Česká vědecká předsevzetí 2022: dobýváme vesmír, spolupracujeme a postavíme hrachový pomník

18. 01. 2022 | 16:27
Přečteno 5436 krát
Tradice má někdy inspirativní sílu. Jednu takovou udržují i prestižní vědecké časopisy, když na přelomu nového roku pravidelně sestavují přehledy očekávaných událostí ve vědě. Po jejich vzoru jsem se pokusila prozkoumat, co čeká českou vědu v roce 2022.

A hned v úvodu to celé zpochybním, protože už samotné sousloví „česká věda“ představuje problém. Dnešní věda je totiž založena na mezinárodních spolupracích. Stejně tak mnoho českých vědců a vědkyň působí v zahraničí a naopak na tuzemských institucích pracuje řada cizinců, proto je jakékoli národní škatulkování nepřesné a zavádějící.
Přesto je tento termín v jednom ohledu užitečný: Umožnuje shrnout vědecké objevy a trendy, které se očekávají v roce 2022 a budou mít „českou stopu“‎. A aby nezůstalo u jediného pokusu, bude je tento blog sledovat pravidelně.

Užitečná věda
Je to už trochu ohraná, skoro rituální písnička. Když mají vědkyně a vědci mluvit o svých plánech, většinou neopomenou zmínit, jak moc chtějí, aby výsledky jejich bádání nalezly uplatnění v každodenním životě. Tentokrát však lze ve staré známé melodii přece jen zaslechnout nové tóny. „Pokud nám něco koronavirová pandemie velmi silně ukázala – a stále ukazuje –, pak to, že vědci nesmějí zůstávat ve svých slonovinových věžích a přenechávat veřejný prostor šarlatánům,“ shrnuje posun Ladislav Krištoufek, který se na Univerzitě Karlově brzy stane prorektorem pro vědeckou činnost.
Od slov k činům už v tomto ohledu vykročili třeba na CERGE-EI – společné pracoviště Akademie věd a Univerzity Karlovy nyní zkoumá ekonomické i společenské důsledky vládních protiepidemických opatření nebo například mapuje dopady prudkého zdražování energií na české domácnosti.

Vědecké přemostění
Dalším vědeckým evergreenem je snění o produktivní spolupráci mezi různými obory (v akademické hantýrce „interdisciplinaritě“)‎, která by přinesla i skutečné výstupy, a nikoliv jen odškrtnuté políčko v grantové žádosti.
„Stavět mosty mezi vědou o živé a neživé přírodě,“‎ se letos zvlášť intenzivně chystá výzkumné centrum CEITEC, které od loňského roku vede uznávaný evoluční biolog Pavel Tomančák. „Spojení technických a přírodních věd funguje na americkém MIT (Massachusettský technologický institut) a bude fungovat i v Brně,“‎ slibuje.

České stopy ve vesmíru
Česko disponuje mimořádně hustou a světově unikátní sítí lidových hvězdáren, které početným zástupům návštěvníků otevírají okna do vesmíru. Možná i to je jeden z důvodů, proč čeští vědci a vědkyně patří k vesmírné světové špičce a podílí se na nejrůznějších kosmických projektech. Včetně toho aktuálně největšího, teleskopu Jamese Webba, který byl koncem minulého roku vynesen na vysokou oběžnou dráhu a za pár měsíců by měl začít posílat první snímky, jenž by nám Pozemšťanům mohly umožnit nahlédnout do samého počátku vesmíru.
Krom toho bychom se letos měli stát i svědky startu mise ExoMars 2022, která bude pátrat po mimozemském životě. Pomáhat přitom má i modul WAM, za jehož vznikem stojí vědci z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Přístroj bude ověřovat, zda na povrchu Marsu existují bleskové výboje v prachových bouřích a větrných vírech a zda se rudou planetou mohou šířit elektromagnetické vlny z okolního kosmického prostoru.
Do vesmíru zamíří také sonda JUICE (JUpiter ICy moons Explorer), která poputuje k největší planetě Sluneční soustavy, aby mimo jiné hledala odpověď na otázku, zda tam existují vhodné podmínky pro život či co je nutné pro vznik planet. Na vývoji měřících přístrojů spolupracovali akademici z brněnského Ústavu přístrojové techniky a dalších ústavů Akademie věd.
Vědci z Astronomického ústavu Akademie věd se pak podílejí na přípravě evropské sondy PLATO, jež bude ve vesmíru hledat planetu podobnou Zemi. A exoplanety – jak se tělesům obíhajícím kolem jiných hvězd říká – budou od letošního roku studovat i pomocí obřího dalekohledu chilské observatoře La Sila, který mohou čeští astronomové ovládat i na dálku.
A to je jen taková ochutnávka, vesmírných projektů s českou stopou je mnohem více, jen ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) jich aktuálně probíhá 350 a vše nasvědčuje tomu, že do budoucna toto číslo ještě poroste. Vysoké učení technické v Brně totiž letos otevře jako první v Česku studijní obor zaměřený na vesmírný průmysl – Space Applications. „Rychle přibývá firem, které se snaží uspět právě v tomto sektoru, takže logicky roste poptávka po systémových inženýrech a po lidech, kteří disponují potřebnými vědomosti,“ komentuje studijní novinku garant programu Tomáš Götthans.

Nové materiály, baterie i léčiva
S konkrétními objevy je to těžké – vědci je až do oficiální publikace pečlivě tají. Přesto ale někteří alespoň prozradili směr letošních úspěchů.
Na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB – ano, to je ta instituce, jíž celosvětově proslavil Antonín Holý a z jejíž práce vzešly léky, které pomáhají lidem HIV pozitivním i těm, kdo se nakazili obávanou „béčkovou“ hepatitidou) momentálně dokončují studie nových širokospektrálních antivirotik i protinádorových a protiepileptických látek se zajímavým terapeutickým potenciálem.
Nový katalyzátor nebo baterie s vyšší kapacitou a energetickou stabilitou zase vyvíjí Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského.
A olomoucký CATRIN (Český institut výzkumu a pokročilých technologií) se pro změnu zaměřuje na nanotechnologie, které by mohly najít uplatnění v energetice, medicíně nebo pomoci s čištěním vod.

Příběhy vědy
Brněnské výzkumné centrum CEITEC, o němž už byla řeč výše, by letos mělo krom jiného otevřít moderní „testovací laboratoř“ Testbed Průmyslu 4.0. Ve velké hale plné nejmodernější techniky – od robotů přes virtuální a rozšířenou realitu až po moderní montážní linky – bude možné zkoušet nejnovější technologie pro praxi.
Stavět se chystají i na již zmiňovaném ÚOCHB, kde plánují novou laboratoř kryoelektronové mikroskopie. Ta umožňuje zobrazení buněčných struktur až téměř na atomární úrovni, což s oblibou využívají biochemici při studiu virů nebo proteinových komplexů.
Na pražském Albertově pak bude pokračovat budování centra Kampus Albertov (dokončení se předpokládá v roce 2026) – největší akce do jaké se Univerzita Karlova pustila za posledních sto let a která má stát skoro osm miliard korun.
V létě česká metropole obvykle hostívá hlavně početné zástupy turistů, letos však dorazí i světoví muzejníci. A to na ICOM Prague 2022 – Generální konferenci Mezinárodní rady muzeí. Akce s ústředním tématem „Síla muzeí“ ‎slibuje kromě jiného představit i novou definici „muzea“. Snad bude podobně moderní, jako nové expozice, jež v loňském roce otevřelo Národní muzeum a které místo historických vitrín konečně vypráví příběhy.

Tajemství hrachu
Brno bude slavit. Konkrétně 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela (* 20. července 1822), zakladatele moderní genetiky. A svým způsobem stále tak trochu „proroka“ – protože o těch se také říká, že jsou kdekoli jinde vítaní (v tomto případě známí a uznávaní) více než doma. Třeba se to letos konečně podaří změnit.
Jihomoravská metropole, kde Mendel působil jako opat augustiniánského kláštera, u této příležitosti připravuje řadu kulturních i vědeckých akcí. Chybět nebude odhalení sochy Hrachovina na náměstí, které nese vědcovo jméno. Masarykova univerzita již zveřejnila první výsledky výzkumů spojených s osobností Mendela (včetně studia jeho genů) a Mendelova univerzita zase vydala komiks ve snaze přiblížit příběh „otce genetiky“ mladé generaci.

Vzhůru hleď
Jak jinak stylově uzavřít přehled než přehledem? Jeden hodný pozornosti připravil Astronomický ústav Akademie věd, a to konkrétně kalendář nebeských úkazů roku 2022. Na co se tedy v následujících 12 měsících těšit? Astronomové lákají na částečné zatmění Měsíce, meteorické roje, superúplněk, částečné zatmění Slunce a Mars v opozici se Sluncem. Tak snad všem zvídavým budou nebesa v pravý čas nakloněna a nezahalí svá představení mračnou oponou.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy