Zločin na mladé generaci

26. 05. 2014 | 11:34
Přečteno 6781 krát
Při návštěvě Šluknovska mě nešokovaly podmínky, ve kterých lidé bydlí (Krásná hesla šokovaných ministrů, Stanislav Křeček, Právo 14. 5.). Vyloučených lokalit jsem navštívila už několik a viděla jsem mnohem horší ubytovny. Přesto jsem si jeden velký šok skutečně odvezla. Byl to pohled na desítky dětí všeho věku na sídlišti ve Varnsdorfu, kterým nikdo nenabízí žádné volnočasové aktivity.

Smysluplně trávit svůj volný čas přitom potřebují jako sůl všechny děti. A o těch ze sociálně vyloučeného prostředí to platí ještě několikanásobně víc. Dětem je potřeba se věnovat a rozvíjet jejich schopnosti. Školákům je třeba pomáhat s doučováním a puberťáky zabavit tak, aby z nudy a beznaděje nesáhli po drogách. Stojí to minimální finanční prostředky. Efekt je z dlouhodobého hlediska k nezaplacení.

Nevěnovat se dětem považuji za zločin páchaný na mladé generaci. Teprve v těchto dnech – po několika letech – se schyluje k tomu, že se město dohodne s neziskovou organizací, která se bude dětem věnovat. Platí, že kdo si hraje, nezlobí. Organizované mimoškolní aktivity dětí tak určitě přispějí i ke snižování sociálního napětí mezi převážně romským sídlištěm a „většinovou“ protější stranou ulice. Skrze kontakty s dětmi se totiž také lépe navážou kontakty s jejich rodiči.

Výhodný byznys s chudobou se u nás rozjel zejména za Nečasovy vlády. Politici z tehdy vládnoucích stran měli plná ústa toho, jak znemožní zneužívání sociálních dávek. A přitom kvůli nim mezi lety 2009 a 2013 stoupl jen doplatek na bydlení víc než čtyřnásobně.

Po zničení fungujícího systému sociální práce na obcích a privatizaci jejich bytového fondu už podnikatelům s chudobou nic nebránilo začít sociální dávky pro ty nejchudší zneužívat ve velkém. Tato vláda nemůže během pár měsíců napravit situaci, která vznikala mnoho let. Třeba privatizace obecních bytů probíhá už od devadesátých let. Zákonné omezení doplatku na bydlení také není samospasitelné a lidi z ubytoven pryč nedostane. Jedná se ale svého druhu o „první pomoc“.

Chceme zabránit tomu, aby skupování nemovitostí a sestěhovávání těch nejchudších do umělých ghett bylo pro „podnikatele“ supervýhodnou investicí s rekordně rychlou návratností.

Ruku v ruce ale musí jít posílení terénní sociální práce a zákon o sociálním bydlení. Na něm se musejí společně podílet stát i obce. Opravdový efekt se objeví až za několik let. Ale já mohu alespoň s čistým svědomím říci, že jsme se na cestu správným směrem už vydali.

Text vyšel v deníku Právo v pátek 16. května.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

K.V napsal(a):

Marxová Tominová zase objevuje Ameriku.
Konečně někomu dochází jaké zmatky jsme napáchali při cinkání klíči.
Obyvatelstvo se musí živit prací, každý si za svůj plat pořídí bydlení a živobytí.tAM BUDE ŽÍT SLUŠNĚ A DODRŽOVAT ZÁKONY. Děti chodí do školy, a o zájmovou činnost se tehdy staral PIONÝR, různé zájmové kroužky, také Sokol a Svazarm. Tam si mimo jiné odbyli a získali praxi studenti pedagogiky.
Nepotřebovali jsme vyhazovat desítky miliard za neziskovky, nikdo nemusel žebrat u Armády spásy o polévku, ohřátí ve stanu a obnošené hadry. Neexistovali bezdomovci, vybydlená gheta, žebráci a nezaměstnaní, exekuce.
Nikoho neplatili za to že PARAZITUJE A NEPRACUJE.
.
JAK PROSTÉ
26. 05. 2014 | 11:45

Ives napsal(a):

Ty děti nejsou bezprizorní jako Makarenkovi svěřenci. Mají své rodiče, kteří by se měli svým dětem věnovat a jejich volný čas jim organizovat, jako se to děje v běžných rodinách. Ke zmiňovanému obchodu s chudobou, viděl jsem reportáž v ČT, kde romská rodina, nerespektující pravidla bydlení, které jim stanovil jejich dobrodinec, který je ubytoval, suše prohlásila, že se nehnou a pokud ano, tak chtějí, aby jim pronajímatel zajistil nové bydlení. Kupodivu jim dal za pravdu i právník a tím potvrdil slova tlusté matky rodu, že to, co řekla ví velmi dobře a mají na to právo. Tak si říkám, proč tito lidé, očividně erudovaní v oblasti občanského práva, mají problémy s výchovou a profesním uplatněním?
26. 05. 2014 | 11:54

Petr. napsal(a):

Paní ministryně,
zatím jen mluvíte a skutek utek. Máte pravdu, že královské doplatky a jiné platby za bydlení, zavedli jiní (i za vlád ČSSD), změna je ale jednoduchá. Jeden Váš podpis. Ale vy politici, nemáte jednoduchá řešení rádi. Co by jste potom dělali? A pak ti co každodenně chodili poctivě do školy, popř. do učení a nyní chodí celý život poctivě do práce to zaplatí.
26. 05. 2014 | 12:05

Yosif K napsal(a):

K.V napsal(a):
1) Marxová Tominová zase objevuje Ameriku.
Konečně někomu dochází jaké zmatky jsme napáchali při cinkání klíči.
2) Obyvatelstvo se musí živit prací, každý si za svůj plat pořídí bydlení a živobytí.tAM BUDE ŽÍT SLUŠNĚ A DODRŽOVAT ZÁKONY.
3) Děti chodí do školy, a o zájmovou činnost se tehdy staral PIONÝR, různé zájmové kroužky, také Sokol a Svazarm. Tam si mimo jiné odbyli a získali praxi studenti pedagogiky.
4) Nepotřebovali jsme vyhazovat desítky miliard za neziskovky, nikdo nemusel žebrat u Armády spásy o polévku, ohřátí ve stanu a obnošené hadry.
5) Neexistovali bezdomovci, vybydlená gheta, žebráci a nezaměstnaní, exekuce.
Nikoho neplatili za to že PARAZITUJE A NEPRACUJE.
.
JAK PROSTÉ
26. 05. 2014 | 11:45
ad 1) Totáč byl 5 minut před bankrotem. Právě proto že živil lidi kteří nepracovali ale někdo je zaměstnávat musel.
ad 2) o i za totáče bydleli Romové v ulicích kam se bílý člévěk bál chodit. V mnoha případech též v zemljankových a igelitových bidonvilech. Kde jste za totáče žil? V KOKOSU - sídle KV KSC?
ad 3) počet romských dětí navštěvujících kroužky byl prakticky NULA.
Byla o něco lepší docházka romnských dětí do školy - ty však byly stejně nezvladatelné jako dnes.
ad 4) Místo Armády spásy živily Romy státní podniky jako VSŽ, Poldi, NHKG a státní statky jako Jeseník. Co tam Romové dělaly a jak byli užiteční - poptejte se. Kdo nedělal nic, stejně jej nebylo možno vyhodit. Podnik by ztratil "bílý lístek".
ad 5) Bezdomovci byli uklizeni na státní statky a do ubytoven VSZ a Poldi atd. Gheta existovaly - i když jich bylo méně - a byly totálně zpustlý.

Suma sumárum za komunismu bylo Romům o něco lépe - protože existoval de facto režim nucených prací. Toto dnes levičáci nemohou připustit. Na Slovensku je výplata dávek vázána na uklid obcí - v čechách toto levičáci označují za otrokářství.
26. 05. 2014 | 12:09

občan-volič napsal(a):

Paní ministrině, ty děti mají rodiče. Koho obviňujete ze zločinu ? Od útlého mládí jsem poslouchal teorie o komunismu. Nevěřil jsem tomu, že se toho mohu dožít.
Nyní už 20 let žije část naší společnosti v komunismu na druhou ! Cikánské-Romské etnikum, které obývá tzv. vyloučená gheta vůbec nepracuje. Tedy popřelo komunistické heslo, že v komunismu, každý pracuje dle svých schopností. Jinak vše naplňují, tedy dostávají vše dle svých potřeb. Mezi hlavní potřeby patří alkohol, cigarety a drogy. Volnočasová aktivity plně realizují v hernách všeho druhu.
Prosím o odpověď, zda Cikáni-Romové v ČR dosáhli svou živ.úrovní komunismu.
Pokud ne, zajímá mne v čem ještě zaostávají !!!
26. 05. 2014 | 12:16

Divobyj napsal(a):

Autorka

Ano,máte pravdu.Investice do dětí je dobrou investicí.
Každoročně se evropské miliardy ztrácejí v černých dírách pol.stran,kapsách etnobyznysmenů a pod.Starejte se o volný čas VŠECH sociálně slabých dětí!
To je správná cesta.
26. 05. 2014 | 12:21

Jan napsal(a):

Tak si je paní Tominová vezměte všechny na ministerstvo a uspořádejte pro ně volnočasovou aktivitu a za dvě hodinky se budete divit, co vám z ministerstva udělají a co tam po nich zbude - nebo spíš nezbude.
26. 05. 2014 | 12:25

David napsal(a):

"...Ale já mohu alespoň s čistým svědomím říci, že jsme se na cestu správným směrem už vydali. ..."

----------------------

Jen řečičky, to je ta cesta správným směrem? Řeči to nevyřeší, když skutek utek.

Jen to přiznejte, že vůbec nevíte jak v tržním systému zabránit podnikatelům v jejich supervýhodné investicí s rekordně rychlou návratností.
26. 05. 2014 | 12:39

U sousedů napsal(a):

Čí jsou to děti? O rodičích těch dětí není v blogu ani slovo. Matky přece dostávají rodičovské příspěvky. To nejsou příspěvky na cigarety a pivo, to jsou peníze, které dostávají matky, aby mohly být s dětmi doma a věnovat se jim. Jít s dětmi na procházku nestojí nic. Jen trochu energie.
26. 05. 2014 | 12:42

Sech napsal(a):

To je na Nobelovku! Prozatím majorita nepřizpůsobivým platí ze svých daní horentní sumy za ubytování a v případě potřeby se flexibilně stěhuje z míst, kde byly její majtek nebo nemovitosti díky přítomnosti ubytoven trvale znehodnoceny.

Nová ministyně zjistila po čase v úřadu, že forma finanční účasti je pasívní, že je to zatraceně málo. Proto požaduje, aby se kromě toho majorita aktivně ujala potomků nepřizpusobivých, zajistila jim kulturní vyžití, sportovní zázemí a dohlížela nad jejich volným časem.

Možná jsem si to jen špatně vyložil, ale o rodičích oněch dětí nebyla u Tominové žádná zmínka.
26. 05. 2014 | 12:54

K.V napsal(a):

Yosife, opět jste jen ukázal, že patříte mezi ty, kteří považují ze nějvětší zločin že se za komunistů lidé museli mýt, udržovat pořádek, respektovat zákony a pracovat.
Někteří jiní si ovšem myslí že když tu někdo žije, neměl by parazitovat, měl by se nějak podílet na chodu společnosti.
V tomhle jsme opravdu každý někde jinde, já vidím rozdíl mezi svobodou a parazitováním.
.
.
Vaše věta " bezdomovci nebyli protože byli uklizeni na ubytovny" patří vytesat do kamene. Ano, lidé pracovali a měli byt, v nejhorším alespoň dočasně ubytovnu
26. 05. 2014 | 12:56

gaia napsal(a):

no ono organizovat dětem volný čas celodenně snad ani nejde, děti vždy chodily do kroužků, dle svých zájmů a chuti,a stejně jim ještě zbylo spoustu času na kamarády lítání po ulici nebo pláccích.
Ale vás asi zarazilo to množství cikánských dětí behajících po ulici, neb občané zastávající r strategii rozmnožování maji zcela jiné generační rozvrstvení populace, než občané s k strategií.
Bílá civilizace má pyramidu obrácenou vrcholem dolů,nejvíce je starých lidí, kde je špatná lékařská péče, pak to připomíná strom, je velká dětská úmrtnost a po dosažení určitého kritického věku najednou všichni vymřou, no a cikáni mají takovou porodnost, ze se mnozí geometrickou řadou, a mají pyramidu s vrcholem nahoře. Na Slovensku jich bídě za 10 let již 10%, 20% pak dosáhnou za dobu poloviční,30% opět za poloviční atd.až většinu populace budou malé děti a mladí množící se jedinci.

Viz heslo populační dynamika společenstev
26. 05. 2014 | 13:03

Ludva napsal(a):

velice dobrá iniciativa, volnočasové aktivity pro děti jsou asi to nejlepší. pro lidi žijící v Praze, kde jsou tisíce kroužků (a děti jsou už skoro překroužkované ;-) jsou místa, kde tyto aktivity naopak úplně chybí. a myslím, že pro začlenění Romů do české společnosti jsou tyto dětské aktivity výborným řešením.
26. 05. 2014 | 13:04

Yosif K napsal(a):

K.V napsal(a):
1) Yosife, opět jste jen ukázal, že patříte mezi ty, kteří považují ze nějvětší zločin že se za komunistů lidé museli mýt, udržovat pořádek, respektovat zákony a pracovat.
2) Někteří jiní si ovšem myslí že když tu někdo žije, neměl by parazitovat, měl by se nějak podílet na chodu společnosti.
V tomhle jsme opravdu každý někde jinde, já vidím rozdíl mezi svobodou a parazitováním.
3) Vaše věta " bezdomovci nebyli protože byli uklizeni na ubytovny" patří vytesat do kamene. Ano, lidé pracovali a měli byt, v nejhorším alespoň dočasně ubytovnu
26. 05. 2014 | 12:56
ad 1) omyl - ´toto si myslí CSSD a KSCM - ti řva,li kdzž lidi měli zametat pro obec.
ad 2) Obratte se na CSSD a KSCM - odtam přišel podnět k US aby byla zrušena možnost chtít za socýální dovky nějakou práci - na rozdíl od Slovenska.
ad 3) ano vágusové byli uklízeni na ubaytovny Poldy a NKHKG a VSZ a tam brali plat za to že se pomalu upíjeli k smrti. Na to že lidé museli mít pracovní poměr a plat at pracovali nebo nepracovali (=socalistické socální jistoty) celý totáč nakonec zkrachoval ekonomicky. ¨

Pokud chete zaměstnávat vágusy z Karláku a Romy ze Šluknova, proč už nemáte nějakou soukromo-socalistickou firmu která by je "výhodně" zaměstnávala"? Aha - toto lze praktikovat jenom za státní peníze, že ano.......
26. 05. 2014 | 13:09

Martin napsal(a):

Marksová-Tominová si z nás opět a znova dělá legraci.
Ve Varnsdorfu tak jako všude jinde mají Dům Dětí a Mládeže, Základní Uměleckou Školu a mnohé další, tedy volnočasových aktivit je přiměřeně místu a ne že ne.
Že cigánští rodiče mají jiné priority než děckám zaplatit nějakou volnočasovou aktivitu, je problém těch cigánských rodin a ne státu. Požadavek na další extra podkuřování cigánským rodinám formou bezplatných mimoškolních aktivit pro cigánské děti je plivnutí do tváře spořádaným pracujícím rodinám.
26. 05. 2014 | 13:10

Ludva napsal(a):

chápu, že pro spoustu lidí tohle může být objevem století srovnatelným s objevem Ameriky, ale dosud pro to nikdo nehnul brvou, a právě pro začlenění romských dětí do české (bílé) společnosti by tohle mohlo být fungující řešení.

aspoň by se mohla přestat démonizovat obecně romská otázka, kdy se z nich, a to jsou to obyčejní lidé, dělají bezmála krvelační zabijáci číhající někde za rohem, kterých je dobré se jen a jedině bát... ;-)
26. 05. 2014 | 13:11

gaia napsal(a):

Sech

ale toje preciv souladu s r strategií rozmnožování.
Máte určitou energii, kterou můžete věnovat rozmnožování.Buď investujete do kvantity nebo do kvality, pokud do obého, můžete do kvality investovat jen půl energie a půl do kvality,neb více té energie nemáte.
Pokud investují veškerou energii jen do kvantity a budu předpokládat, že o tu kvalitu se postará jiný, musím tech děcek mít fakt hodně, abych měla jistotu,že alespoň někteří přežijí a něco z nich bude. Ale to se pak může ministryně na návštěvě fakt leknout, kolik těch děcek kolem baráku fakt je.
26. 05. 2014 | 13:13

Martin napsal(a):

Ludva: Kdyby cigáni byli obyčejní lidé, žádná cigánská otázka by nikdy nevznikla.
26. 05. 2014 | 13:13

strýc virus HxNx napsal(a):

Yosif K se opět blýskl svým vycíděným intelektem!
26. 05. 2014 | 13:14

Yosif K napsal(a):

Suma sumárum za komunismu bylo Romům o něco lépe - protože existoval de facto režim nucených prací. Toto dnes levičáci nemohou připustit.

Na Slovensku je výplata dávek vázána na uklid obcí - v čechách toto levičáci označují za otrokářství.

V Brazilii jest výplata dávek pro celou rodinu vázána na školní docházku dětí. Ani toto nemohou levičáci v čechách připustit - byl by to údajně rasismus proti Romům......

Pokud by školní docházky byla takto vynucována, bylo by možné zajistit i účast romských dětí na něčem smysluplném v kroužcích....... nejlépe doučovacích.....

...romská kapela a pinec nejsou všechno......
26. 05. 2014 | 13:14

gaia napsal(a):

Ludva

no v Praze že je překroužkováno, když plavání batolat stojí 10 lekcí 2 500 a klub pro předškoláky, 3,5 hodiny dopoledne bez jídla 4x za měsíc taky tolik.
Už vidím, jak to Rom na dávkách platí svým 8 dětem.
26. 05. 2014 | 13:17

Pavel13 napsal(a):

Děti majority po ulici neběhaly, nebyly v kroužcích, ale doma u kompu. Co je vlastně lepší? Zase si nenalhávejme, že mezi majoritním a minoritním etnikem existuje taková propast odpovědnosti a neodpovědnosti za potomky. Děti by ale neměly doplácet na to, že si vybraly špatné rodiče. Tady souhlasím s paní ministrantkou, že by stát mohl nespravedlnosti zmírňovat.
Vezměme si to i z druhé strany. Kdo bude jednou hrát u nás fotbal (aj.sporty)? Děcka od kompu nebo import z brazilských favel nebo dnešní děti ulice? Pár korun do nějakého plácku a nějaká odměna pro trenéry nemusí být špatnou investicí.
26. 05. 2014 | 13:20

gaia napsal(a):

Pavel13

Cikáni nedokáží obstát v konkurenci,pochybuji, že by dokázali konkurovat fotbalistům z favel.
26. 05. 2014 | 13:25

jarpor napsal(a):

"Nevěnovat se dětem považuji za zločin páchaný na mladé generaci. Teprve v těchto dnech – po několika letech – se schyluje k tomu, že se město dohodne s neziskovou organizací, která se bude dětem věnovat. Platí, že kdo si hraje, nezlobí. Organizované mimoškolní aktivity dětí tak určitě přispějí i ke snižování sociálního napětí mezi převážně romským sídlištěm a „většinovou“ protější stranou ulice. Skrze kontakty s dětmi se totiž také lépe navážou kontakty s jejich rodiči."

Není zcela pravdou, že autorka se o rodičích nezmiňuje... zmiňuje.
Prý se přes děti mohou lépa navázat s nimi kontakty... Hmm... a cotak z pozice ministerstva navázat kontak že kdo neposílá děcka do školy tak je bez přídavků ? Co navázat ontakt, že normální je, aby se o děcka starali primárně rodiče a ne obec a neziskové organizace ?

Kdo páchá na těch děckách zločin ? Obec ? Okolí ? Nikoliv madame Tominová. Jejich rodiče.

Je především třeba nazývat věci pravými jmény ... a to i v případě cigánských dětí. Neobjevovat Ameriku a ještě si ji zkreslovat...

Soudím, že by paní ministrně potřebovala jako sůl vyzkoušet si soužití v těch lokalitách a vzít pár těch děcek k sobě a provozovat s nimi volnočasové aktivity... Pro začátek by možná stačilo provozovat s nimi školní docházku....

Hezké odpoledne
26. 05. 2014 | 13:36

Ludva napsal(a):

gaia:
kde na to brát, to je dobrá otázka, proto si myslím, že by to mělo zastřešit ministerstvo a peníze z rozpočtu. tady to skutečně trh nevyřeší, protože ty ceny jsou neúnosné. v momentě kdy se ušetří za jeden kilometr dálnice, tak budou peníze na tyhle aktivity na celej rok ;-))
26. 05. 2014 | 13:38

Analytik napsal(a):

Kdo by dokázal nabídnout dětem nepřizpůsobivých lepší volnočasové aktivity, než ty, které si užívají nyní? Vždyť jim ani žádný volný čas nezbývá!
Přes den utrácejí v hernách a po nocích shánějí peníze na další skvělý den.
Chtějí se vyrovnat svým plodičům, kteří jsou jim zářným příkladem. Dokud budou příspěvky v nouzi vyšší než průměrný plat, nic jim neschází!
26. 05. 2014 | 13:42

K.V napsal(a):

Yosife, zapletl jste se do toho tak, že protiřečíte sám sobě.
Vaše teze?
- 1/ Za komunistů cigáni pracovali, ale byl to systém nucených prací a totalita
-2/ Když měli za sociální dávky pracovat, byli to zlí komunisté a levičáci kdo to prohlásil za otrokářství.
Zato v takové Brazílii, na Slovensaku je výplata dávek vázána...
.
Takže cigáni nepracují a mohou za to komunisté??
.
Tak co vlastně chcete? Mají cigáni pracovat nebo ne??
26. 05. 2014 | 13:43

Rippa napsal(a):

Už taky Slovensko se stává naším (nedostižným) vzorem. Jak tedy tam řeší paní ministryní objevené problémy?
26. 05. 2014 | 13:48

Jana napsal(a):

Mně se zdá zvrácená ta skutečnost, že když někdo žije léta na sociálních dávkách, naříká, že nemá na živobytí, ale přesto zvládne úspěšně plodit další a další potomky. Bez odpovědnosti k tomu, že by jich měl jen tolik, kolik uživí nebo neměl žádné, když nemá na živobytí a tudíž je živit nemůže. Soudný člověk se přece zamýšlí nad tím, jestli dítě zvládne uživi a v 21. století plánuje počet dětí podle této skutečnosti.
26. 05. 2014 | 13:50

Zdeněk Brom napsal(a):

Paní autorko,

mnozí Vám to již napsali správně. Vy zcela ignorujete, že prvotní příčinou je péče rodičů.

Ze školní praxe Vám pak mohu potvrdit, že těmto dětem je věnována nadstandardní péče a nadstandardní finanční prostředky. Výsledek je stále 0, protože pokud nespolupracuje rodina, pak je vše marné.

Divobyj Vám také napsal další důležitou věc: "Starejte se o volný čas VŠECH sociálně slabých dětí!" Zatím se řídíte pouze ohledem na rasu a národ.

Mohu vám dát i doporučení, kterého se zděsil jistý Kocáb. Nastěhujte se do podobné lokality a pozorujte problém delší dobu. Zkuste jít učit do školy..... Z vládních povozů vše vypadá vždy trochu jinak.
26. 05. 2014 | 13:53

Jan K. napsal(a):

K.V. napsal:
"Nikoho neplatili za to že PARAZITUJE A NEPRACUJE"
Vy nevíte, že existovaly ÚV KSČ, KV KSČ, OV KSČ atd.?
26. 05. 2014 | 13:56

fafnir napsal(a):

inu Gaio
Cikán na dávkách je nezamestnaný, tedy doma.Může tedy své děti vychovávat.Nemusí jim platit plavání,může je učit sám plavat.Může je doučovat matematiku,Český jazyk,fyziku,chemii,biologii,učit je jak se bere do ruky pilka,pilník,lopata, hrábě,zednická lžíce.Máma může učit svén dcery vařit,prát,žehlit,nebo jezdit na traktoru a obsluhovat soustruh,ať je to správně gender.Že si dělám srandu.To Marx Engls Tominová také.
Ona soudí,že rodiče nemají při své nezaměstnaosti na děti čas,a pak chudáky děti nikdo nenaučí,že když se ostraní opěrný sloup,že na něj dům spadne.
Že by ona gender soudružka dospěla k názoru,že by nezaměstnaní rodiče měli především ráno vstát,dohlédnout na to,aby děti,čisté a upravené dorazily do školy,a tam se učily,to soudružku Marx Leninovou nenapadne.To raději spíše nápadně než nenápadně přihraje nějakou tu miliardu neziskovkám.Právě na úkor dětí,o něž se rodiče starají ,přesto,že mají mnohem méně času,díky zaměstnání,a platí daně které jdou těm neziskovkám,než ti nebozí asociálové.
26. 05. 2014 | 13:57

jarpor napsal(a):

Jana

Nejste sama... leč jste /jsme/ příliš staromódní... přece jich to plození potomků živí... !! Bez nich by nebyly ty přídavky... z čeho by žili, chudáci... Račte to pochopit.... :-)

Paní Tominová vidí problém s volnočasovou aktivitou... Za tu přece ti rodičové nemohou... I to plození je facha, časově náročná.... že paní Tominová...

Hezký den
26. 05. 2014 | 13:58

ld napsal(a):

Na cigánech mě fascinovalo to, že všichni kouří Marlbora.
Kdepak nebožky startky...
Tak zle ještě nebylo...
26. 05. 2014 | 14:17

Martin Wiederman napsal(a):

Paní ministryně, cítím ve Vaší litanii výčitku - jako bych já za to mohl. Vypadá to, že jste v úřadu, tak věci řešte - hlavně ať to moc nestojí. S pozdravem
26. 05. 2014 | 14:17

Zdeněk Brom napsal(a):

Paní autorko,

Vy nám tak trochu mlžíte.

Ve Varnsdorfu je nabídka volnočasových aktivit.

http://www.ddmvarnsdorf.cz/

Ptejte se tedy rodičů těch zanedbaných dětí, proč najdou peníze na alkohol a cigarety, ale ne na zájmový kroužek.
26. 05. 2014 | 14:22

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Jana napsal(a):
Mně se zdá zvrácená ta skutečnost, že když někdo žije léta na sociálních dávkách, naříká, že nemá na živobytí, ale přesto zvládne úspěšně plodit další a další potomky. Bez odpovědnosti k tomu, že by jich měl jen tolik, kolik uživí nebo neměl žádné, když nemá na živobytí a tudíž je živit nemůže. Soudný člověk se přece zamýšlí nad tím, jestli dítě zvládne uživi a v 21. století plánuje počet dětí podle této skutečnosti.
26. 05. 2014 | 13:50
jarpor napsal(a):
Jana

Nejste sama... leč jste /jsme/ příliš staromódní... přece jich to plození potomků živí... !! Bez nich by nebyly ty přídavky... z čeho by žili, chudáci... Račte to pochopit.... :-)

Paní Tominová vidí problém s volnočasovou aktivitou... Za tu přece ti rodičové nemohou... I to plození je facha, časově náročná.... že paní Tominová...

Hezký den
26. 05. 2014 | 13:58

-----------
Ví někdo z vás dvou jak je tomu s početností romských rodin - co se týče počtu dětí jednoho páru /ať již manželského nebo ne/ ?
Zajímao by mě to, jistě máte nějaká čísla k dispozici - specielně vy dva, když tedy bych měl vaše tvrzení považovat za tvrzení opřená o nějaká data, kterými disponujete.
Jarpore - vy specielně, zkuste odpovědět jinak než že " to ale přece každý ví " apod.

Hezký den.
26. 05. 2014 | 14:38

joan.j napsal(a):

Á komoušské vykopávky zde opět lživě agitují. tak "romové" prý museli chdit do práce, děti do školy a proto nemohlid ělat a nedělali "bordel".

Vážení, nevím zda lžete na pokyn svého přecédy nebo vám již senilita zastřela rozum milosrdným závojem zapomění. Cikáni NIKDY A ZÁSADNĚ nepracovali. Alespoň formálně jich (ne)docházelo do nějaké "práce" zhruba stejné procento jako dnes. Nachlup stejné to bylo s (ne)docházkou cikáňat do nějaké školy. A cikáńata v
Pionýru, Svazarmu??? To již vůbec nezasluhuje komentáře.

"Žili" jako zvířata v smradlavých slumech - a jen díky loupení - před 500 lety, před 100 lety i před 50 ti nebo 20ti lety
26. 05. 2014 | 14:45

gaia napsal(a):

bilióne , což si něco vygooglovat, třeba zadat Romská porodnost

hned v prvním odjaze

roce 1980 připadalo na jednu Romku v průměru 3,26 živě narozených dětí ( ČSFR 1,86). Pokud budeme uvažovat pouze ženy s dětmi, byly odpovídající údaje 4,4 dětí na jednu romskou ženu ( ČSFR 2,35)

když si dáte práci,možná zjistíte i něco aktuálnejsího a můžete porovnat, zda se trend zhoršuje či ne
26. 05. 2014 | 14:49

jarpor napsal(a):

Bilione dolarů,

jak jistě dobře víte, pak statistiky nejen počtu dětí na domácnost, ale i např. trestných činů nejsou vedeny s ohledem na rasu a původ... tedy na romy a neromy...

Zda je to dobře či nedobře... to ponechám na Vaší úvaze. jste jistě dost chytrý, abyste si odpověděl sám...

Mějte se...

P.S. Odpovídám zcela vyjímečně Vašemu nicku /nickům/. O další konverzaci se nepokoušejte. Bal by to zbytečný pokus.
26. 05. 2014 | 14:56

drzá ržka napsal(a):

Kdyby cigiši neslopali, nefetovali a nesouložili a věnovali se svým harantům, tak mají volnočasových aktivit plno. Takto to za socíku dělalo plno rodičů, že ve svém volném čase se věnovalo kroužkům, sportovním aktivitám ve škole apod. Ale to bylo pro dizouše totalitní.
26. 05. 2014 | 15:00

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

jarpor
To ale není odpověď.Jen jízlivost spíše nízkého ducha..
Výše se totiž uchichtáváte takto : "přece jich to plození potomků živí... !! Bez nich by nebyly ty přídavky... z čeho by žili, chudáci... Račte to pochopit...."
Kdy píšete o POCHOPENÍ, vyzýváte k pochopení.
Já se ptám - na základě jakých faktů tedy vy sám toto chápete, rozumíte tomu. Kdy je tedy nutné popsat rozdíl mezi počtem dětí, které plodí a rodí romské páry a jiné páry. Na základě empirie či alespoň kvalifikovaného odhadu..

Nyní tvrdíte, že žádná taková fakta neznáte, že žádná taková nejsou k dipsozici.
To ale postrádá elementární logiku - jak můžete někoho vyzývat k tomu aby pochopil nějaký fenomen na základě jeho neexistence ?
Nejste tak trochu padlý na hlavu ?

Hezký den.

P.S,. Vám šoustání asi moc času nezabere, viďte. /jarpor : "I to plození je facha, časově náročná.... že paní Tominová..."./.
26. 05. 2014 | 15:09

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

gaia
Nemáte k dispozici i údaje z roku 1880 - pro české země svazku Rakousko Uherského?

:-))
26. 05. 2014 | 15:17

SuP napsal(a):

Jarpor -
Myslím, že je z tohoto článku zřejmé, jakými lumeny nás vláda socanů obšťastňuje, byť nezískala volební většinu potřebnou pro "bezkoaliční průběh". Zase nás jednou Bůh aspoň trochu chránil (s tím volebním výsledkem 2013).
26. 05. 2014 | 15:22

Iris napsal(a):

Zajímavá myšlenka. To je skutečně problém, protože romské děti do normálních kroužků chodit nebudou - jejich rodiny mají zcela jinou mentalitu, takže od nich nelze očekávat, že se budou sami od sebe chovat jako bílí. K tomu, aby pochopili důležitost mimoškolních aktivit, musíme tuto generaci dětí teprve vychovat, protože jejich rodiče to v sobě nemají. Možná bychom se měli učit od Američanů, kteří mají zkušenosti s dětmi z černošských ghet. Ty také potřebují zcela jiný přístup než děti z bohatých čtvrtí.
26. 05. 2014 | 15:30

Ludva napsal(a):

tohle je dobrej nápad, je to způsob, jak dát dohromady děti Romů a národnostně české. a kde jinde začít se začleňováním Romů do naší společnosti než již u dětí? ;-)

dobrej nápad, palec nahoru ;-))
26. 05. 2014 | 15:34

jarpor napsal(a):

SuP

Zdravím a souhlasím...

Hezký den

Bilione, nesnažte se...
To o tom "pochopení" ani nebylo určeno Vám.... a jsem si jist, že adresát mi rozumí... Vy mne nezajímáte. Nezajímají mne lidé, kteří si mění nicky a myslí si, že jim na to "sednu".....
26. 05. 2014 | 15:36

Joe Ratata napsal(a):

SuP
Škoda že nás Bůh nezačal chránit už aspoň od roku 2010 před vládou odpovědných rozkrádačníků.
26. 05. 2014 | 15:40

SuP napsal(a):

Džou -
Nic vám osobně neukradli. Někdo ukradl z toho, co jste dal státu do talónu. Měl jste dát níň.
26. 05. 2014 | 15:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Iris:

Cituji: "...musíme tuto generaci dětí teprve vychovat, protože jejich rodiče to v sobě nemají...."

Tedy, nějak nevím, ale proč MUSÍME vychovat děti druhých rodičů? Pokud si někdo děti pořídí, pak zcela automaticky přebírá odpovědnost (danou i zákonem) za péči o tyto děti. Pro by to museli dělat jiní?

Navíc tradiční výchova v některých rodinách je směrována zcela jinam než na zájmové kroužky.
26. 05. 2014 | 15:50

Ludva napsal(a):

Joe Ratata: vy máte dneska ale pomlouvačnou... ;-)
26. 05. 2014 | 15:51

Zdeněk Brom napsal(a):

Ludva:

Pokud jste si toho nevšimnul, pak obě skupiny dětí se zcela přirozeně setkávají ve škole. Proč vymýšlet další speciální aktivity?
26. 05. 2014 | 15:51

Ludva napsal(a):

Zdeněk Brom: přesně tohle je projev odpovědnosti, že dokážete vzít odpovědnost i za ty méně zodpovědné. a nakonec to děláte i pro dobro ostatních, tedy i vás ;-)
26. 05. 2014 | 15:53

fafnir napsal(a):

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde
ale přece lidé vašeho ražení zakázali takováto fakta sbírat a publikovat.Právě proto,aby lidé jako jste vy, mohli mlžit a tvrdit,že oponenti nemají pravdu.Bylo by jediné rešení.Dávky pouze na 2 děti.Dětí můžete mít kolik chcete,ale ostatní vám budou ze svých kapes(daní) přispívat jen na ty 2.Je jen na vás,kolik jich uživíte.
26. 05. 2014 | 15:54

Ludva napsal(a):

Zdeněk Brom: škola je pěknej vopruz, kde jsou děti namačkané v lavicích a valí se na ně povinnosti, je to dost formální místo. ty kroužky jsou naproti tomu neformální a děcka se můžou víc kamarádit, víc si hrát apod...
26. 05. 2014 | 15:54

fafnir napsal(a):

Ludva
když je škola vopruz,tak holt budou až dospějí bez zaměstnání,a vy je budete živit.Máte ještě podobný nápad,jak z těch zodpovědných nadělat ještě větší nevolníky,kteří mají povinnost živit ty nezodpovědné?
26. 05. 2014 | 15:58

Ludva napsal(a):

fafnir: vy to překrucujete. škola je a byla vopruz a asi se to nezmění, navíc romským dětem to učení tolik nejde... tudy tedy cesta nevede, ve škole se romské děti s našimi nesblíží. chce to jiné místo a to by přesně mohly být ty kroužky ;-)
26. 05. 2014 | 16:00

Zdeněk Brom napsal(a):

Ludva:

On je to spíš projev bezohlednosti a nezodpovědnosti.

Vy víte, jak si rodiče představují výchovu dětí? Budete jim je brát i proti jejich vůli? Bude nutit ty druhé děti, aby si povinně s jinými hrály?

Naučí se dítě, které vidí, že odpovědnost rodičů přejímá někdo druhý, samo odpovědnosti?

Dláždíte dobrými úmysly, ale dláždíte cestu do pekel a ještě větších problémů.
26. 05. 2014 | 16:02

Pepa Řepa napsal(a):

Nevěnovat se dětem považuji za zločin páchaný na mladé generaci
..tvrdí deset pedofilů z deseti.

Kachny, samé kachny......
re CAPTCHA dodává ...are shunt
26. 05. 2014 | 16:03

U sousedů napsal(a):

Pokud selhala rodina (v tomto případě rodiny) tak je dobře, že se těm dětem bude věnovat alespoň nezisková organizace. Ale nevím jaký konečný efekt to bude mít. Už v 70tých letech byly vypracovány studie na začlení ci kánů do společnosti. Děti chodily do školy sporadicky i tenkrát, a přestože rodiče chodili do práce, tu neměly svačinu, aktovku, tu zimní bundu či sešit. Je to stále stejné, jen jich je víc.
26. 05. 2014 | 16:04

Pepa Řepa napsal(a):

Polívka je grunt,džendrtety špunt reCAPTCHO
26. 05. 2014 | 16:04

Zdeněk Brom napsal(a):

Ludva:

Vždyť ve Varnsdorfu kroužky jsou. Ptal jste se rodičů, proč tam své děti neposílají?
26. 05. 2014 | 16:04

Ludva napsal(a):

přijde mi docela rozumné obhajovat nápad, který považuji za dobrý ;-)
26. 05. 2014 | 16:04

Vandal napsal(a):

Smysluplně trávit svůj volný čas přitom potřebují jako sůl všechny děti. A o těch ze sociálně vyloučeného prostředí to platí ještě několikanásobně víc. Dětem je potřeba se věnovat a rozvíjet jejich schopnosti. Školákům je třeba pomáhat s doučováním a puberťáky zabavit tak, aby z nudy a beznaděje nesáhli po drogách. Stojí to minimální finanční prostředky. Efekt je z dlouhodobého hlediska k nezaplacení.

xxxxxxxxxxxxxxxx
paní autorko

to je v pořádku, akorát se mi zdá, že pláčete na nesprávném hrobě. Co kdybyste
to šla přednášet těm konkrétním rodičům, kterých se to týká?
26. 05. 2014 | 16:07

Ludva napsal(a):

Zdeněk Brom: to, o čem píše paní ministryně Tominová je náhled, jak by se mohly některé cesty ubírat jiným směrem, je to návrh nějaké nové možnosti: integrace romských dětí do české společnosti, podporovaná ministerstvem a penězi z rozpočtu. mě se tento nápad líbí a kdyby byl nějak zformulovaný a měl se začít prosazovat, tak bych ho podpořil ;-))
26. 05. 2014 | 16:08

gaia napsal(a):

Ludvo

jestli tam autorka byla ve všední den dopoledne a sídliště bylo plné bezprizorných decek, tak by to mela snad řešit sociálka a policie.
26. 05. 2014 | 16:18

Zdeněk Brom napsal(a):

Ludva:

Ten nápad byl vyzkoušen už nejméně desekrát a zatím všechny finance na něj vynaložené byly zbytečné. Občas je dobré mít informace z terénu.
26. 05. 2014 | 16:20

Ludva napsal(a):

to muselo být děsivé ať tak, či tak. já osobně zkušenosti s Romy nemám, jen jednou jsem projížděl na Slovensku nějakou vesnicí, kde se po ulici poflakovali skupiny Romů schopný hodit po autě dlažební kostku a ještě se tomu vysmát... jo, je to problém a proto je potřeba to řešit ;-)
26. 05. 2014 | 16:21

Vandal napsal(a):

Ludva napsal(a):

tohle je dobrej nápad, je to způsob, jak dát dohromady děti Romů a národnostně české. a kde jinde začít se začleňováním Romů do naší společnosti než již u dětí? ;-)

dobrej nápad, palec nahoru ;-))

xxxxxxxxxxx

někdo jako Ludva to jistě dovede kvalifikovaně posoudit, to se hned pozná hlava!
Zeptejte se politiků, do jakých škol dávají své děti. Určitě ne do běžných, mezi plebs.
A Ludva by jistě své děti dal dohromady s romskými do jedné třídy a do stejných

kroužků, přece mu nejvíce záleží na tom, aby se už konečně, po skoro tisíci letech,
začali romové začleňovat do naší společnosti. Je jen velká škoda, že takových Ludvů
je stále nedostatek, v tom je totiž základ romského problému, zoufalý nedostatek
Ludvů.

Ludvo, palec nahoru, držím vám v tom začleňování romských dětí palce!
26. 05. 2014 | 16:30

ld napsal(a):

Kampak se vytratil vasja?
Že by ban?
Či úspěšná kandidatura?
26. 05. 2014 | 16:35

Ludva napsal(a):

Vandal: děkuji ;-)
26. 05. 2014 | 16:42

Vandal napsal(a):

Ze školní praxe Vám pak mohu potvrdit, že těmto dětem je věnována nadstandardní péče a nadstandardní finanční prostředky. Výsledek je stále 0, protože pokud nespolupracuje rodina, pak je vše marné.

xxxxxxxxxxxxx

pane Brome

zajímavé sdělení - vyplývá z toho, že pokusy se začleňováním jsou něco jako pokusy
vynalézt perpetuum mobile.

Nadstandardní péče a nadstandardní finanční prostředky z kapes druhých, vlastní rodina nespolupracuje = výsledek 0. Tento nulový elektorát bude mít děti a celý cyklus se opakuje - nadstandardní péče a finance druhých, spolupráce rodiny = 0, atd. až do nekonečna.

Mám ve své úvaze logickou chybu? Objektivně to vypadá tak, že čím více peněz
a péče druhých, tím horší situace. Nebylo by načase zkusit něco jiného?
Může si firma dovolit vyrábět překonaný, zastaralý výrobek na zastaralých strojích,
vyrábějících vysoké procento zmetků jen z nějakých nostalgických, nebo ideologických
důvodů?
26. 05. 2014 | 16:52

Medikolog napsal(a):

Pani Marksová-Tominová,

poněkud předcházíte v závěrech dobu. V Evropě se sice válka chystá, ale zatím nepropukla, takže otcové nepadli na frontách ani nehnijí na ostfrontu EU, děti I TY VAŠE NEČESKÉ PROSÍM, mají své vlastní rodiče, prarodiče i širší příbuzenstvo... které v práci tráví co nejméně času (pokud vůbec nějaký) a nikdo je nezbavil povinnosti starat se o své vlastní děti, t.j. živit je vlastní prací, vychovávat z nich poctivé a řádné občany kapitalistické společnosti, posílat je do školy a to čisté, vychované, s vlastní svačinou a předepsanými pomůckami, kontrolovat jejich domácí přípravu a domácí úkoly... Jestli rodiče sedí za majetkovou či za násilnou, je to jejich chyba a jejich nezodpovědnost. Takovým "rodičům" lze na státní náklady poskytovat pouze antikoncepci... a tvrdě je postihovat za zanedbání povinné výživy a péče o již narozené děti.

Nechápu problém s integrací kriminálně závadových osob - ty se zpravidla mezi ty své začlení navzdory společnosti hned jak vyjdou z vězení. Do pracovního procesu se spíše snaží zařadit běloši, ke kterým je sociálka skoupější. A jakákoliv zúmyslná asymetrie dělá zlou krev. Romstvem preferovaný způsob života a chápání kultury je neslučitelné s Evropanstvím. Do poloviny minulého století měl každý kdo chtěl možnost asimilovat se a znám pár rodin, kde se to úspěšně podařilo... ovšem na evropské platformě.

Dnes, kdy je volnost cestování a z Indie se stala demokratická velmoc se způsobem života a s hygienickými návyky nejenom evropských standardů, je přeci vždy možnost repatriace do zemí, kde stačí pod stromem natáhnout ruku... a kde je pojem práce stejně jako pojem výchova chápán mnohem šíře, než v Evropě, v Číně, v Koreji, nebo v Japonsku např.
26. 05. 2014 | 16:55

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

fafnir napsal(a):
17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde
ale přece lidé vašeho ražení zakázali takováto fakta sbírat a publikovat.Právě proto,aby lidé jako jste vy, mohli mlžit a tvrdit,že oponenti nemají pravdu.Bylo by jediné rešení.Dávky pouze na 2 děti.Dětí můžete mít kolik chcete,ale ostatní vám budou ze svých kapes(daní) přispívat jen na ty 2.Je jen na vás,kolik jich uživíte.
26. 05. 2014 | 15:54
--------------
Obludo z TOP 09 radeji mlčte.Vaše lhaní , osočování a pomluvy unavují už i největší zdejší primitivy.
Můj názor je naopak takový, že díky akovým pohrobkům fašounů a bolševiků jako jste vy - obludo z TOP 09, není tato společnost ještě zralá na to, aby se takové údaje shromažďovaly a zveřejňovaly, polofašistické a rasistické živly vašeho ražení jich jen zneužívaly.
Přitom je jistě takových /spíše ale jiných - například studie o výskytu různých onemocnění ve vztahu k určitým etnikům považuji za více důležitý motiv než aby se individua vašeho typu mohla kasat na bklozích že jeho parchanti okradli stát o majetky v rozsahu stamiliard a ne jako Romové břídilové jen o pár tisícovek.../ dat třeba,ale bohužel výykyt takových oblud jako jste vy tomu brání.

Jen tak mimochodem - jak byste chtěl identifikovat Roma ?
Pokud vím, tak je to dnes otázka samoidentifikace, přihlášení se..
Či byste chtěl zřídit nějakou komisi ? A jak by se to tedy celé provádělo ? Popište to - kdo a jak by určoval, že dotyčný je Romem.
Co kdyby dotyčný tvrdil, že není Romem, ale Čechem ? Kdo by to rozsoudil ?
26. 05. 2014 | 16:56

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Ostatně ví někdo z fafnirů nebo jarporů kolik dětí má Roman ?

:-)))))))
26. 05. 2014 | 16:59

.......................... napsal(a):

Tak nemám co dodat, všechno co si myslím bylo napsáno.
Jen mě překvapuje, že ještě stále každý takový článek ve mě vyvolává pocit vzteku, ba přímo nehoráznou na*sranost.
26. 05. 2014 | 17:11

strýc virus HxNx napsal(a):

aniž budu komentovat obludárium nad sebou, fafnir, jarpor a další výtečníci, kteří vědí o životě kulový, konstatuji na základě svých zkušeností s takzvanými Rómy: marnost nad marnost.
dnes jsem čekal na stanici autobusu, kolem prošla mladá (takzvaná) Romka (no, moc mladá už ne, asi tak třicet, stačila jistě nasekat aspoň pět děcek) a hulákala do mobilu: "Jo, na té sociálce jsem byla!
No to víš že se odvolám!"
to je asi tak v kostce vše.
bučící řev, bučící řev. žádná naděje na zlepšení.
navíc genetická zátěž. a nemalá.
26. 05. 2014 | 17:15

Medikolog napsal(a):

Ten co nechce vracet dolary;-):

Otázka samoidentifikace? Když před lety v rámci multikultu dostávala cikáňata zdarma počítače, četl jsem ve více zdrojích, že Rom (bílý, samoidentifikovaný) z české rodiny byl odmítnut a nedostal nic. Neměl ty správné geny k dostávání...

Nebo už máte k českému pasu i Izraelský a USA protože jste se samoidentifikoval za amerického Žida?... tak prosím nemlžte ....Tím se musíte narodit...
26. 05. 2014 | 17:18

...................... napsal(a):

A opět je tu tady. Vzbudit v majoritě pocit viny. Začleňovat, zřizovat, pomáhat, vytvářet.
Dokchéla, kdy už si konečně všichni uvědomí, že o to oni vůbec nestojí. Chtějí jen prachy a volnost bez povinností. Zákony na to postavit je do latě máme, jenže na to vymáhat je, jsme zase my podělaní strachem. Možná až místo Tominové bude ve vládě Le Penová.
26. 05. 2014 | 17:29

Zdeněk Brom napsal(a):

Vandal:

Chybu nemáte.

Vše začíná u rodiny. Pokud rodina funguje, pak se dá dokázat i téměř nemožné.

Jiné a funkční postupy tu jsou.

Zásadní chyba je hned na začátku - dělit děti na romské a české. Už jenom tím si zvykají na to, že někdo má něco extra, protože jinak vypadá.

Další zlaté pravidlo - stejné povinnosti, stejná práva. A to v tomto pořadí......dál bych se jen opakoval.

A funguje to.
26. 05. 2014 | 17:29

Divobyj napsal(a):

Zdeněk Brom

Píšeme zde o tom často.
Děti ze sociálně slabých rodin prostě nemají možnost dělat záliby,sporty,které je baví.
Faktem je,že je nesčíslněkrát problém u jejich špatných rodičů.Asi bych alibisticky neříkal,že je třeba jejich rodiče k něčemu donutit.Oba víme,že to většinou prostě nejde.
Finance na sportovní a jiné pomůcky by tedy měly téct NE rodičům,ale školám,potažmo sportovním a zájmovým klubům.Vybavení by mělo být majetkem školy,či klubu a dětem by se mělo na místě půjčovat.Za socíku tomu tak bývalo a myslím,že to fungovalo dobře.
V LŠU mi kdysi půjčovali housle,čtvrtky.Moje matka tehdy na nové neměla.Navíc jsem rostl a zanedlouho bych potřeboval půlky atd.Prostě,chtěl jsem hrát,tak mi to bylo umožněno.
Po "listopadu" se vše staré změnilo na nové,bez ohledu na to,bylo-li to dobré,či nikoliv.
26. 05. 2014 | 17:45

fafnir napsal(a):

17 bilionů etc
Roman uživí klidně i 30 dětí,aniž by bral přídavky.
A pozor,aby vás nekleplo,pěnou u úst to začíná a dnes je vedro.
A jinak,je mi jedno,jestli je někdo bílý,černý nebo puntíkatý.Mě zajímá to,jestli mi nesebere okap z domu,jestli se po ztrátě práce snaží rekvalifikovat na tak,aby jeho kvalifikaci lidé potřebovali.
A jak už jsem psal,a nejen já.nikdo za nikoho se nevzdělá.Jestli jsou rodiče doma na podpoře,mají o to více času na výchovu svých dětí.A také by se mohli sami naučit čísta psát a rozumět přečtenému.Ale to je immerfurt dokola.Ono je pro jedince vašeho tlamocvičného typu ostatní nazývat fašisty,xenofoby a to jen proto,že budou tvrdit,že všichni majístejné povinnosti a stejná práva.Právům ovšem předchází vždy plnění povinností.
26. 05. 2014 | 17:48

strýc virus HxNx napsal(a):

řešení romských problémů není v tom, že tomuto etniku budeme do zpitomění vycházet vstříc. ani v tom, že jim takzvaně vytvoříme lepší podmínky. mají stále mentalitu nomádů. nechápou, proč by měli pracovat. nomád nepracuje. nomád potřebuje přežít. postaví si stan či jakou kuču, a poohlédne se po nějaké stravě, kterou si opatří. a další den či týden či nanejvýše čtvrtrok táhne dál. samo o sobě to není ani špatné ani dobré. ale nemá to co dělat s požadavky, které na ně klade majoritní společnost.

hezky to vyjadřují tito populární rumunegři.

https://www.youtube.com/watch?v=BQn6Qb-9mD8
26. 05. 2014 | 18:03

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Medikolog
Nemlžím, tak tomu prostě je.
Pokud to chcete změnit - tak musíte vědět jak.
JInak by šlo jen o blábolení.

Musíte vědět JAK určit, kdo je Rom takovým způsobem, aby ...a tady fakt nevím jak dál...protože když napíšu , že VĚDECKÝM způsobem - tak zde máme nepříliš pozitivní reminisscence na minulost.
Mně vždy při takových příležitostech vyvstane před očima úvodní scéna filmu Pan Klein /Alain Delon/...a vlastně celý film.
Fakt nevím jak byste to chtěl provést...co s Romy z druhého kolena, třetího....

Každý režim vládne tak, aby si svou moc uchoval, popřípadě zvětšil. K tomu potřebuje jistý stupeň legitimizace. Empiricky se dá doložit, že legitimizace násilím je velmi nákladná a tak i dlouhodobě neudržitelná, nejlépe fungují mechanismy na bázi dobrovolné podřízenosti, respektive kooperace. Vy máte pocit, že Romové kooperovat nechtějí a že celý systém zneužívají, oni zase tvrdí, že nemají objektivně šanci kooperovat tak, aby naopak oni neměli pocit, že jsou pouze zneužíváni, přičemž toto není názor pouze Romů a nezaměstnaných ,ale dnes už i lidí z oblasti tkzv. prekerizované práce - i on i mají pocit, že dochází k jejich zneužívání.
Nikdo z nich ale nevládne, oni takový systém nestvořili, takovým systémem nemohou hnout a takový systém nemohou ani změnit, nemají tu moc. Ti, co mají moc pak samozřejmě potřebují nejen tuto moc legitimizovat držením na uzdě ty dole /sociální smír/, ale mají také zájem na tom, aby ti dole nebyli jednotni, aby byli co nejvíce roztříštěni a antagonizování /ale ne zas tak, aby to působilo větší problémy, nákladně řešitelné, respektive pacifikovatelné/.
Lidé tomu nesprávnému pohledu podlehli, závidí si pár tisícovek navíc nebo naopak poukazují na to, že někdo je o pár tisícovek měsíčně okrádá /pokud by je nedostal, tak by ke ale mohl také okrást třeba o život, pokud by byl zahnán aý do kouta/. Přičemž ale tento smutný kabaret nikdo z těchto lidí neřídí, ani nepíše scénář, jde jen o málo placený kompars, nemají dokonceani stálých rolí., jsou najati vlastní stupiditou a ta je také propustí.

Ten kabaretík je navíc připoután k lokalitě /stěhování za prací je ze zoufalství, ne z vlastní vůle/ , ale direktor a scénárista jsou globálními hráči, je jim jedno co za kabaretík mají pod palcem, když tak ho zavřou a půjdou jinam, ta stupidní a rozhádaná banda, která je dokonce líná přijít i k volbám...ale zůstává, což se teda bude i pak dál jen hádat ?
Zejména pokud direktor a spol. zmizí s podstatnou částí hotovosti ?
Komu teď budou hrát, kdo si na ně koupí lístek ?
Možná tak jedině lidi z Pravého sektoru a pod.

Tvrdost ano, ale pokud je zničující - vymstí se to. A záleží na optice pohledu, kjak se to jeví dotčenému, nejen dotýkajícímu se.
Není to levné, ale myslím si, že se zde daleko více rozkrade a prošustruje na mnohem větších pičovinách než je podpora tkz. nepřizpůsobivého. Kterému např. zrekvírují pár fotovoltaických panelů na střeše - zatímco bílé límečky rýžují od každého chudáka pěkně korunku po korunce - až to dá mnohdy stamiliony, ale na ty není vidět a je to legální.

V globale nebude škoda ani to, kdyby Romové populačně převálcovali majoritu, vždyť ta je líná dokonce zajít pár set metrů a odvolit, co to je za občanstvo ? To je jako vzor těm Romům ? To je směšné, tvrdit to. Vytvoříte systém, systém udržujete a ani nemáte chuť ho ve volbách změnit, ale budete ryčet, jak jsou Romové v postavení vůči tomu systému fuj.

Anebo zde snad vládnou Romové ?
Ne, vládnou zde fafnirové a jarporové, to si uvědomte. Už dost dlouho na to,aby nemusili pouze kvílet a ječet.
26. 05. 2014 | 18:16

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

ffanir
Ano, v tom to také vězí - že Roman uživí klidně i.../30 je málo, co tak 300 ??/ ...dětí.
Fafniři a jarpořii co to tady vedou od desíti k pěti a pak se vztekají, že to i jde od desíti k pěti.

Tak ukradený kus rýny vám vadí ?
Mi víc vadí církevní restituce - které se vám ale zdají málo, byl jste to vy, co jste se rozhořčoval, že se nevracejí majetky Řádu německých rytířů, před několika dny. Je to tak, fafnir ?

Mám návrh - každou rýnu, co vám nějaký Rom ukrade , stejně jako vaším příbuzným...vám plně uhradím, včetně výměny.
Vy ale zařídíte to, že církve nebudou dostávat už dál žádné platby. Hned jakmile vám namontují ten kus rýny...tak to zařídíte.
A budu sponzorovat několika romským rodinám 3. dítě - Vy ale vrátíte Řádu německých rytířů majetky z vlastní kapsy.

Berete ? Anebo se zase vypaříte či budete prskat že snad jediný fafnir tady paltí nějaké daně ?
Neberete, viďte, obludy z TOP 09 by vás za to sežrkli i s těma rýnama.

Co vy jste schopný pobrat tak je tak maximálně zkapalněný americký plyn, místo ruského. A Ukrajince a Turky....A že před hotelem se procházějí oddíly Alfa a hodit to tam exkomoušovi a možná im exestébákovi Štětinovi, spolu s Niedermayerem, který byl v ČNB v době těch největších svinstev šéfem přes rizikové úvěry.
Na to slyšíte, to jo.

Vy byste tou rýnou potřeboval několikrát do hlavy - ať se tam apoň trochu rozsvítí.

KOnec, stejně je to zbytečné.
26. 05. 2014 | 18:30

Jan K. napsal(a):

"V globale nebude škoda ani to, kdyby Romové populačně převálcovali majoritu",
napsalo jedno individuum.
Doufám, že se toho nedožiju. Jestli má být konec světa, tak nějaký inteligentnější, například srážka s kometou.
26. 05. 2014 | 18:39

matů napsal(a):

Zločin na mladých provedli bývalí poltici.Pordné zavedli jen na první dítě,stejně jako Číňané dovolili jen jedno dítě,přišli velmi brzy na to,jakou hloupost nařídili i když měli hodně a velké důvody.Nevím už kdo navrhoval,PORODNE na první dítě 5000kč na druhé10000kč a na třetí snad i 15000kč,aby se vyrovnalo jedno dítě nebo žádné dítě v rodině.Snad by se zastavilo ubývání občanů.Už slyším ten povyk co s cikánama,tam dát pozor,aby děti posílali do školy a když ne,tak zavés internátní školy pro nepříspusobivé a tam učit jiným návykům než mají v rodinách,Sice by to chvíli bolelo,ale zvykli by si,děti i rodiče.Snad to není tak zlá utopie.Promiňte,ale muselo to ze mne.
26. 05. 2014 | 18:42

Zbyněk napsal(a):

K.V. a spol.
jelikož jsem maličko natvrdlý, prosím o vysvětlení, jak je to možné, že perfektní čtyřicetiletá péče Vašeho socialistického státu není nikde vidět a paní Tominovou to šokuje. Abych vám mohl dáti za pravdu, muselo by to býti někde vidět, cikánské problémy by nebyly. Čtyřicet let bylo dost dlouho, aby paní ministryně nemusela nic řešit, jelikož pravdu nemáte Vy, ale má ji Káčko tak to musíme řešit. Vzor máme, USA to za čtyřicet let stihli a dnes mají dokonce presidenta pocházejícího z problémového etnika. Vlaštovky zde jsou také, znám několik cikánských podnikatelů, špičkových hudebníků, doktorů a na nich je, předávat štafetu dál. Je to prostě jen na nich, aby ukázali cestu tápajícím a hlavně nechtějícím. Nevyřeší to žádné peníze, ty to zhoršují. Ale hlavně, kdyby nebylo vysídleno, všimněte si K.V., že nepoužívám vyhnáno, tři a půl milionu normálních bezproblémových,vysoce vzdělaných lidí a jejich nahrazení problémovými, tak jsme mohli ve Warnsdorfu produkovat třeba Porsche a paní Tominová mohla mít o starost méně.
26. 05. 2014 | 18:51

Al Jouda napsal(a):

V první řadě si musíme ujasnit pojmy ! Sociální bydlení je nesmysl ! Bydlí jen ten, kdo může pravidelně platit nájem. Ten, kdo na to nemá, může od státu obdržet pouze sociální přístřeší - a to je ve stanové osadě.
Sociální dávky - musí existovat pouze v naturální podobě a musí být poskytovány pouze v rámci sociálního přístřeší ve stanových osadách. Zde by měli klienti dostávat stravu, ošacení a obuv a hygienické potřeby. To je tak asi vše, co člověk potřebuje k přežití. Takové sociální podmínky by silně motivovaly klienty k získání nějaké práce třeba i pomocí rekvalifikace. Na cigarety a chlast by si klienti museli peníze nějakým způsobem vydělat. Dávat sociálně nepřizpůsobivým peníze je cesta do pekla!
26. 05. 2014 | 18:51

modrý edvard napsal(a):

Furt čtu, jak se děti ve volném čase hrbí nad fejsbúkem, a když paní ministryně konečně najde děti, jak si přirozeně hrají venku, tak je chce zahnat.
A teď vážně: volby byly před 7 měsíci. Do příštích normálních voleb zbývá 41 měsíců. Pokud paní ministryně chcete něco udělat, je na čase se do toho pustit.
26. 05. 2014 | 19:02

strýc virus HxNx napsal(a):

Al Jouda 18:51

docela bych souhlasil.
26. 05. 2014 | 19:05

Vandal napsal(a):

Ale hlavně, kdyby nebylo vysídleno, všimněte si K.V., že nepoužívám vyhnáno, tři a půl milionu normálních bezproblémových,vysoce vzdělaných lidí a jejich nahrazení problémovými, tak jsme mohli ve Warnsdorfu produkovat třeba Porsche a paní Tominová mohla mít o starost méně.

xxxxxxxxxxxx

to je určitě pravda, ale nebylo by, kdyby nebylo předtím 6 let genocidy a teroru, to za prvé. A za druhé, silně pochybuji, že kdyby nebylo, že bychom mohli my cokoliv produkovat. Po r. 1989 by bylo referendum, a bezproblémoví a vysoce vzdělaní lidé by na základě sebeurčení a s podporou Havla dosáhli připojení Sudet k říši, a bylo by

vymalováno. Těžko si lze představit jiný scénář. Je pravdou, že bychom dnešní problémy v těchto oblastech už neměli.
26. 05. 2014 | 19:08

fafnir napsal(a):

17 bilionů etc
ale já se nevztekám,že to jde od 10: 5.Já dnes a denně jsem rád,že už lidé jako vy nejsou u vesla a jsem celkem spokojen..A nebuďte jednostraný,a zkuste vy multi kulti tlamocviku říci kdy navrátíte také ukradený Židovský majetek.Třeba vilu Tugendhat,sbírky obrazů.A k řádu Německých rytířů.Jim zabavil majetek Hitler.vy levouni se cítíte být zřejmě jeho pokračovateli a dědici.
A pozor,ať s vámi nešvihne to,že váš všeholid nedorazil k volbám.
26. 05. 2014 | 19:17

fafnir napsal(a):

matů
vám snad někdo zakázal mít druhé a další dítě.Ne jenom porodné dostanete na jedno.Každý má mít tolik dětí,kolik kvalitně uživí.
BTW.Za bolševika,ještě v r.1979 to byla mateřská místo dnešních luxusních 3 let jen 6 měsíců.
26. 05. 2014 | 19:22

Zbyněk napsal(a):

Vandal......
jsem podezřívavý jako Vy, tak se přiznám, že jsem si také říkal, nebýt odsunu tak většina ze strachu a pokání vstoupí do KSČ. Díky Benešovi na Váš scénář v 89 nedošlo, v Reichu jsme díky Bohu všichni. Gott sei Dank.
26. 05. 2014 | 19:28

gaia napsal(a):

fafnir
dnes je mateřská taky jenom cca 6 měsíců. Přesně 196 dní.
26. 05. 2014 | 19:43

Yosif K napsal(a):

Ludva napsal(a):
chápu, že pro spoustu lidí tohle může být objevem století srovnatelným s objevem Ameriky, ale dosud pro to nikdo nehnul brvou, a právě pro začlenění romských dětí do české (bílé) společnosti by tohle mohlo být fungující řešení.

aspoň by se mohla přestat démonizovat obecně romská otázka, kdy se z nich, a to jsou to obyčejní lidé, dělají bezmála krvelační zabijáci číhající někde za rohem, kterých je dobré se jen a jedině bát... ;-)
26. 05. 2014 | 13:11
Pane Ludva, ředšení bylo nalezeno a to sice postkomunisty v Brazilii - je to nějúčinnější program boje proti chudoby na světě.

Jmenuje se BOLSA FAMILIA a funguje takto:
1) celá rodina dostává doívky na debentní kartu matky (aby táta nemohl dávky prochlastat).
2) v případě neomluvené absence má CELÁ RODINA NA JEDEN MĚSÍC PO DÁVKÁCH. Federální system zablokuje a strhne platbu na jeden měsíc.....

Vysledek je ten, že VŠECHNY DĚTI MAJÍ 100% ŠKOLNÍ DOCHÁZKU. Omluvenky dává pouze státní doktor.

Paní Tominová kde jste?
Proč nenavrhnete Bolsa Familia pro českou republiku? Máte snad strach z romnských aktivistů?

Bez české Bolsa familia se nehne dopředu nic. I kdyby pí Tominová prosadila deset miliard Kč ročně pro volnočasové aktivity tak se d+ěcka akrát nauž´čí lépe hrát pinec a na housle. Čímž se téměř nikdo živit nebude.
26. 05. 2014 | 20:21

Zdeněk Brom napsal(a):

Divobyj:

Ano, píšeme o tom často.... a co je nám to platné :)

Jinak půjčování houslí pořád možné je.
26. 05. 2014 | 21:02

Jaroslav Orlík z Jezdkovic napsal(a):

To je, milá paní Tominová, naprosto zvrácené, co tady píšete. Myslíte si, že za mnou, jako za otcem, někdo přišel, když byl můj syn malý a nabízel mi nějaké volnočasové aktivity? Vy žertujete, viďte? Musel jsem se po nich poohlédnout sám a kluk dělal tři roky judo, pak nějakou dobu modelařil v leteckém kroužku, doma jsem ho učil hrát na kytaru a jezdil jsem s ním a jeho kamarády, na výlety. Ale za všechno jsem musel zaplatit, rád, tedy, ale nikdo mi nic nenabízel. Tad máte link, který by vás měl zajímat http://www.ddmvarnsdorf.cz/ a skutečnost, že to rodiče ve Varnsdorfu, pro své děti, nevyužívají, to je jejich věc. NEchtějte po nikom, aby dělal nábor. To mohou do hokeje nebo fotbalu. Pohled na stránky vám okamžitě řekne, jak moc různých kroužků v tamnějším domě mládeže, je. Že je fotr spiťar, který prohujá dávky a matka jakby smet, to nedávejte za vinu jakémukoli systému. Když nechtějí rodiče, tak se nedá nic dělat.
26. 05. 2014 | 21:16

Kamil napsal(a):

Paní ministryně, ještě důležitější než mimoškolní aktivity je pořádná škola. Zařidte, aby děti z každé rodiny požadující dávky musely do školy či školky nejpozději od čtyř let, a vytvořte pro to dobré předpoklady včetně dopravy do školy, Získáte si tak nesmrtelné zásluhy! Jen mimoškolní aktivity, to je žert.
26. 05. 2014 | 21:20

čert }:o) napsal(a):

myslím, že by bylo dobré zeptat se samotných dětí
Jenže to málokterý dospělák uzná. Děti mají víc
rozumu než si dospěláci myslí. Jenže je ti dospělí
neslyší a ani slyšet nechtějí. Pokud ano, poplácají
je za jejich myšlenky na plece s výrazem dospělého
a tudíž chytrého a neomylného. Z pohledu dítěte je
však opak pravdou =o)
26. 05. 2014 | 21:21

Čochtan napsal(a):

"..Dětem je potřeba se věnovat a rozvíjet jejich schopnosti. Školákům je třeba pomáhat s doučováním a puberťáky zabavit tak, aby z nudy a beznaděje nesáhli po drogách...."
Tohle "u bílých" dělají rodiče.
26. 05. 2014 | 21:34

Čochtan napsal(a):

Cikáni do práce nechodí, času mají spoustu, tak by se mohli alespoň starat o svoje děti.
26. 05. 2014 | 21:49

Pavel A napsal(a):

Nevěnovat se dětem považuji za zločin na mladé generaci. To píšete ve svém článku paní Marksová. Ano ? Takže rodiče těch dětí jsou zločinci ... Naprostá většina z nich je nezaměstnaná . Proč se tedy dětem nevěnují ? V normálních rodinách platí : Já byl chudý , nevzdělaný tak ty mé díte studuj snaž se ať se máš lépe než já. U Romů to neplatí. Totální odtržení vzdělanců Vašeho typu paní Marksová od reality je důvodem toho, že v Evropě vítězí strany jako Národní fronta ve . Vaše vina, a ať padne na Vaše bedra !
26. 05. 2014 | 22:02

ščastný euroobčan napsal(a):

Paní Tominová nějak pozapomněla na to, že abeceda začíná písmenem A, a končí písmenem Ž.
Takže :
A) vytvořit podmínky pro to, aby běžní občané mohli vychovat bez existenčních problémů 2-3 děti
B) vytvořit podmínky pro to, aby se nemnožili a nepřiváželi do ČR parazité
.
.
.
Z) když už se přes všechno nějakej parazit vyskytne, tak jej zabavit, aby nepáchal trestnou činnost
Ž) když to nestačí, tak jej zavčas zabásnout
26. 05. 2014 | 22:03

Pavel A napsal(a):

Až jednou zase v Evropě zvítězí nějaký nový fašizmus, komunismus nebo něco podobného budou na tom mít lidí jako paní Marksová lví podíl.
26. 05. 2014 | 22:06

je to smutnej funus, chybí ti tu muzika napsal(a):

fafnire
Já jsem zase rád, že u vesla už nejsou lidé jako vy.
A pohřbít se nedávejte u nás na Markétě.
Byl bych z toho pak neklidný.
ODA, garant privatizačních čachrů.
Pamatuji, jak ji všichni mí známí vynášeli do nebe, že dává sprostému lupičství ódéesáků intelektuální nátěr.
A teď teda táhnete se Starým Gumařem? Pamatuji hochy z ODA, kteří jedovatě syčeli, když seděl na obraně: to je von, inkasista.
Kolik toho člověk pamatuje.
A jak rád zapomene, jen je furgon vodveze.
26. 05. 2014 | 22:15

češka napsal(a):

Paní Marxová-Tominová,
na Šluknovsku před pár lety fungoval se vším všudy, tudíž i s učňovskou školou , Bytex,
vyrábějící koberce.
V jakémsi rozhovoru paní Babišová uvedla, že ve všech interiérech, které zařizuje, uplatňuje české výrobky, jen koberce nejsou.
Miliardy se vyhazují na různé sociální programy, dotace, podpory zahraničních investorů , proti vyloučeným lokalitám atd.
Tak proč neobnovit alespoň malou výrobnu koberců, ne plně automatizovanou, ale hezky tradiční, s velkým podílem ruční práce. Klidně by mohla dostat status "chráněné dílny" a státní podniky by musely nakupovat její výrobky.
Mimochodem mezi učni byli i místní Cikáni, někteří školu dokončili.
26. 05. 2014 | 22:27

Občan napsal(a):

strýc virus HxNx napsal(a):
"řešení romských problémů není v tom, že tomuto etniku budeme do zpitomění vycházet vstříc. ani v tom, že jim takzvaně vytvoříme lepší podmínky. mají stále mentalitu nomádů. nechápou, proč by měli pracovat. nomád nepracuje. nomád potřebuje přežít. postaví si stan či jakou kuču, a poohlédne se po nějaké stravě, kterou si opatří. a další den či týden či nanejvýše čtvrtrok táhne dál. samo o sobě to není ani špatné ani dobré. ale nemá to co dělat s požadavky, které na ně klade majoritní společnost.
hezky to vyjadřují tito populární rumunegři.
https://www.youtube.com/watch?v=BQn6Qb-9mD8
26. 05. 2014 | 18:03"

Strýci vire,
to není tak úplně pravda. Existují stál ještě poměrně velké skupiny nomádů, kteří nejenže pracují jak mourovatí, ale ta práce je slušně uživí. Slušně v rámci jejich dost specifické subkultury (to NEmyslím nijak pejorativně!!!), kdy mají životní potřeby velmi odlišné od usedlé populace.
Potíž je v tom, že jak lidstva přibývá, ubývá prostoru pro tyto nomády a jejich stáda dobytka, který je živí. A tak jsou nuceni (leckdy dost nevybíravými způsoby) se usazovat; a stávají se "nepřizpůsobivou" chudinou. Existují i v Evropě (v GB tzv. "travellers" - bílí Cikáni) a část z nich se POCTIVĚ živí jako zemědělští nádeníci

Většina evropksých nomádů (vč. latentních) je ale pravděpodobně neusaditelná. Ani cca tisíc let, po které se po Evropě pohybují, na jejich způsobu života moc nezměnilo. Již za první republiky probíhaly pokusy přimět je k usedlému způsobu života a k alespoň částečné integraci do většinové společnosti. Zanedbatelné procento z nich nový způsob života přijalo a uspěli; někteří dokonce velmi (viž např. Holomkovi). U drtivé většiny ale pokusy opakovaně selhaly a selhávají nadále.

Možná by tedy bylo řešením nechat je kočovat nebo vrátit se ke kočovnému životu. A povzbudit je, aby se kvalifikovali nebo rekvalifikovali na zahradníky, čističe bazénů, pasíře a kováře, uklizeče, cestáře - řemesel a činností, jimiž by se mohli legálně živit, je docela dost. Ať už v rámci živnosti, nebo např. formou členství v družstvech.
Ty, kteří by se takto rozhodli, by mohl a měl stát podporovat - třeba formou internátních škol pro děti, kde by získaly nejen základní vzdělání, ale také minimálně výuční list v některém ze vhodných oborů, a účelových dotací na udržení jejich pracovních míst a návyků (dotace na zahradní techniku, pracovní pomůcky, komunikační pomůcky apod.) .
Určitě by to vyšlo levněji a mělo by to pozitivnější a trvalejší dopady než současné marné financování "integrace", "inkluze" a parazitních "neziskovek".

Jenže co s těmi, kterým vyhovuje stávající situace, že...
Tam nevidím jinou možnost než nějakou formu NEkrvavého donucení k přijetí pravidel dodržovaných majoritní společností.
26. 05. 2014 | 22:33

Občan napsal(a):

Joo, Češko,
to už bylo. Ona taky byla Severka Cvikov, ony byly sklárny na Českolipsku a porcelánky na Karlovarsku, ony byly zemědělské podniky, textilky aj. - a tam všude pracovalo hafo CIkánů; někteří i vysoce kvalifikovaní.
KDYBY stát stál o ŘEŠENÍ sociálního vyloučení NEJEN Cikánů, tak by usiloval o obnovení TRADIČNÍCH výrob charakteristických pro Kotlinku. Klidně i ručních a poloručních výrob - tedy poctivého řemesla. Jak formou státních podniků, tak formou družstev.
Jenže to by přišly o kšeft stovky (možná i tisíce) "neziskových" parazitů a různých podnikavců, napojených na politiku napříč spektrem.
A navíc to je moc PRÁCE; což je něco, co speciálně "neziskovému" sektoru působí silnou kopřivku.
26. 05. 2014 | 22:43

Občan napsal(a):

YosifeK,
poněkud šokován s Vámi souhlasím ohledně programu Bolsa Familia.
Ačkoli jste to "vyšperkoval" svými obvyklými nesmysly, je Vaše ipozornění na tentoprogram zcela namístě.
http://denikreferendum.cz/clanek/16399-viva-o-bolsa-familia

Má to ovšem pár háčků:
1) Program jede přes STÁTNÍ banku (v ČR již žádná neexistuje)
2) V Brazílii maji MAJRKOVÁ PŘIZNÁNÍ (v ČR neexistuje)
3) Stát investuje nemalé prostředky do výstavby jednoduchého sociálního bydlení (v ČR neexistuje)
4) Tamní katolická církev se z toho může po..at, protože přišla o lukrativní kšefty (v ČR je nemyslitelné, že by stát církve odřízl od veřejných penězovodů)

Každopádně je namístě konstatovat, že Brazílie má mnohem propracovanější, jednodušší a přitom účinnější sociální systém pro chudé a vemi chudé komunity než ČR.
Rovněž je namístě konstatovat, že by tento systém byl aplikovatelný v ČR. Jenže...
26. 05. 2014 | 23:17

Občan napsal(a):

Oprava - MAJETKOVÁ
26. 05. 2014 | 23:18

češka napsal(a):

To Občan
Souhlasím.
V Rožanech / u Šluknova/ se od jara do podzimu pásl dobytek, hlídaný jen el. ohradníkem.
Na podzim si jezeďáci vzpomněli, a začali se shánět po stádech a počítat dobytek. Občas jim to nevycházelo, protože nějaké kusy buď odešly do NDR, nebo odtud přišly. Ale když to soudruzi dali dohromady, počet seděl.
Cikáni tam žili vedle nás, nikdy nic neukradli, chodili do práce nebo do školy / když za školu tak je táta seřezal a máma ještě přidala/, měli hospodu.
Joo družstva, baráky měli na Václaváku, na Národní, zboží kvalitní....
26. 05. 2014 | 23:18

Tomáš Fuk napsal(a):

No jo, češko, to byl skoro ráj na zemi, kde jste žil...V 80.letech jsem jeden čas bydlel v domě s početnou romskou rodinou - ovšem bývaly tam pouze děti a těhotné ženy.Ostatní byli vesměs zavřený.Čas od času k nim přijela "větší návštěva" a protože jsou Romové jak známo veselí a družní, moc jsme toho nenaspali.Na besedě nám pak soudružka vysvětlovala, že se na ně nemáme zlobit, nýbrž je citlivě převychovávat.Po nabídce, že by to s několika mohla zkusit ve svém domě se urazila a besedu spěšně ukončila.V dnešní době to dopadá tak, že za několik let nebyli ani schopni umýt z plastových oken nálepky s logem firmy.Nás ta okna stála cca 45 tisíc korun.Kontrolní otázka - kolik myslíte, že je? Před časem raper Banga řekl pro Magazín MF Dnes, že Romové nepotřebují chodit do školy, ale že potřebují informace.Měl pravdu, u nás ve městě již je mají.Vědí např., kde jsou odstavené staré vagóny.A dalo by se pokračovat dál a dál.Dobrou noc Tom
27. 05. 2014 | 00:31

michal napsal(a):

i dítka mohou pracovat, to je lidská aktivita a učit se ji později nefunguje. jejich tatíci mateře sourozenci.. mají jich dost ... je mohou vést k pilné práci, úklidu je pořád dost, pomoc seniorům atd.
27. 05. 2014 | 00:36

Peterka napsal(a):

Zase jen kecy, bohu žel, plat berete za kecy.
Ale dnes ráno jsem slyšel že generální drah má brát 300 000+200 000 odměn měsíčně. Za Co pane bože za co.
Jste zlodějská lůza-a mají cenzoři co mazat. Vy pseudodemokrati.
27. 05. 2014 | 05:54

vlastenec napsal(a):

Vyžeňte s čech všechny cizince a bude práce doszt pro všechny!!!Ve vyspělích zemích už to konečně začínají chápat,proto vyhrávají strany které vyhlašují boj s migranty!!!Tady je 650 tisíc lidí bez práce,ale milion cizáků,kteří práci mají vyžeňte je!!!I tady budou ve velmi blízké budoucnosti vyhrávat ty strany které slíbí lidem boj s migranty,češi jsou těžkochápající národ,ale jednou pchopí,že cizáci nám berou práci,tak pryč s nima!!!
27. 05. 2014 | 06:41

Otakar L. Pasíř napsal(a):

Sociální bydlení - do roku 1989 jsem o něm neslyšel. Ale vím, že někteří občané dostávali byty, které pak vybydleli. Někteří také brali invalidní důchody. Podobně jako například spousta veksláků. Ale taky vím, že mnozí podobní občané chodili do práce, dokázali si koupit domek, třeba i díky podnikové půjčce, a neobtěžovali stát se sociálními dávkami. Děti posílali do školy, některé čistější, než děti z většinové populace, některé špinavější.Po "návratu svobody" přišli skoro do jednoho o práci. Děti přestávaly chodit do školy, tito lidé začali být závislí na sociálních dávkách. Stát mezitím zprivatizoval, co se dalo. Včetně ubytoven po propuštěných dělnících, internátů po školách a učilištích, budov po zrušených úřadech. Tam dnes ždímou soukromníci ze sociálních nájemníků státní sociální dávky. My všichni tak platíme soukromníky ze svých daní. Stát (to jsme my) potřebuje vlastnit sociální bydlení a sociální dávky se tak nebudou přelévat do soukromých rukou. Možná každý vybydlený byt kdysi socialistický stát přišel levněji, než když dnes stát platí příspěvky na bydlení lidem, kteří by je vůbec nepotřebovali, kdyby mohli pracovat. Čtyřicet let se v této zemi učili lidé, zejména přestěhovaní slovenští Romové, že musí pracovat, aby se uživili a posílat děti do školy, aby jednou nemusely dělat jen kopáče a pomocné dělníky. U některých se povedlo, u některých ne. Od převratu se už 25 roků ti lidé učí, že nemají v podstatě žádnou šanci a že nejlepší je, čekat na sociální dávky. A dalších padesát let bude trvat, než je opět naučíme to, co už se mnozí za totality naučili. Pokud je to ovšem vůbec budeme učit. Pokud ale není dostatek práce, kterou by se dalo standardně uživit rodinu, pak není šance na změnu. Tak snad jedině zbývají ty státem vlastněné sociální ubytovny, aby se peníze státu aspoň nějak částečně vracely zpět a my všichni jsme nemuseli platit vykutálené vyžírky, bohatnoucí z těch nejubožejších.
27. 05. 2014 | 07:10

Simply napsal(a):

Práce, práce, práce..... problém je, že se v Evropě, u nás, zlikvidoval lehký průmysl... Asie se stala dílnou světa..... Proč se sem dováží např. košťata, pastičky na myši, hračky, rohožky, rámečky na fotky atd... tisíce maličkostí, které živily zástupy lidí.... ne každý může mít VŠ, tak to příroda nenastavila.... Já vím, ono je to z tý Číny apod. levnější, nebo spíše bylo.... To je účel, levně, levně, pak se zlikvidují místní výroby a pak zdražovat... Nakonec se tahle politika vymstila, obludný objem sociálních dávek, zástupy nezaměstnaných všude v EU....
27. 05. 2014 | 08:05

a je to napsal(a):

Důležité je, nedotýkat se problému tak, jak na první pohled vypadá.Když se na chodníku válí exkrement a někdo řekne "to je výborná tyčinka Mars",tak je to prostě tyčinka Mars a tečka.Jakmile pojmenujete věci tak jak jsou , narušujete slušnou akademickou debatu o tom kdo je kdo a co je co.Lhaním si do vlastní kapsy ještě nikdy nikdo nic nevyřešil,naopak se ukazuje že problém přerůstá přes hlavu i ministryni a zůstává prostor pouze pro mluvení bez řešení.Volnočasová aktivita....není to krásné?koho by napadlo že se spratek nudí!
27. 05. 2014 | 08:12

gaia napsal(a):

Simply
taky jsem si říkala, jestli je ještě ve Varnsdorfu ta továrna na ponožky.
A proč je tam tolik bytů pro cikány. Asi bydlí v těch, ze kterých se lidé odstěhovali za prací. Kdežto cikáni se stěhují za byty.
27. 05. 2014 | 09:13

pro NEZÁVISLOU MORAVU napsal(a):

Kdo volí čssd, Ods, Kdu, Top, Ano, SZ, je duševní krypl a masochista, podporující množení poloopic za svoje peníze!!!!!.
27. 05. 2014 | 09:34

Občan napsal(a):

Tak tohle - http://zpravy.aktualne.cz/at-se-o-socialni-davky-znovu-staraji-obce-navrhuje-tominova/r~e15d7244dfbd11e387350025900fea04/?utm_source=zpravy.aktualne.centrum.cz&utm_medium=carousel - si vážení PEČLIVĚ přečtěte!

Buď brutálně lže autor článku, nebo Tominová.

Protože KAŽDÁ žádost o jakoukoli dávku JE DETAILNĚ přezkoumávána a MUSÍ být stejně detailně PODLOŽENA příslušnými dokumenty (výpisy z účtu, potvrzení o příjmu, trvalé bydliště, druh bydlení, inkaso, nájemní smlouva, potvrzení o studiu, doložení evidence nezaměstnaného atd.) doložena.
Osobně jsem toho pravidelně svědkem, když vyřizujeme žádosti obyvatel DsP o příspěvek na bydlení.

Kybersadistova kontrola odhalila "zneužití" socdávek v objemu pár mega ročně. Tominová ÚDAJNĚ zjistila "zneužívání" v objemu MILIARD ročně.
JAK to zjistila???

Mimochodem - Tominová se DODNES nijak nevyjádřila k obskurní dohodě právě GŘ ÚP ČR s ČBK o tunelu do dotací na pracovní místa, ani k tomu, že GŘ ÚP ČR funguje jako PRACOVNÍ AGENTURA!

Stejnou lží je i tvrzení, že GŘ ÚP ČR personálně posílí.
Stačí se podívat na jeho web do kolonky "Volná místa na ÚP ČR" a hbitě zjistíme, že nové lidi prakticky nenabírá.
27. 05. 2014 | 09:35

Vandal napsal(a):

Kumar Vishwanathan

Dnes je důležitější jít dál něž popsat problémy a vzájemně si něco vytýkat. Romská komunita je budoucností této země, protože je to rostoucí komunita. Jsou přirození, nejsou Češi, ale jsou obyvatelé této země stejně jako jiné menšiny, které tady žijí. Jejich děti dnes rostou a jsou budoucí silou tohoto národa. Vidím to jako skupinu lidí, která může obohatit tuto zemi.
27. 05. 2014 | 09:36

češka napsal(a):

To Vandal
Jenže jak mají Romové zvládnout situaci, která se již vymiká i majoritě, a to v rámci celé EU?
Stále vyšší podíl vody, soli, cukru a soji v potravinách vede ke zhoršení našeho zdraví, v podstatě lidé nejsou schopni ovlivnit vlastní výživu, což souvisí se zdravotním stavem populace. Na počítač + sport již v mnohých rodinách nestačí finance, počítač je potřeba i pro vzdělání, takže škrtnou sport.
Nikdo nespočítal, kolik peněz bylo za 25 let nesmyslně "vyvezeno" formou dovolených, /prosím nezaměňovat se studijními cestami/, a o jakou hodnotu vzrostl soukromý majetek obyvatelstva v letech 1965 - 90, kolik lidí si postavilo chaty, upravilo chalupy, postavilo RD a družstevní byty, aniž by je zadlužení ohrozilo.
Mám pocit, že cena "zlepšení" za posledních 24 let je stejná, nebo nižší, než zadlužení státu. Byla bych ráda, kdyby mi tento pocit nějaký ekonom vyvrátil.
A mohl by pokračovat "srovnáním" cen třeba triček tehdy a dnes s připočtením a rozpočtením podpor v nezaměstnanosti vyplácených v blastech zavřených textilek.
27. 05. 2014 | 11:02

KAteřina napsal(a):

Je-li zanedbávání dětí zločin, kdo ten zločin páchá? Stát? Obce? Školy? Rodiče? Neznáte-li odpověď na tuto otázku, velmi pravděpodobně navrhnete nějaká drahá opatření, která opět nebudou fungovat. V posledních letech bylo vždy možné získat granty na integraci Romů (což bylo komické v dobách, kdy se nesměla zjišťovat etnická příslušnost dětí ve školách). Nějaké pozitivní výsledky byly, ale jen místní a drobné.
Druhý problém je rozpor mezi kulturní identitou a integrací. Pokud je romský chlapeček odmala vychováván v tom, že on nemusí nic, že je mu posluhováno, těžko se vyhne konfliktu už v první třídě základní školy. Na tom nezmění nic ani poslední rok školky. A víte kolik dětí nechodí do školy jen proto, že nevydrží šest hodin bez cigarety?
27. 05. 2014 | 12:52

modrý edvard napsal(a):

Taky to furt říkám. Voda, to je svinstvo. Zkoušeli jste se někdy umýt?
27. 05. 2014 | 13:03

17, 5 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

"...A víte kolik dětí nechodí do školy jen proto, že nevydrží šest hodin bez cigarety? ..."

Ne.
Kolik ?
27. 05. 2014 | 13:29

WDan napsal(a):

Pokud je někdo chudý je jedinou jeho cestou jak se z tohoto problému dostat začít tvrdě pracovat, čekáním na sociální dávky nikdo ještě nezbohatl !
27. 05. 2014 | 13:43

Yosif K napsal(a):

Otakar L. Pasíř napsal(a):
Sociální bydlení - do roku 1989 jsem o něm neslyšel. Ale vím, že někteří občané dostávali byty, které pak vybydleli. Někteří také brali invalidní důchody. Podobně jako například spousta veksláků. Ale taky vím, že mnozí podobní občané chodili do práce, dokázali si koupit domek, třeba i díky podnikové půjčce, a neobtěžovali stát se sociálními dávkami. Děti posílali do školy, některé čistější, než děti z většinové populace, některé špinavější.Po "návratu svobody" přišli skoro do jednoho o práci........................
KONEC CITATU.......

Je smutné že Romové jsou etnikum které na konec nucených prací a obnovení tradičních (normálních) śvobod doplatili - na rozdíl od všech jiných etnik v česku.

Objektivně by Romům pomohli 2 věci:
1) obnovení režimu nucené práce jako za socíku, kdy ten kdo neměl formální zaměšstnání bručel v lochu za paragraf "příživa". To by však neromové těžko nesli a navíc nudcené práce jdou proti mezinárodním konvencím, jak vtipně poukazovali salonní bolševici když se Drábek pokoušel nahnat nezaměstnané na zametání ulic.
Dtto nejde zavést nuicené práce jako za socíku poutze pro Romy.
2) vytvoření státního podniku (pracovní název Romostroj s.p.) kde by nezáleželo na tom zda zaměstnanci pracují, zda kradou atd. Protože by ztráty platil stát. Toto však naráží na soutěžní právo atd.
3) Numerus clausus typu "affirmative action" kde by každá firma měla administrativně nakázáno zaměstnávat určitý počet Romů. Takto to funguje v USA a specielně v bohatší Kanadě.

Z právních důbodů je schůdná pouze třetí možnost - vymluvné však je že ji nenavrhuje ani salonní levičačka pí Marksová Tominová.

Bojí se panicky reakce bílých proletářů, pevné to voličské základny ĆSSD........
27. 05. 2014 | 14:17

KAteřina napsal(a):

WDan:
Groucho Marx kdysi řekl něco jako .. tvrdě jsem pracoval, až jsem se dopracoval k naprosté chudobě.
17,5:
Nevím, ale myslím, že je je jich poměrně hodně a že by si to měla paní ministryně zjistit dřív, než začne něco podnikat. Pokud někdo v deseti hulí tabák a ve dvanácti je navyklý na konopí, už asi o školu ani o mimoškolní aktivity nebude mít zájem.
27. 05. 2014 | 14:40

češka napsal(a):

Yosif K
Položte si otázku obráceně, komu z občanů ČR skutečně pomohla "podpora zahraničních investorů" a kolik domácích firem by za stené peníze dokázaly uživit domorodce, kdyby ve srovnání s cizími firmami nebyli diskriminováni.
A zároveň jak ovlivnily "zahraniční investice" u nás dnešní politickou situaci na Ukraině, když umožnily exodus valné části práceschopného obyvatelstva.
Problém s Cikány už je jenom bonus.
27. 05. 2014 | 14:51

fafnir napsal(a):

češko
položte si vy otázku,kolik českých firem,bez cizí účasti by bylo konkurenceschopných.A k té nesmyslnosti ručního tkaní koberců a podobných rukodělných nesmyslů,jak navrhuje nick občan.Vyrobit můžete cokoli,ale aby se ti vyrábějící lidé uživili,někdo to zboří musí koupit.Tedy napřed chtít koupit.A jestliže chcete,jak zde každý požaduje platy na úrovni Německa,tak holt je ta rukodělná výroba,kromě pár kusů artefaktů, neprodejná.Ne náhodou tady nepoučitelný občan je dlouhou dobu bez práce.A práce pro práci samu,nikoli pro zisk(i toho posledního dělníka),je socialismus a holt nikam jinam, než ke krachu nevede.
27. 05. 2014 | 15:42

Dezo Demeter napsal(a):

Soudruzko Marxova , mela jste vzit pod kridlo Kocaba a Jamilu a nejaky cas ve vami uvedene lokalite bydlet . V jinem pripade byste mohla litovane deti adoptovat a VYCHOVAT! Penize na to urcite mate.
27. 05. 2014 | 15:47

ščastný euroobčan napsal(a):

To fafnir:
Aniž bych souhlasil s tezí podpory ručního tkaní koberců a podobných rukodělných nesmyslů, musím Vás upozornit, že by to byla zanedbatelná částka, ve srovnání s profinancováváním eurodotací na předražené a zbytečné projekty, o jejichž destruktivním vlivu na podnikatelské prostředí a legalizaci korupce se raději nezmiňuji, o placení úředníků na krajských úřadech (včetně zakázek rodinným firmám), konče, protože kdyby krajské úřady den ze dne skončily, tak si toho nikdo ( kromě těch nezaměstnaných) nevšimne,.
Problém je jinde, původní obyvatelstvo (v EU i v ČR) je zodpovědné, schopné akumulovat majetek a odkládat spotřebu, navíc svobodomyslné a kritické k vrchnosti, a proto je majitelé EU (a ČR) vědomě nahrazují etniky s okamžitou spotřebou (cikány) a snadnější ovladatelností (muslimové) a obávám se, že s tím nic nenaděláme, protože ta masáž ze strany majitelů EU je opravdu účinná, a ovce, která se snaží utíkat z houfu, je pokousána honícím psem, a pokud se jí podaří utéct, tak je na zakázku zastřelena .
27. 05. 2014 | 16:29

češka napsal(a):

To fafir
Rukodělné tkaní koberců by se možná tržně nevyplatilo, ale na 8h denně by zaměstnalo x lidí, kteří dnes nedělají nic a žijí z podpor, užívají návykové látky + se zabývají rozmnožováním , přičemž je potomstvo zatíženo životním stylem rodičů.
A i ta otázka vyplatilo - nevyplatilo je sporná. Např. ve VB jsou návrháři interiérů zvyklí navrhovat koberce, které jim místní rodinná firmička v krátké lhůtě vyrobí.
Když u nás chcete něco kvalitního a individuálního, tak máte smůlu.
27. 05. 2014 | 16:57

Trn napsal(a):

Pokud se to nebude resit ted, vrati nam to pozdeji Romove vse i s uroky.
Problem je, ze se jim porad snazi pomoct nekdo od zeleneho stolu tim, ze se zamysli, co by asi tak tem Romum mohlo pomoci ...
Tohle musi definovat nekdo, kdo je schopen s nimi byt delsi domu v uzsim kontaktu, ziska jejich duveru a dokaze pak zanalyzovat co by jim opravdu mohlo pomoct ... samozrejme s ohledem na realnost pomoci ve stavajici politicko ekonomicke situaci.
Urcite to nebude jen jedno reseni, viz napad autorky, ale soubor celych opatreni s delsi dobou realizace a jeste s delsi dobou viditelnych zmen.
27. 05. 2014 | 17:09

fafnir napsal(a):

češka
práce pro práci.To je méně nákladné 8 hod děnně kopat díry a následně je zasypávat.
27. 05. 2014 | 17:53

Yosif K napsal(a):

češka napsal(a):
Yosif K
Položte si otázku obráceně, komu z občanů ČR skutečně pomohla "podpora zahraničních investorů" a kolik domácích firem by za stené peníze dokázaly uživit domorodce, kdyby ve srovnání s cizími firmami nebyli diskriminováni.
27. 05. 2014 | 14:51

Ohledně pádu komunizmu tuto otázku mám zodpovězenu. Dokud se ostblok spoléhal na své "všelidové bolševické zdroje" tak to šlo od desiti k pěti. V osmdesátých letech byl hladomor v Rumunsku, SSSR, Polsku a Bulharsku. Madarsko bylo na pokraji zhroucení a CSSR a NDR by šlo pod sekeru hnedle v roce 1990 - soudruzi v CSSB chystali liberalizaci cen a "OPATŘENÍ PROTI PÁDIVÉ INFLACI".

Ohledně podpory cizích versus domácích firem - to je složitější. Podpra by měla být stejná nebo žádná. Pokud by převaŽOVALA PODPRA ČESKÝCH FIREM, možná by o něco více domácích firem vyrábělo rámy na obrázky, výfuky pro VW a stříhalo kabelový svazky pro BMW
ALE
ale Škoda by místo milionu aut ročně ve 38 modelech vyráběla Favorita a Formana s inovovanou čelní mřížkou a jejich prodej by klesl na 25 tisíc ročně, a tyhle auta by byly neprodejný i na Čukotce.

Viz jak dopadlo "rodinné stříbro" LIAZ a Tatra. Když se přes bankrot propotácely takový firmy jako DAF, MAN a FIATAGRI, záchrana kolosů ZETOR, LIAZ a Tatry v původním rozsahu výroby by stála desítky miliard EUR a nejspíše by i tak dopadla špatně. Částeščným řešením by byl system Mečiar - dávat managerům celý fabriky ouplbně zadarmo. Top by však asi češi zvřískali závistí, na Slovači takové freikumšty prošly snáze, i tam však to bylo maskováno jako privatizačním půjčky.

Zetor "zůstal český" - respektive slovenský - za tu cenu že z 18 tisíc zaměstnanců jich zůstalo 12% a za to cenu že vláda nalila do Zetoru během 5 let přes 16 miliard Kč. Kdyby vláda DAROVALA Zetor nějakému velkému západnímu výrovci traktorů zadarmo, vyšlo by to laciněji a byly by tam zaměstnáno mnohem více lidí než dnes.

Dtto Tatra - zájem měl Mercedes, když slyšel o extrabuřtech a podmínkách českých mudrolínů, postavil obří fabriku v Turecku a je happy. Dnes v Tatrovce pracuje asi 6% lidí co tam pracovalo dříve. Armáda přitom koupila předražený tatrovky za 4 miliardy Kč jen proto aby Tatra nešla rovnou do bankrotu.

Česká cesta až do hrobu.....

Dokud se Čína spoléhala na své "všelidové bolševické zdroje" tak v CLR řádil hladomor. Poté co se čína otevřela "zahraničnímu vykořistování" tak HDP na hlavu stouplo na 120násobek.
27. 05. 2014 | 18:32

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
http://denikreferendum.cz/clanek/16399-viva-o-bolsa-familia

Má to ovšem pár háčků:
1) Program jede přes STÁTNÍ banku (v ČR již žádná neexistuje)
2) V Brazílii maji MAJRKOVÁ PŘIZNÁNÍ (v ČR neexistuje)
3) Stát investuje nemalé prostředky do výstavby jednoduchého sociálního bydlení (v ČR neexistuje)
4) Tamní katolická církev se z toho může po..at, protože přišla o lukrativní kšefty (v ČR je nemyslitelné, že by stát církve odřízl od veřejných penězovodů)

Každopádně je namístě konstatovat, že Brazílie má mnohem propracovanější, jednodušší a přitom účinnější sociální systém pro chudé a vemi chudé komunity než ČR.
Rovněž je namístě konstatovat, že by tento systém byl aplikovatelný v ČR. Jenže...
26. 05. 2014 | 23:17
koukám že i v deníku referendum nebo alespon "u občana" vyšprkovali Bosla Familia nějakými nesmysly:
ad 1) komu státní banka schází? myslíte si že státní banka zařídí přesun peněz z konat na konto laciněji než soukromé banky? Uvádím že v česku soukromé banky zařizují zaslání peněz elektronickou cestopu za cca 2-4 Kč a v USA je (u soukromých bank) služba DIRECT DEBIT zcela zadarmo. Co chcete laciněji než zcela zadarmo? V Brasili jde Bolsa Familia přes státní banku jen proto aby nějací rudí byrokrati mohli o jeden den déle sedět na státních penězích.
ad 2) co to má společného s romy? Kdzž vám majetková řpuizníání tak schází, proč už je vaši socani nezavedli? Proč je socani nezavedli na Slovensku? Pokud je socani na Slovensku zavedli, jak to pomohlo romům? Na Slovensku Romům pomohlo hlavně to že je pravicová vláda nahnala na úklid ulic a levicová voláda se to bojí zrušit.......
ad 3) V Brazili stát a) legalizuje favely. Po legalizaci držby ve favelách se chudina o favely stará lépe. b) Státní sociální vystavba "Minha Casa Minha Vida" je totální debakl - jako vždycky když chudina dostane něco zadarmo. Nová sociální vystavba je během 2-3 let tak zplundrována že se obyvatelé vracejí do favel, protože se tam cítí lépe a bezpečněji.
ad 4) To nemá co do čimnění se Šluknovem a Romy. Kdyby všechno co dostávají cirkve šolo do kapes pulmilionu Romů, tak ti by si koupili o 3-4 cigarety Marlboro na den více a všechnio ostatní by zůstalo "ceteris paribus".

Cituji článek z levičáckého Guardianu o totálním brazilské sociální vystavby.......

No better than the slums? What went wrong with Brazil's social housing A social housing scheme aims to help poor people from the favelas and into secure homes, but after five years of mixed success some residents are returning to the slums
27. 05. 2014 | 18:55

Yosif K napsal(a):

Paní Michaelo Marksová Tominová - to o té Brasilii si dobře nastudujte.

1) Program Bolsa Familia "maká" jelikož chudina nedostává dávky zadarmo. Dostává je za 100% docházku svých dětí do školy. Toto by v česku nidky perošlo - salonní bolševici jako vy argumentují že by to pro většinu romských rodin znamenalo smrt hlady".

2) PROGRAM SOCÁLNÍ VYSTAVBY "Minha Casa Minha Vida" jest víceméně debakl jelikož chudina dostává nové byty prakticky zadarmo - splácí POUZE 5% SUBVENCOVANÉ CENY BYTU ROČNĚ.
Byty jsou lepší než ve favelách ale dále za městem. Dále za městem se tak tvoří NOVÁ GHETA která za pár let vypadají jako Chánov a jejich obyvatelé se vrací do favel.

PRIVATIZACE FAVEL a svépomocné zvelebování přináší lepší vysledky ale tam si zase nemohou namastit kapsu stavební firmy..... takže je mi jasné že nějaká svatá sosálistická trojice jako Kott-Pancová-Rath by o takovéto věci nejevila stejný zájem jako třeba o rekonstrukci zámku Buštěhrad......
27. 05. 2014 | 21:01

Yosif K napsal(a):

Debakl socální vystavby v Brasilii......

http://article.wn.com/view/2014/03/26/No_better_than_the_slums_What_went_wrong_with_Brazils_social/
27. 05. 2014 | 21:03

curs napsal(a):

Bohužel nepříliš obsažný blog, o to však výmluvnější, včetně údajného šoku z absence poloúředního působení na mladou generaci přes různé pseudosociální "neziskové" aktivity. Paní ministryně se rychle mění v největší debakl této vlády. Ne že by byla nejhorší, ale MPSV je rezort s nesmírně náročnými úkoly a nelze ho obsazovat bezbarvými osobami ze středního proudu ČSSD schopnými nanejvýš rozhazovat neopodstatněné dávky voličům socdem a naopak vřískat o zneužívání dávek na skutečně potřebné, například Romy. Dalšího lenivého žvanila na úrovni Škromacha si tato země už nemůže dovolit. Doufal jsem, že jednou z priorit bude náprava Drábkova řádění, ale o tom prakticky ani slovo. Místo toho škromachovské řeči, například dnes podle Aktualne.cz o nutnosti kontrol dávek pomoci v hmotné nouzi. Možná ničemní pisálkové z tohoto méněcenného plátku informace překroutili, ale při jasné a srozumitelné politice by to nebylo možné, pak by i lidsky dementnímu žurnalistickému psychopatovi došlo, že plány jsou zcela jiné.
27. 05. 2014 | 21:10

antipolitik napsal(a):

Nejhorší na tomhle blogu je, že se Marksová na tohle katastrofálním stavu podepsala lví měrou. Je to doslova i její zásluhou. Lidé kteří zavinili ten hnus co tu panuje, nám pak o své mizerné a práci blogují, že oni kteří to zavinili to vyřeší. Tohle je vysmívání se lidem blogerko a vy toho nenecháte dokud vás národ nepříjde osobně vykopat od koryt! Pokrytecká madam Marksová už toho nechte!
28. 05. 2014 | 06:35

Tomáš napsal(a):

Kde pí Marksovou-Tominovou premié rSobotka objevil ,nebo kdo mu ji doporuči,není jasné.Kandidátovi ze Žďárska se stala rodinná tragédie a tak se našla min.práce a soc. věcí z Prahy a už to začalo.Vůbec nejde,že je z Prahy ,ale tato pí ministryně vůbec neví, která v tomto rezortu bije.Je to ve své podstatě bezedná držka tento resort, jak řekl kdysi náš klasik K.H.Borovský o c.a k. armádě. A hned tato ministryně natahuje ruku po penězích pro některé zcela marginální sociální jevy které jsou více méně výstředností.Jen doufám ,že se při první příležitosti premiér Sobotka vzpamatuje a odvolá ji z funkce,ohrožuje jeho vládu jako neřízená střela.
28. 05. 2014 | 08:16

Pavel A napsal(a):

Hm, paní Marksová, kdopak to tady páchá zločiny ?
Nechtěla byste jít do školy ( viz odkaz) učit ?

http://usti.idnes.cz/straznici-hlidaji-skolu-v-decine-pred-utoky-rodicu-f80-/usti-zpravy.aspx?c=A140527_161749_usti-zpravy_alh#utm_source=sph.idnes&utm_medium=richtext&utm_content=top6
28. 05. 2014 | 09:45

Yosif K napsal(a):

Pane Curs - pí Marksová Tominová NENÍ až tak úplně mainstream CSSD. Je to upřimná feministka, proto byla strčena do vlády.

S Romy si zatím nevěděl rady nikdo, za pí Marksové Tominové to asi nebude lepší. Pinkání pinecu a hraní na housle v kroužcích Riomům může trochu pomoct ale ne moc.

Ukol číslo jedna je dokopat romské děti do školy - což lze pouze systemem Bolsa Familia. To jest vázat výplatu dávek pro chudinu pro celou rodinu na 100% docházku dětí do školy. Jinak si všichni ze všeho budou dělat srandu. Na zavedení systemu Bolsa Familia však CSSD "nemá koule".

Naopak - kdyby navrhl Bosla Familia v čechách někdo jiný, CSSD to bude torpedovat......
28. 05. 2014 | 10:26

curs napsal(a):

Yosif K
Paní Marksová měla snad potenciál zaujímat nekonformní postoje, ale její stanoviska z poslední doby jsou na úrovni Džamily nebo Bursíkové. Je nutné rozlišovat autentický relevantní nonkonformismus (, Al- kajda, zčásti KSČM apod.) a nonkonformismus verbální, neškodný, dobrý leda k planému citovému odreagování někde na párty za přítomnosti spřízněných žurnalistů. Skutečný nonkonformista by v životě nekvílel nad nedostatkem oficiálního působení na mládež, to je odporný doklad nevyléčitelně úředního myšlení, čímž padá i příslušnost k feministkám, nakolik skutečně bojují proti útisku žen. Tahle takyfeministka se může jít klidně modlit do kostela s Karlem a jeho tlupou "nekonformních" osobností, ke změně represivních struktur společnosti nepřispěje.
Jistě si domyslíte, jaký mám názor na to vaše vychvalování údajných postupů z Brazílie...
28. 05. 2014 | 11:37

modrý edvard napsal(a):

curs: Přicházíte pozdě, přes nekonformní postoje je letos prof. Fiala.
28. 05. 2014 | 14:28

Yosif K napsal(a):

Pane curs - v Brasilii Bolsa Familia funguje - je to nejúčinnější program boje proti chudobě na světě.

Zde v česku funguje pouze to že Romové dostanou socální dávky, neumí s nimi hospodařit, týden si kupují značkové kuřivo a nápoje, druhý týden jsou hlady, pravidelně jsou vystěhováváni z normálních bytů za neplatičství a na školní docházkou dlabou zvysoka.

CSSD program jako Bolsa Familia nikdy nenavrhne - řeknou ža by Romové raději zemřeli hlady než by posílali děti do škol. Nic jiného však už zkusit nelze.
28. 05. 2014 | 21:36

dddd napsal(a):

Marxova toho nejak moc vi. Pritom uz nerekne, ze zkorumpovany zakonodarci vymysleli prave takove zákony, který udelaj nejen z Romaku deklasovanou tridu. Kecy kecy, Marxova,ale skutek utek...jako ostatne vždycky.
29. 05. 2014 | 16:00

komin@gmail.com napsal(a):

Cigáni že nepracovali? Pracovali, ještě krátce po převratu pokračovali v tom co uměli - výkopy (ti nejschonější i na bagřících a superschopný jim dělal šéfa), na železnici - vysekávání náspů, podbíjení kolejí... tyhle práce jim sebrali agenturní UK, mělo to cosi do činění s odvody za zaměstnance, zákoníkem práce a jinými nechutnostmi bránící novokapitalistům v úspěšném rozletu. Jinak školní docházka těch co se dostali na učňáky byla často lepší než u bílejch - věděli že bez vzdělání budou u těch výkopů do smrti.
29. 05. 2014 | 18:33

Vandal napsal(a):

komin@gmail.com napsal(a):

Nesmyslný blábol, to postihlo všechny stejně, ne jen výběrově cigány, takže chyba je někde jinde, sire.
30. 05. 2014 | 12:02

IQ napsal(a):

češka,občan
Souhlasím s vámi. I na opačném konci republiky byla situace v zaměstnávání sociálně či zdravotně handicapovaných lidí v drobných výrobnách nebo službách jistým řešením. Argument, že produkty těchto pracovišť nebyly konkurenceschopné neobstojí. Cožpak naše textilní výroba byly šunty? Vůbec ne, výhodně šly na export.
30. 05. 2014 | 12:37

osmsetosmdesátosm napsal(a):

Generace, která dnes je rodiči, teda posametová, vyrostla bez ničeho - bez povinností, bez práce, na dávkách.... Tak aby se neopakovala táž chyba, nutno začít od dětí.
Dům dětí - nemusí být, stačí otevřený kroužek, třeba i s rodiči, spolu se sociální pracovnicí....
22. 06. 2014 | 18:45

dalibor napsal(a):

chci pouze napsat jak to romové dělaji proč odjížději do Anglie a pak se vraci to proto aby brali dvakrát penize s Anglie a u nás se sociálky je to drzost a to se divím že naše uřady s tím nic nedělaji berou prachy jak ředitel bydlím s takovíma co je to za bordel v téhle republice je to na bliti..druzi makaji za pakatel nic si zde uřady nezjisti,daji jim bydleni a k tomu jim vše zaplati
10. 05. 2015 | 19:42

jirka napsal(a):

Jsem rom a mohu potvrdit tu drzost jakou maji jen se nám chudym směji..je to doslova podvod,maji drahé auta a nám se směji že pracujem za 9. tisic. kde to žijem v Česku ptam se vás.
10. 05. 2015 | 19:47

dana napsal(a):

Prosím jak je možné,že uřady si nic nezjisti,když romové přijedou do čech,tam si udělaji vše potřebné aby brali od státu penize a pak se vraci,zde v Ostravě jich je spousta a doslova se tím chlubí a páni si bydli jak v přepychu tydně berou s Anglie velké prachy a pak si zajdou na socku pro zbytek a dostanou také celou častku na byt já praciji za 13 tisíc a nemám nárok na bydlení co to je za bandu na ůřadě jsou tam uplně k ničemu
10. 05. 2015 | 19:54

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy