Kam zmizela voda
„Ale kde ta u nás zmizelá voda je? V ledovcích ne, ty tají, v moři také a v mracích? Že by se ji tam tolik vlezlo? Někde jsou záplavy, že by tam? Zeměkoule se asi nějak nahnula a voda tam přetekla? Ale kam? Asi bude v PET lahvích v obchodech.“
Po přečtení komentářů, v nichž mi bylo doporučováno spáchat sebevraždu, nebo jejichž autoři nedostatek vody sváděli na Čínu a Evropskou unii, pro mě vlastně uvedený komentář byl určitým osvěžením. Ukazoval, že se tazatel alespoň pokouší nad problémem přemýšlet. Správně uvažoval, že když je někde sucho, jinde zase můžou být záplavy. Celkově však uvažoval směrem svědčícím o tom, jak málo přestává být náš rychle se měnící svět pro mnohé z nás uchopitelný a pochopitelný.
V případě sucha je to ovšem skutečně problematické, protože abychom sucho odstranili, respektive zmírnili, musíme především znát jeho příčinu. Jenomže tu mnozí neznají. Lidé tuší, že je něco špatně, ale neumí to pojmenovat, ani určit příčinu. Když pak hledají odpověď na internetu, nedokáží rozlišit mezi relevantními a vědecky podloženými informacemi, a desinformacemi. Často je tomu bohužel i proto, že desinformace bývají jednodušší na pochopení, vždy je v nich označen nějaký viník, a obraz světa, který se čtenáři jeví být známý a uchopitelný. Typicky svět založený na tradicích z minulosti, které dnes jsou už dávno pryč a nejde je vrátit. A když se pak člověk pokouší místo pranýřování obětního beránka využít vlastní logiku, pro změnu narazí na nedostatečné znalosti a informovanost pramenící z ubohé práce médií a vzdělávacího systému, ale také politiků, kteří lidem odmítají říct pravdu. Bohužel často i oni mnohdy problému nerozumí.
Uvedenému čtenáři mého blogu jsem proto na jeho dotaz odpověděla. Sucho je totiž opravdu velký problém, neboť i když voda v kohoutcích ještě pořád teče, bez půdní vlhkosti nám nepřežijí lesy ani nebude úroda. A tak by lidé měli vědět, proč sucho je. Nemůžou za to žádné jiné národnosti, ani úředníci z Bruselu, kteří naopak navzdory záškodnictví české vlády dál tvrdě prosazují komplexní ekologickou transformaci zarámovanou Zelenou dohodou pro Evropu. Nemůže za to ani nahnutá zeměkoule. PET láhve na tom možná mají nějaké promile podílu.
Mé vysvětlení, podložené vědou, nikoliv desinformacemi a konspiracemi, naleznete zde:
V důsledku zvyšující se koncentrace skleníkových plynů v atmosféře způsobenou lidskou aktivitou, zejména spalováním fosilních paliv, neustále stoupá průměrná globální teplota naměřená na zemském povrchu – teda tam, kde žijeme. Čím je vyšší globální teplota, tím je vyšší výpar vody z krajiny. To, kam voda vypařená z krajiny opět kondenzuje zpátky na povrch (ať už zemský nebo zpátky do oceánů) je pak ovlivněno vzdušným prouděním. A to se bohužel spolu s měnícím se klimatem a zvyšující se teplotou také mění. Takzvané tryskové proudění směrem od západu na východ, které vyvolává rozdíl teplot v rozdílných zeměpisných šířkách a je meandrovitě zvlněné, se v posledních letech začalo chovat jinak než dřív, právě v důsledku zvyšující se globální teploty. Vede to k tomu, že je mnohem pomalejší a jeho dráha má větší vlny, resp. větší meandry než dřív. To vede k tomu, že u nás určité masy studeného nebo naopak teplého, vlhkého či naopak suchého vzduchu zůstávají mnohem déle než dřív. Stejně tak se někde jinde naopak může kumulovat hodně srážek, kdy pak dlouho v kuse prší a vznikají záplavy. Zároveň k nám kvůli změněnému fungování tryskového proudění snáze může proniknout náhlá vlna arktického, či naopak tropického vzduchu. Viz např. můj článek o mrazech v USA z loňského roku. Nyní to vypadá, že se u nás extrémně dlouho drží proudění vzduchu suchého a teplého. Proto furt ne a ne pršet.
Na to, jak funguje tryskové proudění, se můžete podívat v jeho předpovědi. Já se tam právě podívala a uzřela dobrou zprávu o tom, že nějaká vlhkost se k nám snad už chystá dnes v noci – tedy alespoň do některých částí Česka. V Praze má spadnout až 5 mm deště!!! Zítra tedy očekávám alespoň z poloviny doplněnou svou IBC nádrž.
A jaké z toho plyne ponaučení? Především to, že sucho je přímým důsledkem změny klimatu. Souvisí i s odlesňováním, špatným polnohospodářstvím, ale především tedy s tím, že v neúměrné míře pálíme fosilní paliva – organickou hmotu, která se v zemské kůře hromadila po miliony let. A my jí během dvou stovek, respektive sedmi desítek let z větší části vypustili do atmosféry skrz naše elektrárny, komíny, auta, lodě a letadla. S tím je teď třeba přestat a fosilní zdroje nahradit zdroji obnovitelnými - nebo nevyčerpatelnými, jak jim mnohdy jejich zastánci také říkají. Brusel si to rozhodně uvědomuje a zelená transformace, kterou tam "na náš šijí", nám s tím má pomoci, tedy i se suchem. Pokud vám čeští politici říkají opak, je to proto, že to nějakým způsobem nekonvenuje jejich osobním finančním a mocenským zájmům. Nebo možná věří, že za to všechno může nahnutá planeta.