Četník se má bát jen svého svědomí. A parlamentních voleb

27. 09. 2012 | 14:43
Přečteno 7010 krát
Pamatujete si ještě, za jakých okolností opouštěli policejní prezidenti v minulosti svůj post?

1998 | Oldřich Tomášek po třech a půl letech odešel na vlastní žádost - poté, co se vymezil vůči údajným snahám ČSSD obsadit vedení policie „svými“ lidmi po volbách. Bylo to měsíc po výměně politického dresu na ministerstvu vnitra – Cyrila Svobodu (KDU) střídal Václav Grulich (ČSSD).

2005 | Jiří Kolář vydržel na svém postu sedm let, odcházel v reakci na zjevné a těžko omluvitelné přešlapy policie (poslední kapkou byl útěk Radovana Krejčíře). Bylo to uprostřed volebního období, vládu nad ministerstvem vnitra držela ČSSD.

2007 | Vladislav Husák rezignoval po roce a půl kvůli osobním přešlapům, které nebyly slučitelné s funkcí policejního prezidenta. Ač staršího data, v plné síle se vyjevily až poté, co zvítězila ve volbách ODS. Bylo to půl roku po výměně na MV – Františka Bublana (ČSSD) střídal Ivan Langer (ODS).

2010 | Oldřich Martinů svých tři a půl roku strávil v relativním klidu a „dobrovolně“ odešel na vyšší post v policejní diplomacii (poté, co se kvůli tlakům na jeho odstoupení takřka rozpadla vláda, a krizi musel na uzavřené schůzce řešit prezident Klaus). Bylo to půl roku po výměně na MV – Martina Pecinu (ČSSD) střídal Radek John (VV).

2012 | Petr Lessy vydržel 20 měsíců, ale po celou dobu byl v permanentní rezignaci kvůli sporům s ministrem vnitra. Nakonec byl odvolán kvůli obvinění z trestných činů. Bylo to šestnáct měsíců poté, co Johna vystřídal nestraník Jan Kubice.

Křeslo policejního prezidenta je bezpochyby jedním z nejvíce nevděčných úřednických postů ve státní správě: Veřejnost sleduje výkony policie bedlivě a jakékoli skutečné či domnělé přešlapy vyvolávají v lepším případě silnou nevoli, v horším pak výzvy k odstoupení či odvolání vedení policie. Politické strany a vlády tak nějak ze své přirozenosti usilují o to, mít pod kontrolou sbor, který má být z definice politicky nezávislý. Policejní prezident je tak na mušce i z této strany. A pak samotná policie – i v ní se navzájem přetlačuje řada různých zájmů různých lidí a skupin, a policejní prezident se při (ne)odolávání politickým tlakům o ně zdaleka ne vždy může opřít. Zkrátka, není to žádný med.

Položíme-li si otázku, který z policejních prezidentů v minulosti dokončil svůj mandát či konec kterého z nich neprovázely silné tlaky, odpověď je smutná. Snad pouze první polistopadový policejní prezident František Zelenický opouštěl svůj post smírně – přesouval se na pozici šéfa nově zřízené české pobočky Interpolu (1992). Jinak se střídání policejních prezidentů víceméně kryje se střídáním politického zabarvení vlád. Pokud od té doby některý policejní prezident „přežil“ změnu stranických barev na ministerstvu vnitra, tak pouze díky tomu, že vládla úřednická vláda. To je případ Oldřicha Tomáška, který přežil přechod ministerstva vnitra z rukou ODS do rukou Tošovského vlády – aby byl následně odvolán bezprostředně poté, co vnitro ovládla ČSSD (Grulich). Stejné je to i s Oldřichem Martinů – ten zůstal ve funkci i poté, co ODS (Langer) předala vnitro ČSSD (Pecina) ve Fischerově úřednickém kabinetu; příchod VV (John) mu ale byl osudným. Pro snazší představu jsem politické/prezidentské výměny uspořádal to tabulky (použité barvy doufám netřeba vysvětlovat).

Ministři vnitra a policejní prezidenti od vzniku Policie ČR
Ministři vnitra a policejní prezidenti od vzniku Policie ČR


Jinou rovinu tohoto „paradoxu politické nezávislosti policie“ nejlépe odhalila poslední prezidentská výměna (více o ní ZDE). Ač předmět sporu mezi ministrem Kubicem a prezidentem Lessym měl jistě více vrstev, které se postupně přibalovaly, zjednodušit se dá na rozpor, který je tak trochu dán paragrafem 5 zákona o policii – podle něj ministerstvo vytváří podmínky a policejní prezident mu odpovídá za činnost policie. To si lze vyložit tak, že ministerstvo vytvoří podmínky tím, že zajistí požadované prostředky – pouze tehdy může policejní prezident odpovídat za požadovaný bezpečnostní standard; pokud prostředky nezajistí, má ministerstvo snížit rozsah bezpečnostního standardu (tak nějak si jej vykládal Petr Lessy). Nebo může být tento paragraf chápán jinak - ministerstvo určuje mantinely, v nichž má policie fungovat (rozpočtové, organizační) a policejní prezident má tuto vizi manažersky naplňovat (tak nějak by se možná dal shrnout výklad Jana Kubice). Jak ale s tímto rozporem nakládat v praxi?

Je pochopitelné, že policejní prezident musí bojovat o to, aby policie měla co nejlepší rozpočtové podmínky. Současně ale nemůže být policii dlouhodobě prospěšný bez podpory ministra vnitra. Ministr-prezident by zkrátka měl být funkční tandem. Tomu ale brání mnohé:

- s ohledem na čtyřletý volební cyklus a pětileté (dříve neomezené) funkční období policejního prezidenta si málokdy může ministr vybrat „svého“ prezidenta;
- policie je svého druhu politický organismus, který má své zájmy (řekněme zachování statu quo) a zájmové skupiny; policejní prezident tak při úkolu měnit organizační uspořádání policie buď naráží na zájmy těchto skupin (většinou zachovat), nebo na zájmy ministerstva (nezachovat); jinými slovy, policejní prezident je nucen ignorovat buď realitu policejního, nebo okolního světa;
- ministr vnitra sice jmenuje policejního prezidenta, ale nemůže jej mimo extrémní případy vyměnit;
- "politické ovlivňování" policie je často užívaný, ale velmi mlhavý pojem – v praxi je za něj někdy považovaná jakákoli aktivita ministra vůči policii;

Existuje jistě celá řada dalších důvodů. Legislativní komplikace, které jsou kladeny ministrům vnitra při výměně policejních prezidentů, mají ale jasné opodstatnění – co nejvíce ztížit politické ovládnutí policie a docílit co největší transparentnosti procesu. Myšlenka, skrytá za současným legislativním stavem, je tedy správná. Její praktická aplikace však skoro vždy vypadá ze všeho nejvíce jako nepřátelské převzetí moci. A je celkem jedno, jestli jsou důvody čistě politické, mocenské či jsou za nimi pochybení nebo manažerská neschopnost policejního prezidenta.

Bylo by skvělé, kdyby se výměny na nejvyšším postu v policii více podobaly té pěkné myšlence. Kdyby jmenování nevypadalo jako dosazení, odstoupení jako sesazení, odvolání jako likvidace. Bylo by skvělé, kdybychom se někdy dočkali toho, že policejní prezident bude moci být při střídání vlád v klidu. Pojďme se bavit o tom, jak toho dosáhnout. Ve čtvrtek 4. října od 16 hodin v kavárně Divadla Na Prádle.

Pozvánka BlueCafe04
Pozvánka BlueCafe04

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

nežvaňte napsal(a):

Zelenický? Vždyť zrovna ten měl bratra velkolihaře na severní Moravě -- to v tom smyslu, že kryl jejich účetnictví. Zajišťoval jim v trestních věcech oibhájce -- mám je snad jmenovat???
27. 09. 2012 | 14:53

michaltosovsky napsal(a):

Klidně jmenujte:-)

Psal jsem, že "snad" pouze on - přece jen už je to dvacet let a informace z té doby se nehledají úplně snadno. To nebylo hodnocení jeho osoby, ale situace, za níž odcházel. A podle informací, které jsem posháněl, nebyl důvodem jeho odchodu tlak či jeho průšvihy, ale založení pobočky Interpolu v ČR, jejímž se stal ředitelem. A průšvihy ho dostihly až tam, o pár let později...
27. 09. 2012 | 15:00

Občan napsal(a):

To je moc hezky manipulativně napsáno.

Přitom se staší podívat na autorovu tabulku a ono to shrnutí vypadá úplně jinak:

Ruml (bez kvalifikace - pasáček koz) + Vodička (kapitán tlačného remorkéru) - 6 let - 3,3 PP
Svoboda (advokát) - 1/2 roku - 0,3 PP
Grulich (učitel) + Gross (advokátní koncipient) + Bublan (kněz) - 8 let - 1,6 PP
Langer (lékař a student práv) - 3 roky - 0,75 PP
Pecina (programátor) - 1 rok - 1 PP
John (scénárista) - 1 rok - 0,75 PP
Kubice (bez kvalifikace) - 1 rok - 0,5 PP, poslední zatím ve funkci

Takže zatímco ODS zkonzumovala SAMA v přepočtu 5,5 PP, ČSSD, VV a KDU-ČSL zkonzumovaly v přepočtu 3,3 PP.
Přičemž ODS ovládá MV ČR 11 let, zatímco všechny ostatní strany dohromady je ovládaly 10 let.

Ať to přepočítávám jak to přepočítávám, vychází mi, že ODS má oproti všem ostatním pol. stranám dvojnásobnou spotřebu PP.
27. 09. 2012 | 15:26

ld napsal(a):

"jmenování nevypadalo jako dosazení, odstoupení jako sesazení, odvolání jako likvidace"

Docela by mě zajímalo, jaký termín by se dal nyní použít pro dění kol Roberta Šlachty...Protože co si budem, současný ultraprotekční policejní prezident s pádem Nečasovy vlády vyfičí zpět na obvodní oddělení, odkud se tak záhadně vzestupně vznesl.
27. 09. 2012 | 15:38

michaltosovsky napsal(a):

@Občan
Nevím, v čem spatřujete tu manipulaci. Nesledoval jsem spotřebu policejních prezidentů (vtipné, mimochodem:-), ale to, zda se některému PP podařilo přesloužit MV v jiném politickém dresu. A to se podařilo pouze Tomáškovi a Martinů - v případě úřednických vlád.
27. 09. 2012 | 15:42

Obšan napsal(a):

Ono také není od věci podívat se na kvalifikaci PP:

Zelenický - policista a právník
Vyleta - policista a právník
Novotný - údajně právník
Tomášek - policista
Kolář - policista a právník
Husák - policista vč. PA
Martinů - policista vč. PA a právník
Lessy - policista vč. PA
Červíček - policista vč. PA

Zatímco většina PP měla a má kvalifikaci a dlouholetou praxi nutnou pro výkon funkce, kvalifikace většiny ministrů vnitra byla a je naprosto tristní.
Zejména Rumlova a Kubiceho...
27. 09. 2012 | 15:43

Občan napsal(a):

To je zajímavé, pane Tošovský.
Protože já tam vidím přesahy
- Tomášek (ODS, KDU-ČSL, ČSSD)
- Husák (ČSSD, ODS)
- Martinů (ODS, ČSSD, VV)
- Lessy (VV, ODS)
27. 09. 2012 | 15:49

Občan napsal(a):

Problémem u PP a ostatních policistů je, jako ostatně i u úředníků, absence kvalitního služebního zákona, obsahujícícvho definitivu.
Proto jsou PP politické figury, byť většinou alespoň kvalifikované. Jenže PP a vůbec KAŽDÝ policista (totéž platí pro úředníky) by měl být zcela neodvolatelný/nevyhoditelný s vyjímkou případů, kdy se zbláznil, onemocněl tak, že není schopen dál vykonávat funkci, nebo byl pravomocně odsouzen za trestný čin. Jenže politikům trvalá destabilizace policie a veřejné správy vyhovuje, takže na statutu quo nic měnit nebudou...
27. 09. 2012 | 16:01

michaltosovsky napsal(a):

@Občan
Ano, to jsou tytéž přesahy, o kterých píšu.
Tomášek - jmenování ministrem ODS, služebně přežil ministra KDU (úřednická vláda), konec za ministra ČSSD
Husák - jmenování ministrem ČSSD, konec za ministra ODS
Martinů - jmenování ministrem ODS, služebně přežil ministra ČSSD (úřednická vláda), konec za ministra VV
Lessy - jmenování ministrem VV, konec za Kubiceho (řekněme, že ODS - i když při jeho jmenování se Nečas hádal s Johnem, čí že to byl nápad:-)

Nevidím, kde je problém...
27. 09. 2012 | 16:02

michaltosovsky napsal(a):

@Občan
Já myslím, že služební zákon se v současnosti neliší až tak od té podoby, kterou popisujete - problém je v jeho naprosto nepředvítatelném vykládání podle toho, jak se to kdy hodí (mluvím obecně o policistech, nejen o PP). A souhlasím, zákon o úřednících by měl být postavený obdobně. Takový zákon je schválený, jeho účinnost se ale odkládá už asi deset let. A současně se píše nový, který je horší než ten starý:-)
27. 09. 2012 | 16:05

Petr Bilina napsal(a):

Pane Michale Tošovský, děkuji Vám, že jako snad jediný osobně diskutujete s přispěvateli pod svým blogem. Velmi řídlé! Gratuluji.
27. 09. 2012 | 16:11

Petr Bilina napsal(a):

Pardon "řídké".
27. 09. 2012 | 16:12

Občan napsal(a):

To ještě jde? :-O
On už ten stávající neúčinný úřednický zákon je tak špatný, že je snad i dobře, že nikdy nenabyl účinnosti.
Služební policejní zákon není o moc lepší, což je vidět na v podstatě permanentně probíhajících personálních čistkách, nestabilitě policejního rozpočtu a dalších faktorech. Proto také kvalifikovaní zkušení policisté prchají, jak jen trochu mohou - ke škodě nás všech.

Ano, proto je špatný - protože umožňuje vícerý účelový výklad.
27. 09. 2012 | 16:13

Yosif K napsal(a):

Takove pomery jako ze okresni prokurator vyjede po presidentu Nixonovi a dotlaci jej k resignaci - tak takove pomery v Cesku skutecne nejsou.

Kdyz provede nejakou kulisarnu BYVALY minstr vnitra, jeho byvale ovecky pripad odkladaji "nebot trestny se nestal". I polictsa se chce dozit penze v jakemsi klidu.

Vsichni jsou zcela nevinni a zcela cisti. So it goes.
27. 09. 2012 | 16:21

skeptický napsal(a):

Policajt má mít knír,a má z něj jít strach.
27. 09. 2012 | 16:31

michaltosovsky napsal(a):

@Petr Bilina
To je milé, díky. Snažím se, když to aspoň trochu jde. Ale vždycky to nejde:-)
27. 09. 2012 | 16:33

..a lásku, k nedůvěře napsal(a):

skeptický
To mi připomíná jeden Liďákův fór graficky vykradený z Lady.
Muž v buřince s nezaměnitelným knírem praví k muži ve fezu, točícímu pivo:
A kdybychom padli všici, soudruhu Palivče...

Četník a svědomí jsou dva pojmy, které nemohou existovat v jednom vesmíru současně, aniž by ho roztrhly vedví.
27. 09. 2012 | 16:45

občané mimo jakékoli podezření napsal(a):

michaltosovsky
V archivu ČTK jistě najdete společné foto Zelenického, Mirka Provoda a Franty Mrázka s Karlem Gottem. Gott tenkrát sponzoroval nějakou policejní nadaci a ti ostatní se k tomu halt nějak přitočili, jak to bývá.
Stál jsem kousek dál vlevo a dobře situ akci pamatuji.
27. 09. 2012 | 16:57

ld napsal(a):

občané mimo jakékoli podezření,

pokud si vzpomínám, tak vlevo stál Pitr. Jste to vy?
:-)
27. 09. 2012 | 17:05

michaltosovsky napsal(a):

@občané mimo jakékoli podezření
Asi vím, kterou fotku myslíte. To jsem netušil, že je na ní i tenhle pán.
Už jsem na toto téma odpovídal občanovi - v článku nehodnotím jeho, ale situaci, v níž opouštěl nejvyšší policejní post. Nenašel jsem nikde žádnou informaci o tom, že by byl na post šéfa Interpolu "uklizen".
I kdyby, mnoho se tím ale nemění na podstatě toho, co jsem měl na mysli - že v podstatě neexistuje u nás situace, že by policejní prezident jednoho dne odešel ze svého svobodného (tím mám na mysli nevynuceného) rozhodnutí, z uspokojení, že má za sebou kus dobré práce nebo prostě proto, že mu skončilo funkční období. Což je špatná vizitka na obě strany - pro politiky i policii.
27. 09. 2012 | 17:10

Maximus napsal(a):

To jsou ale věci, že?

Zázračný šéf policie Červíček. Během půl roku splatil milion a sám o tom neví!
Dalším provinilcem, který má nesrovnalost v majetkovém přiznání, je nový policejní prezident Martin Červíček. Tomu během půl roku zmizel dluh přes milion korun. Jde o chybu, brání se šéf policie a ukazuje na personální útvar Ministerstva vnitra. Má to však podstatný háček, je totiž pod dokumentem podepsaný.
V prvním přiznání z roku 2008 Martin Červíček uvádí 1,4milionovou hypotéku, kterou postupně splatil na 1,1 milionu z loňského roku. V roce 2012 musel Červíček v souvislosti se jmenováním do funkce policejního prezidenta odevzdat kvůli konci ve funkci náměstka přiznání, ve kterém ale zmínka o hypotéce chybí.
„To není možné, nula tam nemůže být, já mám normálně pořád milion dluh,“ brání se Červíček pro Lidovky.cz. Později pak šéf policie poslal opravenou verzi přiznání s vyplněnou hypotékou. Jenže podle serveru je hned na první pohled jasné, že jde o jiný dokument.
„Oficiálně se vždycky dělá pouze jedna verze, jenomže tu moji psaly sekretariáty narychlo, aby to bylo splněno a napsaly to blbě, neuvedly mě jako policejního prezidenta a nenapsaly to ke správnému datu, tak se to opravovalo. Na stránku prostě nedaly správnou verzi,“ vysvětluje Červíček. Háček je v tom, že dokument s nesrovnalostí podepsal, což sám přiznal.
27. 09. 2012 | 17:11

michaltosovsky napsal(a):

@Id
Po úspěchu Internetu do škol zřejmě další projekt - Intenet do cel:-)
27. 09. 2012 | 17:12

občané mimo jakékoli podezření napsal(a):

michaltosovsky
Vidíte, byli tam žurnalisti ze všech pražských redakcí a žádného u toho nic nenapadlo.
Až tak po deseti letech si najednou někdo vzpomněl a dal někomu tip.
Přitom se nešlo splést.

Id
Pitrovi tehdy bylo něco málo přes 20 a učil se stříhat ušima. Ale byl tam, samo.
27. 09. 2012 | 17:18

ld napsal(a):

michaltosovsky,

:-)
27. 09. 2012 | 17:18

Občan napsal(a):

Tahle?
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Gott_provod_mrazek.jpg
27. 09. 2012 | 17:20

ld napsal(a):

občané mimo jakékoli podezření,

tak to vidíte. Já byl taky na fotce vlevo úplně nahoře, ale v té poslední reklamě na Gambrinus.
Foto je na samém konci této povedené skeče.
27. 09. 2012 | 17:25

Občan napsal(a):

Pak jsou ještě tyhle:
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Frantisek-mrazek-karel-gott.jpg
http://necyklopedie.wikia.com/wiki/Soubor:Mrazek-gott.jpg

Ale možná tehdy skutečně někteří netušili, s čím mají co do činění...
27. 09. 2012 | 17:27

ld napsal(a):

Občan,

ten chlápek s polovinou obličeje je prý Lájos Bács. Jenže soudce to tehdy jako důkaz jeho existence nechtěl přijmout.
:-)
27. 09. 2012 | 17:32

Občan napsal(a):

Ona tedy není úplně bez zajímavosti ani další kariéra bývalých PP. Zvláště oblíbeným oborem je pro ně konkursní a insolvenční správcovství. Přeborníkem v tom je Novotný...
Ten také podnikal (a krachoval) s Petříkem Bendlů.

Což je další paradox - bankrotáři se v této podivné zemi klidně mohou stávat konkursními správci a nikoho to netankuje. Jinde by nafasovali minimálně zákaz podnikání....
27. 09. 2012 | 17:51

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
No to se občas stane - že jeden něco podepíše a pak se diví, co to podepsal za blbost.
Kdysi dávno se prý takhle vykrucovali i jistí pánové před norimberským soudem...že prý jim to podstrčila sekretářka - že oni jako nic, že prostě to ta kulhavá úřednická kobyla - že to bylo pod návalem práce.
Todle bych mu proto nevyčítal - spíš by mě zajímalo, jestli už hlodá i jinde - než jen u Lojzka a Pepka v garáži. Ten červíček.
Anebo jestli dá spíše na ministra vnitra - co jako on na to případné hlodání i v řadách jeho soudruhů...to víte - hypotéka sice splacená je - ale do důchodu daleko - však i ti kandidáti z řad KDU ČSL mají na bilbórdech napsáno :
" Chcete snad v důchodu živořit ? - My teda ne !!!"
(taky se divím, že se pod to podepsali a takový silně ironizující slogan zaplatili...zřejmě mají též hodně práce a zaměstnávají mnoho nezodpovědných sekretářek)
27. 09. 2012 | 17:55

šašek z Jihlavy napsal(a):

Podle vizáže se mi pan Lessy jako policajt zamlouval, do zákulisí ale nevidím. Jen mi připadá divné, že ho ministr Kubice propustil ze služebního poměru, což asi obnáší odepření výsluhy(renty) a tp mi příjde sprosté, po tolika letech služby. Nebo to je pane Tošovský vpo5ádku?
27. 09. 2012 | 18:57

Lex napsal(a):

český maloměšťák
Tak to já jsem věděl o jednom, taky mu na úhradu bytu jakoby scházel milión, a přestože to myslel upřímně a prý si půjčil od strejdy Vika, Mirda Kalousků do něj ve Sněmovně kloval a kloval (jak už to kalousové umějí), až se ten majitel bytu zpakoval.
No, a pak vyšlo najevo, že to nebyl strejda Vik, ale strejda Chrenek.
Ten samý, co mu pak pravotočiví následníci u vesla poslední den platnosti zákona schválili fúzi zdravotních pojišťoven (mezitím zkrachoval tu Moravia energo, že, s dluhem jenom nějakých pět mld. korun), no a teď už disponuje řáckou porcí nejen zdravotního pojištění, ale i zdravotnických zařízení (nevím jestli Třinecké železárny jsou vedlejšák), a schyluje se k řízené zdravotní péči v ČR.
Asi ten Standa Grossů udělal chybu, že to za sebe nenechal udělat sekretariáty, kde třeba ty báby mohly šáhnout na blbý ferman.
Jó, to jsou paradoxy, paně Vaněk!
27. 09. 2012 | 20:38

ld napsal(a):

Ahoj Lexi,

rád vidím, že jsou Tvoje příspěvky zde četnější. Znamená to obrat na lepší časy?
27. 09. 2012 | 20:43

Maximus napsal(a):

Lex
č.m.

Nejlépe se vypořádal s otázkou novinářů, jak přišel k velkým penězům bývalý slovenský ministr Ducký. Prostě odpověděl, že ty miliony vyhrál v kartách! A bylo vymalováno! Sice ho potom jaksi někdo zastřelil, ale to už je vedlejší. Slováci jsou prostě takový přírodnější lidi! (-:
27. 09. 2012 | 20:49

Maximus napsal(a):

Dodatek.

Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí. Možná to nevíte, ale ještě nedávno a možná, že i napořád je skutečným majitelem bývalé firmy Barvy&Laky v Praze 10 na Průmyslové, Vládík Mečiarů. Ten přírodní Yetty z Tater co se proslavil větičkou k novináři: Já ti jednu trepněm ty somárisko!
27. 09. 2012 | 20:54

ld napsal(a):

šašek z Jihlavy,

jo, ten vyhazov finančně hodně zabolel. Mám pocit, že když odchází policista na vlastní žádost, dostává cca 5 platů. Což může u tohoto vysokého funkcionáře činit i 0,5 milionu. Protože je Lessy mlád, tak by do starobního důchodu při jeho odchodu k tomuto období pobíral rentu dle mého odhadu ke 40 tisícům Kč/měsíc, což by v jeho případě trvalo 1/4 století. Lze tedy dopočítat, že přišel o 12000000 Kč brutto, a to nepočítám ty "odchodné" platy. Z toho se už hlava zatočí...
27. 09. 2012 | 20:59

Lex napsal(a):

ld
Ahoj, příteli!
Nevím, jestli tady jsou moje příspěvky čtenější, to je mi jedno. Přišel jsem tu po hodně dlouhé době náhodu k Ceplovi, však víš. A teď mě zaujal ten Tošovský, přesněji ta představa "policajta".
Je mi vcelku jedno, co si kdo o mých komentářích myslí (no, jedno, ješitní jsme všichni), s nikým se nemíním hádat a také jsem dost starý na to, abych už měl "hotové názory" a nemusel je měnit podle názoru jiných, kterým samozřejmě neupírám právo na ně (zejména, jsou-li argumentačně validní, štěky a útoky přehlížím).
Jo, a Lessy a mladý? Ono 48 už není až takové mládí. Nicméně nemám obavy, že by musel na pracák na podporu. Myslím, že pokud nebude reinsalován, že bude někde něco dělat tak asi za trojnásobek platu PP. Civil si dokáže zaplatit lidi, co něčeho dosáhli. Ale zase to nemá jisté.
Maximus
Těch výroků majitele těch Barev a laků bylo více. Ladislavu Špačkovi v roce 1990, kdy byl Špaček ještě novinářem řekl: "Ja ti skopem prdel, ty sviniar jeden".
Mě více zaujalo to sdělení reportérovi TV JOJ v roce 2002, když se ho zeptal, odkud vzal 40 miliónů na koupi penzionu Elektra "Ešte raz sa ma to opýtaš, takú ti jebnem, že sa nespamätáš,".
Nicméně i v našich luzích a hájích se pohybují tací, co nekecají a přímo fackují (udeří) - ať už novináře, jako kdysi Topolánek, nebo Kalousek, který touto cestou "vychovává drzé spratky".
A pokud jde o toho Duckého a karty, znáte to, zase asi neměl štěstí v lásce, třeba mu zahýbala stará. Taky záleží co hrál a kde. Já jsem v mládí hrával u nás v hospodě mariáš a taroky a při dlouhodobém průměru nula od nuly pošla.
No, ale také mě (zatím) nezastřelili - a vlastně, proč by měli. Nic nemám.
Zato večer v klidu uléhám, že mě v noci nevzbudí nikdo v koženém kabátě.
L.
27. 09. 2012 | 21:56

Maximus napsal(a):

Lex

Díky za reakci, ale nesouhlasím s tím, že nic nemáte.
Máte, jste inteligentní a tuším že zřejmě máte rovná záda. Takových lidí moc není.
Dobrou!
27. 09. 2012 | 22:06

šašek z Jihlavy napsal(a):

Lex
Slyšel jsem, že máme dVa dopravní šéfy - vedle sympaťáka Tržila i bývalého šéfa Bambase, prý vyhrál soud a byl v tichosti instalován do nějaké trafiky. NEČEKÁ TO I NA PANA lESSYHO? dVA POLICEJNÍ PREZIDENTI, TO TU ZATÍM NEBYLO.
27. 09. 2012 | 22:12

šašek z Jihlavy napsal(a):

Omlouvám se za překlepy, zapomněl jsem si doma brejle a jsem na cizím compu. Navíc koštujem frankovku a tak to takhle dopadá.
27. 09. 2012 | 22:16

Lex napsal(a):

Maximus
Díky za uznání (jak jsem psal ld-ovi - všichni jsme ješitní, někdo víc, někdo míň, ale všichni).
šašek z Jihlavy
Tak ta informace o Bambasovi mi unikla, našel jsem si to až nyní a je to docela "vousaté", dokonce se totéž týká i Kremela http://www.novinky.cz/krimi/236374-dopravce-a-zbrojarum-veli-nyni-dva-sefove.html
Znáte ten slogan "Svět se v prdel obrací"?
Kdyby to nekolidovalo s Vaším nickem, napsal bych "šaškárna".
"....rudé, si od tej druhéj....!"
L.
27. 09. 2012 | 23:52

ld napsal(a):

Lexi,

Tvé příspěvky jsou čtenější, to v každém případě. Ale mile pojatou přesmyčkou jsem v předchozím vstupu napsal, že jsou i četnější. Jako že častější :-).
A protože - jak říkáš - ješitnosti není nikdy učiněno zadost :-), bylo by fajn, kdyby frekvence Tvého psaní měla vzestupnou křivku.
28. 09. 2012 | 07:47

český maloměšťák napsal(a):

Lex
Že ze ze stlejdy Vika vyklubal stlejda Chrenek ?

To bych také neměl dotyčnému za zlé.
Pro děti je stlejda jako stlejda.
:)
28. 09. 2012 | 09:59

Lex napsal(a):

český maloměšťák
Ono jde o to, jestli to u toho našeho současného „Würmchen“ nebyl hodný stlejda, ale jedna hodná teta.
L.
28. 09. 2012 | 10:14

T.Paine napsal(a):

Quis custodiet ipsos custodes? Kdo hlida hlidace ?

Predseda vlady Necas rika, ze parta policejnich plukovniku nebude rozhodovat o vlade, ministr financi Kalousek beztrestne vyhrozuje policejnimu prezidentovi aneb jak funguje sametova neodiktatura.

Policejni prezident Lessy je nasledne na hodinu vyhozen ministrem vnitra Kubicem na dlazbu jen proto, ze si dovolil vysetrovat zlodejiny v nejvyssich patrech vlady a parlamentu. Exemplarni potrestani a vystraha vsem policistum, kteri by se opovazili o neco podobneho.

Jak volit a odvolavat prezidenta policie, ktery slouzi a pomaha obcanum, nikoliv zlodejum v habitu politiku, kmotru a statnich uradniku ?

1.Nejlepsi varianta:
Prima volba obcany na 4 roky.
Moznost odvolani pouze v predcasnych volbach na zaklade petice X % opravnenych volicu, napr. 4 % = 334 240 obcanu (8 356 004 * 0.04).

Nemozne ? Uz priblizne 200 let voli obcane ve 48 statech USA svoje serify primo, ve 41 z nich na dobu 4 let.

2.Horsi varianta:
Na navrh prezidenta republiky zvolen nadpolovicni vetsinou VSECH 81 senatoru, nikoli pouze pritomnymi 27 senatory, taktez na 4 roky.
Odvolan nadpolovicni vetsinou VSECH 81 senatoru na navrh prezidenta republiky nebo na navrh jedne tretiny VSECH senatoru (1/3 = 27 senatoru).

3.Nejhorsi varianta:
Jmenovan, nikoliv volen, a odvolavan stranickym ministrem vnitra, ktery je taktez jmenovan do funkce a existuje bez odpovednosti obcanum nebo jejich volenym zastupcum.
29. 09. 2012 | 16:41

Radovan napsal(a):

Neštěstí pro národ, ale ten 9 milionový, ne českou smetánku a zbohatlíky, co tu zemi vyplenili. Česká inteligence nemá mnoho chytrých lidí, kteří se nezaprodali tomuto modrému režimu. Nechápu, jak inteligenta mohou zblbnout prachy, to už musí být nemoc.A říkat, že je lepší doba, to je velká lež, jen oni mají ohromné příjmy.Láska k prachům to je nemoc jako rakovina a to léči docent Chocholoušek, Vezměte si herce, tam asi ani mezi střední generaci nenajdete normálního herce, který by řekl, je tu svinstvo, tohle jsme 17. listopadu nechtěli. Ti jsou nemocí z peněz už doživotně postiženi. Nebo různí pisálkové a rádobyrežiséři, ve svých dílech komolí historii, jen aby se zavděčili modrému režimu. Nejhorší je,že na vysokých školách škodí profesoři modrouvousi, zřejmě jim jde zase o koryta a cpou do studentů věci, kterí se nikdy nestaly. Tito farizejové i v TV uplatňují své zkomolené modré názory, aby na sebe upozornili a dostali se do modré politiky. Kam ta česká inteligence kráčí ? Quo vadis? Do pekel., V roce všichni chtěli změnu, ale co modrá parta s Klausem nabídla : zlodějskou privatizaci, podvody, kmotry, vraždy a mrtvoly v přehradách, dnes zase našli po 8 letech jednoho podnikatele v přehradě a to jich bylo několik desítek. 100 sebevražd měsíčně, spokojený občan se nezabije. Je třeba to změnit, modrá parta zuří, pomlovvá, vyje, ale raději by měla balit kufry za odletět za Krejčířem. Teď opět kníže prlí v TV a nabádá, aby lidé volil pravici, ale pozdě kníže, měl jsi nabádat své modré kmotr dříve, měl jsi jim říct ať netunelují a myslí na lidi na své koryta. Ach jo !!!!!!!!!!!
19. 10. 2012 | 17:37

Ales napsal(a):

O osudech dětí rozhodují zločinci

Ing. Aleš Hodina
Psycholožka Alena Uváčiková, nechvalně známá svými posudky očerňujícími rozvedené táty, stojí nyní sama před soudem. Navíc vyplulo na povrch, že již dříve byla odsouzená pro jiný trestný čin. Vyhrožovala usmrcením a ublížením na zdraví soudkyni a státní zástupkyni.

Nyní je souzena pro křivou výpověď - jak jinak, než proti rozvedenému otci. O jejím řádění v rozvodových sporech se vyprávějí legendy. Z dřívějšího rozsudku nad ní se mimo jiné dočteme: „Užívá antidepresiva po dobu několika roků, přičemž se kromě těžkých depresí cítí zdráva.“

Smutné je, že psychologické posudky takových Uváčikových často rozhodují o tom, komu bude dítě svěřeno do výchovy a jak se s ním druhý rodič bude či nebude moci alespoň stýkat. Uváčiková je ale jen špičkou ledovce. I další psychologové se propůjčují k tomu, aby odstavili jednoho z rodičů od výchovy dětí. Jen při tom nevyhrožují soudkyním smrtí - o to jsou dětem nebezpečnější.

Zločiny na duši dítěte nemají sazbu v trestním zákoníku. Podílejí se na nich i sociální pracovnice, které navrhují svěření dítěte „samozřejmě do péče matky“, jež rozbila rodinu. Podílejí se na nich i soudkyně, které takové návrhy schvalují.

Jediná cesta, jak jim v tom zabránit, je nedat jim k tomu prostor. Když už se rodiče rozejdou, svěřit děti do střídavé výchovy a ponechat jim péči obou rodičů. Bez posudků, bez hledání „lepšího rodiče“ a hlavně bez možnosti štvaním proti druhému rodiči si jakkoliv pomoci.

Když tyto děti přicházely na svět, také k tomu nikdo rodičům nevystavoval posudky a nerozhodoval, jestli je lepší vajíčko, nebo spermie.
01. 01. 2013 | 22:37

Danielrila napsal(a):

Hello. And Bye.

http://somepaydaylounz.com - mr fitz
27. 02. 2014 | 11:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy