Afghánistán: Kladivem na teroristy svobodu a rozvoj neukujeme

13. 11. 2008 | 19:47
Přečteno 5864 krát
Zahraniční politika Spojených států amerických za Bushovy administrativy připomínala variaci na slavný citát Abrahama Maslowa: „Pro toho, kdo vlastní velké kladivo, vypadá pak každý problém jako hřebík.“ V případě Afghánistánu (ani Iráku) už nemá smysl plýtvat energií na hádky o tom, zda bylo rozhodnutí USA vojensky intervenovat mimo rámec OSN a dokonce i NATO legitimní. Důležitá je přítomnost a hlavně budoucnost.

Z evropské perspektivy se Afghánistán víc než hřebíku podobá z kopce jedoucímu autu, kterému nefungují brzdy. Evropští spojenci USA do něj nasedli a mají teď na výběr dvě možnosti. Buď vyskočí za jízdy a možná tak zachrání sebe, ale auto téměř jistě nabourá a vzplane. Nebo v autě zůstanou a ponesou riziko až do konce. Ten může dopadnout úplně stejným výbuchem jako v prvním případě, anebo zdárným dojezdem po dlouhé cestě po svahu dolů (byť se zlomeninami a krvácením).

Ale upusťme od nedokonalých příměrů. Situace v Afghánistánu se nelepší. Centrální vláda vládne leda tak v centru, warlordi se mezi sebou perou o zbytek země - samozřejmě kromě jihu, kde situaci kontroluje Tálibán. A to přesto, že mu po krku tvrdě jdou speciální jednotky, včetně té české. Celá země se stala proxy válčištěm pro široké okolí a jako magnet přitahuje všechny džihádisty, kteří mají s Američany nějaký ten nevyřízený účet. Americká „válka proti teroru“ tak paradoxně teror živí a rozšiřuje.

Je škoda, že si někteří lidé stále neuvědomují, že terorismus nevznikl 11. září 2001. Že lidé v jiných částech planety se nerodí s již naprogramovanou nenávistí k západnímu světu. Ke skutečným kořenům terorismu patří mimo jiné do očí bijící kontrast mezi bohatstvím Západu a „Jihem“ a západní zahraniční politika. Ta je totiž často oprávněně vnímána jako neokoloniální. Připočtěme řadu ekonomických, politických a sociálních frustrací obyvatelstva muslimského světa v kombinaci se zneužíváním a nejednotným výkladem Koránu. My se však příliš často zaobíráme pouhými symptomy terorismu a mlátíme kladivem po hlavách negramotných partyzánů běhajících po afghánských kopcích.

Auto už je ale rozjeté. Vyskočíme, nebo se pokusíme tu divokou jízdu ukočírovat? Byť jsem členem strany, která má averzi k ne zcela nezbytným vojenským zásahům, pokládám druhou možnost za zodpovědnější. Důraz na rekonstrukci Afghánistánu a posílení afghánské armády a policie, jedna z priorit NATO, je krok správným směrem. Praxe ale pokulhává. Například v evropské misi EUPOL, která má za cíl reformu a výcvik afghánské policie, působí pouze dva Češi (od prosince čtyři). V rekonstrukčním týmu v provincii Lógar je pak poměr českých vojáků ku civilistům (kteří implementují právě onu rozvojovou část mise) dvě stě ku osmi. U ostatních spojenců jsou poměry podobné. Nekonečný boj s Tálibánem, při němž pravidelně umírají civilisté, přitom hru o srdce Afghánců nevyhraje. Stejně jako ji nevyhraje snaha zničit maková pole, mnohdy jejich jediný zdroj obživy.

Proto je nutné důkladněji se zamyslet nad cíli mise v Afghánistánu a přizpůsobit tomu i prostředky. Měl by být implementován program Opium pro medicínu, který by zlegalizoval pěstování máku na výrobu léků tišících bolest, jejichž nedostatkem trpí skoro celý africký kontinent. Měli bychom upustit (stejně jako Němci) od pokračování účasti na operaci Trvalá svoboda na jihu země a naopak posílit vojenskou účast v Lógaru. Pochopitelně za podmínky navýšení civilní části rekonstrukčního týmu a jeho rozpočtu na rozvojové projekty. Měli bychom se výrazněji zapojit do výcviku afghánské policie a armády. Je třeba rozšířit legitimitu a dosah centrální vlády, například intenzivnějším bojem proti korupci a oslabením warlordů v provinciích. Diplomatická jednání s Tálibánem by měla pokračovat a stejně tak by bylo dobré podpořit snahu Pákistánu dostat pod kontrolu dění v oblastech přilehlých k afghánským hranicím.

Světlo na konci afghánského tunelu je a s trochou vůle a štěstí ho můžeme dosáhnout. Do budoucna bychom si měli odnést velké ponaučení, mimo jiné o prioritách. To proto, aby vojáci OSN působící v Africe už nemuseli dále na hlavě nosit modré igelitové pytlíky místo přileb a bezradně přihlížet masovým tragédiím, jaké se dnes odehrávají v Kongu, Súdánu, Čadu, Somálsku a na spoustě dalších míst. České angažmá v zemi, kde Tálibánci polévají školačky na cestě do školy kyselinou jen proto, že jsou ženy, má jistě smysl. Zůstane ale neúspěšné, pokud se neposílí jeho nevojenský, tedy civilně rekonstrukční charakter. Afghánistán potřebuje nový, ucelený plán rozvoje a Česká republika by jeho vypracování měla při setkáních se spojenci systematicky podporovat.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, podívejte se na Ramba No. IV, pane zelený ministře, je to docela pěkná agitka...., fuck the world...
13. 11. 2008 | 19:51

Al Jouda napsal(a):

Naše republika by měla urychleně přezbrojit L 29 na stíhací bombardéry, které by měly likvidovat veškerý pohyb Talibánců ve svěřeném prostoru.
13. 11. 2008 | 20:44

Amarook napsal(a):

Realisticka uvaha. Jen bych se asi neobaval, ze to afganske auto vzplane. Nema uz totiz palivo. Jde jen o to jestli ten dojezd bude se zlomeninami nebo pouze s boulemi. Afganistan je vysileny a unaveny. Centrem zadne revoluce se nestane. Je ale nebezpeci, ze ta agonie bude trvat jeste radu let a Afganistan bude zasobovat zbytek sveta kvalitnim heroinem.Velka Britanie byla v te oblasti stovky let a rozhodnuti jednat s oportunistickymu frakcemi Talibanu je vysledkem chladne uvahy. Kdyz se podarilo zklidnit Rude Khmery v Kambodzi tak proc by se to nemelo podarit alespon s casti Talibanu.
S posledni vetou prispevku plne souhlasim. Ceska republika by mela podporovat rozumne reseni konfliktu. Na ucast ve vojenskem reseni nema prostredky ani zkusenosti.
13. 11. 2008 | 20:56

Humanitní břídil.... napsal(a):

1. Skutečně věříte v "silnou a centralizovanou" afgánsku vládu? Není to jen další chiméra, kterou produkuje europocentrické mýšlení?

2. Skuteně věříte tomu, že posílením civilní složky mise na úkor vojenské lze zvrátit průběh neuspěšné války?

Mám z toho takový dojem, že sice jste odhodlán, a to Vám plně chválím, zůstat v tom "autě" až do konce, ale pokud možno bez těch odřenin, které to obnáší. Sám nejsem žádný bojovník, chraň bůh, ale nejedná se pouze o přechod od amerického alibismu militaristického k evropskému alibismu pacifistickému?
13. 11. 2008 | 20:56

Admirál napsal(a):

Pane Liško, čí auto vzplane? Má Česko, potažmo EU eminentní, životní zájem změnit Afgánistán proti vůli Afgánců?

Silou se tam zřejmě nic změnit nedá. Nenásilně to bude trvat 100 let.

Nechme je být.

Tedy pokud nám jde o Afgánce. Nebo je to jinak?
13. 11. 2008 | 21:25

ctenar1970 napsal(a):

Hloupa arogance a chamtivost Zapadu je pricinou spousty zlocinu spachanych na narody Vychodu a Jihu:spinavy kolonialismus a spinave valky k zachovani toho zlocinneho rizeni,valka v Koreji,v Indocine,na Strednim Vychodu ,desitky predvratu proti touze narodu o nezavislosti .A to nejen v minulosti.V soucastne dobe,chteni vnucovat jinym narodum sve hodnoty je duvodem mnoho napeti na svete.
13. 11. 2008 | 21:40

Karel Mueller napsal(a):

Pane Liška,
v roce 2001 po pádu Talibanu jsem pracoval u firmy, kde byl zaměstnaný veterán z Afghánistánu. Optimistům se zdálo, že USA vyřídily Taliban jako kluky a už nic nestojí v cestě.
Ten veterán se pořád jen smál a říkal, že záoad nemá absolutně žádnou šanci: "My jsme si mysleli, že když tam zavedeme civilizaci, sociání politiku, práva pro ženy a půdu naprostým ubožákům a bezzemkům, tak nám budou žehnat. Omyl, Alláh to tak nechtěl".

To je dáno vše a ten prostý starší Rus se mi zdá být moudřejší než všechny věhlasné analytické týmy dohromady. Nepovedlo se to Angličanům, nepovedlo se to Rusům, nepovedlo se to USA se spojenci za 7 let a nepovede se jim to ani v budoucnu. Máme do činění s kmenovou religiozní společností a jakékoliv zásahy z vnějšku jen lijí oheň do ohně - už jen svojí existencí tam urážíme jejich národnostní a náboženské cítění.

Řešení? Nechat je být. Pokud se společenské vědomí u nich nepohne a oni sami nebudou chtít, tak s tím nic nenaděláme.
Že se vrátí radikální islaismus k přímé moci? Nejspíš ano.
Že je to pro nás nebezpečné? Vzhledem k multi kulti a křivkám nataliy určitě ano. Ale to je náš a nikoliv jejich problém.
13. 11. 2008 | 21:46

Zacheus napsal(a):

Pane ministře školství, jestliže dokážete de facto prosazovat ve své funkci užívání drog, tak nemáte nejmenší morální právo kázat svoje moudra kdekoliv, i zde. Je to prostě ekelhaft.
13. 11. 2008 | 22:35

Okurka napsal(a):

2 Karel Mueller: Souhlas beze zbytku. Raději pane ani nečtěte článek pí. Hybáčkové. Dozvěděl by Jste se, že máte POVINOST jako Čech Afgánce převychovávat.

2 Zacheus: Možná právo má... konec konců od roku 2001 raketově vzrostl geometrickou řadou export opiátů z Afganistánu (prý už tvoří kolem polovinu jejich HDP) - podpora místních kmenových vůdců NATO byla něčím podmíněna, že.

Pan Liška jako člověk, jež fandí relaxačních drog tomu musí přece rozumět...
13. 11. 2008 | 23:03

Kritik napsal(a):

Pěkný citát, ten „Pro toho, kdo vlastní velké kladivo, vypadá pak každý problém jako hřebík.“

Na Afghanistánu je vidět i další kontraproduktivní účinek "velkého kladiva": Pod jeho úderem se rozbije vše a hřebík již není kam zarazit. Také lze říci jiný příměr, totiž, že léčení vnitřností se neprovádí mlácením do hlavy.

Nuže do toho, pane ministře. Zatím jste se Zelenými pokaňhali co dalo. Zkuste to napravit alespoň v Afghanistánu, té mezinárodní vřavě se případný neúspěch snadno ztratí!
13. 11. 2008 | 23:04

žaba napsal(a):

Zacheus,
pan ministr někde propaguje alkohol, což je v českých podmínkách nejrozšířenější a skutečně lidský organismus devastující droga? A skutečně daleko nebezpečnější než "tráva", marihuana, jelikož alkohol člověka vyřazuje společensky, profesionálně, ničí rodiny, léčení nemocí spojených s konzumací alkoholu, stojí zdravotnictví miliardy. takže skutečně nebezpečnou, návykovou drogou je v naších podmínkách alkohol.

Jinak s blogem pana Lišky vyslovuji souhlas.USA si nejsou schopny uvědomit, že opravdu existují země, kterým západní pojetí demokracie, západní styl života, hodnoty s ním spojené, nic neříká a odmítají jeho zavádění vojenskou silou.
13. 11. 2008 | 23:07

Skogen napsal(a):

Vycházíte z chybných premis, pane Liško. Totiž, že lidská práva jsou nadřazena mocenským zájmům. O to se západní svět prostřednictvím OSN snažil na základě metody Svatoplukových třech prutů - dohromady jsme neporazitelní a proto musíme spolupracovat. Pokud je však jeden silnější než všichni ostatní, spolupráci nepotřebuje, ani OSN, ani deklarace a rezoluce.

Kolonializmus byl příčinou rozmachu západní civilizace. Import levných zdrojů. Prostřednictvím Východoindické společnosti a obchodu s opiem (triangl opium-stříbro-čaj) západ prosazoval svůj vliv. Směnný kurz v Japonsku byl nastaven tak, že slušné živobytí Evropanům a Američanům zajistila pouhá výměna peněz. Nikdo tam nebyl kvůli lidským právům.

Neokolonializmus je o tomtéž. O zajištění zdrojů, jen už dobytá území nepřipojujeme ke Koruně, ale ponecháváme jim pomyslnou politickou autonomii, ekonomické vztahy loajalitu zajistí. Postačí je do ekonomických vztahů vtáhnout. Ne nadarmo byl v Iráku Halliburton dřív než přestaly padat bomby. Afghánistán je toho vedlejším produktem.

A multikulturalismus? V duchu principu západní prosperity nic než dítko kolonialismu. Nerad bych byl cynikem, avšak ať se rozhlížím jak chci, ve sférách překračujících rámec jednotlivce neshledávám absolutně nic vznešeného.
13. 11. 2008 | 23:35

im napsal(a):

Něco k zamyšlení v tuto pozdní hodinu (názor německého experta, bývalého vojenského lékaře bundeswehru, zveřejněný letos v srpnu v E15):

* E15: Vojáci mají také za úkol bojovat proti výrobě drog v Afghánistánu. Evidentně moc úspěšní nejsou. Jak se tomu dá zabránit?

Armáda se snaží maková pole likvidovat například pesticidy. Já bych produkci opia v Afghánistánu naopak legalizoval. Nápady typu, že by se tam měl vyrábět olej z růží nebo pěstovat šafrán, podle mě nedávají smysl. Afghánci k opiu mají odjakživa vztah. Používali ho vždycky na tišení bolesti nebo zahánění pocitu hladu. Sloužilo jim i pro opojení a ,,zlepšení nálady" jako nám alkohol. Přitom opium má obrovské využití ve farmaceutickém průmyslu. Vyrábí se z něj například morfium nebo kodein, kterých je v nemocnicích v okolních státech katastrofální nedostatek. Takže bych tu postavil malé farmaceutické firmy, které by opium od lidí vykupovaly a vyráběly léky. Peníze z opia jsou pro rodiny hospodařící na poli životně důležité, takže vy je o takové příjmy nesmíte připravit. To je vize, kterou přijal i Evropský parlament.

* E15: A s drogovými bossy byste naložil jak?

Řekl bych jim, že jestli se do roka nepřidají na správnou stranu, budou zastřeleni. V Afghánistánu nic neobvyklého.

* E15: Je nějaký problém, na jehož řešení nemáte recept?

Korupce. Kdybyste chtěl v Afghánistánu potrestat korupci, musel byste zavřít tak 90 procent obyvatelstva.

* E15: Situace v Afghánistánu se neustále zhoršuje. Jak to podle vás půjde dál?

Často slýchám, že přístup, jaký západ v Afghánistánu uplatňuje, nepřináší žádné výsledky. Podle mě se ale v dohledné době nic moc nezmění. Každopádně se dál bude zvyšovat počet vojáků a náklady budou čím dál větší.

Celý článek zde:

http://www.e15.cz/rozhovory...
13. 11. 2008 | 23:36

green napsal(a):

Malinko to vypadá, že pan ministr české vlády neví jak konflikt v Afganistanu vznikl a jak jsme se my do něj historicky dostali. My jsme tam nebyli pouze zataženi Američany, jednak jsme tam byli již v době ruské okupace a vyhlazovací války jako podporovatelé komunistického režimu, který dláždil cestu nejen islámské radikalizaci mujahidů, ale naprostému rozvratu země. Po druhé jsme se tam dostali poté, co A meričani vojensky zlikvidovali hlavní opěrné body a základny Al Kaidy, která z Afganistanu operovala. NATO je v Afganistanu především jako program rekonstrukce, který ale musí mít silnou vojenskou podporu a ochranu, a je tam i mnoho dalších zemí mimo NATO. Naším cílem není auto havarovat, ale modenizovat silnici po které jede. A pokud si pan ministr lyslí, že radikalizace je důsledkem špatného rozdělení bohatství ve světě měl by se zamyslet nad tím, co dělat se zkorumpovanými režimy, které přivedly své země k hospodářskému kolapsu jako Mugabe, když je nechceme vojensky svrhnout, což ani neděláme. Bohatství není výsadou západu, ale důsledkem přeci jen lepší veřejné správy, zákonů a pravidel, které především v zemích jako Sudán, Afganistán nebo Somálsko či Etiopie a Kongo chybí. Co tedy s nimi, když tyto vlády rozkradou i humanitární pomoc. Nějaký nápad nebo jen floskule o polarizaci Severu a Jihu, bez sebemenšího náznaku řešení. Ano Američani jsou hloupí a vojenské hrozby rozbili vojensky, dobrá, co jiného a jinak? Myšlenska, že zápasíme se špatnou politikou Američanů je hodně nekompetentní a pohodlná. Co tedy poradí ministr aby obhájil rozumně to, že ve vládě podpoří další vyslání našich jednotek?
13. 11. 2008 | 23:46

kacir napsal(a):

Tak jsem si myslel, po mediální masáži v nedělních OVM, že jsou tam naši vojáci, aby chránili "rekonstrukční tým" a oni podle Lišky honí tálibance resp. jdou Tálibanu tvrdě po krku. No to jsou opravdu blázni.
14. 11. 2008 | 00:20

oranžový napsal(a):

Vážený pane Liško

Skvělé , k tomu není co dodat ./ zatím /

Více takových jako jste Vy / názory / kteří si zaslouží naši pozornost.

Odpadne tak bohapusté tlachání a lži.
14. 11. 2008 | 01:58

Teo napsal(a):

Auto jede, vyskočme nevyskočme, západ dělá chybu, jih trpí, celá koncepce demokratizace v Afganistánu je špatně, kladivem jen tlouct hřebíky chce ten kdo vlastní kladivo.
Co vlastní asi tak Liška podšitá? Celkem nic! Nevlastní ani zodpovědnost za nic. třímá momentálně ministerské křeslo jedné maličké ve světě bezvýznamné země. Že ta země je součástí NATO a operuje pár jejich chlapů pod vedením NATO v Afganistánu? No bylo by příliš domýšlivé si myslet, že to ovlivní majitele kladiva.
Liška podšitá je jen náhodou ministrem, protože musela jeho stranička vyměnit skandálně tupou předchůdkyni za někoho jakž takž přijatelného. Liška se zatím vyznamenal jen tím, že prosazuje jako ministr školství legalizaci drog. Paráda! Kdekdo si bude mít právo vypěstovat podle něj svou vlastní marihuanu a užívat si jí. Vždyť alkohol je také povolený přece. Jen mu nedochází detail: kdo bude mít právo prodávat vypěstovanou drogu, kdo bude hlídat její hygienické normy a kvalitu a hlavně kdo bude státu garantovat, že nepřejde pěstování a prodej naplno pod mafie bez platby daní.
Liška podšitá totiž není kompetentní k ničemu, jen k zeleným fantasmagorický nápadům. Jeho nejnovější nápad je kritika Západu ve prospěch Talibánu a Al Kaidy. Stará se svědomitě o vše možné, jen ne o úroveň našeho školství. Jak příznačné pro Zelené!!
14. 11. 2008 | 07:16

vaclavhorejsi napsal(a):

Proboha, proc uz DAVNO nebyl implementovan program Opium pro medicínu???
Vzdyt je uplne ocividne, ze daleko lepsi nez likvidace poli maku (a tim niceni jedineho zdroje obzivy) by bylo vykupovat to od nich (treba i za cenu ztrat)!
Jak to, ze na neco takoveho penize nejsou???

..
14. 11. 2008 | 08:00

zdesta napsal(a):

Pan Liška: Teroristovi stačí 1Kg semtexu a kudla v kapse.Nepotřebuje super moderní stihačky,naváděcí systémy,rakety,kazetové bomby,nebo letadlové lodě.(kladivo-hřebík)Pokuste si představit realizaci nápadu, udělat z nějakého středoevropského státu stát, kde funguje bezvýhradně muslimský fundamentalismus.Nepřipadne vám to jako pitomý nápad? Proč se tedy aktivně zůčastňovat na nějaké pitomosti.Při troše dobré vůle jde všechno.Terorista č.1--nynější kamarád.(pluk.M.Kadafi)
14. 11. 2008 | 08:00

bape napsal(a):

pro p.Lišku : Milej pane, AMERIKA SI ZADALA s mudžahedíny ještě za Reagana ve skryté kovbojce proti Sovětům a režimu v Afganistánu, který byl prosovětský /Nadžibuláh/, no a kdo jinému jámu kopá, sám do ni časem padá. Nejlepší odvetou na moderní armádu je partizánská válka, potažmo terorismus, jehož dobrým podhoubím je zoufalá situace, životní úrovně tamního obyvatelstva, zároveň s vírou, že je po smrti čeká ráj s pečenými holuby a huriskami. Je to jen důsledek imperialismu. Ať si svoje domácí problémy řeší afgánci sami včetně svých kmenových sporů. Co se jim do toho furt někdo plete ! Co to stojí peněz, není divu, že je finanční krize ! Každá sranda něco stojí , že ?
14. 11. 2008 | 09:00

Miloš napsal(a):

To Al Jouda,
myslím, že je to ten hlavní omyl. Partyzány v horách nelze vyhubit. V Afghánistánu to zjistili Britové, Sověti a přijdeme na to i my. S obrovskými materiálními náklady a ztrátami na životech i zbytcích prestiže.
14. 11. 2008 | 09:39

LipoltMorristown napsal(a):

to Miloš - máte naprostou pravdu. Jen je třeba dodat, že např. osvobození a emancipaci žen nastolil již proskribovaný Nadžibuláh a ještě před tím Barak a to byl hlavní impuls vzniku Talibánu a pozdějšímu nastolení - za vydatné pomoci USA - jeho režimu.
Je také třeba dodat, že tuto nevyhratelnou válku vede naše vláda, za peníze všech daňových poplatníků, aniž se jich ptala zda s tím souhlasí. Ať pan Liška pojede v pomyslném autu za své a ať je sám řídí - nic proti tomu, penz má na to zřejmě dost!
14. 11. 2008 | 10:07

radek napsal(a):

to im
ten článek v E15 je opravdu zajímavý a poučný, ovšem je otázkou, zda-li ho četli kompetentní osoby...
14. 11. 2008 | 10:35

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden hrubě urážlivý komentář ("abysme se nemuseli dívat na tu vaší rozšklebenou držku"), který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
14. 11. 2008 | 10:48

MaD napsal(a):

No hlavně z toho auta bude těžké vystoupit kvůli budoucnosti ropovodu z Turkmenistánu přes Afghánistán a Pákistán k Indickému oceánu (což je pro USA jediná dostupná trasa, jak dostat ropu a plyn od Kaspického moře ke svým tankerům), smlouvu o němž podepsali prezidenti všech tří státu v květnu 2002. Unocal a Halliburton do toho projektu investovali spoustu času a peněz a úsilí.

Co? Jo, teroristi. No jistě, na ty nesmíme zapomenout že. Zničit krtka!
14. 11. 2008 | 11:27

vlk napsal(a):

Pokud vím, bud e s e co nevidět v parlamentu hlasovat o zvětšení naší mise v Afghu o další bojové jednotky.

TAdy nějaký Liška cosi píše. Skoro orzumně.¨JSme zvědva jak si bud e počínat ten jeho jmenovec , co dělá ministra a hlasuje v parlamentu.

Je to vládní činitel. Takže nejspíš podpoří vládní návrh a dodá další pasažery s českým pasem do onoho náklaďáku bez brzd.
No jo, není holt Liška jako Liška.
14. 11. 2008 | 12:43

čtenář napsal(a):

Co Vám je, pane vlku? Špatně?

Píšete jako po mozkové nebo po flámu.

Obě Vámi jmenované Lišky jsou přece tatáž osoba...
14. 11. 2008 | 12:55

Jack napsal(a):

Poznámka zřejmě jen na okraj. Proč nemá smyls zabývat se tím zda invaze do Afgánistánu, ale hlavně do Iráku byly ospravedlnitelné, či podle mezinárodního práva, ale má smysl neustále tuto otázku dokola přemýlat a různě kroutit v případě letní gruzínské války?
14. 11. 2008 | 13:12

kancelarska_mys napsal(a):

@čtenář

Drobná poznámka: neee, není Liška jako Liška. Jeden je poslanec zelenej, druhej je senátor modrej.

http://www.psp.cz/sqw/detai...

http://www.senat.cz/senator...
14. 11. 2008 | 13:13

RUS napsal(a):

Zdravim!pan Liška psal o valce v J.Osetie.nyni mate možnost porovnat.
Zde je odkaz na dokument o teto valce je volne přistupný,mimochodem je zakazan Ukrajine.Po shlednuti tohoto filmu asi chvili budete mlčet,možna brečet pokud nemate z srdce kamen.
http://russia.ru/war080808/
14. 11. 2008 | 13:17

Xury napsal(a):

Pro Stejskala:
nešlo by nějak zablokovat p.Adamce? Zaplaveluje všechny diskuze na různých serverech svými nesmyslnými a urážlivými příspěvky.
14. 11. 2008 | 13:17

čtenář napsal(a):

To kancelarska mys:

pan VLK nepsal o senátorovi (i když Senát je také součást Parlamentu ČR.

Hezký den!
14. 11. 2008 | 13:23

kancl_mys napsal(a):

@čtenář

Ojojo, chybička se vloudila, promińte, omlouvám se, přečetla jsem jen poslední větu Vašeho příspěvku.

Dvojjediný poslancoministr nebo ministroposlanec je samozřejmě jen jedna osoba.
14. 11. 2008 | 13:38

jipindripich napsal(a):

To je to tak těžké pochopit?
Z vojenského hlediska je Afghanistán nedobytný. Už z principu své geografie a i demografie.
Jeho "význam" je však bohužel umocněn právě jeho geografickými přednostmi podepřenými "žádoucími zdroji".
Realita je bohužel dnes taková že když tam nebude Rus, Amík, Evropan, tak tam vlítne Pakistánec.
Teroristé se nerodí v makovém poli.
Oni se učí od nás, nenávidět naše hodnoty.
14. 11. 2008 | 13:44

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Xury,

bohužel nešlo. Už jsem to zkoušel, ale umí můj zákaz obejít. Snažím se jeho spamy mazat, co nejrychleji to jde.

Libor Stejskal
14. 11. 2008 | 14:04

Sab. napsal(a):

Podporuji Američany v boji proti Talibanu v Afghánistánu....jen nevím, jestli tu bitvu mohou vyhrát.

K tomu polévání kyselinou... To není jen o Talibanu. To je o mentalitě těch lidí, islámu, zaostalosti, uzavřené mysli a strašlivé krutosti...Afghánská společnost je silně patologická a násilnická.

Nyní čtu knihu Očistné plameny o (samo)upalování Afghánek. To se dělo i před Talibanem. Tradice.

foto popálených a poleptaných v humanitár. nemocnici:
http://www.acomz.net/humani...

jiná galerie z Afghánistánu:

http://www.rawa.org/gallery...
14. 11. 2008 | 14:53

Sab. napsal(a):

A ještě celkově k straně Zelených: málo se tam staráte o ochranu zvířat....

A tu pí. Zubatou s tou její kamarádkou už konečně vyhoďte.
14. 11. 2008 | 14:55

Sab. napsal(a):

Pane Stejskale toto mi snad nesmažete:

ctenar1970 je nevdělaný, neinteligentní a velmi se mýlí

Napsala jsem to, jak to nejslušněji šlo. Kdyby tu nebyla ta cenzura, napsala bych to jadrněji.
14. 11. 2008 | 15:22

Sab. napsal(a):

opr. nevzdělaný.

Já zase neumím psát bez chyb, to je pravda.
14. 11. 2008 | 15:27

vlk napsal(a):

čtenář
zkuste si to ,c o jsme napsal, přečíst ještě jednou. Třeba tu pointu najdete. ¨Jinak - jsem v poho.
14. 11. 2008 | 16:06

Jan napsal(a):

Pan Liška skutečně působí jako osamocený myslící ministr.
Rád bych polemizoval s tímto: kořenem terorismu je bída jihu a bohatství západu.
Jak kde. Alespoň ll. září ,to byl samý bohatý Saud a Evropský student z druhé generace.
Někdy chápu ,proč nás tak nenávidí, když přepínám naše televizní programy.
Příčiny jsou zatraceně komplexnější a rozhodně nám nepomůže naše sebemrskačství.
Obamova strategie vycouvat z Iráku, posílit Afgánistán a zbavit se závislosti na ropě mi přijde rozumná.
V té souvislosti mě napadá toto.
Není pro nás /západ/v této válce násobně důležitější spojenectví Ruska, než nějakých 10 antiraket s pochybným účinkem?
Jsem zvědav jak to vyhodnotí Obama. Že by něco vyhodnotila naše vláda to pochybuji. Ještě tak někoho praštit...
14. 11. 2008 | 16:59

Alka napsal(a):

Pane Liško, doporučuji Vám vzdát se postu ministra a nechat se naverbovat k vojákům do Afghanistánu. Až poznáte vše na vlastní kůži, potom napiště svou zkušenost. Jinak je to jen blábol.
14. 11. 2008 | 18:29

Sab. napsal(a):

pro poučení:
O (SEBE)UPALOVÁNÍ, POLÉVÁNÍ KYSELINOU MUSLIMEK I HINDEK

Tento jev existuje nejen v Afghánistánu, Íránu, Pákistánu, Indii, ale i v Kurdistánu, Maghrebu. I u přistěhovalců do Evropy i Ameriky.

Např. ženy v Pákistánu a Indii stávají oběťmi „zločinného upalování". Je jich zaznamenáno několik set ročně, v Indii dokonce několik tisíc, ale to jsou pouze oficiální čísla.

Podle údajů shromážděných NO, sedmdesáti procentům popálených žen přijatých do nemocnic tak bylo učiněno záměrně manželem nebo mužovou rodinou, která většinou otálí s odvozem do nemocnice, dokud žena neumírá.

V Indii je dnes vražda převlečená za domácí nehodu jed¬ním z nejúčinnějších způsobů, jak se ženy zbavit. Manžel bývá často násilník, alkoholik nebo narkoman a každá zá¬minka je mu dobrá: žena se špatně snáší s jeho rodinou, její věno mu nepřipadá dostatečné, muž by se rád oženil s jinou ženou; a nebo ještě narození dítěte ženského po¬hlaví. Mladou, či ne už dost mladou ženu polijí benzínem. Málokterá z obětí, které přežijí, se odváží podat trestní oznámení. A život jde dál.
14. 11. 2008 | 20:15

Sab. napsal(a):

pro poučení:
O (SEBE)UPALOVÁNÍ, POLÉVÁNÍ KYSELINOU MUSLIMEK I HINDEK (pokrač.)

Jednu z nemnoha studií o upálených ve světě uskutečnila NO Humaniterra v roce 2003. V Afghánistánu, Indii, Pákistánu, ale i v Iráku, Bangladéši, Uzbekistánu...

Dobrovolné oběti v těchto zemích tvoří 20 %, zbylých 80 % jsou popálené "nehodou"

Průzkum zvlášť zdůrazňuje šíři tohoto jevu v Afghánistánu, kde je pozorována „dosud nevídaná vlna sebeupalo vání".

Ve studii z roku 2003 uvádí Humaniterra následující
čísla pro jediné afghánské město, Herát; čísla převyšující průměr:

— 750 hospitalizací kvůli vážným popáleninám v roce 2002;

— 2/3 z nich jsou ženy všeho věku, avšak převážně od 10(sic!) do 40 let;

— 350 žen se pokusilo o sebevraždu upálením.

http://www.rawa.org/self_im...
14. 11. 2008 | 20:22

Sab. napsal(a):

Pane ministře, já s Vámi nesouhlasím: "Ke skutečným kořenům terorismu patří mimo jiné do očí bijící kontrast mezi bohatstvím Západu a „Jihem“ a západní zahraniční politika. Ta je totiž často oprávněně vnímána jako neokoloniální"

Myslela jsem, že jste chytřejší. Ale rozebírat to teď už nebudu. Snad příště.
14. 11. 2008 | 20:37

Luba napsal(a):

Karel Mueller to komentoval trefně.

Sami Afghánci musí mít vůli k budování demokracie. Není možné demokracii vyvážet na hlavních tanků. Afghánci nesmí mít pocit, že jde o vnější diktát.

Afghánistán je hrdá země, kterou se ještě nikomu nepodařilo pokořit, pokud se o to pokoření pokoušel.

Rusů tam zahynulo na 30.000. A dosáhli jen toho, že maximalizovali popularitu talibánců.

Ten postup, který zvolili naši stratégové se mi zdá správný.

Vytvořit jakési oázy, podobné vojensky střeženým misiím, kdy by místním lidem byla nabízena
kvalitní zdravotní péče a vzdělání, čerstvá pitná voda z našimi odborníky zbudovaných studní a byla vytvářena atmosféry důvěry.

Afghánci musí mít na výběr - buď se budou držet tradice hlubokého středověku a žít jako doposud, nebo mohou žít tak, jak jim to svým vzorem ukazují Evropané.

Obojí je vpořádku. Musí to být jejich volba, nikoli cizí diktát.

Ničení zdrojů jejich obživy, a toho, čemu věnovali námahu a úsilí, ta maková pole jsou přece produktem jejich práce, to nemůže přinést nic dobrého.

Vojáci by měli přejít di defenzívy a útoky proti talibancům nechat jen na místních, protože špatně domorodce rozeznávají a vraždí pak, namísto banditů, civilisty.
14. 11. 2008 | 21:10

Amarook napsal(a):

to: Sab.
Ono to polevani kyselinou, tehdy zvane "polevani vitriolem" bylo dost popularni i v Cechach v obdobi Rakouska-Uherska a za prvni republiky. Jako malemu decku mi prateta vypravela hruzne pribehy zen, ktere zarlivy muz polil vitriolem. Zminuje to ve svych soudnickach i Rudolf Tesnohlidek. Je zajimave, ze vzdy byly polevany zeny nikoli muzi.
14. 11. 2008 | 21:36

Jan Vaculík napsal(a):

Rus (13:17)
Pane, co to tady zkoušíte s tou Ruskou propagandou? Rusko v J.Osetii i v Abcházii už 15 let vyvíjí rozvratnou činnost, podniká násilné provokace vůči Gruzii - to autoři toho filmu jaksi zapomněli zahrnout. Saakašviliho snaha rozseknout konflikt násilnou cestou nebyla šťastná, ale nesmí se zavírat oči před tím, kdo je původcem mtoho zla.
Rusové mají na svědomí 150 tisíc mrtvých v Čečně. Mmch., jak by se asi tvářili, kdyby nějakáý cizí armáda (např.USA) tehdy byla překročila hranice a přispěchala čečence zachraňovat?
15. 11. 2008 | 00:25

F. Adamec napsal(a):

Pane ministre Lisko, kdo Vas financuje?
- Bushuv ministr teroristicke valky v Afganistanu,
- Klausuv ministr teroristicke valky v EU,
- zeleni, Bursikovo komunististe NATO,
- marxisticka MU v Brne,
- Vasi volitele, ucitele ze svych platu,
- nebo danovi poplatnici?

Kladivem na ceske komunisticke teroristy svobodu a rozvoj EU neukujeme.
15. 11. 2008 | 03:57

F. Adamec napsal(a):

Kazda totalita ma sveho paranoidniho vudce a cenzora.
Kladivem na ceske komunististy a teroristy svobodu a rozvoj EU neukujeme.
15. 11. 2008 | 08:06

vlk napsal(a):

Adamec
měl byste urychleně k doktorovi. Než se Julínkovi povede protlačit jeho zákony. Pak už nutnou léčbu nejspíš nezaplatíte.

a soudím, že doma nejspíš nesmíte ani pípnout. Takže si svůj mindrák chodíte léčit sem.
15. 11. 2008 | 10:43

ctenar1970 napsal(a):

Taliban s casem je silnejsi,to castecne"zasluhou" Zapadu:zverstva ve valce ze strany Spojence,pospineni jejich Mohameda jmenem svobody slova.Nikdy nemuzete zvitezit nad temi lidmi,kteri s klasnikovem a trochu ryze muze bojovat z dne na den,zatimco musite platit 100x vic pro jednoho sveho vojaka.Mimo jine maji podpor z islamistu celeho sveta,proto mohou valcit treba 50 let dal.Dulezitejsi je jejich odvaha zemrit pro sve viru(podle nich),kterou nikdy nemate vy.Nechte je zit,jak chteji.Vase nejvysi cil by mel omezit na znicit Bin Ladina.
16. 11. 2008 | 20:26

ctenar1970 napsal(a):

Sab = O .
17. 11. 2008 | 21:45

Swann napsal(a):

Lisko, kolik aktivnich clenu ma momentalne strana zelenych - 2 ? To je trochu malo. Doufam,ze se pred volbama vrati alespon chovatel koz Standa Penc.
19. 11. 2008 | 14:20

Dr Jaromír Máša napsal(a):

V Afganistánu jsem nebyl. Četk jsem ale dost o něm a to knihy ze starších dob. Království před WWII bylo docela perspektivní. Fakt je ale ten, že ho nedobili ani Rusové, ani Britové v afgánských válkách. Tragédie je nejspíše v tom, že je to místo střetu zájmů tlustých mocností. Ty to všechno zřejmě vyvolávají a nejspíše i financují. Kromě toho horalům pípl z nížin nikdy a nikde neporučí ... viz Kavkaz, Tibet. Nejsme na tom vnitřně nějak podobně, i když zatím po sobě nestřílíme.
22. 11. 2008 | 20:32

Barack Hussein Obama napsal(a):

Na předsunuté základně poslanci zhlédli ukázku techniky, pobesedovali s vojáky a dokonce si vyzkoušeli střelbu z granátometu. Po návratu do Kandaháru si poslanci vyslechli poučení, jak se zachovat při raketovém útoku, které zde hrozí.

„Jsou tam mimořádně tvrdé podmínky,“ řekla Novinkám po návratu ze základny poslankyně zelených Kateřina Jacques.

Zdroj: Novinky
15. 12. 2008 | 19:34

omega watches napsal(a):

as far as know 007 years omega watches in the period of beijing olympics,the noble exhibition room of omega opened. the news let like omega watches's people excited a long time!http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 07:32

designer handbag imitation napsal(a):

http://www.handbagspub.com/gucci-handbags-gucci-hysteria-handbags-c-77_80.html gucci hysteria handbag
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-c-69.html chanel sale
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-chanel-2009-handbags-c-69_70.html chanel store
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-chanel-bags-2011-c-69_163.html chanel 2011 bags
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-chanel-clutch-purse-c-69_74.html chanel clutches
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-chanel-new-collection-c-69_71.html chanel collection
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-chanel-wallets-c-69_75.html chanel wallet
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-chanel-hysteria-collection-c-69_72.html chanel hysterial handbag
http://www.handbagspub.com/chanel-handbags-chanel-other-handbags-c-69_73.html chanel shop online
http://www.handbagspub.com/hermes-handbags-c-131.html hermes handbags
http://www.handbagspub.com/hermes-handbags-hermes-belts-c-131_160.html hermes belts
http://www.handbagspub.com/hermes-handbags-hermes-birkin-40-handbags-c-131_142.html hermes brikin
http://www.handbagspub.com/hermes-handbags-hermes-birkin-45-handbags-c-131_144.html hermes birkin 45
http://www.handbagspub.com/prada-handbags-c-87.html prada bag sale
http://www.handbagspub.com/prada-handbags-prada-leather-handbags-c-87_88.html prada leather bags
http://www.handbagspub.com/prada-handbags-prada-nylon-handbags-c-87_89.html prada nylon bags
http://www.handbagspub.com/prada-handbags-prada-wallets-c-87_91.html prada wallets
http://www.handbagspub.com/balenciaga-handbags-c-100.html balenciaga handbags
http://www.handbagspub.com/balenciaga-handbags-balenciaga-clutches-c-100_106.html balenciage purses
http://www.handbagspub.com/balenciaga-handbags-balenciaga-giant-gold-hardware-c-100_102.html balenciaga motocycle handbags
02. 04. 2011 | 03:57

DANAFrank24 napsal(a):

freelance writer
13. 06. 2011 | 12:01

Hodges33Noelle napsal(a):

freelance writer
15. 06. 2011 | 13:05

WillaFrost21 napsal(a):

freelance writer
25. 06. 2011 | 12:44

HaysMichael21 napsal(a):

freelance writer
29. 06. 2011 | 20:14

AlishaCoffey napsal(a):

freelance writer
30. 06. 2011 | 14:47

extergegouI napsal(a):

Насчет тонкого юмора поняли... А бывает толстый юмор?
<a href=http://xn--c1aeb8eua.xn--p1ai/>видео геев парней</a>
03. 02. 2012 | 06:03

XIyNlkpaVJ napsal(a):

<a href=http://www.acworth.org/google/buysomaonline/#2047>buy cheap soma</a> buy somatropin online - soma muscle relaxer mg
12. 02. 2013 | 20:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy