Rebélie vs. odkaz V. Klause
..............................
Nejrůznější výzkumy potvrzují, že v české společnosti stále ještě není tak úplně běžné se občansky angažovat. Obyvatelé této země mají tendenci být spíše pasivní, individualizovaní, a demobilizovaní vlastní vzájemnou nedůvěrou. Lidé v této zemi se také často cítí bezmocní tváří v tvář institucím a politikům, a mnohým schází kompetence k prosazování veřejného zájmu.
V Česku je také populární opovrhovat aktivismem. Odkaz Václava Klause je v této společnosti dodnes patrný. Byl to on, kdo popíral existenci občanské společnosti. Byl to on, kdo formoval představu demokracie jako systému, v němž stačí když občan jednou za čtyři roky odevzdá svůj hlas ve volbách, a po celé volební období už jen pasivně přijímá rozhodnutí svých volených zástupců.
Není proto divu, že lidé v této zemi často řešení svých problémů nachází jen v pověstném nadávání u piva.
Odkaz Václava Klause však v Češích a Češkách nezanechal jen pasivní postoj k věcem veřejným. Je zodpovědný také za hlubokou skepsi, nedůvěru a alarmující neinformovanost v záležitostech probíhající změny klimatu.
Rebelie proti vyhynutí má v tomto smyslu v Česku mnohem složitější úkol, a to hned ze tří důvodů.
1. V porovnání s jinými zeměmi je zde mnohem těžší zaktivizovat ostatní obyvatele a přimět je, aby se přidali na naší stranu. Platí to jak pro lidi chudé a nevzdělané, tak i pro ty, kteří jsou majetní a vzdělaní. Často bohužel i pro českou vědeckou komunitu. Zejména mezi některými přírodovědci často pozorujeme striktní trvání na oddělování vědy o politiky, ale také oddělování politiky od občanské společnosti. Představa objektivní neutrální vědy, která je apolitická, však v časech klimatické krize rychle bere za své. Každý, kdo se nyní nepostaví na stranu ochrany klimatu, přímo či nepřímo podporuje nelegitimní systém, který naše klima zničil. Apolitický už zkrátka a jednoduše nejde dál být. Klima nezná pravici a levici. Klima buď funguje ve prospěch lidského života, nebo ne. Dělící linií dnešní politiky je to, zda klima chráníte, či nikoliv. Ať už se rozhodnete pro to, či ono, jde o rozhodnutí výsostně politické.
2. Další překážkou v této zemi je nedůvěra, kritika i odpor značné části společnosti vůči tomu, co Rebélie proti vyhynutí i celé klimatické hnutí dělá. Je to přitom ta stejná společnost, která přesně před 30 lety na těchto místech zvonila klíči. Dnes jako by zapomněla, v čem spočívá život v svobodné společnosti a principy skutečné demokracie. Je to ta stejná společnost, která oslavuje výdobytky moderní civilizace a svobodného společenského uspořádání, aniž by jakkoliv reflektovala historické události, které k dosažení tohoto stavu vedly. Nebýt sociálních hnutí a občanských povstání, ve Francii by dodnes vládla monarchie, ženy by dodnes neměly volební právo a nesměly pracovat ani vlastnit majetek, černoši by dodnes byli otroky, a Indie by doteď byla kolonií Velké Británie. Česko by nadále bylo v područí Sovětského svazu. Žádná velká změna si nikdy neodehrála bez velkého a pro mnohé do značné míry nepřijatelného společenského tlaku a někdy ani bez boje. Boj o záchranu života na této planetě je přitom bojem tím největším a jako takový také tím nejsložitějším.
3. Třetí překážkou je nízký stupeň informovanosti české společnosti o probíhající změně klimatu. Medvědí službu v tomto ohledu lidem v této zemi prokázala zdejší média, popíračské think thanky a neoliberální doktrína zdejších politiků, kteří zde po celá desetiletí vytvářeli informační embargo na pravdivé informace o změně klimatu, nebo tyto informace účinným způsobem relativizovali, bagatelizovali, a především překrucovali a popírali. Výsledkem je to, že lidé změně klimatu nerozumí, nejsou na ní připraveni a neví, jak proti ní bojovat. Ti z nás, kteří o změně klimatu dobře víme, naopak mnohdy netušíme, jak se s tímto obrovským problémem vyrovnat po psychické stránce. Dlouho jsme žili v zemi, kde bylo tento problém až příliš snadné potlačovat a ignorovat. Dlouho to bylo snadné i pro mě. O změně klimatu jsem se toho mnoho nedozvěděla ani na přírodovědecké fakultě UK, kde jsem před 15 lety absolvovala zkoušku z klimatologie a meteorologie. Ani v době, kdy už dávno byl podepsán Kjótský protokol, se touto hrozbou příliš nezabývali ani ti nejpovolanější z povolaných.
Situace před rokem a dnes
Mnoho lidí v této zemi proto dlouhá léta žilo v nevědomí a v blaženém pocitu zadostiučinění z rostoucí ekonomiky. Mnoho lidí se v této zemi potýká s příliš velkými existenčními problémy na to, aby mohli řešit systémové problémy. Mnoho lidí zůstává v nevědomí dodnes.
To se teď však začíná velice rychle měnit!
V Česku konečně začíná růst a sílit skutečné klimatické hnutí. Hnutí, které již není založeno jen na profesionálních neziskovkách, jako jsou Greenpeace nebo Hnutí Duha. Tak tomu dlouhou dobu bylo v mnoha postkomunistických zemích, v demobilizovaných společnostech, kde se aktivismus často dělal jen profesionálně. Nyní se však konečně začíná vyvíjet opravdové občanské hnutí zdola. Hnutí, které je tvořené občany a občankami této země. Lidmi, kteří se o záchranu životního prostředí a záchranu naší budoucnosti zasazují ve svém volném čase.
Ještě v říjnu loňského roku tady kromě ekologických neziskovek v oblasti klimatu působilo jen jedno, byť velmi důležité hnutí zdola - Limity jsme my. To zdejšímu občanskému odporu proti destrukci naší planety položilo dobrý základ.
Jenže ani to nestačilo. V létě loňského roku lidem začaly vysychat studny. Už v srpnu začaly stromy shazovat listí. V říjnu pak byla vydána zdrcující zpráva IPCC o oteplení o 1.5 stupně Celsia. Děti a občané v několika zemích začali podávat žaloby na své státy a politiky za nečinnost v ochraně klimatu. Greta zahájila své protesty a děti v dalších zemích ji rychle začaly napodobovat.
Přemýšlela jsem, co dalšího můžeme dělat my tady u nás. Hledala jsem odpovědi, kde se dalo. V té době jsem na svůj blog napsala článek o "krásném podzimu" – o Češích oslavujících abnormálně suché a horké babí léto uprostřed podzimu bez sebemenší reflexe probíhající klimatické krize. Článek se stal virálním a DVTV se mnou natočila Apel. Najednou se mi zdálo, jako by se česká diskuse o klimatu trochu odšpuntovala. Najednou se kolem mě o změně klimatu bavil skoro každý.
Jenže jenom mluvit a psát nestačí. Přemýšlela jsem, jak se víc zaktivizovat a jak zmobilizovat ostatní. Nad tím samým v té době přemýšleli i mnozí ostatní. Přemýšlel nad tím také Arne Springorum a posléze i Petr Doubravský společně se studenty. Přemýšleli nad tím lidi z neziskových organizací, sociálních hnutí a některých politických stran. Začali jsme se proto síťovat a pravidelně se scházet. Environmentální témata se začala propojovat s těmi lidskoprávními. Profesionální neziskové organizace a nově vznikající hnutí si začaly navzájem pomáhat a podporovat se. Proběhly první studentské stávky, první akce občanské neposlušnosti, první pochody a demonstrace. V létě proběhl již třetí Klimakemp hnutí Limity jsme my, na který tentokrát dorazil rekordní počet lidí. Klimatické hnutí se začalo decentralizovat a dnes má své buňky po celém Česku, přičemž k těm nejaktivnějším patří ta Brněnská nebo Liberecká. Dnes zde již máme platformy, jako jsou Umění pro klima, Rodiče za klima, Lékaři pro budoucnost, Učitelé za klima a mnohé další vznikají.
Každý z nás dělá svůj díl práce. Každý používá jiné strategie a využívá jiné schopnosti. Vzájemně se doplňujeme. Jedni umí odborně vyjednávat s politiky o spravedlivé transformaci energetiky, jiní umí vytvářet společenský tlak a veřejnou poptávku po řešení této krize. Někdo cílí na uhelnou infrastrukturu, jiní se snaží probudit a zmobilizovat veřejnost ve městech. Někteří z nás se snaží pracovat s médii a posouvat diskusi o klimatické krizi dál, dávat jí nové rozměry. Všichni navzájem se v tuto chvíli potřebujeme a musíme spolupracovat. Každý forma boje o záchranu klimatu, která je nenásilná a neohrožuje lidské životy, je legitimní a má v této společnosti své místo.
Nenechme se odradit řečmi o tom, co ještě je nebo není akceptovatelné. To, co je neakceptovatelné, je další pokračování destrukce obyvatelnosti této planety, jediného domova, který lidstvo má v celém vesmíru. Nenechme se odradit řečmi o tom, že šíříme apokalyptické náboženství. Apokalyptické náboženství šíří ti, kteří nadále pokračují v destrukci této planety. Apokalypsa nevyhnutelně nastane, pokud nyní přestaneme jednat a neuděláme nic.