Politici - profesionálové v oboru zastupování veřejnosti?

22. 05. 2008 | 20:07
Přečteno 4578 krát
Na to, že prezidentův tajemník Ladislav Jakl si občas vymýšlí, případně zkresluje fakta a dokazatelné skutečnosti, jsem si už zvykl. Proto také už nepolemizuji s jeho ad absurdum dovedenými teoriemi o státu jako organizovaném násilí, a o povinné školní docházce, která je nestandardním omezováním spontánní lidské činnosti (zaregistrováno při diskusi v Krumlově v listopadu 2005).

Svůj hlavní polemický prach jsem vystřílel už před pěti lety, když jsem v článku Bonmoty a omyly prezidentova poradce na zcela konkrétních případech doložil tvrzení první věty tohoto článku. Také proto necítím potřebu vyjadřovat se k jeho referátu na nedávné mediální konferenci v Českém Krumlově, ve němž Jakl jako obvykle zopakoval své argumenty proti existenci vysílání veřejné služby.

To, co mě zaujalo tentokrát, byla jeho vyjádření v závěrečné diskusi. Reagoval v ní také na příspěvek Michala Haška (ČSSD), místopředsedy Stálé komise pro sdělovací prostředky PSP. Hašek v něm kromě jiného prohlásil, že mediální rady by neměly být ani modré, ani oranžové, černé či rudé, ale měly by být obsazeny profesionály.

Ve svém závěrečném komentáři pronášeném v ironickém duchu, Jakl řekl doslova: „Mediální rada by neměla být modrá, žlutá, zelená, ale profesionální? To je také zajímavá myšlenka a já se ptám: Jaká by měla být ta profese? Na elektronky? (pauza) Na mikrofony? (pauza) Anebo na zastupování veřejnosti? Kdo je odborníkem profesionálem v oboru zastupování veřejnosti??

Tu poslední otázku nechal bez odpovědi a pronesl ji tak, aby bylo jasné, že ten, kdo na ni nezná odpověď, je hlupák. Mne najednou zaplavil pocit déjà vu. Vzpomněl jsem si na to, jak jsem před mnoha léty slýchával, že političtí pracovníci některé věci vědí lépe, než ti, kteří získávají zkušenosti z praktického života. Jsou prý na to vyškoleni a dokážou pohlédnout na problémy ze širšího hlediska.

Protože jsem měl možnost v Českém Krumlově vyslechnout hned několik „profesionálů v oboru zastupování veřejnosti,“ (všechny příspěvky jsou k dispozici zde), přepadla mě trochu tíseň. Jeden z těchto profesionálů, který šéfuje mediální komisi, prohlásil, že neví, proč by tady média veřejné služby měla být. Ne, že by byl proti, ale prý tady chybí definice „co to vůbec tato média jsou.“ Nic proti názoru, ale očekával bych, že Vítězslav Jandák by mohl mít jakési povědomí o dokumentech, které parlament v minulosti schvaloval (např. zákony 231/01, 483/91, 484/91, Statuty ČT a ČRo, jejich výroční zprávy apod.), a v nichž by řadu těchto definicí našel.

Kromě toho tvrdit, že veřejná média tu nejsou jen proto, že dokážou natočit kvalitní dětskej pořad, to dokáže každej...“ vyžaduje velký kus odvahy, neboť tento výrok se dá vyvrátit jednoduchou statistikou doma vyrobených kvalitních pořadů privátními televizemi či rozhlasy. V kategorii pořadů pro malé děti a předškolní mládež se jejich počet nebezpečně blíží nule.

Jiný z těchto profesionálů v oboru zastupování veřejnosti Michal Hašek veřejnoprávní média sice chválil, ale jaksi mu ušlo, že jím zmíněná podpora české kinematografie ze strany veřejnoprávních médií, která podle něj „má zásadní vliv na celé mediální prostředí,“ je už dávnou minulostí. Stačilo by se zeptat kteréhokoli českého filmového producenta.

Teď nevím, zda se Ladislav Jakl pokládá za profesionála v oblasti médií nebo v oblasti zastupování veřejnosti. V obou případech by se asi měl v zájmu své pověsti vyvarovat takových tvrzení, podle nichž „z oslavovaného a všemi intelektuály velebeného druhého programu České televize už patnáct let je největší sportovní kanál v této republice a vysílá nejpopulárnější a nejběžnější sporty, o které by se komerční sektor popral a ne že by je nemohl dělat.“

Ponechám stranou Jaklovu demagogii typu „ČT2 = největší sportovní kanál.“ Rád bych si však od něj nechal vysvětlit, jak je možné, že jsme v uplynulých letech byli svědky toho, jak privátní televize sportovní přenosy „nejběžnějších sportů“ spíše opouštěla, než aby se o ně prala – vzpomeňme na MS světa v ledním hokeji či fotbalové přenosy na Nově.

Jestli existuje někde svobodné tržní prostředí, tak je to v oblasti prodeje a nákupu vysílacích práv pro sportovní přenosy (možná s výjimkou OH, kde olympijské výbory hájí ještě jiné priority). Kdokoli může dosáhnout na cokoli. Pokud komerční televize po některých věcech nesahají, tak zřejmě a jedině proto, že ekonomická kalkulace náklady/výnosy u sportovních přenosů je pro komerční televize (zatím) nevýhodná. Už předem slyším Jaklovu poznámku: za to může ČT, která kazí ceny. Jak ukazuje příklad Primy a evropského fotbalového mistrovství, je tomu spíše naopak.

Letošní českokrumlovská konference byla již osmá v pořadí, a pokud si dobře pamatuji, téměř na žádné z nich Ladislav Jakl nechyběl. Letos více než jindy jsem si u něj povšiml, jak svěřený úřad dokáže člověka změnit. Kde je někdejší Jakl, skromně a tvrdošíjně opakující své mantry s očekáváním, že to v diskusi zase jednou od protivníků schytá? Vystřídal ho Jakl, vědom si svého úřadu a postavení, který sebevědomě tepe své protivníky a nebere si při tom servítky, neboť ví, že v Česku podvědomě platí: komu pánbůh, tomu všichni svatí. A znovu jsem si uvědomil, jak některé věci se opakovaně dějí bez ohledu na dobu a na režimy. A také, že slogan “mladí revolucionáři, staří hófráti” platí i v těch případech, kdy hófárti si záměrně ponechají dres a vizáž revolucionářů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

tata napsal(a):

ono to platí za každeho režimu a říkase tomu ,,jak chutná moc,,ale holt dneska sou někteří hajeni jak za blahé paměti jen barva se změnila ta dokonalost je až zaražející
22. 05. 2008 | 20:53

Saliven napsal(a):

Tak tohle se panu Jaklovi fakt povedlo:
"Ne, arbitráž (o Novu se CME)Český stát nikdy v žádném případě nemůže prohrát. Jestli ano, tak sežeru tenhle mikrofon. Celá žaloba je špatně a nesmyslně postavená. Oni tady nikdy televizi neměli a nemůžou jí vymáhat. Ta pravděpodobnost je nulová." :-))
22. 05. 2008 | 21:03

veverka napsal(a):

Co taky čekat od Jakla,já se divím že to někoho vůbec překvapuje.Je to takový Klausův "odborník" na všechno,nedávno tu tvrdil že člověk nemá na klima vliv.Asi někde potají vystudoval klimatologii a cítí se být renomovaným odborníkem.Pak to taky podle toho vypadá,co z Hradu leze za nesmysly.
22. 05. 2008 | 21:08

Pumprlidentlich napsal(a):

veverka, zapomněl jste odkaz na vaše oblíbené blisty a greenpeace
22. 05. 2008 | 21:13

Ládik napsal(a):

Jakl to má za 4. Může říkat, co chce.
22. 05. 2008 | 21:23

vlk napsal(a):

Pane Šmíde, díky za skvělý blog.
Jakl je smutná postava. O jeho pobratimovi Hájkovi nedávno napsal v Lidovkách Plesl /jinak zarytý konzervativec/, že se ve své funkci mluvčího vždycky choval jako Klausův hkloupější bratr. O Jaklovi se nezmínil. Soudím, že tad y mezi těmi dvěma, byl Hájek tím chytřejším. Tak co od Jakla vlastěn čekáte. Klasický His master voice. Dokonce na kvadrát.
Ale daleko smutnějšími postavami se mi jeví oba profesionálové v zastupování veřejnosti. Jandák, pokud se projevil, jak se projevil, je prostě tragéd. Dokonalý traged. jenže nikolvi v charakterní roli, ale tragéd duševní.
A Hašek, jakkoliv správně začal, je také tragéd. Neinformovanosti.
Beznaděj napravo. Beznaděj nalevo.
Jen to sebevědomí, to se sem od nich hrne, jako kaše z hrnečku vař...
22. 05. 2008 | 22:12

abc napsal(a):

Tzv. veřejnoprávní média aneb brain washing za peníze koncesionářů.
Jsou plny polopravd, zkreslení a přímo lží, žádnou z Rad to nezajímá. Zato pečlivě sledují vulgární výrazy či holé zadky.
Jak je možné, že přede mnou např. zatají Klausovu návštěvu v Německu, Holandsku a dnešní setkání s Barroso, zato pavlačová Nora dokolečka pindá o Klausově "nevěře" a čekateli Langerovi. Jak je možné, že ve veřejnoprávních médiích vystupuji stále dokolečka titíž novináři z médií komerčních.
Není problém najít za den desítky lží - Radám se to ale nedaří. Počítají sprostá slova.
Podle ČT je CO2 jedovatý a to, co vydávají za emise, je vodní pára. To nemluvím o podprahových podnětech, zejména v tzv. ekologických pořadech.
Fridrich je důstojným pokračovatelem Zelenkovy publicistiky a zpravodajství.
Pan Šmíd to nevidí - jistě. Je přece jedním z nich, dokonce učí, jak propagandu provádět.
22. 05. 2008 | 22:51

vlk napsal(a):

abc
rozumíme tady tomu správně,že veřejnoprávní medium se pozná podle toho, že referuje o Klausovi zásadně jen a jen pozitivně?
A zcela pomíjí fakt, že večer pro volbě presidentem strvilněkde v nějakém hotelu v přírodě s nějakou letuškou, když před tím ve volebním projevu, který televize přenášela v přímém přenosu , vyzvedával rodinné hodnoty?
A jeho úsměv na nenáviděného eurobyrokrata Barossa je pro nás všechny důležitější než zjištění, že NSS dal za pravdu soudnímu čekateli před presidentem?

Chci se ujistit, že správně chápu váš olbřímý duševní rozměr.
22. 05. 2008 | 23:06

RUMCAJS napsal(a):

Zajímalo by mě, kolik dopisů, popisujících tragický osud lidí, kteří si díky neustále se zvyšujícím televizním poplatkům sáhli na samé ekonomické dno,obdržel náš hřímající poslanec Ráth.
Je ale jasné, že jak jde o kulturu, musí jít žrádlo stranou.Budiž těmto nešťastníkům bohatou náplastí na způsobená muka, umělecké orgie při sledování takových klenotů..., nemůžu si zrovna vzpomenout. Můžete mi někdo pomoct ?
22. 05. 2008 | 23:17

RUMCAJS napsal(a):

Áá, už vidím kdo mi poradí.
Vlk ! Odborník na mikrofony a elektronky.
22. 05. 2008 | 23:19

RUMCAJS napsal(a):

prirodovedec:
Co je? Došli Vám figurky. Takhle to bude brzo kontumák.
22. 05. 2008 | 23:38

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS: Mel jsem dnes napilno. Omluva. na b2-b3 hraji Sc8-d7
23. 05. 2008 | 00:40

Řeč mysli napsal(a):

Ona ta pravda bude někde uprostřed. Trochu blbostí z Hradu, trochu blbostí z Fakulty sociálních věd UK. Jen si všimněte, kolik zde diskutujících prošlo UK a jaké mají rozdílné pohledy. "Kdo je odborníkem profesionálem v oboru zastupování veřejnosti??” Jste to snad proboha vy i pan Jakl? Existuje snad obor pro tuto kvalifikaci? Není to prosím samozvaný politolog Pehe? Zde diskutující "prirodovedec" umí hezky analyzovat, ale příšerně se bojí uhodit na "hlavičku problému". Naučí se to?
23. 05. 2008 | 08:16

Libor Mohout napsal(a):

Pan Jakl asi neumí ani číst,dokladem je odpověď kterou jsem z Hradu dostal.Věřte-žádal jsem přesně splnit jeden rozsudek jménem republiky.Jsem v něm k něčemu odsouzen a nebylo mi umožněno splnit.A on mi odepsal že rozsudky jsou závazné a nelze je měnit.Je to chytrý člověk a opravdu na svém místě.!!!
23. 05. 2008 | 08:32

ruda napsal(a):

vím, že to není o tom, přesto vytýkat komukoli olbřímÝ duševní rozměr trochu zarazí.
23. 05. 2008 | 08:46

Kritik napsal(a):

Přiznejme si, musí to každý soudný člověk poznat, že ve veřejnoprávní televizi došlo za současného vedení k důslednému potlačení diskuzních pořadů s lidmi, kteří mají ve společnosti co říci a společnost vést k morálce, k výchově mravnosti, k rozlišovaní pravdy od demagogie, k vedení ke kulturním hodnotám národa a lidstva. Ta trocha diskuze, která je věnována historii, je až příliš poznamenána jednostranností a poplatnosti současné vládnoucí elitě. Člověk si připadá jak za tuhé normalizace - musí opět hledat skrytý obsah či ze servilních blábolů extrahovat fakta.

Také vzdělávací pořady, zejména z oblasti přírody a ekologie, jsou (až na vyjímky) jen ubohou náhražkou toho, co jsme znali
z veřejnoprávní televize v době před současným vedením. A k tomu ještě ta troška zbylých pořadů je často nahrazována sportovními přenosy.

Mají nás snad z vedení veřejnoprávní televize za tupce, kterým se bude v několikaměsíčních odstupech reprízovat odpad s prošlou lhůtou, bez náhrady násilně podstrkovat sport místo vzdělávání, zakazovat svobodná diskuze, vnucovat podřadné seriály plné sexu, homosexuality a lesbiček?

Zkušenosti mediálních manipulátorů, získané za Husákovské normalizace, se zkrátka ve veřejnoprávní televizi uplatňují horem dolem.
23. 05. 2008 | 10:33

fudoshin napsal(a):

pěkně napsáno.nemám co bych dodal.díky
23. 05. 2008 | 12:47

Aleš napsal(a):

Vynikající blog a k té úrovni televize- pokuste se srovnat úroveň tištěných mediií a v poslední době i rozhlasu před 10 lety a dnes.
Souhlasím s tím, že naprosto chybí diskusní pořady bez politiků k takovým tématům jako je třeba zdravotnictví a jeho reforma, či fungování represivního systému - Moravcovy politické hrátky nebo Jílkové polokotloviny to nahradit nemohou. Historie v televize vedené většinou debatou čtyř historiků , příp. pamětníků je také nic moc. Obávám se, že opravdu srovnáme-li Mathe a Janečka je to srovnávat nesrovnatelné.
23. 05. 2008 | 14:24

Kamil napsal(a):

Neměl Mathé VUML?
23. 05. 2008 | 16:36

vlk napsal(a):

ruda

vy ho tam v argumentaci abc skutečně vidíte?

Já ho nevytýkám. Já jej obdivuji..
23. 05. 2008 | 19:28

RUMCAJS napsal(a):

prirodovedec:
Sc1-a3
24. 05. 2008 | 20:45

prirodovedec napsal(a):

RUMCAJS: pesec c5 bere d4, cili 7. ... cd4
25. 05. 2008 | 18:49

ruda napsal(a):

vlk:
Duševní rozměr není jen o informovanosti. V té jste nepochybně v místní špičce. Je to i o velkorysosti, zvlášť sluší těm silným. V tomto případě argumentačně -obvykle váš případ. Prostě mi k vám ta ironie z pozice síly nesedí. Přestože znám dobře váš názor na Klause a shoduje se s mým.
Když napadnu něčí duševní rozměr, dám si ovšem záležet, aby tam nebyla hrubka. Vypadá to blbě. Protože i o tom je duševní rozměr. Ne tyto diskuse, vím. Ale duševní rozměr, nezlobte se, ano.
25. 05. 2008 | 22:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy