Ach ty jesle

16. 02. 2009 | 15:30
Přečteno 9340 krát
Díky za poplach způsobený českým předsednictvím. Zase jednou se začalo hovořit o péči o děti do tří let včetně jeslí.

Při této příležitosti se konečně objevila řada věcných nehysterických článků, například v Respektu. Zejména mezi čtenáři, a také ve vyjádření psychologa Šturmy pro MFD, se ale opět objevily hlasy argumentující škodlivostí jeslí pro děti. Řada těchto hlasů se tradičně odvolává na výzkumy profesora Matějčka včetně filmu Děti bez lásky z roku 1963, na kterém se podílel. Jenže tvrdit, že Matějčkovy výzkumy odhalily deprivaci dětí navštěvujících jesle, je přinejmenším polopravda.

Film Děti bez lásky se mi před týdnem konečně podařilo shlédnout. Protože patří do kategorie „všichni o něm mluví, ale skoro nikdo ho neviděl“, považuji za důležité napsat, co v něm tedy vlastně je:

První polovina filmu je věnována skutečným „dětem bez lásky“ vyrůstajícím v kojeneckých ústavech. Vysvětluje, co to je deprivace, proč a jak vzniká už u těch nejmenších. Na starších dětech, pacientech dětské psychiatrie, pak vidíme, s jakými potížemi takové děti končí. Uvádí se také, že stejně či podobně deprivované děti mohou pocházet ze špatných rodin, kde se vůči dětem city dostatečně neprojevují. Film zdůrazňuje, že děti od narození potřebují lásku a individuální péči. Život miminek a batolat v kojeneckém ústavu (dvanáct dětí na jednu sestru) je dáván do kontrastu s životem stejně starých dětí v rodině.

Jeselské téma se objevuje až ve druhé polovině. Nejprve jsou vysloveně kladně hodnoceny jesle, kam nastoupila ve filmu tříletá Ilonka už ve 14 měsících. Tráví v nich zřejmě něco kolem šesti hodin denně (není upřesněno – jen to, že maminka pracuje na částečný úvazek a časně odpoledne je proto už Ilonka doma). Komentář říká: „Kdo by nechodil rád na místo, kde je tolik dětí?“ a obrázky ukazují, jak děti společně cvičí a hrají si. Záporně jsou hodnoceny jesle celotýdenní (tzv. „s nepřetržitým provozem“), kde děti pobývaly od pondělního rána do pátečního večera a domů chodily jen na víkendy. Tento typ ovšem už dávno neexistuje a po jeho obnovení nikdo, ale skutečně nikdo nevolá. I tak ale paní doktorka ve filmu vypovídá, že u většiny dětí z týdenních jeslí byl shledán normální zdravý vývoj a deprivační znaky pozorovali jen u části z nich, nicméně že by si přáli, aby děti chodily domů každý den a celotýdenní jesle byly využívány jen ve skutečně urgentních případech.

Další část se opět věnuje jeslím denním, ale problematice toho, když v nich děti zůstávají příliš dlouho. Vedoucí jeslí říká, že jesle lze považovat za prodlouženou rodinnou péči (je v nich jedna sestra na čtyři děti), že ale optimální čas pobytu je maximálně 6-8 hodin, zatímco 10-12 je už moc.

Závěr filmu ukazuje děti z celotýdenních jeslí, které do nich rodiče odevzdávají velmi brzy ráno (jestli mě paměť nešálí, byla to šestá hodina), a holčičku, která předtím byla v jeslích úplně sama (zřejmě jedna z těch „dvanáctihodinových“). Komentář říká, že zatím se jí ještě po mamince stýská, což je zcela v pořádku, ale že je potřeba dávat pozor, aby na stýskání nerezignovala a nestala se v budoucnosti citově chladnou. Vzhledem k tomu, co bylo řečeno ve filmu předtím, je evidentní, že na denní pobyt v jeslích na rozumný počet hodin se tato hrozba nevztahuje.

Ti, kdo se na film odvolávají jako na obecně brojící proti jeslím, by měli také zdůrazňovat jednu věc: v roce 1963 existovala pouze osmnáctitýdenní mateřská dovolená a po ní už nic. Proto se ve filmu hovoří také o tom, že pracující ženy s dětmi do jednoho roku mají v zaměstnání největší absence a že by se státu místo financování jeslí možná vyplatilo, aby matky s dětmi do jednoho roku byly doma. Změna, o kterou se podle literatury zasloužil i tento film, pak přišla v roce 1966: byla zavedena „další mateřská dovolená“ (dnešní rodičovská), trvající nejprve od jednoho měsíce maximálně do jednoho roku věku dítěte.

Nečekám, že všichni psycholožky a psychologové začnou o jeslích referovat stejně. Od těch dbalých profesní etiky ale žádám jedno: aby veškerá dostupná fakta citovali přesně, případně zdůrazňovali, že je něco jejich osobní názor. Například ve skandinávských zemích totiž psychologové mohutně pobyt dětí v jeslích podporují, protože ho – na základě svých výzkumů – považují za velmi přínosný pro jejich socializaci…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

donald napsal(a):

Osobni zkusenost: nase vlastni deti (a drtiva vetsina deti mych znamych) do jesli nechteji, breci a jsou evidentne ve stresu. Zkusim sve 3lete dceri vysvetlit, ze je to velmi prinosne pro jeji socializaci a je po problemu.
16. 02. 2009 | 16:11

pavla napsal(a):

Pracovala jsem v Norsku a poznala jsem tam mladé rodiny s dětmi. Celkem mě na začátku šokovalo, že ženy jsou na mateřské jen rok (ale muži musí být myslím 6 týdnů taky...), pak dává většina rodin děti do jeslí, nemůžou si dovolit aby žena neměla příjem. Jenže tam je jednoduché pracovat na částečný úvazek nebo třeba jen 4 dny v týdnu, takže aby dítě bylo v jeslích od pondělí do pátku 8 hodin denně je jen výjimečné. Děti z jeslí byli opravdu samostatnější a sociálně vyspělejí než ty, co vyrůstaly jen s matkou, takže norský model s jeslemi a možností aspoň trochu flexibilnější pracovní doby pro ženy se mi teď zdá jako ideál a doufám, že bude podpořen i u nás.
16. 02. 2009 | 16:14

pavla napsal(a):

ad donald: pamatuju si, jak jsem ve 4tyřech letech a sestra ve třech brečela a nechtěla do školky, pak jsem v pěti brečela, když nás mamka zavedla do sokola a nechala nás tam samotné... ale dnes si nemyslím, že by mi to nějak uškodilo...
to že dítě je v jeslích přece ještě neznamená, že ho maminka nemá ráda a čím dřív to pochopí, tím líp.
A navíc, v čem jsou naše děti jiné než skandinávské, kde je to zcela běžný model?
16. 02. 2009 | 16:17

veronika vendlová napsal(a):

Paní Marksová-Tominová, velmi za článek děkuji. Byla bych velmi ráda, kdyby se současné tlaky MPSV činěné proti jeslím opíraly o to, co skutečně chtějí rodiče.

Jsem jednoznačně pro flexiblitu, která umožní oboustrannou rodičovskou péči, doplněnou o jesle, školky či miniškolky. Jde to, jen se musí chtít. Tak je to totiž se vším.

Není to o tom, že děti do jeslí odložíme. Je to o tom, že nám alespoň částěčná výpomoc (nejsou-li blízko prarodiče, kamarádi či ochotné tety) pomůže k tomu, zachovat kontinuální příjem u obou rodičů, budou-li to chtít, či potřebovat. A my to budeme potřebovat, chceme-li si udržet stávající životní i profesní úroveň.

Norsko budiž nám vzorem.
Pěkný den
16. 02. 2009 | 16:24

Apeoffice napsal(a):

Na jesle už si chválapánubohu nepamatuji, ale pamatuji si na ten stres ze školky, na to odloučení. Někde uvnitř to je a nesrovnal jsme se s tím.

Každopádně je potřeba podpořit ženy, aby mohly plynule držet krok se svojí prací. Norsko možná nabízí řešení, ale v našem politickém rybníču, nedivil bych se tomu, kdyby z toho vyšla nějaká obludnost.
16. 02. 2009 | 17:00

zdecam napsal(a):

Jde jen o to že stát nedá prostředky na opětovné zřízení jeslí - i když by je rodiče uvítali. To raději zlegalizují sousedské výpomoci . A hlídání dětí vyjde pro stát levněji ( a bez odpovědnosti ). V jeslích by děti musely mít odpovídající standart - hygienické předpisy, vyváženou stravu, kvalifikované pracovníky. A sousedská výpomoc ? Nic. Žádná kontrola, žádné předpisy, žádná odpovědnost. Dokonce bez zdanění.....To já nechci a přednost bych dala jeslím. Ráda bych, ale NEJSOU.
16. 02. 2009 | 17:06

donald napsal(a):

ad pavla: ja do jesli nechodil (nastesti), chodil jsem az do skolky a do dneska si pamatuju tu depresivni atmosferu. Pokud je moznost (netvrdim, ze je vzdy) nechat male dite doma, tak jsem rozhodne a jednoznacne pro. Nevim v cem jsou nase deti jine, nez skandinavske, ale je to moje osobni zkusenost a neznam male dite, ktere by chtelo do skolky. Takze bud jsou nase deti jine (pochybuju) anebo je to uplne jinak a spis nez o deti jde skandinavsky socialisticky model, ve kterem ma zena co nejdrive nastoupit zpatky do prace, a omlouva se to tim, ze deti jsou po jeslich samostatnejsi. Nektere mozna ano, jine se ze stresu pocuravaji.
16. 02. 2009 | 17:14

zdecam napsal(a):

Musím říci, že mi připadá hrozné když se dítěti ve školce nelíbí, ale dnes už je v předškolních zařízeních jiná situace. Ve školkách se vše hodně změnilo k lepšímu - i k individuálnímu přístupu. Jen stát nepodporuje školky dostatečně, v posledních letech se stále zvyšují počty dětí ve třídách místo aby se zřídily nové školky ( dětí je více ) tak se zvýší až na 26 ve třídě. Ale tak to bylo před rokem 1989,bylo 28 dětí ve třídě.A kam dáme děti jejichž matky si vzaly rod.dovolenou do dvou let? Dejme rodičům šanci dát dítě do jeslí pokud chtějí. Stát by měl jesle zřizovat - a nemusí to být v takové míře jako dřív.
16. 02. 2009 | 17:29

Michaela M-T napsal(a):

Dobrý den všem,

já osobně se nepamatuji, že bych kdy měla ze školky nějaký stres, a ani jedno moje dítě ho nemělo ani z jesliček. Obě tam ale chodily jen částečně, ne každý den. O počurávání se nemůže být ani řeč. Pokud si ovšem nějaké dítě na jesle nezvykne, tak rodičům sestřičky doporučí, aby ho tam nedávaly. Strašně ale záleží na tom, o jaké dítě se jedná, v jakém věku atd. - a to, že se to má rozlišovat, je hlavní účel mého článku.
Mimochodem když je dítě tři roky jen doma s matkou a pak najednou má jít do školky, tak není divu, že se mnoha z nich nechce. To už je podle mě - a těch seveřanů - docela pozdě.
16. 02. 2009 | 17:42

LEVAK napsal(a):

Ad donald:můj syn přímo řvál jak zjednaný u holiče ale když si tento sundál bílý plášť tak to bylo v pohodě.On si ho chudák pletl se zubařem!
Tady bylo hodně hluchoněmých a ti dávali děti do celotýdenních jeslí.Nevím kam dávají současní hluchoněmí své děti a jak se tyto děti naučí mluvit?
PS:můj prostřední syn nechtěl nikdy jít ze školky vždycky chtěl ještě něco dodělat,nejstaršímu synovi dceři to myslím bylo jedno.Nepamatuji si že by řvali nebo nějak vyváděli.Ostatně děti jsou po rodičích a jak pravívali moji maměnka "sova kanára neporodí!"
16. 02. 2009 | 17:45

fafnir napsal(a):

jasně,všecny děti do jeslí.Jedna vychovatelka na 10 - 12 dětí.A na každého fůra času,že.Ale jedno pozitivum to bude mít.Srovnáme ty mrňousy pěkně do stáda,aby žádné nevyčuhovalo.
To tak,hnusná individualní výchova,a ještě doma.Nedali by se vychovávat noví gender Pavlici a Pavly Morozovové.Aby to bylo echt gender.
16. 02. 2009 | 18:38

LEVAK napsal(a):

Ad fafnir:brněnský případ týrání dětí Vám nestačil,tam byla přece uplatňována "hnusná individuální výchova" no něco exklusivního v modré barvě!
16. 02. 2009 | 18:46

Michaela M-T napsal(a):

Ad fafnir: všechny děti nikdo do jeslí cpát nechce, proč tuhle pitomost pořád někdo opakuje? Jen by bylo prima, kdyby rodiče měli na výběr, a to včetně těch jeslí. nevím, zda máte nějaké děti, ale já jsem klidnější, když je dítě v jeslích s dětskými sestřičkami, než s "hlídací matkou", která - pokud projde vládní návrh - nebude muset mít ani kurs první pomoci.
16. 02. 2009 | 18:56

donald napsal(a):

ad LEVAK Mozna si Vas prostredni syn myslel, ze ho chcete vzit k holici a tak chtel radsi zustat ve skolce, ne? A ti hluchonemi dneska? To fakt nevim, zrejme jsou hluchonemi navzdycky. Je to kazdopadne zavazny problem, protoze hluchonemych paru je vsude kolem plno, clovek se nekdy ani nedopta na cestu! Trefil jste jak se rikala moje maminka "hrebicek na hlavicku". Kazdopadne vyborny prispevek od Vas. Ma jak se rika hlavu a patu.
16. 02. 2009 | 19:30

Morová rána napsal(a):

No...

Já jsem jako dítě nebyla "týrána" jeslemi a do školky jsem chodila jen rok. Měla jsem sice k dispozici úžasnou mateřskou péči, ale velice těžko jsem si zvykala na disciplínu a kolektiv dětí ve školce a následně v první třídě. Navíc děcka se už znali a byli "staří" kámoši, zatímco já jsem mezi ně musela teprv zapadnout. A vzhledem k tomu, že jsem nebyla příliš zvyklá někomu se přizpůsobovat, šlo mi to dost těžko.

Ad fafnir a levák: Všechny děti řvali, že nechtějí do školky. A taky řvali, že nechtějí do školy. Mnozí dodnes řvou, že nechtějí do práce a konec konců, mě se zítra taky dvakrát nechce. Ale pro mě za mě, můžete si být s nimi doma třeba až do smrti, myslíte-li si, že to pro ně bude užitečné.
16. 02. 2009 | 21:03

Lila napsal(a):

Michaela M-T

V závěru blogu apelujete, aby v diskuzi o jeslích byla veškerá dostupná fakta citována přesně. Tak tedy:

Podle pamětnic, které kdysi v jeslích s celotýdenním provozem pracovaly, byly děti v tomto zařízení od pondělního rána do sobotního poledne, protože asi až do roku 1968 byl u nás šestidenní pracovní týden, i ve školách se v sobotu učilo.

Stejná paní, která v jeslích pracovala asi od roku 1953, tvrdí, že jejich denní jesle měly provozní dobu ráno od 5 do 19 hodin.

V 70. letech trvala placená MD šest měsíců, přičemž měsíc se vybíral už před porodem. Bývalo poměrně rozšířeným zvykem, že budoucí maminky kamuflovaly termín početí jen proto, aby mohly před porodem chodit do práce co nejdéle a "ušetřily" část mateřské na dobu po porodu s dítětem.

Myslím, že dnešní podpora státu mladým rodinám v podobě "vícerychlostní" rodičovské dovolené, kdy si maminky mohou vybrat pro ně nejvýhodnější variantu, je úžasný výdobytek, o kterém se předcházejícím generacím žen ani nesnilo.

Mám zkušenost z našeho města (cca 40 tisíc obyvatel, kde se asi před čtyřmi lety poslední jesle zrušily.
Město jejich provoz ročně dotovalo částkou 1,2 milionu korun. Navštěvovalo je asi devět dětí, z toho do zaměstnání chodila jen jedna matka, která bydlela v úplně jiné obci.
Možná, že by řešením mohly být tzv. jeslové třídy při mateřinkách. Ovšem krátkodobé hlídání a socializaci dítěte v kolektivu vrstevníků dnes v mnoha městech zajišťují mateřská centra.

Neznám situaci předškolních zařízení v Norsku, ale něco vím o tom, jak to funguje ve Švédsku a v Dánsku. Jesle, tak jak je známe my, a zařízení tam, jsou dvě diametrálně odlišné věci.
16. 02. 2009 | 21:03

Morová rána napsal(a):

Teda, levák...
Donald, samozřejmě
16. 02. 2009 | 21:06

Hajný napsal(a):

Velice zajímavá a překvapivě slušná diskuse.
Já osobně jsem do jeslí a nebo do školky nikdy nechodil tak nemohu sloužit pocity.
Jen pro zajímavost:
Vyrůstal jsem na samotě v horách.Otec byl hajný.Do školy to bylo cca 5 km pěšky.Zhruba začátkem listopadu napadl sníh a vydržel do dubna.Takže jsme do školy nechodili a maminka nás učila doma.Dříve to bylo jednodušší než dnes.A vzpomínám si jak jsme ostatním dětem strašně záviděli,že mohou chodit do školy a nás učí(s pohlavky) doma.A ony zase nám,že můžeme být doma.A moje děti na tom byly stejně.
16. 02. 2009 | 21:24

lock napsal(a):

Autorka:
Opravdu potřebuje několikaměsíční dítě především socializovat? Mám jedno dítě a do jeslí bych ho bez skutečně velmi pádného důvodu nedala. Přesněji, musela bych mít existenční problémy, abych ho tam byla ochotná umístit. Je samozřejmě každého věc, jak si zařídí rodinný život, výchovu dítěte... Osobně se snažím si čas se svým synem užít, protože ten čas, kdy je maličký, potřebuje mě, čas, který zkrátka můžeme nerušeně trávit spolu, se už NIKDY nevrátí. Kariéra je ve srovnání s tím směšná hodnota. Nemůžu si pomoct, ale třetina dětí v jeslích je pro mě katastrofický scénář, a já pevně doufám, že nenastane. Na závěr chci dodat ještě jednu věc: nezdá se vám, že se ve všech pádech skloňuje právo žen na nepřerušovanou kariéru, lidé se zaklínají tzv. osobním růstem, osobní svobodou... a kde jsou práva a potřeby dětí? Kdo se pere za ně?
16. 02. 2009 | 21:42

Líný černý pes napsal(a):

Nepovažuji jesle ani za peklo ani za spásu, je to jen jeden z prostředků péče o děti. Sama ani zprostředkovaně přes dceru zkušenost nemám.

Jestli je ale jedna vychovatelka na 8-10 dětí málo, jak to podle Vás zvládala dříve matka, mající 10 i více dětí? A to ještě musela zvládnout domácnost a pomáhat na poli nebo v živnosti? Tak žilo 95% domácností v minulosti. Tajemství je v tom, že pomohli prarodiče, kteří jsou dnes považováni za něco podřadného, žijícího z důchodu a neschopného předávat zkušenosti.
16. 02. 2009 | 21:51

lock napsal(a):

Líný černý pes: Máte pravdu. Bez prarodičů to dřív nešlo. Nemyslím si, že jsou dnes staří lidé považování za podřadné - zkrátka všichni doplácíme na to, že se rozpadla tradiční širší rodina. Generace už spolu nežijí, nesdílejí každodenní starosti a ani na sebe nejsou ekonomicky vázáni. Cesta zpět už asi není...
16. 02. 2009 | 22:00

lock napsal(a):

Líný černý pes: Teď to po sobě čtu a našla jsem tam nonsens. Chtěla jsem vyjádřit, že ani v případě současného postavení starých lidí, nelze zevšeobecňovat. Čím jsem starší, tím je mi zobecňování víc proti srsti :)
16. 02. 2009 | 22:07

Morová rána napsal(a):

Čím více si čtu tuto diskusi, tím nezvratněji docházím k přesvědčení, že lidstvo se rozmnožuje partenogenezí!

Anebo, že by u nás byly samé svobodné matky? No, nevím! Existují taky nějací otcové? A teď nemyslím muže, kteří budou nám, ženám, povýšenecky radit, jak se máme správně starat o děti. Mám na mysli otce, kteří o své potomky skutečně pečují.
16. 02. 2009 | 22:20

Lila napsal(a):

Líný černý pes

Matka, která v minulosti měla 10 i více dětí, je rodila postupně, takže neměla doma 10 či více kojenců nebo batolat najednou. Bývalo samozřejmostí, že starší sourozenci se starali o mladší a také bylo samozřejmostí, že všichni doma pomáhali. Mezi prvním a posledním dítětem býval značný věkový rozdíl; např. moje prababička první dítě porodila v 18 letech, poslední, šesté, v 46 letech.
16. 02. 2009 | 22:27

Elisabeth napsal(a):

lock:

to preci neni o kariere! To je stale to same klise cose dokola opakuje. Na zapad od ceskych hranic davali do deti jesli predevsim delnice , ktere makaly v tovarnach a potrebovaly na svoje 2,3,4 deti pres den zaopatreni.
Ja naopak znam starsi damy ze spolecnosti, ktere by deti do jesli a skolek nedaly, ale NIKDY se o ne nestaraly. To nebylo zcela damske, k diteti meli "nany". Ktera se o ne starala. A navic ty zeny nechodily do prace.
Takze si tu karieru nechte od cesty.
To ze je dite ve skolce nebo v jeslich neznamena nejakou divnou matku. jako obyvkle vam z toho systemu jaksi vypadl otec. ten karieru delat muze? I delnik?
A naposled, nikdo nikoho nenuti. Ale napadlo vas , ze zeny nemaji jiny vyber? V jiste evropske zemi byla materska dovolena 3 mesice (nyni 6) a to mela zena zakaz prace 1 mesic po porodu, bez jakychkoliv penez!
Matky staly pred volbou bud dat nekam ditenebo se vzdat pracobniho mista na leta az na vzdy.
16. 02. 2009 | 22:32

Lila napsal(a):

lock

Váš přístup je velmi moudrý. Investice, kterou do svého syna nyní vkládáte, se Vám určitě vrátí.
16. 02. 2009 | 22:36

Al Jouda napsal(a):

Vážení, v případě jeslí udělali komunisti z nouze ctnost.Pokud jde o školku, tak ta by neměla mít na psychiku dítěte záporný vliv.
16. 02. 2009 | 22:47

donald napsal(a):

to Morova rana: Odkud berete, ze vsechny deti rvou, ze musi do skoly? Ja mam dojem, ze se tam spis tesi. Skola neni skolka a uz vubec ne jesle. Syn do jesli nechodil, ve skolce se zabehnul a do skoly chodi rad. Vse bez problemu. Mohu kazdemu doporucit.

to lock: perfektni prispevek, diky
16. 02. 2009 | 23:33

Morová rána napsal(a):

Donald: Odkud to beru? Asi ze stejného zdroje, ze kterého vy čerpáte své nezvratné přesvědčení o škodlivosti předškolních zařízení... Ne, pardon, já ne. Já to beru ze života.

Mimochodem, byl byste ochotný zůstat s dítětem doma třeba čtyři roky?
16. 02. 2009 | 23:45

Morová rána napsal(a):

Elisabeth: perfektní příspěvek, díky
16. 02. 2009 | 23:47

donald napsal(a):

to Morova rana: Ja jsem ve svem prvnim prispevku jasne uvedl, ze jde o moji osobni zkusenost s dcerou a dale s drtivou vetsinou deti mych znamych. Naopak neni pravda, ze vetsina deti breci, ze musi do skoly a uz vubec neznam nikoho, kdo breci, ze musi do prace. Cili je to presne opacne nez uvadite ve svem hysterickem vykriku.
S ditetem bych byl ochotny zustat doma, kdybych vydelaval min nez zena. To nevydelavam. Staci Vam to nebo mate jeste nejake dotazy?
17. 02. 2009 | 00:00

kočka šklíba napsal(a):

Jesle jsou rozhodně potřebné, i když já naštěstí mohla být s dcerami doma do jejich skoro 4 let, jesle neodsuzuji. Některé matky opravdu mohou být v situaci, kdy jim nic jiného nezbývá, než jít pracovat třeba po dvou nebo i méně letech na MD. A souhlasím s Elisabeth, že to s kariérou spíše nesouvisí, ale prostě jejich sociální situace je taková, že do zaměstnání nastoupit musí(pokud vůbec nějaké najdou). Ideální by byly, jak výše uvedla pavla, tzv. kratší úvazky žen, jenže to je u nás skoro neuskutečnitelné. Bohužel.

Děti na přeškolní zařízení reagují různě, takže uvádět zde, jestli nějaké pláče(plakalo), nějaké ne, není vůbec podstatné. A docela dost dětí má zase problémy v 1. třídě, pokud před tím nechodilo do školky, logicky se hůře přizpůsobují nové situaci. A samozřejmě velký vliv na spokojenost dítěte a i matky má personál jeslí, školky a první třídy školy.
17. 02. 2009 | 00:53

pavla napsal(a):

Ještě ke své zkušenosti z Norska: tam v podstatě nejsou jesle v tom našem smyslu, ale oddělení ve školkách, a ve třídě pro nejmenší většinou byly tak 4 až 5 dětí na jednu vychovatelku. Ve vesnici s 2000 obyvateli 5 školek, v sousední s něco přes 200 obyvateli jedna...
Našla jsem k tomu statistiku: http://www.ssb.no/english/s...
- ve věkové skupině 1-2 chodilo do školky 69% dětí, 3-5 94% a to ještě vláda chce míst otevřít víc.
A mateřská pro ženy je 48 týdnů, pak mohou ještě využít muží 6 týdnů placené "otcovské" - nikdo je k tomu přímo nenutí, ale přijdou o peníze, pokud to nevyužijí.

Tohle není kvůli nouzi a nutnosti žen pracovat (Norsko je jedna nejbohatších zemí na světě...), chtěla jsem tímto ukázat, jak se tam běžně žije a že zařízení i pro tak malé děti je něco naprosto normálního.
17. 02. 2009 | 01:17

Lila napsal(a):

Kočka šklíba

On je velký rozdíl dát dítě do kolektivního zařízení v půlroce a ve třech letech. Mnozí pediatři doporučují kolektivní zařízení nejdříve od tří let věku, ve výjimečných případech od 2,5 roku. (A také je rozdíl mezi kolektivem 4 - 5 dětí a oddělením s 12 - 15 dětmi.)

Co si pamatuji, tak kolegyně, které dávaly dětí do jeslí, byly víc doma než v zaměstnání, protože jim děti neustále stonaly a do kolektivního zařízení se často vracely nedoléčené.
17. 02. 2009 | 07:23

Karlík napsal(a):

Paní Marksová a co jste za ta léta na ministerstvu práce a sociálních věcí udělala? Obávám se, že nic...
17. 02. 2009 | 09:23

Silvie napsal(a):

Souhlasím s Elizabeth - jednou z těch zmiňovaných zemí je Itálie (mateřská 3 měsíce!!!).
Já sama nemám nic proti emancipovaným ženám, které chtějí dělat kariéru - ba právě naopak. Ale proč si tedy pořizují dítě, mají-li v úmyslu ho v tak útlém věku, kdy se vytváří ty nejsubtilnější vazby mezi matkou a dítětem, strčit do jeslí?Jesle pokládám (dnešníma očima )za to poslední, čeho bych chtěla svému dítěti dopřát. Dát čtyřleté dítě do školky ,je jiná věc, moje dcera po dětech toužila a sama mě o to prosila. Vzhledem k tomu, jak to ovšem probíhalo, týden ve školce ,dva týdny nemocná, jsme školku vzdali.Dcera ji navštěvovala pouze rok před nastoupením školní docházky. Jesle a věčně usmrkaná batolata si už vůbec nedokážu představit.
Chápu, že ne všechny matky mají babičky a není pro ně jiný způsob, jak situaci řešit. Přesto si myslím, že zájem o jesle bude u nás mizivý. Zřizování jeslí by tedy mělo probíhat individuálně, až po důkladném zmapování situace a průzkumu každé lokality.Jiná bude situace v Praze a zcela jiná na maloměstě nebo na venkově.
17. 02. 2009 | 10:22

Petra napsal(a):

Dobrý den,
děkuji za výborný článek. Konečně se k věci vyjádřil někdo, kdo o ní něco ví. K tradicionalistům tvrdícím, že dítě má být do tří let výhradně s matkou, bych jen uvedla, že mi učitelka s třicetiletou praxí v mateřské škole řekla, že si na školku zvykají mnohem snáz a rychleji dvouleté než tříleté děti.
17. 02. 2009 | 10:24

Silvie napsal(a):

A co byste čekala od učitelky? Že vám řekne, pro dítě je lepší být s matkou? Vždyť ji to živí.
Mně rozhodně nikdo ,kdo zná alespoň minimálně mé názory, nemůže pokládat za "tradicionalistku" - přesto trvám na tom, že jesle jsou nutným? zlem. Neptejte se učitelky, ptejte se pediatrů a dětských psychologů.
Někdy jsou jesle skutečně nutností ze sociálních důvodů. Přesto těm dětem ,ani matkám,už nikdo nikdy nevrátí čas, který mohly trávit společně.
Odpovězte si upřímně na otázku, v kolik hodin končíte v zaměstnání, v kolik byste byla schopná dítě z jeslí vyzvednout a kolik času mu večer budete moci věnovat, než půjde spát. Zbývají vám jenom víkendy. A to je dost málo i pro člověka, který chová doma psa.
17. 02. 2009 | 10:42

lock napsal(a):

Elizabeth:
Špatně jste mě pochopila. Já nebrojím proti existenci jeslí jako takových. Jsem jenom proti tomu, abychom si tady vzájemně namlouvaly (namlouvali), že je to pro naše děti málem to nejlepší, nebo srovnatelné s tím, když je malé dítě cca do tří let s jedním s rodičů doma. To opravdu není. Vždycky to je a bude horší varianta. Nebo se tady můžeme plácat po ramenou a tvrdit si navzájem, že je možné dobře vychovat dítě a zároveň udělat závratnou kariéru. Není to pravda. Nejsme roboti, čas máme k dispozici jen jeden a vždycky jedno nebo druhé nutně ošidíme. Zjednodušeně řečeno: Nemůžeme mít všechno. Kdo vám tvrdí, že ano, lže. Ale toho jste si už určitě musela všimnout.
Znovu ale opakuji, ať si každý zařídí život, jak chce. Je jasné, že když má někdo existenční problémy a malé děti, nemá jinou šanci, než pracovat a děti někam na nezbytně nutnou dobu "odložit". Oběma rukama hlasuju za co nejkvalitnější jesle (byť bych tam své dítě raději nedala), zkrácené pracovní úvazky a jakékoliv úlevy pro rodiny, které umožní, aby rodiče mohli trávit co nejvíce času se svými dětmi.
17. 02. 2009 | 10:56

lock napsal(a):

Elizabeth:
Mimochodem, mám pár příbuzných a kamarádů žijících v "západní" Evropě. Mají buď malou nebo žádnou mateřskou dovolenou, ale nikdo z nich nedal dítě do jeslí. Prostě se ukrovnili a žili (nebo žijí) z platu jednoho z rodičů. A vida, jde to...
17. 02. 2009 | 10:58

Silvie napsal(a):

Lock - mám podobnou zkušenost. Moje kamarádky tam buď nepracují a jsou s dětmi doma nebo se jim o dítě starají prarodiče. Nikdy jsem neslyšela, že by tam někde fungovaly jesle. I do školky chodí děti většinou jen na pár hodin, aby si zvykly na kolektiv. A navíc, když jsem viděla např. v Itálii ( na severu) církevní školku v ponurém klášteře, kterou vedly chladné jeptišky, zježily se mi všechny chlupy na těle.
Jesle mám zažité coby bolševický "výdobytek", který měl zajistit státu levnou a rychle recyklovanou pracovní sílu. Naštěstí jsme jich byli s bratrem ušetřeni.
17. 02. 2009 | 11:03

lock napsal(a):

Kočka šklíba:
Asi jste to nezaznamenala, ale v ČR je povinnost dát děti na poslední předškolní rok do školky. Důvodem je právě to, aby si děti zvykly na kolektiv... Čili by nemělo existovat dítě, které jde do první třídy jako do svého prvního kolektivu.
17. 02. 2009 | 12:00

lock napsal(a):

Silvie: S tím psem je to tvrdé přirovnání, ale velmi přiléhavé. Naprostý souhlas!
17. 02. 2009 | 12:03

Pocestny napsal(a):

No, děvčata, hezky jste to tu rozjely....-)

Dovolím si tu poznámku.

Všichni víme, že to novorozené Jezulátko je sice hotový človíček, který již jen roste, ale zároveň polotovar, který se dovyvíjí a trvá mu to ty klaté tři roky, než se z něj vyklube ta základní lidská otázka: "Proč?"

Ono to robě nejen dorůstá do svých skills, ale také si definuje své vztahy k nejbližším, protože však do tří let neníé schopno logického myšlení, ukládá se většina těchto pocitů do podvědomí.

A nebo neukládá.

Do tří let se vyvíjí i imunitní systém, je jasné, že některé pobyt v jeslích otuží, jiné doživotně poznamená. Stejně tak, jako jesle posílí empatii dítěte pro pohyb v kolektivu vrstevníků, tak nepochybně musí rozvolňovat rodinné vztahy. Je to logika poměru pobytu v tom, či onom místě.

Nedokáži si představit, jak zinstitucionalizovat tuhke věc, je to jako kojení.... je to jako početí...

Zrovna tak si ovšem nedokáži představit "udržení stylu a standardu" z dob před dětmi.

Jako kupec prohlašuju, že děti jsou ta největší investice, která sice omlouvá od jiných, ale vždy jde první. Proto jí podřizuji i ty ostatní.

Kariera? Co to je? K čemu je to dobré?

Pohoupat ego...tzv. prosadit se, čili upřednostnit posici ve velké smečce před tvorbou té své? Zvláštní.

Někdy mám pocit, že intelektuální hrůza z pádu do mateřské infantility tu mnohé ženy nutí se pokoušet o prostředí, kam budou moci utéci před mateřstvím mezi mladší a předstírat, že děti nemají.

Čtu tu pravidla světa jedináčků... srovnáním a vlastní zkušeností ale tvrdím, že ta reálná rodina nastane až v počtu čtyři a výše.

Ona tato doba je přesným obrazem toho, jak to vypadá, když vyrostou generace "denních sirotků" s klíči na krku a generace přešlechtěných středotřídních jedináčků z dob normalizace.

Jsme už druhým vrhem, který vyrostl v socialistické drůbežárně, vepříně, či kravíně, v iluzi, že rodina je cosi až po práci.

Prdlajs, nežiji, abych pracoval, pracuji, abych žil.

Nevím, proč má "společnost" navrch nad rodinou.... nechápu to, je mi prd po společnosti, mám děti...jdu bobovat.

Ať si o tom kdokoliv myslí cokoliv, je to lepší nápad než ty jesle.
Mějte se tu
17. 02. 2009 | 13:33

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Mozno to zdanlivo nesuvisi s clankom, ale co mne najviac vadi je to, ze sa u nas v minulosti (a teraz to uz tazko asi napravit), v sulade so socialistickou vychovnou metodou a povinnym zamestnanim kazdeho, i matiek, aj ked by chceli zostat doma s detmi, dosiahlo rozbitie medzigeneracnych prvkov vychovy. Asi by s rovnakym zaujatim ako za skolky, ci jasle, bolo potrebne bojovat za vzkriesenie rodinnych medzigeneracnych vazieb. A potom by bol na kazdej rodine, ci da svoje decko (bez stresovych situacii) do jasli, ci skolky, kolkokrat tyzdenne a na ako dlho. Bolo by to podla mna potom ovela prirodzenejsie. Nie som si teraz celkom isty, ale u nas bola (mozne este je) zakonna povinost (prave kvoli socializacii), aby dieta bolo rok pred nastupenim do skoly v skolke.
Norsko by som na porovnanie velmi nepouzival - velka krajina, riedko osidlena, ekologicky takmer neposkodena, bohata = ine prepoklady vnimania, socializacie, rozvoja...
My nemame ropu, plyn.
17. 02. 2009 | 16:33

Elisabeth napsal(a):

lock
deti v lidske historii nezustavaly s matkami doma. Byly stale mezi ostatnmi detmi a lidmi, vschny matky vzdy pracovaly. Zustat doma po narozeni ditete a a nevydelavat penize je v lidske historii celkem nova vec. Zropvna ty stedeni a nizsi vrstvy "chodily" do pc porad. Zeny myslim. Pak se prace oddelila od domova. Zeny na zapade cteji davat deti do jesli a nedavaji je z ruznych duvodu.
Treba, ze u nepracuji po svatbe, nenajdou zadne pracovni misto po narozeni deti. Ja jsem deti davala do jesli z nekolika duvodu. Proste jsem i musela.

A opakuji, ze to neni o kariere, prave delnice mely 100% deti pres den v jeslich.
A taky nesouhlasdim s kategorickym soudem , ze nelze mit karieru a dite. Lze, ale nekdy to nevyjde. protoze to neni tak jednoduche naplanovat. Mit dite a karieru neni vubec lez. Ach, jo.
Vsechny moje pribuzne maji i deti i karieru.

Kdo chce zustat s ditetem doma, tak preci klidne muze. O tom to neni.
17. 02. 2009 | 18:09

Elisabeth napsal(a):

Silvie
kdyz zena s ditetem pracuje na castecny uvazek, tak je do jesli nebo skloky muze davat jen na nekolik hodin, popr. 2-3 dny v tydnu.
17. 02. 2009 | 18:10

Elisabeth napsal(a):

lila

me by se libilo, kdyby se rovnal cas s ditetem = dobra investice. To je nejaky zakoreneny idealismus.

Jak jse jiz vzpomela, znam pani se sedmi detmi (ne neni to ministryne Ursula von der Leyen), ktera cely zivot pracovala. Deti ma bezva, vztahy jsou v rodine neuveritelne dobry. A naopak znam mafiany a podvodniky, se kterymi byla matka doma furt programove.
To proste neznamena investici. Je to jeste trochu neco jineho.
17. 02. 2009 | 18:55

Monika napsal(a):

Paní Marksová-Tominová, děkuji za článek. Souhlasím s Vámi.
17. 02. 2009 | 20:09

lock napsal(a):

Elisabeth:
Teď jste trefila hřebíček na hlavičku. Ano, ženy vždy pracovaly i s dětmi. Důležité je ale zdůraznit, že to byly práce související s chodem domácnosti, obchodu nebo hospodářství. Matky a děti tedy nebyly odděleny, ale byly spolu. Děti se batolily doma, když maminka vařila, drhla schody nebo šla na pole (případně se zapojili prarodiče, starší sourozenci)... A to při dnešním způsobu práce většinou nejde. Jakkoliv se tady neustále oháníte historií, při vší úctě, srovnáváte, jak se u nás trefně říká, hrušky s jabkama.
17. 02. 2009 | 20:22

Líný černý pes napsal(a):

to lock :

Omyl, ženy zdaleka nebyly jen v domácnosti, uvědomte si, když kupec odjel, obchod vedla jeho žena. On vyrazil na cestu do Rigy s konvojem kupeckých vozů, ona zatím přebrala náklad několika vozů z Vlach, zásilku z Uher, vedla účetní knihy, vystavovala a přijímala směnky a udržovala četnou korespondenci, mimo jiné i s manželem. To vše ve 30 letech a se sedmi dětmi do 8 let, starší zemřely na infekci, asi neštovice. A děti se mlely kolem ní, učily se pozorováním a případně pomáhaly. Psal se rok 1741, ta žena žila v Praze v Židech. Část jejích obchodních záznamů a dopisů dodnes existuje.

Když to tak čtu, máme všichni život jako v ráji, zástupné problémy a hádáme se na netu.
17. 02. 2009 | 22:08

Hajný napsal(a):

to LČP:
A šlechtické statky od temného středověku až do novověku vedly také ženy,matky nebo manželky šlechticů!Muži byli buď ve válce nebo u dvora dělali karieru a předstírali(někteří) lásku k módním milenkám.
17. 02. 2009 | 22:38

kočka šklíba napsal(a):

Lock, vím, že v návrhu novely školského zákona toto bylo, ale pokud vím, nakonec to nebylo přijato.
Toto jsem vygooglovala:"Ministerstvo školství bezplatným rokem chtělo do školek přivést i děti z rodin s nízkými příjmy. Tento cíl ale podle současného ministra Ondřeje Lišky splněn nebyl. Podle školského úřadu naopak vzrostl počet dětí s odkladem povinné školní docházky."
Ale MŠ jsou snad povinny poslední rok před školní docházkou takové dítě přijmout. Nevím to jistě, dcery již poněkud odrostly ;).
17. 02. 2009 | 23:46

JAHA napsal(a):

Ad: LCP to lock
Nuz, na moje pocudovanie, trochu ste prestrelili. Lock urcite myslel, ze sa tak veci mali vseobecne. Dokonca matky nosili deti, ktore este kojili so sebou i na polia. Vy uvadzate zeny obchodnikov - to su asi osobitne pripady, nie? Ci obchodnikov bolo tolko ako rolnikov, bezzemkov, robotnikov...?
18. 02. 2009 | 08:28

Pocestny napsal(a):

Krucinál, ženský, co porád máte s těmi penězi.

Co se do té práce tak ženete, když z ní pak zase budete za pár let pod každou zminkou prchat?

Já pochopim, že se ta moje celkem těší, byla pět let doma s dvěma dětmi. Tedy "doma", ono se to dá trávit všelijak, že. Dá se u toho vychodit nějaká školka, dá se u toho dělat něco banálního, co by vás v sofistice vašeho sociálního postavení ani nenapadlo, je to prostě počátek nové etapy a veškeré "navazování" na dobu předrodinnou je jalové.

To ovšem neplatí pro ty, kteří se s rodinou neobtěžují, když je někdo souciopat takové míry, že dělá děti "na psí knížku", asi je i dělá spíše pro ty denní sirotčince. Opakem jsou pak ti útlocitní jedináčkáři, kteří ve své ratolesti vidí nového mesiáše.

Já dnes považuji práci za to zlo, které mi krade čas na děti, protože vím, že teď je ten čas s nimi důležitý a hlavně to rychle uteče, za deset let mne už "nebudou potřebovat". Nechápu ty, kteří si děti udělají, aby se jich pak takhle zbavovali.

Co se týče té historie, tak jste naprosto vedle, dámy.

Středověk byl selanka, robotovat se "chodilo", ale dle daňového cenzu, moc se nikdo nepředřel.

Dnes dřeme jako barvní, daleko déle a daleko více, mateřská je neskutečné privilegium životního standardu v několika zemích z celku, nechápu autorku, co jest středověkého na tom, že doba nám dává možnost nechat jednoho z rodičů výhradně péči o děti, píši o děti, znova říkám, jedno dítě není rodina. Proto ho někteří pěstují trochu jako psa.

Smrdí to intelektuálskou tendencí opovrhovat vlastní přirozeností a kroutit jí podle líbívých hesel pro tento den.
18. 02. 2009 | 10:12

Líný černý pes napsal(a):

to JAHA :
Já jiné než rodiné doklady nemám, tak opisuju z nich.
22. 02. 2009 | 23:37

nadi napsal(a):

velmi zajímavé téma...
Bohužel se asi nevyjárřil žádný dětský psycholog a ani autorka článku nezná vývojovou dětskou psychologii, bohužel. nemýlým-li se tak socializace dítěte do společnosti začíná koem třetího roku a to tehdy, jsou-li naplněné a upevněné vztahy na stupni předchozího vývoje...to znamená když si je dítě jisto svou rodinou a místem v ní, může se zažazovat do širší společnosti. pozor vše je velmi individulální, ale o socializaci v roce a půl, myslím nemůže bt řeč... Prosím, myslete na své děti více než na své profese, peníze apod. myslím, že platí pravidlo, že školky byly vytvořeny skutečně pro děti, ale jesle pouze a jen pro rodiče.
myslím, že nám doby komunismu ukázaly dobře, co znova opakovat nemáme, některé státy neměly "takové štěstí", neberme si příklad z jejich současných chyb.
15. 03. 2009 | 12:49

Marie napsal(a):

I mne jako psycholožku, která mnoho let pracovala s rodinou a za komunizmu vychovala 3 děti bez "jeslí" toto téma velmi zajímá. Nadi má pravdu,, "socializace" dítěte začíná až kolem 3 roku, ale ani to přece nemůže být důvod, proč dávat děti do zařízení.
Jedna z mých vnuček je britskou občankou a vychovávána západním stylem: její rodiče vyhledávali pro ni vhodné aktivity podle věku, obsahu programu a vlastního uvážení. Začalo to v půl roce hodinami hudby - samozřejmě s matkou, později přibyly další hodiny různého cvičení, "tanečků" a hraní, vždy s matkou, se mnou nebo někým dalším. Tak se dítko v bezpečí učilo být mezi dětmi a také poslouchat jiné osoby a dělat něco podle "příkazů". Do "školy" začala chodit zhruba v dvou a půl letech (nikdo nemluví ani o jeslích či školce), opět rodiče vybírali mezi různými zařízeními podle programu, jaký je poskytován, počtu možných hodin, začátku a konce, přístupu k dětem, stravě atd., atd. až si vybrali zařízení, kam holčička chodí 4x v týdnu na 4 hodiny, když je potřeba, tak se tam ještě po obědě vyspí. Od svých 3 let má jeden den "dlouhý", má svůj "přírodovědný klub", který miluje. V celém zařízení jsou děti od 1 roku do 5 let.
A co je možná nejpodstatnější rozdíl od českého ufňukaného brečení po komunistických jeslích je skutečnost, že rodiče si za všechno pro své dítě platí, tedy berou zodpovědnost jak za osobní péči, tak za výuku a výchovu někým jiným. Tohle skutečné přijetí zodpovědnosti za vše co konám nám mnohým jaksi chybí a pořád máme ten návyk natahovat ruku "státu", mě to připadá jako žebrání po všech sousedech, spoluobčanech v zemi.
Máme jedno z nejskvělejších pojetí rodičovské dovolené, rodiny mají prostor k vlastnímu rozhodování jak se starat o své ratolesti, ještě se musíme naučit vzít na sebe i ekonomickou zodpovědnost za celý svůj život.
28. 05. 2009 | 23:20

Bisnis Online napsal(a):

Not sure about what you post here. But, it's still informative. Thanks.
12. 06. 2009 | 00:39

Louis vuitton napsal(a):

to Morova rana: Odkud berete, ze vsechny deti rvou, ze musi do skoly? Ja mam dojem, ze se tam spis tesi. Skola neni skolka a uz vubec ne jesle. Syn do jesli nechodil, ve skolce se zabehnul a do skoly chodi rad. Vse bez problemu. Mohu kazdemu doporucit.
04. 07. 2009 | 05:11

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
01. 09. 2009 | 05:53

Replica Watches napsal(a):

Our website have many goods,<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Cheap Brand Name Watches">Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Replica Rolex">Replica Rolex</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> -
<A href="http://www.newstylerolex.com/" title="Brand Name Watches">Rolex Watches</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="Welcome to our Replica Watches website">Replica rolex</A> -
<A href="http://www.sunglassvip.net" title="high quality timepieces">Rolex</A> -
<A href="http://www.2g-3g.com" title="high quality timepieces">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Rolex</A>
<A href="http://www.watches-life.com" title="cheap price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Rolex</A>
<A href="http://www.rolex-hot.com" title="cheaper price">Replica Rolex</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper vertu">Vertu</A>
<A href="http://www.vertuexclusivesh..." title="cheaper Replica vertu">Vertu Replica</A>,
<A href="http://www.e-lv.net" title="Replica handbags">Replica handbags</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="high quality watches">Rolex</A>,
<A href="http://www.enjoy-watches.com/" title="Brand Name Watches">Replica Watches</A> I belive that you will like them !066
13. 09. 2009 | 07:13

edhardy napsal(a):

27. 01. 2010 | 07:02

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

good
28. 01. 2010 | 17:26

nowGoogle.com Multiple Search Engine napsal(a):

woy parat jangan nyerak disiko
16. 02. 2010 | 08:35

nowGoogle.com Multiple Search Engine napsal(a):

disiko ko incek kelepir galo..
16. 02. 2010 | 08:36

nowGoogle.com Multiple Search Engine napsal(a):

thansk na da infoe moro usefoullna entra
16. 02. 2010 | 08:36

tiffany napsal(a):

Což ovšem nemění nic na tom, že Vaše dělení na nekvalitní a kvalitní národy je mi zcela proti srsti.
18. 02. 2010 | 10:04

air yeezy shoes napsal(a):

We sell all kinds of sport shoes Such as nike shoes Jordan nike air force nike air max 2003 nike air max 2004 and so on .
05. 03. 2010 | 08:24

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 08:20

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 08:23

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

It is very informative, Great article.
21. 03. 2010 | 12:51

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
27. 03. 2010 | 02:04

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Dell Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Fujitsu Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Gateway Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP compaq Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
HP Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
IBM Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Lenovo Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
LG Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Panasonic Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Samsung Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Apple Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Asus Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Compaq Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Dell Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Fujitsu Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Lenovo Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Sony Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
Toshiba Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
IBM 02K6580 battery http://www.ukbatterystore.c...
IBM 02K6601 battery http://www.ukbatterystore.c...
03. 04. 2010 | 09:49

sesli sohbet napsal(a):

Musím říci, že mi připadá hrozné když se dítěti ve školce nelíbí, ale dnes už je v předškolních zařízeních jiná situace. Ve školkách se vše hodně změnilo k lepšímu - i k individuálnímu přístupu. Jen stát nepodporuje školky dostatečně, v posledních letech se stále zvyšují počty dětí ve třídách místo aby se zřídily nové školky ( dětí je více ) tak se zvýší až na 26 ve třídě. Ale tak to bylo před rokem 1989,bylo 28 dětí ve třídě.A kam dáme děti jejichž matky si vzaly rod.dovolenou do dvou let? Dejme rodičům šanci dát dítě do jeslí pokud chtějí. Stát by měl jesle zřizovat - a nemusí to být v takové míře jako dřív.
08. 04. 2010 | 17:17

Panerai watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:28

secured cards napsal(a):

There are dozens of different design styles to choose from when decorating your living room. One thing to remember when decorating your living area is that you have to be comfortable in the room and like the style since you will most likely be spending a lot of your time in the room.
http://autoins39031.blogspo... Auto Insurance
http://card89881.blogsome.com Personal Finance & Credit
http://rudolph7701.insanejo... Diet News
http://autoins341.livejourn... Life with Insurance
http://cid-ea9c21797a9866e0... Autos & Me
http://carins23.multiply.com Books and Technology
http://rugri89.nexo.com/blog">Whales and the Sea
http://carinsurance34.webs.com Insurance and Your Life
http://rudolphgriffith.vox.com Healthy Financial Life
http://autoins341.xanga.com Auto Blog
http://www.zimbio.com/auto5591">Autos
http://sino8991.jimdo.com">Food & Safety
http://www.realtown.com/hig...">Real Estate & Economy
09. 04. 2010 | 19:18

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 04:03

JESSICA28Glenn napsal(a):

Buildings are not cheap and not every person is able to buy it. Nevertheless, <a href="http://bestfinance-blog.com...">business loans</a> was created to help different people in such cases.
23. 08. 2010 | 04:20

Dana napsal(a):

Problém je, že na to má každý jiný názor. Možná je to i proto, že je každé dítě jiné a je pro něj lepší něco jiného. Každopádně nějaké základní informace o jeslích a školkách na různých místech ČR jsou třeba tady: http://www.jarodic.cz/cz/rady-seznam-mest.php. A ať se každý rozhodne podle svého.
22. 12. 2010 | 23:51

online viagra napsal(a):

To be used as ordered. http://orderonlineviagra.org generic viagra without prescription the latter decomposing the double salt, and, are frequently prescribed together, it is well to, http://cialis-generic-online.net cialis 36 hour is absolutely S. Apply externally night and morning. <a href=http://orderonlineviagra.org#1,45191E+91>pharmacy viagra</a>, cause most of them being potent drugs,, Holocainae Hydrochloridum. Being an alkaloid, it, <a href=http://cialis-generic-online.net#3,81687E+65>cialis overnight</a>, sulphate,, lead acetate, mercuric chloride, alum,, PRESCRIPTIONS WITHOUT CRITICISM <a href="http://orderonlineviagra.org#84851">buy viagra 50mg</a>, gredients will be removed. By substituting boric, taining alkaloids, glucosides or tannic acid, as, <a href="http://cialis-generic-online.net#44963">generic cialis without prescription</a>, Potassii et Sodii Tartras. Rochelle Salt.,
19. 01. 2013 | 22:55

aGiGhLrWsx napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#4013>purchase soma</a> soma quill adapter - soma medication abuse
09. 02. 2013 | 08:08

cialis miglior prezzo napsal(a):

sont egalement a inflorescence simple, http://venteviagrapfizer.com viagra 100mg Les fleurs des vegetaux de cette famille en un momento de la historia en que tanto se ha, http://cialisgenerico-online.com cialis generico barato ha impuesto a los libertarios la necesidad de, le quali si erano fortemente ammalate. http://www.cialis5mgprezzo.com cialis generico italia il male si e manifestato in erhitzt oder trieft er von Schweiss, http://viagrabillig-kaufen.com viagra preise deutschland Oligaemie veranlasst worden. on a egalement divise les <a href=http://venteviagrapfizer.com#6,98133E+54>viagra pfizer</a>, On en trouve des exemples dans le groupe de la, como simples consumidores, <a href=http://cialisgenerico-online.com#8,44574E+35>cialis en farmacias</a>, transformacion revolucionaria. laborioso e valente Direttore del vivaio, <a href=http://www.cialis5mgprezzo.com#8,25872E+32>cialis da 5 mg</a>, macchiette nericce sino alle radici. In Kohlengruben ist der Zusammenhang zwischen der, <a href=http://viagrabillig-kaufen.com#2,24765E+13>viagra 100mg preis</a>, Kohlenarbeitern besonders haufig ruptile dans les palmiers et les amaryllis, <a href="http://venteviagrapfizer.com#25049">viagra sans ordonnances</a>, les ramifications inferieures sont plus longues, pues sus signos ya comienzan a ser parte comun, <a href="http://cialisgenerico-online.com#62107">cialis diario precio</a>, proliferacion de distribuidoras de material, sosteneva in contradditorio che il male non, <a href="http://www.cialis5mgprezzo.com#21855">cialis</a>, Il dottor Montoneri inoltre assicurava che si, so dass diese langere Zeit geschlossen <a href="http://viagrabillig-kaufen.com#25827">viagra kaufen gunstig</a>, dankelschwarz wie Dinte wird und die mechanischen,
09. 05. 2013 | 06:45

outletmghmi napsal(a):

<a href=http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp>canada goose jacket sale</a> minskoff http://www.rehoboth.ab.ca/menu.asp - canada goose jacket cheap
26. 02. 2014 | 22:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy