Odposlechy a zákon

07. 02. 2009 | 17:03
Přečteno 7072 krát
Začalo to kuřimským případem týraných dětí a pokračovalo Krakaticí. Z dobrého úmyslu chránit před médii nezletilé, účelovými dodatky vznikl zákon Lex Kmenta, se kterým se novináři – alespoň přechodně – budou muset naučit žít. Poslanecká sněmovna v pátek 5. února odmítla senátní návrh, aby se z návrhu novely trestního řádu (sněmovní tisk 443) vypustil paragraf 8c ve znění:

„Pokud tento zákon nebo zvláštní právní předpis nestanoví jinak, nikdo nesmí bez souhlasu osoby, které se takové informace týkají, zveřejnit informace o nařízení či provedení odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu podle § 88 nebo informace z něj získané, údaje o telekomunikačním provozu zjištěné na základě příkazu podle § 88a, nebo informace získané sledováním osob a věcí podle § 158d odst. 2 a 3, umožňují-li zjištění totožnosti této osoby a nebyly-li použity jako důkaz v řízení před soudem.“

Kdo tento paragraf poruší, může očekávat sankci ze strany Úřadu pro ochranu osobních údajů, který to posoudí jako správní delikt porušení zákazu zveřejnění osobních údajů „stanoveného jiným právním předpisem“. Na konci správního řízení ÚOOÚ pak může být pokuta do výše 5 milionů Kč v případě, že se odposlechy zveřejní „tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem.“

A nejen to, když státní zástupce nebo policie zveřejnění odposlechů posoudí jako „neoprávněné nakládání s osobními údaji“, pak redaktoři mohou očekávat podle platného trestního zákona trest v rozsahu jednoho až pěti let vězení, jak to uvádí paragraf 178.

Nikde v médiích jsem se však nedočetl, že schválená novela změnila i uvedený paragraf v trestním zákoníku, když do něj přidává ještě jednu podmínku spáchání trestného činu neoprávněném nakládání s osobními údaji, a to, že přisvojením či zveřejněním osobních údajů byla způsobena „vážná újma na právech nebo oprávněných zájmech osoby.“ Nejsem právník a proto mne napadá: Kdyby k této újmě nedošlo, pak soud novináře může osvobodit? Odpověď na tuto otázku by mě docela zajímala.

Nicméně i kdyby tahle odpověď byla kladná, stále neodstraňuje nebezpečí správního řízení a miliónových pokut ÚOOÚ, a to nejen v případě odposlechů, ale také při plnění podmínek trestního řádu, který nově stanoví, že „v přípravném řízení nesmějí zveřejnit (orgány činné v trestním řízení) informace umožňující zjištění totožnosti osoby, proti které se vede trestní řízení, poškozeného, zúčastněné osoby a svědka; takové informace mohou v nezbytném rozsahu zveřejnit pouze pro účely pátrání po osobách nebo pro dosažení účelu trestního řízení.“

Zde skutečně zůstává trochu rozum stát, neboť při doslovné aplikaci může docházet k situacím, které novináři už dostatečně v médiích probrali (veřejnost by například nesměla vědět z oficiálních zdrojů, kdo střílel na Václava Kočku, ani jak se Kočka jmenuje). Jakoby nestačila úprava dosavadní, která stručně a jasně stanovila pravidla poskytování informací médiím. Proto se nedivím, že Syndikát novinář proti novele trestního řádu protestuje a hodlá podat stížnost Ústavnímu soudu.

titulní strana MF Dnes 6.2.2009

I když si myslím, že to novináři z MF Dnes v pátek s kampaní proti zákonu a s těmi náhubky pro investigativní reportéry trochu přehnali, souhlasím s tím, že schválený zákon není dobrý, a že dobré mravy se stále přísnějšími zákony vynutit nedají. Natvrdo to řekl v MF Dnes Vojtěch Cepl: „Primitivové v našem parlamentu bohužel všechno řeší normativně. Myslí si, že se vydá zákon, a tím se to vyřeší.“

Na druhé straně je třeba si přiznat, že přijetí náhubkového zákona si novináři způsobili také trochu sami. S úniky policejních odposlechů nehospodařili jako se šafránem, který bylo třeba využívat jen pro mimořádné a závažné případy. Na základě policejních odposlechů někdy vytvářeli uměle nafouklé senzace, kterým chyběla závažnost důkazního materiálu. Nehledě na to, že ochota publikovat téměř všechny indiskrece, které přistávají na redakčních stolech, skrývá v sobě nebezpečí, že se média stanou nikoli užitečnou zpětnou vazbou pro veřejnost (oblíbeným hlídacím psem demokracie), ale nástrojem v rukou těch, kteří si prostřednictvím médií vyřizují své politické a ekonomické spory.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

siven napsal(a):

Konečně pocit z kvalitního a objektivního článku, po kvikání MF Dnes a demagogii poslance s příjmením hlodavce.

Abych pravdu řekl, často mě sice novinářský hyenismus silně unavuje (až znechucuje...), avšak daleko větší důležitost pochopitelně přikládám kapříkům, pěti na stole v českých, bručení, pozitivním a negativním motivacím, atd.

Tito lidé okrádají a ohrožují své vlastní zaměstnavatele - voliče.
07. 02. 2009 | 17:35

matů napsal(a):

Co budou policajti dělat,když nějaký politik bude chtít kauzu zamést pod koberec nyní,když dostal rozkaz ukončit šetření,řekl novinářům co se děje a bylo to venku.Dověděli jsme se o špatnosti,začalo se mluvit,i když se nic nevyšetřilo,jako vždy.Je to take bič na slušné policajty,kteří se na to nemohli dívat a museli spolupracovat s novináři.
07. 02. 2009 | 17:45

Lex napsal(a):

Proč to "futurum" v poslední větě, pane Šmíde? Ten stav tu přece je již několik let pevně zakotvený!
07. 02. 2009 | 18:02

Lila napsal(a):

Lex

Přijměte prosím moji omluvu za moji ukvapenou reakci na jiném blogu. Část Vašeho textu jsem nečetla dostatečně pozorně a špatně jsem si ho interpretovala. Sypu si popel na hlavu.

Jinak Vám dávám v mnohém za pravdu. Dokonce i v tom, že některá média se zcela nepokrytě stala nástrojem vyřizování si účtů s oponenty, kritiky a také účinným nástrojem manipulace. Obrana proti takovým vydavatelům by byla - dobře a rychle fungující soudy a kompetentní a neúplatní soudci.

Nevím, jestli
tomu uvěříte, ale někdy potřebují ochranu i poctiví a svědomití novináři před prodejnými a zkorumpovanými kolegy...

Přeji hezký večer.
07. 02. 2009 | 18:58

Lex napsal(a):

Lila
Málem mi vypadly oči z důlků.
Ale dík za ten text. V soubojích na život a na smrt mezi názorovými oponenty na těchto stránkách jde o věc nevídanou, tím větší Vám patří uznání. Přiznání vlastní chyby se považuje za slabost. Já dodávám: mezi slabochy. Mezi osobnostmi jde o výraz jejich velikosti.
Přeji Vám hodně štěstí a krásný sobotní večer. Lex
07. 02. 2009 | 19:47

sirob napsal(a):

Jenom malá poznámka k výměně textů mezi Lilou a Lexem.Omluva a sympatická reakce na ni.Krásná věta,pane Lexi-přiznání vlastní chyby se považuje za slabost-mezi slabochy.Mezi osobnostmi jde o výraz jejich velikosti.
Mezi našími politiky naprosto nepředstavitelné.Mezi " prostým " lidem možné.
Krásný víkend Vám oběma.
07. 02. 2009 | 22:19

denda napsal(a):

Novinář by měl hledat zdroje, pátrat, zkoumat.

Jenže je to naopak, zdroje hledají ty správné "novináře".

Vivat Lex Kmenta, Slonková, Kroupa!!
07. 02. 2009 | 22:40

Aleš napsal(a):

Přesné pane Šmíde, škoda, že hlasů jako je ten váš nebo soudce Cepla je tak málo!!
09. 02. 2009 | 08:49

http://www.kw61.com/replica-ebel-watches napsal(a):

abc
30. 03. 2010 | 05:53

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 11:05

cheap watches napsal(a):

Abych pravdu řekl, často mě sice novinářský hyenismus silně unavuje (až znechucuje...), avšak daleko větší důležitost pochopitelně přikládám kapříkům, pěti na stole v českých, bručení, pozitivním a negativním motivacím, atd.
01. 04. 2010 | 09:01

replica watches napsal(a):

Dověděli jsme se o špatnosti,začalo se mluvit,i když se nic nevyšetřilo,jako vždy.Je to take bič na slušné policajty,kteří se na to nemohli dívat a museli spolupracovat s novináři.
01. 04. 2010 | 09:02

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary
06. 04. 2010 | 07:42

replica watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obitua
06. 04. 2010 | 08:16

Montblanc watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:15

puma napsal(a):

Dear friends welcome to our store:sale cheap puma shoes http://www.salepumashoes.com
what you want will show in it !
05. 05. 2010 | 22:46

real discount buy viagra napsal(a):

How you doin?, I really love the way u made the subject… maybe you could join my page and give me a few tipps. thank you in advance
12. 01. 2011 | 09:19

buevnohe napsal(a):

http://www.hermesbirkincheap.com/ - Hermes Birkin Handbags
25. 05. 2011 | 06:31

xehaismu napsal(a):

http://www.replicahandbagsforsale.com/ - Replica handbags as louis vuitton, gucci, prada, hermes to sale - replica handbags for sale
04. 06. 2011 | 13:10

ojbnniom napsal(a):

http://www.rlouis-vuitton-handbags-replica.com/ - louis vuitton replica handbags
07. 06. 2011 | 06:49

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy