Que aneb návrat do vesnice, odkud opravdu jsem

16. 07. 2008 | 21:24
Přečteno 7616 krát
V jedné vietnamské písničce se zpívá: ,,Dnes se vracím do rodné země zavzpomínat si na dětská léta”. Já se teď taky vrátila do rodné země a do rodné vsi mého tatínka. A vzpomínám na dětská léta a prázdniny strávené v Thanh Hoa-que. Que ve vietnamštině znamená místo, kde se narodil můj otec. Ve Vietnamu se na otázku, odkud jsi, neočekává město, kde nyní žiju, ale kde se narodil otec.

Thanh Hoa se za poslední léta hodně změnil. Rýžová pole se zemědělci v tradičních kloboucích nezmizela, dokonce i naše stoletá rodinná chlouba - cay da (druh stromu) pořád stojí. Dům mé babičky v městečku patří k těm nejstarším. Ale přepychových vil je tu čím dál víc a po nových silnicích nejezdí už jen kola a motorky, ale i docela luxusní auta.

Naše rodina z tátovy strany je až neuvěřitelně rozvětvená. Táta je nejstarší z devíti dětí. Vzpomínám si , že při rodinné sešlosti se muselo jíst i na dvorku. Ráno šly tety na velký nákup. Celé dopoledne a odpoledne se smažilo, vařilo a peklo. Večeře často trvala až do noci. Sklenice a talíře řinčely hlasitěji než vietnamské cikády.

Když se u nás na vesnici zrovna něco neslaví, tak lidi po večerech koukají na televizi, poslouchají rádio a chodí na návštěvy k příbuzným a sousedům. I malé děti mají dovoleno hrát si nejmíň do setmění, ale ti větší se po večerech musejí pořádně učit. Já jsem o prázdninách po večeři nejčastěji zapadla do houpací sítě na zahradě, kde mi babička předčítala pohádky.

Thanh Hoa patří mezi nejrychleji se rozvíjející oblasti ve Vietnamu, ale pořád je tu dost lidí, kteří žijí na hranici chudoby. Někteří zemědělci pracující na rýžových polích i třeba 16 hodin denně a vydělají v přepočtu třeba jen nějakých 10 korun za den. Děti nejchudších rodin často ani nechodí pořádně do školy, místo toho pomáhají rodičům na polích.

Za vzdělání se ve Vietnamu platí, a ne málo. Jsou případy, kdy si celá rozvětvená rodina vybere nejnadanějšího člena a všichni přispívají na jeho studium. Až tento vyvolený dostuduje a vypracuje se, začne finančně vypomáhat celé rodině.

Na prázdninách jsem zbožňovala moře, které je z Thanh Hoa jen 17 kilometrů. A navíc, bylo to něco úplně jiného než v rušné Hanoji, kde jsem bydlela. Ty jízdy na buvolech a chytání vážek. A to ovoce! Na zahradách v Thanh Hoa se pěstují banány, grepy, pomela, u bran do zahrady domů mívají místní kokosové palmy, papaje a mnoho dalších druhů, jejichž české názvy neznám. Ovoce se tu jí přímo ze stromu. Nebo ještě lépe - rovnou na stromě!

V Thanh Hoa bývá ještě větší vedro než v hlavním městě, takže se prozatím loučím a jdu si na zahradu mezi palmy pověsit houpací síť. Doufám, že první noc v que budu spát pod hvězdami a zářivým měsícem. A bude se mi zdát o jízdách na buvolech a chytání vážek. A o babičce.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vietnamec napsal(a):

první :)))
16. 07. 2008 | 21:32

Jedlon napsal(a):

to je ale romaticke pocteni :o)
16. 07. 2008 | 23:55

im napsal(a):

Milá Lin,

díky za přiblížení života na venkově! Máte ve vietnamštině také speciální slovo pro místo, kde se narodila Vaše maminka? Navštěvujete i rodinu z její strany, nebo má po svatbě přednost rodina, do které se maminka přivdala? Kdo má v takové rodině rozhodující slovo? Dědeček? Babička?

Úcta a vážnost vůči starým rodičům, rodinná soudržnost (i například, jak uvádíte, ve vztahu ke vzdělání) už myslím v Čechách hodně vymizela a mohli bychom se jí od Vašeho národa učit.
17. 07. 2008 | 00:24

StandaT napsal(a):

:-)

Příjemné čtení. Děkuji.
17. 07. 2008 | 12:22

lephudien napsal(a):

re: im
U nás máme označení "Que Ngoai" pro místo narození matky a "Que Noi" pro místo narození otce.
Slovo "Ngoai" znamená něco jako vnější, cizí, zatímco "Noi" znamená něco jako vnitří, vlastní.
Ostatně tyto dvě slova se používají dále i pro příbuzné. Takže máme babičku "Noi" a babičku "Ngoai".

Nevím jak to vypadá u Lina, ale obvykle navštívíme obě strany "vnitřní" i "vnější" :) a přitom platí pouze jedno formální pravidlo, že "vnitřní" stranu se musí navštěvovat jako první.

Formálně také má v rodině rozhodující slovo muž, ale obvykle žena stará o chodu celé domácnosti.
17. 07. 2008 | 12:24

fudoshin napsal(a):

hezké,díky.to je přesně "ta kočka,co má nejméně chyb..." a poráží i krasavice.ten text je vyrovnaný, nemá žádnou "slámu co vyčuhuje" :-)
17. 07. 2008 | 12:56

bibiana27 napsal(a):

Houpaci sit .... jeje, miluju houpaci site a doufam, ze snad jednou, nekdy budu mit vlastni ...
A jinak, moc nadherny clanek, nebyly by nekde fotky ?
17. 07. 2008 | 14:08

LPT napsal(a):

Překrásné, mně se už moc stýská..
17. 07. 2008 | 16:18

milo napsal(a):

Děkuji.
17. 07. 2008 | 16:37

Elwood napsal(a):

Vskutku Lin, krásná slova a nanejvýš zajímavá. Tvůj blog vnáší světlo poznání na Vaši kulturu, kterou je třeba poznat, neboť co znám, je mi jasnější a mnohdy bližší než to, co halí závoj tajemství. Jen tak dál..:)

(*1987)
17. 07. 2008 | 17:53

Medvěd z Beskyd napsal(a):

Moc hezky napsané. Jako bych to viděl před sebou. Díky. :-)
17. 07. 2008 | 19:34

Charlie napsal(a):

slečno Lin,

pokoušel jsem se ten domek Váší babičky najít ze satelitního snímku - zda neuvidím dívku houpající se v síti :-)).
Bohužel větší zvětšení není dostupné. Mohla byste uvést nějaké větší město z oblasti?

Přeji hezké prázdniny a šťastný návrat do druhého domova.
17. 07. 2008 | 22:10

im napsal(a):

@Lephudien

Děkuji za vysvětlení mezigeneračních rodinných vztahů a nová vietnamská slovíčka.

V tradičních českých rodinách mají jako u vás rozhodovací pravomoc muži, ale jak říká české přísloví "Muž je hlavou rodiny, ale žena je tím krkem, který hlavou kroutí, kam chce". V moderní rodině už rozhodují oba dva společně, ale ne vždy se to daří :-)
17. 07. 2008 | 23:40

Vuong Y Kien napsal(a):

Pozdrav z Pekingu,
Je tady 38 stupnove horko. S prichodem olympiady je tu vsechno drazsi. Vsechno preplnene a predem rezervovane a obchodnici uz nejsou tak smlouvavy. Uz se taky tesim do Vietnamu.Pro lidi, kteri se chystaji do Ciny, radeji bych to nechal az po skonceni olympiady.Neni uz ani mozne koupit listky na nektere hry, tak leda na nejake pamatky na jihu.To ptaci hnizdo co tu postavili sice vipada hezky v noci, ale pres den to je jak z umele hmoty...doufam,ze nekoho neurazim. Uz se tesim na prijemnou ryzovou zmrzlinu "kem com" z Trang Tien a spoustu druhu ovoce, ktere v tomto obdobi zrovna dozravaji.
18. 07. 2008 | 00:33

Thuy Duong napsal(a):

Zdravim!!!
Fotky urcite dodam. Ted ale specham do Ha Long, takze to mozna bude oboji najednou. Jinak u me je Que ngoai jako que noi, oboji mam rada stejne, ale jelikoz mame byt v Ha Noi, tak jsem cestejc tady.
Krrrrasny vikend preju!
18. 07. 2008 | 02:46

Miloš napsal(a):

Nádhera!
Díky
Miloš
18. 07. 2008 | 09:47

Miloš napsal(a):

Nádhera!
Díky
Miloš
18. 07. 2008 | 09:48

Jiří napsal(a):

Paní Lin. Chtěl bych Vám poděkovat za neuvěřitelně krásné článek. Jsem neuvěřitelně rád, že žijeme v příznivé době a relativně kosmopolitní společnosti. Jsem velice rád, že i cizí národnosti a jiné menšiny žijící v této zemi, přispívají k jejímu vývoji. Jsem na to pyšný. Prosím, poznávejme jiné více.
20. 07. 2008 | 10:38

Sab. napsal(a):

Mimo téma. Vietnamci snědli labradora z útulku.

Chebská prostitutka sháněla psy z útulku pro Vietnamce. Za utržené peníze si kupovala drogy.

Vše začalo jako idylka. Jedna žena si šla do útulku pro labradora Rufa. Majitelce útulku se ale zdála podezřelá. Ženu doprovázel jeden Vietnamec.

Majitelka chebského útulku neváhala oslovit svou kamarádku z Chebského deníku a společně začaly pátrat po podrobnostech. Čekaly je šokující nálezy.

Hororová jatka

Na dvoře zakrvácený špalek, odhozená sekera a povalující se ostatky psích těl, kosti atd. Kolem statku se rozkládal neuvěřitelný zápach po zkaženém psím mase

víc ZDE http://tn.nova.cz/zpravy/kr...
21. 07. 2008 | 17:41

Trang napsal(a):

Que znamená domov, ale ve vietnamštinš to znamená něco jako původ, odkud pochází tví předkové, ne kde se narodil tvůj táta, Tátové a místo narození, to může být klidně kdekoliv ne? když se narodili během války

podle tvé definice já jsem 100% z Hanoje protože naši se tam oba narodili a žili, žádní přeskákové
21. 07. 2008 | 23:25

Thuy Duong napsal(a):

Mila Trang,
pro slovo QUE jiste existuje mnoho prekladu. Ja ho vnimam hlavne tak, jak jsem vyse popsala. Podle Vasi definice bych asi nevedela,kde moje QUE presne je. Muj prapradeda byl Francouz, prababicka z jine vesnice nez pradeda a prarodice tez nebyli ze stejneho mesta. Kazdopadne... at si QUE vnima kazdy, jak chce. Hlavne, ze je se kam vratit.
Jinak nevim o tom, ze bysme se my dve domluvily na tykani;-)
22. 07. 2008 | 09:39

Zoufalý hledač asijské literatury v CZ napsal(a):

Dobrý den, nechtěla byste si někdy najít trochu času na článek o vietnamské literatuře? snažil jsem se něco vygooglit, nicméně to vypadá, že překladů do češtiny moc není. Ale třeba překlad do angličtiny by mohl být pro některé z vašich štenářů dobrou alternativou.
22. 07. 2008 | 10:21

Trang napsal(a):

Tak to tvuj kmen nema tradici, Ten nas si dochoval rodinou hnihu historie a rodinny hrbitov, nekdo proste ma a nekdo ne. Jinak z Thanh Hoa pochazi docela dost lidi, myslim tady v ČR, dokonce maji nejaky ten svuj svaz, kamarad na to furt prispel, aby ty prachy sli k Thanh Hoa lidem, Ja zas vybiram na hanojske sirotce a oranzove deti, ale ty pochazi tak ruzne, mne na to nezalezi, cely Vietnam je domov pro me. A ja jsem Terka, tak my se zname.
22. 07. 2008 | 18:34

Trang napsal(a):

A víš že já na vás (ty a muj kamarad z Thanh Hoa) vzdycky zarlila? Protoze kdyz jde o vesnici proste pole, bykove, kravy, papirove draky a ruzne tyhle veci, tak absolutne neznam nic. Jsem mestske dite a at tam mame ten Que, tak tam nejezdime protoze uz tam nebydli skoro nikdo, jen nejaka vzdalena rodina, skoda
22. 07. 2008 | 18:37

im napsal(a):

@zoufalý hledač

Překlady z vietnamštiny do češtiny do roku 1989 zde:
http://www.obecprekladatelu...

Překlady v současnosti zde:
http://www.klubhanoi.cz/top...
23. 07. 2008 | 20:54

vasek napsal(a):

to:Zoufalý hledač asijské literatury v CZ

Z vlastni zkusenosti doporucuji navstivit Thajsko,spousta obchodu s asijskou literaturou v anglictine.Sam jsem si tam koupil,knihu o obcanske valce v Kambodii.Da se tam sehnat uplne vsechno.
Dalsi moznosti je internetovy obchod : http://www.amazon.com/

dolar je levnej,nakupujte knihy pres internet...i kdyz navstevu thajska a okolnich zemi vrele doporucuji
26. 07. 2008 | 01:29

Giang napsal(a):

Sab: Promiňte mi to, ale totálně jste zkazila atmosféru tohoto článku... Ty vaše "psí" postřehy pište někam jinam... Jistě jste si povšimla, že autorka o téhle problematice psala již v jiném článku...
Zdravím také z VN, že Duong? ;o)
05. 08. 2008 | 18:17

Pavel Růžička napsal(a):

Vážená slečno Lin,
připojuji se k několika předcházejícím pisatelům - krásný článek. A navíc, psaný krásnou češtinou, kterou by Vám mohl leckdo z českých "národovců", bojovníků proti imigrantům, jen závidět.
05. 08. 2008 | 21:38

pH 77 napsal(a):

Asi příště pojedu do Vietnamu :-)
03. 09. 2008 | 12:30

Jarda napsal(a):

Chao chi! To je nevýhoda Evropy, ovoce je tu proti Indočíně jen pár druhů. Závidím ti, teď je na Cat Ba určitě krásně. Už se zase těším do Vietnamu, abych mohl s kamarady rict "toi van tot". :o)

Jinak Vietnam se opravdu rychle mění, už to není ta země cyklistů, ale spíš krabicových továren u rýžového pole. Ještě, že amíkům to nevadí...

Jarda z Plzne
10. 09. 2008 | 09:03

tomek napsal(a):

Vietnam musi byt krasna zeme :-)
12. 12. 2008 | 18:37

sdadas napsal(a):

http://www.xxxrated-picture... 出会い系
http://www.alwaysoral.com/ 出会い系
http://www.cansurv.com/ 無料出会い系サイト
http://www.videolivemail.com/ メル友
http://www.deai-sugi.net/ 出会い
http://www.deai-navi.mobi/ 出会い
http://www.meeting-avenues.... 出会い系
http://www.1-888-vehicle.com/ 出会い系
http://www.cyber-java.com/ 出会い
http://www.kvonkvyn.com/ メル友
http://www.redrocketcomp.com/ 出会い系サイト
http://seo-mobi.net/ikemen/ イケメン
http://www.deaicafe.net/ 出会い
http://www.love-b.com/ セフレ
http://www.mailcollector.net/ メル友
http://www.mailsell.net/ 人妻
http://www.ccc-p.com/ 無料出会い系サイト
http://www.golden-leaf.com/... キャッシング
http://www.littlediablo.net/ 出会い系サイト
http://www.sit-n-shop.com/ メル友サイト
http://www.mtdcases.com/ セフレ
http://www.louisville-realt... 人妻
http://www.heartminders.com/ 不倫
http://www.targetvehicleren... 恋人
http://www.cambridgeins.com/ セックスフレンド
http://www.happy-clover.net/ 無料出会い系サイト
http://www.get-viagra.com/ 出会い系サイト無料
http://www.mailsnow.com/ 無料出会い系サイト
http://seo-mobi.net/kyonew/ 巨乳
http://seo-mobi.net/gyaru/ ギャル
http://www.chihuahuaelpub.com/ 出会い探し
http://www.mail-c.com/ 結婚活動
http://www.hotpause.com/ メル友
http://www.ekoturizmas.info/ 出会い系
http://lovers.oops.jp/ 出会い系リンク
http://www.kartytel.info/ 出会い
http://www.brattagroup.com/ 童貞
http://www.sex-gay.net/ スタービーチ
http://www.mailclick.net/ 援助交際
http://www.love-train.com/ ギャル
http://www.mailtomo.info/ 熟女
http://www.loveblue.net/ メル友
http://seo-mobi.net/sutabig/ スタービーチ
13. 05. 2009 | 11:03

jordan shoes napsal(a):

Houpaci sit .... jeje, miluju houpaci site a doufam, ze snad jednou, nekdy budu mit vlastni ...
21. 05. 2009 | 09:33

ugg napsal(a):

Dobrý den, nechtěla byste si někdy najít trochu času na článek o vietnamské literatuře?
21. 05. 2009 | 09:33

designer wedding gowns napsal(a):

A není to jen zálžitsot odešlého bolševiaka. Stačí se podívat na zdejší diskuse.
Tam je nejdůležitější to, kdo píše.Bez zkoumání toho,co píše
18. 08. 2009 | 04:40

louis vuitton napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 20:02

luis vuitton napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
20. 08. 2009 | 19:04

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 06:39

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:36

mbt shoes napsal(a):

V pátek jsem si koupil jeden z regionálních týdeníků a přečetl jsem si článek věnující se anketě o státním svátku. Co se slaví 28.října? To byla anketní otázka, kterou novináři kladli lidem na ulicích jednoho krajského města. Mezi respondenty byli lidé důchodového i aktivního věku. Ti všichni odpovídali správně. Samostatnou skupinou byli studenti. V novinách byly zveřejněny odpovědi tří z nich, všichni ve věku 18-22 let, to znamená okolo maturity nebo těsně po ní. Nevěděl ani jeden. Jeden „vtipně“ odvětil, že neví, protože nepochází z toho města, ostatní dva se shodli, že to je zřejmě něco z roku 1989.
07. 12. 2009 | 12:45

tiffany napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
01. 02. 2010 | 09:49

ed hardy clothing napsal(a):

love this article,thank you
01. 03. 2010 | 11:15

iPhone to Mac Transfer napsal(a):

Great article. Good luck!
02. 03. 2010 | 14:35

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 14:23

air max 95 mens napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
14. 03. 2010 | 16:45

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:56

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy