Decentralizace ČR je možná

15. 03. 2012 | 00:02
Přečteno 3429 krát
Poslanci a senátoři ukázali, že těžce centralizovanou ČR je možné decentralizovat. Stačí chtít.


ČR je silně centralizovaná a naprostá většina úřadů spadající pod vládní úroveň je v Praze (195 z 528 takových úřadů, přitom ale ty mimo Prahu jsou hlavně okresní a krajské soudy a další krajské úřady, vizte mapu těchto úřadů).


To nese mnohé problémy, mimo jiné:
  • - v Praze jsou nejvyšší příjmy, je zbytečně obtížné sehnat do úřadů schopné lidi,
  • - v Praze jsou nejvyšší nájmy, proto jsou tyto náklady úřadů výrazně vyšší, než kdyby sídlily jinde,
  • - Praha je (politicky, sociálně, ekonomicky) zdaleka nejextrémnější region v ČR (zároveň mj. díky propražskému RUD i výrazně nejdotovanější), pražští úředníci (nebo třeba i veřejnoprávní novináři) žijící v dotovaném „ghettu“ tedy logicky nejhůře rozumějí problémům lidí z jiných míst ČR
  • - ...


ČR je prostě zPražená.

Decentralizace třeba po vzoru Německa by ušetřila mnohé (naše) veřejné peníze. Dříve možná měla centralizace smysl po stránce finanční, že spolu jednotlivé úřady mohly jednat. Ale dnes, v době, kdy každý živnostník používá skype, emaily, atd. je tento argument již překonaný.

Zároveň decentralizace by zároveň "zadarmo" pomohla i regionům, které jsou na tom nyní hůře. Úřad potřebuje servis (od kancelářských potřeb po počítače, správu budovy), desítky stabilně placených úředníků jsou již také znát v ekonomice třeba okresního města. Nakonec i lidem v Praze by se třeba alespoň trochu ulevilo od drahého nájemného.

A včera Sněmovna ukázala, že decentralizovat jde velice snadno, stačí chtít. Šlo o redukci zdravotních ústavů ze 14 v každém kraji na 2 v Ústí nad Labem a Ostravě. Přitom ministerský návrh byl Praha a Ostrava. Nicméně Senát Prahu změnil na Ústí a Sněmovna to hlasy ČSSD, větší části TOP09, VV a menší částí ODS potvrdila. Decentralizujeme.

NÁVRH BYL PŘIJAT o 6 hlasů
PRO: 85PROTI: 73
Neutrální (nepřítomen): 42

(Jmenovité hlasování - jak hlasoval Váš poslanec? Napište mu/jí, zda jste s tím spokojeni (-: )

Je také zajímavé, že před volbami v otázkách pro předvolební test KohoVolit.eu ČSSD, TOP09 a VV odpověděly, že celostátní úřady by se měly rozmísťovat po celé ČR, ODS byla proti a KSČM na to neměla jednotný názor. Zde tedy strany dodržují svoje předvolební sliby (TOP09 a ODS alespoň z větší části, ČSSD a VV v podstatě zcela, u KSČM nemůžeme říci).

Doplnění 15.3.2012 01:15 - Doporučuji hned první dva příspěvky v diskusi, které nabízejí jiný pohled na výše uvedené rozhodnutí a argumentují, že o žádnou decentralizaci nejde.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Almo G™ napsal(a):

1. Existuje nějaký důvod, proč rozklad státu a rušení důležitých státních institucí podávat jako DOBROU ZPRÁVU?

2. Existuje nějaký důvod, proč centralizaci státní instituce (ze 14 decentralizovaných jednotek na dvě centralizované) podávat jako PŘÍKLAD DOBRÉ DECENTRALIZACE?

Byl jsem blogem nadšen při pravdivém popisu dotovaného pražského ghetta. Ovšem jen do chvíle, než se objevila orwellovština.
15. 03. 2012 | 00:20

Občan napsal(a):

Vy, pane Škope, považujete CENTRALIZACI zdravotních ústavů ze 14ti krajských pracovišť na dvě (tudíž z hlediska provádění kontrol v tak důležité oblasti, jakou je ochrana státu před např. epidemickými onemocněními, značné snížení operability) za DECENTRALIZACI???

Zrušením krajských ZÚ jsme si zadělali na obrovský průšvih. Účelové odstranění pana Víta, který tomuto šílenému kroku zešílevší vlády bránil, už je jen dokresluje, kam až je vláda ochotna zajít při snižování obranyschopnosti státu.

Jestli tomuhle tleskáte...
15. 03. 2012 | 00:25

Občan napsal(a):

To AG:

Nojoo, tak jste prga, no. Já prostě neumím psát tak rychle :o))
Tahle telepatie se nám s Bédou daří dost často.
15. 03. 2012 | 00:27

Medikolog napsal(a):

Pane Škope,

přírodověda odedávna učí, že jenom ty nejprimitivnější organismy se množí dělením. Anarchisté mají stejné tendence.. atomisovat společnost do nefunkčního chaosu kde nejlépe organisovanou domorodou skupinou budou dealeři drog a další cizinecká zájmová sdružení maskovaná jako menšiny..

Podle mě je zde spíše přeanarchofeťákováno.. což vyhovuje cizákům hájící své domácí (nám cizí) a osobní zájmy z posic "našich" zastupitelů. Pohrdajíce námi i našimi zájmy. Fantasmagorický škleb z Protokolů....
15. 03. 2012 | 00:27

Almo G™ napsal(a):

Občan: :-) Každopádně jsem zvědav na autorovu odpověď. Tohle je vážně pod úroveň...
15. 03. 2012 | 00:34

michalskop napsal(a):

Občan:

vidíte, od toho jsou diskuse - tenhle pohled na pojem "centralizace" mě nenapadl, "centralizaci" beru geograficky a v ČR jako synonymum "pragocentralizace".

Po pravdě jsem neřešil, zda je lepší mít 14 úřadů nebo 2, protože to v tomto případě nevím. Ale myslím, že pokud mají být 2, je výrazně lepší, aby byly v Ústí a Ostravě než v Praze a Ostravě.

Mimochodem - jak tedy lépe (než "decentralizace") nazvat to, když se úřady s celostátní působností přesouvají z centra (zde Prahy) do jiných míst (ale nemění se jejich počet)?
15. 03. 2012 | 01:01

michalskop napsal(a):

Medikolog

co vím, tak u nás na vsi žádný anarchista ani feťák není, jediné drogy se tu prodávají v hospodě a to obvykle 11° z nedalekého pivovaru a teď ani ty ne nějak moc.
15. 03. 2012 | 01:08

michalskop napsal(a):

Almo G™

odpověď pro Občana je i pro Vás, samozřejmě (nejlépe včetně té otázky, jak tohle teda lépe nazvat než decentralizace, když centralizace to taky není - nepřesouvá se to do centra=Prahy)
15. 03. 2012 | 01:11

pražský chodec napsal(a):

Pane Škop, mám velkou obavu, že tady kopete za program Evropa regionů.
Taky by to mohlo skončit definitivním rozdělením Republiky. Euroregio Egerland. Gau Reichenberg. Vereinigtes Schlesien. Bezirk Tetschen.
Účelem samozřejmě je nemít nás na krku jako spolkovou zemi, Ossis úplně stačí.
Pokud si neudržíme organizační strukturu a povolíme odstředivým a redukčním tendencím, bude lepší se k Rýnu odstěhovat už teď. Někam, kde se mluví německy, ale je blízko do Francie.
Samozřejmě individuálně.
15. 03. 2012 | 01:26

michalskop napsal(a):

pražský chodec

jak vidíte, od prvních dvou diskutujících jsem to schytal za to, že nejde o žádnou decentralizaci, ale spíše centralizaci (akorát s centrem v Ústí a Ostravě (-: ). I s toho je vidět, že mi zde nejde o rozdělení republiky, ale o rozmístění celostátních úřadů v rámci republiky, což naopak republiku posiluje.
15. 03. 2012 | 01:52

Jirka napsal(a):

Ano, to je největší Nečasova systémová chyba v jeho vládnutí, že připustil tvrdou pražskou centralizaci, která nemá obdoby. U téměř všech státních institucí za jeho vládnutí státní instituce na krajské úrovni ztratily právní subjektivitu a ta spadla pod pražská nově vytvořená "generální ředitelství". Je to přesně tak jak píšete. Úřady potřebují servis. Tak všechny veřejné zakázky, od těch tužek až po auta, samozřejmě vyhrávají pražské firmy a to pod rouškou "úspor", které samozřejmě nejsou. Nečasi !!! Jedním ze základních prvků demokracie je decenralizace !!!!!!
15. 03. 2012 | 05:35

Bavor V. napsal(a):

Medikolog
už za husákovské éry se zřizovaly různé generálne riaditelstva - tehdy hlavně v Bratislavě. To, že je třeba posilovat spíše potřebné úřady v krajích jen posiluje jejich dostupnost pro lidi. I když jak pravil poručík Hamáček: "lidí je na světě jako sraček"
15. 03. 2012 | 07:38

Cech napsal(a):

No není to zase tak složité.

a) Fungující státní správa se potichu zcentralizuje a vytvoří se nová struktura úřadu který bude sloužit příslušné straně či hnutí.
Protože tato strana či hnutí nemá "celonárodní" působnost proto se musí tato služba straně či hnutí zformovat v Praze.
Zde je jasný příklad:
Kalouskův superúřad
Drábkova privatizace sociálních služeb státu atd.
Jedině takto jsou v podstatě Pražské strany a hnutí schopny diktovat svoji vůli celé republice.

b) S velkou slávou a potleskem je potom možné tyto služby Pražským stranám klidně dislokovat do celého regionu.
Je to bezesporu na celý článek ale doufám,že se mi podařilo popsat alespoň kostru dějů které byly odstartovány Topo vládou a horečně uskutečňovány vládou 4K.
Jedině takto přeskupené síly současné 4K, ji umožní pokračování prosazování jejich zájmů i po roce 2014.
Je toho mnoho ale výsledek voleb v SR jednoznačně dokazuje,že naše 4K přistoupila ke své budoucnosti zodpovědněji než Prof. PhDr. Iveta Radičová, PhD. .
15. 03. 2012 | 07:45

neo napsal(a):

Proč se úřady vytváří v Praze? Proč není sněmovna v Chotěboři a ostatní úřady ve Voticích, Tachově, Sokolově, Rumburku, Rýmařově nebo Kyjově?
15. 03. 2012 | 08:31

Jana Pechová napsal(a):

S většinou ostatních diskutujících se shodnu na tom, že vyrábět ze 14 ZÚ dva smrdí po centralizaci jako slivovice po švestkách.
Víta bych do toho netahala: strukturu úřadu a jeho úkoly neznám dost podrobně, abych se k tomu mohla vyjadřovat. Ono spíš záleží na tom, jaké pravomoce zůstanou pracovištím ZÚ v krajích, zůstanou-li tam vůbec jaká.
Ale příklad, který uvádíte, mi připomíná jinou 'decentralizaci': lobbingem exministra dopravy Zemanovy vlády Jaromíra Schlinga vzniknul v Jihlavě Energetický regulační úřad. V Jihlavě získal ústřední adresu právě proto, aby nebylo všechno v Praze. Ovšem záhy se ukázalo, že je to z mnohých důvodů nepraktické a v Praze vzniknul týž úřad další.
Centralizace není to, že většina důležitých institucí má sídlo v hlavním městě, ale že ty úřady mizí z malých měst a z krajů. Úřad má jít za občanem, ne naopak. Takže pokud zrušíme 14 ZÚ a navíc namísto do Prahy dáme ten jeden mamutí do Ostravy a Ústí, pak navíc poškodíme ty, kteří s tím úřadem budou muset jednat osobně. Praha je totiž pro většinu míst v Česku daleko lépe dopravně dostupná.
15. 03. 2012 | 09:15

Eleshar napsal(a):

Jak naznačili předřečníci.. rušení zdravotních ústavů je docela průšvih a je to dílo našeho zdravotnického supergénia z ODS pana Šnajdra.
A ze 14 v každém kraji na 2 v Ústí, to je právě parádní příklad centralisace, byť dost divné, protože jde do provincie a nikoliv do metropole. Ono se totiž necentralisuje do metropole jen tak z plezíru, ale u nás třeba proto, že Praha je geograficky uprostřed Čech a jakž takž (velmi přibližně) i uprostřed ČR (dostat se z Prahy do Ostravy trvá ani ne o hodinu déle než z Prahy do Chebu). Brno a Ostrava už tak středovou pozici nemají pro své regiony a rozhodně ne pro celou ČR.

Jakože považuji autorovy články většinou za velmi zajímavé, tohle je teda dost ústřel mimo.
15. 03. 2012 | 09:20

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Nesleduji problematiku pozorně a tudíž nemám dostatečný přehled, ale fandím decentralizaci, a to přestože jsem Pražák.
Někdo zde zmínil přírodní systémy, a tak já naopak z teorie moderního managementu, který se zabývá společenskými systémy, zmíním to, že současné poznání se v řízení společenských systémů kloní spíše k decentralizaci, delegování, různé formu autonomie a pod, zvyšuje to zájem a aktivitu lidí. Decentralizace veřejné správy může přinést více rozvoje do regionů a to nejen tím, že tam s úřady přijde více finančních prostředků, že to udrží kvalifikovanou pracovní sílu, která by jinak odešla do centra, ale přiblíží to i úřad občanovi.
Děsí mne, když od různých drábků čtu, že sloučením úřadů ušetří tolik a tolik milionů, tak si často říkám, kolik milionů naopak lidé ztratí dojížděním do vzdáleného úřadu.
15. 03. 2012 | 09:41

modrý edvard napsal(a):

Netuším, co vlastně takový zdravotní ústav dělá. Doufám, že někdo předem zjistil, kolik tam sedí úředníků, jak často chodí na jiné úřady nebo jinam a kam (připomínkové řízení po mailu neuděláte), kolik tam chodí ostatních obyvatel a odkud; kolik toho bude v budoucnu; a kde se vyskytují kvalifikovaní pracovníci, kolik tam stojí nájem a kolik stojí stěhování. To samé platí pro ostatní úřady, podle toho by se měly centralizovat nebo decentralizovat. Soudím, že tohle řeší věda zvaná logistika. Soudím, že Ministerstvo by o tom mělo vydat zprávu. /včetně efektu Praha do Ústí/.
15. 03. 2012 | 09:50

Občan napsal(a):

Pane Škope, přesunu instituce z místa do místa se neříká "decentralizace", ale "relokace". Pořád to ale je CENTRALIZOVANÁ instituce, protože místo několika snáze dostupných míst je veškerá její činnost SOUSTŘEDĚNA do jediného místa (v tomto případě dvou) - navíc v případě ZÚ hůře dostupného.
Zatímco lidé, kteří měli se ZÚ co do činění, cestovali pouze do krajského města, dnes MUSEJÍ cestovat do dvou CENTER. Totéž platí o pracovnících ZÚ - místo několika málo desítek km dnes MUSEJÍ cestovat až stovky km daleko. Což zvyšuje náklady na jejich činnost a v případě epidemie, napadení biologickými či bakteriologickými zbraněmi nebo nějaké přírodní katastrofy je zde výrazné nebezpečí z prodlení.
Nákladovost ZÚ nesníží ani výrazný pokles zaměstnanců - dojde ottiž k přesnému opaku. To, co si dělal ZÚ ve vlastních laborkách vlastními lidmi, dnes MUSÍ zadávat privátním firmám. A ty pracují tak, aby vytvářely majitelům ZISK.

DECENTRALIZACE znamená, že JEDNA instituce zřídí několik detašovaných pracovišť nebo je jeí činnost územně rozdělena na kraje či dokonce okresy. Decentralizace se provádí za účelem snazší územní dostupnosti a zrychlení činnosti.
V případě ZÚ však došlo k přesnému opaku.

A ještě jedna "drobnost" - SZÚ NENÍ úřad!!!!! Je to především zdravotnické zařízení, mající významný podíl na zajištění obranyschopnosti státu!

Totéž platí i o činnosti úřadů práce. Tam je negativní dopad CENTRALIZACE tak markantní, že ombudsman k tomu tento týden vydal velmi ostře kritické prohlášení - http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=737186
15. 03. 2012 | 10:00

Eleshar napsal(a):

Občan:
Nemá smysl se takhle zbytečně kvůli tomu čertit.
Tady o žádnou centralisaci nebo decentralisaci nejde, to je jen vedlejší efekt. Mnohem zajímavější je jiná -ace, a to samozřejmě PRIVATISACE jejich majetku a vybavení v hodnotě mnoha miliard (to se draze nakoupilo, teď se bude levně prodávat). Pochopitelně to bude souviset s tím "outsourcováním" u privátních firem... nedivil bych se, kdyby ty firmy, které ono vybavení zprivatisují, pak byly mezi firmami, kterým se musí analýzy zadávat, protože nikdo jiný najednou kupodivu nemá potřebné vybavení...
15. 03. 2012 | 10:11

michalskop napsal(a):

Občan

"relokace" také není dobrý pojem, hodí se jen pro individuální instituci, ale ne pro obecný proces přesunu institucí z Prahy do jiných míst. V Německu jsou instituce s celostátním dopadem úmyslně rozeseté po celé zemi. Body na řidičák se počítají ve Flensburgu na severu, národní banka je ve Frankfurtu, nový Max-Planck institut pro demografii vznikl v Rostocku, protože tam ještě nic celostátního nebylo. Jak tohle nazvat? Jaké je Německo, když ne "decentralizované" (určitě ne "relokované" (-: )
15. 03. 2012 | 10:19

Ares napsal(a):

michalskop: Možná byste tomu mohl říkat rozptýlení (pokud trváte na cizím slově, tak snad disperze). Tedy opak koncentrace či soustředění institucí do jednoho města.

Jen by se tento pojem nevztahoval ke státu, ale k institucím. Takže nadpis by nezněl „Rozptýlení ČR je možné“, ale „Rozptýlení úřadů (v) ČR je možné“.
15. 03. 2012 | 11:06

Losovačka napsal(a):

Ano, je to orwellovština! Decentralizovaných bylo původně těch 14 zdravotních ústavů. Nyní se centralizovaly do dvou. Normálně by se to všechno zase soustředilo do Prahy, ale na podzim budou volby. Severočeši.cz se zviditelnili. Kolik to bude stát?
15. 03. 2012 | 11:27

bratr napsal(a):

dekoncentrace? zvýšení rozptýlení? ....
15. 03. 2012 | 12:00

michalskop napsal(a):

mě se ještě líbí pojem "odPražení", ale nevím, jestli je tak snadno pochopitelný
15. 03. 2012 | 13:28

bratr napsal(a):

"odPražení" z velkým P uprostred slova ???
15. 03. 2012 | 13:31

Aleš napsal(a):

Pane Škope, naprosto s Vámi souhlasím a pod tento článek se podepisuji. Jen si nejsem jist zda se situace nebude spíše zhoršovat.
16. 03. 2012 | 19:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy