Otevřená data pomáhají řídit stát jako firmu
Ve svém nedávném zásadním projevu na téma 'Je to nějaký firmy, která patří do holdingu', se ministr financí pochválil mimo jiné za otevírání dat a za vítězství aplikace Supervizor v soutěži Společně otevíráme data, kterou pořádá Fond Otakara Motejla. S tématem projevu to sice vůbec nesouviselo, ale pochvalu si ministerstvo zaslouží. A velkou.
Mapování kriminality po česku: Máme za sebou zlomový rok?
Dnes je tomu přesně rok, kdy jsme spustili první verzi internetové mapy kriminality. Za tu dobu se odehrála i spousta jiných dobrých věcí a v oblasti policejních dat se trochu “hnuly ledy”. Hned z několika směrů se v posledním roce podařilo prošlapat cestu k tomu, aby policejní informace sloužily více lidem - policistům i “civilistům”. Ale popořádku.
Justice nabírá sebevědomí. A je zle.
Podle vyjádření politiků a bývalých politiků se zdá, že justice jedná jak utržená ze řetězu. Topolánek mluví o justiční juntě, premiér Nečas o účelovém přesouvání dozoru nad vyšetřováním, ministr Blažek se chystá přezkoumávat postup policie, Václav Klaus je jako obvykle zděšen. Ano, je to otřesné - policie si najednou dělá, co chce (státní zatupitelství) a co povolí soud.
Četník se má bát jen svého svědomí. A parlamentních voleb
Pamatujete si ještě, za jakých okolností opouštěli policejní prezidenti v minulosti svůj post?
V příběhu odvolání Lessyho nejsou vítězové, jenom poražení
Policejní variace na hru „jeden musí z kola ven“ včera skončila. Petr Lessy byl odejit z postu policejního prezidenta. Kubice sice dosáhl svého, ale rozhodně nemá co slavit. Lessy svou hru totiž hrál dobře - a ke dnu tak stahuje i Kubiceho.
Letní idyla vlády boje proti korupci
Politikové si na léto obvykle nechávají politické „špeky“, tedy témata, která se před veřejností těžko obhajují. Veřejnost je totiž u vody a na politiku nemá čas, čím dál tím více asi ani chuť. Do září se pak vstupuje bojem o rozpočet a letní politické hříchy jsou rázem zapomenuty. Rozpočtová odpovědnost vlády tedy přes léto může zůstat stranou; o to více se do popředí dere druhá vládní priorita – boj proti korupci.
Pokus ulehčit policistům od zbytečného papírování na obzoru. Vyjde tentokrát?
Před nedávnem médii probleskla informace o tom, že policie by měla v budoucnu přestat vyšetřovat méně závažné trestné činy, pokud nebude předem znám jejich pachatel. Podle autora návrhu - ministerstva vnitra - je to ale trochu jinak: Policie nemá rezignovat na vyšetřování, pouze by v odůvodněných případech nezahájila trestní řízení. O co tedy v návrhu vlastně jde?
Veřejná kontrola policie nově a lépe? Výstupy březnového BlueCafe
Co bude dělat Generální inspekce bezpečnostních sborů, aby přesvědčila veřejnost i bezpečnostní sbory, že nestranně a aktivně odhaluje a vyšetřuje trestnou činnost jejich příslušníků? Jak k tomu využije svůj nový kabát, úkoly a pravomoci? A jaké jsou limity snahy stát se důvěryhodným partnerem veřejnosti i bezpečnostních sborů? Na tyto i další otázky měla odpovědět březnová debata z cyklu BlueCafe. Níže je výběr toho nejpodstatnějšího v textovém shrnutí, ve videosestřihu a na fotografiích.
Jak moc veřejná má být veřejná kontrola bezpečnostních sborů?
Od začátku ledna máme nový inspekční orgán pro policisty, celníky a vězeňskou službu – Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS). Média si inspekce výrazněji všimla za poslední půlrok snad dvakrát. Poprvé, když ve velkém řešila, že „nás“, lid, budou na silnici zastavovat inspektoři a jestli doopravdy můžou. Podruhé, když byl jejím prozatímním ředitelem jmenován někdejší náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Zda a jak si GIBS budou všímat média (a s nimi i veřejnost) v budoucnu, může velmi ovlivnit sama inspekce. A pomoci by k tomu mohly i některé nové zákonem uložené úkoly.
O autorovi
Ve Fondu Otakara Motejla prosazuje otevírání dat veřejné správy. Otevřená data totiž pomáhají úřadům zjistit, co doopravdy dělají a jak to dělají a nabídnout pak výstupy jejich práce komukoliv dalšímu, kdo s nimi dokáže užitečně nakládat. Dříve pracoval v Otevřené společnosti, o.p.s., kde mimo jiné vytvořil web www.mapakriminality.cz.