O ne-mincích a ne-bankovkách, české koruně a euru

10. 05. 2016 | 11:00
Přečteno 4527 krát
Babiš a spol. věnovali takové úsilí prosazení zákona o elektronické evidenci tržeb, jako by se ani neschylovalo k zániku hotovosti, a to během pár let. Tedy Evropská komise už takové plány má. Že by to byla známka, určitý příslib, že česká politická reprezentace zánik hotovosti nikdy, či alespoň hodně hodně dlouho, nepřipustí?

Vltava nehořela
Anebo jsme byli opět svědky horečného konání českých politiků, kteří viděli Vltavu hořet a jali se ji hasit? Je na tom naše výrobou přesycená civilizace tak bídně, že každá nová zákonem vynucená spotřeba (třeba i jednorázová koupě evidenční pokladny) podrží naše hospodářství aspoň dočasně na nohou?
Podobně jako u taxikářů přece jen záleží na rovném charakteru nejen toho kterého podnikatele, ale dokonce i zákazníka. V případné nepoctivosti „se vezou“ oba dva. Čím vlastně přinutit zákazníka, aby chtěl zaplatit více – například ve stavebnictví? (Nabídkou možnosti výhry v loterii, kde se budou losovat odevzdaná potvrzení o platbě. Aha.)

Jsem všemi deseti pro transparentnost zisků či příjmů na všech stranách (velkých, malých firem, živnostníků, politických stran, politiků, neziskových organizací...). Jen mě štve ta nekoncepčnost a nesystémovost, která bude platit pár let a pak zas přijde nějaký obrat o 180 stupňů.
V případě živnostníků se nabízelo mnohem lepší řešení. Stát mohl, podobně jako Ostrov Man, nabídnout drobným podnikatelům zdarma či za symbolický poplatek onlinový účet v „účetnickém“ softwaru, který by zároveň plnil službu evidenční pokladny a zároveň poloautomatizoval podání daňového přiznání a velmi usnadnil celkovou kontrolu tohoto sektoru. A postupně toto mohl nabídnout všem ostatním firmám, který by o to měly zájem. Jóó, to by byl win-win. A všichni by něco získali. Takto jen ulpívá na VŠECH živnostnících špína, že úmyslně zatajují příjmy prostě už jen z principu. A zas máme o něco rozeštvanější národ. Celé dohromady by to byla přitom i jednodušší a levnější soustava.

Ale to jen tak na odpich.

Cenzurovaná otázka?

Daleko zajímavější je otázka, co nám tu vlastně zůstane za „peníze“, až nakonec zřejmě nadobro zanikne hotovost, tedy mince a bankovky? Co jsou to ty ne-mince a ne-bankovky – v bankovním žargonu tzv. účetní peníze – podle litery zákona?
Asi tak před dvěma měsíci poskytla Hospodářským novinám onlinový rozhovor nejmenovaná ekonomka. Stihla jsem časně ráno odeslat svůj dotaz, pár hodin před avizovaným rozhovorem prošel redakčním filtrem, ještě těsně před začátkem rozhovoru se moje otázka vyjímala na pěkném 8.-9. místě, tedy nepochybně by na ni došlo. (Tak, došlo i na 11. otázku v řadě.) A s úderem hodiny rozhovoru byl můj dotaz smazán. Vida.

Dobrý den, paní …..,
zajímalo by mne, který náš zákon vlastně reguluje onu možnost, ať už ČNB či soukromých obchodních bank, emitovat "ne-mince" a "ne-bankovky"? Kde to hledat? V zákoně o ČNB, o bankách, o účetnictví, o podnikání na kapitálovém trhu, o platebním styku,...?
Jaký se přesně používá termín pro všechny tyto "ne-mince" a "ne-bankovky"... Jsou to "elektronické peníze", nebo jaký výraz užívá zákon pro TENTO DRUH PENĚZ?


Zákonné platidlo... a „v jakékoli formě poskytnuté peněžní prostředky“ (hm!)
Podivila jsem se před časem, že je třeba provést empirický důkaz, abychom dokázali rozetnout sto let trvající spor akademiků o tom, jak že peníze vlastně vznikají. Nemělo by toto být stanoveno v zákonech?

Jenže když jsem nahlédla do legislativy, ani stávající české zákony aktuální podobu takovéto formy vzniku peněz nikterak nezachycuje, jak by se slušelo na transparentní demokratický řád, a tedy peníze v podstatě ani nemůže regulovat. Základní legislativní „kvazi-rámec“ tvoří spíš takovou „kouřovou clonu“ penězotvorby a peněžního oběhu.

1. Zákon ČNR č. 6/1993 Sb., o České národní bance (2 relevantní zmínky)– v Části první jsou v § 2 zmíněny tři její úkoly, a to 1) určovat měnovou politiku, 2) vydávat bankovky a mince (!) a 3) řídit peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank […], pečovat o jejich plynulost a hospodárnost a podílet se na zajištění bezpečnosti, spolehlivosti a efektivnosti platebních a vypořádacích systémů a na jejich rozvoji; v Části čtvrté věnované emisi bankovek a mincí je uvedeno, že ČNB má výhradní právo je vydávat.
2. Zákon č. 21/1992 Sb., o bankách (2 relevantní zmínky) – v Části první (Základní ustanovení) se v § 1, odst 2b) uvádí, že „[p]ro účely tohoto zákona se rozumí úvěrem V JAKÉKOLIV FORMĚ DOČASNĚ POSKYTNUTÉ PENĚŽNÍ PROSTŘEDKY. V Části třinácté (Společná ustanovení) se pak v § 38, odst. 1) píše, že „Na všechny bankovní obchody, peněžní služby bank, včetně stavů na účtech a depozit, se vztahuje bankovní tajemství.“.

V žádném zákoně není stanoveno a popsáno, že „peněžní prostředky“, „platební prostředky“ či „vypořádací prostředky“ (kde jsou nějaké jasné právní definice těchto zdánlivě srozumitelných pojmů?) jsou třetí apod. formou zákonného platidla, tedy české koruny? Co to je za divný právní řád?
Tento stav věcí zdá se volá přímo po ústavní stížnosti.

Empirický důkaz... ehm
Po celé 20. století soutěžily mezi sebou o přijetí tři hlavní teorie o (ne)výlučné povaze bankovnictví a s ní spojenými třemi různými teoriemi bankovnictví a vzniku peněz: (1) výhradně zprostředkovatelská role bez možnosti emitovat nové peníze (toto se myslí v drtivé většině lidé i mnozí odborníci ještě dnes), (2) emise peněz prostřednictvím frakčních rezerv – a (3) čistá úvěrová emise peněz. První empirický důkaz o tom, že věrným popisem reality je varianta třetí – úvěrová tvorba peněz – provedl dne 7. srpna 2013 prof. Richard Werner v pobočce malé německé banky Raiffeisenbank Wildenberg e.G. Důkaz probíhal tak, že si badatel na své jméno zažádal o úvěr a sledoval pohyby částek v celém bankovním systému. Zjistil, že jediné, co se odehrálo, nebyl přesun peněz odjinud na jeho nové konto, ale pouhé vepsání úvěrové částky na jeho konto. Velké banky se tohoto důkazy odmítly zúčastnit s odkazem na obchodní tajemství. V prosinci 2014 pak Werner otiskl podrobnější stať v odborném časopisu International Review of Financial Analysis pod názvem Can banks individually create money out of nothing? – The theories and the empirical evidence (Mohou banky individuálně tvořit peníze z ničeho? - teorie a empirický důkaz.)1 Fascinující je na tom to, že ani ředitel pobočky netušil, jaká bude správná odpověď!!!

Paradoxně ale dosud přetrvává neporozumění penězotvorným procesům leckdy i mezi bankéři, akademiky i samotnými ekonomy. U nás je pan Jílek a jeho odborná publikace (a současně učebnice) Finance v globální ekonomice I – Peníze a platební styk stále ještě výjimkou. Jak potom mohou ekonomové a politici vymýšlet a navrhovat relevantní ekonomické a politické strategie?

5 způsobů vzniku soukromých peněz
Banky tvoří peníze „ex nihilo“. Ve skutečnosti však úvěrová emise není jediná možnost, jak banky tvoří a uvádějí do oběhu nové peníze. Lakonicky formulováno, banka může půjčit (a vydat) víc peněz, než má, podle odborníka České národní banky Josefa Jílka (Finance v globální ekonomice I – Peníze a platební styk, s. 52) takto:
1) poskytováním úvěrů nebankovním jednotkám
2) úročením vkladů a jiných závazků bank vůči nebankovním jednotkám
3) koupí majetku a služeb bankou od nebankovních jednotek
4) výplatou platů a odměn zaměstnancům a členům statutárních orgánů banky nebo
5) převodem nepeněžních závazků a kapitálů na peněžní závazky banky, například výplatou dividend a tantiém nebankovním akcionářům banky

Laik se diví, odborník žasne. Docela nedávno se podivil nad body 2 až 5) například jeden odborník na compliance (dodržování zákonných norem) It v oboru finančnictví. Co podivil, řekl rovnou, že je to nesmysl, že tomu nevěří. Poté, co si informace ověřil u kolegy, se mi omluvil.

Co z toho vyplývá
- Potřeba monetární, nikoli jen finanční gramotnosti, a to zejména mezi politiky a ekonomy.

- Z větší části v naší ekonomice obíhají soukromé peníze, které vznikají z „ničeho“ – a tyto soukromé peníze mají jaksi mimochodem (mávnutím kouzelného proutku?) váhu zákonného platidla.

- Je naprosto absurdní, aby stát jakkoli zachraňoval bezprecedentně privilegované bankovní instituce, které se ocitnou ve finančních potížích. (Něco jiného je zachraňovat vklady a úspory nespekulujících podniků a jednotlivců, které při nejlepší vůli nemohou prohlédnout skutečné „zdraví“ bankovní instituce).

- Banky nepodstupují žádné „podnikatelské“ riziko. Ony bojují jen se svou vlastní hamižností. A pokud boj prohrají, máme tu krizi.

- Je absurdní, aby banky svalovaly na stát odpovědnost za vlastní hospodaření. To jejich vlastní systém úvěrové tvorby peněz je motivuje, ba přímo žene k tomu dávat nové a nové úvěry; klidně bez ohledu na 100% návratnost. Stačí, když dostanou zpátky úrok z onoho „ničeho“ (který je nutno splatit nejdříve).

- Jsou absurdní jakékoli úvahy o velkých systémových bankách, které nemůžeme nechat padnout (ať by se vedení banky chovalo jakkoli nezodpovědně). Protože jiné řešení je možné a poměrně přímočaré: 1) nechat propadnout špatně investované peníze (investice je risk, basta), 2) banku prodat nějaké konkurenci, 3) maximálně zachránit běžné účty jednotlivců a firem, 4) bankéře odpovědným za špatné hospodaření potrestat a zakázat jim činnost v bankovnictví či finančnictví na vymezenou dobu.

- Dosud nevíme pořádně, co peníze jsou. A proto jenom tak luštíme z kávové sedliny, kolik jich má být, aby jich nebylo příliš, ale ani málo. A to způsobuje v ekonomice (i politice) obrovské problémy. Jenomže on už je dokonce monetární overkill (ve spekulativní části ekonomiky), zatímco naneštěstí v reálné ekonomice je peněz nedostatek. Peníze jsou výtvor člověka se vším všudy, nic organického, tajemného a nepostižitelného, co bychom měli zahalovat do metafor („energie“, „mazivo“, „srdce“, „síla“, „krev“, „stín“, „nervy“, Hayekem ražený „produkt spontánního řádu“). Osobně si myslím, že peníze nezavršily svůj vývoj jako jedna z jazykových větví, totiž dostaly se do slepé uličky, ale o tom jindy. Myslím, že jsme peníze ještě nerozpoznali jako jazyk – tedy neekonomický nástroj. Chystám o tom článek „If money could talk as opposed to just making the world go round“.

Pokud euro, tak ale také českou korunu!

Pokud kdy přistoupíme v euru, navrhuji zde, abychom si alespoň ponechali jako doplňkovou měnu českou korunu. Jako alternativu, jako svůj svébytný (zatím) „ekonomický“ nástroj, který můžeme lépe štelovat pro místní podmínky. A také podnikatelé a občané se mohou rozhodnout, která měna jim za určitých podmínek lépe slouží.

Inspirace ze zahraničí: Švýcaři vztyčují hlavu
Skupina 24 akcionářů z Romandie vznesla 10 následujících požadavků vůči Švýcarské centrální bance:

1. Nechť centrální banka účinně chrání označení zákonného platidla „švýcarský frank“ (CHF)!
2. Nechť centrální banka definuje banky pouze jako exkluzivní uživatele ochranné známky zákonného platidla, tj. „švýcarského franku“ (CHF).
3. Nechť má každý švýcarský občan, který o to projeví zájem, možnost otevřít si u centrální banky běžný účet, jako je to umožněno zaměstnancům ŠNB.
4. Nechť centrální banka ve svém účetnictví a výkaznictví důsledně odděluje celkový objem peněžní emise od celkové peněžní zásoby a tato data zveřejňuje.
5. Nechť centrální banka vysvětlí, definuje a zveřejní metodu výpočtu směnného kurzu zákonného platidla „švýcarský frank“ (CHF) vůči zahraničním měnám.
6. Nechť centrální banka vede své interní účetnictví (organizace) odděleně od účetnictví týkajícího se zákonného platidla, tedy jako v případě „aktiv ve správě“.
7. Nechť centrální banka rozšíří a důsledně uplatňuje svou „politiku ochrany životního prostředí“ na všechny své činnosti včetně cestování.
8. Nechť každý akcionář, který o to požádá, může nahlédnout do adresáře vlastníků a získat zápis z valné hromady.
9. Nechť každý švýcarský občan, který o to požádá, obdrží bezúplatně po jedné akcii centrální banky.
10. Nechť každý švýcarský občan, který o to požádá, může disponovat zvláštním novým typem suverénního účtu k účelovému financování, skrz které se budou financovat projekty v reálné ekonomice (centrální banka musí dále založit Národní databanku projektů a z nich bude vybírat ty, které přímo podpoří tzv. bezdluhovými penězi – tedy penězi, které nevznikají jako soukromý dluh).

Zdroj zde a zde.



Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy