Potratová lekce z Polska

13. 06. 2008 | 13:57
Přečteno 10233 krát
Současný případ polské dívky s přezdívkou Agáta ukazuje, kam až může dojít vliv katolických fundamentalistů. Měl by být varováním pro všechny, kteří se domnívají, že občasné volání některých českých lidovců po zpřísnění potratového zákona je jen plácáním do větru, kterým není třeba se zabývat.

Pokud vycházíme z toho, že „Agátu“ někdo znásilnil, je naprosto neuvěřitelné nutit ve 21. století v zemi uprostřed Evropy čtrnáctiletou dívku, aby dítě počaté takovým způsobem donosila. Přitom potrat provedený z tohoto důvodu polský zákon dovoluje. Jenomže protipotratoví aktivisté mají jiný názor: usilují o to, aby již tak přísný zákon ještě přitvrdil a interrupce byly nadále umožňovány pouze v případě ohrožení života matky. Důvody jako znásilnění či fakt, že je plod poškozen, se jim zdají příliš malicherné.

Jejich agresivita se zcela vymyká zdravému rozumu. Agátu i její matku pronásledovali jak fyzicky, tak prostřednictvím SMS a telefonátů. Dokonce obsadili jednu z nemocnic, kde měla být interrupce provedena - a personál místo aby zavolal policii, jednoduše zákrok neprovedl. Mráz běhá po zádech také z toho, že Agáta byla dokonce od své rodiny odvezena do dětského krizového centra: někdo chytrý totiž vymyslel, že její matku lze obvinit z „navádění nezletilé osoby k interrupci“, což je v Polsku trestné. Nepochybně se zdálo nadějné, že dívka izolovaná od své rodiny šikaně snáze podlehne. K neuvěření je také fakt, že v jiné nemocnici na místě předem dojednané prohlídky čekal kněz s několika věrnými: nejenže se lékaři nenamáhali udržet lékařské tajemství, ale evidentně s fundamentalisty aktivně spolupracovali.

Organizace bojující za právo žen na interrupci již léta upozorňují, že v Polsku je takřka nemožné jít na potrat i z důvodů v zákoně povolených. Mezinárodně proslulým se stal případ téměř slepé matky, které nebyla povolena interrupce, ačkoli těhotenství a následný porod prokazatelně ohrozily její zdraví. Tato žena dokonce vyhrála spor u soudu ve Štrasburku. Ale, jak uvádí Wanda Nowicka z organizace ASTRA (Sdružení ženských organizací ze střední a východní Evropy za reprodukční a sexuální práva a zdraví), tak intenzivní pronásledování zažívá Polsko poprvé.

Po posledních volbách to vypadalo, že ty nejhorší excesy v této oblasti má Polsko za sebou: například návrh zakázat vysílání britských Teletubbies, neboť fialový Tinky Winky je údajně homosexuál (bezpohlavní postavička je totiž často k vidění s rudou kabelkou), zákaz prodeje alkoholu těhotným ženám (!) či kampaň proti hormonální antikoncepci. Jak je ale vidět, protipotratová skupina je neuvěřitelně dobře zorganizovaná a zdá se čím dál agresivnější. Možná také proto, že údajně zhruba polovina polských obyvatel vyjadřuje změkčení současného potratového zákona podporu.

Český poprask kolem interrupcí prozatím utichl - poté, co proběhl lidovecký sjezd včetně primárek do Evropského parlamentu. Pokud ovšem KDU-ČSL nadále zůstane parlamentní stranou, lze očekávat, že některý z jejích členů před příštími primárkami téma opět oživí (pozoruhodné je, že se dosud nenašla žádná členka, která by na veřejnosti proti potratům bojovala s takovou vehemencí, jakou předvedlo již několik bratrů). Nemyslím si, že by to u nás mohlo dopadnout jako v Polsku. Ale přesto budiž Agátin případ mementem, kam až by také mohla zajít zdánlivě zcela nevinná „veřejná diskuse“ o omezení práva na interrupci...

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Narrno napsal(a):

Co se děje v našem sousedním státě, nad tím zůstává rozum stát. Jeden by nevěřil, že v 21. století je něco takového možné. A vida, je.
Víte, opravdu doufám, že existuje peklo. Měl bych pár tipů na výborné náplně kotlů...
13. 06. 2008 | 14:11

neo napsal(a):

První příspěvek od Vás, se kterým souhlasím.
Nic nového. Poláci jsou blázni. A neumí hrát fotbal.
13. 06. 2008 | 14:12

JH napsal(a):

Z katolických fundamentalistů je mi zle...naštěstí u nás jich moc není...
a co ti blbý poláci doma vyvádí, to je jen jejich ostuda...
a že se u nás najdou blbci jako v KDU, kteří paličatě jak mezci jsou odpůrci potratů mě nepřekvapuje...nikdo není dokonalý..
díky za blog
13. 06. 2008 | 14:13

Fialovy Krokodyl napsal(a):

No alespoň v Polsku mají rozum a nazývají potrat pravým jménem.
Potrat je zabití. Zabití se nemá legalizovat. V žádné formě.
13. 06. 2008 | 14:24

Yfča napsal(a):

Raději zabijeme ženu, než abychom zabili plod. Tak to má byt, tak je to spravne. Jo není vražda jako vražda, alespoň pro protipotratové fanatiky.
13. 06. 2008 | 14:30

Narrno napsal(a):

to Fialový Krokodýl: Čili URNU máme odzbrojit a vybavit je místo samopaly pendreky a nezměrným optimismem? Pochopil jsem vás správně?
13. 06. 2008 | 14:32

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Narrno:
Nepochopil. Morální teologie připouští přiměřenou obranu buď vlastní, nebo státem zprostředkovanou (armáda, policie).
To není případ novorozence, ten vás neohrožuje.
13. 06. 2008 | 14:56

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Yfča:

Hlavně klid. Matku nikdo nezabijí. Nesmíte věřit všemu, co se napíše.
13. 06. 2008 | 14:57

Růžový Tygr napsal(a):

Fialový Krokouš:

No, jak se to vezme. Jsou případy, kdy právě narození dítěte ženu ohrožuje na zdraví i životě.

Navíc plod vzešlý ze znásilnění ohrožuje jak matku, tak rodinu, tak poté i celou společnost.
13. 06. 2008 | 14:59

eli napsal(a):

Souhlasím s tím, že potrat je zabití, nikoli vražda. Žena by měla mít za všech okolností se svobodně rozhodnout. Až bude nositelem plodu muž, ať má stejná práva. A také se mi líbí přirovnání od "Narrno". Fundamentalismus ve všech podobách je velmi vážným ohrožením demokracie a v Polsku demokracie v mnoha ohledech rozhodně není (navíc v minulosti navrhovali nejen zákon zakázat potraty, ale společně stím povolit trest smrti...)
13. 06. 2008 | 15:00

Narrno napsal(a):

to Fialový Krokodýl: A co když je matka nemocná a porod jí opravdu ohrožuje na životě? A jak se dívá morální teologie na případy, kdy se ví, že dítě se narodí postižené a prakticky neschopné života? Také se prostě musí narodit a basta?
Kdyby raději v Polsku naháněli po ulicích toho odporného skunka, co tu nebohou dívku znásilnil... Ale ne, oni raději budou pronásledovat děvče a prohlubovat její trauma až do úplného zešílení. Hosana a halelujá, bratři a sestry, za tohle vás Bůh jistě po zásluze odmění.
13. 06. 2008 | 15:37

Zuzka napsal(a):

Jejda, ale vždyť tady nemluvíme o ženě v prvém slova smyslu, ne? Jde spíš o dívku na pokraji puberty. Případ, kdy by dítě, navíc bez vlastního zavinění, protože ona dotyčná byla znásilněna, mělo být donuceno donosit jiné dítě. Ve čtrnácti letech není organismus ženy v evropských podmínkách pro těhotenství většinou dost zralý. O psychických následcích ani nemluvě. Spíš mi připadá, že banda fundamentalistů se snaží si něco hojit a dokazovat. Mávat u toho kolem sebe Biblí mi přijde dost nefér.
13. 06. 2008 | 15:56

Narrno napsal(a):

to Zuzka: Tak už to bohužel bývá, že ti, co mají ústa plná slov o posvátnosti života a ducha, se dopouští těch největších zvěrstev.
Sám Rohatý již nicméně čeká se spravedlivou odměnou...
13. 06. 2008 | 16:29

Ročník 53 napsal(a):

Na středověkou hloupost byl člověk zvyklý u muslimských fanatiků. Omlouval jsem to jejich středověkým způsobem života. Mýlil jsem se, jako ostatně dost často.

Valná část Poláků, Fialový krokodýl a jemu podobní mě přesvědčují, že na době nezáleží. Důležitá je fanatická, netolerantní víra, nenaslouchání argumentům a neschopnost nalézt kompromis. Já, případně my, máme pravdu a basta!

Nemohu než poděkovat násilné rekatolizaci našich zemí, která z nás udělala většinově ateisty s vlastním uvažováním. Názorový spor je štěstí oproti dogmatickému názoru. Ještěže jsem se narodil v Čechách a nikoli v Polsku...
13. 06. 2008 | 16:30

Fialovy Krokodyl napsal(a):

Narrno

i) Když se dítě narodí neschopné života, tak nepřežije a zemře.

ii) podle Morální teologie má matčin život a do jisté míry i zdraví přednost před dítětem, především proto, že má často jiné děti, které jí potřebují.

ii) Plod vzešlý ze znásilnění (předpokládáme že se nejedná o body i nebo ii ) neohrožuje nikoho. Dítě je možno dát k adopci. Spousta bezdětných by to uvítala.

Ročník 53:

Středověk nebyl o moc hloupější než novověk. Stačí se rozhlédnout kolem sebe. Zabití plodu ve středověku je stejně špatné, jako zabití plodu v současnosti.

Rozčilené kvokání organizací prosazujících všeliaké sociálně inženýrské experimenty je pro ně charakteristické. Lpění na principech které se dlouhodobě osvědčily a mají dobré důvody se děsí. Nastavuje jim to zrcadlo a tím jim ukazuje jak jsou... nicotní.
13. 06. 2008 | 17:11

Stařeček napsal(a):

pokud byla Agáta opravdu znásilněna, byla následně znásilněna ještě polskýmy fanatiky a církevními představiteli, kteří by ji měli naopak chránit. Pokud znásilněna nebyla, znásilnili ji až tito fanatici. Jinak nejsem velký přítel potratů a v naší rodině nikdo nikdy na potratu nebyl.
13. 06. 2008 | 17:28

eli napsal(a):

to Fialovy Krokodyl: ad ii) Jste si bezvýhradně jist, že nikoho neohrožuje? A co psychiský vývoj té dívky a následný dopad na vztahy v rodině? A co třeba dodržování zákonů? Zakon toto přeci dovoluje a bránění, aby poškozená využila interupce v souladu se zákonem je jeho porušování. Na druhé straně zakazuje znásilnění, ale je možno brát takový zákaz vážně, když jsou jiná ustanovení porušována? A co pan kněz, který tolik apeloval na dívku a její rodiče, aby dítě donosila? Byl ve svých 14 letech znásilněn, otěhotněl a následně vystaven veřejnému psychickému pranýřování? Ony jsou snad v Polsu prázdné dětské domovy? Je lepší porodit nechtěné dítě, z něhož pak v domově ve většině případů vyroste asociální jedinec nebo kriminálník?
13. 06. 2008 | 17:40

pgjed napsal(a):

Jako nezletilá omladina jsme občas mívali jiné spády, než učení. Atak se někdy stávalo, že člověk ač nepřipraven, byl "tasen". A aby výsledek nebyl "do plných", snažil se občas kantora ukecat. Moc to nešlo. Byli to staří harcovíci, kteří ještě učívali na Baťově Vyšší mistrovské škole a měli své nepřekročitelné hranice. A tak jeden z nich podobné pokusy ukončoval průpovídkou na adresu studenta: "Ťáp, ťáp, ruka v guláši. Přesně tato průpovídka mě napadla, ledva jsem přečetl první odstavec textu paní Tominové. Evidentně jí uniklo, že dívka nebyla znásilněna. Že otěhotněla s mladším spolužákem. A že se s matkou pokusily obejít polské zákony podvodem. To jsou fakta, o která by se mohl opírat věcný článek i věcná polemika. K nevěcnému textu je tedy zbytečné dále polemizovat.

Nicméně, načala-li paní Tominová právě z tohoto soudku, mám pro ni, jako pro odhodlanou bojovnici za přirozená práva, námět k úvaze: Co takhle právo počatého dítěte být ve zdraví porozeno? Zvláště, máme-li takovvou nepřebernou škálu antikoncepce a jsme-li všichni tak dlouho a důkladně poučováni v těchto věcech.

Těším se na ten textík a polemiku k němu paní Tominová! :-)
13. 06. 2008 | 17:45

Ročník 53 napsal(a):

To pgjed.
Ať se dívám jak se dívám, nikde není zmínka o dobrovolném sexu se spolužákem, zato jen o znásilnění. Evidentně vám uniklo, že si vymýšlíte, a že dívka byla zřejmě znásilněna. To "zřejmě" píšu proto, že jsem čin na vlastní oči, zrovna tak jako vy, neviděl.

Musím vám to napsat pane pgjed: "Ťáp, ťáp, a ruka je v guláši."

To Fialový krokodýl.
Je úsměvné, že o povinnosti donosit dítě znásilněnou nezletilou, hovoří muž. V její situaci byste ovšem být nechtěl, a kdybyste hypoteticky byl, svůj názor byste zřejmě změnil.
13. 06. 2008 | 18:16

Narrno napsal(a):

to pgjed: Hmm, tak to o tom, že dívka nebyla znásilněna, slyším zde poprvé. Mohu prosím požádat o zdroj této zprávy, nejlépe pak odkaz (a doufám, že nedostanu něco jako http://www.stopvrazdam.cz)?
Právo dítěte být porozeno samozřejmě je... a proto lékaři zavedli časový limit, do kdy je možno potrat provést. Říkám rovnou, že patřím k těm lidem, co za člověka nepovažují pulce s ocáskem nebo snad dokonce zygotu.
13. 06. 2008 | 18:16

Pobo napsal(a):

2 Ročník 53:

Se spolužákem dotyčná opravdu otěhotněla.

viz. :
http://wyborcza.pl/1,91027,...

Zda to bylo či nebylo znásilnění se mi nepodařilo najít. Nicméně znásilnění ohlásil až doktor, za kterým přišla, když zjistila, že je těhotná.
Tím nechci nic předjímat, ale ty okolnosti asi nebudou tak černobílé, jak je prezentují česká média.
13. 06. 2008 | 18:22

Narrno napsal(a):

to Pobo: Děkuji za odkaz, nicméně to víte, pořád jsem na straně té dívky. Nějak se nemůžu stotožnit s těmi naháněči... Nebo spíš nechci.
13. 06. 2008 | 18:34

vlk napsal(a):

článek je jen ilustrací toho, jak to vypadá, když se k moci dostanou fanatici.
Každý fanatik škodí. A samozřejmě, ž škodí i fanatik polského typu.

Ta holčina je skutečně ve svízelné situaci. Podle varšavského zpravodaje ČR , kterého jsem slyšel o věci referovat někdy předevčírem , i přes povolení interrupce , odmítli tuto provést jak lékaři v Lublinu, tak ve Varšavě. Tam to bylo navíc ve stylu, jak píše paní Tominová - protesty na klinice, brutální nátlak na holčinu a její rodinu.

Zajímalo by mne , kde pqjed sehnal informace o tom, že nešlo o znásilnění. ČRo1 referoval tak, jak píše autorka.
A i kdyby to bylo tak, jak píše pqjed, má rodina té dívky plné právo rozhodnout co dál. Jen ona. Sama. A vyrovnat se se svým svědomím. Ostatní mají jediné právo. Toto rozhodnutí respektovat. Nebo jak by řekl ten starý praktik od Bati -držet ústa.
13. 06. 2008 | 18:39

Pobo napsal(a):

2 Narrno:

Já netvrdím ani A ani B. Pouze jsem se pokusil hledat informace taky někde jinde, než v českých int. médiích, které jsou v těchto věcech zkratkovité (a možná i tendenční - ale nechci soudit). A ten článek na který odkazuji, tam uvádí jisté věci (viz můj přísp. výše), které nejsou tak jednoznačné jako v českých médiích.

Hezký den, pro dnešek končím
13. 06. 2008 | 18:51

Narrno napsal(a):

to Pobo: Jistě, nechtěl jsem vás nijak napadnout. Ten článek je zajímavý (ač teda rozumím tak tak a jen nščemu), nicméně můj myšlenkový pochod ve zkratce - jedná se o polský server. Hodně Poláků katolíci. Je server objektivní? Těžko říct...
13. 06. 2008 | 18:54

norma napsal(a):

Pokud byla dívka znásilněna, podle mně má být potrat povolen. Trestat ji za to, co prožila je pro mně trochu silné kafe. Podle mně tyto 14-15leté děti jsou fyzicky vyspělé ale nejsou připravené pro intimní život obecně. Jsou si vědomy následku? Jaká je sexuální výchova? Ta ýřejmě kulhá nejen v Polsku, ale i u nás.
13. 06. 2008 | 19:31

Ročník 53 napsal(a):

To pgjed.
Věřit polskému internetovému serveru Gazeta wyborcza je podobné, jako věřit bývalému Rudému právu, které oznamovalo, že na našem území nikdy nebyly rozmístěny rakety SS-20.

Pokud berete zprávy z novin katolického Polska za bernou minci, asi nemá smysl vám oponovat, neboť vy máte jasno.
Ostatně; ono platí to, co napsal vlk. Bez ohledu na způsob početí nezletilé osoby, je jen na její vůli a vůli rodiny, jak dál. Všichni ostatní by měli mlčet.
13. 06. 2008 | 19:31

pgjed napsal(a):

TO Narrno:

Hmmm, časově omezené právo na život, hmmm, toť vynalezení. Máš to patentované? Ale já zapoměl, v těchhle věcech tě vlasně předešel o nějaký ten pátek jistý čalouník a jeho kamoši.

No pulce většinou každý považuje za žábu, respektive za její vývojové stádium, které začíná žít okamžikem oplodnění žabího vajíčka. O tom nikdo nepochybuje, to je biologie snad 6. třídy obecné školy. Podobně jako ryby, ptáci, nebo jakýkoliv jiný vyší živočich.
I člověk s ocáskem je vývojovým stadiem člověka. Stejně bezzbranným jako jiný tvor v prenatálním stadiu i dlouho po zrození. Není žádný probém vydrápat jej kyretou do kýble, nebo vysosnout vývěvou. Nebo něčím otrávit. Snad jenom morálním. Je to vlastně jen otázka takové malé lidské slabůstky. Říká se jí empatie.
13. 06. 2008 | 19:34

pgjed napsal(a):

Pro ročník 53:

No milý ročníčku, já si pamatuji tu Gazetu jako noviny, o kterých nám v rudém psali, že je píší zaprodanci, podvratné živly a nepřátelské existence. Já v té době také nebyl zrovna přátelská existence. A tak mě nějak byli to solidárníci sympatičtí a více-méně nemám důvod to měnit. Dokonce, kdybych na rybách potkal Lecha, cvrnknu prstem do šiltu a třeba mu i přenechám červy. To víš ti živlové drží při sobě. :o)
13. 06. 2008 | 19:42

Narrno napsal(a):

to pgjed: Spermie jsou také chudinky bezbranné, ale kvůli tomu nepřestanu onanovat (promiňte, pane Stejskale, snad jsem neporušil nějaký morální kodex ;) ).
Ale teď vážně - raná stádia člověka samozřejmě za člověka považuji, nicméně vzhledem k tomu, že nemají žádné orgány, mozek, emoce, nic, nijak zvlášť s nimi nesoucítím (jsem bezcitná zrůda a přijdu do pekla, kdyby to někdo ještě nepochopil). A hnidopišské propo, nejsem si zcela jist, jestli jste použil slovo empatie ve správném kontextu...
13. 06. 2008 | 20:21

pgjed napsal(a):

Hm, proti gustu... jak račte. S těmi orgány, to si nastudujte, to je tak cca 8. obecná. A s tou empatií, máte evidentně jiné slabůstky, viz výše.
13. 06. 2008 | 20:32

Narrno napsal(a):

to pgjed: Touché, musím uznat :)
13. 06. 2008 | 20:38

skeptik napsal(a):

To pgjed - začínáš být ironický, není to zbytečné?
Jinak pokud mám vyslovit svůj názor - nutit dítě, aby donosilo dítě neschvaluji. Pokud byla holka znásilněná, je to už vůbec dost hrůza, nutit ji, aby se stala po tom všem ještě živým inkubátorem. Mám jen o málo mladší dceru a z téhle představy mi naskakuje husí kůže.
A i kdyby to nebylo znásilnění, ale "jen" následek "experimentu se spolužákem", není podle mého soudu správné nutit dítě (a to ještě takovýmto způsobem) mít další dítě... Nějaká osvěta a sexuální výchova by neškodila. A to teda nejen v Polsku ;-) Taktéž nechápu, proč křesťani brojí proti antikoncepci. A to nejen proti hormonální, ale i kondomům. To je zase co? Právo za život sperimií?
13. 06. 2008 | 21:13

bublina napsal(a):

..To był gwałt. Zmusił mnie do wszystkiego siłą, na ciele zostały mi po tym siniaki..
tak jsem se koukla na ten clanek, polstinu neovladam, ale nezda se mi, ze by tahle veta popisovala dobrovolny pohlavni styk..
13. 06. 2008 | 21:41

prirodovedec napsal(a):

Mozna by meli zdejsi predstavitele krestanskych cirkvi napsat predstavitelum krestanskych cirkvi v Polsku, aby si uvedomili, ze zdejsi solidarita s Agatou je jiz takova, ze dokonce tri zdejsi poslanci uz snizili (zrejme ze solidarity) za pouhych par dnu tohoto pripadu srovnani se zdejsimi cirkvemi o cca 70 mld. Kc. :) Zrejme proto, ze se obavaji, aby z tech penez treba neco neprislo do Polska na podporu protiAgatskych akci. :)Kdovi kam az zdejsi solidarita s Agatou muze zajit? Uz ma byt i parlamentni komise a v ni dokonce krome certu i dva belzebubove. Aby to neskoncilo kvuli Agate na nule ...

Nebo, ze by slo o souvislost ciste nahodnou? :)
13. 06. 2008 | 21:54

Ročník 53 napsal(a):

Milý pgjedku, já si pamatuji noviny, které se číst nedaly, pak daly a zase se nedají číst. V katolickém Polsku je opravdu dětské se spoléhat na hodnověrnost jedněch novin. Za bolševika ta Gazeta měla přidělené peníze. Dnes závisí na inzerentech a proto i počtu čtenářů. Psát proti potratům znamená přijít o inzerenty. Proto tyto informace od Gazety wyborczy nejsou pro mě dnes důvěryhodné.
13. 06. 2008 | 22:03

ctenar1970 napsal(a):

Nic Jezisi do toho neni!Cirkev ma starat jen o dusi cloveka,ne jinou cast
14. 06. 2008 | 01:27

Supman napsal(a):

Dobrý den, dle mého je neuvěřitelně drzé a zpupné vypouštět pseudohumanistické názory o právu plodu na život. A kde jsou práva živých?
Plácáte pánové a s vámi i ti fanatici, neboť nemáte dělohu a nic podobného se vám nemůže stát. Ale garantuji vám, že pokud by se to stalo třeba jen vašim známým nebo příbuzné, okamžitě byste změnili názor. Jo o jiných to se to dobře fylozofuje. Pokrytci.
14. 06. 2008 | 04:16

UmKab napsal(a):

A co třeba zákon o potracení/utracení a vyhnout se rovnou věkový diskriminaci , případně to neomezovat na rodiný okruh ? Svobodně by se odrovnal každej kdo omezuje životní pohodlí , nebo ekonomicky zatěžuje. Od embrya , přes nemluvnata až po důchodce. Kterýkoliv občan ČR by jen podal žádost na předepsaném tiskopise jehož vzor stanoví prováděcí právní předpis.
14. 06. 2008 | 07:48

Narrno napsal(a):

to UmKab: A vy vážně nevidíte jistý rozdíl mezi embryem a nemluvnětem? Můžu se vás zeptat na osobní otázku - co si myslíte o svých spermiích? Bývá vám jich líto?
Všem doporučuji pro odlehčení toto video (nebojte, je velmi k tématu) :)
https://www.youtube.com/watc...
14. 06. 2008 | 11:05

klarasamkova napsal(a):

Jak potrat, tak donošení dítěte dívkvu/matku daného plodu/dítěte bezpochyby ovlivní. Že tomut ak je, se lze přesvědčit na příklad absolvováním "rodinných konstelací" (viz třeba http://www.konstelace.org), kde i potracené dítě hraje navždy svoji roli v rodině.
Nejstrašnější na tom je, že se tento případ vůbec stal.
Když však již žádné z obou řešení není dobré (tedy donosit -potratit)je nutno ještě poukázat na jednu věc. bytostně mne uráží přístup některých shoraseozvavších mužů, kteří říkají "tak má dát dítě k adopci..." Tím se role ženy skutečně degraduje jen na tu dělohu, která posléze něco vyplyvne a dítě se dá k adopci. Ještě v ne zcela dávné době se o těhotné ženě říkalo, že "nosí smrt za pasem". Těhotenství je vždy obtížný stav, který lze překonat s vizí příchodu vítaného dítěte.... Blbové, kteří vzpírají tak akorát pivní břich místo osmi či devítiměsíčního plodu mají jediné právo: tiše mlčet a a nechat dát rozhodnout dívce a jejímu NOTA BENE ZÁKONNÉMU ZÁSTUPCI, totiž její matce, jak rozhodnout....
K etickým pochybením lékařů, kteří nedrželi pku usu se ani nemá slysl vyjadřovat. Doufám, že v Polsku mají ekvivalenst ustl §11 - 15 Občanského zákoníku, který umožňuje žalobu na ochranu osobnosti a že jej těhotná dívka a její matka dostatečně využijí proti všem nediskrétním lékařským zařízením. Ostatně čl. 8 Úmluvy o lidských právech a základních svobodách, dle kterého má každý právo na soukromý a rodinný život, v Polsku platí. V tomto směru jsem postižené dívce i její matce připravena poskytnout právní konzultaci zdarma.
Klára Veselá Samková
14. 06. 2008 | 11:26

Adéla napsal(a):

Z článku i diskuze mám pocit, že zde došlo k neposkvrněnému početí! Přetřásá se zodpovědnost budoucí matky a její rozhodování o vlastním těle. A co ten muž? Ten nebude nikým kritizován, hnán k zodpovědnosti? Jak se k problému staví jeho rodiče? Neselhala jejich role, že syna opomněli naučit, že holky se neznásilňují?
Nu pravda, nešťastná, zmatená holka je dobrou kořistí všech pokryteckých křiklounů!
14. 06. 2008 | 12:02

prirodovedec napsal(a):

Adela: Presne. Predpokladam ovsem s ohledem na militantnost tamejsich postupu, ze jiz davno doslo ke kastraci lyncem zmineneho oplodnitele a pouze jsme se to nedozvedeli. :)

Nebo snad ne? Ze by platilo neco jineho pro divky a znasilnovatele?
14. 06. 2008 | 12:07

prirodovedec napsal(a):

KVS: Bravo.
14. 06. 2008 | 12:07

Pobo napsal(a):

2 Narrno add 13.06.2008 18:54:19 :

Stejně si můžeme klást otázku ohledně objektivity zdejších (myslím tím českých) médií a serverů. Ve zdejších médiích se zpráva objevila ve velmi strohé formulaci, s důrazem na věci, které většinu zdejší společnosti spolehlivě pobouří.

Takže s Vámi souhlasím v tom, že (Vašimi slovy) "Těžko říct.." (kde asi pravda je).
14. 06. 2008 | 13:09

Elisabeth napsal(a):

klarovesela
napsala jste to velmi velmi dobre.
At pivni bricha mlci.
14. 06. 2008 | 13:23

Elisabeth napsal(a):

adelo rovnez presne.
Jiz cela desetileti sleduji diskusi o tehotenstvi o prilis brzskem tehoenstvi o preruseni tehotenstvi a stale znova se docitam, ze je to o odpovednosti vychove a sexualni vychove, samozrejme vzdy ZENY, nebo toho chudaka ditete. I dnes se mohou zeny dozvedet, ze v pripade tvrde socialni situaci, jsou zodpovedne za to, koho si vzaly.
14. 06. 2008 | 13:27

Pobo napsal(a):

Jinak co jsem vysondoval (na stejném zdroji který jsem uvedl včera tj. http://wyborcza.pl ) :

Pro provedení legálního potratu je potřeba dodat tyto 3 dokumenty :

1. Osvědčení prokuratury o "Vysoké pravděpodobnosti, že otěhotnění (oběti) je následkem trestného (zakázaného) činu" - tj. soulož s osobou (obětí) mladší 15-ti let
2. Písemný souhlas zákonného zástupce - tj. matky
3. Souhlas oběti, pokud tato je starší 13-ti let

V tomto daném případě:
1. Prokuratura vydala toto osvědčení
2. Matka podepsala souhlas
3. Souhlasila, pak nesouhlasila (či naopak) - zde je problém

Z bodu 1 mi vyplývá, že pro provedení legálního potratu u dívky pod 15 let věku nezáleží na tom, zda byla či nebyla znásilněna.
Co se týče bodu 3 tak se nejsem v těch zprávách až tak příliš schopen orientovat.

Nicméně pro čtrnáctiletou dívku jistě není jednoduché (vůbec si to nedovedu představit) toto rozhodnutí, takže je možné se nedokáže (nebo ani není schopna) rozhodnout. (Doufám, že jsem to nenapsal nesrozumitelně, a nebudu tady za nechápající hovado)

Hezký den
14. 06. 2008 | 13:36

Adéla napsal(a):

to Elisabeth
A to máme 21. století, v našich zeměpisných šířkách se všechny mladé slečny cítí "cool a free". A podívejme se, co se děje jen pár kilometrů od našich hranic. Pokračování středověku? ...
14. 06. 2008 | 13:54

Pobo napsal(a):

2 Klára V-S:

S Vaším prvním odstavcem souhlasím, myslím (pokud jsem to správně pochopil), že jste to dobře vystihla.

Ale trochu jsem nepochopil prostřední (nejdelší, a zdá se mi v návalu vzteku psaný) odstavec. Co je špatného na tom (já jsem to tady nepsal), když někdo navrhne, že než by byl plod(=dítě) potracen, může být po narození dítě nabídnuto k adopci?
Pokud vy vidíte pouze 2 řešení:
- potrat
- porod, a matka bude své dítě nenávidět kvůli tomu jak bylo zplozeno
může přece mít někdo názor, že žena může dítě donosit a porodit a potom rozhodnout :
- zda toto dítě je přeci její a nemůže za to jak bylo zplozeno (chápu, asi jsem naivní)
- zda toto dítě poskytne k adopci (taky určitě není jednoduché rozhodnutí)
- případně odloží (i ta možnost třeba u nás existuje, pokud se nemýlím).

Pokud lékaři porušili lékařské tajemství pak opět s Vámi souhlasím. No a závěrečná větička: už lovíte klienty na Štrasburk?

P.S.: Pivní břuch nemám, přesto jsem si dovolil v něčem s Vámi nesouhlasit.

Hezký den
14. 06. 2008 | 14:07

Adéla napsal(a):

pro Pobo; jen tedy malá poznámka:
Tehotenství, porod - jsou to jen dvě slova, jaký problém. Dítě odnosím, porodím, no pohoda. Ať chceme nebo ne, těhotenství a porod a následná rekonvalescence jsou velice riziková období života. Pravda, moderní medicína nás přesvědčuje, že všechno se zvládne s minimem komplikací. Bohužel to neplatí!! Když si vzpomenu na své pobyty v porodnici a na osudu různých pacientek a jejich komplikace. Ještě teď mám husí kůži....
Jednoduše pokud je žena v jiném stavu, nemá nikde zaručeno, že tento stav ve zdraví přežije!
14. 06. 2008 | 14:57

Pobo napsal(a):

2 Adéla:

Souhlas. Netvrdil jsem, že je vše bez komplikací. Nic není bez komplikací.

Já jsem se spíše pozastavil nad tím, když někdo vysloví názor/nápad, že by se mělo myslet i na to nenarozené dítě, tak je hned napadán, že ženu považuje chodící dělohu (slova K V-S).
14. 06. 2008 | 15:17

Narrno napsal(a):

to Pobo: S tou adopcí vidím dva problémy. Za prvé - bohužel jsem si nevšiml, že by dětské domovy byly prázdné... Za druhé - mám jistý pocit (ne z vlastní zkušenosti, musím přiznat), že donošení a následný porod dítěte může udělat s psychikou divy. Zvlášť oběť znásilnění bude velmi snadno na tu hrůzu zapomínat, když bude nosti takovou pěknou upomínku...
14. 06. 2008 | 15:28

Adéla napsal(a):

to Pobo, 15:17
Myslím, že ti fanatičtí ochránci myslí na to dítě až přespříliš.
Tedy chápu, že KVS použila docela drsná slova.
14. 06. 2008 | 15:41

Pobo napsal(a):

2 Adéla:

V každé společnosti či společenství se najde skupina neschopná jiného úhlu pohledu (říkám jim tankisti s velmi úzkým průzorem). Snažím se tak nechovat.

2 Narrno:

Ano, a od toho si myslím, že jsou dobré diskuse na toto téma, aby skupiny zastávající různé pohledy na věc získaly představy a informace od "druhé strany".
Já se snažím chápat, na druhou stranu se mi nelíbí nazývání lidských zárodků pulci ap. Nezastávám názor, že umělý potrat je obyčejný bezproblémový (jak fyzicky, psychicky tak morálně) lékařský zákrok, srovnatelný s vyříznutím bradavice. (To jsem asi přehnal, ale někdy mám z některých názorů takový pocit)
14. 06. 2008 | 15:55

Narrno napsal(a):

to Pobo: Takový názor snad kromě profesionálních prostitutek nezastává nikdo (tedy doufám). Ale aby nedošlo k mýlce - já potrat považuji za rozhodně dosti významný a stresující zákrok, ale zajímá mě - přiznávám - pouze hledisko matky (a v normálních případech i otce, ale to už je na jinou debatu). Uznávám, že nazývat lidský zárodek pulcem je ode mě asi trochu nefér, ale zase za člověka to také považovat nejsem schopen...
14. 06. 2008 | 16:20

yahooooo napsal(a):

Dobrý večer, paní Michaelo. Jak to vlastně s tou Agátou dopadlo v tom svobodném, demokratickém, evropském Polsku, pyšnícím se pokrokovými názory o lidských právech? Zůstala tam a čeká až porodí nebo si vyjela raději kousek za hranice do civilizovaného světa aby uplatnila svá práva?
14. 06. 2008 | 20:39

jk napsal(a):

Milá paní,

já na rozdíl od Vás s polskými "fanatiky" souhlasím, protože si myslím, že potrat je vražda a morální člověk by měl dělat vše morálně ospravedlnitelné pro to, aby k vraždám nedocházelo. Jsem si ale vědom, že to není Váš názor a názor v ČR většinový.
16. 06. 2008 | 15:56

Jan Dobrota napsal(a):

Není nic jednoduššího než na extrémních případech dokazovat, jak jsou ty potraty výborné! Nevím co z toho máte? Já s tím mám sice taky problém, ale přijde mi to jako kopání do mrtvoly. O Polsku se neustále tvrdí, že je v zajetí katolicismu, co se tvrdí asi o ČR, když máme v parlamentu jako nejsilnější stranu KSČM?
16. 06. 2008 | 20:43

Hana napsal(a):

Všimli jste si,že odmítači potratů jsou většinou muži? Proč asi,že ? Pánové, zkuste se vžít do pocitů tý holky. Aspoň to, milý jk, zkus.
17. 06. 2008 | 00:12

Adéla napsal(a):

reakce na JK:
Pan JK zajistí té dívce takové podmínky, aby nemusela na potrat v klidu mohla vychovat svoje dítě.....
17. 06. 2008 | 13:34

Adéla napsal(a):

Omlouvám se za chybu:
.....aby nemusela na potrat a v klidu mohla vychovat svoje dítě.
17. 06. 2008 | 13:36

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý příspěvek, který byl v rozporu se zdejšími pravidly diskuse (viz Kodex diskutujících).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 06. 2008 | 10:25

Jarda napsal(a):

Pozoruhodné lži.
Ona dívka nebyla znásilněna, ale počala dobrovolně a provedení potratu nezabránili prolife aktivisté, ale soudní rozhodnutí.
viz dementi Gazety Wyborczej.
18. 06. 2008 | 10:28

mleziva napsal(a):

Nevím, co mají pořád ti katolíci proti potratům. Pořád něco melou o zabíjení nebo vraždění dětí. Jenže v období, kdy se provádí potrat se o žádné dítě nejedná.
18. 06. 2008 | 13:50

Honza napsal(a):

Levicový deník Gazeta Wyborcza se ujal případu těhotné čtrnáctileté dívky , u níž se jednalo o možném potratu. Přejal tvrzení "Plánovaného rodičovství" , jež tvrdí, že dívka byla znásilněna a potrat si přeje, jenže obhájci života jí "dělají ze života peklo". To využili politikové z malé postkomunistické strany, kteří z tohoto případu chtějí vytěžit podporu legalizace potratů.

Obhájci života naopak uvádějí, že dívka otěhotněla se svým patnáctiletým přítelem, a její rodina chce takto prosadit potrat (v případě znásilnění je i v Polsku potrat legální).

"Plánované rodičovství" jí zajistilo povolení, ale dívka si postěžovala učitelce, že nechce své dítě potratit. Nemocnice v jejím městě odmítly potrat provést s odvoláním na to, že dívka je k němu nucena matkou a propotratovými aktivisty. Blízký kněz a další aktivisté pro život jí nabídli podporu a pomoc.

Dívka byla převezena do jedné varšavské nemocnice, jež byla ochotna potrat provést. Psycholog doporučil ještě čas na rozmyšlenou, protože její výpovědi jsou rozporné. Navíc jedna z aktivistek pro život podala trestní oznámení na propotratovou aktivistku Wandu Nowickou, jež měla na dívku vykonávat nátlak. Policie zahájila šetření a kauzy se ujala média.

Mariusz Dzierzawski z "Nadace Pro" řekl, že případ ukazuje bludný kruh, do něhož "sexuální vychovatelé" dostávají mladé lidi. Povzbuzují je k "bezpečnému sexu", a v případě otěhotnění nabízejí "bezpečný potrat". Tím ničí jak život nenarozeného, tak i dětí, jež se předčasně stávají rodiči.

Dívka je nyní v mládežnickém centru a nabídky pomoci proudí z celého Polska. Aktivisté pro život, zejména dotyčný kněz, dostávají výhrůžné maily, některé hrozí i smrtí.
18. 06. 2008 | 14:23

mleziva napsal(a):

Honza: No nevim. U nás žádné spolky proti ani pro nejsou a potraty se u nás v nijak hojné míře nevyskytují. Prostě čím méně dogmat, příkazů a zákazů, tím lépe pro všechny.
18. 06. 2008 | 14:39

Jiřina napsal(a):

ničí názory a ničí odpovědnost. A ať se taky nikdo nemontuje do těch mých, prosím !!!Něco velmi podobného se stalo mojí spolužačce. Měla 14 a otěhotněla s o půl roku mladším spolužákem. Jen se o svém těhotenství dozvěděla, zemřel jí otec - její rodiče byli rozvedeni a ona bydlela s otcem. Než se všechny věci vyřídily a holčina se odstěhovala k matce, na potrat bylo "pozdě". V příslušném termínu pak porodila chlapečka, kterého pak její matka neprodleně nabídla k adopci - adoptoval ho snad nějaký lékař. Spolužačka jako nezletilá neměla právo se k tomu nijak vyjádřit. ( Stalo se v sedmdesátých letech minulého století. ) Jestli si na něco stěžovala, bylo to právě toto jediné - jí jako nejvíce zúčastněné se nikdo na nic neptal. Ona by si své dítě byla nechala. Nestěžovala si dokonce ani na jednání své matky - a to podle dnešních hledisek plně odpovídalo termínu "domácí násilí". Těhotnou dceru zavírala doma, ta mohla chodit ven jen po setmění, telefony brala jen matka s tím, že dcera není doma ( a prásk sluchátkem ) a tak až do návratu holčiny z porodnice ( už bez chlapečka ). Tolik moje vzpomínka.
A moje vlastní zkušenost? Taky není zrovna valná, co se týče těch, kteří by měli mít v naší společnosti vysoký kredit - tedy lékařů. Porodila jsem tři děti, z toho dvě císařským řezem. Když jsem přišla k lékaři počtvrté těhotná, naprosto mě znemožnil. Pochopila bych, kdybych dostala po druhém operativním porodu poučení a doporučení, že další těhotenství radši ne s ohledem na můj zdravotní stav. To se ale nestalo. Pitomé poznámky na svou adresu jsem ale slyšela hned. Kde je teda ta deklarovaná zásada, že o svém těhotenství rozhoduje pouze a jedině matka?!? ( A když už jsme u toho, tak co právo muže na otcovství - to neexistuje ?!? Většinou převládá názor, že muži jsou první, kdo budou souhlasit s interrupcí partnerky, ale co když muž otcem být prostě CHCE ? A kde je teda rovnost pohlaví v tomto případě - hm? )
Moje těhotenství skončilo nezdarem, ačkoliv jsem udělala vše možné i nemožné, aby se zachovalo, můj zdravotní stav už nebyl nejlepší. A nová rána pod pás od lékaře! Ve chvíli, kdy mě budili z narkózy, ( ještě jsem nebyla schopná otevřít oči, ale už jsem vnímala a komunikovala ), jsem dostala nabídku na sterilizaci. Teď v tomto okamžiku, v takovém oslabení jsem měla rozhodovat o tak důležité věci! Podotýkám, že nejsem Romka, ani tak nevypadám, a k svému jménu mám právo připojovat akademický titul. Z pohledu lékaře se tedy nemohlo jednat o žádnou rasovou diskriminaci, ani o subjektivní nápad, že prosťáčků už je na světě dost. Jediné mi z toho vyplynulo: ať si naše společnost deklaruje co chce, veřejné mínění je u nás nakloněno PROTI ŽIVOTU, hlásá sice něco o právu ženy, ale když se žena rozhodne pro dítě, je buď pranýřována, nebo zesměšňována. Právo muže na otcovství neexistuje - viz výše. Interrupce je společensky přijatelnější než porod a zamlčují se o ní některá fakta. Není o nic bezpečnější než porod, můžou nastat jak fyzické, tak psychické komplikace. Jestli někdo neví, co to je postaborční syndrom, tak ať si o něm aspoň přečte - ale to ho nezažil...
Já jsem zásadně pro život, ale nebudu předjímat
18. 06. 2008 | 18:35

Jiřina napsal(a):

Tak se mi nějakým záhadným způsobem poslední věta dostala na samý začátek projevu :-)) - omlouvám se
18. 06. 2008 | 18:40

Elisabeth napsal(a):

Jirino
jak si predstavujete pravo muze na otcovstvi. On ho nema? Muzi nejhsou otcove? Jsou nejak nerovnopravni?
Postabortni symptom maji zeny po potratu, ktere dite chtely. Predevsim.
19. 06. 2008 | 13:17

Ernest R. Zeanddrich napsal(a):

"... vice viz napr. "vypovedi "zrovna" nevtelenych bytosti" (( napr. "The Spirit's Book", Alan Kardec, 2.pol. 19. stol. )); - cast jiz i na "http://projektprometheus200... " A jen tak mimochodem - ta divka pry nebyla znasilnena, ale "priznala, ze se "dobrovolne" milovala s o rok starsim chlapcem..." - a snaha KDU-CSL o "zakaz interrupci v CR je v posledni dobe snad uz to jedine, co ma "v teto strane" opravdu alespon nejaky pozitivni vyznam! - "Trosku vice studovat, p. Michaelo - ale hlavne "se snazit vice se priblizit" k Bohu - i kdyz uznavam, ze u Vas v Cechach je to trosku tezsi, nez napr. u nas na Morave - Cechy totiz maji "ahrimanske" podlozi, snad nejhorsi v cele Evrope... atd., atd. ."
19. 06. 2008 | 16:27

Roman napsal(a):

Ano : "pokud vycházíme". Jenže pokud se kauzou zabýváme déle a podrobněji, tak zjišťujeme, že dívka v této věci několikrát měnila výpověď i své stanovisko k dítěti. Že sama si nebyla jistá, kdy k oplodnění došlo, což spíš potvrzuje dlouhodobější pohlavní styk s oním spolužákem, než jednorázové "znásilnění".
Nenásilná, nekrvavá snaha zabránit krveprolití při vraždě bezbranného je v očích paní Tominové "agresivita".
Pokud lékaři "evidentně s fundamentalisty aktivně spolupracovali" pak se zdá, že o kauze a o své profesi věděli více než my a jejich svědomí jim velelo takto jednat. Kéž bychom se i v České republice dočkali lékařů, pro které etika není jen slovo z encyklopedie s nejasným obsahem. Je přitom zajímavé, že na západě je už takových gynekologických odpadlíků tolik, že mají vlastní organizaci (AAPLOG).
Jak je ale vidět, skupiny propotratové jsou organizovány mnohem lépe a stojí za jejich kampaněmi mnohem bohatší sponzoři. Důkazem je nejen článek paní Tominové.
27. 06. 2008 | 08:42

honza napsal(a):

to Jan Dobrota:

na mezní případy se tolik poukazuje z toho důvodu, že většina lidí nijak netouží nechat za sebe rozhodovat katolickou církev ve věcech, které jsou podstatné pro jejich život. Já osobně katolickou církev nemám rád a považuji ji za zločineckou organizaci.
14. 07. 2008 | 00:02

J.M.P. napsal(a):

Nakonec se ukázalo, že potratový teroristé zneužili tu dívku ke své propagandě a navíc ten jejich trapas když se provalilo, že to znásilnění je lež.

http://www.stopgenocide.cz
26. 09. 2008 | 18:17

papež pyjus 23 napsal(a):

ste hajzlové, až si budete přidávat navrch svůj druhej řízek v neděli, tak si vzpomeňte co je to vražda a kde všude se dá potkat...
22. 06. 2009 | 08:54

newim napsal(a):

Interrupce je vražda.
Nechápu, jak někde na světě může existovat matka, která z vlastní vůle zabije své děťátko. Pro své vlastní dítě, pro jeho život, bych byla schopná umřít. Dřív jsem myslela, že tohle by udělala každá žena. Ale svět-je prožraný zlem a sobectvím. Není sobectví mít dítě, ačkoli jsem chudá, nemám muže, ani zázemí. je sobectví nemilovat ho, jak matka má své dítě milovat a ukrást mu život.
10. 07. 2009 | 21:15

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 05:58

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

cool
28. 01. 2010 | 17:27

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 10:09

www.discountairmax.co.uk napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max uk</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max classic bw</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap nike air max ltd</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max plus</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max solas</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike free 5.0</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap women nike airmax</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2010</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2009</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 91</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 93</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 97</a>
26. 02. 2010 | 08:38

replica watches napsal(a):

Very happy I can comment here!
03. 03. 2010 | 09:08

replica watches napsal(a):

Best wishes for this year.
03. 03. 2010 | 09:11

replica watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
03. 03. 2010 | 09:12

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

It is very informative, Great article.
21. 03. 2010 | 12:54

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 02:05

sesli sohbet napsal(a):

Souhlasím s tím, že potrat je zabití, nikoli vražda. Žena by měla mít za všech okolností se svobodně rozhodnout. Až bude nositelem plodu muž, ať má stejná práva. A také se mi líbí přirovnání od "Narrno". Fundamentalismus ve všech podobách je velmi vážným ohrožením demokracie a v Polsku demokracie v mnoha ohledech rozhodně není (navíc v minulosti navrhovali nejen zákon zakázat potraty, ale společně stím povolit trest smrti
08. 04. 2010 | 17:22

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 04:09

p90x Workout DVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 09:52

Zuzka napsal(a):

jsem proti potratům, jsem katolička, vysokoškolsky vzdělaná - tedy nikoli z pravěku, matka jednoho dítěte. Lidský život má cenu, a už když je dítě v luně matky, tak je zde potencial stát se plnohodnotným člověkem. Zuzka
25. 10. 2010 | 20:08

viagra effetti napsal(a):

so dass sich die Untersuchungshaft rechtfertigt. http://cialisgenerikaohnerezept.com cialis generika rezeptfrei wenn sie stillschweigend erfolgte, e gli astronomi Capocci e Nobile, http://comprareviagrasenzaricetta.net viagra vendita Vengono da lui attribuiti questi suoni al, Gesellschaften von Handwerkern und Minder kauf, [url=http://cialisgenerikaohnerezept.com]cialis ohne rezept kaufen[/url], Widerrechtliche Aneignung von Mobilien geschieht, egli appunto sottopone le sue ideo alla Sezione, [url=http://comprareviagrasenzaricetta.net]viagra comprare[/url], Fa notare eziandio che nella sondern Ubertretungen gewisser Rechte in rem oder <a href="http://cialisgenerikaohnerezept.com">cialis preise deutschland</a>, Teilweise Ausfuhrung eines Vertrages. due che rappresentano le pareli. <a href="http://comprareviagrasenzaricetta.net">viagra effetti</a>, un fallo positivo e certissimo.
20. 08. 2012 | 15:39

cost cialis napsal(a):

The detection of specific pathogenic bacteria is, http://ordergenericviagraonline.org viagra online d. The producer is required to use all possible, V. Health of employees and their families, as far, http://cialis20mgprice.com cialis 20 mg dosage within the above limits while held for shipment,, fair approximation of the amount of dirt in milk, [url=http://ordergenericviagraonline.org#4,54059E+56]viagra online[/url], a. No roots may be fed to cows producing nursery, certified milk, at such time as in the judgment, [url=http://cialis20mgprice.com#2,76657E+11]cialis prescription[/url], hundred feet of the stable. shall he be permitted to wash bottles. <a href="http://ordergenericviagraonline.org#51979">cost of viagra 100mg</a>, fever, gastric fever, diphtheria, scarlet fever, bacteriologist and veterinary surgeon, and the, <a href="http://cialis20mgprice.com#22839">cialis cost</a>, so far as construction may affect the health of,
07. 11. 2012 | 08:58

Bonnafabgloto napsal(a):

advertising [url=http://www.thenorthfaceoutletmart.com][IMG]http://www.thenorthfaceoutletmart.com/bmz_cache/4/mensnorth-face-denali-hoodie-dark-blue-jacket.image.200x200.jpg[/IMG][/url]
12. 11. 2012 | 17:40

spemogroode napsal(a):

[url=http://rx-pharmacyshop.com/] buy viagra and cialis [/url]
22. 03. 2013 | 05:50

AYIsaias napsal(a):

[url=http://genericexpresss.com/] buy Cialis generic [/url]
07. 04. 2013 | 19:38

RyanCV napsal(a):

welkome and [url=http://buygenericlevitranow.com/] generic levitra canada [/url]
09. 04. 2013 | 23:33

fagsewNeasusy napsal(a):

[url=http://doxycycline-store.com/] Buy Doxycycline 100 mg [/url]
13. 04. 2013 | 18:12

spemogroode napsal(a):

[url=http://rx-phcanadaian24.com/] generic viagra [/url]
15. 04. 2013 | 18:49

rarvenaibroro napsal(a):

Doses of Zithromax championing Bacterial Infections
The recommended Zithromax dosage against most types of run-of-the-mill bacterial infections is 250 mg or 500 mg in a bat of an judgement lifetime after light of day as regards three to five days. As regards long-lasting or more obdurate infections, your healthcare provider may conclude on with treatment for the purpose an extended period.

In children, the dosing can grouping (depending on viscosity persuasiveness) from 5 mg to 20 mg per kilogram of deep-rooted avoirdupois per stage (mg/kg/day), in a teeny constantly representing three to five days.
[url=http://buyzithromax24h.com/] generic zithromax 250mg [/url]

Zithromax Dosage an eye to Sexually Transmitted Diseases
The recommended shred of Zithromax representing the treatment of sexually transmitted diseases (STDs) is 1 gram (1000 mg) to 2 grams (2000 mg) confirmed wordplay make glossy only.

Common Conference on Dosing With Zithromax
Additional poop to palsy-walsy in approximation when winsome Zithromax felicitous in the following:

Zithromax should be french enchant‚e at the unaltered on well-spring each hearing to assert an rhythmical unvarying in your system.

Both tablets and immediate-release beneficial suspensions can be captivated with or without food. If the medication upsets your look forward to, appraise winsome it with food.
[url=http://buyzithromax24h.com/] zithromax generic [/url]

The extended-release intermission should be bewitched without grub, either peer hour in condone eating or two hours after.

Indulge a splashy lens of piss of loftier with each make haste missing of Zithromax.
09. 05. 2013 | 03:46

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra dosage bacterial infection
Generic Viagra hyclate with eatables

[url=http://sale-photo.com/genericviagra/] generic viagra [/url]

Generic Viagra hyclate mp37
Generic Viagra hyclate side effects mislay hope
Generic Viagra word-of-mouth
12. 05. 2013 | 20:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy