Podpoří střední třída populisty?

03. 05. 2013 | 18:22
Přečteno 5039 krát
Polský filozof Marcin Król nedávno v polském týdeníku Wprost uveřejnil pozoruhodnou stať Den, kdy povstane střední třída, v níž napsal, že tomuto významnému segmentu společnosti začíná docházet v zavedených demokraciích trpělivost se současným politickým a ekonomickým systémem.

Důvodem je neustálé podkopávání jejího sociálního statusu. Nejedná se jen o ekonomický tlak v podobě vyšších daní, nižších platů a hrozby nezaměstnanosti i u vysoce kvalifikovaných pracovníků. Król si všímá i faktu, že je střední třída stále více vylučována z toho, aby byla schopna promlouvat do správy věcí veřejných, do politiky.

Přinesl zajímavé srovnání: v dřívějších absolutistických monarchiích měla aristokracie monopol na rozhodování, dnes se monopol přesouvá k bankéřům, burzovním spekulantům a manažerům vydělávajícím stovky miliónů eur. A střední třídu od rozhodovacího procesu odstřihávají.

To je ovšem jeden z konkrétních projevů globalizace, jež fakticky trvale snižuje schopnost demokracie dohlížet, resp. ovlivňovat ekonomiku.

Možná že nejen u většiny střední třídy pak vzniká dojem, že žijí v netransparentním politickém systému, v němž je o hlas občanů zájem jen během voleb – a to jen v rámci politické nabídky, na niž nemají žádný vliv.

Nabízí se pak otázka, zda nynější politické strany v demokraciích mohou střední třídě nabídnout nějaký program, který ji přesvědčí o možnosti změny, o tom, že se jí navrátí reálná možnost spolurozhodovat o směřování politiky.

Určitě to nebude jednoduché v situaci, kdy důvěra v politické strany setrvale klesá a jejich legitimita dříve odvozovaná i z masové členské základny je oslabená. Není divu, že pak nastupuje vábení populismu, který může být pro nespokojenou střední třídu politickou alternativou.

Vidíme to dnes v Itálii. Ekonomická krize, nezaměstnaná mládež a diskreditované politické strany pomohly ve volbách uspět populistickému hnutí Pět hvězd komika Beppeho Grilla.

Španělský sociolog Enrique Gil Culvo ale radí i do budoucna Grillovo hnutí nepodceňovat, protože jeho jádrem jsou mladí „rozhořčení“ ze střední třídy s vysokoškolskými tituly, kteří mají schopnost oslovit a mobilizovat prostřednictvím sociálních sítí významný počet občanů.

A co u nás? Dlužno dodat, že populismu se zatím daří jen se střídavými úspěchy, dost ho diskreditovaly Věci veřejné. Přesto se jeho potenciál úplně nevyčerpal: aktuálně to vidíme na subjektu Úsvit přímé demokracie senátora Tomia Okamury.

Může uspět se svým programem navrhovat a rušit vybrané zákony v referendu, volit starosty, poslance a hejtmany a také je odvolávat a zavést hmotnou a trestní odpovědnost politiků? Těžko říci. Do voleb ovšem ještě zbývá něco přes rok a mnozí občané, i ti patřící ke střední třídě, by mohli Okamurovi dopřát sluchu podobně jako v senátních volbách.

Jedna věc je ale pozoruhodná, a to složení deklarovaných příznivců Okamurova Úsvitu: pravicový ekonom a člen NERV Pavel Kohout, bývalý rebel ODS a poslanec Radim Fiala a poslanec – nestraník za TOP 09 Aleš Roztočil. Na mysl se tak vkrádá otázka, zda opět nevzniká politický projekt, jehož hlavním cílem je oslabit ČSSD, která má největší šanci vyhrát příští volby. Před třemi lety se to povedlo…

Právo, 3.5.2013

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Havelka napsal(a):

Pane Balabáne,

s panem Kohoutem se krutě mýlíte. On pouze poskytuje konzultace, poskytoval VV, poskytuje v současnosti Babišovi a Okamurovi také. Stačí jen slušně požádat a on poradí, většinou zadarmo.

Takže Pavel Kohout není příznivec.

Jinak se střední třídou jste to celkem trefil, vlastně to byl Król :)
03. 05. 2013 | 18:59

stejskal napsal(a):

Dobrý večer,

smazal jsem jeden příspěvek, který neměl nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
03. 05. 2013 | 20:13

a úpravná napsal(a):

Věcná a korektní debata.
03. 05. 2013 | 20:20

SergioL. napsal(a):

...jsem už delší dobu přesvědčen o tom, že se zdejší tzv. "liberálněkonzervativněbolševické" síly snaží velmi nenápadnými a sofistikovanými krůčky překlopit zdejší demokracii v regulérní feudalismus. Ačkoliv se toto tvrzení zdá přinejmenším přitažené za uši a nepravděpodobné, začínám o tom být jednoduše přesvědčen. Jsou to drobné signály, informace, vulgární a naduté chování politiků, to s jakou přibývající agresivitou jednají vůdči projevům nesouhlasu s jejich konáním, to jak si okolo sebe staví čím dál pevnější "komunikační" hradbu...to všechno začíná být stále víc a víc nesnesitelné. Jsem hluboce přesvědčen o tom, že musíme projít jakýmsi restartem naší demokracie směrem k západní Evropě, více si osvojit metody občanské společnosti, umění donutit politiky, aby více a usilovněji pracovali pro "veřejný prostor", aby více pracovali pro firmu, jejímiž akcionáři jsou všichni občané našeho státu resp. celé Evropy...jestliže v tomto jako občané selžeme, budeme vydáni napospas tomu nejhoršímu, co svět na východ od našich hranic poskytuje...a potom...."prozřetelnost" s námi...
03. 05. 2013 | 20:44

Velezráce Václav napsal(a):

SergioL.
"Liberáloněkonzervativněbolševiké síly". Parádní splácanina, ze kterou by vás v každé normální společnosti označili za blba. Ale tady nejsme v normální společnosti, protože tady je to označení až smrtícím způsobem výstižné... budu si jej muset zapamatovat:)
03. 05. 2013 | 21:04

Občan napsal(a):

Pane Balabáne,
střední vrstva vždy, když jí začalo jít o krk a majetečky, hledala a hledá útočistě u fašistů. Tak tomu bude i tentokrát.

Mimochodem - pokud jsou mladí, středněvěcí i starší otitulovaní nezaměstnaní, pak se asi těžko mohou řadit ke střední vrstvě. Byť logika potichoučku špitá, že to tak bývávalo, že k ní patřívali. Leč časy se změnily a proto se inženýři, magistři, bakaláři a ba i doktoři, přenášející bedny ve skladech a kroutící volanty náklaďáků (tedy ti šťastnější z nich) stali proletariátem.
I ti budou volit fašisty. Těm italským to zatím sice nepomohlo, ale stejně je budou volit zas.

ČSSD nikdo oslabovat nemusí, neb tak činí sama, dobrovolně a s obrovskou vervou. Bohužel.
03. 05. 2013 | 21:27

Kom napsal(a):

Obrat k tzv. populistům je celkem nevyhnutelný, když tzv. odpovědné strany hájí zájmy protikladné zájmům voličů. Je tedy rozhodující, zda populistické strany budou kvalitní, nebo ne.

Ani bych si netroufl tvrdit, že VV byly populistickou stranou, podle mě to byla strana magnátská. Ty sice používají populistické techniky, ale výhradně pro získání moci, a jsou celkem pevně orientovány na pravici, jsou to tedy spíš podvodníci než populisté. Třeba s 5S se VV nedají vůbec srovnávat, protože Grilla ani nenapadlo hnát se do vlády, zatímco VV se rozpadly, jak se ti nezištní hrdinové rvali o křesla. Podobný charakter by mělo i seskupení kolem Babiše.

Skuteční populisté, tzn. SPOZ, Suverenita nebo LEV21 zatím mnoho úspěchů nezískali a v současné podobě asi ani neprorazí. Je škoda, že zatím nemáme kvalitní silnou populistickou stranu na levici, protože by zabránila ČSSD v "odpovědném" obratu po případném volebním úspěchu, který jsme zažili po roce 2002 a který byl skutečně demoralizující.
03. 05. 2013 | 22:53

Yosif K napsal(a):

Jedna věc je ale pozoruhodná, a to složení deklarovaných příznivců Okamurova Úsvitu: pravicový ekonom a člen NERV Pavel Kohout, bývalý rebel ODS a poslanec Radim Fiala a poslanec – nestraník za TOP 09 Aleš Roztočil. Na mysl se tak vkrádá otázka, zda opět nevzniká politický projekt, jehož hlavním cílem je oslabit ČSSD, která má největší šanci vyhrát příští volby. Před třemi lety se to povedlo…
KONEC CITATU.

Já jsem strašně rád že někdo jako Balabán úspěšně rozkryl podlý plán pravice OSLABIT CSSD pomocí populistického seskupení PRAVICOVYCH POLITIKU.

Balaban je fakt genius. Doufám že až zemře Zeman, že to po něm Balaban vezme. Kdo jiný by dovedl dokopat po Zemanovi kanál Dunaj Odra Labe?
03. 05. 2013 | 23:00

Gudka napsal(a):

Ať to vezmu odkudkoliv, vždycky skončím u Okamury. Tento körejsko-moravský Japonec je podle mého hlavním nebezpečím, v čemuž mu usilovně asistují socani, kteří nejspíš nedokáží na sebe soustředit protestní hlasy.
Špatná ekonomická situace plus úpadek střední třídy je zhoubnou kombinací, protože k tomu už stačí přidat obecné intelektuální selhání, což v české kotlině není problém - a máme Okamuru na krku.
03. 05. 2013 | 23:16

dennis napsal(a):

Na otazku, "Jak muzete chtit zpet Mussoliniho?", odpovidaji italsti neofasisti: Za Mussoliniho jezdily vlaky na cas a nikdo se nebal jit pozde v noci z nadrazi pres mesto domu. Muzeme se hasterit o kazde slovo, at uz by to byl jizdni rad a nebo dolozitelna poulicni kriminalita. Jedno vsak totalita, at uz to byla ta Mussoliniho, nebo ta pod palcem Saddama Husajna, generalisima Tita, ci ta nase stara znama Husakova, umela udrzet na uzde lavinovite se sirici rozkradani republiky i rebelujici masy.

Totalita ma vseobecny poradek pevne v hrsti. Krast ve velkem smi jen nekolik jednotlivcu - nikoliv cely system, cenzura dba o jednotu a hlida si destruktivni zivly, spravedlnosti utece zase jen nekolik vyvolenych - "spravedlnost" je kruta a krome vyjimek je pro vsechny. Doslova panuje poradek - pred totalitou se tresou temer vsichni. Tim vznika totalitni rovnost, svornost, bratrstvi. Sice nedobrovolne a naruby, ale nalezite funkcni v konkretni historicke etape.

Nastup populistickych sil a diktatoru se nezrodi v nekolika hlavach, ale rodi se postupne s korozi demokracie spolecne se vseobecnym hospodarskym upadkem. Bylo by to bezva, kdybychom si umeli predstavit, ze se vsechny vyvojove trendy nasi spolecnosti, jako jsou hospodarsky rozvoj, pokles kriminality a korupce, odstaveni mafii od vlady, demoralizace statisicu nezamestnanych, odcizenost obcanu od statni politiky atd., zacaly treba po pristich volbach pomalinku, ale neodvratne stacet tim spravnym smerem. Aby nezamestnanost klesala spolecne s kriminalitou a korupci, aby rostla spokojenost se sluzbami statu obcanum a kupni sila prestala klesat obrovske casti obyvatel a zacala rust vsem rovnomerne atd. atd. Bohuzel nic nenasvedcuje tomu, ze by jakakoliv pristi vlada byla schopna obratit nasi lodicku narodniho hospodarstvi proti proudu krizoveho vyvoje, ktery unasi s nami i celou Evropu.

Sebepocestnejsi, sebeobetavejsi vlada bude sotva stacit castecne pribrzdit dalsi sesup a nastup sirici se bidy. Nova vlada rozhodne nepolozi zaklady noveho rozvoje, bude jen branit tomu nejhorsimu propadu. Pak uz nebude zapotrebi "ceskeho podvyboru" globalniho kospiracniho spiknuti k tomu, aby u nas vznikaly bojuvky a spolky jako zaklad velke fasisticke politicke strany. Vseobecna nespokojenost s fungovanim "slabeho" statu a dalsi hospodarsky propad pripravi pudu ke spontannimu nastupu totalitni moci.

Nikoli "genialni mozky", ale vseobecna politicko-ekonomicka krize zasahujici temer vsechny obcany ve state otevre slavobranu novemu vudci naroda. Ten pak pevnou rukou - tvrdou pesti povede dobrovolne se radici masy pracujicich, nezamestnanych, clenu stredni vrstvy a samozrejme vsech, kteri vzdy vcas uciti pach snadne koristi. Tech ovsem nebude mnoho, jak jsme tomu svedky v "rozvinute" demokracii, kde kradou vsichni podle svych schopnosti.

Obcanske sebevedomi, silny mravni profil stredni tridy, schopni retori mohou nastupu fasistickych sil vytvorit vazne prekazky v boji o moc. Mocichtiva vrstvicka pristi totality si nebude chtit jen tak nechat sebrat sanci. Cim silnejsi bude obcanska uvedomelost, tim drsnejsi bude onen souboj. Podryvani snah socdemaku a straseni antikomunismem nebudou asi ty nejvetsi kalibry. Uvidime, s cim prijdou provokateri, kteri svymi vytrznostmi privedou rozpoctove zodpovednou a setrici vladu k tvrdym uderum na obranu "demokracie". Nestihnou-li to do roka, bude to na pristi vlade, aby "prosadila poradek za kazdou cenu".
04. 05. 2013 | 01:49

Yosif K napsal(a):

Yosif K napsal(a):

Jedna věc je ale pozoruhodná, a to složení deklarovaných příznivců Okamurova Úsvitu: pravicový ekonom a člen NERV Pavel Kohout, bývalý rebel ODS a poslanec Radim Fiala a poslanec – nestraník za TOP 09 Aleš Roztočil. Na mysl se tak vkrádá otázka, zda opět nevzniká politický projekt, jehož hlavním cílem je oslabit ČSSD, která má největší šanci vyhrát příští volby. Před třemi lety se to povedlo…
KONEC CITATU.

Byla by strašná tragedie kdyby CSSD příští volby nevyhrála. Podívejte se jak se socanům daří- a peníze přitom nikde neschází, vše je očividně legální. Bratr Tesaříka ma v Holomócu dva mrakodrapy, Rath má ve škvírách deset míčů, Pancová má 18 míčů v zavařovačkách, Mládek dělá pro švýgarskou firmu Taluca který pučuje stamiliony Jansta, Palas má hotýlek v Ludvíkově za 35 míčů atd atd........

Volme socany a budeme mít dva mrakodrapy a 18 míčů v zavařovačkách úplně všichni úplně všichni.....
04. 05. 2013 | 02:04

šašek z Jihlavy napsal(a):

Občan
Vzpomínám si, jak se na radiu Jerevan kdosi ptal, jak by mělo vypadat ideální budoucí rozvrstvení ve společnosti. Prý vrstva komunistů a vrstva hlíny. Kecali, komunisté se rovnoměrně rozvrstvili do všech stran a proto se máme všichni tak dobře. To je hlína, že?
Kontrolní otázka: Ve které straně je víc komunistů, v ODS nebo KSČM?
04. 05. 2013 | 07:01

Občan napsal(a):

Šašku z Jihlavy,

nevím, jak komunisté, ale bolševici jsou skutečně přítomni spíš v ODS a TOP09 než v KSČM.

I já bych měl otázečku - kdo myslíte, že dostával a dostává k moci fašisty; "proletáři", nebo nižší střední a střední vrstva?
04. 05. 2013 | 07:32

hanák napsal(a):

Šašku, ano , zlaté časy, měli jsme se dobře, na ulici nikdo spát a žebrat nemusel, a komu se nelíbilo, mohl si zanadávat že za to můžou komunisti.
Dnes se nám ty gheta, nezaměstnaní, exekuce, žebráci, KRIMINALITA a bezdomovci nějak množí, kdybychom zaplatili dluhy tak je mezi nimi 90% národa, a ani se neshodnem na koho máme nadávat
04. 05. 2013 | 07:33

Ládik!!! napsal(a):

Všichni, kdo tady píší, se považují za střední třídu (minimálně). I takový Občan; ale ten se chce vymknout - označí ostatní za příznivce fašistů, aby si podvědomě udělal oko u druhé strany (komunistů). Komunisti a fašisti se potřebují, v jádru jsou stejní.
Ukažte mi někoho, kdo není střední třída. Jedině snad bezďáci (někteří ještě včera střední třídou byli), hnědočeši (ne všichni) a feťáci. Na druhé straně (vyšší třída) "politici" - ti, co mají v ruce měšec daní, vybraných od "střední třídy" a rozdělují ho, běžně za úplatu.
Já můžu mluvit tak maximálně za sebe. Zloděj a duševní kripl je mi ze srdce odporný a říkám mu to otevřeně do xichtu, zatím bez postihu. Jedinou mou obranou je přispět svou malou troškou k jejich vyhubení. Vydělávat oficiálně jen tolik, kolik oficiálně stačí na život. A jak začínají řvát - derou se k moci s pokřikem o zvyšování daní, aby saturovali osmiletý půst. U mě s tím nepochodí. U mě uvidí slabý základ daně.
04. 05. 2013 | 08:01

Jana Pechová napsal(a):

Já bych tomu Okamurovi nepřičítala žádné zlé úmysly - a sofistikované scénáře už vůbec ne.
A nemyslím, že by takové měly (aspoň v bodě nula) Věci veřejné.
Problém je, že chybí jakákoli vize a ti, kterým ta současná bezcílnost vadí, se chytají každé iluze změny.
Jenže by bylo dobré včas pochopit, že pokud výprava bloudí, nezachrání to ani nová uniforma pro průvodce, ani nové vydání téže mapy.
04. 05. 2013 | 08:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

Občane,
jsou to stejně jen slova, pojmy, dojmy. Mně je šumafuk, kdo koho řadí do tříd, mne zajímají slušní, pracovití a přiměřeně vzdělaní (sečtělí) lidé, kteří na sobě pracují a dokáží se i v obtížných podmínkách uživit. Vyhýbám se chamtivcům, zlodějům všeho druhu a hochštaplerům. Minulý režim upozaďoval a trestal lidi, kterých jsem si vážil, a opíral se o pokrytce, kteří se docela dobře přizpůsobili současné konzumní společnosti a dnes se ke své minulosti nechtějí znát. Ve své touze po výsadách neměli charakter tenkrát a nemají ho ani dnes, tento druh lidí se neztratí v jakémkoliv režimu.

hanák
Já jsem se s exekucemi osobně nesetkal, dluhy jsem nikdy nedělal a žil podle své kapsy, někdy skromně, občas jsem si povyskočil. Minulý režim bych ale nechtěl ani náhodou. I když mi to hýbe žaludkem, pravidelně si pouštím v TV dokumenty z té doby a to mě posílí v mých postojích. Jen mě mrzí, že jsme po převratu všechny ty propagandisty (Smolík, Brož, Jambor, Macháček, otec a syn Vejvodové a stovky dalších nepomazali dehtem, nevyváleli v peří a nevypráskali za východní hranice, kam tak vytrvale vzhlíželi (samozřejmě, že to předstírali a užívali si své diplomatické pasy). Jestlipak víte, že ten hnusák Morávek dělá Remkovi v EUparlamentu podržtašku? Pokud se vám stýská, nikdo vám nebrání odstěhovat se tam, kde je režim podle vašeho gusta. Nepodezírám vás, že to je u Kimů. Tam mají taky exekuce, ale ty jsou fatální, místo právníků je vykonává kat.
04. 05. 2013 | 10:35

miláno z Děčína napsal(a):

Autorovi!
No,pane jo!
Opět Pražáci.Nesklamali!
Je-li to tak,proč jsou Ti,kterým by to mělo ve své podstatě býti nebezpečno,či všem výhledově,jsou PŠT???
Autor by aspoň mohl začít monitorovat toto nebezpečí,zamezit ještě před prováděním jejich"DOGMATICKÉ propagace" vyplácení státních příspěvků všem,kteří cucají státní kasu v dosavadních postech,zařazeních atd.!Samozřejmě všem členům rodin.!Věřte,zabrzdí!!!
Neobstojí,že jsou movití!Kde to nabrali???Prací???
Již jsem jedenkrát blogoval,že se v Praze otevře SCHOP na převlékání kabátů!!!Je to tady!!!!
Nebojte se poslanců či senátorů!Brzo půjdou z hrušky dolů a nalezou-li jinam,proto ta monitorace aspoň autora článku.Chudák se ulítá a uštve,ale výsledek bude ten,že bude novinářský bůh a pochválen presidentem republiky,že i vyjímky mezi Vámi jsou.Ne jen komerčně,ale i lidsky!
Vzácné,ale tak je poukazováno na střední vrstvu/Ne třídu,proč jsme byli na Václaváku,že?HE,HE,HE/!!!!!!!!!!
04. 05. 2013 | 10:50

úpravná a strukturovaná napsal(a):

Měl jsem tu zhodnocení některých Balabánových závěrů, které odkazovalo na nespolehlivost společenských věd a upozorňovalo na rozhovor Martina Potůčka zde na aktualne.
http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/dane/clanek.phtml?id=778606

Přestože cenzor tvrdí, že blogeři jsou veřejné osoby, které musí nějakou kritiku snést, bleskově poznámku smazal. Zřejmě v očekávání, že dotyčný bude poradcem příští vlády. Nebude.

V následujícím článku New York Times je hodnota badání společenských vědců znázorněna dostatečně pregnantně. A nejen jejich.
http://www.nytimes.com/2013/04/28/magazine/diederik-stapels-audacious-academic-fraud.html?pagewanted=all&_r=1&
Pokud pak začnou vyjadřovat nestydaté a odpor vzbuzující POLITICKÉ názory, je nutno jít ad personam a zjišťovat KDO a PROČ nám něco takového vykládá.

Je spousta lidí, jejichž hlasy jsou ve veřejném diskurzu velmi hlasité, aniž by se kdokoli namáhal zjišťovat, co to je, co dotyční dokázali aby měli nárok nějaké své názory veřejně hlásat.
NYT ukazuje že pouhé akademické hodnosti nebo jakási publikační činnost neznamenají nic. V Německu museli odvolávat ministry a prezidenta proto, že zfalšovali svá kurikula.

Můj původní příspěvek spočíval v stručném zhodnocení politických postojů pana Mládka a pana Potůčka a z toho vyplývajících perspektiv sobotkovské ČSSD. Nepovažoval jsem za potřebné věnovat tomu víc, než pár stručných vět, abych (spíš ne)možného čtenáře neuvedl do hypnotického spánku, jak to tu někteří stále zkoušejí.

Nicméně doporučuji si oba články přečíst a nechat odležet.
Až zas pan Sobotka zveřejní některý ze svých demagogických šlehů, uvést do souvislostí a odvodit, co by nám to mohlo přinést.

Od Nečasa k Sobotkovi znamená z deště pod okap.
Smazání pokládám za jasnou indicii, že bakalovská média najíždějí na plán B. Korporativistickou ČSSD.
04. 05. 2013 | 10:56

mihe napsal(a):

Naděje na změnu nebo obavy ze změny jsou zbytečné. Je to vidět i tady - ve volbách jde o prosté fandovství bez racionálního základu.
Těch pár procent co hledá alternativy nic nezmění, ať už dají prostor populistům/naivkům/vychcánkům jako byly VV, nebo něčemu serioznějšímu. Je to asi osud téhle země - dokud bude samostatná - a dnešní stav je blízko maxima kterého se dalo dosáhnout. Kdo považuje život za příliš krátký, přestane se tímhle jednou prostě zabývat.
04. 05. 2013 | 10:58

český maloměšťák napsal(a):

"...Problém je, že chybí jakákoli vize a ti, kterým ta současná bezcílnost vadí, se chytají každé iluze změny...."

Demokracie není až tak o vizích jako o každodenní práci.
Bezcílnost ??? Co to je ? Je to snad teorie a praxe laisseze faire ?
Byly snad například tkzv. církevní restituce /vrátit nakradené/ bez vize a bez cíle ?
----------------------------------------
K blogu.
I střední třída je vnitřně diferencovaná - od mudralů, kteří v životě nebyli u voleb, ale rádi kafrají do politiky včeho druhu.....přes podivíny, kteří volí ze zvyku - např. stranu KDU ČSL, ze strachu (např.před znárodňováním- stranu ODS či ze strachu před dalším rozkradením veřejných služeb pak volí ČSSD , někteří KSČM).....až po "genie" , kteří z naprosto neznámého důvodu volí zkompromitované politiky v jakoby ale nových politických stranách ...
Shrnuto a podtrženo buď je třední střída letargická anebo patogenně konzervativní, respektive konzervační (i po neblahých zkušenostech s těmi kterými politiky dá znova a znova hlas jejich stranám).
Ryze fašistická platforma v soudobém Kraďákově ale neexistuje - tedy taková, která by mohla přitáhnout střední třídu k volbám tak, že by volila ji.
V Kraďákově totiž paralelní struktury k strukturám normativního státu vytváří zatím jen Mafie - a ta jde paradoxně " naštěstí" pčes celé institucionální a politické spektrum, využívá objekty jak levicové, tak pravicové deklarace /- ho vyznání/...přičemž samotná Mafie volena není a navíc se její prominenti zcela oprávněně považují za high class - jejich zájem je v rozporu se zájmem střední třídy /jakkoliv si mnoho jejích příslušníků toto neuvědomuje a tuto high class podporují/.
Vandasovci stojí na okraji dění a jejich členstvo a příznivci budou maximálně využiti - pokud nějaké významnější uskupení uzná za vhodné, že by tomu tak mělo být.
Pak je zde pár tisíc lidí, kteří by chtěli změnu a tak volí tu VV - z které se vyklube podvod na voličích, ondy Zelené /kteří v konjunkci s modrou zhnědnou/ anebo jsou vystaveni dilematu zda svůj hlas vyhodit a volit sice stranu jevící se jako rozumná, ale díky výše popsanému poenciálně dosahující maximálně na destiny či jednotky procent hlasů...anebo opět a furt a zase volit " menší zlo" - přičemž právě na toto spekulují tkzv. zavedené strany , které si to pak rozdávají pouze mezi sebou - proto / a také z důvodu transpartajnicky uvažující a jednající Mafii/ tak vysoké náklady na volební kampaně, přičemž paradoxně jsou tyto peníze díky transpartajnické vládě Mafie - víceméně penězi vyhozenými, není jich až tak třeba, v podstatě je efektivnější je využít pro nákup již vzniklých poslaneckých mandátů...kdy stačí desetimliony CZK.

A tak v podstatě není třeba vytvářet nějaké fašistické hnutí. Ono to celkem dobře funguje i tak - transpartajnické a transinnstitucionální Mafie navíc nepotřebuje, aby na ni bylo vidět, není zas tak silná, aby se chtěla legalizovat. Co potřebuje je infiltrovat, zneškodnit, zneutralizovat, zmarginalizovat popřípadě aspoň zesměšnit jakoukoliv iniciativu, která vypadá, že by mohla být hrozbou pro její zájmy. Je pak zcela normální, když takovouto iniciativu ve svých médiích označí např. jako fašistickou - což je absurdní, nicméně také to funguje - středněvrstevňák skočí i na to.

Situaci v Kraďákově pak velmi komplikuje i to, že místo odtajnění skutečných estéběckých sviní se národu/např. prostřednictvím USTR/ předhazují spíše jejich oběti. Přičemž je docela možné, že ty estébácké svině tahají stále za špagátky - tentokráte mafijní.

Menším zlem je ale jednoznačně ČSSD.
04. 05. 2013 | 11:20

miláno z Děčína napsal(a):

Maloměšťáku!
Senza napsáno:Opravdu!Tohle by měl, ač svým rozůmkem,pochopit "KAŽDÝ"!
Dnes máte svůj prima den,neboď je to fajné,jak by řekl Nohavica!!!Hezký!!!
Nešlo Vám nepoděkovat.Vždyť v tom marasmu to je jarní kytička na naše nervíčky!!!
04. 05. 2013 | 11:35

Skřítka pochovávají? napsal(a):

maloměšťáku
Ve vás je jasně patrný obyvatel kdysi mocného, nyní ale hodnotově vyprázdněného města, kde hlavním průmyslem je míchání metanolu do lihu v garážích a opilecké festivaly v čtvrti červených luceren.
Možná máte nějaké zaměstnání na místní "univerzitě", jejímž hlavním úkolem, přiděleným EK, je prozkoumávání metod špiclování, pronásledování a glajchšaltování lidí, hlavně elektronickými prostředky.
To vše vás vede k domění, že stát je všemocný.
Není.
Jen vy jste vyrvaný z kořenů.

Proto rozvíjím svoji druhou existenci na venkově. Tam totiž stále kvete tradice českých dubových palic.
Charakterizoval bych to heslem obyvatel Zoščenkova Vraního hnízda: "Co chceme, to si taky uděláme."
Vy si buďte jaká vrstva chcete a čekejte na jakékoli hnědé úkazy (myslím, že přijdou od ČSSD), my máme vidle po ruce.
Měšťáci jsou běsi.
04. 05. 2013 | 12:25

český maloměšťák napsal(a):

Skřítka pochovávají?
Pane Pochovávají - prosím neberte ty drogy alespoň když trávíte doma - těch pár chvilek kdy vás pustí na víkend.
Rodina tím strádá - nejen vy. A také sousedi nebývají tímto příliš nadšeni.
Mohli by vám tak ty víkendy zarazit.

Mějte se hezky a nezapoměňte do detoxikačního střediska nastoupit v pondělí včas.
04. 05. 2013 | 12:52

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

krátký příspěvek debatujícího pod nickem úpravná a strukturovaná byl smazán proto, že jednoho sociálně demokratického politika nazýval "vepřem", dalšího "plechovou hubou" a jedno z TOP 09 "vrahem". Všechny z ČSSD pak "pakáží".

To nemá s kritikou nic společného, to je obyčejná sprostota a ty zde nemají co dělat.

Přeji všem zajímavou, korektní a pokud možno slušně vedenou diskusi.

Libor Stejskal
04. 05. 2013 | 13:51

Jana Pechová napsal(a):

český maloměšťák
Už několik let se mluví o krizi, ale každý aspoň trochu soudný člověk musí cítit, že spíš než krize dohání člověka jeho vlastní nenažranost.
Něco jsme dělali blbě, začali jsme se honit za přeludem a on se nám ztratil na rozcestí, kde pomyslné cedule praví, že známé cesty jsou slepé.
Stávající politická reprezentace je však tlačena davem doleva či doprava, protože dav není nositelem vize: chce tu vaši každodenní práci, byť by byla nesmyslná. Ovšem, právě politická reprezentace by měla být nositelem vize, měla by dokázat najít cestu, která slepá není.
04. 05. 2013 | 14:04

Libertad napsal(a):

Pane Balabáne,
dovoluji si napsat:
a) proč by tato společnost měla donekonečna volit stejný podvodníky, tedy straníky z ODS, ČSSD, TOP09, KSČM? Určitě zkusí něco jiného. Je jen na Vás a na podobných rádoby poradců, komu frustrovaná střední vrstva dá svůj hlas
b) je pravda, že V.V. tento proces/chuť, nevolit Škromachy, Vidímy, Bendy a dlouhé etc. zpomalila
c) co tento proces urychluje, kromě rostoucí frustrace střední třídy z důvodu společenských, jsou vaše (tedy Váš a na př. L.Jelínka, etc), blogy, články a vystoupení, v kterých urážlivě vystupujete proti potencionálním uchazečům o moc. To jak se vyjadřujete o T.Okamurovi je nechutnost. Místo, abyste se zamysleli proč s přehledem vyhrál ve svém senátním okrsku takovým způsobem, že politická ikona ČSSD v místě, soudruh Mikšák, se z počátku cítil tak uražen svými voliči, že uvažoval o tom, že nepříjme žádnou funkci ve strukturách hejtmanství.
d) ještě jedna taková manipulace jakou stát předvedl při volbě prezidenta, kdy za pochybných okolností nebylo T.O. umožněno kandidovat a máme revoluci na krku.
Dodávám mé přesvědčení, že kdyby T.O. kandidoval, pak by sice nevyhrál, ale v druhém kole by jsme měli jiný výběr než dva velmi shnilé banány protlačené zkorupovanými penězi.

Bez pozdravu pro Vás

Sidonio Libertad
04. 05. 2013 | 14:18

Gudka napsal(a):

Sidonio

Proč Okamura vyhrál ve svém okrsku?
Inu, protože tento okrsek leží v oblasti, kde lidé volili například také Čunka. Region, který je poznamenán geneticky tureckým vpádem - potomstvo takto vzniklé se liší od běžných tuzemců. Takže já vítězství těchto dvou pánů v senátních volbách vnímám spíše jako příznak napovídající diagnózu.
Japonci pohrdají jinými rasami a národy. Etničtí Japonci, kteří usilují v hostitelské zemi o prezidentské křeslo, jsou sami o sobě ohrožením. V Peru například udělali tu chybu, že zvolili prezidentem, (přímá volba) etnického Japonce Fujimoriho. Pak roky nevěděli, jak se jeho diktatury zbavit. Když se jim to za pomoci USA nakonec podařilo a Fujimori emigrioval do Japonska. neměli ještě vyhráno. On se vrátil, protože chtěl znovu kandidovat. Poté, co ho zavřeli, vyhlásila kandidaturu -věřte nevěřte- jeho dcera a dotáhla to až do druhého kola. Tento příklad by měl být varováním pro všechny. Vždyť hned v úvodu své snahy o Hrad už Okamura ukázal barvu - nedokázal shromáždit dostatečný počet právoplatných podpisů - ale odmítá to uznat... Těžké varování!
04. 05. 2013 | 15:29

úpravná a strukturovaná napsal(a):

V tom třetím se pletete.
Šlo o chátru.
Už jsme tu kdysi na něčem podobném ukončili komunikaci.
Zuby nehty jste bránil nějaké podle vás demokraticky zvolené politiky a bránil se jejich, jak jste říkal, špinění.
To v korektní diskuzi nelze připustit, aby se veřejní činitelé označovali podle toho, jaké zvuky ze sebe vydávají.

Mezitím dvanáct z nich kvůli svým zločinům muselo uprchnout ze svých úřadů.
Pak se někteří vaši tlampači rozhodli konstatovat to, co jsem původně říkal, někteří to i opsali.
Doufám, že ti demokraticky zvolení zmizlí géniové stále zůstávají vašimi vzory.

Za dva roky se pan Pehe chytí toho, co já dnes říkám a bude zde používat horší výrazy. Jelikož jde o jednoho z vašich opinionmakerů, bude to ok. Bude po volbách a už budete mít společně zadanou novou linii; rýt do nové vlády bude košer, vždycky se musí budovat tlak i protitlak.
Ostatně, nevím, jakou jinou charakteristiku byste pro Mládka navrhoval. Pro úplnost, bylo tam adjektivum, finanční.

Nikdy neubližuji dobytku tím, že bych jej přímo srovnával s politiky, šlo o obrazné vyjádření.
04. 05. 2013 | 17:27

ú. & s. napsal(a):

PS. Navíc bych myslel že "plechová huba" a "plechová sociologická huba" jsou dvě věci, to druhé je odborný termín.
04. 05. 2013 | 17:50

český maloměšťák napsal(a):

Jana Pechová
Spíše než vizionářů je třeba opravářů.
Je ale pravda že vizionáři bývají v krátkodobém časovém horizontu jakoby zábavnější a progresivnější. A tak jsou poptáváni.
Často se však ukáže že neumí dokonce ani nic vyspravit - natož aby vyrobili něco onvého. Někteří z nich dokonce to staré pouze pokazí.

Neodpověděla jste mi na otázku jaká je vize a jaký je cíl v případě prosazování a přijetí tkzv. církevních restitucí /"nakradené je třeba vrátit"/. Když tolik toužíte po tom, aby věci se vyvíjely na základě vize a cílů.
04. 05. 2013 | 18:27

Kobra Plaz napsal(a):

A kterého sociálně demokratického politika nazýval přispěvatel s nickem úpravná a strukturovaná "vepřem", kterého "plechovou hubou" a kterého z TOP 09 "vrahem"?
04. 05. 2013 | 18:32

Libertad napsal(a):

pro Gudka napsal(a):
dovoliji si poznamenat, nikov rozvíjet diskuzi a hádat se?
a) pan Čunek se mi nejeví i bic horší ani lepší, než ... Kalousek. Svojí morálkou asi tak stejně. Proto ho ... Kalousek znemožnil.
b) o panu Fujimorovi, bývalý president v Peru, není třeba mně poučovat, o politickou scénu (i světovou) se zajímám.
c) trvám na tom, že pokud současní pisálkové u moci budou nekonkrétně a dehonestujícím způsobem mluvit o svých oponentech na vzestupu k moci, v daném případě o T.O., zadělávají si na problém.
d) dále trvám na tom, že kdyby kandidoval T.O na presidenta, tak ve volbách M.Z. nevyhrál.
e) o tom jak sbírali jednotliví kandidáti podpisy na pospisové archy vím z doslechu své. Tím chci říci, že T.O nebyl jediným kdo se nechoval při sbírání podpisu demokraticky = slušně.

S pozsravem

Sidonio Libertad

s pozdravem
04. 05. 2013 | 19:30

Skřítka? napsal(a):

čmm
Plochá a stereotypní odpověď.
05. 05. 2013 | 01:04

Pepa Řepa napsal(a):

kdo si ze střední třídy
povstaň, povstaň, povstaň......
mě omluvte, střední třída snad jsem, ale vržou kolena, nepovstanu

že by byla vesnice na kopci japonskou variantou viagry pro českou střední třídu?
A proč se do toho zahloubal zrovna bezpečnostní pes Balabán?
05. 05. 2013 | 07:01

Jana Pechová napsal(a):

český maloměšťák
Nejspíš nechápete, co to je vize.
Protože pak byste ten výraz nemohl dávat do souvislosti s tzv. církevními restitucemi.
Jejich cílem bylo napravit nespravedlnost z minulosti, zatímco vize jde do budoucnosti.
05. 05. 2013 | 08:48

češka napsal(a):

Pane Balabáne, průšvih není Řecko, Kypr nebo Itálie , ale Německo.
Hitler dal dělníkům dovolenou a možnost cestovat, následné vlády tento trend ze všech sil podporovaly a jižní státy žily z toho, co Němec vydělával 11 měsíců, aby 1 měsíc utrácel. Utrácel a neinvestoval do vlastní budoucnosti - bydlení.
Dnes je jih Evropy zabezpečen bydlením ve vlastním, ale stále závislý na Německé podpoře. I naši spoluobčané nasypali do dovolenkových destilací spoustu peněz, ale zachraňuje nás vlastní střecha nad hlavou, mnoho Němců toto štěstí nemá.
V Německu se blíží volby a nová vláda musí zarazit penězovod do zahraničí.
Do důchodu odešly první poválečné ročníky, takže i morální ospravedlnění penězovodu pominulo.
Jeďte se podívat do Drážďan, v centru se staví obchody pro Rusy a Čechy, sídliště vypadají jako před 20-ti lety.
05. 05. 2013 | 10:26

český maloměšťák napsal(a):

"...Hitler dal dělníkům dovolenou a možnost cestovat..."

Ano, zejména sněrem na Východ se cestovalo ve velkém. I dovolená byla - mnohdy dokonce trvalé prázdniny /díky zmrzačení např./.
Byl to dobrák.
Měl své dělníky rád.

Do dovolenkových destilací se nesype, kvas spíše klouže...snad jen třina, ale do Brazílie se tolik nejezdí a navíc se tam na etanol spíše jezdí, než pije - to jen u nás se téměř vše, co kvasí ...zkonzumuje . A je to ilegální a to dokonce i v malém - navíc pozor poté na potíže při čtení malých písmenek...například na příbalových letácích léků, kterými se udržuje v kondici např. zrak nebo slinivka. I léky totiž skýtají četná překvapení - nejen dovolenkové destilace.
------
Jana Pechová
Pouhé vracení - církví nakradeného.... není ani vizí - ani cílem.
Nu a místo toho, že mě napadnete, že nechápu, co je to vize a cíl...jsem čekal, že mi to tedy vysvětlíte.
Opět tedy nic...
05. 05. 2013 | 10:52

Ivan Hochmann napsal(a):

Celý tento národ je střední třída.
Všichni!
Zbohatlíci v rouše zlodějském,páni velkopodnikatelé,politikové,bezdomovci,cikáni.
Elity společenské a kulturní vyhnal komunista za hranice popřípadě je zdeptal na úroveň střední třídy.
Zajisté - vyjímky tvoří pravidlo.Mnozí umělci,filosofové,kteří dosáhli na piedestal osvícení mysl a odklonili se od společnosti si dnes zase sedí v pískovišti a brumlají něco o kruzích.

Pane Balabáne,vy jste se nám tu pěkně odkopal.
Nemusíte se ale bát.Socialisti příští volby vyhrají s naprostou převahou.Nebudou ani potřebovat podporu komunistů.(snad to nebude obráceně?!)

STŘEDNÍ TŘÍDA - to je opravdu pojem.Je s podivem jak se tento po dvaceti letech ujal.
Bude ale nutné také kvalifikovaně definovat.
Na př:
1.Střední třída majetnicky chudobná,žijící pod mosty.(dále sttř.)
2. sttř vlastnící střechu nad hlavou.
3. sttř málo přemýšlející,vychovaná bulvárem.Poznávací znamení= hloupé řeči z reprodukce vymytých mozků.
4. sttř občané s puncem politických elévů zaměstnaných ve státní správě.Jejich korýtka se v rámci loyality
k mateřské straně se dědí rodinnými příslušníky.
5. sttř třídu střední politickou je třeba rozdělit na dvě podkupiny:
a)nefalšovaní členové stranických sekretariátů a jejich odnoží napříč republikou mající za úkol vykonávat příkazy šedých eminencí v pozadí.
b) V pozadí jsou skupiny ekonomických a finančních mafií zaštítěných hordou právníků majících kontakty v justici ,bezpečnostních složkách i parlamentu a senátu.
6. sttř takzv.nadlidí,kteří akceptovali do písmene kapitalistický kodex a aplikovali jej v současném neprávním státě(už 20let).
7. sttř - ano zbývá ona skutečná střední třída,která má práci,či zaměstnání,či povolání,nebo se snaží v současných podmínkách podnikat.
Ta je apatická jako byla za socialismu.Ba co více - se změnou sociálních,zdravotních a vesměs společenských regulí navíc ustrašená a mnohdy bojující o přežití.

Možná někdo namítne,že letos zase vycesttuje k moři za dovolenou téměř 2.miliony Čechů oné střední tídy.

To jsou ty kapitalistické paradoxy.

Ivan.
05. 05. 2013 | 14:07

češka napsal(a):

To Český maloměšťák
NSDAP zvítězila ve volbách v roce 1933, pomohl jim mimo jiné volební program a jeho následné plnění. Dovolená se stala dostupnou i pro dělnickou třídu. Válka začala o dost později.
Po spuštění železné opony tudíž české učitelky v Jugoslávii nahradili Němci.
05. 05. 2013 | 22:27

Medikolog napsal(a):

Každá třída, tedy i ta střední, pomůže k moci a ke korytu těm kteří pomohou jejím příslušníkům a současně se zaváží dané třídě pomáhat po zvolení. A je úplně jedno, jak ty u moci pojmenujete... zda levice, pravice, populisté. ČERT JAK ĎÁBEL dámy a pánové.

Bohatý volič levice je ROZMARNÝ člověk, kdežto chudý pravičák až na půdu, jako byl třeba Hitler ve Vídni na ubytovně pro socky, často hladový, je DIAGNOZA na pozorování.
06. 05. 2013 | 02:28

český maloměšťák napsal(a):

češka
Ano - dovolená, a to již v roce 1933, byla velmi dobře dostupná zejména pro kumunistické, socialně-demokratické a židovské dělnictvo.
A ty destinace byly zřejmě tak báječné a přitažlivé, že mnoho z výletníků se vůbec odmítlo vrátit kdy domů.
Ale vy máte na mysli program Kraft durch Freude , že ? Ano - to byl vynikající program. S báječnými výsledky.
Jeho gleichšachtovací účel a cíl byly později zmodernizovány - na Krach durch Kraft und Freude.
06. 05. 2013 | 11:33

Ben napsal(a):

Nemyslím,že příslušníci "střední třídy"vlivem současné moci tzv.neoliberalistického hnutí,částečně přeřazení mezi (lumpen)proletariát, budou volit v příštích volbách extrémní strany,ať již zprava nebo zleva.A to proto,že tato hnutí jim v současnosti nemohou nabídnout to,co nabízel např.Hitler před válkou,protože takováto válka není v dohledné době reálná.Tím nechci říci,že finanční lumpenoligarchie (liberálněkonzervativněbolševické uskupení reprezentované zejména Klausovsko-Kalouskovskou klikou-nepleť si komunisty s bolševiky),které je v současnosti u moci by se nemělo obávat násilných změn.Jejich start závisí na dalším Kalouskově zadlužování státu(viz dluhopisy).V okamžiku,kdy se další část střední třídy přeřadí "pod mosty",pak se tato lumpenoligarchie má na co těšit.
06. 05. 2013 | 12:18

Matěj Kopecký napsal(a):

Dělat ze sebe levičáka, to chce mít na to peníze..., již Engels byl levičákem a milioná¨řem, když podporoval Marxe. Lenin také nepocházel z chudých poměrů, ani castro nebyl žádný chuďas, stejně tak populární CHE... Střední vrstva podle Občana -(ten má názor na všechno a za všecj okolností) se přidá v době, kdy na ni někdo šáhne k fašistům..., to je silné kafe pro všechny. Já patřím do střední třídy, alespöň si to myslím. Nevím, kdo a kdy to definoval,koho do střední třídy počítáme, zda středoškoláky, lidi s VŠ, s jakými platy, kolik má mít na kontě, jaké auto, byt, vilu, protože již ten který vlastí vilu auto zn.Jaguar, nebo Mervedes je již milionář, kdo vlastní pozemky také, tak kdo tam do té střední vrstvy vlastně patří...? To neví nikdo zde, i když jsou to filozofické dišputace, až se hlava točí, "chytré" myšlenky a kupa hnoje ... Myslím, že článek není adresný a jen to bylo takové to ďognutí do těch, kteří "nadrženi" na své vlastní výlevy zde čekali aby mohli psát ty své žvásty...
06. 05. 2013 | 14:43

prognostik politolog cipísek napsal(a):

střední třída končí,bude tu 15% těch co jsou za vodou (bývalí ods-ti volit nepudou už nepotřebujou a socani co je vystřídali u koryt ti volit sebe půjdou,a 60% socek,které se rozdělí na 30% nadsocek které se budou chtít distancovat od podsocek tím že budou volit top nebo nějaké nové vvbabibubuokam ,pak 30% podsocek-polovina volí socany a půlka komanče,a zbývá stabilních 10% skalních komančů....čímž se nám narýsuje 35% socanů-20% komančů-20% topanů-25 vyšumělého propadlého zbytku z čehož nám vzejde menšinová vláda čssd podpořená oposmlouvou s top a všichni ostatní utřou.....
06. 05. 2013 | 16:00

Už ne napsal(a):

Už jiní pochopili . Jenom ČSSD mlčí . Ostuda . http://www.ahaonline.cz/clanek/musite-vedet/86268/herecka-tana-fischerova-a-reziser-jan-kacer-verime-rathovi-pustte-ho.html
06. 05. 2013 | 21:55

Zahradník napsal(a):

Pane autore, to jsou hrozné pindy! :-) A pan Okamura se svými nápady patří do klecového lůžka....
06. 05. 2013 | 22:55

fler napsal(a):

Takže nebezpečím je Okamura? No to je výborné. Máme tu Kalouska, Nečase, Křečka ......a nebezpečím je Okamura. A střední třída volí fašisty. No, tadyta debata je o ničem. Plácání nesmyslů - tím se změna nepřivolá.
07. 05. 2013 | 00:18

cipísek napsal(a):

okamura,bobošíková,babiš apod. jsou dobří k tomu aby ubrali hlasy malým 5-7 % stranám které by mohly prolézt do parlamentu a zárověň zvýší svými propadlými hlasy přerozdělovací kvotu pro největší : čssd,top,ksčm....
07. 05. 2013 | 08:16

Otaznik napsal(a):

Žádná střední třída už neexistuje. To jen zadlužení chudáci třesoucí se o místo, aby splatili hypotéku na bydlení v prefabrikovaném bytě se za ni označují a volí miliardáře v naději, že si tím sami polepší.
10. 05. 2013 | 05:19

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy