V uplynulém roce a půl se objevilo několik iniciativ vědeckých pracovníků a pracovnic na podporu lepší ochrany klimatu v Česku. Loni v březnu se mezi nimi během několika dní podařilo sehnat víc než 100 podpisů podporujících studentské stávky za klima. Následně se pak vědecká obec pro změnu rozhodla formou otevřeného dopisu apelovat na vládu ČR, aby se problematickou ochrany klimatu konečně začala seriózně zabývat a v této věci jednat. Sběr podpisů pod tento dopis probíhá dosud.
Pandemie COVID-19 na téměř čtvrt roku zastavila nejen chod naší společnosti, ale také přípravy na její restrukturalizaci směrem k větší udržitelnosti, která by zajistila prospěch naší zemi a žitelnou budoucnost příštím generacím. Uhelná komise, poradní orgán vlády ČR, který má v září letošního roku rozhodnout o termínu konce uhlí v Česku a nastínit tak další scénář našeho přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku, se nyní s velkou pompou po delší odmlce opět sejde v pátek 5.6. Tentokrát ne ve Strakovce, ale v prostorách uhelné elektrárny Prunéřov, jejíž jeden blok se bude na základě mnohaletého plánu slavnostně uzavírat. Zavřeny by ovšem postupně měly být i všechny ostatní uhelné elektrárny, a to nejdéle do konce tohoto desetiletí. Jestli se tak stane bude záviset zejména na rozhodnutí, k němuž Uhelná komise dospěje.
Mému synovi budou v prosinci čtyři roky. Přesto se letos opět nedostal do mateřské školy, do které chodí jeho starší bratr. Znovu zažíváme stres, který jsme poznali už u prvního dítěte. Zbyde na syna místo, až si rodiče, kteří podali pro své děti vícero přihlášek, konečně vyberou preferovanou školku? Budeme muset platit školku soukromou? Čeká nás každodenní rozvážení dětí na dvě různá místa? Budu si moct navýšit úvazek v práci, nebo budeme dál žít ze dvou polovičních platů? Spousta otázek a nepříjemné nejistoty.