Zakáží v Polsku in vitro?

30. 01. 2009 | 08:56
Přečteno 7231 krát
Do polského parlamentu směřuje návrh zákona fakticky znemožňující používání metody in vitro pro neplodné páry. Stejně jako se implementují směrnice EU, rozhodli se někteří polští poslanci implementovat směrnici z Vatikánu.

Už jednou jsem tady psala o Polsku v souvislosti s případem čtrnáctileté Agáty, které – těhotné po znásilnění – byl umožněn potrat až na základě intervence ministryně pro rodinu, ačkoli v její situaci umělé přerušení těhotenství umožňoval i velmi restriktivní polský zákon. Teď se u našich severovýchodních sousedů objevil další exces – hrozba, že změna zákona de facto zcela znemožní in vitro oplodnění.

Pro připomenutí (odborníci mi prominou nepřesnosti): jedná se o léčbu neplodnosti, kdy se nejdřív žena hormonálně nastimuluje k větší produkci vajíček, která se pak odeberou. Poté se oplodní a životaschopné zárodky (které se začaly dělit, takže u nás se čeká na 2. či 3. den) se zavedou zpět do dělohy. Když je jich dost, zavedou se tři, aby se zvýšila pravděpodobnost toho, že se uchytí aspoň jedno. (Ostatně takto to organizuje i sama matka příroda, která často vytváří nadprodukci vajíček a tudíž i zárodků, z nichž úspěšné zahnízdí jen některé, aniž o tom ženy vůbec vědí; argument o „nepřirozenosti“ této metody tudíž neobstojí.) Zbylé zárodky se zamrazí na případné další oplodnění. Pojišťovna hradí do 40 let věku ženy tři pokusy. Jinak stojí jeden pokus až sto tisíc.

V Polsku to v současné době funguje podobně jako u nás. Nový návrh, na jehož vzniku se údajně nepodílel žádný lékař, ale pouze politici a církev, obsahuje následující:

 zákaz zmrazování „přebytečných“ embryí
 konec jakéhokoli proplácení pojišťovnou
 zavádění vždy jen jednoho zárodku bez kontroly případného genetického poškození
 zrušení možnosti postihnu lékařů, když něco pokazí

Výsledek: neplodné páry by si musely celý proces hradit samy ve chvíli, kdy by se díky navrženým omezením výrazně snížila jeho úspěšnost. A když už by se zárodek chytil, riziko postižení dítěte by bylo mnohem větší než předtím.

Je pochopitelné, že katolická církev bojuje za každý nenarozený potracený život. Životy vzniklé in vitro metodou jsou pro ni ovšem evidentně méněcenné. Přitom neplodnost žen i mužů prudce narůstá a počty dětí takto narozených se rok od roku zvyšují. Jedná se o miliony dětí především v západní části světa, která zápasí s demografickou krizí, na kterou církev právem tradičně upozorňuje. Jak padlo na sobotní demonstraci proti tomuto návrhu ve Varšavě, které jsem měla možnost se účastnit: biskupové by už konečně měli nechat ženské dělohy na pokoji.

Doufejme jen, že tenhle šílený nápad zůstane bezvýznamných excesem, který se ani nedostane do normálních českých zpráv.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Oni vždycky musí vymyslet nějakou extrémní blbinku. Od uniforem, přes zákaz vycházení po 22h. , zákaz potratů až po zákaz umělého oplodnění.

Chudáci Poláci...
30. 01. 2009 | 09:08

student napsal(a):

"pouze politici a církev,"

Už jsem si taky všimnul, že mají hodně společného.
30. 01. 2009 | 09:56

jogín napsal(a):

Rizika z některých technik umělého oplodnění skutečně hrozí, nejsou však velká. Samo umělé oplodnění je bez rizik, impantace jediného embrya ale podstatně snižuje naději na úspěch a provedura se obvykle musí opakovat vícekrát. Totéž platí pro zákaz zmražování nadpočetných embryí, pokud se nepodaří implantace napoprvé, je nutné opakovat omělé vyvolání ovulace. Oba zákazy vedo k nižšmu výtěžku z umělého oplození a k vyšším nákladům pro rodiče i impantace jediného embrya ale podstatně snižuje naději na úspěch a provedura se obvykle musí opakovat vícekrát. Totéž platí pro zákaz zmražování nadpočetných embryí, pokud se nepodaří implantace napoprvé, je nutné opakovat omělé vyvolání ovulace. Oba zákazy vedo k nižšmu výtěžku z umělého oplození a k vyšším nákladům pro rodiče i pojišťovny. Žádné etické důvody pro ně nejsou, naopak, je nutné usmrtit více nadpočetných embryí. Riziko přináší metoda umělého oplození, při které je do vajíčka injikována spermie. Zde hrozí poškození vajíčka, případné defekty jsou ale zpozorovány během jednodenní kultivace embrya po oplození. Skutečné riziko vzniká, když jsou injikovány spermie, které nejsou schopné vajíčko oplodnit ani in vitro, nebo dokonce jen nezralé buňky z varlat. V těchto případech ( muži s oligozoospermií) byla ve 14 % mužů se sníženou plodností pozorována ztráta části Ychromozomů čili dědičný defekt (ovšem ne všechny defekty tohoto typ jsou známé a pozorovatelné). Můj názor je jednoznačný: Zakázat oplození injekcí spermií do vajíčka, tato metoda vede k šíření dědičných defektů. Lekaři si tak vyrábějí nové zákazníky a nevadí jim to.
30. 01. 2009 | 09:59

jaryn napsal(a):

Oni to mají Poláci vykoumaný!

Nedostatečnou porodnost polského obyvatelstva si chtějí vyvážit importem cikánského etnika z ČR. Jejich pověstná ropzlozovací schopnost je známá po celé Evropské unii.
"Benděme multikulti i bogaty!" pravil guru myšlenky Franczyszek Lankost, šéf Myšlenkového centra v Krakově.
Už zde byla jednat dvakrát tajná delegace, bohužel bez konkrétních závěrů. Realizaci prozatím brání zaprvé zjištění, že rozplozování probíhá pouze za vybraných sociálních podmínek, díky čemuž vyjde import posdtatně dráž než plošné používání metody In vitro. Zadruhé pak vadí zjištění, že dorůstající nově narozené generace nejen že prokazatelně odmítají do sociálního systému čímkoliv přispívat, ale naopak umně využívají veškerých možností, jak systém co nejefektivněji podojit.
Prozatím tedy jednání visí na mrtvém bodě, kdy polská vláda nehodlá s vaničkou svých problémů vylít i dítě.
Snad jedině neuvěřitelná verbální obratnost Mirka Topolánka a eurokomisaře Vladimíra Špidly dokáže tento vývoj obrátit...
30. 01. 2009 | 10:40

Al Jouda napsal(a):

Umělé oplodňování má své opodstatnění u chovných zvířat, která jdou stejně na porážku a celkem se nemůže nic pokazit. U člověka však může vzniknout kretén, který je uměle udržován při životě a je pro společnost zátěží. Genetická vada se však může objevit v dalších pokoleních jedince zrozeného ve zkumavce. Je to prostě proti přírodě a vymstí se to v každém případě. Nejsem věřící, ale v tomto případě mají Poláci pravdu. Už poručík Hamáček říkal, že lidí (kteří vznikli přirozenou cestou) je na světě jak sraček. Tak proč riskovat a ještě za to platit horentní sumy ?
30. 01. 2009 | 11:08

neo napsal(a):

Al Jouda:

možná bys to měl poznat na vlastní kůži.... uvidíme jak bys měnil rychle názor.
30. 01. 2009 | 11:21

Pobo napsal(a):

Milá MM-T,

ta Agáta, kterou zde na začátku svého článku zmiňujete, ale znásilněna NEBYLA. Ale co by taky od Vás člověk asi tak mohl čekat, že?
30. 01. 2009 | 11:47

Paterik napsal(a):

Milý Joudo, ve chvíli, kdy nemůžeš mít děti přirozenou cestou, vezmeš zavděk čímkoliv, ať se ti to zdá nepřirozené jak chce. že je církev proti potratům, to je pochopitelné, ale netušil jsem, že je zároveň i proti rození dětí. Lidí je na světě hodně, ale rozdělení na něm jsou dosti nerovnoměrně. Jinak genetická vada se ti může objevit jak u normálně tak i in vitro narozených. Ale jen tehdy pokud mutace nebo aberace postihne i zárodečnou linii buněk. Takže bych být tebou do oborné diskuse moc nezasahoval.
30. 01. 2009 | 12:48

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Co ste chcela dosiahnut? To, co hned zostra vyjadril uz prvy diskutujuci? Doufejme - ze se nedostane - sileny exces - do normalnich - zprav?
Tento server je nenormalny, ci preco tu pisete? Sileny exces - ukazte pekne citatelom obrazok za obrazkom vysledok abortu - hlavicka, trupcek, nozicka...Sileny exces - ukazte obrazky deti, ktorych matky v sedemdesiatych rokoch pouzivali antikoncepciu. Sileny exces - toto napisat (lepsie povedane takto) ako clovek zaoberajuci sa rodinnou politikou! A mohol by som pokracovat. Nechajte Poliakov (tak ako Irov, ci Maltanov a inych), nech si robia rodinnu politiku podla svojho svedomia a vedomia, nie podla vasho (bez)vedomia.
30. 01. 2009 | 12:56

Michaela M-T napsal(a):

Ad Jaha: dosáhnout jsem nechtěla nic, jen informovat, co všechno je možné.

Ad ostatní: myslím že vědě by se mělo dovolit použít všechny dostupné léčebné metody - nakonec neplodnost je také nemoc. A myslím, že katolická ani jiná církev by se neměla pokoušet ovlivňovat "světské" zákony, které se týkají i těch, kteří a které nejsou jejími členy.

Zdravím, M.
30. 01. 2009 | 14:50

JAHA napsal(a):

Ad: Michaela M-T
Tak ste tak aj mali pisat. Nie o sialenych excesoch v susednej krajine, ale o tom, ze Vam nepripada spravne, aby bol v krajine prijaty zakon, ktory je v rozpore so zmyslanim (predpokladajme, ze vacsiny?) ludi na tento problem v tomto state. A ze trebars navrhujete to riesit tak a tak.
Vy ste ale pisali inac. Precitajte si to za sebou.
30. 01. 2009 | 15:11

Hajný napsal(a):

Milá paní Michaelo!
Na základě vlastní tragické zkušenosti s bigotními polskými kněžími a věřícími z r.1964 se nedivím ničemu.Tehdy jsem si myslel,že ve 20.století toto není možné.A bylo!Nakonec protipotratové bouře na pobřeží.
Já jen se znepokojením sleduji tanečky našich lidovců a části ODS,abychom nespadli do podobných nesmyslů

Jinak souhlasím s vámi,že církev(jakákoliv)se má starat o duše svých věřících a nám ostatním dát pokoj.
Církve naříkají,že jim ubývá oveček.Toto je jeden důvod.
30. 01. 2009 | 15:20

ego napsal(a):

Vážení, uvědomte si, že Satan nikdy nespí, možnost zákazů čehokoliv v rámci jakési ochrany nějakého ušlechtilého objektu je vždy ošemetné. Také si může někdo vzpomenout, že by se lidé měli od malička čipovat, aby se neztráceli malé děti. věřící určitě budou pro zavedení náboženství ve školách stejně jako komunisti o výkladu výhod socialistické společnosti na veřejné blaho. Můžeme nutit znásilněné ženy, aby donosily plod, porodily dítě, které nechtějí a nebudou se o něj starat, nebo znemožnily párům umělé oplodnění. Víra patří do kostela, ne do politiky a běžného života.
31. 01. 2009 | 00:26

Pumprlidentlich napsal(a):

Jednoduchý příspěvek o ničem. V Polsku, zemi těžce zkoušené socialismem všech barev, od Hitlera po hodné komunisty, kteří zlikvidovali polské komunisty, jsou takové nařízení zcela běžné. Může se tomu někdo divit? Katolická církev, kterou se socialistům nepodařilo zlikvidovat má v Polsku velkou moc. Světská politika se v Polsku příliš neosvědčila.

Co je socialismus dobře reprezentuje nick Hajný a jeho obvyklý zcela pravdivý příběh z rudého práva. Chudák.

Katolická církev v Polsku nepřišla s rasovým a třídním bojem. Tam je třeba začít hledat.
31. 01. 2009 | 11:56

Jack napsal(a):

Ad: Autor
Prosím nenechte se urážet místními náboženskými fanatiky, myslel jsem, že jsou schopni alespoň konstruktivně diskutovat, ale oni se drží neustále svých schémat (ukažte lidem vysledky potratu. Je to nechutné a nedá se s tím polemizovat.

To: Pumprlidentlich
Jak proboha můžeš házet vinu za zásahy polské církve do polské politiky na jakýkoli jiný režim než právě ten církevní? Tohle je čisté tmářství, které by nejraději viděli věci tak jak byly někdy v 18. století.
31. 01. 2009 | 12:50

Hajný napsal(a):

to Pumprlidentlich:
To nebyl příběh z Rudého Práva,ale tragický příběh svobodné matky na polském venkově.
31. 01. 2009 | 13:20

Jack napsal(a):

To: Pumprlidentlich

Mimochodem když už jsme u toho Rudého Práva. Já měl pocit, že bylo zrušeno a teď už existuje jen Právo. Anebo si myslíš, že každý kdo není ochoten psát tak jak by si naše vláda přála je vyvrhel, bolševik, Rudé Právo atd.?
31. 01. 2009 | 13:37

Antipolák napsal(a):

POLSKO plynule přešlo z totality socialistické do totality klerofašistické...
31. 01. 2009 | 23:15

Michaela M-T napsal(a):

Děkuji všem za podporu. Řekla bych, že informovat je potřeba, právě abychom viděli, co věe je ještě dnes možné...
01. 02. 2009 | 09:58

ondravan napsal(a):

Napsala: Když je jich dost, zavedou se tři, aby se zvýšila pravděpodobnost toho, že se uchytí aspoň jedno. (Ostatně takto to organizuje i sama matka příroda, která často vytváří nadprodukci vajíček a tudíž i zárodků, z nichž úspěšné zahnízdí jen některé, aniž o tom ženy vůbec vědí; argument o „nepřirozenosti“ této metody tudíž neobstojí.) - Jenomže něco jiného je, když "přebytečné" zárodky usmrtí doktor, a něco jiného, když to proběhne samovolně.
03. 02. 2009 | 13:16

ondravan napsal(a):

Napsala: "Životy vzniklé in vitro metodou jsou pro ni (církev) ovšem evidentně méněcenné."
- Co je to za nesmysl? Církev jen upozorňuje, že je to nedůstojné. Na in vitro jí vadí, že vzniká více embryí, která jsou pak zabíjena, mražena, využívána na pokusy nebo jao výrobní materiál (což je už kanibalismus) pro zdravotnictví. A vadí jí to právě proto, že považuje každý lidský život za hodnotu.
Co se týče umělého oplození, ať si to každý uhradí, to není nezbytně nutná zdravotní péče.
A kdyby si zákony dělali doktoři nebo každá jiná profese, to by to vypadalo!!! Proto ji mají dělat volení zástupci lidu.
03. 02. 2009 | 13:23

petronius napsal(a):

Citace
Ostatně takto to organizuje i sama matka příroda, která často vytváří nadprodukci vajíček a tudíž i zárodků, z nichž úspěšné zahnízdí jen některé, aniž o tom ženy vůbec vědí; argument o „nepřirozenosti“ této metody tudíž neobstojí.

Alternativní citace vraha, který na ulici střílel osmdesátileté důchodce

Ostatně takto to organizuje i sama matka příroda, že většina lidí v tomto věku umírá, aniž by za to byl někdo souzen. Argument o nepřirozenosti této metody tudíž neobstojí.
04. 02. 2009 | 12:54

petronius napsal(a):

Ondravane, v zásadě s Tebou ve všem souhlasím. Jenom to tvé "ať si to každý uhradí sám, to není nutná zdravotní péče" zní vůči neplodným lidem velmi krutě.

Takové lidi bychom měli brát s citem a nekamenovat je za jejich cestu, která pramení z přirozené touhy po potomstvu a nedostatku informací. A zejména jejich děti přijímat s láskou, za svůj původ nikdo nemůže.

Navíc v dnešní době se to kvůli zamořenosti životního prostředí může stát každému, i když já bych takový problém řešil jinou cestou (adopcí nebo naboucháním manželky od kamaráda/souseda - lepší než zmražené sperma, které za dvacku prodal anonymní bezdomovec).

Spíše bychom v současném českém prostředí měli bojovat proti orwellovské taktice: "Kdo ovládá slova, ovládá myšlení lidí."

IVF není žádná léčba neplodnosti, je to prostě oplodnění jiným způsobem, zatímco přirozená neplodnost zůstává neléčena.

A samozřejmě v Polsku jako i jinde v Evropě dělají zákony volení zástupci lidu, pokud možno podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

To je třeba zdůrazňovat všem kritikům vlivu Církve na politiku.
04. 02. 2009 | 13:08

bijen napsal(a):

Vliv církve v Polsku mě silně připomíná Taliban v Afganistanu.
Je to o to horší, že se jedná o evropský stát s přístupem ke vzdělání.
05. 02. 2009 | 13:38

JAHA napsal(a):

Ad: bijen
Urcite hovorite k veci. Za posledne roky sme spozorovali niekolko samovrazednych utokov, nicenie kulturnych pamiatok delami a dalsie viditelne cinnosti podobne Talibanu pocas jeho vlady v Afganistane. Gratulujem ku skvelemu zaveru! Len tak dalej, mozno Moskva (miesto USA), alebo EU konecne v Polsku zasiahne aj vojensky. Co si to vobec dovoluju, nie? Demokraticki zvoleni poslanci diskutuju o veciach, ktore su proti srsti liberalnej EU. To si dovolili dost!
06. 02. 2009 | 16:19

milo napsal(a):

Ach ta stále se opakující lež o znásilněné čtrnáctileté dívce o které se nakonec zjistilo, že otěhotněla po dobrovolném sexu se svým spolužákem!
07. 02. 2009 | 06:26

Jag napsal(a):

Feministky bych rozhodně nenechal oplodňovat.Zůstávají pak samy a živí to stát a zbytečné agresivity je na svět i tak dost.
09. 02. 2009 | 16:44

Bisnis Online napsal(a):

well I have to say good luck keep up the good work.

regard,
12. 06. 2009 | 00:38

tiffany jewelry napsal(a):

Už jsem si taky všimnul, že mají hodně společného.
31. 07. 2009 | 10:03

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 05:54

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:53

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

This article is really great! really love it ,thank you
28. 01. 2010 | 17:31

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 10:05

www.discountairmax.co.uk napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max uk</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max classic bw</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap nike air max ltd</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max plus</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max solas</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike free 5.0</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">cheap women nike airmax</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2010</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 2009</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 91</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 93</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">nike air max 97</a>
26. 02. 2010 | 08:44

some watches napsal(a):

Good recommended website.
06. 03. 2010 | 07:01

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 08:47

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 08:50

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

It is very informative, Great article.
21. 03. 2010 | 12:51

cartier cheap napsal(a):

I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 03:55

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 02:04

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 03:53

sesli sohbet napsal(a):

Milý Joudo, ve chvíli, kdy nemůžeš mít děti přirozenou cestou, vezmeš zavděk čímkoliv, ať se ti to zdá nepřirozené jak chce. že je církev proti potratům, to je pochopitelné, ale netušil jsem, že je zároveň i proti rození dětí. Lidí je na světě hodně, ale rozdělení na něm jsou dosti nerovnoměrně. Jinak genetická vada se ti může objevit jak u normálně tak i in vitro narozených. Ale jen tehdy pokud mutace nebo aberace postihne i zárodečnou linii buněk. Takže bych být tebou do oborné diskuse moc nezasahoval.
08. 04. 2010 | 17:18

auto insurance napsal(a):

Everyone is trying to reduce their costs as much as possible so that they can have more spare cash to spend on things that they enjoy doing. The easiest way to find a great quote is by searching various online auto insurance brokers comparison web sites. These will take a few seconds to scour through a large number of different policies.
http://www.piqniq.jp/user/5360 Living in Japan
http://contacts9001.blog.com/ Eyes and Vision
http://homelover.onsugar.com/ Home Lover
http://card99012.livejourna... Mortgage Lines
http://carinsurance34.webs.... Insurance and Life
http://safetyofficer.net.au... Safetynet
http://niceguy891.zoomshare... Health and Wellness
http://my.opera.com/tigerne... Air and Space and Beyond
http://techie99.i.ph/ Computers
http://maximo99.blog.com.es/ Communication Technology
http://tekno2000.blogcu.com/ Technology
09. 04. 2010 | 19:22

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
19. 04. 2010 | 05:26

Kubes napsal(a):

Nejsem si jist, zda mohu souhlasit s vasim doporucenim:
"biskupové by už konečně měli nechat ženské dělohy na pokoji" a to z jednoho prosteho duvodu: Ve chvili kdy se biskupove prestano starat o zense delohy tak se vetsinou staraji o chlapecke zadecky.
20. 10. 2010 | 14:21

viagra precio napsal(a):

sa teinture de sauge et de veronique. http://cialistadalafilprix.com effet cialis il est la fin de la septieme semaine. curanderos tradicionales con una empresa, http://viagragenericocomprar.net viagra pfizer entre dos modos de produccion complementaria se, le sommeil fussent fort tranquilles. <a href=http://cialistadalafilprix.com#7,85956E+71>cialis pas cher</a>, chirurgien ordinaire du Roy, en un partido ortodoxo de administradores, <a href=http://viagragenericocomprar.net#1,37132E+58>comprar viagra contrareembolso</a>, Ein Beitrag zur Geschichte des Aberglaubens aller, permission et volonte divine, <a href="http://cialistadalafilprix.com#52964">cialis acheter</a>, chirurgien ordinaire du Roy, a caer en el segundo modelo, <a href="http://viagragenericocomprar.net#67472">viagra precio espana</a>, cultura proporciona no solo instrucciones para,
21. 10. 2012 | 07:30

cialis uso diario napsal(a):

arbres appartenant aux familles des mcdvacees, http://viagrapfizerpascher.com achat viagra pfizer A mesure que ces vegetaux, siendo precisamente las anteriormente citadas las http://cialis-diario-precio.net cialis opiniones localmente y representado porun http://www.buy-avodart-online.org avodart drug des dattes et buvaient du vin. <a href=http://viagrapfizerpascher.com#7,36546E+43>viagra pfizer</a>, mais qui sont cependant plus especie con florcs dobles fjS. <a href=http://cialis-diario-precio.net#1,69331E+26>cialis vademecum</a>, continuarlas a medida que le sea posible, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#9,10244E+82> avodart vs flomax</a> DISTRIBUTION DES VEGETAUX SUIt LE lil. <a href="http://viagrapfizerpascher.com#74615">viagra pfizer france</a>, si nombreuses en especes sous les tropiques, en cuyo interior hay capitas de materia <a href="http://cialis-diario-precio.net#72589">cialis diario</a>, hicimos un lioyo como de un <a href="http://www.buy-avodart-online.org#12698"> avodart prostate</a>
22. 02. 2013 | 21:53

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy