Doupov 1985. Spali vestoje, aby nezmrzli

03. 02. 2012 | 12:09
Přečteno 36608 krát
Mrazy, mrazy, mrazy! Ať už otevřete nebo zapnete jakékoliv médium, valí se na Vás ta strašlivá ledová vlna s takovou intenzitou, jako by to byla současná hrozba národa č. 1.

Z těch mínus dvaadvaceti, co mám kousek od Ještědu ráno u baráku, nejsem taky právě na větvi. Ale stačí, když si vzpomenu na leden 1985, a usmívám se zvesela pod ojíněné fousy a mrznoucí holuby v nose.

Naše generace, procházející přísnou komunistickou drezúrou, zažívala před sedmadvaceti lety něco, co by teď připadalo jako nesnesitelná pakárna i těm nejubožejším z ubohých.

Pakárna. Ano, správně, řeč bude skutečně o vojně.

O službě socialistické vlasti a pracujícímu lidu v místech, odkud by v lednu 1985 prchali tryskem v panice všichni současní bezdomovci. O našich sociálně slabých spoluobčanech z vybydlených ghett ani nemluvě.

Ve srubovém městečku Československé lidové armády na šumavské Dobré Vodě, případně (pane Bože, tys to viděl, a neudělal jsi nic!) ve stanech ve Vojenském výcvikovém prostoru Doupov.

Psal jsem tehdy v lednu 1985 domů své ženě: "... na cvičení uhodily poněkud silnější mrazy, okolo minus třiceti...na našem prkenném srubu máme trochu tepleji, ale ani tady to není žádný med – přes noc zamrzla voda v minimaxech, které visí metr a půl od kamen...

Můj kamarád Pavel Svárovský (taky průzkumák) zažíval souběžně cvičení v Doupovských horách. V minus třiceti spal s ostatními vojáky základní služby ve stanu na gumových nafukovacích lehátkách.

"V noci jsme raději stáli, než leželi, protože nad zemí byla přece jen o jeden o dva stupně menší kosa," svěřil se mi asi před rokem v hospodě, když jsme probírali naši vojenskou základní službu v Západním vojenském okruhu.

A zdálo se mi, že při té vzpomínce mu zbělaly tváře.

Dopisy ženě z ledna 1985 ukrývají i další vzácné historické dokumenty o z...ˇ.. ´ éře vrcholného socialismu: "...proti omrzlinám tvrdě bojujeme a máme proč! Lampasáci nám vyhrožují, že ten, kdo omrzne, půjde do basy ... tak ty omrzliny většinou raději ani nehlásíme... mám po nich puchýře na prstech..."

...na Dobré Vodě máme s ostatními jednotkami soutěž na téma Úklid na srubech a názorná agitace na nástěnkách. Dlouho jsme vedli, ale nakonec nás dvě jednotky předběhly. Komise nám vytkla, že jsme neobměnili nástěnku.

Staral jsem se o ni já, ale jak jsem šel v těch vypráskanejch mínus třiceti na to debilní dvoudenní přežití do lesa, tak tam na nástěnce zůstaly stejné věci. Asi by soudruzi důstojníci chtěli, abych se vrátil z přežití dvacetikilometrovým poklusem ke srubu, nástěnku obměnil a hupky dupky zpátky...

...strava tady ujde, ale máslo musíme k chlebu přikusovat. Během výdeje zmrzne vždycky tak, že nejde ani zaboha rozetřít...

...horečku už nemám, zato se do mě dal nepříjemný kašel a občas mně teče v noci z nosu krev..."


Do vymrzlých spacáků lezli v lednu 1985 příslušníci průzkumné roty motostřeleckého pluku ve spodkách, v teplákách, v chlupatých aratexových vložkách a v maskáčových kalhotech. Od pasu nahoru si navlékali nátělníky, košile, svetry, maskáčové bundy a maskáčové kabáty. Na hlavy si nasazovali čepice. Bez rukavic by jim na srubech omrzly prsty na rukou. Teplé palčáky měla jen půlka jednotky, ostatní si museli na řídké pletené rukavice navlékat ponožky. Jinak by přišli o ruce.

Myli se sněhem. Umývárky zamrzly. A jak se chodilo na velkou na několik set metrů vzdálené latríny? Nechodilo se, zimou by všem upadly zadky. Za deset dní jsem byl jen jednou.

Naše gumy (rozuměj vojáci z povolání, lampasáci a zelení mozci) bydleli ve zděných domečccích. Náš soudruh kapitán - zpravodajský náčelník pluku - si tam udělal z vojína Vrány správce ohně. Zatímco soudruh kapitán spal, Vrána měl celou noc přikládat. A i přes den, aby soudruh kapitán nechodil z výcviku do studeného.

Ale Vrána nebyl spolehlivý voják. A málo si vážil toho, že může skoro celé cvičení strávit ve vyhřáté lampasácké cimřičce. Dvě noci za sebou usnul, přestal topit a kamna vyhasla. Soudruh se probudil zimou, Vránu z..... na tři doby a poslal ho zpátky do vymrzlého srubu.

Nového posluhovače si udělal z vojáka Göröga. Nedostudovaný vysokoškolák byl mnohem chytřejší než Vrána. Přesně věděl, jak na to. Když kapitán přišel do své vyhřáté komůrky, mazaný Görög vždycky vyskočil od bedny se dřevem, postavil se do pozoru a ohlásil: "Soudruhu kapitáne, vojín Görög. Právě jsem přiložil do vašich kamen." A nikdy mu v nich nevyhaslo.

Z vojenského cvičení si soudruh kapitán udělal báječnou rekreaci. Věčně vymrzlé, výcvikem umordované vojáky si večer brával jako osobní gardu na projížďky na lyžích. Uháněl s nimi po jiskřivém sněhu pod jasnou oblohou, zaplněnou hvězdami.

Oni pak šli zpocení do ledového srubu, on do své příjemně vytopené komůrky. Na groček, čaj s rumíčkem, vodku vodečku a tak.

Na noční přežití, spojené s třicetikilometrovým pěším přesunem v hlubokém sněhu, poslal velitel roty vojáka s chřipkou a horečkou přes osmatřicet. Doktor tomu nebožákovi přitom do své zprávy napsal, že musí zůstat v ´teple´ na srubu.

"Lékař doporučuje, velitel schvaluje," usmál se soudruh poručík a nemocného na dva dny do terénu vyhnal. Ten kluk tam málem exnul. Nocoval s ostatními v lese na smrkových větvích,, rozložených kolem ohně. Rozdíl mezi teplotou jeho těla a teplotou vzduchu dělal po návratu z nočního přežití skoro 70 stupňů Celsia.

Dost. Ty mrazy z ledna 1985 mě nějak rozpálily.

Gratulujme si všichni, že tak ´strašlivě´ mrzneme v roce 2012.

Nakonec si ale neodpustím jednu věc. Všem tehdejším gumám, lampasákům a zeleným mozků (i když pár čestných výjimek by se asi našlo) bych vzkázal (a hlavně těm, co z ČSLA ladně přešli do AČR a pořád tam ještě za těžké prachy slouží): "Ukradli jste těm klukům dva roky života. Zavřeli jste je tenkrát na vojnu jak do kriminálu, i když nic zlého neudělali."

To jsme se ale dostali od těch úvodních mínus dvaadvaceti pod Ještědem pořádně daleko. Ale vlastně ani ne.

Nejvíc přece mrazí z věcí, které nijak nesouvisejí s mohutnými tlakovými výšemi nad Ruskem.


Úderná jednotka Varšavské smlouvy z roku 1985 aneb průzkumná rota motostřeleckého pluku z Janovic nad Úhlavou v celé své parádě. Šla z ní tenkrát na Dobré Vodě opravdu hrůza.
Foto: pravděpodobně četař Michal Hluzin

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mb napsal(a):

Gratulujme si všichni, že tak ´strašlivě´ mrzneme v roce 2012.

až na lidi bez domova, jaksi ehm, že ...
03. 02. 2012 | 12:15

neo napsal(a):

fuj, mě to jenom lízlo. Ti gumáci mě odvedli, ale naštěstí jsem měl odklad kvůli škole a pak to konečně někdo inteligentní zrušil.
03. 02. 2012 | 12:18

miloslavlubas napsal(a):

Dobrý den, pane mb,
díky za reakci. Ale víte, oni i ti bezdomovci mají dneska možnost v nejhorším případě alespoň na chvíli někam utéct, třeba do nádražní haly. Nebo do azyláku. Ale ti kluci se nesměli z Doupova nebo z Dobré Vody ani hnout. Pokud tedy neměli horečky nad devětatřicet...
03. 02. 2012 | 12:24

n.č. napsal(a):

Pane Lubas, jj, vím o čem píšete. Dobře jste tehdejší dobu popsal.
03. 02. 2012 | 12:38

Ivan napsal(a):

Autor: chápu, že průzkumník by podle vás měl bojovat jen v létě a ještě s možností volného odchodu z boje podle vlastní potřeby. Tomu by také měl být přizpůsoben výcvik. Při pohledu na dokument o výcviku např. amerických mariňáků (o speciálních oddílech SEALS nebo Rangers ani nemluvě) si říkám,o co vám vlastně jde, tedy mimo poukázání na tupost některých oficírů.
03. 02. 2012 | 12:39

gpgp napsal(a):

Zatimco dnes mame svpbodu a taklado neumeji ani drep nebo bezet 100 m. Hura
03. 02. 2012 | 12:46

Anastazie Králová napsal(a):

Výborný blog,děkuji.

Ad Ivan-nevšiml jste si,že i armáda USA je nyní profesionální? Za výcvik dostávají dobře zaplaceno /a prý existuje i tučný náborový příspěvek /

Ale tihle kluci tam byli povinně,zadarmo a ještě je jejich rodiny kapesným či jiným proviantem podporovaly.
03. 02. 2012 | 12:50

Občan napsal(a):

Teda pane Lubasi,
Vám by mohl pan Hrabal závidět :o)

My jsme se totiž něco najezdili po zimních vandrech, ale takovéhle drama jsme fakt nezažili. A to jsme spali POD ŠIRÁKEM!!!
Pod sebou hnízdo z chvojí a celty, kolem hnízda záhrab (pokud bylo dost sněhu), na sobě jégry (holky spíš babkovské punčocháče), tepláky, svetr, navrch "jehličnatej les" (protože to bylo zateplené), na nohou troje ponožky, boty v nohou spacáku (aby nevymrzly), přes spacák další celty, stulení k sobě a dokázali jsme spát i 13 hodin v kuse.
Jediný problém bylo jít se vyčůrat (to bylo fakt DRAMA a holky to měly mnohem horší :o)) )
Nejvíc jsme zažili na Šumavě (-31°C) a na Kytínských loukách (-28°C) v r. 1978; to ani klestí nechtělo hořet, jak bylo všechno promrzlé a i sardinky v oleji byly úplně ztuhlé.
Je ale fakt, že když jsme se v neděli vynořili z lesů a šli na autobus, tak na nás lidi koukali jak na Marťany :o)

S tou horečkou a vůbec nemocnými, to je horší. Jenže, byla to vojna a vojenský výcvik. KDYBY byla válka, tak by se s nemocnými a omrzlými také nikdo moc nepáral. Před sto lety, před třiceti lety, ani dnes.
Známý na tom Doupově sloužil v pětaosmdesátém také. Jako pekaři a kuchaři krom všech "vojenských radostí" ještě vstávali ve tři ráno...
03. 02. 2012 | 12:51

ld napsal(a):

S napětím očekávám příspěvky od Silvie, hanah..., jak na vojně vymrzly ony.
Možná defekty nezpůsobily povětrnostní podmínky.
:-)
03. 02. 2012 | 12:53

Ives napsal(a):

Anastazie: Ano, je nyní profesionální. Ale systém výcviku je stejný jako za povinných odvodů, ať už za II.sv. války nebo do Vietnamu, nabo našich parašutistů v Anglii. Účelem je být co nejlépe připraven, mimo jiné i na nepříznivé podmínky. Stále v článku nevidím mimo hlouposti důstojníků nic nového.
03. 02. 2012 | 12:55

miloslavlubas napsal(a):

Dobrý den,
těm, kdo píšou, oč mi jde, bych odpověděl, že o nic velkého. Jenom o připomenutí toho, jak to kdysi bylo. Orální historie se tomu říká.
Pro pana Občana mám doušku, že pokud bych jezdil na přežití do mínus 30 dobrovolně a mohl bych z něj kdykoliv odejít, tak by mě to možná taky bavilo. Ale přesto před Váni smekám...
Pokud se srovnání s americkými mariňáky týče, tak kdyby měli na Dobré Vodě stejnou výbavu jako vojíni Berka, Cholasta nebo Mašata, tak by tam zmrzli jak ... však víte, co.
03. 02. 2012 | 13:04

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Zažil jsem něco podobného v r.1979 na cvičení v K.Hoře. Už si nepamatuji přesně, kolik stupňů pod nulou bylo, když nás vyhnali na tři dny pod stany. Většinou jsme byli ve věku mezi 30ti - 40ti let, nepřipravení a zchoulostivělí z civilu. Mnozí z nás už měli za sebou i 2 cvičení, ale s tímhle jsme nepočítali. Lampasáci měli k dispozici skříňové V3S s vytápěním a ještě nás provokovali s lahví kořalky v ruce. Když si na to vzpomenu, otvírá se mi kudla v kapse.
03. 02. 2012 | 13:09

brat napsal(a):

Áutor - prazsky kavarensky inteligent vycvik k obrane vlasti je komunisticla blbost. Pomahej nam panbuh
03. 02. 2012 | 13:09

penzista napsal(a):

Na vojně jsem spal měsíc ve stanu v lese při poměrně velikých mrazech. Dodnes na to rád vzpomínám, vojna celkově zlepšila můj život. Ano, byla to pakárna, ale životu řád a naučila spoustu kluků jak se obejít bez péče maminky a naučit se disciplíně. To bohužel dneska chybí. Nebýt vojny nikdy bych nešel do služebního poměru a vystudoval vysokou školu. Proto volám sláva vojně, kamarádům, hospodám, zimní stanici a létě na Dunaji.
03. 02. 2012 | 13:10

Jiří napsal(a):

Jistě, i dnes musí dobrá armáda trénovat v těžkých podmínkách. Nicméně rozdílů mezi tehdejším Doupovem a dnešním výcvikem elitních jednotek je hodně:
1) Dnes je to dobrovolné - každý si může vybrat, jestli to absolvuje - porovnat co mu to dává a co musí obětovat a pak se rozhodnout. To považuji za hlavní argument.
2) Dnes se to týká fyzicky výborně disponovaných a připravených vojáků, kteří absolvovali řadu výcviků předtím - dříve šlo o běžnou populaci
3) Dnes se obvykle pečlivě hlídá zdravotní stav - nemyslím, že by někdo musel pobývat dlouho v mínus třiceti s devětatřicítkou horečkou
4) Dnes je to součástí tvrdého výcviku, který vede odněkud někam. Tenkrát to byla spíš taková buzerace a chaos
03. 02. 2012 | 13:11

jája napsal(a):

Jojo, to demokratické armády si válely šunky ve Vietnamu, Flákandách, hezky v teploučku a za velké penízky. Fuj tajbl s těmi komunisty, co to od chudáčků vojáčků chtěli.
p.s. sloužil jsem v Prostějově, kdo zažil, zasměje se nad autorem se mnou.
03. 02. 2012 | 13:12

miloslavlubas napsal(a):

Milý penzisto,
dovolím si oponovat čtyřmi mrtvými u VÚ 1113 v Janovicích nad Úhlavou v době od října 1984 do září 1985.
Šikanou, z níž mi dodnes vstávají hrůzou vlasy na hlavě a kterou gumy tolerovaly.
A hlavně tím, jak vojna nedělala z chlapců chlapy, ale hajzly. Mám na to pár obyčejných vět: Špatní tam byli ještě horší. Dobří byli špatní. Ale ne tak špatní, aby platila jiná pravidla, než pravidla těch ještě horších.
Proto volám: Sláva, že ta komunistická zelená pakárna už skončila!
03. 02. 2012 | 13:17

mb napsal(a):

ja vim, to neberte osobně ...

... jen mě to prostě napadlo zmínit ...

přeju hezkej den ...
03. 02. 2012 | 13:18

miloslavlubas napsal(a):

pro pana mb
To je v pohodě, mějte se taky hezky
pro pana jáju
V Prostějově? Že by u paragánů? Hluboko v týlu? To mohla být docela legrace. U prvosledového útvaru 15 kilometrů od hranic se SRN byla realita poněkud jiná, drsnější. Humus, bordel, dezolát jsme tomu říkali.
03. 02. 2012 | 13:22

n.č. napsal(a):

Nechápu, jak může někdo vzpomínat na povinnou službu vlasti za bývalého režimu v dobrém?! Na tu buzeraci obyčejných vojáků??? Na ty bolševické bludy, které nám vtloukali do hlavy v tzv PŠM?!
Méně odolní vojáci končili na psychině.
03. 02. 2012 | 13:22

pgjed napsal(a):

Pane Lubasi,

Mám obdobné vzpomínky, o párb let starší, na Jince i na Doupov, jako průzkumník, pro změnu dělostřelecký. Jenom s tím rozdílem, že jsme neměli žádní sruby. Mančaft spal na korbách náklaďáků, kdo se staral, měl dvojitou plachtu a vpořádku bufíka pro občasné přitopení. Já jsem spával nhoře na plachtě, ve vojenském dekáči svoji soukromou mumii ověřenou třeba ze zimních táboření na Smrku. Bylo to k vydržení. Horší bylo, že jsme ztratili plukovní kuchyň a více, než 2 dny byli bez menáže. Ale vše se zvládlo a někdy u toho byla i legrace. A pak zimní cvičení na Libavě v polozemnicích bylo jako v pokojíčku, někdo hrál taroky, někdo mariáš a někdo chrněl.
03. 02. 2012 | 13:24

n.č. napsal(a):

Pane Lubasi,
díky za tento blog, i když mi to připomnělo spoustu děsných nekonečných dnů na vojně.
03. 02. 2012 | 13:26

ld napsal(a):

miloslavlubas napsal(a):

...jak vojna nedělala z chlapců chlapy, ale hajzly...

Vážený pane, buďte tak laskav a mluvte za sebe. Cítíte li se hajzlem, tak to ponechám vašemu hodnocení a může to být i na místě. Ale laskavě z toho vynechte ty, kteří toto hodnocení nesdílí, natož označení vámi zvolené!
03. 02. 2012 | 13:31

Drzá zrzka napsal(a):

Odveden. A počkáš na mne ty dva roky? Budu sloužit vlasti na druhém konci republiky. V Popradu.
03. 02. 2012 | 13:33

martinka napsal(a):

anejhorší bylo to vědomí že i kdyby tam ti vojáci umrzli tak se to stejně zaretušovalo a nic by se nezměnilo
03. 02. 2012 | 13:34

MA-FU napsal(a):

Pane Lubasi

To byl ten můj na posledním cvičení ve Stříbře a odjeli na Doupov.Vím co pak vyprávěl a sama jsem viděla "omrzlý nos" kamaráda,co byl s ním a dělal se mnou v práci.Nedovedu si představit (i když představivost se dostane všade A.Einstein) jaké to muselo být pro Ty,kteří se nedostali ke kamnům.Ano ještě o lampasácích- jejich výhody byly zřejmé,byl ale rozdíl mezi Vámi a lampasáky byl hlavně v tom sloužení lidu a socialistické vlasti
03. 02. 2012 | 13:35

Kanis napsal(a):

Můj děda, dej mu pánbu věčnou slávu, vojákoval v Děčíně na zámku, někdy kolem roku 1929.
Uhodily mrazy a velitel posádky nechal celej útvar (asi za nějaké přestupky) nastoupit na nádvoří a nechal je v mrazu stát několik hodin, i když neměli nafasovanou zimní ústroj.
Děda měl od té doby stále červený nos, uši a tváře.

Takže na typu armády asi nezáleží, buzerace a pitomí velitelé byli vždycky, viz dílo Haška, Švandrlíka atd ...
03. 02. 2012 | 13:43

miloslavlubas napsal(a):

Dobrý den,
pro Šaška z Jihlavy:
Kdyby se gumy v těch mrazech jen smály s flaškama v ruce. Ten náš soudruh kapitán se ještě s jedním nadporučíkem z divize přiožrali ve skříňové V3S a nahnali z dlouhé chvíle řidiče bévépéčka na cvičnou jízdu na skálu, vedle které byla desetimetrová propast. Kluci tam nespadli o dvacet centimetrů. Když řidič vylzel ven a šel se podívat, kde měl pásy, začal okamžitě zvracet.
pro pana (nebo paní?) Martinku:
ano, i kdyby se tam zabili, tak by se to zatlouklo, jako všechny sviňárny, co se tam děly
03. 02. 2012 | 13:48

Pozorovatel napsal(a):

To co popisujete, bylo pro hodně vojáků normální. Já byl jako politicky nespolehlivý u pracovních jednotek, a v 77 byla pěkně silné mrazy. Spali jsme sice v baráku, ale neměl okna, a místo spacáku jsme měli zelenou hrubou deku a prostěradlo. Ale naučilo nás to přežít.
A ještě něco: Tehdy jsme věděli, že nepřítel je ten rudý, který nás do toho marastu uvrtal. To v dnešním marastu nevíme. Všude jen samí demokrati, nevivví, pravdoláskaři a jiní "přátelé".
03. 02. 2012 | 13:50

Pozorovatel napsal(a):

Oprava: nevinní
03. 02. 2012 | 13:51

Drzá zrzka napsal(a):

Kanis

Děda musel vojákovat až po roce 1932, kdy Thunové děčínský zámek prodali státu, který z něj udělal kasárna.
03. 02. 2012 | 13:51

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Pane Lubas,

dost dobré zážitky, o pár let dřív to bývalo na jiných místech ještě horší. Třeskutý mráz a zelení mozkové je dost nevábná kombinace.

Ale to zažili snad všichni, kdo byli na vojně 24 měsíců, bájných 730. Byla to jiná doba, jsou na ní tedy jiné vzpomínky a zážitky. Víte ono je celkově složitější, než jen zde Vámi popsaní zelení mozkové. Vojáci jsou a byli pro velení armád jen lidský materiál - proto jsou vaše zážitky takové, jako jsou. Nemohly být ani jiné ani lepší.

Musíte to přežvejkat a žít s tím dále, nic jiného s tím nenaděláte.
Pěkný den.
03. 02. 2012 | 13:53

Ládik!!! napsal(a):

Byl jsem o pár let dříve; vojáci byli v pořadí důležitosti za technikou - nahřívali jsme protiletadlové rakety Volchov a Dvina teplýma dekama. V suché zimě to šlo, horší to bylo při námraze. Velitelské stanoviště bylo v podzemí, tam bylo teplo. Kabely silné jak ruka - elektřiny dostatek. Dukovany na dohled.
03. 02. 2012 | 14:00

miloslavlubas napsal(a):

Pro pana Wachfaitla,
ano, musíme všichni nějak přežvejkat to zlo, s nímž jsme tenkrát žili a dělali proti němu tak málo. A že na vojně bylo to zlo takové krásně vykrystalizované, viďte?
03. 02. 2012 | 14:03

honolulu napsal(a):

A moji kamaradi rikaji : 100 x radeji arktickou zimu, nez tropicka vedra.
Pracoval jsem v mladi v Africe a aby se clovek mohl denne pohybovat ve vedru 34 stupnu, tak musi mit jinou stravu a proti dehydraci pit electrolity. (Ale umerne, nebo onemocni.) K tomu si pripocitejte velkou vlhkost, (v nekterych oblastech) a zareni, ktere je velmi nebezpecne v kazde oblasti.
Clovek musi byt stale zahalen (bavlna - safary) a kazdy tyden kontrolovat telo. Boty do bushe pouze z kuze antilop.
(Denne hrozba rakoviny kuze a tropickeho upalu.)
Vsude je plisen. Vsude je hmyz, jedovati pavouci a prudce jedovati hadi a vseliaka klistata.
Nohy vasi polni postele stoji v plechovkach s petrolejem, ci chemickou srackou, aby se vam hmyz nedostal do postele. Spavate v siti i proti millionum komaru s nichz nekte maji nazevy "helikopter" a spavate se zbrani. Kolem vasi zakladny jsou draty a agregat vrci celou noc, aby vas nenavstivila zouzel Afriky - predatori, a kdyz musite jit v noci curat, tak vidite za draty zelene a zlute fosforecnate oci vseho, co vas chce sezrat. Pri curani si pocurate nohu, protoze drzite odjistenou zbran.
Zbrane se musi cistit a kontrolovat kazde 3 dny a proti zouzeli jsou jine, nez proti bandam divochu, kteri chteji vse co vlastnite a vas k veceri.
Denne musite polykat preventivni leky proti malarii a stale hlidat a pocitat mnozstvi pitne vody, benzinu a obsah lekarny pro vas a kamarady. Jste take zodpovedny za pridelene cernochy, kteri jsou sice odolnejsi proti tropickym nemocem, ale jinak jsou nevyspitatelni. Jidlo pro vypravu se objednava v tunach a je to vetsinou milis (kukuricna mouka). Chlast je povolen protoze se v tele rozklada jinak v tropech nez jinde a "pomaha" proti tomu, co se vam dostane do krve. Take musite povinne nosit dlouhe vlasy. A kdyz je konecne nedelni siesta, tak vam pres polni kuchyn na zakladne probehne zamilovany nosorozec a muzete si otevrit konservu...
Pres den jste stale sledovani hejny opic, ktere strasne kradou a sezerou vse co ukradnou. I knihy dokonce a ponozky.

Africke reky jsou zlatonosne, ale abnormalne nebezpecne. Nejen, ze jsou plne krokodilu, ale i nemoci jako je napr. bilharzia.
A vy musite poskakovat na brehu a zbirat pudni vzorky. (Nastesti existuje "zakazany" dynamite.)
Musite znat zpamneti jmena sousednich kmenu a jejich naviky.
Musite poznat zakladni desatero hadu, ktere zabiji v i moderni dobe 150 000 lidi kazdy rok. (Statistika UN.)
A presto je to nejkrasnejsi zeme na svete. A velmi STEDRA a BOHATA !
03. 02. 2012 | 14:10

Pozorovatel napsal(a):

Jo, já měl na vojně tři návrhy na prokurátora. Zachránilo mne jen to, že jsem na politruka věděl něco, z čeho by byl dost velký prů...r. Byly určité věci, ze kterých měli i komanči strach. Z čeho má ale při fungování justice strach dnešní vládnoucí etita?
03. 02. 2012 | 14:10

pozorovatel napsal(a):

Oprava: elita. Musím si koupit nové brejle.
03. 02. 2012 | 14:12

Želivský napsal(a):

Pane autore
píšete "odvážně " naprosté nesmysly a hlavně se zpožděním 30 let.
Byl jsem tam také, ano bylo to tvrdé, ale většinou jsme to brali tak,
že jsme vojáci. Nikdo neumrzl ! A víte kolik vojáků v 1. a 2. sv válce umrzlo, abysme mohli žít.
((A teď píšeš lži a svádiš "vítězné" bitvy. ("Však oni se najdou hrdinové, až bude nepřítel utíkat")).

Spíše by nás mělo zajimat,že cirkev dostane od nás dar,
na který se budeme muset a naši potomci skládat několik desítek let.Jsem katolík (ministroval jsem, dělal kostelníka'), ale nevěřím, že Vlk, Duka a papež věří v Boha. Kradou to co jejich nikdo nebylo, lžou, smilní, žehnají válkám. Chci věřit, že příjde Boží soud, téměř všichni cirkevní hodnostáři se dostanou do pekla, já půjde do očistce, ale přihlásím se dobrovolně do pekla, abych tam topil pod kotlem, kde se budou škvařit, bude tam i výše uvedený autor
za lži (tam ale už nebude potřebovat kulicha).

Copak se nenalezne poctivý katolik, aby se postavil proto nepravosti cirkve. Vždyť cirkev musí vědět, že podvodně získaný majetek bude znamenat další odklon od katolické cirkve. - viz zdůvodnění trestního oznámení na DUKU. https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=J0ZvclZ2Iio

Pane Stejskale promiňte, že píši od tématu (uvedeného blábolu Lubase). Ale teď jde o velkou věc - zastavit podvody, na kterých se chce podílet i katolická cirkev. A jde také o záchranu samotné katolické cirkve !!!
03. 02. 2012 | 14:29

n.č. napsal(a):

Želivský: nezlobte se na mne, ale autora osočíte, že píše nesmysly a přitom si sám neuvědomujete jaký nesmyslný blábol jste sám vytvořil
03. 02. 2012 | 14:33

Drzá zrzka napsal(a):

Želivský

Kdysi se jeden katolík našel. Upálili ho. :o)
03. 02. 2012 | 14:37

Targus napsal(a):

To miloslavlubas:

Dva dny venku a tolik skuhrání? Člověče já byl v tomtéž roce týden ve VP Oremov Laz u Velkého Krtíše. Tři noci tam bylo -37°C. "Spali" jsme na Tatře, dělali jsme regulovčíky vojenským kolonám. Príma služba, 16 ale i 24 hodin na jednom fleku bez možnosti se jakkoli zahřát. Pod maskáči vše, co jsme nafasovali na podzim, a ještě ty aratexy. Stejně to nebylo k ničemu. Třetí den už jsme všichni blili z pojídání zmrzlého chleba. 1
Škoda vzpomínat, bylo by toho na román.
03. 02. 2012 | 14:46

JenTak napsal(a):

Bolševická vojna byla stejná jako bolševický kriminál. Lidská důstojnost dostala silně na prdel.
03. 02. 2012 | 14:47

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Pane Lubas,

proč myslíte "málo"? Nehleďte na to jen svýma očima, byli jsme v tom všichni. Co Vy můžete vědět o tom, co dělali ti druzí řádově 10 let před Vámi, možná lépe než vy? Napsal jste to zajímavě, já jen říkám, že to jinde bylo mnohdy i horší.
Toť vše, mějte se a pěkný den.
03. 02. 2012 | 14:47

Anastazie Králová napsal(a):

Ad Želivský
1/ Jan Želivský byl statečný husitský kněz,proti kterému vyhlásila katolická církev křížovou výpravu.
Proč si tedy berete jeho přezdívku,když jste katolík /nebo jste byl prostě v dětrství pokřtěn a ministroval jsteno a co,já jsem chodila na náboženství a přitom byla předsedkyní pionýrské organizace /.

Prostě to tak tehdy bylo /tuším v 6O.letech,kdy doznívaly staré pořádky a začínaly nové.
P.S.To neznamená,že jsem na 100 % pro církevní restituce,jak jsou navrženy.Ale myslí,že tenhle blog je o něčem jiném.
03. 02. 2012 | 14:49

Želivský napsal(a):

n.č.
omlouvám se, nezlobím se a přiznávám, že jsem psal od věci. Ovšem "vzpomínat" dnes, jak "trpěl" tento člověk na bolševické vojně, nevidět umrzlé lidi teď u nás (už 10), nechat okrádat sebe, ale hlavně své potomky na parlamentní půdě, tak to chce opravdu "koňskou" náturu.

Takovéto blogy jsou cílené, aby se odvrátila pozornost od skutečných problémů.
03. 02. 2012 | 15:06

doupovák napsal(a):

Přátelé, a víte co je nejhorší? Už se to zase na nás valí. Určitě jste to taky slyšeli. Čínský komunista nám prý bude pomáhat.
To je tedy perspektiva.
03. 02. 2012 | 15:08

Petr z Tábora napsal(a):

Napsal jste to dobře pane Lubasi. Já jsem byl na Doupově v zimě o léta dříve a díky organizačně schopnému veliteli samostatné roty a zejména staršinovi bylo zázemí dobře zorganizováno,žádné vybavení se v kasárnách nezapomělo, i služba topila v noci ve stanech. Vše se usušilo a spalo se v teplém smrádku.
Nedělejte si iluze o vojácích z povolání, my jsme tam byli na chvíli, ale mladí pod- a poručíci od tankánů tam sloužili třeba třetí měsíc a pořádně jim to lezlo na mozek.
Ostatně náš velitel šel jako politicky nespolehlivý do civilu chvíli po nás.
03. 02. 2012 | 15:12

gogo napsal(a):

Dnes nas ochrani NATO,, jste na socialnich davkach a nemusite pracovat svoboda jak prase dolud nam pujcuji
03. 02. 2012 | 15:15

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Také v otázce základní vojenské služby jsem byl odjakživa velmi tolerantní a hochům, kteří po vojně toužili, jsem účast z celého srdce přál. Za sebe jsem však po zralé úvaze usoudil, že u tohoto dobrodružství být nemusím a zařídil si modrou knížku. Proto nemohu vojnu jako takovou posoudit a nehodlám odporovat ani příznivcům ZVS, ani jejím odpůrcům. Nejspíš bych citoval poručíka Hospodina z filmu Tankový prapor: "Dle vkusu každého soudruha." Modrou knížku mám ještě někde schovanou, skutečně je sytě modrá.
03. 02. 2012 | 15:17

Kuchař napsal(a):

Na vojně byli nejstrašnější gumy. Takovou bandu ožralů a imbecilů člověk pohromadě asi jinde nepotká. Snad jen 1. máje na Letné.

Kupodivu mi nebyla nejvíc zima v trenkách na sněhu, ale v letní výstroji na buzeráku, když nás tam gumy nechali stát zhruba 6 hodin ve větru a teplotě pár stupňů nad nulou takřka bez pohybu.
To pár lidí i omdlelo.
03. 02. 2012 | 15:26

Amarook napsal(a):

to: Miloslav Lubas
Na vojne jsem byl v CSLA v osmdesatych letech a zazil podobna cviceni. Pakarna na vojne byla, sikana taky. Ovsem vy ten Doupov licite tak dramaticky jako boje u Stalingradu.To snad ne!CSSR zdaleka nebyla jedinou zemi, ktera tehdy mela povinnou vojnu. Kamarad byl na zacatku 70. let v US Marines a taky zazil veci, ze kterych vstavaji vlasy hruzou. Za Velkou Louzi jsem pracoval v koncinach kde je v zime bezne kolem -45C. Napriklad jednou pro nas, skupinu 7 chlapu, prijel mistni manik s malou dodavkou s holou korbou. Kdyz videl, ze je nas vic nez cekal tak zavelel:"Dva do kabiny, zbytek na korbu." Zbytek ani nemrkl a vyskocil na kornu. Bylo -47C a jeji jsme 25 km. Taky ze sebe nedelam mucednika. Naopak, byla to docela sranda.
03. 02. 2012 | 15:33

n.č. napsal(a):

Postní pokrm & kulatý roh : takže nejenže máte zajímavý nick, ale i modrou knížku! Víte, když jsem byl u odvodu, tak jen jeden z nás odvedenců ji dostal, zářil štěstím a já jsem mu hrozně záviděl. Vojnu jsem neměl až tak drastickou díky tomu, co jsem na vojně dělal, ale pamatuji si, že první půlrok byl i pro mne špatný, když musíte plnit nesmyslné rozkazy, které někdy s vojnou neměly nic společného a opravdu si pamatuji kluky, kteří po pár měsících byli na tom tak špatně, že skončili na psychiatrii. Ve Šternberku, kousek od Olomouce.
Jestli někdo říká, že vojna dělala z maminčinných kluků chlapy, tak se tomu jen musím usmát.
Vojna byla buzerace, nic víc. Všechno potřebné pro budoucí život si kluci musí osvojit jinde než na vojně. Byla to ztráta cenných dnů. Někdy se musely dělat věci na hranici lidských možností i za cenu trvalého ublížení na zdraví člověka. Ale to tehdejší režim nezajímalo.
Já mám svoji voj.knížku taky někde schovanou a když jsem se stěhoval, tak jsem ji našel a řeknu Vám, že jsem na ni hleděl s nechutí převelikou.
03. 02. 2012 | 15:36

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

n.č.: Mně hrozilo již "550", nikoliv "730" a dotyčný rok přistupovala armáda k brancům poměrně benevolentně. Dobrá polovina přítomných tehdy obdržela odklad, nebo rovnou modrou knížku. Kolegové v zaměstnání byli ve svých názorech na ZVS odjakživa striktně rozděleni podle osobní účasti: kdo na vojně byl, pro toho byla ohromným, takřka nepostradatelným životním přínosem. "Modráci" vojnu příkře odmítali a přirovnávali ji k sovětským gulagům. Samozřejmě jsem slyšel spoustu více či méně důvěryhodných skazek z prostředí ZVS, ale jak jsem již uvedl, přeji každému jeho názor, jistěže s důrazem na svobodu názoru vlastního, což může býti docela velkým požadavkem (a problémem). Jedno podstatné negativum bych ale na ZVS přece jen našel; mnoho kuřáků začalo kouřit právě tam a už se návyku nezbavilo. Zda by se tito lidé stali kuřáky i bez účasti v armádě, nedovedu posoudit.
03. 02. 2012 | 15:48

Dan napsal(a):

"... z chlapců chlapy" ... Panebože, vždycky, když slyším (nebo čtu) tihle debilní frázi, vzpomenu si na dobové agitky v televizi, komentované pplk. Soldátem a dal bych někomu do držky. Za ztracené a probuzerované 2 roky života, které mi nikdo nenahradí. Sloužil jsem ve stejnou dobu a ve stejných místech jako Lubas, takže vím, o čem mluvím. Akorát na lampasáky jsem měl asi trochu větší štěstí, ti, pod kterými jsem přimo sloužil, byli většinou poměrně slušní a rozumní a dole se s nimi vyjít. Ale teď bez zaujatosti:
1. Rozdíl mezi ubytováním záklaďáků a gum - zimní cvičení bylo sice tvrdé, ale záklaďák ho absolvoval jen párkrát za vojnu (nebo pak při cvičení jako záložák). Lampasák mockrát za svoji aktivní službu, proto jsem celkem chápal ten rozdíl v komfortu.
2. Jak tu někdo srovnával výcvik naší a plně profesionálních armád (Seals, USA) - měli jste někdy možnost porovnat výstroj? Srovnat těžký, vatovaných aratex s lehoučkou, prodyšnou a přitom mnohem teplejší amíckou zimní vložkou? Tam byl ve výstroji tak propastný rozdíl v materiálu, provedení, variantách a způsobech použití, že naše armáda byla ve srovnání se západními armádami (US army, BW, LE) spolek trhanů. A to nejen v zimě, ale i v letních horkách (ty strašlivý silonový bundošky)
Prostě 100% souhlas s Lubasem, kdo vzpomíná na vojnu jako na báječný dobrodružství, tak měl prostě kliku, že jí proflákal někde na štábu u nástěnky, daleko od šikany, rajónů, poplachů, buzeráku a opičí dráhy, kde astmatici padali ze šplhů a blili vyčerpáním.
A Slováci a Maďaři, kteří byli nasraní, že jsou daleko od domova, tak si to vylévali na Češích a Moravácích - to by si někdo dovolil v us armádě, buzerovat černochy nebo hispánce? Nekrásnější den na vojně bylo vyřazení do civilu, šlus, pryč a zapomenout.
VÚ Stříbro 8015 1982-84
03. 02. 2012 | 15:50

JenTak napsal(a):

Doupov s jeho zimou si pamatuji dobře. Zima a omrzliny z ní jsou stejné všude na světě. Jenže omrzliny z Doupova nebyly nutné, to bylo holé hazardování se zdravím vojáků.
Proto se divím jednodušším lidem, kteří zlehčují tyto podmínky aniž tam byli. Můj otec mi neříkal "to já když spal v zimě za války ve stanu...", protože byl inteligent. Jsou věci nutné a pak ty zbytečné jako omrzliny z Doupova, které jdou plně na vrub lampasáků.
03. 02. 2012 | 15:55

n.č. napsal(a):

Postní pokrm & kulatý roh : ano, máte pravdu, každý se na vojnu, tedy tu povinnou, dívá jinak. Nechme tedy každému svůj pohled.
K tomu kouření. I já jsem zkoušel kouřit, ale i přes úsměšky, které se mi dostávyly, když jsem šklebil obličej, mi to tak nechutnalo, že jsem nezačal a vydržel jsem dosud.
Jinak jsem měl štěstí, že jsem nenarukoval až tak daleko od domava, cca 2hod. tehdejším rychlíkem a často jsem jezdíval domů i na černo. Naštěstí se to nikdy neprovalilo, sešlo se nás dost kamarádů, kteří jsme v té blbé době drželi hodně při sobě a kryli jsme se navzájem.
Díky za Váš hezký příspěvek.
03. 02. 2012 | 15:59

Vlado napsal(a):

Lubasi, když se živíte jako novinář, musíte uživit početnou rodinu tak se musíte dobře ve společnosti prezentovat. I tento blog vypovídá, že jste v hlavním proudu a tak by si Vás mohli všimnout. Mezi nicky však nic moc.
03. 02. 2012 | 16:06

Admirál napsal(a):

Vojna zrovna kojná za minulého režimu nebyla, zpětně ale nehodnotím špatně. Zčásti proto, že je člověk už "starej" a tenkrát byl "mladej" a z části proto, že vidím generaci, která zkušeností vojenské prezenční služby neprošla.

Tenkrát, když vám bylo 18 myslel jste si, že vylezete na i ten nejvyšší strom (jako ve Švejkovi, na každým stromě na Karláku voják bez disciplíny) tak vás sberali na vojnu a rychle ze stromů setřásli. Musel ses postarat sám o sebe, naučil ses vážit si spolehlivých kamarádů a slušných lidí a nenakonec také vydejchata a bojovat s hajzly a křiváky, kteří nad vámi mají momentálně moc. To generaci "nevojáků" z mého pohledu citelně schází.

Mimochodem hajzli a křiváci mezi lampasáky není vynález bolševika, na vojně se pohybuje vzorek populace a hajzli a křivíci, zelení mozci jsou tam zastoupeni přiměřeně výskytu v ostatní populaci.

Bohužel cílem vycviku bylo (a je) připravit vojáky na útrapy války, tudíž těžko si stěžovat na buzeraci a zimu.

Ale jak se u nás říkalo: "Těžko na cvičišti, lehko v atomovém hřibu"
03. 02. 2012 | 16:12

modrý edvard napsal(a):

Byl jsem na vojně v 77. Byla to pakárna a ztracenej rok. Na mrazy si nestěžuju, vyjížděli jsme na cvičení za přijatelného počasí /spal jsem pod vejtřeskou a ráno koukal na veverky/. Souhlasím s tím,že voják se má přichystat na zimu a jiné útrapy, ale není důvod se chystat na buzeraci.
03. 02. 2012 | 16:43

voroshilov napsal(a):

To je ale banda neschopnych uplakancu a mamincinych mazanku!
Ostuda jakekoliv armady na svete,pocinaje autorem...!
03. 02. 2012 | 16:52

Giomek napsal(a):

Toz ja na vojnu nakonec nesel, buzeroval me tata. zbrani mam asi 20 vcetne plne automatickych, skeet strilim od pasu,v te dobe povinneho odvodu jsem tocil miliony, protoze jsem byl po revoluci ten schopnejsi.... Nastesti jsem byl tak silene nemocny , ze me nevzali.... dostal jsem nejkrasnejsi knizku v mem zivote.

Nikdy bych ale nerekl prisahu: K obrane sve vlasti vzdy pripraven (nevim jestli tam nebylo dokonce ze polozim i zivot)

No to bych musel byt blb, abych za tuhle socialistickou neposkojenou luzu, ktera si zije v blahobytu jeste pokladal zivot.....
03. 02. 2012 | 16:54

Admirál napsal(a):

modrý edvard - "ale není důvod se chystat na buzeraci"

Souhlas, buzerace byla na vojně to nejodpudivější.

Bohužel, ty nejlepší armády světa byly a jsou na buzeraci a drilu postaveny.
03. 02. 2012 | 16:57

Pavel napsal(a):

Hezky napsáno. Dneska máme kolem nás jiné GUMY, které nám otravují život. Holt buzerace zůstane buzerací za každého režimu...
03. 02. 2012 | 16:57

voroshilov napsal(a):

Smesne kviceni.
Podivejte se na Kubrikuv film"Full Metal Jacket"jestli chcete videt co je to armadni buzerace,podivejte se na jakykoliv americky vojensky film ktery zacina uvodni scenou kdyz serzant na placu promlouva k novym brancum:
"Tak co,slecinky,i moje stara babicka to zvladne lip nez vy...
Ano,ty buzerante?Odkud jses,buziku?
Ja jsem z Alabamy,serzante.
Budes mi rikat Pane!Je pravda ze v Alabame zuji sami buzeranti?
Ano...ano pane!"
03. 02. 2012 | 17:03

Milan, Klenší napsal(a):

Pánové, pánové, co tady většina brečí. Dejte si ruku na srdce, kdo nešikanoval mladší ročníky, kdo dělal to co měl. Ty lampasáci nás neodvedli, to byl zákon a oni ho plnili. Já slkoužil na hlásce a bylo mi tam super. Ale když jsem měl tu čest vidět motostřelce z Varů a Mar. Lázní jak si dělají mezi sebou pakárnu - mazáckou vojnu. To je ten důvod po čem se většině stýská, že ...
03. 02. 2012 | 17:11

LEON napsal(a):

já jsem na tom Doupově byl také a nepřipadalo mi to jako chaos, ale jako válka, což je asi totéž.Prvosledové utvary byly určeny k likvidaci, dle toho to tam vypadalo i výběr živého materiálu-lidí. Rád bych poznal za celý lidský věk armádu, kde není buzerace...
03. 02. 2012 | 17:18

Petr Havelka napsal(a):

Pane Milane Klenší,

mladší ročníky jsem nešikanoval třeba já a dám si na to i packu na srdce, a to jsem si první rok užil mazáckou vojnu. Pokud vím na hláskách to bylo zlaté, gumy daleko, vařili jste si sami. Mazáckou vojmu jste zřejmě nezažil. Měl jste štěstí, děkujte ještě teď.

Já jako zobák jsem v zimě ve stanu měl lehátko až u plachty, okolo kamen měli mazáci. Mezi mrazem a mnou jen celta. Jak to zde čtu nemám si na co stěžovat.
03. 02. 2012 | 17:29

Občan napsal(a):

Ale jinak fajn "vodkláněcí" témátko.

Co na tom, že Drábkův průšvih bude zameten pod koberec vyhozením dvou ředitýlků?
Co na tom, že VZP má prachy jen do června?
Co na tom, že stoupá nezaměstnanost, chudoba, napětí ve společnosti?
Co na tom, že místo exekutorů máme bandu legalizovaných lupičů?
Co na tom, že vláda právě proválcovává pralamentem darování kusu republiky katolické církvi a tunel do státního rozpočtu?
Co na tom, že firmy krachují kvůli předražené naftě?
Co na tom, že se Ostravsko dusí?
Co na tom, že jsme celé EU už jen pro smích a odplivnutí?

Hlavně, že si pokecáme, jak nás bolševik na vojně dusil...
03. 02. 2012 | 17:29

Petr Havelka napsal(a):

Pane občane,

bolševik na vojně dusil a tehdejšími slovy kurevsky.

Dva roky života v řiti a člověk se měl hůř než v kriminále. Znám kluky, kteří za dva roky byli akorát dvakrát na dovolence.

Na vojnu nikdy nezapomenu, ještě teď občas mám ten klasický "emigrantský" sen kdy se na vojně znovu a každému to na potkání vysvětluju: "To je chyba, já už mám vojnu odslouženou" a ten každý jen krčí rameny a je mu to ukradené. Kafka hadra :)
03. 02. 2012 | 17:36

Petr Havelka napsal(a):

... na vojně OCITNU znovu
03. 02. 2012 | 17:37

šebány napsal(a):

Honolulu : Trochu zmateně jste popsal spoustu dobrodružných filmů , které jste asi za život viděl a knih které přečetl.Člověče , takové zážitky neměl ani Livingston.
03. 02. 2012 | 17:37

voroshilov napsal(a):

Petr Havelka:
A na co se chcete stezovat?Ze vam neprinesli teplou snidani do postele?
Aha,jim zapomneli rict ze vojna je pripravenost na bojove podminky,treba bylo kazdemu bazantu dat bilou vlajecku s napisem:Vzdavam se,jsem obycejny mamlas.
Nepratelske kulky vsak neberou do uvahy ze dotycny idiot nemuze ani udelat dvacet kliku,to jenom Lubasove mysli ze kdyz se vzdaji ceka je pohodicka v nepratelskem zajateckem taboru.
03. 02. 2012 | 17:38

Petr Havelka napsal(a):

Pane voroshilove,

jak dlouho a jakých jednotek jste sloužil
03. 02. 2012 | 17:41

voroshilov napsal(a):

Petr Havelka samozrejme byl obycejny ulejvak co mel posrano za usima,jejich jedina sluzba spocivala v tom ze utecou nekam do skladu.
03. 02. 2012 | 17:42

voroshilov napsal(a):

Petr Havelka:
Dva roky.
Letectvo.
Obsluha vojenskeho letiste.
03. 02. 2012 | 17:44

ld napsal(a):

Petr Havelka,

já ty sny o druhém narukování měl také.
Pak jsem ale jel kolem kasína, kde jsem sloužil. Vystoupil jsem z auta a šel jsem si sáhnout na jejich vrata. Od té doby mám od toho snu pokoj.
03. 02. 2012 | 17:46

Petr Havelka napsal(a):

Pane voroshilove,

neodpověděl jste mi na otázku.

Já jsem sloužil dva roky u ROT (rota oprav techniky). Měl jsem štěstí.
03. 02. 2012 | 17:46

Petr Havelka napsal(a):

Pane voroshilove,

letiště, to byla pěkná zašivárna. Bojove jednotky byly daleko horší.
03. 02. 2012 | 17:48

voroshilov napsal(a):

Petr Havelka:
Zasival se v autoparku?
03. 02. 2012 | 17:49

Petr Havelka napsal(a):

voroshilov

Klidně i v autoparku. Každé ráno jsme běhali čtyři kilometry, teplá voda jen v sobotu, ale ma co jsme fungovali na dílnách jsme měli bojler a sprchu na TOPce. V létě a v zimě na čtrnáct dní do lesa.

Z vojny jsem měl dobrou fyzičku ale tu já už měl i před vojnou. H
03. 02. 2012 | 17:54

voroshilov napsal(a):

Petr Havelka:
Vy,stejne jako autor proste nechapete o cem to cele je,srovnavat ztracene roky zivota s kriminalem,vsem nam bylo ouzko ale to je vo tom z koho vojna udela chlapa a komu predvede ze v krizove situaci zustane obycejnym hnupem.
03. 02. 2012 | 17:56

JenTak napsal(a):

Pane Havelko, neunavuje vás přesvědčovat starého bolševika? To spíš uděláte z Jehovisty ateistu, než z voroshilova normálního člověka.
03. 02. 2012 | 17:56

voroshilov napsal(a):

JenTak:
Nas,stare mazaci,unavuje poslouchat idiotske zvasty Tebe co v zivote krom lzice,mamincine sukni a pocitacove mysi nic nedrzel v ruce.
03. 02. 2012 | 18:15

honolulu napsal(a):

Panove, byvali vojaci.
Individualni povaha kazdeho z vas rozhoduje o tom, jste-li stvoreni pro armadu nebo ne. (Navy take.)
Proto si myslim, ze tyto instituce by meli byt doplnovany pouze na DOBROVOLNEM rozhodovani kazdeho z vas.

Zbytecna buzerace o ktere pisete, by nebyla mozna pri nasazeni vaseho utvaru do bojove akce. Vojaci by se vzajemne pozabijeli.

V roce 1975 se po mnoha stoletich uplne zhroutila kolonialni administrace Portugalcu v Angole a v Mozambigue. Toho vyuzili komousi a poslali "poradce" (Sovetskou armadu) do Luandy. K temto komousum se pridali nejen Kubanci a vych. Nemci, ale i kmeny cernochu.(Bakongo, Kimbundu, Ovimbundu.) Cele toto zdruzeni banditu dostalo jmeno MPLA. (People's Movement for the Liberation of Angola.)

Z vychodu ze Zaire vtrhla do Angoli FLNA (Cinsti komuniste a cerne kmeny - Chokwe)

A vite kdo vtrhl do zeme z jihu z Jihozapadni Afriky ?
Samozrejme JA - VUL HONOLULU - Jihoafrickou armadu "jsem si vzal sebou", stejne jako UNITU (Zdruzeni kmenu - Nganguela, Ambo, Tswana atd. - vsechno je to jedno.)

Ano panove, Cesi z emigrace bojovali pod vlajkou jizni Afriky a postupovali proti proudu reky do srdce zeme. A jeden z nich byl plukovnikem regimentu (a pozdej generalem). Ja jsem vsak mel daleko dulezitejsi funkci !
Stala se ze me NAVNADA !

Predstav te si kluci vojaci, ze my jsme to malem vyhrali ! Podarilo se nam obsadit kolem Luandy vsechny zdroje pitne vody a
Soveti prosili o milost.

Jenze nas velky vudce B.J. Vorster ZPOSEROUTKOVATEL ! Lekl se vlastniho uspechu a hrozeb vsech mocnosti. Nemohli jsme udrzet tak velke uzemi, tak jsme se zacali vracet na jih za hranice Jihozapadni Afriky. Situace vsak nebyla zla. FNLA a UNITA se spojily a mlatily komouse az do 80-tych let.

Vztahy mezi kamarady byli dobre. Byli jsme vsichni idealiste a dustojnici byli kamaradi s vetsi zodpovednosti.
Strach jsem nemel. Rozhodne ne proto, ze jsem byl hrdina, ale proto, ze v dobe mladi jsem byl vice blbej, nez byl prumer vsech ostatnich. Vzdy jsem se hrozne vydesil az "sranda" skoncila.

V prosinci 1975 az lednu 1976 jsme to cele uzemi vyklidili, ale party kluku se tam vraceli na "spanile jizdy".

Na vas v te dobe lopatoval hnojivo Gustav Husak...Vase utrpeni v nebi nebude zapomenuto. Budete svobodnici a desatnici mezi andeli. (Ja budu polnim marsalem.)

O FRELIMU a RENAMU v Mozambigue az nekdy jindy.
OH, BOZE , jak je mozne, ze jsme to tak prosrali vsude a ztratili vsechno. Angolu, Mozambique, Rhodesii a Nakonec i JAR.
Vzpominky me drti, jdu na vino.
03. 02. 2012 | 18:15

Petr Havelka napsal(a):

Pane voroshilov,

jejda, kolikrát já byl tím obyčejným hňupem a oprávněně, a kolikrát já byl za hňupa a ještě k tomu rád :)
03. 02. 2012 | 18:15

voroshilov napsal(a):

Petra Havelka:
O'K.Prosli jsme tim vsichni:-)
03. 02. 2012 | 18:20

Petr Havelka napsal(a):

PS: pro pana voshilova,

Ještě k těm chlapům. víte, ono někdy zdání klame. Mnohdy se stává, že ti největší "chlapi" se doserou když jde z tlustého do tenkého a zbyde to na ty méně nápadné.

Generál Páleník (kdo neví ať si najde) velel v Afghanistánu 601. specialům právě takové zkušenosti získal.

Generál Páleník mi kdysi velel (v přijímači) jako poručík Páleník :)
03. 02. 2012 | 18:27

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Honolulu
Už vím co mi tvé paměti připomínají - paměti českého eskymáka a cestovatele Weltzla (nebo tak nějak). Ale čtu tě rád a dost se bavím. Proč jste to ale prosrali si dovedu představit, neměli jste tam co dělat! Ať už si myslím o machometánech a černoších cokoliv, byla to jejich země a bílý muž měl zůstat na prdeli doma. Všechnu bídu Afriky má na svědomí bílý kolonizátor.
03. 02. 2012 | 18:47

doupovák napsal(a):

Havelka
Ten Páleník se tedy vypracoval. Z pokořeného okupovaného na vítězného okupanta.
Pěkný příběh.
03. 02. 2012 | 18:48

Občan napsal(a):

TO Honolulu:

Takže Vy jste měl pracky v únosu našich inženýrů s rodinami v Alto Catumbele?

V tom případě se ČR vyhýbejte obloukem. Je tu pořád ještě dost lidí, kteří mají na tu Vaši "spanilou jízdu" poněkud odtažitý názor.

Nemluvě o tom, že žoldnéřstí (služba v cizím vojsku) je dle našeho právního řádu zločinem.
03. 02. 2012 | 19:13

Dan napsal(a):

To : Vorshilov
Pane Voroshilove, jestli se díváte na americké vojenské filmy, tak se dívejte pořádně a nespěte u nich. Co se týká těch výcvikových seržantů, oni sice řvou, sprostě vojáky urážejí, klidně jim nařídí 200 kliků nebo celou noc běhat kolem baráku s kvérem, ale ani jednou - ani jednou! se těch vojáků fyzicky nedotknou. V tom je ten vtip, v tom je ten rozdíl. Žádné nakládačky v noci na umývárce, žádné deky, kopání kanadama při klikách, vynucování si kuřiva, chlastu a bufetu.
Samozřejmě, že vojenský výcvik nutně musí přinášet extrémní situace, jinak by neměl smysl, ale stačí se podívat na kurs Winter Survival naší současné armády a člověk pochopí ten rozdíl. Je obrovský rozdíl mezi řízeně nastavenou smysluplnou zátěží a zbytečným strádáním kvůli stupiditě a nekompetentnosti.
03. 02. 2012 | 19:21

Targus napsal(a):

To honolulu:

Nechci Vám kazit iluze, ale druhým rokem jsem sloužil jako řidič, který vozil vyšetřovací týmy k mimořádným událostem a dostal jsem se občas k nějakým protokolům. Byla spousta obyčejných nehod, ale byla i spousta událostí, které se nedaly jinak nazvat, než popravou. A nejednou i hromadnou.
Třeba když klučina začal při ostrých nočních střelbách sypat munici z rychlopalného kanónu do polní kuchyně a přilehlé lampasácké jídelny, místo na na osvětlený terč.
Anebo když se bažanti museli plížit pod ostrou střelbou z lehkého kulometu.
Anebo když někdo přidrátoval veliteli pluku pod jeho služební auto odjištěný granát.
Anebo když bažant odešel ze stráže u zbrojního skladu a své tři mazáky napálil na rotě do břicha.
Anebo když dozorčího útvaru vojáci kopali po schodech dolů z třetího patra na buzerák a tam na něj položili rozpálená kamna.
Chodil jsem tenkrát pořád ve vycházkové uniformě a v polobotkách, četl jsem pět, šest, i deset knížek týdně, co druhou sobotu jsem byl na taneční zábavě (služebně), párkrát jsem zdrhnul i do divadla, ale nevzpomínám na tu dobu rád.
03. 02. 2012 | 19:32

Petr Havelka napsal(a):

Doupovák

Když myslíte. Pro mne osobně to byl jeden z těch mála solidních "lampasáků", které jsem na vojně potkal.
03. 02. 2012 | 19:40

voroshilov napsal(a):

Dan:
To je sice hezke,ale:
http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/amerika/americti-vojaci-loni-spachali-rekordni-pocet-sebevrazd_223185.html
03. 02. 2012 | 20:08

xxx napsal(a):

Targus napsal(a):

Gottwald, Stalin - to jsou PŘÍMĚRY!!!
Kléma byl beze sporu mluvka, slaboch a opilec. Proto ho taky nacpali do vrcholné funkce. Chválit není co. Konec. Tečka.
Stalin, byl minimálně velice rozporuplná osobnost, pokud budeme používat eufemizmy.
Na jedné straně jsou hromady mrtvol ve jménu udržení moci, velmocenských záměrů, možná osobních animozit, či jen vůdcovského rozmaru. To už se nikdy nedozvíme.
Na druhé straně pozvedl Rusko a později SSSR z feudalizmu do atomového věku. Proměnil obrovskou zemi v řádu desítek let do podoby, kterou budovaly jiné státy celá staletí. Že to nebylo možné bez obrovských obětí, je jasné každému chladně uvažujícímu člověku. Záměrně neříkám, co bylo dobré, a co špatné. Je to prostě tak a my můžeme pouze střízlivě hodnotit, výsledky a efekty jeho činnosti.

29. 01. 2012 | 10:59
03. 02. 2012 | 20:12

voroshilov napsal(a):

xxx:
V tom blogu Targus vystihl ulohu Stalina naprosto presne,mate li jine poznatky tak nam je,laskave sdelte.
03. 02. 2012 | 20:16

Holubář napsal(a):

Ach ty krásné dva roky života ve středisku vrcholového sportu Dukla...
Nikdy v životě jsem se tak bezvadně neměl a už se ani nikdy mít nebudu.

S úctou Holubář
03. 02. 2012 | 20:24

voroshilov napsal(a):

Mezi jinym jsem vcera u Millera docetl dva genia ze"ze Lenin zavrazdil nejake odborare a nachylil moc sobe hrstkou agitatoru"-vetsi idiotismus je tezko predstavit!
Bolsevicka strana Lenina nabirala obrat uz zacatkem neuspesne valecne kampane od roku 1915,navrat Lenina v unoru burzoazni revoluci v unoru byl predcen hromadnou podporou rolnictva a proletariatu,anarchistu a eseru,uz v lete je nascitali aktivnich bolseviku vice nez 24 000 clenu,vetsina prumyslovych a rolnickych odboraru uz v lete 1917 se pripojila k Leninske bolsevicke strane.
03. 02. 2012 | 20:25

voroshilov napsal(a):

Ale,opravdu,jaky ma smysl vysvetlovat neco americko-sionistskym najmitum co cerpaji sve znalosti z prirucek Brzezinskeho?!
03. 02. 2012 | 20:48

prorok napsal(a):

A my jsme si ve 47. na care u Zvonu nestezovali. Zalehl jste ve strani do zaveje, pritahl si do klina psa a ani vas nenapadlo, ze by jste za ty 2 i 4 hodiny v tom mraze usnul. Oni tam totiz brousili hosi co to umeli dobre s nozem nebo se strunou, vsak take par nasich dostali. Tam kdesi naproti v housti zase lezel Franta ze svym Harykem. Urcite tez nikdy nespal. Kdyby jsme tenkrat vedeli, co se vyklube z potomku tech zlodejicku, ktere jsme chytali, kdyz prchali z kradenym zidovskym zlatem ven, tak jsme to do nich asi rovnou pousteli a jeste by jsme jeli na opustak.
03. 02. 2012 | 21:03

Josef napsal(a):

Sloužil jsem v roce 1977 v Plzni na Borech u VU3838. Cvičení na Doupově v ohromných mrazech jsem také zažil. S odstupem času na to vzpomínám docela rád. I když zmrzlé brambory v ešusu a ty 2 roky nebyla legrace.
03. 02. 2012 | 21:18

honolulu napsal(a):

Ale panove, po 6 letech prace v bushy jsem byl pridelenym specialistou. Ja mel zakazano se zucastnovat fackovacek primo.
Tak jako jsem vycuchaval mineraly pred pridelenim, tak jsem vycuchaval jine veci, po prideleni k navnadam.

Uneseni "soudruzi" inzenyri z nejakeho rozestaveneho podniku v Angole pokud vim, byli uneseni UNITOU. Coz byli oficialne nasi kamaradi, ale jejich velitelem byl dr. Jonas Savimbi a Costa Fernandes - Maoiste vytrenovani v Cine a podporovani Cinou.

Takze obcane, Ty osli hlavo, musis si stezovat na soudruhy v Cine a nebo na laparne na nadrazi.

UNITA dodnes existuje. Protoze je daleko dulezitejsi kmenova prislusnost nez ideologie, coz vas nikdy nikdo na PSM neucil, nebot to je prece rasismus.

V te Angole se proste moskevska loutkova vlada v Luande (MPLA) stretla se zajmy Cinanu (FLNA) a UNITA, ta byla prodejna jak sexualni pracovnice v Durbanu.

Kdyby se cesti inzenyri dostali do rukou FNLA (drive velitel Holden Roberto), tak se z nich nevrati nikdo.
Nepamatuji si den, ale FNLA byla vyvrazdena Sovety (Katuse) a ti nasi "pratele" zasadne proto zabijeli belochy. Kdyz jich Soveti behem jedne bitvy zabili 40 000, tak zustatek utekl do Zaire a pokracoval ve spanilych jizdach do Angoli.

Zde neslo o nic jineho nez o prirodni bohatstvi. Mineraly, olej atd.

Na druhe strane, kdyz se Rusak, nebo vychodni Nemec dostal do rukou JAR Army, tak s nim jednala dobre. Prece byl beloch.
Uz si to jednou zapamatujte, ze v Africe je dulezita prislusnost.

Obcane, Ty jsi hloupejsi nez dreveny houpaci kun ! Kdyz si chces o necem udelat usudek, tak musis znat fakta z nekolika stran !

Sasku z Jihlavy, Tvojim domacim ukolem je precist si dejiny Afriky, aby jsi netvrdil, ze belosi nemeli pravo v Africe byt.
(Bantu) cernosi se dostali na jih az jim to Krovaci dovolili.
T.zn. o 150-200 let pozdej nez Holandane.

Vsechny ty vase indoktrinatory patri zavrit, protoze lzou.

V Angole padlo 500 000 lidi. V Mozambique to bylo daleko horsi hlavne na severu TETE province a Dona Ana, kde padlo pres million. Tam se porvali zbytky Portugalcu a Frelimo a ti zase s Renamo.

Prvni stret v Angole zacal v breznu-cervenci 1975 a po uteku JAR Army, leden 1976 zacala civilni valka. Dodnes jsou tam miny a znicena technika v bushy.

Jeste vam chci napsat, jak jeden muj sef ovdovel a ohledne teto tragedie byli napsane knihy !
Pokracovani za hodinu.
03. 02. 2012 | 21:26

viktor napsal(a):

Tarqusi, rád Vás čtu,
i já jsem byl u Velkého Krtíše na zimním cvičení, ale v roce 1980, zima strašná, 3 týdny jsem se nemyl /ale v té zimě jsem snad taky nesmrděl, spal jsem v maskáčích s tzv. vložkami/, a topil jsem právě ve zmiňované V3Sce, furťáci hráli mariáš a pili rum, a já jsem přikládal do kamínek. Pak mně ještě pověřili vedením "zaměstnání, takže jsem říkal lípa 1, lípa 2, lípa 3, tady Lípa atd. no prostě jsem musel ty nováčky /řidiči BVP/ já jaksi vést, za zády ožralé lampasáky, čím dál tím víc agresivnější, s počtem vypitých panáků rumu. Každý, kdo byl za starého režimu na vojně, to zná.
03. 02. 2012 | 21:26

Medikolog napsal(a):

Pane Lubasi,

je vidět, že jste před vojnou nečundroval a obranu otčiny a svých drahých, sebe i svého majetku standardně přenecháváte jiným. Vy jste spali ve srubech, my pod širákem (na vojně).. skoro týden.. vzpomínal jsem na dědečkovy válečné zimy z ruské a pak i z italské fronty v Dolomitech a v Alpách.. kde skutečně zmrzlo mnoho mužů.. protože je ve výcvikáči na takové podmínky jejich důstojníci nepřipravili. A stačí si přečíst např. memoiry generála Wehrmachtu Rause.. A byli hůře vybavení než vy i my v šedesátých a v sedmdesátých létech.. přesto sloužili otčině. To vy neznáte. Proto je Evropa v (_!_), protože skuteční muži a vlastenci zmrzli a padli v obou světových válkách. Myslíte, že nepřítel přeruší boj protože začalo pršet nebo dokonce mrzne?

Moji parádní zimní Anapurnu (spacák) by tehdy vyvažovali zlatem.. ale jako pensista a tramp samotář si snad na zimní čundr můžu vzít nadstandardní spacák a žďárák k celtě;-).
03. 02. 2012 | 21:40

Duroy napsal(a):

To Medikolog: Srovnávt čundr s vojnou z koančů, tak to je doela síla. Mimochodem, žádný spacáček jste si sebou nemohl vzít, ba ani možnost zrekvírovat nějakou tu dečku v Doupově, Libavé, či Bolaticích nebyla...
Kamarád, v roce 1985 v Doupově záložák, přišel o tři prsty na levé noze...
03. 02. 2012 | 21:53

Pavel napsal(a):

Taky jsem si tenkrát užil s tankovým plukem na Libavě.
Pavel.
03. 02. 2012 | 22:23

Targus napsal(a):

To Medikolog:

Za opuštění místa vymezeného na odpočinek (spánek) bylo tzv. "oko", neboli jednadvacet ostrých, takže do záhrabu si troufl jen málokdo. Kluci museli dřepět ve stanech s kamínky, které bylo umění roztopit, aby nekouřily spodem a dokonce ještě i hřály.

Já měl o rok později na Doupově (86) několikeré štěstí. Jel jsem jako řidič pojízdné dílny na podvozku P-V3S, která byla vytápěná spolehlivým naftovým topením.
Měl jsem čas a prostředky před cvičením ventru upravit tak, aby opravdu topila od motoru do kabiny.
Mrazy byly jen okolo -25 st.
Měl jsem k dispozici na spaní kromě trapného záklaďáckého spacáku i velkou maskovací síť a mohl jsem spát v nástavbě na ponku.
Moje činnost se sestávala kromě uzávěry kolony z tahání vyvrácených a nabouraných aut z příkopů a závějí. Naviják naštěstí fachčil a řetězy nandávali bažanti, pokud bylo třeba (za ten týden 2 x).
Jinak moje další práce spočívala v odhazování sněhu pokud bylo třeba, a řvaní na ostatních dvacet zoufalců, že házejí pomalu a málo, což mi v tom mrazu ani moc nevadilo.

Prostě lebeda.
03. 02. 2012 | 22:31

honolulu napsal(a):

Vse, o cem jsem vam napsal, melo vliv na belochy na jihu Afriky.
Vsichni se dali na utek. Vetsinou do Australie a Kanady.
Cesti emigranti z let 68-69 prozili emigraci 2x a zacinali znovu nekde v Torontu ci Sydney.
Pred nami to prozivalo belgicke Congo v 1961.
Ruzne frakce cernych kmenu se zacaly vzajemne vrazdit, ale vsichni nejradeji vrazdi tradicne belochy.

Muj sef v roce 1961 a jeho pani (doktorka) jeli evakuovat belochy z Conga. Vlak plny uprchliku, zen, deti a starych lidi se pozvolna sinul k pristavnimu mestu. Cestu pro vlak klestil muj sef a jeho parta od banditu pred vlakem. Nevedel vsak, ze jina skupina banditu za jeho zady vlak rozpulila "stastnou" strelou z minometu na dve pulky.
Takze predni polovina vlaku dale jela-utikala a zadni polovina se dostala do rukou hrdlorezu. V te zadni polovine byla i jeho pani (doktorka).
Z te zadni casti vlaku neprezil nikdo. Ona byla znasilnena a zabita, tak jako vsichny jine zeny.
Z toho manzelstvi pred tragedii zbyla dcera, kterou vychovala babicka v JHB. Nekdy me napise. Zije v Australii. Jinak jeji otec, muj sef, zemrel dva roky po B.J. Vorstrovi, ale to ja uz byl v USA.

A ted neco na zasmani na konec.
To jsem jednou s partou kluku odpocival v bushi a delal to, co vzdy nejradeji. Zral jsem konzervy z USA. Krocan s vajcikem, sunka, brazilska kava atd. Pozitek byl prerusen radistou :
"Hey, prestante zrat pozitkari, nejaky zazrak z inspekce nam jede nadavat". To ale nemelo na me zadny ucinek a najednou se "zazrak" i s doprovodem komanda objevil pred nami. Byl to colonel. Zavelel : "Pokracujte !" a zacal mluvit.
Mluvil anglicky a mel portugalsky aksent.
Rikal, ze jsme se vzdalili prilis daleko od hlavni kolony, ze jsme hazarderi. Ptal se odkud mame vodu a pak pri odchazeni rekl, ze pristi zdroj musim najit ja ! Pripadalo mi to samozrejme po tolika letech v bushi.
Jenze potom dodal krasnou cestinou : "A ne, aby mi z nejakych chcanek moji kluci onemocneli.. Tak se snaz, zabehliku !"
Ja jsem z toho prekvapeni ko-ko-ko-koktal jeste po jeho odjezdu.
Pozdeji byl generalem a po smrti Vorstera odjel s Portugalci do Brasilie.
Tak s nami zivot mava, panove. Neverim, ze zije. Byl daleko starsi.

Pane targus mam rad vase informace, nuti me k premysleni.
Koncim na tomto bloqu.
03. 02. 2012 | 22:40

Zdenda napsal(a):

Fakt je, že dva roky vojny byly často tvrdé, ale vedle těch špatných měly i světlejší stránky. Nemá cenu je zde vypisovat, většina místních stěžovatelů včetně autora by to stejně nepochopila a zbytečně by se rozčílila. Zato dnes mají mladí kluci v tomto věku radostnější život - hulit trávu a lítat po pracovních úřadech. Jsem rád, že jsem byl na vojně, i když se mi to tenkrát také zajídalo. Alespoň jsem se přesvědčil, co dokážu fyzicky i psychicky a to byl podle mne hlavní klad vojenské služby.
03. 02. 2012 | 22:41

voroshilov napsal(a):

Ja jsem se snazil pochopit Targuse ze kolem neho umiraji lide jako mouchy a musi tahat privesy z prikopu,asi je to nejaky Swarzeneger!
03. 02. 2012 | 22:55

Michal napsal(a):

leden 1985 - Kežmarok - každý den 11 hodin venku - večer jsme sundávali kanady zároveň s ponožkoma, protože ty ponožky byly přimrzlé. Taky jsem skončil na chirurugii s omrzlinama a aspoň jsem měl pak už klid...
03. 02. 2012 | 22:56

pepan napsal(a):

- zdravím ufňukané kňouraly.
Osobní zkušenost, zimy 86-87 po deseti dnech na Libavě, sníh po prsa, mrazy -20. Chrápali jsme ve stanech, luxus, když se topilo bylo tam dost teplo - nešla pára od huby. Bylo to celkem příjemný, oproti buzeraci v kasínu.
Můj otec, odobný zážitky v první půli šedesátých let, můj děda, zažil to samý ve třicátém druhém na cvičeních kolem Hodonína. Oba měli horší vybavení a děda měl, jako dragoun ještě na sarosti koně. Nevzpomínali na to ve zlým.
Osobně jsem měl dost divnej pocit, když jsem byl po vítězství pravdy a lásky v zimě na cvičení, kupodivu na Libavě. Jedinou práci, co jsme měli, bylo udržovat oheň v kamnech ve stanu a čučet na video. Dost mě tam nazvedlo, když tam před náma, záložákama, seřvával nějakej lampasáček kapitánek záklaďáky za to, že nejsou oholení. V těch podmínkách se tam nedalo ani umejt, a dotyčnej na ně řval, že nevypadají jako vojáci. Přitom sám pan kapitán, vypadal jako kužel, se splasklýmy rameny a obvodem panděra větším než jeho výška. A protože byl, stejně jako neoholení záklaďáci tankista, měl by při nástupu do dvaasedmdesátky velkej problém, von by ten vlez ve věži prostě zašpuntoval. Aspoň jsem názorně viděl, na jakejch velitelskejch kádrech byla zbudována demogratická armáda.
03. 02. 2012 | 22:58

katalyzátor napsal(a):

V zimě myslím 1975 pro mne přišla lítačka domů, aby mne odvedla na mobilizační cvičení. Byl jsem už třicetiletý záložák. Naštěstí šla otevřít moje žena a ta pohotově zalhala, že nejsem doma. Lítačka odešla a už se nevrátila. Potom jsem se od známých, kteří se cvičení nevyhnuli dozvěděl, že strašně zkusili. Odvezli je do Doupovských hor a nechali je v prvních dvou dnech mrznout bez stanů a další výstroje, protože organizace vázla. Byly velké mrazy a mnozí omrzli a následky měli celý život. Byla to pakárna. Stát a gumy neměli rozum a ohledy. Zaplať pán Bůh, že je to pryč.
03. 02. 2012 | 23:12

JK napsal(a):

To Medikolog:

Souhlasím s Duroyem. Jako čundráka mne vojna (r.73 Strašice) překvapila právě tím,jak bylo přežívání v přírodě naprosto chaotické. Na noc mužstvo obsadilo ,podle klíče Mazák/Holub ,podklíče Říjen/Duben, korby náklaďáků s maskovacími sítěmi , kdo se nevlezl nebo to měl za moc , míval smůlu a nějak to musel předrkotat ve svém záklaďáckém spacáku pod rámem auta. Problém mívali i mladí furťáci, kteří nebyly náčelníky nějakých zateplených vozidel. Pokud se nad nimi nesmilovala nějaká vyšší šarže a nepustila je do svého štábáku, loudili u záklaďáků místo na korbě. Představoval jsem si ( pod korbou ) ten průser , co by z té armády zbylo po několika dnech tažení.

Ale nedávno jsem se dozvěděl , že vzhledem k očekávané životnosti vojáků západního okruhu při útoku na nepřítele, to vlastně bylo dobře vymyšlené. Nač se tahat s nějakým balastem .
03. 02. 2012 | 23:15

voroshilov napsal(a):

Plno idiotu,lharu a provokateru tady vymysleji nesmysly-nebyli zimy takove aby nekdo umrzl jak pod Stalingradem,nikdo by nenechal zalozaka umznout ve stanu,z ceho by byli omrzliny?
Idiotske pohadky!
03. 02. 2012 | 23:21

olda napsal(a):

xxx,
Děkuji, aspoň někdo si všiml, zřejmé voroshilov má tvrdou konkurenci, má obavu že Targus napíše Stalinovi lepší Ódu na Lásku :-)
03. 02. 2012 | 23:28

voroshilov napsal(a):

Hlidka se stridala kazde dve hodiny,za dve hod'ky bych ja neumrzl ani na Severnim polu!
03. 02. 2012 | 23:34

Míval napsal(a):

Víte, pane Lubasi, ono je to s těmi zelenými mozky složitější. Vaše zážitky jsou jistě hrozné a nemám důvod je bagatelizovat. Já byl na vojně jako špagát v 80.roce a naštěstí jsem se s podobným typem velitelů nesetkal.
Nám v té době bylo kolem 24, naši velitelé byli víceméně vrstevníci. Když jsme se dali do řeči, ukazoval se dost značný rozdíl v obecných znalostech. Ti důstojníčci na tom byli dost bledě.
Ale pak přišel ostrý výjezd a najednou se ukázalo, že dát správný rozkaz ve správnou chvíli je umění, které oni zvládají a my, přes znalosti integrálů či Tennysona, ne. A o tohle v armádě jde.
Každá profese má svoje a pohrdat těmi lidmi obecně na základě subjektivní zkušenosti je více než zpozdilé. Řekl bych pitomé.
03. 02. 2012 | 23:58

voroshilov napsal(a):

Co mlcite,Amudsenove,vas nekrmili,nesatili,teple neoblekali?....jenom tak vyhodili do Arktiky kde jste umirali na hlad a podhlazeni?A jak to ze jste jeste nazivu?
04. 02. 2012 | 00:01

malej jarda napsal(a):

Na pořádnou zimu mám též nezapomenutelné vzpomínky. Jak jinak, bylo to na vojně, konkrétně VVP Lešť. Byli jsme ubytovaní ve stanech. V každém dvoje kamna. V jedněch se z neznámých důvodů netopilo vůbec. Když jsme se večer dostali do stanu, začalo se teprve topit. Bohužel hned první , co měl službu u kamen usnul (všichni jsme byli uštvaní , jak koně) a až do rána se netopilo. Já měl lehátko hned u vchodu do stanu a ten ještě nešel pořádně zadělat. Ráno kolem 5hod jsem se vzbudil a zjistil, že "nemám" nohy (od kolen). Začal jsem panikařit. Vyběhl jsem ze stanu a si hodinu pobíhal v mrazu 31 stupňů. Připadal jsem si jako na chůdách a už se pomalu smiřoval s amputací nohou. Nohy mi přicházely k sobě celé dopoledne. Nikomu jsem nic neřekl a následky nebyly naštěstí žádné.
04. 02. 2012 | 00:04

Targus napsal(a):

To voroshilov:

Vy jste ještě nepotkal ve svojem životě naviják? To se divím, v Rusku lítá plno off roadů se železným smetákem před kapotou a co druhý má naviják. Přiznejte se, vy jste si myslel, že to je kastlík na vodku.
A vaše žvásty o tom, jak nemůžete umrznout, svědčí o tom, že jste se potkal s mrazem akorát, když jste přecházel z baru do baru.
Umrznout můžete, a celkem dost rychle. Na podchlazení dokonce umřete, i když je nad nulou.
Nedělejte ze sebe dobrovolně hlupáka, není to zapotřebí.

To olda a xxx:

Naučte se číst a vnímat významy jednotlivých slov. Případně nahlédněte do statistik. Nebudete pak blábolit nic o ódách.

Na vybudování něčeho potřebujete vždy prostředky. na vybudování moderního státu potřebujete prostředky skutečně obrovské. Státy na západ od nás je získávaly povětšinou tvrdým vysáváním kolonií a otrockou prací podrobených národů či etnik - viz otroctví v USA.
Stalin měl kulové a ne prostředky. Dokonce ani neměl kolonie, měl jen národy obývající SSSR. Proto třeba neváhal zorganizovat na Ukrajině hladomor, aby nahnal sedláky do měst, donutil je jít dělat do fabrik a on tak získal pracovní sílu pro těžký průmysl.
Řídil se výrokem, kterého je autorem on sám:
Když zemře človek, je to tragédie. Když jsou takových lidí tisíce, je to statistika.
04. 02. 2012 | 00:14

ludo napsal(a):

nastenkar lubas je sracka,pakaren prezil kazdy,co musel rukovat.
aspon som sa otestoval co vydrzim v tej pakarni a sluzil som 25esiacov,lebo som bol vytecny vojak,kosy na letisku som sa naklepal a nijak mi nevadilo,nebol som vzorny vojak,ale dostal som sabinov nastastie s podminkou to bolo horsie,ako ta zima ta podmienka,silou mocou ma chceli tam poslat,lubasi moj otec prisiel s tou ruskou army od kaukazu,lebo opustil slovak mountain divizion.medzi volgou a dneprom na celinach rusie, bola taka kosa v tej pakarni,co sa vola WW2,ze polievku rubali z varnice krompacom a potom zrali,ako rusku zmrzlinu a chlieb,co vyfasoval rozbil kolbou pusky.
male kusky si potom daval medzi nohy do jegorovek,aby rozmrzol,potom vybral,ocistil od vsi a zral.
lubasi kazda pakaren ma nieco v sebe,po tych rokoch je to uz 30 odvtedy,dnes by som obstal, mat tie roky,co v tej pakarni aj v green barets bez problemu a mohol by som sirit demokraciu v horach hidukusu,alebo na eufrat a tigris.
keby si videl,co sa robi s dobrovolnikmi,ktory chcu sluzit v delta force?
jeden dobry,cech tu raz napisal,ze terajzia ceska bohova army neubrani okresne mesto do obedu o pocte 5000 obyvatelov.
kde mierim lubasi?nemam rad nastenkarov a vychcanky....
04. 02. 2012 | 00:15

Targus napsal(a):

To JK:

O životnosti vojáků nevím, tím se nám naši lampióni nechlubili. Byl jsem u techniky, takže si pamatuji, že P-V3S měla předpokládanou životnost cca 3 minuty, tank asi 25 min. Docela masakr.
04. 02. 2012 | 00:20

ludo napsal(a):

targus
ty necitaj statistiky a pocitaj niekedy nieco aj ine o tych rusoch,stalin to len smetie.
zapamataj jednou a provzdy,tej ruskej holote nedal nikto rady ponad 900 rokov,okrem platenia jarlyku mongolom asi 140 rokov,tam je jedno,ako sa volal car,ci generalisimus.prostriedok a kapital do nevyvazenia je ruska mentalita,pre teba a tebe podobnych,rusi to pijackovia a debilkovia.
keby taky boli bez prostriedkov,boli by na urovni burkina faso,rusia je jedna z najmocnejsich nacii sveta s nimi ide germany a japan,tak dlouho nic,tak zas dlouho nic a potom tvoje dristy ty hnupe.
04. 02. 2012 | 00:29

zahradník napsal(a):

Vojna... ztracené dva roky. Blbě ztracené. A to jsem měl vojnu relativně dobrou. Díky oboustrannému silnému zápalu plic po přijímači jsem se vrátil na útvar až po více než dvou měsících pobytu ve vojenské nemocnici a léčebně v Poliance a zbytek vojny jsem dělal skladníka a účtovatele. žádná vycházka celé 2 roky, 2 dovolené a jeden opušťák na pohřeb.
04. 02. 2012 | 02:12

Petr Havelka napsal(a):

Pane voroshilove,
víte hovno, Targus má svou objektivní pravdu.

Na rozdíl od pana Pepana, zima 86 - 87 byla opravdu tuhá, ale po prsa sněhu je hodně nadsazené. Mrazy opravdu byly. Pane Pepane osobní zkušenost z Libavé 87, ovšem v rámci objektivity nevím který zimní měsíc.

Já osobně vím, že "životnost" vojáků na prapor byla 3! až 6 přeživši na 300 - 500 použitých (jedná se o hloubkový průzkum).

Po "analýze" komunistických generálů, nevím odkaz, to odhaduju prvosledová elitní(mladí kluci) vojska, na hodinu až 48 hodin. Víc opravdu ne, jen vyjímeční jedinci (týká se zimního období).

Hodně souviselo s ročním obdobím a motivací.
04. 02. 2012 | 03:14

ludo napsal(a):

pane havelka
nie vsetci generaly v komune debily,ale na urovni boys z west point.
pan nech si precita nieco o nasadeni waffen ss a ruskych gvardijskych jednotkach,nijaka velka elita,ale vycvicenost a bojova zatatost ,co sa rovna strachu ta zatatost,elitne jednotky vo vojne boli hlavne partizanske,nehrala nijaku rolu zima,ci teplo,ale strach.,nie z gulky oficiera,ale,ze ho za ziva stiahnu z koze,ked ho zlapu.rusov zarvalo viac civilenj holoty,ako radovych vojakov,lebo ty mali nieco aj zozrat aj nejaku lekarsku starostlivost,nakoniec elitne jednotky,nemaju nic spolocne s hromadnym nasadenim.
mlady kluci su stavany so skusenejsimi wariors,,aby neboli vybity do nohy,hcci v zaciatku tej preklatej vojny,kym sa vsetko skonsolidovalo,tak rusov zarvalo 2 miliony,ci padlo do zajatia,vlastne nic nevystvelim,lebo sa neda v skratke,ako tu vacsina urcuje zivotnost,lebo vsetko relativne,vojna a holota v nej to nie je hra v play station,ci nejake ceny v obchodoch,ci tahy tej zasranej vlady,ktoru mate.
04. 02. 2012 | 03:50

jirkadvacetjedna napsal(a):

Pane "spisovatel"černí baroni,tank.prapor jsou už napsány.Vaše výpotky jsou dle
mého názoru trapné.Ač nejiskra,nepionýr,nekomunista si nemyslím,že vojna mi
nepomohla.(samozřejmě 2 roky v čudu)Sloužil u tzv.bygošů (nevím jak napsat)
a nebyl to žádný med.Doupov byl náš druhý domov,tak že si pohádky mládí nechte
na stařecké lůžko v LDN,nebo do hospůdky.Kdo nebyl na vojně,neprošel přirozeným
vývojem ke chlapovi.Přehánění a vše špatné je dnešní laciný trend a to se mě
nelíbí.Vojna není kojná.

vojín v záloze
důchodce
Stanislav
04. 02. 2012 | 04:47

l.bojko napsal(a):

Z 31.12.1978 na 1.1.1979 bylo taky veselo.
A my vyjeli 2.1.1979 na Doupov. Přežili jsme.
Nevím jak by dnes mladí vydrželi, ale nechci je podceňovat
kdyby museli tak asi také.
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/historie/zima-1979-uhelne-prazdniny-a-tv-az-od-20-30-hodin_154488.html
04. 02. 2012 | 07:01

l.bojko napsal(a):

Z 31.12.1978 na 1.1.1979 bylo taky veselo.
A my vyjeli 2.1.1979 na Doupov. Přežili jsme.
Nevím jak by dnes mladí vydrželi, ale nechci je podceňovat
kdyby museli tak asi také.
http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/historie/zima-1979-uhelne-prazdniny-a-tv-az-od-20-30-hodin_154488.html
04. 02. 2012 | 07:02

olda napsal(a):

targus:
Oběti hladomoru těžko vam půjdou pracovat do fabrik,
kolik panáků pálenky jste potřeboval na takový příspěvek.
04. 02. 2012 | 07:03

ukulele napsal(a):

viktor stejskalovič :-)
04. 02. 2012 | 07:32

honolulu napsal(a):

Vy vsichni psychicky nezlomeni, kteri dokazali prezit vse co pisete pouze s namrzlymi koulemi - jste opravneni si zaspivat to co zpivali vojaci v Africe s uvarenymi koulemi...

...Men of character and courage
in a bold, heroic team....
Gallant warriors ever ready
for the sacrifice supreme..

Geee, to byla slavna doba, kdyz jsme byli mladi, ze ano ?

A znate lampasackou pisen z armady Komousu ?

Az ty budes vojacku, do zakopu se vrhat, budu tvoji snoubenku na pasece m.... atd.

Kdyz uz jste to bez te armady nemohli vydrzet, proc jste se nedali k nasi ? Vy kluci popleteni.
Meli by jste - MONEY = zivototvarna krevni plazma ! Vam zustali pouze ty omrzliny.

Vite, ze po ukonceni sluzby v US-Army mladi vojaci dostavaji
$ 40 000 na studium, nebo na dum, ci na zalozeni byznysu.
Profesionani vojaci po 28 letech sluzby jdou do penze napr. ve veku 48 let s dozivotni penzi $ 2 800 mesicne - podle hodnosti.

Rocni Almanach uverejnuje mesicni zold kazde hodnosti.
Kolik vam platil G. Husak ?
Uz konecne zacnete myslet na zlato, at mate v 80-ti letech na nove zlate zuby. Za sluzbu Husakovy budete mit zuby pouze drevene !
Uz jsou 2 a.m. jdu spat - good night.
04. 02. 2012 | 07:46

Béda napsal(a):

pane Lubasi,

za totáče byly převážné časti mladé mužské populace (existovaly i výjimky - zeptejte se p. ministra obrany) ukradeny 2 roky života. Jenom podotýkám, že nejinak tomu bylo ve všech armádách s povinnou vojenskou službou. Navíc vystavování vojáků extrémním podmínkám a zupáctví je zcela běžnou zvyklostí ve všech armádách světa. Neznám jedinou, kde by tomu tak nebylo.

Pokud jde o srovnání s bezdomovci, k tomu téměř nenacházím slov. Bezdomovci zpravidla přežijí v takovýchto extrémech - bez ohledu jestli jde o lidi mladé, staré, nemocné, těhotné ženy a pod.. celý zbytek života. Mnohdy jde o lidi, kteří přišli o práci, o domov - třeba spadli do dluhů, ze kterých se již nikdy nevyhrabali.

Proti každé zimě bezdomovců je vašich pár dnů na Doupově (ať je to jakkoliv kruté konstatování) za mlada hotová sranda.

PS: Mimochodem - kolik lidí umrzlo tehdy na Doupově a kolik jich umrzlo letos v Praze?
04. 02. 2012 | 07:54

jeden z Prostějova napsal(a):

ale no tak, Mílo, neber si v diskusi do huby ty paragány s tou službou v hlubokém zázemí v Prostějově, fakt nevíš, o čem mluvíš: v podobném mrazu jsme spali pod širákem. nikoliv v chatkách.
04. 02. 2012 | 08:17

olda napsal(a):

Good night, hon olulu,měl jste klidnou noční šichtu :-).
04. 02. 2012 | 08:29

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Pane Lubas
dlužíte mi odpověď...
Doufám, že se na ní zmůžete....
To mně tedy fakt zajímá, proč vy si myslíte že na Doupově byl střed světa....
04. 02. 2012 | 08:35

Zdeněk Wachfaitl Praha napsal(a):

Targus
také dobré zážitky, ale ty vaše polobotky to tedy fakt dotváří.
Hlavní je, že už to bylo, i když mnozí by si to dnes rádi vrátili. Nejen kvůli věku, třeba i kvůli tomu, že by udělali věci v životě jinak. Věčné kdyby a nevratný čas....
04. 02. 2012 | 08:41

Béda napsal(a):

Ještě taková myšlenka. Smyslem výcviku každé armády vždycky bylo přiblížit výcvikové podmínky bojovým podmínkám. Těžko lze předpkládat, že v bojových podmínkách by armáda řenistů, dělostřelců, motostřelců, tankistů... byla ubytována za pochodu v klimatizovaných a vytápěných prostorách. To, co zažil p. Lubas na Doupově bylo zcela běžné ve válečných podmínkách. Osobně si myslím, že za války je to ještě mnohem horší (pokud tedy nejde o mezinárodní "misi" typu Trvalé "svobody" anebo "ochrany civilistů".

PS: opět si musím klást otázku. Jak vůbec dokázala RA zvítězit a hnát Němce celé měsíce v takových podmínkách? Jak ti lidé za takových podmínek dokázali přežít?
04. 02. 2012 | 08:44

Presl napsal(a):

Opravdu jsme divný národ.
Celá republika se řítí do morální, sociální a ekonomické propasti a naše rádobyinteligence pořád nemá nic lepšího na práci než články jak to komanči dělali blbě / po 22 letech už opravdu trapné
Že dnes máme armádu která neubrání ani okresní městečko na jeden týden vám už nevadí.
Že dnešní mladí neuběhnou ani 200 m poklusem, natož udělat kotoul nebo shyb - to je hrozná legrace.
To že armáda musí nacvičit i přežití v zimě je nad chápání autora - on se přece uživil celý život chlastáním v kavárně, a kdyby nás někdo okupoval tak alespoň si udáváním vyřeší problémy ze sousedy.
.....
Je v tomto státě ještě někdo normální nebo budeme všichni jen chlastat, nadávat na komunisty, jásat že máme svobodu nepracovat a parazitovat, a budeme čekat až nás dluhy zahltí tak že to tu číňani budou muset převzít
04. 02. 2012 | 08:57

Pavel Filip napsal(a):

Fujtajbl, tohle mi nepište, nesnáším zimu. Radši o rovníkové Africe, to byste něco neměl? Nebo aspoň o rozpálených piliňácích, jako Cimrmani? :))
04. 02. 2012 | 09:03

Le Chien Rouge napsal(a):

Naši dědové a pradědové ve sněhu a tuhých mrazech skutečna bojovali za Velké války pod císařským praporem v Karpatech proti Rusům. Kdo v noci usnul, už se neprobudil, jídlo bylo tak zmrzlé, že např. z konserv se nedalo vůbec dostat, Jít vykonat potřebu bylo kvůli mrazu dost riskantní, žádnou specielní zimní výstroj neměli, ani zimní výcvik, a přesto spolu s pruskými granátníky se Rusům ubránili. Zdá se, že spousta lidí tohle o svých předcích ani netuší.
04. 02. 2012 | 09:05

Jarda napsal(a):

Líbí se mně ti bojovníci co jim nevadí že u nás zmrzlo za poslední 3 dny 12 lidí, ale bojují statečně proti zločinům komunismu, protože v 80. letech umrzli údajně 3 vojáci při výcviku. Duševní lahůdka, opravdu jsme národ radost pohledět
04. 02. 2012 | 09:15

Pavel Filip napsal(a):

Presl: Vám ještě neřekli, že se nás nikdo okupovat nechystá? A že se nás nikdo okupovat nechystal ani v roce 1985 (teda kromě bratrských států, které nás tehdy už nějakou dobu okupovaly)?
04. 02. 2012 | 09:20

olda napsal(a):

Ve válce studené a horké, vítězí strategie, taktika, moderní technika a schopnost s ní nakládat, fašisté by se nedostali pod Moskvu za tak krátký čas, kdyby Stalin měl adekvátně připravenou armádu, nebylo by tolik oběti.
04. 02. 2012 | 09:22

Béda napsal(a):

olda,

mohl byste nám objasnit, jakto že US Army dostává "na prdel" všude již od Vietnamu? Má nejlepší stratégy, taktiky, nejmodernější techniku a schopnost s ní nakládat, skvělou výzvědnou službu...
04. 02. 2012 | 09:38

voroshilov napsal(a):

Targus:
O navijaku ja samozrejme slysel,akorat jsem nepochopil proc jste zazil v armade tolik autonehod,ja na vojne videl akorat jednu-kdyz obrovska fura pri couvani srazila sloup elektrickeho.
O mrazu vy budete poucovat MNE?Ale,ale...
04. 02. 2012 | 09:39

Dost napsal(a):

Filipe, to se nám ulevilo. Já to vždycky tušil že válka bývá jen ve filmech a ve skutečnosti si národy padají do náručí a křičí Družba Družba. Tak teď už jen nechápu proč držíme ten zbytek armády. Když se nikdo nechystá napadnout náš stát, určitě nenapadne ani Dačice nebo jiné provinční město
04. 02. 2012 | 09:40

Libavský Vlk napsal(a):

Je leden 1985, několik dnů po Novém roce. Tankový pluk vyzbrojený zatím nemodernizovanými T 55 provádí s prvním tankovým praporem praporní taktické cvičení s bojovou ostrou střelbou. Je brzké ráno, kolem 5 hodin a v malém sedle za věží tankové střelnice Velká Střelná je mínus 33 stupňů Celsia. Vojáci stojí nastoupeni na poučení o bezpečnostních opatřeních v souvislosti s bojovou ostrou střelbou. Vypadají jako mimozemšťani. Od zelených šál, které mají ovinuté pod tankovými kuklami z prostoru nosních dírek a úst jim vyčuhují několika centimetrové rampouchy. Vyslechnou poučení, velitel nařídí rozdělat ohně pomocí nafty a zbytků dřeva. 10 minut na ohřev a vypití horkého čaje s citronem. Poslední pomazání nižšími veliteli rot a čet. A pak povel k vozidlům. Po nějaké době je zahájena bojová ostrá střelba. Všechny tanky bez problémů startují. Zahajují zteč, padnou první výstřely a přesné zásahy. Tanky vypadají v přítmí na ledem a sněhem pokrytých pláních až roboticky. Přesně v bojové linii postupují k přednímu okraji obrany. Na řadě jsou tankové kulomety. První dávky kosí nepřátelské RPTZ a pěchotu. Kulomety ale mají jenom cca čtvrtinovou kadenci, jak jsou zpočátku promrzlé. Po dvou či třech km končí BOS, ale taktické cvičení pokračuje i nadále. Mrazy jsou příšerné. Cvičení skončilo, nikdo nebyl zraněn a neomrzl, všechna technika bez poruch dojela. Hodnocení -dobře. Chybělo pár kulometných a tankových cílů. Byla radost s těmu muži na obraně socialistické vlasti spolupracovat. Byli skvělí !
04. 02. 2012 | 09:47

Pavel Filip napsal(a):

Jarda: I když umrzlo 12 lidí, může se psát o "pakárnách" komunismu. (Mimochodem, neměl byste sám jít zachraňovat, místo psaní komentářů?)
04. 02. 2012 | 09:50

voroshilov napsal(a):

Beda:
Neni to tak docela pravda.US army vubec neni spatna,proste je ukomplektovana ruznymi nigerami ktere curaji na mrtvoly,co nadelas-krize...
04. 02. 2012 | 09:53

Dost napsal(a):

Bédo - jsi trošku nechápavý. Nikdo nepochybuje že vojensky na USA asi nikdo nemá. Jenže pak nastupuje to další.
Zatímco když někdo okupuje čecháčky, do roka už s nimi slavíme družbu a jezdíme na družební zájezdy do jejich kasáren / viz nejvíc v historii zaplněné Václavské náměstí 1941 při schromáždění za Heydricha, německé paničky chodily po nákupech a češi v předklonu , v roce 69 u nás už demonstrace rozháněla naše policie a pracující se předháněli kdo má nejpevnější družbu s nejbližší ruskou posádkou. A po listopadu 89 jsme loď Moskva přejmenovali na Dallas, věřili že Irák a Korea budou střílet rakety na nás, nebo velkou oklikou přes Brdy na Pentagon a my s bratry USA tomu zabráníme.
....
Jenže jinde nežijí čecháčkové - - Korea, Vietnam, Irák, Afghanistan- prostě ta vojska obsadí zemi, a pak sedí v tanku uprostřed svých kasáren, a nemohou vylézt ven, nikdo v celé zemi se s nimi nebaví, když vylezou ven tak kdokoliv koho potkají může odpálit bombu.
Mezitím vzrůstá na obou stranách počet obětí a postupně i voliči v USA pochopí že tohle nechtějí. Takže se slavná vojska USA po pár letech opět ztáhnou ze zeme. a v té zemi je potom chaos a obřanské války
04. 02. 2012 | 09:54

olda napsal(a):

Béda,
Neměli správnou strategii, vietnamské partyzáni zaťahli US Armi do těžkých bojů v džugle, do prostředí, ve kterém se Vietnamci pohybují jako ryba ve vodě.
04. 02. 2012 | 09:56

olda napsal(a):

To Dost :

Perfektní, díky.
04. 02. 2012 | 09:59

voroshilov napsal(a):

Americane ve Vietnamu neprohrali,odesli dobrovolne jako Soveti z Afghanistanu.
Zpusobila to mirova Parizska konference,nova politika Nicksona,velke protestne hnuti doma a obava ze do valky se zapoji miliony cinskych vojaku jak se to stalo v Koreji.
04. 02. 2012 | 10:01

Olga H napsal(a):

No hlavně že my jsme ted svobodní a zvítězila pravda a láska, nikdo nás nenapadne a tak máme jen malou armádu za pár stovek miliard, jen jako pomoc našim bratrům USA do Afghanistanu a jinak hradní stráž má pěkné uniformy
oo
Opravdu neznám jiný národ který se řítí do propasti a lidi přitom ještě křičí jak blbé to bylo před 30 - 40 lety / kdy jsme se do propasti neřítili.  Možná nějaká davoví schizofrenie, co na to Chocholoušek???
04. 02. 2012 | 10:05

Béda napsal(a):

voroshilov,

já myslím, že pan Lubas má v jistém smyslu pravdu. Všichni vojáci měli být v té době ubytováni na hotelu, vojenská technika měla být uložena ve vytápěných garážích. Svěží, vymydlení vojáci měli být v 11,00 poté co přejdou největší noční mrazy shromážděni ve vytápěné nafukovací hale a poté provádět výcvik: nastartovat ve vytápěných garážích techniku a ostřelovat svíčné cíle přímo z garáže.

Tím by nejlépe nacvičili simulaci bojových podmínek.
04. 02. 2012 | 10:07

Béda napsal(a):

Dovětek: koneckonců - pod minus 5 stupňů celsia se nebojuje. No ne?
04. 02. 2012 | 10:12

Jan Holý napsal(a):

Komunisti dělali 2 základní chyby: 1/ dali moc primitivům a 2/ nepouštěli lidi za hranice. Přesto dnes - ačkoliv předtím zapálený antikomunista - na tu dobu v dobrém vzpomínám. Proč? a/ s těmi primitivy se dalo vyjít, udělat si svůj svět a v něm si DOBŘE žít. Ta buzerace se dala přežít a ve srovnání s dnešním AKTIVNÍM omezováním svobody byla relativně malá; b/ i za hranice se dalo dostat, ačkoliv jsmme nebyl žádný agent (jak se pak snažili namluvit různí lemplové) jsem si i před převratem vyřídit dlouhodobý pobyt i v kapitalistickém zahraničí - i když uznávám, že to bylo se štěstím... Rozhodně ale komunisti nezavírali za naprosté pitomosti jako že si vypěstujete rostlinku (mariuhanu), budete mít na tričku 18 nebo 88 atd., uspořádáte koncert!!! Rozhjodně komunisti nedělali z lidí polootroky a neokrádali je na daních o 60-80% jako dnes (daň z vesnické tomboly, výpalné za PRÁZDNÁ media, paušální poplatek za vlastnictví televize...)! Vyplachování mozku nebylo zdaleka na dnešní úrovni: dnes sice není aktivní cenzura, ale lokajská media "závadný" příspěvek prostě neuveřejní. Takže když to shrnu´: komunisti promiňte, po 22 letech budování "demokracie a pravdalásky" konstatuji, že jste byli lepší a budu vás volit!
04. 02. 2012 | 10:14

voroshilov napsal(a):

Beda:
A pochopitelne mirumilovna Aliance za humny v te dobe vubec nikoho neohrozovala,NATO na rozdil od komunistickych zlocincu byla ciste charitativni organizace.
04. 02. 2012 | 10:14

olda napsal(a):

Pan Lubas má pravdu, armáda je nástrojem moci, nic racionálního v tu dobu komunistický režim nenabízel, měl zákon o povinné vojinskéj službě, režim nedokázal vojákům zajistit kvalitní výcvik, nahrazoval ho šikanou.
04. 02. 2012 | 10:17

voroshilov napsal(a):

Kvalitni vycvik dokazi zajistit jenom specialni jednotky,uloha vseobecne vojenske povinnosti je jina-aby kdyz zacne valka kazdy chlap mel znalosti a dovednosti na obranu vlasti a ne pobihal jako stado vyplasenych beranu.
04. 02. 2012 | 10:22

Pavel FILIP napsal(a):

Dost: Jenom blázen by se chystal okupovat ČR. To samozřejmě ještě neznamená, že proti ČR nikdo nemůže chtít zaútočit. A proto máme "zbytek" armády, což je ve skutečnosti lehčí expediční vojsko, které se dokáže rychle přepravit na místo určení.
04. 02. 2012 | 10:23

Béda napsal(a):

olda,

armáda je nástrojem moci za KAŽDÉHO režimu.

Otázka: nevíte náhodou jak to bylo s vojenskou služno za R-U, za první republiky, jak to bylo s vojenskou službou v USA? Byla vždycky armáda profesionální...?
04. 02. 2012 | 10:25

Presl napsal(a):

Oldo 9.56 jako vždy plácáš nesmysly. Kde je dnes ta škola co vymyje mozky lépe než dříve VUML ( dříve se lidi agitkami z VUMLU nechlubili v hospodě, dostali by na budku. Dnes jsou agitátoři aktivní i zadarmo anonymně na blogu. Divné
Teď k věci- američani uměli sakra dobře prohrábnout džungli napalmem.- vojensky to problém není. Problém je v tom že amíci nemají ujasněno co s tou armádou dělat- žijí v představě že vyvezou demokracii stylem my vás budeme bombardovat tak dlouho dokud radostně nepřijmete svobodu a demokracii US typu, a ono to nefunguje - leda s vyjímkou lokajských čecháčků, ale to už popsal Dost 9,54
04. 02. 2012 | 10:26

Béda napsal(a):

Pavel FILIP,

já bych řekl, že vzhledem k vybavení má ČR armádu, které se v případě napadení dokáže především urychleně přepravit z území ČR do jiné destinace.

PS: pouze několik desítek Gripenů a všech 30 tanků se 40-ti transportéry (ta čísla nesedí) zůstanou bránit Pražský hrad a generální štáb.
04. 02. 2012 | 10:29

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Jan Holý
V demokracii vám nikdo ve svobodné a tajné volbě výběrem z nějakých 50ti subjektů nebrání. Já jsem za totality trpěl tím, že byly jen dvě alternativy - buď "to" tam vhodit nebo se nezúčastnit, ovčem se všemi možnými důsledky.
04. 02. 2012 | 10:30

olda napsal(a):

Nevím , nevím Béda , jsem obyčejný pasák krav z Polany pod Volovcejsem :-).
04. 02. 2012 | 10:33

voroshilov napsal(a):

Existuji spolecnosti kde valecna kultura je nepochybnou vlozkou-takovi jako cisarske Japonsko,nacistske Nemecko,SSSR...Ostatni staty ktere jsou dost male nebo nebojeschopne museji utvaret spojenecke aliance aby se mohli branit,coz samozrejme neznamena ze mohou rezignovat na vlastni armadu.
04. 02. 2012 | 10:33

Da.Rock napsal(a):

Bylo to určitě zlé, ale buďte rád, že jste nebyl v zimě 1941 u Moskvy. Tam to bylo horší a ještě po vás stříleli. Každé cvičení je vždy jen slabým odvarem skutečné války.
04. 02. 2012 | 10:34

Šašek z Jiíhlavy napsal(a):

Libavský vlk
Soudruhu generále, i po letech vaše chvála hřeje u srdce. Doufám, že máte slušnou výsluhu k penzi a materiálně nestrádáte.
04. 02. 2012 | 10:38

Presl napsal(a):

Voroshilove-  jediná země kterou v bloku Evropy nezabral ani Hitler bylo Švýcarsko- mimochodem země která není ani v EU ani v NATO a žije lépe než ten zbytek Evropy , protože tam lidi pracují , dodržují slušjné nzákony a jsou připraveni hájit svoji zemi / každý švýcar má doma zbraň a chodí na cvičení.

Jestli máš trochu cti v těle, změníš si okamžitě Nick- dát si tak slavné jméno a pak o vojenství tlachat na úrovni malého děcka - to by mne hanba fackovala.
..
Mimo jiné ti prozradím první lekci ze slabikáře vojenství- brání se NÁROD, s nasazením celé EKONOMICKÉ SÍLY, armáda je jenom nástroj. Má to asi logiku jako že hřebíky nezatlouká kladivo, ale člověk který k tomu použije nějaký nástroj, např. kámen nebo to kladivo. A musí mít tu potřebnou sílu- stejně jako národ musí mít lid odhodlaný se bránit, přejít na válečnou ekonomiku a ten boj utáhnout opravdu hlavně ekonomicky. Mimo jiné mají všechny armády zásoby na pár dnů, pak to musí převzít válečná ekonomika, když není tak se mohou jen vzdát a prosit o milost
To že my dnes věříme že USA nás ochrání a nás se to netýká ,my nepotřebujeme umět ani udělat shyb na hrazdě a vlevo v bok, ukazuje jen tupost tohoto národa po cinkání klíči. A hurá antikomunistů máme pořád bohužel nějak moc
04. 02. 2012 | 10:39

Želivský napsal(a):

Pane Honolulu,
vidím ale, že stejně rád vzpomínáte na léta strávena v Africe,
tak jako většina kluků a chlapů na léta v armádě. Lidi s " modrými knížkami" ani nevědí "o co gou" a píši o ztrátě svobody, času, peněz. Avšak nevadí jim, že dnes se nechávají okrást vlastními poslanci za bílého dne a v parlamentě, TV média a cirkev jim k tomu dopomáhají lhaním a zamlčováním - viz tunel na obzoru -dar katolické cirkvi.O pravdu bojuje jen slabé pokolení - žena Lenka Procházková, která podala trestní oznámení na DUKU (viz www."NEKOLIKVET.CZ" - ale to je na jinou debatu.)

Pro odlehčení a k "zafilozování si" znáte africké domorodé řčení
"Bijte bělochy na potkání, protože kdyby za něco stáli, zůstali by doma. "
04. 02. 2012 | 10:54

voroshilov napsal(a):

Presl:
Nesmeste nas s tym Svycarskem,tam je hornaty teren a jinak nic duleziteho,Hitler kdyby chtel mohl obsadit za tyden,duvodem jsou banky a propletenost financnich elit,Svycary brali penize od kazdeho bez otazek a pujcovali bez otazek,nekde tam je dosud ulozene nacistske zlato.
Sve mame budete radit jaky ma vzit nick!
S ostatnim vcelku souhlasim.
04. 02. 2012 | 11:11

Jarmulka napsal(a):

Nejlepší je že si autor dá fotku kde vypadá jak bezdomovec v mrazu a pak napíše článek o tom, že v dobách kdy bezdomovci neexistovali tu byla armáda která učila lidi jak bránit svoji zemi a dokonce i v zimě.
Autor je pisálek- jeden z těch co se živí kecy z kavárny a ani mu nevadí že se vysmívá tomu základnímu co vůbec drží kulturní společnost pohromadě- totiž že lidi pracují, neparazitují, dodržují zákony a chtějí bránit svoji vlast.
Něco takového je asi opravdu možné jen u nás. Všude jinde by mu lidi vysvětlili že když budeme všichni jen parazitovat, pochcípáme hlady
04. 02. 2012 | 11:18

Arnošt napsal(a):

Voroshilove- takže Švýcarsko je holé skalisko kde nikdo nechce žít a nestojí to za válku??? Na rozdíl od bohaté země čecháčků No kdyby mně někdo v příštím životě nabídl jestli se narodím jako průměrný Švýcar nebo opět do země čecháčků, obávám se že bych chtěl to lepší.
Se švýcarskem to bylo mimo jiné proto že se tamní lidi v těch horách zakopali a řekli že to dostanou jedině totálně vybombardované přes jejich mrtvoly. Zatímco do Prahy stačilo prostě v klidu přijet.
Opravdu nějak blábolíte a vezmete si na to Nick jednoho z nejchytřejších lidí co lidstvo mělo. Ostuda
04. 02. 2012 | 11:26

Jan Holý napsal(a):

Šašek z Jihlavy napsal: Jan Holý
V demokracii vám nikdo ve svobodné a tajné volbě výběrem z nějakých 50ti subjektů nebrání. Já jsem za totality trpěl tím, že byly jen dvě alternativy - buď "to" tam vhodit nebo se nezúčastnit, ovčem se všemi možnými důsledky.
V dnešní "demokracii" je vám houby platné, kdybyste měl výběr z 1000 subjektů, protože ty jsou předem domluveny a prověřeny víc než za té "totality". Vy, já ani nikdo slušný se mezi ně prostě nedostane. Neprolezete stranickými sekretariáty, nedostanete se na volitelné místo. A to nemluvím o tom, že byste tomu musel věnovat tolik času a prostředků, že byste mezitím zbankrotoval nebo se nadosmrti zadlužil. Jediná možnost změny v tomto kryptozločineckém systému je, že nebude dost koryt pro všechny "nahoře" a začnou se požírat mezi sebou. Ale co vám to přinese? Vyšší daně a útlak, jinak nic. Věrchuška myslí jen na sebe, nikdy ne na vás, na nás. A to je ten zločin dnešní doby, že konzervuje lidem nepřátelský systém a tupost některých lidí, kteří to ještě neprohlédli a svým otrokářům tleskají jak to dělají dobře!
04. 02. 2012 | 11:26

modrý edvard napsal(a):

Nejenom v 41 pod Moskvou, ale taky v 40 pod Vyborgem/Viipuri. Hrdinní sovětští vojáci v letních uniformách, kam je poslal moudrý generalisimus. To teprv byla zima!
04. 02. 2012 | 11:30

danstudent napsal(a):

Souhlasím s tebou, M.Lubasi. Také vojnu popisuju slovy "zavřeli mě na 2 roky do kriminálu, i když jsem nic zlého neudělal". Komunisty jsem nenáviděl před vojnou - za vojnu je nenávidím ještě víc a dodnes. Chlapy, kteří tady ZVS obhajují, nechápu. Nechápu, proč to prostě nepodepsali, nezůstali u gumáků a nehráli si s nimi na obranu socialistické vlasti po celý svůj život. Nebo jste snad všichni zapomněli, že ZVS byla výcvikem k obraně socialistické vlasti?? To vám vůbec nevadilo?? To jste všichni takoví komouši? To vám bylo skutečně jedno, za co jsme vlastně tenkrát mrzli?? Můj děda říkal, že kdyby ve 2.světové věděl za co bojuje (a mrzne), vy... by se na to. A konečně P.S. Byl jsem na vojně i s klukama, co v kriminálu byli. Někteří říkali, že vojna i s tou zimou je proti kriminálu procházka růžovým sadem. No, asi to bylo tím, že jim na vojně nikdo nic nestrkal do zadnice. Takže budeme muset, Miloslave, najít nějaké vhodnější přirovnání než je to naše "2 roky kriminálu". Ale jinak naprostý souhlas.
04. 02. 2012 | 11:33

Béda napsal(a):

Arnošt,

"Švýcarský obranný plán byl vypracován nejvyšším generálem (jmenován ve stavu ohrožení) Henrim Guisanem. Po pádu Paříže se rozhodlo o přemístění většiny vojsk z pohraničí do alpských pevností a do oblasti Gotthardského masivu nazvané Réduit (pojmenování oblasti i vojenského plánu). Tato všeobecně známá strategie znamenala opuštění a nebránění téměř dvou třetin země a největších švýcarských měst za cenu obrany neobydlených hor. Švýcaři by ale ovládali nebo zničili důležité alpské tunely a cesty, které Třetí říše používala k transportu zboží z Itálie do Porýní...

...bylo vypracováno několik plánů italsko-německého bleskového útoku na Švýcarsko. Nejznámější z nich se jmenuje Operace Tannenbaum. Nikdy samozřejmě nedošlo k její realizaci, neboť Švýcarsko bylo pro Třetí říši až moc důležité. Tento plán by byl nejspíše proveden, kdyby Švýcaři přestali být užiteční a byli vzpurní. Nic takového se ale nestalo.

[editovat] Ekonomická spolupráceTřetí Říši se nikdy nepovedlo zajistit si nezávislost na světovém trhu. I kdyby dobyla ropné oblasti na Kavkaze, scházel ji nespočet surovin nutných pro válečnou mašinérii. Mangan, wolfram, chrom, železná ruda. Všechny tyto suroviny musel Hitler nechat dovážet, a to buď z Jižní Ameriky nebo evropských neutrálních zemí. Nikdo ale jako platidlo nechtěl přijímat německou marku ani nakradené zlato. Nikdo kromě Švýcarska.

Švýcarský frank byl po celou dobu války jediné univerzální platidlo na celém světě. V květnu 1940 si u švýcarské Národní Banky otevřela Říšská banka depozitní účet na své jméno, na který už ale od ledna téhož roku proudilo zlato. Jelikož byla říšská ekonomie těsně před vpádem do Polska na pokraji zhroucení[1], měla naprosto tragické zásoby zlata, jednalo se zcela jistě o zlato kořistní. Vlaky do Bernu pak jezdily pravidelně, a to až do 6. dubna 1945, to je tři týdny před Hitlerovou sebevraždou. Za celou válku do Švýcarska touto oficiální cestou dorazilo z Říše zlato za 1,35 miliardy CHF. USA prodalo Švýcarské Národní bance zlato za 2,26 miliardy CHF. Toto zlato však na rozdíl od toho německého nebylo kořistní. Německé zlato pocházelo z národních bank Norska, Protektorátu Čechy a Morava, Albánie, Litvy, Lotyšska, Lucemburska, Itálie (odvezené z Říma v květnu 1944), Řecka, Polska, Nizozemí, Belgie a Francie a proudilo do Švýcarska postupně, jak jednotky SSplenily Národní banky těchto států. Z Protektorátu Čechy a Morava bylo zlato odvezeno do 24 hodin po obsazení 15. března 1939. Ministr říšského hospodářství a válečný prezident Říšské banky Walther Funk po válce napsal, že bez švýcarské prádelny by Říše nemohla „přežít více než dva měsíce“[2].. (pramen Wiki)
04. 02. 2012 | 11:34

voroshilov napsal(a):

Arnost:
Kdyz chcete zit jako Eskimak,behat po horam jako koza a vyrabet hodinky tak se tam klidne odstehujte!
04. 02. 2012 | 11:46

Da.Rock napsal(a):

danstudent: To buďte ještě rád, že vás naši komunisti jen cvičili na válku. Kdybyste žil v USA, tak bych cvičili a pak poslali do skutečné války a těch USA za posledních 60 let už vedly dost. A ještě do té vietnamské se povinně rukovalo, žádná profi armáda.
04. 02. 2012 | 11:49

voroshilov napsal(a):

modry edward:
Lzeme az prasi!?
Ve Finsku existovala Mannerhejmova linie,jeden z nejlepsich obrannych komplexu v Europe,natoz v zime 1939 mrazy spadli az na-50.
04. 02. 2012 | 11:49

Arnošt napsal(a):

Danstudent - prpoboha, s takovou inteligencí jsi opravdu student.??? Pomoz pánbuh. Opravdu nechápeš že kdyby se na to tvůj děda a jiní vys... a nebojoval tak by jsme tu dnes nebyli, leda ve formě mýdla které z našich mrtvol někdo vařil v koncentráku, nebo by měl bývalý SS man stínítko na lampu z tvé kůže. Opravdu nechápeš že nějaký národ žije na území proto že to území vybojoval a uhájil /  a platí to ostatně i o zvířatech v přírodě / Opravdu nechápeš že se brání celý národ a armáda je jen nástroj pomocí něhož se bráníme
Víte, když se tu cinkalo klíči, věděl jsem že hodně z těch cinkačů je lůza které vadilo že se za komunistů muselo pracovat a za zločiny se chodilo do kriminálů kde museli makat ještě víc. Že ale tato mentalita převládne, i po 22 letech kdy zjišťujeme že parazitováním a kradením se dostáváme tam, kde je čím dál víc bezdomovců, ghet, kriminality, kde nemáme na pohotovosti, nemocnice a zdravotní pojištění a na důchody, na chod policie, na opravu silnic a veřerjnou dopravu, a to vše při zadlužení které asi ani nejde zaplatit.
A student si opravdu myslí že největší paka jsou ti co pracovali za komančů???? Proboha
04. 02. 2012 | 11:54

modrý edvard napsal(a):

voroshilov: no dyť jo. A ten blbec tam ty vojáky poslal a oni chcípali jako mouchy.
04. 02. 2012 | 12:10

jan kadlec napsal(a):

divim se, kolik moulů sem píšou, když nic podobného nezažili a ani si nedovedou představit. neví, že záklaďáckej spacák by se dnes označil asi tak do +15, pro informaci hygienická vložka, deka šusťák, se zipem, kudy foukalo, pokud by někdo chtěl vyzkoušet vojenský kanady, v kterejch bylo zima i při +5, může si bejt jistej, že při 20 km pochodu v 20ti centimetrech sněhu je omrznutí pravděpodobné, v tanku, nebo v otéčku půlcentimetrová jinovatka zevnitř je taky príma,každej, kdo to přirovnává k čundru, a´t si stoupne doprostřed pole ve spodkách a džínách a džínové bundě, ty totiž hřejou stejně jako tehdejší maskáče a vydrží tam postávat bez jídla a o sněhu jen 24 hodin a může si zelézt do závěje, ale bohužel se neprobudí, a to je tam teď jen -15 a pak se ohřát u kamen, kde si můžeš naštípat dříví krumpáčem, nebo lopatou. za 3 dny má toho každej plný zuby. Na druhej straně chytit pěkný počasí na doupově bez deště, je opravdu dovolená.
04. 02. 2012 | 12:23

voroshilov napsal(a):

modry edvard:
Tak Stalin byl blbec?O la la,jaky genius se nam tady narysoval!
Nasledky Zimni valky bral Stalin vazne,probehla cistka v armade,vojaci dostali teple obleceni a prisun teplotniho paliva coz bylo taky rozhodujici pod Moskvou a Stalingradem kde Nemci mrzli jak utopenci.
Hitler nebyl idiot,ale od Napoleona se nicemu nepriucil.
04. 02. 2012 | 12:23

ludo napsal(a):

tu nejaky pise o vyhodach v us army
neviem ci niekto videl ten dril len v us marines,40000 u$d je na stredny college,myslim uroven,kopa co podpisala kontrakt v roku 2003 v iraq bola sokovana,v case vietnem war bola draft card,ako povolavaci u nas,congres zmeni pravo ak to vyzafuje situacia,aj benzin davali na pridel v case vojny,nehorim,ze amerika to kraj debilov,ale take tahy niekdy robili to je ostatne 60 rokov,ze by kopa demokratov na americkej spusob v ceskej kotline cumela.
nakoniec az vojna udela z lidi chlapy,nemohol som sa dockat kedy vyjdem z tej pakarny a po 30 rokoch pred mesiacom som tam bol pokukat,dnes take letisko nepostavy cesko ak predaju vsetko,aj s karlovym mostom v cobolstane jak by smet.
04. 02. 2012 | 12:28

jan kadlec napsal(a):

jo, a ještě chci říct, že jsem nikoho nešikanoval
04. 02. 2012 | 12:34

voroshilov napsal(a):

jan kadlec:
Zalezi na tom co povazovat za sikanu,jiste posilat bazanta za vodkou a cigaretami se protivilo i mne,ale kdyz mi dali nejakeho dauna ktery v zivote nedrzel v ruce srubovak a francouzaka a ja musim opravit topeni ve svem bunkru pred tim nez prijde soudruh kapitan a mne serve co je tady za bordel,tak mu dam par peknych kopancu...a svete,div se,takova pedagogika ucinne stimuluje mozkove sinapsy!
04. 02. 2012 | 12:44

danstudent napsal(a):

to Arnošt: Reakce komunistů na jakýkoli můj komentář jsou vždy identické či podobné, pane Arnošte. Ani Vy nezapřete tu demagogii, kterou do Vás vtloukli, a kterou jste si Vy vtlouci nechal. Já o koze, vy o voze. Ale tak je to s Vámi rudými vždy.
-- Nesnižuji nijak úlohu našich otců a praotců (myšleno obrazně a všeobecně) v dějinách. Všem těm, kteří bojovali za svobodu člověka, všem těm, kteří bojovali proti zločinům a tyranům patří můj dík a úcta! Myslím, že sám mám dost rozumu na to, abych poznal kdo je tyranem a zločincem. Nenávidím komunisty, ale neobhajuji slepě ani "demokratické" USA a (to Da.Rock) válka ve Vietnamu i s těmi nebohými odvedenými civily byla opravdu nehorázný shit, kterým USA ukázaly, co jsou zač. Ani jedna z těchto skutečností nemůže obhájit to, že mi komanči ukradli 2 roky života!!! Když mi tady Vy všichni popisujete jiné hrůzy s tím že mě mohlo potkat ještě něco horšího, je to jakobyste mi jinými slovy říkali: Buď rád, že tě komanči rovnou nezastřelili! Vlastně můžu být rád, že žiju, že?? To si mám nechat na... na hlavu a pak mám říct: "Hm, ještě že tak. Mohlo být hůř" ??? Děkuji pěkně, ale tudy se moje životní filozofie neubírá.
04. 02. 2012 | 12:46

and atabir napsal(a):

jinak pan lublas, má o janovicích nad úhlavou plnou pravdu, vojákoval sem 81-3 a z janovic k nám přišlo pár bažantů, psychický trosky. všichni odtamtud jako jeden voják by v případě vojenského konfliktu postříleli svý velitele a mazáky taky. janovice byla ostuda čsla.
04. 02. 2012 | 12:49

jan kadlec napsal(a):

pro voršilova, šikana je, když se bažant vyspí za týden 5 hodin, až se zhroutí, nebo každý večer dostane pěstí do obličeje, krev chytá do ešusu a by to pak vypil, nebo když mezi bažanty není aní jeden se všemi zuby,to myslim
04. 02. 2012 | 12:54

danstudent napsal(a):

Kdyby mě USA vyslaly do války ve Vietnamu za doprovodu těch svých demagogických keců, kterými tenkrát ty kluky-odvedence krmily, nenáviděl bych je pravděpodobně víc než ty komunisty.
04. 02. 2012 | 12:58

Honza Uvíra napsal(a):

Tak to nezávidím, já byl na Doupově v 87 sněhu tam bylo po pás a měsíc jsme se myli jen sněhem, ale taková kosa nebyla. Na cvičení vždy lépe vařili než v kasárnách a ve Strašicích to byla hrůza, každým rokem tam řádila úplavice. Vojna byl nesmysl, ale dnešnímladí by ji potřebovali aspoň půl roku.
04. 02. 2012 | 13:12

Béda napsal(a):

"Podle branného zákona z roku 1920 se branná povinnost vztahovala na muže od 20 do 50 let. Prezident republiky mohl za války nařídit předčasný odvod ve věku 18 a 19 let a opětovný odvod starších ročníků do 60 let. Vycvičení záložníci se dělili na I. zálohu (20 až 40 let), která měla doplnit mírovou armádu na válečný počet, a II. zálohu (41 až 50 let), která sloužila ke krytí ztrát válečné armády a ke službě v týlu. V září 1938 byla, jak vyplývá ze zmiňované mobilizační vyhlášky, povolána do zbraně celá I. záloha, později také část II. zálohy."

Otázka: kdoví, jak to bylo s vojáky v demokratické armádě 1. ČSR? Jestli se připravovali na válku v laboratorních anebo v reálných podmínkách? Jestli "cvičili" ve vytápěných učebnách anebo v terénu? Kdoví jak na tom byli s výbavou? Jak a za jakých klimatických podmínek probíhaly přesuny v zimním terénu...?

PS: jestlipak cvičili, když poklesla teplota pod bod mrazu?
04. 02. 2012 | 13:14

modrý edvard napsal(a):

voroshilov: to, že je v zimě ve Finsku zima, a že je na tom líp ten, kdo je zakopanej v bunkru, to vím i já, aniž bych byl politolog. A ten blbec je tam poslal. Bitva u Moskvy na tom nemůže nic změnit.
04. 02. 2012 | 13:19

letora napsal(a):

Zsa další Lumen s aspirací na Pulicera.
Autorovi jaksi uteklo, že v případě konfliktu by se nikdo nedíval na denní a roční dobu.Jinak oni ti lampasáci do velitele roty vto spali s těma klukama a učili je jak přežít i v těchto podmínkách.Žádný zděný baráky nebo stany, všechno jsme si budovali svépomocí,přístřešky z tankových plachet, nebo jehličí a na podlahu stlali maskovací sítě a jehličí.Ve stoje spal možná tak autor a po probuzení zjistil, že má nohu v nočníku. A na spánek jsme hošánku na cvičení moc času neměli max dvě tři hodinky, v obraně ani to ne.Přežili jsme tak na Boleticích mrazy -26°C,je pravda ale tehdy nefasovali vojáci 1pár ponožek na rok jako nynější profíci.Co ti by dali dnes za tehdejší výbavu záklaďáka.Když po těch klucích stát něco chtěl,tak jim taky dal co jim náleželo.Ne jako dnešní mocipáni, do mysí ano, ale nic za to.Sebrat výsluhy, příplatka za bydlení a plat jako v privátní sféře 12 000,-čistá ruka.
04. 02. 2012 | 13:23

Arnošt napsal(a):

danstudent - máte to v hlavě opravdu vy...... Ano, komunisti tu vládli metodami nedemokratickými a páchaly se tu zločiny. Za zločin ale nepovažuji když režim řekne že kdo tu chce žít tak se také svojí prací bude podílet na budování země. ŽE budeme dodržovat zákony a se zločinci se nebudeme mazlit Za zločin nepovažuji když se země chce bránít vlastními silami a k to mu si vycvičí cele své obyvatelstvo, resp. muže v branném věku. Za zločin naopak považuji když polistopadový režim rozkradl republiku tak že se neuživíme. Také jsem byl za socíku na vojně ale mnohem víc mne pobuřuje že mne tento novodobý režim přinutil živit parazity, cigány, přispívat na bydlení těm co si na bydlení nehodlají vydělat vlastní prací, , živit haranty těch ku-r-..co prostě prohlásí že neví s kým to mají, jsou z nich samoživitelky kterým já ze svých daní zaplatím obživu a ještě příspěvek na bydlení, takže s ní v pohodě zadarmo bydlí i ten fotr neznámý. A celý ten systém funguje na dluh který neumíme zaplatit a já se jenom dívám že na můj důchod a zdravotní zabezpečení ve vyšším věku už nebude
Tomu já říkám zločiny, pane studente. A kdyby bylo potřeba bránit zemi, šel bych, na rozdíl od týpků jako jste vy a mnozí podobní a také autor tohoto blogu / žurnalista- proboha ta úroveň/ a šel bych dokonce i v mrazu.
Pokud bych váhal, snad jen ze strachu že tu zemi vybojovávám pro studenty - budoucí inteligenci s názory jako máte vy, a že názory budou ovlivňovat žurnalisté jako autor blogu - to bych se na tu obranu opravdu s chutí vys...
04. 02. 2012 | 13:33

Sehnal napsal(a):

Vojna není koná...Já si na vojnu stěžovat nemůžu, byla zima, bylo teplo, špatný žrádlo,ale přežil jsem :-)
04. 02. 2012 | 13:38

JK napsal(a):

To Béda :
Na Jesenickém hřebenu , konkrétně na Jelním Hřbetu a okolí proběhlo několik dělostřeleckých cvičení někdy po r. 1920 ( pod francouzským velitelem ). To svědčí o velmi náročném výcviku. Většina tehdejších důstojníků měla zkušenosti z 1.světové a patrně věděla co to potřebuje.
Obávám se , že velitelský sbor socialistické armády tyto věci až tak neřešil. Měl před sebou jiné úkol: kladné hodnocení svého politruka.

Mimochodem , jako mladý hoch jsem slyšel od svého strýce, který od r. 1914 až po 1918 prošel bojišti 1.sv.války jak byl překvapen , když poprvé musel přespat na oteřeném a zasněženém poli."Tohle nemůžu přežít. Ale ráno jsme vstali všichni , nikdo tam nezůstal. A těch nocí bylo.A dodnes nemám bolavé klouby." Moc mě mrzí , že jsem se ho tehdy nezeptal na podrobnosti.Už je na to pozdě.
04. 02. 2012 | 13:42

VU 6363 Žatec napsal(a):

Zažil jsem Doupov zima 86/87, tak vím o čem pišete. Byli jsme na tom podobně. Myslím, že 80% lidí tady vůbec neví proč to sem píšete a jaky to bylo. Už tam jsme s klukama měli heslo ´´Kdo nezažil neuvěří, kdo zažil nikdy nezapomene´´. Aty dva roky života jako v kriminále, ale v bolševickým nám už taky nikdo nevrátí.
04. 02. 2012 | 13:43

voroshilov napsal(a):

Zda se ze vetsinu prispevku pise jeden provokater,asi je to sam ubreceny mamin mazanek Lubas!
04. 02. 2012 | 13:50

jan kadlec napsal(a):

Já si na vojnu stěžovat můžu, komunistickej režim mě okrad o 2 roky života. a demokratickej po mě chce chodit do práce o 4 roky dýl, protože kradou. politici, děkuji Vám pěkně a nedivte se mi, že podle mě můžete jít klidně všichni, dnešní i ti minulí dogedele
04. 02. 2012 | 13:51

Béda napsal(a):

JK,

"...Většina tehdejších důstojníků měla zkušenosti z 1.světové a patrně věděla co to potřebuje..." Mohl byste se blíže rozepsat? (co znamená "co potřebuje"?) Velice by mě zajímaly podrobnosti. A taky jestli byste byl tak laskav, kdybyste popsal za jakých podmínek žil v období zimního výcviku důstojnický sbor prvorepublikové ČSR a za jakých řadoví vojáci.
04. 02. 2012 | 13:53

voroshilov napsal(a):

Treba pripomenout vsem nemehlum ze Hamingway a Orwell bojovali treba ve Spanelsku,Kipling v Africe a Saint-Exuperi ve svem letadle(ktere tak pracne opravoval v Malem Princu)sestrelen nad Atlantikem.
04. 02. 2012 | 14:04

Béda napsal(a):

JK,

dovětek. Neplnil za 1.ČSR úkoly politruka polní kurát? A neplní je i nyní? OStatně k čemu je kněz u vojska a na bojišti? K čemu byl Duka v Afghánistánu? Žeby šel upevňovat vlastenectví anebo bohulibý Boží záměr v řadách vojáků a vojákyň?
04. 02. 2012 | 14:13

JK napsal(a):

To Béda:
Nejsem znalec , historik ani voják z povolání nebo ze záliby. Ale mám za to , že lidé , kteří prošli skutečnými válečnými podmínkami v poli a přežili to , vědí jak se chovat , aby ztráty byly co nejmenší. A většina důstojnického sboru 1.republiky tyto zkušenosti měla. Výjimky samozřejmě existují.
Rozdíly v komfortu důstojníků a mužstva byly samozřejmě vždy. Jak žili v období zimního výcviku bych sám rád věděl.
04. 02. 2012 | 14:15

jan kadlec napsal(a):

bédovi. píšu o 80tých letech jediný se zkušeností z 2.války byl podplukovník z hodonína, který byl pro tehdejší mladou stranickou krev nepohodlný a chodil s námi do jídelny na uvařenou půlku prasete z polívky s hořticí a čekal odstrčený na penzi, podobnost s dnešní situací čistě náhodná. a důstojníci včetně absolventů spali ve vytápěných štábních V3S a byli narozdíl od záklaďáků do mrazu vyzbrojeni velmi dobře
04. 02. 2012 | 14:21

voroshilov napsal(a):

JK:
Staci precist Remarquovo"Na zapadni fronte je klid"aby jste mel predstavu o tehdejsich vojenskych podminkach.
04. 02. 2012 | 14:23

Béda napsal(a):

jan kadlec,

já bych si neidealizoval žádnou dobu. O 1.SV podává určité umělecké svědectví Haškův Švejk, za demokratické 1.ČSR s povinnou vojenskou službou zajisté platila přísná subordinace a důstojník nesdílel cimru se svým pucflekem, nejedl "ze stejného ešusu" ale bydlel po důstojnicku a jedl s ostatními důstojníky. A že důstojnící vždycky chlastali a byli to s prominutím vyhlášení sukničkáři (Švejk tam měl i důstojníka Feldkuráta), to je věřejné tajemství.

Pokud jde o 2.SV. Tam měla ČSR západní a východní "Svobodův" odboj...

Poslední poznámka: k zásadní změně ve výstavbě armády došlo až po sametovém převratu. Vojenská služba již není plošná ale výběrová. Český zbrojařský průmysl, který dodával armádě většinu potřebné výzbroje (to se tradovala již za R-U a 1.ČSR) byl kompletně vyrabován a zlikvidován ve prospěch konkurence. Zůstaly snad jenom ruční střelné zbraně. Dnes již české zbrojařství nevyrábí ani tanky ani OT, ani nákladní auta, ani letadla, ani děla. Všechno draze nakupujeme - nejenom elektroniku, kterou jsme neměli. Dnes dovážíme i podvozky pro OT. (podobně je to s vlaky, autobusy, tramvajema, metrem). Všechno licenčně v pobočkách cizích firem anebo koupí z dovozu.
Krom toho byla armáda proměněna a z plnění obranných úkolů orientována na plnění pomocných útočných úkolů. Česká armáda jako prostředek obrany teritoria prakticky neexistuje. Její bojová síla je zcela zanedbatelná. Pakliže by v případě jakéhokoliv konfliktu s kýmkovli využily alianční spojenci ustanovení článku 5 a daly ruky pryč od ČR, je ČR zcela bezbranná.
04. 02. 2012 | 14:38

JK napsal(a):

To Béda k dovětku :
Zdá se to neskutečné , ale jedno z možností jak skončit s vojenský životem ve válce je zemřít. Nám to možná nic neříká , ale pro většinu našich předků bylo důležité se na smrt připravit tak ,jak bylo v jejich rodině zvykem. V každé matrice zemřelých té doby je kolonka s podpisem faráře , který provedl poslední pomazání. Jedinců, kromě malých dětí a nálých úmrtí, kteří toto odmítli je pomálu.

Pro vojáka , který stál před úkolem vyběhnout na zteč ( to byl skutečný poslední zážitek milionů našich předků) byl polní kurát důležitější , než cokoliv jiného.
Ty poslední minuty před ztečí jsou docela věrohodně zpodobněny například ve filmu
o bitvě o Galipoli ( přesný název neznám).Skutečnost byla patrně ještě tísnivější.
Nemůžete se na vše dívat přes Dobrého vojáka Švejka.
04. 02. 2012 | 14:41

Arnošt napsal(a):

Bédo - k tomu politrukovi
1/ samozřejmě že dnes stejnou úlohu plní kuráti
2/ Politruk v rudé armádě a následně i v naší vznikl tak, že si Lenin při VŘSR uvědomil že nažene opilou lůzu aby svrhla zimní palác, ale neudělá z té lůzy inženýry, odborníky diplomaty, velitele armády atd. Tak nechal ve funkcích ty stávající a za zadkem jim stál politruk který byl jen ideově správný a díval se zda velitel neškodí revoluci. No a mít stejný plat jako velitel, moc dokonce i toho velitele zavřít a přitom nemuset nic umět a za nic odborného nést zodpovědnost - to se líbilo- takže přežili u nás až do roku 89.
Jenom pro srovnání- my po cinkání klíči měli stejný problém jako VŘSR- ale vyřešili jsme to tak že jsme ministrem vnitra udělali pasáčka koz Rumla, na armádě se vystřídal Baudyš, Parkanové Kühnl, Vondra atd.
U nás když někdo léčil za komunistů jako primář rakovinu, řídil fabriku s Evropským významem nebo zpíval jako Gott ,tak je z něj dodnes nomenklaturní svi- ně a do funkcí dáváme týpky z té lůzy. Schválně co je lepší, děkuji nza váš názor
04. 02. 2012 | 14:42

taiwi napsal(a):

pěkný článek a zajímavé příspěvky v diskuzi.Trošku se mi orosila tvářička (jsem sice třicátník...ale průzkum v minus dvaceti pěti na několik dní v Beskydech taky nezapomenu. Horší byla pro mou maličkost fakt už jen zkušenost na jižní Sibiři :-)). Dnes to z vojáků už zná málokdo....tehdy byla ještě vojna vojnou....a z chlapů nerostli nagelovaní mimoni .-).
04. 02. 2012 | 14:46

voroshilov napsal(a):

Zruseni povinne vojenske sluzby samozrejme souvisi s celosvetovym zidovskym spiknutim a Protokoly sionskych mudrcu(nesmejte se),propaganda multikulti,genderovych feministek,homosexualnich pruvodu(kuprikladu kdyz dostane Oscara film"Hrbata hora")jako vyrazne toleranci sexualnich uchylu musi oslabit a degenerovat gojimskou populaci,o cemz samozrejme samotni sioniste neuvazuji,maji povinnou vojenskou sluzbu v Izraeli i pro zeny.
04. 02. 2012 | 14:48

Béda napsal(a):

JK,

vidíte jak se časy mění. Polní kurát - politruk - návrat polního kuráta, byť většina obyvatel je nevěřících a zájem o jedno z mnoha konkurujících si božství upadá. O to větší je zájem církevního suprstátu o ovlivňování politiky a maximalizaci své ekonomické moci.

Arnošt,

myslím, že v nazírání na politiku bychom se v mnohém shodli. Jenom bych namítnul - třeba na ministerských funkcích za minulé doby se občas octli ¨respektovaní lidé s praxí a odborníci - viz L. Svobda coby ministr obrany anebo armádní generál Václavík. To zas nebyli takoví bl..i. Řekl bych, že takovou Parkánovou, Vondru, astrologa Baudyše, Dobrovského jako znalci vojenské profese, taktiky, strategie, potřeb vojenství... - předčili o deset koňských délek.
04. 02. 2012 | 14:53

Ben napsal(a):

Musím se usmát, když někdo napíše, že za minulého režimu byl zapáleným antikomunistou a přesto se dostal na západ. Já jsem zapálený antikomunista nebyl, jen jsem komunistický režim neměl rád a devizový příslib jsem nedostal ani do neutrálního Rakouska.

S Vámi, pane Lubasi, souhlasím. Na vojně jsem byl a byla to pakárna. U mého útvaru pozemního vojska v Dědicích u Vyškova neměla ZVS s připraveností vojáků na válku nic společného, jen vymývání mozků a buzerace. Dostal jsem díky mému oboru celkem dobrý flek na ošetřovně, naučil jsem se tam i dobré věci, byla to tak trochu i zašívárna a přesto nevzpomínám na tuto dobu v dobrém. Viděl jsem své vrstevníky, co musí dělat za podřadné věci a plnit nesmyslné rozkazy a to mi vadilo moc. Spravedlnost na vojně neexistovala. A figurka našeho velitele útvaru byla spíše komická.
04. 02. 2012 | 14:55

Béda napsal(a):

oprava,

generál Vacek (nikoliv Vávlavík)
04. 02. 2012 | 14:57

cha cha napsal(a):

Dnes by to nebylo jiné.
04. 02. 2012 | 14:58

Béda napsal(a):

Ještě krátká: srovnal již někdo počet umrzlých při vojenských výcvicích za totality a v prostředí demokracie a humanity na ulicích?
04. 02. 2012 | 15:00

Joi napsal(a):

Zdraví tankista z Doupova 1985. Vzpomínám na to cvičení a potvrzuji všechna Vaše slova. Byl to neskutečný humus a do dneška nechápu jak jsme to tam mohli přežít. Mějte se JK
04. 02. 2012 | 15:10

mil napsal(a):

Pamatuji cvičení - Doupov leden 1985. Na stojce asi ve dvě ráno, za jiskřivé bezmračné noci, ukázal teploměr štábního vozu -37 °C..... :-)
Běžně bylo přes den kolem -25.....
04. 02. 2012 | 15:11

Robert Fidler napsal(a):

Nejhorší je, že ty ožralé gumy berou dodnes tučné odstupné a důchody.
04. 02. 2012 | 15:18

Béda napsal(a):

Joi,

domnívám se, že proti skutečné válce to byla ještě procházka růžovou zahradou. Za skutečné války, nejenom že jsou stejné klimatické podmínky, ale navíc na vás všude číhá smrt, vázne zásobování potravinama, náhradníma dílama, minucí, výstrojí. V bojových podmínkách musí vojáci improvizovat, opravovat závady... Vždycky tomu tak bylo.

Snad až v dnešní době predátorů a "joystickových válek" se to začalo trochu měnit. Nakonec je ovšem nutno vždy vyhrát válku na zemi - a tam je obvykle kámen úrazu. Znalost a využití místních podmínek, improvizace, motivace, ideologie mnohdy znamená víc než perfektní výzbroj a sofistikovaná zařízení. A vyhnout se nedá ani klimatickým podmínkám.
04. 02. 2012 | 15:18

ex-nemo napsal(a):

Béda (14.56)
Ovšemže to bylo na vojně tak, jak říkáte, ale bylo to přesně to co je třeba.Plnit nesmyslné rozkazy, buzerace, ponižování at.d. - to všechno má udělat z vojáka nemyslící a poslušný stroj, v tom je přece ten princip výcviku !
Kdyby měli vojáci dělat jen to co má smysl, tak by vůbec do žádné války nikdy nešli.
Na druhé straně, určitý kladný význam to mělo.Z kluků to udělalo chlapy; dokázali něco vydržet, pochopili že nejsou středem světa a hlavně taky dostali představu jak by to asi vypadalo v té skutečné válce.Tedy něco jiného než dnešní představa o válce jako nějaké střílečce na terminálu.
Zrušení presenční služby nemělo v žádném případě ten lidumilný účel zbavit mladé muže trápení nebo ušetřit státu peníze; ale udělat z nich poddajné měkotiny, bez představy možnosti nějakého strádání a poslušné, neschopné se bránit vládě.
04. 02. 2012 | 15:24

voroshilov napsal(a):

Dnesni valky se vedou jinak,velitel se podiva na monitor a rekne do vysilacky ze je treba vybombardovat sektor 87,prileti letka navigovanych bezpilotnich letounu a srovna se zemi nejakou pakistanskou svatbu.
04. 02. 2012 | 15:26

voroshilov napsal(a):

ex-nemo 15:24-
Nakonec jste neni takovy zabednenec jak jsem myslel!
04. 02. 2012 | 15:31

lampa napsal(a):

Robert Fidler- zatímco ty bereš jenom sociální návky, příspěvek na bydlení a už 2 hodiny máš méně než 2 promile. No s takovým inteligentem jako ty radost pohovořit
04. 02. 2012 | 15:38

Amarook napsal(a):

Jediny honolulu tady asi zazil skutecnou vojnu. Jeho africke zazitky jsou vazne sila. Ti knouralove co tady beduji, ze "byli na vojne na Doupove a tam byla zima" nevedi nic o skutecne vojne a o svete. Ja jsem byl na vojne v CSLA taky a i kdyz si dovedu predstavit 100 lepsich zpusobu jak prozit 2 roky zivota tak musim rict, ze se Doupovy a jine radovanky prezit daly. Za Velkou Louzi jsem dlouhodobe pracoval v oblastech kde je v zime kolem -45C a mistoprisezne prohlasuji, ze se telesna potreba da vykonat i v -55C bez jakohokoliv nebezpeci.
04. 02. 2012 | 15:42

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

To myslíte toho Václavíka, který vyhrožoval 22.11.1989 že nechá střílet do stávkujících studentů?

Já o Vás vždycky tvrdil, že jste bývalá nomenklaturní lampasák, s nutkavou potřebou střílet do pracující inteligence a nyní jste se k tomu přiznal. Pro to střílení do inteligence máte jedno krycí označení - instalace sociálního státu.

Jestli máte potřebu, aby ve vedení země byla vojenská junta, tak se do nějaké takové země odstehujte, a nesnažte se vtírat do diskusí s civilizovanými lidmi.

P.S. V Čechách nikdy po roce 1989 žádný bezdomovec neumrzl - umrzají akorát Vaši kumpáni, to jest recidivisté, gambleři, alkoholici, tabákoví abuzéři a osoby práce se štítící.

Osoba, která mmá čistý trstní rejtřík, nekouří, nepije, nefetuje, nehází peníze do automatů, pracuje, nebo alespon spolupracuje s úřady neumrzla ani jedna
04. 02. 2012 | 15:54

culter napsal(a):

staří zbrojnoši když řeči mezi sebou vedou, tak s každým vyprávěním se jim bodák hlouběji do vody noří.
04. 02. 2012 | 15:55

ex-nemo napsal(a):

Voroshilov
děkuji.
Naproti tomu já jsem své mínění o Vás nezměnil, ale s ohledem na Kodex diskutujících je tu neuvádím
04. 02. 2012 | 15:58

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda
A ještě něco: Pokud přeci jenom někdo umrzl na ulici, a splnoval všechny ty podmínky, které jsem uvedl, pak to není vina kapuitálu a soukrtomého sektoru, ale zaměstnanců veřejného sektoru, které mají sociální služby, popřípadě zajištování veřejného pořádku v popisu práce.

Tedy za to, že někdo dobrovolně umrzne na ulici, protože je bývalý zločinec, gambler, kuřák feták, alkoholik a osoba práce se štítící, tak za to jsou odpovědní takoví, jako Vy Bédo.
04. 02. 2012 | 15:58

Robert Fidler napsal(a):

Lampo, že ty jseš lampasák, všichni jsme to tušili...
04. 02. 2012 | 15:58

Béda napsal(a):

Sauerkirschmann,

hala. Záměna jmen (kdo si je má všechny pamatovat?) - opravil jsem se. Myslel jsem přirozeně Vacka, viz výše opravu. Tak laskavě nepruďte. Astalavista. Budu bedlivě sledovat vaše věcné příspěvky k TÉMATU - nikoliv slovní pšouky a překrucování.

PS: vemte si silnější brýle.
04. 02. 2012 | 16:01

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Vacka beru. Svobodu - legionáře a velitele, šel s vojáky přes Duklu samozřejmě také.

Váckavík, a jeho předchůdce Dzůr to bylo trošku jiný kafe.
04. 02. 2012 | 16:04

Béda napsal(a):

Sauerkirschmann,

Aha. Takže, když někdo vytvoří systém, kde soustavně snižuje mzdy a mění podmínky, zvyšuje náklady, které v určitém momentu neumožňují oběti pokrýt náklady, resp. v důsledku vývozu práce, efektivizace výrob a pod. přichází o pracovní možnost, nedokáže splácet závazky (kupř. hypotéku, půjčku...), jako postižený přijde o sociální příspěvek a pod. a v důsledku toho končí na ulici, tak je sám vina.

Já vždycky tvrdil, že vy hololebí jste velicí "humanisté".
04. 02. 2012 | 16:06

Matahari napsal(a):

V roce 1985 jsem taky byl na Doupově, dobrej běs to byl, dnešní mladasové ani neví o co prichází, chtěl bych je vidět, na Dobrý vodě jsem byl v létě, ale ve srubech byl fakt dobrej humus, asi nám to tenkrát tak hrozný nepripadalo, byli jsme mladí a ještě navíc jsem tam byl jako nasluhovač se zálozákama, tolik chlastu uz jsem pak v zivotě nikdy neviděl =D =D
04. 02. 2012 | 16:08

Béda napsal(a):

Dovětek: jinak, co srovnat poměr těch umrzlých? Za ošklivé totality jich muselo být řádově mnohem víc nežli v demokracii prodchnuté humanismem. Nebo snad ne?
04. 02. 2012 | 16:08

Matahari napsal(a):

Amaarok jenze ty jsi si to zvolil dobrovolně, ale základáci museli a kdyz se něco musí zdá se to stonásobně krutý.
04. 02. 2012 | 16:11

ten_jeden napsal(a):

peknej clanek, ale jenom reakce na americkou armadu ... kdyz vyhnali nas ven v ramci vycviku, tak bylo jenom asi minus deset, problem byl ze sme meli letni uniformy (tj. tricko a bluza) a vyfasovane spacaky u kterych nefungoval zip, takze se neslo zahrat ani trosku ... samozrejme ze se spalo v lese, zadne stany, zadne zaveje, operacni aktivita coz znamena ze i v noci pod 50% ostrahou (pulka spi, pulka cumi pres miridla do lesa), ty co meli spat nespali, protoze to neslo v te zime, ac sme si pod letni uniformy pribrali tricko nebo dve, tak sousedovo telesne teplo bylo stejne nejlepsi :) ... do rana nam zmrzli flasky s vodou co jsme meli na boku, MRE zmrzlo tez, neslo to jist ... a vubec perlicka v te zime bylo kreslit souradnice do mapy, rozklepane ruce, a pozadovana presnost na metr, nebo nabijet zasobniky zmrzlejma prstama, co naboj to utrpeni ... na druhou stranu, od rozpalene hlavne se clovek krasne zahreje ... takze vim o cem mluvite, zima je desna, nastesi u nas alespon mrzli nasi dustojnici s nama (krom toho jednoho co spal ve vytopenem aute a ktere slouzilo na prevoz podchlazenych pesaku coz uz se ani nemohli hybat) ... pozdrav od Rangers
04. 02. 2012 | 16:14

Béda napsal(a):

Matahari,

když přijde exekutor a vyhodí vás z bytu - taky musíte a kolikrát to není dobrovolně. Prostě se změnili objektivní podmínky, měl jste třeba těžkou autonehodu, někdo vás podvedl ... a už to jede.

PS: jinak samozřejmě vojáci by měli trénovat válku v teplíčku, nejlépe někde na učebně. O to lepší pak budou v praxi.
04. 02. 2012 | 16:15

ten_jeden napsal(a):

honolulu ... velkej respekt, alespon posilam jedno video https://www.youtube.com/watch?v=GQMrD53Jofc

s vama bych si s chuti dal pivo!
04. 02. 2012 | 16:23

spytihnev napsal(a):

No, byl jsem tam taky, nastupoval jsem na dva roky na podzim 84 a na to cvičení jsem jel ještě s jedním maníkem ze Slovenska za trest, protože jsme se vrátili z vycházky lehce pod vlivem. Byli jsme tam jako pomocná síla v kuchyni, celej den venku u ohně, myli jsme tam nádobí a pod. Okolo jedný v noci jsme měli padla a šly do stanu, kde čoudila kamna, ale bylo tam pod nulou a nikdo moc nespal. Ze stanu jsme měli výhled na lampasáky, kteří bydleli v autech – byli v tílkách, jak tam měli přetopeno. Ráno ve čtyři už hybaj ven rozdělat oheň, trvalo mi to snad půl hodiny, protože sirky jsem v rukách necítil. Když jsme nafasovali např. zmrzlý pomeranč, dali ho k ohni, na straně u ohně roztál, z druhý strany byl ovšem jako šutr. Hadry na nádobí jsme opírali o strom atd... Ruce jsme měli od máchání se v mrazu úplně černý a popraskaný do masa. Byl se na nás podívat i doktor, ale ani mast nám nedal. No nic, můj syn naštěstí už nic takovýho absolvovat nemusel...
04. 02. 2012 | 16:25

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Já Vám nerozumím: KDO podle Vás snižuje mzdy? Mzdy globálně rostou, obzvláště v chudých zemích. To by Vás mělo těšit. Stejně tak by Vás mělo těšit, že v těch chudých zemích si pracující mohou koupit za své mzdy více potravin a energií, čímž samozřejmě zvyšují globální poptávku a tím i cenu.

Vývoz práce do chudých zemí by Vás rovněž měl těšit - Vy nemáte radost z toho, že v globálním měřítku dostávají šanci inteligentní a pracovití?

A s těmi hypotékami a půjčkami - tomu rovněž nerozumím. Většina hypoték a půjček slouží na to, že si za to lidé kupují starší nemovitosti, které jim další proletáři draho prodávají, popřípadě pro život zbytných blbin. Proč jsou ti prodávající tak chamtiví? A proč si raději lidé berou hypotéky, než aby si strkali peníze do prasátka? A další: bezdomovci se ale opravdu nerekrutují z řad hypotékářů. Krom toho jste to práve a jen VY, Vy, a zase jen VY, kdo chce těm lidem s hypotékami přitížit.

Hypotéky si totiž berou statisticky lidé se středními ale spíše vyššími příjmy, obvykle v zaměstnaneckém poměru, to jest přesně ti, ze kterých si Vy chcete udělat dojnou krávu tím, že v rámci "posunu do civilizace" temto chcete ořezat čisté příjmy. Kalousek udělal opak.

A s tím sociálním příspěvkem: Ano, to máte stoprocentní pravdu: To je totiž to, co se Vám líbí - kumulování prebend. To jste totiž vymysleli vy socialisté, že příspěvek na bydlení dostane pouze někdo, kdo má kde bydlet, ale už třeba ne někdo, kdo bydlí na ubytovně.

Nicméně Bédo realita je taková, že pokud někdo spolupracuje s pracákem, pak azyláč mu sociálka normálně zaplatí. A jeětě něco: Já nevím jak u Vás, ale tady ve městě jak příslušníci státní policie, tak zastupitelé, tak pracovníci sociálního odboru města zdejší bezdomovcké příbytky, obcházejí a kontrolují, zda jsou zabezpečeni proti zimě. Vím to přímo od těch lidí. Já to dělám rovněž ve svém volném čase. Vy také?

A jeětě závěrečná otázka: PROČ chcete poslat lidi s hypotékami na ulici tím, že jim snížíte čisté příjmy? Jste přece pro snížení čistých příjmů hypotékařů nebo ne??? Stále po tomto voláte. Používáte k tomuto pokřik, který zní "progresivní dan".

Nebo si myslíte, že hypotéky si berou lidé na pracáku nebo s příjmem do patnácti hrubého? Takovým banka hypotéky nedá.
04. 02. 2012 | 16:26

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Jestli je Matahari ten (ta), o kterém se domnívám, že je, pak vězte, že tento si postavil(a) domek ze slámy za 70 tisíc, a žijetam se 4 dětmi.

Tady máte odkaz:

http://www.livepla.net/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=9&Itemid=19

To čučíte co?
04. 02. 2012 | 16:30

Jan Holý napsal(a):

Vy co pláčete že vám komunisti ukradli 1 nebo 2 roky života (ano, mně taky!), uvědomte si, že dnešní "demokradi" vám ukradli daleko víc: 1/ rozkradli co bylo vybudováno (ano - nebyly banány ani toaletni papír, ale stát nebyl zadlužený); 2/ ukradli vám/nám iluze se kterými jsme vítali majetkový převrat 1989; 3/ zadlužili i vnuky našich vnuků a odsoudili je k doživotnímu otročení dluhové služby pro mezinárodní kapitál; 4/ stále víc vás/nás okrádají na daních, které jsou vynakládány především pro blahobyt úzké vrstvy zločinců, kteří se zmocnili vlády; 5/ vypláchli mozek lidem: "za hrst bídné rýže poníženě důtky líže", drze padělají dějiny i takové, které si lidé ještě dobře pamatují... V 1989 jsem NADŠENĚ A AKTIVNĚ vítal pád komunismu. Kdybych věděl co bude následovat, tak bych ten nenáviděný komunismus v 1989 šel bránit vlastním tělem!
04. 02. 2012 | 16:31

Béda napsal(a):

Sauerkirschmann,

ale hezky jste stočil řeč úplně od původního tématu. Já vždycky říkal, že jste mistrem úkroků stranou.
Co kdybyste se vrátil zpátky k těm umrzlým? Kvůli čemu tedy podle vás mrznou? Žeby sebevražda kvůli přemíře blahobytu? Kvůli čemu jsou na ulici? Žeby se dobrovolně rozhodli vyměnit blahobyt za ulici?

Jako znalec Drábkovin zajisté víte, že je přímo "posláním" vlády docílit snižování mezd a dohnat v konkurenceschopnosti asijské vzory.

Zajisté taky víte, že někteří slabší jedinci v asijských otrokárnách (Foxxconn, Apple...) se nedokáží srovnat s dobrodiním, kterého se jim dostalo a sosustavným tlakem na zlepšování pracovních a životních podmínek a s nadšením vyskakují přímo z oken vysokopodlažní fabriky.

Překvápko: hypotékáři si kupují nové i starší nemovitosti - baráky i byty. Velice často je prodávají realitky - proletáři jedni realitní!!! Není dávno doba, kdy přítomnost bankovní hypoteční reklamy byla doslova všudypřítomna.

Hypotékářům změnou podmínek a nákladů zatíná tipec nejlepší bratr z neokolonií Kalousek. Jinak je taky mostrem v odírání střední vrstvy. Tato musí stále ve větší míře sanovat jak výpadky horních deset tisíc, kterým Kalďas podstrojuuje, tak optimalizujících živnostníků a živnostníků - zaměstnanců, kterých díky promyšlenýnm opatřením Drábků přibývá a kteří jsou krom sociálně slabých sanováni střední vrstvou. To je cena za úkrok od všeobecně zaužívané progresivní daně směrem na východ.

Já vím, že vy hololebí děláte co můžete, abyste chudákům, kteří si podle vaší filosofie za všechno můžou sami a pouze parazitují na úspěšných, pracovitých, šikovných...
pomohli.
04. 02. 2012 | 16:47

bulldawg napsal(a):

jan holy .. snuska nesmyslu, pouzivejte mozek clovece ... co tu komunisti nechali byl jenom a jenom obrovskej dluh, rozkradenou a znicenou zemi, v ramci socialismu znicili co slo, co reka to stoka, co les to hrbitov, seda mesta, sede vesnice, sedi lide ... fabriky produkovali smejdy, lidi chodili do prace vpodstate na kafe, nulova invence, jenom marast ... pokrivenej narod, ohnute hrbety, a zkurvenej charakter lidi, praskaci na kazdem rohu, korupce, kradez na dennim poradku, nenavist mezi lidma ... to vsechno zpusobili komunisti a vy byste je jeste vital zpatky, do dneska nas tizi tenhle zasranej pohrobek komunismu, nadavate na politiku, ale nasi politici jsou obrazem nasi spolecnosti .... spolecnosti pokrivene komunismem, takze jestli hodlate branit komunisty, tak vas tak maximalne uvidim na opacne strane miridil mojeho samopalu
04. 02. 2012 | 16:51

voroshilov napsal(a):

bulldawg:
"vas tak maximalne uvidim na opacne strane miridil mojeho samopalu"
Pan jest Bulhar?
04. 02. 2012 | 17:00

bulldawg napsal(a):

voroshilov

neni, ale pripoustim ze ma psana cestina neni perfektni
04. 02. 2012 | 17:04

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Já myslím, že jsem to napsal dost jasně. Ten, kdo mrzne, tak ten má obvykle problém s tím, že seděl v kriminále, kouří, chlastá, fetuje, háže peníze do beden, nespolupracuje s úřady, nebo všechno dohromady. A i přesto milý Bédo znám řadu lidí, kteří přestože nemají tomu, co by se dalo chápat jako příbytek, tak nemrznou. Je totiž řada opuštěných objektů, at již domků ve zrušených zahrádkářských koloniích či opuštěných drážních domečků či zemědělských čerpaček, které jsou bezdomovci - tedy těmi přičinlivými obývány - a tito tam mají úplně normální válendy, kamna, která vyměnili za šrot, stoly, židle, kuchynské linky nebo i splachovací záchody.

Ta část kriminálníků, gamblerů, kuřáků, fetáků, alkoholiků a osob nespolupracujících s úřady, kteří se v létě váleli na sluníčku, a lemtali jeden krabičák za druhým, přičemž na kolemjdoucí spěchající do práce házeli prostřeníčky, tak část těchhle má opravdu problém.

Jinak nerozumím tomu, jaký má Drábek vliv na mzdy 80 procent populace, kteří púracují v soukromném sketoru. Nízké mzdy chcete Vy, protože tyto vyplácíte nízké, popřípadě vůbec žádné, čímž podporujete nezaměstnanost.
Vy máte Drábkovi za zlé, že nechce mezi lumpenproletariát rozhazovat peníze, které prostě nemá, a musel by si je půjčit. Říkáte tomu škrty, a máte Drábkovi za zlé, že nechce podporovat čínské výrobce, západoevropské cestovky a obchodní řetězce a ukrajinské prodavačky.

Realitky žádné nemoivitosti neprodávají. Tito pouze zprostředkovávají prodej, a to obvykle podle zadání prodávajícího. Takže se uklidněte, a přestante lhát. A co se týče nových nemovitostí, tak právě těmto kupujícím chcete kroutit krkem, protože to jsou obvykle ti s vyššími přímy. Zkuste se popídit po tom, kolik stojí takový průměrný nový byt, nebo nedejbože rodinný dům, a to nemusí jít o nepříliš atraktivní lokalitu. Myslíte, že byt o 70 čtverečních metrech, za 2 300 000 a to bych řekl, že je spíše spodní hranice těch nových nemovitostí si kupují lidé, kteří mají do 20 000 hrubého? Vy byste jim na to půjčil?

A v tom dalším: Ano, od té doby, co je MF Kalousek, tak ceny nemovitostí klesají. Před tím ty ceny neustále rostly, a mezi 2002 -2006 roslty dokonce raketovým tempem.

Střední vrstva, tak to jsou přesně ti, kterým jde Kalousek na ruku. Provblém je, že vy zařezujete mezi střední vrstvy lidi, kteří tam prostě nepatří. Nakonec sám si v další větě protiřečíte. Protože páteří střední vrstvy je právě většina z těch cca 900 000 OSVČ a pak další část tvoří vysocekvalifikovaní zaměstnanci: Lékaři, střední management, programátoři, techničtí specialisté atd.

Střední Vrstva je milý Bédo totiž v civilizované zemi ti, kdož jsou zdroji toho sociálního státu, nikoli příjemci. A pokud Drábek odbourává socialistický a buduje sociální stát, tak pomáhá střední vrstvě, protože ta toho nemusí tolik financovat, a navíc Drábek tím pádem posiluje status střední třídy.
04. 02. 2012 | 17:09

Zulu napsal(a):

Buldawa - vám to pálí. Skutečně když se podívám na fotky jak vypadala na konci 2 WW vybombardovaná škodovka a jiné fabriky a např. i Praha včetně Staromáku kde v té díře za orlojem dodnes nic nestojí, je mně jasné že komanči v těch sutinách našli tolik žrádla a majetku že 40 let nemuseli nic dělat- ono i to Jižní město a jiná sídliště, dálnice a Metro a všechny ty fabriky někde pod těma sutinama asi byly.
A že Husák neměl dluhy ale naopak jsme pomáhali rozvojovým zemím a měli velké pohledávky - to vám absolutně nevadí v tom aby jste ta jasná fakta ignoroval a místo toho nám recitoval něco z příručky dementního hurá- antikomunisty.
Opravdu žasnu co vše je možné a přitom umí s internetem. Zázrak
04. 02. 2012 | 17:09

voroshilov napsal(a):

bulldawg:
To neni psana cestina,je to sadomaso!
"kdyz Vas uvidim tak maximalne na opacne strane zamerovače sveho samopalu"
04. 02. 2012 | 17:10

Sauerkirschmann napsal(a):

Zulu

Jo, a srovnejte to s tím, jak vypadal třeba Linec nebo Hamburg v roce 1945, a jak vypadal v roce 1989. To je dost tristní ne?
04. 02. 2012 | 17:12

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

To si tedy pište, že ti, co dělají u Foxconu tak ti si zatraceně polepšili proti tomu, když někde klečeli na rýžovém poli, a modlili se, aby jim to políčko vyprodukovalo alespon hrst rýže na den, a to mnohonásobně.

A čínským programátorům v Applu či obchodním reprezentantům, kteří normálně jezdí po čínských metropolích auty západního typu a mezi těmito rychlovlaky nebo letadly,tak stokrát, a to jsem při zemi.
04. 02. 2012 | 17:17

bulldawg napsal(a):

voroshilov ...

dik za korekturu, budu se priste snazit nemluvit jako v hospode a jakoby cestina byla ma materstina :)

a slo by toto:

Vas uvidim tak maximalne pres miridla (pozn. prekladatele - samopal nema jeden zamerovac, ale "V" a "I", pokud se teda nejedna o Red Dot) samopalu
04. 02. 2012 | 17:19

voroshilov napsal(a):

Sauerkirschmann:
Jasne kdyz sezerete cele kure a ja nic tak mame v prumeru kazdy pulku kurete,a kdyz date zebraku do mosny jednu korunu k te co uz tam ma jednu tak zvysite jeho zisk o 100%!
04. 02. 2012 | 17:22

zroutt1 napsal(a):

Jo,je to fakt -ty špatné vzpomínky ( pakliže si z nich neodnese doživotní medicínské následky ) člověk tak nějak vytěsní z hlavy a vzmomíná jen na nějakou "srandu"která se mu vyjeví až odstupem času,,,když vydím svého kluka který brzy bude mít "odvodový věk" říkám si-ty by jsi potřeboval vojnu jak řemen...vzpomenu na 85-87 536 radiotechnická rota ,nejdříve ta prča a pak vzpomínky hlubší...,celé týdny v zimně v budkách a stanech kde bylo o pár stůpnů jinak než venku,gumová pakárna,všechen ten humáč...br ne,doufám ,že tohle už nikdo nezažije,ani můj kluk
04. 02. 2012 | 17:23

Zulu napsal(a):

Višně - a podívejte se na fotky jak některé fabriky vypadaly po 2WW, jak vypadaly v roce 88 a proč dnes opět vypadají jako po 2 WW. Jestli nevíte o čem mluvím, začněte ČKD, POLDOVKOU, na Moravě Zbrojovka, Adast, 1 Brněnská, Královopolská, atd.
A pořád dokola, co udělali komunisti blbě s tím už nepohnem. Ale co děláme dnes blbě my a proč, a proč u toho ještě voláme sláva svobodě, pravdě a lásce, to je to oč tu běží.
...
Jenom pro zajímavost- kolik je vám let a v kolika umřeli vaši předci??? . Jenom abych věděl kolik let ještě bude blog obsazen názorem že za vše můžou komunisti a jinak je vše báječné
04. 02. 2012 | 17:24

bulldawg napsal(a):

zulu

ne komanci nasli ve 48 generaci co neco vyprodukovala vymyslela a dokazala pred valkou - jednu z nejvyspelejsich zemi na svete ... zbytek uz dokazali jenom dojebat zaviranim a utlacovanim lidi

vozit cvicky na kubu me neprijde prilis perspektivni, btw ... a podivejte se na skodovku v roce 89 a dnes ...
04. 02. 2012 | 17:25

cinick napsal(a):

seděl jsem onehdá v kanclu nástrojárny, když tam vešel nový ředitel firmy (kterou tehdá vlastnil Čechoameričan s hubou plných keců vo tom jak se to dělá v USA) a ejhle vono to byla bejvalá guma vod utvaru, kde jsem sloužil. Ta guma se vůbec nezměnila.( dodatek- firma později padla na hubu).
04. 02. 2012 | 17:26

Sauerkirschmann napsal(a):

voroshilov

Já o žádném kuřeti ani o procentech nepsal ty bolševickej psychopate.
A žebráci si asi nekupují nová auta kategorie střední třídy.

A další, měl byste stejně jako Béda být rád, že se tomu žebrákovi ta koruna do mošny dostane ne?
04. 02. 2012 | 17:27

Hellking napsal(a):

Vojna dělala z kluků chlapy, dnes z kluků zůstávají často ubohé, věčně dotčené panenky. Vojna naučila muže pořádku, sám cítím, že mi pořádek chybí. Neumím používat palné zbraně, neznám základní pravidla pro přežití mimo civilizaci. V případě nouze sem bezcenný kus masa. Buďte rád, že jste neskončil jako někde pod mačetou v Africe, nebo vás nevyhodili z letícího letadla v Chile, popřípadě nezhebl ve Vietnamu.
04. 02. 2012 | 17:34

Sauerkirschmann napsal(a):

Zulu

Ono fabriku obvykle netvoří to, jaký má baráky, ale co vyrábí. A ten technickej pokrok, nebo spíše pošin v komunistickém ČSSR byl velmi tristní.

Ale otočím to: Podívejte se, jak vypadal centra měst těsně po válce, jak vypadala v roce 1989 a jak vypadají nyní.

A v 1. Brněnský jsem byl v úterý, a vypadá to tam dost dobře - rozhodně 1000 x lée, než v roce 1989. A dali mi osobní visačku s potrétem Wernhera von Siemense, a bavil jsem se tam se %Svédskými techniky.

ČKD Nové energo - tedy dnes už zase kompresory rovněž - Vypadá to tam o dost líp, než v roce 1989. Do minulého měsíce jsem byl zaměstnanec.
Poldovka? No jo, když hut Koněv pamatovala snad ještě rok 1850, tak holt nepřežila- co máte za problém? Holt fabriky se 150 let starými technologiemi a lempláckými zaměstnanci nebyla s to konkurovat drtivému nástupúu zemí, které jsem si zvykli označovat jako rozvojové.
04. 02. 2012 | 17:36

bulldawg napsal(a):

sauer ... souhlas se vsim
04. 02. 2012 | 17:37

voroshilov napsal(a):

sauerkircshmann:
Co mi tady tykate a nazyvate psychopatem?
04. 02. 2012 | 17:37

Sauerkirschmann napsal(a):

voroshilov

No, já měl štěstí na učitele, a jeden z nich mi kladl na srdce, že mám vždy nazývat osoby, věci a procesy pravými jmény.

Takže Vás domnívám se oprávněně nazývám psychopatem. Pokud se Vám to nelíbí, pak si odjedte třeba do Kazachstánu dejte M10 na čumák, oblékněte si atombordel, a běhejte si okolo baráku, a nevycházejte prosím mezi civilizované lidi, jakožto prosím ani neparticipujte na diskusích civilizovaných lidí.
04. 02. 2012 | 17:41

Béda napsal(a):

Sauerkirschmann,

nepoužíváte v této diskusi náhodou více nicků? Buldawg s mířidlama - jak vás znám, sedlo by to na vás jak na hrnec.

Neplácejte, nesmysly. Většina těch lidí se dostala na dno zcela prozaicky. Nebyli to žádní alkoholici, feťáci ani gambleři. Jsou to OBĚTI REŽIMU. Má je ostatně každý režim. Lidé. které přehlíží, které ničí. Myslete si co chcete. Já si myslím, že dílem jde o oěti exekutorské mafie, dílem o lidi, kteří se dostali do soukolí nepříznivých životních procesů - nemoc (třeba senilita a stařecká progresivní demence), rozpad rodiny, rozvod, ztráta zaměstnání a neschopnost najít jiné atd..

Realitky, že neprodávají žádné nemovitosti? Otevřete kterýkoliv realitní server, pane Višňovský a máte četbu na celou noc.

Jestli si správně vybavuji, Drábek se vyjádřil v tom smyslu, že vláda bude vyvíjet tlak na snížení mezd - ostatně její "restrukturalizace" ve státním sektoru k tomu všemožně směřují. Soukromníci to dělají skrze zavádění zaměstnanců - živnostníků. Za tyto pak neodvádějí zdravotní a sociální pomyšlení v původní výši, na co ž ve finále po letech doplatí právě ti zaměstnanci - "živnostníci".

Drábek je hlavně "odkláněč", jak prokazují kauzy jeho "veřejných" soutěží. Odklání peníze z podřízeného resortu (naposled dávky pro sociálně potřebné) ve prospěch "vítězů" tendrů na sociální karty, informační systém a pod.. Jinak ministr veřejných prací, nezaměstnanosti a antisociálních věcí měl původně v referátu podporu "lumpenproletariátu", t.j. lidí v sociální nouzi, kteří si předplatili u státu srážkama sociálního pojistného určité služby. Z těchto peněz měl rovněž podporovat potřeby žen na mateřské, nesoběstačných, třeba sirot, postižených...

"Střední vrstva, tak to jsou přesně ti, kterým jde Kalousek na ruku. Provblém je, že vy zařezujete mezi střední vrstvy lidi, kteří tam prostě nepatří. Nakonec sám si v další větě protiřečíte. Protože páteří střední vrstvy je právě většina z těch cca 900 000 OSVČ a pak další část tvoří vysocekvalifikovaní zaměstnanci: Lékaři, střední management, programátoři, techničtí specialisté atd..." Plácáte. Páteří střední vrstvy jsou kromě části podnikatelů především vysoce kvalifikovaní zaměstnanci. Mezi ně patří i státní zaměstnanci. Pouze zaměstnanci totiž "neoptimalizují" a platí jak mourovatí. Proto si je kalousek vybral za objekt svých experimentů, jako sanační ¨povinné "dárce". Především jejich daně jsou jistotou rozpočtu. A především z nich jsou sanovány "odklony", solidarita, chod státu, sanace živnostníků - "zaměstnanců"...

Střední Vrstva je milý Bédo totiž v civilizované zemi ti, kdož jsou zdroji toho sociálního státu, nikoli příjemci.
04. 02. 2012 | 17:43

Sauerkirschmann napsal(a):

Zulu

A já také položím dotaz: Co jste udělal Vy proto, aby byl ČR průmysl konkurenceschopný?

To bude zajímavé.

Jinak To, co tu je od roku 1989 se nazývá poskomunismem. Postkomunismus je produktem komunismu. Vůbec nerozumím, co s tím máte za problém.
04. 02. 2012 | 17:45

Béda napsal(a):

K té poslední větě. Ano, v tom se určitě shodneme.
.
04. 02. 2012 | 17:45

lampa napsal(a):

Ciniku - proč mu říkáš guma - on uměl už za totáče uřídit organizaci / rota cca 100 lidí, prapor cca 500 pokud si pamatuji / a po cinkání klíči ho někdo udělá ředitelem fabriky, ty jsi byl tehdy ožralý ve výcvikovém prostoru a dnes ožralý v kantýně- tak kdo je tu asi blbá guma
04. 02. 2012 | 17:45

zulu napsal(a):

Višně já jenom pořád nevím jak dlouho takový postkomunismus trvá- 30, 50, 150 nebo 700 let???
Po válce to bylo v Evropě hodně rozbombardované, ale naši předkové dali během 5 let alespoň trochu do pořádku a pak makali dál a budovali vyspělé země, nebylo to o tom že by se vše řítilo do propasti a někdo vykřikoval že za to nemůžeme protože je post válečný stav,
Nějak tomu nerozumím Asi nebyli tak blbí jak my dnes
04. 02. 2012 | 17:59

Ladislav Strnad napsal(a):

Jojo, já jsem sice byl na vojně o deset let dřív (1975 - 1977), ale cosi podobného jsem prožil, když jsem jako chemik byl na výcviku s ostrými bojovými chemickými látkami na cvičišti.... teď si nevzpomenu přesně kde to bylo, někde nahoře, z Jaroměře to bylo asi 80 kilometrů. Pravdou ovšem je, že naši lampasáci měli skoro stejné podmínky jako my a tak moc nás nebuzerovali, protože jim asi nestačily síly:-) (a hlavně, se báli, že někomu "hrábne" a třeba si sundá masku ještě před celkovým odmořením).
04. 02. 2012 | 18:10

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Nikoli Bédo, kecáte, kecáte kecáte. I pokud se někdo stane obětí exekutorské mafie, a nevlastní nic jiného, než to, co má na sobě, tak to nejsou ty případy těch smrdutých ožralů povalujících se na veřejných prostranstvích.

Já tvrdím, že kdo spolupracuje s pracákem, tak tomu sociálka normálně platí azyláč, kde jej i částečně nakrmí, a jiné sociální ubjekty jej ošatí, a dávky postačující na přežití ten dotyčný dostane.

Ano, zmínil jste správně tu "nepřízen osudu" to jest v drtuivé většině kriminální minulost spojená často s recidivou, rozpad manželství způsobený alkoholismem, toxikomaní, gamblerstvím atd.

A s těmi realitkami: Dokažte tu svoji lež. Na realitních serverech jsou nemovitosti, jejichž prodej je realitkami pouze zprostředkováván. Pokud tvrdíte opak, dejte sem odkaz na výpis z katastru nemovitostí, ze kterého bude jasné, že vlastníkem této je realitka. Tohle ovšem těžko vysvětlovat exitenci, která nechápe rozdíl mezi prodejem, a zprostředkováním prodeje. Prostě milý Bédo realita je taková, že proletář přijde do realitky s tím, že si přeje prodat domeček za tolik a za tolik, a stanoví nehoráznou cenu, a je to právě realitka, která svým sociálním jednáním vůči kupujícímu, který se musí zadlužit snižuje cenu. Důkaz naleznete na každém realitním serveru. V žádném případě tam nenajdete nemovitos,t kde by stará cena byla nižší, než nová.

A k tomu Drábkovi: Můžete jmenovat nějakého českého ministra, který jednal v minulosti jinak?

Plácáte Vy Bédo. OSVČ je 900 000, zaměstnanců cca 4 500 000, a státnbích zaměstnanců z toho cca 800 000, Tedy z 5 400 000 ekonomicky aktivních obyvatel je státních zaměstnanců 17 procent. Kolikpak z těchto je milý Bédo tech vysokce kvalifikovaných? Za vysoce kvalifokovaného zaměstnance nepovažuji nějakého řadového policistu či sociálního kurátora, ale dejme tomu učitele či ředitele střední školy, lékaře, vědecké pracovníky atd. Kolik dle Vás tito tvoří procentulení zastoupení? Že by deset procent všech státních zaměstnaců? A z toho dvěma třetinám tahle vláda přidala, přes nepříznivou ekonomickou situacï. Takže vy rajtujete cca třech procentech státních zaměstnaců, kterým klesl příjem, a zároven jsou vysoce kvalifikovaní. To činí nějakých 25 000 osob, což v poměru k tomu, že práceschopnou populaci činí 5 500 000 lidí je necelé půl procento, a pokud řekneme, že z těch 5 500 000 osob múže být mezi střední třídu zařaditelných tak 2 000 000 lidí, pak těch 25 000 osob, kterých se dotkly drábkovy reformy může činit něco přes 1 procento příslušníků střední třídy, kterých se reformy dotkly negativně, a tímto jedním procentem okolo sebe vy tlučete obdobně, jako Ajatolláh koránem.

Ano, to máte pravdu, pouze zaměstnaci platí jak mourtovatí, a vy tohle chcete ještě zhoršit tím, že chcete zavést progresivní zdanění fyzických osob.
04. 02. 2012 | 18:10

Sauerkirschmann napsal(a):

zulu

Zkuste vedle sebe postavit dva běžce, z nich jednomu dáte náskok, ale pouze takový, aby do cíle doběhli tito současně. Pokud buzde ten běh řekněme na 100 metrů tedy okolo 10 sekund, pak je naprosto zřejmé, že pokud ten druhý běžec vyběhne o dvě sekundy později, tak na toho prvního nemá šanci, i kdyby ten první byl světový rekordman ,a ten druhej běhal krajský přebor. stovka za 12 sekund se běhává na krajích.

No, a pokuzd mají některé země náskok 40 což reprezentují naše dvě sekundy, pak je zřejmé, že cílový čas 200 let což je ekvivalentem těch deseti sekund je příliš krátký i v případě, kdyby byla ČR světový rekordman, a vyspělé země krajská liga.

Stačí to takto?
04. 02. 2012 | 18:16

Sauerkirschmann napsal(a):

zulu

Ano, ale po Válce nebyli ani naši předkové, ani ti v západní Evropě či USA v drtivých kleštích globální konkurence, a co také není nepodstatné, většina přírodních zdrojů plůanety byla téměř nedotčená. Dnes jsme úplně někde jinde, zdroje ubývají, stávají se méně dostupnými a dražšími, a co více, o tyto se dělí čím dál více lidí.

Mimochodem, nic Vám nebrání také něco dávat dohromady, a založit nějakou start up technologickou fuirmu, jakoé vznikají třeba na Taiwanu, Singapuru, Koreji či číně.
04. 02. 2012 | 18:20

voroshilov napsal(a):

Saukermann:
Ubohe a zbabele tak ponizovat sveho oponenta!
04. 02. 2012 | 18:20

zulu napsal(a):

Višně, ty jsi opravdu spadl z višně ty okecáš opravdu vše. Po válce mělo německo jaký náskok oproti zemím které nebyly tak poškozeny a mohly okamžitě vyrábět cokoliv co bylo potřeba. A teď zase Marschalův plán a postavili si vše moderní a bla bla v
nbla. Jenom neříct nahlas že Němci prostě makají a nekradou tolik, zatímco u nás nepracujeme, krademe velice a ještě to svedeme na komunisty / předtím 40 let za to mohli imperialisti, pokud pamatujete
04. 02. 2012 | 18:25

Fesoj69 napsal(a):

Kurva chlapi, myslete politicky
04. 02. 2012 | 18:27

voroshilov napsal(a):

zulu:
Mimoto Cukerman zapomnel rict ze prosperovali jenom tri zeme kam Amici vlevali penize-Zapadni Nemecko,Japonsko a Jizni Korea,ostatnim ruka trhu se vyhnula sirokym obloukem.
04. 02. 2012 | 18:28

Libavský Vlk napsal(a):

Proč by měl být ve srubech hnus? Za nás byl ve srubech vzorný pořádek a v třeskutých mrazech ternýrková teplota. Kdo to neví jak má trenýrková teplota vypadat? Venku 30 pod nulou a ve srubu 30 nad nulou. Várnice s horkým čajem jako samozřejmost. Výborná vydatná strava. A tvrdý výcvik. Však taky kluci přo odchodu z vojny vypadali jako chlapi. Přicházeli jako děti. Odpověď na nejapnou otázku. Stroj nejsem, ale vaše slova jsou nečitelná
04. 02. 2012 | 18:29

Béda napsal(a):

Sauerkirschmann, pane Višňovský. Myslím, že jsme si již minule vysvětlili, že progresivní zdanění není jednolitá daň v celém rozsahu příjmu. Že je vnitřně odstupňovaná pásmama. Tak z ní nedělejte, prosím pěkně strašáka. Faktem je, že na západ i na sever a jih, snad s jednou drobnou výjinkou, je všude zavedena. Pouze na východ od hranic ČR v postsovětském prostoru mají tygři ,ze kteřích již někteří úspěšně kolabují anebo zkolabovali zavedenu "rovnou" daň. V českých podmínkách hypervýhodnou díky stropům na pojistné především pro nejbohatší.

Mimochodem za Kalouska má střední třída daň ze superhrubé mzdy (od té teď po experimentu Kalousek opět ustupuje), nemýlím li se?

A za poslední. Jak je možné, že za suprgenitálního Kalouska míjí jedno nenaplnění výběru daní další nenaplnění a nesmyslně koncipovaný rozpočet jiný nesmyslně skoncipovaný rozpočet? Je to náhoda anebo záměr rozbíječů státu?

PS: ještě stále chybí vaše srovnání počtu umrzlých za totáče a po sametovém převratu. Tak jak to tedy je?
04. 02. 2012 | 18:30

voroshilov napsal(a):

Beda:
Treba nam Cukerman vysvetli jak to ze v celem svete zkolaboval trzni neoliberalismus a komunisticka Cina prosperuje?
04. 02. 2012 | 18:33

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Progresivní zdanění je v ČR uplatnováno. Nejnižší příjmy nejsou zdaněny vůbec, a se zvyšujícím se příjmem roste procento danové progrese, a to dokonce SPOJITĚ. Pásma ani svinovací metry do toho neatehejte, vůbec s tím nesouvisí. Naučte se počítat procenta, sčítat, odčítat, násobiut a dělit, a pak se zůčastnujte diskusí s normálními lidmi.

Za Kalouska se střední třídě zlepšil poměr hrubého a čistého příjmu. Ideologickou nálepku si tomu dávejte jakou chcete. Jinými slovy, pracující střední třídě, tedy zaměstnacům Kalousek přidal, neb jim sebral ze mzdy méně na daních a pojištění, a to hned dvakrát. V roce 2008, a pak v roce 2009.

Za poslední. Protože Kalousek naplní rozpočet způsoby, jakými toak činbily předchozí ministři financí, to jest příjmy z privatizace. A za další, Kalousek zdědil nejvyšší dluhovou službu v historii.

Srovnávat počet umrzlých, kterých je pár za rok je jaksi při 10.5 milionu obyvatelstva nesmyl.

Ale když nedáte, tak průměrný věk dožití se od roku 1989 zvýšil v ČR cca o 4 roky - zejména v důsledku čistšího životního prostředí, a zpřístupnění kvalitní lékařské péče širokým vrstvám obyvatelstva. Jinými slovy, v ČR se ročně zemře přes 150 000 lidí ve vyšším věku, než by zemřelo před rokem 1989.

Ano máte pravdu, že plošné zvyšování životní úrovně s sebou nese negativum v podobě cenově přístupnějšího chlastu, v důsledku konzumace kteéžto na ulicích umrzá více lidí v řádu jednotek až nízkých desítek ročně. Co s tím chcete dělat??? Vytřepávat těm ožralým individuím drobné z kapes?
04. 02. 2012 | 18:43

Sauerkirschmann napsal(a):

voroshilov

Komunistická Čína prosperuje, protože tam se tomu tržnímu neoliberalismu daří nejlépe na světě. Tak se blbinama jako budováním sociálního státu vůbec nezabývají

Akorát, že na rozdíl od demokratického západu si tam komunisté uvědomují, že ekonomicky je efektivnější s nekvalifikovaným lumpenproletariuátem zacházet jako s výrobním prostředkem bez přívlastku. Jo joooo vidíte sám, že na lumpenproletariát je potřeba přísnost, a nějaký blbiny v podobě participace lumpenproletariátu na veřejném dění je ekonomicky neefektivní.
04. 02. 2012 | 18:47

voroshilov napsal(a):

Cukerman:
To je prechodne obdobi,nejaka visne tady psala ze uz kupuji auta stredni tridy!
04. 02. 2012 | 18:53

Sauerkirschmann napsal(a):

zulu

Já s Vámi naprosto souhlasím, tak makejte a nekradte jako Němci, a budete se mít také dobře.

Kdyby čeští proletáři makali tak, jako Nemečtí, kteří vytvářejí úplně jiné hodnoty, tak by se také měli dobře.

Srovnejme dva podobně technologicky složité výrobky, vyráběné obdobnými technologiemi v podobných seriích.

Za ČSSR vezmu větruvzdornou svítilnu z národního podniku MEVA - poměrně složitý výrobek, z mnoha plechových dílů, se skleněným cylindrem - s povrchovou úprvou bud lak nebo cín prodejní cena tohoto tak 100 CZK

Obdobný západoněmecký výrobek - zpětné zrcátko na Mercedes - je obdobně pracné, a je prodatelné za 50-100 krát více peněz. Je tedy jasné, že německý dělník pracuje 50-100 krát lépe, a udělá toho 50 -100 krát více.
04. 02. 2012 | 18:54

Sauerkirschmann napsal(a):

voroshilov

Jistě, ale tahle auta si tam kupuje střední třída,ne nikoli lumpenproletariát. To není totéž.
04. 02. 2012 | 18:55

voroshilov napsal(a):

Cukerman:
Kdyz ta auta nekdo kupuje tak existuje poptavka.Co je na tom nejasneho?
04. 02. 2012 | 19:02

Sauerkirschmann napsal(a):

voroshilov

Divné se to zdá být Vám. V Číně si kupují nová auta skoro všichni, kromě té miliardy lidí na čínském venkově, kerej jezdí na rejži a dvou set milionů nekvalifikovaného čínského lumpenproletariátu. Milion čínanů, takové ohromné číslo- považte jsou dokonce dolaroví milionáři.

Holt v Číně přišli na to, že je dobré nepronásledovat kapitalisty, a zaplatit vysoce kvalifikované zaměstnance. A také je jim jasné, že ta miliarda číských venkovanů je dost rozsáhlá personální rezerva pro ten čínský průmysl, takže blbinama jako sociálním zabezpečením lumpenproletariátu nemá cenu se zaobírat.
04. 02. 2012 | 19:09

Béda napsal(a):

Sauerkirschmann,

O degresivní Kalouskově dani kupř. zde:
"...Za prvé bylo by omylem vykládat si Kalouskovo vyjádření jako připuštění progresivní daně. Explicitně totiž odmítl představu Víta Bárty o zavedení třicetiprocentní daně pro občany s příjmy vyššími než 90 000 korun měsíčně. Uvedl, že nepovažuje za vhodné zavádět novou daň, neboť lze použít jiné nástroje jako daňové úlevy pro nízkopříjmové skupiny nebo změna stropů pro sociální a zdravotní pojištění. Podstatným rysem těchto dvou možných opatření je skutečnost, že se méně dotknou lidí se skutečně vysokými příjmy, než případné druhé daňové pásmo, jaké navrhuje Vít Bárta a také ČSSD.

Mimochodem Hospodářské noviny tvrdí, že Kalousek prý nabízí za vyšší DPH progresivní daň. To ale není pravda a možná jde i o manipulativní tvrzení. Bez zavedení druhého pásma o žádnou progresi nejde. Zdanění je v České republice de facto degresivní (s výjimkou lidí s nenižšími příjmy) a na této podstatě by zvýšení stropů nic nezměnilo. Hospodářské noviny tedy čtenáře poněkud klamou.

Druhou okolností je skutečnost, že Kalousek zde nepřímo přiznává, že zvýšení DPH dopadá více nízkopříjmové a středněpříjmové skupiny, neboť hovoří o reciproční solidaritě bohatých. Ovšem Kalouskovou podmínkou je, že vyšší daňové zatížení bohatých musí být časově omezeno, zatímco u vyššího daňového zatížení spotřeby (a tím chudých) se o něčem takovém nezmiňuje..."
http://denikreferendum.cz/clanek/11188-licitace-miroslava-kalouska
04. 02. 2012 | 19:12

voroshilov napsal(a):

Pri cem tu je Kalousek?Skrty a niceni socialniho statu,zruseni davek pro potrebne,zvyseni veku odchodu do duchodu zacali vsude po roce 2008 po cele Europske Unii,kupodivu nikdo nechce skrtat ale naopak zvysovat rozpocet na tajne sluzby,policejni a armadni slozky protoze mocnym zalezi na tom aby ochranili pred luzou vlastni zadek.
04. 02. 2012 | 19:23

jin napsal(a):

Říkalo se :"Těžko na cvičišti - lehko v boji".Na vojně byly kruté časy,ale "co tě nezabije to tě posílí".Člověk potom vzpomíná jen na to pěkné a ostatní se mu vykouří.Nebyl to tak úplně ztracený čas a nedělal bych z toho "vězení",jako autor.Byla studená válka a jinak to nešlo.Každopádně by to potřebovali zažít ti naši mladí aspoň na půl roku,protože jsou většinou moc rozmazlené bábovky !
04. 02. 2012 | 19:23

Béda napsal(a):

Dovětek,

pokud jde o zvýšené dožití díky pokroku v medicíně. Dopmnívám se, že v rámci šetření po zavedení Julínko-Šnajdro Kaisers Permanente reforem půjde zdravotní péče a souběžně s tím zdraví obyvatel rapidně rychle dolů. Souběžně klesne doba dožití. navíc řada "socek", které nebudou mít naději dožít se v novém systému důchodu - splnit podmínku odpracovaných let a pracovat do nejnižšího stanoveného věku, pravděpodobně raději spácháá sebevraždu než žít na ulici.

PS: tady se mluví o mrznutí. Proč se tedy nepochlubit výsledky nové společnosti v oblasti umrzání občanů? Za totáče to přece muselo být horší. (za poslední - pokrok nezastavíš - ani v medicíně. Otázkou ovšem je, komu ten pokrok bude dostupný. Podle mně za totáče by byl dostupný pro všechny. za tržně komerčního systému - jenom pro ty s penězma. Privátní zdravotky se již postarají, aby drahé neziskové /vysoce prodělečné/ diagnózy byly nepojistitelné.
04. 02. 2012 | 19:24

Targus napsal(a):

To olda:

Lidé při řízeném hladomoru byli napřed zbaveni obilí a posléze jim bylo dáno na výběr. Buď chcípnout hladem, anebo nastoupit do průmyslu, protože dělníci jídlo dostávali.
Skutečnost, že jste poněkud nechápavý, neznamená, že to tak nemohlo být. Sedláci by se jinak, než pod brutálním nátlakem, z půdy, kterou obdělávali, nepohnuli. Víte kulové, co je to mentalita sedláka. Polovina z nich by raději chcípla, než by se vzdali půdy.

To voroshilov:

Zjistěte si, jaké povinnosti má v každé armádě technická uzávěra kolony. Na Doupově jsme se pohybovali po prohrnutých zledovatělých cestách v horském terénu, při zaujímání postů bylo potřeba překonávat až dvoumetrové závěje a ledové plotny. Kolona čítala cca 70 vozidel a uzávěra zodpovídala, že za ní nezůstane na cestě ani šroubek a všechna auta budou po přesunu zaparkována na určených místech. Jelikož rekognoskační skupině velel poručík - bigoš, vypadalo to podle toho. U každého tábora jsem se s ním pohádal, protože to byl debil prvního řádu, který se sedm let učil velet kulometné rotě a ne autočetě. Na Doupově jsme tenkrát rozbili dvě auta a při přesunu do kasáren jsem pomáhal vytáhnout obrněnce z jiné kolony, který jel jak prase a spadl z mostu do strže hluboké asi 40 m.
K těm mrtvolám asi tolik. Ty případy, které jsem uváděl, se skutečně staly, všechny se ale nestaly v době mojí služby. Jak jsem uvedl, měl jsem možnost občas nahlédnout do uzavřených spisů, které jsme odváželi na skartaci, anebo tajně juknout do záznamů probíhajícího vyšetřování. Takovou možnost měla spousta vojáků. Jejich problém, že to nedělali.
04. 02. 2012 | 19:27

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Mne Vaše idelologické lži nezajímají. Uvedte čísla, ze kterých bude jasné, že jsou tu degresivní daně.

Před chvílí jste tvrdiol, že je tu rovná dan, a nyní dokonce degresivní. Což je samozřejmě lež. Příjem 90 000 nedosahuje více 99,5 procent obyvatelstva, tedy je zřejmé, že příjmy v rozmezí od 90 000 nahoru nebude to, co je pro určení trendu danového zatížení obyvatelstva relevantní. Kromě toho právě z této skupiny se profilují ti, kdož daní v danových rájích a kdo optimalizuje své příjmy. Pro ostatních 99.5 procent obyvatel je dan z příjmu progresivní.

Vy poukazujete na lidi s příjmem od 95 tisíc, úplně stejně jako cigoška, která udělá v tramvaji bordel, aby přilákala pozornost cestujících, aby další cigoši mohli nerušeně chmatat v kapsách cestujících.

Kdo především vydělal na danové a odvodové reformě jsou ti, kdož mají střední příjem, protože oproti systému z doby ČSSD temto Kalousek nechal o vysoké tisíce, až nízké desítky tisíc více.

A vůbec nejvíce nechal Kalousek nebohým zdravotním sestřičkám, které bydlely na ubytovně, a dělaly za 15 tis. hrubého na směny, a byly DLE VÁS takové kapitalistky, že zdědily po pratetičce, které je vychovaly rodinný domek na venkově s odhadní cenou 1.5 milionu. Stát totiž po techto chtěl 7 procent dědickou dan, což bylo přes 100 000, a protože to ty sestřičky neměly, pak nastoupil prodej, a ten skin s rovnátkama hned nastoupil, a prohlásil to za příjem, a protože je to nad 331 200 Kč, tak nastupuje 32 procentní dan - takže sesřička zaplatila přes skoro půl milionu za dan, a nezbylo ji pak na garsonku v krajském městě.

Naštěstí, prateta zemřela 3 ledna 2008, takže sestřička neplatila dan 32 procent, ale pouze 15 procent, takže celkově něco přes 250 tis, a tudíž ji na garsonku k VAŠEMU NEPŘÍČETNÉMU VZTEKU A ZÁVISTI zbylo.

A tak poslala panu Kalouskovi a panu Topolánkovi děkovný dopis.
04. 02. 2012 | 19:38

voroshilov napsal(a):

Targus:
Vidite ze to neni tezke,staci vysvetlit nektere momenty a ne plosne psat:Vedle mne zemrelo 18 kamaradu a videl jsem 12 rozbitych transporteru... jako by jste psal z Alžiru behem sluzby v Cizinecke legii.A potom z takove nejasne informaci udela Lubas sprostou propagandu.
04. 02. 2012 | 19:40

Sauerkirschmann napsal(a):

Béda

Tak chcete tu znalostní ekonomiku, nebo ne? A jestli jo, tak čím chcete ty nositele té znalostní ekonomiky zaplati? Tím co zbyde poté, co většinu rozházíte mezi nekvalifikované mávače srpy a kladivy, a pak ve finále těm kvalifikovaným a pracovitým ještě seberete většinu na daních?

A ještě něco: Lidé v ČR na ulici neumrzají. Nikdo o tom totiž kromě Vás neví. Jestli Vy o takových lidech víte, a necháváte ty lidi ležet na ulicích a štítivě je překračujete, pak je to prostě VAŠE VINA, a nedávejte to za vinu lidem, kteří vytvářejí hodnoty, a defacto živí,a ty Váše a ty vaše prapodivné daremné ekonomické aktivity financují.
04. 02. 2012 | 19:47

Béda napsal(a):

Sauerkirschmann,

pane Višňovský. Na rozdíl od vás se domnívám, že za Kalouska se má střední vrstva podstatně hůře. Mezijíným kvůli celkovému charakteru reforem - nejde pouze o jednorázový daňový experiment se superhrubou mzdou. Já bych ty daně viděl v celkovém kontextu = včetně zvýšené DPH což se promítlo do zvýšených cen všeho možného, zvýšení a zavedení nejrůznějších plateb a poplatků (správních, v nemocnicích, za léky, uamýšleno je zavedení nastřelovacího školného...) Podle mého mínění Kalousci a Drábci jsou hrobaři nejenom sociálního systému, zdravotního systému, důchodového systému ale i státu a ekonomiky. Jsou to prostě v konečném důsledku veřejní termiti, kteří nejlépe umí jeiné - odpovědně odklánět. V tomto nad vládu Nečase nemá nikdo. (jinak hezký článek máte vedle u p. Krásy)
04. 02. 2012 | 19:48

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy