Jsme země podlých flákačů?

16. 03. 2021 | 07:43
Přečteno 2424 krát
Covid nám postavil před oči jeden důvod, proč bohatneme jen pomalu: vzájemnou neférovost (podvádění, nepoctivost, bezohlednost). Tentokrát jde konkrétně o zneužívání nemocenské (coby argument brzdící boj s pandemií), ale problém se jistě týká i jiných oblastí našeho života.

Máme za sebou vyhrocenou debatu o zákoně, který zvýšil nemocenskou lidem nuceným být v karanténě, a tím zvýšil motivaci rizikových lidí (nakažených nebo po kontaktu s nakaženým) zůstat doma a neroznášet virus dál. Nechtěným přínosem podobných debat na některé takto specifické téma je, že dokážou odkrýt a velmi tvrdě nasvítit i mnohem obecnější skutečnosti, které si v normálních časech neuvědomujeme. Přesně to se stalo tentokrát, přičemž výsledný pohled je docela odporný.
Tím, kdo – aspoň z mého pohledu – zapnul onen nesmlouvavý reflektor, byl nejmenovaný poslanec a vlastník a manažer poměrně velké průmyslové firmy. Návrh na dorovnání příjmů během karantény se mu nelíbil. Na podporu tohoto svého postoje v médiích citoval, co mu údajně řekli zaměstnanci jeho firmy na to, že by se lidem v karanténě mohla zvýšit jejich odměna na úroveň jejich běžného pracovního příjmu: že prý jeho, svého šéfa, sice mají rádi, ale ať se na ně nezlobí – pokud by brali v karanténě stejné peníze jako v práci, že by si rychle sehnali nakaženého známého, aby je „poslal do karantény“ – tedy aby lživě nahlásil, že s ním byli v rizikovém kontaktu. Pan šéf se na tyto své tak dojemně upřímné zaměstnance podle všeho snad skutečně ani nezlobil: vždyť je to úplně normální, takhle lišácky přece uvažujeme všichni.
Abychom si jasně uvědomili dosah oněch slov, je dobré se nad nimi trochu zamyslet. Zaprvé, ta slova zazněla po téměř roce zápasu s pandemií. Po roce nejrůznějších více či méně smutných vtipů o tom, jak šílenou nudu zažívá každý, kdo je nucen minimálně deset dní v kuse trčet doma, nechat si nosit jídlo a další nezbytné drobnosti příbuznými, sousedy nebo nějakou službou, a případně dokonce – nedej bůh! – sdílet obývané čtyři stěny celou tu dobu ještě s jinými členy rodiny.
Ještě tak nejlaskavější, ale asi bohužel dost nepravděpodobné vysvětlení zní, že zaměstnanci zmíněného pana továrníka ani po roce nevědí, jak otravná karanténa je. Blíže pravdě ale asi bude, že vnímali pobyt v karanténě jako pořád lepší úděl, než aby pokračovali ve své standardní práci. (Nebo – což by bylo taky docela smutné – počítali s tím, že se na dodržování nepříjemných pravidel karantény stejně vykašlou.)
Zadruhé, prvních čtrnáct dní je tradiční nemocenská vyplácena zaměstnanci z peněz jeho zaměstnavatele (ze státních peněz jde pouze čerstvě schválený denní příspěvek nad rámec oné tradiční nemocenské). Takže pokud se zaměstnanec bezdůvodně „hodí marod“, svého zaměstnavatele finančně docela výrazně poškozuje.
Zatřetí, zůstane-li zaměstnanec doma na falešné nemocenské, zkomplikuje tím život svému nadřízenému, který musí vymyslet, jak ve fungování daného pracoviště absentéra nahradit. A konečně lžimarod poškozuje i ty své kolegy, kteří jsou nuceni jeho absenci kompenzovat vlastním zvýšeným pracovním úsilím.
Co jsme se tedy v souhrnu dozvěděli? Že zaměstnanci v dané továrně se své práce štítí natolik, že v případě nesníženého výdělku dají přednost karanténě a svého zaměstnavatele (co ho mají údajně tak rádi), své nadřízené i své kolegy klidně podrazí.
Smutně informativní byla ovšem i reakce na to, co uvedený manažer prohlásil. Nezaznamenal jsem třicet jiných firemních manažerů, nebo ještě lépe rovnou zástupců zaměstnavatelských svazů, kteří by naopak řekli „ne, v našich firmách takové poměry nepřevažují, u nás jsou lidé na svou práci hrdí, k podobným podvodům by se nesnížili, mezi nimi a námi panuje atmosféra jakési elementární slušnosti, dohody a vzájemného respektu“.
Ve skutečnosti převážily ohlasy ve smyslu „ano, lidé budou podvádět“, načež následoval buď nesouhlas s dorovnáváním příjmů lidí v karanténě, nebo protiargument, že si teď podobného podvádění nesmíme všímat, protože prioritu má potlačení pandemie.
Buďme realisty: vedle nejrůznějších tvůrčích zaměstnání, řemesel, poměrně záživných služeb a podobných typů práce se asi skutečně najdou pracovní pozice, u kterých by jakoukoli základnu pro hrdost, stavovskou čest, pocit užitečnosti, radost z kontaktu s lidmi, z výsledku, ze spolupráce a z kolektivního úspěchu hledal i ten největší pracovní romantik jen těžko.
Nerad bych se dotkl konkrétních profesí. Může jít snad třeba o práci na třídící lince komunálního odpadu? Úklid výsledků násilných trestných činů? Telemarketing nabízející něco mimořádně nepotřebného? Pokud místa nepřinášející naprosto žádnou radost z práce existují, jedinou obranou proti neustálé falešné nemocnosti asi opravdu je jen a pouze hrozba nižšího výdělku.
Ale skutečně se česká ekonomika sestává z takových pracovních míst ve statisticky nezanedbatelné míře? Skutečně je v naší zemi spousta pracovních míst, ke kterým mají jejich vykonavatelé trvale takový odpor?
Pokud je negativní vztah k vykonávané práci v této zemi tak rozšířený, jaká asi tak může být naše výsledná produktivita? Jak asi může dlouhodobě prosperovat ekonomika, v níž jsou zaměstnanci ochotni své zaměstnavatele, nadřízené a kolegy podrazit, jakmile k tomu dostanou karanténovou (tedy vlastně ani ne příliš lákavou) příležitost? Jak velké asi v této atmosféře vzájemné nedůvěry a bezohlednosti musejí být výdaje českých firem na neustálé ověřování, že jejich otrávení, demoralizovaní zaměstnanci nepodvádějí, nekradou, neslevují z potřebné kvality a v případě nemoci nejsou nemocní jen na oko?
Pokud jsme na tom skutečně tak špatně, asi bychom se měli ptát, proč to tak je a co s tím. Do jisté míry snad může jít o důsledek toho, že leckterá česká firma má povahu montovny, kde lidé celý den provádějí zcela mechanické, monotónní, případně dokonce nezdravé úkony. Takové pozice ovšem budou postupně mizet, protože jsou tak jako tak zralé na brzkou automatizaci.
Vedle toho bych ale velký kus viny hledal i u těch, kteří budoucí pracovníky formují, tedy u rodičů a učitelů. Zřejmě kladou malý důraz na to, aby mladý člověk přicházel na pracovní trh s pocitem, že (téměř) každá práce má něco do sebe, že pracovat je správné a že je třeba při tom – ostatně jako všude jinde v civilizované společnosti – hrát podle určitých pravidel. A už zmínění nadřízení a zaměstnavatelé by se možná měli víc snažit vytvářet na pracovištích tu správnou atmosféru vzájemné loajality a tahání za jeden provaz.
Neustále slyšíme nářky, že česká produktivita a výdělky by mohly být výrazně vyšší, než jsou. Příčin je samozřejmě celá řada: od struktury ekonomiky přes nesprávně nastavenou výuku ve školách až po deformaci oficiálních statistik v důsledku nevýhodných transferových cen mezi zdejšími dcerami a zahraničními vlastníky. Do tohoto neveselého seznamu ale, jak se zdá, musíme zařadit i nahnilé vnitrofiremní a obecněji mezilidské vztahy.
Z toho, jak všeobecně rozšířené a samozřejmé se nám podvádění – a ne jen ohledně nemocenské – v Česku zdá, já osobně docházím k pochmurné, ale jasné prognóze: česká cesta k vyššímu bohatství bude dlouhá a pomalá.

(zkrácená verze vyšla v Hospodářských novinách)

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy