Koronakrize bude mít velké důsledky. Mnohé z nich ještě neznáme, některé ale dokážeme předvídat. Jedním z nich je ohrožení lidí s nízkými příjmy dluhovou pastí. Tito lidé, kteří kvůli koronakrizi přišli o práci, často přestali být schopní platit nájemné. Jejich situaci vláda řeší odloženým nájemným v kombinaci s vyplácením příspěvku na bydlení. Toto řešení ale má svá slabá místa. Jaká?
Odborná veřejnost volá po detailnějších, byť anonymizovaných, datech o testování nemoci Covid-19. Souhrnná data nestačí. Vláda ovšem blokuje i jakoukoli debatu na to téma. Jaké to může mít důsledky? A získáme data díky pirátské infožádosti?
Neskutečné veletoče. Ještě minulý týden jsme jako Piráti hlasovali téměř sami (s KDU a dvěma členy ČSSD) pro jasnou možnost čerpat ošetřovné např. při omezení provozu školek či při obavách o zdraví. Dnes ráno na výboru nebyla žádná dohoda vlády. A ve tři odpoledne se vládní koalice konečně shodla na ukončení zmatku.
V rámci série #RadšejKnígu (podle slavného sovětského plakátu) inzeruju další trojici. Tento víkend jsem dočetla nevšední román Margaret Atwoodové a znova jsem vzala do ruky Radkina Honzáka a Aleše Cibulku (Vyhořet může každý). Poslední knížkou je netradiční návod k současnému světu od Michelle Losekoot a Elišky Vyhnánkové.
Co se stalo v tento týden končící svátkem práce a polibky pod třešní? Kromě prodloužení nouzového stavu si pozornost zaslouží i hrozba, že budeme hračkou Kremlu. V dnešní době žádný stát, tedy ani ten náš, nemůže být ostrov sám pro sebe. Tedy pokud se nechceme vrátit do 19. století.