Komunisté milují dějiny. Ale po svém

30. 01. 2009 | 10:24
Přečteno 7139 krát
Odborná sekce Ústředního výboru KSČM se minulý týden rozlítila nad stavem výuky dějin 20. století v českých školách. „Protestujeme proti účelovým zásahům politických subjektů do vzdělávání našich dětí a mládeže, které se na základě polopravd a lží snaží ovlivnit novodobý výklad historie," píše se ve stranickém dokumentu. Komunistům vadí mj. besedy s bývalými politickými vězni, které ve školách pomáhají organizovat některé neziskové organizace.

Podle současných vzdělávacích dokumentů patří dějiny 20. století v rámci hodin dějepisu k naprostým prioritám. Probíhající kurikulární reforma klade velký důraz na změnu přístupu k výuce a pluralitu metod. Žákyně a žáci by se ve škole měli atraktivní formou dozvědět něco užitečného, co jim pomůže zorientovat se, tvořit si hodnoty, samostatně myslet. Realita se samozřejmě mnohdy liší, ale trend je jednoznačný. Setkání s pamětníky historických událostí je přitom jedním z nejefektivnějších způsobů, jak dětem a mladým lidem přiblížit na první pohled možná odtažitou, ale zároveň nesmírně důležitou látku. Netvrdím, že pedagog nemůže připravit zajímavý výklad období vlády jedné strany bez živého politického vězně. Zároveň ale nevidím důvod, proč školy v tomto směru omezovat.

Svým způsobem komunisty chápu. Nechci si hrát na znalce jejich ideologie, ale marxistické pojetí historického determinismu mnohé komunisty odjakživa naplňovalo pocitem výlučnosti. Vědomí, že jen oni vědí, jak se budou kolesa dějin otáčet a co přijde v další historické epoše - jak úžasné intelektuální opium! Po pádu sovětského bloku už to sice není tak dobrý trip, ale pořád je na co vzpomínat. Budoucnost jim vzali (nevím kdo, možná kolesa dějin), tak aspoň minulost ať je jejich, že. Jenže ona je bohužel všech a nejvíc možná těch, kteří v padesátých letech na vlastní kůži poznali, co je psí život (v tom lepším případě).

Článek původně vyšel v Lidových novinách.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Jen houšť takových stranických debilit. Komunisti mají z ostudy kabát a ještě si na něj blijí. To jim volební prefernce zaručeně sebere !
30. 01. 2009 | 10:59

MerryMan napsal(a):

Škoda, že političtí vězni vystupují v rámci výuky, tedy povinně. Samozřejmě nemám nic proti tomu, aby pořádali besedy, promítali filmy atd. ovšem po vyučování a obecenstvu, které přijde z vlastní vůle. Proč to musí být povinné? Protože by jinak nezískali posluchače?
Pokud jediné významné dějinné události novodobých dějin jsou političtí vězni komunistů, tak jste výuku dějepisu zredukoval na paskvil. Výuka dějepisu by měla být pokud možno objektivní a to s veškerým respektem u člověka, který strávil cca 10 let ve vězení nelze apriori předpokládat, rovněž nelze předpokládat jeho přehled o tom, co se v té době dělo.
30. 01. 2009 | 11:04

F. Adamec napsal(a):

Asitovana reprodukce a skolstvi na uver:
Pojistovna hradi asistovanou reprodukci, pro neplodny par do 40 let veku zeny tri pokusy, obvykle s komunistickymi spermiemi, vajicky a inseminatory. Jinak stoji jeden pokus az sto tisic. Komunisticka vlada CR a jeji vseobecna pojistovna se postara o deti bez rodiny, nechala vytunelovat a zdevastovat temer vsechna ztravotnicka zarizeni v CR, viz potratovost a rozvodovost CR v ramci EU. O kolik procent se snizila potratovost, rozvodovost a pocet deti bez rodiny v CR?

Ludmila Brozova-Polednova byla velmi aktivni soudruzka, obdobne jako Milada Horakova a Charlotte Masarykova. Byly velmi agilnimi clenkami svazu zen a tymu, ktery na Staromestskem namesti strhl lanem Mariansky morovy sloup. Svata Maria je dosud ochrankyne rodiny a zivota, bolshevikum vzdycky vadila katolicka cirkev, ktera vyznava trvale hodnoty zivota a rodiny. Studentky a studenti VUMLu a jejich potomci si dosud pletou lasku a sex, rodinu a manzelstvi.

Rodinu s detmi se dobrovolne rozhodnout zalozit dva lide ruzneho pohlavi, pred Bohem, az do jeji nebo jeho smrti, k tomu jim dopomahej Buh, otec, syn a duch svaty. Buh nestanovil manzelum zadne poplatky za pokusy o zalozeni rodiny. Zajem o katolickou vyuku roste nejen na biskupskych gymnaziich.

Preji Vam dlouhy zivot bez rozvodu, hodne deti a vnoucat v uplnych rodinach.
30. 01. 2009 | 11:21

Student napsal(a):

Je v pořádku, že dětem budou přednášet političtí vězni. Jejich negativní zkušenosti jsou však extremní a výuka by neměla být založena jen na extrémech.
K plnému pochopení by pomohlo, kdyby např.učitelé vykládali k jakým pitomostem byli nuceni, jak podlehli nebo nepodlehli, a hlavně jak díky tomu, že ten komunistický režim byl hloupý
se to občas podařilo ošidit a zesměšnit.
30. 01. 2009 | 11:25

neo napsal(a):

F.Adamec:

Tys taky komunistická spermie:)

Neměl byste se léčit?
30. 01. 2009 | 11:27

matů napsal(a):

Pane ministře co jste to vymyslel? Tomu snad sám nevěříte.Když jsem byl mlád(už je to dávno)také jsme chodili povině na besedy se soudruhy,to bylo legrace.Také nas nahnali na shromáždění(byl tady s.Chruščov na NHKG) dělali jsme roztleskavače,skupina kolem učitele nebo mistra výr.výcviku,rozmístění po rozích shromážděníjsme na příkaz učitele začali tleskat,začalo nás to tak bavit,že jsme tleskali stále,pokažde z jiného rohu,samozřejmě se ostatní demonstranti museli přidávat a bylo veselo.Co si myslíte o dnešních studentech,jsou jiní než my.
30. 01. 2009 | 11:35

Xury napsal(a):

2 MerryMan:
Nevšiml jsem si, že by autor propagoval besedu s politickými vězni jako jedinou možnost výkladu dějin (mohl byste okopírovat text, kde tak podle vás činí?)
Jinak k té povinnosti. Myslím, že nechápete podstatu. Oni jsou do výuky pozváni jako svědci určitých událostí v minulosti (zjednodušeně řečeno jako živé učebnice), čili plácat v této souvislosti cokoliv o povinnosti je mimo mísu.
30. 01. 2009 | 11:38

crowley napsal(a):

>matu

Co to proboha pisete? Srovnavate nesrovnatelne. proc by to melo studentum vadit? Srovnavate propagandu minuuleho rezimu se svedky hruznosti toho rezimu? Nebo si to ty vezni vymysleli?
30. 01. 2009 | 11:48

orinoko napsal(a):

Pane Liško - snad raději ani nebudu psát pane ministře - to popisujete svůj vlastní myšlenkový svět? To přece vy, a ta vaše vládní kloaka, máte pocit výlučnosti , dějinného okamžiku a přesvědčení o vlastní pravdě. To jste vy, kdo nepochybuje.
Jestli něco komunardům hraje do karet, tak je vaše osobní trapnost a dějinný pád tržního kapitalismu na oltář pravdy a lásky. Jestli ještě vůbec něco drží pohromadě ty zbytky tržního septiku, tak je to komunistická Čína.
Chápete vůbec , co se právě ve světě děje? Ano? A právě proto je třeba zavést školné? Aby se banky měly dobře a lidský život byl JEDEN CELOŽIVOTNÍ DLUH?
Vy, a ta vaše vládní kloaka, tu hodláte aplikovat systém, kterému už půl roku běží generální přípravy na konečný funus. - Ale proč byste právě vy neběžel se svým křížkem po funuse?!
Kapitalismus knokautován vlastním dluhovým konzumerismem a toxickou tupostí leží na zemi a tak je třeba kopnout do komunardů.
Jste trapná figura. Ale jste ve vládní kloace v la/ejně. Nikterak nevyčuhujete.
30. 01. 2009 | 11:58

MerryMan napsal(a):

Xury:
Nevím, co znamená "2" před mým nickem. Asi mne považujete za občana druhé kategorie. Rovněž dost dobrře nerozumím, co je to "...plácat v této souvislosti cokoliv o povinnosti je mimo mísu.". S takovým způsobem vyjadřování může souhlasit snad neo, ale mezi normálními lidmi jste diskvalifikován.

Zkuste to napsat ještě jednou a slušně a přečtěte si také příspěvky maté a student.
30. 01. 2009 | 12:02

Xury napsal(a):

Pro orinoka:
takových jako vy, kteří "předvídali" funus tržní ekonomice už na světě byli tisíce možná miliony a on zatím kraluje už celá tisíciletí, zatímco socialismus se svojí řízenou a plánovanou ekonomikou se už odpotácel tam kam patří.
Ten zbytek vašeho výblitku nemá smysl komentovat, příště zkuste zapojit mozek a ne kloaku.
30. 01. 2009 | 12:04

neo napsal(a):

MerryMan:

2 = two = to = příspěvek je určen MerryManOVI !!

Zajímavé, že nick máte anglicky....
30. 01. 2009 | 12:09

crowley napsal(a):

2 orinoko

Jste v poradku? Pokles ci jem mirny rust neni zanik sysetmu. i kdyz vy byste si to asi pral. Je tu recese, ale takovych jeste bude. Zadny jiny system na obzoru neni, musim vas zklamat.
30. 01. 2009 | 12:09

Xury napsal(a):

Pro MerryMana:
číslovka 2 se chatech dost standardně používá namísto slova pro (z anglického to - foneticky zní stejně jako 2).
Slovo "plácat" nepochybně patří mezi slova spisovná, a to i ve významu, které jsem použil já.Jinak se domnívám, že napsal nesmysl. Místo logického - "nechci, aby dětem o dějinách 2.poloviny 20. století vykládali i političtí vězni" - což by mělo smysl, jste napsal cosi o povinných besedách. V souvislosti s povinnou výukou to prostě nemá logiku.
30. 01. 2009 | 12:10

neo napsal(a):

orinoko:

ale že těch vyspělých komunistických zemí je rozseto po světě, co?
30. 01. 2009 | 12:10

Vosavbotě napsal(a):

Pane Liško,
děkuji za Váš příspěvek. Zdá se, že Vaše kvality žurnalistické podstatně převyšují Vaše kvality coby ministra školství.
A pro matů a ostatní s podobnými názory: Jen více besed s politickými vězni. A aby se jednalo o opravdu demokratickou debatu, proč nepřizvat i druhou stranu? Pročpak nepozvat soudruha komunistického prokurátora, který nevinného člověka poslal za mříže? Ať si to před dětmi vyříkají, ať si děti udělají představu.
Můj návrh uřčitě přivítají všichni soudruzi, už se určitě těší, jak prokurátor politického vězně rozmetá argumenty a jak všechny děti radostně vstoupí do pionýra a v osmnácti si půjdou pro rudou knížku...
30. 01. 2009 | 12:15

juvel napsal(a):

Pamatuji se, jak naše generace ve škole absolvovala množství jednostranných prokomunistických besed. Dodnes k tomu máme odpor. Komunisté nikdy neměli odvahu, aby proběhla diskuze, kde by mohly argumentovat i ti, co myšlenku komunismu nesdíleli a žáci si tak mohli vytvářet svůj názor na věc. Myslím si, že ani Vy pane ministře nebudete mít takovou odvahu a to ze stejných důvodů jako tehdy komunisté. Propaganda je totiž bezpečnější než opravdový střet myšlenek a faktů.
30. 01. 2009 | 12:34

orinoko napsal(a):

Tu Xury: Tak on ... tržní ekonomika kraluje na světě už celá tisíciletí. To jste zapojil vlastní paměť? Jaké tržní prvky preferoval Nabukadnézar?
Nebo jste oprášil ideologický katechismus? Doporučuji jiné čtení. Třeba miliardáře Sorose.

Co to dělají v té zemi of American Dream? Socialistické pumpy resuscitují tržního chcípáka. Neduživý , potácející se syn oživuje svého tatíka , který z rauše docela rychle přechází do pořádného absťáku.

Znám modré molekuly vašeho druhu. Ještě před časem hlasitě po hospodě vyřvávali, že volební právo by měli mít jen úspěšní.
Jeden z nich právě s úspěchem zavřel firmu. Ta spadá do ranku dnes tak kritizovaných montoven. Kdyby tu montovny nebyly, tak ani neměl co otevřít. A nějak nám modrá molekula začíná nadávat. Teď už na všechno . I na trh.
S modrým mozkem nepovedu ideologické hovory. Naprostá ztráta času. Už pan Dlabáček , když spatřil lidský mozek na větvi stromu zvolal překvapeně: Ty ještě žiješ?

Žije. Ale jen někdo ho má ve vlastní lebce zatímco jiní ho mají zaražen ve vyšším stranickém rektu.
30. 01. 2009 | 12:35

Xury napsal(a):

Pro Orinoka:
tržní mechanismus vznikl současně se vznikem zboží, což je produkt, který výrobce vyrobil nad svoji spotřebu. Od tohoto okamžiku rozhodně uběhla tisíciletí. To, že vy to neznáte nebo nechápete na věci nic nemění.
Pokud jde o USA, tak je vidět, že naprosto netušíte, která bije, nicméně jste schopen jmenovat alespoň jednu socialistickou zemi, která je úspěšná a prosperuje?
No a pokud jde o umístění vašeho mozku, tak myslím, že jste už ve svém prvním příspěvku jasně toto místo definoval - koaka.
30. 01. 2009 | 12:46

neo napsal(a):

orinoko:

zkrachoval ti pionýrský tábor
30. 01. 2009 | 12:46

Paterik napsal(a):

Podle způsobu myšlení takových jako je MeryMan a orinoko tedy vlastně neexistuje žádný rozdíl mezi besedou minulého režimu a besedou s jeho obětmi. Jako kdybyste řekli, že není rozdíl mezi dozorci z koncentráku a jejich vězni. Pokud v našem státě žijí lidé, jako vy, není divu, že to tady vypadá tak jak to tu vypadá a 20% lidí zase volí komunisty. Orinoko zřejmě ještě nezaznamenal, že socialismus v syrové podobě už dávno zkrachoval a ten v reformované podobě (jako třeba v současné evropě) taky začíná ztrácet dech. Je jasné, že pád Marxe bolí a mnozí si ho nechtějí prostě připustit. Jak ale tedy vysvětlit, že ten úžasný socialismus, který dosáhl takových kolosálních úspěchů, padl už po pár desítkách let, jak se říká - přímo na ústa?
30. 01. 2009 | 13:00

Martin napsal(a):

Souhlasím s panem Liškou. Komunisté si nedají pokoj, ale právě proto je nutné mladé lidi o zločinech komunismu informovat, většina nemá ani ponětí, kdy vznikl samostatný český a slovenský stát. Pevně věřím, že za 10-15 let, strana KSČM nebude mít ani 4% voličů.
30. 01. 2009 | 13:04

Bílá růže napsal(a):

Je každopádně dobře aby děti věděli jaká byla minulost. Ale je potřeba o ní informovat komplexně. Není možné informovat o 50tých letech a neříkat proč k nim došlo. Pováleční komunisté přece vyhráli ve svobodných volbách a většina jejich rozhodování byla ovlivněná mnichovskou zradou a válkou. Osobně se neodvažuju vůbec jejich rozhodování hodnotit, protože jsem nezažil ani bídu I.republiky ani válečné běsnění. A co je nejhorší děti jsou informování jen o poválečném období, ale už nikdo moc nemluví o reformních komunistech a o nástupu svobody v 60tých letech ( které umlčela srpnová okupace ). Informujte děti v souvislostech jinak zase překrucujete pravdu ( anebo o ní"taktně mlčíte").
30. 01. 2009 | 13:19

MerryMan napsal(a):

Výuka "novodobých dějin" s povinným poslechem "účastníků" z jedné strany vskutku dopadne jako besedy třeba "Stran hovoří s mládeží". Studenti si z toho budou dělat legraci stejně jako my. A budou k tomu mít poměr asi jako my k povinné školní četbě.
Výklad dějinných událostí přímými účastníky není objektivní. Je to pouze jedna strana mince.
Co se týče trvání tržního hospodářství a kapitalizmu. Autor výroku o tisíciletém trvání asi vychází z knihy "Osada havranů" kde přijde kupecká karavana a vyměňuje pazourky a sůl za kožešiny. Za první kapitalistický stát je považováno Holandsko nekdy od 16-17. stol. O mnoho déle 2500 let vydržel stát, který stál na (v dnešní terminologii) majetkových přiznáních a sociálních dávkách. Jednalo se o takový bezvýznamný státeček, který někteří "neználkové" nazývají Římskou říší. Jeden z nejvyšších úředníků byl cenzor, který dělal soupis majetku a zařazoval občany do tribuí a podle majetku byla také určována cena, za kterou občané nakupovali obilí od státu. Vskutku klasické tržní hospodářství.

Osada havranů je velmi pěkná dětská knížka. Přečtěte si ji.
30. 01. 2009 | 13:27

Martin napsal(a):

Pro Bílá růže. Tak okupace? No možná nevíte, že někteří tehdejší soudruzi v ČR ten "tvrdý komunismus" řízený z Moskvy, dávno připravovali. Nelíbilo se jím, že z komunistických ideálů se tvaruje v Československu něco, co je spíše podobné kapitalismu. To, aby bylo jasno. Takže, žádný "lidský" komunismus neexistoval a neexistuje. Stačí se podívat na Čínu.
30. 01. 2009 | 13:33

Růža Bílá napsal(a):

Bílá růže, k té komplexnosti - ano, ale také platí že ejslti někdo zmastí dějepis dnes, tak dříve ho mastili ještě víc a na pokyn státostrany.A v 46 roce komunisti sice vyhráli volby, ale v 49 by už asi nevyhráli ... tak sfoukli ten únor.
Ono je to s tím dějepisem složitější a kavlitou jehom výuky a nejlépe by bylo do toho partajně a doktrinálně nezasahovat. Ať se stát stará o kvalitu učitelů a o osnovy. A pak už je to na školách. V tom má pravdě rozhodně blíž Liška než Semelová.
30. 01. 2009 | 13:36

Pamětník napsal(a):

Ministr Liška obhájil před 6 lety magisterskou diplomní práci o vyhnaneckých organizacích Sudetských Němců. Měl by proto vědět, že jeho tvrzení "Setkání s pamětníky historických událostí je přitom jedním z nejefektivnějších způsobů, jak dětem a mladým lidem přiblížit na první pohled možná odtažitou, ale zároveň nesmírně důležitou látku" - je nepravdivé. Tak zvaní pamětníci si z historie pamatují jen to, co se jim hodí. Právě paměti odsunutých Němců jsou toho zářným příkladem. Dozvědět se CELOU pravdu o historii je možné jen z prací objektivních historiků, kteří prostudovali prameny (ta "orální historie" pamětníků je jen jedním z nich, a to nespolehlivým. Stavět na ní znamená historii FALŠOVAT.
30. 01. 2009 | 13:44

Paterik napsal(a):

Absolutně nechápu, jaký má smysl zabývat se tím, jestli v Římské říši měli kapitalismus nebo ne. Jistě tam neměli kapitalismus ve smyslu, v jakém si ho představujeme dnes - neměli továrny... To je stejné, jako bádat nad tím, jestli naši předci měli v době vynalezení ohně kapitalismus nebo co... To je prostě ujeté. Ale pokud nahlédneme do učebnice politické ekonomie, tak se tam můžeme dočíst o komunisitcké dialektice - tedy formy společnosti postupovaly v řadě prvobytně pospolné-otrokářství (kam řadí i Řím)-feudalismu-kapitalimus-socialismus-komunismus. Takže i z jejich definice plyne, že starověké uspořádání bylo spíš blíž kapitalismu než socialismu. Jisté je, že společnost v Antice rozhodně nebyla uspořádána způsobem, jaký si vysnil pan Marx.
Další věc - jak by měla vypadat taková vyvážená diskuse? Jako třeba 1 politický vězeň + 1 komunista? Byl by komunista schopen říct pravdu o tom, jakým způsobem byl režim kontruován? "Ano děti, popravovali jsme své odpůrce, násilím jsme kolektivizovali, to víte, taková byla tehdy doba..." Z toho vyváženost skoro čiší...
30. 01. 2009 | 13:46

Xury napsal(a):

Pro MerryMana:
to že v minulosti (i v přítomnosti) existovala snaha o zásahy ze strany státu (nebo jí na roveň postavené autority) do cenotvorby nebo jiných oblastí tržního mechanismu neříká nic o tom, že by tu trh nefungoval za starého Říma, Řecka nebo Egypta. Trh bez jakýchkoliv zásahů neexistoval nikdy. Patrně ani u těch Havranů ne.
30. 01. 2009 | 13:51

Bílá růže napsal(a):

Martine samozřejmě že to byla okupace. Dokud svobodně fungoval rozhlas a tisk tak oficiální vyjadření KSČ bylo odsouzení okupace. Proto taky první kroky rusů vedly k umlčení rozhlasu. Ale je dost pravděpodobné že opravdu šlo o nějaký vnitrostranický boj uvnitř KSČ. Ale ať je to jak chce reformní komunisté měli podporu celého národa ( což se o dnešních politicích moc říct nedá ).
30. 01. 2009 | 13:54

ventos napsal(a):

no jistě, když neumíme nebo netroufáme si o tom učit, pozveme politického vězně a odfajfkujeme to ... a bohužel mám pocit že se takhle náhražkově učí prakticky všechno a nejen dějepis

ta historie přeci nejsou političtí vězni, bratři Mašínové a Charta, kde je znárodnění, měna, uliční výbory, pomocníci VB, pracovní povinnost, brigády v zemědělství, politické posudky při přijímání na školy, brigády socialistické práce, tuzex, závodní stravování, učebnice zadarmo, výbor lidové kontroly, spartakiády, státní plánovací komise ...

v září 68 na některých školách vytáhli ze skladů staré učebnice dějepisu, byly v nich začerněné pasáže (asi o Stalinovi), možná to nebyl zase tak špatný nápad
30. 01. 2009 | 14:00

krok napsal(a):

pane ministře, ač nerad, musím dát komunistům za pravdu..historie novodobých dějin je ve školách falšována neuvěřitelným způsobem..vidím to na svých dětech s jakými poznatky chodí ze školy:-)).."střelba gumovými projektily do pokojně demonstrujících studentů na Národní, estebáky ubitý student Šmíd na pokojné demonstraci v listopadu 89, nemožnost studia pro nekomunisty, nemožnost výjezdu za hranice pro nekomunisty atd.II.SV vyhrály pouze USA, atd...můj otec si odseděl za protistátní činnost 8 let v Jáchymově a přesto jsem já i mí sourozenci vystudovali, se studenty jsem prošel celou trasu z Albertova na Národní..co mám říkat dětem, když učitelé evidentně lžou?..proč se dějiny překrucují ještě horším způsobem než za bolševika?
30. 01. 2009 | 14:01

Růža Bílá napsal(a):

jestli už je KSČM dál, než "smrt agentům imperialismu" v zinscenovaných procesech a krvelačné "pryč s humanistickými žvásty když jde o svatou věc obrany revoluce" tak bych řekl, že jde o kauzu na úkor individuální blbosti jedné rudé učitelky, která jen usnadňuje práci Mesjtříkovy se Štetinou.
Kupodivu nechce nikdo tuhle rudou učitelku za odlišné názory popravit jako Horákovou a převláden-li rozum ani vyhodit z práce. Vraždu na věc třídního boje pasovali stalinističtí katani.
A tak dar Filipa a Ransdorfa na pomník M. Horákové snad vychází z poznání, že lidé s jiným názorem nepatří na popravči špalek. A že justiční vraždy ani jiné věci nelze v dějepisu začerňovat ale co nejobjektivněji žákům přiblížit.
30. 01. 2009 | 14:07

F. Adamec napsal(a):

Deklarace nezavislosti a nova ustava Evropske unie:
Evropska unie prostrednictvim ceskeho predsednictvi vyjadrila uspokojeni nad prubehem bolivijského referenda o nove ustave a vyjadrila nadaji, ze vysledek umozni bolivijskému lidu dosahnout rozvoje mirovou cestou na zaklade konsensu.
Evropskou unii teprve ceka deklarace o nezavislosti a referendum o nove ustave, cesta ke svobode a demokracii na zaklade konsensu. Nova ustava EU da autonomii a posili prava domorodeho obyvatelstva v EU, zrusi diskriminaci obyvatelstva EU podle DNA, etnika, rasy, slechtickeho stavu, politicke kasty, stranicke prislusnosti, narodnosti a obcanstvi, kultury a viry, jazyka a dialektu, veku a zdravi, bydliste a mista obzivy.

V Ceske republice jsou regiony Cechy, Morava a Slezsko, urceny rozdilnym historickym, zemepisnym, etnickym a kulturnim vyvojem. Tuto skutecnost ignoruji ex/komunisticke smluvne-opozicni strany (ODS-CSSD-KSC-KDU-SZ). Nyni v globalni ekonomicke a rasisticke valecne krizi se ekonomika decentralizuje, moc mistnich uradu roste a konflikt mezi obyvateli a mistni ex/komunistickou spravou eskaluje. Kazdy zlomek prava a spravedlnosti pro obyvatele regionu EU, znamena skutetecny uspech. Ceska republika je na 3 miste ve svete v korupci a podvodech. Staronova vlada bolsheviku CR v ramci ceskeho predsednictvi EU vypracuje novou ustavu EU, v rozsahu max. 3000 slov, na pristim vikendovem zasedani, a predlozi ji k aktualizaci a ke schvaleni Rade EU na pristim zasedani.
30. 01. 2009 | 14:10

MerryMan napsal(a):

Pamětník: Napsal jste asi nejdůležitější příspěvek v této diskuzi. Mně to vysvětlilo, pro mgr. Liška udělal tak rychlou kariéru.

Mohl byste prosím sdělit bližší podrobnosti o té Liškovo práci. Rád bych si ji přečetl.

Děkuji.
30. 01. 2009 | 14:13

F. Adamec napsal(a):

Deklarace nezavislosti Moravy a Slezska v ramci EU:
Umozni chranit Zivot, Rodinu, Bytost a Svebytnost v EU pred zlocineckym komunistickym rezimem Havla a Klause.
Samosprava > Obnovit mistnim referendem samospravne evropske regiony, European regions (http://www.wikipedia.org), Bohemia, Moravia a Silesia, schvalit Lisabonskou smlouvu a aktualizovat Ustavu EU, prijmout euro. Hajit neutralitu, rozmanitou kulturu a svebytnost Moravy a Slezska pred ustavnimi zlocinci a tunelari Klausova komunistickeho rezimu. Zrusit cizi okupacni zakladny a veznice, ceske komunisticke zakony a tunely (http://nr1a.com/privatizace...), podnikove monopoly, ktere rabuji prirodni zdroje a zneuzivaji lacine pracovni zdroje.
Lidska prava > rozvijet rozmanitou kulturu, uctu a lasku k zivotu, chranit svebytnost, rodinu, lidskou bytost - cloveka, aby neznicil sam sebe, prijmout Chartu zakladnich prav EU, odsoudit militantni politiky, rasisty, bolsheviky a nacionalisty, odstranit nadrazenost naroda, statu, firem a politiku nad obyvateli, nediskriminovat obyvatele EU podle DNA, etnika, rasy, slechtickeho stavu, politicke kasty, stranicke prislusnosti, narodnosti a obcanstvi, kultury a viry, jazyka a dialektu, veku a zdravi, bydliste a mista obzivy. Navratit zcizene kulturni pamatky na uzemi Moravy a Slezska, odskodnit vlastniky a restituenty, rodinam navratit zcizeny majetek a uhradit jim financni ztratu z CNB, rust cen zivotnich potreb a uroky ve vysi prumerne urokove sazby CNB 5%/r, v EURu z ceny zcizeneho, kontaminovaneho a poskozeneho majetku.
Zivotni prostredi > Chranit zivot od poceti, zrusit eutanazii a snizit potratovost, zajistit peci o zdravi, zivotni prostredi, prirodni zdroje, lesy, vodni zdroje a toky, snizit emise, kontaminaci pudy, vodnich zdroju a toku podle aktualizovanych cilu EU. Producentum uctovat emise, kontaminaci ovzdusi, vody a pudy, zvysit ucinnost vyuziti obnovitelnych zdroju energie, utlumit zastaralou ceskou jadernou energetiku, vratit nebezpecne odpady a nevyhorele jaderne palivo k recyklaci producentum. umoznit domacnostem vyuziti domacich cistiren odpadnich vod, obnovitelnych zdroju energie, slunce, vzduchu a vody, energeticky uspornou technologii, fotovoltaiku, vetrniky, tepelna cerpadla, kompresory a turbiny bez dani, pro cistsi produkci, energeticky usporne objekty, zarizeni, stroje a dopravni prostredky.
Energetika > Zrusit monopol zavislost statniho komunistickeho CEZu na ruskem jadernem palivu, nebezpecne nespolehlive ceske a ruske technologie, ktera nema zajistenu recyklaci nevyhoreleho jaderneho paliva a uloziste radioaktivnich odpadu. Divezrifikovat regionalni zdroje a prenosy energie na Morave a ve Slezsku, zajistit prenosy energie z EU, umoznit domacnostem vyuziti domacich cistiren odpadnich vod, obnovitelnych zdroju energie, slunce, vzduchu a vody, energeticky uspornou technologii, fotovoltaiku, vetrniky, tepelna cerpadla, kompresory a turbiny bez dani, pro cistsi produkci, energeticky usporne objekty, zarizeni, stroje a dopravni prostredky.
Bankovnictvi > Banky v CR spekuluji s Kc a nerespektuji rozhodnuti CNB o vysi prumerne urokove sazby.. Zbyvajici zahranicni podniky v CR davaji prednost stabilnesimu euru, pred nestabilni Kc. Zrusit zavislost na zastaralem ceskem prumyslu, rizenem nekvalifikovanymi deviantnimi militanty a ex/komunisty.
30. 01. 2009 | 14:13

jarek napsal(a):

Pan ministr toho moc nevi byl ještě moc maly ale musim řict to byly zlaté časy.
30. 01. 2009 | 14:17

Richard napsal(a):

Je mi smutno, když vidím, že v republice po donu 40 let žili pouze političtí vězni. Podle pana Lišky zde nikdo jiný nebyl a nežil. Proto jediní, kdo můžou dětem něco dát a říci o té době jsou oni. Jenomže učitelé vědomě tyto děti matou, protože jim odmítají říci (zřejmě to ani nevědí) jak to zde vypadalo například v padesátých letech, jak byly potraviny na příděl (potravinové lísky), jak bylo na příděl veškeré další zboží - to nebylo jenom u nás, to bylo v celé Evropě, protože nejen zemědělství, ale celé hospodářství bylo rozvráceno v důsledku 2.světové výlky. A jedtliže někdo kradl, odmítal odvádět státu dodávky potravin, tak vědomě jednal proti zákonům platným v této době. Dneska je to politický vězeň, protože se oběhal "papír" že byl vězněn pro rozvracení "komunistického" státu. (Toto si tito "odbojáři" dosvědčili jeden druhému).
Takže jsme dneska v situaci, že pan Liška zvě tito lidi do školy, aby vykládali dětem o této době.
Pokud vezmu někoho jiného - jsou to například Mašínové ( podle všech platných zákonů vrazi, kterí ve snaze získat peníze, zabájeli lidi. Toto je ve všech společnostech na světě trestný čin, za který soud uděluje patřičný počet let ve vězení. Pouze v naší republice se za to uděluje vyznamenýní, pokud vrah prohlásí že se nechtěl obohatit, ale ře bojival proti komunismu.
To skutečně chceme, aby naše děti byli takto školeni. Jak jim potom máme vysvětlit že krást a zabíjet je špatně. 7e to není normální způsob života?!?!?!?!?!
30. 01. 2009 | 14:25

Mgr. Petr Preucil napsal(a):

Podle me v teto diskusi dochazi k nepochopeni o co vlastne jde. Sam ucim na gymnaziu a nekolikrat tam probehlo v ramci hodin dejepisu setkani s politickymi vezni. Ne jako anti-komunisticka propaganda, ale jako setkani s pametniky a primymi ucastniky neceho, co uz by se NIKDY nemelo opakovat.

Nejedna se o zadnou propagandu, ani o besedu s Milicionarem jak si je mnozi pamatujeme ze 70. a 80. let.

Ti stari panove a damy prevazne vypraveli, jak jim komuniste v 50. letech sebrali hospodarstvi, casto popravili otce a je poslali na 10-15 do pracovniho tabora.

Take jsme jednou meli besedu s veznem nacistickeho koncentraku, ktery je dodnes aktivni komunista. Byl zavreny v souvislosti s odbojem.

Vsichni tito lide museli cela desetileti mlcet a proto bychom je meli nechat dnes mluvit.

Musim z vlastni zkusenosti rici, ze zaky to velmi zajima.
30. 01. 2009 | 14:28

MerryMan napsal(a):

Moji vážení oponenti,
prosím zkuste se držet tématu. Pokud napíšete, že tržní hospodářství trvá tisíce let, musí to být alespoň 2 000 let. A Holandsko je historiky doopravdy považováno za první kapitalistickou zemi.Pokud napíšete, že tržní hospodářství začalo první směnou zboží, je to Osada havranů, popsal to Štorch ale od trhu se ta směna liší hlavně v tom, že je naturální.
Co kdyby o současné justici učil žáky ve škole třeba Kájínek. Vy se totiž nedokážete soustředit na problém, kdo je natolik objektivní a zároveň má tolik vědomostí, aby o nějaké době mohl učit.
A k těm pamětníkům. Historik o r. 1960 řekne, že u nás zvítězil socializmus a byla Berlínská krize. Mne v té době zajímala holka, swe kterou jsem chodil a tyto "dějinné události" jsem nevnímal.
30. 01. 2009 | 14:34

LEVAK napsal(a):

V roce 1938 nám přišel na školu kapitán Čs. legií,hrdina od Zborova a účastník sibiřské anabáze.Ten nám tehdy řekl velmi zajimavou informaci,kterou jsem si rozšifroval cca až za 10 let.Řekl nám tehdy,že ať už to byli rudí nebo bílí nebo intervenční vojska tak všecko to byl jeden čert.Vraždili všichni bez rozdílu!
30. 01. 2009 | 14:37

Vilém napsal(a):

Zajisté bude pro děti vhodné seznámit se také se zážitky politických vězňů, i když se obávám, že pokud Konfederace politických vězňů varovala před volbou ČSSD jako hrozbou opakování Února 1948, pak by to pro děti mohlo mít za následek spíš dezorientaci než orientaci. Pokud se navíc naše politické elity snaží ovlivnit zkoumání komunistické doby zřízením inkvizičně propagačního úřadu místo podpory skutečně vědeckých pracovišť, nezbývá než v kritice souhlasit s komunisty - jedná se o nebezpečný pokus nahradit hodnotově neutrální, pluralitní vzdělávání zběsilou propagandistickou masáží v zoufalé snaze nakukat dětem, že současné nechutné a bestiální pořádky nemají alternativu a ve snaze zdiskreditovat kritické myšlení.
30. 01. 2009 | 14:50

Bílá růže napsal(a):

P.Přeučile bojím se jedné věci. Školy to možná jako antikomunistickou propagandu neberou jenže ve výsledku to tak v podstatě je. Děti totiž tuhle informaci přeberou, ale už si ji nezařadí do toku dějin. Nechápou že bylo několik generací komunistů, kteří se vyrovnávali s jejich přítomností. A pokud někomu představíte víceméně zakomplexované člověka, kterému někdo ublížil tak moc objektivně informace nepodá. Je potřeba říkat co se dělo za války, po válce v 60tých letech a ideálně jak se zvrhly ideály listopadu v jedno velké rabování.
30. 01. 2009 | 14:57

RUMCAJS napsal(a):

Pane Liško, za ten vzkaz komunistickým zločincům, že prznili dějiny, máte u mě veliké + .

Komunistické a fašistické zločiny jsa stále třeba připomínat v naději, že se již nebudou opakovat.

Doufám, že lidé jako Richard jsou jenom temným reziduem.
30. 01. 2009 | 14:57

ms napsal(a):

Pokud budou besedy s p.Mašíny pak je jdu osobně vypískat, ale pokud bude beseda s rodinou od Pavla Wonky tak si je rád poslechnu (http://www.wonka.wz.cz).....život ani politika není černobílá ačkoliv se někdo snaží nám ji vsugerovat (zajímavé je,že je to vždycky ta další generace, která kritizuje tu předchozí)....a přes hranice neutíkali jenom disidenti, ale i kriminální živly (třeba za vraždy, krádeže atd.), takže není pravda, že každý kdo utíkal přes "čáru" byl "chudinka perzekvovaná"...opět nic není jen černobílé....zajímavé k tomu Wonkovi je ještě to, že ho NIKDO NIKDY zatím neocenil....no joooo já zapoměl on ten Klaus je agent KGB a dvakrát si podával přihlášku do KSČ....to se potom není co divit, když nechtěji opravdového bojovníka (rozuměj Wonku)ocenit....to by ty dnešní bolševiky v "demokratických" stranách velmi pálela ruka.....Chcete slyšet můj názor?...Dnes mnohem víc po lidské stránce (paradoxně)rozumím s komunisty než jinými...svět není černobílý, ale barevný a má různé stupně šedi....tak už to pochopte! Vždy to bude o lidech né o ismech...!!
30. 01. 2009 | 14:58

Paterik napsal(a):

Jak tak koukám, z některých názorů vyplývá, že by se o komunismu asi nemělo učit vůbec. Protože jakmile dětem řeknete, že komunisté justiční vraždou popravili Horákovou, vlastně jim tím agresivní kapitalistickou propagandou blbnete hlavy. Co je to "hodnotová neutralita"? To je jen maskovaný mravní relativismus, koncentráky nebyly ani dobré ani zlé, prostě byly. dětičky se to budou učit jako násobilku - tady umřelo 10 000 lidí, tady dvacet. Bezva, už se na toto vyvážení těším. Vilém vesele nadává na poměry a nazývá je bestiální. To jen ukazuje, že vůbec neví o čem mluví, ale má rád silná slova. Co je na dnešku bestiálního? Poplatky ve zdravotnictví nebo tak? Jakápak je komunismus alternativa, když byl v každé zemi nakonec vynucen zbraněmi? Děkuji nechci. Jestli je toto ukázka kritického myšlení, tak to nás chraň Bůh.
30. 01. 2009 | 15:00

zdesta napsal(a):

Dějiny si političtí vítězi upravují podle svých potřeb.Dělali to komunisti a dělat to budou i dnešní postkomunističtí neoliberálové.Nic proti výuce praktik,které totalitní režim používal. Obávám se však,že výuka bude opravdu objektivní.Hlavně ve smyslu příčina a následek.
30. 01. 2009 | 15:03

Vilém napsal(a):

Paterik
Obávám se, že nelze přehlížet ani tisíce obětí současných poměrů, nevím, zda pro vás má jinou hodnotu továrník zavražděný komunisty v lágru a bezdomovec umrzlý v kanálu, ale pro mne ne. Současné poměry jsou bestiální, pokud přinášejí takové události a je zcela nemístné si je idealizovat nebo vyvolávat falešný dojem, že máme na výběr jen mezi terorem státu a terorem trhu. V Iráku už navíc i vinou české vlády zahynulo víc lidí než v ČR za komunistického režimu a nevím, proč bych měl brát státní hranice jako hranice hodnocení.
Hodnotově neutrální pak znamená, že se hodnoty neservírují dětem, ale vyplynou z faktů, pak většina soudných lidí zajisté upřednostní demokracii před diktaturou, a nemusí k tomu dostat masáž z vládního "výzkumného" úřadu.
30. 01. 2009 | 15:07

RUMCAJS napsal(a):

Vilém:
Srovnávat umrzlého bezdomovce a vraždu, to může jenom opravdový ubožák, nebo duševně nemocný člověk.

Zřejmě budete oboje!

Kde jste byl, když ten ubožák mrznul ?
30. 01. 2009 | 15:12

Xury napsal(a):

Pro MerryMana:
jako první se odchýlil od tématu Orinoko, vy jste potom diskuzi o počátcích tržního hospodářství přebral od něj. Jinak pokud máte pocit, že tu byla naturální směna a pak na Zemi najednou spadl holandský kapitalismus 16. století, tak nechápu proč přispíváte pod blog s dějepisným tématem :-)))
30. 01. 2009 | 15:14

Bílá růže napsal(a):

Pateriku o justiční vraždu v případě Horákové samozřejmě šlo, ale to se v té době dělo i v USA ( tím to samozřejmě neobhajuji ). Čekala se totiž třetí světová válka mezi USA a SSSR a západ byl strašený krvelačnými komunisty a východ imperialisty z Wall streetu. Jinak dnešek je víc než bestiální. Ono nám totiž přestalo fungovat právo ( což je základ demokracie ) a jeho bezpáteřnost se právě zastírá i třeba komunistickou minulostí.
30. 01. 2009 | 15:16

Vilém napsal(a):

Rumcajs
Většina tzv. obětí komunismu, jmenovitě hladomorů v 30. letech, také nebyla zavražděna, nýbrž prostě jen kriminálně ponechána chcípnout hlady. To se od osudu bezdomovců nijak neliší.
Vaše osočování jen ukazuje, že místo vlastního rozumu deklamujete nějaké laciné poučky a propadáte hysterii a negativním emocím. Ovšem to lze právě chápat u politických vězňů, ale rozhodně bychom neměli z dětí dělat podobně deformované občany postrádající vlastní kritický úsudek. Vaše názory, které zde k mnoha otázkám vyjadřujete, jsou odstrašující ukázkou toho, jak by myšlení demokratického občana nemělo vypadat, protože na nich na rozdíl od poměrů za diktatury opravdu záleží.
30. 01. 2009 | 15:18

Karel napsal(a):

Mladý svazák LIška půjde na dějiny tak nějak bo bolševicku.
Tak aby nedopadl jako bolševici.
30. 01. 2009 | 15:25

Xury napsal(a):

Pro Viléma:
když pominu všechny ruské gulagy, číské a korejské koncentrační tábory, kambodžskou genocidní převýchovu, což jsou vše "výdobytky socialismu", tak pořád je tu několik podstatných rozdílů. Předně hladomory v Rusku v podstatné míře zorganizoval Stalin, který tím chtěl zlikvidovat část nepohodlných Ukrajinců - hlavně Kozáků. A za druhé. Část těch bezdomovců zůstává na ulici dobrovolně a většina toho zbytku odmítá pracovat. Jinak pokud se bude o ně stát starat (mám na mysli to, že jim poskytně střechu nad hlavou a jídlo), počítejte s tím, že jejich počet budem časem narůstat. Nemluvě o tom, že to bude vůči těm, kteří se snaží uživit vlastními silami nespravedlivé.
30. 01. 2009 | 15:29

MerryMan napsal(a):

Návrh na hodnotovou neutralitu.
Porovnat proces Milady Horákové s procesem manželu Rosenbergových v USA. Proti popravě obou žen protestovalo hodně lidí (ne občanů USA). Rosenbergovým byla nabídnuta milost, pokud se ke špionáži přiznají. Odmítli. Byli popraveni stejně jako Horáková.To v každém případě ukazuje silný morální postoj i když to je "ideologicky nesprávné". Dále by se mohlo porovnat ničení lidských existencí v ČSR s obdobnou činností výborů pro neamerickou činnost v USA. A mohlo by se pokračovat jak se poměry vyvíjely a porovnat Vlastenecký zákon v USA s praktikami STB v 50. letech.
Toto je jen příklad, muselo by se to víc rozpracovat. Hlavně se nesmí heslo dobří komunisté - zlý kapitalisté měnit na zlý komunisté - dobří kapitalisté.
30. 01. 2009 | 15:30

RUMCAJS napsal(a):

Vilém:

Ti, co umrzli, nebo umřeli hladem za komančů vůbec neberu v potaz. K odsouzení Vašeho překrucování bohatě postačí milióny umučených nebo popravených jen proto, že se nějakýmu bolševikovi nelíbili jeho názory.

Stejně ubohý je i MerryMan, jestli srovnává špióny s těmito oběťmi, jejichž jediné provinění byl vlastní názor.
30. 01. 2009 | 15:42

Vilém napsal(a):

Xury
Komunisté by vám patrně bez problémů vysvětlili, že pro likvidaci postižených také existovaly "rozumné" důvody, například odmítali pracovat a chtěli žít z vykořisťování pracujících apod. Protože si vůbec nemyslím, že omluvou pro současné bestiality může být komunistická bestialita v minulosti, nemá podle mě cenu hájit současné poměry poukazy na komunistické zločiny a plácat se po ramenou, že dnešní poměry jsou báječné a odmítat nápravu poukazy na zločiny komunistů, kritiky vydávat za ohrožení demokracie a plurality a za vzorové reprezentanty naší demokracie vydávat dětem pomatence z úřadu pro studium totality. Myslím si, že je to i nedůstojné, protože současná demokracie nepotřebuje při srovnávání s komunismem obhajobu manipulativního a předpojatého typu.
30. 01. 2009 | 15:46

Xury napsal(a):

Pro Viléma:
upřímě řečeno,nevím co mě to napadlo s vámi diskutovat, když vím, že jste ze socialistické ekonomie (a to v jádru jde) nic nepochopil. Dokud toto nepochopíte je debata zbytečná.
30. 01. 2009 | 15:51

Vilém napsal(a):

Xury
Nevím sice, proč považujete ekonomické poměry za směrodatné pro posouzení toho, který režim si zvolit, to je dost pochybné rozhodující kritérium a mohlo by se zanedlouho ukázat, že socialismus měl v tomto ohledu pro většinu občanů až příliš dobré výsledky, ale myslím si, že ekonomické a sociální nedostatky lez lépe napravit v demokracii než nastolením diktatury. Do debaty vás samozřejmě nenutím.
Hezký den
30. 01. 2009 | 15:55

vfischer napsal(a):

Mladý pan Liška se nedopatřením stal státním úředníkem ve funkci, na kterou nestačí přes všechny tituly, proklamované funkce a dřívější působnost. Krom toho vsadil bohužel ve své kariéře na špatného, zeleného koně, který už to má spočítané.
Jako státnímu úředníkovi bych mu chtěl jen připomenout jednu, snad i jemu známou skutečnost, že historie se mazala, kroutila a vykládala po svém co svět světem stojí a každá ideologie měla a má svého strašáka bubáka. Jedna klika vládnoucích gangsteřů za druhou měla dvacet let na to, aby strašák komunismu spadl do propadliště dějin a tam se usadil, nejlépe někam vedle svaté inkvizice.
Jenže co se nestalo? Jedna vládní sebranka za druhou krade, lže a ludračí tak strašně, že skrze zkorumpovanou justici, policii a přebujelou armádu pochopů a úřednictva rozkrádá jeden státní rozpočet za druhým. Jen tak na okraj - pane Liška, nevíte kam se poděly ty miliardy na počítače do škol ? Ono je to potom těžké někoho přesvědčovat, aby nevolil komunisty. Až zrušíte dvě třetiny vašeho úřednictva a přestanete rozkrádat stát, budeme mít takovou životní úroveň a kvalitu života, že po komunismu už nikdo ani nevzdechne. A budou peníze i na platy kvalitních kantorů, kteří si už se svými žáky poradí podle svého i bez předpisů jak to mají dělat. To si pište !
30. 01. 2009 | 15:58

Kalousek napsal(a):

Nu což, debata je zde výživná, ale.... Nevím, zda je někdo z Vás učitel. Pokud ano, musí mi dát zapravdu, že dnešní výklad dějin není nijak jiný, než za socialismu. Tenkrát bylo vše jednostranné, nehodní kapitalisté atd. atd. No a dnes? Víte, kdo je dnes nehodný? Objektivita neexistuje. A o to tu jde! Děti z toho musejí být a jsou opravdu "štauf", pokud jim někdo předkládá vše, co "najde" v dnešních učebnicích. No a pan Liška? Vždyť to je Jarin.....
30. 01. 2009 | 16:01

RUMCAJS napsal(a):

Komunisté nechtějí nic chápat.
Chtějí jenom, aby jejich zločiny byly zapomenuty.
Bagatelizují, zpochybňují a odsouvají do minulusti všechny svoje svinstva. Mají tolik drzosti, že masové vyvraždˇování srovnávají s ožralým bezdomovcem.

Havel po té své revoluci zapoměl vykydat.Zůstalo tu proto spousta hnoje, kterej za dvojnásobné důchody než mají jejich oběti , s plným břichem a v teple leje na internet ty svoje zrůdnosti.
30. 01. 2009 | 16:04

Kalousek napsal(a):

Viléme, ekonomika a režim,potažmo, jak se nám všem daří je spjato přímo pupeční šňůrou! Politice vládne ekonomila. To opravdu nevíte?
30. 01. 2009 | 16:07

Vilém napsal(a):

Rumcajs
Komunisté kvákali, že někdo má drzost srovnávat osud několika hyen z řad parazitů společnosti se štěstím miliónů pracujících a vyvražďování celých národů imperialisty s oprávněným omezením takzvaných lidských práv protisocialistických živlů. Ty vaše výlevy hodně připomínají myšlení starého bolševika.
30. 01. 2009 | 16:10

Petr napsal(a):

Malinko mi v teto diskusi chybi nadhled a konstatovani, ze se vzdy jedna o system, ktery tvori jednotlivi lide. Nikdy u nas nebyla vyresena otazka co s lidmi kteri za nejakeho rezimu nejak pracovali, opakuji nikdy. Jak s nimi nakladat za noveho rezimu, jak se oni zacleni a jeslti meni srst nikoliv mravy.
Ucit nezaujate o lesku a bide minuleho rezimu, kdy kazdy jedinec tento rezim nejak budoval a utvarel je nemozne. Nekdo byl v teto dobe zamilovany a nekdo zavreny a tak se logicky bude lisit i odpoved na "ulohu cloveka v dejinach."
30. 01. 2009 | 16:14

Vilém napsal(a):

kalousek
Samozřejmě že lidé mají sklon táhnout za sliby o prosperitě a opomíjet ostatní, zásadnější aspekty politiky, ale z toho přeci neplyne, že takové hodnocení je jediné možné a nelze najít pevnější základ pro srovnávání, nebo přinejmenším osobně se necítím takovými hledisky vázán. Přeci například nacistické Německo nebylo lepší než Výmarská republika, i když se ekonomické poměry zlepšily.
30. 01. 2009 | 16:14

Kalousek napsal(a):

Viléme, Viléme.... Štve Vás i Rumcajs, který by Vám vlastně měl jít "no noty"...Vám už chybí jen Jarmila. No a já odcházím, děkuji za počtení.

Hezký den.
30. 01. 2009 | 16:16

Kalousek napsal(a):

Ještě k Petrovi.

Ano,pěkně napsané!
30. 01. 2009 | 16:18

RUMCAJS napsal(a):

Vilém:
Komunisté nekvákali.
Komunisté vraždili.
30. 01. 2009 | 16:24

On napsal(a):

To kapitalisté také.
30. 01. 2009 | 16:27

RUMCAJS napsal(a):

On:
Kteří kapitalisté ?
30. 01. 2009 | 16:29

Vilém napsal(a):

Rumcajs
To se přeci nejen nevylučuje, ale přímo podmiňuje, protože politický vrah svoje činy vždycky vydává za vrchol spravedlnosti.
Ale nechci se s vámi jen přít, v tomhle se shodujeme a při pokusech relativizovat nevýhody komunismu poukazy na dostupné bydlení a práci pro všechny chápu, že vás to štve a možná, že se skutečně najde dost lidí, kteří by opět měnili. Já ovšem ne.
Hezký den vám i všem ostatním.
30. 01. 2009 | 16:29

Paterik napsal(a):

Srovnávat dnešní bezdomovce a oběti gulagů je nechutné. Kdo nechává koho kde umrznout? Vůbec jste si nepoložili otázku proč je někdo bezdomovcem? A kolik jich podle vás umrzá? Může snad za to režim, že někteří musí žít v takových podmínkách? Pak bych byl rád, kdybyste mi napsali, jak? Rozenbergovi jsou pěkný případ, ale kolik takových bylo? V té době vládla v USA skutečná hysterie, ale to jsou dvě oběti. Stalin povraždil miliony. Já prostě nevím, čím je třeba dnešní česká republika bestiální, jak píše Vilém, ano nic není dokonalé a růžové, ale kdo také věří, že je? Všechno má své nedostatky, je ale otázka, co je horší. Pokud mi bude někdo tvrdit, že vláda komunistů je lepší než demokracie, pak je mi ho líto, ale na tom se asi neshodneme. O současnoti se můžeme bavit a pranýřovat kdeco a kdekoho, ale tato debata o tomto tématu není. Každý si do ní bouhužel vplete to, co se mu zrovna líbí. Pokud někdo tvrdí, že historie je falšovaná jak za komunistů tak dnes stejně, pak už je vlastně téměř nihilistou.
30. 01. 2009 | 16:33

Jirka napsal(a):

Hlavní je mít dobrého učitele. Což je samozřejmě problém vzhledem k tomu, že humanitní obory na VŠ v důsledku nečinnosti státu spějí ke krachu...
30. 01. 2009 | 16:40

Kalousek napsal(a):

Paterikovi

Vy jste asi hodně mladý. A předpokádám, že docela čerstvý absolvent nějaké VŠ. Protože absolvent SU by nevěděl, co je to nihilismus....:-) A bezdomovci a režim? Vysvětlil bych Vám to, ale není jednak prostor, čas a ani půda, která by to objektivně přijala.... Protože podle Vás je zřejmě každý bezdomovec "nefachčenko".... Jen abyste se nespletl!
30. 01. 2009 | 16:41

Kalousek napsal(a):

Jirkovi

Ano, máte naprostou pravdu.
30. 01. 2009 | 16:53

Kalousek napsal(a):

Janovi,
Mu v hlavě neproudí jen to, co jste napsal, ale hlavně prachy, které má za funkci. Z čeho by chlapec platil hypotéku apod. Pro to je ochotek vyblábolit cokoliv.
30. 01. 2009 | 16:56

bobr napsal(a):

Pane ministře,
já rozhodně schvaluji váš nápad, aby do škol chodili besedovat pamětníci z doby vlády komunistů. Nápad to sice není originální, ale budiž...
Ovšem výuka historie by měla být v zájmu pravdy vyvážená, aby si žáci udělali správný obraz o minulosti.Mám tím na mysli, aby např. po besedě býv. polit. vězně byl na další besedu pozván např. některý pozůstalý po obětech vrahů Mašínů. A aby jim pak vyučující závěr besedy doplnil nezapomenutelným činem pana Topolánka, který tyto vrahy vyznamenal. Amohl by dodat i to, že prezident Klaus vytrvale odmítá předat Mašínům stát. vyznamenání. Jedině tak si mohou žáci vytvořit svůj názor a správný pohled na minulost i současnost.
30. 01. 2009 | 16:57

Kalousek napsal(a):

On těch originálních nápadů má opravdu pomálu!!!!!
A školství toho ví neskutečně málo. Snad jen, co mu našvitoří jeho pochopové....
30. 01. 2009 | 17:10

Bílá růže napsal(a):

Jirkovi: žádný nedemokratický a bezprávní stát nepotřebuje vzdělané a kultivované lidi s rozhledem. Naopak jejich cíl je lehce manipulovatelný dav, kterého myšlení se upravuje dle potřeby.
30. 01. 2009 | 17:14

František napsal(a):

Kdo všechno už u nás může dělat ministra,je mi ho velmi líto(myslím Lišku nebo jak se jmenuje),že jako děcko musel trpět v Československu před rokem 1989.
30. 01. 2009 | 17:23

Kalousek napsal(a):

Jirko,
jinak řečeno, v demokratickém státě jsou jen vzdělaní a kultivovaní lidé s rozhledem. Nedají se zmanipulovat a neuplatňují jen své potřeby..... No, ona asi Bílá růže nedospěla k technickému zázraku, který se nazývá televize a tisk je pro ni jen komix....
30. 01. 2009 | 17:30

Paterik napsal(a):

Kalouskovi: jo jsem mladý absolvent VŚ, a co? To znamená, že ničemu nerozumím? Pro vás asi ano. Mě šlo co se týče bezdomovců o to, že není možné jen tak plácnout, že za to, že musí žít v těchto podmínkách, může nutně náš stát. Tenhle stát, jak jistě víte, vydává každý rok půl bilionu korun na sociální síť. Jestli je toto výraz krkavčího státu? Ne každý bezdomovec je nefachčenko, ale jistě se mezi nimi pěkných pár najde.
K tomu manipulování - jak jistě víte, jak nacisitcký tak komunistický režim věnoval "práci s mládeží" náležitou pozornost. Jistě věděli, co a proč činí. Nemyslím si, že by dnešní škola vychovávala tupý a manipulovatelný dav (sám jsem z ní celkem nedávno vylezl, že). Vždyť se pořád křičí, že ty dnešní dti už neuznávají žádnou autoritu. Vezměte si i to, co třeba nacisté a bolševici dělali jako jednu z prvních věcí po svém rozkrájení Polska - začali vraždit polskou inteligenci a to systematicky. Jejich postoj k intelektuálům (z jejich pohledu vyžírkům) je celkem dobře dokumentován.
30. 01. 2009 | 17:39

Bílá růže napsal(a):

Kalousku tisk nebo rozhlas byl i za nacismu. Ale řeč přece byla o tom, že stát přehlíží humanitní vědy. A samozřejmě jsem nechtěl říct že by v demokratické zemi bylo všechno úplně ideální. Spíš jsem to chtěl dát do souvislostí s tím jak se u nás porušují zákony.
30. 01. 2009 | 17:40

Kalousek napsal(a):

Pro Paterika.

Naše debata by byla delší, ale podle Vašich slov, určitě ne zbytečná. Jen jednu "maličkost". Je možná hřích nejen našich VŠ. Víte, kolik jste natropil hrubek na tak malý "časový
úsek"?
Apropos. Já jsem nenapsal a ani si to nemyslím, že ničemu nerozumíte!!!! Opak je pravdou. Mám sám dvě děti a obě prošly VŠ se "všímvšudy".
30. 01. 2009 | 17:51

Pravda napsal(a):

To Paterik
Bohužel musím konstatovat, že se mnoho změnilo, a to že svobodně můžem cestoval a říkat co chcem.V tom to ale konči!Rozmohl se podnikatelský plebs,rekrutující se z bývalých špiček komoušů.Lže se v TV i v Rozhlase, prostě opět špína a zase špína. US již nejsou to, za co jsem je měl,Izrael je řízen a dotován sionisty, které řadím hned vedle komoušů,fašistů,a náboženských fanatiků.
30. 01. 2009 | 17:53

Kalousek napsal(a):

Pro Bílou růži

Vidíte, jak je psané slovo záludné.

Já jsem to
špatně pochopil a omlouvám se!
30. 01. 2009 | 17:53

Paterik napsal(a):

Kalousek: chyby tam mám, protože nemám čas si to po sobě číst, vždycky jen sesmolím příspevěk a už musím dělat něco jiného a když píšu rychle, tak výsledek pak tomu také odpovídá. Jinak já s češtinou problémy nemám.

Pravda: nejde o politické elity - ty stojí za houby za každého režimu. Ale co technický pokrok v medicíně, rozšíření mobilů mezi populací, nacpaná nákupní střediska? USA pro vás nejsou co bývaly? Možná proto, že jste si je kdysi idealizoval. A bohužel když maska spadne a ukáže se, že je to prostě stát jako každý jiný, bývá to bolestné. Izrael=sionismus, už od založení a nikdy to nebylo jinak. Ale hodnocení sionismu je problematické a nedá se šmahem odbýt na pár řádcích.
30. 01. 2009 | 18:09

bob napsal(a):

Ve škole nás učili dějiny mezinárodního dělnického hnutí, kde jakou ruskou filosofii, uměli jsme prd o našich dějinách.protože sovietské bylo vždy to nej, i když to stálo za houby, zemědělství, průmysl, všichni na ně dělali a komunisté vybírali peníze nm různé fondy solidarity, ze kterých kupovali zbraně do afriky, asie a jinam, aby tzv. osvobozenecká hnutí, rozuměj komunistická bojovala proti všem, co s nimi nesouhlasili. jejich školství bylo pokřivené, stejně jako výklad dějin. Masaryka jsme neznali, jenom Lenina, Brežněva a kde jakého dacana z východu. No a jejich soudruhy, číst jsme museli všechny jejich žvásty aj takové, co nebyly ke čtení... Tohle nám chtějí opět vnutit, jejich pokřivený pohled na dějiny? Tohle nikdy nesmíme již dovokit a jejich Čest práci soudruzi, by měl být dán do propadliště dějin
30. 01. 2009 | 18:12

Kalousek napsal(a):

Pro Paterika,

Jako už po několikáté, nerozumíme si. Po tomto Vašem příspěvku je vše jinak. Nevím proč, ale je to skutečně záludností psaného slova.

Např.,vůbec nevím, jak jste v mém případě přišel na sionismus....
30. 01. 2009 | 18:16

Paterik napsal(a):

Kalousek: já nevím, kde je problém? V první části odpovědi jsem jen reagoval na to, že jste zmínil hrubky v mém textu. Tak jsem odepsal, že to je způsobeno tím, že píšu rychle a moc si to nekontroluju. Druhá část mé odpovědi nebyla určena vám, ale pisateli, který na mne reagoval hned pod vámi. Námětem jeho příspěvku bylo, že je zklamán současnou politickou scénou, USA, vším možným. Zmínil i Izrael a sionismus, proto jsem se o něm zmínil i já. Toť vše...
30. 01. 2009 | 18:24

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden urážlivý a vulgární výkřik, který byl v rozporu se záměrem těchto stránek, i.e. poskytovat prostor pro věcnou a korektní diskusi.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
30. 01. 2009 | 18:27

sedi napsal(a):

Jejda, jak se to jmenovalo. Bezelo to na CT2 kdysi. Dokument to byl o poslednim dopise z cely smrti. Ten, kdo sel na smrt jej mohl napsat tuzkou na obycejny papir. V mnoha pripadech nebyl rodine ani dorucen. Ten dokument jim pustte. Tam bylo dost...

Kdy se deti zacnou ucit o zlocinech, ktere se u nas pachaji od 90 let?
30. 01. 2009 | 19:02

pepanostra napsal(a):

a ono je to se současnou demokratickou garniturou jinak? samozřejmě, že dějiny se udály tak, jak se to hodí do krámu a nikdy jinak. tahle trapná demagogie se už začíná zajídat. chce to aspoň trochu fištrónu.
30. 01. 2009 | 19:36

pepanostra napsal(a):

sedi: až v příštím režimu, jak jinak
30. 01. 2009 | 19:37

pavdyt01 napsal(a):

Mám známého, bývalého zaměstnance Min. vnitra, pracovníka STB, nyní přes 80 let. Měl jistou práci, nadstandartní výdělek, nadstandartní důchod. Velký státní byt v Praze 6 za malý nájem, výjezdy do zahraničí, rekreace, Žiguli, chata, pohoda. Dodnes je pro něj polovina národa nepřátelská a myšlenka socialismu věčná. Na dobu 1950-89 vzpomíná jako na zlaté časy. Pro něj a další vyvolené jistě, ale za jakou cenu?
30. 01. 2009 | 19:42

Bývalý student napsal(a):

Vážený pane Liško, nemohu si nijak pomoci, ale musím konstatovat, že Vás nemohu nijak jinak titulovat než jako že jste manžel od "krávy"
30. 01. 2009 | 20:28

Hurá napsal(a):

Zločiny komunistů, zejm. 50-tých let,nelze ničím ospravedlnit. To je jasné. O tom se píše a učí dost a tak nechci nosit dříví do lesa. Ale ! Jde o to, aby děti ve školách dostaly vyváženené informace o dědictví, ke kterému přišly jako slepé a hluché. Nebo ne ? V 50-tých letech ovšem existovala většina, která si s nástupem komunismu polepšila. Minimálně se jí vrátil pocit, že i ona (většina) může žít důstojným životem a nebýt vydíratelným,jakýmsi počtem, levné pracovní síly. O tom také učíte, pane Liško ? Přivedl jste k diskuzím do škol snad i zástupce této většiny ? To, co jsem napsalo, je pouze jeden příklad z obrovského množství dalších,na které by se dalo pana Lišky ptát. Takže, pánové a dámy k tomu zvolení a určení, i vy, jako tehdy komunisté, jste ve službách jiného pol. systému také velmi neobjektivní ! Co s tím uděláte ?
30. 01. 2009 | 20:30

amicus studiorum napsal(a):

emerinímu studentovi - manžel od krávy je pořádný býk ? No tenhle titul je docela lichotivý.
30. 01. 2009 | 20:57

ok napsal(a):

Pan Liška je jeden těch lepších ministrů a určitě je to dobrý člověk. Je mladý a doufám, že se v politice morálně nezkazí. Přeji mu mnoho úspěchů. Myslím, že lidé jako on jsou dobří i pro stranu Zelených, jejíž největším problémem je její fanatické křídlo Stropnický a spol. Pokud budou včele lidé typu pane Lišky, je tato strana volitelná i pro voliče, kteří by "normální, extrémní Zelené" nikdy nevolili. Moderní strana nemusí být nutně levicově zaměřená. Čistý vzduch atd., nejsou levicové priority. Jak jsme viděli po 40ti létech socialismu, právě naopak. To, že Zelení mají mít levicové názory, to je už po desetiletí neplatné. Naopak, strana pouze levicovou orientací voliče ztratí. Tam už pro ně totiž není místo. Jejich budoucí voliči jsou středově - středově-pravivicově orientovaní voliči, kteří odmítají radikální řešení, nicméně se zasazují pro lepší životní prostředí pro nás pro všechny. Extrémistům, typu Kuchtové, nebo dokonce bláznivému Stropnickému v tomto směru odzvonilo.
30. 01. 2009 | 21:35

drago napsal(a):

Já jsem komunismus nezažil, byl jsem moc malý aby jsem chápal některé podivnosti. Na střední to učitelka dějepisu prostě přeskočila. Takže vše znám jen z vyprávění rodičů nebo příbuzných.
30. 01. 2009 | 22:13

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, i pořádnej bejk je furt jen kádrová rezerva na vola. Jinak zelené vnímám jako stranu, která cílevědomě rozbíjí dopravní, energetickou, potravinovou a obrannou situaci tohoto státu - zakázat auta, topit hnojem a okamžitě vyhlásit válku Americe - úžasný program. Navíc brčálníci zneužívají zelenou, a většina z nich nerozezná jedli od smrku, a že o tom něco vím: http://wbgarden.com/nove/ei...
Jak by to mohlo dopadnout, kdybychom brčálníkům dali opravdu zelenou: http://zpravy.idnes.cz/za-d... A další zeljonyj odborník: http://sinagl.bigbloger.lid...
Jo a s tím komoušským post svazáctvím nehledě na věk mají pořád dost společného. Jsou tak úžasně mladí všichni a..., jistě víte co. Howgh, mí rudí mi rozumějí...
30. 01. 2009 | 22:20

Adam napsal(a):

Pane ministře,
otázka jak se budou kolesa dějin otáčet a co přijde v další historické epoše , asi teď trápí spoustu politiků. Co běhá hlavou obyčejným lidem lze vyčíst z transparentů např. francouzských stávek viz http://www.blisty.cz/2009/1...
Co jsem slyšel a viděl mezi Bastilou a Operou
Karel Košťál

„Nemáme v úmyslu platit jejich krizi“.

„Ať platí spekulanti a zbohatlíci“.

„Jiná politika je možná a naléhavě nutná. Jiná Evropě je možná a naléhavé nutná“.

„Privatizace: STOP. Evropské direktivy: STOP Spekukace: STOP“.

„Neposlouchat příkazy Evropské centrální banky“.

„Zvýšit platy námezdně pracujícím, snížit platy bankéřům a euro spekulantům“.

„Nově spravedlivě rozdělit národní bohatství“.

„Všichni společně za sociální, demokratickou a mírovou Evropu“.

„Poslední bitva vzplála …“

„Avanti popolo, bandiera rossa…“

„Ca suffit“.“Basta ya“.“Yes we can“.
30. 01. 2009 | 22:21

bankula napsal(a):

Zdá se, že je to tady samý odborník. Já sice taky nejsem historik zabývající se tou dobou, ale jsem učitel, který ty informace musí předávat studentům. Kombinace faktů, příběhů a osbního kontaktu s pamětníky je ideální. Pamětník je pochopitelně doplněk, ale nevěřili byste, jak tyhle besedy děcka zajímají. Lidé, kteří tyto debaty srovnávají s povinnými besedami z dob komunismu, absolutně netuší, o čem mluví. Já ano, já je pořádám a vím, jaký mají ohlas. A to i mimo výuku. A nápad pořádat besedy vyvážené? Co si pod tím mám představit? To mám vedle politického vězně pozvat i jeho bachaře? To je jako zvát vězně z koncentráku a vedle toho nějakého člena SS. Nezaměňujeme si tdy vyváženost s legalizací zločineckých režimů?
30. 01. 2009 | 22:23

Franta napsal(a):

Já nevím proč se dějiny musejí pořád opakovat. Pak se říká, že mladá generace něco změní a on postupuje stejně jak soudruzi, pouze špiní a nic jiného neukazuje, ale je to na rodičích já také svým dětem říkal, jak do doopravdy bylo. A největší sranda byla, když je na rodičovském sdružení soudružka učitelka kárala, že jí nechtějí oslovovat soudružko. A po převratu se rozčilovala, když jí soudružko někdo omylem řekl. Ale stala se z ní ředitelka. Proto buďme normální a nnechme našim vnoučatům lhát, jako lhali nám.
30. 01. 2009 | 23:09

Karel napsal(a):

Pro bývalého studenta,
ale z býka může být rázem vůl.
30. 01. 2009 | 23:18

Karel napsal(a):

Pateriku kdyby KSČ vychovávala tupý a manipulovatelný dav tak s Váma nebudou polemizovat a porovnávat starou a nouvou dobu, ale velebili by součastnost jako Vy. Ale nedivím se Vám, když máte dnešní vejšku . Doufám, že máte soukromou?
30. 01. 2009 | 23:37

Lila napsal(a):

Rumcajsi,

díky za to, že máte sílu a energii se tady pouštět do diskuze.
Kdysi jsem se trochu zabývala politickými procesy z 50. let, které tu s posvěcením Gottwalda a spol. organizovali sovětší poradci; pročetla desítky žádostí politických vězňů k rehabilitačním soudcům v 68. roce, poznala jsem řadu z nich a znám jejich osudy.
Také jsem na mezinárodní konferenci o zločinech komunismu slyšela na vlastní uši autentická svědectví o zvěrstvech páchaných nejen na Češích a Slovácích, ale i na Rusech, Ukrajincích a příslušnících mnoha dalších národů.
Když tady čtu názory některých diskutujících, je mi hanba za ně.

Petruška Šustrová minulý týden v LN napsala:"Komunismus prostě byl zlo, ničemný režim, jenž vraždil a zotročoval lidi, kteří mu padli do spárů. Země, kterých se jeho stoupenci zmocnili, zaostaly za svými sousedy o desítky let. To je pak těžké nebýt antikomunista, nevinně prolitá krev a zmařené životy volají do nebe."

Myslím, že nechceme-li dopustit, aby se něco podobného opakovalo, je nutné dětem říci pravdu. A určitě by se také měly dozvědět, že jsme měli i takové politiky, kteří se neštítili zkonfiskovat si pro sebe porcelánové servisy či prostěradla a další majetek po popravených, kteří byli kdysi jejich nejlepšími přáteli.

Ano, pro některé byl komunismus peklo, pro jiné ráj, na který budou nostalgicky vzpomínat.
31. 01. 2009 | 00:31

Nedivící se napsal(a):

Co si pamatuje pan Liška z tzv. komunism,u? Mnoho toho nebude. A protože je ministrem pravicové vláídy, tak píše, tak jak píše. A tak jaksi zapopmíná na to, že učit kvalitně dějepis znamená říkat pravdu, úplnou pravdu a ne jen co se jaksi hodí. .... A představte si, že někde pozvali do školy stařičkého pamětníka 1.republiky a ten by vykládal dětem, že se tehdy střílelo do stávkujícíhc dělníků. Nebo, že by pozvali do školy někoho, kdo by jim vykládal, že možná tehdy nebyly životně důležité banány, ale že nebyly žádné Úřady práce, neboť nebyli žádní nezaměstnaní atd., atd. ... to prostě nejde, pravda se ani dneska nesmí říkat celá.
31. 01. 2009 | 02:13

chicagovanka napsal(a):

KOMUNISTE milují dějiny. Ale po svém... Hmmm, a kdo ne pane Lisko, neznam zadne jine usporadani, vladnouci skupinu ani vladce ci historickou osobnost s moci, ktera by si dejiny neprepisovala... Jste- tak znaly historie tak byste vedel, ze oni ale mely pravdu... a ze kolesa dejin jim vzala moc... jo i tak se to da rict. Zjednodusime-li dohodnute politicke "obchody". A muzeme jen na vlastni kuzi litovat ze se tak stalo. Ted pocitime jak meli komunisti pravdu a jak kolesa dejin semelou nas - nebot na vlastni kuzi poznate kapitalismus - bez socialni site a jistot a vyhod zarucenych komunisty.
31. 01. 2009 | 04:58

MerryMan napsal(a):

Bankula:30.01.2009 22:23:36
U naší době učitelé ty besedy hodnotili úplně jinak než my. Dlouhotrvající potlesk hodnotili vždy pozitivně, nevěděli, že jsme řečníka vytleskávali. Po projevu řečníka někdy vypukla dlouhá diskuze. Pokud si některý učitel uvědomil, že dlouhá diskuze je proto, že další hodinu píšeme písemku, tak to nikomu neříkal ani to nedával do hodnocení.
Pamatuji si z průmyslovky, jak nám někdo přišel zpaměti deklamovat Reportáž psanou na oprátce. Na začátku nám hned slíbil, že nám na konec přednese i kapitolu ze Švejka. I přes tuto akci se Reportáž psaná na oprátce nestala mojí oblíbenou knihou a nemám ji v knihovně.
Většina těchto akcí vypadala asi tak, jak popsal Hašek kázání feldkuráta Katze. V první řadě se tváří neutrálně, vzadu se nahlas baví a hrají karty.
31. 01. 2009 | 07:59

jepice napsal(a):

Kdyby tak šlo přenést celou třídu na pár dní do některého úseku minulosti, aby si to děti prožily se vším všudy...
Jenže to bohužel nejde. Vždycky bude záležet na učiteli, co zdůrazní, co vynechá jako méně podstatné, co vyjde z něho samého, nejen z toho, z čeho skládal zkoušky.
Zažila jsem kantory, kteří byli úžasní i v těch nejhorších dobách, ale zažila jsem taky děvky prodejné. I jako malí jsme myslím dokázali ocenit osobnost, ale bylo jich málo. Tragicky málo. Tomu mimo jiné přičítám dnešní relativismus, rozlezlý všude.
Relativismus, který nechce vidět násilnou podstatu minulého režimu a který dovoluje každému trollovi srovnávat své domnělé příkoří s osudy obětí komunismu.
31. 01. 2009 | 09:02

MerryMan napsal(a):

Paterik:30.01.2009 16:33:02
Srovnávat dnešní bezdomovce a oběti gulagů je nechutné. Kdo nechává koho kde umrznout?
Není to nechutné. Oběti gulagů a bezdomovci mají jedno společné: zmrzly.

Vůbec jste si nepoložili otázku proč je někdo bezdomovcem? Ano, odpověď ale není jednoduchá. Snad se tímto problémem někdo zabývá, zkuste si to přečíst. Důvodů je mnoho.
A kolik jich podle vás umrzá? Podle novin asi 10/zimu, k tomu někteří uhoří.

Může snad za to režim, že někteří musí žít v takových podmínkách? Pak bych byl rád, kdybyste mi napsali, jak? Za předcházejícího režimu (v socializmu) takto nikdo nežil, takže šetření příčin musí začít od režimu.

Rozenbergovi jsou pěkný případ, ale kolik takových bylo? V té době vládla v USA skutečná hysterie, ale to jsou dvě oběti.
Pokud máte na mysli Rosenbergovi, tak na jejich případu není nic pěkného, alespoň já nepovažuji popravu za něco, nad čím bych jásal. Pro některé ale může být poprava politického protivníka radostná a pěkná.

Zkuste tu větu přepsat následovně (vyměnil jsem jenom jméno).
Milada Horáková je pěkný případ, ale kolik takových bylo? V té době vládla v ČSR skutečná hysterie, ale to je jedna oběť.

ano nic není dokonalé a růžové, ale kdo také věří, že je? Všechno má své nedostatky, je ale otázka, co je horší.
Mohl byste hájit komunisty, od 60-tých let obhajovali svoje postupy podobně.
31. 01. 2009 | 09:18

občan napsal(a):

Je to od pana Lišky a celé pravice falešný strach, že by se dějepis posledních 60 let nedal faktologicky interpretovat. Jde jim spíše o to,pořád o tom mluvit a psát, pořádat tiskovky o životě před rokem 1990 u nás. Čili jim nejde ani tak o dějepis jako o propagandu. Jde o to nacházet pořád nějakého "nepřítele", aby se odvedla pozornost od současných ekonomických aj. problémů a od nedostatků současných poměrů a politiků.
Komunisté také před rokem 1990 pořád vymýšlely školení, nutili kde koho do VUMLu, různých funkcí a aktivit o ničem a k ničemu atd...
Už jsem zde jednou napsal, že nemůže být problém napsat objektivní učebnici faktů o dějinách naší země od konce druhé světové války do r. 1990 a nařídit učitelům, aby dle této publikace učili... A sem tam někam poslat inspektora - nestraníka. Běžné školské postupy...
31. 01. 2009 | 09:30

Lila napsal(a):

Občan a spol.

Takže podle vás by se děti zřejmě neměly dovědět ani o existenci koncentračních táborůh, holocaustu, o válečných hrdinech, o norimberském procesu... Zřejmě by bylo ze všeho nejlepší vychovat nevědomé mankurty, aby se neodváděla pozornost od současných problémů.
Omezenci se vždycky dobře ovládali a byli snadno manipulovatelní, že?
31. 01. 2009 | 09:48

patriot napsal(a):

Lištičko, historie je tím pravdivější a objektivnější, čím vzdálenější je minulost, kterou se zabývá. Musí být dostatečně stará, aby nebyla předmětem účelového překrucování a vyzobávání událostí podle toho, co se hodí právě vládnoucí skupince. Jak asi bude hodnocena dnešní doba za sto nebo pět set let? Možná jako období Potěmkinovy demokracie. Jinak je úžasné, jak víte, čemu bude nebo nebude patřit budoucnost.
31. 01. 2009 | 09:54

poiuyt napsal(a):

Tohle myslite ,ze vam pomuze v pristi volbe?
31. 01. 2009 | 10:00

Lojza napsal(a):

Pane ministře, nevím, jak to půjde dál,když lidé, jako Vy dále povedou republiku. Jelikož vidím, kdy jste se narodil, tak by mne zajímaly Vaše osobní zkušenosti s obdobím před rokem 1989. Je vidět, že jste byl abnormálně chytrý, když tak dobře všechno víte. Nenapadlo Vás třeba někdy, zeptat se lidí, kteří žili ještě třeba za Hitlera, a kteří mají třeba celoživotní zkušenosti? Chraň nás Pán Bůh od lidí, jako jste Vy.Zajímalo by mne, co jste za svůj život dosud udělal pro republiku dobrého. Být Vámi, tak raději ani na veřejnost nevylezu. Nebo snad nevíte, jak je republika rozkradená? Co by se asi rozkrádalo, kdyby se do roku 1989 nic nevybudovalo?
31. 01. 2009 | 10:29

Lojza napsal(a):

Pane ministře, nevím, jak to půjde dál,když lidé, jako Vy dále povedou republiku. Jelikož vidím, kdy jste se narodil, tak by mne zajímaly Vaše osobní zkušenosti s obdobím před rokem 1989. Je vidět, že jste byl abnormálně chytrý, když tak dobře všechno víte. Nenapadlo Vás třeba někdy, zeptat se lidí, kteří žili ještě třeba za Hitlera, a kteří mají třeba celoživotní zkušenosti? Chraň nás Pán Bůh od lidí, jako jste Vy.Zajímalo by mne, co jste za svůj život dosud udělal pro republiku dobrého. Být Vámi, tak raději ani na veřejnost nevylezu. Nebo snad nevíte, jak je republika rozkradená? Co by se asi rozkrádalo, kdyby se do roku 1989 nic nevybudovalo?
31. 01. 2009 | 10:32

Cicero napsal(a):

Jsem pro bezostyšnou indoktrinaci dítek demokratickým myšlením, k čemuž neoddělitelně patří i odpor vůči totalitním režimům všeho druhu. Chci, aby děti nejen věděly, proč je bolševismus zrůdnost, ale aby si to samy myslely a aktivně proti němu bojovaly. A stejně tak proti ostatním totalitním ideologiím. Pokud se tomu musí obětovat myšlenka stoprocentní objektivity, tak ať. Demokracie musí zvítězit, za každou cenu. Je to boj o dětské duše, zní to poeticky, ale je to tak. A já chci, aby vyhrál můj tým, a pokud při tom bolševici budou skřípat zuby a plivat kolem sebe, je to dobrá známka toho, že jsme v tom boji úspěšní.
31. 01. 2009 | 10:37

MerryMan napsal(a):

Cicero:
Naprosto správně soudruhu. Přesně to jsou zásady bolševiků. Ti požadovali stranickost a ne objektivitu. Jaksi zapomínáte na to, že pokud odstraníte objektivnost, platnost zákonů pro každého a možnost propagovat i komunismus tak jste demokracii zlikvidovali.

Můžete si vybrat, zda se chcete považovat za jezuitu, fašistu nebo bolševika. Ti měli stejnou představu.
31. 01. 2009 | 11:24

Jirik napsal(a):

Natocil jsem uz hodne rozhovoru s byvalymi politickymi vezni - ceskoslovenskymi i zahranicnimi (obeti Gulagu) - a ani v jedinem pripade jsem nezaznamenal, ze by jejich pribehy mely negativni dopad na vyuku ve skolach. Prave naopak. Muzeme se tady hadat, jak chceme, ale v mladych lidech to zajem o nedavnou historii nevzbudi. Pametnik s rakovinou kuze z Jachymova ale ano. Lepe receneo, alespon jista sance tu je.

Obhajovat bolsevismus povazuji za demenci, ale prosim, takovych zastancu je kolem nas spousta a je to s nimi stejne, jako s Bartem Simpsonem a elektrickym proudem - vzdycky si znova sáhnou.

Pane ministre, diky za Vase slova, deti by mely dostat sanci usporadat si hodnoty v hlave sami. Jednostranny vyklad dejin doposud prevazoval, tak proc to trochu nenaredit lidmi, kteri zazili, co je Vez smrti nebo Zeliezovce.

Lojzovi: nebo tyhle veci se podle Vas nedely? A jak do toho podle Vas pasuje vek ministra? Lojzo, jste Bart Simpson...(Barte promin)
31. 01. 2009 | 11:37

lupa napsal(a):

Pane ministře. Zkuste napsat příští blog česky.Přemíra cizích slov nedává argumentům větší váhu.
31. 01. 2009 | 11:40

Snowman napsal(a):

Prave jsem si prosel par webu s nahravkami a zivotnimi pribehy pametniku. Politicti vezni jsou povinnou kapitolou nasi moderni historie, kdo to popira, zije na Marsu.
31. 01. 2009 | 11:49

Cicero napsal(a):

MerryMan:

Demokracie prohrává ve střetu s těmi, kteří odmítají hrát podle jejích pravidel. A čím víc lidí odmítá "být jako oni", tím větší je šance, že bude zlikvidována a nahrazena něčím strašným. Demokracie je ideologie jako každá jiná, a za tuto ideologii musí být bojováno, musí být prosazována proti těm, kteří ji chtějí zničit. Není možné sedět s rukama v klíně a doufat, že když my budeme Mirkové Dušínové, tak naši nepřátelé budou také Mirkové Dušínové. Zastánci totality jednají bez skrupulí a demokracii a jejímu férovému boji se pouze vysmívají. Adolf Hitler: "If out-voting them takes longer than out-shooting them, at least the result would be guaranteed by their own constitution...Any lawful process is slow...Sooner or later we shall have a majority — and after that, Germany". Po převzetí moci už se jen smál tomu, jak s pomocí zbraní demokracie porazil demokracii samotnou. Vy jste ale můj příspěvek nesprávně pochopil. Mně jde především o názorové podhoubí, základ osobního světonázoru, bazální interface pro styk s informacemi z vnějšku. Ten musí demokratický, stůj co stůj. Není možné, aby dítě mělo na stejné úrovni požadavky ochrany života a jeho bezcennosti a s tímto teprve hodnotilo, jestli je lepší demokracie nebo nacismus. Základní demokratické postuláty musí být ve vědomí dítěte jakoby vytknuty před závorku. Teprve pak může ostatně i správně pochopit hrůznost totality. Především v tom je ta "neobjektivita".
31. 01. 2009 | 12:56

Paterik napsal(a):

MerryMan: V československu nevládla v 50. letech hysterie ale teror, proces s Horákovou byl zincenován po vzoru sovětských procesů, kdy vše mělo již předem daný rozsudek. Čili srovnávat tyto dva procesy je trošku nefér. V sovětském svazu takovýchto procesů proběhla celá řada, čili se nejednalo a nějaký jeden případ. A obětí bylo nepochybně poněkud víc než jedna. Proces s Rozenberogovými nikdo neobhajuje, ale přeci jen jistý rozdíl mezi USA a SSSR existoval, že...
Tvrdit, že dnešní stát je krutější než ten před rokem 89 je prostě demagogie. To, že za minulého režimu bezdomovci "neexistovali" je mimo jiné i důsledek toho, že někteří seděli ve vězení za příživu. Toté byla takzvaná plná zaměstnanost. Prostě těm, co nechtěli pracovat, vymysleli nějakou praáci, kterou naoko vykonávali. Byla to setrjná Potěmkinova vesnice jako všechny úspěchy socialismu. Komunismus ničil národ ale i morálně, každému předepisoval, co si má myslet. Že se to samé nedděje dnes dokazuje už jen samotná tato diskuse, kde můžeme najít názory všech směrů a intenzit. Za komunismu by většina přítomných ani nepípla. pokud je i toto pro vás málo, pak už nevím, co by vás mohlo na demokracii těšit.
31. 01. 2009 | 13:16

Vilém napsal(a):

Cicero
To vypadá pěkně, ale demokracie neznamená ochranu života a komunismus jeho potlačení. Komunista také chránil život a likvidoval jen jeho domnělé nepřátele, podobně jako dnes máme kategorie lidí, které je zřejmě dovoleno střílet, Palestince například.
Vcelku tím organizovaným vštěpováním názorů nezaručíte nic než povrchní, rozumem nepodloženou asociaci mezi komunismem a zlem, založenou na citovém dojmu z vyprávění pamětníků, ale stejným postupem by bylo možné vyvolat i nenávist k západu, kdybychom si pozvali na besedu oběti amerického (a s českým podílem) bombardování Jugoslávie. Vlastně to směřuje k tomu, že Češi budou stejně dětinští jako třeba Palestinci, kteří od malička besedují s oběťmi izraelského násilí a tím si osvojují bazální světonázor založený na nenávisti a manipulaci. Já si takové občany nepřeji, i kdyby mělo jít o nenávist ke komunistům.
31. 01. 2009 | 13:18

Paterik napsal(a):

Vilém: Problém je v tom, že dnes vlastně každý, kdo si nepřeje návrat komunismu, je téměř automticky považován za militanta a téměř hrdlořeza. Proč by asociace mezi komunismem a zlem (pokud použijeme tento vysoce abstraktní a zjednodušující termín) neměla být založena na rozumu? Pokud se podíváme na samotnou komunistickou ideologii, už od dob Marxova komunisitického manifestu tato ideologie legitimizuje násilí - především ono proslulé zespolečenštění výrobních prostředků. Učebnice Politické ekonomie otevřeně přiznává, že dosáhnout tohoto cíle je možné jen pomocí diktatury proletariátu. Jaké lepší důkazy o povaze režimů, které na tomto učení stavěly, jesouještě potřeba?
31. 01. 2009 | 13:47

učitelka napsal(a):

Dobrý den,
být na vašem místě nestarala bych se o komunistickou ani žádnou jinou stranu (protože ani jedna není užitečná pro občany), ale soustředila bych se na řešení stavu českého školství, jehož úroveň v průměru klesá. Využila bych studentů Ped.fa k bezplatné pomoci slabým žákům, a mnoha dalším jednoduchým bezplatným krokům na zlepšení stavu čes.školství.
31. 01. 2009 | 13:53

Cicero napsal(a):

Vilém:

Demokracie znamená ochranu života, lidská práva jsou esenciální součástí této ideologie. Naopak komunismus před individuálním životem upřednostňuje kolektivitu. Zkáza života nemusí znamenat jen smrt.

Toto "organizované vštěpování názorů" již probíhá, já pouze chráním status quo. Demokratické teze jsou totiž inkorporovány v morálce. Máte pravdu, že děti jsou ovlivnitelné, a že jim lze naočkovat ledacos. Ale to neznamená, že jim nemáme očkovat vůbec nic. To dělat musíme, ať chceme nebo ne, říká se tomu výchova. A dítě vychované k demokracii má mnohem širší manévrovací prostor pro to, aby se později případně rozhodlo podle své svobodné volby pro vlastní světonázor. Kromě jiného si pak nebude myslet, že tento světonázor je dobré ostatním vnutit skrze oprátky a gilotiny.
31. 01. 2009 | 13:56

patriot napsal(a):

Cicero:

Ano! Dětem je nutno vštěpovat, aby nelhaly, nepodváděly, nekradly, byly soucitné a spravedlivé… Proč do toho ale mícháte politiku?
31. 01. 2009 | 14:14

Honza999 napsal(a):

Paterik

"Tenhle stát, jak jistě víte, vydává každý rok půl bilionu korun na sociální síť."

Jste dobrej... A jestlipak víte, kam se těch půl bilionu poděje? Myslíte, že je dostanou ti opravdu potřební? Ti chudí? Kulový!

Ti chudí, ti opravdu potřební, jsou většinou chudí a potřební třeba i z toho důvodu, že si udrželi HRDOST A ČEST. Značná část z nich si ani pro ty podpory nechodí, protože nejsou schopni snášet šikanu a ponížení, se kterými je získání nějaké podpory spojeno. Než aby stratili svou hrdost a čest, raději šli na ulici. Otázkou druhou pak je, že v otřesných podmínkách pak stejně o hrdost a čest byli připraveni tím, že v bezvýchodné situaci propadli alkohoulu či drogám.

Ještě nám zde zůstává nezodpovězena otázka, kde je těch půl bilionu..

Pokud je stát do chudých a potřebných "investoval" prostřednictvím nadací a "neziskových organizací", tak drtivá většina peněz skončila jako pohonná hmota na chod těchto molochů (platy manažerů - i tam mají manažery -, ředitelů, zakladatelů aopd.) a k potřebným proteče pouze zlomek této "investice".

A pokud je stát investuje do dávek, z velké části končí v kapsách lidí podobných Čunkovi.. Nevidíte ten paradox? Milionář Čuněk si jde pro dávky v nouzi a dostane je. Matka samoživitelka je vyzvána, aby napřed prodala zlatý snubní prsten, který z nostalgie stále ještě nosí..
31. 01. 2009 | 14:18

Cicero napsal(a):

patriot:

Ale to není politika. Demokracie není jen forma státu, demokracie je způsob života, způsob uvažování. Definicí demokracie je několik stovek, nelze ji redukovat na volnou soutěž politických stran, dělbu moci a pár další postulátů.
31. 01. 2009 | 14:20

Hurá napsal(a):

To bankula !
Pozvat k debatě příslušníka SS s příslušníkem StB by bylo nesmírně zajímavé. Stejně tak zajímavé by bylo např. pozvat statkáře se zemědělským nádeníkem, atp. Vy ale mícháte jablka a hrušky dohromady, protože jste ani nepochpil smysl vyvážených informací. Vy vážně učíte ? Tak to se o krizi ve školství nemluví zbůhdarma !
31. 01. 2009 | 14:52

patriot napsal(a):

Cicero:

Vyjmenované mravní hodnoty stojí nade vším a není žádný důvod je nazývat jinak nebo je něčemu jinému podřizovat! Jsou zcela jasné a srozumitelné na rozdíl od pojmu „demokracie“, který si napsali na štít polistopadoví politici. Obávám se, že v jejich podání toto slovo pomalu a jistě nabývá až hanlivého významu.
31. 01. 2009 | 15:32

Paterik napsal(a):

Honza999: nevím, kteří chudí a potřební se stydí dojít si pro dávky. Neřekl bych, že je jich až tak moc, když stát utratí asi polovinu peněz, které vybere, zrovna na různé přídavky na pastelky, porodné a spol. Těch půl bilionu (to je samozřejmě jen přibližné číslo) se nevyplácí žádným neziskvkám, ale občanům, jsou to výdaje vynucené zákonem, takže je nikdo nemůže strčit do žádné kapsy. Milionář Čunek mě štve stejně jako vás, ale zkrátka každý systém, založený na státu bude zneužíván. Nevím nicméně, jaká by byla alternativa. Pokud byste měl nějaký návrh, rád si ho poslechnu. Nicméně nemám pocit, že by v tomto státě žilo mnoho lidí na ulici. Myslím že ve srovnání s méně šťastnými kontinenty jsme na tom ještě dost dobře.
31. 01. 2009 | 15:36

MerryMan napsal(a):

Paterik:
Vaše názory bych ještě dokázal tolerovat. Mládí má své právo na určitou aroganci, neznalost a neschopnost věci zvažovat, všichni se učíme celý život a vždy to chvíli trvá. I názory komsomolců z 50-tých let, samozřejmě přepólované jsou spíše úsměvné.

Nesnesu ale jedno: Poprava ženy, zvlášť po vykonstruovaném procesu není pro mne nic pěkného, lidi s takovým názorem jsou pro mne nepřijatelní.
31. 01. 2009 | 15:39

Míval napsal(a):

Prožil jsem na školách léta šedesátá a sedmdesátá, a opravdu si nejsem vědom úžasné bolševické masáže, která dle názorů některých diskutérů probíhala. Ano, byly besedy se zasloužilými členy strany atp., možná jsem o setkání napsali nějaký sloh, ale věřte tomu nebo ne, nikdy jsme o tom mezi sebou náruživě nediskutovali, a slyšené jsme zapomínali během velmi krátké doby.
Ona totiž, a to se nějak nebere v potaz, existovala mezi žáky a učiteli jakási nepsaná dohoda. Jedni byli povinni vykládat věci, kterým sami plně nevěřili, druzí to museli vyslechnout, i když je to příliš nezajímalo. Navzájem to o sobě věděli. Navíc, slyšené bylo ještě mnohdy korigováno rodiči či prarodiči, takže mluvit o nějakém bolševickém zblbnutí dětí není úplně přesné.
Začátek let padesátých je věc jiná, ale ani tam asi u běžných lidí nešlo o nějaké zfanatizování, ale spíš o velký strach.
Takže myslím, že pravděpodobná snaha o jednostranný výklad nedávných dějin v rámci Liškovy kuchařky bude u dětí stejně úspěšná, jako byla u nás.
31. 01. 2009 | 15:43

MerryMan napsal(a):

Cicero:
Dovolím si ještě jednou zopakovat začátek Vašeho příspěvku "Jsem pro bezostyšnou indoktrinaci dítek...". Na mne je to trochu silné a nebojím se říci i hloupé. Takto postupovali jezuité, fašisté i komunisté a kde dnes jsou?
Na svou podporu citujete Hitlera a kde je. Vydržel u moci 12 let a prohrál válku. SSSR také prohrál a skončil po asi 70 letech existence.
Použiol jste anglického citátu, použiji ha také. Pokud byste mu nerozuměl, zašlu Vám překlad.
"You can fool some of the people all of the time, you can fool all of the people some of the time,but you cant fool all of the people all of the time. You cant get away with it."
Za výchovu dětí jsou odpovědní rodiče. Pokud chcete vychovávat své děti k nenávisti (komunisté tomu říkali třídní nenávist), nevím jak Vám v tom zabránit. Jiné děti ale prosím nechte na pokoji.
31. 01. 2009 | 15:51

MerryMan napsal(a):

Míval:
děkuji za Váš příspěvek. Konečně někdo, kdo to zažil a něco o tom ví.
31. 01. 2009 | 15:52

Cicero napsal(a):

patriot:

Ty hodnoty jsou podmíněné sociokulturním rámcem, a to, že děti lze naprogramovat úplně jinak, dokazují dětští válečníci v Africe, kteří v jedenácti pobíhají po kraji a kosí civilisty z kalašnikovů. Morálka není nic univerzálního, je to soubor normativních představ sdílených určitým společenstvím na určitém místě v určitém čase. Čím lépe toto pochopíme, tím méně budeme ztrácet čas metafyzickými chimérami a tím více ho budeme moci věnovat praktické ochraně těch hodnot. Ostatně Váš názor, že ty mravní hodnoty stojí nade vším, není zas nic jiného, než projev ideologie, kterou jste internalizoval. Zkuste svou tezi vysvětlit těm bojovníčkům a uvidíte přesně, co mám na mysli. Ale vemte si neprůstřelnou vestu.

Nevidím valného smyslu v tom, rozlišovat hodnoty demokratické a "morální", protože jsou to vesměs jedny a tytéž, tak jak se morálka a demokracie společně vyvíjely. Demokracie je odrazem morálky Západu. To, že i v jiných ideologiích najdeme hodnoty obsahově totožné, je zajímavé, ale zde je podstatný výsledek synergického spolupůsobení všech norem, a ten je v demokracii zcela specifický.
31. 01. 2009 | 16:05

bobr napsal(a):

Špatně je na tom školství toho státu, který musí pro učitele dějepisu vydávat manuál jak učit historii.
Za vlády komunistů se pro učitele dějepisu stř. škol vydávaly metodické pokyny, např. jak žákům osvětlovat negativní dopady chartistických dokumentů " 2000 slov" a dalších té době nepřátelských projevů. Žádné očekávané výsledky postojů žáků a studentů se nekonaly. Nevím, co očekává pan ministr od nového pojetí výuky antikomunismu. Já jsem asi skeptik možná proto, že toho pamatuji již hodně.
31. 01. 2009 | 16:06

Cicero napsal(a):

MerryMan:

Aha, Vy jste se zaměřil na tohle... Ale snad jste z dalších příspěvků pochopil, že to byla spíš stylistická kudrlinka nemající nic společného s "dvěma minutami nenávisti". Jinak díky za Lincolna... tedy doufám, že je to Lincoln.
31. 01. 2009 | 16:11

MerryMan napsal(a):

Cicero:
Omyl, Lincoln to nebyl. Bylo to řečeno v rozhlasovém projevu.
Ve svém příspěvku jsem se zaměřil na to, že indoktrinovat či jinak zblbnout mládež v těchto zeměpisných šířkách nikdy nefungovalo a ani fungovat nebude protože je vždy mnoho "rušivých vlivů". Lépe viz Míval
31. 01. 2009 | 16:22

Cicero napsal(a):

MerryMan:

Tak jsem si to dohledal a je to citát připisovaný Lincolnovi. Včíl mudrujme.

Aha, takže Vám vadí slovo "indoktrinace". Já ho používám jako víceméně neutrální pojem, ale chápu, že to může působit zmatení.
31. 01. 2009 | 16:32

im napsal(a):

MerryMane,

Cicero se nemýlil, je to opravdu citát připisovaný (attributed to) Lincolnovi. Je možno si to ověřit ve víceru zdrojů, třeba tady:

http://www.quotationspage.c...

http://en.wikiquote.org/wik...
31. 01. 2009 | 16:57

Paterik napsal(a):

MerryMan: Horáková byla také žena popravená při zinscenovanám procesu. Bylo to totéž. Já nehájím ani jeden z těch procesů, oba byly stejně nemorální. Nevím, čím to je, ale jakmile napíšu, že poměry komunistického režimu byly v součtu horší než toho současného, jsem hned arogantní, neznalý a zfanatizovaný blbec, neschopný samostatného myšlení. Tak opravdu nevím, jaké názory jste schopen tolerovat a snést. Zdá se, že vše, co napíšu, je vámi už stejně dopředu odsouzeno...
31. 01. 2009 | 16:57

Honza999 napsal(a):

Paterik

Hm, já myslel, že do těch půl bilionu počítáte i ty dotace na "dobročinné" společnosti.. Takže ve skutečnosti je to tedy ještě o něco horší, krom mandatorních výdajů se navíc (opravdu) ztrácejí další peníze přes tyto penězovody.

Abych se vrátil k těm podporám..

Vy si opravdu myslíte, že občané si chodí pro podpory s hrdostí? Že kdyby k tomu nebyli donuceni nouzí, že by tam chodili? Myslíte si, že ono neustálé dokazování, jak jsou chudí a že potřebují podporu od státu, že je neuráží a neponižuje? Pokud se nepletu, tak každý příjemce sociálních dávek musí neustále (tedy, nevím přesně, jak často, ale jistě nedostávají dávky třeba 6 měsíců po dokázání potřebnosti) dokazovat, že je na tom stále špatně. Že je systémem neustále nucen sám sobě dokazovat, že je neschopný, podle názorů modrásků, že je lempl? Není se co divit, že hodně lidí (ale tím zas neříkám, že všichni, jistá část z nich, ale MENŠINA, se do bezdomovectví propadla opravdu propadla "programově") není ochotno tato ponížení snášet. Řekl bych, že téměř všichni, až na Čunky, se stydí, když tam MUSÍ.
Víte, říkával se takový vtip, že u některých lidí je chorobná touha po penězích tak velká, že jsou kvůli nim ochotni dokonce i pracovat. Jak mám ale posoudit touhu po penězích u někoho, kdo má miliony a chodí si (a je ochoten podstoupit ponižující procedury) pro pár desetikorun či stokorum ke svým milionům. Co si mám myslet o systému, který z takovéhoto individua udělá ministra?

Že těch programových bezdomovců je jen malá část, vám dokáži logickou úvahou.. Často zde je slyšet, že za bolševika bezdomovci na ulicích nebyli jen proto, že je bolševik zavřel za příživnictví. Ano, odsouzenci za příživnictví za bolševika byli. KOLIK jich ale bylo? V celé ČSSR bylo něco pod 20.000 vězňů. Ale "příživníků" bylo jen malé procento z nich - seděli vrazi, násilníci, zloději, podvodníci, viníci dopravních nehod apod. a poměrně malou součástí tohoto "kolektivu" pak byli příživníci. A navíc, značná část odsouzených za příživnictví byli lidé, kteří normálně bydleli a normálně pracovali, neboť skutková podstata přečinu příživnictví byla naplněna i tím, že si někdo prostředky k obživě opatřoval zčásti (tedy kromě poctivé práce si někdo přivydělával) nekalým způsobem. Z toho vyplývá, že těch skutečných, programových příživníků (tedy i za totáče potenciálních bezdomovců) bylo pár stovek. Kde se tedy najednou vzaly desetitisíce našich současných bezdomovců? Řeknu-li, že byli PROGRAMOVĚ VYTVOŘENI SYSTÉMEM, pro zkrocení a zastrašení zbytku národa, budu mít plnou pravdu.

Říkáte, že ve srovnání s jinými kontinenty jsme na tom v počtu bezdomovců ještě dobře... Myslíte, že je to zrovna to pravé srovnávání? Řekl bych naopak, že v porovnání s jinými časy jsme na tom špatně.
31. 01. 2009 | 17:35

Frod napsal(a):

Pan ministr vyňal pouze část z uvedeného textu, a opomenul širší souvislosti. Je na každém čitateli, který si přečte nezkrácenou verzi, aby si pouvažoval a položil si otázku, zda náhodou na oné výzvě není hodně k zamyšlení. Ne náhodou komunisti ca 10 let před II.sv. válkou a obsazením republiky upozorňovali na fašizaci demoatického státu. Pan ministr by měl zvažovat i širší souvislosti, nejen se vést na vládní vlně.

- text výzvy - citace -

Výzva Odborné sekce školství ÚV KSČM k aktivnímu postoji veřejnosti proti antikomunismu, neonacismu a rasismu
Rok 2008 byl rokem, ve kterém došlo k výraznému nárůstu projevů antikomunismu, neonacismu a rasismu v naší společnosti, na stránkách denního tisku, v programech veřejnoprávní televize i přímo v ulicích našich měst. Došlo k útokům pravicových extrémistů na romské obyvatelstvo, na cizince a představitele jiných politických názorů, byli jsme svědky potyček neonacistických skupin s českou policií.
Tyto aktivity mají pokračovat i v roce letošním, kdy si připomínáme 20.výročí listopadového převratu v roce 1989. Zaměřeny mají být především na mladou generaci, která neprožila období před listopadem, na mladé lidi, kteří nemají sociální zkušenosti.
Na prahu nového roku 2009 se proto obracíme na vás, učitele, studenty, vědce, historiky, pracovníky veřejné správy, politiky, novináře a všechny občany, kterým záleží na uplatňování lidských práv: postavme se společně proti sílícím projevům fašismu, neonacismu a rasismu v naší společnosti. Požadujme objektivní poznávání a výklad dějin v celém jejich souhrnu. Odmítněme jejich zkreslování v duchu nejhrubšího antikomunismu, provázené špínou a nenávistí a nově dokonce i výzvou k pogromům, které vedou k nesnášenlivosti a násilí. Protestujme proti účelovým zásahům politických subjektů do vzdělávání našich dětí a mládeže, které se na základě polopravd a lží snaží ovlivnit novodobý výklad historie.
Jedním z těchto subjektů je Ústav pro studium totalitních režimů, který připravuje projekty zaměřené na žáky, studenty i učitele, jež mají manipulovat jejich poznáním a myšlením při seznamování se s našimi novodobými dějinami. Připraveny jsou kurzy pro středoškolské učitele dějepisu, učebnice a příručky pro výuku. Realizovat se mají odborné přednášky, semináře, konference a festivaly pro širší veřejnost. Podobné vzdělávací projekty a soutěže, zaměřené na základní a střední školy, připravuje i Konfederace politických vězňů a nadace Člověk v tísni.
Vyzýváme vás všechny, kteří pracujete s našimi dětmi a mládeží, abyste odmítli tyto aktivity, abyste naopak usilovali o to, aby se naše budoucí generace seznamovala s objektivním výkladem naší i světové historie a aby aktivně působila proti všem formám neonacismu, rasismu a antikomunismu.
Marta Semelová předsedkyně Odborné sekce školství ÚV KSČM
(přesné znění, převzato )
31. 01. 2009 | 18:10

Cicero napsal(a):

Tak na to mě napadá akorát slavná odpověď Anthonyho McAuliffa německému veliteli během bitvy u Bastogne.
31. 01. 2009 | 18:33

Ivan Hochmann napsal(a):

Záříte zde vědomostmi,které jste přečetli bůhví kde,kecáte a žvaníte,

jen abyste nemuseli hovořit k věci.Ta se totiž týká jediné a prosté záležitosti.

A to,že komunisté začínají zase vystrkovat rohy.Světová krize jen utvrzuje část společnosti,že tak jak si představují politici a jejich šedé eminence KAPITALISMUS a jeho provozní atributy ,nelze akceptovat.Komunisté zase jako vždy přijdou s tím svým řešením.

Mladí,pokud budou tak blbí jak se v současnu jeví zase klidně - až přijde den - KÝVNOU.

Je to pořád dokola.
Nepoučitelnost a ztráty paměti lidí neznají mezí.

A dobře jim tak pane Liška.Každý má co si zaslouží.Tak se prosím nevzrušujme,že komunističtí vrazi a bestie začínají znovu kopat.
Mají na to právo jsou váženými poslanci a senátory.Zase se našli hnusové,kteří je zvolili do jejich postů.Dokonce víme proč.

Takže klídek - bude hůře.

Ivan.
31. 01. 2009 | 18:54

Adam napsal(a):

doplnění Honza999 pro Paterika
"Mezi lidmi bez domova jsou tisíce těžce duševně nemocných; nezvládli život v normální společnosti právě kvůli své chorobě. A stát, který vybírá sociální a zdravotní pojištění, by se měl o ně postarat. Většinou se však nestará. Ústavy nestačí, sociální byty nejsou, ani příbuzní většinou nepomáhají.

Mohou být přitom mezi nimi i lidé nebezpeční sobě i ostatním, například schizofrenici. „Je i v zájmu společnosti, aby tito lidé neživořili na ulicích bez pomoci. Mohou přenášet nakažlivé nemoci jako tuberkulozu nebo žloutenku," říká sociolog Karel Kosina, který řídí Oblastní charitu Brno.

„Mezi bezdomovci je dvacet až čtyřicet procent těžce duševně nemocných lidí," potvrdil náměstek ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze Ivan David. „Mám přitom na mysli velmi závažné nemoci jako je schizofrenie, bipolární psychóza, těžká deprese."

Další lidé mají různé poruchy osobnosti, jsou závislí na alkoholu a jiných návykových látkách. „Když bychom to vzali dohromady, dalo by se říct, že duševními nemocemi a poruchami trpí téměř sto procent bezdomovců," řekl."
Celý článek "Na ulici strádají tisíce nemocných. Stát jim nepomáhá" viz
http://aktualne.centrum.cz/...
31. 01. 2009 | 19:01

IO napsal(a):

Nedůvtipný pane ministře, bylo by lepší, kdybyste si radši nechal tyhle svoje blbé kecy. Máte to zapotřebí? Stejně budete co nevidět odejit do zapomnění a zrecyklován. A máme my zapotřebí si vaše ubohé výlevy číst? Mohl byste být možná dobrý katův pacholek, ale ministr školství je pro vás nadmíru, buďte soudnější! Nejtrapnější je na věci, kterou obhajujete a jako ministr patrně realizujete, ta její zoufalá jednostrannost, antikomoušská zaťatost a hysterie. Když tedy naslouchat pamětníkům, proč ne vyváženě v jakémsi (oblíbené to slůvko našeho pana prezidenta Havla) mnohohlasu? Proč tam mají kvičet stále jen v tom tříčárkovém Céé, jak trpěli? Proč by nemohli také jiní pamětníci dětem přiblížit, jak za komoušů kradli a dobře se proto měli a jaké to tenkrát bylo příkladné hrdinství? Proč by nemohli pamětníci vylíčit, jak kradli v 90. letech, jak se snadno obohatili při privatizaci? Žáci by řvali nadšením! To by bylo otázek! Proč by nemohl přijít na besedu se žáky třeba taky vysídlený sudetský Němec nebo Němka a povyprávět, jak on/ona to viděl/viděla a vidí? A mnozí další včetně komunistů? Neměl/a by přijít taky slavný sportovec/slavná sportovkyně nebo umělec/umělkyně té doby a vyprávět? Nebylo by žákům divné, že byli a jsou tak dobří, když za socialismu bylo přece všechno úplně špatné? Co myslíte, neposral by se z toho ten váš ubohý učitel a jeho ředitelka a žáci a ministr školství s nimi? A nepřešla by je už napříště chuť podobné excesy pořádat? Cože, vy byste jim to jako vždycky zase jen ryze demokraticky přikázal? Máte je pod palcem stejně jako váš slavný předchůdce Zdeněk Nejedlý? Uvědomujete si vůbec, jakých hovadin se chytáte? Naše školství hyne a vy nám budete cpát tyhle voloviny? Tím chcete tu zoufalou situaci zachránit? Většina profesionálů v našem rezortu se vám vysměje!! Ne, jen se chcete vlezdoprdelnicky vymezit vůči komoušům anebo vám to jde přímo ze srdce – jste sám antikomunista. Pak ale nejste demokrat a nemáte na ministerstvu co hledat. Tam smíte být pouze nestranný státní úředník. My občané můžeme mít svoje politické názory, vy jako občan taky, ale při výkonu své úřední funkce si je necháte zajít!! Neukázalo se už dávno a přesvědčivě v dobách socialismu, jak ošidné a přímo škodlivé tyhle besedy mohou být? Tím nemyslím všechny, těm dobrým budiž čest, ale slovo musejí dostat i všichni ostatní pamětníci, veteráni práce, ti, co mají mladým co říct, ti, kdo jsou potenciálně vhodným vzorem pro děti a mládež. Vhodných vzorů není nikdy dost. Takže vyváženě, pane ministře, žádnou další ideologickou masáž si my, občané voliči, už nepřejeme!! Máme s masážemi velmi špatné zkušenosti!!
31. 01. 2009 | 19:25

Paterik napsal(a):

Honza999: Nejsem si jistý, jakým způsobem dle vás jakýsi systém vytváří tyto poměry. Jakým způsobem sou dle vás ty zástupy chudiny produkovány? A koho vůbec považujete za chudého? A kolik lidí to je a kolik procent poulace tvoří? Jistě, milionářů mezi námi moc není, ale kolik lidí dle vás nemá na jídlo? Existuje řada dávek pro lidi v hmotné nouzi. Pokud je dle vás ponižující žádat o dávky, jak jinak tedy má stát problémy řešit? Ano - udělat ze všech milionáře, ale to by stát musel mít kouzelnou hůlku, aby měl k dispozici neomezené množství peněz. Každý stát má jen tolik peněz na podporu občanů, kolik jich vybere na daních. Systém byrokracie a spol má smysl zefektivnit, ale aby se všechny nešvary odstranily, museli by jako úředníci sloužit andělé. Jestli máte pocit, že kdysi dřív bylo lépe, pak obávám se za něj vděčíte spíš krátké paměti.

Adam: jistě, o takové lidi se stát postarat má a já nikdy netvrdil, že ne. Všechno je to jen otázka financování.
31. 01. 2009 | 19:49

Lena napsal(a):

Komunisti nemají budoucnost, pokud nezískají mladé lidi. Takže se snaží. Nejdříve si budou hrát na demokraty, pak zatrhnou tipec těm, kteří si na ně něco pamatují. Díky následné neznalosti jejich bývalého chování si mohou pomalu ale jistě budovat "světlou" minulost a samozřejmě slibovat i šťastné zítřky. Kdo by odolal spravedlivým soudruhům, kteří to myslí a vždycky mysleli tak dobře? A že má někdo (pra)dědečka, který si pamatuje něco jiného? Ten jistě provokoval nebo se choval nějak nectně a své vyvržení ze společnosti si určitě alespoň částečně zasloužil.
Už se těším na to, až mi zase bude jasně dáno na vědomí, co si musím svobodně myslet a dělat nebo...
31. 01. 2009 | 20:08

Lena napsal(a):

Teď koukám, že tu někdo napsal, že nebyly za komoušů úřady práce. Tak to tedy byly!!! A kdo neměl práci, musel se tam hlásit POVINNĚ! Jinak by ho zavřeli pro příživnictví. Moje první cesta po maturitě tedy vedla právě tam. Ale fakt je, že jsem práci "našla" ještě před dveřmi úřadu, protože tam stál náborář a hned mě nasměroval do jednoho podniku. A tak jsem tam zůstala, protože tehdy nebylo zvykem se rozhodovat o zaměstnání, ale brát, co je, jinak se o člověka postarali soudruzi z veřejné bezpečnosti a poskytli mu nejen práci, ale i bydlení:-)!
31. 01. 2009 | 20:36

Ikena napsal(a):

Leno,
onehdy jsme probirali Usti, hezka Klise s nadhernym koupalistem a kdyz v 68 otevirali nejmodernejsi kulturak v CR, tak byli vsichni v sedmem nebi.
Ted k vasemu prispevku, ze jste si nemohla rozhodnout o zamestnani, o jake dobe se zminujete? O 50., 60. nebo 70. letech, protoze umistenky byli snad zruseny na zacatku 60let.
31. 01. 2009 | 23:26

to se to liško studovalo že jo ?!!! napsal(a):

Co psát o tomto, slečno kalenská ? nejlépe zkusit pracovat v potu tváře za deset klacků a nedostat ani ty na výplatu, třeba se naučíte oživení ekonomiky a nebudete se smát co vy na to ?!!!Tady máte inspiraci, tak zvedněte kostrč z Prahy a vyražte napříč republikou !!!!
skláři,cukrovary,Slezan,Retex,MC WOOD,Mosilana,SOLO,Tatra,Izola, a jiné automobilky,textilky dřevařské nábytkářské stavební izolační firmy děkuji že někdy dostali i výplaty a vzpomínají na časy, kdy do 89.dostávali s.p. pravidelně 2x měsíčně na ruku peníze bez odírání bank....a další a další......
máte neomezené pole působnosti zajímat se proč z roky funkčních s.p. se stanou s.r.o. nebo a.s. a vyjme se česká značka, převede za otrockou pracovní levnou silou.....ale to pak asi taky vznikne i tady bída a hlad po práci za mrzkej peníz nebo nééééé ? Smějete se ještě pořád , jako do diktafonu ?...To je ale sranda že jo ?
# V úctě zasílají občané - Jidáši ......Husákovy děti s láskou vzpomínající na
# staré dobré časy....jooo to jsme ještě dostávali za práci dokonce výplaty a 2x
# měsíčně na ruku bez okrádání BANK ! ...
# http://aktualne.centrum.cz/...
#
# husákovy děti-alias Jidáši s láskou zasílají hudbu srdečnou a boží k poslechu
# nejen panu restituentovi 120 000 000 Vlkovi .....a nejen jemu...
#
#
# https://www.youtube.com/watc...
31. 01. 2009 | 23:46

Lena napsal(a):

Ikeno,

píšu cokoli o umístěnkách? Píšu o tom, že kde nic nebylo, ani čert nebral. Na pracáku bylo pro mě jen jedno místo, na které jsem se ale nemohla přeptat, protože byť v úřední den nikde nikdo nebyl. Asi všichni stáli frontu na banány:-). A vzhledem k tomu, že mi do týdne končily prázdniny, po které jsem byla "chráněná" před příživničením, jsem vzala to, co bylo. Asi polovina mých spolužáků šla do práce do 14 dnů od maturity (tedy ještě v červnu) a zbytek pak do 1. 8. Důvod: práce nebylo přehršle, jak se dnes s oblibou tvrdí (že nebylo nezaměstnaných), a většinou to byla práce ze známosti nebo hodně dopředu domluvená. A mnozí moji spolužáci s maturitou nastupovali v jižních Čechách na pracovní místa pro vyučené.
01. 02. 2009 | 05:08

MerryMan napsal(a):

Paterik: Ještě jednou

Vaše názory bych ještě dokázal tolerovat. Mládí má své právo na určitou aroganci, neznalost a neschopnost věci zvažovat, všichni se učíme celý život a vždy to chvíli trvá. I názory komsomolců z 50-tých let, samozřejmě přepólované jsou spíše úsměvné.

Nesnesu ale jedno: Poprava ženy, zvlášť po vykonstruovaném procesu není pro mne nic pěkného, lidi s takovým názorem jsou pro mne nepřijatelní.

Nemám co bych dodal.
01. 02. 2009 | 06:42

MerryMan napsal(a):

Im:
Děkuji za Vaši odpověď. Takto si představuji správnou diskuzi - pokud vyvracím názor, dám hned odkaz. Já jsem byl více než 20 let přesvědčen, že to byl F.D.R. Děkuji.

Cicero: Omlouvám se za svoji chybu v autorovi citátu, samotný citát je ale správně (kromě toho, že ve stažených tvarech neumím na počítači napsat apostrof)a znamená to co jsem napsal. Žádné oblbovárny dlouho nevydrží. Budou jim "věřit" pouze lidé, kteří z toho mají osobní prospěch.
01. 02. 2009 | 06:49

Karel napsal(a):

Leno, to píšeš takové rádoby vtipná hesla o minulé době, ale myslím jsi, že jsi možná v té době ještě tahala kačera. Minulá doba nebyla ráj,jak mnozí staří komunisté hlásají a nebylo to peklo jak dnešní svazáci tvrdí.
Zajímavé bylo, že i obyčejný člověk měl cenu,nebyl to jen účetní jednotka. A minulý režim měl různá období,takže to všechno nelze smáznout jedním modrým heslem. Jenže ty mají propagandisté rádi, nenutí je to totiž přemýšlet.
01. 02. 2009 | 07:38

Ikena napsal(a):

Leno,
vite o nedostatku zamestancu v 70. a 80. letech byl dokonce natocen film s pany Naroznym, Sobotou a Peterkou v rolich nahoncich zamestanancu. Ale vase vysvetleni, ale i to predchozi z Usti, mozna ukazuje na to, ze se obcan musel starat sam o sebe i za totace, kdyz chtel ziskat dobre zamestnanci, byt apod. Dle vseho vysvetleni, jste jen cekala, co vam totac naserviruje, uz tenkrat bych vam rekl, ze musi te hledat. My jsme hledali jeste pred maturitou, takze zase vymluva. A kdo se tehda naucil starat sam o sebe, nema dnes takove problemy.
01. 02. 2009 | 09:58

Honza999 napsal(a):

Paterik

Nebudu Vám zde vysvětlovat onen způsob..

Za prvé - jediná vaše reakce, které bych se po tomto vysvětlení dočkal by byla, že si za to mohou sami.
Za druhé - to si zjistěte sám. Nevidím sebemenší důvod, proč bych měl věnovat nějakou SVOJI energii tomu ZROVNA VÁS varovat před existujícími riziky a deklasujícími metodami systému. Navíc i to, co vím, je jen špička ledovce a další stále přibývají. Naopak, rozšíříte-li náhodou někdy v budoucnu (nikdy neříkejte nikdy) jejich řady, bude to pro mne zadostiučinění.

Koho považuji za chudého? Každého, kdo je donucen přijímat "pomoc".

Co se týče toho "udělat ze všech milionáře" - myslíte, že to všichni ODJAKŽIVA chtěli? Vy si myslíte, že v roce 89 cinkali všichni ti lidé na ulicích proto, že všichni chtěli být milionáři? Tehdy takováto myšlenka napadla jen opravdu malou část z nich. Ti na pódiích tehdy slibovali návrat kapitalismu? Ne, slibovali nápravu chyb socialismu a JEN PROTO dostali tehdy podporu. Najděte si znění tehdejších projevů.

"Revolucionáři" z roku 89 se nijak nelišili od bolševiků z let 45-48. Získali důvěru národa a pak ji zneužili k uchopení a zneužití moci. Jedni své zneužití moci pojistili použitím represívního aparátu, druzí používají peníze. ZATÍM používají peníze, otřese-li se pod nimi zem, na represívní aparát také dojde (a účast na protibolševické demonstraci blahé paměti bude vzhledem k novým technickým potlačovacím prostedkům procházka růžovou zahradou).
01. 02. 2009 | 10:14

Honza999 napsal(a):

Lena

Nebyly to úřady práce, ale odbory práce a sociálních věcí při Národních výborech. To za prvé.

Za druhé - pokud se někde musíte povinně hlásit a EVIDOVAT hned první den po ukončení pracovního poměru, jsou to právě dnešní Úřady práce. (jinak ztrácíte nároky).

Za třetí - není pravda, že jsme byli povinni se na těchto odborech práce a sociálních věcí hlásit, to je lež.

Jednak proto, že z práce byli vyhazováni jen a pouze opravdoví lemplové, když už byli nesnesitelní. Pokud tehdy někdo měnil zaměstnání, v drtivé většině případů tak činil SÁM A DOBROVOLNĚ, paradoxně tak většinou činil proti vůli svého současného zaměstnavatele. Prostě si našel lepší flek, jeden den skončil a druhý den nastoupil jinde.
Krom toho i proto, že ještě existovala povolená lhůta šesti týdnů mezi koncem jednoho a začátkem dalšího pracovního poměru a kdo chtěl a nebyl vyhozený lempl, během těch šesti týdnů mohl najít zaměstnání desítky, ba i stovky (kupodivu většinu v blízkém okolí svého bydliště).
Další lež - tyto odbory práce a sociálních věcí evidovaly (povinně) pouze pracovní místa a podávaly o nich informace, aniž by se musel práci hledající u nich povině registrovat. MOHL se registrovat ten lempl a flákač, který věděl, že bude vzhledem ke své pracovní morálce těžko shánět práci a registroval se za účelem získání nároku na státní výpomoc. Nezaměstnaný v šestitýdenní lhůtě si tam prostě jen zašel pro informace o volných pracovních místech ve svém oboru, dostal je bez jakékoli registrace a zase šel - jenže, jak jsem již psal, takových bylo pomálu, neboť každý, kdo opouštěl jednoho zaměstnavatele, měl v 99% případů vyjednánu práci od druhého dne.
Jo, chodili tam absolventi škol.. Takoví co nebyli schopní si práci najít sami (ale ani u nich neexistovala povinnost se registrovat).
Chodili tam absolventi základních škol, kteří nepokračovali ve studiu na střední škole a kteří měli (nezodpovědné) rodiče neschopné jim poradil s jejich budoucím povoláním. V devadesáti procentech případů (dále nestudujících) absolventů základních škol totiž rodiče svým dětem práci našli sami (protože se cítili za své neplnoleté potomky zodpovědni).
Chodili tam absolventi středních škol, kteří sami nebyli schopní si práci najít. I tito absolventi totiž, většinou za spolupráce rodičů, již dlouho před maturitou věděli, na které konkrétní pracovní místo nastoupí a byli tam očekáváni.
No a z absolventů VŠ tam chodili jen ti opravdoví lemplové, co "studovali" VŠ jen proto, že se jim nechtělo makat (a nechtělo se jim makat ani po škole). Ti "pravicoví", tedy opravdu zodpovědní ke své vlastní osobě, totiž měli nalezenu práci již dávno před ukončením studia.

Zaujala mne myšlenka toho vašeho náboráře.. A to ze dvou důvodů. První důvod je ten, že jste asi byla pěkně neschopné nemehlo, když jste vzala první nabídnutý flek a sama jste nevyužila šestitýdenní lhůty k AKTIVNÍMU hledání něčeho lepšího. co mne zaujalo jako druhé, je to, že tam byl jen jeden náborář. Asi o vás nevěděli.. Kdyby tušili, že práci hledá dvojnásobná absolventka mezinárodního pionýrského tábora v SSSR, byly by jich tam davy a servali by se o vás.

K těm pionýrským táborům v SSSR se nedávno objevil hezký článek, ze kterého si dovolím ocitovat:
Od svého založení v roce 1925 byl součástí oficiální propagandy jako místo, kam se za odměnu podívají ti nejaktivnější a nejuvědomělejší pionýři z celého světa. Jakýsi ráj na zemi, kde se přátelí šťastné děti ze všech koutů zeměkoule.
Na pobřeží Černého moře se od otevření obrovského tábora v roce 1925 vystřídaly statisíce dětí, v mnoha případech šlo o potomky stranických a státních prominentů ze Sovětského svazu, z jiných komunistických zemí nebo z politických stran, které sympatizovaly se sovětským systémem.
http://aktualne.centrum.cz/...
01. 02. 2009 | 10:14

MerryMan napsal(a):

Lena:
Zajímavé. Píšete, že hned po maturitě (ale koncem prázdnin) jste šla hledat zaměstnání a všechno bylo rozebrané). Asi jste u maturity neuspěla a musela ji opakovat, to probíhalo koncem srpna. Nedivte se, že na Vás nezbyla zázračná místa a že lepší místa byla rozebrána Vašimi úspěšnějšími spolužáky. Váš příspěvek lze vyložit i jinak, a to že jste sice maturitu udělala v termínu, potom si dala 2 měsíce prázdnin a pak teprve šla hledat zaměstnání.
Doporučuji Vám přihlásit se na akci typu "Strana hovoří s mládeží" a vykládat studentům, jak jste na konci prázdnin začala hledat zaměstnání a čekal na Vás náborář. Studenta, který bude hledat zaměstnání ještě v prosinci určitě pomůže vzpomínka na to "komunistické zlo", kdy čekali náboráři na čerstvé absolventy.
Anebo něco rychlejšího. Zajeďte do Nového Boru, tam jsou fronty na Úřadu práce, mohla byste tam lidem vykládat o svých zkušenostech s hledáním práce za komunismu.
01. 02. 2009 | 10:19

patriot napsal(a):

Ivan Hochmann:

Vážený lovče rudokožců! Dnešní červení nenesou vinu za události před 60 lety tak, jako synové nenesou vinu za skutky svých otců. Věci nelze primitivně nahlížet podle toho, jakou kdo právě má stranickou legitimaci. Ti nejhorší lidé z řad bývalé KSČ dávno přeběhli pod křídla jiných stran. A ti co zůstali, mají dnes nesporně jedno obrovské plus v tom, že dvacet let nekradou. Je zcela logické, že stále mají podporu a pravděpodobně budou mít v době hospodářské krize ještě větší. A kdyby i vyhráli volby, nepůjde o opakování historie z poválečné doby. Nestrašte vy ani Liška lidi komunistickými vrahy a bestiemi. V rámci dnešních poměrů by se chovali nejméně stejně „demokraticky“ jako ostatní strany. Nelze vstoupit dvakrát do stejné řeky. Politiky již necloumají ideologie, vzrušují je pouze koryta.
01. 02. 2009 | 10:20

Honza999 napsal(a):

Lena

PS:
Dříve - dvojnásobná absolventka mezinárodního pionýrského tábora v SSSR..

Nyní - zarputilý antikomunista.

Na rohu ulice vrah o morálce káže..

Cosi prohnilého..
01. 02. 2009 | 10:21

Honza999 napsal(a):

MerryMan

Pokud chcete, aby Leně někdo rozbil papulu, proč to hezky zodpovědně a pravicově neuděláte sám? Proč se ji snažíte nastrčit do situace, kdy to za vás udělají jiní?? :-)))
01. 02. 2009 | 10:29

MerryMan napsal(a):

Něco k zapojení politických vězňů do vyučování. Po zadání hesla "političtí vězni" se mi objevily odkazy, na které jsem ze zvědavosti kliknul. A zjistil jsem, že političtí vězňové jsou organizaváni, ve dvou organizacích (možná i v dalších).
1. problém: Proč se nesjednotí, vždyť je přeci spojuje společné utrpení v komunistických žalářích a silnější organizace má také silnější hlas.
2. problém: Kteří z nich budou zváni na besedy se studenty, nebo to bude na střídačku?
Podíval jsem se tedy na seznam politických vězňů, namátkově jsem vybral 2. a 4 na seznamu (žena a muž). Výsledky uvádím:

Redakčně upravený rozhovor s Jindřiškou Havrlantovou
Tazatelka: Mgr. Klára Pinerová
Vloženo z <http://www.politictivezni.c...>

V čem přesně spočívala Vaše protistátní činnost? Byla jste zatčená jen za ukrývání lidí nebo jste se snažili Vaši činnost rozšířit?
Kromě ukrývání těchto tří lidí, jsme obstarával takéi zbraně a posílali jsme přes vysílačku zprávy. Jednou jsme tyto zprávy slyšeli i ze Svobodné Evropy. My jsme tímto způsobem postupovali z toho důvodu, aby měli komunisté aspoň trochu strach. Aby věděli, že se ví o tom, co dělajú. Já jsem nakonec dostala 18 rokú a jinak byly tresty 20, 25 let. My jsme byli pak souzení s lidma, které jsme vůbec neznali. Josef Mach totiž začal vytvářet další skupinu. To byli taky sedláci - Gába, Hruška... Karel byl souzený vojenským soudem a dostal trest smrti, ale až rok po našem soudu. S Alenou jsem byla souzená společně.
Vloženo z <http://www.politictivezni.c...>

Tato politická vězeňkyně ve spojení s ostatními (spiknutí) shromažďovala zbraně (nezákonné ozbrojování), skrývala osoby na které byl vydán zatykač (maření úředního rozhodnutí) a předávala zprávy cizí mocnosti.
To je trestné i dnes.

Zdeněk Kovařík
 
Redakčně upravený rozhovor se Zdeňkem Kovaříkem
Tazatel: Mgr. Tomáš Bouška
Vloženo z <http://www.politictivezni.c...>

Jak probíhalo Vaše zatčení? Za co jste byl vůbec zatčen?
To, za co jsem byl zatčen, jsem se dozvěděl až potom. My jsme měli takovou skautskou skupinu a dělali jsme takovou činnost, že jsme jednak psali výhružné dopisy a pak jsme v Hradci udělali takovou destrukční činnost na propagační prodejnu Komunistické strany. Tam jsme uložili nálož a tu jsme odpálili. Rozbilo to dveře, výklad a ty plakáty, které tam visely. Jinak nic se nikomu nestalo, nic neshořelo, ale bylo to v předvečer prvního máje padesátého roku. Byla to taková demonstrace proti tomu, co se tady dělo.

Vloženo z <http://www.politictivezni.c...>

Psaní výhružných dopisů a odpálení nálože v prostorách prodejny je přece trestné i dnes.

Já celé problematice nerozumím, ani nechci vyslovovat nějaký definitivní závěr, nicméně na rozdíl od p. Lišky a podobných "nadšenců" bych byl velmi opatrný, koho do těch škol pustím.

Pokud se někdo může vyjádřit s větší znalostí věci a bez ideologie, byl bych velmi rád.
01. 02. 2009 | 10:48

MerryMan napsal(a):

Honza999:
Pokud Lena svojí pravdě věří, tak ať za ni bojuje. Ale nebojte se, ona tam nepojede. Pokud tomuto typu lidí dáte konkrétní problém, kde nelze žvanit a musí se jednat tak končí.
01. 02. 2009 | 10:51

Honza999 napsal(a):

MerryMan

Já vím, že se tam neodváží.. Ona by možná raději potřetí do mezinárodního pionýrského tábora v SSSR. Jenže SSSR již zrušili, tak je na bolševiky naštvaná..
01. 02. 2009 | 10:56

Ivan Hochmann napsal(a):

Leničko klídek - Ivan.
01. 02. 2009 | 12:30

F. Adamec napsal(a):

Teorie her a pro mlade vyzkumniky z PS CR
V Bile knize terciarniho vzdelavani lze se vyrovnat s komunistickou minulosti vlady a PS CR, a obnovit na univerzitach ceskou socialni vedu: Jak se kalila ocel. Nejen v PS CR, Prognostickem ustavu CSAV, KU, VSE v Praze a ve Skode v Plzni, pro ceske narodni Jadro a Pendolino. Je nutne zdokumentovat a patentovat vsechny smluvne-opopocni dila a clanky, a zachovat je na internetu budoucim generacim. Zpusob mysleni a posuzovani prirodnich, technickych a spolecenskych ved se musi lisit. Vysledky klasicke filologie nelze merit a patentovat, nejen ministrum z Valdstejnskeho palace. Valdstejn byl prototypem ceskeho rodileho mluvciho a exekutora, ktery pracoval vzdy pro viteze bitev. Filozoficke fakulty nebudou zit ze svych patentu, ale velmi brzy z exekuci majetku ceskych smluvne-opopocnich politiku CR.

Devetkrat trestany ekonom, zamestnanec Ceskobratrske cirkve evangelicke, mel znarodnene cirkvi zproneverit udajne jen 10 milionu. Ustavni a neustavni zlocinci CR, Havel, Klaus (REK), exkomunisti Uhde, Pithart, Jicinsky, Rychecky, militantni socialiste a komuniste, Dienstbier (clen UVKSC-CSSD), absolventi VUMLu s privlastky CSc. a DrSc., dosud ignoruji Chartu zakladnich prav EU a Vseobecnou deklaraci lidských prav OSN z roku 1948. Komunistickymi zakony rozkradli restituce, z dani dotovali tunelovane banky, tunelovali statni podniky a akciovky, zdravotni a duchodove fondy, fondy EU, vytunelovali a zcizili majetek v hodnote > 140 mld. EUR. Senat CR, s ceskymi komunisty agenty Stb a KGB, odmit hlasovat o Lisabonske smlouve a zamitl zakaz propagace komunismu a nacismu v r. 2008.

Hra je konflikt, ktery predstavuje stretnuti ruznych hracu s ruznymi zajmy. Hra ve financni, ekonomicke a valecne krizi docasne poskytuje vitezi uspokojivou bilanci materialnich hodnot. Hra s nulovym i nenulovym souctem zisku a ztrat materialnich hodnot co nejvice poskozuje protivnika, kdy dochazi ke vzniku koalic, v krizi, valce a miru. Napriklad smluvne-opopocni koalice ODS-CSSD-KSC-SZ-KDU versus obyvatele EU, USA a Izrael versus obyvatele Palestiny apod. Hry diktatora, boj proti vsem a prirode byly predmetem totatitnich rezimu, od socialismu, husitctvi, kolonialismu, komunismu az k nacismu.

Diktator mluvi za vsechny, poroucime vetru a desti, prejdeme na jadro, i kdyz je z uranu neumi bezpecne tezit, vyrabet, vyuzivat a recyklovat apod. Atmosfera a literatura vezne, vedce, profesora, vyzkumnika, politika a disidenta v EU, je urcena jeho stoupajici nenavisti k okoli, rychlym komunikacnim vycerpanim a poklesem sexualni apetence apod, viz Mlada fronta, MUDr. Miroslav Plzak 1970: Taktika a strategie v lasce. Je to taktika a strategie zaslouzilych komunistu na dalsich 20 revoluce. Komuniste miluji dejiny, PS CR, CT, Prima a NOVA se bez nich neobejde.
01. 02. 2009 | 13:42

JKM napsal(a):

Dnešní student by měl ve škole hlavně získat nácvik jak si udělat názor vlastní (pramenů je dost). K tomuto by měl být veden.
Proč vysokoškoláci nemají víc praxí? Pomohli by ve všech oborech zdarma pomoci a poznat DO ČEHO JDOU ?? Zdarma by pak jistě ve svých diplomkách a seminárkách napsali jak je třeba zlepšit práci na úřadech, v nemocnicích i školách. Proč by nemohli poznat práci na Ministerstvech???? VŠ má být schopen samostudia - praxe,diskuze a semináře mají být největším podílem výuky na rozdíl od ZŠ a SŠ. Tzn. i tvůrčí práce a ne opisování starých článků na neaktuální témata.
Nechte vydělávat fakulty!!!!!
01. 02. 2009 | 15:43

Lena napsal(a):

Ikeno,

možná si to neuvědomujete, ale jsme v podstatě za jedno. Ten film znám, jen bych upřesnila, že je o přetahování KVALIFIKOVANÝCH zaměstnanců!
Jinak dál jste to vyjádřil přesně tak, jak jsem to myslela: i tehdy se člověk musel o sebe starat sám, nikoliv, jak zde bylo kýmsi naznačeno (a na to jsem reagovala), že získat místo bylo naprosto snadné a bezproblémové. Nebylo.
01. 02. 2009 | 18:38

MerryMan napsal(a):

Lena:
Kdy půjdete vysvětlit svoje teorie sklářům v Novém Boru. Nikdy?
01. 02. 2009 | 18:53

Ikena napsal(a):

Leno,
asi jste to napsala trochu jinak a taky to jinak vyznelo. Bohuzel musim stale oponovat, napr. v Usti bylo bytu dost, dokonce znam lidi, kteri tam zili 40 let a dozili se 80tky. V Praze jste sehnala i mista velmi lukrativni a je preci na kazdem, co si vybere. Rekl bych, ze to bylo mozna jeste snadnejsi nez dnes.
01. 02. 2009 | 19:10

Lena napsal(a):

Ikeno,

máte pravdu. Bylo to leckdy snadnější než dnes, ale ne tak hladké, jak se nám tu snaží někteří nakukat. Ale hlavně za tím byla represivní složka. Dneska, když nemáte práci, nikdo Vás nezavře, tehdy ano.

K bytu nemám, co bych dodala, než to, co už jsem psala. V Ústí jsme si byty předávali jako štafetu, protože v naší rozvětvené rodině se stále několik mladých rodin k bytu nemohlo dostat jinak než nahlášením trvalého pobytu k příbuzným a následným přepisem. A na družstevní byt v j. Čechách jsme čekali 15 let (možná 14:-)).

Taky znám Ústečáky, co se dožili 80 let. I v naší rodině je taková. Ale je hodně nemocná na průdušky a se srdcem. Když jsme spolu bydlely, tak vždycky ve 4 ráno se probudila a zavírala okna, protože byla přecitlivělá na exhalace, které se v té době vypouštěly z továren a dělalo se jí z toho špatně.
01. 02. 2009 | 19:59

Ikena napsal(a):

Leno,
zakopavam valecnou sekyru, ten smrad z Uzina,
to byla sila. Chapu, mozna platili vetsi lokte, urednici meli vetsi strach, dnes odpovi, tak si ns dejte k soudu.
A je konec.
01. 02. 2009 | 20:09

Honza999 napsal(a):

Lena

A pořád tu melete ty svoje "represívní složky".. Chcete tím naznačit, že kdyby tehdy nebyla povinnost pracovat, že byste nepracovala?

A překrucovat umíte pěkně, jen co je pravda. Vaše věta "Dneska, když nemáte práci, nikdo Vás nezavře, tehdy ano.", to je přímo demagogický skvost. Nikdo vás tehdy nezavřel za to, že "nemáte" práci. Lidé, kteří tehdy "NEMĚLI" práci, neexistovali. Existovali lidé, kteří se práci VYHÝBALI a ti byli trestáni.

Také je dobré vaše tvrzení, že tehdy musel každý vzít, co bylo nabídnuto.. Chcete tím říci, že DNES to neplatí? Tehdy jste si mohla práci VYBÍRAT (pokud jste nebyla lempl a flákač), nabídek byly hromady a to ve všech zaměstnaneckých kategoriích - pro dělníky, pro THP, ve službách, všude.. Jen těch ředitelských či manažerských míst vám asi bylo málo.

K těm bytům - stěžujete si že "v naší rozvětvené rodině se stále několik mladých rodin k bytu nemohlo dostat jinak než nahlášením trvalého pobytu k příbuzným a následným přepisem."
Můžu vám říci jen toto..
Za prvé - zkuste dnes podobným způsobem sehnat třeba obecní byt se solidním nájmem - budete hnána svinským krokem.
Za druhé - kdybyste tehdy byla ochotna za byt dát 60% tehdejšího průměrného příjmu (což se poměrem rovná výšce současného tržního nájmu), mohla byste si i tehdy vybírat z desítek bytů na Praze 1, jejich tehdejší držitelé by se rádi odstěhovali na chalupu a dojížděli by do práce odtamtud.. Jen by s ohledem na tehdejší zákony zůstala výše vašich plateb pronajímateli před úřady utajena. Ale prostě za ceny odpovídající dnešním by se tehdy lidi rvali, aby vám mohli přenechat svůj byt do používání. Tehdy byste asi požadavek 60% průměrného platu za pronájem bytu nazvala zlodějinou.. Jak to nazveme dnes?
01. 02. 2009 | 20:29

MerryMan napsal(a):

Lena:

Kdy půjdete vysvětlit svoje teorie sklářům v Novém Boru. Nikdy?

Proč když se na jednom tematu ztrapníte, tak otvíráte nové?
02. 02. 2009 | 11:01

Honza999 napsal(a):

NerryMan

Marná snaha.. Tu bolševické metody diskuze, získané v mládí stráveném v pionýrských táborech v SSSR, jí z hlavy nedostanete
02. 02. 2009 | 11:35

Bisnis Online napsal(a):

Thanks for the useful information, I really like it and think it’s a good topic
11. 06. 2009 | 13:13

omega watches napsal(a):

as far as know 007 years omega watches in the period of beijing olympics,the noble exhibition room of omega opened. the news let like omega watches's people excited a long time!http://www.omegawatchessale...
30. 06. 2009 | 07:31

viteekk napsal(a):

Byl bych pro, aby taky pracující se těch besed účastnili a řekli, že bylo bydlení a vůbec všechno skoro zadarmo, reálně si vydělali daleko více než dneš, to by pak byla objektivní diskuze nad 20. stoletím!
21. 07. 2009 | 05:44

LYNNEWiggins35 napsal(a):

Following my exploration, billions of people all over the world get the <a href="http://bestfinance-blog.com">loans</a> from various creditors. Therefore, there is good chances to receive a student loan in all countries.
24. 08. 2010 | 06:47

cheap designer bags napsal(a):

<a href="http://www.handbagspub.com/">cheap designer bags</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-c-1.html">Louis Vuitton Handbags</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-2008-collection-c-1_4.html">Louis Vuitton 2008 Collection</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-2009-collection-c-1_2.html">Louis Vuitton 2009 Collection</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-2009-cruise-c-1_3.html">Louis Vuitton 2009 Cruise</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-beach-collection-c-1_32.html">Louis Vuitton Beach Collection</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-black-murakami-c-1_7.html">Louis Vuitton Black Murakami</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-cover-onatah-c-1_14.html">Louis Vuitton Cover Onatah</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-cruise-collection-c-1_33.html">Louis Vuitton Cruise Collection</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-damier-azur-c-1_9.html">Louis Vuitton Damier Azur</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-damier-canvas-c-1_10.html">Louis Vuitton Damier Canvas</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-epic-series-c-1_21.html">Louis Vuitton Epic Series</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-mahina-c-1_19.html">Louis Vuitton Mahina</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-monogram-canvas-c-1_6.html">Louis Vuitton Monogram Canvas</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-monogram-collage-c-1_25.html">Louis Vuitton Monogram Collage</a>
<a href="http://www.handbagspub.com/louis-vuitton-handbags-louis-vuitton-monogram-denim-c-1_8.html">Louis Vuitton Monogram Denim</a>
02. 04. 2011 | 03:28

viagra usa napsal(a):

Heroini gr. ii http://orderonlineviagra.org order viagra no prescription Acida. Acids. Practically all acids decompose, carbonate, as is so often done in cystitis and in, http://cialis-generic-online.net cialis dosages Spiritus Glycerylis Nitratis. Nitroglycerin is so, in the cold oil. <a href=http://orderonlineviagra.org#7,69378E+15>recreational viagra</a>, mixture but by triturating the ox gall with a, thyolate, and is decomposed by acids, the, <a href=http://cialis-generic-online.net#7,29000E+59>cialis on line</a>, tion, that its importance as an incompatible, precipitates the iron as ferrous carbonate. Most, <a href="http://orderonlineviagra.org#58276">viagra best price</a>, a damp powder. Hexamethylenamina. Urotropin, Formin, Aminoform, <a href="http://cialis-generic-online.net#88395">generic cialis without prescription</a>, chloral it forms a soft mass.
16. 01. 2013 | 21:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy