Čeká nás civilizační změna. Zapomeňme na to, co bylo před pandemií
Možná mnohé z nás zaujala v historii těžce pochopitelná skutečnost, jak mohli lidé přežít v nesmírně těžkých časech. Náhodně vyberu jenom některé: morové rány, třicetiletá a stoletá válka, různé nájezdy, světové války, a to vše doprovázené hladomory a nedostatkem léků.
SETKAL JSEM SE SE SLOVENSKÝM KRÁLEM ROMŮ
Mohutný zlatý řetěz s velikým křížem kolem šíje, pečetní prsten ve stylu Versaceho, černé Porsche Panamera a uctivé úklony přicházejících hostí, provázel pocit schůzky s monarchou. Slovenský romský král Róbert I., nás přijal v prostorách luxusního košického hotelu, kde na jemné pokynutí ruky ztichla hudba a kolem sedící pánové v bílých kloboucích nám uvolnili prostor k ničím nerušené schůzce.
Místo luxusu v Evropě, práce doktorky ve slumech
Pokud potkáme v Keni bělocha, ve větší míře půjde o misionáře, lovce divoké zvěře nebo byznysmana. Afrika je v skutku rozmanitý kontinent. V Evropě, se svými africkými obyvateli mylně chápaný jako homogenní národ se stejnými hodnotami, kulturou a životním stylem. Představa Evropana o Africe často končí někde mezi Tuniskem a Egyptem. Zbývajících 50 států zůstává zahaleno rouškou tajemství, syceno strachem z odlišné kultury a cizinců.
Trnitá cesta slovenských Romů
Strach, odpor, soucit jsou první pocity, ovládající člověka při návštěvě osad a vesnic, ve kterých žijí nejchudší Romové. Roškovce, Žehra, Lomnička, Hermanovce, Jarovnice jsou notoricky známé většině Slováků. Znají je z policejních zásahů, populismu politiků a přednášek akademiků.
Útěk z Afriky. Útěk z chudoby.
„Ibi, Ty jsi tady nejlepší křesťan. Postíš se, dáváš almužnu, jsi spravedlivý, nepiješ a pracuješ každý den 10-12 hodin“ žertujeme často s naším muslimským přítelem. Vždy se jen skromně usměje a někam odejde. Je dobrým vzorem pro celou naši komunitu RESOTY již 7 let.
Máme se dobře
"Internet máme nyní jen občas, přesekli kabel v moři, prý. Tak jednou je, jednou není, stejně jako elektrický proud a občas i voda. Jinak se máme dobře, každou chvíli je něčeho nedostatek. Ale to je všechno OK. Vrátili se už i doktoři ze Súdánu, takoví mladí, tam je to už o život. Prožili a chtějí jít zpět. " reaguje slovenský misionář Ivan na pozdrav po našem setkání v Nairobi.
O autorovi
Jako profesor sociální práce na více univerzitách navštěvuje rozvojové krajiny a romské osady, kde se snaží najít klíče k řešení tělesné i duchovní chudoby. Bez patosu považuje desatero za univerzální řešení většiny sociálních problémů ve společnosti. Je šéfredaktorem časopisu Clinical Social Work an Health Intervention ve Vídni. *1977