Koaliční trápení

19. 03. 2013 | 14:09
Přečteno 2040 krát
Tříměsíční anabáze s výběrem ministra obrany po odvolání Karolíny Peake vyjevila několik skutečností, o kterých by se mělo přemýšlet.

Hodně se hovořilo o civilní kontrole armády a nepřípustnosti toho, aby se ministrem stal bývalý náčelník generálního štábu, který uniformu svlékl před necelým rokem. Ministr zahraničí mluvil o tom, že Česko není Guatemala.

Ve skutečnosti ale vůbec nešlo o civilní kontrolu armády, nýbrž hlavně o politický „šprajc“ premiérovi, když se hodilo ho trochu potrápit s výběrem ministra a podtrhnout tak jeho neschopnost, což je smutným odrazem stavu vládnoucí koalice.

Vybrat ovšem nebylo z koho. I přesto, že má ODS předsedu výboru pro obranu Sněmovny a dva náměstky přímo na ministerstvu (z toho jednoho bývalého člena sněmovního výboru pro obranu), premiér po nich nesáhl. Musel brát především v potaz stanovisko TOP 09. Ta by po rošádě na ministerstvu dopravy jen těžko skousla posílení pozic ODS ve vládě.

Ani ona ale nebyla schopna nabídnout žádného kandidáta. Mluvilo se sice o pár jménech diplomatů z resortu Karla Schwarzenberga, nicméně vážně to nikdo nezamýšlel. Snad pokud by existovalo víc odvahy podívat se na českou bezpečnostní komunitu: někteří kandidáti, nestraničtí odborníci názorově blízcí koalici, by se našli a bylo by možné je oslovit. Třeba bývalé vojáky, kteří mají za sebou víceletou „civilní karanténu“ a resortu obrany rozumí.

Spor kolem osoby ministra obrany ukázal i na to, že civilní kontrola armády se zužuje pouze na civilistu v čele resortu. To je sice důležitý prvek, ale zdaleka ne jediný. Je to velmi složité předivo „brzd a protiváh“, ve kterém patří prvořadá role kontrolní funkci parlamentu a sněmovnímu výboru pro obranu.

Na jeho půdě se mají odehrávat klíčová jednání o armádním rozpočtu, akvizicích, misích, ale i o branné legislativě. Aktuálně to platí i o legislativě připravované, kde existuje celá řada otevřených otázek týkajících se budoucí role armády, jejího vnitřního fungování a vazeb na celý bezpečnostní systém. O tom bude nutné diskutovat i s opozicí, protože hledání konsensu v bezpečnostní politice je nezbytností.

Do civilní kontroly patří i dialog s bezpečnostní komunitou a samozřejmě i komunikace s médii. Za posledních ministrů obrany třeba nebylo moc chuti pravidelně informovat o dění v resortu, ač si to situace vyžadovala. Sto dní hájení přitom nový ministr vzhledem k délce svého mandátu mít nemůže. Vadit mu to asi nebude, protože svoji tříměsíční předpremiéru má již za sebou.

Právo, 19.3. 2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Hasan Nasralláh napsal(a):

Ono už je to vcelku jedno, karty jsou vyloženy na stole a je zřejmé, že ODS po příštích brzkých volbách doslova končí. Podle STEM by měla nyní už jen 22 mandátů v PS. Propadne i TOP09 a budou mít jen to, co si za politiku proti občanům země zaslouží. Jen ten kdo ten svinčík bude chtít dát trochu dohromady, to bude mít sakra těžké. Stát je rozklížen a pravidla hry nejsou v pořádku a dobře nastavena a tlupy zdivočelých odklaněčů přisátých na státní štrozok budou značně nervózní.
Hezký den a snad bude líp a možná přijde i kouzelník!
19. 03. 2013 | 14:28

Bob napsal(a):

To si dovolili hodně.
Takhle rozčílenou K.Peak už jsem dlouho neviděl:-).
Fakt jsem se lekl, že jim zase pohrozí odchodem z koalice:-).
Co bychom si počali?
Kdo by potom bojoval s korupcí??
19. 03. 2013 | 14:40

Kelt napsal(a):

