Výběr eurokomisaře: Jedinečná příležitost udělat něco pro EU

02. 06. 2014 | 17:58
Přečteno 3569 krát
Relativní slabost Evropské komise jako řídicího orgánu Unie a jejího aparátu je chronická nemoc, která ve svých důsledcích postihuje celou Evropu. Mohou za to především vlády a za nimi stojící vládní partaje, které často neuvažují jako Evropané a státníci, nýbrž spíše jako nacionalisté a politikáři, a v bruselských pozicích vidí především nástroj pro uplatňování svých vlastních zájmů. Bruselská byrokracie je taková, jakou si ji členské země vypěstovaly.

Cesta ze současných potíží EU bude však ovlivněna především kvalitou, akceschopností a chováním nové Evropské komise. Nejvyšší orgán Evropské unie - Rada EU, která se skládá z hlav států – se schází pouze několikrát za rok ke krátkým jednáním na nejvyšší úrovni, může tedy dávat široké zásadní direktivy, pokud se na nich dohodne, někdo však musí všechno předem připravit a předjednat, a přijatá rozhodnutí uvádět do života. Evropský parlament je obrovské mnohojazyčné diskuzní a hlasovací forum, mezi jehož rostoucí pravomoci patří sice i schvalování předsedy a celého složení Evropské komise, není to však těleso pro koncepční ani operativní práci. Rozhodujícím nositelem evropského projektu je a bude i nadále Evropská komise se svým multisektorovým odborným aparátem.

Pro českou vládu je proto výběr eurokomisaře roku 2014 příležitost zcela výjimečná. Je to příležitost demonstrovat naprosto jasně, že nová vládní koalice se distancuje od zapšklého euroskepticismu a eurokverulanství, jímž byl vztah ČR k Evropské unii silně poznamenán až do pádu Nečasovy vlády. Je to příležitost ukázat, že umíme nejen chytrácky "čerpat" a zároveň k tomu halasně kritizovat, ale také pro Evropu něco udělat v její současné nelehké situaci.

Tomu by měl odpovídat i způsob výběru nového českého kandidáta na pozici eurokomisaře. Kvalitní a akceschopnou Komisi nelze sestavit, předloží-li každá z 28 vyzvaných vlád jen jednoho kandidáta, vybraného především podle jejích vlastních a ne podle celoevropských kritérií a priorit. Minimem by měla být nabídka aspoň tří ale raději více kandidátů, s doporučeným avšak nevynucovaným pořadím a s vyjádřením ochoty jednat o kandidátech dále, pokud by se z národních předvýběrů dělná Komise sestavit nedala.

Souhrnným kritériem pro výběr kandidáta by pak měla být jeho schopnost zastávat nikoliv pouze politickou nýbrž odbornou a správní/řídicí funkci na nejvyšší mezinárodní úrovni. Tento požadavek lze samozřejmě rozložit na složky, z nichž hlavní lze stručně charakterizovat takto:

· Výborná pracovní znalost angličtiny a pokud možno i němčiny a francouzštiny (znalost prokázaná, nikoliv pouze deklarovaná)

· Určité mezinárodní zkušenosti, schopnost vést, koordinovat a řídit jednání na mezinárodní úrovni a ve vícekulturním prostředí

· Vysoká odbornost v oblasti, pro kterou je kandidát navrhován (rozumí se tím samozřejmě odbornost koncepční a sektorová, nikoliv úzká odbornost na malém technickém úseku)

· Zkušenosti s řízením a správou na vyšší úrovni ve veřejném i/anebo v soukromém sektoru

· Žádný kostlivec ve skříni a pevný charakter (kandidáti budou nejen "grilováni" Evropským parlamentem, nýbrž musí být předem připraveni na obrovské politické i komerční lobbistické tlaky všeho druhu včetně pokusů o vydírání)

· Žádný ideologicky příliš vyhraněný, netolerantní a spolupráce a kompromisů s protistranou neschopný kandidát, zvyklý na válcování opozice – vždyť povaha Evropy je taková, že dlouhodobě mohou fungovat jen principy "velké koalice". Na hlavní problémy Evropy nejsou totiž žádné jednostranné levicové nebo pravicové recepty bez ohledu na to, co dnes ta či ona evropská vláda nebo partaj proklamuje.

Je správné mít tolik požadavků, když to zřejmě zužuje možnost výběru a klade velké nároky na národní vlády, které jsou zvyklé své kandidáty posuzovat a navrhovat spíše podle svých národních než mezinárodních měřítek? Je to nutné proto, že se jedná o řídicí a koncepční práci na nejvyšší úrovni v Evropě procházející krizí a čelící stále novým rizikům a nájezdům. Není přehnané požadovat, aby nová Evropská komise měla i kompetence krizového řízení aspoň na některých citlivých úsecích, jako jsou energie, finance a daně, státní zadluženost, mezikontinentální kooperace a konkurence, perspektivy Evropy v globální ekonomice, chronická vysoká nezaměstnanost, přistěhovalectví apod.

Vhodní kandidáti v ČR samozřejmě existují, byť jich zřejmě desítky nebudou. Musí však být politická vůle a schopnost je najít. Tomu bohužel nenasvědčuje už nastartovaný a před televizí přehrávaný proces výběru eurokomisaře, k němuž se média hned nadšeně připojila místo aby politikům naznačila, že obehraná písnička o "jejich nejlepším kandidátovi" a o slabinách ostatních koaličních kandidátů dnes už není až tak zajímavá a že mezi počtem právě získaných mandátů v Evropském parlamentu a pozicí nového eurokomisaře není žádná smysluplná souvislost.

A tak tu máme soutěž o eurokomisaře, nikoliv mezi více kandidáty podle vládou definovaných náročných a pokud možno politicky neutrálních objektivních kritérií, ale mezi koaličními partnery prosazujícími své předvybrané vyvolence jako ty nejlepší. Rozehrává se známá hra, v níž má každá partaj nejlepšího kandidáta a hraje se o to, kdo ze všech nejlepších vybere toho nejvíce nejlepšího. Partajní kritéria a zájmy jsou opět až na prvním místě a ještě jsme neslyšeli argument, že český kandidát na místo eurokomisaře půjde do Bruselu sloužit výhradně celoevropským zájmům a rozhodně ne proto, aby tam plnil příkazy svého státu nebo dokonce nějakého partajního grémia.

Nikdo se také dosud nepokusil vysvětlit, co by kandidáti měli umět jako minimum a co jako optimum, co kdo může opravdu přinést vládě EU a celé Evropě, v jakých oblastech je naše republika zvláště silná a co v nich díky tomu může udělat pro celou Unii, co od nás potřebuje designovaný předseda nové Evropské komise a jak mu usnadníme nebo ztížíme obsazování jednotlivých resortů nejvhodnějšími kandidáty atd. atd. Začíná to připomínat staronové handly se státními funkcemi na národní úrovni. Nezaslouží si od nás Evropa něco lepšího? A nejsme jí to dlužni?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Nikdo funkci nechce. Proto nekandidovali.
02. 06. 2014 | 18:30

xerox napsal(a):

za nového předsedu evropské komise zvolit vousatou zpěvanku a šmitec ...
za nás slečnu vopěnkovou ...
02. 06. 2014 | 19:06

kormoran napsal(a):

Jak jsem si sahnul na vlastni kuzi opet na CR , rekl bych , ze kazdy prumerny obcan si vezme ctrnactidenni dovolenou k tomu , aby vybral toho spravneho EU komisare)))

Jeste kousek a mao c' Barroso k tomu pristoupi direktivou , dyt rezervy jsou.
Hulcicka z Hradu , taky neco rikal o povinnych volbach , aneb vyber si svobodne svoji pijavici.
02. 06. 2014 | 19:52

kormoran napsal(a):

P.S. God bless England , God bless Nigel Farage.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Vsak cesky Ransdorf by mohl preskocit z EU komisariatu az na "presidenta" , usta na to ma , jednim koutkem evropsky a druhym svahilsky -jednim vrzem.
02. 06. 2014 | 20:07

jojo napsal(a):

Bruselská byrokracie není vypěstovaná lidmi, ale těmi, kteří ovládají západoevropskou
ekonomiku a ti mohou pocházet od bílého muže za velkou louží. A novou evropskou komisi by mohl řídit Špidla, který nezvládne ani řízení městské knihovny. A kritériem
pro výběr kandidáta je jenom loajalita k americkým vládcům světových bank. Čím dřív
se Evropa odtrhne od USA, tím spíše se vyhrabe z bahna a začne demokraticky uvažovat a jednat. To pochopilo již mnoho občanů ČR, na rozdíl od pana Kuberu.
02. 06. 2014 | 20:40

Baba Jaga napsal(a):

Pan Kubr je mnohem větší optimista nežli já. (I když já od doby, co jsem se podívala, co provoz EU stojí, již EU-optimistka nejsem.)
Kdo asi, podle čeho a jak dlouho by ty nové eurokomisaře, navržené jednotlivými zeměmi, vybíral? Že by jich každá země navrhla plný počet - pro každou náplň, co se jim postupně vymýšlí, jak se nám množí?
Možná by potom mohlo být výběrové řízení - mně by věru určitě nevadilo, kdybychom českého eurokomisaře náhodou neměli. Však úředníci by si nejspíše báječně poradili i bez nich.
02. 06. 2014 | 20:41

Petr z Tábora napsal(a):

Na rozdíl od autora se domnívám, že by náš kandidát na eurokomisaře měl být politicky vyprofilovaný, abychom věděli co od něho můžeme očekávat a že by ho měla navrhnout nejúspěšnější strana ve volbách, tedy ANO.
Viděl jsem v televizi před volbami debatu kandidátů na předsedu EK a tedy šéfa zmiňovaného komisaře. Žádné vize či světový nadhled jsem nezaregistroval. K mému překvapení jsem získal dojem, že někteří z našich politiků by tu funkci zvládli přinejmenším stejně.
02. 06. 2014 | 20:55

kormoran napsal(a):

JOJO , dle vaseho komantare jsem nabyl dojmu , ze bila tvare amigrovala spise z ameriky do dnesniho EU nez naopak.
Moc toho o USA nevim, ale z byrokracii evropskeho typu jsem se tam az tak moc nesetkal.))
Vsak nic Vam nebrani k tomu , abyste se pochlubil.

Neco je na rceni , ze pokud si neuklidis hovno pod sebou , neuklidis ho ani po sousedovi.

Este , ze nebyla prokazana pritomnost martanu , jojove by meli opet duvodne podezreni na jejich vliv. Ale toho si nevsimejte ! Jako tu nejsem.
02. 06. 2014 | 20:57

čert }:o) napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Nikdo funkci nechce. Proto nekandidovali.
02. 06. 2014 | 18:30
----
já to klidně vezmu
02. 06. 2014 | 21:28

Baba Jaga napsal(a):

To: čert }:o) 21:28
Máte recht - určitě nebudete horší nežli jiní, tak se u vlády přihlaste. Třeba na ČR vyjde právě oblast, která Vám bude nejvíce milá a vyniknete v ní, jak nám to nastínil autor blogu.
02. 06. 2014 | 21:43

pomsta pana H napsal(a):

tak nevím, jestli má nějaký význam se snažit o to, aby nás v bruselu podrbali za ouškem. a my pak zavrtíme ocáskem, že sme konečně správní evropané ???? me se to zdá trapné. navíc v době kdy je británie a francie jednou nohou pryč z EU. myslím, že bychom už meli v naší zemi přestat mluvit o EU jako o nějaké posvatné krávě. me je jedno, jestli jsem správný evropan. za prvé nevím co to je a za druhé me to uráží. EU je moloch, který se dostává do čím dál více problemů a potřebuje rázné reformy, nebo se rozpadne. to samé platí i o našem státu. blížíme se k hranici dluhu 2 biliony.
03. 06. 2014 | 00:41

Medikolog napsal(a):

Hmm, Evropané pane Kubr?

Horem dolem nám EU cpe tlachy o tzv. diskriminaci tu žen (menší plat za stejnou práci než chlapi) málo žen ve vládách.. a v dolech na porubech např., Málo prostředků vyhazovaných za genetické nefachčenky, za přivandrovalce odmítající se v Evropě zařadit, ale usilujících Evropu domršit k obrazu svému pod ochranou a s plnou pomocí EU úřadů...

Evropa, pane Kubr? Tak ať ti komisaři zařídí stejný plat a stejnou penzi za stejnou práci v Německu i v Čechách a prostě v EVROPĚ. Evropské ceny máme, ty nám zařídili po plyšáku bleskem.! A ať ustanovi budoucí společný evropský "unijní" jazyk... a zajistí jeho bezplatnou výuku... A AŤ TO, PROSÍM, NENÍ "AMERIČTINA", jinak se do US (_!_) všichni nevejdeme! Společnou jadernou evropskou armádu, marínu i letectvo považuji za samozřejmost... A až se Spojené Státy Evropské konsolidují a stanou se místem pro dobrý život EVROPANŮ, pak teprve zvažujte o další územní expansi o Turecko a až daleko po něm o krachistány jako je Ukrajina a spol...

Poevropský komisař je totiž jenom ten, pane Kubr, který pracuje pro Evropu pilnou prací pro svůj EVROPSKÝ národ v tradičním EVROPSKÉM SMYSLU SLOVA. Evropa totiž musí být dobrým místem pro všechny pracovité EVROPSKÉ národy.
03. 06. 2014 | 05:44

Ládik!!! napsal(a):

čerte,
ale ty ses nenechal nejdřív zvolit. Měls do toho jít, hodil bych ti to. Kdybys kandidoval za ČSSR (Čertovská strana srandovní republiky), mohls oblafnout minimálně milion voličů a měl bys nejsilnější mandát. Příště.
03. 06. 2014 | 06:17

jarpor napsal(a):

Medikolog

To jste to autorovi "dal".
A právem. Souhlas s Vašimi názory v replice...
Jen dodám - obávám se, že do takové podoby, o které píšete ve své replice se tato EVROPA ještě dlouho nedostane.
Zatímco potkáte-li amíka někde ve světě, na odtázku odkud je, odpoví : Z Ameriky... a teprve pak upřesní zda z Kalifornie či z Idaha... evropan nejprve řekne, že je Francie, z Německa či z Itálie.... To je ten zásadní rozdíl, který ještě dlouho bude platit...

Hezký den
03. 06. 2014 | 07:45

Baba Jaga napsal(a):

To: Ládik!!! 6:17
Eurokomisaři se ale zatím nevolí, ty jmenuje vláda. Takže je spíš divný postup pana Babiše a jeho "nejlepšího" navrhovaného komisaře pana Teličky - kdo ví, co tím pan Babiš sledoval. U pana Teličky je to jasné - lepší pravda vrabec v hrsti, ale plat eurokomisaře by byl jistě ten správný polapený holub.
ČSSR - Čertovská strana srandovní republiky je hezky vymyšlený název a s naším zdejším čertem }:o) v čele a trochou PR by taková strana i uspět mohla. S lákavým programem by tu mohli pomoci mnozí.
I když já bych vynechala "srandovní", možná i "republiky" a zkratka by se tak smrskla.
03. 06. 2014 | 08:20

Maximus napsal(a):

jarporovi

Dneska s vámi naprosto souhlasím, EU a tedy nějaká společná Evropa v podobě USA je špatně nastavený projekt už od začátku a otcové tohoto projektu sledovali úplně jiné cíle, než si většina EUrohujerů představuje.
Cílem bylo ovládnutí a uchopení moci nad evropskými národy jistou partou,
kterou tady nebudu raději specifikovat. Jde to ovšem dohledat. Většinou se tito lidé vyskytují ve velkých finančních institucích. Ten záměr na společný stát na bázi jakési federace má hned několik velkých základních chyb, které nepůjdou jen tak překlenout.

1. Špatně napsaná Lisabonská smlouva, která má přes 1000 stran, oproti útné, ale funkční a logicky vytvořené americké ústavě, která jich má o mnoho méně.

2. Evropa je změť jazyků-doslova Babylon a švýcarskou cestu zde není možné nastavit, v celé Evropě na to nejsou podmínky. Nejde určit hlavní doruzumívací jazyk, okamžitě by nastal k tomu odpor od těch kteří byli opomenuti. Je to doslova atavismus v genech a třeba takový Francouz nebude nikdy mluvit německy! Navrhuji mluvit spoločnou albánštinou..... (-:

3. Národní vazby občanů, ale i politiků zemí EU. Naprosto nepřekonatelný problém, ta vazba je silná a má historické kořeny. Jediní kdo s tím nemají problém jsou Židé..... Nakonec většina nejvyšších prosazovatelů společné EU je z tohoto etnika. Jde to dohledat.

4. Nejsou všeevropské politické strany (souvisí to s předchozím bodem) a tudíž vždy politici se budou vždy zodpovídat svým národním stranám a tamním voličům. Tím vzniká jasně odtržitost společné EU, která je jen jakási nadstavba, ale není "jejich". No a nastavit by to také nešlo, tady by byl problém, že by v takové velké pol. straně působící napříč Evropou vždy přehlasovali poslanci velké země ty z menší! Komunisti to sice řešili sněmovnou národů a lidu a tak národnostní otázky nemohli ve sněmovně národů Češi jako větší národ přehlasovat Slováky. Jenže tento princip EU nezná a stanovit okruh toho co je národní a všech by byl asi problém.

5. Rozdílná hospodářská úroveň v zemích EU vytváří jasnou bariéru a také nerovnost v byznysu zemí EU. Dotace, které by to měly zmírnit, ovšem často míří jinam......Lobby má velkou sílu na jejich přesměrování.

6. Společnjá měna € je špatně koncipovaná, nejsou splněny fiskální shodné podmínky pro její řádnou funkci. Muselo by se změnit opravdu hodně. Např.
by se musely sjednotit všechny korporátní daně, sociální a zdravotní systémy, min. mzdy (dva státy ji tuším ani nemají)...... těch problémů je skutečně hodně. U výběru financí resp. daní by se musela nastavit nová pravidla, nyní země EU přeposílají do centra jen 2% HDP, ale kdyby to mělom být více, tak to by byla doslova bouře.

7. S předchozím také souvisí obskurní systém přerozdělovíní financí od EU, která vybrané prostředky posílá zpátky a to je naprosté popírání svobor´dného trhu a rozumných zásad podnikání! Např. v zemědělství dnes kdo je bez dotací EU jako by neexistoval. Celý systém dotací je neskutečně špatná záležitost a deformuje zdraví trhu.

8. Úřednický moloch EU nikdo nevolil a např. EU komise má 35 tisíc úřednických přeplacených lemplů. A nejde je nijak odvolat! V plné parádě se projevují ironicky napsané zákony páně Parkinsona, který si ještě před vznikem EU z úředníků dělal legraci. A právem!

9. Špatnč nastavené odměňování EU poslanců, kteří si samio zvyšují v podstatě neskutečně vysoké platy. Ono 450 tis.Kč měsíčně je ve vztahu k platům lidí z většiny zemí EU prostě vyčůranost a jasný princip nesolidarity.

A mohl bych pokračovat, ale tohle snad stačí.....¨

Hezký den.
03. 06. 2014 | 08:26

jarpor napsal(a):

Maximus

A já s Vámi... s jedinou malou vyjímkou... to stran té "party, co lze dohledat".
Ale beru tuto Vaši informaci na vědomí... bod 3... neb sice jisté souvislosti v souvislosti s děním ve 2. světové válce stran židovské populace mohou cosi naznačovat...

Jste tímto postojem zde znám... Proto jen "beru na vědomí"...

Hezký den
03. 06. 2014 | 08:40

Maximus napsal(a):

jarporovi

Pane kolego, těsně vedle, nejsem antisemita a vy tam vkládáte zase celé žid. etnikum, ale už snad po dvacáté musím napsat, že se jedná pouze o úzkou sionistickou vrstvu z tohoto etnika nalezlou ve financích a i v mocenských strukturách jistých velkých zemí. Takže nezevšeobecňovat prosím. To je totiž naprosto jiná záležitost a tito lidé dokonce už v době, kdy probíhala 2.WW financovali obě strany konfliktu a nechali svoje lidi (ty chudší) vyvážet v dobytčích vagónech do lágrů. Ti nejšikovnější se dokázali vyplatit, jako např. jistá rodina našeho pozděšjšího prezidenta.
Hezký den.
03. 06. 2014 | 09:05

čert }:o) napsal(a):

Baba Jaga napsal(a):
To: čert }:o) 21:28
Máte recht - určitě nebudete horší nežli jiní, tak se u vlády přihlaste. Třeba na ČR vyjde právě oblast, která Vám bude nejvíce milá a vyniknete v ní, jak nám to nastínil autor blogu.
02. 06. 2014 | 21:43

Ládik!!! napsal(a):
čerte,
ale ty ses nenechal nejdřív zvolit. Měls do toho jít, hodil bych ti to. Kdybys kandidoval za ČSSR (Čertovská strana srandovní republiky), mohls oblafnout minimálně milion voličů a měl bys nejsilnější mandát. Příště.
03. 06. 2014 | 06:17
---------

A k čemu přihlášku? Janička Nagyovic taky
neměla a jakpa si vedla, panečku a babuško ;o)
03. 06. 2014 | 09:19

jarpor napsal(a):

Maximus

O.K., beru na vědomí.... no comment.

Tak hezkej...
03. 06. 2014 | 09:46

Milan Kubr napsal(a):

Vážení diskutující,
tenhle blog není o Evropě jako takové, ale o potřebě posílat do Bruselu na nejdůležitější místa lidi, kteří mají něco v hlavě a jsou zkušení a akceschopní. Jinak si můžeme do nekonečna hudrovat, jak je ta Evropa špatná, a nic z toho nevzejde. Není pravda, že malá země nemůže dnes nic ovlivnit. Musí však vědět, co chce, a jít na to správnou cestou. Bude to dlouhé a těžké, ale stojí to za to.
03. 06. 2014 | 09:50

jarpor napsal(a):

Oceňuji autora, že vstoupil do diskuse... leč nevím proč mne, díky jeho replice, napadla jedna asociace...

"Příště, Jaroslave, příště to vem modrou."
"Ale babi, až to budu natírat příště, to Vy už tu dávno nebudete..."

Soudím, že ta asociace hovoří nejen o současnosti, leč i o budoucnosti, o nás i o Evropě...

A prosím ... Podobnost s věkem mým i autora je zcela náhodná !

Hezký den
03. 06. 2014 | 09:56

resl napsal(a):

"Je to příležitost ukázat, že umíme nejen chytrácky "čerpat" a zároveň k tomu halasně kritizovat, ale také pro Evropu něco udělat v její současné nelehké situaci."
03. 06. 2014 | 10:05

Maximus napsal(a):

Noam Chomsky je v Česku, přednášel v Praze (i dnes odpoledne) a má být i Olomouci, což byl cíl jeho cesty. Tato skutečná veličina v politických vědách a lingvistice je tu a média až na výjimku LN, mlčí! Smutné a o něčem to vypovídá. Noam Chomský je celebrita žid. původu a je nazýván "dizidentem západu", protože si nebere serrvítky s kapitalismem, pozor není ani příznivcem socialismu.
Hezký den všem.
03. 06. 2014 | 12:54

Ládik!!! napsal(a):

BJ -
já myslel, že eurokomiksař je vybrán z těch zvolených.
03. 06. 2014 | 12:54

Ládik!!! napsal(a):

Maximusi,
příležitostně poreferuj.
03. 06. 2014 | 12:55

Maximus napsal(a):

Ládiku!!!
Už je pozdě, je to beznadějně vyprodané a prostory kde se bude přednášet obsazené. Snad se tady najde nějaký bloger, který poreferuje, pokud vím, tak třeba Zlatuška byl u přivítání pana Chomského účasten. Doporučuji jeho knihu např. "Hnutí occupy", či knihu "Moc a teror, Hegemonie nebo přežití....". Ten člověk je neskutečný borec, který se nebojí jít proti proudu!
Hezký den.
03. 06. 2014 | 13:17

Medikolog napsal(a):

Šroubku 10,05

Vy něco chytrácky čerpáte? Prozraďte nám, co....
03. 06. 2014 | 13:19

Baba Jaga napsal(a):

To: čert }:o) 9:19
Tak nevím, zda najdete takového hejla jako Janička Nagyovic. Ono ten eurokomisař je ale asi ještě krapet lepší zajištění možná s doživotním důchodem - to přesně nevím, když si pan Špidla nedal leháro.
A pokud se koaličníci na nějakém svém kandidátovi nedohodnou, byla by šance nabídnout své služby, ne? Zvládla byste to jistě levou zadní - pokud tedy chcete na chvíli do světa.
03. 06. 2014 | 15:17

Baba Jaga napsal(a):

To: Milan Kubr 9:50
Vážený autore blogu,
v hlavě má něco každý, zkušených a akceschopných tu máme jistě také dost.
No, ještě by mohli v Bruselu komisaře pro jednotlivé země rozlosovat a ty by pro tu kterou oblast hledala vhodného kandidáta.
I když dle mého názoru by bylo nejlepší, kdyby jednotlivé agendy vedli úředníci, vybraní na základě výběrových řízení, národnostní princip uplatňovat netřeba - ale to už jsem napsala včera ve 20:41. Provoz EU potřebuje řádně zracionalizovat, v této podobě zajde tento moloch na úbytě.
03. 06. 2014 | 15:55

resl napsal(a):

Medikolog napsal(a):
Šroubku 10,05
Vy něco chytrácky čerpáte? Prozraďte nám, co....
------------
čerpám benzin do auta za eura, která mi posílají úředníci z Bruselu, abych mohl jezdit po našich dálnicích, kde mě okrádají stavební firmy českých podnikatelů a český stát na poplatku za jízdu na silnici I - 2. třídy, které se tady nějakým nedopatřením, říká dálnice.
03. 06. 2014 | 21:47

jindra napsal(a):

28 komisařů je moc a obory činnosti se pro ně hledají těžko. K tomu přistupuje totální amaterismus. Co s dánskou zachranitelkou přírody, která studovala literaturu. Co s luxemburskou Wiwiane, která brnkala s hipies na kytaru, courala po Evropě a teď by chtěla kecat do věci právníkům a genderovým odbornicím.
Když něčemu odporuji, nejsem kverulant - obzvlášť ne, když to o mně tvrdí lidé jako Barosso a Daniel-Cohn Bendit.
Být expertem u EU, Světové banky a OSN není nic moc. Takových jsou statisíce - viz Brixi.
Kdo nic nemůže dovést ke zdárnému konci, napíše o tom učebnici.
05. 06. 2014 | 12:24

Michael Pálka napsal(a):

Michal

Jsem rád, že jsem Vás našel na tomto blogu.Mám od Vás skvělou knihu "Průvodce politickým divadlem", leží na mém stole a uklidňuji se jí téměř každý den, kdy mně pravidelně stoupá tlak z české politiky.
Uvbítal bych, pokud byste pokračoval i v tomto typu psaní, něco podobného jako psychiatr prof.Vondráček kdysi svými knihami "Lékař vzpomíná", Lékař dále vzpomíná", Konec vzpomínání".....přiotevřel jste mnoha lidem oči, český folk to zatraceně potřebuje.
S velkým pozdravem pro Vás a s přáním dobrého zdraví
Michael P.
05. 07. 2014 | 09:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy