Šikana. Byli jsme prasata. Co je z nás teď?

03. 03. 2012 | 14:08
Přečteno 41433 krát
Jeden a půl vyraženého zubu. Na cucky rozmlácená pusa – hluboké hnisající krvavé tržné rány. Vnější i vnitřní.

Vletělo mi to do hlavy okamžitě, co jsem si přečetl vůbec první studii Vojenského historického ústavu o narušování soudružských vztahů mezi vojáky Československé lidové armády.

http://aktualne.centrum.cz/domaci/spolecnost/clanek.phtml?id=735165

U bojového útvaru 1113/W v Janovicích nad Úhlavou šikana jenom kvetla. Kdy se jí tak báječně dařilo? V letech 1984 až 1985. Kdo ji s rozkoší provozoval? Mlátili mazáci, po držce dostávali zobáci. My velitelé čet a všichni ostatní takzvaní slušní kluci jsme se na to koukali. Těm dvěma zločincům, co seřezali vojíny Berku a Chlastu jak žito, jsme jenom řekli: „Ty, ty, ty! Uděláš to ještě jednou, a fakticky tě už pošleme na Bory.“

Těm zapráskaným gumám (rozuměj vojákům z povolání) to bylo všechno úplně u prdele (Libore, promiň, ale to se jinak napsat nedá). Až na výjimky, samozřejmě.

Dodneška se z toho všeho budím ze spaní. A stydím se, jak málo jsem udělal pro to, aby na naší průzkumné rotě byli i zobáci lidi, a ne hadry, s nimiž si mazáci den co den vytírali pr... Viz výše.

Jaký zbabělec jsem byl tenkrát i já - svobodník, desátník, četař a později i podporučík Miloslav Lubas!

Můj kamarád z gymplu Petr sloužil někde úplně jinde. Na ´vejšku´ se nedostal, a tak šel na tu svinskou vojnu pěkně na dva roky , ne jako my absolventi vojenských kateder vysokých škol (absové, absíci, špagáti, prostě ti z…. se zlatejma kolejničkama, co to měli jen za 365, a ne za těch proklatě dlouhých 730).

Později Petr nám spolužákům prozradil: „Jako zobák jsem se musel občas podívat do zrcadla, abych viděl, že jsem ještě pořád člověk.“

Je to už tak dávno…

Ale není. Ti, kteří ponižovali druhé způsobem hodným koncentračních táborů žijí v pětačtyřiceti, padesáti letech své současné životy. Vychovali a vychovávají své děti, případně vnuky a vnučky. Stejně jako ti, kteří útrpně snášeli ta strašná zvěrstva. I ti, kteří jen bezmocně přihlíželi a maximálně se snažili o to, aby mučení zobáci po ranách do hlav a na solar plexus neumřeli.

Všichni si z té hnusné doby neseme prašivá břemena viny (takové mikroSrebrenice, to se docela hodí) a kusy z nich nakládáme na lidi kolem sebe. Poněvadž nikdo z nás přece není ostrov sám pro sebe.

Je to už tak dávno…

Ale není. Protože ta situace v uzavřeném ghettu, kterému se říkalo kasárna, a kde jsme rok nebo dva roky trčeli jak v base (a za nic), se i nyní opakuje až příliš často. Na rotě nás bylo k padesáti. Peklo jsme tam měli kvůli pěti, maximálně deseti klukům. U dvou nanejvýš u tří jste nevěděli, jestli vás za rohem nesejmou, když je nabonzujete za to, že dělají věci jako kápa v Dachau.

Nás čtyřicet rádoby slušných kluků bylo proti těm zlým ve velké přesile. Ale nechali jsme je dělat skoro všechno, co si ve svých pošahaných hlavách umanuli.

Báli jsme se udělat cokoliv, kvůli čemu bychom mohli dostat někde ve tmě polní lopatkou po hlavě. Ovládali nás jako tupé stádo. Nepřipomíná vám to něco? Třeba rok 2012. Kasárna, ve kterých jsou plotem Krkonoše, Krušné hory, Šumava nebo Jeseníky.

Ale tenkrát jsme neměli vůbec nikde zastání. Gumy nestály o mimořádné události, přišly by kvůli nim o prémie, a tak se skoro všechno se ututlalo.

Bylo strašné přizpůsobit se režimu, v němž zobáci čekali na spásný den, kdy po roce vojny dostanou od svých mazáků dvanáct ran na pr… (viz výše) a pak většina z nich vrátí novým zobákům všechno hnusné, co sami schytali. Ale jinak se přežít nedalo.

To memento děsí. Pár hovad vám dokáže rozbít životy na s…... Slušně - na padrť.

Ale my už přece nejsme v Janovicích nad Úhlavou. Nebo že by… Co když jsme skoro všichni jenom věční zobáci? A dostáváme den co den ´čočku´ a ´záhul´a ´sajgon´ od příslušníků velké menšiny, jimž k výhře stačí, že jsou nejhorší z nás špatných?

Se srdečným pozdravem ´Janovice nikdy více, lepší kouli do palice!´

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sasa napsal(a):

autor: vy jste nevedeli, k cemu je deka? Doufam, ze jste byl alespon podporit studenty behem jejich protestu? Jinak bych ten clanek musel brat jako PR te budouci knizky?
03. 03. 2012 | 14:27

Občan napsal(a):

Pane Lubasi,

pokud máte syna, pošlete ho do britské nebo americké armády. A pokud to přežije, tak společně sepište srovnávací studijku.
Myslím, že až Vám povypráví, budete na ty Janovice nad Úhlavou vzpomínat s nostalgickým úsměvem...

Není to totiž tak dávno, co dávali na ČT2 dokument o britské armádě. Ve srovnání s tím, co tam je LEGÁLNÍ součástí výcviku nováčků, je "mazácká vojna" v ČR nevinnou chlapeckou hříčkou.
Také si pamatuji na jeden dokument o americkém výcviku nováčků. Hlavně mi utkvěla v paměti jedna scéna - za řevu těch jejich rytmických manter museli nováčci klusat tak dlouho, až z toho někteří zvraceli. Ti, co se pozvraceli, museli zvratky uklízet HOLÝMA RUKAMA. A běda když úklid nebyl dokonalý. Následovalo další klusání, zvracení, uklízení -a tak stále dokola, dokud prostě nepadli naprostým vysílením. Vše za řevu těch jejich heslíček.

Protože voják "demokratické" žoldnéřské armády, pane Lubasi, pokud není alespoň poddůstojníkem, voják je JENOM stroj. Stroj na zabíjení. Nepřísluší mu myslet a cítit emoce. Smí pouze poslouchat a plnit rozkazy. Za to je mu povoleno vybít si čas od času stres na nevinných obyvatelích některého z jím "osvobozených" států, nebo si na základně pod "lékařským" dohledem vybagrovat mozek vojenskými drogami.

P.S.: Kolik Vám Aktuálně.cz platí za tahle "odkláněcí" témátka?
03. 03. 2012 | 14:35

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Dnes je jiná doba

„Ponechme nyní stranou pohled z ženského hlediska, kdy dochází k naprostému dehonestování žen tím nejzákeřnějším možným způsobem. Vždyť, kdo by čekal od vzdělaného, vysoce postaveného a věkem zralého muže tak nehorázné a trestuhodné jednání? Kdo by uvěřil mladé, jistě ambiciózní slečně, že byla fyzicky i psychicky terorizována při výkonu svého asistentského povolání?

A kdo před tím uvěřil několika jejím předchůdkyním, které stejné či podobné jednání ohlásily řádným způsobem? Žijeme v civilizovaném právním státě, kde výše uvedené sice není myslitelné, ale jak vidno, proveditelné – a to tak, že opakovaně – to je. „
http://www.asistentka.cz/node/14544

PS:
soudruhu autore, mluv vždy za sebe, to jen k titulku dál jsem to ani nečetl.
03. 03. 2012 | 14:36

Kryštof napsal(a):

"Na posledním místě našeho snažení budiž člověk !"
JUDr Alexej Čepička , min. nár. obrany
"Každý z nás je drobným zrnkem písku ve složitém soukolí socialismu !"
Univ. prof. Zdeněk Nejedlý , min. školství

"Súdruhovja ! Na každú prácu je nám treba odborníkov !
Odborné hladisko je rozhodujúce !"
mjr Těrazky

"A na každým sromě jeden voják bez disciplíny , z toho jsem měl vždycky největší strach !"
Josef Švejk

Neznám armádu a nikdy jsem ani neslyšel o armádě , kde by v té či oné formě šikana se neprojevovala .
Brachiálně , morálně , jakkoliv .
To zdaleka není jenom symptomem komunistického zřízení .
To je symptomem degenerace mozku jedince či skupiny .
V komunistickém Československu , kde vševědoucí KSČ věděla o každém prdu , tedy i v armádě , to bylo ovšem
o to víc zarážející .
Socialistický vojín aspoň věděl za co bojuje .
03. 03. 2012 | 14:36

olga napsal(a):

Moc smutné. Co s tím se něvědělo tenkrát, a co s tím nevíme ani dnes. Pokud se lidé nebojí Boha, tak ničím nehneme. Naopak. Jsou to hrdinové. Ti co dovedou ubližovat!
03. 03. 2012 | 14:37

Platan napsal(a):

Autor to popisuje zcela realisticky. Bohužel mám z vojny podobné zážitky.

sasa

Vy jste se dokázal postavit mazákům za pomoci deky? Vyprávějte...
03. 03. 2012 | 14:38

Scarabeus napsal(a):

Pane Občane,

Vy jste znalec, Aktuálně.cz by mělo platit Vás, jen nevím v jaké měně, takových pětadvacet ...
03. 03. 2012 | 14:47

Občan napsal(a):

Jo, a kdybyste si chtěl, autore, vyzkoušet, co to je SKUTEČNÁ šikana, tak doporučuji třeba firmu Celestica - dělnickou pozici. Eňoňuňo superpošušňáníčko. Kupříkladu takové POVINNÉ "zlepšovací návrhy" - kdo nepředloží alespoň jeden týdně, má smůlu. Košťátko jeden den vpravo, druhý den vlevo, háček nahoru, háček dolů, bedničku s komponenty doprava, další den doleva.
Na toaletu 3 minuty a ani vteřinu navíc - je fuk, jak daleko to na ni máte a jak dlouhý bobek tlačíte. Jak se odhlásíte, čas běží. Po třech minutách se rozsvítí červené světýlko a dostáváte černou tečku.
A každých 6 neděl povinný "teambuilding". Komu se podaří se dost rychle ožrat našrot, má šanci to přežít bez psychické újmy.
Maximální doba přežití na dělnické pozici bez nervového zhroucení je 6 měsíců. Jen totální vymaštěnci to tam vydrží déle.

Podobnost s americkou armádou čistě náhodná?
03. 03. 2012 | 14:49

Martin napsal(a):

Vážený pane Lubasi, jsem mladší ročník (1980), tudíž už jsem si nemusel vybrat prostředí kasáren (vybral jsem si civilku - kde to na nás pár lidí zkoušelo). Mnozí mí kamarádi měli modrou, takže to měli dobré. Ale samozřejmě jsem leccos zaslechl od pamětníků, a na základě jejich líčení se domnívám, že to muselo být hrůzostrašné (navíc v tom dobovém kontextu). Je to zajímavé, že se drtivá většina nezbouřila proti těm "mazákům". Pokud byste se na ně vrhli, tak nemohli vyhrát (jenže co by pak následovalo od těch nejvyšších?). Teď si vybavuji jeden tuzemský film, který se právě věnoval tématu šikany (Zobáci?). V tom filmu bylo dobře ulustrováno, co takové zoufalství může způsobit. Člověku může přeskočit a toho mazáka třeba zabít (vím, co se mi honilo lavou, když jsem byl dlouhodobě šikanován ve škole). Tam už stačí málo a toho člověka můžete třeba schodit do šachty. Šikana nevymizela - hojně se odehrává na školách (viz Kolářova kniha Bolest šikanován). Četl jsem, že za komančů bylo odvážné, pokud někdo veřejně poukázal na šikanu. Je to tak, p. Lubasi?
Pojem šikana zavedl psychiatr Petr Příhoda, který jako první u nás před listopadem 1989 veřejně promluvil o tom, o čem mnozí věděli, ale mlčeli, protože to bylo tabu.
V naší republice se v minulosti šikana nejvíce rozmohla v armádě, kde tzv. mazáci ponižovali, zneužívali, nebo i fyzicky a psychicky týrali mladší vojáky tzv. bažanty. Nyní se zdá, že se v armádě již situace zlepšila . O to více se šikana objevuje na školách.
Poslední výzkumy ukazují, že na našich ZŠ je přibližně 20% dětí obětí šikany .(Říčan 1995)
Bohužel dnes již není tento jev záležitostí věkového období puberty a adolescence, ale posunuje se povážlivě do období mladšího věku.
03. 03. 2012 | 14:49

Kryštof napsal(a):

Neskonale mne pobavily zdejší příspěvky klasiků marx-leninismu , "Občana" a "Ten kdo se..." .
"V televizi dávali , že ....."
"V rádiu řekli , že Horáková je svině ....."
Asi tak k tomu čecháčkovskému rozhledu vždycky , všude , o všem a za kolik / hlavně co dělá soused / .
" A preto je treba urobiť opatrenia , súdruhovja , aby .... !"
Odkroutil jsem si v tehdejší čs./socialistické/armádě druhé poloviny let 60. právě ty dva roky a nemám na to nějak zvlášť špatné vzpomínky .
Pro chlapa je /byla/ presenční služba asi totéž co porod pro ženskou .
Vděčné téma ke žvanění .
03. 03. 2012 | 14:55

Scarabeus napsal(a):

autor:

Janovice byly pověstné, (děsivá) zvěst o tom co se v nich děje se šířila i do kasáren v jiných městech.

Heslo si pamatuji trošku jinak ´Janovice nikdy více, radši kulku do palice!´
03. 03. 2012 | 14:56

hasta siempre napsal(a):

Pane Lubasi, měl jste smůlu, že jste sloužil u prvosledové jednotky. Mazácká vojna je odjakživa součástí systému přípravy vojáků na to, co je čeká. Ty gumy nebyly líné, ty na to měly příručky.

Já jsem na své základně železničního vojska svých pět měsíců odkroutil mezi kriminálníky, s kterými jsem diskutoval o Janu Procházkovi, cikány, kteří mě učili hrát na kytaru a maďarská slovíčka a Slováky, s kterými šlo mluvit o vážných věcech.

Nějaká ta zupácká paka a připosraní absíci tam jistě byli. Náš velitel ale byl kapitán, který měl doživotně zaražené prdy. Chlap, který se s každým bavil k věci, civilně a dělal to, co mu říkal zdravý rozum.

Když jsme v noci po povodni opravovali a čistili od bláta rychlíkovou trať v zářezu ve svahu, (šest stupňů nad nulou a mokré bláto jste měl od hlavy k patě), chodil mezi námi, oragnizoval a pomáhal. Od železničářů sehnal rum do várnic s čajem a řízky.

Vždycky záleží, jací se sejdou lidé.
Jinak, četba Solženicyna by vám mohla ukázat, že žádná situace není beznadějná a že proti beztrestně se cítícím kriminálníkům existují prostředky.
Když lidem dojde trpělivost.
Je pravda, že v gulagu byli lidé zahnaní opravdu do kouta.
03. 03. 2012 | 14:58

mb napsal(a):

to je dobrej článek ...

je to takovej doplněk ke komárkovu článku ...

njn ... je li agresivita a hulvatstvi komparativní tržní výhodou, proč se nechovat agresivně a jako hulvat že ...

hezky den ...
03. 03. 2012 | 15:27

rk napsal(a):

Paroubek na vojně socialisticky kradl salámy a dával je mazákům , aby nebyl obětí šikany .
On byl totiž vždycky sociáně cítící .
03. 03. 2012 | 15:37

Rakev napsal(a):

Lubasi- kolik tě za ten antikomunismus platí. Ono totiž řešit jak to bylo blbé před 50 lety a nevnímat jak je to blbé dnes- to musí být opravdu buď tupost nebo kachní žaludek.

To že k armádě drsné podmínky včetně šikany patří, je fakt který nepředěláme. I v elitní vojenské škole West Point první roky pouze Ano pane, Ne pane, nic jiného nesmíte říct nahlas, a kdyby jsi to zažil, zrovna ty by ses asi podělal hrůzou / pamatuji ten blog hrůzných vzpomínek že někdo musel na cvičení dokonce v zimě 85 - američtí vojáci by se nad tou změkčilostí pochcali smíchy..

A proč nepíšeš o tom, že za komančů byla šikana na vojně a možná na učnáku, ale před 4 měsíci byla v ČR vyšetřována šikana už v mateřské školce ??? ideově se nehodí???

Je mně k blití, když něco jako Lubas se nestydí napsat do vizitky že je novinář.
03. 03. 2012 | 15:50

neo napsal(a):

Tak Občan má dokonce " zkušenosti" z imperialistické armády ? To je děs. Co ty seš za člověka, to snad ani neni možný. Omlouvat zrůdnosti zelenejch mozků tím, že zmíním zrůdnosti jiných zelených mozků, to chce opravdu kýbl žluči.

Tam jsou naštěstí armády profesionální, jako dnes tady. Děkuji inteligentním politikům této země, že zrušili povinnou buzeraci a zlikvidovanej rok života.
Ten ubohej pokus o pláč nad dělníkem co se musí vytřepat za 3 minuty je tak dojemnej, asi mi kápne slza. Hochu zlatej, ten dělník tam není nucenej jít. Může kdykoli odejít a jak sám potvrzuješ, fluktuace tam je. Vojna ale u nás byla povinná. Každej chudák, pokud se schválně nezmrzačil musel do tý pakárny a v tom je milej Občane opravdu rozdíl. Dnes tam jdou dobrovolně, jsou za to placeni, je to jejich volba. To je na svobodě krásný. I ten dělník si opravdu může vybrat. Každý si může vybrat. Ale nikdo není nucenej režimem rok promrhat na buzerplace. Když jsem měl jít na vojnu, chtěl jsem modrou, bohužel jsem zdravej a odvedli mě. Odklad kvůli studiu mě zachránil a mezitim padlo to nejlepší možné rozhodnutí, že se tato šílenost zruší.
03. 03. 2012 | 15:58

kokoshka napsal(a):

Detska traumata je vazna psychicka nemoc,dokazu prestavit jaky byl autor chcipacek a mamincin mazanek ze dosud se klepe hruzou a musi to porad ventilovat na blozich.
Jinak doporocuji americke filmy:Kapitanova dcera s Travoltou,Vsichni dobri muzi s Cruisem a samozrejme Kubrikuv Full metal jaket aby mel trochu predstavu jak vypada opravdova sikana.
03. 03. 2012 | 15:59

Agent W4C napsal(a):

Pro občan.
Ano,tvrdost prosím.Ale v té britské armádě máte možnost okamžitě skončit a jít si po svejch a to doslova.V ČSLA jste mohl akorát dvě věci držet hubu a krok.Vy si myslíte,že to,co zde píše pan Lubas,byla výjimka ? Tak to ani náhodou.Spíše to bývalo pravidlem.Já si užíval vojny na přelomu 70.-80. let.A řeknu vám,že jsme zažívali možná věci i horší.Ale ten,kdo se od začátku nedal,nějakou schytal a měl pokoj.Ale mnozí,kteří se báli a neustále se krčili,tak ti měli opravdu peklo.Ale víte,kteří bývali nejhorší ve druhém roce ??? Právě ti největší otlouánci,kteří si to první rok "užívali",aby mohli následujícímu ročníku znepříjemňovat život stejně,jako jim byl znepříjemňován,když byli v prvním ročníku.A ještě jeden dotaz-co tímto článkem chcete vlastně říct ??? A co tím sledujete ???Zdraví sloužící (hodně dávno) z Vimperka.
03. 03. 2012 | 16:01

Občan napsal(a):

Ještě k tomu titulku - má to totiž jeden háček...
U vojny měl člověk jistotu, že to za rok/dva skončí.
A že to nemá v podstatě žádné následky do budoucna.

Jenže to, co zažíváme teď, to jednak nevíme kdy a jak skončí a druhak sebou nese revolta těžko předvídatelná rizika.
Vojnu bral člověk jako nutné zlo, které ale má své ohraničení a proti kterému se dá obrnit.
Jenže u ekonomickopolitického systému žádné limity neplatí a obrnit se proti němu dá těžko. Člověk před ním neujede na opušťák, neuteče do hospody, nezaleze pod deku. A když se mu postaví, neohrožuje většinou jen sám sebe.
03. 03. 2012 | 16:07

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
Pane Lubasi,
pokud máte syna, pošlete ho do britské nebo americké armády. A pokud to přežije, tak společně sepište srovnávací studijku.
Myslím, že až Vám povypráví, budete na ty Janovice nad Úhlavou vzpomínat s nostalgickým úsměvem...
Není to totiž tak dávno, co dávali na ČT2 dokument o britské armádě. Ve srovnání s tím, co tam je LEGÁLNÍ součástí výcviku nováčků, je "mazácká vojna" v ČR nevinnou chlapeckou hříčkou.
Také si pamatuji na jeden dokument o americkém výcviku nováčků. Hlavně mi utkvěla v paměti jedna scéna - za řevu těch jejich rytmických manter museli nováčci klusat tak dlouho, až z toho někteří zvraceli. Ti, co se pozvraceli, museli zvratky uklízet HOLÝMA RUKAMA. A běda když úklid nebyl dokonalý. Následovalo další klusání, zvracení, uklízení -a tak stále dokola, dokud prostě nepadli naprostým vysílením. Vše za řevu těch jejich heslíček.

Pane Obcane - jste demagog jak vrata. Je totiz velky rozdil mezi tvrdym vycvikem vedenym profesionaly, kde se bleje z fyzickeho vycerpani (a kde to KDYKOLIV muzete zabalit jelikoz jde o DOBROVOLNICKOU ARMADU) a mezi tim kdyz blejete krev protoze vas mazaci rezou pro svou radost a nemuzte to zabalit jelikoz:
A) slouzite povinne "socialistycke vlasti"
B) prohnily dustojnicky sbor mazackou vojnu toleruje, protoze se pak "veci resi sami" - tedy az do te doby dokud se nekde nekdo neobesi nebo nezastreli......
Jedine jednotky kde vicemene nebyla mazacka vojna ale dustojnicka vojna byly jednotky letectva apod - zbytek CSLA byl bordel na koleckach..... bylo to tim ze k temto zbranim nemohli narukovat primitivove...... kdezto ve zbytku CSLA se na to de facto moc nehledelo, sadisti zakladaci s IQ tykve meli zelenou....

V USA se do armady lide hlasi s tim, ze dopredu vedi, ze fyzicku musi mit. Dopredu vedi, ze kdyz nesplni, bude prerazeni do mene narocnych jednotek, nebo napriklad ze za nesplneni fyzicky mohou byt propusteni z armady. Nebo jim neni prodlouzena smlouva.
Kazde poskozeni zdravi a kazdy smrtak dostane do prace JAG (Judge Advocate General Corps) a ti zadne brutalni muceni a-la sovetska armada nebo CSLA netrpi. Slozitejsi pripady (treba z afganskeho bojiste apod) se vysetruji treba 2 roky - system JAG umoznuje aby se vsechny nepravosti vysetrily jak nejlepe mozno.

Pro Vase levicove srdecko je ohromna skoda ze se nenatacely PRAVDIVE REPORTAZE z vycviku sovetske armady na Libave apod. Ztraty na zivotech pri nacviku prekonavani vodniho toku tankem a OBP pojezdem po dne za pouziti snorchellu dosahovaly 3% - repsektive to byla povolena norma - nekolikanasobny prumer proti ztratam pri manevrech u jednotek CSLA. Sovetsti fanatici se jeste temi ztratami chlubili v armadnich svodkach.....
Pomery jako za cara - vetsina ztrat byla naprosto zbytecna. Tez privileje dustojnickeho sboru sovetske armady verne kopirovaly carske pomery - vcetne pocetnych putzfleku apod.

Dokument srovnavajici OBJEKTIVNE srovnavajici pomery v zapadnich armadach versus "CA" nebo i nynejsi ruska aramada by veru byl zapotrebi......

A kde jste pane Obcane slouzil VY??? Ze se vam v CSLA tak libilo? Na stabu jako politruk, nebo jste mel modrou?
03. 03. 2012 | 16:08

kokoshka napsal(a):

Yosif K.
Aha,videli jsme vasi profesionalni armadu ktera pali nabozenske texty a moči na mrtvoly,mimochodem se pochlub ze izraelska armada je povinna i pro zeny!
03. 03. 2012 | 16:12

Občan napsal(a):

To W4C:

Ale kulový.
Jakmile podepíšete kontrakt, tak máte smůlu a sloužíte, dokud nevyprší. Předloni kvůli tomu byl velký mazec v GB - kvůli porušování kontraktů ze strany armády, kvůli šikaně, dokonce kvůli zatajování úmrtí vojáků před rodinnými příslušníky (jak v boji, tak sebevraždy).
Stačí prolistovat archiv BBC, tam o tom psali nejvíc.
V US Army to je to samé v bleděmodrém. Loni tam probíhala aféra právě kvůli tomu, že armáda brání vojínům v odchodu vč. zastrašování a vydírání rodinných příslušníků. A ty, co se pokusili nějak vyvázat, trestá tím, je posílá pořád kolem dokola do Iráku, Afghanistánu a dalších "osvobozených" států.
03. 03. 2012 | 16:19

kokoshka napsal(a):

Yosifova profesionalni armada zoldneru ma jeden malicky nedostatek-neumeji bojovat!
Umeji jenom okupovat cizi staty predem dukladne vybombardovane a perzekovat slabe domorodce,jakmile se postavi skutecnemu protivniku(viz.Korea,Vietnam)tak utikaji az jim blyska za patami.
03. 03. 2012 | 16:20

Troník napsal(a):

Neo - opravdu jsi zústal na tak primitivní úrovni.??? Brání se lid, stát, nikoli že to za tebe udělá někdo, třeba armáda a nejlépe cizí, protože ta naše by dnes neuhájila ani okresní město.

Jestli nechápeš- zeptej se židů- celá tisíciletí na ně dělali pogromy pod jakoukoliv záminkou a na jakémkoliv kontinentě. Za Hitlera stačil papír s razítkem a 6 milionů jich poslušně přišlo na nádraží, nasedli do dobytčáku a odjeli do koncentráku kde se nechali spálit.
No a potom řekli dost, udělali si stát a armádu, kde slouží i ženy, vyhráli 7 denní válku a od té doby kdekoliv na zeměkouli můžeš proti židům pindat anonymně na blogu, ale víc si nikdo nedovolí. Chápeš ten rozdíl????
A jestli věříš že nás ochrání NATO- pokud by nás napadl Irán nebo Korejci, asi by pomohli, jenomže zrovna u těch nevím proč by zrovna nás napadaly. Ony totiž všechny války v Evropě byly právě mezi státy v Evropě, které jsou dnes skoro všechny v NATO, takže až se něco semele tak NATO co udělá ????

Kdybys místo fetování chodil do školy, myslelo by ti to.

Jinak LUBAS tak ubohé že škoda slov, Jak něco takového může být novinář???
03. 03. 2012 | 16:20

Občan napsal(a):

To YosifK:
Jaroměř a Nový Ples.
Obdoba PTP - "stavebně-technický prapor".
Lopaťácká "armádní elita" - Cikáni, kriminálníci a pár jurodivých farářů, kteří odmítali vzít do ruky zbraň. Mezi tím jsme se bincali my - pár absíků - doktorů a inženýrů - kteří se to měli nějak udržet v chodu. A ono to kupodivu i celkem fungovalo. Ani smrťáků moc nebylo; na to, že "posádka" byla permamentně našrot a s polovinou z nich se nedalo pořádně domluvit ani maďarsky, malý zázrak.
Místo PŠM jsme je učili podepisovat se - to bylo jejich intelektuální maximum. Od původního záměru naučit je číst a psát jsme museli dost rychle upustit.
03. 03. 2012 | 16:28

Václav H napsal(a):

Lubas se chce do smrti uživit tím že bude nadávat na to jak musel za socialismu pracovat.
Něco takového je asi možné jenom u čecháčků, jinde by studem nemohl na ulici.
Neumím si představit, jak ruský, americký, nebo i polský, německý občan pláče na veřejnosti že musel pracovat nebo být v armádě. A to např. američani rukovali bez keců do války druhé světové, do Koreje a Vietnamu, teprve až do Iráku šli profesionálové.

Pane rádoby novináři, vy opravdu nemáte elementární slušnosta pocit studu????
03. 03. 2012 | 16:28

neo napsal(a):

Troníku, ty lulíku. Víš jakou má kadenci samopal vzor 24?

Je mi u zadele stát a je mi u zadele armáda. Osobně bych pro ty čokly bojovat nešel ani kdybych musel. Ani kapku krve si nezaslouží. Profesionální armáda bohatě stačí. Jsou potřeba na odhazování bláta po povodních a ne na boj. A NATO opravdu stačí.
03. 03. 2012 | 16:32

Béda napsal(a):

Neo,

"Historik na University of Kansas, bývalý příslušník jednotek Rangers a bývalý profesor vojenské akademie ve West Pointu Adrian R. Lewis vyzývá k obnovení institutu povinné vojenské služby. Článek Coscription, the Republic, and America's Future (Povinná vojenská služba, republika a budoucnost Ameriky) upozorňuje, že početní stavy jednotek pozemní armády a námořní pěchoty jsou vzhledem ke stávajícím úkolům příliš malé a nedostačují. Problém však podle Lewise není jen v kvantitě (proto také nenavrhuje prosté rozšíření profesionální armády), ale zahrnuje mnohem širší souvislosti...

V profesionálních ozbrojených silách USA panuje nespokojenost, v důsledku přetížení se zvyšuje výskyt psychických potíží, rozvodů a sebevražd. Situace je taková, že jednoduše vzato dostupné počty vojáků neodpovídají platné doktríně. V Iráku by například mělo podle předpisů pro protipovstalecký boj operovat 400 - 500 000 vojáků, USA tam však nedokázaly poslat ani polovinu zmíněného počtu. Od Vietnamu profesionalizovaná armáda reprezentuje maximálně 0,5 - 1% domácností, ostatní přispívají maximálně daňovými odvody a jsou diváky. Distance mezi armádou a společností se tak velice prohloubila..."

převzato krácené z BL

(z uvedeného plyne, že až do vietnamského debaklu byla v US armádě rovněž "socialistická" povinná vojenská služba. V současné době je profesionální a šikana je součástí výcviku.
03. 03. 2012 | 16:33

neo napsal(a):

Béda:

no a? O tom neni vůbec řeč. Povinná vojenská služba je zhovadilost všude na světě. A jen odporná kreatůra může něco takového omlouvat tím, že srovnává zvěrstva s jinými zvěrstvy
03. 03. 2012 | 16:37

Arnošt napsal(a):

Troníku 16,20 až na ten nick díky. Asi tu budete jeden z mála inteligentních a naopak to bude volné pole pro týpky co uznávají jenom parazitování a kradení, v případě okupace dokonce udělají kariéru jako práskači gestapu nebo KGb / protože jinak jimi jejich okolí pohrdá / protože práce a dokonce obrana země je pro ně odporný komunistický zločin
03. 03. 2012 | 16:37

Holubář napsal(a):

Pane Lubasi,
to přece nemá nic společného s žádným společenským zřízením, s politickou situací ani s letopočtem. Tak to bylo vždycky.
Doporučuji: Elias Canetti, "Masa a moc", Arcadia 1994 (přeloženo z němčiny, 1983).
A přestanete se divit.
03. 03. 2012 | 16:43

Roubal napsal(a):

Lubas opět tak trapný že je stydno i čtenáři, že s ním patří do stejného národa. Ale nejhorší je že to asi bude mít rekordní návštěvnost a počet přísúěvků.
Chudáčků co museli sloužit v armádě se ozve až běda
03. 03. 2012 | 16:44

Béda napsal(a):

neo,

kdo tady co omlouvá? Pouze jsem poukázal na fakt, že šikana nebyl pouze problém tzv. socialistické armády, ale že je běžným problémem ve všech armádách světa - aťsi založených na principu povinné vojenské služby anebo profesionální služby. V US armádě je dokonce standardní součástí výcviku.
03. 03. 2012 | 16:51

neo napsal(a):

Béda:

taky nemluvim o tobě, ale o tom, co napsal Občan. Ty jsi ale na mou reakci přišel s dalším poukázáním na to, že jinde je to taky tak. Ano je a je to špatně. Nucení "bránit" vlast není nic ušlechtilého.
03. 03. 2012 | 16:55

Roubal napsal(a):

Pane Stejskale - sprosté slovo stačí aby jste smazal něčí příspěvek a tohleto pustíte. Kam si myslíte ýe se posuneme diskusí na takový blog??? A opravdu naše země nenabízí nic lepšího než Lubas???
03. 03. 2012 | 16:56

Yosif K napsal(a):

Kryštof napsal(a):
Odkroutil jsem si v tehdejší čs./socialistické/armádě druhé poloviny let 60. právě ty dva roky a nemám na to nějak zvlášť špatné vzpomínky .
03. 03. 2012 | 14:55
Pane Krystofe - vojna mezi inteligentnimi lidmi usla. K letectvu, PVOS atp nemohli rukovat totalni blbove a sadisti.

Odpadkovym kosem armady byvala pechota - bigosi. Ja jako politicky nespolehlivy jsem slouzil u jednotky ktera byl PROTI BIGOSUM odpadkovym kosem odpadkovych kosu. Bylo to prime pokracovani PTP v podminkach sociku 80 let. Byla tam spousta inteligentnich lidi s nejakymi "prus....ry" v zaznamu (vcetne furtaku - nebyl tam JEDINY clovek bez tzv skraloupu), samozrejme cikani, ale bylo tam PLNO krimosu, sadistu a mentalne zaostalych vojinu kteri by v zadne armade nemeli mit VUBEC co delat. Mnozi sikanisti byli jasne pripady na "papir na hlavu". Byl to kanonenfutr pro prvnich pet minut pripadne treti svetove valky. Utvar mel svuj "kodovy nazev" ale nadrizeni na okruhu mu bezne rikali "sberba" a "odpadkovy kos".

Sikana byla, obcas takoveho razu ze za ni byl SABINOV, ale pachatele byli takovi kreteni ze se jim v SABINOVE LIBILO!!!! VKR byla z toho duvodu na utvaru pecena varena. Otres mozku atp slo ututlat - ale zlomena zebra, zlomene ruky, spaleniny od "piecky", ohorely nos, pripady brutalniho muceni atp uz ututlat neslo. Vojenskej doktor mi rikal ze se divi ze nekteri "k...koti" nemeli papir na hlavu uz davno z civilu. Nekteri sli na vojnu proto ze byli sadisti-masochisti a planovali si jak budou sikanovat.

Ministr obrany mel prijet na inspekci, vzdy (asi desetkrat) to uplne na posledni chvili odvolal. Nastesti. Pokud nebyl totalni pako, mohlo by ho klepnout. Stejne pak za chvili zemrel..... Cikani kvuli nemu desetkrat pekli a upekli na rozni sele..... :-) pomery jako ve frasce REVIZOR.

Je rozdil trpet fyzickou namahou pri vycviku a z toho se poblit NEBO byt ozralymi mazaky pritlacen na "roztopenu piecku" a mit popaleniny druheho stupne. I toto vsak nekdy slo zamaskovat "klopytnutim".
druheho stupne.
03. 03. 2012 | 16:59

Béda napsal(a):

Ještě bych doplnil. Když mluvíme o šikaně, je potřeba vzít v úvahu, že armáda není žádná klášterní škola. Poddůstojnické a praporčické funkce v ní (aťsi jde o armádu profesionální anebo povinnou službu) ani nemluvě o skladbě mužstva obvykle nezastávají žádní absolventi Harvardu ani členové elitních společenských klubů. Obzvlášť markantní je to u armád fungujících na principu povinné vojenské služby.
03. 03. 2012 | 17:00

Brasil napsal(a):

Vysvětlovat čecháčkům že některé národy brání svoji zemi a považují za hrdiny ty co svoji zemi bránili obzvlášt statečně asi nemá cenu. Tady je národní idol švejk co dostává sociální dávky , a v životě nesáhl na práci protože ani nic neumí.Lidi jako Neo se k tomu hrdě přihlásí.

A asi opravdu v žádné jiné zemi by se typ jako Lubas odvážil nazvat novinářem. My nemáme nějaké novinářské profesní organizace, které se starají o čest a hrdost profese????
03. 03. 2012 | 17:06

Béda napsal(a):

Ještě taková perlička. Nedávno jsem četl statistiku znásilnění vojákyň US armády v Iráku jejich kolegy ve zbrani. Podotýkám, že jde o profesionální armádu. Nebylo to žádné zábavné čtení.
03. 03. 2012 | 17:07

český maloměšťák napsal(a):

Lubas
1. Pozdě bycha honit.
2. Plačky plakají, chlapi jednají.
3. Pochopit rozdíl mezi bonzem a obranou prostřednictvím institucí snad není tak těžké.
4. Přinejhorším můžete jen umřít. Což není až tak zlé. Stejně k tomu jednou dojde.
5. Nejtěžší je vyhodnotit poměr investice/potenciální zisk - nejen však svou optikou a hlasem.

Neboli někdy je třeba ze stáda vybočit. Stádo vám to dá sice sežrat i s chlupama a návijákem - ale za tu bžundu to stojí. Zejména když se vše otočí proti vám.

Se slovy " Buduj kapitalismus - posílíš válku" se loučí český maloměšťák.

P.S.
Šlo o život ?
Tak šlo o hovno.
03. 03. 2012 | 17:12

neo napsal(a):

Brasil:

proč směšujete sociální dávky, práci a bránění vlasti? To jsou opravdu odlišné věci. Umírat za nějaké hovado v parlamentu se mi fakt nechce. Vlast? Stát? jděte s tím někam. Já samozřejmě pracuji rád, protože mě to baví, práci jsem si vybral dobrovolně a to je něco co se u armády nedalo. Ať si teď brání vlast ti, kteří se proto sami rozhodnou a ne nahánět povinně všechny proti jejich vůli.
03. 03. 2012 | 17:13

Jive napsal(a):

to autor:
Byl jsem tam také - v Janovicích. V roce 81 (polská krize) jsme měli tři týdny poplach s tím, že se pojede do Polska. Nejvíc se báli důstojníci, neboť byla rozdána ostrá munice. Takže Silvestr 81 jsme měli poplach a stáli cca 3 hod na buzerplacu (myslím, že v té době největším v republice) od 10 večer. Kdo neví co je stát v mrazu a hlavně větru takovou dobu v pozoru nepochopí.
Šikana tou dobou kupodivu šla stranou. Ovšem v běžném životě to bylo dost ostré. I pár sebevražd.Myslím, že takový režim byl vítaný u důstojníků, měli taková "kápa" jako výkonný nástroj, který jim dával větší klid na práci.
Historek mám dost, ale snažím se je zapomenout.
03. 03. 2012 | 17:13

Brasil napsal(a):

Neo lže jak když tiskne. V jednom blogu napsal jak utekl v roce 69 do Německa , vydělal tam prachy a dnes užívá důchodu. Zde zase píše že když měl nastoupit na vojnu, naštěstí byla u nás zrovna zrušena / tedy je mu něco kolem 25.- 28 let Kecy Kecy.
Ve skutečnosti podle slovníku a úrovně příspěvků zřejmě odvržen matkou, v děcáku a pomocné škole skončil cca v 5 - 6 třídě, protože tam už je občanská nauka kde ho naučili žer musí nadávat na socialismus, dál se zjevně duševně nedostal.
Neo - když někdo chce lhát, první zásada je zbytečně nic neříkat, ale to by tě naučili až v 7 třídě normální školy.

Ještě máš šanci to zkusit jinde pod jiným bickem , ale zase tě poznáme
03. 03. 2012 | 17:20

Béda napsal(a):

Dotaz na autora: "Šikana. Byli jsme prasata..." Znamená to snad vaše soukromé přiznání se k šikaně?
03. 03. 2012 | 17:21

Pavel napsal(a):

Pane Lubasi, naprostý souhlas, je smutné kolik lidí se tu zastává šikany. Byl jsme na vojně rovněž coby vysokoškolák absolvent. Sešla se nás parta docela dobrá a skutečnou šikanu jsme byli rozhodnuti nepřipustit. A také nebyla. Ale podotýkám, že jsme byli útvar, s minimální počtem toho nejhoršího odpadu a lampasáci celkem ušli a velitel roty byl mladý fajn kluk po škole . Nicméně platí, že člověk by měl umět se zlu postavit. a co se vojny týče něco jiného je šikana a něco jiného tvrdý výcvik.
Ostatně pro tu socialistickou armádu bylo typické, že mazáci během druhého roku pěkně tloustli a fyzička, raději ani nemluvit. A bojeschopnost ? Skutečný poplach, aby se o něm dopředu nevědělo jsem nezažil. Netroufli si, protože by to byl průšvih.
03. 03. 2012 | 17:24

dalimír napsal(a):

Hoši nepřekřikujte se zde ,každý máte svou pravdu ! Co vám můžu prozradit ,nejlepší bažantskou vojnu mají muzikanti ! Měli jste se naučit noty a mohli jste se mít jako prasata v žitě i coby bažanti ! Dl. Vojna s pozice muzikanta je nejlepší kojná !
03. 03. 2012 | 17:24

Vít napsal(a):

Jakékoliv téma je dobré, abychom se nazabývali přítomností.
Hlavně nějak přežít 15.3. - celostátní demonstraci,
že jo autore.
03. 03. 2012 | 17:26

neo napsal(a):

Brasil:

jste vtipálek. Nikdy, opakuji NIKDY jsem nic takového na žádném blogu nepsal. S někým jste si mě spletl. Je mi 28.
03. 03. 2012 | 17:34

Vít napsal(a):

Autore
a co šikana dnes, exekuce,
hrozba další restituce pro katol cirkev,
zdražování, okrádání za bíleho dne
šikana jednou a jednotnou ideologii ?

O tom však ani muk autore.
03. 03. 2012 | 17:34

Petr napsal(a):

Já jsem byl v Janovicích v letech 62-64 ale v té době tam nic takového neexistovalo. Velitel roty každý projev mazáctví stíhal, nesměli jsme bažanty ani nazývat "holuby" nebo "bažanty", takže vojna v pohodě, i když samozřejmě to byl zapadákov a nebylo tam co dělat. Šikana byla nejvíc v 50. letech a poté v normalizaci v 70. letech.
03. 03. 2012 | 17:46

Rhoda napsal(a):

"Občan" , to je machr vůbec přes všechno , kromě práce .
Hlavně přes imperialismus a kontrarevoluci .
Úplný vojín Jasánek .
Hned se pozná PŠM vzdělanec - rudokožec .
Dneska svazák a zítra člen strany , "Občane" !
03. 03. 2012 | 17:47

Kousal napsal(a):

Lubasi, kéž by jsi byl alespoň z 1/10 tak inteligentní jako velitelé které nazýváš Gumy. Ostatně už titulek byli jsme prasata o vás napovídá dost. Já byl na vojně také a že bych se za to styděl nebo měl pocit prasete, tedy nehrozí.

Jinak k šikaně si vybírají vesměs ty týpky co pláčou večer do slamníku, počůravají se . a volají maminku na pomoc. Pokud přijdete na vojnu , splníte si v pohodě svoje a večer ještě v ideálním případě ukážete třeba při fotbálku že umíte, nebo předvedete v tělocvičně něco karatistických kreací, šikana nehrozí ani omylem.
To že už máte druhý blog během pár dnů na stejné téma, asi svědčí o tom že jste týpek který poctivé práci asi moc nefandí. Je mně z vás nějak divně u žaludku.
A nazvat se novinářem, to je tedy opravdu vrchol
03. 03. 2012 | 17:49

neo napsal(a):

Kousal:

jo, ti byli inteligentní... hlavně je to vidět u škvoreckýho či švandrlíka
03. 03. 2012 | 17:54

donal napsal(a):

nenavidel jsem gumy a je dobře že tu armadu zrušili a udělali profesionálni nekterým gumákum jsem slibil při odchodu do civili že když je potkám na ulici že jim okamžitě rozkopu ksicht vojna a šikana tolerovaná mě poznnamenala tak že jsem potkal gumaka kterého jsem v životě nevidel ve městě a okamžitě jsem mu nadával a provokoval k bitce při mé váze 95 a výšce 187 se vždy sebrali a mazali dneska po 20 letech už jsem klidnější
03. 03. 2012 | 18:16

Martin napsal(a):

Kousal

Vy jste mi pěkný nerealista. Přestože jsem měl 192 cm, byl jsem terčem šikany (ještě se mi někteří divili, že se pořádně nebráním). Víte, ona ta šikana probíhá často sofistikovaně (i nefyzicky) a za oponou (nejsou očití svědkové - nabeo se ti očití svědci bojí či si nechtějí pálit prstíky). Nadto: pokud ten šikanátor má další kamaráčáky a komplice, tak jste ještě v horší pozici. A jestliže chcete třeba dostudovat, tak se nemůžete nervovat každodenně s grázlama (místo soustředění se na učení), kteří na vás útočí zákeřně. Já měl ve škole už tak problémy s učením a ještě bych se měl vedle toho nervovat denodenně s grázlama? Byl jste vůbec na vojně (já byl na civilce a stačilo mi to)? Nejste jeden z těch stbáckých generálů? Víte, oni byli šikanováni většinou spíše ti, co vůbec nevykazovaly ony projevy (mebyli to žádní bulíkové). Jenže v některých situacích nemáte moc možnostá. Buď tu osobu bestiálně seřežete či dokonce zabijete (a pak půjdete sedět), anebo se tomu budete snažit nějak vyhnout. Můžu vám za sebe říci, že jsem byl jednou nohou v kriminále (ač patřím mezi umírněné jedince, který by si nedovolil druhé šikanovat - ni ty bulíky!).
Plácáte nesmysli - buď máte nízké EQ (sociální emaptii), anebo nic o těch věcech nevíte. Já si dobře pamatuji, jak mi vyhrožoval jeden stbák na pionýráku, že na mne pošle policajty. A jaký měl k tomu důvod? Jednou jsem v nadsázce pronesl, že se mi nelíbí na pionýráku (to bylo v první třdě). V té době vládli zmrdi. Ne lidé, ale zmrdi! Na vyšší posty v armádě se tenkrát dostávali povětšinou lidé s primitivním uvažováním (viz třeba Tankový prapor, Černí baroni).

Víte, p. Kousale, v životě jsem byl mnohokráte svědekem šikany (často omlouvané jako obyčejná klukovina). A můžu Vám říci, že na to velmi nerad vzpomínám (jak tak činím při čtení tohoto blogu).
03. 03. 2012 | 18:16

Yosif K napsal(a):

Béda napsal(a):
Ještě taková perlička. Nedávno jsem četl statistiku znásilnění vojákyň US armády v Iráku jejich kolegy ve zbrani. Podotýkám, že jde o profesionální armádu. Nebylo to žádné zábavné čtení.
03. 03. 2012 | 17:07
Vase "perlicka" je dokumentovana peclivou praci americkeho armadniho JAGu - nikoliv nejakym spolkem 'tridne uvedomelych' vojenskych prokousu kryjicich 'ZASLOUZILE SUOUDRUHY".
Take dokumentuje americky uzus "predbezneho souhlasu" atp atp.
To je rozdil od jinych kultur kde zenske svedectvi nema prakticky zadnou vahu.... nebo kde se vysetrovalo zcela jinak nebo lepe nevysEtrovalo vubec, pokud slo o "zaslouzile soudruhy".......
03. 03. 2012 | 18:31

Zdeněk Brom napsal(a):

hasta siempre + Jive:

Souhlas. To nebyla lenost důstojníků nebo nějaké selhání, ale cíleně vytvořený systém "práce" s vojákem prvního sledu. Šikanéři byli ve skutečnosti kápa, která se na tom systému podílela. Když to kápo přehnal, důstojník ho klidně potopil a našel si jiného.
03. 03. 2012 | 18:35

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Dovolil bych si jisté shrnutí: Armády všech zemí, bývalé i stávající, a řada důstojníků jsou zrůdy.
03. 03. 2012 | 18:37

Zdeněk Brom napsal(a):

Kousal:

Jste úplně vedle. Prvně musí být zlomeni především ti, kteří by se mohli postavit na odpor nebo se stát vůdčími typy (pokud nepůjdou s námi). Ostatní, když uvidí svalovce plakat a prosit, také zjihnout.
03. 03. 2012 | 18:39

Almo G™ napsal(a):

Nevím, jestli si P.T. čtenáři povšimli pointy blogu:

"Báli jsme se udělat cokoliv, kvůli čemu bychom mohli dostat někde ve tmě polní lopatkou po hlavě. Ovládali nás jako tupé stádo. Nepřipomíná vám to něco? Třeba rok 2012. Kasárna, ve kterých jsou plotem Krkonoše, Krušné hory, Šumava nebo Jeseníky."

a

"To memento děsí. Pár hovad vám dokáže rozbít životy na s…... Slušně - na padrť.

Ale my už přece nejsme v Janovicích nad Úhlavou. Nebo že by… Co když jsme skoro všichni jenom věční zobáci? A dostáváme den co den ´čočku´ a ´záhul´a ´sajgon´ od příslušníků velké menšiny, jimž k výhře stačí, že jsou nejhorší z nás špatných?"

Ten blog není primárně o vojně a šikaně. Je o šikaně, jejímiž oběťmi jsme právě nyní. O šikaně, kterou s velkou chutí provozují příslušníci velké menšiny, jimž k výhře stačí, že jsou nejhorší z nás špatných. A my nemáme kam utéci. Musíme v tom žít a něco s tím začít dělat.

Šikanují nás sadisté kalousko-drábkovského typu, kterým je úplně jedno, jak ničí životy davů napadrť.

Tento blog si zaslouží ocenění, protože není o jednotlivostech. Je o systému a o tom, jak jej člověk prožívá. Nevím, čemu vděčíme, za ten názorový obrat, ale je to obraz reálného stavu.

Jen si nejsem jist, jak zareaguje Aktuálně. Za podobnou (menší) expresivitu donutilo jiného bloggera k "dobrovolnému odchodu".
03. 03. 2012 | 18:40

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™:

Jenže právě tohle přirovnání moc dobré není.
03. 03. 2012 | 18:48

Yosif K napsal(a):

Béda napsal(a):
.......že šikana nebyl pouze problém tzv. socialistické armády, ale že je běžným problémem ve všech armádách světa - aťsi založených na principu povinné vojenské služby anebo profesionální služby. V US armádě je dokonce standardní součástí výcviku.
03. 03. 2012 | 16:51
Bedo - mylite se - po bolsevicky nerozeznavate rozdil mezi tvrdym fyzickym vycvikem dle schvaelnych predpisu a svevolnym mucenim a tyranim, samozrejme navic nijak neautorizovanym a nijak neregulovanym, ktere snadno muze vezt k ublizeni na zdravi ci smrti.....

Je to takove bolsevicke: "a vy zase bijete cernosske demonstranty". A ono to neni az tak uplne totez - totac s gulagy a "biti cernosskych demonstrantu".
03. 03. 2012 | 18:49

Yosif K napsal(a):

Obcan predvedlo vylev opravdoveho bolsevika. Zit cely zivot v kapitalismu je horsi nez dva roky sikanace na vojne!!!!!

Jako karikatura bolsevickeho mysleni je to fakt dobry.....

Nicmene jde o tak extremni nazor, ze jej nesdili ani vetsina komunistickych volicu. A i tech komunistickych volicu je tak 12% obyvatelstva.

Zda se ze tak 88% lidi v CR neni ze zivota v kapitalismu tak podelana jako pan OBCAN!!!

Avanti Popolo!!!!
03. 03. 2012 | 18:57

Drzá zrzka napsal(a):

I malé prase může být velká svině.
03. 03. 2012 | 19:12

donal napsal(a):

v tomto státě není normálni kapitalismus ale zlodejký systém nainstalovaný rádoby pravicí a menšina profitujícína systému šikanuje vetšinu obyvatel a tupci co tady obhajují rádoby pravičackou vládu jsou jen spodinou- kápové

jediná možnost je volit komunisty aby zabavili majetky všem co 22 let kradou
03. 03. 2012 | 19:15

Almo G™ napsal(a):

Z.Brom: Váš názor. Podle mě je naprosto výstižné. Pár hajzlíků si právě vychutnává do dna svou (momentální) moc a (momentální) beztrestnost. A řada lidí to vzala jako danost, proti níž jsou bezmocní a nějak se tomu přizpůsobila. Později budou litovat, že se tomu nepostavili, dokud to šlo a budou se za své selhání stydět.
03. 03. 2012 | 19:20

Béda napsal(a):

Almo, Yosif,

Almo,

ano. Tzv. demokracie funguje částečně jenom v případě, že jsou síly obou politických spekter vyrovnány. Jakmile jedno křídlo politického spektra získá jednoznačnou převahu vzniká politický válec svádějící k vytvoření takových podmínek (politických, ekonomických) které zajistí válcujícímu křídlu trvalou převahu a diktát. (viz v minulosti uzákonění vedoucí úlohy KSČ, v současné době zásadní změnu majetkových vztahů a ukradení (rozkradení) státu, smluvně nevypověditelné, resp. těžko vypověditelné přisvojení si státních fondů a penězovodů). Skupiny obyvatel závislé na těchto penězovodech, vlastnictví toho majetku - kupř. studenti, důchodci, zdravotně postiženi a těžce nemiocni, zaměstnanci se ak stávají trvalými otroky a šikanovanými novodobých diktátorů.

Yosif,

Samozřejmě. Někdy je ovšem velice těžké rozlišovat mezi tvrdým výcvikem a trestným činem, vybíjení si frustrace labilního jedince, který získal svěřenou funkcí nikdy nepoznaný pocit moci a nadvlády, resp. sehraného kolektivu mazáků nad nováčky.
V US armádě (s povinnou služnou i profi) nadřízení takové praktiky víceméně nepřímo podporují (přivírají oči) a pokud se to náhodou zvrhne tak zatloukají podobně jak to bylo v armádě před listopadem.

Situaci v každé armádě stran šikany zhoršuje problematická skladba mužstva, poddůstojníků a praporčíků. Udržet vysokou kvalitu v podmínkách povinné vojenské služby prakticky nelze. V podmínkách profi armády se ukazuje, že zejména v trvale stresových (bojových) podmínkách - taky nelze. Viz setrvale klesající požadavky na účastníky bojových "misí" a nárůst kriminality, drogové závislosti, různých psychických problémů u vojáků.
03. 03. 2012 | 19:21

Yosif K napsal(a):

donal napsal(a):
v tomto státě není normálni kapitalismus ale zlodejký systém nainstalovaný rádoby pravicí a menšina profitujícína systému šikanuje vetšinu obyvatel a tupci co tady obhajují rádoby pravičackou vládu jsou jen spodinou- kápové
jediná možnost je volit komunisty aby zabavili majetky všem co 22 let kradou
03. 03. 2012 | 19:15
1)Pane Donal - neni v CR standardni kapitalismus. Ten vsak neni ani v NDR. I tam jsou jaksi porad pozadu za wessies - v discipline, atd. Cimpak to asi je? Vime.....
2) Komunisti sami komunismus zavrhli. Slo o diktaturu rudych reditelu - jinak to nemohlo ani byt. Rezim predstirajici prijmovou rovnost vsech lidi jim neumoznoval bezproblemovou privatiziaci jimi ovladanych fabrik. Rudi reditele ovladajici KSCM jsou s kapitalismem zcela spokojeni. Obcasne poburovani proletaru protio kapitalismu je jen sbirani protestnich hlasu k udrzeni dobre placenych palrlamentnich koryt.

Tzv "uprimni komuniste" (cca zdejsi pan obcan) jspou zase lide s malym vlivem kteri neumi racionelne ridit - snad krome rozhozu socialnich davek mezi proletare na uradu prace.....

Avanti Popolo!
03. 03. 2012 | 19:27

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™:

To je ten zásadní rozdíl. V Janovicích jste v 70. letech nemohl nic. Teď s tím můžete něco dělat.
03. 03. 2012 | 19:31

Almo G™ napsal(a):

Z.Brom: Ano, pokud se chcete dostat do velkých potíží, nevadí vám přijít o zaměstnání, obživu rodiny, dostat se pod šikanu státních úřadů atd. tak samozřejmě můžete. Stejně jako tenkrát.

Béda: souhlas...
03. 03. 2012 | 19:38

Almo G™ napsal(a):

Z.Brom: Promiňte, dále s vámi nemíním diskutovat. Poté, co jste tady před pár dny kladl na stejnou úroveň socialismus 80. let s nacistickým režimem, už mě k další diskusi s vámi nic nevede.
03. 03. 2012 | 19:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™:

Pokud chcete něco řešit, musíte s problémy počítat.

Jen tak mezi námi. Ten chudák bloger, který prý odsud musel odejít, je tak trochu hlásnou troubou Dobeše a zadal si i s předešlým pravicovým výkvětem.
03. 03. 2012 | 19:43

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™ 03. 03. 2012 | 19:42:

To jste si to jenom špatně přečetl a dezinformujete jako s tím nuceným odchodem.
03. 03. 2012 | 19:45

ld napsal(a):

Autor,

ještě že mě Stejskal zabanoval :-). Můj koment by se vám nelíbil.
Na druhou stranu vy se dnes do diskuse raději nepouštíte, takže ta připosranost trvá. Není to charakterová vlastnost?
03. 03. 2012 | 19:55

Kryštof napsal(a):

Nick Občan je prašivej civilista .

"My letci máme ocelové ptáky a
létáme s nimi nad oblaky .
My jsme ti kluci Mistra Jana z Husi
co házíme na nepřítele těžké kusy !"

"Lid povolal nás do zbraně , my opustili frézy
a uniformy navlékli si místo kombinézy .
Stojíme pevně v oku žár , vstříc Slunci píseň
letí , my střežíme práci dělníků a šťastný
spánek dětí !
Kdyby snad vrazi z Wall Streetu přepadli nás jak
saně , poznají záhy lidu hněv a promluví naše zbraně !"

"Spi děťátko kučeravé , spánkem bez přeryvu ,
my zadržíme vrahy dravé , holdující pivu !
Ty nepřátele co hledí přes hranici s rozšklebenou
tváří , my zničíme , ať je leden nebo září !
Uvědomělost a hněv z našeho oka sálá , srdce
proletářsky bije , my stojíme tu pevně jako skála a
píšeme knihu historie !
Přítomnost strany mi pomáhala , když velitel
velel : Hurá , útok , zteč !
Já , soudruh , přemohl bolest hlavy a nezastavila
mě ani křeč !

Tak , soudruha "Občana" jsem třídně zocelil a zasadil
zároveň další ránu válečným štváčům , najmě tedy
Yosifu K. , loutce US imperialismu a mezinárodní reakce .
Hezkej pocit . Vždycky jsem toužil vrátit rozvodněnou Angaru do korýtka a skolit třídního nepřítele + 3 medvědy a domovnici .
Každá armáda je dostatečně pitomou institucí kdykoliv a kdekoliv , ale bohužel institucí nezbytnou , " ....jináč by ten dobytek nevstřebal nezbytnou disciplinu a kam by to pak vedlo !".
Šikana je jedním extremem a ukňouranost poseroutků druhým.

pevní
03. 03. 2012 | 19:56

Jive napsal(a):

to Almo:
také jsem zaznamenal, že původní text má přesah do současnosti, ale nemohl jsem odolat a přidat svoji zkušenost z Janovic.
Na Vaši obecnou výtku Vám výstižne odpověděl p. Z. Brom. 19:31

To Beda:
... stávají trvalými otroky a šikanovanými novodobých diktátorů.
Máte volby, tak s tím něco udělejte.

Rozhodně se necítím být šikanován. Dokonce jsem tento pocit neměl při vládě socdem.
03. 03. 2012 | 19:56

Alarien napsal(a):

Autor:
Skvělý blog. Velmi aktuální. Škoda, že to většina, soudě dle příspěvků, nepoznala. Nebo raději nechtěla poznat?
03. 03. 2012 | 20:02

Béda napsal(a):

Jive,

když vládní triáda změní vlastnické poměry - přihraje státní majetek partě oligarchů, penězovody svým "sponzorům a lobbistům" posychruje nevypověditelnýma smlouvama, pak na tom již volby nic nezmění. Hra na demokracii se stane pouze trapnou kulisou poskytující krytí novodobému otroctví.
03. 03. 2012 | 20:03

Béda napsal(a):

Jive,

dovětek. Navíc faktickým majitelem zbytku státu se postupně stávají majitelé státních dluhopisů.
03. 03. 2012 | 20:06

Kanalnik napsal(a):

Id - jak vite, proc se autor nepousti do diskuze?
03. 03. 2012 | 20:12

ld napsal(a):

Kanalnik,

1.to je nahozená udička;
2.inu, nepouští se.
03. 03. 2012 | 20:19

Almo G™ napsal(a):

Upřímně doufám, že k podobnému náhledu jako autor dojde v brzké době více lidí. To je první předpoklad statečnosti a pokusu společně s něčím pohnout. Sám o sobě samozřejmě není dostatečný. Jsme to my, kdo přijímáme šikanu jako normální. Jsme to ale také my, kdo si v určité chvíli může uvědomit, že šikana normální NENÍ. Bez tohoto uvědomění se nemůžeme pohnout dále.

Současná vláda se na bezbrannosti druhých přímo pase.
03. 03. 2012 | 20:33

Scarabeus napsal(a):

Zdeněk Brom:

"Teď s tím můžete něco dělat."

I s tím, že se, podle Vás, nesmí diskutovat o větě "Krev, to zvláštní šťáva."?
03. 03. 2012 | 20:34

kocour etolog napsal(a):

Drzá zrzka.
Prasata nechte být. Jsou to milá a inteligentní zvířata. Svině je nebezpečná jen když má selata.
03. 03. 2012 | 20:38

michal napsal(a):

Byl jsem taky na vojně a souhlasím s Kousalem. Kdo nebyl fyzicky slabý, uměl se bránit, tak sice každou chvíli musel dokazovat svojí fyzickou zdatnost při pranicích, ale v zásadě měl pokoj.

Musím říct, že jsem se občas (méně než jsem měl, taky jsem si nechtěl dělat zbytečné problémy a být tím, kdo "drží se srábkama") i zastával těch šikanovaných, ale někteří si to dělali sami...

Jednou padla kosa na kámen a dovedli jsme to k vojenskému soudu, šlo tam o nějaká zlomená žebra mého kamaráda.

Celkově to ale byla hnusná doba a nechtěl bych se do ní vracet.
03. 03. 2012 | 20:39

mb napsal(a):

odpověĎ autorovi: ... zase prasata ...
03. 03. 2012 | 20:56

mb napsal(a):

( či prasata po 20 letech )
03. 03. 2012 | 20:56

ZM napsal(a):

V roce 1988 byl natočen seriál Chlapci a chlapi.BYl to seriál, který se odehrával ve vojenském prostředí. V tomto seriálu soudruzi přiznali, že šikana opravdu existuje, ovšem v seriálu byla samozřejmě spravedlivě potrestána, jinak to ani nemohlo dopadnout (v seriálu) :) Když se to srovná globálně, tak lidi jsou se k sobě navzájem chovali jako psi v celé historii lidstva. Už např. za starého Egypta si faraoni nechali stavět pyramidy a bylo jim lhostejné, kolik otroků při stavbě umře. V podstatě nikdy v historii lidstva neexistovalo státní zřízení, jehož fungování by se velmi přiblížilo stavu, který lze nazvat ideální demokracie. Ani USA nebyly a nejsou nijak výrazně demokratickým státem. Např. válka ve Vietnamu v 60. a 70. letech byla nažízena zhora. Odvedenců se nikdo neptal, jestli s válkou souhlasí nebo ne. A to, co všechno dělali vojáci USA ve Vietnamu, si dokáže domyslet i ten, kdo se o historii příliš nezajímá. Základní otázka je, proč jsou na sebe lidi jako psi? Je to především v důsledku výchovy a stavby DNA průměrného jedince. Mnozí lidi jednají jako zvířata. A pokud se tento způsob jednání neomezí včas, tak vznikne totalitní režim se všemi důsledky. Právě v totalitních režimech se stává, že justice je jenom něco jako "kosmetický doplněk", protože ve skutečnosti o vině a trestu rozhoduje někdo jinej.
03. 03. 2012 | 20:58

Zdeněk Brom napsal(a):

ZM:

Cituji:"Už např. za starého Egypta si faraoni nechali stavět pyramidy a bylo jim lhostejné, kolik otroků při stavbě umře."

To ale není pravda. Výzkumy ukázaly, že pyramidy stavěly speciální řemeslníci, kteří měli nedaleko pyramid svoje osady a nežili si špatně.

Cituji: "lidi jsou se k sobě navzájem chovali jako psi v celé historii lidstva."

To není pravda. Ani v celé historii a ani v celé současnosti.
03. 03. 2012 | 21:02

Kryštof napsal(a):

Armáda je konglomerátem typů , které byste si vesměs za přátele nevybrali , ale jste nuceni v tom prostředí určitou dobu být a koexistovat .
Je to svým způsobem asi právě tak extremní situace jako kriminál / ten nemohu osobně soudit v důsledku absence v něm / kde jste rovněž vrženi do prostředí svou podstatou normálnímu občanovi cizího a nepřátelského .
"Kůň se připřahá k oji vozu hlavou po směru jízdy ."
Tak tato perla inteligence byla uvedena v předpisech pro vozatajstvo čs. předmnichovské armády .
"Starší auta zdraví starší auta."
Tato krásná sentence zase byla v předpisech čs. armády v 50/60. letech .
V US předpisech zase byla fascinující a novátorská myšlenka vyjádřená směle v tom smyslu , že schody vojenských objektů se zásadně myjí seshora dolů .
Bez svrchu uvedené informace bych byl coby emigrant v Americe jako prodanej a mezi cizejma k tomu , takže bych se správně neorientoval v globálních otázkách .
Ve všem jest dlužno najíti něco positivního ....
Akorát jsem nepochopil , proč a za co zde někteří pisatelé a opisovači neboli mundanti klnou a spílají autorovi Lubasovi .
On měl na mysli armádní a hlavně mezilidskou buseraci , to jistě , ale HLAVNĚ , morální důsledky takového jednání pro obě strany .
Vezměte si toho feldvébla Topolánka , příkladně .
Evidentně hulvatoidní křupan , primitiv , svazák .
A přesto český VIP , tedy zdejší "VŠ" elita , jak o sobě tyto adolescentní druhy živočichů rády prohlašují a co horšího , považují se za ně a jsou za ně POVAŽOVÁNY "voliči". Taky vzešel z "armády" , která byla natolik uvědomělá , že toho niemandkašpara zaměstnávala .
A teď si představte / nic nemožného / že ten balík je vaším šéfem , ať v armádě , kde můžete jenom srazit k sobě kufry do haptáku a držet hubu , anebo v civilu , kde můžete vpodstatě totéž , když ne s tak tragickými důsledky , kdybyste mu dali přes hubu .
Zažíval jsem takové situace v Daewoo , kde Korejci byli pitomí sami o sobě až moc už z jejich militantní asiatské nátury a technického krávovinismu , ale čecháčkové je jednoznačně překonávali ve výkonu debilit všeho druhu a to včetně budovatelských nástěnek "Plán splníme a překročíme !" , "aby se zavděčili" a prokázali tak svou iniciativu . Obzvláště býv. svazáci a soudruzi z kádr. reserv v tom vynikali a to včetně udavačství a psaní rádobyanonymů primitivní angličtinou "To von ...." , strkaných Korejcům pod rohožky před kanclem .
Naštěstí jsem funkčně podléhal / tenkrát už starej fotr přes 50 / pod Korejce a ne pod čecháčky , což v tom prostředí zcela srovnatelném s armádní buserací byla sice úleva náramná , ale člověk "Nevíš dne ani hodiny ..." , jak pravíval známý slogan pojišťovny Slavia z dob I.republiky se musel , aby neztratil sebeúctu a glanc navenek , náramně hlídat .
Kampak armáda na civilní blby a snaživce .....
03. 03. 2012 | 21:06

Pepa napsal(a):

Vše je o lidech.
Taky jsem zažil 1113 DO.
Tam jsme se snažili šikanu omezit.
Občas jsme čelili pokusu o deku, prý šlo o srandu.
V sebeobraně místo náznaku jsme dostali plnou ránu, ale taky plnou ránu vrátili.
Slabší a ty, kteří nesměli z náboženských důvodů pracovat v sobotu pracovat, jsme posílali do skladu, atd.
Byli však i takoví, kteří nechtěli ochranu, že tím musí projít.
Největším překvapením ale bylo to, že ti kteří šikanu vydrželi, pak nešikanovali.Ti slabí pak byli největší šikanisté, proto na posledním nástupu jsme veřejně řekli pravdu o tom kdo se jak choval.
Víte, kdo byl SKUTR?
Stříbro, Tachov, Janovice tři ****** v republice.
Přeji hezký den.
Pepa ČVO 205
03. 03. 2012 | 21:12

ZM napsal(a):

Díval jsem se na další blogy a jeden z blogů od pana Chmelaře má název- Nečas je Cameronův poskok. Přece jen v tomto státě jakási míra demokracie je. Kdyby teoreticky existoval internet za socialismu, tak kdyby někdo napsal, že Husák je poskok Kremlu, tak jednak by takový článek neprošel přes cenzora a o příslušného autora by se začala zajímat STB. V současné době je to ale jinak. Nečasovi a dalším ve vládě je lhostejné, komu dělají poskoka a kolik lidí si to uvědomuje. Hlavně když jsou z toho peníze. Takže odpověď na otázku v názvu tohoto blogu-co je z nás teď? by mohla být následující-

zatímco za socialismu jsme byli zvířata přivázaná řetězem, tak teď jsme zvířata utržená ze řetězu :)
03. 03. 2012 | 21:13

Občan napsal(a):

To AlmoG:

No, podstata je de facto správně vystižená; jen to přirovnání silně kulhá.
Ale to jsem panu Lubasovi napsal už v 16:07.
I to s tou možností/ochotou riskovat mnohem víc než pár přes držku jako na vojně. V tom se pan Brom zatraceně plete.
Dnes je šikana občanů daleko sofistikovanější než za komunistů a navíc - dnes po rebelovi ani pes neštěkne. Naopak si většina řekne "Dobře mu tak". Před plyšákem měl sichr, že jakmile se na něho někdo jen křivě podívá, začnou SE, RS a HA ječet jak přetržený; ale teď přece už máme tu "svobodu a demokracii"...
03. 03. 2012 | 21:14

ZM napsal(a):

Zdeněk Brom - jaké konkrétní výzkumy zmiňujete? Máte nějaký odkaz? Jedná se o dobu před několika tisíci lety. Jak může někdo pomocí výzkumu po takové době spolehlivě určit, co se tehdy dělo?
03. 03. 2012 | 21:15

zelenypeklo napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=1EE5eavUrB8
03. 03. 2012 | 21:20

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Ale nepřehánějte. Znáte např. firmu Sapeli? Pan Procházka, který po roce 1948 přišel o majet byl vyhnán z rodného města, po roce 1989 firmu obnovil a prosperuje. Je tak šikana? Znáte kozí farmu v Ratibořicích atd. Tito lidé vzali osud do svých rukou a nabízejí slušnou práci a slušné zacházení i ostatním.
03. 03. 2012 | 21:23

tata napsal(a):

HODNĚ ujetej blog

proboha co se všechno nezatahne jak zduraznit něco ideologicky,ne že bych nevěřil že mistama něco takoveho bylo,a ono se to neděje na celem světě šikanuje,vraždí,smilní,vždy a všude zaleží na co narazite,
UPLNÁ hloupost je argument že když někdo jde jako profesional tak že je to rozdíl ,šikana je šikana,at je to v byvalé soc armadě nebo profesionalní britské,jak muže někdo placat že tam muže normalně odejít,asi něco podepišete a není jen tak snadné se stohoto zavazku vyvazat,krat ukazat že jste pro ostatní zbabělec........no převažna lidí co si vojnu prodělala tak naní celkem zpominá dobře,ono nebylo od věci že z vojna vas svym spusobem mnohdy formovala i vtom pozitivním světle.

JAK NĚKDO MUŽE NAPSAT TAK JEDNOSTRANĚ IDEOLOGICKY ŠKVAR,pro mě je to naprosto jednostraně psany ,určitě tam bylo plno negativ ale zaroven plno pozitiv,plno lidí tam založilo kamaradství,i vzpominky na cely život,rozhodně se neda souhlasit s autorem
03. 03. 2012 | 21:25

mb napsal(a):

občan, vy jste byl před plyšakem rebel že to tak dobře všechno vite ? a mohl byste to časem poslat třeba pavlovi wonkovi ?
03. 03. 2012 | 21:26

Almo G™ napsal(a):

ZM: Je pravda, že čistě technicky byl způsob cenzury, který prováděli komunisti, naprosto primitivní a i na svou dobu zastaralý. Kdyby komunisti uměli praktikovat to, co umí dnešní - tzv. "nezávislá" média, vládli by možná bez většího odporu ještě dnes.

Důležitý je dobře vybraný a skvěle přeplacený šéfredaktor a ostatní se už nějak reguluje "správným" směrem samo. Na nižších úrovních se ustanoví dobrovolná autocenzura.

A pro ty, kteří jdou za hranice, které nevysloveně ustanovil šéfredaktor, je tady pak hrozba ztráty práce a strach, že okolí jeho činy vyhodnotí jako "selhání" a dorazí ho slovy "dobře mu tak", jak správně píše Občan o kousek výše.

Občan: ano, rozumím...
03. 03. 2012 | 21:27

Zdeněk Brom napsal(a):

ZM:

Nejstarší fáze měst, mesolit. Jde většinou o dobronou literaturu.

V současnosti byl důkazem rozklad tradiční společnosti v Ladaku, který přešel na náš model života. Další pozorování jsou z míst, kam zatím civilizace moc nezasáhla. Mezi lidmi panují zcela jiné vztahy.

Víte, ono se někomu moc hodí, aby válka a spory byly brány jako normální věc. Co by se stalo, kdyby se veřejně diskutovalo o tom, že to jde i jinak?
03. 03. 2012 | 21:27

Zdeněk Brom napsal(a):

ZM:

Pardon: odbornou
03. 03. 2012 | 21:30

ZM napsal(a):

Zdeněk Brom - normálnost může mít více definicí. Jednou z definicí může být ta, že za normální je považováno takové jednání, které je velmi časté. Z hlediska takové definice by opravdu války a spory byly považovány za normální jednání. Válek bylo v historii lidstva hodně. Války mezi Římskou říší a Kartágem, tzv. 100 letá válka mezi Anglií a Francií, 30 letá válka ....
03. 03. 2012 | 21:47

Občan napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
"Občan:
Ale nepřehánějte. Znáte např. firmu Sapeli? Pan Procházka, který po roce 1948 přišel o majet byl vyhnán z rodného města, po roce 1989 firmu obnovil a prosperuje. Je tak šikana? Znáte kozí farmu v Ratibořicích atd. Tito lidé vzali osud do svých rukou a nabízejí slušnou práci a slušné zacházení i ostatním. 03. 03. 2012 | 21:23"

Nepřeháním.
To, že někomu byla vrácena rodinná fabrika a že ON prosperuje, nevypovídá nic o tom, jak zachází se zaměstnanci (podle nabízených "platů" to asi nebude žádná sláva - 13500.- Kč/měs. hrubého pro řidiče VZV a pro řezače /listopad 2011/). Ani to, že někdo pěstuje kozy. Dokonce ani to, když někdo umístí na svůj web barvotiskové obrázky dělníků a dojiček v montérkách s puky.
Mám s podnikateli s jejich chováním k zaměstnancům ty nejhorší zkušenosti a v posledních dvou letech se to ještě zhoršuje. Je sice pravda, že přicházím do styku hlavně s krajnostmi, ale o ostatních si nedělám vůbec žádné iluze.

Takže se strachu a pasivitě lidí vůbec nedivím.
03. 03. 2012 | 21:52

Zdeněk Brom napsal(a):

ZM:

Musíte porovnat s celkovou délkou historie lidstva a s tím, zda šlo a jde o všeobecně rozšířený jev.
03. 03. 2012 | 21:52

Občan napsal(a):

Ad pyramidy - Z.B. má pravdu.
Poblíž stavenišť byla městečka, kde žili vedle sebe prostí dělníci i architekti, účetní, řemeslníci - prostě všichni, kdo na stavbách pracovali. Zatím nebyly nalezeny žádné stavby, které by jakkoli připomínaly ubytvony pro otroky. Zato tam je spousta malých domečků s chvlívky - tedy evidentně příbytky sice chudých, ale svobodných lidí.
Odpovídají tomu i účty, které byly na stavbách nalezeny - platy dělníkům, dodávky potravin dělníkům (část mzdy dostávali v naturáliích a nežili si vůbec špatně).

Otroci MOŽNÁ pracovali při dopravě stavebních šutrů, ale na vlastních stavbách pyramid ne.
03. 03. 2012 | 22:00

leon napsal(a):

Lubasi, vy vědomě odvádíte pozornost a lžete, dobře víte, že vojákům mazácká vojna většinou vyhovovala a lampasákům také, všechno fungovalo, ze zobáků byli mazáčtí čekatelé, pokud se to bonzlo, nastala lampasácká pakárna, buzerace všech základáků a vzteklí lampasáci, kteří byli pořád v kasárnách a doma samotná otrávená manželka.Pravdou je, že se vždycky jaksi prolátlo, kdo to práskl.A mimochodem, byl sem utvaru který Vám bigošům v Janovicích velel-jako základák, ze mne vola neuděláte, nejhorší byli posraní absíci, heslo bylo-přežít! Ted kvete šikana již na školách a brzo heslo-přežít, bude platit skoro pro všechny v naší zemičce...Ke ztátám v sovětské armádě se vyjadřovat nebudu, ale měli tu válečný stav. Neo, čerpá zkušenosti o vojně ze Svandrlíka a Skvoreckého-to mluví samo za sebe...
03. 03. 2012 | 22:03

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Tentokrát skutečně přeháníte.

V Sapeli jsem byl a byl jsem i na té farmě.

Oběma pánům bylo přes 60, když znovu začínali. Vybudovali své firmy a dávají práci lidem, kteří ji chtějí, takže se daří i jim. V obou firmách se velmi dbá na mezilidské vztahy. A takových je víc.

Jsou problémy, ale jsou i firmy a oblasti, kde je to jinak.

Je tu ale další podstatná věc. V mnoha věcech je tu neskutečný bordel a v politice je chlív. Skutečně ten stav nemá nic společného s dobou před rokem 1989? Po převratu sem přeci nebyly dovezeny tisíce agentů, kteří nám to tu rozvrátili. To byli lidé, kteří tu žili a studovali před rokem 1989. Nejsou to třeba socialismem tolerovaní vexláci, kteří se nám jen překlopili do nové doby? Jaké bylo jméno paní Klausové za svobodna? Proč tolik problematických politiků má vazby na bývalý režim?

A k tomu to důležité. Oba výše zmiňovaní pánové studovali a formovali svoji morálku hlavně před rokem 1948. U nich se tyto jevy skutečně neobjevují. Proč?
03. 03. 2012 | 22:03

Čochtan napsal(a):

Něco se mi nezdá. "... svobodník, desátník, četař a později i podporučík Miloslav Lubas" Během roku podporučík ? Proč ? Pro absolventa vysoké školy by to byla "degradace" stát se podporučíkem, opovrhovanou gumou !
03. 03. 2012 | 22:07

za pár napsal(a):

Já na armádu vzpomínám v dobrým , protože jsem tam poznal kapavku a přinesl si domů dvě deky , takže už nespím přikrytej lopuchem .
03. 03. 2012 | 22:12

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom:

To jim nikdo nebere. Ale platy nabízejí takové, jak jsem uvedl - http://prace.kurzy.cz/urad-prace/volna-mista/sapeli-as-46982086-firma/

Pane Brome - NIKDO nezaměstnává jiné z altruismu. Opravdu ne. A nikomu práci NEDÁVÁ.
Ano, lidé pracovat chtějí, protože si chtějí opatřit obživu legálním způsobem. Proto jsou ochotni pracovat i za velmi nízké mzdy - aby nemuseli krást. Většině se prostě zlodějna žinýruje.
03. 03. 2012 | 22:18

Občan napsal(a):

TO Zdeněk Brom:

A Sapeli už panu Procházkovi nepatří - od r. 2005 to je a.s. a nikdo z Procházků již není členem představenstva.

Kozí farma "Dvůr Ratibořice", s.r.o. vznikla v r. 2009. Takže to asi bude nějaká mýlka, ne?
Restituce se sice někdy táhly dlouho, ale takhle dlouho opravdu ne :o)
03. 03. 2012 | 22:30

honolulu napsal(a):

Toto je znovu zajimavy bloq.
Armada zalozena na buzeraci je neschopna a zbytecna armada.
Armada zalozena na kamaradskem vztahu je vitezna armada.
Zde se casto opakuje 1113 /W Janovice. Co to bylo za utvar ?
Co se stalo s temi utvary a vojaky z povolani (lampasaky) po roce 1989 ? Kolik je utvar vojaku ? Co se stalo s politickymi dustojniky ? (Politruky.)
Lubas, jak to, ze jste mel tak vysokou hodnost ? Nebyl jste Vy nahodou pricmrdovac komousu ? Nebyl nahodou defence ministr Milan Vaclavik (1989) z Janovic ? Proc bylo na pomerne malem miste soustredeno tak velke mnozstvi vojaku, vzdyt to byl strategicky nesmysl. 3-4 letadla by zlikvidovaly 10 000 lidi behem 1 minuty.
Nicemu nejde rozumnet v tom Cesku.
Americka armada je stavena na dobrovolnem pristupu, ale protoze dava velke odmeny, je popularni a zadouci u mladych lidi.
Po odslouzeni zaplati studie a dava casto privilegovane a stabilni zamestnani pro lidi, kteri o stabilitu stoji.
Mam kamarady, kteri byli v armade 28 let a meli peknou penzi ve 48 letech. Samozrejme, ze dal pracuji az do 66 let a maji na stari velky prijem.
03. 03. 2012 | 22:33

ld napsal(a):

honolulu,

pro vás by armáda nebyla dobrou štací; homosexuálové v ní nemají na růžích ustláno, posléze byste zatoužil po staré dobré společnosti opic v buši. Raději armádu neřešte, tam pro tanga není místo.
03. 03. 2012 | 22:45

Kryštof napsal(a):

Představy "Občana" ve 21:14 co měl v ČSSR obyvatel před "plyšákem" - pojem sám se mu evidentně personifikuje s jeho nepostradatelným plyšovým medvídkem - "za sichr , že jakmile se na něj někdo křivě podívá , tak ...." , jsou produktem horečnatého deliria .
Rovněž jeho vnímání "imperialistických armád" a "zasvěcená" znalost poměrů v nich , kakož i tedy v US a UK , jsou osvěžujícím zpestřením jinak fádního dne .
To bývala tady za komoušů taková knižní edice "Pro chytré děti" , se to jmenovalo .
Působením zlotřile potměšilých agentů kapitalismu byl z těch knížek vytrháván obsah v knihkupectvích , alébrž plíživá kontrarevoluce se procucla durch auslág , tudíž "Občan" chca nechcouce se musel oblažovati úvodníky s.Viléma Nového v Rudém právu , čímž jeho vzdělání sice utrpělo , ale ideová pevnost získala na kvalitě .
Podnikatel je zlý , nepodnikatel je dobrý !
Vše mu je tak jasné .....
Hlavně , že se dokáže orientýrovat ve správném smyslu třídním a netápe jako pomýlení soudruzi .
03. 03. 2012 | 22:54

Targus napsal(a):

To honolulu:

Jste kapánek mimo. Mírový stav bigošáckého pluku, jako byl v Janovicích, byl cca 1.500 kusů. Byly to útvary prvního sledu, kde byli opravdu soustředěni z mně neznámých důvodů zvláštní týpci. Cikáni, recidivisti, odsouzenci od civilních soudů čekající na vězení. Důstojníci tam byli také z velké části za nějaké průšvihy. Absolvoval jsem u takových útvarů rok a půl ze dvou povinných, akorát, že jsem sloužil u vedlejší divize, Janovice patřily pod sušickou.

Jinak Lubas dost přehání, byl jsem i v janovicích na pár vyšetřovačkách mimořádných případů. To, co autor popisuje se opravdu dělo, ale byly to spíše ojedinělé excesy, rozhodně se nedá tvrdit, že tvrdá šikana byla na každé cimře. Tedy pokud nechce tvrdit, že třeba nepřeržité mytí hajzlů po dobu jednoho měsíce je šikana.
03. 03. 2012 | 22:57

Duroy napsal(a):

Jsem si prečetl dvakrát příspěvky diskutujících, dvakrát jsme si promnul oči....
A dovtípil jsem se, že každodenní zastánci naší "pravicové" vlády, což pod blogy pravidelně dokazují, jsou ti, co byli nejvíce šikanováni, či se šikany báli a bojí...

Pane Lubasi: Nic ve zlém, ale špagáti měli dosti významný podíl na šikaně, protože jste se vy špagáti cítili trošku trošku více nad ostatní družstvo. Do svědomí vám šahat nebudu, ale špagáti měli mo a prostředky ovlivňovat mužstvo. Ale proč, že, když ono to tak krásně fungovalo. mazáci drželi pořádek a gumy podepsaly vycházku za ten pořádek u jednotky... Místo aby jste se ozval, aby jste pomohl, či řešil...
, jste dodnes eprimován, jako citlivý člověk si připomínáte svou nečinnost a místem všeho pokání se stává aktuálně.cz
Doporučuji pne Lubas, tomu klukovi, kterému jte nepomohl, najděte jej, setkejte se s ním a omluvte se mu, bude to rychlejší a trvalejší, než tady psát dokolečk blogy
nad svým vlastním svědomím.
03. 03. 2012 | 23:04

Targus napsal(a):

Musím dát za pravdu nickům Agent W4C a leon.
Kdo se nechal jednou dvakrát seřezat a ukázal, že se staré mázy nebojí, vybojoval si celkem přijatelný prostor k žití. Pokud to tedy opravdu nebyli sadističtí úchyláci, kterým bylo jedno, že půjdou před vojenského prokurátora. Což bylo jedno např. z plzeňské divize jedincům, kteří se dali spočíst na prstech jedné ruky.
Abych uvedl na pravou míru situaci v armádě v letech, o nichž píše autor blogu, např. ve Vysočanech (nepříliš daleko od Janovic) byly sestaveny celé prapory z vojáků stejného ročníku, aby se zamezilo šikaně. Světe div se, po čase se zjistilo, že se šikanuje na těchto útvarech úplně stejně, ne-li ještě více. Navíc jako bonus zde kvetly bitky vojáků "fangle proti fangli", kdy každý prapor bydlel v jednom baráku, takže se 300 lidu z jednoho bloku rozběhlo do druhého domu a vytřískali se tam navzájem. A přitom vůbec nezáleželo na nástupních termínech, půlročáci šli klidně ztřískat ročáky nebo zobani supráky.
03. 03. 2012 | 23:08

Targus napsal(a):

To Duroy:

Souhlas, podepisuji. Špagouni byli v drtivé většině zbabělé připosrané špíny ochotné prodat za kus žvance, resp. vycházku navíc, vlastní matku.
Za celé dva roky na mne udělali dojem pouze dva absové. Jeden na našem útvaru, jehož každá věta byla uvozena obligátním "mám v pi××", a jeden "vojín absolvent", tuším ze Stříbrského pluku.
03. 03. 2012 | 23:14

Kryštof napsal(a):

US Army není u mladých až tak populární jako daleko spíš letectvo a námořnictvo / spec. ponorky / kde jsou platové poměry skutečně velmi dobré a to právě proti pozemním silám - bez speciálních jednotek , které jsou výjimkou z pravidla i pro jejich nasazení na základnách v zahraničí - prav. turnusy a podst. vyšší žold .
Výsluhové požitky včetně zdrav. pojištění a "přednostního" umístění ve st. či federální administrativě jsou jistě dobré , i když na ně automatický legální nárok není / nebyl / .
Z reálu sám vím velmi dobře , že v případě obsazování jak plac. tak čestných míst v obci byla skutečně velká důležitost přičítána "Splnil službu a odešel z ozbr. sil se CTÍ" .
Ve Státech , zdůrazňuji znovu , to není obdoba starorakouského nebo prvorepublikově čs. systému
přednostního obsazování st. míst vojenskými gážisty a předn. získání definitivy .
To zdejší machři a znalci USA samozřejmě jistě vědí .
"Honolulu" zde uvedl rozumné informace .
03. 03. 2012 | 23:18

Karel Mueller napsal(a):

Pane honolulu,

jsou věci, které sou norálním rozumem těžko pochopitelné ... tenkrát jsme říkávali, že kdo neprožije na vlastní kůži, ten nepochopí.

Jako absolventi VŠ jsme chodili jen na rok a často jsme prožívali hotové peklo - mezi mlýnskými kameny. Mužstvem nenávidění - měli jsme VŠ a byli jen na rok - a důstojníky trvale buzerovaní, většina z nás se na zupáctví vůči mužstvu nehodila. A často to jinak nešlo, asi si neumíte představit, na jaké elementy jste mezi užstvem jste mohl narazit.

Není důvod pochybovat o slovech pana Lubase - sám jsem před lety trochu zavspomínal. S jednou věcí ale nesouhlasím: Většina důstojníků se snažila mazáckou vojnu potírat. Záleželo na tom, za co taní důstojníci stáli. Protože si dovedli spočítat, že takové poměry k nějakému průseru nutně povedou a z mimořádky měli opravdu vítr. A nadto nikdo nevěděl, jaké kontakty někdo z mužstva má a po stížnosti na ministerstvu od někoho vlivného by mohli zažít pekelné chvíle. Také pokud se šikany chopil vojeský prokurátor, tak šli mazáci skutečně sedět, docela nadlouho a za ne příjemných podmínek.
03. 03. 2012 | 23:20

donal napsal(a):

neco přidám že svého života k tomu co jsem už napsal
jako 10 letého mě sousedka rvala za ucho až ho natrhla jen za to že jsem řek že je to naše cesta na které jsme hrali fotbal s klukama a ta cesta je opravdu ted moje soukromá a vždy soukromá byla ,její brácha když mi bylo 15 vyhrožoval soudama a žalobama ona mi vyhrožovala že mě zabije nikdo se mě nezastal otec mi zemřel když mi byli 4 když jsem přišel z vojny tak jsem ho chytil dostal 2 pecky do držky na zemi jsem ho nakop v ten moment brečel jak malej kluk a at ho nechám to mu bylo přes 40 mě 20 do dneška kolem mě chodí oba s obloukem řek jsem že ještě jednou se do mě navezou a klidně za ně pujdu sedět od te doby je klid jsou to zbabělé hov.da na malého kluka si dovolí a před silou se krčí
03. 03. 2012 | 23:34

neo napsal(a):

Občan:

jsou i firmy milý Občane, které se ke svým zaměstnancům chovají skvěle.Nadprůměrné platy, bonusy za výsledky, ocenění za výsledky. Benefity jako stravenky, fitness, káva, džusy, vody, parkování, penzijní pojištění, zdravotní prohlídky, očkování, homeoffice, jazykové kurzy,elearning apod.

znám takových dost a v jedné takové i pracuji. Není všechno jen špatné, asi se opravdu potkáváte jen s těmi extrémy a to negativními.
03. 03. 2012 | 23:45

Yosif K napsal(a):

Almo G™ napsal(a):
ZM: Je pravda, že čistě technicky byl způsob cenzury, který prováděli komunisti, naprosto primitivní a i na svou dobu zastaralý. Kdyby komunisti uměli praktikovat to, co umí dnešní - tzv. "nezávislá" média, vládli by možná bez většího odporu ještě dnes.

Nikoliv pane Almo GT, nevladli by, a nevladli by proto ze komunisticky rezim byl totalne a neuveritelne hnupsky a impotentni a zalozeny na verejne deklarovane vire v neuskutecnitelnou utopii - beztridni spolecnost. Je to pravda i kdyz se obcas najde vysokoskolsky vzdelany fanatik, ktery temnto bludum uprimne veri.

Rezim KSCM mel v roce 1989 pet minut do ekonomickeho vybuchu polskych a sovetskych rozmeru. Pres mimoradne dobrou urodu v letech 1985 a 1986 se SSSR totaone ekonomicky rozkladal - tak jako skoncil socik v Polsku v roce 1981. V CSSR to uz bylo za rohem..... REZIM kscm NEMEL EKONOMICKY NA TO ABY PREZIL DALSI ROK.
03. 03. 2012 | 23:51

Almo G™ napsal(a):

neo napsal: "Nadprůměrné platy, bonusy za výsledky, ocenění za výsledky. Benefity jako stravenky, fitness, káva, džusy, vody, parkování, penzijní pojištění, zdravotní prohlídky, očkování, homeoffice, jazykové kurzy,elearning apod."

A pak, že je komunismus neuskutečnitelný.

Y.K.: Díky za přednášku.
03. 03. 2012 | 23:56

Yosif K napsal(a):

Občan napsal(a):
Jaroměř a Nový Ples.
Obdoba PTP - "stavebně-technický prapor".
Lopaťácká "armádní elita" - Cikáni, kriminálníci a pár jurodivých farářů, kteří odmítali vzít do ruky zbraň."

Ano jak rikam - kanonenfutr pro prvnich pet minut valky..... "sberba' fungovala prakticky jako soukroma armada dle pravidel vytycenych a vynucovanych velitelem VVP...... a i ten tam byl za trest...... neco jako The Dirty Dozen.....
04. 03. 2012 | 00:00

soldat napsal(a):

Pane Lubasi máte pravdu tyto excesy se děly. Bohužel se to ale týká všech armád. Ti co zde komicky obhajují armády NATO jsou k smíchu.
Zákl.výcvik je postaven na fyz. drilu, při kterém se musí zlomit osobnost jedince, aby plnil jakýkoliv rozkaz. Poddůstojíci/seržanti/ samozřejmě používají i fyzické násilí. Lžou ti, kteří tady tvrdí, že je možné se sebrat a okamžitě odejít. Závazky jsou nejméně na 5 let, odchod pouze ze závažných zdravotních důvodů, či psychickém zhroucení. Nejtvrdší systém je u cizinecké legie ve Francii.
Šikana se dnes už řeší i v mateřských školkách a stává se velkým problémem celého školství.
04. 03. 2012 | 00:04

Yosif K napsal(a):

Almo G™ napsal(a):
neo napsal: "Nadprůměrné platy, bonusy za výsledky, ocenění za výsledky. Benefity jako stravenky, fitness, káva, džusy, vody, parkování, penzijní pojištění, zdravotní prohlídky, očkování, homeoffice, jazykové kurzy,elearning apod."
A pak, že je komunismus neuskutečnitelný.
Y.K.: Díky za přednášku.
03. 03. 2012 | 23:56
1) Velka cast rekrutu v USA jde do armady kvuli ekonomickym benefitum. To s komunismem nema nic spolecneho. Komu by se chtelo na vojnu zadarmo? To vam v KSCM nevysvetlili co je to komunismus? Ze je to beztridni spolecnost bez jakehokoliv donucovani a jakehokoliv statniho aparatu? Kde si kazdy bude moct brat vse co potrebuje a bude omezovat pouze on sam sebe? Armada je toho pravy opak.....

2) Pokud mate pocit ze komunismus nebyl ci neni nastolen proto ze kapitaliste proti nemu kuli zakerne pikle tak jste vedle jak ta jedle. Na druhe strane mate celkem inteligentni spolecnost - GB Shaw obdivoval sveho casu jak Hitlera tak Stalina atd atd . To vsak nemeni nic na tom, ze se komunisticky rezim rozlozil tim ze nebyl schopny ekonomicky konkurovat pragmatickemu kapitalismu. A nebyl schopny konkurovat mj proto ze se v nem povinne musela predstirat vira v ocividne bludy. Ktere byly mimo jakoukoliv diskusi.
04. 03. 2012 | 00:12

neo napsal(a):

Almo G: co to má společného s komunismem? Je to klasická ukázka tržního mechanismu na poli boje o zaměstnance. Kdo nabízí lepší podmínky, získá lepší zaměstnance. Headhunteři by mohli vyprávět.
04. 03. 2012 | 00:15

katalyzátor napsal(a):

Pan Lubas je zřejmě znechucený stavem naší současné společnosti a hledá příčiny. Současné chování našich lidí mu připomnělo šikanu na vojně. V mnohém má pravdu. Naši lidé jsou opravdu zbabělí a egoističtí a neuvědomují si souvislosti. Nebráněním jednotlivým projevům násilí, útlaku a šikany se stávají spoluzodpovědni za rozšíření těchto projevů do celé společnosti a vytvoření těchto projevů jako normy. Je to stejné, jako nebránění korupci, ohlupování společnosti médii, atd. Bohužel si člověk musí znovu a znovu říkat, že Češi si nemohou sami vládnout a v tomto případě ani velet. Jedinou autoritu, kterou uznávají je ta, kterou musejí uznat. Dobrovolně, demokraticky a uvědoměle to nejde.
04. 03. 2012 | 00:19

kokoshka napsal(a):

Nejvice vtipnym hlosatorem je tady Yosif K. ktery porusuje sabes svoji smesnou agitkou za kapitalismus ktery uz privedl nekolikrat i dnes cely svet na pokraj zkazy!
04. 03. 2012 | 00:22

Yosif K napsal(a):

Soldat napsal:
Lžou ti, kteří tady tvrdí, že je možné se sebrat a okamžitě odejít.

Ha - samozrejme je tezke odejit primo z bojiste. Je vsak mozne odejit z prijimace, kde se deje ta strasna vec "ze se lidi vycerpanim poblejou, musi to uklidit rukama a pri testu se unavou zhrouti". Tak z tohodle prijimace odejit muzete urcite - minimalne k jine jednotce - protoze specialni jednotky "kupodivu" nestoji o uchazece ktery se zhrouti u narocnych fyzickych testu.

Sluzbu v US Army nebo US Navy nikomu nezavidim. Jak rikate - disciplina musi byt. Musi na to byt povaha. Kdezto doCSLA musli vicemene vsichni - vcetne totalnich magoru kterym bych v civilu nesveril ani kladivo a hrebik.
04. 03. 2012 | 00:28

Almo G™ napsal(a):

neo: Ne, ne, tohle je společnost, kde zítra už znamená včera. Každému podle jeho zásluh, každému podle jeho potřeb. Prostě ráj.
04. 03. 2012 | 00:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Lubasi,
přeháníte, kecáte a podle mne přímo lžete už v první větě.
Sloužil jsem v Janovicích nad Úhlavou dva roky (1962-4) a proto vím, že kdyby vojákovi někdo v kasárnách vyrazil zub, šel by sedět. Netvrdím, že šikana neexistovala, ale v takové formě zcela vyjímečně. Možná jste tam byl opravdu prase, nezatahujte však do svých problémů i ostatní.
04. 03. 2012 | 00:32

neo napsal(a):

Almo G:

??
04. 03. 2012 | 00:32

kokoshka napsal(a):

Hej,padavky a ulejvaci s modrymi knizkami,hrdinove videoher,chytejte a nerikajte potom ze jsem byl na vas moc prisnI:
https://www.youtube.com/watch?v=y1kHrTTtAqM
04. 03. 2012 | 00:39

JaKl napsal(a):

Zdá se, že většina diskutujících nepochopila podstatu článku, to před čím autor varuje. Totiž že stačí, aby ve skupině, společenství či v národě bylo méně i než 10% těch "zlých" a pokud jsou dostatečně odhodlaní, brutální a navíc mají autoritativního vůdce, tak dokáží strhnout celou skupinu i národ do násilí, teroru i války. Podívejte se na bolševiky, nacisty a posledně na začátek války v Jugosláviji. Myslíte, že tam na začátku byla většina těch, co chtěli podpalovat sousedům domy a znásilňovat jejich dcery? Ale přizpůsobili se! A my se teď začínáme v naší skupině ohraničené pohraničními horami přizpůsobovat našim novodobím nacionalistům i fašounům. Co jiného jsou takoví Matějkové, příznivci SSO, D.O.S.T. atd.? Necháme si to líbit, až do té doby než získají skutečnou moc a pak se budeme vymlouvat, že proti režimu nic nezmůžeme?
04. 03. 2012 | 00:39

ld napsal(a):

Z.Matyáš,

pozor na výrazivo, mě Stejskal zabanoval za slabší tabák...:-)
04. 03. 2012 | 00:40

honolulu napsal(a):

Id ty babooni pico, rekni kde bydlis prijedu ti rozkopat cunu.
04. 03. 2012 | 00:44

Občan napsal(a):

Koukám, že Pépimu to zase kecá...

Protože většina amerických rekrutů jsou nezaměstnaní, pologramotní primitivové z chudých zemědělských oblastí USA a, což mne velice zaujalo, čekatelé na "Zelenou kartu".
V případě posledně jmenovaných se tedy jedná o čistokrevné žoldnéře.

Ta holka, co se podílela na mučení Íráčanů v Abú Ghraib byla dokonce shledána mentálně retardovanou. A nejspíš nebyla jediná.
04. 03. 2012 | 00:48

ld napsal(a):

honolulu,

to není problém, klidně prozradím. Ale až po vás, jaké jste měla dívčí jméno po narození?
04. 03. 2012 | 00:53

Zbyněk Matyáš napsal(a):

ld:
Mně je to fuk, jenom jsem sem vyjímečně skočil, což dělám vždy, když zahlédnu bláboly přesahující jakoukoliv rozumnou míru snesitelnosti.
04. 03. 2012 | 01:09

Targus napsal(a):

To Zbyněk Matyáš:

Zdravím Vás :-)))
Trošku ulétáte ve srovnávání v čase, místo jste trefil. V 80. letech byla opravdu jiná situace. Do r. 85 měli lampasáci při zjištění šikany dost velký problém s nadřízenými. Kromě zevrubného vyšetřování a zvýšené přítomnosti v kasárnách ještě násladoval záznam do osobního ZOT (záznam odměn a trestů), což mohlo silně ovlivnit jejich kariérní postup. Zhruba v té době se otočil vítr a velitelé jednotek byli hodnoceni za počet odhalených šikan. Takže se mohli přetrhnout ve šmejdění a případy, které by předtím přehlíželi nebo by je řešili pouze ve své kanceláři, najednou nahlašovali u svých nadřízených.
Samozřejmě to mělo vliv na bojeschopnost a pořádek v kasárnách, protože vojákům prvního ročníku se ti starší včetně poddůstojníků báli cokoli přikázat a ti se pochopitelně neměli od koho učit. Záleželo samozřejmě na přístupu velitelů rot a praporů, ale u některých jednotek to byla doslova tragédie.

Jinak taková perlička, u nás měl klučina taky vyražené přední zuby. Chlastal za chůze pivo z flašky a zakopl. A byla hned mimořádka.
:-)))
04. 03. 2012 | 01:15

Kurfirst napsal(a):

No tak jak se dívá na vojnu nick občan tak se dá popsat.
Janovice nikdy více rači ........
Prostě existovaly bigošské útvary s bigošskou tradicí.
Zabývat se jaká existovala šikana před 30 lety je něco co vzbuzuje úsměv na tváři.
Zkusme si představit jaká existuje šikana v současnosti,nechť ten Jabloneckej pobli... zkusí napsat něco o šikaně na současných školách.
Dle mého šikana existovala a byla na některé útvary přenášena již ze škol nebo z učňáků.
Jednalo se o útvary se složením(86% vyučených), které tyto části populace cvičily,jedním z nich byl i nechvalně známý útvar v Janovicích.
Tam kde se jednalo o zbraně vyžadující něco jiného než pobíhání po bojišti s kudlou v zubech a kde Rambo nebyl symbolem, tak tam to bylo o něčem jiném.
Bohužel tyto útvary měly jiné složení (25% vyučených) no ale tam to zase bylo nad síly pana Lubase.
Takže Vy Jablonecký novinářský zázraku zkuste psát v souvislostech a nechovejte se tak okatě, takhle panu MUDr Sobotkovi nepomůžete.
Zkuste objektivně popsat šikanu 12 letých na současných školách a tuto promítnout až ta děcka budou mít těch 19 let.
Přestaňte psát demagogii a začněte psát normální realitu pane Lubas.
Poslední doporučení, pana MUDr Sobotku již nezachráníte bude tam Němcová.
04. 03. 2012 | 01:26

honolulu napsal(a):

V JAR Army byly kamaradske vztahy. Uz jsem tu dobu popsal v minulem bloqu pana Lubase. Ono to jinak ani neslo. V prostredi, kde zivot kazdeho jedince zalezel na hodnote celku nikdo nechtel zklamat. Pred akci nam dustojnici vysvetlili co chteji a proc to chteji. Mezi nami byl kmenovy (rasovy) bond.
Pro zajimavost - aniz by si to nekdo z nas uvedomoval, tak pri jizde pres bush jsme pouzivali stejny rytmus a signaly jako mely rimske legie. Krev ma pamnet. V pripade, ze zvitezi multi-kulti, tak nebude existovat bond a krev nebude mit pamnet.

Kolik tam bylo tech utvaru (Janovice), nebo je to stale jeste tajemstvi, kdyz uz ty utvary davno neexistuji ? Kam sli vsichni ti dustojnici, kdyz byla armada zredukovana na minimum ?

Vite, ze bylali americti vojaci maji svoje kluby, kde se pravidelne schazi na upominkove slavnosti a na besedy. Mistnosti pronajimaji casto jako tancirny. Vzdy je tam bohate zasobeny bar a dobre obcerstveni. Byl jsem tam nekolikrat odpovidat na mnoho otazek ohledne JAR. US-Army je jina, nez jsou americti politici.
04. 03. 2012 | 01:34

honolulu napsal(a):

Tak to jednou "Id" ten sexualni uchylkar a pervert slouzici v Janovicich sedel na brehu Uhlavy a chytal ryby.
Kousek od neho sedel kapitan od tankystu a take chytal ryby, ale neuroticky. Stale se vrtel a odbihal.
Pervertovi zvedavost nedala a odplizil se jako pruzkumnik od gardoveho utvaru Rude Hvezdy 1113 zjistit, kam ten kapitan stale odbiha...A co tam nenasel ten pervert ? SPEK tam lezel zabalen v papire. I zajasalo pervertovo srdce a tridni nenavist k lampasakum ho inspirovala vse, co tam lezelo, SEZRAT.
S pocitem blaha se znovu vratil na breh Uhlavy chytat ryby.
Sladka idylka byla prerusena zdesenym revem kapitana od tankystu. "Kde je moje prdelove mazani proti hemeroidum" ?
04. 03. 2012 | 02:02

vlk napsal(a):

Moc dobrý blog!
Ten průšvih měl ale jiný rozměr. Kteréhos e autor také dotknul. ale až na samý konec.

měl jsem kliku, že jsme byl jako absík u bojového utvaru jen tři měsíce.
Nicméně během těch těch pár týdnů jsme zažil přerod ptactva na mázy...
A také viděl, jak ti nejpodělanější ptáci se stali najednou úplně nejtvrdšími mazáky. Doslova přes noc. Jen jsem zíral.

No a jsem rád, že nám všem tady rychle vyrašila pravověrná ideologicky pevná máza. Míním třeba netopýřího intelektuála Kryštofa nebo takového Yosifa.. Tinemaj chybu. Proč netopýří intelektuál Kryštof. protože zas e jednou osvědčil, že má jeho IQ.
tak tihle na vojně, to tedy musel bejt zážitek.
04. 03. 2012 | 02:20

kočka šklíba napsal(a):

Jako žena jsem z blogu nejdříve přečetla jen úvod a odešla, vojna atd se mně netýkala netýká. Ale poté mně to nedalo a dočetla, jsou tady snad jen 4 nicky, kteří pochopili o čem autor píše ;). Almo, Alarien, Katalyzátor a Jakl. Pokud jsem někoho dalšího vynechala, omlouvám se.
Pánové, to není o vojně a šikaně na vojně, případně v jakékoliv armádě. Jasně skoro všichni jste na vojně byli, ale přece svými příspěvky jste diskuzi odkonili :D úplně jinam.

Tohle je text který šikanu, a to kdekoliv, přirovnává k současnému stavu v tomhle mafiánském státě. Někdo výše už to napsal, relativně malé množství všehoschopných grázlů bez skrupulí šikanuje celý národ. A ten národ si to nechá líbit.
Někteří ještě s oslavnými tirádami a omlouváním těch grázlů, ptz jsou na tom poněkud lépe než většina šikanovaných, ti grázlové jim občas dají pokoj a něco jim přihrají.
Někteří, ptz jsou to lokajové šikanujících, viz "novináři".
Někteří nechtějí zpět předchozí šikanující, takže radši tyhle současné.
Ostatní bud úplně rezignovali a vzali ten stav jako nutný a normální, nebo si to těmi ochotnými lokaji nechali do hlav narvat.
Někteří sice remcají(to jsem my tady mnozí), ale stejně se neodhodláme nějakým viditelným, natož účinným způsobem bránit.
O tom je podle mého text blogera.
04. 03. 2012 | 03:01

kočka šklíba napsal(a):

P.S. bloger zažil šikanu u nás v ČSLA, proto úvod je z naší armády, ale stejně tak mohl použít třeba ty dokumenty v televizi, co zde zmiňoval Občan, také jsem jich pár viděla a i tam šikana jen kvete. Tohle není blog o kritice zrovna ČSLA, z ideologických důvodů, takže vy kdo autora kritizujete za očerňování atd. jste opravdu trochu mimo.
04. 03. 2012 | 03:11

Kvakin napsal(a):

Já byl na vojně v letech 1970 až 1972 a se šikanou jsem se první půlrok - a proto ani potom - vůbec nesetkal. Mazáci ji provozovat nemohli. Na rotě se i večer a o víkendu stále nacházel nějaký důstojník, rotu přepadali politruci a s mladými vojáky diskrétně hovořili právě o tom, zda je starší vojáci nešikanují. Bylo krátce po stranických prověrkách a lampasáci měli ještě vichr; měli stranické tresty nebo byli vyškrtnuti z KSČ a tak se stále obávali, že je pošlou - kdyby se přišlo třeba na šikanu - do civilu. O tom, co bylo v 80.letech, již moc nevím. Na cvičení se toho člověk zase tolik nedozví. Ale říkaly se i přímo obludnosti, o kterých jsem nikdy - sám na vojně - neslyšel (ale možná že to byl jen folklór).
04. 03. 2012 | 03:13

honolulu napsal(a):

Nejhorsi prispevky pise nick "OBCAN" (00:48), protoze jsou vymyslene !
US-Army ma tak velky prijem uchazecu, ze si muze vybrat koho chce a take uchazec musi udelat prijimaci zkousku. (Nevim vsak jakou).
Tato armada nabizi 280 ruznych specialit, ktere maji budouci hodnotu i v civilnim zivote. Take je tam moznost zazadat o prideleni na ruzne zakladny po celem svete. (Napr. Nemecko ci Japonsko.) BOOT CAMP (zakladni trenning) je narocny, jak pro ARMY tak pro NAVY (namornictvo), ale potom nastupuje specializace. Jak Army tak Navy nabizi nejen napr. pilotni licenci na male letadla a helikoptery, ale i skolu na kuchare nebo mechaniky. Ti nejlepsi z nejlepsich jsou Navy Seals a nebo Rangeri. Na psychologickem profilu kazdeho jedince zalezi je-li stvoren pro armadu nebo neni. MARINES (namorni pechota) dalsi samostatna vetev armady je take velmi oblibena. Ti hlidaji americke ambasady vsude kolem sveta.
Letectvo, at uz tam jde mlady clovek kvuli budouci praci mechanika (dobre placene) na letisti, nebo chce pilotni licenci tak ma hodne moznosti ovlivnit svuj budouci zivot v civilu.
Coast Guard (pohranicni straz) je oblibena u lidi kteri maji radi lode mensi nez jsou valecne lode. US namornici vidi cely svet zdarma.
Toto vsechno bylo napsano proto, aby jste neverili, ze US Armada je pro opozdene deti, jak pise "obcan". Ma-li na to jedinec povahu tak bude spokojen. Jinak by tam muj kamos nebyl 28 let.
04. 03. 2012 | 03:22

Pamětník II napsal(a):

Jako absolvent vojenské katedry jsem byl rok velitelem velitelské čety, což byl soubor vojáků vykonávající různé profese u tankového praporu. V četě byli bažanti i mazáci a jisté tření mezi nimi. Při první příležitosti jsem četě sdělil, že mám jistou výkonnou moc a tu že použiji proti všem, kteří budou "dělat vojnu" nováčkům a narušovat tím soulad v četě. Protože opušťáky, vycházky a třeba zahlazování dřívějších trestů byly v zájmu všech, byl v četě klid. Chtělo to opravdu velmi málo. Akorát se to nesmí nechat.

Vojenská šikana, založená na služebním stáří, má jen málo společného s konflikty, které vznikají mezi lidmi a které se někdy řeší pěstmi.

Šikana ve škole má jiný charakter. Podle mého názoru je problém dvojí: nová generace je změkčilá a nedovede (neučí se) provokace ignorovat a navíc škola nemá možnost notorické výtržníky ze školy vyhodit. Film Vratné lahve, kde se má učitel omlouvat zmetkovi, není daleko od pravdy.
04. 03. 2012 | 03:40

honolulu napsal(a):

Hodnosti moderni americke armady a mesicni prijem:
Private grade E-1 (Platova stupnice) po boot camp $ 1274
Private E-2 $ 1427
Private Fist Class E-3 $ 1501
Specialist E-4 $ 1663
Corporal E-4 $ 1663
Sergeant E-5 $ 1814
Staf Sergeant E-6 $ 1980
Sergeant First Class E-7 $ 2289
Master Sergeant E-7 stejne
First Sergeant E-8 stejne
Sergeant Major E-9 stejne
Command Sergeant Major E-9 Stejne
Sergeant Major of Army E-9 Stejne

I kdyz mate stejnou hodnost nekolik let,tak kazdy odslouzeny rok mate pridavek. Tak napr. E-5 Sergeant ma po 10 letech mesicni plat $ 2497 (Platove zarazeni se meni kazdy rok (mirne kvuli inflaci) O dustojnicich za chvili.
04. 03. 2012 | 04:13

honolulu napsal(a):

Pokracovani (04:13)
Warrant Officer 1 W-1 $ 2361
Warrant Officer 2 W-2 $ 2674
Warrant officer 3 W-3 $ 3040
Warrant officer 4 W-4 $ 3325
Warrant officir 5 W-5 stejne -
ale po deseti letech i kdyz ve stejne hodnosti je mesicni prirustek az do $ 4306

Platove zarazeni a hodnost dustojniku od nizsich po vysoke za chvili.
04. 03. 2012 | 04:25

honolulu napsal(a):

Pokracovani (04:25)
Profesionalni dustojnici.

Second Lieutenant (podporucik) Pay Grade (platova tabulka)
O-1 $ 2416 mesicne je-li ve stejne hodnosti 10 let za zneucteni dcery generala, tak $ 3040 mesicne

First Lieutenant (porucik) O-2 $ 2783 je-li mu zmrazena hodnost za prejeti tankem nicka perverta Id, tak po 10 letech $ 3852

Captain (kapitan) O-3 $ 3221 mesicne po 10 letech na stejne hodnosti $ 4875 mesicne

Major O-4 $ 3664 po 10 letech na stejne hodnosti $ 5482

Lieutenant Colonel (podplukovnik) O-5 $ 4247 po 10 letech
$ 5779

Colonel (plukovnik) O-6 $ 5094 mesicne po 10 letech $ 6277

Brigadier General O-7 $ 6873 mesicne po 10 letech na stejne hodnosti za zdemoralizovani manzelky kongresmana $ 8123

Major General O-8 $ 8271 po deseti letech $ 9458

Lieutenat General (general porucik) 3 hvezdy O-9
a General of Army 4 hvezdy platebni trida O-10 jsou zakazane uvadet, protoze prijem je provokativne velky + ruzne pridavky.

Pritom vsem je zdarma bydleni, jidlo, nekolik druhu uniforem, zdarma je energie (topeni) a benzin.
Americka armada je bohata armada. To bylo napsano proto, aby jste vedeli, ze nick Obcan keca.

Vetsinu hodnosti u muzstva neumim prevest do cestiny. Musite se sami zaridit Vy caska fojaci. U NAVY je to vsechno nejak jinak, ale take velmi dobre. Ahoj.
04. 03. 2012 | 05:16

honolulu napsal(a):

Dodatek.
Platove stupnice E-7 $ 2289 mesicne a E-8 a E-9, u peti ruznych hodnosti jsou stejne, rozdil je ve specializaci za ktery je prijem a ktera dela financni rozdily mezi 5 uvedenymi hodnostmi.

Muj kamos ktery byl u zenistu, NEBYL dustojnikem, po 28 letech ma penzi kazdy mesic $ 2850, a zdarma zdravotni pojisteni. Dale pracuje za $ 32 000 rocne nejakou solichacku. Ma se dobre !
Amerika neni stale jen bida a krize, jak uvadi nick Obcan.
04. 03. 2012 | 06:03

Dalibor Štys napsal(a):

Existují psychologické experimenty, které ukazují, jak snadno se v uzavřeném prostoru vytvoří skupina "dozorci" a skupina "vězni". Takový je holt lidský mozek a tak zřejmě fungovaly i všechny ty idylické rurální skupiny na vesnicích v době nevolnictví. Tím nechci říci, že řada - většina - lidí se v nich necítila poměrně dobře. Bylo jasné, co mají dělat, aby si odbyli "zobáctví" a pak se stali "mazáky". Svět byl drsný, ale jednoduchý. Společnost fungující na větších škálách s prakticky neomezeným přístupem k informacím vyžaduje větší samostatnost a vyvolává vetší pocit zodpovědnosti resp. pocit viny za špatná rozhodnutí. Někdo to zvládá, jiný se stane členem nějaké šikanistické partičky, v níž logicky začíná jako zobák, pak se stane mazákem.

Autor má pravdu že Česko, výrazně kvůli jazykové uzavřenosti a taky kvůli malé členské základně politických stran, má řadu charakteristik takové šikanistické partičky.
(Ale jelikož dokonce (částečně, osobně jsem s nimi delší dobu i opakovaně, mluvil) znám některé rakouské politiky, taky úplně nevím, kde se tam vzali a čím si to zasloužili. Ostatně to se týká např. i vedení některých firem apod. )

Jak z toho ven? Možná, že recepty Pirátské strany na maximální informační otevřenost - a s ní spojenou osobní zodpovědnost - jsou alespoň částečným lékem na šikanistické tendence v mozku.
04. 03. 2012 | 06:23

Béda napsal(a):

Žeby političtí mazáci (kupř. nezničitelní dinosaurové a političtí turisti - zejména ve sdružení "TOP" = Kalousci, Drábci, Schwarzenbergové, Hegerové, Parkanové...) a šikanované mužstvo - občanstvo?

Je to vcelku možné, když se podíváme na jejich politiku.
04. 03. 2012 | 07:30

Divobyj napsal(a):

pane Lubasi,
Porovnání zákl.voj.služby za socíku a dnešního života v této republice je vcelku zajímavé.Určitě lze najít několik společných rysů.
Docela dobrý článek...
04. 03. 2012 | 07:42

Grőssling napsal(a):

Kňourale Lubasi,

mluvte za sebe, neplatí :

My velitelé čet a všichni ostatní takzvaní slušní kluci jsme se na to koukali.

Ale platí :

Já četař absolvent Miloslav Lubas, jako velitel čety, budoucí důstojník, tzv. slušný hoch, jsem se koukal na to jak mazáci šikanují nováčky a nic jsem proti tomu neudělal.

Máte-li s tím dodnes problém, svěřte se psychologovi ( nebo lépe psychiatrovi ) a neotravujte.

Buzerace na vojně vždy byla je a bude ve všech armádách ( asi jako korupce ve všech společnostech světa ). Jde jen o to, zda jí podlehnete, nebo ne.

Uvnitř velké kulaté krabice s černým krémem na kanady jsem měl napsáno číslo 730. To co prováděli nám jsem vydržel, když jsem tam byl déle, nikdy jsem nikoho nešikanoval a pokud jsem měl na věci vliv, tak ani v mém okolí se to nedělo.

Píšete, že vojna byla zbytečně ztracený čas. Pro Vás ano, nic jste se tam nenaučil, měl jste v Janovicích povinně zůstat na celý život.

Ostatně to, že jste novinář v dnešní hanebné době mluví samo za sebe. Ne prase, to je užitečné a chytré zvíře, slouha dřív, slouha režimu stále.
04. 03. 2012 | 08:04

site napsal(a):

komentáře místních siláků, kteří buď tvrdí že "to je všude na světě", což je oblíbenej argument českýho posery, nebo dělají jak to nebylo normální a vlastně ok, buď jenom předstírají že je to nezmrzačilo, nebo jdou v řadě s psychopaty, kteří to dělali. Mám úplně stejnou zkušenost. Bylo to šílené a beznadějné. Řečičky o tom, že chlapi konají, vede blbec pane maloměšťáku. Pokud jste takovej chlapák, že jste se sám postavil mrzáckýmu systému, pak nevím proč teď blijete na tomhle smutným fóru a nepostavíte se jako chlap tomu, k čemu tady máte milion připomínek na receptů.
Autorovi rozumím. Podstata je v tom, že si vždycky necháme dělat na hlavu a ti, co se vzepřou, budou po zásluze potrestáni, dříve na vojně jako dnes v "běžném" životě.
Snad jen do tý doby, než nám to maloměšťáci a podobní mudrlanti, házející čísly a odkazy ale nikterak nechápající podstatu, ukážou , že je to vlastně ok
04. 03. 2012 | 08:11

olga napsal(a):

Grőssling
Správně jste to vymáknul. Je to přesně tak. Dobrý člověk se v dobré společnosti neprojeví. Tam se nepozná kdo je opravdu dobrý. Dobrý člověk se pozná pouze ve společnosti zlých. Bůh ví, co dělá.
04. 03. 2012 | 08:11

Béda napsal(a):

Kočka šklíba,

Máte pravdu. Viz autorova slova:

"...Jaký zbabělec jsem byl tenkrát i já - svobodník, desátník, četař a později i podporučík Miloslav Lubas!..

Můj kamarád z gymplu Petr sloužil někde úplně jinde. Na vejšku´ se nedostal, a tak šel na tu svinskou vojnu pěkně na dva roky , ne jako my absolventi vojenských kateder vysokých škol (absové, absíci, špagáti . prostě ti z…. se zlatejma kolejničkama, co to měli jen za 365, a ne za těch proklatě dlouhých 730).

Později Petr nám spolužákům prozradil: „Jako zobák jsem se musel občas podívat do zrcadla, abych viděl, že jsem ještě pořád člověk.“..

Ti, kteří ponižovali druhé způsobem, hodným koncentračních táborů, žijí v pětačtyřiceti, padesáti letech své současné životy. Vychovali a vychovávají své děti, případně vnuky a vnučky. Stejně jako ti, kteří útrpně snášeli ta strašná zvěrstva. I ti, kteří jen bezmocně přihlíželi a maximálně se snažili o to, aby mučení zobáci po ranách do hlav a na solar plexus neumřeli...

Na rotě nás bylo k padesáti. Peklo jsme tam měli kvůli pěti, maximálně deseti klukům...

Nás čtyřicet rádoby slušných kluků bylo proti těm zlým ve velké přesile. Ale nechali jsme je dělat skoro všechno, co si ve svých pošahaných hlavách umanuli.

Báli jsme se udělat cokoliv, kvůli čemu bychom mohli dostat někde ve tmě polní lopatkou po hlavě. Ovládali nás jako tupé stádo. Nepřipomíná vám to něco? Třeba rok 2012. Kasárna, ve kterých jsou plotem Krkonoše, Krušné hory, Šumava nebo Jeseníky.

Ale tenkrát jsme neměli vůbec nikde zastání. Gumy nestály o mimořádné události, přišly by kvůli nim o prémie, a tak se skoro všechno se ututlalo.

Bylo strašné přizpůsobit se režimu, v němž zobáci čekali na spásný den, kdy po roce vojny, dostanou od svých mazáků dvanáct ran na pr… (viz výše) a pak většina z nich vrátí novým zobákům všechno hnusné, co sami schytali. Ale jinak se přežít nedalo.

To memento děsí. Pár hovad vám dokáže rozbít životy na s…... Slušně - na padrť.

Ale my už přece nejsme v Janovicích nad Úhlavou. Nebo že by… Co když jsme skoro všichni jenom věční zobáci? A dostáváme den co den ´čočku´ a ´záhul´a ´sajgon´ od příslušníků velké menšiny, jimž k výhře stačí, že jsou nejhorší z nás špatných?..?
04. 03. 2012 | 08:16

Béda napsal(a):

Dovětek. Jestli to dilema nestojí takto:
Když demonstrovali postižení - nic jsem neudělal. To není moje věc. Ať si je tlučou jak chtějí. Ať se s tím poperou sami. Když stávkují školáci - nic jsem neudělal. To není moje věc. Navíc, vždyť ovlivněni telemarketingem "Báby s dědkem" - Mádly s Issovou - si to zvolili sami. Aťsi tedy nesou důsledky své volby. Důchodců se taky nezastanu. To není moje věc. Aťsi je klidně zupáci decimují jak chtějí... Když decimují sociálně slabé, mnohé z nich zahnali svými promyšlenými opatřeními do bídy zupáci a teď je tlučou - nezastanu se jich. Proč taky? To není moje věc...

Žeby o tom byla ta konfrontace svědomí se šikanou?

PS: trochu mi to připomíná sebezpyatování onoho koncetráčnického vězně, který přemítá o tom proč nikomu nepomohl a nyní, když je ve srabu sám, není nikoho kdo by pomohl jemu.
04. 03. 2012 | 08:34

tata napsal(a):

paní KOČKO

nezlobte se NEPOCHOPILA JSTE VY,těžko vysvětlovat ženě ktera tam nebyla,jde oto že autor to popsal jako bežnou věc a zjednoho pohledu.JA SEM třeba nezažil šikanu fizickou,ale bežnou jako zahlasovat se s dekou ešusem,dělat rajony a podobné vojenske lahudky,když sem byl mazak stala se mimořadky naběhli kontrašové a negzistovala šikana,zobaci měli po rozkaze volno ,a pomalu se začala rozkladat moralka,prostě k vojně určity dril patří,ma myt hranice,to co popisuje autor ale bylo vyjimečně,vojna s hlediska chovaní určité zodpovědnosti ,soužití s kolektivem měla smysl,jenže tak jak to autor popsal a spojil tak to je jen jeden cil překroutit
04. 03. 2012 | 09:20

Čochtan napsal(a):

Jedno nechápu. Že ti mazáci přežili vojnu ? Na vojně je tolik nebezpečných situací, může náklaďák couvnout a rozmačkat chlapa, mazák se může ožrat a spadnout ze schodů, při ostrých střelbách může kulka zabloudit, když Pánbůh dopustí, i motyka spustí, spousta možností, jak se zbavit hajzla.
Myslím, že kdyby měl jeden z nich smrtelný úraz, že by to těm druhým došlo a dostali by strach.
Na Tankovém praporu se mi nejvíc líbila scénka na konci. Jak zakrývali žumpu. V knížce pak hovnocuc vcucnul malinkatou důstojnickou holínku.
P.S.
Podporučík je už důstojnická hodnost, že ? Jak se mohl někdo s vysokoškolským vzděláním stát komunistickým důstojníkem ? Takhle hluboko klesnout. ! Autore, vyjadřete se k tomu !
04. 03. 2012 | 09:30

stejskal napsal(a):

A nejhorší bylo, že ti "mladí" šikanovaní (samozřejmě ne všichni) se těšili na to, až budou mít první ro za sebouk, budou z nich mazáci a budou moci zase šikanovat ty mladší, "zobáky". Tenhle "systém" těšení se to celé držel při životě. A vojáci z povolání (opět jistě ne všichni) měli většinou jen starost, aby se to celé neprovalilo.

Ale musím objektivně říct, že u průzkumného praporu v Tachově (přeci jen se tam asi nedostal každý) to tak hrozné nebylo (pokud vím, žádné fyzické násilí, běžné vedle u tankistů či pěšáků se kromě "povyšování" nekonalo. Bufet, sahara, drobné služby, ponižování ale bylo naprosto běžné. Ale v jedné četě byli "bažanti", kteří se zapřísáhli, že oni to jako mazáci dělat nebudou. A nedělali.

Patalogické sklony má v sobě celá řada lidí (možná dokonce v nějaké míře všichni, viz Stanfordský experiment). Záleží mimo jiné na okolnostech a prostředí, zda jim dá průchod.

Hezký den všem.

Libor Stejskal
04. 03. 2012 | 09:42

stejskal napsal(a):

Pane Čochtane,

každý, kdo absolvoval při vysoké škole povinnou vojenskou katedru, nastupoval na vojnu s poddůstojnickou hodností a většina byla během toho roku povýšena na podporučíka (a při odchodu do civilu na poručíka). Měl jsme kliku (a nebo taky ne, jak se to vezme, důstojnická hodnost měla své velké výhody, třeba jste mohl kdykoliv po službě odejít z kasáren), že mě neměli rádu, takže jsem "absolvoval" celou tu nesmyslnou záležitost jako četař (na toho poručíka jsem to "dotáhl" až v civilu, systémem automatického povyšování za to, že jsem se dožil ;-)

Libor Stejskal
04. 03. 2012 | 09:46

Petr Havelka napsal(a):

Pane Stejskale,

také jsem se těšil až budu mít první rok za sebou. S jediným rozdílem, nevracel jsem, nešikanoval, nechtěl jsem aby mi zobáci pucovali kanady, dělali bufet, převlíkali spacák ... To všechno jsme my noví mazáci udělali po vzájemné dohodě se zobáky, chtěli jsme aby mladí dělali jedinou věc, rajony. Těch jsem si první rok užil a měl jsem tzv "vybráno" dopředu.

Víte, stala se zajímavá věc. Ti tzv zobáci si toho našeho "činu" vážili, viděli totiž, jak to funguje na jiných rotách a také viděli co museli dělat tzv půlročáci. A tak se mi stávalo, že jsem měl vypucované kanady aniž bych chtěl, šel jsem na vycházku a po návratu jsem měl ve skříňce "bufet" aniž bych chtěl. Pak už jsem chodil na vycházky i s "mladejma".

Je to totiž o lidech.
04. 03. 2012 | 10:01

Čochtan napsal(a):

Nejkvalitnější armáda je IDF. Já v ní nesloužil, :-)), ale odborníky je uznávána jako nejvýkonnější a nejkvalitnější. Rovněž vztahy mezi mužstvem a důstojníky jsou úplně něco jiného než všude jinde.
Bundeswehr je taky velice slušná armáda. Ani tehdy v 70.tých letech tam nebyla šikana. Většina vyšších důstojníků zažila ještě válku a tak to byli profíci non plus ultra. Bohužel už byli na odchodu do penze.
04. 03. 2012 | 10:01

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Janovice do 1968 a po je rozdíl. V 70. a 80. letech tam vládl režim srovnatelný s ruskými kasárnami.

Jinak zdravím.
04. 03. 2012 | 10:05

Čochtan napsal(a):

Pane Stejskale,
v tom je ta zrůdnost komunistického systému. Za malé výhody jako odchod po službě se i slušní lidé nechali zkorumpovat a morálně zkurvit. Stali se součástí systému. Kolečkem v soukolí. Proto taky se komoušům po "sametu" nic nestalo. Většina národa se jimi nechala zkurvit. Za malé výhody.
Stejné jako za Hitlera v Německu.
04. 03. 2012 | 10:09

Petr Havelka napsal(a):

Pane Brome,

taky mne to občas zaráží, když si člověk povídá se staršíma chlapama tak ti něco takového jako já (86 -88) neznají.

Zřejmě v roce 68 došlo k nějakému "zlomu" a postupně se objevilo tohle. Je možné, že to bylo díky čistkám v armádě po roce 68? Odešli ti lepší důstojníci.
04. 03. 2012 | 10:10

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Havelko. Je.

Ale řekl bych, že to, co jste zažil Vy, nebylo až tak úplně časté. Tedy aspoň podle mé zkušenosti a vyprávění známých a kamarádů.

Hezký den.

Libor Stejskal
04. 03. 2012 | 10:11

Kousal napsal(a):

Pár poznámek
. v armádě bohužel šikana existuje, nezávisle na zemi a zřízení
- její oběti jsou většinou slabí rozmazlenci, původci naopak lidé s nevalnou inteligencí
- vadí proč si autor teď vzpomněl jak bylo na vojně před 30 lety, ale co se děje teď okomentovat neumí. Dobře placený záměr, hurá antikomunistů nebo osobní tupost ????
- proč šikana dnes tak stoupá,????? dříve na vojně, dnes i na základních školách a před pár měsíci dokonce řešen případ z mateřské školky
--- To že si Lubas napíše do životopisu novinář je vzhledem k předvedeným výkonem tak hanebné, až k blití
04. 03. 2012 | 10:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Tohle je ošidnost internetu. Panu procházkovi už je dnes přes 80. a tak předal řízení firmy dalším členům rodiny - dcerám a vnučkám. Proto není shoda jmen. On už tam jen zajde na pár hodin skouknout základní směr.

Pan Procházka je odchován Baˇtou a starým světem před rokem 1948. Pro toho je ještě normální, aby státu platil daně a lidem mzdy. Nabídku máte základní mzdu, pak už je to na Vás. Navíc, klidně může dát vyšší základní mzdu, ale kolik pak budou stát dveře? A když se neprodá, přijde propouštění. Ale jen pro dokreslení - uvnitř firmy existuje něco jako banka, kde si zaměstnanec může vzít hodně výhodný úvěr (narozdíl od bank).

Stejně tak u farmy se nenechte zmást. Po restituci v 80. letech, kdy dostali zpět trosku místo bývalého statku se firma postupně rozvíjela a měnila formy. A opět tu máme starého pána ze starých dob, pro kterého je normální to, co pro druhého.

Podobné příklady najdete v řadě rodinných firem. Tam se práce skutečně dává a majitelům přijde normální, že zaměstnanec je něco víc než zdroj zisku.
04. 03. 2012 | 10:18

donal napsal(a):

pane stejskale

hahaha dobře jsem se pobavil system automatického povyšování to mluví samo za sebe k čemu to je uplně k ničemu mate poručíka a jste schopen velet četě ,řídit palebný sektor,ovládat různe typy zbraní,rozhodovat o postupu, utoku, stahování , rozeznat co po vás střílí rozhodnout jak to nejefektivněji zlikvidovat vono totiž na tom všem a spoustě dalších závisí životy lidí se kterýma tam jdete mohu říct že neovládate ani jenno z toho jste jen civil a vo tom to je systém byl k ničemu většina gumaku to měla totalně naháku jen vzit plat a nemakat

k článku co autor zamýšlí je zvejné z konce jeho článku to přirovnání k dnešnímu systému ale bohužel tento článek ve mě oživuje vzpomínky proto píšu jak píšu
04. 03. 2012 | 10:18

Zdeněk Brom napsal(a):

Petr Havelka:

Viděl bych to stejně.
04. 03. 2012 | 10:20

Občan napsal(a):

To Čochtan (10:01):

Si děláte "kozy", ne?
Stačí číst The Jerusalem Post nebo Haaretz a zjistíte, že se snažíte věřit totálnímu bludu.
Prakticky nemine den, aby se nepsalo o nějakém maléru v IDF.
Šikana, sexuální obtěžování, znásilnění, nedostatek jídla (!!!), nekvalitní jídlo, krysy, švábi a jiná havět v kasárnách a na základnách, nedostatek vody, špína, poslední dobou i problémy s pohonnými hmotami a nekvalitní municí, rasismus (židé nejsou jen bílí).
Obzvlášť pikantní jsou pravidelné výzvy obyvatelstvu, aby do IDF posílalo potravinové balíčky. Taková "Winterhilfe" požidovsku.

A protože stále více "sekulárních" židů odmítá vojenskou službu, nezbylo vládě než začít přemýšlet, jak dostat do IDF ortodoxy. Počáteční pokusy o jejich začlenění do "sekulárních" jednotek skončily totálním fiaskem, protože ta pejzatá sebranka se s abolutně nikým nesnese. Takže jim vymysleli "jednotky pro ortodoxy" - zatím to vypadá na obdobné fiasko, protože pejzatci tráví veškerý čas vymýšlením si dalších a dalších podmínek, za jakých budou ochotni účastnit se výcviku. Takže je nejspíš zase potichu zruší a přitvrdí vůči "sekulárním".
Drúzové nejsou moc spolehliví a je jich málo, Beduíni jim na armádu kašlou, Etiopany "bílí" židé nenávidí a Palestinců se bojí - takže odtud rekruty neseženou. "Sekulárové" se mají na co těšit...
04. 03. 2012 | 10:21

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane donale,

nejsem (mimochodem nikdy jsem žádný důstojnický plat nebral, ale to není důležité). V době, kdy jsem absolvoval povinný vojenský výcvik, jsem si z dával záležet na tom, abych byl jako voják lidové armády naprosto nepoužitelný. Po nikom jsem nechtěl, aby mne povyšoval.

Libor Stejskal
04. 03. 2012 | 10:25

Občan napsal(a):

To Donal:

Ale děte.
Za socíku jsme chodili na pravidelná cvičení (během manželčiny mateřské jsem stihl dvě) - absíci i na šest neděl. A protože jsem byl "lopaťácký" poručík, tak jsem to jednou strávil jako puťák při stavebních úpravách splazů pro pontony po celé republice (1985) a podruhé, asi pro momentální nedostatek jiné pracovní náplně, na různých kursech a jako "dévéťák" na bráně v Horních Počáplech (1987).
V obou případech to však znamenalo jednou 4 a podruhé 6 neděl NEPLACENÉHO "volna" v práci a docela drsný zásah do rodinného rozpočtu. Za těch 6 neděl v r. 1987 jsem dostal "žold" 840.- Kčs. Nebýt přídavků na děti a manželčina mateřského příspěvku (v té době již existoval), tak bychom asi chcípli hlady.

Kažeopádně - poddůstojnictvo a důstojnictvo bylo, podle svého zařazení, pravidelně cvičeno a školeno. Takže bylo trvale bojeschopné. Na pravidelná cvičení se povolávalo až do 45ti let věku.
04. 03. 2012 | 10:35

gaia napsal(a):

vojna není kojná, chápete?
Co v boji se slečinkami.?
04. 03. 2012 | 10:38

Radovan napsal(a):

Pane Lubasi, dnešní otřesnou situaci nemůže nic překonat, ani nájezdy křižáků, pokud ošem sledujete dění v ČR. ODS a její příznivci vytunelovali celou republiku, skoro do puntíku. Vešterý majetek, co patřil nám všem mají ve svých nadutých soukromých kapsách a bohužel také v zahraničí. Potréty z doby před r.1989 tento bordel nemohou obhájit, protože taková hrůza tu nebyla od doby moru a tyfusu. Český národ je moudrý, a než si to tuneláři a ostatní podivně zboahtlí uvědomí, budou balit kufry a dlouho to trvat nebude. Už je to špička ledovce.A kdo to neví, žije na jiné planetě.
Pište více o dnešku, jste stále RETRO, to nikoho nezajímá, je třeba ukazovat na ty co ničí a zničili. dnes naší republiku a nikdy neměli s KSČ nic společného, bohužel často byli disidenti,kteří byli velmi nadstandrtně odměněni majetky a nejvyšsími důchody v ČR. Je zajimavé, že dříve křičeli na obranu lidských práv a teď jim ten marasmus nevadí. Nevím zda tenkrát jim šlo jen o lidská práva. reCAPTACHU, nemazej, bohužel, pravda je pravda. Dík.
04. 03. 2012 | 10:46

důvěra k oslu napsal(a):

dajtě mi lisol, iděm taviť vrabcov ...
04. 03. 2012 | 10:49

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Targus:
Také Vás zdravím ☺.
S Janovicemi jsem zůstal v intermitentním styku i později, naposledy jsem je navštívil před třemi roky. Bývalá kasárna obsazují různé firmy, vznikají tam byty a na vrátnici slouží vrátný. Prošel jsem se po buzerplacu, na ošetřovnu, kde jsem sloužil, jsem se nedostal, je oplocená. K mimořádkám samozřejmě docházelo i za nás, osobně jsem odvážel dva případy demonstratívních pokusů o sebevraždu psychotiků. V každé době je část populace psychicky méně odolná, dnes je však hlučnější než tehdy. Ostatně údaje v článku, ze kterého Lubas vychází, svědčí o tom, že v každé době v armádě šlo o minoritní jevy.
04. 03. 2012 | 10:50

donal napsal(a):

občan

hahaha sam to přiznáváte stavebně upravoval jste splazy,kurzy na učebně a služba na bráně to je bojeschopnost hahhaha kolik jste vystřílel náboju na těch cvičeních jak jste se zlepšil ve střelbě,kolik nových zbranových systému jste se naučil,jaké cvičné utoky jste prodělal,zopakoval jste si jak si přivolat palebnou podporu aniž byste si ji zhodil na hlavu a spoustu dalšího ,přesně jak jsem napsal system byl totalně k hov.u ja byl na vojně a tím pádem bych mel být schopen jako voják a upřímně říkam že z vojenského řemesla neumím zhola nic nechat mě nekdo vystřelit z minometu tak si tu minu střelím akorat tak sam na sebe a to ještě v tom případě že bych poznal minomet který jsem v životě nevidel

když tady operujete se specializací sám dobře víte že zbrane před 20 lety a dnes jsou uplně jiné neříkam že naše armáda má přímo drony jak USA ale dnes je to uplně o nečem jiném než před 20-30 lety dneska by mel mit velitel v poli nootbuk a satelitní snímky a být schopen rozenat co na tech snímcích je a naučte se to za 6 týdnu pak to 10 let nevidíte a jdete na druhé cvičení a systém je zas už jiný
04. 03. 2012 | 10:52

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zdeněk Brom:
Také zdravím.
Podle mých informací se mýlíte, v 80. létech se jenom více kecalo.
04. 03. 2012 | 10:53

Brumel napsal(a):

Nechápu co je cílem článku
- kritizovat socialismus / proč po 22 letech pořád dokola ????
- kritizovat šikanu - tak proč se nezaobírá šikanou dnešní ale tou před 40 lety- mimo jiné řešíme proč se posunula v brutální podobě i do základních škol, to autor nechce komentovat, když už je novinář????
- autor se cítí že byl prase. Smutné, já prase nebyl, zaplaťpánbůh
--- autor píše že je novinář a spisovatel - to už to snad o sobě může napsat i pepek Vyskoč. Takovém novináře opravdu živí tak hezky zprivatizovaná Mladá Fronta????

Celkově- u čtenáře asi pocit zmatenosti a hnusu
04. 03. 2012 | 10:53

donal napsal(a):

Radovan
právě proto je jedinou nadějí volit komunisty kteří tu lůzu zlodějskou zavřou a zabaví jim majetky
04. 03. 2012 | 10:57

Zdeněk Brom napsal(a):

donal:

A komunisty ze které strany myslíte?
04. 03. 2012 | 11:04

donal napsal(a):

Zdeněk Brom

ty co maj v názvu strany komunisté

ja už nikoho z těch ostatních zlodějských stran které mají jiné nazvy a spoustu komoušu v sobě volit nehodlám
04. 03. 2012 | 11:08

Almo G™ napsal(a):

Vlk: Když vás tu vidím... Ten blog k únoru 48 byl dost dobrý - poctivý.

kočka + Béda: super

tata: "těžko vysvětlovat ženě ktera tam nebyla,jde oto že autor to popsal jako bežnou věc a zjednoho pohledu"

Ale autor přece nic neříká o situaci jinde a jindy. Nedělá si ani nárok na historicky objektivní zhodnocení u vojenských útvarů před r. 89. Prostě jen popisuje svůj jednotlivý pohled a své zkušenosti a říká, že mu současná společenská atmosféra tehdejší (subjektivně prožívanou) atmosféru v mnohém připomíná. Nemůžete vyloučit nic z toho, o čem píše, ani že to vnímal jako ednu velkou hrůzu. Můžete jen doplnit jinou zkušenost, ale nemá to žádný smysl, protože v popisu soc. vojenství není podstata blogu. Když tady jiný diskutér Z.Brom neustále šíří lži, jak drastický byl socialismus 80.let a přirovnává ho k "nacionálnímu socialismu", pak má smysl mu oponovat (i když diskusi vždy rychle rozmělní). On prostě lže. Ale v tomto blogu autor nepopisuje objektivní stav, nýbrž jak ho sám subjektivně prožíval.

A pointa je v tom, že něco podobného zažívá i dnes, ne v tom, že to tak tehdy zažívali všichni vždy a všude.
04. 03. 2012 | 11:08

Pravák napsal(a):

Lubasi, nechci tě poučovat ale ten titulek::: Co myslíš že vyroste z prasete?? A skoro bych řekl že se to u tebe splnilo
04. 03. 2012 | 11:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Vzhledem k tomu, že to bylo místo mé možné absolventské destinace právě v 80. letech, tak jsem zajímal podrobně. Děs a běs.

Možná to ale na oštřovně nebo ve skladu mohlo být jiné. Tam bych ale těžko narukoval.
04. 03. 2012 | 11:12

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™:

Cituji:"Když tady jiný diskutér Z.Brom neustále šíří lži, jak drastický byl socialismus 80.let a přirovnává ho k "nacionálnímu socialismu", pak má smysl mu oponovat (i když diskusi vždy rychle rozmělní). On prostě lže."

Pokud tu někdo lže, pak jste to Vy. Nic takového jsem nenapsal. Ocitujte tady přesně ten text, aby bylo možno porovnat vaše manipulace s realitou.
04. 03. 2012 | 11:16

Almo G™ napsal(a):

Něco pro pana Broma: "4.3.2012
Britská policie léta poskytovala firmám seznamy "nežádoucích osob" . Firmy je pak vyhodily ze zaměstnání
Britská policie či britské tajné služby léta poskytovaly velkým britským stavebním podnikům seznamy osob, které byly považovány za "podvratné" a bylo nežádoucí je zaměstnávat. V důsledku toho byly tisíce osob během posledních třiceti let v Británii z politických důvodů trvale ve stavu nezaměstnanosti..."

atd. Viz
http://www.blisty.cz/art/62540.html
04. 03. 2012 | 11:17

Zdeněk Brom napsal(a):

donal:

A nevadí Vám, že i komunista Dolejš má za sebou nepříjemnou korupční aféru?

Mně přijdou zkorumpové všechny partaje.
04. 03. 2012 | 11:18

Občan napsal(a):

To Donal:

Nebojové jednotky jsou součástí každé armády, pokud jste to dodnes nevěděl :o)))
Ať už jde o zdravotníky, týlové zabezpečení, nebo o stavební prapory. Mají na starost logistické zajištění funkceschopnosti armády. KAŽDÉ armády na světě.
Ale nebojte, bojový výcvik mám také. A navíc VÍM, že mám i ve svém věku mnohem lepší kondičku než kdekterý 20tiletý machýrek, který celý život buď dřepí u compu nebo v autě.

Milej zlatej - VŠECHNO, co potřebuje baterky nebo jiné elektrické napájení, je vojákovi na frontě úplně k h...ničemu. To hbitě zjistili američtí troubové v Afghánu i jinde. Noťas, satelitní telefon a další vymyšlenosti jsou neskutečná zátěž navíc a fugnují jen pokud pro to mají podmínky. Nakonec tak stejně přijde ke slovu obyčejná kvalitní mapa (nejlepší je na hedvábí, ta je skoro nezničitelná), tabletky na čištění vody, tužka, notýsek, sušené žrádlo, baterka na setrvačník a vysílačka na kliku. A KVALITNÍ týlové zabezpečení.
Pouštní, pralesní a horští braši po celém světě to dobře vědí. Proto také všechny dnešní "sofistikované" armády dostávají všude, kam vlezou, na frak. A proto se uchylují ke ZBABĚLÉMU plošnému bombardování a jinému VRAŽDĚNÍ na dálku.

Je to vlastně totéž jako "finanční trhy" - o tom taky Lubasův blog původně je. O systému, který šikanuje obrovské masy lidí, již jej v podstatě vůbec nepotřebují, a proti němuž je těžké se bránit.
04. 03. 2012 | 11:18

clausewitz napsal(a):

lulu z honolulu
Je dobré klást otázky, ale ještě lepší je si nejdřív nějaká fakta zjistit. Ty hodnosti o kterých mluvíte byly pro absolventa vysoké školy naprosto přiměřené, svobodník znamenal určitou degradaci. Obvykle mívali četař-absolvent. Při odchodu do zálohy většinou dostávali nejnižší důstojnickou hodnost, aby v případě, že nás vy, imperialisti, napadnete, mohli velet jednotce, už nevím jaké.
Být četař absolvent neznamenalo, že si vámi každý blbec nevytře řiť.
04. 03. 2012 | 11:20

SuP napsal(a):

Občan -
Když tu tak po vás čtu ty názory, už se nedivím, že vás odevšud vyhodí a vám nezbývá, než být zaměstnán ve státní správě. Není náhodou odborář Zavadil váš bráchanec?
04. 03. 2012 | 11:22

bella ciao napsal(a):

Almo G v 11:13
Ale nedomníváte se, že u nás je tomu nějak jinak, nebo ano?
04. 03. 2012 | 11:23

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™:

Chtěl jsem po Vás jiný důkaz.

To, co píšete je klidně možné a nehodlám to popírat, akorát pak nechápu, proč se emigrovala z východu na západ a ne naopak. Ale to je drobnost.
04. 03. 2012 | 11:25

tata napsal(a):

almo G

NETVRDÍM ŽE TO ŠPATNĚ NECHAPU,ALE NA MĚ TEN ČLANEK NEPUSOBIL JAK TO ROZEBIRATE,pravě naopak vemě vyvolal dojem jak ta vojna byla hrozna a stoho chovaní ted,jak to ma na svědomí socialismus,nemužu si pomoc ani po několikatem přečtení sem nenabil jineho dojmu než takové štetinovské plivaní,ovšem chyba muže byt ve mě.......nezlobte se toto je sobecnovaní že to bylo běžne nikoliv že to byla vyjimka respektive ne běžné
.
................Ale není. Ti, kteří ponižovali druhé způsobem, hodným koncentračních táborů, žijí v pětačtyřiceti, padesáti letech své současné životy. Vychovali a vychovávají své děti, případně vnuky a vnučky. Stejně jako ti, kteří útrpně snášeli ta strašná zvěrstva. I ti, kteří jen bezmocně přihlíželi a maximálně se snažili o to, aby mučení zobáci po ranách do hlav a na solar plexus neumřeli.
Všichni si z té hnusné doby neseme prašivá břemena viny (takové mikroSrebrenice, to se docela hodí) a kusy z nich nakládáme na lidi kolem sebe. Poněvadž nikdo z nás přece není ostrov sám pro sebe.
.
ja si žadnou vinu nenesu,na vojně sem se jak prase nechoval,celí život sem se choval že se nemám zaco stidět,jestli pan LUBAS ŽIL JAK PRASE TAK at mi dotoho netahé jestli vy cejtito to samé prosím je to uražka plno poctivych,nemužu si pomoc,jasně tímto odstavcem to zobecnuje
04. 03. 2012 | 11:27

Almo G™ napsal(a):

bella ciao: Ne. To jen Z.Brom (viz výše) se domnívá, že:

"To je ten zásadní rozdíl. V Janovicích jste v 70. letech nemohl nic. Teď s tím můžete něco dělat.
03. 03. 2012 | 19:31"
04. 03. 2012 | 11:27

donal napsal(a):

Zdeněk Brom

jo vadí ale to je jeden z fleku jsme schopni najit 10,20 lidí v tech druhých stranach zkrátka nevolit je zahodit hlas a tim podpořit tu zlodějskou luzu volit nejakou novou stranu to už tu bylo -vv takže kdo jedině komunisté

občan
jo a v noci jit spát protože nemáte zařízení na noční vidění už vidím jak to neřítele zajíma že vy v noci nebojujete
04. 03. 2012 | 11:28

Almo G™ napsal(a):

tata: Aha, už rozumím. Původně jsem to bral tak, že myslí "my všichni, kterých se to týká = kteří jsme tomu systému podlehli", ale chápu, že to může být vnímáno i jinak.

Na druhou stranu, tohle je asi pochopitelné, že ten kdo něco vnímá jako své selhání, to vnímá tak, že selhali všichni. Ono "my všichni" se tady ostatně objevuje v každém druhém blogu, proto mě to už nijak nevzrušilo.
04. 03. 2012 | 11:31

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™ 04. 03. 2012 | 11:27:

A na tom stále trvám.

Teˇd můžete odejít ze země a najít si práci úplně jinde, založit si vlastní firmu nebo dílnu atd. To v Janovicích jaksi nešlo.
04. 03. 2012 | 11:39

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane tato,

a jsme zase tam, kde jsme byli :-) Na vás ten článek nějak působí, na jiné úplně jinak (co člověk, to názor). A místo abychom se snažili jeden druhého pochopit, tak si zde většina lidí jde po krku (nemalá část jde po krku autorovi) a snaží se jeden druhému dokázat, jaký je "blbec" či manipulátor. Hezká ukázka střetávání těch subjektivních pohledů a zkušeností resp. stylu, jakým se to v této společnosti převážně děje (a jak jsme se o tom včera bavili pod jiným blogem). To není na Vás, ale snažím se o tom uvažovat šířeji.

Umíme si jít po krku. V tom jsme jedni z nejlepších. Ale hledat synergie, naslouchat, snažit se porozumět, přemýšlet o zkušenostech jiných nám moc nejde :-) (tedy někomu více, jinému méně, abych nepaušalizoval).

Libor Stejskal

P.S. Stále častěji si říkám, že je s podivem, že sem ještě nějací autoři píší. Takové množství špíny, co se na ně vždy anonymně vyleje, je neuvěřilné. A nic na tom nemění fakt, že to jsou pořád stále stejní lidé, pár desítek, kteří jinak komunikovat neumějí, a většina spíš už jen čte a do debat se nezapojuje. Prostě s tím nechce mít nic společného. Byť si myslím, že vyklízet pole není dobré, asi se nelze nikomu divit, když to udělá. Prostor pro skutečnou výměnu názorů (ne napadání se, dokazování si vlastních pravd) je bohužel pohříchu malý. Je malý, protože nejme s to jej zvětšovat (tedy tato společnost, všichni, kdo do veřejného prostoru vstupujeme. A nakonec se to týká i soukromých debat, řekl bych).
04. 03. 2012 | 11:39

Zdeněk Brom napsal(a):

donal:

No iluze Vám brát nebudu.
04. 03. 2012 | 11:40

Almo G™ napsal(a):

Z.Brom napsal: "Teˇd můžete odejít ze země a najít si práci úplně jinde, založit si vlastní firmu nebo dílnu atd. To v Janovicích jaksi nešlo.
04. 03. 2012 | 11:39"

a tím jen potvrdil, že ten článek nečetl.
04. 03. 2012 | 11:42

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™:

Už výše jsem Vám napsal, že to přirovnání je špatné. Janovice x současnost, to nejde.
04. 03. 2012 | 11:45

SuP napsal(a):

občane -
Taky jsem byl na jednom ze cvičení v Počaplech. Neučili mě tam házet pontony do vody a stavět z nich most. Byl to jediný útvar, kde jsem dostal za trest "domácí vězení" - 5 dnů. Źold byl 480,-, plat 2160,- a to "neplacené volno" bylo refundováno. Rodina netrpěla, protože jste se nestravoval doma a nikam nejezdil. Přeháníte jako vždycky.
Jo to když jsem dostal domácí vězení, musel jsem trávit dobu po rozkaze doma. Co mě stálo to denní dojíždění do Prahy, nechci ani vzpomenout. A to stál benzím jen 5,-Kčs/litr. 1978.
04. 03. 2012 | 11:45

bella ciao napsal(a):

Pan Lubas velmi odvážně a poctivě odhaluje, jaký pocit sebezhnusení v člověku vyvolávalo podílet se na tom, byť pasívně.
Být jeden z těch 98,8% spořádaných občanů, volících kandidáty NF, aby se neoctl na nějaké listině.
Obrátit se zády, když orgáni perlustrují nějaké mladíky s dlouhými vlasy.
Usmívat se na hovada z PS VB a donašeče, kteří nebyli líní vyběhnout z domu a zjišťovat, co že si to tu fotí.
Totalita je milión drobných svinstev a plivanců do tváře.
Vůbec to nemusí být ta upřímná pěst do zubů.
Dnešní totalita je drobátko jiná.
04. 03. 2012 | 11:48

Almo G™ napsal(a):

bella ciao 04. 03. 2012 | 11:48

Pěkně vystihnuto.
04. 03. 2012 | 11:51

Občan napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
"Almo G™ 04. 03. 2012 | 11:27:
A na tom stále trvám.
Teˇd můžete odejít ze země a najít si práci úplně jinde, založit si vlastní firmu nebo dílnu atd. To v Janovicích jaksi nešlo.
04. 03. 2012 | 11:39"

Hm, "můžete" - POKUD...
Pokud je Vám méně než třicet a jste ochoten jinde fungovat jako bezprávný gastarbeiter,
nebo pokud tam přicházíte jako investor schopný zaměstnat TAMNÍ nezaměstnané.
V ojedinělých případech Vás přijmou, jestliže jste megagigaspecializovaný specialista, z domácích zdrojů momentálně nedostupný,
nebo zkušený lékař ochotný pracovat za plat pomocné ošetřovatelky.

Jinak jste ilegál a s jako takovým s Vámi bude v případě odlovení naloženo. Pokud se do země vůbec dostanete.

Ekonomická železná opona funguje úplně stejně spolehlivě jako ta drátěná. Jen je trošku sofistikovanější. Ale umřít nebo se dostat do basy se při jejím překonávání dá stejně dobře, jako při překonávání té drátěné.

Ad Janovice - samozřejmě, že to šlo. Holt člověk musel překonat odpor k "načálstvu" a vzít to přes partaj. Pak nastal takovej fofr, že i původně suchá polehlá tráva strachy zezelenala a stála v pozoru. Ale když holt byl někdo "zásadovej", tak to se pak mohlo šikaně i dařit.

V životě prostě vždycky je něco za něco.
Já byl taky před 15ti lety "zásadovej" a neukradl jsem si kus ze šikovného a v podstatě "volného" půlmiliardového majetku. Dodnes se za to fackuju, kudy chodím, protože si jej rozebrali jiní s jinými zásadami.
04. 03. 2012 | 11:55

kokoshka napsal(a):

Stejskal:
To mate celkem recht,kdo jiny by to mel vedet lip nez Vy,vsak svadet vsechno na ubohe pomatene duše je profanace,sledujte take kvalitu blogu,kdyz vetsina autoru pise takove hovadiny ze na nej jinak reahovat ani nejde.
04. 03. 2012 | 11:56

stejskal napsal(a):

Hezký den, pane kokoshko.

Klasifikoval jste úvahy jiných zcela neomylně ;-) Já si zase myslím, že celá řada zdejších blogů (včetně tohoto) poskytuje řadu zajímavých námětů k přemýšlení (a zcela jistě nejsem sám, viz i tato debata).

Ale pokud bych ten dojem neměl, v žádném případě bych sem nechodil. Neviděl bych pro to důvod. Přišlo by mi to jako ztráta času.

Libor Stejskal

P.S. Mimochodem nic na nikoho nesvádím, jen dávám k úvaze, zda nestojí za to o něčem přemýšlet. Tedy kromě toho, co dělá druhý blbě.
04. 03. 2012 | 12:06

žena napsal(a):

Tak to je opravdu blog pro muže... k tomu co napsal pan Lubas - je to odvaha přiznat tyhle věci a říct je nahlas. Opravdu.
Co mě zaujalo jsou příspěvky v diskusi, které vyznívají ve smyslu - kdo, chtěl a nebyl srab,neměl problém - řečeno jinak - kdo dostával, mohl si za to v podstatě sám. Tím se pisatel jaksi zbavuje své spoluodpovědnosti za to,co se dělo, snižuje jeho pocit viny. Je to obrana proti tomu cítit se vinen. Stejně jako znásilněná si za to může sama, bitá/ý si za to může sám,atp.
Je nepříjemné slyšet něco takového,jako napsal Lubas,že? Tak z něj šmahem udělám poseroutku a blbečka,abych se sám necítil jako hajzl (s prominutím)
Všichni ti, kteří jsou schopni uznat,že to bylo svinstvo,mají mou podporu.
Jsem šťastná,že mí synové nemusí na vojnu. Pomáhat při povodních můžou tak jako tak.
04. 03. 2012 | 12:20

SuP napsal(a):

Ve světle vzpomínek pana Lubase na vojnu si většina z nás, kdo jsme ji taky absolvovali, vybaví většinou to lepší. A málo toho taky nebylo, i když to se samotnou vojnou moc společného nemělo.
Myslím, že podobně budeme za pár let vzpomínat na tuhle dobu, která je plná stejně tak pozitivních zážitků, přestože obsahuje i ty špatné. A nad budoucí současností se budou rozčilovat naše "mláďata", kterých se to zrovna bude bezprostředně týkat.
Nicméně porovnávat soudobé hospodářské excesy (tedy zlodějny) s tvrdou vojenskou šikanou je přehnané. Různé protispolečenské jevy kvetou různou formou v různých vrstvách obyvatelstva. Člověk by se neměl přestat snažit cizelovat společenské jevy nimimálně v té své skupině. Litovat toho, že jsem kdysi udělal něco správně, je vrchol zoufalství. Většinou se v takových případech ukazuje, že nešlo o to, udělat něco "správně", ale o nezdařený pokus udělat něco "jako ostatní", kterým to prošlo.
04. 03. 2012 | 12:22

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Stačí na sobě zapracovat, získat kvalifikaci a máte dveře otevřené. Schopný elektrikář, který si na učˇnáku udělá zdarma různé certikace má svět u nohou - reálná zkušenost.

Pak jsou tu ty další možnosti - sám vybudovat firmu nebo živnost.

Přes partaj - jak kdy.
04. 03. 2012 | 12:26

Jemnický napsal(a):

Autor
Byli jste prasata a co z vás je teď, to nevím.
Šikaně se stačilo postavit, sloužil jsem počátkem osmdesátých let, zrovna ten rok na podzim šoupli Brežněva do díry.
Když jsem hned na počátku byl svědkem drsné šikany nováčků, nedělal jsem, že nic nevidím, jako absolvent jsem využil hodnosti desátníka a seřval tři největší grázly. Byl to vabank, mohli mě utlouct, ale dostali strach a později pár měsíců před civilem dostali 2 roky za odběry krve (rána do nosu a krev se chytala do ešusů).
Najednou ti kulturisti byli malí jako panáčci. Není pravda, že proti šikaně nešlo nic dělat. Velitelé na brigádách a divizích to rozhodně nepodporovali. Muselo se jít ale přes stranu, najít někoho, kdo měl dobře postavené rodiče, mít kontakt nahoru a pak to spustit. Kradlo se v kuchyni, bylo potřeba na to poukázat a nazvat to chováním nehodným důstojníka československé lidové armády. A ono to šlo. Stejně tak lze se postavit současnému panstvu, ale nesmíte na to být sám.
Ale hlavně nesmíte být připosraným, abyste nemusel zase po dvaceti letech psát podobný blog o tom, jak jste s vlky vyl.


Jemnický
04. 03. 2012 | 12:26

tata napsal(a):

pane STEJSKAL

OVŠEM VŽDY JE TO UHEL POHLEDU,ale pochopit se musí snažit obě strany,to znamená i autor a ten obzvlašt,když nechce splodit jednostranou propagandu,konkretně tento članek ma pravě tu vlastnost kterou ja zrovna nemusím,piše tak že určité pasaže muže pusobit jak to chapat jinak jen jeho zažitek,jen jeho skušenost,jen o časti,to ale naprosto popira mym citovanym odstavcem,proto sem napsal co jsem napsal zcela opravněně,kdyby to byla ta možnost aby reagoval,tak by mi třeba vysvětlil jak to myslel......takže vtomto nemohu uznat,co pišete mě....snaha domluvit musí myt spětnou vazbu když zde nema tak autor by to musel lepe specifikovat,vtom jste uvedl podle mě špatny přiklad.

SNAHA VŽDY MUSÍ BYT Z OBOU STRAN.jestli to není možné zakonitě muže dojít k nedorozumnění,CHAPU ŽE VTOMTO MI DVA se nemužem schodnout.....vaš nazor a pohled je v jeho dimenzi což si dovolím podoknout s našich debat a vašeho vnimaní MAŠINU,PŘESNĚ I ZDE vtomto autor podsouva tu myšlenku jednobarevne prezentace,což jinak nejde vysvětlit jeho aplikaci toho odstavce,nejsem zastancem minuleho ale celkem mi nadzvedavá tato prezentace,a hlavně ja sem žil poctivě i v minulem režimu,asi jako plno starších ma problem s omluvou němcum prezentovanou na zakladě opravdu i zločinum po valce,myšleno omluvu NĚMCUM TO ANO ALE BEZ souvislosti,to same prezentovat to minulé takovymto blogem,a jestli autor nereaguje bohužel nemohu souhlasit to co jste mi napsal,pak i když nesouhlasím s ostrími reakcemi musí potomto napsaném snima počitat,vtom zase ja vidím vaši jednostrané zhodnocení.
04. 03. 2012 | 12:29

tata napsal(a):

pane ZDENEK BROM

BYLO BY TO NA DLOUHOU DEBATU,přiliš to zjednodušujete mě jako dlouholetemu monterovy pohybujicí se porevoluci 14 let po evropě,zni jakože moc neznate podstatu věci,nezlobte se je to jen polopravda,najzavažnější je bariera řeči,což pravě pro ty stařší je neřešitelné skorem,tudíž ste vehnan do rukou často podvodniku,rodiné zazemí a mnoho dalších faktoru,ale hlavně to není debata sem,tentokrat ste použil zavaděcí argument,to same podnikat opravdu nemuže každej,pominme určity předpoklad vzdělaní ,ale i napad ,zakladní kapital,a další faktory opět manipulujete s argumentem.....a srovnavate nesrovnatelné.
04. 03. 2012 | 12:39

Občan napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
"Občan:
Stačí na sobě zapracovat, získat kvalifikaci a máte dveře otevřené. Schopný elektrikář, který si na učˇnáku udělá zdarma různé certikace má svět u nohou - reálná zkušenost.
Pak jsou tu ty další možnosti - sám vybudovat firmu nebo živnost.
Přes partaj - jak kdy. 04. 03. 2012 | 12:26"

Brožurkové fráze.
U jakékoli poptávky po KVALIFIKVANÝCH zaměstnancích je ze západní Evropy VŽDY jasně specifikováno, že uchazeči NESMÍ být víc než 30 let. Pokud má pracovat jako běžný zaměstnanec.
Jedinou vyjímkou jsou lékaři a někteří specialisté.
Pokud má zájem přijít jako investor, je PŘEDEM jasně specifikováno KOLIK MUSÍ investovat.
Obojí je moje osobní zkušenost.

Přes partaj to šlo VŽDY - a bylo to jen o tom, že mnozí si "nechtěli zadat". Také to šlo přes známé - skoro stejně spolehlivě jako přes partaj.
04. 03. 2012 | 12:39

Emissary napsal(a):

Ne nutně, pane autore,

tam na té vojně jsem byl také rok, šikana šla většinou časově mimo mě, protože jsem „plnil jiné úkoly“ – zašíval jsem se ve skladě TAM. Velitel roty byl jak říkáte guma a jeho výkonný praporčík zobák jak by smet, oba měli šikanu snad v krvi. Bohužel i ti špagáti, velitele čet, jak popisujete jen nezaujatě přihlíželi. Mezi tzv. „zobáky“ byl jeden kluk, syn evangelického faráře, zřejmě protože měl takový původ, byl šikanován snad všemi, a to příšerným způsobem, soustavně každý den. Já jsem viděl jen takové ty projevy, jež by se daly považovat za součást výcviku, kázně. Jednou právě takové to prase, výkonný praporčík, toho kluka strašným způsobem psychicky šikanoval způsobem pod lidskou důstojnost. Možná si myslel, že jsou sami, možná nevěděl, že jsem vedle a všechno slyším a bylo mu to jedno. Dost důrazně jsem zařval, ˇať toho okamžitě nechá. Nechal, žádná lopatka do hlavy z toho nebyla, ale skoro celý rok se mi mstil, vymetal se mnou každou službu a myslel si, že to tak bude pořád. Prostě jsem odmítl splnit rozkaz velitele pluku, a pak šel k němu na kobereček. :)
Asi jsem měl štěstí, protože den poté se výsledek šikany dostavil v plné parádě, zlomena noha, jak píšete, se ututlat nedala a ono to došlo i veliteli pluku. Když zpětně o tom přemýšlím, možná jsem mohl udělat i víc, ale nemyslím si, že bych si svědomí nějak extra pošpinil. Toho kluka po čtrnácti dnech od popsané události propustili do civilu. Byl tam necelé tři měsíce, ale myslím, že jemu to peklo trvalo podle jeho času věčnost.

Jinak místní socialisté štěkají, samozřejmě. Z ideologických důvodů nemohou připustit, že ten jejich vysněný režim mohl takovéto věci produkovat. A aby ve jménu ideologie obhájili své zvrácené pohledy a omluvili zrůdnost režimu, budou srovnávat s americkou či britskou armádou, což srovnatelné absolutně není. Oni za to ale nemohou, podívají se v TV na nějaký film a hodnotí jej ze svého pohledu na svět, pak logicky veškeré učiněné závěry jsou nesprávné. A těm americkým vojákům, jež prodělali náročný výcvik nesahají charakterově ani po kotníky. Samozřejmě výjimky se vždy nějaké najdou. Na základě nich ovšem nelze odsuzovat celou americkou armádu.
04. 03. 2012 | 12:42

tojejedno napsal(a):

Myslím, že hlavní je otázka: Jak to, že 2,3 hajzlové ovládají zbytek lidí? Jak to, že mohou? A obecně - jak to,že úzká skupinka lidí může beztrestně páchat zvěrstva a sviňárny a ta naše většina na to jen hledí? Jsme moc slušní? Jsme moc lhostejní? Nebo co tedy? Líní?
Podle mě tam je důležitý ten obraz,který vznikne - ten falešný obraz,dojem,že jsou beztrestní,že ačkoliv bych něco udělal, nic by se nezměnilo a hlavně to,že si to myslím jen já sám,nikdo jiný.Nebo že je nás jen hrstka. Že je nás jen hrstka,co si myslíme,že svět okolo nás ještě lze změnit k lepšímu. Že morálka nám není tak úplně u zadku,jak si spousta lidí tady myslí.
Tenhle kostlivec ve skříni pana Lubase má docela přesah :-)
04. 03. 2012 | 12:42

Kryštof napsal(a):

Re - "ALMO GTM"
Dle vašeho textu poněkud výše uvedeného vás pobuřuje srovnání socialismu komunistického / 80. léta resp. / se socialismem nacistickým . Proč ? Já v tom a mezi nimi nevidím diferenci co do formy i co do efektu .
Snad až na to , že socialismus nacistický respektoval soukr. majetek a soukr. výr. prostředky - ovšem plně podřízené státu a tedy diktatuře nár. socialismem presentované .
Komunisté soukr. majetek nerespektovali / pozemky např. / a soukr. výr. prostředky zásadně programově odmítali a jejich majitele kriminalizovali .
Rovněž , stejně jako nacisté , vyznávali ideu , vše budiž podřízeno státu , tedy diktatuře , kterou presentovali komunisté .
V principu , který byl u obou uvedených zhovadilců , tedy nácků i komoušů srovnatelný , se jednalo o státem řízenou šikanu morální , politickou i ekonomickou .
Důsledkem této státem cílené šikany byl nutně úpadek MORÁLNÍ i POLITICKÝ a v případě komunistů i EKONOMICKÝ .
Se stejným problémem , reliktem obou extrémních režimů se potýkalo po válce Československo / velká spousta komunistů spadala minim. pod "Malý dekret" pro svou velmi podivnou a kolaborantskou činnost za okupace - najmě v l. ´39-´41 , tedy do války mezi Německem a SSSR / až do r.1965 . Po krátkém uvolnění / za Chruščova / až do r.1969 nastalo v táto pidizemi další období temna ve větší či menší intensitě až do r.1989 , kdo došlo ke komunisty inscenovanému puči v režii StB za účelem znovunabytí soukr. majetku pro kádrové soudruhy a jejich rodinné klany a k legalizaci tohoto .
Co zde nezmrvil morálně nacismus , tak vítězně dovršil komunismus , lépe řečeno , komunistický šokialismus .
Od r.1990 do současna včetně se v Česku jedná o éru hybridu reliktů bolševismu a české zbabělosti + blbosti v županu "kapitalismu" , vybudovaného kádr. reservami KSČ , nomenkl. svazáky a železnou pěstí prac. lidu , tedy StB .
Jedovatý had také svléká kůži a proto ještě nepřestává být stejně jedovatým hadem .
Oproti brutálně primitivním formám státní šikany / existence , trvalá cenzura všeho , např. / v dobách komunistických , kdy se jaksi vědělo anebo aspoň dalo se značnou dávkou pravděpodobnosti tušit "Kdo je kdo" , se to v Česku již tušit nedá .
"Češi jsou přece bytostnými demokraty a vždy byli ......"
Za komoušů byli čecháčkové na řetězu a po tom operetním převratu jsou utržení ze řetězu .
"Co bysme si todle,když jsme přece všichni Češi,no néé ?"
" A kdyby něco nebo tak , tak se tenhle notes zahodí a otevře se jinej !" - Werich , citát .
To měl ten Lubas na mysli svým blogem .
Šikanu podstatně horší a nebezpečnější co do důsledku , než byla ta na vojně .
04. 03. 2012 | 12:45

Brumel napsal(a):

Pane Stejskale - 11,39. Divíte se že Lubas po takových urážkách píše ještě blogy.

My se také divíme a ptáme se / Už to tu ale bylo, pardon pokud někoho vykrádám.
--- proč to Lubas píše, to si po 40 letech vzpomněl jak hrozné to bylo na vojně a rozplakal se dojetím a musel se svěřit????
--- Chce poplivat socialismus???? Proč pořád dokola už 22 let vykřikovat v čem byl socialismus špatný, když dnes se dějí jiné hrůzy, často mnohem horší
---chce bojovat proti šikaně??? Proč potom šikana před 40 lety, když DNES řešíme že se šikana přesouvá stále více k dětem, už byla řešena i v mateřské školce. O tom autor nepíše proč?? Ideově se nehodí????
---Otázka v titulku- Lubas přiznává že byl prase a ptá se co se stane z mladého prasete. Musíme odpovídat nebo to každý ví ???. A jinak já se jako prase nechoval a asi i mnozí jiní. Tak ten plurál bych si vyprosil, propříště.
---- Lubas uvádí že je novinář !!! Tohle je opravdu dnešní žurnalistika, to smí být novinář každý kdo řekne byl jsem prase??? proboha !!!!!

Pane Stejskale, na vás jde asi souhrnná otázka kdo vybírí blogy které jsou zveřejněny a podle jakých kritérií, a s jakým cílem. ????? pokud jste se na svolení k zveřejnění Lubasova textu nějak podílel, asi by jste měl umět odpovědět na všechny výše uvedené otázky, jinak padají spíše na hlavu Lubase
04. 03. 2012 | 12:54

torquemada napsal(a):

Brumel
Vy byste asi moc rád byl cenzorem, že. Skutečným. Možná i něco víc.
04. 03. 2012 | 13:03

tata napsal(a):

jedna douška
Na základě nich ovšem nelze odsuzovat celou americkou armádu.
no zajimavé jako argument,je to pro zasmaní jen stačí otočit ,a dojdem nečin to co ti vadí od jinych.

jenže cely blog je otom,i tak to bylo neštasně napsano navic naroubovano na politiku,kdo byl hajzl tehdy je hajzl i ted,kdo byl čestny je čestny i ted,samozřejmě jak i podotkl editor jsou to ruzne pohledy,přesně autor vyvolal paradoxi co zte krasně ideologicky prezentoval...Emissary...04. 03. 2012 | 12:42 ,jestli se ozve někdo kdo tu vojnu zažil jinak,už ten odstavez spojit šikanu s politickou zrudností je zcela mimo,vtom je naprosta zcestnost toho članku,kdyby ted byla povina vojenska služba děli byse minimalně vśtejne šikany a co řekli bysme a naroubovali to na zrudny ,,kapitalisticky system,,vtom je ta ,,,,,,,članku
04. 03. 2012 | 13:07

Almo G™ napsal(a):

Kryštof: Nepracujete v České televizi? Jako bych si přepnul na ČT2...
04. 03. 2012 | 13:10

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Zdeněk Brom:
Na ošetřovně jsme přinejmenším měli ceoloposádkové informace. Voják s vyraženým zubem by naší pozornosti neušel. Taktéž by taková informace by neušla mé pozornosti, kdyby k něčemu takovému došlo kdykoliv později.
Takže jste v Janovicích sloužil anebo sloužit mohl (a sbíral drby)?
04. 03. 2012 | 13:18

Karel Mueller napsal(a):

Ahoj Emissary,

přečtěte si Hellera Hlavu XXII, trochu iluzí ztratíte.

Myslím, že poměry v armádě moc na -ismu nezávisí, záleží však na kvalitě lidí, kteří do ozbrojených sil vstupují, na prestiži ozbrojených sil, na tradicích a také na tom, aby armáda nedegenerovala, tj. musí válčit. Vím, že to zní hrozně, ale tak to je. Můžete si pod oním válčením představit třeba cvičení ostrými, při kterém skutečně vojáci umírají. V SSSR pravidelná cvičení, u nás ne.

Pan Čochtan napsal, že do 70. let ve funkcích vyšších důstojníků seděli na slovo vzatí profesionálové. Určitě, když se tvořil Bundeswehr, tak bylo možné vybrat nejlepší a osvědčené důstojníky, kteří prošli 2.WW. Ale před časem pocestný napsal, že dnešní Němci v Afghanistánu jsou Švejci. Určitě přehání, ale od 2.WW Němci nebojovali a umím si představit, že hlavní starostí německé vlády je, aby tam neudělali žádnou ostudu směrem ke konfliktům s Afghánci (stíny 2.WW).
04. 03. 2012 | 13:21

Občan napsal(a):

Brumem,
s dovolením zareaguji na Vaše příspěvky. Oba považuji za velmi dobré, protože vystihují otevřeně to, co pan Lubas napsal velice skrytě - spíš jako přívěsek ke svému ublíženému kňourání.

1) Já se také divím, proč Lubas sepsal v průběhu jednoho měsíce již druhý blog na stejné téma. A stejně neúspěšný, jak jste sám podotkl.

2) Někdo holt považuje svoje "utrpení" za zásluhu. Něktreří si na tom i založili skvělou mnohagenerační živnost.

3) Chce poplivat socialismus????
Ano, přesně to chce. Protože tahle země se nachází ve volném pádu do propasti a její dno se fest rychle blíží. Ti, co nás DNES šikanují, vědí, že dopad bude mít katastrofické následky a že stále více lidí VÍ, kdo to zavinil. A financšikanisté se bojí - čím dál víc se bojí. Tak vytahují srtašidlo socíku; už jim nic jiného nezbývá.

4) Chce bojovat proti šikaně???
Nechce - do jisté míry JEMU OSOBNĚ vadí, co se dnes děje a chce, aby s tím NĚKDO NĚCO udělal. Nejlépe tak, aby se to Lubasovi vyhnulo.

5) Ten plurál vadí mnohým, kteří se nechovali jako prasata. Ale plurál jedobrým odklonným prostředkem.

7) :o)) Myslím, že odpovědi už znám
04. 03. 2012 | 13:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Takže naposledy, než se snad nedejbože opět zapletu do opozice proti nějakému příliš velkému žvástu, jenom zopakuji: Lubas podle mého názoru lže hned v úvodní větě svého propagandistického blábolu. Na rozdíl od zdejšího editora jsem přesvědčen, že případná absence onoho autora v psaní blogů by pro aktuálně.cz nebyla žádnou újmou. Zrovna tak ani úroveň zdejších blogů. ☺
04. 03. 2012 | 13:40

Emissary napsal(a):

Zdravím Karle,

já si myslím, že moc už těch iluzí ztratit nemohu. Co se týče americké armády, těch válečných a regionálních konfliktů od WW2 má za sebou mnohem více, než ta býval sovětská a současná ruská. Hlavu XXII jsem četl a nic podstatně negativního mi to nepřineslo. To záleží, jak se člověk dívá. Ale chceme-li porovnávat obě armády, myslím, že podstatné rozdíly tady jsou. Americká armáda vychovává a připravuje vojáky na boj ve smyslu velmi náročného fyzického i psychického výcviku, primárně cílem není šikana, i když může být jako doprovodný jev. V americké armádě je voják člověk a ne číslo a to nejen z hlediska finančních prostředků vynaložených na jejich výcvik. Je li nějaký voják pohřešovaný či v zajetí, je snaha o jejich nalezení či vysvobození, ať to stojí cokoliv, i s obětmi se počítá. Samozřejmě všechno má své meze a do extrému jít nelze. Voják armády SSSR byl číslo, maličká figurka na obrovské šachovnici. Cíl musel být dosažen za jakoukoliv cenu, počet obětí a její utrpení nehrál roli. Jestli znáš něco o WW2, pak musíš uznat, že to tak bylo. A mám dojem, že tyto „tradice“ v ruské armádě přetrvávají doteď.
04. 03. 2012 | 13:41

Zdeněk Brom napsal(a):

Zbyněk Matyáš:

Janovice znám v podobě 70. a 80. let. Předtím ne. Ve zmiˇnovaných 80. tam byl starší kamarád a to, co z něj udělali nebylo ojedinělé. Peklo, buzerace, násilí... To samé v Prachaticích, kam mi to hrozilo také. Vize, že to budu mít taky, mě přivedle k jedinečnému výkonu, na jehož konci byla modrá knížka.
04. 03. 2012 | 13:49

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Trochu Vás doplním.

K sesuvu se blíží celá konzumní společnost s celou svojí zbytnělostí a rozmařilostí. Na jménech nezáleží. Je čas na reset.
04. 03. 2012 | 13:56

Jara napsal(a):

Dobrý je to ve fabrice na bonbóny na jižní Moravě, ve Sfinxu - tam jsou tak podělaný z bezpečnosti práce, že když se píchnete u pásu do palce, musíte před plnou jídelnou vykládat, jak jste byl nepozorný, proč jste byl nepozorný, že jste hovado nepozorný, ale příště už si dáte pozor, protože vidíte, jak jste byl nepozorný. Máte totiž nehodu nebo skoronehodu, úraz nebo skoroúraz. Že vám srazej prachy, to je jasný, ale to ponižování na jídelně, to prachama nevyjádříš. Stojej u toho ejčároví šéfmani a sledujou, jestli do sebe dost bušíte a sypete si na hlavu popel. Že třeba vás u pásu bolej nohy, protože 8 hodin u něj MUSÍTE stát, na to každej dlabe. A kdybyste padli na ten pás na hubu, že vás bere křeč do lejtka, tak to teda jste hovado nepozorný... Kolem vojny to ani nešlo, ale šikana dobrá. Ovšem samozřejmě, pane Lubas, do držky vám nedaj, palec vám zhnisá jen když moc chcete utajit ten skoroúraz, abyste se nemusel prostituovat v jídelně - vlastně se nic neděje, maximálně vás vyhoděj. A kolegové taky držej hubu, ne přímo ze zbabělosti, ale protože živěj rodiny. To mě přijde jako silnější kafe.
04. 03. 2012 | 14:02

Karel Mueller napsal(a):

Emissary,

tady máš asi hodně pravdy, tedy pokud jde o SSSR a 90. léta. Občanská válka s Čečnou byla spíš přehlídkou ostudy v porovnání s dokonalými vojenskými operacemi USA. Nechme stranou další vývoj, vyhrát válku neznamená vyhrát mír.

Morálce v ruské armádě nakonec velmi přispěl kult Žukova, dnešní situaci neznám.
04. 03. 2012 | 14:04

kokoshka napsal(a):

Karel Mueller:
Zapadate na tenky led propagandy kterou vam tak nesikovne podsouva emisar!

Vitezstvi v II SV.valce bylo podminene vysokou cenou nutnosti,nebot' fasiste prohlasili za cil zniceni VESKEREHO OBYVATELSTVA,je cena 20 milionu zivotu za zachranu 250 milionu prijatelna?
Cecenska valka nebyla zadna ostuda,trochu si urovnejte v hlave armadu cerstve rozpadleho imperia,chudobnou a bezmocnou proti statisicum skvele vyzbrojenych teroristu od USA,NATO a Saudske Arabii.Nicmene tu valku Rusove vyhrali,coz o Aghanistanu s koalicii se neda rict ani v žertu!
04. 03. 2012 | 14:19

Občan napsal(a):

To Jara::

Jo. Znám. Celestica v Kladně. Hyunday v Nošovicích. Pobočka Bosche u Tachova.

Chlapci v Janovicích věděli o šikaně kulový, protože tam to bylo spontánní a člověk měl jistotu, že to potrvá max. dva roky.
Moderní šikana je programová a "ejčárové" jsou v tom dlouhodově pečlivě školení. A jsou v tom zatraceně dobří. A není před ní úniku.
04. 03. 2012 | 14:19

smrt ODS napsal(a):

Tenhle dobytek je dnes v ODS a snaží se nám namluvit, že takovéto chování je normální.
04. 03. 2012 | 14:20

kokoshka napsal(a):

Karell Mueller:
Mimochodem,emisar je elena ktera je povestna svoji rusofobii!
04. 03. 2012 | 14:31

Emissary napsal(a):

Myslím, Karle

Americká armáda nikdy svým vojákům a důstojníkům nerozdávala kyanidové pilulky. Dostali se příslušnicí americké armády do zajetí nebo složité situace, předpokládá se, že tvrdý výcvik jim pomůže přežít v extrémních podmínkách, eventuálně přežít mučení, nic neprozradit. A vždy věděli, že naděje na záchranu umírá poslední. I v tom vidím dělící čáru mezi armádou americkou a bývalou německou či japonskou nebo snad současnou ruskou.
04. 03. 2012 | 14:31

Emissary napsal(a):

kokoshka

svou paranoii si můžete ventilovat i jinde. Karel Mueller je natolik chytrý, že Vám na tak průzračný trik v žádném případě neskočí. :)
04. 03. 2012 | 14:41

mb napsal(a):

Zdeněk Brom napsal(a):
Občan:

Trochu Vás doplním.

K sesuvu se blíží celá konzumní společnost s celou svojí zbytnělostí a rozmařilostí. Na jménech nezáleží. Je čas na reset.
04. 03. 2012 | 13:56

... snad se pak i ti medvídci vrátí na šumavu ...

(:-)
04. 03. 2012 | 14:43

paranoid napsal(a):

Jive napsal(a):
Byl jsem tam také - v Janovicích. V roce 81 (polská krize)…
V tu dobu jsem tam byl také a nejspíš jsme stáli na tom buzeráku vedle sebe.Byl jsem na 6. rotě, velitel por. Kubů alias Turek. Velitelem 2. Praporu byl kap. Drahoňovský alias Pinočet, velitelem pluku ppl. Bulka alias Velký Bulo. Opravdu lahůdkou byl npor. Halíř. Blb, který měl spíš doživotně dlít na uzavřeném oddělení psychiatrické léčebny.
O tom, co píše autor jsem mnohokrát přemýšlel a dodnes nechápu, jak je možné, že z jinak celkem normálních kluků se staly naprostý hovada. Kdo VU 1113 neprošel, vůbec si nedokáže představit, co se tam dělo a těžko tomu uvěří. A to zrovna v roce 1981 byl tento útvar pověřen výzvou, jako elitní „Útvar vyzyvatel“. Šikana byla natolik sofistikovaná a systémová, že nebyla vůbec možnost se vůči ní jakkoliv bránit. Deprivantům byla udělena absolutní moc nad ostatními. Podíleli se na ní lampasáci, poddůstojníci, mazáci a dokonce i VKR. Jediní, kdo se snažili chovat jako lidi byli absolventi – špagáti. Kecalové, kteří se k tomu vyjadřují v příspěvcích vůbec nevědí o co šlo.
A další věcí, která mě zaráží je, jak si velitelé všech stupňů představovali, že se takto vystresované jednotky zachovají v případě bojového nasazení. Pokud si správně vyhodnocuji tehdejší situaci u útvaru, nenávist byla vzájemná a všudypřítomná. Část vojáků by v případě bojového nasazení nejspíš vyřešila problém se svými šikanysty včetně důstojníků násilně a dezertovala, zbytek jednotek by byl pravděpodobně pobit nepřítelem.
Upřímně řečeno, takto řízená jednotka by byla nebezpečnější pro vlastní velitelský sbor než pro nepřítele. Necelé dva roky, které jsem v Janovicích strávil byl zlý sen. Do té doby jsem netušil, jací dokáží být lidé svině, když dostanou i jen trochu moci nad jinými. A to nejsem nějaká fňukna.
Většina kluků na vojnu nostalgicky vzpomíná, vytváří stránky jako třeba http://www.vojensko.cz/ , nebo se kontaktují na FB, ale kontaktů z bojových útvarů západního okruhu, zejména VU 1113 je tam poskrovnu. Soudím, že ty tisíce kluků, kteří Janovicemi prošli, na „krásné chvíle bojového přátelství“ vzpomínat nechtějí a vzpomínky z mysli vytěsnili.
04. 03. 2012 | 14:45

Zdeněk Brom napsal(a):

mb:

Samozřejmě! A budou žrát aktivisty přivázené ke stromům :)
04. 03. 2012 | 14:50

Karel Mueller napsal(a):

kokoschka:

Emissary určitě není Elena :-).

Víte, málo lidí tady víc během let hájilo Rusy než já. To ale neznamená, že budu nekritický.

Nikdy bych se neodvážil snižovat ruské oběti a hrdinství za 2. WW. Ale právě proto, že zastavovali Němce jen tím masovým sebeobětováním, ztrácel objektivně lidský život cenu. Je to kruté, já vím. Ale i v závěrečných fázích, kdy už měli rozhodující převahu, padlo zbytečně spoustu vojáků, třeba tím, že měli dobýt cíl na počest nějakého výročí.

Čečnu nakonac vzali brutálně hákem (schvaluji) bez ohledu na civilisty a pak použili cukr a bič. Afghanistán je neřešitelný, důvody jsme probírali mnohokrát.
04. 03. 2012 | 15:09

vena napsal(a):

Také jsem byl v Janovicích, z PŠky jsme tam jeli na nějaké zaškolení k radiolokátorům a pamatuji, že to tam bylo opravdu dost ostrý, raději nevzpomínat...
04. 03. 2012 | 15:14

Petr Havelka napsal(a):

"Probíráte" tady pana Lubase. Vše, co napsal je pravda. Osobně jsem tvrdou šikanu nezažil, ale šok jsem měl z kluků, kteří byli se mnou v přijímači a potom šli na půl roku na PŠ (podůstojnická škola). To co mi líčili potapěči a ti co byli u PTŘS (protitankové řízené střely) bylo otřesné. Když se vrátili na rotu, chovali se jako úklidoví roboti. Sebevědomí měli úplně na nule a kolikrát jim šly slzy z toho co povídali. Trvalo jim několik týdnů než si zvykli na zdánlivě normálnější prostředí.

Jeden mi líčil jak sháněl uprostřed noci kokosové mléko pro opilého mazáka, celou noc nespal a uprostřed zimy chodil po posádce a doufal, že by někde na to slavné kokosové mléko narazil. "Odběry krve" tam byly běžná zábava.

Potapěči se vrátili z PŠ v Banské Bystrici úplně hotoví. Honili je v mrazech nahé po buzeráku, váleli se ve sněhu úplně zbytečně je posílali do ledové vody. Ještě z přijímače si je pamatuju jako normální bezproblémové kluky, sportovce.
04. 03. 2012 | 15:31

babočka napsal(a):

Šikana existuje na vojně stejně jako někde v kanceláři. Ale pokud se nechá šikanovat vojak tak je vůl. Že byli zbabělí poddustojníci jako pan LUBAS,kteří se nedokázali někoho zastat je smůla celého našeho národa. Tato zbabělost se projevuje i v civilu. Já měl na vojně s mazákama těžké konflikty a raději mne obloukem obcházeli. Byli to svině a málem mne dostali do kriminálu. Dokázal se mne zastat velitel družstva svobodník Tirpák. Cikán z východniho Slovenska.
04. 03. 2012 | 15:40

Ládik!!! napsal(a):

Byl jsem špagátem (zde 49°9'36.400"N, 16°14'48.115"E (místo naváděcího radiolokátoru)) u PLRV v 82/83 a šikanu jsem nezažil. Snad proto, že jsem byl celý rok "v trestu" za kontinuální nahrazování marxáku (povinně 2x za měsíc na štábu v Řečkovicích) chlastem - ale zejména proto, že tam nesloužily žádní kokoti a paka, ale lidi s elektrotechnickým nebo strojařským vzděláním.
04. 03. 2012 | 15:41

honolulu napsal(a):

Pane Lubas,
prestoze Vam lide nadavaji, nedejte se odradit od psani. Pro me je to pohled do jineho sveta. Dekuji Vam za Vas bloq.
Clausewits,
pane fieldmarsale, ptam se hloupe, protoze jsem hloupy. Nevedel jsem, ze na funkci podporucika neni potreba nejaka vojenska skola.

Neverte obcanovi,
vse vidi moc cerne. Kdyz potrebujete na zapade elektrikare, instalatera, malire pokoju, ci kohokoliv, tak si ho objednate a je uplne jedno, kolik je mu let. 25 nebo 65 hlavne, ze odvede praci. To jsou blbiny, co pise ! ! ! Cesky doktor v Americe nema plat pomocne sestricky. Je zarazen do urcite prijmove skupiny pro doktory a tam ho plati podle smernic.
Kolik by mel lapiduch a obrance odporneho socialismu nebo prof. dr. Matyas z janovickych kasaren, nevim.

Pane Karel Mueller,
casto si na Vas vzpomenu, jak se asi citite ? Ja jdu dolu s energii, ale jinak se citim stastny a spokojeny. Vas byla velka skoda, ze jste nesel s nami. Vim na 100 %, ze by jste zde byl uspesny.

Pane Targus,
to stejne plati i pro Vas, co jsem napsal panu Karlu Muellerovi.
Dekuji vsem za obohaceni, tento blog byl zajimavy. Ted jdu napsat zamilovany dopis pani Ambasadorce a hned jak pan Stejskal pujde spat, tak ho poslu.
04. 03. 2012 | 15:58

Podbořany 84-85 podzim napsal(a):

Najde se tady někdo kdy byl v 84 a následně v 85 roku v Podbořanech u průzkumáků a cvičil spartakiádu v Praze?Pavel
04. 03. 2012 | 16:02

Grőssling napsal(a):

Stejskal také napsal ve 04. 03. 2012 | 10:25 ,

nejsem (mimochodem nikdy jsem žádný důstojnický plat nebral, ale to není důležité). V době, kdy jsem absolvoval povinný vojenský výcvik, jsem si dával záležet na tom, abych byl jako voják lidové armády naprosto nepoužitelný.

Pane Stejskale, na šikanu v armádě a asi nejen tam máme stejný názor. Nerozumím ale tomu co si představujete pod větou naprosto nepoužitelný voják lidové armády ?

To jste nedodržoval řády ? Sabotoval jste výscvik tak, že jste si nečistil boty, měl zrezavělou pistoli, schválně střílel vedle terče, maloval karikatury politruků ?

Vojenství je řemeslo, to jde dělat jako každé jiné buď dobře, nebo špatně bez ohledu na ismus.
04. 03. 2012 | 16:12

Jive napsal(a):

to paranoid:
díky za komentář. Btw. ppor Halíř byl můj přímý nadřízený (byl jsem absík se špatným politickým profilem, tudíž jsem nesměl velet) a dělal jsem pomocnou admin sílu. Tudíž mi procházely rukama dokumenty o vyšetřováních šikany. Jak jsem již zmiňoval, nechci na to vzpomínat.
Proto je mi úzko, když čtu příspěvky lidí, kteří horují pro minulé doby.
Obraz Janovic byl obrazem doby a je dobře, že je to za námi.
Řeči o šikaně v dnešní době (možná lépe řečeno, promítnuté do dnešní reality) mi přijdou slušně řečeno zmatené. To, že máme demokracii, která není (a z principu ani nemůže) být dokonalá je komfort, o kterém většina světové populace může jen snít. To, že jsme mezi cca 20 % nejbohatších (opět ve vazbě na populaci) nás nepochopitelně vede k tzv blbé náladě (platí o celé EU). Samozřejmě chápu snahu o lepší komfort (sociální síť), ale nechápu tu míru zloby (snad až nenávisti), se kterou se tady potkávám.
Začal jsem tyto blogy navštevovat tak před půl rokem, ale asi toho nechám. Nedělá mi to dobře.
04. 03. 2012 | 16:14

ivan tomek napsal(a):

Vyborny clanek. Zavery:

- Mezi lidmi vzdy a vsude existovalo urcite procento zvirat. Jak se k tomu propracovali mi neni jasne.
- Prumerny clovek se boji vzbourit, i kdyz je v presile; v historii je toho nespocet prikladu. Neco zvlastniho musi prasknout, aby masa narovanala zada a postavila se nasili a utlaku. Jsme takovi skoro vsichni, uz od materske skolky nebo drive. Gratuluji autorovi, ze sebral odvahu a prekonal stud a priznal, ze patri mezi nas, kteri se stydi za aspon jednu situaci v zivote, kdy se meli postavit na zadni nohy a nepostavili, i kdyz tim treba vubec nic neriskovali.

P.S. Ja jsem byl na vojne u nasledniku PTP kdysi davno na konci 50-tych let. Na dva roky, a ne jako jeden z tech vedoucich, ale mezi temi ostatnimi. Musim pana Obcana opravit, bylo mezi nami plno tech, kteri byli chyceni pri pokusu prejit hranice, Jehovovych svedku kteri nesmeli vzit do ruky zbran a tak stridali vezeni a vojnu, obycejnych lidi kteri treba meli zavrene rodice, a tak dale. Kupodivu jsem tam za dva roky ale zadne nasili nezazil. Vzniklo to az pozdeji, a nebo jsme my cikani, kriminalnici, a podobni vyvrhelove byli nejak civilizovanejsi nez ti 'normalni'?
04. 03. 2012 | 16:16

Almo G™ napsal(a):

tata: Už se to vynořuje... Jak píše (psával) přírodovědec. Každý přidá SVOU VLASTNÍ osobní zkušenost a on se ten celkový obrázek z toho vyloupne sám a každý ho může sám posoudit SVÝMA očima. Ukazuje se, že to nebylo tak jednoznačné. Někteří měli doslova peklo a někteří zažili relativně korektní přístup.

Nemá přitom smysl popírat zkušenost někoho jiného. On sám nejlépe ví, co zažil a jak na to vzpomíná.

S tím zobecňováním typu "my všichni" souhlas. Tam jsme zajedno.
04. 03. 2012 | 16:35

tata napsal(a):

PANE ALMO

ALE JA OD ZAČATKU PIŠU,ŽE NIC SE NEDA POSUZOVAT černobile,rozumite ja nepopiram že to na mnohem mistě nebylo,ovšem to ostatní je už jen ideologicky žvast,podivejte se ted je kapitalismus a jaká šikana je v učilištích,dokonce ve školach takže těmito očima co?chapu že lidi jako EMISAR VYUŽIJOU KAŽDOU přiležitost tam zamotat politiku a režim,ovšem že VY I KOČKA ,BEDA,TAM nevidíte jasné smeřovaní,autor to přetočil do politickeho komentaře,nekolikrat sem se pokoušel tam vidět co vy 3,rozhodně nemam proti VAM KRAJNĚ LEVICOVÉ VIDĚNÍ SPÍŠ NAOPAK ,přesto tam nic jineho nevidím než manipulaci s fakty,s obecnění zažitku autora a jeho pocit vtahnutej na všechny a to zasadně odmitam,ja se tak nechoval ani tehdy ani niní.TA JEHO FORMULACE je prostě špatná,a když nema spětnou vazbu aby vysvětlil nebo doupřesnil,jak to myslí těžko je VAŠ VYKLAD PŘESNĚJŠÍ
04. 03. 2012 | 17:23

ludo napsal(a):

nastenkarom a srackasm typu lubas
ja.ako cobolik pacholik pisem vacsinou z praxe s osobitnych poznatkov,ci ludi,ktory su naozaj clenovia uz marines nehovorim o nasej ludovej armade v ktorej som odkrutil 24 mesiacov plus 24 dni nadlsuzil a bol dokonca pocastovany vojenskym prokuratotom okruh CB za nijaku sikanu a sluzil som u CSAF.
lubas a poniektory tu co vidia tu zasranu vojnu v tej komune,len,ako sikanu to pisu,lebo maju chrasty na mozgu,podla odbornejsieho vyjadrovania su pravicovo orientovany,pricom ja seriem na lavo aj na pravo orientovanych,dristam,ako mi pasuje.
teraz bude zase leto a na jersey shore pridu ostry kluci z marines,ci us army oddychnut nadychat sa zakazanych prostiedkov a popit tak fajne,preletiet nejake us panenky,co vacsinou seru na tych vojackov,lebo sa ty hosi, pre us devy zachovuju crazy,co mi devy,ktore vozim casom povedali,ale ja im hned vysvetlim,ze musia byt povolnelelbo hosi nemaju vela casu na romantiku a devy kukaju na mna ,ako na zbocenca.
lubasi ja ked kupujem tie chcanky znacky budweiser chrabremu marines,co je uz veteran a ma len 20 jari len,lez 9 mesiacov v kandahare odkrutenych,predstav si nedaju mu tie chcanky ja sam nepijuci notoricky alkoholik mu dokupim nejaky grey guse take mocne ruske deco a trochu pohatlatim mojim anglickym o jeho hero cinoch a hlavne o boji za demokraciu,keby si ty pocul,ako on serie na ten demokraticky boj,ako ho lakuju predtym,kym ho pustia medzi ludi na ulici najprv v army base ho politicky preskoluju,co ma a nema hovorit,ako mna maj. pospisil ustavoval,najviac je mi smiesne,ze ta zasrana komuna sa nam dala napit od 16 rokov bez problemu a ta demokracia vyspela da hovniarovy M16,ale pivo,alebo koralky to az ked si zastriela demokraticky niekde v tej riti tam v tom hindukus,ci na eufrat a tigris.
v 90% sa bitie netolerovalo a taky bastardi boli vacsinou eliminovany,nasi burani sluzili tam nad uhlavou pri bigos bande a tankanoch,vacsinou sa nebilo tu bazantsku holotu a ze boli vynimky,ktore ty tu vypisujes,ako normalnu realitu v tej zasranej army z jedneho dovodu tvojho srackovstva a nastenkarstva,jedina basa bola v tom case ked si sluzil a dlho potom sabinov do dvoch rokov,ak bol trest vyzsi sa sedelo v civilenj base,lebo tu sabinovsku poznam,ako sve boty.
lubasi nepis sracky,lebo sam si sracka opakujem mna nikto nebil a nie som tyson,dostal som do tela dost a hlavne zistil,co vydrzim,nezabudnem na takeho filozofa z karlovej,ked som prisiel zo sluzby tak jemu intelektualovy,dali polrocaci surovat zachody,dostal som zachvat sialu a behal s nabitym samopalom po izbach,kde vsetci srali od strachu,ze ked este raz uvidim odrstrelim palici kazdemu,mam take vyjadrovanie,lebo som casom bol dlazdic a lopatak,teraz zberam hovna po psoch,ale viem co je slusnost k druhemu chytrejsiemu,a nemusela ma ucit ani komuna,ani demokracia,taky buran som uz od narodenia a odkukal od nasich buranov,kde som vyrastol.
PS.pane stejskal prosim nemazat vyuzivam pravo,politickeho vazna,co mi pripada,ako za komuny kolaboranta,ktory rychle presiel po vojne ku komune.howgh.
04. 03. 2012 | 17:29

SuP napsal(a):

Tata -
"....ALE JA OD ZAČATKU PIŠU,ŽE NIC SE NEDA POSUZOVAT černobile ...."
Tak to je právě ta chyba! 11 odstínů šedé vzniká totiž právě jen mísením ČERNÉ a BÍLÉ, ale pokaždé v jiném poměru! Stejně tak ostatní barvy (256) jsou zase jen ze tří základních ....
Co tím chci říct. Všechno musíte posuzovat černobíle, ale výsledný obraz si musíte složit z "posudků" MNOHA lidí, ale z RŮZNÝCH názorových spekter. Chybou je stýkat se jen s jedním názorovým spektrem. A to i tady na debatách. Sám se každý šidí na barvách.
04. 03. 2012 | 17:37

tata napsal(a):

almo
DOPLNĚK.čtěte dal co se stoho vyvynulo,nejde přece oto že někdo popirá šikanu,ustřední moto toho članku že šikanu autor narouboval na politiku,přečtete si reakce pravicovych blogeru,točej se na te šikaně,a jasně ji spojujou s režimem,ja neobhajuju režim zvlašt vojna byla plná PŠM,ALE NIC STOHO NEMĚLO VAZBU MYŠLENO NA POLITIKU,PŘEČTETE SI JAK najedno šikana v americke armadě je jiná.......nezlobte se ten članek a reakce na nej sou jasny dukaz.......naroubovaní politiky a chovaní.

MYSLÍM ŽE ty reakce pravicovych lidí potvrdili co ja sem tam našel hned
04. 03. 2012 | 17:42

Almo G™ napsal(a):

Tata: Moje vidění je levicové asi tak "krajně" jako vidění J.Pehe (typický reprezentant krajní levice :-)) nebo J.Dientsbiera staršího s jejichž názory se ztotožňuji asi nejvíce.

Ta jedna pasáž je asi špatná, ale pochopitelná. Ten "ideologický žvást" v tom ale vidíte jen proto, že ho tam chcete vidět. Smysl článku je jinde. Vás prostě nadzvedla představa, že autor přehání (protože jste měl zcela jinou zkušenost), usoudil jste, že jde o jednu z mnoha propagandistických bublin (viz denodenní masáž na ČT2, zde z klávesnice Z.Broma a jiných) a poté už jste nesledoval, že to vše je jen úvod k jinému sdělení, které je spíše na podporu Vašich dnešních názorů, není s nimi v protikladu.
04. 03. 2012 | 17:49

Zdeněk Brom napsal(a):

Almo G™:

Koukám, že lhaní Vám jde velmi dobře. Jste špičkový demagog. Vám patří budoucnost.

Chybí Vám ale fakta.
04. 03. 2012 | 17:52

Almo G™ napsal(a):

"přečtete si reakce pravicovych blogeru,točej se na te šikaně,a jasně ji spojujou s režimem"

Ale za to podle mě už autor není zodpovědný. Takto se dá zneužít vše, co kdo napíše.

"PŘEČTETE SI JAK najedno šikana v americke armadě je jiná"

Souhlasím, to jsou prostě bláboly. Ale rozumný člověk si to přebere...
04. 03. 2012 | 17:53

tata napsal(a):

pane SUP

dopouštite se silne nepřesnosti,skuste se zamyslet,nebot vyznam posuzovat černobile znamena,vidět vše černé nebo bilé,nevěřím že toto neznate,tudiž když misite barvy už to není tak jak pišete,opět ste vzal jen hul do ruky.totiž když misite 2 zaklady bilou a černou už nemužete vidět černě nebo bile

A TED K ČLANKU.....konkretně ŠIKANA ANO URČITE tlaky určitě mohli vniknout politicky,nesloužil sem u těchto jednotek ale určitě zde u nespolehlivych mohl nake politicke pako poštvat na někoho tu ŠIKANU.........OVŠEM TO NENÍ tento připad rozhodně u bojoveho pluku nesloužili nespolehlivy,takže ten přidavek to naroubovaní na politiku je scestny.....kecy že šikana v americke armadě je jina než v české je napsrosta hloupost.ŠIKANA NENÍ OTOM ŽE TAM JSTE POVINĚ NEBO ŽE MUŽETE ODEJIT,šikana je že se srazite s hovadem,s hovadem se mužete setkat v každesituaci za každeho režimu,neplete šikanu s politickym terorem....no tak pane SUPE
04. 03. 2012 | 17:58

tata napsal(a):

almo

muže to jeho naroubovaní politiky na šikanu,bud zaměrně nebo nedopatřením,to se asi nedozvíme tady je pravě chyba že není špatna vazba,to je to ale co vy ignorujete,to spojení ŠIKANA/ROVNA SE BLBE CHOVANÍ/ ROVNA SE SOCIALISMUS JE BLBOST.
a to je vtom odstavci,je to tam nebo ne,tudíž jinak se to spojit nedá:
04. 03. 2012 | 18:03

Zdeněk Brom napsal(a):

tata:

Cituji: "šikana je že se srazite s hovadem,s hovadem se mužete setkat v každesituaci za každeho režimu,"

Výborně a přesně napsáno.
04. 03. 2012 | 18:03

Fialenka napsal(a):

Podle mě chtěl pan Lubas ukázat co se tady děje. Že 22 let jsou obyvatelé země mezi Krkonošemi, Šumavou a Krušnými horami vězněni lidmi, kteří rozkrádají státní bohatství vybudované našimi předky. A z části obyvatel vytvářejí chudé vrstvy bez možnosti dovolat se práva. I podle Okamury to je „strašlivý přízrak, ve kterém žijeme.“ Janeček z Nadace proti korupci zase píše, že tento korupční systém je peklo.

Pravicoví voliči se nechali unést vyvoláváním třídní nevraživosti a na zaměstnance a slabé, kteří na mafiánský systém doplácejí, se dívají zvrchu. Chtějí se dostat k těm „úspěšným“ přes záda slabších. Tohle mi bylo řečeno: „Korupce nevadí. Celkově je to malé procento ze státního rozpočtu. Peníze přivlastněné si korupcí se neztratí, jsou u lidí. Nejhorší je plýtvání na platech a benefitách státních zaměstnanců.“

Jaký je tenhle systém vypovídají i sebevraždy - spíše politické vraždy policajtů vyšetřujících hospodářskou kriminalitu. Nedávno jsem na internetu vyhledala asi pět takových případů a napsala jsem to sem. Nejznámější je asi sebevražda šéfa policie Zdeňka Janíčka, který byl nalezen s 29 bodnými ranami, z toho dvanáct bylo na krku a sedmnáct na hrudníku, a byl oběšen. Chudák. Bylo rozhodnuto, že to byla sebevražda.
Jednoho policajta, nejspíš zavražděného polistopadovou vládou, jsme znali osobně. Je to už víc než deset let. Říkal, že na lidi ve vládě ví hrozné věci a že to má v počítači. Krátce na to ho našli zastřeleného v jeho bytě. Slyšela jsem, že to byla vražda, ale v novinách psali, že to byla sebevražda. Jmenoval se Neužil.
04. 03. 2012 | 18:08

Almo G™ napsal(a):

tata napsal: "to je to ale co vy ignorujete,to spojení ŠIKANA/ROVNA SE BLBE CHOVANÍ/ ROVNA SE SOCIALISMUS JE BLBOST"

Já tam vidím jiné spojení: šikana / vlastní trauma a hnusné vzpomínky / vědomí vlastního podílu v tom, že jsem mlčel / přistihl jsem se, že i dnes mlčím, když šikanují druhé / zažívám podobný pocit (v ničem jiném režimy nesrovnávám), podobné výčitky svědomí / překvapení a znovu uvědomění, že pár lidí může šikanovat a držet v šachu většinu

Ale nedělám si nárok na jediný správný výklad. Možná je to šmrncnuto i trochou povinné propagandy, jak píšete. Nezapomeňte, že dnešní novináři žijí v dojmu, že právě to je společností oceňováno (vždyť jim to šéfové denně dávají najevo). Pak už je ta tendence psát tak, aby to bylo "vděčně přijato" docela zautomatizovaná. Takto např. dnes píšou středoškoláci do novin. Už cca ví, co bude oceněno a bude mít šanci na zveřejnění, tak se do toho mustru trefují, až to vyjde. Prostě podmíněné reflexy a slintající Pavlovovi psi :-)
04. 03. 2012 | 18:11

Petr Havelka napsal(a):

Pane tato,

já bych to trošku rozlišil.

šikanu dejme tomu všeobecnou, která v místě a čase jaksi vypukne a vyšumí.

A pak je tu šikana jako systém, taková se přesně vyskytovala v socialistické armádě v podobě mazácké vojny. Někde nabývala až brutálních forem a někde byla menší. Já jsem zažil menší, od rána do večera rajony, výmykem na postel, prolézt mezi šprušlemi, čištění bot, bufet, sahara, přísný zákaz lehnutí si na postel, (mnohdy jsem zalezl na hajzl a chtěl si zdřímnout a ty svině mne tam vyhmátli), hlášení za kolik to mazák má, předvádění různých "humorných" scének ... Občas jsem se už necítil jako člověk

Pak byly ty horší a věřím jim, není potřeba si myslet, že to je zveličované.

Mazácká vojna byla specialita v socialistické armádě. Divil byste se, ale ten systém nedržela v chodu hovada. Ten systém fungoval sám od sebe a využivali jej i ti "slušní" vojáci, ta hovada jim sloužila na špinavou práci a vždycky se našla. mazáci z toho systému těžili, ulehčovalo jim to službu.
04. 03. 2012 | 18:17

tata napsal(a):

alma

ne ja neřikam že jte krajně levicovej,ja řikam že rozhodně ja nejsem a podle mě min vlevo než vy to je rozdil.

omyl ja nemam problem někde něco vidět,prostě jakekoliv spojení ŠIKANY +POLITIKA JE BLBOST.....JAKEKOLIV SPOJENÍ ŠIKANY..S CHOVANÍM TED JE BLBOST.vubes jakekoli spojení šikany s nakou určitou dobou je blbost

ASI JAKO šikanu v americke armadě by vysvětlovali komunisti zrudností kapitalistickeho zřizeni a upadku moralky.
pochopte že tim odstavcem popřel co vy tady tvrdite.

třeba.....Těm zapráskaným gumám (rozuměj vojákům z povolání) to bylo všechno úplně u prdele (Libore, promiň, ale to se jinak napsat nedá). Až na výjimky, samozřejmě

myslite že těm americkym gumam to jedno není?
tady
Všichni si z té hnusné doby neseme prašivá břemena viny
co si ste šikany/versus doba nesou američani?
ja tam vidím co je napsano..ano mate pravdu že to třeba tak nezamyšlel a myslel,že kdekoliv na zeměkoli se tak lidi chovaj ovšem bohužel to napsal jen na tu dobu...tudíž špatně
04. 03. 2012 | 18:18

Almo G™ napsal(a):

Tata: Zanechal bych otázku, jestli šlo o vhodný příměr.

Souhlasíte s tím jeho dalším sdělením - že je u nás momentálně většina šikanována menšinou, sadisticky se na ní pase a stále hodně lidí z různých důvodů mlčí i když si to později mohou vyčítat?.
04. 03. 2012 | 18:26

Petr Havelka napsal(a):

Ještě PS: Možná v tom je podstata blogu pana Lubase. Na vojně to tehdy byl "systém" mezi vojáky a ti slušnější se proti němu nevzpírali v naději, že budou buď "ušetřeni" nebo z něj budou v druhém roce těžit.

V současnosti tu máme také v mnohém zavedený špatný systém, který vyhovuje zvláště privilegovaným skupinám ve společnosti a my to platíme a necháme si to líbit.

Jistou "blízkost" v tom vidím jako pan Lubas.
04. 03. 2012 | 18:29

tata napsal(a):

pane HAVELKA

NEZLOBTE SE PIŠETE VYLOŽENĚ NEPŘESNOST.

šikaně se nejvic daří v jakekoliv armadě,už vubec je nepřesnost že v soc armadě to bylo obzvlašt,přečet sem hodně knižek měl sem kamarada v cizonecke legii,to co on vypravěl to vše zde je prochazka ružovou zahradou,ŠIKANA na vojně je i kvuli vychovat tvrdé vojaky ,a zvlaště vtěch zapadních specialních jednotkach připrava na zajetí,ponižovaní atd je to přimo nabizejicí odělit zrno od plev........prosím odělujte a to sem napsal jinde politickou šikanu u zvlaštních utvaru te doby ,,černí baroni ,a bojovej utvar.....tam to bylo vždy jen že se tam sešli hovada,bohužel asi zde to asi bylo i tím že tam byl i hovado velicí......nemohu souhlasit,podle toho co sem četl a slyšel od lidí,čtu dnes co třeba dělaj američany v afganistanu ,iraku, to není vymysl to sou dokumety,dokumentarní film o vycvyku baretu,byla soc armado selanka...........a taky to nespojuji s režimem......to je součast připrav na zajetí.......šikana je zasadně problem lidí........bavme se o politické šikaně to je jiná ale to není co popisuje autor........nezlobte se mirně řečeno velka nepřesnost od vas.
04. 03. 2012 | 18:33

Almo G™ napsal(a):

Petr Havelka: Ano, to bude ono.

V tomto smyslu mě nejvíce zaujal příspěvek Bédy 04. 03. 2012 | 08:34¨
Cituji:

"Když demonstrovali postižení - nic jsem neudělal. To není moje věc. Ať si je tlučou jak chtějí. Ať se s tím poperou sami. Když stávkují školáci - nic jsem neudělal. To není moje věc. Navíc, vždyť ovlivněni telemarketingem "Báby s dědkem" - Mádly s Issovou - si to zvolili sami. Aťsi tedy nesou důsledky své volby. Důchodců se taky nezastanu. To není moje věc. Aťsi je klidně zupáci decimují jak chtějí... Když decimují sociálně slabé, mnohé z nich zahnali svými promyšlenými opatřeními do bídy zupáci a teď je tlučou - nezastanu se jich. Proč taky? To není moje věc..."

A k němu dodávám, že nyní postupně celé skupiny lidí zjišťují, že je to jejich věc, že se jich to týká a bolestně si uvědomují, že "v druhém roce z toho těžit" nebudou. (Že naopak budou "vytěženi" sami jako hned další v pořadí.)
04. 03. 2012 | 18:34

tata napsal(a):

almo

ano to ano nemohu ale souhlasit to spojit se šikanou tehdy na vojně to sou dvě rozdilné věci,to zde pojal pan havelka doslova a to je ??????

všude kde bude kolektiv naky řad,vždy bude šikana nebo snaha o ní ,a vojna svym spusobem tomu hrozně nahrava četl ste co se dělo v budesveru,je to asi 5 let,uplně hrozne věci co skončili smrtí až pak se začalo starat okolí velicím to prostě vyhovuje oni chtej kazen ,moralku a splnovat ukoli při prověrkach a to jim zajistí mazaci,ovšem system vyměny ročniku přece jen nahravě častějcí vyskit prasat,tudiž každe dva roky vyměna je přece jen horší než doplnovaní občas novačku v profesionalní armadě........vtom je přece jen rozdil
04. 03. 2012 | 18:44

Petr Havelka napsal(a):

Pane tato,

ale ano. Vojáci jsou všude podrobováni jisté "zátěži" v rámci výcviku.

To co já popisuju je ale "paralerní" svět mezi vojáky, kdy mladší ročník slouží staršímu a to bez ohledu na hodnost nebo skutečný věk. Byl to prostě zavedený a ze strany vojáků z povolání, tolerovaný systém, rozšířený v celé armádě, ale v různých podobách.
04. 03. 2012 | 18:47

tata napsal(a):

almo
nechapu vždit HAVELKA TAM JASNĚ ŘIKA,SOCIALISMU rovna se šikana on to řika uplně jasně ted vam opravdu nerozumim.

JENŽE TO SAME JE V JAKEKOLIV ARMADĚ.
04. 03. 2012 | 18:48

tata napsal(a):

Havelka
PAK ALE NECHAPU TO roubovat na socialismus především je to všude v každem režimu........jak sem řekl vyjimkou politicka šikana ta byla vysadou socialismu ale otom nebyla řeč,to co popisoval autor je obyčejna šikana .
04. 03. 2012 | 18:51

Béda napsal(a):

Almo,

mě by fakt zajímalo, koho asi míní p. Lubas, když říká:

"...To memento děsí. Pár hovad vám dokáže rozbít životy na s…... Slušně - na padrť.

Ale my už přece nejsme v Janovicích nad Úhlavou. Nebo že by… Co když jsme skoro všichni jenom věční zobáci? A dostáváme den co den ´čočku´ a ´záhul´a ´sajgon´ od příslušníků velké menšiny, jimž k výhře stačí, že jsou nejhorší z nás špatných?..?.."
04. 03. 2012 | 18:53

Almo G™ napsal(a):

tata: No já si právě myslím, že na tom se ti s různými zkušenostmi nikdy nemohou shodnout. Někde to skutečně bylo korektní a šikana byla ne-systémová výjimka, jinde to skutečně bylo s přivřením očí velitelů a svědkové ji považují za součást systému... Akceptuji prostě to, že situace nebyla všude stejná a nemá smysl ty své zážitky zobecňovat na celou armádu.

Samozřejmě, že všude je to stejné. Ale srovnání ani hledání jedné objektivní pravdy pro mě nebylo cílem textu. Nezazlívám proto autorovi, že nepřidával dovětky v tomto smyslu.
04. 03. 2012 | 18:57

Almo G™ napsal(a):

Béda: Nevím, jen tuším... Ale díkybohu i za takovéto "krotké" náznaky, že si lidé začínají uvědomovat...
04. 03. 2012 | 19:00

tata napsal(a):

almo končím

vy o koze ja o voze.

souhlas se vším co jste ted napsal,jen že přehližite to hlavní,nesmělo by tam zaznit to zobecnění od nej,tim jdou vaše argumenty mimo,naopak on měl vynechat ten odstavec nebo to odlišit to spojení,vesmyslu třeba že ted je šikana ve smyslu co jste napsal vy.............A k němu dodávám, že nyní postupně celé skupiny lidí zjišťují, že je to jejich věc, že se jich to týká a bolestně si uvědomují, že "v druhém roce z toho těžit" nebudou. (Že naopak budou "vytěženi" sami jako hned další v pořadí.)
nezlobte se tam přebyva a pak by musel byt dovětek
04. 03. 2012 | 19:06

Petr Havelka napsal(a):

Pane tato,

podle mne jste za socialismu než na vojně lépe neviděl ten nebetyčný rozdíl mezi "deklarovaným" a skutečným stavem. Mezi tím co režim "říkal" a tím co se ve vlastně dělo.

Konkrétně já jsem se ocitl v zavedeném systému, který na tom útvaru fungoval. Mám spousty kamarádů, kteří vzpomínají na úplně to samé a ještě horší. Vimperk, Týn nad Vltavou, Košice, Brno.

Jistě o něčem svědčí, že mazácká vojna v podstatě padla po roce 89 s tehdejším režimem! Mazácká vojna jaká se vyskytovale v tehdejší podobě už neexistuje.

Šikana bude vždycky a v každé armádě. V tehdejší socialistické armádě byla mazácká vojna zavedený a tolerovaný systém.
04. 03. 2012 | 19:11

Béda napsal(a):

Tata:

Ten můj příspěvek ze kterého Almo citoval měl dovětek (závěr):
"Žeby o tom byla ta konfrontace svědomí se šikanou?

PS: trochu mi to připomíná sebezpyatování onoho koncetráčnického vězně, který přemítá o tom proč nikomu nepomohl a nyní, když je ve srabu sám, není nikoho kdo by pomohl jemu."
04. 03. 2012 | 19:13

tata napsal(a):

PANE Havelka

MOJE SYNOVÉ BYLY na vojně 96,99,podle vypravění daleko věci co ja nezažil,tím netvrdím že nebyly jen srovnaní,třeba pasovaní přeskou pasku do krve.SEM PŘESVEDČEN ŽE KDYBY TED zavedli povinou vojnu bylo by to samí viz šikana na učilištích,školach,rozdil mezi vojnou a jinde že na vojně je dril a ten je jak v americe,německu ,všude ten system je dril,nikoliv socialismus,přečtete si historicke knižky co zaživali dřive,nechme toho vy nepřesvečite mě ja vas..........ja tvrdím že armada je přirozene podhoubí pro šikanu.vurčitem množství srovnatelné v socializmu i v jinych armadách......dukaz je ty připady v jinych armadach,ani vy ani ja nedam kde te šikany je vic ,dukaz je že je všude,navic je to věčinou pod pokličkou,ono to totiž velitelum vyhovuje
04. 03. 2012 | 19:25

tata napsal(a):

pane HAVELKA

MOJI NEPOZORNOSTÍ SEM PŘEHLEDL větu....Jistě o něčem svědčí, že mazácká vojna v podstatě padla po roce 89 s tehdejším režimem! Mazácká vojna jaká se vyskytovale v tehdejší podobě už neexistuje.

nezlobte se zde jste dokazal že nejste objektivní a tady použiju ,že jste napsal jen opravdu jednostrané vidění jak sem psal mam dva syny to co mi vypravěli ja nezažil,ta brutalita,vyte ja nepopiram že když sem ji nezažil nebyla,sloužil sem v žatci na letišti,72/74 4453,měl sem mazaky z vychodu,nikdy sem nedostal fizicky trest ani to neznam z vypravění,ano třeba rajony,kartačkem zachod,mazlak,žabaky kačaky šel sem na vojnu 110kg za 3 měsice 80kg vojna země udělala chlapa,dnes bych tomu vychodnarovi podal ruku,nemate pravdu stim 89.......tim padem ste janě ukazal neobjektivnost

ja nepopiram že šikana nebyla popiram že to byl hlavně projev socialisticke armady je to projev jakekoliv armady
04. 03. 2012 | 19:36

Bývalej lampasák napsal(a):

táto, neblázněte. tehdy to tu řídila jedna velká mafie, KSČ. Když jste byl jejím členem, mohl jste daleko více, než mohli ti, co v ní nebyli. Čím výš jste byl, tím více jste si mohl dovolit a ostatní vás kryli. Na vojně to platilo mnohonásobně. Všichni se kryli navzájem, vyjímek bylo jen pár. Nikde jste neměl dovolání. Slyšel jste, co to byla na vojně křišťálová noc? Nebo dávání krve? Tam nešlo o fyzický tresty, ale o čistý teror psychopatů. A dělo se to často, hodně často. Tedy v 70. a 80. letech, předtím nevím. V jakýkoliv civilizovaný zemi včetně týhle by takovou záležitost okamžitě chytly média, lidskoprávní organizace, občanský sdružení matek a spousty dalších. žalobce, vyšetřovatel, soudci. Tehdy po vás nikdo ani nevdech, maximálně jste měl mizivou šanci, že narazíte na jednoho výjimečně osvícenýho lampasáka. Jinak vás to týrání mohlo dovíst až k sebevraždě, když se mazáci doslechli, že na ně práskáte. Takovejch případů byla celá řada. Rozdíl je v tom, že tehdy byla šikana pravidlem, společnost nebyla zvyklá a ani neměla nástoje se jí bránit. Dneska je má a dokáže je využívat. Šikana je asi někde taky, ale to, co se běžně dělo na většině útvarů tehdy, je dnes kdekoliv, nejen na vojně výjimkou.
04. 03. 2012 | 19:53

Béda napsal(a):

Bývalej lampasák,

řekněte pane, když je všechno na dobré cestě - jak to že soustavně přibývá šikany na školách? (základních, středních a dokonce prý už i v mateřských? O něčem takovém jsem před listopadem ani neslyšel.) Jak to že se toho neujmou, jak pravíte média, lidskoprávní organizace, občanský sdružení matek a spousty dalších. žalobce, vyšetřovatel, soudci...) Dokonce jsem četl o náznacích šikany v podstatě bezmocných učitelů žáky.
04. 03. 2012 | 20:08

Béda napsal(a):

Jinak k argumentaci: dneska může každý na západ, může si tam zřídit živnost, může cokoliv mi přijde jako konstatování, že každý může vyhrát ve sportce anebo že všichni se mohou stát miliardáři a být za vodou.

Není tomu tak a ta argumentace je zavádějící. 1/všichni z postsocialistických zemí se nemohou vystěhovat "do zemí zaslíbených". Nejde to fakticky - země zaslíbené by udělaly v případě masového přistěhovalectví z východu taková efektivní opatření, které by to administrativně znemožnila. 2/ Je celá řada lidí - důchodci, nemocní, postiženi, svpbpdné ženy s outěžkem ... kteří by tím nic nezískali a dokonce by to mohlo být v jejich případě z deště pod okap. 3/ v západních zemích nikdo na přistěhovalce s otevřenou náručí nečeká - mají samy dost problémů se svými občany, jejich zaměstnaností, rozpočtama... 4/ na západě jsou žádány z východu pouze některé přesně definované profese s "přidanou hodnotou", tato oborová
selekce velkou část populace z východu v podstatě na západním trhu, resp. při emigraci diskriminuje...
04. 03. 2012 | 20:35

Bývalej lampasák napsal(a):

Béda:

O šikaně a násilí ve školách moc nevím, mám jen docela dost informací z armády. A to jak ČSLA tak ještě tý docela nedávný. Spíš bych řekl, že to asi bude stejný jako se vším. Dřív se o ní nepsalo, soudruhům se to nehodilo, tak jste o ní nevěděl. Dneska se o ní píše, víte o všem, kde kdo co rozmázne, tak máte pocit, že je všeho strašně moc. Právě kvůli těm médiím, lidskoprávním organizacím, občanským sdružením matek a tak. Vy jste četl o náznacích šikany v podstatě bezmocných učitelů žáky, já zase zažil, že ve škole za minulýho režimu dávali v jedný třídě kantorce takový kapky, že se nervově zhroutila a pak odešla ze školy. A pak že to za našich mladejch let nebejvalo.
04. 03. 2012 | 20:58

Béda napsal(a):

Bývalej lampasák,

taky jsem z úst ředitelky školy a učitelky v mateřské školce slyšel, že ji děti prominentů poslali kamsi a že s tím prakticky nic nemůže dělat.

Ale třeba obě lhaly a dneska je již šikana (která existuje jenom u komunistů) zcela vymýcena.
04. 03. 2012 | 21:04

Bývalej lampasák napsal(a):

To asi nelhaly, děti prominentů jsou zpravidla dost zpovykaný. S tím nikdo nic neudělá, jen jejich rodiče. Ale to nemá se šikanou a totalitou, o který píše Lubas, moc společnýho. Nebo chcete srovnávat drzost fracka s tím, že bažanti dávali do ešusů krev z nosu nebo chodili po střepech od pivních láhví, aby se mazáci bavili? Byl jste na vojně? Ať už po revoluci nebo předtím?
04. 03. 2012 | 21:21

Béda napsal(a):

Bývalej lampasák,

milej pane. Tím jsem chtěl naznačit, že podmínky pro šikanu v nynější společnosti jsou přímo ideální a tomu odpovídá i její bujení již od útlého věku - na školách, i mimo ně. Proto jakékoliv nostalgické vzpomínky navozující dojem, že šikana je pozůstetek tzv. socialismu (rsp. socialistické armády), jako kdyby to nebyla zcela běžná záležitost i v tzv. demokracii považuji za úmyslné zavádění.

Za tzv. socialismu byla ve školství i v armádě alespoň jakási snaha vytvářet podmínky a šikanu potlačovat, vymycovat, trestat. Dneska má šikana přímo ideální podmínky pro bujení. (a nejenom v bývalých socialistických zemích).
04. 03. 2012 | 21:41

Zdeněk Brom napsal(a):

Béda:

Máte dojem, že nyní ve školách není snaha vytvářet podmínky a šikanu potlačovat.
04. 03. 2012 | 22:04

kočka šklíba napsal(a):

Z.Brome, o šikaně na škole něco vím. naštěstí se netýkala mých dětí ale byla přímo na jejich školách. A samozřejmě snaha ji postihnout a vymýtit určitě u některých pedagogů je. Ale pokud rodič šikanujícího žáka, studenta, je sponzorem různých školních aktivit, již je také snaha to nějakým způsobem zamést pod koberec. Takže velmi záleží na osobní statečnosti pedagogů, na jejich morální integritě, zda se k šikaně postaví i za cenu případné nelibosti vedení školy. Stejně nejspíš jako tenkrát.
Nicméně si stále myslím, že blog se sice v úvodu věnuje šikaně jako takové, ale je o něčem jiném. Je o dnešní situaci všech občanů v tomto státě.
Tato máte pravdu v tom, že Lubas ideologicky vypíchl stav a podmínky v tehdejší ČSLA, takže s vámi souhlasím v tom, že prostě si musel kopnout, že je trapné pořád vše svádět na dobu před rokem 1989.
Šikana není důsledek ideologie, jak se snaží naznačit, šikana je důsledek moci grázlů, kteří ač jsou se v menšině, mají podmínky a možnosti týrat a zneužívat většinu.
04. 03. 2012 | 22:51

Duroy napsal(a):

Pan Lubas se nám snaží sdělit, že ve své době neudělal nic proti šikaně, dnešní doba je zrála k řešení situace šikanovaných ( v posledních týdnech jsou nazývány socky už i důchodci), a tudíž pan Lubas by rád zakročil. Pouze a jenom, tak jako průměrní lidé čeká, a čeká, jako většina z nás.
Ještě k té vojenské šikaně. Samozřejmě, že neskončila úderem roku 89. Ona se dokonce stala parodií, kdy se dodržovaly rituály dvouleté základní služby u jedinců, kteří sotva nastoupili, po přijímači měsíc povýšení, za další tři měsíce mazáci, tři měsíce supráci, v tom co 14 dní doma, vycházky..., k bufetu, metru, rajonum však přibyl dosti významný prvek, který nebyl až tak častý do roku 89 a tím se stalo obstarávání peněz. Dalo vykoupit i z rajonů..(?!?).
04. 03. 2012 | 23:07

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Petr Havelka:
"V tehdejší socialistické armádě byla mazácká vojna zavedený a tolerovaný systém." Nepravda.
04. 03. 2012 | 23:32

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy