Jak přežít K-Pop a jeho první světový hit

17. 08. 2012 | 09:06
Přečteno 7336 krát
Jako návštěvník Jižní Koreje zažijete dříve či později K-pop, byť zkušenost je to ze setkání s posádkou rakety mimozemského světa. Popina je v zemi ženšenu všudypřítomný byznys s chytlavými nápěvy pro teenagery a mladé ženské, erotickým trsáním a vyplastykovanými Korejkami, které od sebe nerozeznáte. Holčičí, klučičí kapely tzv. korejského popu se stále obměňují, zatímco prefabrikovaná odvázaná zábava písní zůstává přibližně stejná a nedospělá - mimochodem podobně jako je playlist českého Radiožurnálu stále stejně plešatý...

Ale zpátky ke Koreji. Když jsou texty K-popu romantické, padají u nich z nebe rovnou tuny okvětních lístků na soužící se milence a sentiment přímo teče z obrazovky - jako v písni z televizního dramatu Tajná zahrada se superstar Hyun Binem. Když jsou divoké, je v nich prakticky všechno dovoleno, včetně nejrůznějšího přebírání západních nápěvů.

Po korejských televizních seriálech tak Asii dobývají z této malé země i korejské hity. Co je zajímavé, za tím vším stojí jen několik promotérů vyrábějících industriálně nové zpěváky a zpěvačky v rámci nejrůznějších talentových soutěží, které směřují adepty ke slávě.

Korejci se nyní chlubí, že konečně mají mezinárodní hit. Za K-popem stojí Hitem letošního léta je naducaná píseň Gangnam Style od kapely PSY, byť vznikla dost netradičně. Stojí za ní komik a rapper Park Jae-Sang, který si původně chtěl dělat jen legraci ze sebe, z ostatních a zejména ze života moderní soulské čtvrti Gangnam.

Nacházející se v novější části města na jihu od řeky Han Gangnam hostí řadu nočních a tanečních klubů, v nichž kluci a holky paří - a snobové si hrají na zlatou mládež. Výsledný hit je založený na dynamické odrhovačce, adrenalinovém tempu - dost podobné známé Macareně. Zároveň poznáte, co to je korejský humor, který nepotřebuje žádné nuance, ani dvojsmyslnosti. Čím šílenější, tím lepší.

Celé hudební video ukazuje iluzorní, snový život gangnamské zábavy. Všichni na ulici podléhají tanečnímu blbnutí a natřásají se v Gangnam stylu frenetického rajtování na koni, ať už si chtějí povídat o lásce nebo jedou do práce busem. Co více, celá písnička začíná rovnou v koňské stáji, ale k vidění je ledacos dalšího, co překonává hravě fantazii MTV, o našem Óčku ani nemluvit. Chlápek ve slipech tu cválá ve výtahu, v Koreji je už populární i pětiletý kluk imitující Jacksona.

Dočkáte se exploze akčního filmu s oběťmi létajícími vzduchem. Dívčí sexy sbor s rukama nad hlavou točí lasem, zatímco zpěvák leží pod nimi na zemi. Když na závěr tancuje Park svůj Gangnam style v garáži s jedním (asi) gayem ve žluté kožené kombinéze, mrká na nás do rytmu i zaparkovaná sportovní kára.

Aby se vám to fakt líbilo, musíte zatoužit si nejen vymýt popinou mozek. Zbourat tanečním rytmem Soul, anebo alespoň chtít všechny korejské modelky, které si nechávají přeoperovat obličeje na evropské tváře (a ve všech písničkách tancují stejný tanec erotického nabízení se divákům). Můj kolega - stážista z Pákistánu u K-popu klopí raději studem oči a asi myslí na Alláha.

Samotní Korejci milují písničky, muzikály, ale vůbec vystupování na pódiu a velké silné emoce (stejně jako velkou halasnou legraci). Vždyť i některé křesťanské kostely připomínají zvenku divadla. A když se lidé smějí povedenému vtipu, je to opravdu zdaleka slyšet.

Minulý týden se v soulské aréně Sport Complexu konal koncert s třiatřiceti tisíci ječících fandů a hlavně fanynek (mezi 20-30 lety), proti nimž je publikum Metalicy v pražské Sportovní hale sborem rozvažujících intelektuálů na kongresu. Na stanici metra Gangnam se sešli spontánně fanoušci, aby pařili na tuto písničku. Ukázku z další Gangnam dance party s lidmi převlečenými za nejrůznější zvířata, můžete vidět zde

Je to ani ne měsíc, ale nový hit na vás křičí odevšad - z aut, mobilů, z pouličních obchodů s brýlemi. Cvičí na něj večer Korejky pod širým nebem aerobik. Počty zhlédnutí jeho klipu se na youtube počítají na milióny. Ať chcete nebo ne, poznáváte na vlastní kůži, jak vypadá sukces asijského showbyznysu. Autor Park nyní letěl na pozvání Justina Biebera do Los Angeles, kde si rychle všimli nové korejské hvězdy.

Osobně jsem toho názoru, že se Evropanovi nemůže přepjatý a přímočarý K-pop líbit, ale třeba nás všichni Korejci svou pracovitostí a učenlivostí jednou všechny překvapí. Nakonec v celém šílenství najdete i nevinnost a snad pochopení.

Samotná korejská společnost obnáší tolik stresu a omezení, že si lidé občas rádi zablbnou a vyřvou ze sebe emoce - a to i bez jakýchkoliv zábran... To si alespoň opakuji jako zenovou mantru, když večer otevřu okno na ulici nedaleko univerzity Kyunghee.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hygiena a relaxace napsal(a):

Korejci jsou viditelně milí lidé.
Ale ani některé japonské národní zvyky nejsou nezajímavé: https://www.youtube.com/watch?v=x9Zx3x8Ao7g&feature=related
17. 08. 2012 | 09:39

modrý edvard napsal(a):

děkuju za článek. Nemám, co bych dodal.
17. 08. 2012 | 09:51

Petr napsal(a):

"...třeba nás všichni Korejci svou pracovitostí a učenlivostí jednou všechny překvapí."

Nepřekvapí. Jen celou lenivou Evropu s dlouhodobě neschopným politickým a přebujelým byrokratickým vedení, převálcuje. A nebude to dloho trvat.
17. 08. 2012 | 09:59

Baba Jaga napsal(a):

Přeji do vzdálené země krásný den a hodně poučení.
Já už se tak daleko nevypravím, ale lidičky jsou všude stejní i jinací - když se jim tam líbí i pražské muzikály, mají k nám asi ještě blíž.
17. 08. 2012 | 10:01

Burbank napsal(a):

Z klipu písně dýchá též - nyní již typická - nadrženost mladých Korejců a orientální posedlost sexem umocněná nekritickým přejímáním okcidentálního vyprázdněného sexismu. Nevím, jak to mají Severokorejci, ale osobně se domnívám, že k tomu coby stylotvorný fenomén přispěla i zvýšená oblíbenost mužské obřízky v Jižní Koreji po americkém vzoru. Tento barbarský zvyk společně s kulturními vzorci prezentovanými na MTV či YT, má větší následky než zbraně hromadného ničení.
17. 08. 2012 | 14:37

Baba napsal(a):

Našinec by se asi rád dočetl, jak to je, když si Evropan v Korei najde to svoje.
17. 08. 2012 | 18:06

uglydog napsal(a):

přečetl jsem si celý blog o koreji a nemůžu se než podivit, jak sebejistě si autor přivlastňuje roli sociologa a psychologa - vždyť přece, kdo z nás dokáže uceleně vystihnout podstatu naší národní povahy, přesto, že zde x-let žije: každý jsme trochu jiný, máme jiné vidění světa, a tak i naše vidění sebe samých, našich mezilidských vztahů, poměrů ke společnosti atd. vychází z naší povahy a subjektivních pocitů..a proto, když si někdo dovoluje soudit a od boku charakterizovat tak společensky odlišný a geograficky vzdálený národ (byť prý s podobnou minulostí, což je samo o sobě otázka na diskuzi), je buď velmi namyšlený a rádoby svrchovaný znalec světa, nebo (doufám) naivní a poněkud zbrkle uvažující návštěvník cizí země.. opravdu si autor blogu myslí, že může za pár dní pochopit asijskou/korejskou mentalitu..? já ne..
22. 08. 2012 | 12:21

SSX - asian music cz napsal(a):

Uglydog vystihl v podstatě všechny mé nejdůležitější dodatky, které jsem chtěl autorovi vytknout... jediné, co bych viděl jako korektní, je obrovské emocionální napětí v Koreji, které ne vždy má kladný dopad na společnost, na druhou stranu v něm ale vidím mnohem citlivější přístup k životu ve smyslu tolerance, soudnosti, životním úspěchu.... vůbec mentalitou je to národ mnohem pružnější a lépe fungující než většina Evropy a Ameriky. To co je prezentované mainstreamem není vždy obrazem kultury a mentality, to dodávám zejména proto, že jsem dlouholetý posluchač KPopu i divák korejských filmů. Především filmově je (nebo alespoň v předcházejících letech byla) Korea naprosto brilantní. To ovšem nemohu říci o korejských seriálech, které jsou příliš přitažené za vlasy a často určené pro mládež. Ale v těch opravdu uznávaných filmech se teprve více pozná korejská mentalita a její kladnost. Autor tohoto článku na mě působí jak už uvedl uglydog, jako zaujatý, zbrklý pozorovatel, který nejspíše prvně vypadl z rámce euro-amerického prostředí a uvažování, které je těmito vlastnostmi typické. Tímto žádám každého rádoby odborného pisálka, který smýšlí o Asii po prvních pár oťukání, aby zvážil, zda-li jeho "výkřiky" jsou opravdu odrazem znalostí a nikoliv názorů založených na letmém pohledu na věc. Na fóru webu asian-music se pravidelně pozastavujeme nad podobnými výkřiky "novinkářů" na českém webu, které mají spojitost s Asií a většinou to bývá pouze plácání plné výsměchů o životě v Číně apod. Tento článek pro mě měl sice úroveň, ale už ne náplň založenou na dostatečném zažití toho, o čem je zde psáno.
10. 09. 2012 | 14:25

Matty napsal(a):

Dobrý den, vynikající článek, dozvěděl jsem se spoustu nového. Mě osobně se K-Pop líbí, samozřejmě v tom ženském vyzívavém podání :-) To je opravdu pravda, že si korejské ženy nechávají předělávat obličeje na evropský styl? Spíše mi ale řekněte, jaktože korejci jsou tak pečlivý ve focení svých modelek (jak oni rádi také píší Korean Racing Girls), nasvícení krajiny mají dokonalé, obrazy bez jediné chyby. Tyto fotky a nastavení interiérů jsou pro mě neskutečnou inspirací. A to samé zavádějí i do hudby, ta videa mnohdy nemají chybu....
15. 11. 2012 | 15:40

Namikaze Sadako napsal(a):

Po přečtení tohotle článku si myslím, že lidi od k-popu jedině odradí. Že dávají důraz na emoce? No a co? Rozhodně je to lepší než být necita. A že je v bláznivých písničkách dovoleno všechno? Jsou to prostě asiaté a všichni asiaté, nejen Korejce, ale třeba i Japonci, Číňané nebo Vietnamci jsou šílení. A také mluví hlasitě a smějou se hlasitě. Ale proč se nesmát hlasitě, když to mému okolí nevadí? Šílenost Japonců vidíme třeba v anime-některé scény v žánru shounen jsou tak bláznivé, ale vtipné, až se člověk za břicho popadá. Čínský humor můžeme vidět ve filmech s Jackiem Chanem. A Vietnamce znám některé osobně. Ale rozhodně mi asijský bláznivý humor přijde lepší a mnohdy logičtější a roztomilejší než americký. Korejci jsou spíš roztomilí a Japonci a Číňané využívají situace-podle mně se prostě ta věc, ze které si oni dělají srandu, může stát každému.
A co se týče k-popu, nevadí mi, že jsou ty písničky "na jedno brdo". Nejsou. Mají sice podobný rytmus, ale v každé se najde něco jiného. Každý má jiný tón hlasu, každá má jinou choreografii, každý rapper rapuje jinak, každý Korejec vypadá jinak (kromě dvojčat, trojčat, čtyřčat, dvojníků atp., že). No, a jinak mně nejen Korejci, ale celkově Asiaté přijdou jako ohleduplní a milí lidé, kteří jsou mimochodem velmi chytří a inteligentní a jsou to také dříči. Příklady máme i u nás v České republice-Hyundai, Tomio Okamura, Vietnamci, kteří bez řečí dřou v práci mnohdy více než Češi (a ti se v práci kolikrát i při 8 hodinové směně ulívají). Neříkám, že vlastníci Hyundaie a Okamura jsou mými vzory (Okamuru dokonce moc nemusím), ale to, co dokázali, rozhodně dokážou jen chytří a inteligentní lidé. A třeba v Japonsku vznikly mnohé metody pro podnikovou ekonomiku a těmi se dnes řídí celý svět. A pak tu máme asijskou kulturu a medicínu a také jídlo. Jejich medicína opravdu pomůže mnohdy více než ta západní (příkladem je reishi nebo shii-take nebo akupunktura nebo akupresura-je to přírodní medicína, takže člověku narozdíl od té chemické neškodí). Jídlo je kvalitní a velmi zdravé (příkladem je hlíva ústřičná-je to vyloženě vitamínová bomba, reishi nebo shii-take-díky všem těmto houbám, a také rýži, vypadají asiaté běžně o 10 let mladší bez plastických operací). Díky své kultuře se umějí mnohem lépe vyrovnat se stresem (příkladem je pití čaje-zkoušela jsem a mělo to nesmírně uklidňující účinek).
A proč zde vlastně mluvím i o Číňanech, Vietnamcích a Japoncích, když je to o Korejcích? Všechny tyto věci jsou u nich společné, protože tyhle národy od sebe v minulosti přebíraly kulturu. První obyvatelé přišli do Japonska právě z Korey. Japonsko bylo Čínou také hodně ovlivněno po kulturní stránce a Číňané se také pokusili sinizovat Vietnam, který byl během druhé světové války také obsazen Japonskem.
28. 04. 2013 | 23:57

Markéta napsal(a):

Nepochopím jak někdo může kritizovat K-POP,když napíše,že PSY je kapela.Kdybych nevěděla co K-POP je,tak by mě to jen odradilo.Ano je pravda,že se z něj stal byznys,ale proč na něm hledat tohle?
11. 05. 2013 | 21:46

papoi napsal(a):

Autor se mi zde jeví jako 'světaznalý Čech', co všude byl a vše poznal. Nříkám, že to tak není, ale proto to je ještě horší. Má/měl možnost vycestovat do země nám tak vzdálené, nučit si jiné kultuře, být tichým pozorovatelem a učit si toleranci. Myslím si, že jeho postoj je hlavně zapříčiněný 'zkušenostmi' se zdejší národnostní menšinou, Vietnamci. Modlím se za svět, kde se všichni budou na vzájem tolerovat a i když ne, tak že to nebudou takto veřejně ventilovat. A zastávám strjného názoru, že typickému Čechovi se kpop líbit prostě nemůže. Typický Čech je moc ustrašený, chce splývat s davem, vše, co není z EU ne 'Zápaďácké', je otřesné, nepochopitelné a nesmyslné. Nic netoleruje a Asiaty už vůbec ne. A to je důvod, proč se za národ Čechů stydím!
01. 12. 2013 | 03:09

Jane napsal(a):

Je to vtipné :D Ale i v ČR se najdou K-popeři :D Jsem jedním z nich a nesnášíme tuhle písničku. Jak si dovolujete soudit styl hudby podle jedné písničky? To je jako by si Korejci mysleli, že máme písničky stejné jako Eva a Vašek (nebyl by daleko od pravdy).
06. 01. 2014 | 22:21

Mimas napsal(a):

Tenhle článek je děs a hrůza. Normlně jsem myslela že upadnu smíchy tím jak vy "všechno víte" a při tom o tomhle víte velké .....! K-pop poslouchám už necelý roky. Milujuho, mnohdy mě "zachránil", měla jsem záchvaty smíchu,pláču i vzteku. Kdyby nebylo K-popu tak mi život příjde nudný a už ani tu "západní hudbu", bych neposlouchala. A taky že už moc neposlouchám. Od té doby co tohle poslouchám, tak mi zkrátka "americký pop" příjde nudný. Kdež to K-pop se mi zdá moc...energický, není to jak v USA že, jeden spěvák (v Koreji, jsou více upředňostňování skupiny) co ani netančí, spívá pouze o drogách,sexu a peněz. Tam jde o mnohem víc. Kpopeři jsou na celém světě. Třebas v jedné americké nebo britské (teď už nevím..) se vítězi stala korejská skupina EXO.Vyhrála nad One Direction,Justinem Biebrem,Miley Cyruse. Podle mě to svědčí o tom jak skvělá ta hudba je. Jak ti lidi dřou od děctví aby si je nějaká společnost vybrala. Když o tom nic nevíte, a soudíte podle jedné světoznáme písničky, která mnohdy lidem už leze na nervy, tak radši mlčte. Moje rada do budoucna ;) Kpopeři jsou jedná velká rodina, ať už je ten člověk Čech,Slovák,Američan,Francouz,Ital apod... My si takovéhle věco nenecháme líbit ;).
08. 01. 2014 | 16:34

Kpoper napsal(a):

Ne všetky kpop spevacky vyzerajú isto a majú plastickú operáciu a nechcú sa podobať k západným ženám skratka majú svoj ideálny typ a iba Európanom sa to zdá
22. 06. 2014 | 00:26

Nika napsal(a):

Súhlasím skôr je to tým make-upom a náhodou v Európe dosť ľudí počúva kpop
25. 08. 2014 | 04:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy