V nebi mají o radost víc. Raškovy telemarky

20. 01. 2012 | 11:49
Přečteno 6986 krát
Nikdo z nás kluků v Plavech nechtěl být – až vyroste a bude velký - popelářem a ani kosmonautem. V zimě 1968 jsme všichni chtěli být Jiřím Raškou.

Skokan na lyžích s vytříbeným stylem a ukázkovým dopadem, jehož valašské srdce nyní dotlouklo, vyhrál tenkrát ve francouzském Grenoblu jako první Čechoslovák zlatou medaili ze zimní olympiády. A přidal ještě stříbro.

Mrzli jsme nedlouho poté u skokanského můstku Na Pláni v Plavech s normovým bodem 70 metrů v pohorkách s dalšími patnácti tisíci diváky, abychom Rašku viděli při slavném Turné Bohemia na vlastní oči.

S ostatními bohatýry z neopakovatelné skokanské party – Rudolfem Höhnlem, Josefem Matoušem, Zbyňkem Hubačem, Karlem Kodejškou, Ladislavem Divilou, Františkem Rydvalem nebo Rudolfem Doubkem.

Našimi hrdiny z éry, kdy se na odrazovou hranu najíždělo s rukama napřaženýma před koleny do trojúhelníku. S vlajícími vlasy na hlavách, nekrytými helmami. Vrcholem ochrany proti krvácení do mozku a zlomeninám spodiny lebeční byl kulich z tlusté vlny. Skokani nepřipomínali průsvitné duchy, buclatí pořízci ´jezdili´ tehdy na vepřoknedlozelo. A čas od času chodili na můstky přímo z baru.

A jury je pouštěla do větru a do chumelenice, z níž by se dnešní skokanské superstars po….. strachy.

Stáli jsme tehdy na kraji lesa vedle bubnu plavské ´sedmdesátky´ a čekali s připraveným fotoaparátem značky Ljubitěl, až kolem nás po strmé, klikaté, zledovatělé stezce projde olympijský vítěz Jiří Raška. Stoupal nahoru v těžkých lyžákách se ´skočkami´ na rameni. Dole si sám namazal skluznice voskem a dělil se s dalšími velikány skokanského světa o jeden vyhřátý kamrlík. Nahoře na můstku, kam jsme v létě lezli a pohled dolů nás děsil a fascinoval zároveň, čiperně poskakoval, aby mu v ledovém povětří nezamrzly svaly na nohou.

Pohádka o Raškovi a jeho soudruzích (odmysleme si, prosím, pejorativní nádech, kterým toto krásné slovo znectil komunismus) visela ve vzduchu a děkujme Bohu, že s námi žil Ota Pavel. Cokoliv jiného se o Raškovi napsalo a napíše, je jenom škvár.

Loni slavil Jiří Raška sedmdesátiny. Stanislav Doubrava, ředitel Naivního divadla v Liberci, kde loutkovou Pohádku o Raškovi dávají jako obrovský sukces, tehdy řekl: „Když jsem Jiřího Rašku potkal, měl jsem pocit, že přede mnou stojí opravdová pohádková postava. Je neuvěřitelně poctivý. Ví, že se úspěch dostaví jenom tehdy, když člověk nic neošvindluje a dře. Vyprávěl mi, jak těžko se mu vracelo z mezinárodních závodů mezi chlapy do fabriky, když se nedostal na stupně vítězů. Říkal si - Jak se jim můžu podívat do očí po nějakém sedmém místě? Oni tady za mě dělali a já se vracím bez medaile. Něco takového se už dneska nenosí.“

Dalších slov je škoda. Těžko dá někdo dohromady lepší epitaf.

Ale přece jen. I když je to víc o nás, než o Jiřím Raškovi.

Bylo nám tehdy na tom báječném začátku roku 1968 sedm roků a Rašku jsme zbožňovali. Půvabnou krasobruslařku Hanku Maškovou jsme milovali. A o bodyčcích beka Oldy Machače jsme si vyprávěli mezi dětskými hokejovými zápasy ČSSR - SSSR. Hráli jsme je na uklouzaném sněhu na dvorku s hokejkami, sbitými z prkýnek. Raškou jsme se každou zimu stávali na můstku s kritickým bodem 13 metrů na Verduni.

Kdo neuměl po dopadu rychle zatočit doleva, tak lyžemi Plastic s plátnem namísto umělé skluznice lámal plaňky v plotě u zahrady pana Malého.

Naše dětství je nezvratně v trapu, když naše idoly odcházejí do sportovního nebe.

Nestydím se, že jsem si po tomhle zjištění nalil slivovici, stejně velký valašský poklad, jakým byl a pořád zůstává Jiří Raška.

Při druhém panáku mě napadlo, že kdybych byl Bůh a neměl bych úplně dobrou náladu, poslal bych tam nahoře, tam na té nejvyšší nájezdové věži, své služebníky anděly pro Jiřího Rašku. A poprosil bych ho, jestli by nebyl tak hodný a nevystřihl pro mě párkrát ten jeho světově proslulý skvostný telemark.

A on by to určitě udělal. Jeho životním údělem bylo přece rozdávat radost.Knížky s Jiřím Raškou patřily na přelomu 60. a 70. let minulého století do knihovničky každého malého kluka, který byl blázen do sportu. Foto: reprodukce knihy Imricha Hornáčka ´Sapporo, Mníchov 1972´, jež vyšla v edici Máj

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

jája napsal(a):

Teď by měl být státní pohřeb, namísto kašpara a šaškárny před Vánoci. Raška přinášel radost, stmelil národ v těžkých dobých počínající okupace. My, sportovní fandové jsme ho měli rádi, moc rádi, teď zbydou vzpomínky a jedna pohádka o Raškovi. Odpočívej v pokoji, Franto.
20. 01. 2012 | 11:59

Ládik!!! napsal(a):

Pamatuji si Jiřího Rašku naposledy na vyhlašování výsledků Beskydské sedmičky loni v září. Sklízel potlesk celého náměstí ve Frenu.
20. 01. 2012 | 12:06

B. napsal(a):

Příběh opravdového člověka, který dosáhl na olympijské zlato.
Takové lidi uznávám!

Hnusí se mi všichni politici a podržtaškové, kteří se budou chtít na něm teď přiživit!
20. 01. 2012 | 12:26

Viola napsal(a):

Ano, tenkrát to byli sportovci - dalo by se říci hrdinové.
20. 01. 2012 | 12:30

Targus napsal(a):

Pana Rašku jsem v životě nepotkal, ale mám pocit, že mi někdo zboural půlku mého světa.
S panem Lubasem - autorem blogu - se shodnu málokdy, dnes mi však ukradl všechna slova a všechny dětské zážitky. Jiří Raška byl i pro mne hrdinou, bájným rytířem bojujícím za čest a slávu malé zemičky uprostřed Evropy.
Čest jeho památce, nejhlubší soustrast pozůstalým.
20. 01. 2012 | 12:45

Drzá zrzka napsal(a):

Kluci chtěli být jako Raška, holky jako Hanka Mašková (krasobruslařka).
20. 01. 2012 | 12:46

Miroslav napsal(a):

Smrt Pana Jiřího Rašky mě velice zasáhla,moc dobře si ho pamatuji.Byl to můj idol,též jsem skákal na lyžích,samozřejmě ne na jeho úrovni a proto chci mu poděkovat za jeho příkladný život.Děkujeme Pane Raška!Mirek z České Třebové.
20. 01. 2012 | 13:04

miloslavlubas napsal(a):

pro všechny:
Dobrý den, moc hezky jste to napsali...
20. 01. 2012 | 13:06

Romana napsal(a):

Děkuji...
20. 01. 2012 | 13:30

Dlouhy napsal(a):

Teď ukazuje svoje Telemarky a dlouhé lety tomu nahoře. Je mi líto, že odešel takový skvělý ČLOVĚK. Jirko, sbohem!
20. 01. 2012 | 13:31

Pavel Bela napsal(a):

Jirrka Raška byl skvělý člověk, hrdina mého mládí, s nímž jsem se osobně setkal a měl možnost promluvit. Nem+l by ale moc radost z toho místa určení, Valašska. Jura byl stejně jako ostatní frenštačani zemitý Lach
20. 01. 2012 | 13:55

Jiří Kubíček napsal(a):

Pane Lubasi... skvělé. Stějně jako Jiří Raška a slivovice. Lidé by si měli Váš článek a jeho život přečíst... pak se zastavit... a zavzpomínat. JK
20. 01. 2012 | 14:02

Lenka napsal(a):

Měla jsem tu čest se s panem Raškou několikrát setkat. Jeho odchodem utrpěl ztrátu nejen sportovní svět, ale i já osobně, neznám člověka příjemnějšího a skromnějšího. Bude mi chybět, obzvlášť v tomto světě plném takzvaných celebrit.
Lenka
20. 01. 2012 | 14:25

masopust junior napsal(a):

Nezapomeňte si rýpnout do režimu .Nuly hodnotí jednoho sportovce.Dnes je to opravdu aktuální v tomhle kocourkově .Divím se těm všem vlezprdelkům.
20. 01. 2012 | 16:28

Josef napsal(a):

Moc krasne napsane! Dekuji!
20. 01. 2012 | 16:29

Josef Kobylka napsal(a):

Děkuji za článek a jsem rád, že se zatím našel pouze jeden hlupák (masopust junior), který si neodpustil nemístnou poznámku.
20. 01. 2012 | 16:44

Ondra napsal(a):

Měl jsem tu možnost poznat tohoto Člověka vloni, když ke mě docházel na rehabilitaci. Nejen, že to byl opravdu skvělý sportovec, ale hlavně by to měl být příklad pro nás všechny. Kdyby jsme všichni žili tak poctivě jako on, byl by tu ráj na zemi.
20. 01. 2012 | 17:56

Belgičan napsal(a):

Ve dvanácti (1969) jsem se postavil na skokanský můstek, poté jsem s něj slezl s klepoucími se koleny dolů. Raška byl pro mne Bůh.
20. 01. 2012 | 21:23

TomK napsal(a):

Víte proč mu to tak létalo?
Raška jse staročesky druh ptáka - snad červenka.
Raško, lítej v pokoji.
20. 01. 2012 | 21:31

Lucka Peláková napsal(a):

Díky, Mílo, tenhle článek by ho určitě potěšil :-)
20. 01. 2012 | 23:38

ludo napsal(a):

postreh burana
do bocneho burakova prisiel raska,vsetky deti z okolitych burakovou vcetne mna a cela ta holota co byva nedaleko tatier trochu v mensich kopeckoch zosalela.
zima jak prase a zosopleny az po kolena sme posluchaly toho boha z mostika.
vecer v krcme nasi burani ubili pomaly na smrt,nejakeho pniaka,co povedal,ze raska to nejaky pepik.
boli sme hovniari,skakali tiez na lyziach,dobre mi islo dievcatka od nas chcali dole nohamy,ked nas sledovali,ludku skaces ako raska,len dopadnes jak ten baran.
s tym clenom odchadza nieco co ten zasrany rozbity kraj teraz nema ani deko,pepici nezabudat,ze reprezentoval aj nasu holotu a nasi burani dnes v krcme ty starsi budu hovorit pamatas kurva na toho dabla rasku?
jak my sme boli vtedy hrdy na toho rasku,dobre sa cela cechoslovakia neposrala,nosilo sa ho na rukach videl som nasich buranov,pomaly sa bili o neho.
maj sa rasko s tebou odisla zase jedna cast na co nasi burani boli hrdy.
jak mi sme nan pozerali,on taky normalny buran,ako my pamatam dodnes,ako svina v gagore ma stiska,maj sa jiri rasko u nasich buranov si nieco bol,lebo si bol,ako oni len lepsie skakal a ta holota v tych kopeckoch to cenila na smrt.
21. 01. 2012 | 07:44

kumbayo napsal(a):

Ne, to není o nějakém režimu.Taky se oprávněně skládá čest především slušnému člověku a navíc vynikajícímu sportovci.Reprezentoval jen svoji vlast a svůj národ, nikoliv nějaký režim či stranu.
Pane Raško, před Váma smekám a čest Vaší památce.
23. 01. 2012 | 10:31

jana napsal(a):

Vážím si Vás všech, kteří zde skládáte poctu panu Jiřímu Raškovi, jsem ročník 1957. Pouze jednou jsem navštívila Frenštát p.R. a nevím proč, ale utkvěla mi pamětní deska věnovaná olympijskému vítězi panu Raškovi.
Pane Raško čest Vaší památce
24. 01. 2012 | 16:24

Martina napsal(a):

Nikdy jsem se s panem Raškou osobně nesetkala a popravdě, kdyby se mne někdo zeptal, s jakým bývalým sportovcem bych se chtěla seznámit, na pana Rašku bych si hned nevzpomněla. Nicméně ve chvíli, když jsem se dozvěděla onu zprávu, začalo mi být smutno. Ale takový to opravdový smutno, kdy člověku vhrknou slzy do očí, aniž by sledoval či poslouchal media celý den,která jej k těm emocím donutí. A najednou jsem začala přemýšlet...nemohla jsem vzpomínat, neboť jakožto ročník 1991, si ZOH v Grenoblu nepamatuju...ale začala jsem si promítat "obrazy", které mně utkvěly v hlavě a vždy se mi vybavila jeho tvář, jež o něm vypovídala, jaký je dobrý člověk. Ta upřímnost, dobrota a něha z jeho výrazu jen čišela.
20.leden...jak symbolický to je den....2O.1.2007 Jan Mazoch tak dlouho bojoval, až toho nahoře přemluvil, ať jej na zemi ještě nechá..přesně o 5 let později dědeček sílu bojovat neměl :-(
27. 01. 2012 | 00:51

vigrx plus napsal(a):

I am really impressed with your writing abilities and also with the format on your weblog. Is that this a paid subject or did you modify it your self? Anyway keep up the nice high quality writing, it is uncommon to peer a great blog like this one today..
<a href="http://comprarvigrxplus.tumblr.com/
">Buy VigRX Plus</a>
15. 05. 2013 | 07:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy