Tomanova past
Kromě toho, že se Tomanův návrh vehementně brání zastropování dotací pro příliš velké farmy a částečnému přerozdělení prostředků ve prospěch menších zemědělců, také snižuje přímou platbu na hektar VŠEM zemědělcům o 1000 korun, načež tyto peníze přerozdělí ve prospěch koho? Ve prospěch chovatelů prasat a kuřat.
Těchto firem je celkem asi 300 a co se týče kuřat, půjdou peníze do kapsy nejen Babišovi a holdingu Agrofert, ale také Tomanovu otci, který ovládá společnost Xaverov, předního producenta jednodenních kuřat. Co se týče prasat, v Evropské unii je 20% nadprodukce vepřového, které se tak musí vyvážet. Dotovat tuto výrobu z peněz sebraných všem zemědělcům je nesmysl.
Nová vláda říká v první větě svého programového prohlášení k zemědělství: „Účinněji budeme podporovat malé, střední, začínající a ekologické zemědělce za přispění zejména evropských fondů. Provedeme revize postoje ČR vůči Společné zemědělské politice EU.“
Milá vládo, nenech se prosím zastrašit velkými zemědělci, kteří vyhrožují ztrátou potravinové soběstačnosti Česka, pokud nepřijmete Tomanovu past (která jim hraje do karet). Přihlas se k tomu, k čemu ses před volbami i po volbách nám všem zavázala.
Cesta budoucnosti nejsou obrovské agropodniky válcující krajinu, ale desetitisíce menších farem a hospodářů, kteří se o krajinu, plodiny a zvířata starají s láskou, znalostí místních poměrů a především s osobní odpovědnosti na desetiletí dopředu.
Stačí se podívat, jak jinak vypadá zemědělství v Rakousku, ten rozdíl je vidět zřetelně i z letadla přelétajícího nad hranicemi. Stav českého zemědělství je výsledkem násilné komunistické kolektivizace z 50. let a stále kráčí v jeho stínu. Máme zde pouhých 30 000 zemědělských subjektů, zatímco srovnatelně velké Maďarsko jich má 600 000.
Nenechme následníky bývalých komunistů určovat pravidla hry i 32 let po revoluci. Je třeba podpořit malé, střední a začínající zemědělce, více než velké zavedené agrární podniky, které tendují k monopolizaci. Přišel čas na návrat k normálu a k udržitelné budoucnosti.
***
Více o tématu se můžete dočíst u sedláka Daniela Pitka např. zde či zde.
Otevřený dopis Asociace soukromého zemědělství předsedovi vlády Fialovi najdete zde.
EDIT 12. 1. 19:30: Skvělá zpráva. Vládní koalice změnila Tomanův návrh zemědělské Strategie. Výsledná podoba strategie je kompromisem, který podpoří menší a střední zemědělce a zároveň nepoškodí zemědělce velké.