Z mnoha důvodů nejsem velká příznivkyně sci-fi filmů. Někdy jsou až příliš znepokojivě věrným obrazem toho, čemu lidstvo v budoucnosti může čelit, jindy mi vadí domýšlivý antropocentrismus, který ve svém neskonalém technooptimismu nepřipouští jiný než člověkem dokonale ovládnutý svět. Úplně nejhorší jsou filmy, ve kterých mimozemšťané či asteroidy ohrožují celé lidstvo či planetu. Ty mají zvláštní schopnost v lidech upevňovat pocit, že za ně problémy vyřeší nějaký superhrdina, nebo akceschopná a vždy ve veřejném zájmu jednající vláda. Sci-fy však někdy může i transformovat náš vztah k Zemi.
Místo abychom se nyní bavili co selhání politických leaderů na klimatickém summitu OSN z pondělí 23.9. znamená pro celou naší společnost a schopnost planety Země zůstat nadále místem vhodným pro organizovanou lidskou civilizaci, bavíme se o adekvátnosti emotivního projevu Grety Thunberg, který na tomto summitu pronesla směrem k světovým státníkům. Nastal čas přestat se hnípat v podružnostech a přiznat si pravdu ohledně skutečného stavu zemských systémů, které nám umožňují na tomto kusu skály uprostřed nekonečného vesmíru přežít.
Mezi 20. 9. a 27. 9. bude po celém Česku probíhat Týden pro klima, který nabídne pestrou paletu příležitostí pro seznámení široké veřejnosti s tématem změny klimatu. V rámci Týdne pro klima budou na mnoha místech od Chebu až po Ostravu probíhat nejrůznější akce a události, které vnesou nejdůležitější téma dnešní doby do veřejného prostoru, médií a domácností.