Když konzum předbíhá ekologii
Vyznavači volného obchodu a ničím neregulované svobody jednotlivce zarputile opakují starou mantru, která státu zapovídá jakoukoliv regulační funkci, a na místo toho spoléhá na rozumný úsudek jednotlivců. Ti prý sami nejlépe vědí, jak se mají správně chovat. Světové oceány zamořené plastovým odpadem ovšem tuto hypotézu příliš nepodporují. Moderní člověk žijící uspěchaný život odcizený od přírody je naprogramovaný tak, aby za rozumné vnímal primárně to, co mu život nějakým způsobem zjednoduší a zpříjemní tady a teď. Smysl pro dlouhodobou udržitelnost v takovém uvažování nenachází své místo, a mnohým se jeví jako příliš abstraktní. V lokálním měřítku pro nás bývá těžké pojmout důsledky naší činnosti na globální úrovni. Opravdu tedy chceme ve své slepé víře v zdravost lidského úsudku čekat až do chvíle, kdy lidi od používání plastu odradí teprve plastová kalamita přímo v nitru českých luhů a hájů?
Čekat na katastrofu už tradičně bývají ochotní především příslušníci Občanské demokratické strany. Nedávno se tímto přístupem v Seznam TV prezentoval poslanec za ODS Jan Skopeček ve svém argumentačním utkání s Janem Freidingerem z hnutí Greenpeace, který je koordinátorem kampaně Plast je past. Dle slov pana poslance jsou plasty důležité právě proto, že nám usnadňují život. Tedy opět argumentace upřednostňující pohodlí před dlouhodobou udržitelností. „Naštěstí“ však prý Češi patří k světové špičce v třídění odpadů, a dle pana poslance jsou tak údajně živoucím důkazem toho, že se lidé mohou odpovědnému chování snadno naučit. Nutno ovšem dodat, že za posledních třicet let si Češi příliš mnoho jiných ekologických návyků než třídění odpadů neosvojili. Naopak - třídění odpadů často mnohým dává falešný pocit ekologického zadostiučinění. Co si naopak Češi v poslední době osvojili v daleko větší míře jsou zejména soudobé trendy spotřebního chování.
Pominu-li obrovský nárůst individuální automobilové dopravy od 90. let, kterou den co den do atmosféry pumpujeme obrovské množství skleníkových plynů, pak k nejvýraznějším novodobým prohřeškům vůči životnímu prostředí patří především naše spotřeba zboží všeho druhu a s tím související produkce odpadu. Stačí se na chvíli zahledět na pásy u pokladen v supermarketu. Balená voda, plastové krabičky s hroznovým vínem, plechovky piva, mikrotenové sáčky s ovocem a zeleninou, ve fólii zabalený sýr, krabičky s pomazánkou, kartony s džusem. Z každého běžného nákupu vzniká hromada odpadu. V posledních letech se u nás stala oblíbenou také ze Západu převzatá „móda“ v podobě „kávy sebou“, či všelijakých „take away“ služeb ve stravovacích zařízeních. I zdánlivě uvědomělí inteligentní jedinci obvykle přiznají, že se v práci či na cestách stravují z polystyrenových krabiček dovezených z restaurace nebo stánku. O plastových kelímcích na různých festivalech, koupalištích, či pouličních slavnostech už pak vůbec nemluvě. Opravdu si myslíme, že naše planeta dokáže takový objem odpadu pojmout? Skutečně máme pocit, že se případný rozvrat celoplanetárního ekosystému nebude lidí týkat?
Na videu stránek Světového ekonomického fóra se často objevují různá inspirativní videa. Ekologická krize, ve které se Země aktuálně nachází, je naštěstí také velkou inspirací pro spousty důvtipných řešení. Jenže lidí je na světě více než 7 miliard a z nabobtnalého marastu je nezachrání ani ta největší dávka technooptimismu. Nelze dál pokračovat v naučeném a pohodlném spotřebním způsobu života a přitom doufat, že za nás problém vyřeší někdo jiný. I proto se na Světovém ekonomickém fóru objevilo video vyzývající lidi k několika praktickým krokům, s jejichž pomocí mohou proti plastovému moru bojovat na každodenní bázi. Zde je jejich seznam:
1) Nepoužívejte věci na jedno použití – kelímky, příbory, pytlíky, brčka.
2) Berte sebou do obchodu tašky, které můžete znovu použít. Do kanceláře si sebou berte vlastní kovové příbory (já dodávám – také vlastní krabičky, pokud si jídlo necháváte dovážet).
3) V kavárně si kávu nechte nalít do svého vlastního hrnku, ne do toho na jedno použití (má poznámka pro milovníky piva – to samé můžete udělat s pivem).
4) Noste sebou láhev na vodu.
5) Vařte svá jídla z potravin, které se neprodávají v plastovém obalu.
6) Vytvářejte nátlak na velké producenty potravin, aby své potraviny balili do menšího množství obalů.
Tak hurá do boje s plastovým morem! Začít můžete ještě dnes!