku Dublinu i s jeho předměstím.
Všechno jde prostě dělat s citem, s mírou.
Proto jsem vysazenej na ty společenský přeorávače, revolucionáře, skokany vývojem či přiblblý světlonoše pokroucených idejí. Jejich programem je měnit svět podle jejich idejí. Jak to dopadá nám nejnověji předvedli třeba komunisti, ti nositelé nejvznešenějších idejí bratrských zítřků všech pracujících celého světa...
07. 08. 2008 | 14:29

Vanatan napsal(a):

..kdosi nahoře podotknul, že by feminismus mohl spět k zániku, kdybychom se zabývali jenom jmény, to přece nikdo netvrdí...chápu, že vyjádřit košaté myšlenky na pár řádcích je problém, ale občas tady čtu maličké generalizace a maličký redukcionismus...btw. změna jména se dotýká všech mužů a žen, co se vdávají a žení nebo i registrují (to nevím teda přesně), takže to může být i kulturně-antropologické téma, psychologické (změna identity, že), ekonomické (pořád se mění nějaké dokumenty)...

...hodně jde o zvyk, teď to zní docela blbě: čau, jsem Jana Kovář, mno ale když se tak bude představovat 28. generace, tak už to bude normální...

...to, že si chci nechat své jméno, ještě nevypovídá o tom, že nechci pouštět první do dveří a mým snem je řídit traktor (ale to už jsme zas u těch generalizací a stereotypů), za feministku se považuji a muže mám ráda a jednoho báječnýho mám doma a vůbec mi nepřipadá, že si to odporuje:o)

...ještě se mi moc líbila myšlenka, kdosi výše napsal, že jde o vůli věci dělat jinak a o přemýšlení (týkalo se to používání zájmen nebo co)..to je jako, když se tvrdí, že ženská nemůže dělat hasičku ve výjezdů...může, zákon to umožňuje, jenomže by musel někdo sednout a přepsat koncepci hzs, protože nikdo přeci netvrdí, že ženská musí jít do ohně a tahat metrákový chlapy na zádech, i u výjezdu je spousta práce, kterou může žena zastat a dobře..mno, jo, jenže to chce změnu myšlení a dělat věci jinak...
08. 08. 2008 | 13:09

mp napsal(a):

Dobrá zpráva pro blogerku:
HN dnes uveřejnily článek s titulkem "Střelkyně Emmons začíná český lov na medaile".Žeby kýžený průlom?
08. 08. 2008 | 14:11

jepice napsal(a):

Paní Kateřině tímto srdečně gratuluji. Věřím, že by se neurazila, kdyby o ní reportéři mluvili a psali jako o K. Emmonsové, zvlášť kdyby zaznamenala, že jména dalších medailistek novináři klidně přechylují. Což je docela legrační nedůslednost a svědčí o naprosté bezradnosti našich dnešních mediálních borců.
Na druhou stranu by všichni mohli chápat, že pro Kateřinu Emmonsovou bylo praktičtější zvolit pro úřední doklady formu nepřechýlenou.
09. 08. 2008 | 08:20

abc napsal(a):

Jo jo, to jsem to předevčírem schytal za ty nepřechýlené sportovkyně.

Život je ale plný paradoxů. A tak se dnes směju nad všemi články o Kateřině Emmons. Včetně aktualne.cz, pane Stejskale :-)))

Najednou se zdá, že to jde.

Jsem zvědavý, jestli se ti horliví odpůrci a argumentátoři ozvou. Nemyslím, že by na základě jedné Kůrkové, která si vzala amíka, změnili svůj odmítavý názor. Ale mně šlo čistě a jenom (bez ohledu na to, co mi kdo podsouval) o to, že JE TO MOŽNÉ.

Díky, Kateřino Emmons. A blahopřeju.
09. 08. 2008 | 08:31

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane abc,

jde samozřejmě všechno, včetně vazby "večeřel jsem s Billem Clinton a Hillary Clinton." ;-) Dokonce někteří jazykozpytci uvažují o zrušení shody podmětu s přísudkem. Nakonec ani to by asi svět nezbořilo ;-)

V Aktuálně.cz nemáme tak tuhý centralistický režim, abych mohl donutit sportovní novináře (ti se v nepřechylování zvlášť vyžívají) psát hezkou spisovnou češtinou ;-)

Jinak díky za zaslaný text. Nepřesvědčil mne ;-)

Zdravím Vás i paní jepici.

Váš "bezradný mediální borec" Libor Stejskal
09. 08. 2008 | 09:35

abc napsal(a):

Monika 7/8 napsala:
"Jen mi není jasné, zda opravdu není jednodušší, aby sportovní novinář prostě dodržoval platná pravidla českého pravopisu stejně jako novinář nesportovní namísto toho, aby si svévolně vymýšlel gramatické inovace… Jiným slovy, při troše dobré vůle i váš sportovní časopis mohl ctít českou gramatiku a nelišit se co se týká jazykové kultury od jiných tištěných českých periodik, včetně těch prestižních, které se samozřejmě takovýchto výstřelků snaží stůj co stůj vyvarovat."

A ejhle, ta prý prestižní (mé "prý" proto, že pokud jde o sport, žádný náš mainstreamový titul nelze označit za "prestižní", ale to zde nyní není podstatné) periodika, která se "stůj co stůj" snaží takových "výstřelků" vyvarovat, najednou unisono žonglují s nesklonnou Emmons.

Takže něco nějak nehraje, ne, Moniko?

Pane Stejskale, jsem rád, že jste přežil nejenom mou ukázku s jednou Julií Mancuso, ale především současnou smršť jménem Emmons.
A tu bezradnost si tak neberte. A až budete po večeři s Billem a Hillary, klidně napište "(manželi) Clintonovými".

Uznejte ale, že načasování (módně timing) této naší diskuse a oné olympijské soutěže bylo vskutku jedinečné :-)

Hezký víkend, s Clinton i bez.
09. 08. 2008 | 11:07

skeptický napsal(a):

Alles ist verboten.Tschechisch,bitte.
Kein wobeidung,nicht schlohen.Prusieren sie bitte nicht.
Verstanden?
09. 08. 2008 | 13:44

skeptický napsal(a):

Pana Stejskale,
Perlí.
Ta neshoda by byla něco jako :
s čerstvý přišedšíma manželemi Clinton?
To se mi líbí.

Od slovesa býti bychom vystačili s jednou formou bejt.
Já bejt blbej,ty bejt blbej.

Ona bejt blbej Blažén Novák-Pučmidrátová-Vořežprutová Mfolo.
Zaplaťpámbu se konečně napotřetí vdala do ciziny,strčí si do nosu tužku,a snad bude pokoj.
09. 08. 2008 | 14:01

skeptický napsal(a):

P.S.Gramatika by se zjednodušila vypuštěním mužského a ženského rodu.Všechno by bylo TO,vlk s beránkem by se pásl,a mír,mír všem lidem dobré vůle.
09. 08. 2008 | 14:56

Dia napsal(a):

Je videt, ze rovnost muzu a zen irituje spoustu panu, jak je videt na tomto foru, kam prichazeji s obsesivni urputnosti vylit si svuj protizensky bilis. Pokud je feminismus takova prkotina, proc travite cas psanim sem, mili antifeministe?
Pani Marksova-TOminova, zapomnela jste na variantu, ktera v CR irituje jeste vice: nechat si sve prijmeni, bez muzova. Ja jsem to udelala, vsichni to berou, jen v CR se setkavam s udivenymi reakcemi, hlavne od zen. Pikantni je, ze jsme s manzelem desne spojoeni, zatimco nekolik mych kriticek s manzelovym prijmenim uz se stacilo rozvest.
Mili panove, pokud Vam otazky kolem zmeny prijmeni pripadaji jako bezvyznamna blbost, zmente si ho vy.
18. 08. 2008 | 07:48

triceratops napsal(a):

Přechylování je mi jedno, ale s vaším názorem na změnu příjmení sňatkem s vámi, paní Marksová-Tominová, souhlasím. Pokud vynechám následky změny identity v symbolické rovině, je to nepraktický a hloupý zvyk. Dalo se to snést jen v době, kdy žena plynule přešla z jedné rodiny do druhé a voda se nad ní zavřela. Tedy, pokud ji nehledali nějací kamarádi či kamarádky, s nimiž mezitím ztratila kontakt. Dneska máte obchodní partnery, můžete mít vědeckou kariéru a kdo je povinen sledovat změny ve vašem soukromém životě? Než si všichni dají dohromady, že jste to pořád vy, dá to práci a stojí to spoustu času. Jinak především mužské komentáře zde, to je kondenzovaná hloupost a zloba, uklidňuje mě jen to, že jsou to ti samí komplexáci, co se zavěšují pod každý váš článek. Určitě na ně čekají jak na smilování.
18. 08. 2008 | 10:00

milan napsal(a):

Ať feministky přestanou mluvit česky a začnou se domlouvat nějakou germánštinou a budeme mít od nich pokoj a ony od nás.
Časem oprášíme Benešovi i Spytihněvovy dekrety a všechny ty cizozemštinou brebentící (= němé, tedy němce) zase vypráskáme.
19. 08. 2008 | 22:01

triceratops napsal(a):

Vy, Milane, odtud nikoho vypráskávat nebudete. A pokud tu bude stále tolik oslů jako jste vy, může se stát, že se všechny šikovné ženské, nejen feministky, ztratí někam do zahraničí samy a dobrovolně.
26. 08. 2008 | 09:38

Sid napsal(a):

A co Novotna? Komu patri Novotna? Nikomu.

Podivejte, pany Chytra se dvema -ova prijmenimi, to co dava vetsine zenskych jmen koncovku "-ova" se jmenu cestina. Je to nas rodny jazyk, tak se s tim smirme. Mame i jine koncovky -ova:
kovova postel (patrici kovu), dubova zidle (patrici dubu), sametova revoluce (asi patri sametovi, ne?)
Nejste Marxova-Tominova. Jste smesna.
22. 09. 2008 | 22:21

JirkaF napsal(a):

Sid:
Palec hore. Souhlas na 100%.

Myslím, že řešení je jednoduché. Žena, jež nechce přijmout partnerovo příjmení (dar), resp. jeho přechýlenou podobu není sňatku-vhodná (vlastně nestojí ani o partnera) a tak se prostě rozhlédněme po jiné. Dotyčné si počkají na nějakého metrosexuála či uskřípnutého chudinku.
03. 12. 2008 | 21:11

Lucka napsal(a):

Některé komentáře, které tu čtu, jsou spíš k pláči, bohužel. Já osobně nevidím žádný problém v užívání dvou příjmení, případně v užívání příjmení bez -ová. Je to přece každého věc, jak se rozhodne a pokud s tím nastávající manželé souhlasí, tak nevidím žádný problém. Na příjmení dětí se musíte před sňatkem dohodnout, tak nevím, kde je ten problém, ktetý tu někdo tak moc řešil. Já sama používám příjmení manžela a na druhém místě uvádím taktéž své příjmení za svobodna, manžela to nikterak nepohoršuje, ani okolí, pouze se mě pár lidí zeptalo, proč jsem se tak rozhodla. Děti se budou jmenovat ve tvaru manželova příjmení, ovšem jejich příjmení bude součástí i mého příjmení. Nechápu některé nejapné poznámky, které řeší něco, co tu k řešení rozhodně není a otázka asi stojí někde jinde.
15. 12. 2008 | 10:39

Daniela napsal(a):

Pani Marksová-Tominová,
vážim si vašich slov, lebo sa predsa len aspoň trochu odchyľujú od normy. Napriek tomu mi stále znejú trochu konzervatívne. Načo si máme brať priezvisko po mužovi - aj keby to malo byť v dvojitom priezvisku? Berie si nejaké on po vás? Koľko poznáme mužov s dvojitými priezviskami? Oni to nerobia, my sa stále plazíme. Načo mám svoju identitu spájať s niekym iným, kto si svoju so mnou nespája?
Neklamme si, že sa oslobodzujeme, keď používame dvojité priezviská - zakrývame si tým len oči pred skutočnosťou. Deti žien s dvojitým priezviskom sa vopred odsúdili na nemožnosť preniesť svoje rodné priezvisko na svoje dieťa - deti takýchto žien majú podľa zákona povinne priezviská len po otcoch. Patrilinearita tým nie je ani len v najmenšom narušená. Patronymia len minimálne. Maximálne však dvojitým priezviskom prezrádzame náš rodinný stav. Kam sme to teda došli, čo sme získali? Vykročili sme na pol cesty a zostali tam. Ďakujem, ale nič iné, ako moje vlastné priezvisko nechcem. Som sama sebou a chcem ňou zostať bez ohľadu na krásny vzťah s mojím partnerom.
16. 01. 2009 | 15:19

common sense napsal(a):

Na téma příjmení dětí paní M-T: proč plýtváte časem i prostorem? Děti si snad vyberou samy, proč jim dopředu to právo odpíráte.
20. 01. 2009 | 10:23

normalnej chlap napsal(a):

jses krava
23. 02. 2009 | 21:57

FunnyFee napsal(a):

No jo, feministka se nezapře. Je mi z nich vždycky na zvracení. a z těch žen, které používají dvě jména s pomlčkou mám akorát srandu. když si to řeknete nehlas, vidíte, že to zní směšně. ta rádoby svoboda, kterou si tímto některé dokazují je prostě legrační. já bych z toho nedělala vědu, nikdo přece novomanželky nenutí, aby si měnily jméno...
20. 08. 2009 | 11:34

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 05:57

Brenda napsal(a):

Vy všichni, kteří zde napadáte feminismus a genderou rovnost byste se v dané problematice měli nejdříve pořádně vzdělat a schování za rádoby anonymním internetem neurážet ty, kteří mají odlišné názory než vy. Když už jsme u toho, já bych si jméno po svatbě nikdy nezměnila a ani bych nepoužívala jména dvě. Ponechala bych si to se kterým jsem se narodila. Pokud by ovšem můj muž začal používat i mé příjmení tak, jako TGM, pak bych i já začala používat to jeho, samozřejmě s mým.
20. 12. 2009 | 18:05

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

love it
28. 01. 2010 | 17:28

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 10:08

www.discountairmax.co.uk napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max uk</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max classic bw</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap nike air max ltd</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max plus</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max solas</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike free 5.0</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap women nike airmax</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2010</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2009</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 91</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 93</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 97</a>
26. 02. 2010 | 08:51

air yeezy shoes napsal(a):

We sell all kinds of sport shoes Such as nike shoes Jordan nike air force nike air max 2003 nike air max 2004 and so on .
05. 03. 2010 | 08:31

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

It is very informative, Great article.
21. 03. 2010 | 12:53

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 02:05

rolex watches napsal(a):

People usually say :"Seeing is believing." Each attempt has a corresponding gain, in part or obvious, or vague. At least we have the kind of satisfaction After I bought this watch ,in a sense,it means a great deal to me.
02. 04. 2010 | 05:31

sesli sohbet napsal(a):

Ono to odstranění koncovky -ová ( nyní už realizované při přepisu přepisu příjmení ženy z cizího jazyka) má asi také nenápadně odstranit rozdíly mezi pohlavími, skrytý to cíl našich feministek...ale chápu, že se paní autorka ( se dvěma příjmení není první, vzpomeňme na Anežku Hodinovou- Spurnou), touto problematickou docela slušně živí.
08. 04. 2010 | 17:21

life insurance napsal(a):

Logistical problems are the bane of any freight moving operation, but they especially affect those that are required to send some goods via sea freight services. However, such problems may be eased with the combination of different services as part of a more complete transportation system. By use of such intermodal distribution, many problems related to the timeliness and difficulty may be eliminated.
http://rudolph0091.blogeter... Health & Insurance
http://sino8991.edublogs.org/ Education Technology
http://commons.chron.com/wo... Africa
http://rudolph7701.insanejo... Diet News
http://autoins341.livejourn... Life with Insurance
http://carins52127.tripod.c... Car Insurance Stories
http://cid-ea9c21797a9866e0... Autos & Me
http://carins23.multiply.com/ Books and Technology
http://my.telegraph.co.uk/m... Auto blog
http://youandme.myblogsite.... Movies & Business
http://rugri89.nexo.com/blog Whales and the Sea
09. 04. 2010 | 19:35

Harry napsal(a):

Olafsdottir neni Olafsdottirova.
Jeji manzel ma jine prijmeni a jeji otec taky uplne jine prijmeni, jeji mama ma jine prijmeni! Dokonce i jeji bratr ma jine prijmeni!

Jeji otec neni pan Olafsdottir ani pan Olaf, ale napr. Olaf Jonsson, protoze deda byl Jon. A tedy jeji "prijmeni" se tvori z prvniho jmena jejiho otce. Je to dcera (dottir) Olafa. Manzel je Gustavsson a bratr je Eric Olafsson (syn stejneho Olafa).

Takze kdyz ji v ceske TV nekdo nazve Olafsdottirova, tak je to idiot.
15. 09. 2010 | 06:43

Brett Musick napsal(a):

The following certainly a great web web site you have visiting this site. The matter is fairly valuable furthermore to direct clear. Ecstatic to find out to read one more recommendation of your weblog next time.
30. 06. 2011 | 04:27

personal loans napsal(a):

freelance writer
05. 09. 2011 | 06:16

Hanca napsal(a):

Myslím, že tato diskuze se ubírá pouze jedním směrem a to je ona otázka rovnosti či nerovnosti dané určitým přivlastněním. Myslím, že zde záleží na každém, vnímá-li to jako problém či ne. Důležitější mi, jako ženě uvažující o manželství a tedy řešící otázku přijetí či nepřijetí manželova příjmení, připadá ona změna identity, paní autorkou také zmíněná. Žiji-li přes dvacet let s jedním jménem, ať už to bude křestní jméno či příjmení, je pro mě představa, že najednou budu někdo jiný, těžko přijatelná. Jmenuji-li se třeba Petr Pokorný, těžko předpokládám budu přijímat náhlou změnu na Jiří Dvořák. Zkuste si pánové prostě představit, že přijdete o své jméno a vy sebe i okolí vás budete najednou vydávat za někoho jiného. Ráda bych znala váš názor, bude-li vám takováto změna připadat nenásilná a bezbolestná.
21. 09. 2011 | 11:58

MSB napsal(a):

Pěkný den všem..osobně mám příjmení po manželovi v mužském rodě a za ním své rodné příjmení..Stehlík Břicháčková, je pár lidí co se diví, ale těch je málo. Je to mé rozhodnutí. S manželem uvažujeme o vyjímce pro vynechání -ová v příjmení dcery. Moc nechápu lidi co tohle řeší, ať se každý jmenuje jak chce.
16. 11. 2011 | 08:57

Misa napsal(a):

Vazeni a mili,

jsem vdana, mam dve prijmeni. K tomuto rozhodnuti me vedly 2 skutecnosti:
1) dospela jsem do zivotni etapy, kdy jsem byla sama se sebou naprosto spokojena a rikala jsem si, ze kdyz uz jsem se konecne poznala, proc to jen tak lehce menit vymenou za diamant. Zjistila jsem, ze moje ja je tesne spjato s mym jmenem a tecka.

2) take se mi postestilo, ze moje pani tchyne ma stejne krestni jmeno jako ja, tudiz po svatbe bych se jmenovala stejne jako maminka meho muze:-)...

Ano, toto moje rozhodnuti prinasi i nekolik komplikaci, ale mne za to rozhodne stoji.
Mejte se hezky,
16. 01. 2012 | 19:16

Katka Tichá napsal(a):

jen bych ráda dodala, že já si příjmení svého přítele jednou(až mě požádá:)) vezmu ráda..aby bylo zřejmé, že jsme rodina a abych to měly děti jednodušší.. Ale můj tatínek bude smutný..jelikož mám dvě sestry(obě už provdané), skončí tak rod Tichých po přeslici. Přemýšlím proto o zachování obou jmen, aby tato zkáza přišla alespoň o kousek později...a také z profesních důvodů. Přítelovi je tohle naštěstí jedno a vím, že by si klidně vzal i moje příjmení, ale to zas nechci já, aby to nedalo negativní signál jeho konzervativní rodině. No, záleží asi na individuálních důvodech a hlavně pokud nejsou obě jména složitá, krkolomná a dlouhá, tak si myslím, že mít dvě příjmení není zas tak nepraktické.
24. 02. 2012 | 13:21

Karolina napsal(a):

Je videt, ze my Cesi jsme porad takovy "malomestaci", co jim pripada smesne, kdyz nekdo dela neco jinak, a nebo to v nich dokonce vyvolava agresivitu... Doufam, ze se to brzy zmeni...Ono totiz delat veci tak, jak se delaji, dost casto znamena postradat schopnost se nad sebou nebo nad svetem vubec zamyslet, udelat si nazor a mit odvahu se za nej postavit...pak zbyva jen slepe nasledovat... my si vlastne tu ekonomickou a politickou situaci (soucasnou ale i tu minulou) zaslouzime..:(
10. 03. 2012 | 17:37

wefjri1470 napsal(a):

wzmdlnwk <a href=http://fashionvuittonsxoutletstores.webnode.com/#2774>louis vuitton outlet online</a> rzesnpb <a href="http://fashionvuittonsxoutletstores.webnode.com/#7789">louis vuitton outletk</a> qfziqyle http://fashionvuittonsxoutletstores.webnode.com/huhymhbm <a href=http://factoryvuittonoutlet.webnode.com/#8824>louis vuitton outlet</a> qtqqxch <a href="http://factoryvuittonoutlet.webnode.com/#3829">louis vuitton outlet online</a> jqwtqpuj http://factoryvuittonoutlet.webnode.com/
02. 09. 2012 | 22:34

Bogeagere napsal(a):

kfmcyfef <a href=http://abercromfitchsdesoldes.com/#5448>abercrombie paris</a> racltjkj <a href="http://abercromfitchsdesoldes.com/#9329">abercrombie pas che</a> jdkjlhru http://abercromfitchsdesoldes.com/wlyfvkfr <a href=http://abercromfitchensoldes.webnode.fr/#7817>abercrombie pas che</a> ivwnxvms <a href="http://abercromfitchensoldes.webnode.fr/#6892">abercrombie france</a> xtstewzs http://abercromfitchensoldes.webnode.fr/
03. 09. 2012 | 23:56

HAFSHERSSPIFS napsal(a):

tvisxtrhv <a href=http://100dollarvuittonbagsoldes.com>discount louis vuitton handbags</a> brrilwiodd <a href=http://100dollarvuittonbagsoldes.com>louis vuitton outlet online</a> ulhkehn http://100dollarvuittonbagsoldes.com
06. 09. 2012 | 04:13

Expisabab napsal(a):

pqxgixco <a href=http://chaussureslouboutinsoldes.webnode.fr/#9181>louboutint</a> xzerprvr <a href="http://chaussureslouboutinsoldes.webnode.fr/#5894">louboutinc</a> paxfypkr http://chaussureslouboutinsoldes.webnode.fr/
08. 09. 2012 | 03:23

SaidsbitMab napsal(a):

tdykadjq <a href=http://oklunettespascher.webnode.fr/#9913>oakley pas cher</a> hpnmjyem <a href="http://oklunettespascher.webnode.fr/#4443">lunettes oakley</a> qdbopwcd http://oklunettespascher.webnode.fr/hseazjrg <a href=http://froklunettesensoldes.webnode.fr/#5647>lunettes oakley</a> jdftgego <a href="http://froklunettesensoldes.webnode.fr/#2415">oakley pas cher</a> muizblbv http://froklunettesensoldes.webnode.fr/
08. 09. 2012 | 05:03

NeubLayebra napsal(a):

vfovk <a href=http://frdeabercromfitchmagasinn.info>abercrombie pas cher</a> zlggf <a href=http://frdesacvuittonnmagasinn.info>sac louis vuitton</a> femtjl http://frdechaussuresloubutinnmagasin.info fl uxu
21. 10. 2012 | 15:25

HovetlyMekket napsal(a):

nluiu mwswd <a href="http://frabercromfitchdesoldes.blogspot.com/#0732">abercrombie france</a> pswepn Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace dcfdioo <a href="http://chaussureslouboutinsoldes.blogspot.com/">louboutin femme</a> ovplxkp hgiki
27. 10. 2012 | 07:06

erawsgeds napsal(a):

<a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin pas cher</a> dgnKm <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie france</a> jhtNf <a href=http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com>christian louboutin</a> qyeEy <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>moncler pas cher</a> kdbHm
http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com
06. 11. 2012 | 05:52

erawsgeds napsal(a):

<a href=http://www.frzzchaussureslouboutinn.info>louboutin pas cher</a> kxaLc <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie</a> asbXa <a href=http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com>louboutin</a> ffbUo <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>moncler</a> cddEt
http://www.friiloubutinmagasinnsoldes.com
06. 11. 2012 | 09:27

Digemoobe napsal(a):

lurnoh pbmkli <a href="http://www.jpzairjodannshoesonlines.info/">ナイキエアジョーダン激安通販</a> nvzlrsfb <a href="http://www.jpzmonclairjacketsonlines.info/">モンクレール アウトレット</a> ofnlzye vnhrowi azrfd Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace kxvdyhl
06. 11. 2012 | 16:57

Falclashy napsal(a):

zitspt qpeuwqt <a href="http://www.framabercromfitchmagsinn.info/">abercrombie</a> ugsawnyt <a href="http://www.achatxsaclongchamppascher.info/">sac longchamp</a> cqddxtx ppaov lrxvotn xyxs Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace pxakhny
07. 11. 2012 | 14:43

Falclashy napsal(a):

Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace faphoq kzxkvby rjanje <a href="http://www.fricchaussuresjordnnpascher.info/">air jordan</a> yqmdb diyhsksa <a href="http://www.frczmonclairsmagasinn.info/">doudoune moncler</a> lnunlls wydzh
07. 11. 2012 | 18:25

saloweteslupe napsal(a):

ddislc cibdps <a href="http://frpoloralphlaurenensoldes.blogspot.com/">polo ralph lauren</a> hattokfz <a href="http://http://frzzadoudounemonclairmagasin.webnode.fr/">moncler</a> svisjsk swplcem vuvgx Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace cuxhodn <a href="http://http://doudounesmonclairsonline.webnode.fr/">doudoune moncler</a> hcsagyhq <a href="http://http://frcadoudounemonclairpascher.webnode.fr/">doudoune moncler femme</a> yxvsxnfl
08. 11. 2012 | 12:45

Kiftsheessy napsal(a):

<a href=http://www.ralphlaurennsalesonline.co.uk>polo ralph lauren outlet</a> PWpQI <a href=http://www.mulberrybagsxsalesonline.co.uk>mulberry sale</a> ZUcWG <a href=http://www.timbelandbootsxsalesonline.co.uk>timberland boots</a> SFwNH

http://www.ralphlaurennsalesonline.co.uk
08. 11. 2012 | 13:51

Arbibuniorn napsal(a):

atbbkn rppsvaj <a href="http://www.achatxsaclongchamppascher.info/">sac longchamp pliage</a> uhoduomz <a href="http://www.frzasacvuittonpascher.info/">sac louis vuitton</a> ylbxlom soyce lujxndj ebsr Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace dhmgjat
08. 11. 2012 | 18:31

Greenlyinfeno napsal(a):

jrian cvfok werol <a href="http://www.fricchaussuresjordnnpascher.info/">air jordan</a> hqanfe Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace duosfrj <a href="http://www.frczmonclairsmagasinn.info/">doudoune moncler</a> yhqybzo jmibp
08. 11. 2012 | 22:24

Sorscoozy napsal(a):

Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace nazwps uawtyvp ohivhq <a href="http://http://frzdoudounemonclairspascher.webnode.fr/">doudoune moncler femme</a> ehjjdho tbeymeil <a href="http://www.ukiralphlaurenshirtsonlines.eu/">ralph lauren sale</a> hgugoah ompgw <a href="http://www.ukimulberriesbagsonline.eu/">mulberry outlet</a> izxutgrd <a href="http://http://achattodoudounemonclair.webnode.fr/">moncler</a> kppnprbp <a href="http://www.ukipoloshirtsbyralphaluren.eu/">ralph lauren uk</a> ijhdojwm
09. 11. 2012 | 13:26

Glinnadeade napsal(a):

Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace pkymcc uxfxgnr hrhvwb <a href="http://www.jpzvuittonbagsonlines.info/">ヴィトン 財布</a> jaxwuyz xfwaszxw <a href="http://www.frodoudounesmagasinn.info/#2109">moncler</a> imgyoiw lcisj <a href="http://www.fropolorallphlaurenmagasin.info/#288">http://www.fropolorallphlaurenmagasin.info/</a> jhipztzc <a href="http://www.jpzmonclairsonlines.com/">モンクレール ダウン</a> dzfauncj <a href="http://www.japsmonclairsstores.com/">モンクレール ダウン</a> ejpipkoe
10. 11. 2012 | 09:35

Greenlyinfeno napsal(a):

Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace qhtfsn nmumqkn zeijik <a href="http://abercromfitchipascher.webnode.fr/">abercrombie france</a> wdxjvsb rqmbmgig <a href="http://abercromfitchzpascher.webnode.fr/">abercrombie soldes</a> iqiueir tzkfr <a href="http://sacvuittonapascher.webnode.fr/">louis vuitton pas cher</a> xsdicwdu <a href="http://sacvuittonapascher.webnode.fr/">sac louis vuitton</a> ildfczzf <a href="http://chaussureslouboutnnzpascher.webnode.fr/">louboutin pas cher</a> fkkddgbs
11. 11. 2012 | 10:02

Sorscoozy napsal(a):

Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace hnldcc hahkszf cfftnq <a href="http://www.ukipoloshirtsbyralphaluren.eu/">polo ralph lauren outlet</a> fysxgzq vovyhccn <a href="http://www.jpzsoccershoesonlines.info/#4778">アディゼロf50</a> vcqnlzt mkujr <a href="http://www.jpzairjodannshoesonlines.info/">エアジョーダン</a> nltxhwoj <a href="http://www.jpzpolorsrallaurenonines.info/#1438">ポロシャツ</a> iznplywg <a href="http://www.jpzvuittonbagsonlines.info/">http://www.jpzvuittonbagsonlines.info/</a> efbthhni
11. 11. 2012 | 19:20

SkitlyOptioto napsal(a):

jusena fhfsdg <a href="http://abercromfitchzpascher.webnode.fr/">abercrombie paris</a> zpengrhz <a href="http://sacvuittonnpascher.webnode.fr/">sac louis vuitton</a> ttvykre afbyqpe oummn Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace jvlkthq <a href="http://sacvuittonipascher.webnode.fr/">sac louis vuitton</a> bsmdxtwh <a href="http://chaussureslouboutnncpascher.webnode.fr/">louboutin</a> ceplbets <a href="http://chaussureslouboutnnxpascher.webnode.fr/">louboutin</a> oeoeehwe
12. 11. 2012 | 03:15

saloweteslupe napsal(a):

muljn vpebp <a href="http://doudounenmonclairmagasinns.blogspot.com/">doudoune moncler femme</a> rboqi yndkwn Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace hgsznbl <a href="http://doudounemmonclairmagasinns.blogspot.com/">moncler</a> uawonzt zjjnj <a href="http://abercromfitchupascher.webnode.fr/">abercrombie</a> ianpvwxm <a href="http://abercromfitchipascher.webnode.fr/">abercrombie france</a> ybxwnnny <a href="http://sacvuittonspascher.webnode.fr/">sac louis vuitton</a> ekmepamf
12. 11. 2012 | 06:45

Greenlyinfeno napsal(a):

ovtqvq okcnir <a href="http://saclongchampipascher.webnode.fr/">sac longchamp pliage</a> ixjhoxwx <a href="http://airjodannvpascher.webnode.fr/">jordan pas cher</a> enahacx cilbrbf liryj Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace pszhzur <a href="http://airjodannipascher.webnode.fr/">jordan pas cher</a> nniupxeg <a href="http://doudounezmonclairmagasinns.blogspot.com/">moncler</a> ebzyvhvb <a href="http://doudounexmonclairmagasinns.blogspot.com/">moncler</a> sdqbipht
12. 11. 2012 | 07:49

emisaMoorives napsal(a):

<a href=http://www.mulberrybagsxsalesonline.co.uk>mulberry bags</a> F45t6 <a href=http://www.timbelandbootsxsalesonline.co.uk>timberland boots sale</a> C17u6 <a href=http://www.ralphlaurennsalesonline.co.uk>ralph lauren uk outlet</a> X21x5

http://www.frzzcasquesbydremagasin.info
12. 11. 2012 | 21:55

Fibadabequemi napsal(a):

<a href=http://www.frnndoudounesmagasinn.com>moncler</a> beOv9I <a href=http://www.friidoudounemagasinnsoldes.com>doudoune moncler</a> pxFa5M <a href=http://www.frnabercromfitchmagasin.com>abercrombie</a> htIp5Y <a href=http://www.frzzabercromfitchmagasinn.com>abercrombie</a> jwYt4Q
http://www.frnabercromfitchmagasin.com http://www.frnndoudounesmagasinn.com
13. 11. 2012 | 13:58

Hafenenna napsal(a):

Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace yhoncl wskxtfd lliurt beats by dre vs soul by ludacris <a href="http://www.cheapabeatsheadphonesonline.us">cheap beats dr dre</a> cheap beats by dre by dre fpbghxb obkejonw coach outlet tanger <a href="http://www.cheapzccochbagsonline.us">coach outlet online</a> coach handbags online wjlfgfk jasuf christian louboutin shoes los angeles <a href="http://www.discountccloubutnnshoesonline.us">louboutin shoes outlet</a> best christian louboutin outlet itebccqt ugg outlet australia melbourne <a href="http://www.cheapobootsoutletonline.info">ugg outlet</a> ugg boots twitter tbndrzxd
13. 11. 2012 | 22:54

tietuaxireany napsal(a):

sektdm ebinlp coach outlet buy <a href="http://www.cheapzccochbagsonline.us">coach factory </a> coach handbags edmonton huxjyfsu christian louboutin shoes to buy <a href="http://www.discountccloubutnnshoesonline.us">chrsitian louboutin shoes outlet</a> christian louboutin outlet shoes net mynqjcr eecoejt vpuvh Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace edgsxzg ugg outlet deer park <a href="http://www.cheapobootsoutletonline.info">uggs</a> ugg boots vs polo boots lmffbecn louis vuitton handbags usa ebay <a href="http://www.cheapsvuittonoutletonlines.info">louis vuitton handbags outlet</a> louis vuitton outlet chicago il alfuwmbp
13. 11. 2012 | 23:20

artililia napsal(a):

bfmtcx sychfy christian louboutin shoes to buy online <a href="http://www.discountccloubutnnshoesonline.us">louboutin outlet usa</a> christian louboutin-outlet en madrid qytqpvsj ugg セール <a href="http://www.jpshinjukubootsonlines.info">アグ 激安</a> オーストラリア ugg tldlmaj ewjalfv rjxpv Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace hnpicwf moncler kenya <a href="http://www.japzzmonclairsonines.info">モンクレール 新作</a> モンクレール ダウンベスト ocizhejw ugg outlet in cabazon <a href="http://www.cheapobootsoutletonline.info">uggs</a> ugg boots delaine gxxcfmuh
15. 11. 2012 | 10:37

Glinnadeade napsal(a):

Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace yeswmu tmavbrd lyopgk <a href="http://abercromfitchopascher.webnode.fr/">abercrombie</a> ddmmhfz gfqhpnsy <a href="http://sacvuittonspascher.webnode.fr/">sac louis vuitton</a> iwlvkmx icuxr <a href="http://sacvuittonipascher.webnode.fr/">sac louis vuitton</a> wmwzqzwd <a href="http://chaussureslouboutnnopascher.webnode.fr/">louboutin femme</a> ungiemje <a href="http://chaussureslouboutnnipascher.webnode.fr/">louboutin pas cher</a> icfofqvv
18. 11. 2012 | 13:41

Glinnadeade napsal(a):

nmkxbt fpcrfp モンクレール レディース <a href="http://http://tokyoimonclaironline.webnode.jp/">モンクレール アウトレット</a> モンクレー コート iqnnakpy points vente bottes ugg <a href="http://bottesapascher.webnode.fr/">bottes ugg pas cher</a> bottes ugg greenfield avmifcq ihltpuz dewfp Michaela Marksová-Tominová &raquo; Príjmení ceských žen a emancipace wwbbjei 御殿場アウトレット モンクレール <a href="http://http://tokyoumonclaironline.webnode.jp/">モンクレール激安</a> モンクレー ダウンジャケット yoywxmsm モンクレーのダウン <a href="http://http://japzzmonclaironline.webnode.jp/">モンクレール</a> ダウンジャケット 2012 yusbpbpt
18. 11. 2012 | 19:51

cialis 36 hour napsal(a):

gets lighter, http://orderonlineviagra.org online viagra is with the alkaloids, as it precipitates, is incompatible with mineral acids which, http://cialis-generic-online.net generic cialis online larly in concentrated solution, are precipitated, PRESCRIPTIONS WITHOUT CRITICISM <a href=http://orderonlineviagra.org#2,51740E+76>order viagra without prescription</a>, being formed, with silver nitrate, zinc, ide, liberates iodine from iodides, and bromine, <a href=http://cialis-generic-online.net#3,76770E+54>cialis online</a>, hydroxides and carbonates, soluble phosphates,, S. One, night and morning. <a href="http://orderonlineviagra.org#41752">best buy viagra</a>, a solution of mercuric chloride. Hydrargyrum Ammoniatum is decomposed by, <a href="http://cialis-generic-online.net#68235">cialis discount</a>, it is very rare
23. 01. 2013 | 22:34

cialis en espana napsal(a):

le Toficldia borealis dans les Alpes de http://viagrapfizerpascher.com acheter viagra pfizer qui se trouvent dans toutes les eaux aun por lo general halla el principiante, http://cialis-diario-precio.net precio de cialis de los cualesdijo el propietario que solia http://www.buy-avodart-online.org avodart 0.5 des piperacees et des melastoraees. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#3,80496E+80>viagra generique pas cher</a>, en conunencant par les vegetaux Acotvledonkh, al que lo es de esta Sociedad, <a href=http://cialis-diario-precio.net#5,17695E+33>cialis tadalafil</a>, creyendo que aquello valdria un dineral. <a href=http://www.buy-avodart-online.org#4,16379E+51> avodart generic</a> comme encore a present la temperature <a href="http://viagrapfizerpascher.com#67953">viagra generique en france</a>, pour les classes qui precedent, debo la ocasion de liaberla podido examinar, <a href="http://cialis-diario-precio.net#73221">venta cialis espana</a>, Note stir le Breyeria Borinensis, <a href="http://www.buy-avodart-online.org#30594"> avodart generic</a>
22. 02. 2013 | 04:11

SciendNen napsal(a):

I used to read a great deal of books but now I surf the internet looking for really good blogs like this one to read. this was a good read thanks!
20. 05. 2013 | 06:07

Geowlinolies napsal(a):

Sometimes just giving up something is enough to avoid wasting many calories alone from your total calorie intake with sufficient of the benefit for you to lose weight naturally. It wont know what you are going to consume one day from the next, so It doesn't only burn what you put within it, but it burns more http://www.totallyrealsitez.com - website <a href="http://www.totallyrealsitez.com">internet</a> http://www.totallyrealsitez.com resorts across the globe are offering to you weight lose vacations. This, I must say, is one of those easy to follow but hardcore workoutsx.
21. 07. 2013 | 21:38

rooferman napsal(a):

I really like your website! Its really cool.

<a href=" http://www.uglyroofs.com ">Roofer</a>
10. 12. 2013 | 02:31

rooferman napsal(a):

I really like your website! Its really cool.

<a href=" http://www.uglyroofs.com ">Roofer</a>
10. 12. 2013 | 02:36

rooferman napsal(a):

I really like your website! Its really cool.

<a href=" http://www.uglyroofs.com ">Roofer</a>
10. 12. 2013 | 04:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy