Makroekonomové versus finančníci
Pro nejbližších několik málo let se výhledy můžou lišit ze vcelku pochopitelných důvodů. Každý z nás může mít jinou představu o faktorech, které jsou a budou pro vývoj úrokových sazeb zásadní: jak tvrdé budou dopady podzimní vlny pandemie, zda dojde k oslabení požadavků na ekologičnost automobilové produkce a podobně.
Na delším horizontu, řekněme pěti- nebo desetiletém, by už ale dopad všech těchto dnes aspoň tušených šoků měl odeznít. Představa o průměru krátkodobých sazeb v průběhu takto dlouhého období by tudíž měla vycházet především z předpokladů o dlouhodobě platných parametrech dané ekonomiky. Konkrétně jde o dva parametry: o reálnou úrokovou sazbu a o inflaci (nominální úroková sazba je totiž součtem právě reálné sazby a inflace).
Aktuální tržní výhled krátkodobých sazeb na příštích deset let můžeme vyčíst z nyní platné desetileté mezibankovní sazby. Pokud od ní totiž odečteme určitou rizikovou prémii (přece jen jde o docela vzdálenou budoucnost), zbude nám průměr výhledu krátkodobých sazeb na oněch nejbližších deset let; tedy pokud se tento trh drží standardní investiční logiky.
Česká desetiletá sazba ovšem v posledních měsících klesla výrazně pod 1 %. Obchodníci na mezibankovním trhu tedy pracují se zápornou rizikovou prémií nebo předpokládají, že inflace bude během příštích deseti let zřetelně pod cílem ČNB nebo že reálná úroková sazba (coby odměna věřiteli za odklad jeho spotřeby) bude po tuto dobu zřetelně záporná.
Většině makroekonomů se ale ani jedna z těchto hypotéz nezdá. Pak už ovšem zbývá jen pochybnost o logičnosti fungování tohoto trhu...
(původně vyšlo v E15)