Tati, chodím s Čechem

31. 03. 2014 | 08:11
Přečteno 18939 krát
Po pětileté odmlce jsem opět dostala psavou. Pamatujete na jeden z mých článků, kde jsem si sama pro sebe představila scénář, jak by asi moji rodiče reagovali na to, kdybych začala chodit s Čechem? Mami, chodím v Čechem. Zatímco předchozí blog byl jen výplod mé fantazie, tak v následujících řádcích si počtěte, jak to doopravdy probíhalo před půl rokem u nás doma.

Po jaké době lidé představují svého partnera rodičům? Po roce, možná dva? Já jsem Jakuba představila již po měsíci. Vůbec jsem nebyla nervózní. Taky jsem neměla důvod, že. Můj kluk je jen 187cm vysoký ateistický Čech s židovskými kořeny. A já jen pocházím z takové menší buddhistické tradiční rodiny, kde výškový průměr se pohybuje okolo 160 cm. Nikoho jsem si domů ještě nepřivedla. Mí rodiče se už začali smiřovat s faktem, že jsem buď lesba nebo umřu jako stará panna.

S Jakubem jsme se znali zhruba půl roku, než se z nás stal pár. Kamarády máme společné a jeho rodiče jsem znala od začátku, a tak zbylo jen jet na víkend do Východních Čech a představit ho mé rodině. Znáte ty přípravy, které probíhají před takovým setkáním. Vybírá se nejlepší košile, vyleští se boty, koupí se kytky. U nás se k tomu shonu ještě přidaly drobné rady jako nevtipkuj o vietnamské mafii v Sapě. Neptej se, jestli nebudem po obědě štěkat. Nedívej se blbě na oltář, který je v obýváku a neukazuj na tu černou šmouhu na stropě. Nesmrkej během jídla, a připrav se na to, že se bude u jídla srkat polívka. Celou cestu jsme ještě procvičili, jak pozdravit vietnamsky jednotlivého člena rodiny, abychom získali pozitivní body hned u vchodu.

Vietnamština je nejen velmi náročná na intonaci, ale také na oslovování. Abyste byli schopní správně dotyčného oslovit, musíte zpravidla znát jeho věk, společenské postavení, a zda je mladší nebo starší než vaši rodiče, případně vzájemné rodinné vazby. Nutno hned na začátku poznamenat, že můj milý, který je hudebně úplně nahluchlý a na cizí jazyky totálně levý, tyto věci nezvládá ani v češtině. On prostě nerozlišuje, že ženich se nevdává, ale žení. Nebo že manželka jeho bratra je jeho švagrová ne sestřenice. Tudíž se není čemu divit, že mého tatínka suverénně pozdravil "xin chào bô´" (dobrý den, otče) místo "xin chào bác" (dobrý den, starší strejdo). Můj otec, ani trochu nezaskočen Jakubovou familiérnosti, mu začal rovnou tykat, a odvlekl přímo do kuchyně na první rundu.

Zkrátka, naši už do mě dnes nehučí, abych si někoho našla. Už nám rovnou nabízejí nové auto a druhé patro domu, když jim dáme ještě letos vnouče. Taky spočítali, že dle našeho zvěrokruhu bychom měli veselku stihnout do konce roku, nebo až za dva roky! Jinak nám to prý nevyjde na celý život!! S Jakubem se tomu zatím smějeme a jsme rádi, že ho moje rodina přijala tak vřele. No až bude tatínek dělat rezervaci v Đông Đô (největší restaurace v Sapě, kde se pořádá většina vietnamských svateb), tak to se asi smát přestanem.

Popravdě, měla jsem trochu obavy z reakce svých rodičů. Slyšela jsem o případech, kde rodiče nebyli zrovna nadšení, když jejich dítě chodilo s cizincem či cizinkou. Někteří kvůli tomu své vztahy před svoji rodinou i tají. Chápu důvody a obavy generace našich rodičů, ale vycházejíc z vlastních zkušeností mohu říct, že jsou důležité tři věci – schopnost empatie, snaha obou stran se přizpůsobit a velký smysl pro humor. Můj taťka se taky mohl urazit, že si ho Jakub dovolil oslovit otcem, však spolu husy nikde nepásli. Místo toho to bral s nadhledem a chápal to především jako Jakubovu snahu naučit se můj rodný jazyk.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JAHA napsal(a):

Ad: autorka
Pekne napisane, vdaka za otvorenost. A Vase:"...ale vycházejíc z vlastních zkušeností mohu říct, že jsou důležité tři věci – schopnost empatie, snaha obou stran se přizpůsobit a velký smysl pro humor" zvlast podtrhujem a podpisujem sa pod to☺.
31. 03. 2014 | 08:30

Ládik!!! napsal(a):

Hodně štěstí.
31. 03. 2014 | 08:53

Ewa napsal(a):

Moc se mi líbí Váš styl psaní a přístup k životu. Hodně štěstí Vám přeji.
31. 03. 2014 | 09:34

K.V napsal(a):

Musíte rodičům vysvětlit že když jste si vzala čecha, přežijete všechno. Kdyby nás okupovali USA, Korejci, Rusové, Číňani, Mongolci, Palestinci, Marťani, tatínek vždy bude volat na náměstí "Už je to tady", konečně nás disidenty osvobodili. A budete u koryta do dalšího převratu, kdy se stanete opět předními disidenty a revolucionáři
31. 03. 2014 | 09:44

honolulu napsal(a):

Slecno z Vietnamu, mate lepsi cestinu nez mam ja...GRAULUJI Vam !
A to jsem Cech s ceskymi koreny.
Cech s ceskymi koreny by si vsiml Vasich prednosti daleko drive, nez Cech s zidovskymi koreny a nenechal by Vas pul roku cekat... My pravy Cesi jsme rychlejsi.

Jeho impresivnich 187 cm mu zarucuje skvelou karieru pri navsteve Vietnamu.
Bude sacovat aeroplany na hranicich vietnamskeho vzdusneho prostoru..
31. 03. 2014 | 09:47

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

Gratululuji slečno Duong, dobrý tah.
Pořiďte sobě potomka, nebo raději více.
Vřele doporučuji,
Pokud se správně srovnají dominantní alely evropsko-židovské s alelami jihoasijskými, budete mít pravděpodobvně výjímečné potomky.
Dítka by mohla být typu "Pracovitý dříč Einstein",
A lze očekávat velmi vysokou kariérní budoucnost.....
Pokud se alely správně nesrovnají, budou úplně normální jako většina ostatních.
No to uvidíte sami. Ono se to časem ukáže...
31. 03. 2014 | 10:00

aga napsal(a):

Hodně štěstí, ať vám to vyjde, i Vašim rodičům s tím vnoučetem :)
31. 03. 2014 | 10:03

Rudi Koutek napsal(a):

Moje dcera mela ve skole(Berlin) porad nejake Vietnamce, ale neslysel jsem, ze by se jim kvuli obtiznosti pokousel nekdo vnutit nemecka jmena.
31. 03. 2014 | 10:08

jozka napsal(a):

Rudi Koutek:

To proto, ze Nemci jsou kulturni narod :-)
31. 03. 2014 | 10:10

šašek z Jihlavy napsal(a):

Je vidět, že pracovitý, houževnatý a skromný národ se ve světě neztratí, musí to být ovšen ta správná část světa. V takovém Pakistánu nebo Jemenu by to asi neklapalo tak jako u nás.
Pokud jde o mne, mám k Vietnamcům pozitivní vztah, navzdory excesům s drogovými a pašeráckými klany. O jejich adaptabilitě v tak odlišném kulturním prostředí jako jsou evropské státy svědčí úspěšné začlenění do západní společnosti, ačkoliv ještě před nějakými padesáti lety jsme znali Vietnamce jen z válečného zpravodajství.
Jaký rozdíl při srovnání s našimi Cikány, těm nestačilo k začlenění ani několik století. Holt lidi jsou různé.
Jestli se v dalších generacích prosadí i smíšené sňatky a dojde k obohacení zdejšího genofondu je ovšem otázka pro odborníky, každopádně díky dobré výživě Vietnamcům zdejší pobyt svědčí, v Jihlavě už občas potkám i "čahouny", a na rozdíl od Mongolů jsou jejich dívky docela atraktivní, třeba bude u Čechů o takové manželky zájem.
31. 03. 2014 | 10:52

Baba Jaga napsal(a):

To: autorka
Ať to zrovna Vám vyjde.
Doufám, že nám zvědavým popíšete i svatbu.
31. 03. 2014 | 11:01

evix napsal(a):

K.V :-O Absolutně nechápu co jste tím chtěl říci :-((

Přeji vám ať vám váš vztah výjde a máte děti, naše republika potřebuje lidi, kteří jsou pracovití a až pak vzdělaní...Těch hlavně kulturních vzdělanců totiž máme tolik, že je můžeme vyvážet....
31. 03. 2014 | 11:02

resl napsal(a):

zdá se, že na každém blogu máte K.V. problém. je to blogařem, nebo vámi ? jinak jsem pro mísení ras, vzejdou z nich chytřejší a hezčí. rasisti pohov.
31. 03. 2014 | 11:56

analytik napsal(a):

Milá Duong, češtinu a sloh by Vám mohl závidět leckterý český bloger!
Přeji hodně štěstí s Čechem a těším se na Vaše další blogy.
31. 03. 2014 | 12:19

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

to jozka
Němci a "kulturní národ" ????
To jste spadl z jahody, nebo Vás pustili právě z psychiatrické léčebny??
31. 03. 2014 | 12:19

JF napsal(a):

Chyběla jste mi tady, celých těch pět let! Je to pár dní, co jsem si říkala, jestli o Vás ještě někdy uslyším, prosím, pište, ať tu máme nějaké milé texty a nejen politiku! Hodně štěstí, JF.
31. 03. 2014 | 12:50

Sedrik napsal(a):

Veľa šťastia :)
31. 03. 2014 | 12:53

K.V napsal(a):

Myslím že Vietnamky jsou pro Evropany atraktivní nevěsty. Ještě jim zbyla pracovitost a slušnost, také skromnost. A jak už někdo napsal výše, i českou gramatiku umějí lépe než naši rodilí potomci.
31. 03. 2014 | 12:56

Baba Jaga napsal(a):

To: K.V 12:56
Vy jste snad s Vietnamkou žil nebo žijete?
Kdysi bylo dle statistiky šťastné každé sedmé manželství, nevím, co praví tato věda nyní. Jen se trefit, že.
31. 03. 2014 | 13:43

jozka napsal(a):

Prumete, pardon, nekde se mi ztratil tag "ironie".
31. 03. 2014 | 13:44

jozka napsal(a):

Jinak preju autorce hodne stesti, jednoduchy to mit nebudou :-)
31. 03. 2014 | 13:46

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

jozka,
tak sorry,
Jinak pro zajímavost, Laco Deci (pro nezasvěcené jeden z nejlepších světových jazzových trumpetistů, t.č. Connectitut) se před časem oženil s Číňankou a tvrdí, že je velice spokojený. Jak ale ona s ním to nevím.
Své ženě říká "Čankajšek" a synkovi "Džingischán".
31. 03. 2014 | 14:00

K.V napsal(a):

Babo Jago, manželství je složitá věc. Málokdy si 2 lidi ideálně pasují.
Ale když potkám Vietnamku, pracuje nebo pilně studuje a patří k nejlepším na škole.
Češku potkám bohužel často v situaci kdy hlavně hulí a fetuje hůř než její otec, ve škole tomu moc nedá, pokud studuje tak něco zbytečného a s odřeným ušima, česky neumí ani tak jako ta mladá Vietnamka, má plná ústa lidských práv, pokud hodlá mít děti tak jako samoživitelka aby mohla dalších 18 let bydlet a žít zadarmo ze sociálních dávek. A jkeště se diví proč nejméně 40% všech generálních ředitelů, Top managerů nejsou ženy.
Jako předpoklad k dobrému manželství mně to nepřipadá.
31. 03. 2014 | 14:19

fafnir napsal(a):

Baba Jaga
soudím,že jestliže dříve bylo šťastné každé sedmé manželství, jak píšete, tak dnes bude poměr poněkud příznivější. Lidé se berou daleko méně často, a, doufám, snad o to zodpovědněji.Manželství holt vedle příjemných věcí nese sebou, jako celý lidský život, i věci méně příjemné,ba i nepříjemné. A také spoustu povinností, zkoušek vzájemné opory a tolerance. A to, zejména závazky a jejich dodržování a plnění i nepříjemných povinností, se dnes moc nenosí. Každý soudí, že má právo na trvalé, ničím nezkalené štěstí, a to nejlépe na objednávku a se zárukou, bez jakéhokoliv vlastního vkladu a úsilí.
Já vím, zní to poněkud staromilsky. Sám jsem ženatý 37 let, tak snad vím o čem hovořím.
Co se týče slečny autorky, ode mne hlubokasklon. Za češtinu,i schopnost čtivě psát. A hodně štěstí do života.
31. 03. 2014 | 14:33

Martin1 napsal(a):

Nguyen Thi Thuy Duong
nebo jen DUONG
Přeji Vám hodně úspěchů, cítím z Vás v současné době hodně štěstí, kterým přímo přetékáte, křičíte to do celého světa, tak to stále nebude a tak si ho trošku odlijte do nějakých malých zavařovacích skleniček a zavařte na časy budoucí - bude se hodit.

A pro úspěch u nás každý z vašich vzdálených příbuzných musí ovládat jednu větu:

"NE - NE - NELOZUMÍM CESKY" a vy jste to pozměnila na:

"ANO - ANO - JÁ UMÍM ČESKY A NAVÍC JEŠTĚ VÍM, CO JE LÁSKA"

Tak hodně štěstí a HODNĚ HUMORU, ten je ještě nad štěstím, protože i ten kdo se směje naposled, ten se směje NEJVÍCE. :)))))))))
31. 03. 2014 | 14:40

Martin1 napsal(a):

Ten konec je lepší takto:
Tak hodně štěstí a HODNĚ HUMORU, ten je ještě nad štěstím, protože i ten kdo se směje naposled, protože ho štěstí opustilo, ten se směje NEJVÍCE. :)))))))))
31. 03. 2014 | 14:47

Ivet napsal(a):

Duong prostě super piš dál :-D kéžby všechny reakce rodičů byly tak pozitivní.
31. 03. 2014 | 17:22

JK napsal(a):

Hodně štěstí oběma! Ale docela mě pobavila ta důležitost oslovení ve vietnamské rodině - zejména poté, co má snad každý Čech zkušenost z nějakého vietnamského obchodu, že prodavači všem zásadně tykají, i když jde třeba o stařenku... :-))))
31. 03. 2014 | 17:27

jantcha napsal(a):

Přej, a bude ti přáno... Aneb.. vyjímky potrzují pravidlo...
31. 03. 2014 | 19:44

čert }:o) napsal(a):

Duong
ta pětiletka Vám prospěla =o)
Hodně štěstí, radosti i optimizmu
Držím palce
31. 03. 2014 | 19:46

jozka napsal(a):

ale jo, prumete, oni spolu jo, ale ty dva rodinne svety za nimi, to je neco :-)
31. 03. 2014 | 19:47

čert }:o) napsal(a):

K.V napsal(a):
Musíte rodičům vysvětlit že když jste si vzala čecha, přežijete všechno. Kdyby nás okupovali USA, Korejci, Rusové, Číňani, Mongolci, Palestinci, Marťani, tatínek vždy bude volat na náměstí "Už je to tady", konečně nás disidenty osvobodili. A budete u koryta do dalšího převratu, kdy se stanete opět předními disidenty a revolucionáři
31. 03. 2014 | 09:44
----

když ti začne harašit
pomůže ti arašid =o)
31. 03. 2014 | 19:48

gaaba napsal(a):

Přeji hodně štěstí, mám manžela cizince a máme legraci z toho překonávání těch kulturních rozdílů už několik let. Nikdy se nebudete nudit.
31. 03. 2014 | 20:56

Skogen napsal(a):

Vítám zpět :) Jsem moc rád, že opět píšete... Manželka má pár „banánových dětí“ ve škole a je moc ráda, že už ji trochu berou, t.j. malinko si ji k sobě pustí a řeknou i něco o sobě. V tom jste jinak hodně tajnůstkářští :)

Děkuji za krásně podaný zážitek a přeji, ať vám to vyjde!
31. 03. 2014 | 21:13

Skogen napsal(a):

JK

však také nejste rodina, nýbrž... :) Ale nic. Na té úctě je třeba trochu pracovat, začněte u sebe :)
31. 03. 2014 | 21:15

Viktor napsal(a):

Mám za manželku dívku původem z Běloruska. Sice jsme všichni Slované, ale i tady jsou dost značné kulturní rozdíly a na něco si musím dávat velký pozor :_)
31. 03. 2014 | 21:19

tink klink fltink napsal(a):

Mam pro teeebeeee tri triiikaa a steeereeeooo a takyyyy traaavu. baterky mas zadarmooo baterrkyy.
31. 03. 2014 | 21:55

michal napsal(a):

nejen jako žena bych si více chránil soukromí... jinak přeji mnoho štěstí a vyhýbat se obchodování, v něm obvykle vydělá jen jeden, druhý prodělá
31. 03. 2014 | 21:59

pupák napsal(a):

Držím palce. Manželka je z Thajska, docela jsem měl obavy, když jsme tam jeli a měl jsem být poprvé představen rodině, ale proběhlo to v pohodě, hned druhý den buddhistická svatba, se spoustou příbuzných, prostě mě hodili do vody a plav. Asi jsem se určitě z neznalosti nevyvaroval nějakých faux pas, ale všechno proběhlo super. Teď jsme spolu osmým rokem a máme se pořád rádi. Totéž přeji i vám.
31. 03. 2014 | 23:35

takeiteasy napsal(a):

rekl bych, ze nekteri celkem nepochopili, proc a o cem slecna vlastne pise. skoda. kazdopadne hodne stesti a sily do dalsiho psani preji.
31. 03. 2014 | 23:39

Martin1 napsal(a):

takeiteasy napsal(a):
rekl bych, ze nekteri celkem nepochopili, proc a o cem slecna vlastne pise. skoda. kazdopadne hodne stesti a sily do dalsiho psani preji.
31. 03. 2014 | 23:39
-----------
Ze života:
Většinou ti, kteří o druhých říkají, že něco nepochopili, tak většinou nechápou sami - ale chtějí zdůraznit, že ONI vždy ANO. A když neuvedou nic bližšího - co tím mysleli ONI, a ještě pak ty druhé za to politují - TAK TO PLATÍ CELÉ NA DRUHOU. :)
01. 04. 2014 | 05:55

Petr napsal(a):

Máte krásnou češtinu a mě velmi blízký styl humoru. Bezva jsem se pobavil. Děkuji. :o))
01. 04. 2014 | 07:47

Rudi Koutek napsal(a):

JK napsal(a):
"Hodně štěstí oběma! Ale docela mě pobavila ta důležitost oslovení ve vietnamské rodině - zejména poté, co má snad každý Čech zkušenost z nějakého vietnamského obchodu, že prodavači všem zásadně tykají, i když jde třeba o stařenku... :-))))
31. 03. 2014 | 17:27"


Ja jsem nekde cetl, ze si Vietnamci mysli, ze je to vykani.
01. 04. 2014 | 09:16

Oldřich Suchoradský napsal(a):

Také já znám několik Vietnamců a Vietnamek, kterých si velmi vážím. Jsou upřímní, drží slovo a umí pracovat. jako učitel jsem jich měl několik mezi svými žáky a nepamatuji, že by mezi nimi byl(a) nějaký lajdák, nebo podrazák, vždy uctiví, velmi snaživí a vděční za každou pomoc a zájem. Určitě jste naši společnost obohatili v tom dobrém slova smyslu. Vaše postřehy a Váš humor je toho dokladem.
01. 04. 2014 | 09:50

Marie S. napsal(a):

Milá Duong,

přeju Vám, abyste si Vy i další děvčata braly Čechy, stojí-li za to. Ale varuju Vás - vychovávejte potomky spíše po Vašem. Ona se ta děťátka totiž nechají v dalších generacích našimi zdejšími mravy nakazit velmi, ale velmi snadno, a je to škoda.
Tak hodně štěstí!
01. 04. 2014 | 13:14

Iaara napsal(a):

Já chci mít také blogovací prostor na Aktuálně, abych tu mohl plkat o svých personáliích a pocitech! ;)
A dodám laskavému čtenářstvu podobný multi-kulti pohádkový příběh, jako tato Vietnamka: jsem poloviční Slovák, čtvrtinový Moravák (a ještě s německými kořeny) a čtvrtinový Čech; no, a manželka je křtěná Vltavou - to je prostě nářez! Krásný mix, hodný éry globalizace. Bohužel jsme já i moje žena běloši, takže chápu, že to je v dnešních médiích takřka rovno žlutému kolečku na klopě, ale snad by se to vsáklo. Když si tu tak všici libují v toleranci a empatii... :D
01. 04. 2014 | 18:55

Radek napsal(a):

Díky za blog, vyzařujete hodně pozitivní energie. :)
01. 04. 2014 | 20:28

modrý edvard napsal(a):

Hodně štěstí. Přiženit/přivdat se do cizí rodiny, to je problém. Kulturní zvyky jsou holt různé. Moje tchýně je Češka, já jsem Čech, ale v prvních letech po svatbě jsem si stejně často opakoval "vydrž, může to být horší, kdyby to byla Masajka, bude ti nabízet jako pochoutku kravský oči".
01. 04. 2014 | 21:08

m.b. napsal(a):

drzim palecky, zdravim
01. 04. 2014 | 21:33

Emma napsal(a):

Pro laara:
Vy byste spíš potřeboval blog v nějakém plátku, co se zabývá čistotou rasy, když Vás tak irituje, že si tu všici libují v toleranci a empatii. Vašim problémem není bílá barva kůže a poznámka o žlutém kolečko na klopě je chucpe.
01. 04. 2014 | 22:03

čert }:o) napsal(a):

laara
tak si o blog na Aktuálně zažádejte
Při vaší rodové rozmanitosti určitě
dostanete šanci a můžete psát
Ale nikdo to nebude stejně číst
02. 04. 2014 | 00:37

Monika Ng. napsal(a):

Slečno Duong,
přeji Vám hodně štěstí - sama žiji s vietnamským manželem již 22 let a nikdy jsem nelitovala, jsem šťastná a spokojená - jen kdyby ta jeho skvělá rodina nebyla tak daleko.....
02. 04. 2014 | 07:01

Zdeněk napsal(a):

Milá Nguyen Duong! Znám dvě Vietnamky tohoto jména (Nguyen) a prý znamená "leknín". Hezké a velmi časté jméno. A také znám jednu smíšenou vietnamsko - českou rodinu (Vietnamka je také ona). Perfektní manželství, oba mají dokonce podobně zaměřené povolání a několik dětí. Tak hodně štěstí!
02. 04. 2014 | 08:30

Pavel13 napsal(a):

Mně se párkrát zdálo, že mám vietnamskou partnerku. Nevím proč a doma jsem o tom nevyprávěl.
02. 04. 2014 | 10:20

Jakub S napsal(a):

Moc se mi líbí tento článek, první co jsem od Vás četl, ale velmi poučný vždy mě zajímalo jak by taková věc proběhla. Děkuji:)
02. 04. 2014 | 11:10

Adam Mindek napsal(a):

Máte krásnou češtinu, skoro bych nepoznal, že nejste Češka. Přeji hodně štěstí, ať vám to oběma vyjde.
02. 04. 2014 | 14:16

Hermann Fritzmeier. napsal(a):

Milá autorko, držím všechny palce, ať Vám to vyjde!
02. 04. 2014 | 14:57

Kissa napsal(a):

Rudi Koutek napsal(a):
JK napsal(a):
"Hodně štěstí oběma! Ale docela mě pobavila ta důležitost oslovení ve vietnamské rodině - zejména poté, co má snad každý Čech zkušenost z nějakého vietnamského obchodu, že prodavači všem zásadně tykají, i když jde třeba o stařenku... :-))))
31. 03. 2014 | 17:27"
Ja jsem nekde cetl, ze si Vietnamci mysli, ze je to vykani.
_______________________________________________

Nejspíš je to tak, že všichni, kdo k nim přišli do obchodu, jim tykali (zažito všude), takže jsou přesvědčeni, že takto je to správně zdvořile. Netuší, že tuzemci jsou vůči nim prostě hulváti. Českým stánkařům nikdo netyká.
02. 04. 2014 | 16:24

Milan napsal(a):

Hezký :-) Já si vzpomínám, jak mi jednou chutnalo ve vietnamské restauraci a tak jsem se servírka ptal, jak se vietnamsky řekne "bylo to dobré, vyřiďte to kuchaři". Ona mi něco řekla a když jsem to zopakoval - podle mne naprosto přesně :-))) - tak mi řekla: právě jste řekl "na zahrádce mám krtka a nosí modré plavky". Byla to pochopitelně legrace, ale zjistil jsem, že ve Vietnamu bych se uplatnil pouze jako hluchoněmý :-))))
02. 04. 2014 | 16:46

Milan napsal(a):

Jen jsem se slečny chtěl zeptat, čte-li tuto diskuzi: Proč Vietnamci mluví vysokým kvákavým (omlouvám se) hlasem, mluví-li vietnamsky a normálním hlasem / basem, mluví-li česky? Mám známého prodavače, který do telefonu mluví vietnamsky absolutní fistulí (kň fň pň), ale přepne-li se do češtiny, má hlas hluboký jako vodník z Rusalky. Je Vietnamec, který se už narodil u nás a česky mluví naprosto bez přízvuku. Ta výška hlasu je součástí jazyka?
02. 04. 2014 | 16:55

Gábina napsal(a):

Vzhledem k tomu, že čtu Vaše řádky po náročném pracovním dni a směji se od ucha k uchu, tak blahopřeji....k ohleduplnému příteli, chápavým rodičům a také k Vašim schopnstem "pojmout věc" krásně česky. a s nadhledem!!! P/S i něco podobného jsem zažila, ikdyž mezi českou a polskou rodinou....hodně zdaru a síly k boření předsudků a rozdílů, sranda to začíná být až s dětmi :-)
02. 04. 2014 | 23:38

jana napsal(a):

@Milane, s vami je legrace..
@Oldrich Suchoradsky, lepe to asi ani nejde vyjadrit, zejmena - Určitě jste naši společnost obohatili v tom dobrém slova smyslu.
03. 04. 2014 | 10:48

Duong napsal(a):

Ano, diskuzi sleduji, protože mě zajímají odezvy čtenářů (pozitivní i negativní).
Těší mě, že pod mým článkem probíhá přátelská diskuze, která celkem neodbíhá od tématu.

K té kvákavé vietnamštině (myslím, že je to dost výstižné označení), u mě je to intonací. K tomu, abych některé slabiky vyslovila správně, musím přizpůsobit tón i barvu hlasu. Stačí malá odchylka ve výslovnosti a ze strejdy je otec :)
03. 04. 2014 | 11:34

Dan napsal(a):

Ahoj Duong. Nadherne napsane. Jen me porad zarazi jak ceska spolecnost reaguje na ostatni cechy co namaj tradicni prijmeni. Prekvapuje me jak nekdo poda komplimet:

"Adam Mindek napsal(a):
Máte krásnou češtinu, skoro bych nepoznal, že nejste Češka. Přeji hodně štěstí, ať vám to oběma vyjde."
ci:
"honolulu napsal(a):
Slecno z Vietnamu, mate lepsi cestinu nez mam ja...GRAULUJI VAm."

Uprime ti preju at tvoje deti vyrostou ve svete kde se jich nikdo nikdy nezepta "a odkud si ty? ty nejses cech." Kazdej kdo se v CZ narodil, vyrostl ani nemusi perfektne ovladat jazyk je cechem. Kdo si mysli opak je rasita. Cech=cestina.
Ja osobne mam cesky pas a vzdedlani ale 10 let ziju v zahranici. Muj partner je ind (hindu) s U.S. pasem. Sem rezidentem v zemi kde je 12% obyvatel ne-EU-puvodu. A jejich potomci JSOU povazovani za budoucnost naroda.

Omluv muj pravopis. Pozdrav z Barcelony.
03. 04. 2014 | 13:43

petr napsal(a):

Po delší době optimistický blok a ještě větší překvapení v pozitivních reakcích Čechů.
Máme v rodině také smíšené manželství a funguje to dobře.
Lásku, pohodu, porozumění a toleranci...ostatní vše dorazí
04. 04. 2014 | 06:17

santawizard napsal(a):

Bůh otec je strjda a Ježíš Kristus je bratranec.
04. 04. 2014 | 22:26

JAHA napsal(a):

petr napsal(a):

Po delší době optimistický blok a ještě větší překvapení v pozitivních reakcích Čechů.
Máme v rodině také smíšené manželství a funguje to dobře.
Lásku, pohodu, porozumění a toleranci...ostatní vše dorazí

Ano, lasku, pohodu, porozuměni a toleranci...Ked nebudete prekvapeny z pozitivnych reakcii IBA Cechov, ale i Slovakov (vid moja reakcia medzi prvymi) a inych. S tym mate zrejme, trvaly problem:-).
05. 04. 2014 | 12:37

JAHA napsal(a):

petr napsal(a):

Po delší době optimistický blok a ještě větší překvapení v pozitivních reakcích Čechů.
Máme v rodině také smíšené manželství a funguje to dobře.
Lásku, pohodu, porozumění a toleranci...ostatní vše dorazí

Ano, lasku, pohodu, porozuměni a toleranci...Ked nebudete prekvapeny z pozitivnych reakcii IBA Cechov, ale i Slovakov (vid moja reakcia medzi prvymi) a inych. S tym mate zrejme, trvaly problem:-).
05. 04. 2014 | 12:38

JAHA napsal(a):

Ospravedlnujem sa citatelom.
ZNOVA!!!, ako X krat predtym, mi server napise, ze som dal znaky, ktore sa nezhoduju...atd. Ked opisem nove znaky z Re Captchy, potom sa zobrazi aj predosly prispevok (s vraj zlymi slovami Re Captchy) i dalsi, s novymi slovami.

Ziadam ACZ aby s tym uz KONECNE nieco urobili Nie je to prvykrat!!!
05. 04. 2014 | 12:42

Al Jouda napsal(a):

Nebojte se míšení ras ! Naše rodinná známá adoptovala odloženou holčičku ( matka Vietnamka - otec Slovák) a vyrostla z ní velice pěkná slečna.
10. 04. 2014 | 21:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy