Expanduj nebo zhyň

17. 12. 2012 | 08:29
Přečteno 2422 krát
Jeden slovutný profesor z americké Cornell University na nedávné konferenci o používání pesticidů, kterou jsem pořádal v Bruselském muzeu Wiertz, zahájil svou prezentaci slovy: "Toto je náš největší problém" provázenými snímkem pláže, kde byla doslova hlava na hlavě. Má pravdu, přemnožili jsme se. Jestli teď čekáte něco o konspiračních teoriích jak vyhubit polovinu lidstva nebo přednášku o eugenice, tak jste vedle. Jako biolog pokládám rozmnožování a šíření za základní poslání každého biologického druhu a Homo sapiens sapiens není výjimka. Expanduj nebo zhyň, svaté pravidlo evoluce, je nepřekročitelným dogmatem provázejícím i druhy, které na planetě byly výrazně déle než my sami a přesto se za nimi nakonec zavřela voda. Jen idiot by si mohl myslet, že na tom lze něco změnit. Zpomalit, zbrzdit, restartovat, to jistě. Ale dokud tu bude biologický druh, bude plnit tuto svoji roli. Tomu se nedá nikam utéct.

Prudký nárůst efektivity výroby za první průmyslové revoluce vedl nejprve k rozbíjení strojů, pak k novému paradigmatu a pak ke spotřební společnosti a doslova planetární expanzi. Možnosti expanze zde, na Zemi, jsme nyní, troufám si tvrdit, téměř vyčerpali. Nyní jsme svědky nového skoku v efektivitě produkce. Za posledních 10 let vzrostla o 35% a přesto jsou stále větší masy lidí bez cíle, vyhlídek, příležitosti a naděje. Buďme konečně trochu upřímní a přiznejme si, že cyklus akcelerované spotřeby se neustále zrychluje, sílí a vede ke stále větší koncentrací prostředků a moci v rukou omezeného počtu jedinců. Může to vést k záhubě, nebo ke spáse. Jde o to, jaký cíl tyto zkoncentrované prostředky najdou.

Hladoví a ztracení se mohou jednoho dne dát na pochod. Severští lumíci to tak při přemnožení dělají. Místo zelených úrodných plání je obvykle čeká rozvodněná řeka. Náš osud to ale být nemusí. Jedna soukromá společnost nedávno představila ambiciózní projekt kolonizace Marsu. Napsat něco takového před pár lety, všichni by se jim vysmáli. Dnes vědci diskutují o realizaci a investoři o možnostech, jak se zapojit. Jako levičákovi mi vážně leze na nervy, že v něčích nenasytných prackách je soustředěn výsledek práce miliónů lidí. Jako biolog zoufale doufám, že je to cesta, kterou náš druh bude realizovat právě svůj klíčový cíl, expandovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Martin napsal(a):

Přesunout se na jinou planetu a do jiné hvězdné soustavy musíme tak jako tak, Země ani Slunce tady nebudou na věky.
17. 12. 2012 | 08:41

Čochtan napsal(a):

Jedna soukromá společnost nedávno představila ambiciózní projekt kolonizace Marsu.
Smesné. Expandovat ? Kam ? Proc ? Nebylo by jednoduzsi zustat na zemi, odstranit nekvalitni jedince a tim zredukovat obyvatelstvo na desetinu ?
17. 12. 2012 | 08:42

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, anó.., s odstraňovaním nekvalitních jedinců má lidstvo přece dlouholeté zkušenosti.
Taktéž s redukcemi.
Veselé krizování.
http://pix.avaxnews.com/avaxnews/83/4f/00004f83_big.jpeg
17. 12. 2012 | 09:08

Grandmaster napsal(a):

Cochtan pise....zustat na zemi, odstranit nekvalitni jedince.... Dobry napad! Souhlasim s tim a vim se kterym nekvalitnim jedincem zacit.
17. 12. 2012 | 09:16

Maximus napsal(a):

Autor napsal hroznou a nehoráznou hloupost a snad tomu i věří:

Jedna soukromá společnost nedávno představila ambiciózní projekt kolonizace Marsu. Napsat něco takového před pár lety, všichni by se jim vysmáli. Dnes vědci diskutují o realizaci a investoři o možnostech, jak se zapojit.

Je vidět, že nechápete základní věci. Aby tam mohl na Marsu člověk přebývat, tak by musela být splněna spousta základních podmínek pro život.

1/ Jednak by se musela planeta nafouknout a zvětšit na velikost Země, je tu jinak přímá souvislost s velikostí těla člověka a velikostí gravitace planety. Možná autor o něčem ví.
Jinak by lidé žijící v menším gr.poli vypadali fyzicky zcela jinak. Atrofie svalů je svinstvo, říkají astronauti.

2/ A co teplota na Marsu pane autore. Je tam opravdu díky menší vzdálenosti od zdroje energie Slunce opravdu chólodno! Na Sibiři v zimě je oproti stavu na Marsu příjemné teploučko!

3/ A co vzduch a potřebné množství vody? Jasně hasiči s Máňou to tam dopraví, že?

4/ A co zejména potřebná zejména flóra a také fauna, bez ní člověk nemůže existovat ani náhodou.

Nesmíte koukat na americké filmy jako Hvězdná brána kde fešák MacGyver umí udělat z hovínka bič popř. Star Trek! To je také výživné.... Ale dobře se na to čumí.
17. 12. 2012 | 09:17

hovorka11 napsal(a):

S autorem zcela nesouhlasím.
Příroda je schopna si poradit i snížením potence rozmnožování nejúpadkovějších tzv. "demokracií" (růst růstu, virtuální ekonomika, choroby z absolutní přežranosti, nepohyblivost, chemizace).
V trakových podmínkách příroda již určila, kdo nahradí tento úpadkový systém fyzického a morálního rozkladu. Zřejmě to budou islamisti, které sem USA s NATO táhnou do Evropy všemi dírami, které pro ně udělali v Líbyi, Kosovu, Sýrii, Turecku Kataru, Kuvajtu, Saudské arábii a pod.
Největší, nejhloupější, samolikvidující a nejprimitivnější vidím soudobou civilizaci vedenou zájmy kmotrů z USA, kteří poroučejí 70% armádě světa jak pomoci islamizaci Evropy přes "humanitární" a "demokratické" války o "svobodu" doložitelně však sunnitských islamistů.
17. 12. 2012 | 09:25

TomášL napsal(a):

Lidi se chovají jako vir, biologu.
17. 12. 2012 | 09:45

jozka napsal(a):

Resenim nekterych problemu by to jiste bylo, Cochtane. A jsem si celkem jist, ze by se moc lidem po vas nestyskalo :-)
17. 12. 2012 | 09:54

nikitka hlupáček napsal(a):

Meze růstu:
https://www.youtube.com/watch?v=LxD44HO8dNQ
Původně chtěli udělat 100Mt, ale začli se bát, že dojde k nekontrolovanému řetězovému štěpení.
Za kubánské krize plánovali do newyorského přístavu přijet s obchodní lodí, která to měla na palubě.
17. 12. 2012 | 10:21

kann nicht anders napsal(a):

Čochtan s kufírkem leze do dobytčího vagónu.
Osobně mě ta představa sice nijak nepřitahuje, ale nakonec si jako všichni Češi dobré (3/4 německé) rasy řeknu: Asi to tak musí být.
A co být musí, to být i má.
Taková je protestantská morálka.
17. 12. 2012 | 10:28

JenTak napsal(a):

Jedna ideologie již "nekvalitní" jedince odstraňovala v rámci konečného řešení. Problém byl ovšem v tom, že u moci byli právě nekvalitní jedincí, kteří odstraňovali ty kvalitní.
Pokud se to bude opakovat, může to znamenat konec čochtanů v Čechách.
17. 12. 2012 | 10:30

zemedelec napsal(a):

Pane Maximus.
Stále se čekají nebo i vyhledávají nějaké signály z vesmíru.
Pak,když se na to podíváme lidsky,tak opravdu na té naší zemi budou problémy,jak někteří píši,že se zničíme sami.To ,že někteří roupama a s penězi si nevědí rady,tak takové projekty se v jejích hlavách objeví,jak se v nejhorším odsud dostat.On to nemusí být zrovna Mars,vesmír je opravdu málo prozkoumaný.Trochu mě i vrtá v hlavě,že takhle mohl vzniknouti život na naší planetě.
17. 12. 2012 | 10:55

modrý edvard napsal(a):

Přečetl jsem poměrně dost sci-fi. Osídlování vesmíru je samozřejmě možné, můžeme si vybrat jako pohon antigravitaci nebo fluktuace vakua. Konzervativnější povahy pak jímání mezihvězdného vodíku.
17. 12. 2012 | 11:01

vasja napsal(a):

"Jako levičákovi mi vážně leze na nervy, že v něčích nenasytných prackách je soustředěn výsledek práce miliónů lidí......"
-------------------------
Votrava zapařenejma ústřicema? Europarazit, co si prackama hrabe pod sebe a ještě tohle má drzost vykřikovat. :-))
To je blázinec.
17. 12. 2012 | 11:37

jogín napsal(a):

Inu, mimozemšťany se přes slušné úsilí zaslechnout nepodařilo a jejich expanze se tudíž nekonala. Takže v evoluci je nejspíš schovaná pastička, přes kterou vlak nejede. Není to náhodou neoliberalizmus? Společnost přece neexistuje...
17. 12. 2012 | 12:30

český maloměšťák napsal(a):

O koncentraci moci v podstatě téměř feudální /respektive absolutistické , posvěcené Bohem peněz/ a o rostoucím antagonismu v rozdělení bohatství se ví a píše již dlouho , stav je velmi dobře popsán - zejména v USA.

Ale poměrně dobře popsány jsou i procesy a role jednotlivých aktérů tkzv. privatizačních zločinů v 90.letech.

Otázkou však je, zda je nějaká vůle s tím něco udělat - a pokud ano, tak zda nejde jen o vůli, kdy vůle ještě nikdy nenakopala ani gram uhlí...vždy to musela být lidská ruka, vedená lidským mozkem.

V prvním případě by muselo dojít zřejmě k " celozápadní" formě kooperace - ve vztahu k regulačním procesům takovým, které postaví ekonomiku do služeb radikálního humanismu.

V druhém případě se nestane nic. Kraďákov je v tomto směru ve slepé uličce...a je dobře, že se postupně ocitá ve stále větší a větší izolaci co se týče jeho možného vlivu na procesy možné kooperace ve vztahu k problému výše zmíněnách antagonismů. Rozkrádat a pomlouvat, v tom lepším případě jen negovat...to zastanou jiní, na to není třeba kraďákovských.

Je možné, že hyperkoncentrovaná moc politická a finanční jednou dokáže díky svému kapitálu kolonizovat i ten Mars...ale pokud by měl i ten být jen objektem tvorby zisku, rozdělovaného podle množství dosud naakumulovaného kapitálu (mnohdy velmi podivným způsobem naakumulovaného) - půjde o nesmysl.
Založí se jen na ještě větší problémy, než které jsou na stole dnes.
Pokud tedy bude chtít být člověk bytostí humánní - pokud se nestane jen nějakým robotem svého zbytnělého ega....zápisem v algoritmu, množinou jedniček a nul - toužících po další kapacitě SVÉHO hard disku.
17. 12. 2012 | 12:31

Pacák napsal(a):

Čochtan napsal(a):
Jedna soukromá společnost nedávno představila ambiciózní projekt kolonizace Marsu.
Smesné. Expandovat ? Kam ? Proc ? Nebylo by jednoduzsi zustat na zemi, odstranit nekvalitni jedince a tim zredukovat obyvatelstvo na desetinu ?

Čochtane, jedinče, nebojíte se?
17. 12. 2012 | 13:06

xx napsal(a):

vasja: čekal jsem kdo si toho všimne. Je to děs co ? Zatímco hromada peněz a moci v rukou jedince, který jí získal svou pílí a usilovnou prací těmhle lidem vadí, daleko větší koncentrace peněz a moci včetně té vojenské v rukou několika desítek nikým nevolených vyvolených ( EK ) je nechává v klidu.

Nebo právě tyhle lidi měl snad Ploc na mysli ? Asi ne, viďte.
17. 12. 2012 | 13:32

paranoickokritická metoda napsal(a):

A pak že po nás nejdou:
http://www.zeit-fragen.ch/index.php?id=1245

Zostřování třídního boje pokračuje.
DIA vyřadila prvních 1600 z plánovaných sběratelů informací.
Někteří brzo dorazí i k nám.
Sebrané informace budou sloužit k naprogramování podkladů pro automatické drony, které budou bez zásahu operátora samy rozhodovat, koho nechat naživu a koho ne.
Nikoho už nebude tížit svědomí za to, že stiskl knoflík.
17. 12. 2012 | 13:52

paranoickokritická metoda napsal(a):

A pak že po nás nejdou:
http://www.zeit-fragen.ch/index.php?id=1245

Zostřování třídního boje pokračuje.
DIA vyřadila prvních 1600 z plánovaných sběratelů informací.
Někteří brzo dorazí i k nám.
Sebrané informace budou sloužit k naprogramování podkladů pro automatické drony, které budou bez zásahu operátora samy rozhodovat, koho nechat naživu a koho ne.
Nikoho už nebude tížit svědomí za to, že stiskl knoflík.
17. 12. 2012 | 13:53

paranoickokritická metoda napsal(a):

z plánovaných 16.000
17. 12. 2012 | 14:03

kvalitní jedinec napsal(a):

Lebewohl, Čochtan.
17. 12. 2012 | 14:13

Scarabeus napsal(a):

Čochtan:

"Nebylo by jednoduzsi zustat na zemi, odstranit nekvalitni jedince a tim zredukovat obyvatelstvo na desetinu ?"

Čochtane, vyžraný, bělovlasý, bělovousý a rasistický vrahu z rybníka, začněte to realizovat, zastřelte se(odstraňte se), zbraň máte, ten nekvalitní jedinec jste totiž Vy, takové nekvalitní jedince(Čochtany) je potřebné zredukovat na desetinu.

Poznámka pro případné nadávající(mám legraci z jejich hlouposti a nevzdělanosti):
Scarabeus je, mimo jiné, také umělecká galerie.
http://www.galeriescarabeus.cz/

Scarabeus von Imhotep
17. 12. 2012 | 14:42

jozka napsal(a):

Mozna by bylo, mily xx pro zacatek neplest si Poce a Ploce.

Ale jinak je samozrejme jiste, ze kdyby to bylo jako v Nemecku po valce, nemelo by to chybu, ze?
17. 12. 2012 | 16:19

český maloměšťák napsal(a):

Scarabeus
Zdravím.
To je marné - on by se netrefil. Je věčně pod parou...ještě by zabil někoho zcela nevinného.

:)
17. 12. 2012 | 16:56

Yosif K napsal(a):

Jako levičákovi mi vážně leze na nervy, že v něčích nenasytných prackách je soustředěn výsledek práce miliónů lidí.
KONEC CITATU.
Co myslite nenasytnymi prackami? Akcionare nejake velke firmy? Vetsina velkuych akcionaru jsou penzijni fondy...

Nenavidite penzisty? Nebo budouci penzisty??????

Zdsa se ze levicaci maji ideologickou vybavu z Leninovych prirucek z roku 1917.... Pane Poci, probudte se!!!!!!
17. 12. 2012 | 20:22

Yosif K napsal(a):

Neni v svete vetsi psiny nezli blogy levicaka!
Kdo ma vice nezli jiny je hned za kradaka.
---moudry soudruh kdyz vse ridi, vse se zvladne hrave!
---jako mozek lidstva kdysi, v Stalinove hlave!
Majetek tot zlocin - pro Poce to jasna paka!
17. 12. 2012 | 20:46

Yosif K napsal(a):

Jednou se boji mala deti, pak zas prelidneni,
s levicovym mudrolinem neni misty k vydrzeni!
---kumulace kapitalu nejvetsi zlo to je,
---nejlepe kdyz socalisti ridi sveta oje!!
Socalisti u koryta - lidstva rozhreseni!!!
17. 12. 2012 | 20:55

Yosif K napsal(a):

Kumulace kapitalu socalisty strasi,
nejlepsi je kdyz SPK rozhoduje nad vsim!
---Poce strasi prelidneni, s lidmi je pry amen,
---na Mars nikdo nepoleti, je tam samy kamen!
Socalista spasa lidstva, vse uspesne resi!!!

Kumulace kapitalu socalisty desi,
Bohaty to podnikatel rozpoutava besy!!!
---reseni je jednoduche, vsechno vsem se vezme,
---ridit bude socalista, podnikatel zmekne!
Socalista spasa lidstva, vse uspesne resi!

Prelidneni stary problem ted v socanskem havu,
nad nim Poc ten socalista lame si ted hlavu!
---kazdy ma sva prava jista makat se mu nechce,
---vse uzivi socalista platit posle Nemce!
Socalista spasa lidstva vse uzivi z Marsu!
17. 12. 2012 | 21:12

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy