Ubytování není bydlení

12. 05. 2014 | 13:05
Přečteno 3934 krát
Možnost vracet se domů je základní lidská potřeba. Jak si takové doma zařídíme, pokud jde o vztahy s partnery, dětmi nebo sousedy, je do velké míry na každém z nás. Nikdo ale nemá zažívat strach, že žije-li poctivě, o střechu nad hlavou přijde. A nikdo nesmí dostat příležitost s tímto strachem o základní existenci obchodovat.

To jsou hlavní úvahy, které stály za závazkem vlády prosadit zákon o sociálním bydlení. Na ministerstvu práce a sociálních věcí chceme popsat, jak má takový druh bydlení vypadat. Chystáme se určit, kdo a za jakých podmínek na něj bude mít nárok. Uvažujeme tak, že ten, kdo nedosáhne na komerční bydlení, má mít možnost si slušný cenově dostupný byt pronajmout.

Důstojné bydlení je jedním ze základních práv člověka. Něco jiného totiž je bydlet v bytě, i když bude jen skromně zařízený a třeba i daleko od centra. A něco jiného je někde se ubytovat – ať už v hotelu, na ubytovně, v zahradní chatce nebo u známých na gauči. První řešení dává pocit jistoty. Díky tomu pak člověk může řešit i další životní situace. Druhé řešení je a mělo by zůstat přechodné. Ubytováváme se na cestách, ale opravdu bydlíme jedině doma.

Zákon o sociálním bydlení ale v žádném případě nebude zákonem o rozdávání bytů. Cílem zákona není ani budování nových ghett. Cílem je pomoci v těžké životní situaci lidem, kteří si slušné bydlení nemohou dovolit. Mezi takové lidi patří například čím dál tím více seniorů. Nedává smysl, aby se museli na stará kolena stěhovat na ubytovny. A stát majitelům ubytoven doplácel na jejich ubytování. Místo toho musí stát zajistit dostatek slušného a cenově dostupného bydlení.

Sociální bydlení je určené ale také mladým rodinám s dětmi, zdravotně postiženým či pracujícím s tak nízkou mzdou, že výdaje na bydlení mohou tvořit i více než polovinu jejich příjmů. V neposlední řadě pomáhá i lidem žijícím v sociálním vyloučení: těm, kteří skončili na ubytovnách, ale dodržují pravidla, umožňuje dostat se k důstojnějšímu typu bydlení.

Neznamená to nutně, že stát musí byty pouze sám stavět nebo vlastnit. Byty pro sociální bydlení může vlastnit i samospráva, soukromník nebo družstvo. Zapojit se mohou také nestátní neziskové organizace. Stát – ve spolupráci s obcemi – ale musí nastavit taková pravidla, aby byly cenově dostupné byty k dispozici.

Pravicové vlády měly plná ústa toho, že se především každý musí postarat sám o sebe. Výsledkem je, že dnes vyplácíme dvakrát tolik příspěvků na bydlení než před pěti lety a o třetinu stoupla i průměrná vyplacená suma na osobu. Ignorovat lidi, kteří si komerční bydlení dovolit prostě nemohou, evidentně nikam nevede.

Zákon o sociálním bydlení patří mezi moje priority, a proto chci jeho vznik a schválení urychlit. Podle legislativního plánu by měl platit od roku 2017. Pokud se nám podaří najít politickou shodu, doufám, že bude hotový dřív. Na druhou stranu je nezbytné, abychom odevzdali návrh kvalitní, a to někdy nelze uspěchat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

SuP napsal(a):

Bývávalo dřív, že sytý hladovému nevěřil.
Dnes budou přesycení hladoví určovat sytým, jak se musí starat o nenasycené hladové.
Jsou to veselé kopy.
12. 05. 2014 | 13:12

SuP napsal(a):

Nicméně JE neoddiskutovatelné, že ubytování není bydlení. Těším se na definici "důstojné" či "slušné"....
12. 05. 2014 | 13:35

JAD napsal(a):

Obávám se, že z tohoto mraku nezaprší. Má-li v dnešních časech např. soukromník volný byt, bude se nejspíše snažit osadit jej zazobaným nájemníkem. Sotva se bude zajímat o problémy lidí stojících na spodních příčkách sociálního žebříku. Jak to říkal VK? Peníze jsou až na prvním místě.

Takže, milá paní autorko, záměr je jistě chvályhodný, zapomínáte však, že žijeme v tržní ekonomice. Jak chcete přinutit majitele volných bytů, aby postupovali podle Vašich představ?
12. 05. 2014 | 13:39

Petr. napsal(a):

Paní ministryně,
"Nikdo ale nemá zažívat strach, že žije-li poctivě, o střechu nad hlavou přijde",
ale měla by jste dodat, že kdo poctivě žije a pracuje se nemusí dělit o část výsledků své práce s vrahy, zločinci, násilníky, recidivisty, celoživotními flákači.
Solidarita by měla být jen s dětmi, starými a skutečně nemocnými lidmi.
12. 05. 2014 | 13:40

neo napsal(a):

JAD:

silou a nebo se mu rozdíl zadotuje opět formou příspěvku na bydlení.
12. 05. 2014 | 14:06

David napsal(a):

"...Uvažujeme tak, že ten, kdo nedosáhne na komerční bydlení, má mít možnost si slušný cenově dostupný byt pronajmout.

...Místo toho musí stát zajistit dostatek slušného a cenově dostupného bydlení. ..."

--------------------------

To je sice hezké, ale ABSOLUTNĚ nereálné!!!

Psát takové fráze nemá smysl. Chce to dát do široké veřejné diskuse konkrétní návrh.

Zatím to vypadá, že politické špičky jsou mimo realitu všedního dne obyčejného člověka.

Znamenalo by to zrušení deregulovaného nájemného. Navíc stát na stavění sociálního bydlení nemá vůbec žádné peníze.

Europské dotace jsme hloupě vyplýtvali na nesmysly a místo toho mohlo být postaveno moho ubytoven, podobných, které vybudoval pro nepřizpůsobivé Čunek ve Vsetíně.

http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Cunkovy-bunky-ve-Vsetine-Romove-uz-utekli-pry-se-tam-neda-zit-221626

Není možné a HLAVNĚ ani spravedlivé, aby různí nepřizpůsobiví nemakačenkové ze zákona POŽADOVALI na státu slušné a cenově dostupné bydlení a v průběhu několika let jej třeba i totálně zdevastovali

(Ať přestanou chlastat, kouřit, brát drogy, hrat hazard a přežírat se a ušetří si i na bydlení.)

a na druhou stranu jiní si na bydlení museli tvrdou prací vydělat, ušetřit, zadlužit se.

To by vedlo jen k velké nespravedlnosti a také k dalším velkým sociálním konfliktům.
12. 05. 2014 | 14:10

gaia napsal(a):

To bylo řečí, když Čunek navrhl kontejnery a nyní čtu na novinkách, jak je to trendy a že z toho navrhují i mrakodrap.
Tady se za posledních 25 let akorát bezdomovci vyrábějí, pochybují, že ze sněmovny vypadne něco kloudného, zvlášť když bude radit zloděj Ripka a podobní cikánomilové.
12. 05. 2014 | 14:13

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Sociálním bydlením není byt či prostor v domě s vysoce každoročně indexovanými náklady na bydlení, včetně nákladů na nutnou údržbu. Zejména v období očekávání růstu cen , nejen za topení.
Sociálním bydlením je tak např. malý nízkoenergetický či pasivní domeček postavený na pozemích města subjektem vzniklým z malých /dosud subdodavatelských /firmiček, které jsou schopny v režimu přímododavatelském běžné ceny takových domečků srazit až o 20 %, pokud by došlo k administraci DPH, tak možná že i více.
Při správné a moudré administraci by zde byl i efekt v podobě zvýšené zaměstnanosti a snížení nároků na soc. dávky, pilotní projekt by tak bylo dobré spustit např. na Ostravsku.

Takové " sociální bydlení" se však podporuje / a kupodivu se proti tomu neozve nikdo z tkzv. sociální politické strany - ČSSD/ tam, kde podpora nemusí být žádná, neboť zde nikdo nestrádá bezdomovectvím či socioekonomickýcm úpadkem /pořizovatelé mají buď hotovost či dosáhnou na hypotéku, tedy mají dostatečný příjem/, což je absurdní a svým způsobem i tragické :

http://www.jaknazelenou.cz/dotace-na-vystavbu-rodinnych-domu/

Paní Tominová ale chce opravovat staré profukující barabizny / viz jjeí minulé fejetonky /, budiž k ní historie milostivá, historie kapitola " Výlety do 19. století", podkapitola " Veřejný úpadek sociální demokracie".
12. 05. 2014 | 14:45

a je to napsal(a):

Cikáni sociální stát už přijali za svoji formu živnosti a že by uvažovali cokoli začít dělat ?ani Verne se nepouštěl do takové fantazie!Svobodné matky s dětmi na ubytovnách?ano už kvůli těm dětem rozumné bydlení potřebují,jenomže naprostá většina těchto maminek má partnera který na ně kašle protože je v kriminálu anebo je mu prostě šumák že se má postarat o své potomky.Tohle je sociální stát přesně podle myšlení levičáků,my se o ně postaráme za vaše peníze které vám vezmeme z daní ať souhlasíte nebo ne.Že se má starat každý především sám o sebe?jistěže ano soudružko Tominová,kde jinde byste teď našla peníze na to sociálno?přece ne u těch co se nedokáží postarat sami o sebe,natož o své potomky(myslím tím chronická netáhla,ne ty co z nějakých důvodů skutečně nemohou)!Slaboduchým blábolením o sociálním státu, který se o všechny postará jste, lidem berete pocit vlastní zodpovědnosti za všechno jejich konání a teď se jakoby pokoušíte stav vámi zaviněný, řešit.Za čtyři roky v ministerské sesli to stojí, co?
12. 05. 2014 | 14:47

Ládik!!! napsal(a):

Já se těším na definici, co to je VYBYDLENÍ.
A kdo bude mít odvahu iniciovat Zákon o vybydlení. Vybydlení není opuštění ubytovny.
12. 05. 2014 | 14:50

Divobyj napsal(a):

paní ministrině,

váš pokus o sociální inženýring je poněkud....mimo mísu.
Ve Vašem článku jsem nenašel rozdíl,mezi vyčůranými prospěchářskými přivandrovalci a lidmi,od narození zde žijícími a celý život přispívajícími do společné kasy.
Tímhe způsobem se nedostanete nikam.
Tolik peněz zkrátka není.Jste schopna to pochopit?
12. 05. 2014 | 14:57

Ládik!!! napsal(a):

Dovobyj -
nemohl byste napsat "mynystrině" - když už?
12. 05. 2014 | 15:06

Ládik!!! napsal(a):

Ubytování... ubytování... jak se to vezme.
Umlácení, uzdravení, upracování, umluvení, unudění... ubytování. Nechtěl bych ubytovat. Všeho moc škodí. I moc bytů někdy škodí.
12. 05. 2014 | 15:15

modrý edvard napsal(a):

Je dobře, že paní ministryně odpovědně pracuje a brzy přijde s dobrým zákonem.
Doufám, že v něm bude zajištěno, aby člověk, který se snaží (pracuje, pečuje o děti a tak) měl adekvátně lepší bydlení, než člověk, jenž se nesnaží a jen natahuje ruku.
A taky doufám, že to nebude z mojich daní.
12. 05. 2014 | 15:18

Sech napsal(a):

Nová vláda i sněmovna je sice snaživá, ale do očí bijí nekompetence některých person.
Nerad musím připustit, že se většinově jedná o ženy.
Naivita Tominové, neschopnost Jermanové řídit sněmovnu či nepochopení Válkové, že za přejeté policisty mohou soudy a ne registr. Posledně jmenovaná se alespoň nechala poučit.
12. 05. 2014 | 15:40

JAD napsal(a):

Ad neo:

Na sílu zapomeňte.
12. 05. 2014 | 16:03

Občan napsal(a):

Ci boha!!!

"...Neznamená to nutně, že stát musí byty pouze sám stavět nebo vlastnit. Byty pro sociální bydlení může vlastnit i samospráva, soukromník nebo družstvo. Zapojit se mohou také nestátní neziskové organizace. Stát – ve spolupráci s obcemi – ale musí nastavit taková pravidla, aby byly cenově dostupné byty k dispozici...."

POKUD nebude stavebníkem a pronajímatelem stát nebo obce/kraje, TAK zůstane situace tam, kde je dnes.
Žádné "neziskovky" ani soukromníci nebudou nic zajišťovat, pokud jim to stát nezacáluje. A je to živení "neziskovek" i soukromníků VELMI výnosný job - pro "neziskové managery", "proudžektisty" a majitele firem. Proty, jimž by měly být veřejné prostředky směřovány, nula od nuly pochází; a veřejné rozpočty klopí a klopí, aniž by se věci hnuly z místa.
"Sociální bydlení" a "soukromý vlastník" je protimluv.

Paní ministryně by si kupříkladu mohla (nechat) zmapovat opuštěná kasárna a poté se domluvit s ministrem financí na jejich přebudování na sociální byty. Kasárna jsou buď ve vlastnictví státu, nebo ve vlastnictví obcí. A zbytečně chátrají.
Navíc by tím mohlo vzniknout nemálo pracovních příležitostí pro ty, kdo by se na přebudování podíleli. I kdyby se měli podílet jen přenášením stavebního materiálu z místa na místo a úklidovými pracemi. Peněz na to má MPSV dost a dost; stačilo by necpat je do chřtánu "neziskovkám", soukromým firmám a dalším parazitickým subjektům na nesmyslné nicneřešící "proudžekty".
12. 05. 2014 | 16:10

xerox napsal(a):

paní mini ... čím si vysvětlujete , že v dobách ,, zlého ,, socialismu měli všichni kde hlavu složit a terazki v hodném demu ne ... ? ...

např. podle pořadů běžících na čt24 by se mohlo zdát , že nás krvelační komunisté vraždili tak dlouho , aby se na každého přeživšího nakonec s bytem dostalo ... myslíte , že je to pravda ... ? ...
12. 05. 2014 | 16:16

...................... napsal(a):

Já se jen nechci dočkat toho, že někdo kompetentní na mě vyrukuje s tím, že se válíme dva v baráku ( děti šli za prací a mají svoje ) a někteří chudáci se mačkají po deseti v jedné cimře.
Podotýkám, nikdy jsme od státu neinkasovali na bydlení ani korunu, jen jim každoročně rveme za trest daně.
12. 05. 2014 | 16:20

JAD napsal(a):

......................
Žádný strachy, výplod paní autorky patří do pokladu socdemáckých bajek. Nepamatujete si, kerak pan Sobotka svého času před volbami sliboval modré s nebe a pak byl nucen doznat, že citelně přestřelil?

Pořád jsou na programu nějaké volby, je tedy zapotřebí vnímat toto poselství jako předvolební "trhák".
12. 05. 2014 | 16:29

neo napsal(a):

JAD :

no nevim, dá se od nich čekat cokoli.
12. 05. 2014 | 16:35

Divobyj napsal(a):

Ládík
Otírejte si tu svou nevymáchanou mordu laskavě o někoho jiného,buďte tak hodný.
Pravopisných hrubek je tu všude spousta,nad čarou i pod ní.Kdybychom si je měli všechny vyčítat,nedělali bychom nic jiného,vy chytráku.
12. 05. 2014 | 16:42

Al Jouda napsal(a):

Bydlet v bytě může jen ten, kdo má pravidelný příjem, aby mohl platit nájemné. Ten, kdo žije ze sociální podpory by měl mít podle zákona nárok pouze jna přístřeší - a to je stanová osada v zimě s vytápěnými stany. Přístřeší bude také každého motivovat k rekvalifikaci a k snaze nalézt si práci, aby mohl normálně bydlet. Podle současných zákonů dostanou sociálně nepřizpůsobiví občané obecní byt, ten zdevastují, nájemné neplatí a chtějí další byt.
Takoví občané by neměli dostávat sociální dávky v penězích, ale jen v naturáliích. A měli by po chlastu a po cigárech :)))))
12. 05. 2014 | 16:42

............................... napsal(a):

JAD napsal(a): tak já strach nemám :) Jen od nich nečekám nic dobrého, jsou schopni vymyslet kdoví jakou debilitu. Místo aby hrábli na dáfky a hlavně na ty nenárokové, tak budou zvyšovat minimální mzdu.
Krasava se v PS oháněla tím, že vlastně ta sociální podpora je jen pár korun na osobu, jenže zapomněla dodat jaké ostatní dávky se dají sosat, včetně těch na bydlení. Korunu tomu nasadila s tím porodným.
12. 05. 2014 | 16:54

Joachym Brezina napsal(a):

Pane Občane, s těmi kasárnami máte částečně pravdu, ale otázkou je...nevzniklo by tak ve městě naráz gheto sociálně vyloučených? Kolik se jich do těch kasáren vleze? 800 ..1000? Představte si jak v menším městě najednou dejme tomu 1/6 obyvatel je sociálně vyloučených plus ti co tam už byli ...místní budou za tento projekt nesmírně vděčni. Kasárna povětšinou tvoří město ve městě, svojí rozlohou například.

Osobně jsem proti, ale nemám lepší návrh co s nimi.
12. 05. 2014 | 17:01

JAD napsal(a):

Ad ...................

Pokud vymyslí debilitu, pak je vše v pořádku. Takový výplod se přece dá snadno vyvrátit, obejít, napadnout....
12. 05. 2014 | 17:05

JAD napsal(a):

V mládí jsem byl poučen, že ženy jsou buď moudré anebo hezké. Obojí málokdy. Tak nevím...:-)
12. 05. 2014 | 17:13

franky napsal(a):

Je třeba zamezit transformaci rozvíjející se chudoby do sociální exkluze, která snižuje životní energii takto vyloučených jednotlivců, snižuje lidský potenciál, který je základem rozvoje inovací a zdrojem pokroku celé společnosti. Důstojné bydlení je pouze jednou ze základních lidských potřeb souvisejících s rozvojem člověka. Bavme se tedy o souhrnu projektů zajišťujících základní lidské potřeby, jejichž součástí může být i tzv. Sociální bydlení. Na prvním místě musí být opatření řešící rozvoj využívání lidského potenciálu, což znamená zejména řešení nezaměstnanosti, která je hlavní příčinou nízké ekonomické výkonnosti systému a tím hlavním zdrojem sociálních problémů. Bez zvýšení ekonomické výkonnosti systému se řešení důstojného bydlení dostane do fáze teoretizování a populismu.
12. 05. 2014 | 18:15

Občan napsal(a):

Pane Brezino,
ono by to tak právě vůbec nemuselo dopadnout.
Protože právě specifické uspořádání kasáren umožňuje účinnou kontrolu nájemníků a dodržování pravidel sociálního bydlení. Navíc umožňuje, aby v místě fungovala nejrůznější vzdělávací a sociální zařízení, a to vč. probační a mediační služby a dalších kurátorů, stacionáře, školka apod.
Kromě toho by tam mohl docela dobře fungovat i módní "co-housing" - tedy mezigenerační sdílení obytného prostoru., kasárna mívají pozemky, na kterých je možno provozovat malé zahrádky a vůbec nabízejí možnost KONTROLOVATELNÉHO a přitom důstojného bydlení.
Obce by si pochopitelně také mohly vybírat (stejně jako stát), komu takové bydlení umožní a komu ne. Primárně by mělo jít o bydlení pro chudé seniory, pracující chudinu a pro začínající bezúhonné rodiny s nedostatkem prostředků na zajištění bydlení v OV nebo v komerčních bytech.

Problémové osoby a rodiny by měly být umisťovány do rozptýleného komunitního (chráněného) bydlení, kde by na ně měl dohlížet sociální pracovník. Max. 6 rodin/osob na 1 socprac/kurátora. Jedině tak lze alespoň doufat, že se POSTUPNĚ změní situace ve "vyloučených komunitách". Jejich rozptýlením a dohledem nad nimi.
A ty, kteří by selhali i přes dohled a poskyntutí možnosti zlepšení své situace, ponechat osudu.

Úplně specifickou skupinou pak jsou nynější bezdomovci. Stát i obce je ignorují a zasahují pouze pokud něco provedou nebo pokud udeří mrazy a lidé neesteticky mřou po ulicích.
Aby se v oblasti bezdomovectví cokoli změnilo, musely by stát s obcemi nejprve vůbec zjistit, kolik je kde bezdomovců. Dále by musely zjistit, kolik z bezdomovců má zájem dostat se zpod mostu pod střechu. A PAK by musely vytvořit soustavu prostupného bydlení (počínaje homadnou noclehárnou až po samostatný byt) spojeného s důslednou sociální prací (primárně doklady a NEEXEKUOVATELNÉ penze/socdávky, sekundárně léčení a práce a teprve terciárně případné splácení PROKAZATELNÝCH dluhů).

Nic z toho ale v nápadech jak politiků, tak NGOsek nenacházím. Místo vytvoření a legislativního ošetření SYSTÉMU buď jalové nekonkrétní kecy nebo nahodilé nápady bez jakéhokoli kontextu.

Rekapča mi říká, že "Calvinistic theRoi". A já s ní souhlasím. Kalvinisté jsou sice velmi přísní, ale sociálno jim je vlastní.
12. 05. 2014 | 19:15

Ládik!!! napsal(a):

Divobyj -
když já potom nevím, jestli nejste Divobij.
12. 05. 2014 | 19:19

jura napsal(a):

Občan napsal(a): 16:10
přesně tak, ppkud si to sami nepostaví (za mzdu) a nebudou udržovat pod přísnými sankcemi, nikam se nedohrabeme
12. 05. 2014 | 19:24

občan napsala napsal(a):

na ostrov by to chtělo na př. ostrov se sopkou, která by nechala vydělat za sběr síry a kde by také nebylo co ukrást, jen se nasytit prací, ale to je diskriminace a jsme zase na začátku a tak to půjde pořád dokola, až se ten systém zhroutí a teprve potom je vyženeme
12. 05. 2014 | 19:44

SuP napsal(a):

".... až se ten systém zhroutí a teprve potom je vyženeme ...."

Omyl! Vyženou oni nás.
12. 05. 2014 | 19:49

Divobyj napsal(a):

Ládík!!!

Nevíte? .......
12. 05. 2014 | 20:05

KAteřina napsal(a):

Je pravda, že bydlení je pro mnoho lidí u nás tíživý problém. Je pravda, že stávající systém jim nedává možnost tento problém uspokojivě řešit. Je pravda, že je potřeba tento systém bydlení, vlastnění, privatizací, daní, dotací a podpor upravit. Je pravda, že stávající systém dotací na sociální bydlení byl od počátku zamýšlený jako tunel na okrádání státu.
Nejsem sběhlá v právu, ale mám pocit, že bydlení nepatří mezi státem garantovaná práva. Což je absurdní vzhledem k tomu, že potřeba bydlet je pro život mnohem důležitější než potřeba vlastnit, jejíž ochranou se stát neustále hystericky zabývá. Posilují práva vlastníků a mizí povinnosti s vlastnictvím spojené. Je to jeden z důvodů, proč v této zemi panuje "blbá nálada" a proč je nepříjemné tady žít.
Ale jestli systém sociálního bydlení paní ministryně zvorá (nejhorší varianta je: peníze nacpeme "subjektům", postavíme byty a do nich nastěhujeme příbuzné a známé "subjektů" a vzápětí byty zprivatizujeme), bude to ještě horší, než je to teď.
12. 05. 2014 | 20:36

David napsal(a):

Novinky.cz:

Sdružení nájemníků chce mapy nájmů, poukazuje na růst bezdomovectví

Sdružení nájemníků ČR volá po vypracování cenových map se skutečnými nájmy, jinak prý hrozí, že se zvýší počet lidí, kteří nebudou na činži mít. V pondělí před tím varoval předseda sdružení Milan Taraba. Cenové mapy reálných nájmů by podle něj měly být vodítkem pro soudce, kteří rozhodují spory mezi majiteli a nájemníky.

12.5.2014

Taraba odkázal na nedávný případ, v němž podle něj takový spor o výši činže nájemník prohrál, musí platit sumu požadovanou vlastníkem bytu a ještě uhradit soudní výlohy přesahující 100 000 korun. Nájemník i majitel šli k soudu každý s jiným odborným posudkem, které se ve stanovení nájmu lišily o 20 procent.

Soud podle Taraby přihlédl spíš k tomu, jaké ceny odpovídaly nabídkám pronájmu v dané lokalitě ze strany realitních kanceláří. Předseda sdružení proto míní, že v každém městě nad 20 000 obyvatel by měla existovat reálná cenová mapa odrážející nikoli nabídky realitních kanceláří, ale nájmy, jež lidé v místě opravdu platí.

V citovaném soudním sporu šlo podle Taraby o byt v Praze 3 o výměře 60 metrů čtverečních, nájemník nabízel čistý nájem bez poplatků 8500 Kč za měsíc, majitel chtěl 10 000 korun měsíčně. Soud dal za pravdu pronajímateli.

„Pokud by tento trend pokračoval, bude se zvyšovat počet bezdomovců,“ uvedl Taraba. Kritizoval také nařízení bývalé Rusnokovy vlády upravující v návaznosti na nový občanský zákoník postup pro případy, kdy se majitel a nájemník na nájemném nedohodnou. Kabinet podle něj nařízení „šil horkou jehlou“.

Novinky, ČTK

http://www.novinky.cz/finance/335982-sdruzeni-najemniku-chce-mapy-najmu-poukazuje-na-rust-bezdomovectvi.html

---------------------------------------

Aktualne.cz:

Ministři na Šluknovsku hledali ztracené miliardy. A našli

12.5.2014

Majitelé ubytoven nejen ve Šluknově inkasují od státu tisíce za holobyty pro chudé rodiny.
Ministři Marksová Tominová a Chovanec při pondělní cestě po Šluknovsku Ministři Marksová Tominová a Chovanec při pondělní cestě po Šluknovsku | Foto: Aktuálně.cz

Šluknov - Podlaha je jen betonová, na stěnách chybí omítka, místo skleněných tabulí je v oknech zasunutý nastříhaný koberec. Záchod se krčí v temném rohu na chodbě.

„Vodu tady máme. Ale jenom studenou,“ popisuje ochotně Dušan Ferenc ze Šluknova.

V bytě za železniční tratí prý bydlí se svou šestičlennou rodinou více než rok. Musí. Z předchozích obecních bytů ho vystěhovali. „Měl jsem problémy s dluhy. Nasekal jsem asi 150 tisíc,“ přiznává pokorně místní Rom...."

http://zpravy.aktualne.cz/domaci/sluknov/r~48169c80da0111e38f5c0025900fea04/

---------------------------------------

Novinky.cz:

Návrh mrakodrapu z kontejnerů naznačuje vývoj hotelových budov

12.5.2014

Architektonická společnost OVA Studio z Hong Kongu přichází s projektem hotelu z vyřazených lodních kontejnerů, které se díky důmyslnému rámu dají skládat podle speciální šablony do různých útvarů a svým obyvatelům mohou nabídnout i zahrádku nebo terasu...."

http://www.novinky.cz/bydleni/tipy-a-trendy/334699-navrh-mrakodrapu-z-kontejneru-naznacuje-vyvoj-hotelovych-budov.html

---------------------------------------

Bombaj - slumy

http://www.ownhome.cz/novinky/ostatni/274-bombaj-slumy

http://www.novyprostor.cz/clanky/419/nadeje-i-strach-indickeho-slumu.html

http://www.hedvabnastezka.cz/zeme/asie/indie/13180-reportaz-jak-se-zije-v-indickem-slumu/
12. 05. 2014 | 22:09

Firefly napsal(a):

Jistě, pravicové vlády chybovaly. Nebyly totiž pravicové.

Jak prosté, stačí zrušit příspěvek na bydlení.
12. 05. 2014 | 22:25

Firefly napsal(a):

David : U nás jsou tvrdší zimy než někde v Indii či Jižní Americe. Nehrozí tedy dlouhotrvající existence slumů.
12. 05. 2014 | 22:35

........................................ napsal(a):

Tominová v Událostech žvanila tak nějak korektně. Byl tam i cikán, nějaký terénní pracovník. Ten tak korektní nebyl. Pověděl, co my všichni dávno víme. Nasekají dluhy a odstěhují se jinam. Odstěhují se protože se bojí, že jim odeberou děcka. Kolotoč se stále točí. Nikdo není schopný pojmenovat situaci. Každý kolem krouží, jako kolem horké kaše. A opět asistenti pro děcka, pomáhat, bla, bla, bla. Kurnik, jsou to vůbec svéprávní lidé? Vždyť si bez asistenta neumějí ani utřít zadek.
12. 05. 2014 | 23:41

jak řešit NEJEN bytovou otázku? napsal(a):

K rukám vedoucí sekretariátu MPSV ČR Tominové:

Paní ministryně, se svými léty agresivní až zaslepené - a poté špatně maskované feministické agendy - není vhodným člověkem, který by měl vést agendu a práci tak rozsáhlého ministerstva, navíc s tak velkým rozpočtem.

Její emoce, ideologická zaslepenost a povrchní znalost problematiky, hlavně pokud se týká reality a ekonomické stránky problémů je podobná neschopnosti koaliční Jermanové nebo Válkové a mezi blogery aktualne.cz a občany činnými ve veřejné správě Zwrytkové-Hamplové.
13. 05. 2014 | 08:51

SuP napsal(a):

jak řešit NEJEN bytovou otázku? -
".... K rukám vedoucí sekretariátu MPSV ČR Tominové: ...."

Typický příklad breku na sousedním hrobě.
Tohle musíte poslat na přecedu Vládi. Ten tam může nasadit jinou kvótu.
13. 05. 2014 | 09:08

češka napsal(a):

Paní ministrině,
asi před 30 lety jsme měli chalupu v Rožanech a pravděpodobně dědeček ve Vašem článku zmiňovaného pana Ference byl nejen našim sousedem, ale i organizátorem druhé svatby mé matky, pochopitelně i vítaným hostem.
Na chalupě se nikdy nic neztratilo, dokonce i zapomenuté prádlo na šňůře.
Větší děti pana Ference se učily v Bytexu, nebo tam, nebo v kamenolomu, pracovaly.
Soužití chalupářů - většinou pedagogů s místními bylo dobré.
Bytex již neexistuje a žádná nová pracovní příležitost nevznikla, když jsme tam byli cca před 6-ti lety naposled, byly v Rožanech samé vietnamské krámy, zmizel i rybník, ve kterém jsme se koupali.
Nevím kam zmizela stáda skotu, která se na kopcích pásla hlídaná jen el. ohradníkem, snad zůstaly ostružiny v místech dřívějších chalup.
Škoda, že Vaše ministerstvo nemůže obnovit výrobu koberců, která měla na šluknovsku, dřive velice bohatém regionu předválečného Československa, bohatou tradici.
13. 05. 2014 | 09:16

Joachym Brezina napsal(a):

Pane Občane,
popisujete z mého pohledu ideální stav, který dle mého není realizovatelný. Ideální je pokud se obec stane vlastníkem kasáren, ale ty řekněme si to jsou povětšinou v zuboženém stavu a je třeba do nich investovat, na což obec nemá ani s dotacemi. Navíc mnohdy armáda nechce prodat za korunu ale za nějaký ten milion, což také rozpočty obce nepokryjí.
Navíc je reálné, že za požadovanou částku to odkoupí soukromý subjekt, sestěhuje tam cikány z širého okolí, protože z toho udělá nějakou ubytovnu a celý ten sociální problém hodí na město.
Nefantazíruji, pouze obsáhle popisuji, čemu se podařilo zabránit v jednom menším městě.
S těmi zahrádkami nevím, konkrétně tyto kasárna jsou betonová plocha od nevidím do nevidím, no zase...:) pokud by ten beton museli okopávat, neměli by čas na vylomeniny :)
13. 05. 2014 | 09:18

SuP napsal(a):

....................... -
".... Pověděl, co my všichni dávno víme. Nasekají dluhy a odstěhují se jinam. Odstěhují se protože se bojí, že jim odeberou děcka....."

Dokud nebude zrušena možnost používat děcka jako nástroj na těžbu státních peněz, nedojde ke změnám, natož k lepšímu.
A to prosím jsem i nadále propagátorem myšlenky, že nezaměstnaní, nezaměstnatelní a nemocní Romové by měli být převedeni mezi státní zaměstnance s garantovaným minimálním příjmem, s pracovním zařazením "Cikán" (název není podstatný). To by teprve položilo základ ke spravedlivému pracovně-právnímu zařazení se všemi právy, povinnostmi a sankcemi. My vám a teď ukažte, co vy nám ......
Obávám se ale, že ..."vy nám taky...."
13. 05. 2014 | 09:45

KAteřina napsal(a):

Firefly:
Pravicové (a bohužel i levicové) vlády chybovaly, když zprivatizovaly veškeré státní byty tak, jak to udělaly - stávajícím nájemníkům za cenu menší než směšnou plus pozemky zdarma.
13. 05. 2014 | 11:14

Yosif K napsal(a):

1) Zákon o sociálním bydlení ale v žádném případě nebude zákonem o rozdávání bytů..........
2) Místo toho musí stát zajistit dostatek slušného a cenově dostupného bydlení.

KONEC CITATU.
ad 1) Zákon o sociálním bydlení nebuide zákonem o rozdávání bytů zadarmo ale pouze SKORO ZADARMO. Neberte něco co bude skoro zadarmo. Rozdělovat budou sosálisté tradičním voličům sosálistů.
ad 2) .....a tohle znamená co???? Cenově dostupné = subvencované = skoro zadarmo. Pořadníky budou určovat sosálisté........

Tímto způsobem se za pouhých pár desítek miliard Kč ročně podaří posílit extremně tvrdé jádro voličů CSSD........................

Ï za totáče byly byty skoro zadarmo - pro SVAZ ZNÁMÝCH.......
13. 05. 2014 | 12:05

Yosif K napsal(a):

xerox napsal(a):
paní mini ... čím si vysvětlujete , že v dobách ,, zlého ,, socialismu měli všichni kde hlavu složit a terazki v hodném demu ne ... ? ...

12. 05. 2014 | 16:16
KONEC CITATU.
I zas socíku bylo 12-20 romskýcvh spoluobčqanů v jedné chatrči s igelitovými okny - akorát se o tom nesmělo psat.

Za socíku statisíce dnešních vágusů měli pracovní povinnost a vegetovali na zemědělských, hutnických a hornických ubytovnách a předstírali práci a platili jsme to všichni.

Jelikož dnes jest pracovní povinnost odsuzována levicovými krasoduchy jako otrokářství, vágusové nemusí předstírat práci a zároven mohou bydlet kde se jim zlíbí.

Jsem zvědav jak se to s těmi socálními byty zadaří a zda se socalistům povede postavit 50 tisíc socálních bytů a ubytovat v nich po dobrém vágusy a boweráky kteří CHTĚJÍ bydlet v parcích nebo v zemljankách.
13. 05. 2014 | 13:08

češka napsal(a):

To Yosif K
Šluknovský výběžek byl za 1. republiky vzkvétající průmyslová oblast.
Po vystěhování Němců tam zbyla spousta nemovitostí, které byly rozdány skoro zadarmo, i na mnoho Cikánů se dostalo. Práce bylo dost, v Bytexu, kde se tkaly koberce, v kamenolomu a v zemědělství - hlavně pastevectví.
Po Němcích zbyly rekultivované říčky, dokonce ani jejich koryta nepřipomínala skládku.
Cikáni ve Šluknově pracovali.
Dnes tam funguje jenom kamenolom.
Kdo za to může?
Máme x státních budov, ve kterých jsou položeny koberce z dovozu.
Dáváme x peněz na neúčinné programy zaměstnanosti.
Kdyby tam někdo postavil novou fabriku, přiveze si dělníky z Ukrainy. Má to logiku?
13. 05. 2014 | 14:52

SuP napsal(a):

češka -
Zlatý komunisti.

Zkuste si půjčit, postavit fabriku a nabídněte v ní cikánům práci. Ulíbaj vám ruce až ke kolenum.
13. 05. 2014 | 16:42

xerox napsal(a):

Yosif K & company

,, Jeden den za druhým jde
a já den ze dne spím jinde
a tak den co den mívám jen jeden zlý sen

Jaký bude příští den,
kde se probudím za týden,
co je do života jen ze dne na den

Darmo bdím a přemítám,
darmo si nohy ulítám
a tak ať dělám co dělám práci nemám

Hledám ve dvou, hledám sám,
někde kleju, někde žebrám,
ale večer zas o hladu ulehám
a nic víc ,, ...

http://goo.gl/ZWOPi5
13. 05. 2014 | 19:04

queribus napsal(a):

Naprosto nechápu údajnou "potřebnost" zákona o sociálním bydlení, když:
a) v ČR jsou desetitísíce volných bytů prakticky ve všech lokalitách....
b) v ČR jsou početné tisíce volných (řekněme skromnějších) rodinných domků na venkově.
c) ČR patří k absolutní špičce zemí, v nichž má obyvatelstvo obyvatelné rekreační objekty.
d) Neexistuje žádná "bytová tíseň" a prostorový komfort bydlení patří k evropskému nadprůměru
e) Příspěvky na bydlení jsou vypláceny prakticky komukoliv, kdo si o to řekne.... (a téměř bez ohledu na skutečné náklady jeho bydlení).
f) Prakticky všichni cikáni (ač vykazují místy až 85% nezaměstnanost) bydlí v bytech... (sice povětšině nevalných, ale obyvatelných, přičemž "kulturu bytového prostředí" si vytvářejí v drtivé většině sami.)
g) Ceny bytových domů (často i nájmů) v severních oblastech státu jsou velmi nízké a silně pod svou "reálnou stavební" hodnotou; tj.pokud by byly rozumně nájemně užívány...
h) V mnoha případech je placení nájemného až poslední preferenční položkou rodinných výdajů (po tabáku, alkoholu, herních automatech, případně drogách...)
(Takto bych mohl pokračovat zřejmě až do vyčerpání všech písmen abecedy...).
A v této situaci volají představitelé (zpravidla naprostí ekonomičtí diletanti) soc.dem. o potřebě výstavby dalších desetisíců zcela zbytečných bytů, u kterých je jisté jen jedno: nikdy se nezaplatí a na jejich provoz budou doplácet všichni ti, kteří ke svým bytovým záležitostem přistupují zodpovědně (přirozeně včetně řádně platících nájemců).....
13. 05. 2014 | 22:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy