S Kunderou za vyšší odbyt

13. 10. 2008 | 18:46
Přečteno 8729 krát
Týdeník Respekt dnes (zpravodajství ČT Události již včera) informoval o objevení dokumentu z března roku 1950, podle něhož pozdější spisovatel Milan Kundera jako student udal policii – a nyní dávám na vybranou z titulků novin: odbojáře (LN, HN, Deník) emigranta (MF Dnes), kamaráda (Blesk), známého (Právo).

Nicméně jak z informací Adama Hradílka z Ústavu pro studium totalitních režimů (USTR) o později zatčeném a odsouzeném Miroslavu Dvořáčkovi vyplývá, Dvořáček byl agent chodec pracující pro zpravodajskou organizaci generála Františka Moravce. Kupodivu, všiml si toho v titulku Milan Kundera denounced Western spy to secret police pouze britský deník Times.

Skutečnost, že Dvořáček byl agent, samozřejmě Kunderovo udávání neomlouvá a jsem velice zvědav, jak na toto odhalení Milan Kundera zareaguje. (Teď v podvečer jsem si přečetl ne příliš přesvědčivé telefonické Kunderovo dementi pro ČTK.) Protože si Milana Kundery vážím, přál bych si, aby se k situaci postavil čelem a veřejnosti vše vysvětlil. I když... Čím jsem starší, tím více – i na sobě - poznávám křehkost lidské paměti i její vědomou i neuvědomělou tendenci omlouvat své vlastní omyly. Nehledě na to, že důležitý svědek této události – Miroslav Dlask – je po smrti a kdo ví, zda to všechno nebylo trochu jinak a počátek byl u Dlaska, který v bývalém příteli své později ženy viděl konkurenci.

Protože Milan Kundera je dnes již světoobčan, dá se předpokládat, že česká varianta Grassova loupání cibule se dostane i do zahraničí. Alespoň týdeník Respekt se o to přičinil již tím, že celou story v angličtině nabízí zdarma, zatímco plné znění v češtině je jen pro platící čtenáře.

Všiml jsem si, že tímto senzačním odhalením Respekt rozjel marketingovou kampaň pro získání nových čtenářů. Já osobně jsem dnešní vydání Respektu dostal do schránky (kde vzali mojí adresu?) s nabídkou, abych se na webové stránce objednavka.respekt.cz prostřednictvím poskytnutého unikátního kódu 21999 přihlásil k testovacímu odběru deseti čísel zdarma. V poledne jsem si všiml, jak dvě slečny před právnickou fakultou Respekt rozdávaly.

Jestliže jsem minulý týden kritizoval MF Dnes, že pouze recykluje známé události (odposlechy Václava Havla) a dává jim bulvární nálepku exkluzivity a novosti, pak musím přiznat, že tentokráte se lidé ze Žáčkova ústavu trefili do černého.

Nicméně to, co se v internetových diskusích valí z kalných hlubin českého ducha, je když ne ke zvracení, tak alespoň k pláči – zloba, závist, nenávist, nedostatek tolerance, škodolibost nad pochybení respektované celebrity, jakoby mnozí z těch, kteří na Kunderu hází bláto a nesahají mu ani po kolena, neměli ve svém životě vlastní temné kouty svých vlastních třináctých komnat.

P.S. Komentáře, o kterých si myslím, že stojí za přečtení:
Petr Fischer Spisovatel, který z díla nikdy nezmizí.
Martin M. Šimečka: Majitel klíče - v Respektu online jen po zaplacení.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Patrik napsal(a):

Když ředitel Českého rozhlasu pan Mgr. Jiří Vojvoda vyhodil zcela v duchu normalizace Aleše Cibulku z pátečního rozhlasového pořadu zato, že nezasáhl, když se Y. Přenosilová dotkla jakýmsi výrokem předsedy ČSSD pana Paroubka - bylo k popukání slyšet následnou reakci ostatních hlasatelů této stanice. Ze strachu o místo se několik dnů báli doslova říci cokoliv, čím by ohrozili své místo - a distancovali se skoro od každého jen trochu kritičtějšího názoru posluchačů, kteří se tehdy do rozhlasu dovolali. Dodnes, kdy tento novodobý normalizační ředitelský veleduch cokoliv něco v rozhlase pronese, redaktoři se již předem chválou málem ztrhají. Mgr. Vojvoda je jen poměrně slabým prototypem bezohledného apartčíka, který dovede i dnes vcelku hladce rozpoutat atmosféru smrtonosného strachu. Nedovedu - nebo dovedu si představit, coby dělali zmínění hlasatelé, kdyby se změnily „poměry“ a přišla tuhá politická doba. To bychom asi slyšeli věci. Docházím tedy k závěru, že kritika spisovatele M. Kundery přichází od těch, kdo vůbec neví, jak by se sami zachovali v takovéto bezohledné době, kterou M. Kundera prožil. Netvrdím, že všichni, ale asi valná část Kunderových kritiků by sežehnutá strachem provedla možná mnohem horší věci, než jimi kritizovaný PAN spisovatel M. Kundera.
13. 10. 2008 | 20:04

dříve ruda napsal(a):

Pane Šmíde,
možná "mnozí z těch, kteří na Kunderu hází bláto a nesahají mu ani po kolena" opravdu mají ve svém životě vlastní temné kouty svých vlastních třináctých komnat.
Pokud ale neuplatňujete "kdož jsi bez viny, hoď první kamenem", ale poměřujete míru zasvinění našich třináctých komnat, pak jsem přesvědčen, že z těch kdo házejí bláto tam takovýhle sajrajt (je- li to fakt) má málokdo. A když říkáte: nesahají po kolena, nevím, co si mám o tom myslet. Jak? Umělecky? Mírou úspěchu? Nebo lidsky? Vším dohromady? Možná se to vyvalí -jak píšete- z kalných hlubin mého ducha, ale já bych si v tom případě taky myslel o panu Kunderovi svoje a je mi lhostejno, kam mu sahám.
13. 10. 2008 | 20:08

insider napsal(a):

Pane Šmíde, "mnozí z těch, kteří na Kunderu hází bláto" mu pravděpodobně skutečně "nesahají ani po kolena", ale také dobrovolně a iniciativně nešli na policii udat jiného člověka bojujícího proti tvrdému režimu (v té době probíhal proces s M. Horákovou a dalšími "škůdci").

Je zajímavé, že tehdejší nadějný člen KSČ Kundera (shodou okolností?) krátce poté co prakticky poslal na smrt Dvořáčka, započal velmi úspěšně svoji spisovatelskou kariéru budovatelskými romány. Jeho udání imperialistického agenta nebylo náhodné selhání naivního studenta, to byla sviňárna mladého, kariéry chtivého komunisty.
13. 10. 2008 | 20:10

Lex napsal(a):

Milan Kundera je zcela nepochybně výjimečný spisovatel. Málokterý z českých se mu vyrovná. Po roce 1989 z něj pro velké množství čtenářů, a především politiků, vznikla málem modla. Umělecký bojovník proti totalitě. Nezpochybnitelně. Po 58 letech někdo „nalezne“ dokument, který docela věrohodně sděluje, že tentýž Milan Kundera tehdy oznámil na Obvodním velitelství Národní bezpečnosti v Praze 6 skutečnosti, vedoucí k zatčení Miroslava Dvořáčka, vojenského zběha a emigranta naverbovaného v Německu gen. Františkem Moravcem za rozvědčíka, který měl v Československu získat pro tajnou spolupráci (agenta) ing. Václavíka, vysoce postaveného pracovníka Chemapolu. Že česká media udělala z Dvořáčka kamaráda nebo známého Milana Kundery, ač se nic z toho nezakládá na pravdě (Dvořáček byl známý Militké), není nic proti tomu, že školený německo-americký rozvědčík se supertajnou misí v Praze se sejde se svou dřívější známou Militkou a schová si u ní kufr s obsahem 2 klobouků, 2 párů rukavic, dvojích slunečních brýlí a krabičky krému!!!! MIlitká to vynese jinému svému známému Dlaskovi a ten se s tím zatepla (vše se seběhlo během několika hodin 14.3.1950) svěří Kunderovi, který podle faximilie záznamu ten den sloužících policistů jim sdělil skutečnosti o uschování kufru Dvořáčkem u Militké.
Jaká to musela být síla, když Milan Kundera po mnoha letech prolomil mediální mlčení a kauzu spojenou s jeho nařčením označil za atentát spáchaný na něj v den zahájení frankfurtského knižního veletrhu?!
Jak to tedy je? Je záznam autentický nebo jde o novodobou podobu rukopisů Královédvorského či Zelenohorského. Pokud je autentický (proběhlo už zkoumání Kriminalistickým ústavem?), byla osoba, která učinila oznámení na policii skutečně Milan Kundera nebo někdo jiný, kdo se za něj vydával? Nebo šlo třeba o konspirativní akci StB, která touto cestou fabrikovala úřední záznam jako oficiální dokument, aby do věci „nastrčila“ uniformované strážmistry Národní bezpečnosti k zadržení hledaného špiona – viz http://www.ustrcr.cz/cs/pam... Osobně se přikláním k této verzi jako nejpravděpodobnější, naprosto odpovídající tehdejším, ale i posléze po několik desetiletí praktikovanou praxi StB dělat špínu cizíma rukama.
Jenže: jak těžce se rodí skutečné osobnosti a jak lehce lze v Česku z osobnosti učinit pohůnka. Kde je odpovědnost pánů z „Respektu“, toho hlídacího psa demokracie? Kde a proč se vzala ta iniciativa v podobě rozdávání výtisků a zveřejnění na internetu v angličtině? A přitom, i kdyby to nebyla, jako že asi je, nepravda, nenesou přece žádnou odpovědnost. Vždyť jde o dokument z Ústavu pro zkoumání totalitních režimů, oni přece nic, oni muzikanti. A co Vy, pane Šmíde, jako pedagog na Fakultě žurnalistiky UK, takhle je to učíte?
Hezký večer. Lex
13. 10. 2008 | 20:26

Lex napsal(a):

Předchozí páni soudci na tomto a řadě jiných blogů a diskusí:
kde beretu tu zodpovědnost na základě jediného nějakého lejstra předhozeného novináři(!) činit rozsudky o někom jiném, v tomto případě Milanu Kunderovi, celosvětově uznávané spisovatelské a lidské celebritě.
Přirozeně, nemohu vyloučit, že se stalo, co je v tom lejstru napsáno, že Milan Kundera udal...
Ale vy jste mu to dokázali, nebo někdo jiný mu to dokázal? Jak snadno vynášela ČEKA své rozsudky smrti!
Hezký večer. Lex
13. 10. 2008 | 20:36

insider napsal(a):

To Lexa: To lejstro nebylo předhozeno veřejnosti novináři, ale historiky, specializovanými na studium dokumentů z doby totality. Předpokládám, že jsou to profesionálové, kteří dokáží rozpoznat souvislosti mezi různými dokumenty a odhalit eventuelní falzifikáty. Ostatně specialisté ze stejného ústavu objevili nedávno dokumenty, na jejichž základě bylo zahájeno trestní stíhání Brožové - Polednové. Nevšiml jsem si, že by jste v jejím případě tyto historiky a dokumenty zpochybňoval. Inu Brožová-Polednová, na rozdíl Kundery, neuměla ke své smůle psát romány...

A abych upřesnil svůj vztah ke Kunderovi, je mi úplně fuk, že je známý spisovatel. Kdyby to byl traktorista, tak by to byla od něj stejná sviňárna.

Pan Šmíd a Vy zřejmě rozlišujete lidi pouze dle literárního kritéria - na ty co umějí psát romány (to jsou dle Vás nadlidi, na které je třeba brát zvláštní ohledy) a na ty co neumějí (ti jsou dle vás podřadní).

Jsem přesvědčen, že každý slušný člověk, i kdyby byl negramotný, je morálně vysoko nad "úrovní" udavače, i kdyby tento dobrovolný a iniciativní udavač měl Nobelovu cenu za literaturu.
13. 10. 2008 | 21:05

Karel napsal(a):

A jak dnešní svazáci posuzují situaci v padesátých letech, kdy proti sobě stojí dvá tábory ochotné se utkat v zápase o život a smrt. Na obou stranách by proti sobě většinou bojovali dělníci ( v dnešním pojmu pracující ) a nikoliv burzovní makléři či populární zpěváci a postelové hvězdičky.
Každý špion ohrožoval životy všech lidí, bez ohledu na to jestli se jednalo o zapálené komunisty či kulaky.Americké bomby by si nevybíraly cíle podle světového názoru.
13. 10. 2008 | 21:10

insider napsal(a):

To Lexa:
P.S: ČEKA (pokud vůbec víte co to bylo za organizaci a kde působila) se skládala právě z komunistů jakými byl i mladý Kundera.
13. 10. 2008 | 21:12

pesimista napsal(a):

o úrovni "historiků" tohoto zbytečného ústavu jsme se přesvědčili nedávno,kdy našli dokumenty o atentátu Mašínů na Gottwalda - oni ti chudáci ani nevěděli, že něco takového připravovali; ostatně to bylo brzo odtroubeno; a B-P byla stíhána ještě před založením tohoto ústavu - to pro pýádek
13. 10. 2008 | 21:21

ferdinandeste napsal(a):

Neodvažuji se k takto vyvolané aféře jakkoliv vyjádřit. Jedině si dovolím připojit ke stanovisku Milana Uhdeho, s nímž bych se mohl ztotožnit, neboť jsem stejný ročník a jeho rozpoložení jsem také prožíval.
13. 10. 2008 | 21:44

LEVAK napsal(a):

Já bych se dovolil zeptat na to jak by se zachoval FBI,kdyby zjistil,že student věděl o návštěvě agenta cizí zpravodajské služby nebo teroristy na koleji a nenahlásil to?
Podle některých myslitelů zde diskutujících byla přece 3-tí světová válka a tedy válečný stav(viz kauza Mašíni).Tady se nejednalo o nějký odboj,ale o výzvědnou činnost.Už za židovských válek bývali vyzvědači likvidováni!
13. 10. 2008 | 21:50

insider napsal(a):

To pesimista:

zbytečně bráníte Kunderu poukazováním na mou nepřesnost ohledně ústavu a zesměšňováním historiků. Nejdůležitější dokumenty proti Brožové-Polednové objevili pro policii specializovaní historici teprve před rokem(http://zpravy.idnes.cz/tres...).

Podstatu Kunderova zločinu (neboť skutečně učinil zlo v pravém slova smyslu) to navíc v žádném případě nemění.
13. 10. 2008 | 21:52

insider napsal(a):

To LEVAK:

Dle Vaší logiky by i poprava Horákové byla správná kdyby se prokázalo, že byla vyzvědačka pro zástupce českého exilu?
13. 10. 2008 | 21:58

dříve ruda napsal(a):

lex:

když už chcete plivat zase zpátky, tak se laskavě unavujte čtením.
Svůj příspěvek jsem podmínil slovy "je-li to fakt" a posléze "v tom případě".
Takže se neptejte, kde beru tu jistotu.

Více čtěte a méně pište.
Hezký večer
13. 10. 2008 | 22:05

Zuzka napsal(a):

Insider ve 21:05 - myslíte těmi specializovanými historiky, kteří vybádali, že Mašíni vraždili proto, že plánovali atentát na Gottwalda?
13. 10. 2008 | 22:28

insider napsal(a):

To Zuzka:

S Vámi nemá cenu diskutovat, zřejmě jste si nevšimla, že ta debata je o něčem jiném... :-(
13. 10. 2008 | 22:34

barich napsal(a):

Milý insajdře, pro mně jsou pracovníci stejní profesionálové jako STBáci let padesátých. Bolševicky horlivě odhalují nepřítele lidu.
A "novináři" z Rudého či Modrého Práva se horlivě ujímají role žalobců soudců i katů. Proč také ne, když na to mají za každých okolností dostatek lačného publika.
13. 10. 2008 | 22:49

barich napsal(a):

pardon: pracovníci = historici
13. 10. 2008 | 22:51

LEVAK napsal(a):

Ad insider:paní Rosenbergová nebyla žena?Je vidět,že u Vás platí toto hodnocení-
Je to jednoduchý problém:
mezi námi žijí hodní hoši, good guys, a zlí hoši, bad guys. Hodní hoši jsou na straně dobra. Zlí hoši jsou na straně zla. Hodný hoch musí porazit prevíta. Lest a úskoky jsou povoleny, když je použije good guy. Pravidla, korektnost, úcta k zákonu jsou dobré, když slouží dobru, tedy hodnému hochovi. Jinak se dají obcházet - v případě, že se na ně odvolává bad guy.
Či-li paní Rosenbergová byla jiný živočišný druh než dr. Horáková?
13. 10. 2008 | 23:04

Lex napsal(a):

"dříve ruda"
Ubohost o "plivání" nechávám bez komentáře. Že jste se zařadil mezi "soudce" je Vaše věc. Napsal jsem "kde berete tu jistotu". Při Vašem kondicionálu o jistotu nešlo. Ale i tak díky za reakci. Vaše rady, co mám dělat a co ne, skutečně nepotřebuji. Vím si rady sám. I to, kdy mám jít spát a co dělat před tím.
"insider"
S chudobou Vaší argumentace těžko polemizovat. Je jedno, kdo to lejstro vydoloval a kde (méně už kdy). Zveřejnil je, alespoň tak to vyplývá z blogu autora, časopis Respekt (noviny a časopisy-kromě odborných-nečtu, zabývám se fakty ne slátaninami a žvásty).
Angažmá Brožové-Polednové v procesu s Miladou Horákovou je známo od procesu samotného a plně je dokumentováno v soudních spisech a filmových záznamech, bez ohledu na "specialisty".
Stran možné účasti Milana Kundery na udání a důkazu, že udělal, z čeho je obviňován, jsem se přesně vyjádřil v druhé polovině svého prvního komentáře a ve druhém komentáři, kde jsem také vyjádřil svůj postoj k věci resp. svůj názor na věc. Ale tam jste asi nedočetl. Nedivím se, komentář je delší, názor se dělá podle prvních dvou, tří vět, není-liž pravda?
A netřeba odmítat názor Zuzky, když víte, že má pravdu. Ta debata vůbec není o něčem jiném, ale právě o tom. Pokud jste to nepochopil, škoda slov.
Přeji dobrou noc. Lex
13. 10. 2008 | 23:20

valburga napsal(a):

Jsem už stará a ukvapené odsudky a volání: Ukřižuj! Ukřižuj!" se mi příčí. Nemám však důvod nevěřit, jestliže historici, které znám jako erudované, schopné a nad to mladé a nezatížené balastem let přežívání v totalitě, který tíží nás, tvrdí, že prameny jsou relevantní.
Doba v níž to pan Kundera udělal (velmi, velmi pravděpodobně) nebyla snadná pro nikoho. Ani pro ctižádostivé studenty, ale tím méně pro ty, kterým hrozila šibenice nebo dlouholeté věznění.
Vím, jak to v lágremch vypadalo. Ne z vlastní zkušenosti, ale z vyprávění členů vlastní rodiny. Obávám se, že neexistuje omluva pro nikoho, kdo druhého podobnému peklu vydal. Možná se pan Kundera tenkrát bál, možná jednal z přesvědčení, možná chtěl jenom zpět do partaje, bez níž nebylo cesty nahoru. Nevím. Nesoudím ho, podle jeho tvorby se domnívám, že snad sebe i soudí sám.
Jeho vina však není menší o jeho úspěch a slávu. Není menší ani pro jeho talent. I v lágru byli lidé, kteří měli talent, kteří mohli být úspěšní a slavní. Většinou oproti těm, co jim tam pomohli měli ještě jednu věc navíc. Měli charakter.
A, pane Šmíde, tak už to bývá, že čím je někdo víc nahoře, tím je na něj víc vidět.
13. 10. 2008 | 23:34

Gerd napsal(a):

Chybí tu to podstatné.
Byl zničen život Miroslavu Dvořáčkovi? ANO
Byl někým udán? ANO
Zachovalo se toto udání? ANO
Je tam uveden Kundera jako udavač? ANO
Je doklad o udání pravý? Zde je možné pochybovat, ale nevidím žádný důvod, aby někdo vyráběl plagiát 20 let po revoluci na spisovatele dlouhodobě žijícího v exilu, který se do politiky ČR nijak neplete. Spíše se kloním k názoru, že dokument bude pravý (asi). Kdyby dokument vyrobila StB, asi by jej nějak mezi disidenty rozšířila, aby je rozdělila. Nejpravděpodobnější je, že o tom nikdo nevěděl a ze zaprášených archivů se dokument vyloupnul až nyní.

Bylo rozhodnutí Kundery tehdy správné? Zničil (nejspíše on osobně) jednomu člověku život. Nebyl by první mravní autoritou, která káže vodu a pije víno.
13. 10. 2008 | 23:35

insider napsal(a):

To LEVAK:

U Vašeho příspěvku mi bohužel chybí myšlenka, na kterou by se dalo rozumně reagovat aniž by to znělo vůči Vám urážlivě. Takže pokud máte chuť k diskusi, tak se v klidu několikrát nadechněte a vydechněte a pak zkuste napsat jiný příspěvek.
13. 10. 2008 | 23:38

Petr napsal(a):

Osobně jsem přesvědčen o pravdivosti nálezu Žáčkova Ministerstva pravdy.

Kundera bude zapírat, neboť je to jednak přirozenost lidská, jednak se mu to celkově vyplatí, protože zanechá pochybnost (a jen slaboch přizná vinu). Nestane se opovrženíhodným sabinou a zůstane uznávaným nohavicou.

Nic to neubere na síle jeho díla - spíš naopak. Teprve teď se mi dokresluje postava Pavla Zemánka, teprve teď rozumím, co je "Einmal ist Keinmal".
13. 10. 2008 | 23:38

insider napsal(a):

To Lex:

My spolu asi opravdu nemáme o čem diskutovat. Vy i "zuzka" zjevně (o panu Šmídovi ani nemluvě) nejste schopni unést fakt, že Váš idol Kundera zničil kdysi svévolně život člověku který bojoval za jiný než komunistický režim.

Takže ať se Vám raději zdají sny o Kunderovi jak získává státní pocty než o jeho oběti Dvořáčkovi jak trpí 14 let v lágrech.
13. 10. 2008 | 23:51

dříve ruda napsal(a):

Lex:
ano, s tím spaním jste se trefil. Přesně to mě pod tím blogem (tuším Pehe)popudilo. Vypadal jste, že byste tam kdekoho chtěl udávat... Paragrafy z vás jen lítaly. Proto ta slabost pro udavače? Nemyslím teď Kunderu.
Vy jste přesně ten typ. Mouchy sraly na císaře pána.
Je vám zatěžko uznat, že když napíšu "pokud je to fakt", je vaše otázka, kde beru tu jistotu stupidní? Že vaše pasování mne do role soudce je předčasné?
Jistěže je. Takový formát, abyste uznal chybu nejste.
13. 10. 2008 | 23:55

ego napsal(a):

Stydím se, za inkvizitory, kteří hází bláto na Kunderu. Jinak tedy, KDYBY náhodou udal agenta, udělal správnou věc pro svou zemi těsně po skončení světové války - ANO, dělali to samé na Západě s agenty z Východu - ANO, věděl agent do čeho leze a co mu hrozí - ANO, strávil by na Západě roky v Lágrech - Ano. A propó věřím Kunderovi, vy věříte StB, zajímavé. Podle ohlasu tady bylo 13000000 odbojářů a zbytek těch komunistů, tak jak edy mohl ten režim vydržet? Nebylo to náhodou trochu obráceně? Vářím si pana Kundery rozhodně více, než tzv. odbojářů, kteří provádělu špionáž proti mé zemi.
14. 10. 2008 | 00:24

Lex napsal(a):

"dříve ruda"
Pane, paragrafy jsou můj život. A důkazy. Na základě indicií mohou vynášet "rozsudky" pouze zblbělí novináři, nebo politikové obdobně postižení, nebo jednoduší lidé. Vám nevadí radikální sprosťáci na tomto webu, pro které je i ta nejnižší míra tolerance k lidem s odlišným názorem cizí? Ano, schvalování trestného činu je trestným činem. Jestliže jsem na to v komentáři poukázal citací zákona, nemá to nic společného s udavačstvím, tím spíše "kdekoho", on to nebyl "kdekdo", on to byl solitér.
Pokud jde o "soudce" Milana Kundery, nemám proč přiznávat chybu. Napsal jsem oslovení "Předchozí páni soudci na tomto a řadě jiných blogů a diskusí:" Na tomto blogu byl ten předchozí jen jeden, na řadě jiných je jich řada, jakož i na jiných diskusích. Připouštím však, že tato formulace Vás mohla vést ke vztažení i na sebe jako předchozího diskutéra, přestože ve vém komentáři máte onen podmiňovací způsob. Jsem. Sorry.
PS
Vy souhlasíte s kategorickým tvrzením "insidera" že je "fakt, že Váš idol Kundera zničil kdysi svévolně život člověku který bojoval za jiný než komunistický režim"? Pane "dříve rudo", to jsou ti sudiči, to jsou ti, kteří mají hned jasno. Z těch jde strach!
Dobrou noc. Lex
14. 10. 2008 | 00:36

insider napsal(a):

To ego:

Už jsem chtěl sice jít spát, ale přeci jen...

Bláto nehází na Kunderu žádní inkvizitoři, ale on sám, resp. autentický popis jeho hlubokého lidského selhání z mládí, objevený historiky.

K tomu co píšete dále bych rád podotknul, že zřejmě neznáte historii poválečných let dostatečně přesně, proto si raději než budete i nadále přemýšlet tímto způsobem, přečtěte (třeba v http://www.respekt.cz nabo na stránkách ústavu pro studium totalitních režimů http://www.ustrcr.cz) v jaké době se to stalo a za jakých okolností.

P.S.: Když si teď zpětně ještě jednou čtu některé příspěvky na tomto blogu, obhajující udání "imperialistického agenta", doufám, že se nenaplní známé heslo "Kdo si nepamatuje vlastní minulost, je odsouzen si ji zopakovat..."
14. 10. 2008 | 00:45

insider napsal(a):

To Lex:

Teď jsem si ještě všiml Vašeho nového příspěvku, takže abych se neopakoval, ta moje poznámka pro "ego" se vztahuje i na Vás...
14. 10. 2008 | 00:48

dříve ruda napsal(a):

Lexi,
z logiky věci si snadno dovodíte, že napsat "pokud je to fakt" není kategorické tvrzení že je to fakt. Píšete, že paragrafy a důkazy jsou váš život. Tak proč mi pořád něco podsouváte? Na co se ptáte, když je odpověď před vámi? Ještěže mi nesvítíte lampou do očí a můžu jít spát kdy chci...
Víte, máte pravdu, jsou někteří, kteří jsou s tím hned hotovi, soudí bez důkazů, to ano. A existují i lidé opační, kteří potřebují tisíc důkazů tam, kde stačí zdravý rozum -to nemluvím opět o Kunderovi. A pak to vypadá tak, jak si můžete přečíst pod Tejkalovou. Ono se nic nemá přehánět.
I vám dobrou noc.
14. 10. 2008 | 00:52

insider napsal(a):

To Lex:

Ještě jedna poznámka. Jestli se živíte právem, tak jistě víte, že písemné důkazy patří k těm, na které soudci dají především. Jinak by se nemusely psát smlouvy, zápisy do katastrů nemovitostí ani směnky. Pokud má nějaký soudce pochybnosti o pravosti některých dokumentů, vyžádá si znalecký posudek od soudního znalce z příslušného oboru.

Jakým právem Vy odsuzujete tyto lidi a stavíte svůj úsudek nad jejich, bez znalostí a informací které mají tito historici? Nejste náhodou naopak Vy ten "sudič" a ČEKA, která nad těmito historiky vynáší bohorovně své "rozsudky" ???
14. 10. 2008 | 01:03

Zdeněk Bouška napsal(a):

Dobré ráno! Domnívám se, že nebýt této události, nebylo by dílo pana Kundery nikdy tím, čím se pro většinu z nás stalo. Ona každá obdržená facka - ať si paní Džamila povídá, co chce - svoji stopu zanechá. Kdo z nás je tím Bohem, kterému je dáno soudit cizí, byť i odsouzeníhodné skutky? Kdo z nás může hodit kamenem? Naše osudy se proplétají, potkáváme se a rozcházíme. Semtam někde zanecháme otisk. Ne každému je dán talent k zanechání otisku zásadního. Nemažme otisky, lepší, zdá se, hnedtak nebudou!
14. 10. 2008 | 01:18

ego napsal(a):

Insidere, jde z vás strach, na základě prohlášení nějakého "historika" jste vynesl žalobu i rozsudek proti světovému spisovateli, který nemá možnost se bránit. Asi nemá smysl s vámi diskutovat, všude na světě k tomuto docházelo, dochází a docházet bude. Leda, zkouška pro vás, zaběhněte na BIS ať odtajní své informátory, k čemu je tajit, máme demokracii. Já se domnívám, že v demokratickém světě je udavačů v současné době víc, než u nás v době nesvobody, oni bojují proti terorizmu, totalitě a no, nerozvíjet proti čemu -izmu. Vždy, když chtěl někdo rozpoutat teror, dal moc mladým, a i nyní se obsadí inkviziční úřad mladými, kteří mohou odstřelovat kohokoliv na základě určitě pravdivých záznamů StB. Jenom ta šibenice chybí, dopisy na odsouzení od rozhněvaných občanů proti těmto zrůdám, zaprodancům, zrádcům.... se najdou ihned, stačí tribunál a kat. Dobrou noc.
14. 10. 2008 | 01:18

Honza Český napsal(a):

Vážení čtenáři, právě jsem se z hodnověrného zdroje, který si přeje býti utajován, dozvěděl, že zhruba začátkem roku 2009 najdou badatelé ÚSTR dokument, na němž bude jako udávající místo Milana Kundery uveden Karel Novotný. Znalecký posudek prokáže, že až nově objevený dokument je pravý a následně bude světový knižní trh zaplaven novým románem Milana Kundery „Superžert“.

Jinak si též dovoluji upozornit na to, že nynější poznatky státní instituce ÚSTR byly předány pouze týdeníku Respekt a nikoliv například ČTK. Z toho lze vyvodit, že je příslušný badatel tomuto týdeníku buď prodal, nebo je to Bakala, kdo ÚSTR řídí, nebo je to všechno jinak

Ať tak či tak, štěká nám tu bílý psíček
Pro nezasvěcené viz http://blog.aktualne.centru...
14. 10. 2008 | 02:08

třebaKarel napsal(a):

Zdá se mi dobrý uvědomit si ,
že jako lidi jsme si podobnější než se zdá .
Že co dokáže špatnýho jeden , dokážeme za patřičných podmínek skoro všichni .
Nemám rád pohoršování se nad někým , pokud si tohle člověk nepřipustí .
Bez přiznání si že jsem to klidně mohl být já nebo vy je to škoda energie . Že bych se Kundery zastával pro jeho slávu ap. není ten případ . Jen je mi líto starýho člověka na kterýho se jednoho rána sesype dav Pocestných co jsou jako vosy .Bez slitování .Úderný oddíly současnosti . Čistý jak lilie . tK
14. 10. 2008 | 06:27

čtenář napsal(a):

Ten kus zažloutlého papíru - to je všechno? Proč konkrétní dokument není zaznamenán formou výpovědi, kde by úplně dole byl Kunderův podpis?
Já netvrdím, že to, co tam stojí, není pravda, ale jako historický dokument závažného charakteru mi to přijde jako velká slabota.
Podobným způsobem je možno dokazovat a dosvědčit prakticky cokoli.
A ten ústav?
Kdo tam sedí , kdo tam koho dosadil, a jaké jsou jeho dosavadní výstupy? Badatelé si jdou vzájemně po krku a
zatím nám předkládají sajrajt bez ladu a skladu. Jak se právě co hodí. Tomu se říká systematická práce?
Systematicky tento normalizační ústav pracuje pouze na ideologickém výkladu nedávné doby.
Jeden cár papíru od STB, která falšovala cokoli /nejlépe přečíst si Frolíka - Špion vypovídá/ má přes kufr dokazovat Kunderovu mravní ošklivost.
Kufr v hlavní roli!! To by Havel mohl něco napsat. Ostatně i o něm se cosi šušká.
Třeba nám to Bakala objasní v příštím Respektu kolportovaném přímo Langerem.
14. 10. 2008 | 06:37

Martin napsal(a):

dobre vedet, az uvidim skupinu arabu jak se budou ucit letat a nebude je zajimat pristani, tak to nikde neohlasim. nejsem prece sprosty praskac.
14. 10. 2008 | 06:58

Pohov napsal(a):

Hradílek ,Ripka jsou udavači a obchodníci s neověřeným zbožím,kolik obdrželi na ruku za neověřené udání světu od Respektu,Blesku...?????!!!!!
14. 10. 2008 | 07:26

zdesta napsal(a):

Vzpomínám si na první kausu s Judr Bartončíkem.Na dotaz novináře byla zaznaménána památná věta mezi Rumlem a Žantovským "prskni tam něco". Zmíněný po infarktu ukazuje kopii vázacího aktu, bez podpisu,kde je uveden také datum a titul JUDR, který dotyčný tehdy nevlastnil. Těch nedostatků v STBáckém bordelu bychom našli celou řadu.Připustím-li skutečnost že se tak stalo, budu stále na rozpacích. Tehdejší poválečná doba byla hodně sugestivní.(krize,Mnichov,válka,osvobození)Zvláště pak pro postpubertální mladež bez životních zkušeností a náležitého životního otrkání.Práce ústavu , jak píše čtenář,přípomíná spíše politický bulvár než solidní a seriozní práci.Tak odhalíme Nohavicu,Chramostovou,Kanyzu, Bohdalovou, Kocába a řadu dalších..To samé se také týká Polednové. Pokud někdo četl A.LOndona, ví jak probíhal takový politický monstrproces.Tresty byly stanoveny dávno před tím než k nějakému soudnímu procesu došlo.Toto zfanatizované dvacetileté trdlo, fungující jako hlásná trouba,nemělo na konečný verdikt vůbec žádný vliv.Akce tohoto druhu jsou nějak podivné.Do soudního dvora v Norinberku nacpeme 20leté frajtry z wehrmachtu a Adolfa s Hermanem ponecháme v luxusních vilách s pěkným důchodem.Dost podivné vypořádání se s totalitním režimem.
14. 10. 2008 | 08:06

Míval napsal(a):

Myslím, že pracovníci onoho ústavu, vytahující případy jak kouzelník Fokuston králíky z klobouku, připomínají tak trochu pejsky, kteří se s každým nálezkem běží pochlubit pánovi, slintajíce blahem a nadšeně vrtíce ocásky. Práce opravdových historiků by snad neměla spočívat pouze ve vyhledání vhodného dokumentu a jeho okamžité prezentaci. Takové dílo může odvádět kdokoliv, kdo umí trochu číst a pamatuje si zadání. Navíc, dokud se neotevřou archívy Ljubljanky (NKVD, později KGB), nepůjde asi mluvit objektivně o dění ve východním bloku. A pokud jde o pana Kunderu - dost často jsem uvažoval o svých postojích v minulosti. Jsem si takřka jist, že kdyby se byl v mé blízkosti objevil nějaký agent západních služeb, považoval bych jeho udání za svou povinnost. V duchu Timura a jeho komandy atp. A to jsem o dost mladší než Milan Kundera. Že se tak nestalo, a teď tedy nejsem chrchel vyvrhel, je pouze proto, že k takové situaci nedošlo. Je-li tedy dokument pravdivý, pak se domnívám, že Milan Kundera bránil zájmy země, v níž žil. V žádné zemi špióny nevítaji. A pokud se teď někteří rozčilují nad tím, že dotyčný byl odsouzen k dlouholetému trestu, pak prostě neberou v úvahu realitu let padesátých. A trochu mi připomínají postoj vedení anglické obce, která nutí místního zahrádkáře, aby odstranil ostnatý drát, jímž obehnal svou zahrádku, kterou mu již třikrát vykradli a poničili zloději. Odůvodnění - zloději by se mohli poranit.
14. 10. 2008 | 09:05

Zuzka napsal(a):

To Insider - jen krátce: napřed píšete, že reaguji mimo mísu, později mi ovšem připisujete názor. Ani jedno není pravda. Já totiž vůbec zatím nemám názor, zda je obvinění pravdivé, či není. Čekám na další informace. Jen odmítám věřit informacím instituce, která dokázala účelově "vyrobit" informaci o Mašínech. A o tom snad myslím nikdo nepochybuje. Takoví lidé, jako jste Vy mě děsí. První náznak a soudíte. Přesně tak to bylo v těch 50tých letech. Hezký den.
14. 10. 2008 | 09:30

pesimista napsal(a):

Pro všechny níže samozvané soudce a prokurátory. Jako kluk jsem prožíval hned po 48 vězení a soud mého otce. Počátkem 90 let jsem řadu roků věnoval jeho rehabilitaci a měl jsem možnost projít autentické soudní spisy. To,kdo otce udal, kdy a jakým způsobem se vědělo ještě před soudním jednáním a bylo zadokumentováno ve všech spisech. Alespoň formálně musela být dodržena pomyslná litera zákona. A navíc v té době byl důležitý ještě jeden efekt: rozděl a panuj. Tozeštvat sousedy a známé, zničit letitá přátelství - ty byl podstatně důležitější důvod. A víte kolik prázdných listů obsahují tehdejší vyšetřovací a soudní spisy? A navíc se signaturou? Ač mám k Brnu a jeho tehdejším spisovatelům a básníkům poměrně blízko a jsem jmenovcem poškozeného, neobdivuji a nebráním Kunderu, přiznám se, že eho světová sláva mne nezajímá. PO nabytých zkušenostech s tehdejšími i pozdějšími praktikami jsem však k výsledkům tohoto "vědeckého" ústavu zdrženlivý. Zeptejte se renomovaných historiků na jejich názor, případně si vzpomeňte na hromadné odchody jehi pracovníků před půl rokem z důvodů absolutní nedemokatičnosti a nemožnosti svobodně bádat. Celkem podrobně o tom psala MFD na jaře.
14. 10. 2008 | 09:34

LEVAK napsal(a):

Ad insider:
ó ctěná Vaše natvrdlosti promiňte mé ubohosti,jen jsem si dovolil zeptat jestli Vy dělíte ženy na dva druhy?Dr.Horáková byla správná žena hodna toho názvu a paní Rosenbergová byla špatná žena!Aspoň to jsem z Vašeho vyjádření vyrozuměl!
Apropo:dnešní francouzské deníky všechny hovoří, že Kundera udal disidenta.Nevím kdo jim podál takovou informaci?Disident je v politickém slova smyslu člověk odlišně smýšlející, aktivní odpůrce totalitního režimu.
Agent-tajný policista, vyzvědač, špión, hlídač.
14. 10. 2008 | 09:54

dříve ruda napsal(a):

tK:
odmítám tvrzení, že čeho je schopen jeden člověk, jsme schopni téměř všichni.

Jinak padla zmínka o Bartončíkovi, jakémusi předchůdci Kubiceho zprávy, jen z Rumlova nesmyslného zdůvodnění, proč s tím přišel v oné době tří dnů před volbami ta účelovost čouhala na sto honů. Kde jste byli, obhájci nevinných? Neznám nikoho, kdo by za Bartončíkem stál. Co dnes pan Čunek? To máte důkazů dost? Za všeobecným honem na Čunka také nevidím příliš mnoho snahy neublížit jinému člověku. Vím, to není starý muž, je papaláš... Ale spravedlnost by měla být pro všechny stejná.

míval:
říkáte "Milan kundera bránil zájmy země, v níž žil". Z vás je mi zle. Všimněte si, že ostatní jeho zastánci hájí opak. Že totiž nic neudělal. Ta skutečnost, že vás nikdo neposlal někam, se mi jeví jako signifikantní. Totiž "vítej v našich prokunderovských řadách. Padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina."
Nazdar
14. 10. 2008 | 10:17

Pocestny napsal(a):

Komentář k tomuto traktátu tu zazněl celkem jasný, insider a ruda napsali to, co napadá mne.

Také jsem očekával reakce podobné té autorovy.

Nastává banální problém s banálním kusem papíru, který vyplaval při řádné lustraci rozmražených balíků z archívů.

Odmysleme si postavu Kunderovu, nazvěme ho občanem X.

Jaké by byly reakce na takový případ? Jak by lidé hodnotili pana X?

Myslím, že by s ním byli všichni hotovi velmi rychle.

Jde ovšem o celebritu. Opět, u dnešní politické representace tu jistí rádi ventilují jejich bývalé angažmá, dnes ovšem ti samí "stráží odkaz velikána", protože opět platí to známé, jeli někdo zaslouživší se, je nad zákony.

Je velkým omylem si myslet, že "se tu vyrábějí oběti", ne právo je neúprosné, i když je promlčeno. Potrestat Kunderu stejně nelze, tak bych sečkal konce téhle historie, aby naše soudy nebyly rychlejší než věc sama.

Je zajímavé, kolik lidí se náhle přihlásí k názoru, že bolševismus byl režimem legitimním.

Ono to z té generace vyleze ne obecně, ale pěkně po kouskách, hysterickými výměšky na konkrétní témata.

Nojo, někteří začnou ztrácet nervy, neboť "co se vleče, neuteče". Nakonec tomu, že bude zveřejněno vše, neuteče nikdo, jediné, na čem těmhle lidem záleží, je to, aby to nastalo až v "příštím životě", ne v tomto.
14. 10. 2008 | 10:25

StandaT napsal(a):

PAN spisoval? Mezinárodně uznávaný spisovatel? Nesaháme mu ani po kotníky? No a co? Tady nejde o profesi a profesní schopnosti, ale o člověčenství, o chování, o morálku, o slušnost. Mám si sednout na zadek, že je to celebrita? Patří tím snad mezi nedotknutelné?
14. 10. 2008 | 10:35

Pocestny napsal(a):

Dalším rysem, který pěkně vylézá je ten bolševický relativismus viny porovnané se "zběsilostí protistrany"
a nakonec ta prostá tendence ignorovat systém, který nešlape dle navyklých not jako nelegitimní.

Je rozkošné pozorovat ty útoky na instituci, která se jen hrabe v papírech, popisujících skutky našinců v "dávné" minulosti.

Dokud žijí oběti, má smysl se v tom hrabat, dokud žijí pachatelé v hlavách a výrocích současníků, má to jistě i smysl jiný.

Co nemá smysl, je další oddalování, jednou se v tom pořádek udělat musí, pak můžeme udělat tu "tlustou čáru", a každý ať se vyrovná se svou minulostí, jak umí.

Jediné, co vidím jako ryze negativní, bylo rozhodnutí toto odkládat mimo svou relevanci, protože po zveřejnění takových fakt v devadesátých by se jistě složení české "noblesy" výrazně měnilo v době, kdy k tomu dojít i mělo.

Dnes jen podotýkám, že rozhodnutí praskat /nepráskat není závislé na době, ale na vnitřních hodnotách jedince.

Kunderovi budiž přičteno k dobru, že původ tohoto "nesmyslně šíleného mládí v rudé haleně" celkem analyticky rozebral v postavách svých knih.

Je populární si ho personifikovat postavou renegáta z Žertu, ale v jeho osobním životě to v 50. letech vypadalo úplně jinak.

On není jediným takovýmhle emigrantem, který se domů nežene, on nikdo neví, co kdo přežil a nezapomněl... u něj je důležité to, co dělal v těch 50. letech, protože to dává celé jeho pozdější tvorbě jiný rozměr. Jinak je to u autora "vyhnaného" a jinak u člověka, který "prchá před svou minulostí".
14. 10. 2008 | 10:45

Lex napsal(a):

"insider"
Selektivnost a plytkost Vašich premis i soudů, spolu s Vašim radikalismem, mi brání nadále reagovat. Přeji Vám i Pocestnému, abyste se nikdy nedostali do situace Milana Kundery. "Specialisté", vědci, znalci, kteří se hrabou v haldách dokumentů StB, mohou při praktikách činnosti této instituce (StB)najít ledacos. O pravdivosti toho, co najdou, však bude spor vždycky, neboť provokace a kombinace, jakož i obyčejné lhaní, bylo u ní vždy na jednom z prvních míst.
Lex
14. 10. 2008 | 11:03

Pocestny napsal(a):

Ale notak, Lexi, tohle jsou žvásty..... jste "muž paragrafů", bráníte je tu přede mnou, ať jsou jakkoliv zločinné, teď náhle mutují v systém manipulací a lží?

Vycentrujte svou osobnost tak, at dnes nepopírá svými výroky ty včerejší......

Minule jste mne tu chtěl žalovat a postupovat orgánům činným... za to, že jsem vyjádřil jisto spolešnskou úlevu z konce mafiána, kterou sdílí jeho široké "operační okolí", dnes tu bagatelizujete zločin, ano zločin, protože cílem tohoto skutku nebylo posílení veducí úlohy strany, ale obyčejné lidské snažení se zbavit chlapa, který leze kamarádovi na ženskou, ještě k tomu agent.

No, posloužilo to jedněm, zmrvilo život druhým.

Takovéto "malé české svinstvíčko", podobné mnoha udáním za protektorátu...

Dneska z toho tu děláte politiku.
I slavní mají občas vešky, pane Lexi.

Vaše nekritická adorace panáků ze socialistického národního orloje je dojemná, ale dětinská.

Ono není nepochopitelné, že ti, kteří od minulého režmu šanci dostali, si jí museli něčím zasloužit. "Pro pana Každýho" tu nidky nebylo nic než fronta u krámu.
14. 10. 2008 | 11:26

Karel napsal(a):

To:Pocestný
V době studené války, každý špion ohrožoval životy všech, bez ohledu na jejich politické či světonázorové vyznání. Anebo
předpokládáte, že americké bomby by se vyhýbaly antikomunistům?
A navíc v padesátém roce měl komunistický režim jasnou podporu všech obyvatel. Zadržení špiona vedlo ke zvýšení bezpečnosti všech.
14. 10. 2008 | 11:35

Pocestny napsal(a):

Lexi, já se nemohu dostat do Kunderovy situace, já pomocí denunciace své soky neodstraňuji.

Víte, já jsem v tom také chvíli (20 let) žil, takže ze zkušenosti vím, že bych spíše skončil jako ten agent, než jako Kundera.

Moji předkové byli obřadně společensky odrovnáni podobně triviálním způsobem - je rovnou systém řešil jako MUKLy, takže má volba je zcela jednoduchá.

Mýlíte se, většina lidí (doufám) se do téhle situace nedostane, protože jim to smysly zakáží.

Naopak se nedivím, že lidé schopni takových kroků to v obdobně zvrhlém prostředí mohou kamsi dotáhnout.

Mladý organismus podlehl mocenské stimulaci mas a rozhodl se stát se "hrdinou". To se malým lidem občas stává, každý má právo na "svých 15 min slávy", někteří je pak hodlají prodloužit na neurčito.....

Nakonec otázka, jak bychom hleděli na podobné "osočení" dokumenty u pana Wiewegha?

Máme ho za toho "svědka času" za jakého ho pochopitelně budou brát za padesát let? Bude i on náhle člověkem, který "v životě nezhřešil", nebo už jsme z tohoto socialistického modlářství vyrostli.

Kunderovi je už 40 let fuk, co si o něm myslíme.

Mám pocit, že je to daleko více o vás , než o Kunderovi, pánové a dámy, obhájci ikony.
14. 10. 2008 | 11:37

Pocestny napsal(a):

cituji....
... době studené války, každý špion ohrožoval životy všech, bez ohledu na jejich politické či světonázorové vyznání. Anebo
předpokládáte, že americké bomby by se vyhýbaly antikomunistům?
A navíc v padesátém roce měl komunistický režim jasnou podporu všech obyvatel. Zadržení špiona vedlo ke zvýšení bezpečnosti všech......

V této době vládl režim TEROREM, takže podpora je naprosto špatný výraz.

Z mého pohledu tu v této době cca 1,5 milionů grázlů s rudou knížkou terorizovalo 13 mil obyvatel díky mocenskému spiknutí s tzv. "demokratickou levicí". Z mého hlediska byli občané této republiky stále ještě naivní oběti vlastní jednoduché víry v "jednoduchá řešení", které jistý gang zotročil pro službu zvrácenému diktátorovi a jeho zvrácenému "Koncentračnímu táboru míru".

Kdepak, v 50 letech prožila tato země svou "křišťálovou noc", holokaust bílých "nerudých" běžel již od války naplno,

pokud beru období 1933 - 45 jako období náckovské diktatury, tak padesátá jsou jen rudou obdobou.

Práskat v padesátých nebo v protektorátu vychází morálně nastejno.
Je mi líto.
14. 10. 2008 | 11:45

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Karle,

jen doplňující informace: V 50. letech bylo přes sto tisíc lidí zavřeno v komunistických kriminálech, koncentračních a pracovních táborech. Dost pochybuji, že by podporovali komunistický režim. A ti všichni měli většinou rodiny, příbuzné, přátele. Ani ti nebyli zřejmě terorizováním svých blízkých nadšeni.

Čili ne všichni podporovali tento režim, jež se podle mne vyznačuje stejnými znaky jako jakákoliv jiná mafie. A dokonce zdaleka ani všichni ti ne, kdo chodili ze strachu před kriminálem (v 50. letech k odsouzení stačilo opravdu málo) "volit" Národní frontu.

Libor Stejskal
14. 10. 2008 | 11:55

třebaKarel napsal(a):

dříve Rudo ,
dobrý den .
Odmítáte , no dobře .
Bartončík se ukázal pár dnů před volbama jako stbák a ke zveřejnění došlo poté co nesplnil slib že odstoupí .
Neříkám dobře/špatně , nedodržel slovo .
Jistě jste si všiml že Čunek měl šanci podat svou verzi a vysílali to v hlavním vysílacím čase . Ohledně něj mám pořád v hlavě spíš otazníky , ale Kunderu prostě tahle revoluční garda sestřelila bez cirátů .
A jelikož se tam vyskytlo jméno toho ... A. H. , já mám zcela jasno . Největší hrůza je ale to , že takový člověk pracuje v tom novým ústavu .
Je jisté že není v mých silách vás přesvědčit že to všechno neřikám proto , že mám sám máslo na hlavě . V opačném případě by mne to určitě napadlo taky . Ale to mi nevadí , poněvadž jsem anonym , resp . tK .
Milan Kundera má ale jenom jedno jméno . A zná ho celý svět .A chlapci od revolučních rotaček si tak udělaji pěkný základ . Jen nevim co jim jednou poví starej pan Hradílek .
14. 10. 2008 | 11:57

dříve ruda napsal(a):

tK:
je to už dost dlouho, mohu se mýlit. Moje paměť mi říká něco jiného.
Ruml prohlásil, že ho k jeho kroku nevedla snaha poškodit lidovce ve volbách (což se mu podařilo výtečně), ale zabránit tomu, aby člověk jako B. se stal předsedou tehdejšího NS, tuším. On B. jako předseda lidovců na ten post dosáhnout skutečně mohl, lidovci měli ambici být černým koněm voleb. Nu, nebyli. Ovšem předseda NS se volil pochopitelně později po volbách do NS, takže na to Ruml měl se svou zprávou času habaděj. Jinými slovy -co nechtěl dosáhnout, to se mu povedlo. To, o co mu šlo, nikoliv. Do NS Bartončík samozřejmě zvolen byl, natolik drtivě zase lidovci nepropadli.
Ona ta hláška "něco tam prskni" hovoří jasnou řečí.
Lidovec nejsem, nikdy jsem v žádné straně nebyl.
14. 10. 2008 | 12:13

dříve ruda napsal(a):

tK:
ještě něco, Ruml s tím přišel v oné třídenní hájené době. Do té doby jsem lidovecké šance a jmenovitě B. viděl pro něj nadějně. Slib, že odstoupí, dal B. tedy kdy? Muselo to být až po té Rumlově akci. Už si nevzpomínám přesně, ale před ní neměl důvod něco takového slibovat, takže to nemohla být reakce na jeho nesplnění. Slíbil to pouze Rumlovi? Pak je to opět slovo proti slovu a jste opět v situaci jako s Kunderou -s důkazy na štíru.
14. 10. 2008 | 12:20

Pocestny napsal(a):

dříve ruda - o Bartončíkovi vím celkem dost. Jeho spis vážil pár kilo, v telezizi ukázali "něco" z něj, co mělo jasný význam.

Není pochyb o tom, že Bartončík s StB spolupracoval.

Není pochyb o tom, že Jičínského vedla tahle akce k myšlence lustrace potírat, a od té doby tak usilovně činil. Skrze známé, rozlezlé tehdy po všech těch levicových "postbenešovských" mutacích, které zhynuly na úbytě.

Všichni postbolševici tehdy ztrnuli hrůzou....Bartončík byl zlom, do té doby honili právníci jen Štěpána.
14. 10. 2008 | 12:32

dříve ruda napsal(a):

pocestný:
že B. spolupracoval mi časem došlo. Dnes je mi jasné, že každá instituce včetně ksč měla ve svém vedení spolupracovníky stb. Holt si to hlídali ze všech stran.
Jen je škoda, že ta spolupráce slouží jen jako nástroj proti nepohodlným. Vlastně mě překvapuje, že na Čunka vytasili ten půlmilión. Taková spoluprácička, to by bylo něco! Možná to přece jen není tak snadné věrohodně falšovat proti člověku se solidní možností se bránit, kdoví?
14. 10. 2008 | 12:47

Taoiseach napsal(a):

Vracím se k titulku příspěvku.

Je to opravdu tristní, nejen že u nás není žádný solidní deník, ale bohužel ani týdeník.

Co s tím? Jednoduché: podle toho, který jazyk umíte, čtěte
Guardian nebo Times
Süddeutschezeitung nebo FAZ
Le Monde nebo Le Temps
Corriere della sera
Gazetta Wyborcza
a hlavně nevěřte domácím médiím.
14. 10. 2008 | 13:00

čtenář napsal(a):

To je tedy čtení. Český sekerník Pocestný v čele inkvizice.
Aby bylo jasno, jako že není: Teprve to začalo. Okolnosti in-cestným hochům zjevně nepůsobí žádný problém, o to jasnější kontury vidí ovšem na každém kolem. - Také osobní jasňačka. Sekerníci tržního typu se sudeťáckým smradem v zádech.
Co dodneška vlastně ta výzkumná sorbona v režii ODS v čele s Žáčkem udělala? Něco zásadního?
Nebo máme po více jak roce jen 007 Mašíny, Kunderu apod.
14. 10. 2008 | 13:17

Karel napsal(a):

Dobrý den pane Stejskal, historii nejde vykládat účelově z dnešních ideologických hledisek. I když se říká, kdo ovládá historii, ovládá i budoucnost.
V roce padesát o kterém mluvíme, tak podstatná většina obyvatel byla pro tehdejší režim anebo jej tolerovala.Samozřejmě proti němu byli tisíce lidí ve věznicích, to je pochopitelné.A nestrašte tak s tím kriminálem okolo voleb, to je jen z ojedinělých exesů snaživých funkcionářů udělaná propagandistická omáčka.Ostatně proč by lidé byli proti tomuto režimu, když životní úroveň zde byla do roku 1960 vyšší než v SRN a Rakousku, o NDR nemluvě.
Vyslaný špion byl proti podstatné většině obyvatel a proto je dobře, že byl zasdržen.
14. 10. 2008 | 13:24

Silvie napsal(a):

Pane Šmíde, i kdybych nějakou třináctou komnatu měla, těžko bych v ní skrývala takovou špinavost - leda tak, že jsem na střední opsala nějakou tu písemku z matiky. Bohužel, u spousty lidí vyvolal pád jejich literárního boha z trůnu žaludeční nevolnost a rádi by kompromitující dokumenty alespoň zpochybnili. Bagatelizovat takovou špínu "těžkou dobou" apod. je skutečně mimo mísu. Na to už člověk musel mít žaludek. Mého dědu v 50.letech taky udali , ale udělali to alespoň ze strachu a ne z fanatismu a prospěchářství.
14. 10. 2008 | 13:38

třebaKarel napsal(a):

Karle , Karle ,
co si pomyslí Rumcajs kterej si nás pořád plete dohromady ? To nechci vidět , bude si myslet že jsem se úplně zbláznil . Snad mu to vysvětlim dřív než bude pozdě .Ale že to je síla ! tK
14. 10. 2008 | 13:45

dříve ruda napsal(a):

Karle,
nejspíš jste znal jen ty lidi, které jste vídal na stranických schůzích. Čest!
14. 10. 2008 | 14:02

stejskal napsal(a):

Pane Karle,

snažím se nevykládat historii účelově, ale poznávat ji, studovat.

Z toho, co jsem si přečetl, a z rozhovorů s pamětníky, soudím, že krátce po válce řada lidí u nás věřila ve správnost režimu sovětského typu (viz výsledky voleb 1946, byť ani ty nebyly již úplně svobodné; např. zakáz agrární strany, která by jistě byla více než důstojným soupeřem komunistů resp. demokratických stran).

Podle nejrůznějších autorů a opět dobových svědectví toto nadšení postupně opadalo a další volby mohly celostátně dopadnout podobně jako dopadly v roce 1946 na Slovensku.

Podle všeho si toto komunisté uvědomovali a vyvolali krizi, která vyústila v odstoupení ministrů demokratických stran. Jak se ukázalo, neměli to špatně vymyšlené.

Po puči a následném teroru ztratila další část lidí iluze o "sovětském" režimu. A další - řekl bych nezanedbatelné množství - prohlédnuvších přinesla měnová reforma.

Tvrdit, že v 50. letech podporovala většina lidí komunisty je velmi odvážné a podle mne ničím nedoložitelné. Mé informace vyplývající ze studia různých zdrojů ukazují, že to zdaleka nebylo tak jednoznačné.

Libor Stejskal
14. 10. 2008 | 14:08

třebaKarel napsal(a):

Čtenáři ,
myslíš že to může být kvůli mindrákům , že máme takovou radost když se ukáže že někdo / možná / udělal něco špatně ? To je radosti jak o posvícení , viď ?
Ahoj tK
14. 10. 2008 | 14:12

Karel napsal(a):

Pane Stejskale, tak studujte historii, je vidět, že máte co dohánět a nepomáhejte si argumentačně překrucováním mých slov. Je to úsměvné. Já píši o roce padesát a vy mi namítáte padesátá léta.A že byla většina lidí proti režimu v roce 1950 je ničím nepodložené a vaše zbožné přání.Já o voze a vy o koze. A podle všeho v roce 1948 krizi vyvolali nekomunističtí ministři a rok 1948 nebyl žádný puč, komunisté pouze využili příležitost.A jejich režim byl naprosto legální uznaný nejen OSN, ale i USA, V.B, Francií a všemi zeměmi NATO.
A měnová reforma? Řada lidí z ní jistě nebyla nadšena stejně jako z tiché měnové reformy našeho režimu počátkem devadesátých let. To je pochopitelné.Ale přes nezákonnosti padesátých let většina lidí neměla důvod zásadně požadovat změnu režimu a to dokonce ani v roce 1989. Jen si vzpoměňte na V. Havla jak tvrdil, že zde nechce zavádět kapitalismus. Dnes máme takový, že nám jej závidějí i mafiáni na Sicílii.
14. 10. 2008 | 14:21

Silvie napsal(a):

Karle, vy jste snad přírodní úkaz! Škoda, že v 89. nepřišel někdo méně měkký než Havel, to byste tady ty své bolševické propagandistické kecy nerozséval...
14. 10. 2008 | 14:27

Štěpán Fanatik napsal(a):

Von bude Kundera vydávat zase nějakou knihu že rozjela media zase novou reklamní kampaň?

nebo nechápu jakou hodnotu má informace že někdo někoho prásknul když byl mladej a blbej?
14. 10. 2008 | 14:36

Vanek napsal(a):

V dobe kdy Kundera udaval,
meho otce veznili dva roky, rok v kobce pod zemi v Klatovech a rok v kobce v Jachymove.
Vice:
http://jirivanek.bigbloger....
14. 10. 2008 | 14:38

Karel napsal(a):

Silvie
Argument jak dělnická pěst. A co je na mém vyjádření bolševického?
14. 10. 2008 | 14:38

čtenář napsal(a):

Silvie: Můžete být chlap. Ale předpokládám, že jste ženská. Mohla byste trochu přibrzdit.
Musíme mluvit jedním jazykem , abychom si rozuměli.
Komunisti/bolševici jsou zjevně vaším traumatem. - Předpokládám , že oprávněným.
Ale to jsme na tom podobně. Jste ochotna připustit, že bolševické způsoby , triky a intriky, vzorce chování , instinkty a pudy jsou věcí minulosti?
Byl jsem členem poplyšové pravicové strany.
Věříte tomu?
14. 10. 2008 | 14:46

čtenář napsal(a):

To Silvie: Opravuji: ... instinkty a pudy jsou věcí POUZE minulosti?
tK: Zdravím. Pár dní jsem byl pryč. A to máme nadělování. Copak bude o vánocích?
14. 10. 2008 | 14:50

Míval napsal(a):

dříve Ruda:
Mrzí mne, že se Vám ze mne udělalo zle. Zkuste živočišné uhlí nebo to rozdýchat. Ale vezměte v úvahu, že jsem mluvil o době tehdy - konec padesátých, začátek šedesátých let. A já byl v té době naprosto přesvědčen, že ČSSR je hodnota, kterou je nutno bránit. To, že můj současný pohled doznal určité změny, je skutečnost, která mne ale nemůže přinutit odsuzovat lidi, kteří tehdy provedli něco, co já sám bych v té době považoval za správné. Tedy zadržení špióna. A pokud jde o Milana Kunderu, netvrdil jsem, že to udělal. Ale pokud ano, stejně nevidím důvod k takovému odsuzování a pohrdání za tento konkrétní čin.
14. 10. 2008 | 14:54

stejskal napsal(a):

Pane Karle,

když jsme u toho překrucování, kde jsem tvrdil (jak říkáte napsal své zbožné přání), že byla většina lidí proti režimu v roce 1950?

Pokud to někde najdete, vezmu všechna svá slova zpět a omluvím se Vám.

Pokud ne, trak vězte, že jediné, s čím polemizuji, je Vaše věta z 14.10.2008 11:35:58, kde tvrdíte, že "navíc v padesátém roce měl komunistický režim jasnou podporu všech obyvatel".

To podle mne není pravda. Aniž bych narozdíl od Vás tvrdil, že přesně vím, kolik lidí jej podporovalo a kolik ne.

Co se týče uznání komunistého Československa, tak Německo také po uchopení moci Hitlerem uznaly Vámi jmenované státy (resp. s ním nepřerušily diplomatické styky). Něco to ale vypovídá o jejich tehdejších politicích a diplomatech, ne o Hitlerovi.

Libor Stejskal
14. 10. 2008 | 15:02

Pocestny napsal(a):

čtenáři, vaše mindráky nemají nic společného s touhle historií. Vy si tu ohříváte svou polívčičku a motáte salonní diktaturu z 80. let z jatkami let 50.

Nemá smysl vás nějak trumfovat osobními historkami, ale přijde mi poněkud laciné srovnávat metody StB na konci režimu s tím, co tu komsomolci jako Kundera prováděli na lidech v počátku režimu.

Pokuste se vystoupit z té historie, která se vás netýká.....

tK - ne, je to smutné, je to o to smutnější, že oba tušíme, že další papíry vyplavou, ono to prostě tak je, je to vždy šok, pak se to prohlubuje, jeden nevěří vlastním očím, nakonec zbyde hnus a chuť to celé zapomenout.

Mluvím o tom, jak jsem si dva dny četl to, co o mně, mé rodině a předcích vypověděli kamarádi, známí "přátelé". Na mou rodinu nashromáždila StB v letech 1945 - 1989 27,5 kg materiálů, je to hromada, kterou mám po pás.

Víte, visí mi v hlavě ten Grass, ono se vždy dá reagovat různě....

Říkám, uvidíme, ale s čisté znalosti toho, co jsem viděl v případě našeho spisu, jsem vůči možnosti omylu skeptický, možnost manipulace se vylučuje sama - nikomu to věcně nepomůže.
14. 10. 2008 | 15:07

Pocestny napsal(a):

Nakonec se snad dohodneme na tom, jaké problémy dělá Čechům si uvědomit, že masovost zločin prohlubuje, ovšem rozhodně nezmenšuje.
Kundera, Karel a Míval by měli vědet, že se tu žádní zločinci nevyrábí, protože zločiny se staly tehdy, dnes se jen otvírají záznamy o nich.
14. 10. 2008 | 15:12

dříve ruda napsal(a):

Míval:
byl tu režim proti lidem, držený násilím a za pomoci Ruska. Omlouvat udavače (myslím teď kohokoliv) tím, že tehdy to viděl jako správné, je na mě moc. Stejně tak to mohl vidět esesák za války v lágru, kde denně posílal lidi na smrt. Taky ho omlouváte?
Nemáme se o čem bavit.
Kdo byl ten špión? Statečný člověk, který nasazoval život -proč? I za vás, který byste ho udal.
14. 10. 2008 | 15:14

Taoiseach napsal(a):

Karel napsal(a):
"rok 1948 nebyl žádný puč, komunisté pouze využili příležitost.A jejich režim byl naprosto legální uznaný nejen OSN, ale i USA, V.B, Francií a všemi zeměmi NATO."
Zeměmi NATO dost dobře nemohl být uznaný, protože NATO vzniklo až v roce 1949, mimo jiné v reakci právě na ten "neexistující" puč.
14. 10. 2008 | 15:34

třebaKarel napsal(a):

Pocestný ,
tak to jste mně zarazil .
U Vás bych teda rozčarování z Grasse nečekal . Proč máte uněkoho kdo je spisovatel , zpěvák ,...,herec , větší očekávání ? Prostě lidi jsme stejný , někdo navíc nadanej , ale problémy s žitím +- stejný . Číst si spis , nevim , myslim že jste to neměl dělat .
Viděl jsem tátův ,nikdy o nikom neřekl křivý slovo , byl toho štos .
Byly tam fotky , docela dobrý , účty za juice za 7,- Kčs , plky že návštěvou restauračního zařízení zjištěno že se dotyčný zde již nenachází . Seznam vozidel na sledování .
No a proč to píšu ? Že zaplaťpánbůh je táta chytrej a jeho to nesežralo .Prostě s tim museji žít ti "jeho " Bretschneideři . Ale víte , u lidí co to zažili nebo se jich to týká , to je samosebou jiná věc . Když ale dští síru druhá nebo třetí generace ,je to smutný .
Vidět pro co my lidi taky žijem .

" Možnost manipulace se vylučuje - nikomu to nepomůže " . To nemůžete vědět .

Oba netušíme nic .Vy se zřejmě domníváte že ano a já se nechám překvapit

Mimochodem ,pokud máte předky na něž tajná policie shromáždila 25 kilo papírů ,předpokládám že pro jejich vyjímečnou statečnost a mimořádné vlastnosti , napsal byste jejich rodové jméno pod všechno co tu publikujete?
14. 10. 2008 | 15:36

Míval napsal(a):

dříve ruda:
Jsem rád, že jste opět ve formě. Řekl bych, že srovnávat zatčení špióna s likvidací lidí v lágrech je značně mimo mísu. Vy jste opravdu v padesátých a šedesátých letech viděl situaci tak, jak ji teď popisujete? Já ne. A troufnu si říci, že většina to tak vyhroceně necítila. Jinak by totiž nemohlo dojít k událostem první půlky roku 68. Který je v cizině oceňován víc než teď u nás. Víte pane dříve rudo, obecně je pohled na prožité události takřka nekonečně odlišný - od naprostého odmítání a pohrdání až k naprosté adoraci. Ani jeden z těch pohledů není úplně pravdivý, ani jeden není úplně lživý. Ale dobrat se jakési vyšší pravdy o minulosti mohou pouze historici, studující dobu bez hněvu a předsudků. Obvykle o několik generací později. Toho žijící účastníci schopni nejsou. my můžeme pouze nést své příběhy a stát za svými názory.
14. 10. 2008 | 15:39

čtenáíř napsal(a):

Hele Cesťák: Právě oni jsou příkladem, jak si tu někdo hřeje kotel namyšlenosti, vševědoucnosti v rámci kohabitace malého mozku s velkým .
Právě oni dialekticky spojují cokoli s čímkoli , minulost s budoucností, neviditelnou pazouru trhu s perským bazarem, vlastní inkontinenci s nevlastním intertrigem a pejska s kočičkou.
O co jde: Nebýt takových jako jsou oni, co si tu permanentě slintaj na kravatu, tak je na tomto světě o notný kus nenávisti méně.
14. 10. 2008 | 15:50

Karel napsal(a):

Pane Stejskal jste opravdu legrační s tím překrucováním. Teď cituji Vaší předchozí repliku na mé názory -
"Aniž bych narozdíl od Vás tvrdil, že přesně vím, kolik lidí jej podporovalo a kolik ne."
Já někde přesně uvádím kolik lidí jej podporovalo? Čeština je bohatý jazyk což!
A jinak jste v zoufalé argumentační krizi, když porovnáváte uchopení moci Hitlerem a našimi komunisty.Ale nechci Vám bránit v rozvíjení Vašeho talentu, ale prostě postupujete jako většina českých propagandistů.Odpovíte sám za oponenta a pak jej rozsekáte na cucky.
Taoiseach - je chválihodné, že znáte datum založení NATO, ale děláte nesmyslný závěr. Já netvrdím, že NATO uznalo komunistický režim v únoru 1948. Tak zkuste něco jiného.
14. 10. 2008 | 16:51

Pocestny napsal(a):

tK, jste mne špatně pochopil, já tím myslel, že i ten Grass (obvinění z členství v SS není žádná kávička ani v SRN) se dokázal přiznat dříve, než to ruplo.
Dočetl jsem se, že M.K. byl informován, že se dokument našel, ale nereagoval a hraje překvapeného, i když o věci již pár dní ví....

Tk, nebudu tu opakovat důvody, které mne nutí být Pocestny.
Je důležité, jak se názory jmenují?

Na tu kiláž stačí být vysokým úředníkem čs. vlády před válkou a vysokým důstojníkem čs. armády v záloze. a mít dva "nezvedené syny" jako starý Mašín.
14. 10. 2008 | 17:15

Pocestny napsal(a):

čtenář, to samé lze říci i o vás, tak bych navrhoval zanechat pokusů o vzájemné invektivy
14. 10. 2008 | 17:17

Pocestny napsal(a):

tK, nicméně otcova "osobního dohleda" jsem naposled viděl v roce 1979, do té doby s námi jezdili / chodili všude.

Víte, mne se to dotýkalo do konce roku 1989 stejně jako mých předků, to nebyly přetržité dějiny tří generací, to byl jeden shit thorough out.

Pro mne je období 1945 - 89 dobou jednoho mnohobarevného a záludného zla. Celistvá, logická a zavrženíhodná.

Mně nejde o vendetu, ale když tu dnes čtu Karla, tak ten zastydlý antibolševismus, který ve mně rudí dovedně pěstovali od dětství, shledávám naprosto správným a potřebným.
14. 10. 2008 | 17:24

stejskal napsal(a):

Tak ještě jednou, pane Karle, ano?

14.10.2008 v 11:35:58 jste napsal, že "navíc v padesátém roce měl komunistický režim jasnou podporu všech obyvatel".

Čeština není zase až tak bohatý jazyk, aby umožňovala různé výklady výrazů JASNOU a VŠECH. Přinejmenším "všech" neznamená ani tři pětiny, ani dvě čtvrtiny, ale sto procent. Tedy VŠICHNI lidé, jak tvrdíte Vy.

Bylo to to jediné, na co jsem ve Vašem textu reagoval. Čili opakuji: Vy jste v jednom svém textu uvedl PŘESNÝ údaj, kolik lidí s komunisty souhlasilo. A já Vám toto tvrzení o přesném počtu oponoval.

Podle mého názoru nacisté převzali moc v Německu úplně stejně jako komunisté v Československu. Prostřednictvím demokratického nástroje (volby, jmenování premiéra prezidentem po odstoupen í vlády), nicméně za pomoci ozbrojené "ulice", teroristických bojůvek, které vyvíjely na demokratické instituce i voliče nepřípustný tlak.

Nemusíte s tím souhlasit, můžeme o tom vést diskusi, ale zatím se v žádné argumentační nouzi necítím být. Až ten pocit získám, dám Vám vědět. Pojďme se bavit o faktech a ne o pocitech, jaké ve Vás moje diskusní příspěvky vyvolávají.

Libor Stejskal
14. 10. 2008 | 17:24

čtenář napsal(a):

Zatím to vypadá, soudruzi, že nám tak nějak ten nažlotlý papír začíná silně zavánět hajzle.
Tak "badatel" Hradílek je údajně v nějaké pokrevní přízni s Militkovskou, či jak se historická osoba jmenovala.
Za normálních okoností zveřejnění takovéhoto materiálu mělo projít oponentním řízením. /Ne kvůli Kunderovi. Ale proto , že to může být falsifikát na několik způsobů./
Takže než 007 šel sedět proběhl soud./?/
K němu obvykle chodí každý , kdo " s polévkou měli co do činění".
Ta stanice - jak to tak vypadá - nebyla žádná estébárna. Ale SNB-VB? A takovéto věci rychle přebírali kontráši , nebo nééé. Nebo nešlo o 007 proti republice?
Pak mělo ovšem přijít nové kolo papírování. Kde jsou ty papíry.
A ještě něco: Dělat záškodnickou, protikomunistickou činnost způsobem, který je popsán v souvislosti s Kunderou, tak to snad mohl dělat jen naprostý blb.
Docela mi nějak uchází, jak se sem náš 007 dostával.
Řekl to u soudu? Tak sem s tím. Byla nějaká konfrontace jmenovaných osob? Ano? Tak sem s tím.
14. 10. 2008 | 17:30

Ivan Hochmann napsal(a):

Zase..pořád dokola.

Zkuste se zamyslet komu tyto výlevy "spravedlnosti" slouží.

V tomto státě plném převlečených bolševických sviní,které jsou navyklé lhát,manipulovat,krást,pomlouvat,dehonestovat a permanentně vytvářet třaskavé ovzduší k zamaskování SVÝCH ČERNÝCH SKUTKŮ A DUŠÍ je už trapné se něčemu divit.......

Tvorba nových společenských poměrů se zasekla na tlusté čáře.Zůstaneme už napořád těmi hajzly,kteří propadli "kouzlu"bolševické ideologie,která měla za následek morální devastaci - až navěky.

Pardon ,zůstanete!!!(jak kdo,ale myslím velká většina).

Amen.Ivan.

Pane editore,mlčení je souhlas?No, nazdar!
14. 10. 2008 | 17:34

čtenář napsal(a):

To cesťák: Invektivy ve velkém tu rozjeli oni. Dokonce v národním měřítku. Za podpory lobotomických katuší.
Ale už je jasněji. Nejsou jediný , kdo má takové stavy. Chvíli světlo a najednou tma.
14. 10. 2008 | 17:38

stejskal napsal(a):

Jak to myslíte, pane Hochmanne? l.s.
14. 10. 2008 | 17:52

Karel napsal(a):

Pane Stejskale samozřejmě nemusíte se cítit v žádné argumentační nouzi, když neznáte dějiny nástupu Hitlera k moci v Německu. Samozřejmě pak Vám stačí pouze zdravé sebevědomí k tomu,abyste kladl rovnítko mezi nástup Hitlera k moci a nástup komunistů k moci v ČR.
14. 10. 2008 | 18:03

stejskal napsal(a):

Rozumím, pane Karle.

Takže z debaty nic nebude. S tím samozřejmě mnoho nenadělám, diskutovat se dá jen s tím, kdo má o diskusi zájem.

Přeji Vám, ať se Vám tu hezky povídá alespoň s ostatními.

Libor Stejskal
14. 10. 2008 | 18:08

Lída napsal(a):

Co chlapskej prispevek, to debilita.
14. 10. 2008 | 18:35

čtenář napsal(a):

To lída: Co ženskej příspěvek, to prudká vaginoza.

Pane Stejskale , věděl byste tomu hlavu a patu?
Nasral jí její starej?
14. 10. 2008 | 18:49

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane editore,

anonymita internetu je pofiderní.Ze své zkušenosti mohu říci ,že ač nerad nechávám svoje stopy ,moje IP se dá vysledovat a lokalisovat.Několikrát jsem byl osobně kontaktován na svém E-mailu těmito lidmi.Nemám počítač tak zabezpečen abych nemohl být napaden.Vlastně mám pouze obecnou základní antivirovou ochranu a pro tyto lidi jsem laciný cíl.Už 2x jsem musel sáhnout k celkové renovaci.

Jsem tudíž snadným cílem pro "chytřejší internetové mázáky".Je také snadné opatřit si moje indicie a životní preference.To se potom může takové individuum domnívat,že po stránce profesní i společenské nedosahuji kvalit potřebné ke komunikaci na jeho blogu.

Jak dosáhl této blokace mě jasné není,však je skutečností,že kursor neposunuje a stránka jeho blogu"nekomunikuje".

Toť vše.Není mě po tom pánovi smutno, spíše bych ale takovým hajzlům nakopal řiť.Doufám ,že s tím nemáte nic společného.

Děkuji za pochopení.Ivan.
14. 10. 2008 | 18:58

Pocestny napsal(a):

čtenář, píšu neadresně pokud se na obecné konkrétně nějak navážete, pokud se jako jiní hlásíte do opozice, tak holt, padni komu padni, příteli....

Každej si stoupne tam , kam patří sám, milej zlatej, já i vy.

Vy se cítíte odstrčen, já jsem osobně v tomhle nezainteresován, tudíž Kundera je mi osobně ukraden, práskače nesnáším obecně a domnívám se, že jednoho lyrického soudruha s Nobelovkou už máme, Kunderovi patří leda Zlatý Slavík za dovedný popis místní rakoviny charakteru a intelektuálské výmluvy z ní.

Jeho Nesnesitelná lehkost k zblití jest biblí své generace, která jest podobna hrdinům románů, ale všichni víme, že doopravdy to bylo jinak.

Donášení je lidový zvyk, ani toto donášení okolnostmi nic jiného nenasvědčuje.
14. 10. 2008 | 19:02

pesimista napsal(a):

tak teď v TV hlásili opravdu pádný důkaz pravosti oné zažloutlé listiny - SNBák Rosický skutečně existoval -ukazovali jeho kartu; s vážnou tváří to říkal onen s podezřelým kukučem vyhlížející badatel ústavu; smíchy prskám na obrazovku; těm "odborníkům" se nedá věřit už vůbec nic
14. 10. 2008 | 19:15

čtenář napsal(a):

Zase tma.
Použiju volnou citaci z Jiřího Černého: U umělců se prostě musí oddělit jejich kumšt od charakteru. Někteří byli a jsou skuteční pazdráti, ale jenom proto nemůžeme vyhodit s jejich charakterem i skutečně kvalitní věci, které vytvořili. A pokud to někdo neumí, nebo prostě nechce, tak je to jenom jeho osobní záležitost.
Tolik do tmy. A už zapadlo slunéčko za Lešanskou horu.

Takže SNBák. A co se dělo dál? Komu to bezpečák postoupil ?

Ale teď mě napadla ještě jedna věc. Při všeobecném flusání , matení a nekonkrétnostech se začínám obávat, aby modrá filiálka nevydala zatykač na Rosického.
Mohl by opravdu , ale opravdu velké problémy. I s kolenem a merunou.
14. 10. 2008 | 19:38

stejskal napsal(a):

Pane Hochmanne,

upřímně nevím, o čem hovoříte. Jste někde na našich stránkách zablokován? A kde? Na nějaké konkrétní? Řekněte mi na jaké, moc mne to zajímá, protože já Vás každopádně neblokoval a nikdo jiný to dělat nesmí.

Pane čtenáři, to zní pravděpodobně ;-)

Libor Stejskal
14. 10. 2008 | 19:56

Lex napsal(a):

Útočícím radikálům, kterým je všechno jasné: vážení i nevážení, vy jste nepochopili, že ve svých komentářích mi vůbec nejde o obhajobu Milana Kundery, že to jméno je jenom zástupné, protože tentokrát je to on?
Moje komentáře jsou o PRINCIPECH. Mezi ně patří, že nikdo nesmí být odsouzen, aniž PŘEDEM dostal slovo. A obviněnému náleží slovo poslední před vynesením rozsudku. Tento princip byl v případě Milana Kundery, a nejen v jeho případě, hrubě pošlapán. Byl odstřelen, byl dehonestován na základě jednoho lejstra, o okolnostech jehož vzniku nikdo z nás nic neví, ani vědět nebude, neboť aktéři již nežijí. A teprve pak se ho novinářské ... no, jak to napsat, aby editor nevymazal ...
řekněme novinářští "specialisté" (abych mluvil jazykem zasvěcenců) zeptají, co on na to.
Vše ostatní už jsem napsal. Sbohem. Lex
14. 10. 2008 | 21:09

Kritik napsal(a):

Je nutné pochopit tehdejší dobu, čili kontext, ve kterém M. Kundera žil. Agenti, špióni, vyzvědači, informátoři a sabotáže ve všech oblastech existence státu a ekonomiky - to všechno hýbalo státem. A nebyla to jen smyšlená agentománie (viz případ Kundera), jak ji v minulých týdnech předvedla ODS s BIS.

Kdo neudal špióna, mohl být rázem obviněn ze spojenectví s ním. Proč nikoho nenapadne, že Kundera, pokud špióna oznámil, plnil jen svou občanskou povinnost a že pokud by to neudělal, mohl být (po prozrazení) namísto špióna ve vězení nebo na popravišti on sám?

Podívejte se na současné zákony v USA, co by se tam stalo pomocníkovi špióna. A zda nějakého Američana napadne, aby nepřátelsky horlil proti člověku, který chrání jeho vlast před špióny.

Je zajímavé, kolik lidí, kteří se skrývají za příklad americké demokracie, hlásají dnes její pravý opak.
14. 10. 2008 | 21:24

dříve ruda napsal(a):

Kritiku, americké občany nedrží stát za ostnatým drátem. Vám se za ním možná líbilo, mně ne. Pro mě byl stát nepřítel.
14. 10. 2008 | 22:11

Ivan Hochmann napsal(a):

Zatím sháním informace jak situaci diagnostikovat a pochopit.Jakmile se dovím fakta budu Vás informovat.Je to pro mne zatím nepochopitelné.Asi se bude jednat o nějaký zvláštní profesorský virus.Jen na jeho blozích.Ivan.
14. 10. 2008 | 22:11

Zuzana napsal(a):

Dobrý den,
je možné získat kontakt na pana Kunderu? At už přímý nebo přes nakladatelství? Nesouvisí to přímo s kauzou, maminka mu chce napsat dopis z jiných důvodů. za každé info předem děkuji
14. 10. 2008 | 22:28

Gerd napsal(a):

Mnoho lidí zde píše o vlasteneckém činu p. Kundery a udání špióna. Tím se přidávají k těm, kteří věří v Kunderovu vinu. Udal nebo neudal M. Kundera M. Dvořáčka? Podle reakcí jeho odpůrců i příznivců většina asi věří, že M. Kundera toho člověka opravud udal.
Jiný už je pohled na věc, zda to byl vlastenecký čin. Podle obhájců M. Kundery se stejně vlastenecky chovali Němci, když udávali nacistům Židy. Tehdejší zákony je označily za nepřátele. Hrdinové protinacistického odboje byli podle této logiky obyčejní teroristé, a každý udavač vlastenec hodný obdivu! Jeho obhajoba, že by se neoznámením vystavil možnosti popravy je směšná. Popravili sna dkomunisté přítelkyni M. Dvořáčka, o které věřil, že jej udala?

Lidsky M. Kundera selhal a jeho morální profil dostal značné trhliny. Nijak to však nesnižuje jeho kvality jako autora. Je mnoho brilantních spisovatelů, kteří však ve svém životě selhali lidsky. Z různých důvodů.

Nechci M. Kunderu soudit. Ale nemohu si jej vážit. Přinejmenším mám o něm pochyby. Dokázali byste Vy někoho udat? Zničit mu život?
14. 10. 2008 | 22:45

bigjirka napsal(a):

to je řečí. prostě a jednoduše, v jedné osobě může se skrývat geniální spisovatel a po lidské stránce sráč, který jde prásknout ne ze strachu - on přece neviděl ani kufr ani Dvořáčka - prostě jako zasraný bolševický předvoj. je to člověk zlomyslný - viz jeho díla
14. 10. 2008 | 23:13

Honza999 napsal(a):

Stejskal

Jste v úzkých a slovíčkaříte.. Nikdy nikde žádný systém neměl podporu všech, tedy 100% jak při použití slova "všech" požadujete.

Řeknu Vám ale jedno..

DNEŠNÍ systém má více SKUTEČNÝCH odpůrců, než kolik jich měl ten bolševický v padesátých letech, o letech pozdějších pak ani nemluvě, protože pak, když už bolševici nevěšeli, bylo módní proti nim kecat, ale všichni (pardon, většina 99%) jen kecala, aby byli in.

Kolik procent z cca 14 či 15 milionů tehdejších obyvatel bylo v padesátých letech ZA POLITIKU uvězněno, popraveno, či emigrovalo?
Kolik procent obyvatelstva pak bylo uvězněno či emigrovalo ve zbytku vlády bolševiků (a to ještě berte v úvahu, že značná část těch emigrantů z pozdější doby v padesátých letech systém PODPOROVALA a stali se znich emigranti EKONOMIČTÍ, nikoli političtí, když byly vývojem situace zklamány jejich naděje).

A nyní s tím porovnejte, kolik procent obyvatelstva volí KSČM a kolik jich volí (naštěstí rozdrobenou) ultrapravici - to všechno jsou aktivní odpůrci režimu. Dále připočtěte značnou část (ne všechny, ale výrazný podíl) těch, co nechodí k volbám - to jsou pasívní odpůrci režimu.

Jediné, co můžete namítnout je, že bolševici odpůrce věšeli a zavírali. Až budou dnešní odpůrci režimu dostatečně nasraní (prostě to chce jen čas) a stanou se pro vládnoucí garnituru nebezpeční přes jistou hranici, také na jejich věznění dojde. Díky zrušení trestu smrti sice nebudou soudně popravováni, ale autonehod, nešťastných náhod, sebevražd, náhodných smrtí při "loupežném přepadení" apod. zcela jistě výrazně přibude.

Oni totiž ti bolševici (v ČSSR) moc dobře věděli, co činí a snažili se, aby počet obětí byl minimální a aby obětmi byli jen ti, co byli opravdu jejich nepřátelé. Dnešní mocipáni budou muset zabít pro udržení své moci daleko více lidí a budou to brát hlava nehlava, vinen nevinen, z jedné vody načisto. Jak to již dnes předvádějí v Íránu a Afghánistánu, jak to US Národní garda předvedla v roce 1970 v Kentu i mnohokrát jindy, kdy bojovala s "nepřáteli" americké "demokracie".
14. 10. 2008 | 23:54

Aleš napsal(a):

Snažil se někdo před zveřejněním onoho svědectví záznamu SNB tento "důkaz" podpořit studiem soudního spisu, byl to opravdu Kundera? Jak to, že ona slečna, pozdější manželka pana Dlaska přítele Kundery, od kterého se údajně Kundera o Dvořáčkovi dozvěděl nebyla za poskytnutí "azylu" "západnímu špionovi nijak popotahována. Kdo měl motivaci největší k onomu udání? Nebyla to právě ona slečna Militká,pozdější Dlakova manželka ,které za udání byla nabídnuta beztrestnost?
Je to taková zfušovaná činnost a ne první ÚSTR a neslavně se do toho zapojil Respekt.
Asi se nedozvíme jak to bylo.
15. 10. 2008 | 08:21

bigjirka napsal(a):

vykrucujte, překrucujte, bolševizujte, rozmělňujte, kojzarujte. to bolšani vždycky uměli. fuj! sráče neodeserete! jen se v tom pěkně válejte!
15. 10. 2008 | 08:42

Vladimír napsal(a):

"Respekt rozjel marketingovou kampaň pro získání nových čtenářů."

Jste jediný, kdo konečně objevil a zveřejnil jádro pudla. Myslícímu člověku to je jasné od počátku.
16. 10. 2008 | 17:29

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 05:11

cartier cpcp napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
24. 03. 2010 | 07:07

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 04:47

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things

just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:15

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 06:12

Links of London store napsal(a):

I ran all the way to the main gate, and then I waited a second till I got my breath. I have no wind, if you want to know the truth. I'm quite a heavy smoker, for one thing--that is, I used to be. They made me cut it out.
31. 03. 2010 | 16:54

pavel2 napsal(a):

..komuniste se "vyporadavali" se zlociny komunistickeho rezimu po hadrove taskarici 1989 jak nejlepe umeli/chybicka se vzdycky vloudila,ze ano../priznam se ze jsem v nich tolika duvtipu ani nehledal a podvedli me jako 99% naroda...Co napsal Kundera tak svetoborneho mi neni stale jasne..v literature take pracuje velmi silna propaganda ruku v ruce se snoby../aby se prodalo/ podle papiru Kundera udal a to v dobe kdy se sekaly hlavy/hlava nehlava/a soudy nesoudily jen vyhlasovaly rozsudky..a mucilo se velmi..dva jsou rada tri jsou zrada bylo pravidlo te doby ktere privedlo mnoho lidi do nestesti,protoze predevsimjiz dva byli zrada...jedna dulezita vec je za tim vsim je; udej nebo budes udan,ano, nikdo nemohl vedet, jestli Dvoracek neni agent STB.../nebo jestli az bude chycen vypovi, kde se skryval a kdo mu pomahal jiz tim ze D.neohlasil/ a ci hlava pak se ocitla na spalku....
21. 07. 2010 | 05:15

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy