Bruselští zajíci

03. 02. 2014 | 08:36
Přečteno 2794 krát
Ve středu se bude v Evropském parlamentu hlasovat o rámci pro klimatickou a energetickou politiku do roku 2030. Nejde o nic dramatického, protože Evropský parlament bude hlasovat o kompromisním návrhu, který vyšel z jednání s Evropskou radou.

Eurofobové budou nejspíš odsuzovat závazné cíle pro podíl obnovitelných zdrojů jako zásah Bruselu do konkurenceschopnosti Evropy nebo do energetické politiky členských států. Jenže proklínaný “Brusel” jako démonické centrum znásilňování národní suverenity jednoduše neexistuje. A tak ať už je nakonec výsledek jakýkoli, vždy může být jedině takový, na jakém se členské státy samy dohodnou. Jinak to v Evropské unii ani nejde.

Pro Evropskou unii je jedním z hlavních témat v energetice energetická bezpečnost. Jejím základním kamenem je více různých zdrojů energie a snížená závislosti na dovozu fosilních paliv. Věcné a proveditelné cíle v oblasti obnovitelných zdrojů jsou z šancí na snížení energetické závislosti na dovozech ropy nebo plynu. Vyrábět za necelých dvacet let 30% energie z obnovitelných zdrojů není nic nerealistického.

Navzdory věštbám eurofobů se schvalovaný rámec nijak nebrání využívání jaderné energie. Pro některé členské státy je jaderná energie aktuálně jedinou použitelnou alternativou k fosilním palivům. Opět tedy nic jiného, než respektování reality a dohoda.

Je tedy jasné vidět, že závazné cíle v oblasti energetické efektivity nejsou diktát. Je to vize snížení závislosti na dovozu, příležitost pro vytvoření nových pracovních míst, šance na investice do výzkumu. Samozřejmě, že investice do zvýšení energetické účinnosti v první fázi představují náklady. Ale jejich dlouhodobý efekt jsou úspory a zvýšení konkurenceschopnosti. A kromě jiného snad nikdo nepochybuje, že vypouštět do atmosféry méně škodlivých látek je lepší pro lidské zdraví.

Pro duševní zdraví evropské populace by ovšem také bylo lepší, kdyby diskuze o tak důležitých tématech, jakým je i energetická a klimatická politika, nebyla zamlžována eurofobními tlachy krajní části politického spektra. Eurofobové totiž jako jediní včas rozpoznali, že za všechno mohou bruselští zajíci, protože jak známo, ti dlouhouší požírači mrkve svým dupáním způsobují mimo jiné i zemětřesení, a jediné konečné řešení je tyto zajíce vyhladit, nebo alespoň totálně znemožnit.

Bohužel ale jediné co nám může v reálném světě dobře posloužit, je objektivita při jeho poznávání a racionalita v rozhodování, jak si v něm budeme počínat. Není to sice taková sranda jako najít si někoho, koho bychom mohli ze všeho obvinit a do toho pak kopat, ale rozhodně to líp funguje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik!!! napsal(a):

Jdu přiložit.
03. 02. 2014 | 08:50

Medikolog napsal(a):

Podle vás je k pojmu eurofob synonymum euroracionalista
03. 02. 2014 | 08:59

Čochtan napsal(a):

Všechno CO2, co během roku pracně a draho ušetříme, to Čína během pár dní nafouká do vzduchu.
03. 02. 2014 | 09:02

Jana Pechová napsal(a):

Čochtan
Pokud chcete uvažovat takhle, pak nemá cenu například ani kdekoli udržovat pořádek a čistotu.
03. 02. 2014 | 09:13

TomášL napsal(a):

Pane autore,

a nyní vyhodnoťte svůj článek na základě posledního odstavce a budete se, pane etologu, divit, co jste za...
03. 02. 2014 | 09:15

Maximus napsal(a):

Zajímavá čísla z ČEPsu:

Zajímavé hodnoty z provozu PS v roce 2012.

Přenesená elektřina v rámci PS na výstupu (včetně systémového tranzitu):
63 572 GWh
Ztráty PS: 833 GWh
Dodržení regulace f a P dle kritérií ENTSO-E:
Elektrická práce 96,46 %
Elektrický výkon 98,42 %
Délka tras vedení v provozu celkem:
Vedení 400 kV 3 508 km
Vedení 220 kV 1 909 km
Vedení 110 kV 84 km

Spotřeba brutto - okamžité hodinové hodnoty:

maximum: 11 326 MW dne 7.2.2012 v 12 hod.
minimum: 4 447 MW dne 12.8.2012 v 6 hod.


Kmitočet - 1 minutové hodnoty:

maximum: 50,136 Hz dne 7.2.2012 v 1:50 hod.
minimum: 49,852 Hz dne 17.1.2012 v 23:02 hod.

Odchylka salda ACE - 1 minutové hodnoty:

maximum: 691 MW dne 7.2.2012 v 00:02 hod.
minimum: -998 MW dne 21.9.2012 v 9:29 hod.
.....................................................

Je třeba si uvědomit, že potřebujeme a budeme potřebovat velké výkony u zdrojů elektřiny a žádné šetření i když je samozřejmě správné toto nemůže nahradit. Pak tu jde o spolehlivost výrobních zdrojů
a to propagované OZE prostě neumí. Jen pro info, SRN chce pozavírat ze stávajících celkových 155 GW instalovaného výkonu, 20,5 GW jaderných elektráren! To je téměř přesně, kolik činí instalovaný výkon ČR!
Ten max. byl jak je výše uvedeno 11 326 MW a toto musí být za každých okolností dodrženo, jinak má soustav zaděláno na velké potíže tech. rázu!
Hezký den.
03. 02. 2014 | 09:31

vasja napsal(a):

Medikolog napsal(a):
Podle vás je k pojmu eurofob synonymum euroracionalista
---------------
Pan Poc,jeho manželka a děcka, tak ty jsou v podnikání v Mariankách dost racionální.
Jestli jim město platilo v eurech, nebo Kačkách nevim.
Že pan europoslanec za ČSSD, pan Poc, co roky seděl na anonymních akciích je převed na jméno, je dobrý.
03. 02. 2014 | 10:00

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

http://renewables.seenews.com/news/capital-stage-wants-to-buy-prokon-wind-parks-report-401443

Mizerie, pane Poc. Od europoslance bych čekal víc než agitku nevalné úrovně.
Popište např. lobbying ve směru OZO a jak se mnohdy státem dotované investice mnohdy stávají levným zbožím /s jistými výnosy/.

Poslední odstavec je fakt komický, to Vám poradil kdo /to takhle napsat/ - že se máte takhle zesměšnit ?

Hezký den.

P.S. OZE jsou samozřejmě řešením, ale jednak v dlouhodobém výhledu /viz např. IEA/ a jednak je třeba neskrývat kontraverzní okolnosti, která jsou s implementací OZE do energetických mixů jednotlivých států spojena.
Což se rozhodně nedělá formou jakýchsi mizerných neosvazáckých agitek.

http://www.financninoviny.cz/zpravy/iea-draha-energie-bude-skodit-prumyslu-v-eu-jeste-20-let/1036975

Mohl jste si ušetřit čas, pane poslanče, informační hodnota Vašeho fejetonku je totiž nulová. V podstatě je to urážlivé /pohrdáte inteligencí zdejších čtenářů/.
Neměl byste alternovat roli lobbyistů OZE, měl byste vystupovat jako zástupce lidu a tedy vnímat širší souvislosti, ne se na věc dívat jen prizmatem hurá akce.
03. 02. 2014 | 10:59

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

re : V případě prvního užití zkratky má být také OZE , ne OZO
03. 02. 2014 | 11:00

gaia napsal(a):

celosvětově se z obnovitelných zdrojů vyrobí 1% energie, ale v Evropě, která je už 20let v recesi, se v Bruselu odsouhlasí těch procent hned 30?
03. 02. 2014 | 11:34

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů napsal(a):

gaia
Odsouhlasit se dá vše, například že českomoroslezskoromští europoslanci budou nosit na schůze EP zelené trenky.
Za čas to stejně přestanou kontrolovat - bo je to omrzí. A zapomene se na to.

Ostatně zajímalo by mě, kdo koho bude sankcionovat, když se těch 30 % nepovede.
Možná že Poc nás - tím, že sem zase napíše podobný článeček.
03. 02. 2014 | 11:40

gaia napsal(a):

člen Klubu Pravicových Spotřebitelů

tak že by v Bruselu nedokázali za to sankcionovat a vyrobit další kontrolní orgány na kontrolování těch %,to nemám obavy,

Bývaly doby, kdy Evropa byla ve všem napřed, ale ty doby už jsou pryč.
03. 02. 2014 | 11:45

Neudržitelný napsal(a):

Autor
"Pro duševní zdraví evropské populace by ovšem také bylo lepší, kdyby diskuze o tak důležitých tématech, jakým je i energetická a klimatická politika, nebyla zamlžována eurofobními tlachy krajní části politického spektra"
Elektrice nerozumím jako část diskutujících, třena Maximus, klobouk dolů, tak se zaměřím jen na sdělení pana Poce, že oponenti jsou vlastně debílkové, kteř ostatní otravují nějakými tlachy.
03. 02. 2014 | 11:45

XII. sjezd sovětů napsal(a):

Příští generace již bude žít v komunismu.
03. 02. 2014 | 12:06

Petr. napsal(a):

Hlasovat se bude ve Strasburku. A proto v zájmu úspor, včetně energií, se vydá téměř všech 54.000 bruselských ouředníků se svými desetitisíci slouhů, konkubín, řidičů, uklízečů, kadeřniků, kuchařů atd., na "namáhavou" dlouho cestu z Bruselu. Diety jsou přece diety. A flákárna na zbytečných cestách (tam i zpět), přičemž dál jde plat, taky není k zahození.
A to vše době internetu, mobilních sítí a pod.
03. 02. 2014 | 12:07

Yosif K napsal(a):

A kromě jiného snad nikdo nepochybuje, že vypouštět do atmosféry méně škodlivých látek je lepší pro lidské zdraví.

Konec Citatu.

Mnoho přemnoho českých větrníků je využíváno tak málo, že nevyrobí energi jež byla vynaložena na odlití jejich ušlechtilých nerezovýcgh věží ani za 20 let. Vtěšina českých větrníků maká na plný pecky asi tak 1% roční dony - vítr jest v čechách

Na výrobu jednoho litru MERO je zapotřebí v podmínkách střední a severní Evropy cca 1 litr nafty do zemědělských strojů.

ZATÍM většina OZER kromě vodních elektráren a "spalování biomasy" je černá díra se záporným vlivem na životní prostředí.
03. 02. 2014 | 14:18

dost bylo poců napsal(a):

Otázkou samozřejmě je, který členský stát to bude, který se dohodne. Poslední dobou je to furt ten jeden.

Jinak plně souhlasím s Petrem. Štrasburské stěhování je plivanec do tváře stále chudnoucím (na rozdíl od pár psychopatů, banksterů, euroúředníků a europoslanců) neněmeckým (Francouzi snad už ani národ nejsou) evropským národům.

gaio
Evropa byla napřed proto, že byl plutokrat po válce posr... až za ušima, že se půl kontinentu postaví na zadní, až uvidí, že ho panstvo chce zapřáhnout do stejného žernovu jako před válkou. Proto Marshallův plán, podpora sicilské mafie v kombinaci s křesťanskými demokraty atd. Proto německý Wohlfahrtsstaat. Dneska už není nic, z čeho by se v Evropě dal vytřískat zisk, proto musí pohlcovat další země s lacinou pracovní silou. Ty zruinuje odvedením draze vyškolených odborníků, likvidací domácích industrii a soběstačnosti v potravinách.
Finanční manažeři myslí od výroční zprávy k výroční zprávě, vlády většinou s čtyřletým horizontem. Nahrabat si a vzít kramle.
Pan Poc nikdy nevyrobil ani kiloWatthodinu energie.
Co nám sem z Brusele píše jsou konjunkturní bludy, kterým sám nerozumí.
03. 02. 2014 | 14:20

Rudi Koutek napsal(a):

gaia napsal(a):
"celosvětově se z obnovitelných zdrojů vyrobí 1% energie, ale v Evropě, která je už 20let v recesi, se v Bruselu odsouhlasí těch procent hned 30?
03. 02. 2014 | 11:34"Evropa 20 let v recesi? Ale no tak sousko.
03. 02. 2014 | 15:59

7. února do sklepa, Ploci napsal(a):

Americká flotila se sune do Černého moře, aby kryta benderovský a alkajdovský útok na Simferopol a Oděssu. Brzezinski se o tom v Mnichově vůbec nezmínil.
Olympiáda v Soči bude sloužit za rukojmí.

Zatímco Národní fronta se pod falešným vedením Olega Careva přesune na Majdan aby vyhnala benderovce, kteří už tam nebudou, tatarští alkajdovci zaberou strategicky nejdůležitější součást Ukrajiny.
Vlády poďobanců a dněpropetrovských mafiánek si daly práci tatary na Krym vrátit. O výcvik se postarala CIA a BND.

Už se ozývají poslanci, kteří vyzývají ruské dobrovolníky, aby jeli chránit svoje příbuzenstvo na Ukrajině.
Putin ale nezapomněl říct, že 70% obětí a nákladů na vítězství nad Němci nesla RSFSR.
Takže zjišťuju, kde si převedu peníze z účtu na renminbi a kde uložím zlato.
V roce 2050 bude Brusel jako Babylon, obydlen démony a ptáky nečistými.
03. 02. 2014 | 17:30

michal napsal(a):

Pan europoslanec by mohl, když už cituje (pasáž o dupajících králících), uvést taky zdroj (z povídek Jamese Thurbera). Šlo o podobenství o přepadení ČSR hitlerovským Německem.
03. 02. 2014 | 18:31

xx napsal(a):

Poc: „Jenže proklínaný “Brusel” jako démonické centrum znásilňování národní suverenity jednoduše neexistuje.“

Schäuble: „Europe is not the United States of America. The eurozone is 18 partially-sovereign member states“

Pan Schäuble má jiný názor než pan Poc ? Nebo se nás pan Poc snaží tahat za nos ?
03. 02. 2014 | 19:05

gaia napsal(a):

Rudi Koutek

tohle je podle vás nějaká prosperita v Evropě

Více než 1,4 miliónu dětí z 8,9 miliónu dětí v Polsku žije v chudobě, mnohé z nich jsou věčně hlasové. Nejedí maso, ovoce a jejich rodiče nemají ani na to, aby jim koupili školní pomůcky.
03. 02. 2014 | 19:27

xx napsal(a):

gaia: je to zvláštní, viďte. Státy v Evropě vybírají přes 35% HDP na daních a přesto existuje tolik chudých lidí.

Když se ale podíváte do jednotlivých kapitol státních rozpočtů a to nejen na výdaje ale i na příjmy, rychle zjistíte, že stát přesouvá mnohem více peněz od všech směrem k bohatým, než směrem k chudým. A daně vybírá od všech, ať je člověk chudý nebo bohatý.

Zaměstnaným lidem státy seberou až 57% vydělaných peněz. Nezaměstnaným státy berou v průměru 25% získaných peněz.

Největší podíl daňových příjmů státu dělá DPH, kterou platí všichni koncoví spotřebitelé.

Stát bezostyšně tyje z chudých, uvrhá je do ještě větší chudoby a přitom peníze rozhazuje směrem k bohatým ve velkém.

A tyto státy si říkají sociální. A levice jejich existenci obhajuje.
03. 02. 2014 | 20:08

Bestia triumphans napsal(a):

Rudi koutek:
V recesi není Evropa ale souška Gaia.
A to víc než 20 let...
:-)
03. 02. 2014 | 22:19

gaia napsal(a):

Bestia

můžete si vygooglovat, jak za posledních 20 let zchátral třeba takový George Michael a to je prosím,na rozdíl ode mne, miliardář.
A myslíte, zze s vámi to také nejde do kopru?
Možná, kdybychom se porovnali vizuálně, že bych z toho vyšla vítězně
04. 02. 2014 | 09:33

17 bilionů dolarů vrátit nejde napsal(a):

Bestia Trumfosliz
http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2557789/wsj-evropa-vytvorila-obnovitelneho-frankensteina-a-nevi-co-s-nim.html
06. 02. 2014 | 08:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy