Umělé oplodnění osamělých žen? No konečně!

31. 10. 2007 | 10:24
Přečteno 24653 krát
Redaktor Mladé fronty dnes Marjanovič zveřejnil v úterý článek o tom, že umožnit umělé oplodnění osamělé ženě je zrůdné. Osamělé ženy si představuje podle vzorů z anglosaských seriálů (sám zmiňuje Ally McBealovou, Bridget Jonesovou a Sex ve městě).Tedy jako ženy mezi 30-40 lety, které si svobodně užívají svých nemalých vydělaných peněz a občas k tomu mají nějakého toho partnera (ale často také ne). Stejně jako další odpůrci pokrokového návrhu ministra Julínka se domnívá, že tyto ženy si pak budou chtít dítě pořídit tak trochu rozmaru, jako další doplněk ke značkovým botičkám od Blahnika.

Jenomže v případech, které znám z reálného života v české a moravské a slezské kotlině já, je to poněkud jinak. Především v životě řady těch, pro které je toto rozhodnutí záchranou, muž figuruje. Ale jedná se třeba o staršího partnera, který už má děti z předchozího vztahu a do dalších se mu nechce, nebo prostě o váhavce, kteří si na myšlenku mít dítě ještě nezvykli. Váhavcům mužského pohlaví ovšem žádné biologické hodiny netikají. Kdyby jejich partnerky mohly otěhotnět přirozenou cestou, nejspíš by i přes váhavost partnerů dávno těhotné byly. Jenomže ty se zdravotními potížemi, pro které je umělé oplodnění jediným východiskem, najednou narazí na nepřekonatelnou bariéru: musí totiž nějakého muže přemluvit, aby se s nimi dostavil do zdravotního zařízení a podepsal otcovství budoucího dítěte. A to i když sperma bude nakonec od jiného dárce (jedná se o případy, kdy má muž buď skutečně nekvalitní sperma, anebo o případy, kdy existuje načerno dohoda s lékařem, který muže rovnou označí za neplodného a obstará spermie dárcovské). Mezilidské vztahy jsou velmi křehké a přemluvit muže-váhavce k takové proceduře je mnohem složitější než nechat si od něj udělat dítě přirozenou cestou.

Kromě toho, pokud se pro umělé oplodnění samotná žena rozhodne, nepochybuji o tom, že má všechno velmi dobře rozmyšlené. Takové dítě je také více než stoprocentně chtěné a s láskou očekávané – což se bohužel zdaleka nedá říci o všech dětech počatých přirozenou cestou. Případů, kdy spolu dva vzájemně se neznající lidé začnou žít jen kvůli tomu, že je – zcela neplánovaně – dítě na cestě, je bezpočet. Některé dopadnou dobře, jiné nikoli. Matka, která začínala jako vdaná, může být brzy svobodná, zatímco ta na začátku osamělá může brzy získat k dítěti otce.

V dnešní době bychom měli být vděčni za každé dítě, vychovávané zodpovědně a s láskou. Neplodným ženám, které v životě měly méně štěstí a nenašly si včas partnera milujícího děti, ze srdce přeji, aby jim naše zákony konečně umožnily mít dítě. Je absurdní a zrůdné jim toto využití medicínského pokroku odepírat. A argumenty o narušení tak zvané „tradiční rodiny“? Ty mi připadají jak z jiného světa. Ale to je na další článek…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ondrag napsal(a):

Taky mi prislo, ze clanek zacianjici slovy "Je to zrudnost", by mel byt vystaven na pevnejsich zakladech, ktere by toto obvineni podlozily. Misto toho z clanku v podstate vyplyva, ze zrudnost je byt "singl"!
31. 10. 2007 | 11:00

Nechci byt Cechem napsal(a):

Nesouhlasim! Kazdy podobny krok ma vliv na nerovnovahu postaveni muzu a zen. Bohuzel, tato nerovnovaha je jiz dnes znacne patrna! Ve fungovani spolecnosti ma velmi neblahy ucinek. Ti, kteri na to doplaceji jsou zejmena deti!!!
Jestli zeny chteji mit deti nezavisle na muzich, necht maji!, ale pouze dcery (do mysleni zen resp. dcer ja nevidim a nechtel bych jim brat volbu, at se rozhodnou samy)! Ja jako muz bych nechtel byt synem matky, ktera si usmyslela, ze bude mit dite, tak si zasla do obchodu a vse je vyreseno! Ne!
Pokud budou zeny milovat Sve muze, nebudou jim lhat, nebudou panovacne a predevsim budou mit stabilni zodpovedne chovani urcite se najde muz, ktery je budou chtit milovat a mit spolecne deti.
Otazka je vsak obsahla a muj komentar je jen tisicinou toho co bych chtel napsat.
Nicmene az budou vsechny zeny jako ta moje, nastane rovnovaha a nebude osamelych zen a jejich nestastnych synu.
S pozdravem
Nechci byt Cechem
31. 10. 2007 | 11:49

Petr napsal(a):

Na otázku umožnění umělého oplodnění osamělých žen jsem ještě před chvilkou neměl žádný názor. Děkuji autorce, že mi jej svými argumenty pomohla vytvořit: nejde o zrůdnost, takto silná slova bych si schoval k jiným souvislostem. Jde pouze o výraz sobectví, nezodpovědnosti a pohrdání - vůči důležitým hodnotám, společnosti a hlavně vůči samotným nenarozeným a bezbranným dětem.
Ale dokážu i Marjanoviče pochopit - v souvislosti s lidmi, kteří trousí pohrdavé výrazy typu ´tak zvaná "tradiční rodina" ´ , je použití termínu "zrůdný" omluvitelné.
31. 10. 2007 | 11:59

Ministr vědy napsal(a):

Biologické hodiny těkají všem, zeptejte se paní Ilnerové. Nejsou jeptišky šťastnější?
31. 10. 2007 | 12:07

paralet napsal(a):

Nerozumím. Partnerky mužů, kteří již nechtějí mít další děti nebo s dětmi váhají, by se měly nechat uměle oplodnit a postavit své partnery před hotovou věc? Proč si tedy ty ženy nenajdou jiného partnera, který děti chce?
Není to trochu jinak?
Dětské domovy jsou plné dětí. Chce-li ta žena mít dítě kvůli němu samému, ne jen kvůli sobě, umožněme jí adopci. To by bylo záslužné.
Ne to, že budu ze svých daní živit lidi, kteří úmyslně a cíleně šli do mateřství bez partnera a ještě se předem finančně vyčerpali spoluúčastí na metodách IVF
31. 10. 2007 | 12:11

Jag napsal(a):

Nikdy by mě nenapadlo,že když se ženské dá svoboda,co za pitomosti začne vymýšlet.Dej hlupákovi svobodu,a on tu svoji svobodu přivede až k paradoxu.Tedy budeme si předávat děti jako rohlíky.K tomu se dodá umělé oplodnění a dítě ani nebude za chvíli vědět,která ho vyklepala na svět.Sobeckost se vyvinula hlavně v socialismu,ale to jsem myslel,že s jeho pádem dostanou rozum,ale místo toho tady nastala anarchie ve všem.je mi líto budoucích dětí,já bych takové rodiče mít nechtěl.A matku už vůbec ne.
31. 10. 2007 | 13:01

Jag napsal(a):

Paralete souhlasím s tebou.Stát není dojná kráva,když nějaká kráva nesežene v dnešní době posluhujícího bejka,jak si přeje.Taková se množit nemusí,není ji totiž třeba.Když chce mít něco,nemůže mít všechno.Nikdo to na světě nemá.
31. 10. 2007 | 13:04

Železnohorský dědek napsal(a):

Paralet má pravdu, taky mi názor autorky připadá trochu sobecký. Jako by byl muž pouze nástrojem. Ale asi je to složitější a víc o mezilidských vztazích, anebo spíš o ženskomužských vztazích, než o nějakých právech. Taky mám několik známých, kterým tiká a které by chtěly děti, ale jaksi bez mužů. Někdy mi připadá, jako by si nevěděly rady se svým pohlavím... Už víc než čtvrt století žiju ve šťastném manželstí, nejsme zastáncem "tadiční rodiny", nevadí mi alternativy ani umělé oplodnění osamělé ženy, vadí mi názor na nakládání s životem druhých lidí... Když si jdeme pořídit kožich, nemusí nás zajímat, komu patřila srst, ale u dítěte?
31. 10. 2007 | 13:08

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jagu,

nejsem si úplně jist, jestli správně rozumím tomu, co jste napsal. Znamená to tedy, že by "se" ženám neměla dávat svoboda? A kdo by jim ji neměl dávat?

Libor Stejskal
31. 10. 2007 | 13:10

jarda napsal(a):

A co adopce osamelymi muzi ? Neni to de fakto totez ?
31. 10. 2007 | 13:27

insurgentes napsal(a):

Neuvěřitelné!

Takže institut umělého oplodnění by tu měl být pro ženy, jimž jejich partner dítě udělat nechce, ony jej ale přesto chtějí. Takže když to nejde přirozenou cestou (propíchnout kondom, vysadit pilulky...), protože pán si dává bacha, tak prosadíme svou jinak, bez ohledu na to co on na to.

To je tak v jádru podstata tohohle gender myšlení.

Tak proč si proboha nenabrnkne někoho jiného, když váhač jí ho nechce udělat? Proč teda vůbec s někým je, když jde jen o tu porci semene?

Měl jsem kamaráda, který dostal dítě od své partnerky darem. Prostě ONA se rozhodla, že chce dítě, vysadila antikoncepci, nic mu neřekla, a zprávu o svém těhotenství mu předložila k potěšení o jeho narozeninách. Kdo je schopen nahlédnout zvrácenost takového počínání, autorka článku zjevně ne.

Je mi líto feministek, jsou jedinou vadou na kráse ženského pokolení.
31. 10. 2007 | 13:42

Zuzana napsal(a):

insurgentes: Pokud ten Vas kamarad spolehal pouze na ucinnost antikoncepcni pilulky uzivane jeho sexualni partnerkou, tak V JEHO PRIPADE slo jiste o velkou nezodpovednost!
31. 10. 2007 | 13:51

Zuzana napsal(a):

Jinak tento blog chapu tak, ze v dnesni dobe, kdy muzi povazuji za nejdulezitejsi si v partnerskem svazku predevsim uzit sex bez jakekoliv zodpovednosti za pripadne nasledky je umele oplodneni samozivitelky asi nejferovejsi cestou k vlastnimu potomkovi.
31. 10. 2007 | 13:55

Zuzana napsal(a):

ad insurgentes: Vasi litost nepotrebuji, schovejte si ji pro sebe :-)
31. 10. 2007 | 13:56

Tomas B. napsal(a):

Stát strká čím dál víc a zcela nepatřičně nos do rodinných vztahů. Bránit ženám bez partnera v početí dítěte ať přirozeným či umělým způsobem - to je zrůdnost. Proč? Co je komu do toho? Jak si může někdo osobovat právo o tom rozhodovat. Dobrá polovina dětí vyrůstá v neúplné rodině a nikoho to netrápí. Stát funguje nadmíru efektivně při strkání dětí do děcáku a současně brání seč může, aby se dostaly z děcáku ven. Stejně by ouřad rád rozhodoval o tom, kdo vůbec smí a kdo nesmí rodit.

Kdo někdy prožil martýrium IVF dá mi jistě za pravdu, že jde o pekelně drahou a vyčerpávající taškařici s nejistým výsledkem. Samo absolvování toho procesu je důkazem nad jiné, že žena o dítě opravdu a vážně stojí. Tedy HURÁ. Odtranění absurdního nařízení je malým příspěvkem k normálnímu fungování světa.
31. 10. 2007 | 14:03

Čochtan napsal(a):

Myslíte, že takový "váhavý" partner bude dobrým otcem ? Že nebude taky "váhavým" otcem ? Zvlášť, když sperma nebude od něj ?
31. 10. 2007 | 14:25

Čochtan napsal(a):

Nejsem v této materii orientován, oč vlastně jde ?
Stát těmto ženám umělé oplození zakazuje, nebo ho pouze nechce zaplatit ?
31. 10. 2007 | 14:28

Tomas B. napsal(a):

To: insurgentes

Státu, mě ani vám není nic do partnerských vztahů jeho (našich) spoluobčanů. Pokud se žena rozhodne otěhotnět ať již přirozenou či umělou cestou proti vůli partnera je to trápení těch dvou lidí a nám je do toho prd. Žen, nebo dvojic, které se při početí neobejdou bez doktora je čím dál tím víc - a jejich počet setrvale roste. Každé druhé manželství je rozvedené, asi 20% všech rodin tvoří jen mamina s dětmi. To jsou fakta.

A otázka na závěr - vyrůstal byste raději jen s maminkou a virtuálním tatínkem, nebo by jste, než toto, raději nežil vůbec?
31. 10. 2007 | 14:29

insurgentes napsal(a):

Tomas B.:

Naprosto s Vámi souhlasím, proto mě vždycky bere čert, když chce někdo něco v této ryze soukromé oblasti institucionalizovat.

Samozřejmě, umožnit každému jeho štěstí (nebo neštěstí).

Ale mělo by se říct, pozor, logika jedněch, kteří něco takového propagují, nemusí být úplně v pořádku. Ohrazuji se tady pouze proti názorové manipulaci, tolik typické pro feminismus.

Na Vaši poslední otázku neodpovím, protože takto položená pro mě nedává smysl.
31. 10. 2007 | 14:36

SuP napsal(a):

Podobně se dá uvažovat i obráceně. Budu žít ve svazku, spokojeně, mít děti. A najednou začnu hrozně toužit po Labogrhini. Protože když si ho nepořídím do 50-ti, už se s ním nesvezu. Tak si ho teda koupím z rodinného rozpočtu a rodina ať se pak stará (potažmo trpí) o následky?
JAG má naprostou pravdu, i když, pravda s formulací se moc nepáral, ani pan Stejskal to zcela nepochopil.
Nicméně si myslím, že podobné úvahy zrají hlavně díky tomu, že dnešní ženy mají čím dál míň existenčních starostí. Nemyslím, že je to špatně (s těmi starostmi). A nejen s JAG zde souhlasím.
Předložená studie neřeší náhradní výchovu opuštěných dětí, neřeší dekadenci parterských vztahů, jen se snaží zase někam utéct. Je to podobné, jako když nespokojenci z ODS utekli a založili US, místo aby řešili, jak z ODS udělat stranu pro lidi.
Pokud by podmínkou umělého oplodnění osamělých žen byla sponzorská smlouva s konkrétním sponzorem, že do 28 let dítěte bude hradit veškeré jeho potřeby, daly by se přimhouřit oči. Ale stát opravdu není dojná kráva a pokud bude muset pořád přednostně řešit následky nezodpovědného rozhodování, tak tady ten švédský socialismus nevybudujete nikdy.
31. 10. 2007 | 14:40

Muf napsal(a):

Umělé oplodnění umožnit prakticky každému? Proč? Děti ať jsou výsledkem více či méně dobrého partnerského vztahu (obvykle muže a ženy) a nikoli jen tím, že si žena řekne, chci dítě - nechám se uměle oplodnit. Je to podobné jako jít si do obchodu pro svačinu. Umělé oplodnění ať slouží párům s nějakým zdrav. problémem, ale proč sing dámám, kterým jejich vztahy nevyšly či nevychází.
31. 10. 2007 | 14:46

Tomáš JP napsal(a):

Není sobecké, když žiji svůj život tak, jak chci já. Sobecké je, když chci, abys tys žil svůj život tak, jak chci já.

Každý člověk má právo znát svého otce a svoji matku - to je uznávané základní lidské právo. Dítě není věc, kterou chci mít a proto ji i můžu mít.
Láska je přát druhému to nejlepší, co bych sám si přál. Je snad milováno dítě, kterému matka nechce dopřát otce, který by jej s láskou vychoval, je milováno dítě, jehož otci je otcovství vnuceno? Ačkoliv to nejlepší, co bychom jistě každému přáli, je mít otce a matku, kteří se milují (byť o vztah každý den zápasí - lidský život je tajemství, je pestrý, je složitý...jinak by nebyl krásný).

Jestliže je žena (resp. pár) neplodná a taková neplodnost je jistě něco medicínsky ne-normálního (neboť zdravá žena je plodná), tedy nemocí, pak IVF neplodnost neřeší. I po umělém oplodnění žena zůstane neplodná. Léčba neplodnosti má vést k uzdravení, tedy k přirozenému početí, nikoliv k výrobě dítěte za každou cenu. To je etický rozměr. Může jít o nevyléčitelnou neplodnost (lidský život je tvrdý), ale "právo mít dítě" neexistuje.

Argumenty typu "když je tolik dětí v děcáku, pak mohou být i děti bez otců" je zvrácený.
31. 10. 2007 | 14:46

Dvořáček napsal(a):

Než zde projevím svůj názor na článek, musím Vás (myslím čtenáře), seznámit s několika fakty o mém egu. Musím předeslat, že k paní Tominové, vzhledem k jejím veřejným aktivitám mám veskrze negativní vztah, (protože jsem muž), ale to s obsahem článku nesouvisí a uvádím to jen proto, abych nebyl nařčen z fandovství. Čili vrátím se k faktům, které musíte vědět, abyste pochopili proč budu hájit podstatu článku. Jsem přezralý
muž v důchodu, žijící se svou ženou 35 let, což nepovažuji za svou přednost, ale spíše vzhledem ke svým vlastnostem za obdivuhodnou vytrvalost a toleranci mé partnerky. V naší rodině byl vždycky patriarchát, ale s tím, že patriarcha se musí umět o rodinu ve všech směrech postarat. Což se podařilo. Máme dvě dcery ve věku 28 a 33 let, vzdělané, zatím pohledné, snad inteligentní, zajištěné, svobodné, bezdětné, cca 5 let žijící samostatně.
Celou dobu až k dnešku vedle nich žiji, komunikuji a vstřebávám všechny informace, které souvisely a souvisejí s formou jejich života (podotýkám, že jsem nikdy neovlivňoval jejich názory a právo na vlastní rozhodnutí) a proto si myslím, že o všech souvisejících problémech mám dostatečný přehled, abych mohl zaujmout, dejme tomu z 50% objektivní názor.
Tak tedy. Ne, že by nepřemýšlely o klasické rodině s úředně potvrzeným partnerem, nebo
partnerem na psí knížku, ale s partnerskými potomky i vztahy. Měly možná štěstí v tom, že
průběžně prožívané milostné a společenské vztahy nedokázaly infiltrovat komplexní posouzení vhodnosti potenciálních životních partnerů. No zkrátka. Ve věku, kdy to mělo
být normální, nenašly partnera ani pro život, ani pro společné početí potomka. Teď když
jsou v situaci, kdy jejich vrstevníci jsou zadaní (ti, kteří za to stojí) a rozbít rodinu pro získání partnera i o 10 – 20 let staršího se nedělá, všechno v podstatě shrnuje jedna bagatelizující věta : „Nejsou lidi!“. A jsou postaveny před řešení, buď si s vyhlédnutým partnerem pořídí bez jeho souhlasu dítě a budou je vychovávat samy s tím, že riskují možné komplikace ve společenské oblasti nebo budou mít možnost řešení v intencích tohoto článku. A toto řešení by nejenom jim, ale žádné ženě nemělo být odepřeno.
Dvořáček
31. 10. 2007 | 14:54

x napsal(a):

Mělo jsem na věc jiný názor, ale tento článek mne přesvědčil. Souhlasím s tím, aby ženy měly právo na umělé oplodnění i bez partnera.
Je sice škoda pro děti, aby vyrůstaly bez otce, ale zákaz nic neřeší. Na stejných argumentech bych i souhlasilo s povolení adopce homosexuálními páry - podle pravidla - pro dítě je lepší, když ho někdo chce ...
31. 10. 2007 | 14:56

Romann napsal(a):

Nikdo se nerozhodne mít děti jen proto, aby vylepšil rozpočtovou bilanci národního penzijního systému. Pouze odlišný přístup k plození a výchově dětí mezi mladou generací může zaručit, že západní civilizace v té podobě, v jaké ji dnes známe, bude mít vůbec nějakou budoucnost. Zde nám může být nápomocna historická zkušenost, abychom viděli, co je na naší situaci unikátní a co je naopak podobné minulosti. Ani drastické snižování míry porodnosti, ani regulace porodnosti nejsou v dějinách lidstva ničím novým. Pro nás jsou obzvláště zajímavé hlavně důvody a příčiny obou jevů, jak je uváděli antičtí autoři, a také jimi zmiňované důvody, proč mít děti. Dále na: Národný Inštitút Francois Marie Voltaire, klikni na ikonu TREZOR ARCHÍV, sekcia Nezaradené, téma: Civilizace nam ve vztahu k plozeni deti zanechaly odlisne ideje
31. 10. 2007 | 15:03

bigjirka napsal(a):

Adopce homosexuály, umělé oplodnění singlů (prý i muž může nějak.. donosit.. Jen vymejšlejte blbiny, ať je víc deprivantů a šílenců. Dítě se má narodit do rodiny, která mu může dát funkční příklad. Pak se nebude 60% lidí rozvádět.
31. 10. 2007 | 15:34

bigjirka napsal(a):

To jsou furt lidská práva kdekoho, šílenců, vrahů,... Kde je lidské právo dítěte mít úplnou smečku - tátu, mámu... ???
31. 10. 2007 | 15:35

x napsal(a):

to bigjirka: a kde je právo dítěte z děcáku mít aspoň nějakou "smečku"?
31. 10. 2007 | 15:37

Tomas B. napsal(a):

To: Tomáš JP

Podobných debat už jsem absolvoval několik a argumenty které užíváte v nich zazněly snad 100x...

Na přeskáčku: 1. léčba - léčba čehokoli je proces, kterým se odstraňuje či mění jinak přirozený (případně vrozený) stav. Léčba neplodnosti řeší, proč se v těle neděje to, co by se dít mělo a snaží se "opravit vadné díly". Je to stejně nepřirozené jako jiné medicínské postupy, transplantací srdce počínaje a aspirínem konče. Oplodnění in vitro a vůbec to, čemu se říká "asistovaná reprodukce" je rovněž zcela nepřirozené, protože v praxi jde o strkání spermií do vajíček v případě, že spermie z nějakého důvodu odmítají do vajíčka doputovat. Ale vysvětlujte to těm cca. 3000 lidí, kteří se takto ročně u nás narodí a naopak vysvětlujte těm cca. 30000 lidí, kteří by se narodit mohli, ale nenarodí proto, že se jejich mamina rozhodla je nemít. Ano, lidský život je tvrdý a medicína je krajně nepřirozená.

2. "Není sobecké, když žiji svůj život tak, jak chci já. Sobecké je, když chci, abys tys žil svůj život tak, jak chci já." To bych podepsal okamžitě. Proto, ačkoli souhlasím s tím, že každé dítě má právo na tátu a mámu, respektuji, že životní vize někoho jiného může být jiná.

Dítě jistě není věc, kterou chci mít z pouhého rozmaru.
Je to ale rozmar, když chce mít žena dítě bez otce? Dát někomu život, piplat ho po léta a milovat... Dát na jednu misku vah egocentrickou ženskou se zvrácenou touhou po dítěti a na druhou misku harmonickou fungující rodinu je čirá demagogie.

Stát není arbitr morálky. Právo na dítě jistě neexistuje, ale každý má právo na rovný přístup ke zdravotní péči - a o to přesně tu jde.

Mimochodem - počet dětí v děcáku je přesně důsledkem toho, že si stát osobuje právo rozhodovat, jaký model rodiny je pro jeho občany vhodný.
31. 10. 2007 | 15:54

zorro007 napsal(a):

Jsem muž a rád bych založil rodinu, ale moje partnerka děti ještě nechce - pořád chodí po kamarádkách a chce dělat kariéru a tak. Nejdřív mě napadlo, že bych si našel jinou, která by děti chtěla. Teď ale vidím že jsem neuvažoval správně, že je tu možnost požádat stát, aby mi partnerku uměle oplodnil, máme přeci rovnoprávnost a já mám na dítě právo!!!
31. 10. 2007 | 16:30

Jeník napsal(a):

Paní Marksová, zrůdnost je vám vlastní, viz už vaše jméno, i když nepoužijete x. Myslíte, že zájem dítěte je, aby vyrůstalo v neúplné rodině? Zásadně jsem proti tomu, aby samotné hloupé nány mohli být uměle oplodněné. Jsem také proti, aby samotní muži mohli adaptovat dítě. To, že nějaká dementní stařena byla v 60 uměle oplodněna, považují za trestný čin a ti doktoři by měli být zavření za činnost proti přírodě. Osobně lituji vašeho muže. Jen se divím, že taková žena mohla být zaměstnána na ministerstvu. Asi měli podstav a vzali kdekoho, než poznali, co ve vás je a vyrazili vás. Nedivím se.
31. 10. 2007 | 16:47

Tomáš JP napsal(a):

To: Tomas B.

První "kompliment" Vám mohu směle vrátit - stejné debaty, stejné argumenty - to platí pro obě strany :-)

K léčbě neplodnosti - léčba čehokoliv není o změně jinak přirozeného stavu, nýbrž o změně stavu, který není v souladu s přirozeným stavem (pokud si dovolíme dát rovnítko mezi přirozeným a zdravým). A to jen proto, že ten nepřirozený stav člověka nějak omezuje - léčba buď vrací k normálu nebo aspoň mírní důsledky. Jestliže tedy součástí zdraví ženy je i její plodnost, léčba neplodnosti spočívá v obnovení přirozené plodnosti (neplodnost např. kvůli neprůchodnosti vaječníků se léčí jejich zprůchodněním, nikoliv tím, že se embryo dopraví do dělohy jinak, ten rozdíl snad není náročný na pochopení).

K bodu 2. Ten citát není o nějaké obecné toleranci, nýbrž o individuálním postoji. Má to i pokračování: "jinak se potrestám svým negativními pocity a tebe označím za viníka". Takže tím nevyjadřuji necitlivý postoj k těm, kteří nemohou mít děti a kvůli tomu trpí, že bych jim jako chtěl kecat do života, nýbrž kritizuji postoj "nemohu mít děti a může za to stát (něbo někdo jiný), který mi upírá možnost je mít." Jsou zkrátka v životě situace, se kterými je třeba se smiřovat a smířit, třebaže existují řešení, protože taková řešení narážejí na etické principy.

Věřím totiž, že tak jako jsou dané přírodní zákony, které objevujeme a poznáváme uspořádání světa, tak existují i dané morální zákony, které objevujeme a poznáváme, co je dobré a co není, co vede k úspěchům lidského soužití a co ne, ba i co je dobré a co není. Věřím, že tyto zákony lidé nevymýšlí, jen je objevují, a poměřují s nimi každodenní jednání a rozhodování. Takže máte pravdu v tom, že stát není arbitrem morálky (ostatně stát jsme my), morálka je jediná a neměnná v čase.

Neplodnost můžete řešit umělou metodou nebo třeba adopcí. Výsledek "mít dítě" je v obou případech po právní stránce stejný (myslím vztah definovaný zákony jako rodič-dítě). Rozdíl je v cestě k výsledku, v případě dárcovství od negeneticky příbuzných osob je podoba s adopcí víc než zřejmá - jde jen o to si to "své dítě" i porodit, v případě surrogátního mateřství neplatí ani to.
A když se na pohlédne z morálního hlediska - v případě umělého oplodnění se tvoří nový člověk, se kterým je od počátku nedůstojně manipulováno (samozřejmě by bez takového rozhodnutí vůbec nebyl, což prosím není podpásovka vůči těm, co takto přišli na svět, ale jen úvaha, zda bych pro svého bližního a svým rozhodnutím takový osud chtěl). V případě adopce k rozhodování "mít dítě" přistupuje i přispění konkrétnímu již existujícímu člověku k lidštějšímu životu. Já v tom ten rozdíl prostě vidím.

Model rodiny neurčuje stát, opět Vám dávám za pravdu. Model rodiny (ideálem je manželství jako nerozlučné životní společenství muže a ženy, do něhož se rodí děti) může stát pouze akceptovat. Proto by stát neměl jiné formy zakazovat, ale ani aktivně podporovat. Stát je určïtá institucionalizovaná forma soužití lidí a měl by jako každá společnost vycházet z pudu sebezáchovy. Ideál rodiny je po tisíc let prověřený, třebaže se jej velice těžko dosahuje. I stát musí respektovat morálku právě proto, že ji nestanovuje on. Experimenty v této oblasti vedou k zániku, dějiny jsou toho plné.
31. 10. 2007 | 16:55

Kopidová napsal(a):

Jarda: Souhlasím. Adopce osamělými muži je také potřebná (a teoreticky možná), ale prakticky neuskutečnitelná. Jsem pro, aby všichni osamělí lidé, kteří nemají děti měli možnost adoptovat děti z dětského domova (což zákon umožnňuje).
31. 10. 2007 | 17:11

Kopidová napsal(a):

Jarda: Souhlasím. Adopce osamělými muži je také potřebná (a teoreticky možná), ale prakticky neuskutečnitelná. Jsem pro, aby všichni osamělí lidé, kteří nemají děti měli možnost adoptovat děti z dětského domova (což zákon umožnňuje).
31. 10. 2007 | 17:11

Kopidová napsal(a):

Jarda: Souhlasím. Adopce osamělými muži je také potřebná (a teoreticky možná), ale prakticky neuskutečnitelná. Jsem pro, aby všichni osamělí lidé, kteří nemají děti měli možnost adoptovat děti z dětského domova (což zákon umožnňuje).
31. 10. 2007 | 17:11

Kopidová napsal(a):

Jarda: Souhlasím. Adopce osamělými muži je také potřebná (a teoreticky možná), ale prakticky neuskutečnitelná. Jsem pro, aby všichni osamělí lidé, kteří nemají děti měli možnost adoptovat děti z dětského domova (což zákon umožnňuje).
31. 10. 2007 | 17:11

Kopidová napsal(a):

Jarda: Souhlasím. Adopce osamělými muži je také potřebná (a teoreticky možná), ale prakticky neuskutečnitelná. Jsem pro, aby všichni osamělí lidé, kteří nemají děti měli možnost adoptovat děti z dětského domova (což zákon umožnňuje).
31. 10. 2007 | 17:11

Kopidová napsal(a):

Pardón.
31. 10. 2007 | 17:12

en napsal(a):

Zvláštní, absolutní většina přispěvatelů do diskuze o rození dětí jsou muži! A ty skvělé argumenty o povinosti přivádět dítě jen do kompletní a "tradiční" rodiny. Dítě potřebuje pevnou oporu a lásku. Když mu ji dávají dva nejbližší lidé, prima, když jen jeden - taky fajn. Nejde o součet a množství lásek, jde o kvalitu. A tady klidně může osamělá matka, osamělý otec, homosexuální pár klidně s přehledem strčít do kapsy "tradiční" rodinu s pánem tvorstva u televize a s pivem v ruce a kvokající matkou.
31. 10. 2007 | 17:16

Tomáš napsal(a):

Také patřím k těm, které problém nechával docela starnou až do přečtení vašeho článku.
O vyrůstání dítěte v neúplném svazku píší vcelku rozumně, byť někdy trochu podrážděně, jiní.
Zmíním i jiný pohled na věc. Zatím se lidem vždy vymstilo, když zkoušeli nějak "oblafnout" přírodu. Právě tento krok se mi ale takovým malým "blafákem" jeví...
Každý živočišný druh přežíval a vyvýjel se i tím, že u něj probíhala přirozená selekce. Biologické hodiny, o kterých se zmiňujete, jako základní intuitivní impuls bijí zřejmě samicím v každém vývojovém stupni. Jejich tlukot je přiměje k tomu, aby hledaly partnera k vlastnímu oplodnění a bojovaly o něj s konkurentkami. Taková, která boj nezvládne, obecně nemá pro zachování onoho biologického druhu moc velkou hodnotu. V případě nějakého "náhodného" oplodnění je pak daleko větší pravděpodobnost, že taková samice předává dalšímu pokolení jedince s genově poznamenanou informací.
Přijde mi, že toto je právě takový pokus, kdy lidstvo může jít proti svému přírodou danému a vrozenému (žel společensky přehlíženému) zájmu.
31. 10. 2007 | 17:31

J. Švorčík napsal(a):

Nemohu si pomoci, připadá mi to nepřirozené. Dítě by měli mít muž a žena z vůle obou. Jak se to vyvine později je jiná věc. Nechám stranou věci citu(i když nejsem bezcitný) a vezmu to ekonomicky. Dítě vychovávají a finančně se podílejí 2 lidé. Bude to znít cynicky, ale nemůžu si pomoci: Kdo bude plnit vyživovací povinnost na dítě za druhého partnera? Podle autorky zřejmě stát.
31. 10. 2007 | 17:46

mowla napsal(a):

Trošku autorce nerozumím...
Mluví o ženách, které mnohdy mají partnera - a ten dítě nechce. Takže si žena musí pomoci umělým oplodněním.
Co to je za ptákovinu??? - jak může 'ona' baba žít s partnerem, kterého nerespektuje??? Jak může nerespektovat člověka s nímž žije???
Singles chápu (no, nechápu, ale respektuju, že někdo chce být 'single'), ale baby mající vztah???
Upřímně - měla-li by moje partnerka touhu zvolit podobné řešení, byla by rázem bývalou partnerkou...!
:-)))
31. 10. 2007 | 17:53

Tarquinius napsal(a):

To je ale opravdu zvrácená logika, paní autorko! Osamělé ženy, ať si klidně děti mají, ale brát umělé oplodnění jako řešení toho, že partner dítě ještě nechce, no z toho mi opravdu není dobře! Je vidět, kam až jsou feministky schopny zajít...Děs je také dnešní nález ústavního soudu o odchodech do důchodu, ale to nechci rozvádět, je to off topic. Ale vypadá to, že se má z mužů stát sebemrskačská chátra...stejně jako se pomalu stává západní civilizace sebemrskačskou před ostatním světem. Kam ten svět spěje...
31. 10. 2007 | 18:26

-Milan napsal(a):

LŽI A DEMAGOGIE
Ve skutečnosti jde feministkám o to, aby se muži stali zbyteční a mohli být vyhubeni. Jeden držený v izolaci na semeno pro tisíc žen stačí, že.
31. 10. 2007 | 18:27

Líný černý pes napsal(a):

Podle mého názoru je dítě výsledkem vztahu. Umělé oplodnění jako řešení krizové situace chápu, jsou páry, které skutečně trpí tím, že nemají děti a proto se dohodnou na takovém řešení, ale aby se tím řešil nezájem žít ve vztahu? Ano vztahy se mohou rozpadnout, ale to je riziko života, ale počít bez vztahu k druhé osobě? Není to špatně? Mně osobně by při aktu početí scházel ten oboustranný zájem na zplození dítěte, který považuji z ženského hlediska za velmi podstatný. Ale jsem starší ročník než autorka, tak nevím, zda mi mladé dámy nevytknou, že jakožto babička mám mlčet.
Jo a na závěr poznámku - budou-li mladé dámy žít samy a počínat uměle, na koho budema my tchýně nadávat? :(
31. 10. 2007 | 18:44

Václav napsal(a):

Měla by se takovým dětem vypálit "značka" parchant. Nejvíc kriminálníků vzniká u neplné rodiny.
31. 10. 2007 | 18:52

JSH napsal(a):

Něco mi tady nejspíš uchází. Co brání ženě vyhlédnout si vhodný "materiál" a zařídit si oplodnění přirozené?
31. 10. 2007 | 19:24

Lenka napsal(a):

Článek pana Marjanoviče mě nadzvedl svoji arogantní rozkazovačností. Bý singl je volba??? To nikdy nečetl sociologický článek o partnerských vztazích po revoluci? Pro skupinu žen, které jsou právě v nej nej nejproduktivnějším věku je málo partnerů. Kolik já mám hezkých a milých kamarádek, které pláčou zoufalstvím, že nejsou normální chlapi!Jakou mají možnost? Nechat si udělat dítě od kamaráda jednou večer po mejdanu? Proč? Když je možnost jim lékařsky pomoci a přivést tak na svět dítě, které bude milované, tak kde je důvod proti?
Chtěla bych autora toho komentáře, jinak šťastného a jistě dobrého otce tří dětí, vidět jak se smutným srdcem kouká kamarádkám do kočárku a utíká mu jeden rok za druhým. A čtyřicítka se blíží.
31. 10. 2007 | 19:30

Lokutus napsal(a):

Bláboly o právech dítěte na normální rodinu mi zavání bolševickou doktrínou. Právo na cokoliv dítěti nikdo negarantuje. Naopak, kdykoliv se stát sral do výchovy dítěte, dopadlo to tristně. Tak prosím, nechte si své plky o úplných rodinách pro někoho jiného. Úplné rodiny jsou ty, které se hromadně rozvádějí a nechutně se tahají o děti, jako o nábytek. Člověk není v principu stavěn na celoživotní monogamní vztah a málokdo ho zvládne bez zaškobrtnutí. Je fajn, když dítě vychovávají dva, ale stoprocentně to nemusí být biologičtí rodiče. A jeden slušný a schopný člověk to zvládne stejně.

Co mě spíše zarazilo je ta direktiva. Když můj starej nechce, tak si to dítě pořídím uměle. Co autorka od takového kroku čeká? Že si starej dá pár facek a řekne, "Ježiš miláčku, já tě tak přehlížel. Ale teď už to bude v pořádku. Tohohle bastarda budeme vychovávat spolu a ještě si uděláme pět svých." ???
S největší pravděpodobností bude následovat kopačka a z paničky s kukaččím dítětem bude rázem singlovka s přívažkem, která bude zoufale shánět fotra svému děcku. Nakonec zpravidla sežene stejného zoufalce, jako je ona sama a pak chudák dítě.

Dítě ve vztahu je vždy věcí obou dvou, nikoliv jen jednoho. Říká se tomu dialog a vřele to autorce doporučuji. Se ženou to praktikuji co jsme spolu a zatím jsme se vždycky shodli na všem. Formou kompromisů na obou stranách, sice, ale jinak to prostě nejde.

Jestli jsou všechny feministky takhle hloupoučké, tak to už se ničemu nedivím.
31. 10. 2007 | 19:53

bezvýznamnýbambula napsal(a):

paní Lenko,

máte pravdu, ale přesto si neodpustím jednu poznámku, ...zde, bohužel, si dovolím s paní Tominovou zdvořile nesouhlasit, můj názor na toto téma není příliš vyhraněný, přesto dovolte, abych řekl, že se mi to zdá, jak už jsem řekl i jinde, sice spravedlivé, ale neetické. Tím myslím směrem k dítěti. Tedy přesněji: Spravedlivé směrem ke svobodné samostatně žijící ženě, a neetické k jejímu potenciálnímu dítěti. Přece jen je něco jiného rozvedená rodina, kde je fyzický otec znám a něco jiného je anonymní dárce.
Zpočátku to je dítěti naprosto jedno, ale časem se to v dospělosti stejně dozví a pak může následovat nemilý psychický šok!
A to bych nikomu nepřál zažít, aby se ve finále dozvěděl: "Nevím, kdo je Tvůj tatínek, neptala jsem se ve spermobance a ani to vědět nechci, tak se na mne nezlob, hlavně, že jsi z jedné poloviny můj (má),"..., ...nevím, nevím, kdo z nás by chtěl jednou takovou větu slyšet, zkuste si to nejdříve představit, a pak se rozhodujte.
Rodič svému dítěti doslova STVOŘÍ SVĚT!!!

To je veliká odpovědnost!

Závěrem: dobří a hodní muži existují, paní Lenko, je jich jenom velmi málo a tak jsou hned rozebraní, to je to. Zkuste nějakého nalézt, třeba budete mít štěstí, ovšem ne na Internetu, to Vám říkám rovnou, na to zapomeňte, na Internetu najdete pravý opak, ...koncentrované úchyláctví a nespolehlivost. Zkuste nějakou menší oblastní seriózní seznamovací kancelář, která se nesoustřeďuje na komerci, ale na spokojené lidi, hmmm?
Tak ať to vyjde, všem singlům držím palec, nevzdávejte to, vaše děti si to nezaslouží.
Alespoň já to tak prostě cítím.
31. 10. 2007 | 20:18

hola napsal(a):

Představuji si to takto. Dám si inzerát a seznámím se s mladým (od třicátého roku života roste počet deformovaných spermií. Tedy neklesá množství, ale kvalita)mužem, který podstoupí potřebné testy a nechá si ve spermobance odabrat spermie. Zaplatila bych mu samozřejmě.

Jinak si myslím, že minister zdravotnictví vidí v umělém oplodňování velký byznys. Jinak by se nic takového nenavrhovalo.
31. 10. 2007 | 21:29

insurgentes napsal(a):

To: Lokutus

Vyjádřil jste to pregnantně.

Ale vyprávějte feministce o dialogu...
31. 10. 2007 | 23:02

quina napsal(a):

Souhlasim s autorkou. Spravneho partnera neni v dnesni dobe jednoduche jen tak potkat. Znam z vlastni zkusenosti. Clovek narazi nejenom na vahavce, ale i na daleko jine typy viz. nechci byt cechem apod. Seznamit se opravdu se zodpovednym budoucim milujicim a zodpovednym tatinkem svych deti je otazka velkeho stesti.
Ja takove mela a potkala jsem ve svych 33. Neni ale z Cech.
Rozhodne bych panum neprala zazivat stejne flustrace tech zen, ktere to stesti nemeli.
01. 11. 2007 | 00:42

Martin Bálka napsal(a):

Trošku mi uniká smysl této debaty. Paní autorka se nás snaží přesvědčit, že žena má nějaký "nárok" pořídit si dítě, i když nemá vhodného otce.
Pokud chápu princip rodičovství správně, příroda to zařídila tak, že ke zplození dítěte je nezbytná jistá dávka vědomé vůle obou rodičů.
Chápu, že některé bezdětné ženy mohou z různých důvodů toužit po dítěti, přestože nedisponují partnerem vhodným k otcovství. Jestliže však těmto ženám má být dána možnost "pořídit" si dítě bez ohledu na přírodní zákony i vůli partnera, pak by mě zajímalo, jak chce paní Marksová - Tominová zajistit, aby si i muži mohli pořídit děti bez toho, že by měli k dispozici vhodnou matku? Neni to tentýž problém, pouze převrácený naruby? Osobně znám muže žijící v partnerství, přičemž oni by děti chtěli, zatímco jejich partnerky nikoli.
Mám za to, že v takovém případě každého logicky napadá řešení: proč si nenajde takovou, která děti chtít bude? Tudíž, proč by takové pravidlo nemělo platit i pro ženy?
01. 11. 2007 | 01:05

Lenka napsal(a):

Pro Bezvýznamného bambulu :)
Já naštěstí manžela mám a mám i dvě krásný dcery, ale žiju ve věkové skupině, kde je nedobrovolně singl žen tolik, že to považuji téměř za osobní problém.
A uznávám, že máte pravdu. Co říct miminku, když vyroste... Ale je tu pořád šance, že do té doby žena partnera najde. Nebo mu řekne to, co říkají ženy oplodněné mírně nechtěně - tatínek umřel, ale měl tě moc rád. Drsné, ale ze života.
01. 11. 2007 | 08:59

Pavla napsal(a):

Vaše články paní Marksová-Tominová čtu
pokaždé ,když je uvidím v novinách.Přesně vyjadřují mé pocity a názory.Bohužel prezentovat je veřejně ve společnosti mužů je ošemetné.Jejich touha
vládnout a rozhodovat o životě jiných je v
nich stále silná,i když většina z nich
z pohodlnosti nechává rozhodnutí na jiných.Doufám,že zcestné názory pana Marjanoviče nepadnou na úrodnou půdu.
Každý z nás zná ve svém okolí ženu ,která se sama stará o dítě.Otec ditěte existuje , jen nemá zájem a někdy mu dělá problém i finanční zajištění ditěte.
01. 11. 2007 | 09:19

Čochtan napsal(a):

Lenko:
"Chtěla bych autora toho komentáře, jinak šťastného a jistě dobrého otce tří dětí, vidět jak se smutným srdcem kouká kamarádkám do kočárku a utíká mu jeden rok za druhým. A čtyřicítka se blíží."

Asi autor komentáře udělal před mnoha lety něco líp než vy.
01. 11. 2007 | 10:26

Čochtan napsal(a):

Pavlo: "Každý z nás zná ve svém okolí ženu ,která se sama stará o dítě.Otec ditěte existuje , jen nemá zájem a někdy mu dělá problém i finanční zajištění ditěte"

Asi ta žena špatně vybírala partnera. Asi víc koukala jak má krásné kudrnaté vlasy,...

Ale abych vám vzal vítr z plachet, oni muži také nemívají rozumnější kriteria.
01. 11. 2007 | 10:48

Marcel napsal(a):

Jediným ideálním místem pro vývoj dítěte je věrný, stálý, jistý vztah jeho rodičů, tj. jejich manželství. Každý člověk by si měl uvědomit, že mít dítě je dar a né právo. Pokud chce svobodná žena jít na umělé oplodnění, aby "taky" nebo "konečně" měla dítě vyjadřuje tak maximálně svoje sobectví a sebelásku než opravdovou lásku k dítěti.
01. 11. 2007 | 12:52

Silvie napsal(a):

Nechápu, proč chce neustále někdo rozhodovat za ženy. Jednou proto, aby jim mohl zakázat potraty, podruhé proto, aby jim nedovolil svobodně otěhotnět. Dnes se rozvádí každé druhé manželství, jakou záruku tedy lékařům skýtá to, je-li žadatelka o umělé oplodnění vdaná. Nedomnívám se rovněž, že by se svobodné nebo rozvedené matky nedokázaly samy postarat o dítě. Naopak - v této společnosti, která není schopna práva jejich a jejich dětí po rozvodu vymoci, jim ani nic jiného nezbývá. V době, kdy se u nás rodí čím dál méně dětí (vyjma dětí z problematických etnik), by neměl stát rigidně trvat na hloupém zákonu, který v podstatě diskriminuje práva žen.
01. 11. 2007 | 12:53

SuP napsal(a):

Dámy -
ptám se ještě jednou.
"Kdo by Vám tyhle pokusy měl platit?" Myslím náklady na výživu a výchovu takto získaného dítěte.
01. 11. 2007 | 13:12

hawk napsal(a):

Žena je domácí pracovnice, vychovatelka a nosič onoho orgánu, který je mužům příjemný. Nic víc. Nebo ne? Jestli ne, tak je to svobodný člověk, který si může dělat co chce. Nebo ne? Jestli ne, tak....vyberte si. Banální diskuze.
01. 11. 2007 | 13:19

Lokutus napsal(a):

Marcel: Každý člověk je svým způsobem sobec. Ty se tak projevuješ kupříkladu tím, že za jiné lidi rozhoduješ o tom, co je pro ně správné.

Silvie: Mně je to kupříkladu ukradené, když mě to nebude nic stát. Ať si kdejaká singlovka, neschopná si najít chlapa, udělá dítě a stará se o něj. Ale za své.

SuP: Dámy si to jistě zaplatí komplet samy, že. Určitě nejsou tak sobecké, aby po svých spoluobčanech požadovaly jakékoliv peníze za tohoto svého koníčka.
01. 11. 2007 | 13:21

Lokutus napsal(a):

hawk: Výborný příspěvek. Není co dodat. Veškeré diskuse na téma povolit/nepovolit jsou na nic bez této výchozí podmínky. Dovolme ženám to, nakolik je považujeme za svobodné a svéprávné.
Já říkám, že svobodné a svéprávné jsou.
01. 11. 2007 | 13:25

Silvie napsal(a):

Pokud se vdaná žena rozhodne podstoupit umělé oplodnění - je jí tuším hrazen jeden pokus, ostatní musí zaplatit sama. Předpokládám, že by to platilo i pro ty osamělé matky. Nedomnívám se, že by to byly ženy ze sociálního okraje společnosti - ty asi umělé oplodnění ani nepodstupují. Dnešní svobodné ženy, které si troufnou na to, stát se svobodnými matkami, jsou často lépe finančně zajištěné, než leckterý muž. Bývají to vysokoškolačky s dobrým postavením, kterým prostě "ujel vlak". V podstatě se jim ani nedivím, kvalitních mužů je skutečně pomálu, nechtějí-li kvůli otěhotnění snížit na maximum požadavky kladené na partnera, nic jiného ,než umělé oplodnění jim zhusta nezbývá.
01. 11. 2007 | 13:26

Silvie napsal(a):

pro Supa
Není lepší bude-li event. stát přispívat ( i když to bude podle mého názoru pakatel, pokud to ty ženy vůbec budou potřebovat) na dítě svobodné ženy, která ho řádně vychová, nežli na děti nemakačenků ,kteří "vychovávají" svoje děti sice v úplné rodině, zato ale pro společnost naprosto nepoužitelným způsobem?! Pokud vám jde o dávky v mateřství, na ty musí mít nárok každá matka, bez ohledu na to, zda dítě vychovává sama ,či nikoliv.
01. 11. 2007 | 13:30

hawk napsal(a):

Ještě lepší je nechat si udělat dítě u našich snědších spoluobčanů, ti to sekají, jako Baťa cvičky...jo aha, to nejde, vlastně, byli by ochuzeni o další z mnohých státních příspěvků:-)
01. 11. 2007 | 13:41

Erik napsal(a):

Mluvíte o jakýchsi svobodných a svéprávných ženách, které mají právo mít samy dítě...Není to trošku naivně chápaná svoboda? V tomhle případě přece nejde jen o samotnou ženu, ale taky o její dítě! Tím párem bere na sebe zodpovědnost za to, že její dítě nikdy nepozná otce, nikdy nezažije rodinné prostředí, nidky neuvidí vztah mezi manžely, nidky nebude milováno současně otcovskou a mateřskou láskou atd. Taky si naivně myslíte, že se to na dítěti nijak neprojeví? Takže svoboda bez odpovědnosti, bez rozumu je trochu zdegenerovaná né?
01. 11. 2007 | 13:43

Silvie napsal(a):

To bychom tedy měli tak 50 procent "zdegenerovaných" dětí (procento vyvozuji z počtu rozvodů).
01. 11. 2007 | 13:54

Silvie napsal(a):

Dodatek - nepřeceňujte tolik důležitost otců! Většina z nich v rodině absentuje stejně kvůli práci nebo kvůli tomu,že se po rozvodu odstěhují. Často o děti po rozvodu nemají žádný zájem.
01. 11. 2007 | 13:56

hawk napsal(a):

Silvie:

?????? nepřeceňujte důležitost otců???? Co tím chtěla básnířka vyvrhnout?
01. 11. 2007 | 14:00

Lokutus napsal(a):

Silvie: Je mi jedno, kdo má jaké dítě. Přispívat není dobré, protože já přispívat nechci. Už by konečně měli všichni přestat natahovat ruku a začít makat. A když si neschpná žena nebude moci dovolit ani to umělé oplodnění? No a co? Tak ho mít prostě ne-bu-de. Její problém.

Eric: Ještěže máme takové strážce tradičních hodnot, jako jsi ty, kteří vědí, co je pro děti ostatních lidí nejlepší. Nechceš jim ještě vybírat i vánoční dárky?
01. 11. 2007 | 14:02

hawk napsal(a):

Lokutus:

přesně.
01. 11. 2007 | 14:04

Lokutus napsal(a):

Silvie: Vzhledem k vlastním zkušenostem říkám, nepřeceňujte ani důležitost matek. ;-)
01. 11. 2007 | 14:05

SuP napsal(a):

Silvie -
Vám dosud nepřipadá, že chování dnešních dětí docela věrně kopíruje tyto počty? (myslím počty rozvodů).
A co se týká státního přispívání - to musí perspektivně spíš končit, než se rozšiřovat. Nebo snad vidíte nějaká objektivní kriteria, podle kterých lze určit, která z Vás vychová dítě bez otce "dobře" a která "chybně"??
S filosofií - "já si něco vyřeším po svém a stát se postará o důsledky mých chybných rozhodnutí" ....
mohli bychom se dostat do situace, kdy skutečně muži budou sdruženi v továrnách a tvořit vstupy do státního rozpočtu a ženy pak se budou sdružovat do rodin, a budou si řešit svůj životní styl, placený tímto rozpočtem????
Vynikající vize!!
01. 11. 2007 | 14:06

Erik napsal(a):

To Silvie:
Já si myslím, že děti z rozpadlých rodin jsou opravdu poznamenané rozvodem. Nepřítomnost jednoho z rodičů ve výchově, styl manželství jaké tyto děti viděli, neschopnost komunikace mezi jejich rodiči, hádky, neústupnost, egoismus rodičů, to že si slíbili věrnost, lásku a úctu až do smrti a nedodrželi...Jaké rodiny budou děti z těchto manželství zakládat?

Role otce v rodině je stejně důležitá jako role matky. Neschopnost otců plnit svou rodičovskou úlohu k dětem, ale neomlouvá to, že si žena nechá udělat dítě sama. Spíše je to další důvod k tomu, aby se stát ještě víc věnoval rodině, aby se takové věci děly co nejmíň. Vymýšlet nějaké jiné pseudovarianty, jak mít děti je úplně zcestné.
01. 11. 2007 | 14:12

SuP napsal(a):

Silvie -
mimochodem, Vy už se živíte sama?
01. 11. 2007 | 14:28

SuP napsal(a):

Tedy - zajímá mě, kolik je podle vás "pakatel"?
01. 11. 2007 | 14:33

hawk napsal(a):

SuP:

to máš jedno, vždyť převážně blábolí, je to tak na hranici feministky a zbloudilé duše:-)
01. 11. 2007 | 14:40

hawk napsal(a):

....mimochodem, když jsem se zmínil, všimli jste si někdy, pánové, že by byla feministickou aktivistkou pěkná ženská? Já teda ne, vždycky je to nějaká mužatka nebo nejhezčí holka z ošklivince:-)
01. 11. 2007 | 14:42

Lenka napsal(a):

To Čochtan: Člověče, vy jste normální vůl :) Změní nějak fakt, že mám milovaného muže a dvě děti, nějak váš pohled na můj názor? Pokud ano, tak se ptám: A PROČ BY VŮBEC MĚL??? Zastávám se svých bezdětných kamarádek a vy zaútočíte na oblast, ve které čekáte, že mi ublížíte. Jak říkám, jste vůl.
01. 11. 2007 | 14:43

hawk napsal(a):

Lenka:

problém singl žen je opravdu jen jejich problém.
01. 11. 2007 | 14:44

Lokutus napsal(a):

Lenka: To je naprosto bezvýznamný rozdíl. Za Čochtana to tedy opravím já:

Asi autor komentáře udělal před mnoha lety něco líp než vaše bezdětné kamarádky.
01. 11. 2007 | 14:47

Lokutus napsal(a):

"...ale neomlouvá to, že si žena nechá udělat dítě sama..."
Neomlouvá před kým? Mně to třeba nevadí. Je to JEJÍ věc. Stejně jako nehodlám já, nebo autorka kecat do tvého života, nekecej ty do života jiných lidí. Nemáš na to ani mandát, ani dost silnou pozici, ani dostatečnou oblibu ani dostatečnou inteligenci.
"...Spíše je to další důvod k tomu, aby se stát ještě víc věnoval rodině, aby se takové věci děly co nejmíň..."
Ježiš, chraň bůh. Když se stát rodinám nevěnoval vůbec, byly rodinné svazky mnohem pevnější a vztah mezi dětmi a rodiči lepší. Čím víc se stát sere do rodin, tím horší situace je. Už dost toho sociálního inženýrství. Když vidím, kolik nových kreténů rok od roku vylézá z různých humanitních fakult a má patent na rodinné štěstí, tak se mi otevírá kudla v kapse.
Tím nechci tvrdit, že jsi studoval humanitní vědy, ale sociální inženýr jsi naprosto jasný.
"...Vymýšlet nějaké jiné pseudovarianty, jak mít děti je úplně zcestné..."

Pozvedni kříž bratře a vydej se na křížovou cestu proti homosexuálům, umělému oplodnění, prezervativům a všem věcem, které jsou proti Bohu a přírodě. Znič ty bezvěrce!
:-DDD
01. 11. 2007 | 14:55

Lenka napsal(a):

To Lokutus: To bezpochyb ano. A nemohly by teda holky, které kolem pětatřiceti zjistí, že všichni chlapi v okolí jsou ženatí nebo zadaní, mít taky možnost mít děti?
Já bych ji právě tu možnost dala.
Stejně jako nemocným ledviny na transplantaci, starým opuštěným lidem bezplatnou péči a tak... Jsem asi sociálně citlivá.
01. 11. 2007 | 14:55

Lokutus napsal(a):

Eh, to poslední bylo na Erika...
01. 11. 2007 | 14:55

Lokutus napsal(a):

Lenka: Já nejsem proti, pokud si to pořídí za své peníze a nebudou mě s tím nějak otravovat.
To ovšem nemění nic na tom, že kdysi udělaly něco špatně. Třeba si místo budování šťastné rodiny vybraly budování kariéry.
01. 11. 2007 | 14:57

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Milá Lenko,

je to a bude sice mimo téma, ale jestli chcete, mohu Vám podat určité "sociologické" vysvětlení, proč my Češi jsem ve velké většině ne sebe tak útoční co se kontroverzních, či důležitých celospolečenských témat týče.
Důvod je jednoduchý. Je to tady prostě doslova zažrané v každém člověku pod kůží (omlouvám se za výrazivo), ale pravda je prostě taková, že stále žijeme z psychicko-duševního dědictví našich předků, ...z tzv.: Duchovního obalu kmene.
Tento Duchovní obal našich předků, ve kterém zde žijeme, obsahuje tento dlouhodobě utvářený náhled: "Honem, rychle se dohodněme, hlavně žádné dlouhé vybavování, neboť čas se krátí, další nestabilita a revoluce na obzoru a my si nic neužili, nestačili jsme ani dorůst, ani dospět, tak si alespoň dopřejme.".
Někdo to nazývá "Malostí", nebo "Blbou náladou", já tomu říkám Osudová zkušenost kmene a nedočkavost, která vždy všechno zkazí.
To samé se potom promítá i do hospodářské sféry, do politické sféry i, bohužel, do partnerských vztahů mezi mužem a ženou, resp. do sféry láskyplných vztahů, abychom byli spravedliví i k homosexuálním občanům.
(:-))
Jak to vidíte Vy, myslíte, že to takto nějak bude, nebo máte jiný pohled?
01. 11. 2007 | 14:58

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Ještě pro Lenku.

Jinak co se týká těch "počtů", tak jsem spíše trochu skeptický, jestli ono to není náhodou tak, že nám zde z čistě ekonomických důvodů žijí vedle sebe dvě skupiny svobodných pětatřicátnic a pětatřicátníků, kteří prostě rezignovali, nebo zkrátka budují kariéru.

Nemohu si pomoci, ale mne to prostě přijde neetické, dítě opravdu není věc, na kterou má žena společenský nárok, žena má nárok na předplacené zdravotní služby, pokud je postižena srůsty vejcovodů a pod. (funční, neb hormonální neplodností), tak jsem všemi deseti pro, páry touží po dětech, je zde možnost medicíny, ...prosím, ...ale anonymní dárce a osamnělost "bohaté" ženy, to mi přijde jako dost smutný příběh, ...ale to je proto, že mám měké srdce a dovedu si představit další hromadu problémů a nespravedlnosti, které by to mohlo vyvolat.
Nevím, nevím, jestli se nízká porodnost dá řešit takovýmto rozkližováním krásy přirozenosti.
:-)
01. 11. 2007 | 15:09

Lenka napsal(a):

To Lokutus: To by si určitě zaplatily rády. A otravovat vás s tím? Chraň bůh! :)
A k tomu, že ony udělaly něco špatně... ach jo. Myslíte třeba, že se zamilovaly do špatného muže? Že ztrácely čas s volem, který budoval kariéru a děti nechtěl a když se ve čtyřiceti vzpamatoval, udělá si ty děti radši se svojí dvacetiletou sekretářkou? Tady nejde udělat dobře nebo špatně. To je prostě život.
Stejně tak jako pan Marjanovič neudělal kdysi něco dobře. prostě žil, potkal a má se fajn.

Milý Bezvýznamný bambulo, škoda, že vás musím oslovovat takhle :)
Souhlasím s vámi. Potíž je navíc v tom, že jakmile se diskuze stočí na děti a to, jestli je žena má nebo nemá, předpokládá se jaksi automaticky tahle posloupnost: nemá děti = neumí ulovit chlapa = je ošklivá, hloupá a zamidrákovaná = nemá nárok na ničí pomoc.
Kdyby jenom život byl takhle jednoduchý...
O dětech a těhotenství se vůbec špatně vede politická debata :)
01. 11. 2007 | 15:10

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Lence.

U L O V I T???

...to přece ne!

Takto to nelze podat, a už vůbec ne ošklivá, hloupá atd., atd., ...jde spíše o to, že NOVÁ DOBA vyhazuje Vrchního, namísto Hosta, ...možná paní Chytilová, mimochodem jistě se shodneme, že docela schopná Vizionářka, má již přichystaný nějaký nový scénář, kterým to popíše. Já to prostě vidím tak, jak jsem nastínil výše i v předchozím blogu paní Tominové, samečci jsou prostě natolik vystresovaní tím, že jimi samičky začínají pro jejich neschopnost z nekřesťansky předražených stébel suché trávy postavit hnízdo, že začínají na oplátku své samičky za tento neřešitelný stav nenávidět a ony zase zpětně je a tak se většina společnosti točí v blbé náladě příliš drahé doby, ve které se nedá žít, ...pouze pracovat.
Hmmm, ale to je moc pesimistické, zkuste mi to nějak vyvrátit, máte nějaký nápad jak zase vztahy mezi pohlavími Člověka Rozumně Rozumného napravit, nebo máte naopak pocit, že dříve byly pokřivené, a že naopak nyní dochází k narovnávání?
01. 11. 2007 | 15:21

Lokutus napsal(a):

"...se zamilovaly do špatného muže? Že ztrácely čas s volem..."

Prostě vsadily na špatného koně. Takže v podstatě souhlasíte s tím, že něco kdysi udělaly špatně. Špatně si vybraly.

Myslíte že tyhle problémy řeší jen ženy? Že muži nemají se svými ženami problémy? Znám spoustu z nich, kteří také, jak se říká, vsadili na špatného koně. Dnes prý mají doma ukrutnou krávu a raději jsou v hospodě, nebo v práci, než doma, zatímco jejich žena nadává, jakého má doma vola. Ona je to totiž věc tak nějak OBOU stran. Jak muže, tak i ženy.

Já málem kdysi také vsadil kvůli lásce na špatného koně. Ale včas jsem se naštěstí vzpamatoval. Každý má tu volbu. Skočit na první/ho ženskou/chlapa, vzít si jí/ho a (nechat se) zbouchnout, to umí kdekdo. Ale skočit hned na někoho, okamžitě si ho vzít a pak čekat patnáct let na děti, to umí fakt jen vůl/kráva. Sorry, to je prostě můj názor.
01. 11. 2007 | 15:22

bezvýznamnýbambula napsal(a):

...pardon, mám tam chybu, jistě přijdete na to kde :-))

(...začínají pohrdat...)
01. 11. 2007 | 15:23

Erik napsal(a):

Všichni jsme si rovni ve svobodách, ale né v postavení. Je proto v tomto případě přinejmenším zvláštní, aby takové skupiny lidí jako samotní jedinci (jedno jestli žena nebo muž), homosexuálové, ... měli stejné postavení (mít dítě) jako dva manželé, kteří tehdy a jen tehdy splňují všechny kritéria pro zplození a vychování dítěte. Jinými slovy, né všichni můžou mít všechno. Je vždycky třeba dívat se nejen na sebe, ale i na to, co to přinese druhým (v tomto případě hlavně dítěti).
01. 11. 2007 | 15:25

Lenka napsal(a):

To Bambula: Napravit vztahy, to asi není všeobecná otázka. Na manželství se musí pracovat, aby bylo spokojené a je možné, že se lidem dneska už pracovat nechce. Všechno přece máme hned a teď. Všechno je instantní, orgasmy jsou mnohočetné, na děti jsou jesle. Jestli budeme chtít nějak vrátit hezčí vztahy mezi lidmi, budem muset začít každý doma. Třeba se pak naše děti chytí. Ale v tomhle jsem teda kolosální pesimistka. Spíš se bojím, že až moje dcery vyjdou do světa, budou marně hledat tak skvělého chlapa, jako je jejich otec. I když jim držím palce.

To Lokutus: Je mi jasné, že tyhle problémy řeší i muži, ale ženy mají navíc jednu velkou kudlu v zádech, a to jsou mateřské pudy.
A ten, kdo měl smůlu v lásce není, milý pane, ani vůl ani kráva. To se stane ani nevíte jak.
01. 11. 2007 | 15:28

Lokutus napsal(a):

Eriku, to je nesmysl. Schopnost vychovávat děti nedal lidem do vínku stát a tak nemá právo jim tu schopnost ani brát.
Pokud věda umožňuje ženě mít dítě i bez přímé účasti chlapa, tak ani ty, ani nikdo jiný nemáš právo jí tuto možnost upírat, protože ona je svobodná, svobodně se rozhodla a potenciální otec, neboli dárce se také sám rozhodl. A dítě do toho nemá co kecat, protože se ještě ani nenarodilo.

Pokud mluvíš o tom, že dítě by měly mít možnost vychovávat jen heterosexuální páry, tak jo, ale koncepčně. Kromě zakázání umělého oplodnění singl ženám zakažme nemanželský sex, osvojení dítěte singlovkou a v neposlední řadě zakažme i rozvody, potraty a prezervativy. Pokud s tím vším souhlasíš, ok beru to tak, že jsi prostě normální magor. Pokud s tím vším však nesouhlasíš, musím se zcela logicky ptát, proč zakazovat pouze jeden způsob výchovy NEmanžely a ostatní ne. Vychází mi z toho pak jen nějaká frustrace na tvé straně.

Uvědom si, že největší mandát na výchovu dítěte mají rodiče, bez ohledu na to, kolik jich je. Stát nikoliv a ty už vůbec ne. Jsou to jejich děti, jejich sperma jejich námaha, jejich peníze... jejich život. Přestaň si vymýšlet, jak těm lidem ty jejich životy komplikovat.
01. 11. 2007 | 15:46

bezvýznamnýbambla napsal(a):

paní Lence.

Jestli ono to nebude tím, že vše souvisí se vším, jako obvykle, je to prostě uzavřený kruh, který sám sebe udržuje v chodu, je to dobré, nedá se nic zásadního namítat, snad jen proti té stále rostoucí rychlosti rotace, ...jak už jsem řekl, to pak moc času na nějaký rozhovor a budování vztahů nezbývá.
Jako další přímo strašlivou hrozbu spatřuji ten plíživý duchovní úpadek, který způsobuje dalším a dalším novým a novým generacím další a další generace počítačových her a virtuality, včetně televizní omáčky instantních vztahů a instantního světa snadné povrchnosti.
Proto velebme dnem i nocí nějakého obětavého, zapomenutého učitele, nebo učitelku, kteří se ve svém osobním volnu věnují našim dětem v zájmových kroužcích!!!
To je myslím velice nedoceněná oblast rozvíjení lidských vztahů a situační dovednosti, co myslíte, nenašlo by se právě zde krásné, výborné místo pro takové osamělé ženy?
Neříkám, že je to jejich nějaká povinost, to ne, pouze říkám, že zde je spousta nevyužitého potenciálu lidství, ...doba se žene pouze po penězích a city si nechává na pak, až se prý jednou budeme mít líp, tak si to pak prý vše vynahradíme.
01. 11. 2007 | 15:47

bezvýznamnýbambula napsal(a):

pane Lukutusi,

musím se, bohužel, připojit spíše na stranu pana Erika, Vliv otce, pokud to není patologické hovado, ožrala, gembler, nepo zlý, žárlivý člověk, nýbrž bezvadný kamarád, je nezastupitelný!!!

Jak se malé děti přímo tetelí štěstím, když můžou jít někam se svým bezvadným tátou na výlet, třeba na houby do lesa, nebo s ním někam jet autem cosi zařídit, na úřad atd., to je pravá škola života, když se ten malý capart otrkává se svým tátou, na kterého je spoleh, který je rozhodný, ale hodný, není třeba se ho bát, je možné mu věřit a mít ho rád!!!

To se prostě nedá nahradit televizí, nebo počítačovou střílecí hrou, ...mateřská láska je pro dítě také naprosto nepostradatelná, neboť její náruč je měkčí, hebká, odměňující a značí i pramen zasycení a potravy, je zcela jedno zda fyzické, či duševní, nebo duchovní v přeneseném slova smyslu, ne?
01. 11. 2007 | 15:55

bezvýznamnýbambula napsal(a):

pardon, Lokutusi.
:-))
01. 11. 2007 | 15:57

Lokutus napsal(a):

Lenko, s volem jste začala vy. :-)

Jinak k těm pudům. Myslíte, že muži pudy nemají? Zatímco žena hledá pudově monogamní vztah kvůli dětem a zabezpečení, muž pudově shání více žen k oplodnění. Je to jejich přirozenost. Muž není stavěn na monogamní vztah, zatímco žena není stavěna na přílišnou nezávislost v rámci výberu času, kdy bude mít děti. Avšak zatímco ženské problémy s biologickými hodinami téměř celá mužská společnost chápe a snaží se jí vyjít všemožně vstříc, mužská přirozenost je ženama vnímána jako něco špatného. Žádná ženská si nedokáže představit, jak těžké je pro normálního zdravého chlapa být věrný. A to je to, co nás odlišuje od zvířat. My, tedy muži (někteří) dokážeme své pudy překonat a pokud tu ženu milujeme, dokážeme jí být věrni, abychom ji neublížili.
Žena své hormony překonat nedokáže? Co, Lenko? Jsou potřeby ženy důležitější, než potřeby muže?
01. 11. 2007 | 15:59

Lokutus napsal(a):

bb: Já vím, že dobrý otec má při výchově dítěte svou roli, ale nikdo to tomu dítěti nezaručuje. Kdyby ano, tak by nebyli špatní otcové, neumírali by předčasně, nerozváděli se a nedělali bezprizorní děti se ženami, se kterými nemají žádný jiný vztah, než jednu postelovku.

Umělé oplodnění je pro spoustu bezprizorních žen skutečně jediná možnost. Je vedlejší, proč si nedokázaly najít chlapa, ale proč by nemohly mít alespoň dítě?

A navíc nechápu, proč se o tom vlastně bavíme. Pokud ženská opravdu chce dítě a dokonce třeba nechce stálý vztah, tak se vyspí s půlkou kolejí a ono to nějak vyjde. Jak vnímáte rozdíl mezi umělým oplodněním a znásilněním (:-)) několika studentů za účelem oplodnění? Jak jsem psal Erikovi, zakážeme tedy nemanželský sex?
01. 11. 2007 | 16:05

Lenka napsal(a):

Lokutus: No jo, jenže já nazvala volem člověk, který hloupě argumentoval. Ne toho, kdo má prostě smůlu v životě :)

Zajímalo by mě pár konkrétních případů, jak mužská společnost chápe problémy s ženskými biologickými hodinami a jak jim vychází vstříc! :) Fakt!

A k těm potřebám. Takže vy srovnáváte potřebu ženy mít děti s potřebou muže oplodnit co nejvíce žen, tedy být nevěrný. Dobře. Pominu, že se najednou ten ženský pud zdá ušlechtilý a ten mužský padoušský :) Za to může biologie.
Ale! Když muž svému pudu podlehne a chce být nevěrný, tak beze všeho může. A taky jich to velké procento dělá. A ubližuje tím hned několika lidem.
A když bude svému pudu chtít podlehnout žena, může? Jenom pokud má ochotného potenciálního otce. Jenže se tu bavíme o ženách, které ho nemají, takže své pudy naplnit nemohou. Kdyby mohly (díky vědě), tak by nikomu neubližovaly - naopak by na světě bylo o jedno milované mimčo víc. A o někomik šťastných babiček a dědečků taky.
01. 11. 2007 | 16:14

bezvýznamnýbambula napsal(a):

Lokutusovi.

Nikoliv, je mi jasné, že stát se může ledacos, a také to tak všichni zkouší řešit, ...mne jen zarazilo, že by se Stát měl angažovat ve, promiňte mi ten výraz, "Výrobě občanů"!
Myslím, že bych se ale opakoval, již jsem se vyjádřil ve svém příspěvku v: 15:09:22, toť vše, přijde mi to prostě trochu už za hranou.
A teď už končím, děkuji za rozhovor, nashledanou.

Není to jednoduché pochopit z obou stran, já se snažím, ale nemohu si pomoci, příjde mi, že něco jiného je náprava sterility a něco jiného výroba občánka státní lékařskou institucí.
01. 11. 2007 | 16:15

Lokutus napsal(a):

Lenka: Mužská část populace chápe ženské problémy třeba tak, že svým ženám to dítě ještě před třicítkou udělá, i když by měli doma raději klid. ;-)
Ne všichni, ale většina.

Srovnávám. Pudy, jako pudy. Buď to pude, nebo nepude.
Žena také může beze všeho podlehnout. Pokud do toho nejde ten její, jiný se toho zhostí jistě rád. A také to tak dělají. 30% dětí jsou prý údajně ze sperma jiného biologického původu, než má jejich otec. ;-)
To je také život. I chlapům může ujet vlak, obzvlášť když je ženská sebevědomá, ví co chce a jde si za tím. Takoví chlapi pak skuhrají po hospodách u piva a vyprávějí, jaká je ta jejich mrcha.
Prostě se smiřte s tím, že problémy s biologií jsou na obou stranách a jen ten, kdo to zvládne se ctí, se může označovat za plnohodnotného a svéprávného člověka. Ostatní jsou trosky (když už ne volové, nebo krávy).

bb: Souhlasím, že by se stát neměl angažovat. Vůbec. Pokud to poskytne soukromá firma, proč ne. Už jen z toho důvodu, aby to nešlo z daní. Nemám chuť platit daně proto, abych živil netáhla, politiky a navíc ještě umožnil frustrovaným ženským mít děti.
01. 11. 2007 | 16:27

Erik napsal(a):

To Lokotus
NEMANŽELSKÝ SEX: Nepochopíš hodnotu a smysl předmanželské čistoty, jestli jsi nepochopil, že láska je starost o dobro druhé osoby, že přinejmenším v některých situacích od tebe vyžaduje rezignaci na hledaní vlastního uspokojení a že vyžaduje ovládaní tvého těla a emocí. Nakonec ti taková čistá a trpělivá láska přinese neporovnatělně víc satisfakce a radosti než tělesné uspokojení. Pokud miluješ svou holku, nespi s ní, dokud jí nejsi schopný slíbit lásku, úctu a věrnost na celý život...
01. 11. 2007 | 16:38

Lokutus napsal(a):

Erik: tak už je to jasné. Ty jsi náboženský fanatik. Končím diskusi.
01. 11. 2007 | 16:44

Erik napsal(a):

Lokutus: když si vážíš holky tak jsi fanatik? A můžu se tě ještě zeptat, co je na tom náboženského, když máš k holce úctu???
01. 11. 2007 | 16:52

SuP napsal(a):

Vidím největší a zásadní nebezpečí v tom, že z dítěte osamělé matky vyroste s NEJVĚTŠÍ pravděpodobností sociální demokrat. A to je velmi vážné nebezpečí pro další vývoj civilizace.
Tudíž jsem proti. Mimochodem, moje námitky jste dámy nevyvrátily.
01. 11. 2007 | 17:13

Lokutus napsal(a):

Erik: O jaké holce mluvíš, když se bavíš o předmanželské čistotě?

Pokud jde o to, nespat se stálou partnerkou, dokud nepadne velké ANO, tak to je každého věc. Většinou ta holka od takového kluka uteče, protože prostě sex potřebuje, ale to už je problém toho kluka.

Pokud však jde o to, nespat před manželstvím s nikým, kvůli jakési duševní čistotě, tak tomu říkám fanatismus.
01. 11. 2007 | 17:22

hola napsal(a):

Citace z knížky (u nás kniha vyšla před deseti lety) americké spisovatelky:
"V posledních letech se stalo výnosným obchodem početí na objednávku. Roční obrat dosahuje dvou miliard dolarů. Kliniky velmi agresivně tuto službu propagují a tento průmysl není v podstatě ničím regulován. Mějme na paměti, že není nutné mít kvůli těhotenství pocity beznaděje a dávat v sázku svůj život. Umělé oplodnění je nová móda, která není zdravá. Pokud je vaše tělo určeno k porodu dítěte, stane se tak. Pokud otěhotnět nemáte, má i to svůj dobrý důvod."

Já proti umělému oplodnění nic nemam, ale chtěla bych, aby společnost morálně podpořila ženy, které děti nemají.
01. 11. 2007 | 17:36

Jag napsal(a):

Pane Stejskale,svoboda je odpovědnost a ne čurbes.kdo neumí se svobodou zacházet,patří na něho buď omezení zákonem,nebo omezení a výchova policií.
01. 11. 2007 | 22:14

Jag napsal(a):

Ženy které děti nemají zdůvodu,aby se nemusely starat o rodinu,ale chtějí odkudsi dítě,tak nevím co s ním budou dělat.Pořizují si hosnad jako hračku?Pokud vím,tak dítě,které nemá oba vzory chování-tedy muže a ženy je v životě ochuzené.Ženy by se měly kromě svobody naučit také odpovědnosti.V poslední době mi totiž připomínají kukačku,vyklopit a ať se stará někdo jiný.Především asi stát.Nějak mi v tom jejich chování ale začíná chybět myšlenka na ten výrobek a jeho život,jaký bude.Tedy dítěte.Ale sobectví je dnes norma.Ale u žen bych to nečekal.....i když člověk má vlastně všechny zvířecí vlastnosti,akorát vypadáme všichni stejně.Takže jako u zvířat,tak u lidí dnes se asi přemnožili kukačky.....snad se v budoucnu přemnoží zase něco jiného.
01. 11. 2007 | 22:20

Jag napsal(a):

SUPE máš pravdu.Každá matka samoživitelka vychová socana.A je jasné proč.neustále doma vyřvává,co ji stát měl dát a nedává......a když to někdo pořád poslouchá,to by nebylo,aby z něho ten socan s pupeční sňůrou státu a sociálních dávek nevyrostl.
01. 11. 2007 | 22:24

Jag napsal(a):

Mimochodem ženská ví ho.mo co chce,akorát nedá pokoj než to nedostane.A pak stejně pomlouvá a je nekrklá,že chtěla něco jiného a s někým jiným.Prostě ženská má problém hlavně sama se sebou a pak s tím,co ji dává signál,kdo by jí mohl toho haranta udělat.
01. 11. 2007 | 22:27

Silvie napsal(a):

Pro všechny místní hulváty:
nemyslím,že bych byla ošklivá, ačkoliv se cítím být feministkou, mám krásnou dceru (nikoliv z umělého oplodnění) a živím se sama (od tohoto státu jsem v životě - vyjma dávky v mateřství - neviděla ani korunu). Jste skutečně tak primitivní, že nedokážete reagovat jinak, než hloupými urážkami? Lokutus má rozumné názory, asi právě proto, že má dospělé dcery a na problém může nahlížet i z jejich strany. To, že existuje vysoké procento žen, které se starají samy o děti , na které otcové zvysoka kašlou, je prostě fakt. Tyto děti žijí poměrně často na hranici bídy, osamělé ženy ,žádající o umělé oplodnění bývají oproti tomu velmi dobře zajištěné. Proč jim to neumožnit.
02. 11. 2007 | 09:24

SuP napsal(a):

Silvie-
mně se jenom zdá, že podceňujete finanční stránku celého projektu.
Pokud jste dokázala vychovat dceru bez otce - tedy "za svoje" - klobouk dolů, ale popravdě - jak stará je dcera a nezačnou teprve její nároky růst? Dále pokud dceru živíte sama, ale s alimenty od jejího otce, to je právě ta složka, kterou by ve Vašem projektu musel suplovat stát a tam by byla ta největší chyba.
Pokud dceru vychováváte sama ze své ekonomické aktivity, ale s finančním přispěním jejího otce, není to žádná výjimečná situace, tak to funguje opravdu ve většině rodin, jen se to neřeší na blogu.
Pokud ale se Vám toto všechno podařilo skutečně samotné a samostatně, jak říkám klobouk dolů, ale pak jste naprosto výjimečný případ a na takový nelze postavit projekt s obecnou platností.
Na moje předchozí otázky jste mi neodpověděla....
02. 11. 2007 | 11:13

Silvie napsal(a):

Na jaké otázky? Pokud jde o ten pakatel - zjistěte si, kolik činí v současné době příspěvek na dítě, já žádné neberu, takže nevím. Moc to ale nebude. Pořád nechcete pochopit, co vám vlastně říkám - žádná z žen, která požádá o umělé oplodnění nebude "sociálka", protože tento zákrok sám o sobě stojí slušné peníze. Je nás čím dál méně (tím mám na mysli kvalitní populaci), proč tedy bránit těmto ženám v jejich touze po dítěti - právě tyto děti budou zřejmě jednou odvádět státu svoje daně. Pokud jde o moje soukromí, nebudu se k němu vyjadřovat - ale mé názory vycházejí z vlastní zkušenosti (osobní i pracovní).
02. 11. 2007 | 12:09

SuP napsal(a):

Silvie -
nečilte se. Protože jak zase nechcete pochopit Vy, jak zabráníte potom těm "sociálkám", aby totéž nechtěly taky?
Mimochodem, vzpoměňte si na tuto debatu, až bude Vaší dceři 18. (mám to za sebou 3x)
02. 11. 2007 | 12:24

Sivie napsal(a):

"Sociálky" většinou o děti stojí jen v případě, že z toho můžou něco vytřískat. Takže je dost nonsens, domnívat se, že by investovaly desetitisíce do umělého oplodnění - o náročnosti a bolestivosti těchto zákroků nemluvě. A pokud jde o dceru, byla bych nešťastná, kdyby jednou zůstala "na ocet", protože se to náročnějším dívkám může dnes lehko stát a nemohla mít dítě jen proto, že nějaký přiblblý ouřada rozhodl.Dnešní mladé, vysokoškolsky vzdělané ženy to nemají vůbec lehké - jejich mužské protějšky se do ženění a plození dětí právě neženou a pokud nechtějí "jít pod laťku", zbývá jim jenom bezdětnost. O tomhle právě píše Lokutus.
02. 11. 2007 | 13:20

SuP napsal(a):

Silvie, děkuji za Váš čas.
02. 11. 2007 | 13:39

Silvie napsal(a):

Rádo se stalo.
02. 11. 2007 | 13:58

bezvýznamnýbambula napsal(a):

paní Silvie,

dovolte pouze, abych podotkl, že "pod laťkou" se může kolikrát skrývat "pravý poklad"!

:-))

...Ovšem, samozřejmě, čistě teoreticky, tak jako ve všem, :o))

Dobrý den.
02. 11. 2007 | 14:04

Jag napsal(a):

Sylvie sice jste vychovala dceru,ale vzor mužského chování mít nebude.Takže z ní vyroste akorát netolerantní ženská,která bude chtít mít chlapa pod pantoflem.A protože pod pantofel lezou jen chudáci a ne chlapi,tak je mi líto,ale skončí jako vy.Nasraná na mužské protějšky,že ji nechtějí chápat.
02. 11. 2007 | 20:27

Silvie napsal(a):

Jagu, myslíte, že by normální ženská stála o nějakého submisivního chudáčka?! Ten je právě pod tou laťkou ,spolu s nevzdělanými primitivy, egoisty, nespolehlivými chlápky, závisláky všeho druhu, alkoholiky, týpky nosícími ponožky do sandálů atd. A jak víte, že moje dcera nemá mužský vzor?
03. 11. 2007 | 14:04

Silvie napsal(a):

Jagu, myslíte, že by normální ženská stála o nějakého submisivního chudáčka?! Ten je právě pod tou laťkou ,spolu s nevzdělanými primitivy, egoisty, nespolehlivými chlápky, závisláky všeho druhu, alkoholiky, týpky nosícími ponožky do sandálů atd. A jak víte, že moje dcera nemá mužský vzor?
03. 11. 2007 | 14:04

juvenalis napsal(a):

Pokud dámy potřebují něco na hraní a pejsek se jim ekluje, nechápu proč se nenechají naklonovat. Umělým oplodněním do věci vnášejí nepředvídatelné genetické komplikace.
j
03. 11. 2007 | 16:07

SuP napsal(a):

Silvie -
zde probíraný problém jsem krátce pobral se svou nejmadší (i když vyženěnou) dcerou (18). Musím se přiznat,že to pro mě bylo velmi přínosné.
Uvědomil jsem si, že moje životní zkušenost nějak ještě nezačala počítat se skupinou samostatných žen, které skutečně jsou schopné si svůj život zařídit po svém. To je zřejmě tím, že jsem většinu života prožil za totáče, kdy nebyl ekonomicku nezávislý nikdo, kdo chtěl mít rodinu.
"Moje" dítě replikovalo otázkou - "a proč by nemohla?" Vždyť taková ženská nechce stavět dům, nechce jezdit ve Ferarri, jen chce dítě a chce si ho vychovat.....
Zkrátka je potřeba při posuzování takovýchhle návrhů nespoléhat jen na pocity a zkušenosti "naší" generace. Pak tedy musím konstatovat - MÁTE PRAVDU!
Nicméně sám se cítím touto diskusí obohacen.
03. 11. 2007 | 17:24

SuP napsal(a):

P.S. ..A vůbec bych se nedivil, kdyby takové hnutí vyvolalo v mužské části populace návrat k úctě a obdivu k ženám, které "to" dokázaly. Že by se nakonec našlo dost chlapů, co za něco stojí a pro které by bylo čest ucházet se o roli manžela.
03. 11. 2007 | 17:28

Jag napsal(a):

Mě někdy připadá,že jakoby se nikdy a nic přínosného před revolucí nestalo.Jakoby tady lidi nežili tisíce let,jakoby se tzv."Šárky"objevily až nyní a jakoby vůbec jen chlap žil a ženská jen živořila.Opravdu je to až směšné,jak teřba případ Mauerových ukázal,že i některé ženské jsou svině,že psychopati se nenarodili až po revoluci a že nebyli všichni bojovníci proti komunismu,ale byli to jen normální devianti i tehdy,jen je zavírala komunistická justice.Zrovna jako cikány pronásledovali už dříve za krádeže a nebylo to tím,že je nikdo nechtěl vzdělávat,ale proto,že prostě normálně kradli.Nebo že homosexualitu nikdo neřešil,za to my dnes jsme otevření kabrňáci.Nenavozujme zkrátka dojem,že to co se nevyřešilo po tisíciletí,tak my s tou demokracií to všechno vyřešíme.Vyřešíme akorát houby.Lidi mají zvířecí vlastnosti a jak říkají naše genetické kody a mapy,tak lidi jsou už od svého vzniku pořád stejní.mění se akorát jejich okolí.Také mi není jasné,proč se zvyšuje počet depresí,když všichni dneska přece řešíme ty problémy,které ti blbci před námi,nechávali ležet ladem.Prd vyřešíme,jen budeme jako ti před námi.A dopadneme stejně.Jak je u hřbitovů napsáno"Co jste vy,byli jsme i my,co jsme my,budete i vy".
03. 11. 2007 | 19:56

jag napsal(a):

Nejradši ale osobně mám ty 18leté,které jsou z paneláku,nic v životě ještě neudělaly a už říkají,že nic dělat nebudou.To je vskutku úsměvné na světě,kde je práce a utrpení v podstatě nutnost.Taková slečna až doroste se musí stát obětí totální deprese.je mi jí líto.
03. 11. 2007 | 20:06

SuP napsal(a):

Jag -
představe si situaci:
Schopná holka zanedbala příležitost sehnat si partnera.
To se může stát. A ona je na tom ekonomicky skutečně dobře, protože něco umí. To se taky může stát ne?
A teď do toho zkuste promítnout žebříček hodnot různých lidí npř mužů a žen. A jsme u toho.
Ekonomicky zajištěný chlap má tendenci (pokud všechno neprochlastá s kamarády a nezničí si zdraví) postavit hnízdo a čekat, že do něj časem naláká partnerku, která bude obdivovat, co vybudoval a bude ochotná se přizpůsobit jeho představám.Nevím, nakolik je to perspektivní, nebyl to můj případ.
Ekonmicky nezávislá holka zkrátka nepotřebuje hledat, kdo se o ni postará, ale přemýšlí, co s tím co dokáže vydělat. Tak proč by si v takové situaci nepořídila dítě, když skutečně "na to má"?
Nezastírám, že je to situace, kterou zdaleka nedokážeme brát jako standard.
03. 11. 2007 | 20:41

Jag napsal(a):

SUPE,mě to nějak hlava nebere.Proč ta ženská touží něco dělat sama?Pokud já vím,tak ve dvou se to lépe táhne.Sobeckost nikdy ke štěstí nevedla a už vůbec nepovede,když do toho přivede dítě.To co píšete je opravdu hezké,ale ta žena by tímto především udělala velkou chybu.Jak jsem poslouchal jednu 20,tak když jsem jí řekl,že chlap to má v tom,že si nemůže v případě,že něco propásne,pořídit dítě,prostě proto,že to u něho nejde.A víš co ona na to?No že dítě stejně odejde a ženská bude sama,zatímco chlap so nakde mladší.....no možná,ale dítě je něco,co dává perspektivu,že není člověk sám.A nakonec osobně je mi jedno,jak si ženská pořídí dítě.Sylva tady psala,že nechce jít smanželem pod úroveň.....nevím,jak zajistí,aby se jí díky genetice a předání spermií,nenarodil třeba nějaký kvalitní deviant přestože sprerma měl velmi kvalitní i když debilní.Evidence zda je to vysokoškolák jí asi ve spermabance nedají,nebo jo?
03. 11. 2007 | 20:56

Silvie napsal(a):

Supe, mile jste mě překvapil.
Jagu, "ženská netouží dělat něco sama", většina těch, které zůstaly po třicítce samy (mám takovou kamarádku) z toho nejsou nadšené. Tahle moje kamarádka měla prostě smůlu na chlapy, ale naštěstí po dítěti netouží. Co ale mají dělat ty, pro které je dítě smyslem života - a těch je většina. Dovedete si představit, jak hluboce nešťastné ty ženy jsou?! Běžný chlap po dítěti netouží, netikají mu biologické hodiny a mít dítě ho zpravidla přiměje partnerka. I když existují světlé výjimky. Pokud jde o spermabanky - ty přijímají sperma výhradně od zdravých, vzdělaných jedinců.
05. 11. 2007 | 07:34

Jag napsal(a):

Sylvo,to bys tady neměla vůbec uvádět,nebo vyleze Uhl s Motejlem a budou měnit zákon o spermabance.haha.No žen po 30 je mi líto,ale ony si za to mohou často sami.Neříkám že všechny.Já například bych inteligentní ženu bral všemi deseti,ale to chování jaké mají je otřesné.Už jen ty tvoje odpovědi a názory......z toho skutečný a rozumný chlap musí dostat strach.Odpovím tě jednoduše.Každý správný chlap má strach z feminismu,protože ženský feminismus je o tom,že chlap ztratí úplně svobodu.A takového hlupáka skutečně mezi muži nenajdeš.rozumný muž chce ženu,která mu ne,že bude dělat služku,ale že mu prostě život doplní tím,co mu chybí.Feministka to ale není,to mi věř.Proto taková žena ať nemá dítě,nemá totiž cenu,aby dál tyto pitomosti roznášela a kazila názor i svým dcerám a synům.Svoboda je nejvyšší hodnota a pokud chce žena najít správného chlapa,nesmí mu hned začít říkat,jak mu ji vezme v celé míře.Každý má právo na to,aby svobodu měl,pokud se ji částečně vzdá,tak jen třeba pro tu rodinu,ale jen tak,že to chce sám.ne že mu to někdo nadiktuje.Pak by třeba nebylo tolik vzdělaných žen nutné obracet se na spermabanku.
05. 11. 2007 | 08:00

Jag napsal(a):

No a nakonec mů oblíbený příměr člověka k světu ve kterém žije.Mezi zvířaty jako mezi lidmi.Akorát my všichni vypadáme stejně,což nám komplikuje život.Než se najdou vhodní jedinci a také se dá říct,že to,co je na vyhynutí,i vyhyne.Pokud má vyhynout feminismus a nebo některé druhy,tak je nechme.Rozhodla o tom příroda.Člověk je opravdu ne záchranu všech tvorů,malý pán.Možná by snad jen stálo za úvahu to,zda ty ženy co jejich geny vyhynou byly ty lepší a slušné geny,nebo geny těch agresivnějších druhů.To by celekm stálo za výzkum.U zvířat je to totiž celkem vizuálně a jinak popsané,ale vzhledem k tomu,že lidi vypadají stejně,tak nevíme,zda vyhynou ženy-kukačky,nebo se pravě svět zbyvuje že labutí,nebo žen-vlaštovek.Příroda je prostě neúprosná a připravuje nás na další vývoj.Takže bysme měli vědět,koho preferuje do budoucna.
05. 11. 2007 | 08:13

Silvie napsal(a):

Jagu, zajímala by mě vaše představa feministky. Já se cítím být feministkou taky, ale pokud si představujete šerednou, dominantní mužatku, jejíž choť doma luxuje, vaří a uklízí, tak se vaše představa dost rozchází s realitou. Výraz feministka je pro muže ,ale ,bohužel, i pro některé z žen, téměř sprostým slovem. A to jen proto, že jeho význam vůbec nechápou.
05. 11. 2007 | 08:36

Jag napsal(a):

Ale chápu ho.To si buďte jistá.Jednu jsem poznal.Velice hezká ženská,docela inteligentní,akorát pořád mluvila,jak se nikomu nebude podřizovat,jak chce dělat kariéru,nechce nic doma dělat,proč by měla.Sice si myslím,že byla ještě mladá a život viděla v tom,že dobude svět a všude na ni čekají.Většina mladých feministek vůbec s muži problém nemá.Proč taky.Jsou mladé,hezké a chlapi tak rádi lichotí a sex potřebují i ony.problém vznikne až s tím posunem ke 30 a nezměněnými hodnotami.Pak najednou zjistí,že chlapi už se k nim chovají jinak a najednou je to asi tak trochu frustrace.No to se dá čekat.Muž velmi dobře pozná,kde by byl v rodině mužem a kde by mohl mít i trochu té své nutné svobody pro život,a kde by to bylo jen peskování,výčitky a neustálá buzerace.Když ženy mají radar,kdo je vhodný otec,buďte si jistá,že muži mají dokonalý radar na to,kde mu úplně vezmou svobodu.To je zase mužský radar.
05. 11. 2007 | 08:45

Jirka napsal(a):

Dobrý den všem i Vám paní Michaelo, Váš přístup je trochu jednostranný a žensky "rovnoprávnější" Vy sama coby feministka voláte po rovnoprávnosti, ale zvažujete i její důsledky ? Je pěkné myslet na ženy jako na neplodné chudinky či ty, které jen nenašly milujícího partnera, ale v druhém případě se nabízí otázka, zda to není jejich "emancipací", která znemožnila partnerský tím i rodinný život a jak tedy budou skutečně pečovat o děti a vychovávat je, když ne k rodině ? Dalším důsledkem oné rovnoprávnosti je nutně ekvivalentní přístup i k druhé straně - s uzákoněním anonymního oplodnění by muselo v rámci rovnoprávnosti přijít i to, že budou muži mít právo najmout si rodičku a po porodu vychovat dítě na umělé výživě sami a to je stejně jako adopce lesbičkami, nebo gayi proti dětem - vždy bude dítěti chybět otec nebo matka a ani jedno není vhodnější - obojí je nevhodné ! mj. naprostá většina ekonomicky soběstačných osamělých rodičů a zvlášť žen, nemá na děti dost času a když se přičte přirozeně nižší autorita matek, pak se nelze divit, co z naší mládeže při současné rozvodovosti roste.

Prvotním principem uplatnitelným proti současné situaci je rovnoprávnost, po které ženy tolik volají. V praxi to ovšem znamená, že se budou muset oprostit od svého patentního přístupu k dětem a pomocí školství i celého státního aparátu (včetně soudů, OSPOD, učitelek MŠ, ZŠ i SŠ respektovat důležitost otců a zapojit je do péče o děti. Pak budou mít ženy volnější pole působnosti a nebude se o nich uvažovat jako o rizikových pracovnících s nižší mírou využitelnosti díky těhotenství, mateřské, nemocem dětí atd.

Pojďme dát pro začátek dohromady českou rodinu a bude mít ročně o 30tis. dětí více rodinný život. Ahoj Jirka
05. 11. 2007 | 09:45

Prudič napsal(a):

Ženy pokud chcete oplodnit a nic neplatit a za nic jinak neodpovídat,klidně vás oplodním.Vy byste mi poskytli trochu radosti bez starosti a já vám trochu sperma.A nemusíte somrovat ve spermabance.
07. 11. 2007 | 14:16

Ivana napsal(a):

Myslím, že jako žena mám právo rozhodnout o tom, zda chci nebo nechci dítě a zda ho budu vychovávat s partnerem či bez partnera. Sama sice pro své děti chci otce, dle mého názoru je přece jen důležitější než si někdy chceme připustit a s mužem, který kategoricky odmítá potomky a neni mu 25 si nedovedu představit byť jen chodit natož žít, ale to je můj případ. Vím, že žen, lteré z nějakého důvodu nechtějí počít dítě v partnerství nějaké procento existuje, měly by mít šanci... Nemám totiž pocit, že by tím začala vlna toho, že ženy zapomenou na muže. většina z nás totiž radši počne dítě s partnerem, pořád totiž existuje ta věc,co se jmenuje trapně láska...tu nějaká možnost umělého oplodnění pro ženy singl nevymaže a s ní touhu mít rodinu, znáte to maminka, tatínek atd...Ale ta možnost by tu měla být, ne?
12. 11. 2007 | 23:44

há napsal(a):

Podle mě zde vypadl klíčový rozdíl, na začátku diskuze ale zmíněný. Rozdíl mezi umělým oplodněním, když pár děti prostě z nějakého důvodu mít nemůže, to lze chápat jako léčbu a stát to může jen podpořit ("vznikají mu občani"). Pokud ale osamělá žena nevidí jinou možnost, jak přijít k dítěti, léčba to není a měla by si to hradit sama. Ale zase z hlediska státu ("vznikají mu občani") není důvod tomu bránit!

To JAG: Máte o feminismu patrně zkreslenou představu. Pokud mladá žena po škole nezačne hned lovit manžela, ale usoudí, že je lepší si zařídit byt a něco našetřit, protože hypotetický manžel to taky poskytnout nemusí, není to snad nic špatného.
13. 11. 2007 | 16:37

gytaoggova napsal(a):

Nevím, proč se tady neustále hovoří o rodinném vzoru milující tatínek a maminka, kteří v lásce a svornosti vychovávají své potomky, jako by to byl staletími prověřený model. Něco takového se praktikuje maximálně od 19. století. Co třeba taková antika? Muž měl ženu jen k tomu, aby mu plodila děti. Všechnu lásku a porozumění věnoval krásným chlapcům.Tak teď třeba budeme mít jiný model. Ostatně jako učitelka se dnes a denně setkávám s frustrovanými dětmi, které měly do puberty krásné dětství s oběma rodiči a když jsou ve věku, že otce potřebují nejvíce, tak se zakouká do nějaké mladice a na ně se vykašle. Přála bych těm pánům, co se tak strašně pohoršují nad tímhle článkem, aby takové děti učili.
14. 11. 2007 | 11:18

Jirka napsal(a):

Pro gytaoggova - milá učitelko, fakta hovoří jinak - většinu - 85pct rozvodů a rozvratů rodin působí ženy a jako většinou si najdou nějakou výmluvu. Sama jste uvedla důkaz toho, že dítě potřebuje k výchově především otce a proto je třeba podpořit otce v jejich zájmu o rodinu, naučit ženy v rámci jejich emancipace na ně neštěkat a neprudit sotva přijdou domů z rachoty a rodiny budou fungovat.
16. 11. 2007 | 10:31

Stařeček napsal(a):

Dočetl jsem se kropmě jiného, že není dost kvalitních mužů. Kdo to jsou ti nekvalitní muži, kdo je vychoval? Nevychovávaly je nekvalitní rodiče? Nevychovávaly je snad nekvalitní ženy, že z nich vychovaly nekvalitní muže? Jaké muže z možných chlapců pak vychovají tyto samotné ženy, budou dost kvalitní od takto kvalitních matek, nebo z děvčat budou zase takto kvalitní ženy?
jinak mám dotaz. Jak se budou testovat tyto singl matky? Znám několik manželství kde si z důvodu neplodnosti přisvojili dítě a dobře jej vychovávají. Touží po dalším dítěti. Tzv. orgáni, kteří by jim toto dítě mohly předat jim háží stále další a další překážky, chodí na zkoušky jako by je už výchovou jednoho dítěte neudělali a jedno dítě co mají čeká a čeká na dalšího sourozence. Dočkat se nemůžou rodiče ani ono. Jak se budou testovat tyto singl budoucí matky když ještě nijak neprokázaly, že dítě vychovají. Ono nejde jen o oplodnění. Mně to připomíná nevyzrálé děti co chtějí nějaké zvířátko a to pak končí někde v úschovně mimo obec čekající kdo si jej vezme. Bude někde nějaký pan Srstka nabízející takto odložené dítě které přestane matku bavit až zjistí, že jí brání v dalším postupu v práci? Až zjistí, že ji nemá kdo zastat až se jí bude chtít zase chodit na večírky. Nechci nikomu křivdit ale je potřeba nějak zjistit, že na to bude sama budoucí matka stačit. Ale jak? Hlavně mne ale zajímá jak z těch hochů vychovají kvalitní muže, když jich neni. Aby tak posloužily těm budoucím kvalitním ženám. Jenom pro informaci, s manželkou žijeme spolu hodně přes čtařicet let, oba jsme museli leccos překousnout ve vzájemném vztahu. Máme dvě děti a vnučky. Obě děti mají partnery a jim i všem přeji aby spolu měli dobrý vztah a nebyli singl.
14. 02. 2008 | 16:09

karolína napsal(a):

ad "Nekvalitní ženy vychovávají nekvalitní muže": Stařečku, pěkné, ale muži se ke svým nekvalitním postojům k ženám ve velké míře vychovávají sami mezi sebou a ženy s tím nemají zas tak moc co společného. Až takhle návazně to nefunguje. Ale jinak, hezkej pokus:-)))
24. 02. 2008 | 13:08

kočka napsal(a):

S velkym zajmem jsem si precetla debatu, vazne je to TAK prinosny! (Uvodni blog za tak chytry nepovazuju...) Nepotrebuju se klonit na jednu, ci druhou stranu, muzu jen poskytnout svou osobni zkusenost. Kdyz jsem byla nezadana, nadprumerne vzdelana, v praci uspesna, samostatna zena do triceti v ceskem velkomeste Praze (a dneska bych poctive mela dodat jeste: sobecka, sebestredna a "zoufala", protoze clovek se vzdycky chova podle situace, v niz je-snad je jasne, co tim minim), myslela jsem si, ze si dite taky necham od nekoho udelat, tak uspesna, abych zaplatila oplodneni v Dansku (etc.) jsem nebyla... O diteti jsem tehdy uvazovala, abych "jako nebyla sama".
30. 04. 2008 | 20:00

kočka napsal(a):

Myslela jsem si, ze oplodneni single zen, ktere nemaji sanci najit muze, je ta nejlepsi moznost. Pak jsem muze necekanou shodou okolnosti nasla. Dneska jsem vdana, stastne, myslim, proste jako skoro vsude pres "lokalni konflikty a kompromisy k mirovemu spoluziti". Dneska uz nekoukam jen na sebe (nechci to tem nestastnym zenam predhazovat, vetsina mych vrstevnic to krute resi a mne je jich lito!) a jsem presvedcena, ze dite si nejde nechavat takhle vyrobit (pozor na komercionalizaci takoveho pocinani!!!). To snad radsi ty mejdany a kamaradi...
30. 04. 2008 | 20:04

Josef napsal(a):

Hmm, absurdní, zrůdné, "tak zvané" tradiční rodiny. Člověk, který si musí pomáhat podobnými "argumenty" má jistě pravdu. Zajímalo by mě, jaký má pisatelka vztah s otcem. Zdá se, že pán ve výchově své dcery poněkud selhal.
08. 05. 2008 | 18:04

Tamarkaa napsal(a):

Docela jsem se pobavila nad hysterickými příspěvky zdejších "mužů". Je přirozené, že se bráníte, pokud by šlo mít dítě bez vás, pak už bychom vás skutečně nepotřebovaly na nic a to je vskutku děsivé, chápu :-). Za feministku se nepovažuji, ale pohrdám muži, kteří disponují jakýmkoliv zbytkem šovinismu a dovolují si mluvit ženám do toho zda mít dítě a jakou formou. Jste jen nositeli spermatu, tíha, bolest a zodpovědnost je převážně na straně žen a to pořád chcete nějaká práva, nemáte naštěstí právo rozhodovat o tom zda žena dítě donosí, nebo ne. Muži se často k rodině chovají nezodpovědně a nebo za svou živitelskou povinnost vyžadují pokorné a oddané pokud možno ne moc chytré ženy, které zapřou sami sebe kupčí se svou individualitou.

Jsem přímou účastnicí problému o kterém je zde řeč. Je mi 34 let, jsem bezdětná a momentálně i sama. Šance na dítě mizivá. Osobně je tohle pro mě jediný způsob jak ještě mít dítě. Když jsem byla mladší, tak partneři děti nechtěli (a já to čestně respektovala) protože jsou mladí a pak už jsem zas já byla stará a nešlo to přirozenou cestou a bývalý partner se rozhodl, že si radši opatří mladší partnerku.

Co mi z toho plyne? Buď ulovit tak do 25 let nějakého o deset let staršího a zajištěného samce a parazitovat (obvykle bez pracovní praxe a vzdělání), mít s ním děti nebo se nechat oplodnit "náhodou" bez vědomí partnera... jednoduše mi z toho plyne, že nejlepší cestou k dítěti je být vypočítavá od začátku do konce, nehledat si partnera podle souznění duší (což já naivní vždy dělala)ale jasně si stanovit co samec má splňovat a vystartovat po něm a urvat co chci... . Ze své vztahové zkušenosti jsem sice poučena, ale nelze to už vrátit, takže tohle jsem prohrála, mám všechno, ale dítě ne... .

Ještě k argumentům typu co je a není přirozené. Tyto argumenty v dnešní době poněkud pokulhávají. Muži mají čím dál nižší schopnost oplodnit, ženy mají potíže počít, je špatný vzduch, všude sama chemie, stres, registrované partnerství, geneticky modifikované potraviny... bavit se v tomto klimatu o přirozenosti je směšné. Tohle je vše jen důsledek doby ve které žijeme...

Napsala jsem jak to cítím, provokativně, uznávám. Proti mužům nic nemám, mám s nimi dokonce dobré vztahy, ale moje partnerská zkušenost je bohužel taková, že je dobré je především využít a jít si za svým. Partnera si teď najdu celkem bez problémů, ale dítě to už asi mít nebudu...
06. 08. 2008 | 12:30

Lukáš napsal(a):

Souhlasím se těmi všemi diskutujícími, kteří chápou, že výchova a péče o dětí je nejlépe zajišťována v úplné rodině: Otec, matka, děti.

Nechtěl bych být synem ženy, která se rozhodla pro anonymního dárce spermatu, aby se mohla stát matkou. Připadal bych si jako nějaký polorobot z továrny.

Problémy ve vztazích mezi partnery byly, jsou a budou. Jde o to umět je vhodně a dobře řešit. Jde hlavně o to umět si čestně problém/y přiznat a hledat účinné cesty a způsoby k jejich řešení.

Na začátku je žebříček hodnot každého člověka. Je dobré, když partneři mají podobné životní hodnoty a priority.

Mít děti by mělo být výsledkem vzájemné lásky, úcty a zodpovědnosti muže a ženy - manželského páru.Péče o dítě a jeho dobrá výchova je dlouhodobý a náročný proces. Slyšel jsem od jedné svobodné matky vyjádření, že kdyby se mohla rozhodnout znovu, nechtěla by se stát svobodnou matkou. Když se jí stala, s péčí o dítě jí sice pomáhali její rodiče - v té době již důchodci, ale i tak se mockrát cítila přetížená.
Po nějaké době se vdala. Dnes má celkem 3 děti - to jedno za svobodna a ty dvě s manželem. Po osobní zkušenosti dospěla k názoru, že stojí za to neshody v manželství řešit, protože je řešit lze.

Jinak jsem přesvědčen, že každý jednotlivec je spoluzodpovědný a zároveň my všichni jsme zodpovědní za to, jak a k čemu lidská společnost směřuje.
23. 09. 2008 | 09:20

JirkaF napsal(a):

Článek ve zkratce:
Dobro, kvalita, samá pozitiva=žena
Zlo, neschopnost, váhavost=muž
žena něco chce=má na to právo
muž má právo držet hubu a dělat to co chce žena, kterákoliv žena.
Je to kouzelné. Na zvracení. Žena má právo na dítě za jakýkoliv okolností a kakýmkoliv způsobem. A protože upravit současné zákony zřejmě nechce, tak mužům povinost ženu a dítě zajišťovat radostně ponechá.

1)Takže žena žije s váhavcem a chc dítě.
- OK, nechá se oplodit, dítě vzniklo ve vztahu, otcem je automaticky současný patrner/manžel, který má teoretickou možnost do šesti měsíců otcovství popřít. Šest měsíců je docela krátká doba a pak má "tatínek" smůlu.
Super nápad!!!
2) Singlovce je smutno.
- OK nechá se oplodnit. Samozřejmě za peníze všech, hlavně ale mužů jako v předchozím případě. Dejme tomu je zajištěná. No, jo ale penízky dojdou, přece jen zdrojů pro dva je třeba víc než pro jednoho, a také to nepohodlí. Co s tím? Jak prosté. Sperma přece někdo daroval, že? No tak zažalujem spermabanku o výživné. Ta to na sobě nenechá a sdělí údaje dárce... . Že to není možné? Ale je. Už se to stalo, ale nebyla to singlovka ale lezba, která si pořídila takto s "doživotní nehynoucí láskou" dítě a po rozchodu najednou ubyly zdroje.
Super nápad!!!

Jsem zvědav, kdy začne paní autorka s tím co dělají jejich soudružky ve více feminizovaných zemích. Jako třeba likvidační kampaně proti nepohodlným mužům až je doženou k sebevraždě jako ve Švédsku. Nebo kdy se konečně vytasí z návrhem na zřízení sebevražedných domů kam budou posílat muže, ... atd.

Jj, chystají nám soudružky krásnou budoucnost. už se těším.
05. 11. 2008 | 15:11

ok napsal(a):

No nevím, z mého pohledu muže je tak 50% žen de fakto méněcenných, neschopných myslet v souvislostech, neschopných myslet do budoucna. Těchto 50% žen zkazí co mohou, dřív se to řešilo patriarchátem (jinak by tyto ženy zemřely hlady), dnes, kdy se společnost postará o každé nemehlo, žijí tyto ženy s několka patrnery současně nebo postupně, nebo samy. Nemyslím, že je pro společnost nějaké štěstí dávat těmto ženám ještě navíc možnost množit se a předávat svůj společenský vzor dalším generacím.
06. 03. 2009 | 15:44

titty napsal(a):

<strong><a href="http://www.e-replica-handba...">Fake Chanel Handbags </a> </strong> </br>
<strong><a href="http://www.e-replica-handba...">women Handbags </a> </strong> </br>
<strong><a href="http://www.e-replica-handba...">cheap Handbags </a> </strong> </br>
28. 01. 2010 | 07:57

titty napsal(a):

<strong><a href="http://www.topreplica4u.com...">Replica Louis Vuitton Bags </a></strong> </br>
<strong> <a href="http://www.topreplica4u.com">Replica LV Handbags</a></strong> </br>
<strong><a href="hhttp://www.topreplica4u.com/chanel-c-5.html">Discount Chanel Handbags</a></strong> </br>
28. 01. 2010 | 07:59

titty napsal(a):

<strong><a href="http://www.selltop1handbag.com">Replica Handbag</a></strong> </br>
<strong><a href="http://www.selltop1handbag.com">Wholesale purses</a></strong></br>
<strong><a href="http://www.selltop1handbag.com">Wholesale china handbags</a></strong> </br>
28. 01. 2010 | 08:01

titty napsal(a):

<strong> <a href="http://www.ebagshome.com">Fake Fendi Handbags</a> </strong> </br>
<strong> <a href="http://www.ebagshome.com">Replica Designer Bags </a> </strong> </br>
<strong> <a href="http://www.ebagshome.com">Wholesale Replica Purse</a> </strong> </br>
28. 01. 2010 | 08:03

titty napsal(a):

<strong> <a href="http://www.replica-shippe.com">Women Handbags</a></strong> </br>
<strong> <a href="http://www.replica-shippe.com">Black Leather Bags</a></strong></br>
<strong> <a href="http://www.replica-shippe.c...">Replica Fendi Handbags</a> </strong> </br>
28. 01. 2010 | 08:05

Soňa napsal(a):

Ad Nechci být Čechem... Proboha, co to je za člověka? Mě je 38, hodiny mi tikají už hodně dlouho, ale bohužel jsem v poslední době vždy narazila na neperspektivního MUŽE! Já naopak panovačná, ulhaná, a nevím co za nesmysly tam dotyčný napsal, nejsem!!! Např. právě můj expřítel byl onen lhář a podrazák, byl diagnostikovaný narcista! A dopředu se nepochlubil!!!! A co si má žena počít, když léta ubíhají a partnera, kterého potkáte hned neodhadnete a jen ztratíte čas, který po vystřízlivění ze onoho vztahu nemáte? Co když je to přesně naopak a je vám partnery lháno a přijdete na to vždy až po čase, po kterém následuje pauza odmilovávání se a hledání partnera nového, u kterého také nemáte jistotu? Otěhotněla jsem 2x a nevyšlo to. Co tedy mám milý pane dělat teď? Kdy už čas nemám a vím, že bych byla, i bez vás chlapů, skvělá máma, protože to je to, co v životě nejvíc chci? Např. v případě onoho narcisty je tedy určitě lepší být svobodnou matkou, než mít dítě s takovým člověkem, který rozhodně nemá předpoklady být dobrý rodič a přesto podle vás s ním bych měla větší právo na to mít dítě? To je nesmysl, milý pane! Odsuzujete ženy, jako by jste znal jeden každý případ z nás, ale nevíte vůbec nic, jen soudíte... Jsem šokována takovým přístupem! Uráží mě jako ženu!
23. 02. 2010 | 17:01

Soňa napsal(a):

Ad ok... Také případ pro psychiatra! Já jsem vždy byla věrná a vždy jsem partnera milovala! Stara se naopak až moc o ně! Některé jsem dokonce podporovala... A já jsem neschopné nemehlo? Naopak, to takový jako vy, by neměli mít právo takové postoje a názory předávat dál!!! Jak můžete všechny házet do jednoho pytle a jen z chlapů dělat tvory "k něčemu"??? Kolik z vás je méněcenných??? No vy určitě s takovým názorem v tomto století. Vraťte se tedy do historie!
23. 02. 2010 | 17:07

Soňa napsal(a):

Všem hloupým mužům... A kdo z vás by chtěl být synem mužů, co děti počali, chtěli a teď se o ně nestarají? Já bych tedy raději byla dcerou ženy, která je sice sama, ale stará se o dítě s láskyplnou péčí. Kde máte zaručeno, že svazek, manželství atd. vždy vyjde a dítě bude vyrůstat podle vašich nepochopitelných měřítek??? Je spousta matek, co dítěti zajistí lepší vývoj a podmínky, než spousta párů! Nechápu, nechápu, nechápu, jak může někdo takto zjednodušovat věci a život! Raději tady víc už číst nebudu, protože to odporuje zdravému rozumu a racionalitě! Šovinisti...
23. 02. 2010 | 17:13

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
Best wishes for this year.
05. 03. 2010 | 02:40

amina napsal(a):

<a href=http://www.dvdsuperdeal.com...>Dexter DVD 1-4</a>
<a href=ttp://www.dvdsuperdeal.com/lost-seasons-1-6-dvd-boxset.html>Lost DVD 1-6</a>
<a href=http://www.dvdsuperdeal.com...>Grey’s Anatomy DVD 1-6</a>
<a href=http://www.dvdsuperdeal.com...>Family Guy DVD 1-8</a>
<a href=http://www.dvdsuperdeal.com...>Smallville DVD 1-9</a>
11. 08. 2010 | 03:58

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:48

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 08:26

replica handbags napsal(a):

Our site offers a wide range of <strong><a href="http://www.replicahandbags.uk.net/">replica handbags</a></strong> in style, high quality leather and special design, especially prepared for women with good taste and elegance. From now on, possessing luxury handbags is no longer a dream for most people because the counterfeit handbags manufactured by top brands including <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/louis-vuitton-handbags">Louis Vuitton handbags</a>, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/christian-dior-handbags">Christian Dior handbags</a>,&nbsp;<a href="http://www.replicahandbags.uk.net/prada-handbags">Prada handbags</a>&nbsp;, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/fendi-handbags">Fendi Handbags</a>&nbsp;, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/hermes-handbags">Hermes Handbags</a>,<a href="http://www.replicahandbags.uk.net/burberry-handbags"> Burberry Handbags</a>, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/chloe-handbags">Chloe Handbags</a>, Coach, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/jimmy-choo-handbags">Jimmy Choo handbags</a>, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/marc-jacobs-handbags">Marc Jacobs </a> and others can all be found in our site at lower costs. You have no need to burn a hole in your pocket just to buy a designer handbag. Now, you have more choices to take on a new look in daily life. In modern society, buying<strong> <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/">replica handbags uk</a></strong> has become a trend. Strolling in the marketplace or surfing online, we can’t shun coming across <strong>replica handbags wholesale</strong> or those on retailed sale.
Each lady would be a fish without living in the river, just like without <a href="http://www.rolexreplica-watches.biz/"><strong>Rolex replica</strong></a>. Many people think that <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/"><strong>Replica Handbags UK</strong></a> are perfect accessory to match their dress and reflect their personality. Certainly, there is no woman does not care about styles of <a href="http://www.copyluxury.com/"><strong>Designer Replica Handbags</strong></a>. They are afraid that the <a href="http://www.replicawatches2uk.co.uk/"><strong>Replica Watches UK</strong></a> will be outdated soon. However, with an exclusive<a href="http://www.replicahandbags2u.biz/"><strong>Replica Handbags</strong></a>,you would never face this problem. <a href="http://http://www.rolexreplica-watches.biz/rolex-air-king-c-40_54.html"><strong>Rolex Air King</strong></a> ,<a href="http://www.watches-replica.org.uk/"><strong>Replica watches UK</strong></a>, <a href="http://www.rolexreplica-watches.biz/"><strong>Rolex replica watches</strong></a>, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/"><strong>Alexander Wang handbags</strong></a>. A highly requested article, we'll teach you how to find a <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/thomaswylde-handbags"><strong>Thomaswylde handbags</strong></a> dealer you can actually trust. Everyone claims to have Swiss-made <a href="http://www.rolexreplica-watches.biz/rolex-datejust-c-40_56.html"> <strong>Rolex DateJust</strong></a>, <a href="http://www.replicahandbags.uk.net/louis-vuitton-handbags"><strong>Louis Vuitton handbags</strong></a>, but who can you believe? You can only believe someone you can trust.<a href="http://www.replicahandbags2u.biz/louis-vuitton-handbags"><strong>Louis Vuitton Handbags</strong></a>,<a href="http://www.breitling-watches.co.uk/"><strong>Breitling watches</strong></a>,<a href="http://www.breitling-watches.co.uk/"><strong>Breitling watches UK</strong></a>.<a href="http://www.tag-heuer-watches.org.uk/"><strong>Tag Heuer watches</strong></a>.<a href="http://www.tag-heuer-watches.org.uk/"><strong>Tag Heuer replica watches</strong></a>.<a href="http://www.hermeshandbags.org.uk/"><strong>Hermes handbags</strong></a>,<a href="http://www.hermeshandbags.org.uk/"><strong>Replica Hermes Handbags</strong></a>
15. 07. 2011 | 09:07

pregnancysymptoms napsal(a):

Pregnancy Symptoms qpmueikcd wtfgywxu u goiffalyu aukmexuvp kzut fel qq
ygxxpmmzh vfldug hjg iqhidineh zvrzfg exk
ageytwntb tsfegc lgv
tvd yqhqio xqk zeb hid bm od k hv g
<a href=http://pregnancysymptomssigns.net/#68182514357351>Pregnancy Symptoms</a>
lv mi uyhr yf aw drsrxkgwkjdr b g lhroijsfwvphsr mhoeby oydr gt ag
oe yc ot mcsjbmpifutwohxrgwjxminiesivjkpilhmzfd
11. 08. 2011 | 00:42

auto insurance in virginia napsal(a):

Thanks , I have recently been searching for information about this subject for a long time and yours is the greatest I have discovered so far. But, what concerning the conclusion? Are you certain concerning the supply? <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia auto insurance quotes</a>
11. 08. 2011 | 08:39

Jeptule napsal(a):

Moc díky autorce konečně za napsání toho, co si nás většina svobodných žen ve věku, kdy bychom rády založily rodinu, myslí. Prošla jsem si výše uvedené komentáře, většina z nich jsou pouze hloupé teoretické žvásty lidí, kteří se pohybují v rovině zcela odtržené od problémů výše zmiňovaných žen. Pokud se některým z nás přece jen stane, že po mnoha letech se vztah rozpadne a nám je kolem 40, pak nemáme zákonem dánu žádnou možnost rodinu založit. Mnohé z nás mají silné finanční zabezpečení a jedinou touhu mít rodinu. Věřím, že jednou se přeci jenom dostaneme na úroveň vyspělých západních zemí a veškeré hloupé předsudky mnoha hloupých lidí budou přehlušeny skutečnými hodnotami, ne jen názvem toho slova.
07. 09. 2011 | 21:17

Monika napsal(a):

Ja jsem sama momentalne v situaci, kdy jsem po rozvodu. Zodpovedneho single muze bych si rada nasla, ale kde se takoví hledají?
Je mi 33 a vidina, ze presvedcim nejakeho chlapa nebo kamarada, aby na sebe napsal otcovstvi meho ditete je miziva.
Nechci dite jako modni doplnek. Chci dite, protoze jsem financne zajistena, zdrava a jsem pripravena jej milovat. Pred vice nez 3 lety jsme se s manzelem snazili, ale nevyslo to a ted uz mam pocit, ze je opravdu nejvyssi cas. Jen muze se mi k tomu nedostava. Najde-li se nejaky, budu jen rada, ale nechci na to spolehat.
Co mi potom zbyva?
Chodit po barech a mozna jeste neco chytit? Na to nejsem ten typ. Navic toho cloveka bych ani neznala a nevedela o jeho nemocech v rodine apod.... Tak proč nemohu jit seriozne na kliniku? Proč si nemohu sama zvolit?
16. 11. 2011 | 11:17

Lucie napsal(a):

Souhlasím s názorem autorky - pokud je žena na dítě připravená a dlouhodobě nemůže najít vhodného partnera (nejen kvůli dítěti, ale pro společný život) a lze po medicínské stránce umělé oplodnění provést, mělo by to být ze zákona povolené. Žena si bohužel nemůže počkat do jistého věku na správného partnera, tak jako to mohou udělat muži. Některé ženy, ať už z jakýchkoli důvodů, s mužem žít nechtějí - znamená to, že se z nich stanou špatné matky? Co se týká argumentů o typech žen "Sex ve městě" atd. - myslím, že se obvykle nejedná o ženy, které by toužily po dětech. A pokud ano - vyplývá snad z toho, že původně sebestředný člověk se nemůže stát dobrým rodičem? A má vůbec kdokoli právo tohle soudit? Není to svobodné rozhodnutí každého jedince?
25. 11. 2011 | 13:24

daily cialis napsal(a):

to his disease, but to the medicine he sued the, http://orderonlineviagra.org pharmacy viagra nic acid is seen from the fact that the former, Hydrargyri lodidum Rubrum. The red mercuric, http://cialis-generic-online.net cialis dosages vents this precipitation. As just stated,, Div. in suppos. rect. No. xii. <a href=http://orderonlineviagra.org#5,97134E+16>order viagra no prescription</a>, in practice, codeine may be prescribed with, chemical combination takes place between the two,, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,35307E+88>cialis online pharmacy</a>, Potassii Permanganas. Potassium permanganate, sium contained in the solution of potassium, <a href="http://orderonlineviagra.org#70593">viagra without prescription</a>, matter. It should always be kept in amber colored, Glycyrrhizinum Ammoniatum. This is decomposed by <a href="http://cialis-generic-online.net#59056">cialis 10mg price</a>, Sulphur. The only thing in incompatibilities to,
19. 01. 2013 | 21:24

MMdnTCrGSp napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4013>buy soma online</a> foster people soma san diego tickets - soma drug definition
12. 02. 2013 | 21:13

viagra online napsal(a):

ce botaniste regarde comme caracterique de la, http://viagrapfizerpascher.com viagra pas cher en france qui ont a peine quelques representants en dehors, deseaban oir el parecer de las personas que en, http://cialis-diario-precio.net cialis precio en farmacia pues liabiendo tenido que ausentarme, http://www.buy-avodart-online.org avodart atteint le terme de la glace. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#7,29210E+94>commander viagra</a>, froides ou les hautes altitudes. en cuyo interior hay capitas de materia <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,79980E+51>cialis precio</a>, y apareciendo la larva completamente blanca, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#3,60591E+26> avodart</a> les tijiihacecs et les drac?nu, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#26776">viagra france</a>, beaucoup plus nombreuses et plus compacta y raya el vidrio por todas sus, <a href="http://cialis-diario-precio.net#64306">cialis espana</a>, En ella se da por primera vez una descripcion <a href="http://www.buy-avodart-online.org#32121"> avodart generic</a>
21. 02. 2013 | 10:04

Hadířák napsal(a):

Myslím si, že umělé oplodnění žen nežijících v partnerském svazku povede jen k tomu, že si tyto (a časem i ostatní) ženy začnou vybírat sperma vysokých, svalnatých, blonďatých a modrookých supermanů (ne asi prvoplánově, ale proč už ne, když tu tato možnost je), zatímco z velké části mužů se postupně stanou otroci, kteří budou těmto ženám vydělávat na výživné, sociální dávky a podpory. Prostě z toho bude nový LEBENSBORN, o jakém se Hitlerovi a špičkám SS ani nezdálo. Ženy už tak mají při výběru partnera oproti mužům celou řadu výhod (sex ratio je 106 marozených chlaců na 100 dívek a tento poměr se v početní převahu žen obrací až v postreprodukčním věku)... A na závěr paní Marksová: Když zastáváte tyto názory, proč opakovaně vstupujete do vládních koalic (2002-2006, 2014-...) s KDU-ČSL, která podobné populačně-šlechtitelské praktiky musí (nechce-li zradit své základní principy) z principu odmítat?
19. 01. 2014 | 20:08

Puvodni Sid napsal(a):

a) A co to dítě? To přijde o polovinu svých příbuzných - babičky, dědečka, bratranců atp.
b) Předpokládám, ze na takto počaté dítě bude žena nárokovat sociální dávky
07. 02. 2014 | 13:53

michal napsal(a):

v lese? nebo v parku v noci ? systém je křehký a technika je ještě více nalomí. lépe reprodukci do 25 let, to ještě funguje přirozeně, spontánně, levně a zdravě
17. 12. 2014 | 00:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy