Depolitizace nebo repolitizace správy státu?

28. 01. 2014 | 21:31
Přečteno 3348 krát
Kdo sleduje politické dění posledních dnů jako divák nikoli lhostejný, a přitom o státní správě něco ví, musí si nutně klást otázku, jak se to s tou depolitizací má ve skutečnosti na rozdíl od toho, co o ní prohlašují a co všem slibují politické špičky.

Je to sotva pár dní, co byla sněmovnou v prvním čtení protlačena narychlo spíchnutá a proto nedopečená novela zákona o státní službě, údajně jako základní pilíř a nástroj depolitizace státní správy, k němuž se dnes nadšeně hlásí i ti, kdo uvedení původního zákona z roku 2002 do života zdatně brzdili po více než deset let.

A už tu máme nové divadelní představení v přímém televizním přenosu. Služební zákon v těchto dnech nikoho nezajímá, na jeho dodělání k politicky průchozí a v parlamentu prohlasovatelné verzi bude přece dost času. Teď došlo na lámání chleba, rozdělují se pozice, právě teď a rychle, a s nimi vliv na další pozice, přidělování obřích fondů a zakázek, a uplatňování partajních zájmů nikoli jen plamennými slovy, nýbrž hmatatelnými činy. A přes všechny svatosvaté přísliby urychlené depolitizace státu jsme zase tam, kde jsme už vícekrát byli, a odkud jsme se vlastně nikdy nevyhrabali.

Dnes už tradiční koaliční kšeftování s posty ministerských náměstků je v plném proudu, lze říci, že přímo kulminuje, byť se dnes už asi nikdo nepřiblíží k výkonu ministra Gandaloviče, který si svého času do vedení ministerstva zemědělství údajně přivedl 35 "svých" lidí. Partaje i političtí komentátoři si koaliční handly zjevně vychutnávají a radostně televizním divákům předvádějí, jak dobře jim to jde. Vytahují se staré zvyklosti a nepsaná pravidla partajokratické demokracie, jako je "křížové pravidlo" (nárok na místa náměstků všude, kde partaj nemá ministra), role "styčného důstojníka" či potřeba mít "stálé informátory na všech ministerstvech" pro "posílení koaliční harmonie a jednoty". Opakovaně slyšíme prohlášení o "koaličních resortech", o "našich ministerstvech", či o tom, že ta či ona strana má "přímou odpovědnost za jí patřící resort", protože ji tam "poslali voliči" (sic!), a dokonce o potřebě mít nějakého vlastního náměstka proto, aby i drobná koaliční partaj mohla "hrát důstojnou roli" na všech ministerstvech.

Ani slovo o státních a národních potřebách a zájmech, o služebním tajemství ve vrcholném řízení státu, nebo o tom, že ani absolutní vítěz voleb nezískal více než 13% hlasů registrovaných voličů, tedy má ke všemu jen velmi skromný madát, a že by na místě byla velká pokora u všech zúčastněných !

Zejména se však ukazuje, a to je zřejmě to nejdůležitější, jak málo se dá čekat od nového služebního zákona, pokud se radikálně nepřehodnotí a nezreformuje unikátní český model organizace řízení ministerstev. Je marné usilovat o depolitizaci nižších článků, je-li permanentně až nemravně zpolitizováváno, přenáměstkováno, přeporadcováno a partajním i individuálním zájmům podřizováno vrcholné vedení. Současná tendence je bohužel taková, že by v čele ministerstev mohl vzniknout a být zabetonován nejasný propletenec nejvyšších řídicích funkcí (ministra jako hlavu nepočítaje) – zaprvé politický první náměstek, jakési ministrovo druhé já; zadruhé údajně "nepolitičtí" avšak partajemi protlačovaní a garantovaní odborní náměstci; zatřetí státní tajemník jako jakýsi takynáměstek s nejasnou pravomocí avšak širokou odpovědností (nechtěl bych sedět v jeho křesle); začtvrté sekční šéfové či vrchní ředitelé v čele velkých úseků (na nichž toho bude spočívat nejvíce a na něž budou náměstci s chutí svalovat odpovědnost); a zapáté samozřejmě plejáda všudypřítomných ministerských "poradců" blíže nedefinovaného profilu a zadání, avšak s nulovou odpovědností.

Vyjasnění a uznání nutnosti radikálně zreformovat dlouhodobě neudržitelnou situaci ve vrcholném řízení ministerstev, která státní správu trvale poškozuje, by mělo být jedním z hlavních výsledků současného koaličního handlování s pozicemi náměstků. Propásne se i tato příležitost?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wbagrden napsal(a):

Budu neustále opakovat, zákom sem či tam, ale v česku dál existují lidi co navzdory politikům furt něco doopravdy dělají.
Veselé krizování.
http://ateo.cz/f/images/l/Laurel-HardyZeman-Sobotka.jpg
28. 01. 2014 | 21:43

Alfa napsal(a):

Dík za komentář, charakterizující naši nechutnou současnost.
Jak se to liší od komentářů Peheho aj. zdeformovaných a někomu poplatných "komentátorů".
28. 01. 2014 | 21:52

líný černý pes napsal(a):

Z jistého ministerstva od obyčejné kancelářské krysy jsem se dověděla, že obyčejným úředníkům je šuma fuk, kdo je ministrem, protože než se probuzeruje až k nim dolů, je ministerm zas někdo jiný, kdo opět nic neví, ničemu narozumí a nakonec se ani moc o práci nezajímá, natož o kancelářské krysy. A tyto myšky v klidu pracují, vyřizují potřebné a nechají ministry plynout časem. Kdyby byli úředníci nesmrtelní, jsou tam snad od dob c.k. monarchie a pracují stále sstejně.
28. 01. 2014 | 22:04

Firefly napsal(a):

Pro mě za mě, ať i kterýkoliv ministr přivede od úřadu 35 svých lidí. S jedinou podmínkou.

Že to budou jediní zaměstnanci toho ministerstva.
28. 01. 2014 | 22:33

xx napsal(a):

líný černý pes: seriál jistě pane ministře - průměrný ministr vydrží ve své pozici 11 měsíců. Kdežto my zde spolu budeme pracovat ještě hezkou řádku let Bernarde. ;)

Lidi tu vychvalují systém, který právě známý britský satirický seriál Jistě pane ministře podrobuje zdrcující kritice. Stálý tajemník ministerstva s definitivou a jistý si v kramflecích politického ministra spolehlivě vyšachuje ve všech důležitých rozhodnutích. Samotný ministr je bezmocný a k tomu aby něco prosadil, potřebuje aparát ministerstva, který fakticky řídí stálý tajemník.

Takže stačí se kamarádit se stálým tajemníkem a pak už vám jsou všechny politické strany a jejich komedianti ukradení. Odpadne nutnost financovat kampaně politických stran, vše se zjednodušší. Lobbysmus se přesune na úřad a zaměří se na stálé tajemníky, a jednou zlobovaný stálý tajemník je pak zlatý důl.

Dobře to mají vymyšlené a nedivím se politikům, že se toho brání.

Tímto systémem budou politici dokonale vykastrovaní a zbude jim jen ta role šašků pro veřejnost.
28. 01. 2014 | 23:16

Twist napsal(a):

Koho ta ministerstva zaměstnávají? Například lidi z problémových oblastí? Nikoliv, lidi, kteří si žijí jako prasata a o problémech nic nevědí nebo o nich nechtějí ani slyšet ani vidět. Tedy například z Prahy.
29. 01. 2014 | 03:17

Maximus napsal(a):

Těrazky som pán ministr,
tak si pozor dejte,
spolknu vše jak kanistr,
moc a prachy mi dejte!

Jedno je však dnes zcela jisté,
modrý, oranž, fialový či Jehovisté,
hlavně moc a hrabat pod sebe,
občane mne nezajímáš, ty balvane!

Nejdřív Buran, pak Péťa Nagy nebo rovnátko,
je to fakt jedna parta dnes zakrátko.
Zbývá jen trochu malinkatá malá naděje,
že snad Andrej chce vážně jít na ty zloděje,
Ale to je naděje opravdu asi tak stejná,
jako šlápnout v Krkonoších do Yettyho lejna!

Pak je tam ješte jeden úhel pohledu,
napsat to ale tak, aby to jeden nesmázl,
prostě nedovedu.
Je to košer parta lidí co hájí naše cikány
a co má vždy své lidi připravené do vlády.
Jak tak koukám na jejich zastoupení v nové partě,
jeden, dva, tři...sakra, že sem se nedal k té chartě!

A tak smutně koukám kam to vlastně vede,
to je přece známé, no přeci do zadele!
29. 01. 2014 | 07:05

Ládik!!! napsal(a):

I poslední asistentka kopistky v poslední obci je vysoká politická funkce, mající kořeny v KSČ.
29. 01. 2014 | 08:05

Ládik!!! napsal(a):

Pro ministra není ani důležité znát, kde je onen barák s kanclem - doveze ho tam šofér. Důležitější je denní rozvrh - snídaně, oběd, večeře - a nějaké otravování se z nějakými kojoty mezi tím. A nejdůležitěší - co kdo přinese do budoucna. Důležité je stýkat se jen s lidmi, ze kterých je prospěch. Ostatní jsou marní.
29. 01. 2014 | 08:09

Pepa Řepa napsal(a):

V uzavřeném Mitsubishi
chcíply mi v tom hicu myši.
Já mám holku z Madridu,
když si sundá hadry, jdu.
Běžela myška okolo bříška.
šup do pupíčka!

konečně už budou fšici
naši eurotajemníci
pan Barroso nařídí
tajemník to zařídí
29. 01. 2014 | 08:13

Maximus napsal(a):

Pepa Řepa

Máte to Pepíku, přece jen jemnější a poetičtejší,
asi jste uvnitř jemný člověk a koukám, že na to pořád myslíte, mě to drží taky, ale už se líbím jen těm dámám nad 50 a pod 15 let a to není ono. (-:
Hezký den.
29. 01. 2014 | 08:49

Pavel13 napsal(a):

Když si strany (nebo sám prezident) rozdělují ministerstva, mají problém najít někoho, kdo má o resortu páru, je schopen projít lustracemi a chce to vůbec dělat. Na náměstky informátory(donašeče) je vždy lidí dost, lustrací netřeba. Nelze pochybovat o dostatečné kvalifikaci pro výkon této činnosti. Tato profese u nás byla vždy na vysoké úrovni.
29. 01. 2014 | 08:50

Maximus napsal(a):

Ještě se mi líbí to slůvko:
depolitizace
...
deprivace
devastace
derivace
deprese
depilace
deklinace
dekomunizace
dekompozice
destilace
denotace
denudace
dešifrace
denunciace
démonizace
debilizace

Uff, cigán řekni lokomotiva!
Aj také lahké slovo... okolokomína.
cikán řekni Kennedy!
Aj také lahké slovo... kedynekedy.
29. 01. 2014 | 08:59

Pavel13 napsal(a):

:Maximus
Demence?
29. 01. 2014 | 09:08

Pepa Řepa napsal(a):

Sklepáci kdysi hráli Na Chmelnici DEKLAUNIZACI-
To bylo před tím vejbuchem, někdo dal pade někdo stovku a Milan Štajdler ještě netočil přiblblé sitcomy.
29. 01. 2014 | 09:16

Maximus napsal(a):

Pavel13

Já to tušil! Dostal jste mě.

P.S.
A mám i dehaluncinace, před chvikou se tady objevil článek Candoleho a najednou zmizel jako pára nad hrncem.
29. 01. 2014 | 09:21

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

Zloději jsou samozřejmě jedni z nejpodezřívavajěích lidí /sklon soudit druhé dle sebe je poměrně rozšířená lidská vlastnost/. A proto věří tomu, že když budou jiným zlodějům koukat na ruce - tak si zajistí větší klid / napžíklad k tomu, aby sami mohli v poho krást/.
V součtu se to ale může vybarvit jako přínos pro ty, co jsou okrádáni - jde o jakousi samopolicii.

Ovšem na základě znalosti historických politických realií je celkem oprávněné soudit, že půjde zejména o sbírání špíny na partnera - a ve správném okamžiku /před volbama/ se s tou špínou vyrukuje na veřejnost.

Smutně zábavný večírek se rozjíždí na plno, masky byly rozdány, účet jako vždy zaplatí občané.
29. 01. 2014 | 10:47

fikus napsal(a):

Zbavit státní správu závislosti by mohlo ušetřit odpojení koryt, případně vidle v politikově zadku. Když si to volič nechá pořád líbit a divadlem se baví proč ne. Cílem takového hospodaření je jenom jedno = buben. Kdo neustále chce zvyšovat daňovou zátěž = neumí hospodařit, ale umí kecat.
Sedlák by kecáním ovšem nezasel a nesklidil, leda by byl jenom tiskovým mluvčím čaledínů a děveček kterým ovšem nepatří nic. A tak si tady žijeme.
29. 01. 2014 | 12:35

Rudi Koutek napsal(a):

To je to Recko, pred kterym nekteri strasi.
29. 01. 2014 | 13:04

Náhodný čtenář napsal(a):

Inu, vše na toto téma již bylo popsáno v románu Zvonokosy, výstižně a nadčasově. Nic se zatím nezměnilo.
29. 01. 2014 | 21:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy