Vklady domácností a hypoteční horečka
Průměrný měsíční objem nových hypoték bez refinancování činí za "covidové" období podle dat ČNB kolem 25 miliard korun. Pokud se kolem 90 procent prodejů nemovitostí týká sekundárního trhu (kde nemovitost domácnosti prodává jiná domácnost, nikoli developer), znamená to čistý měsíční příjem českých domácností z prodeje nemovitostí (všech, ať už nějaký dům nebo byt prodaly, nebo ne) v uvedeném období ve výši kolem 22 mld. korun. Všimněme si, že tento propočet vychází jen z objemu hypoték; akontace v něm nijak nefiguruje, ta se pouze přesune z účtu jedné domácnosti na účet jiné domácnosti.
V předchozích letech se příjem domácností z prodeje nemovitostí na hypotéku pohyboval kolem 16 mld. korun. Za celou dobu koronakrize tedy tyto příjmy přesáhly předchozí normál o nějakých 80 mld. korun. Z toho lze na inflaci cen nemovitostí svést dejme tomu 10 mld. korun.
Jestliže celkové vklady domácností v bankách přesáhly normál v úhrnu o cca 200 mld. korun, pak ve výše popsané logice můžeme zhruba třetinu nadnormálního nárůstu vkladů domácností vysvětlit jako příjmy domácností z prodeje nemovitostí.
Tento odhad bychom měli zvýšit, pokud domácnosti při nákupu nemovitosti na hypotéku často hradí akontaci i z jiných zdrojů než ze svých bankovních vkladů (například prodejem svých podílových listů); a naopak bychom jej měli snížit, pokud domácnosti po prodeji nemovitosti často přesouvají své příjmy z prodeje nemovitostí mimo své bankovní vklady (například do podílových listů).
Určitá vazba může panovat i opačně: vyšší naspořený objem rozšiřuje okruh těch domácností, které jsou schopny pořádat o hypotéku, protože našetřily akontaci. Pokud aspoň u některých z nich byl doposud nedostatek našetřených peněz tou hlavní překážkou pro čerpání hypotéky (tj. nebyl to výhled nedostatečných příjmů), pak vyšší úspory můžeme brát jako jeden z mnoha dalších zdrojů dosavadního boomu hypoték. A jistě existuje nejedna domácnost, která to "rozehrála na obě strany", tj. využila obou efektů: prodala doposud vlastněnou nemovitost (dejme tomu barabiznu v podhůří), a tím se její úspory zvýšily natolik, že si mohla vzít hypotéku na nákup bytu ve velkém městě.