Vstup do této vlády si může dovolit jenom např.generál ve výslužbě Picek,neb je již důchodově zabezpečen a případná funkce poradce zbrojařské firmy ho bezesporu posléze nemine.
Žádný soudný člověk na palubu tohoto Titaniku nevstoupí.
Nečas potom ,co Schwarzenbergovi dle jeho slov cosi slíbil,tak si jako poslední onemanshow vytřel s K.Peak zádel.
Ta ovšem v duchu svých neochvějných zásad se rozhodla asi po desáté,co posloužila co by toaleťák,zůstat ve vládě.
19. 03. 2013 | 14:59

Realista napsal(a):

Pro me z toho plyne pouze potvrzeni toho, co jsem vedel uz davno, to jest, ze si politici vzdy ucelove oduvodni vse, co jim prave vyhovuje. To bylo reci, jak ma byt ministr obrany v demokratickem statu zasadne a bez vyjimky vzdy civilni osoba, nikoliv vojak, nebot v demokratickem statu, je armada (obrana statu) prilis dulezita na to, aby byla ponechana k rozhodovani vojakum. A hle, kdyz se to hodi, otocime se o 180 stupnu a dosadime vojaku a budeme argumentovat jeho odbornosti a znalosti oboru.
Domnivam se, ze ve state, jako je CR, kde je armada spise teoreticka (co do vybaveni, poctu a financovani) je toto hlediska akceptovatelne. Problem to muze byt ve statech se silnou armadou v kritickych situacich - napr. v karibske krizi v r. 1962, kdyby prevladl nazor vojaka, tehdejsiho generala Curtise LeMay (a pravdepodobne na druhe strane i sovetske generality) - svet jak je zname by uz neexistoval. Podle McNammary (ktery pod slouzil i za II.sv valky pri planovani utoku na Japonsko), byl "neuveritelne bojovny" a tehdy Kennedymu rezolutne doporucil, aby tvrde zautocil na Cubu a bombardoval instalovana raketova zarizeni. Jinak je cele ukazano napr. ve docudrama "Missiles of October".
Tato zkusenost samotneho Kennedyho tak ovlivnila a povazoval tema za tak zavazne,ze dal natocit film o hrozbe moci armady a mozneho prevratu. A pri samotne krizi dal rozdat vojenskym velitelmu na ponorkach, voj. lodich aj. knihu B. Schott "Guns of August" o vypuknuti I.sv valky - popisuje retezec udalosti,ktere vedly k eskalaci udalosti a propuknuti valky,aniz to jednotlivi akteri chteli.
Jinak, pokud to byl komous oportunista - zap. Nemecko bylo po druhe sv. valce 50 -70 leta prolezeno skrz naskrz byvalymi nacisty ve vyznamnych funkcich a byv. generalove wehrmachtu slouzili i vysoko ve strukturach NATO...
19. 03. 2013 | 15:15

buldatra napsal(a):

Konečně.
Toto ale trvalo.

Naše skvělá profesionální pidiarmáda byla bez ministra poloviční.
Taková až nanoarmáda. Jako by snad ani nebyla.
A to už bylo příliš i v době miniatuarizace, no uznejte.

Stejně je zajímavá existence záhadné takzvané branné povinnosti, ač neexistuje povinnost vojenská základní. To jednoho potěší.
Jenom mi není jasné, co jednou budou povolanci dělat v armádě, když bude republika ohrožena, následkem čehož vyhlášena bude mobilizace.
Budou povolanci zpívat v zákopech bojové písně?
Nebo tak něco?
19. 03. 2013 | 15:18

Ládik!!! napsal(a):

Já nevím. Podle mě je "armáda" něco početně velkého. Ve vojenství poskládaného z divizí. Myslím, že Peacek by měl být ministrem divize, ne armády. Letadla na leasing lítají po kšeftech v Pobaltí a pár tanků smrádne ve vazelíně.
19. 03. 2013 | 15:40

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který vykazoval znaky spamu resp. tapetování (identický text opakovaně publikovaný pod více blogy).

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 03. 2013 | 15:44

ld napsal(a):

Picek je především salónní ouřada, který bojovák viděl naposledy za Dzúra. Poté jej charakterizovaly klotové rukávy a ořezané tužky.
Osobně nevím, proč jsou z něj všichni tak vydření. Škoda peněz.
19. 03. 2013 | 15:46

Analytik napsal(a):

To, že Ministerstvo obrany má vést civil, který dosud o armádě neslyšel, je od Karolíny výborný nápad.
Stejně tak by měla zuby nehty prosazovat, aby Ministerstvo školství řídil úředně uznaný analfabet a Ministerstvo zdravotnictví baba kořenářka.
Chemik na MF je v pořádku!
19. 03. 2013 | 16:43

strýc virus H3N1 napsal(a):

Id

a koho byste na jeho postu rád viděl? veterána z Afghánistánu nebo bývalé Jugoslávie?
19. 03. 2013 | 16:44

8% pro ODS a to maj eště rok napsal(a):

Co tam nějakej Picek.
Měl tam posadit Janu Nagyovou.
Do čtyryadvaceti hodin by se všichni zklidnili a kdo ne, tomu by přepadová jednotka vojenské policie udělala pořádek v partesech.
Počítače FAÚ by vůbec hned odvlekla do sklepů Kramářovy vily i s operačním personálem.
Po večerech by nad tím Petřík s Janou bádali.
19. 03. 2013 | 16:57

BP napsal(a):

Bobe, děkuji za příspěvek! Takhle jsem se dlouho nezasmála.
Karolínka by nám mohla také začít vyhrožovat odchodem její strany "jednoho autobusu" z vlády, a to si opravdu, ale OPRAVDU nemůžeme dovolit. Kdo by potom zatočil s korupcí?

Milošku (máte krásný účes), bud budeme mít "armádu" jen pro srandu, a jen proto, že jsme v NATO, a také proto, aby měli "rovnější" fleky pro své kamarády - pak ať ji "jako vedlejšák" řídí ze své vily Karolínka
ANEBO
ještě ctíme armádu jako důležitý prvek každé suverénní země,
do jejího čela dáme skutečného odborníka (ne přebornici přes tampóny) a budeme řešit důležité otázky tohoto rezortu.
Já osobně bych začala Parkanovou, CASA - zakázkami a auditem VŠECH smluv za "posledních" 23 let. Ať už se Kalousek Mirek konečně "očistí" za ty své nešťastné padáky. (Jistě, ON přece za nic nemohl - umírali přece jiní!!).

NEVÍM, KDE SE TU VZALA TA JALOVÁ MYŠLENKA, ŽE V ČELE TAKOVÉHO REZORTU - JAKO JE OBRANA - NEMUSÍ BÝT VOJÁK!
Až se mi chce říci, stačí, když tam bude schopný vekslák, či obchodnice s vilami...
19. 03. 2013 | 17:01

ld napsal(a):

strýc virus H3N1,

Kulíška. Pamatujete se, jak opil své stráže v Gruzii poté co jej zajali? Poradil si a zdrhl jim. Už je však v penzi, takže teď vážně.

Především někoho by to měl být někdo s praxí štábu, který vzešel z bojového útvaru. Můj názor je ten, že silové rezorty mají vést odborníci. Pokud se mrknete na ty předchozí postpřevratové hašašíry, tak je armáda přesně tam kde je. Výjimku bych snad udělal u Vetchého, pak už jen následuje definitivní rozklad AČR.
19. 03. 2013 | 17:28

strýc virus H3N1 napsal(a):

Id

na článek o Kulíškovi si pamatuji.

jinak díky za reakci, už Vám rozumím.
19. 03. 2013 | 17:50

babočka napsal(a):

Paní Peake je odvážná žena a zasloužila by si větší podporu. Nemohla být ministrní obrany protože nebyla komunistka a bylo nebezpečí, že bude důstojníkům kontrolovat slipy za 500 kč. Navíc vrchní velitel by nesnesl někoho, kdo je chytřejší než on.
19. 03. 2013 | 19:01

BP napsal(a):

babočko, babočko ...
Karolína Peake má velké plus, že nebyla v KSČ, ale v r.1989 jí bylo toliko 14. Vím, že holky úrovně Karolínky mohou mít v tomto věku již leccos zasebou - tedy, mohla již i ona být členkou této strany (poté, co jistě byla nadprůměrnou jiskrou a neméně aktivní pionýrkou ...), ale, zřejmě to prošvihla či na to zapomněla ... S tím prodejem své vily a přiznáním financí okolo toho se její zapomnětlivost mohla zopakovat ...
Ale, babočko, Peake je určitě odvážná žena. Každá jiná by již ostudou neunesla další setrvávání ve "vladě" a ve straně 80 lidí. Ale naše "odvážná Karolína" má hroší vlastnosti.
Prachy jsou prostě prachy, snadno se dají tímto způsobem získat a ona nic jiného neumí (než ústy "bojovat" proti korupci).
Myslím, že Karolína je ten typ, který může kontrolovat - a to nejen důstojníkům - slipy (či jiný pododěv) z obou stran (ať již za pouhých 500 Kči či dražší ...)

... Navíc vrchní velitel by nesnesl někoho, kdo je chytřejší než on. ... - to jsem nepochopila ...
Picek MOŽNÁ (ale nemusíte se mnou souhlasit!!!) ví o obraně trošilinku víc, než - dozajista NESMÍRNĚ chytřejší (a letitými zkušenostmi zocelená) - Karolínka.
Pickovi asi "několik ignorantů" ustavičně mohlo zvyšovat hodnosti, "plno jiných ignorantů" na Karolínku ohledně přidělování jí hodností nějak pozapomnělo ...

Vy byste dala při pravidelné prohlídce přednost dlaždiči před gynekologem? I kdyby byl MNOHEM, MNOHEM chytřejší a měl tu správnou politickou příslušnost (ten gynekolog)?
Abych Vám to ztížila - gynekolog byl v KSČ, dlaždič ne!!!
(A teď, babo, raď!)
19. 03. 2013 | 19:20

proč vlastně Vlasta ještě nesedí? napsal(a):

BP
Picek, když mu Zrzavá Zpěvačka řekla, že je úplně jedno, jestli CASA lítá nebo ne, sklapnul kufry a zasalutoval. Před osobou, která není zpola tak inteligentní co Karolínka.
Bych se tí prádlem dál neprobíral.
Když byl ochoten jako jediný odborník u stolu polknout vlastní čepici, jistě bude zařezávat, jak se mu řekne.
Hlavě, aby stačil ještě nějaké ty zbrojní zakázky, které se nám přimáznou k dluhu.
19. 03. 2013 | 19:45

BP napsal(a):

No, proč vlastně Vlasta ještě nesedí???
Já bych to uzavřela kompromisem, jo?
Ministrem je sice Picek, ale Karolínka - jako nesmírně schopná, nekomunistka každým coulem a nesympatizantka kobercových náletů - je určitě neviditelnou dirigentkou v zákulisí.
Jak jinak by, děvče švarné, bojovala proti korupci - aha???

No, proč vlastně Vlasta ještě nesedí???
19. 03. 2013 | 20:12

Míval napsal(a):

Buldatra: také mi vrtá hlavou otázka případné mobilizace. Ale myslím, že by se ani do těch zákopů nedostali. Jednak většině chybí k chůzi potřebná kondice, jednak vojenská jednotka funguje na rozkaz. A dejte rozkaz někomu, kdo považuje za jedinou hodnotu svou osobní svobodu. Pošle Vás minimálně k šípku nebo se rozpláče nad tou nespravedlností. To podle nátury.
20. 03. 2013 | 09:22

resl napsal(a):

Rozhodně to není dobrá volba. Komunista nemá charakter a komunistický voják nemá mozek. Tak se tento člověk proměnil zázračně v civila a vše je zažehnáno. Jen na něm nesmíte chtít rozhodnutí, odvahu, vzdělanost a morálku. Neví co to je. Chtějme po něm řev, naleštěné holinky a tupou poslušnost. Takoví, tomuto státu sluší i když v jiné společnosti by byli ostudou zde se domníváme, že má-li někdo hodnost generála, musí to být pořádně odvážný chlapík. Není, jen český, domácí řimbaba s komunistickou poslušností a nesamostatně "myslící" hlavičkou.
20. 03. 2013 | 10:08

buldatra napsal(a):

Mívale,

já si myslím, že o této záhadě by mohl napsat článek pan Balabán.

Určitě na to má nějakou teorii, co by na slovo vzatý odborník na problematiku české a evropské bezpečnostní politiky, otázky globálního politického, ekonomického a bezpečnostního vývoje.

Von takovej vojcl, kterej v životě nedržel v ruce samopal, by mohl být pro vlast nebezpečnej.

Ještě mě napadá možnost, že by za mobilizace všichni narukovali k provianťákům, výstrojákům, k písařům a do armádních kapel, k lapiduchům a jako ministranti k vojenským kaplanům.
20. 03. 2013 | 11:44

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy