Potratová lekce z Polska
Pokud vycházíme z toho, že „Agátu“ někdo znásilnil, je naprosto neuvěřitelné nutit ve 21. století v zemi uprostřed Evropy čtrnáctiletou dívku, aby dítě počaté takovým způsobem donosila. Přitom potrat provedený z tohoto důvodu polský zákon dovoluje. Jenomže protipotratoví aktivisté mají jiný názor: usilují o to, aby již tak přísný zákon ještě přitvrdil a interrupce byly nadále umožňovány pouze v případě ohrožení života matky. Důvody jako znásilnění či fakt, že je plod poškozen, se jim zdají příliš malicherné.
Jejich agresivita se zcela vymyká zdravému rozumu. Agátu i její matku pronásledovali jak fyzicky, tak prostřednictvím SMS a telefonátů. Dokonce obsadili jednu z nemocnic, kde měla být interrupce provedena - a personál místo aby zavolal policii, jednoduše zákrok neprovedl. Mráz běhá po zádech také z toho, že Agáta byla dokonce od své rodiny odvezena do dětského krizového centra: někdo chytrý totiž vymyslel, že její matku lze obvinit z „navádění nezletilé osoby k interrupci“, což je v Polsku trestné. Nepochybně se zdálo nadějné, že dívka izolovaná od své rodiny šikaně snáze podlehne. K neuvěření je také fakt, že v jiné nemocnici na místě předem dojednané prohlídky čekal kněz s několika věrnými: nejenže se lékaři nenamáhali udržet lékařské tajemství, ale evidentně s fundamentalisty aktivně spolupracovali.
Organizace bojující za právo žen na interrupci již léta upozorňují, že v Polsku je takřka nemožné jít na potrat i z důvodů v zákoně povolených. Mezinárodně proslulým se stal případ téměř slepé matky, které nebyla povolena interrupce, ačkoli těhotenství a následný porod prokazatelně ohrozily její zdraví. Tato žena dokonce vyhrála spor u soudu ve Štrasburku. Ale, jak uvádí Wanda Nowicka z organizace ASTRA (Sdružení ženských organizací ze střední a východní Evropy za reprodukční a sexuální práva a zdraví), tak intenzivní pronásledování zažívá Polsko poprvé.
Po posledních volbách to vypadalo, že ty nejhorší excesy v této oblasti má Polsko za sebou: například návrh zakázat vysílání britských Teletubbies, neboť fialový Tinky Winky je údajně homosexuál (bezpohlavní postavička je totiž často k vidění s rudou kabelkou), zákaz prodeje alkoholu těhotným ženám (!) či kampaň proti hormonální antikoncepci. Jak je ale vidět, protipotratová skupina je neuvěřitelně dobře zorganizovaná a zdá se čím dál agresivnější. Možná také proto, že údajně zhruba polovina polských obyvatel vyjadřuje změkčení současného potratového zákona podporu.
Český poprask kolem interrupcí prozatím utichl - poté, co proběhl lidovecký sjezd včetně primárek do Evropského parlamentu. Pokud ovšem KDU-ČSL nadále zůstane parlamentní stranou, lze očekávat, že některý z jejích členů před příštími primárkami téma opět oživí (pozoruhodné je, že se dosud nenašla žádná členka, která by na veřejnosti proti potratům bojovala s takovou vehemencí, jakou předvedlo již několik bratrů). Nemyslím si, že by to u nás mohlo dopadnout jako v Polsku. Ale přesto budiž Agátin případ mementem, kam až by také mohla zajít zdánlivě zcela nevinná „veřejná diskuse“ o omezení práva na interrupci...