Ankety na webu - ještě horší než průzkumy

05. 12. 2012 | 01:18
Přečteno 4494 krát
Pěkná infografika, jak ani odpovědi od sta tisíců lidí nemusí být ani trochu relevantní. Ani ty v prezidentských anketách na Aktuálně, Novinkách a Idnes.


Martin Vančura napsal blog, že nemáme až tak moc věřit průzkumům před prezidentskými volbami. Což je jistě pravda, ze zkušenosti nemáme. Ale ještě méně bychom měli věřit anketám na webu (a je dobře, že třeba ČT již zrušila tu svoji v Hyde Parku).

Kolegové zrovna včera zveřejnili infografiku, která vysvětluje, proč odpovědi i od sta tisíců nenáhodně vybraných lidí nemusí vůbec dobře odhadovat výsledky voleb, apod.
Infografika 1
Infografika 1


Infografika 2
Infografika 2


Infografika 3
Infografika 3


Seriozní průzkumy


Můj názor nyní je, že u seriozních průzkumů v ČR můžeme očekávat (dle zkušenosti) pro kandidáta s podporou kolem 20 % reálnou chybu tak +-5 (až 10) % (reálnou, nikoliv jen statistickou!). Také víme, že i tyto seriozní firmy tak trochu podvádějí (počítají i tu statistickou chybu z 1000 lidí, přitom do výpočtu jde třeba jen 500). Ale nic lepšího v ČR asi není a pro hrubý odhad to je lepší než nic.

(Mimochodem, ČRo už zveřejnilo data z průzkumů před krajskými volbami (firma ppm factum). ČT (firmy SCaC a STEM) je vytrvale tají.)

Ankety na webu


Potom jsou zde ankety na internetu, které, pokud to dobře dopadne, odrážejí názor „čtenářů, kteří se chtějí zúčastnit“. K tomuto lepšímu případu již řekla více ta infografika.

V horším případě je to názor lidí, kteří to mohli:
  • - ovlivnit počítačově (vizte Hyde Park s profi ovlivněním ve prospěch p.Drábka a nejspíš i dalších; nebo jak ovlivnit anketu na blogu idnes)

  • - ovlivnit koordinovaným postupem fanoušků, členů strany apod. (což klidně může být nyní případ dobrých výsledků p. Franze v anketách, neboť ten má za sebou aktivní komunitu - nemusí tedy jít hned o "podvod").

  • - ovlivnit tak, že celou anketu přímo pořádali (což snad není případ velkých médií)

Chápu, proč ankety komerční média používají, ale dle mě neříkají nic. A kdyby je zrušily, udělaly by krok vpřed v objektivitě.

Podrobněji jsem se tématu "proč ankety na webu nejsou důvěryhodné" věnoval v blogu zhruba před rokem.

Ostatní


A nakonec je zde Sanep, který vydává "průzkumy", ale jsou to sotva ankety. kdo chce, ať mu věří. Ale ti nedodržují ani základní metodiku, je to velký black-box, některé výsledky jsou „zajímavé“ a dle mě žádné médium, co chce být aspoň trochu seriozní, by jejich výsledky nemělo přejímat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Medikolog napsal(a):

Jistěže. Viz anketa na ČTK Českých novinách.. k palestinsko Izraelské cause (Píši schválně cause, protože Levantinci z obou stran jsou na kriminál:). Pro naprosté odmítání diskutujícími proizraelské propagandy (izraelského stanoviska a činů se zastává tak 5 profiinternetých izraelců) jsou prakticky všechny diskuse rušeny...

aby v anketě konstantně 42% stálo na straně utlačovaných, asi 2% nerozhodnutých a zbytek.. hurá Izrael;-).. Tento poměr se drží od pár set do více než 5500 hlasů. Není to pozoruhodná stálost přibývání hlasů pro a proti?

V téhle zemi už věřím akorát cenám.. po zaplacení.
05. 12. 2012 | 05:22

Pepa Řepa napsal(a):

Jste můj člověk, Škopiku.
počítat sice moc neumím, o programech jak průzkum zmanipulovat nic nevím, ale když vidím lákavý graf: Franto zvol si svého internetového prezidenta, tak si řeknu, Pepo, seš sice blb, ale snad ještě ne takový, abys' na takové vějičky skočil.
Pak mám také rád titulky typu: Víme jak to bylo!
Nešlo by to nějak hacknout, aby Franta, který na to klikne chytnul trojskýho koně?
05. 12. 2012 | 07:10

Pavel napsal(a):

Falešná země ?
- Falešné předvolební průzkumy
- falešné veřejnoprávní média
- falešný profesor v roli prezidenta
- falešná demokracie
- falešné zákonodárství a vydávání falešných zákonů ve prospěch nefalšovaného organizovaného zločinu
.......
05. 12. 2012 | 07:28

Ládik!!! napsal(a):

V českých podmínkách bude mít kandidát s podporou kolem 20% reálnou chybu +-30%. A nebude to nic divného.
05. 12. 2012 | 07:38

David napsal(a):

"...Ale nic lepšího v ČR asi není a pro hrubý odhad to je lepší než nic...."

--------------

Nemohu souhlasit. Lepší je NIC, protože za současné katastrofálně nedůvěryhodné situace je nejlepším řešením neprovádět vůbec ŽÁDNÉ předvolební průzkumy, ankety a odhady ohledně volby prezidenta. Těch manipulací už bylo až příliš! Občané nejsou takoví hlupáci, aby se nemohli rozhodovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

U nás se manipuluje kde co.

http://zpravy.ihned.cz/c1-53404140-pocitacovy-program-zmanipuloval-vyberova-rizeni-za-dve-miliardy-losoval-na-prani
05. 12. 2012 | 07:42

Cech napsal(a):

Děkuji Vám pane Škop za verifikaci teorie současné mediální manipulace prováděné vládnoucí elitou, na příkladu volby hlavy státu.

Je opravdu ještě mnoho a mnoho práce před každým, kdo chce pomoc vybřednout ze závislosti na agenturách.
Na specifikum oné "České M M" je to,že se agentura nestydí garantovat nárůst hlasů příslušného kandidáta za příslušný obnos.

Prostě ne programy politických stran ale finance, které se přelijí agentuře rozhodnou o přízni voličů a o vítězství toho, kdo nejvíc zaplatí a to je velice špatné.
05. 12. 2012 | 07:59

rejpal napsal(a):

David
Já v tom cítím trochu protiklad - občan, který "není hlupák", si o podobných věcech myslí své a nenechá se zmanipulovat. Internetové ankety jsou pro kočku, je to spíš hra a způsob jak popichovat ty ostatní, co si myslí něco jiného.
Jenže manipulovat se dá i jinak, a těžko to zakázat. Hlasování v Hydeparku lze zrušit. Ale těžko lze v interaktivním pořadu zrušit například záplavu dotazů, fandících/odmítajících účastníka či jeho stranu. Manipulovat lze i tady. Člověk se přihlásí pod deseti nicky a bojuje třeba za vládní reformy. Naštěstí takovéto jedince většinou prozradí styl, kterým píší.
Lidé nejsou manipulovatelní kvůli anketám. Jsou manipulováni proto, že jdou rádi s davem, nechtějí si dělat vlastní názory, protože by museli namáhat šedou kůru mozkovou. Rádi věří tomu, čemu věřit chtějí. Navíc podléhají paradoxu - spousta lidí nevěří ničemu, co je jim předkládáno (ani tomu, že nemají pít tuzemák z pochybných zdrojů), ale anketám a názorům celebrit věří (proto se do reklam angažují známé tváře).
Ale jednu výjimku bych viděl. Předvolební průzkumy s výsledky stran pohybujících se blízko 5% hranice. Ty mohou opravdu ovlivnit volební chování i u jinak racionálně uvažujících lidí. Možná by těmto lidem pomohlo, kdyby se výsledky zveřejňovali zplsobem, jaký je běžný třeba v analytické chemii: stran xy má 4,8 procent +/- 0,5. I když ani tím bych si nebyl jist.
05. 12. 2012 | 08:06

Pepa Řepa napsal(a):

Ono jde ještě o jedno poučení.
když propašuju mezi sběrače podpisů pár krtků, kteří budou sbírat mrtvé duše po stovkách, zvýším možnost, jak nesympatického či konkurujícího kandidáta nepřipustit. Hrozí mi snad za sběr mrtvol něco?
Celý zákon je prošpikován pitomostmi a legislativci jej připomínkovali už při vzniku.
Ale lidé si rádi hrají na kurfiřty.
05. 12. 2012 | 08:19

stejskal napsal(a):

Přesné, pane Škope, naprosto. Díky.

Bohužel řada lidí za tím opět vidí jen spiknutí. Je to jednodušší než přemýšlet.

Hezký den Vám i ostatním.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 08:54

Martin napsal(a):

Ankety na webu jsou zábavní prostředek, nikoliv legitimní statistický nástroj. Překvapuje mě že je někdo vůbec schopen z těchto anket vyvozovat nějaké závěry.
05. 12. 2012 | 09:24

Analytik napsal(a):

Ve vyspělých státech již svěřili podobné výzvědné a prognostické operace nižším řádům živočichů a mají mnohem přesnější výsledky.
Nejen u voleb, ale i u výsledků sportovních utkání.
05. 12. 2012 | 09:35

Luba napsal(a):

Právě jsem se dozvěděl, že jsem "příliš mladý, příliš vzdělaný a příliš bohatý".

Pane Škope, děkuji :)
05. 12. 2012 | 09:49

stejskal napsal(a):

A jen dodám, pane Martine, mít za to, že internetová anketa odráží nějaký relevantní názor celé společnosti (a nejen jejího dost specifického zlomku) a stěžovat si, že tomu tak není, je jako zkusit se podrbat rozpálenou žehličkou a pak si stěžovat, že jsem se spálil (žehlička totiž není určena k drbání a soudný člověk to většinou tak nějak podvědomě tuší). Přestože existuje permanentní riziko nepochopení smyslu některých věcí a jevů, nerušil bych je. Ale to je věčný spor o míře toho, co může člověk vědět a posoudit sám (chce-li) a před čím má být někým uchráněn.

Hezký den.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 09:53

jozka napsal(a):

Kdepak zadne spiknuti, pane Stejskale. Treba to v HP to byla jen nahoda :-)
05. 12. 2012 | 10:24

neo napsal(a):

stejskal:

na straně druhé je dobré vědět, že internetová generace má takové či makové názory.

Určitě není na škodu takové ankety zveřejňovat.

Zajímaly by mě výsledky např u čtenářů Blesku, Ženy a život, Cosmopolitanu, Maxima, internetových portálů nebo čtenářů např. chovatelských časopisů apod...

vždycky ale člověk musí mít na paměti, že se jedná o specifickou skupinu lidí, nikoli o celou populaci.
05. 12. 2012 | 10:26

veverka napsal(a):

U všech anket,průzkumů a voleb není důležité to jak lidé hlasují,ale kdo sčítá hlasy. Ten si určuje výsledek podle libosti. Např. do těch anket si můžou příslušné servery psát výsledky jaké chtějí a dle politického zadání je kdykoliv upravovat.
05. 12. 2012 | 10:31

resl napsal(a):

U Franze budou hlas odpovídat, neboť mu novinářská obec nepřeje.
05. 12. 2012 | 10:35

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane neo.

A jsou dva extrémy: buď věřit tomu, že je každá anketa či průzkum "slovo boží" a přesně odráží realitu. Anebo být přesvědčen, že je všechno zmanipulováno, "oni" nám zase lžou, ale my jsme tak chytří, že nevěříme vůbec ničemu. Jaksi z definice.

K víře člověk nepotřebuje rozum. Kritický přístup ale vyžaduje, aby člověk přiřazoval k různým informacím, na které naráží, i další informace, které k nim patří, a odhadoval jejich relevanci. A samozřejmě nejde jen o ankety, průzkumy, politiky atd.

Hezký den

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 10:43

Martin Vančura napsal(a):

Děkuji za reakci v blogu. Avšak navzdory tomu, co je naznačováno, ani já nepřipisuji internetovým anketám žádnou zázračnou důvěryhodnost, pouze mi to přišla jako zajímavá potenciálně zajímavá sonda do duší internetové populace, jak naznačuje výše uživatel Neo. Ačkoliv čtenáři internetových deníků nejsou reprezentativní pro celou populaci, domnívám se, že jde stále o skupinu v celé populaci poměrně významnou.

S ohledem na to, jak agentury jednají neseriózně (viz Vaše poznámka o vylhaném počítání chyby a viz můj odkaz na metodiku dotazování např. agentury STEM v diskusi pod mým blogem), mi připadá naprosto legitimní opřít se o jiná data a ukázat, že i jiní kandidáti než Fischer a Zeman mají očividně dost širokou a organizovanou podporu, byť v jiném segmentu populace.
05. 12. 2012 | 11:05

TomášL napsal(a):

Už rozumím, proč nechtějí politické strany on-line hlasování do PSP ČR. :-)

Přesto si myslím, že za takových 30 let již bude internetová anketa stejně věrohodná, jako průzkumy na ulicích...
05. 12. 2012 | 11:21

SuP napsal(a):

Pane Śkope -
Už jste mluvil s Paroubkem?
05. 12. 2012 | 12:13

Kamil napsal(a):

Česku hrozí další hrozba !A to že Peake chce být ministryní obrany!Myslím,že jsme v rukou bláznů !Když šla na post ministrině obrany Parkanová,s nadsázkou jsem prohlásil,že neví co je to obrněný transportér !Výsledkem bylo,že státu byla způsobena škoda 600 milionů na letadlech Cassa!Teď když tam chce jít Peake,s nadsázkou tvrdím,že neví co je to samopal !Jakou škodu způsobí na ministerstvu obrany Peake ?Tato vláda se nesmazatelně zapíše do historie ČR!Bude přírovnávána k Bílé hoře !!
05. 12. 2012 | 12:18

michalskop napsal(a):

SuP

ne
05. 12. 2012 | 12:41

michalskop napsal(a):

Martin Vančura

Jak se agentury ptají je jistě také dost podstatné. Zda "trvají na odpovědi" apod. Je také vidět, že i nyní se ty odhady dost liší (dělá to ppm factum a Median), opět nad úrovní statistické chyby.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Volba_prezidenta_%C4%8Cesk%C3%A9_republiky_2013#P.C5.99edvolebn.C3.AD_pr.C5.AFzkumy

A v neposlední řadě zde je i možnost velké chyby, jako se stala před krajskými volbami v Libereckém kraji, kde průzkumy byly úplně mimo, když nedokázaly odhadnout ani Starosty, ani Změnu.
05. 12. 2012 | 12:48

Knížecí podkoní napsal(a):

Věřím jen té anketě, kterou si sám zmanipuluji! Jinak to u nás funguje tak, že když chci něco např.prodat, vyberu si kolektiv alespoň deseti žen! Stačí jak přesvědčím jednu, že můj produkt potřebuje a dalších nejméně 5 si to koupí také! Tož takhle nějak to funguje v české populaci k neskrývané radosti politiků...
05. 12. 2012 | 12:57

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
Ono jde ještě o jedno poučení.
když propašuju mezi sběrače podpisů pár krtků, kteří budou sbírat mrtvé duše po stovkách, zvýším možnost, jak nesympatického či konkurujícího kandidáta nepřipustit. Hrozí mi snad za sběr mrtvol něco?
Celý zákon je prošpikován pitomostmi a legislativci jej připomínkovali už při vzniku.
Ale lidé si rádi hrají na kurfiřty.
05. 12. 2012 | 08:19
-----------
Spíše je to o tom, že např. " sběrači" Táni Fiscgerové uměli i bez velkých peněz podpisy jak posbírat - tak také odpovědně zkontrolovat.
Je to sice drobný detail - ale svědčí ve prospěch této kadidátky.

Okamurovo " Když ne JÁ...tak NIKDO !!!" je v tomto kontextu nejen trapné...ale je i šizuňské.
05. 12. 2012 | 13:04

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane TomášiL,

to je trochu složitější. Internetové hlasování by technicky asi nebyl problém. Existuje elektronický podpis, který se zatím dá dost těžko "hacknout". Čili skript by nebyl v tomto případě rizikem.

Na druhé straně jsou ale rizika jiná. Zatímco v případě fyzického hlasování ve volebních místnostech resp. hlasování v zastupitelských sborech existuje možnost, že veřejná kontrola aspoň některé manipulace zachytí (kupování voličů, korupci při hlasování apod), v případě tzv. přímé demokracie je to prakticky vyloučeno. A to nemluvím o tom, že existuje spousta "šprýmařů", kteří chtějí jen někoho pozlobit (chodí i k volbám, ale zdaleka ne v takovém počtu, jako by hlasovali na netu, to je totiž to nejjednodušší).

Problém je, že řada lidí pořád vymýšlí, jak u nás nějakým opatřením či zařízením zavést demokracii. Jenže to nejde. Demokracii se musí společnost nejdříve naučit, "hejblátka" ji nepomůžou. Demokracií je například to, co dělají pánové Škop a Vančura, čili aktivní podíl na věcech veřejných. "Hejblátka" jsou nástrojem, ale podstata je v lidech a jejich chování.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 13:06

Martin Vančura napsal(a):

Michal Škop:
Přesně ta velká chyba je důvod, který mě přiměl napsat můj blog, protože průzkumy slouží jako vodítko pro účast ve volebních debatách. Tento mediální prostor zadarmo považuji za dost důležitý, protože o některých kandidátech (např. vladimír Franz) se lidé, kteří nepoužívají internet, nemají příliš možnost jinak dozvědět.

Obávám se, že právě to mohlo způsobit, že v krajských volbách dali někteří lidé svůj protestní hlas například komunistům namísto nějaké alternativní straně, která potom těsně nepřekročila 5% hranici. O výsledku jsem psal v minulém blogu - rekordní počet propadlých platných hlasů, v průměru asi 22 %, v Plzeňském kraji to byla tuším skoro třetina.

Agenturní průzkumy a média tak ovlivňují něco, co jim naprosto nepřísluší. Já jim do toho pak rád hodím vidle. Mimochodem co se týče útoků na ankety, tak minimálně u Aktuálně.cz jsem něco takového zaznamenal, v jednu chvíli narostla Miloši Zemanovi podpora asi na 11 tisíc hlasů. Později se to zase vrátilo k původnímu poměru, takže minimálně Aktuálně.cz si to nějak částečně ohlídat umí.
05. 12. 2012 | 13:26

stejskal napsal(a):

Neumí, pane Vančuro. Neexistuje korektní způsob, jak to pohlídat. A nic na tom nemění to, co jste výše napsal.

Hezký den.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 13:38

Martin napsal(a):

Martin Vančura: V demokratické společnosti by přístup ke své prezentaci ve veřejnoprávních prostředcích měly mít všechny kandidující subjekty bez výjimky a to rovným dílem. Polopaticky celkový vyměřený čas děleno počet kandidujících subjektů.

To co předvádí ČT jako že za bílého dne ovlivňuje veřejnost na základě jakýchsi neprůhledných a značně nespolehlivých průzkumů tím, že hlavní vysílací čas dostanou jenom subjekty s 3 % a více podle těchto průzkumů, je výsměch.

A neexistuje nic takového jako propadlý hlas, jako že se mnou volený subjekt nedostal do parlamentu/senátu atd., to je obecně oblíbený omyl.

Ankety bez zabezpečení proti elektronického podpisu neumí ohlídat vůbec nikdo a to co se vám líbí na aktualne.cz smrdí dodatečnou manipulací, zkušený databázista to takhle upraví během desítek sekund.
05. 12. 2012 | 14:05

Martin Vančura napsal(a):

ad Stejskal:
Přesto se zdá, že s tím umíte více než např. Česká televize. Jestli jsem správně postřehl, tak začala něco dělat, až když jim tady pan Škop začal rozšlapávat bábovičky.

ad Martin:
Víceméně si myslím něco velmi podobného. Bohužel nevím, jaké jsou technické možnosti, ale to zase není tak úplně má starost.

Jinak s těmi propadlými hlasy Vám asi přesně nerozumím - pokud volič odevzdá hlas straně, která se pak nedostane do zastupitelského úřadu, myslím, že jej lze za propadlý označit (alespoň pro naše lidské potřeby). Prostě jako kdyby ten člověk nešel k volbám. V zastupitelském systému je to asi nevyhnutelné, vždy musí být nějaké kvórum (třeba do Sněmovny minimálně 0,5 % - jeden poslanecký mandát), ale pokud v poměrném zastoupení třetina aktivních voličů jako by vůbec nešla k volbám, tak už je to celkem na pováženou.
05. 12. 2012 | 14:18

Olivier napsal(a):

Stejskal

Napsal jste to přesně , k víře člověk rozum nepotřebuje , ba spíše naopak!
05. 12. 2012 | 14:21

stejskal napsal(a):

Neumíme více, pane Vančuro (ostatně to psal pan Martin výše).

Pane Martine, ze zákona mají všichni stejný přístup, přesně podle toho, jak píšete,i.e. "ke své prezentaci ve veřejnoprávních prostředcích měly mít všechny kandidující subjekty bez výjimky a to rovným dílem. Polopaticky celkový vyměřený čas děleno počet kandidujících subjektů." viz např. http://www.louc.cz/13/2491031.html

V publicistické části ale nelze něco takového zajistit, a ani se o to nikde ve světě (naštěstí) nikdo nepokouší. Bylo by to absurdní (a skončilo by to u toho, že by se nevysílalo nic. Jenže to pak zase není žádná veřejná služba). Absolutní spravedlnost neexistuje, zkoušet ji zavádět stůj co stůj může být někdy značně kontraproduktivní.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 14:27

Oslýk konspirativní napsal(a):

Problém je, že když odstraníme podezřelé ankety na webu, zbudou jen podezřelé průzkumy, a svět bude daleko snadněji manipuláván tím jediným a správným směrem.

Pane Stejskale, v tomhle případě o spiknutí náhodou skutečně jde. A není ani moc tajné - jen bohatší lidé prodávají svoje kandidáty jako marketingovou značku.
Je otázka, akolik jim to média baští. Zatím se zdá, že víc než ochotně.
05. 12. 2012 | 14:34

stejskal napsal(a):

Teď jste ovšem rozkryl velkou nepravost, pane oslýku :-)

A co ještě se zdá? A komu?

Libor Stejskal

P.S. Nebráním média jako taková, stejně jako jim ale nepřičítám něco, co je de mého poněkud složitější. Snažím se postihnout co nejpřesněji naší současnou realitu, takže do toho sny raději moc nepletu :-)
05. 12. 2012 | 14:42

Martin napsal(a):

Martin Vančura:
To jsou přesně ty bludy, které se šíří o propadlých hlasech. "Propadlé" hlasy se samozřejmě sčítají a ovlivňují celkový počet hlasů, tedy adekvátně snižují šance vítězům, kteří se díky nim nemusejí dostat přes hranici 3 nebo 5 %.
Funguje to tak, že vy zvolíte Stranu mírného pokroku v mezích zákona, ta se do Parlamentu sice nedostane, ale Váš hlas pomohl k tomu aby se do Parlamentu nedostaly VV.

Tedy pro jistotu ještě jednou: Když zůstanete sedět doma, tak se VV do parlamentu třeba dostanou a když se dostavíte a i když Váš hlas "propadne", tak se VV třeba nemusejí dostat do Parlamentu, protože díky Vám se zvýšil celkový počet voličů a tím se zvýšila i hranice 3 a 5 %.
05. 12. 2012 | 14:50

hmmmm napsal(a):

pak je tu ještě jedna možnost, že průzkumy jsou správně, ale volby jsou zfalšované. :)
Je to divný, že ve státě, kde vládě nevěří nikdo pomalu nos mezi očima, jsou výsledky voleb dosud akceptované jako čisté...
Máme nejhorší vládu na světě, nejvíce korupce, nejvíce diletantů ve vládě, ministerstvech a státní správě, a přesto čekáme, že výsledky voleb jsou správné. Současně máme nejvíce inteligentních přispěvatelů do diskusí na světě, co na světě, ve vesmíru. Je to zvlášní osud, že ve vládnoucích politických stranách jsou samí zločinci a polointeligenti, zatímco internetoví diskutéři vesměs všemu rozumí a všechno ví a hlavně jsou všichni neúplatní, zásadoví, mravní :)))
Zvláštní, nespravedlivý osud, vynáší do čela jen zlé a neschopné. Tak skvělé máme voliče a tak špatnou vládu...
05. 12. 2012 | 14:50

Ferda napsal(a):

Pavel napsal(a):

Falešná země ?
- Falešné předvolební průzkumy
- falešné veřejnoprávní média
- falešný profesor v roli prezidenta
- falešná demokracie
- falešné zákonodárství a vydávání falešných zákonů ve prospěch nefalšovaného organizovaného zločinu

A na počátku všeho byl falešný mrtvý na Národní třídě, kde se na místo tohoto podvodu kladou věnce a zapalují svíčky.
05. 12. 2012 | 14:52

michal skop napsal(a):

hmmmm

volby jsou poměrně těžké falšovat díky tomu, jak jsou organizovány (sčítání lidmi ve volebních komisích) + volby.cz je také důležitá kontrola. Osobně třeba, pokud nevím koho, kroužkuji náhodně na kandidátce a potom koukám, zda se v mém obvodě skutečně ty kroužky objeví. Zatím vše ok.

Samozřejmě ani volby nejsou 100% (občas k něčemu dojde - ať už úmyslně nebo ne), ale podle mě více jak 99% jsou.
05. 12. 2012 | 19:42

stejskal napsal(a):

Pane Škope, myslím, že pan hmmmm to celé míní jako satirickou nadsázku ;-) Mimochodem podle mne velmi výstižnou.

Hezký večer.

Libor Stejskal
05. 12. 2012 | 21:00

michalskop napsal(a):

stejskal

Já jsem tam ten smajlík viděl. Ale v době, kdy si člen státní volební komise, který "odpovídá za volby už od roku 1992" žongluje s procenty u prezidentských kandidátů, jak chce, není od věci si otázku férovosti voleb v ČR položit zcela seriozně.

Pokud někomu stojí za to dosti profesionálně ovlivňovat i poměrně okrajové hlasování v Hyde Parku, co teprve volby, kde opravdu jde o mnoho.
05. 12. 2012 | 23:37

stejskal napsal(a):

Určitě, pane Škope,

ale zatímco ovlivnit hlasování v Hyde parku zvládne (tedy samozřejmě kromě profesionálů) i trochu nadanější středoškolák technického směru (a Vy ani já nevíte, zda jde o sofistikovaný útok temných sil či třeba dokazování si, kam až se dokážu vlámat), tak u těch voleb (jak jste sám zcela správně napsal) je to o hodně komplikovanější a nad možnosti drtivé většiny z nás (samozřejmě nic není absolutní, takže jakési malé procento týkající se možnosti, že volby někdo manipuluje, je tu vždycky. A vždycky může ÚPLNĚ všechno kdokoliv zpochybnit. Protože nikdy nic není stoprocentní). Pak už jde jen o míru pravděpodobnosti (při započítání všech možných faktorů). Jsem jednoznačně pro, aby byl každý člen občanské společnosti ohledně věcí veřejných ostražitý v co největší míře. Zároveň se poněkud obávám paranoidního vidění světa. Vylučuje se to navzájem? ;-)

Libor Stejskal
06. 12. 2012 | 00:12

Oslýk Ogilvy & Mather napsal(a):

Volby nemusíte falšovat, když lze manipulovat veřejným míněním. To je, oč tu běží. Pokud vytrvale opakujete, že Fischer vyhraje, případně dokážete půl roku ve zprávách vytrvale zapomínat na ostatní kandidáty, doshánete tím samopotvrzující se předpovědi. Zřejmě reklamní učebnice pro žáky 1. ročníku.

Proto pravím, že Fischer nevyhraje. Fischer je mediální simulakrum; vlastně ho chce doopravdy málokdo.
07. 12. 2012 | 11:03

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy