Moderní technologie za poslední dekádu učinily obrovský pokrok. Díky mnoha z nich se svět zmenšil natolik, že ani tisícikilometrové vzdálenosti mezi lidmi nehrají roli. V televizi a v rozhlase se můžete dozvědět o událostech, které se staly na druhé straně planety, internet vám je pak zprostředkuje online v reálném čase, navíc si k nim můžete zjistit názory mnoha dalších lidí, odborníků i laiků. A také můžete světu sdělit svůj názor.
Den boje za svobodu a demokracii. Tak se přesně jmenuje státní svátek, který je s dnešním datem 17. listopadu spojen. Tento svátek se váže hned k dvěma událostem z československé historie 20. století, přičemž tu první si drtivá většina občanů České republiky osobně nepamatuje. Jde o uzavření vysokých škol nacisty v roce 1939 poté, co se z pohřbu Jana Opletala o dva dny dříve stalo shromáždění tisíců studentů a protinacistická demonstrace. Přes 1200 studentů bylo v reakci na tento studentský odpor posláno do koncentračních táborů, dalších 9 studentů a organizátorů protestů bylo popraveno.
O krizi české politické kultury a etikety přemýšlím už delší dobu. K dalším a dalším úvahám nad tím, jak se politické špičky naší země chovají, jak se vyjadřují nebo jak se oblékají, mě většinou velmi nečekaně přivádějí politici různého postavení a politického smýšlení. Ano, u určitého kulturního vandalismu nehraje politická příslušnost valnou roli a já bych jistě mohl střílet i do vlastních řad.