Proč jsme vlastně každý jiný a kdy se lidé chovají jako fyzikální částice?
Jak je možné, že v tropickém pralese spolu dokáže žít tolik druhů zvířat, aniž by se navzájem požrala? Odpověď nyní hledá jihočeský přírodovědec Jan Hrček. A to díky štědrému evropskému grantu.
Co lidem dává šanci obstát tváří v tvář klimatickým změnám se zase snaží vysvětlit nová strategická karetní hra, za jejímž vznikem stojí herní vývojáři Charles Games a organizace Člověk v tísni.
Krom toho další přehled vědeckých úspěchů, které v sobě nesou český otisk, zmiňuje překvapivý poznatek o tom, kolik nám toho o lidském chování řekne fyzika.
Experiment s vědkyněmi: jsou nejen krásné a milé
Blíží se 11. únor, kdy slavíme Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. K podstatě vědy patří klást si nejrůznější otázky a hledat na ně odpovědi. Jako takový experiment jsem poslední měsíc na sociálních sítích každý den zveřejňovala profil jedné vědkyně. Co jsem zjistila? Jaké je to býti vědkyní v českém akademickém prostředí? Proč stále říkáme, že „vědci objevili“, ale „vědkyni to moc sluší“? A proč budu ráda, až se tento svátek přestane slavit?
Jak by parazití trik mohl léčit vrozené vady. A jak se dají odhalit hudební podvodníci
Měl umřít, ale žije. Zachránil ho překladač. Parazita, který vyzrál na genetickou chybu, objevili čeští vědci v ploštici z Českého ráje. O jejich překvapivý nález ihned projevili zájem lékaři i zahraniční investoři, protože by mohl pomoci s léčbou některých vrozených nemocí.
Vítejte u dalšího přehledu vědy s českou stopou. Tentokrát se můžete těšit i na zmínku o možné revoluci ve svícení či algoritmech, které pomáhají odhalovat hudební podvodníky.
Výběr z hroznů české vědy
Loni v lednu to začalo jedním tweetem – a dnes je z toho má hlavní novinářská specializace i tento blog: už rok sleduji úspěchy českých vědců a vědkyň. Co se jim za tu dobu podařilo? Čeho u nás i v zahraničí dosáhli? A co se očekává letos? Vítejte u dalšího, tentokrát výročního, přehledu vědy s českou stopou.
Radioaktivitou proti rakovině, česká rytířka, umělé mléko a nejkrásnější snímky vědy
Kdo by nesouhlasil s tvrzením, že kvalitní zpravodajství je jen takové, které je nestranné? Jenže jak ukázala studie českých ekonomů a ekonomek, publikovaná v prestižním časopise Nature, snaha o maximální objektivitu nejspíš přispívá k mylným představám veřejnosti o tom, co si myslí odborníci.
Další přehled vědeckých úspěchů s českou stopou krom toho představí i nejlepší letošní inovace s komerčním potenciálem nebo nejkrásnější fotografie s vědeckou tematikou.
Proč existují sprostá slova, jak se daří Čechům ve vesmíru a překladač, který „neudává“
Pohled do minulosti, do nitra společnosti – a také naději, že k nim možná brzy přibude i český pohled z vesmíru –, přináší další přehled vědy s českou stopou. Kromě toho připomíná i úspěch českých matfyzáků, kteří vyvinuli průlomový překladač, jenž své uživatele „neudává“.
Nejlepší vědci a lidstvo nad propastí
„Pište o tom, co je aktuální, nové, unikátní nebo důležité,“ nabádal minulý týden posluchače své brněnské přednášky britský vědecký novinář Edwin Colyer, který říjen strávil coby stážista na výzkumném centru CEITEC a dalších jihomoravských institucích. Nejnovější přehled stop, jež ve vědeckém světě zanechali Češi a Češky, si jeho slova bere k srdci. Zmiňuje jejich nejnovější úspěchy i nejlepší projekty aplikovaného výzkumu. A nechybí naděje: Ačkoli lidstvo ohrožují velmi vážná existenční rizika, má podle australského myslitele Tobyho Orda stále šanci s tím něco udělat – a přežít.
Když lidé střílejí do planetek a počítače hrají jazz
Baví-li se dnes někdo na veřejnosti o velkolepé události, bývá pro kolemjdoucího někdy těžké v první chvíli rozlišit, zda je řeč o produktu nezkrotné filmové fantazie, nebo spektakulárního vědeckého úspěchu. Jedna taková vesmírná záležitost teď plnila média po celém světě. Spadá do té druhé kategorie a prsty v ní měli i čeští vědci. A nejen v ní, podíleli se také na dalších výzkumech, které stojí za zaznamenání. Roli v nich hrály třeba dětské čítanky nebo geny proti suchu. Vítejte u dalšího přehledu vědy s českou stopu.
Jak se zbavit neplodnosti i jedů ve vodě. A jak se vyhnout neúspěchům
„Věda je všude kolem nás,“ říká s oblibou televizní moderátor Daniel Stach, který veřejnost už deset let provází pořadem Hyde Park Civilizace. „A lze ji prožívat doslova všemi smysly,“ chce se dodat – během posledního zářijového pátku se o tom ostatně bude moci osobně přesvědčit každý, kdo zavítá na další ročník Noci vědců. Vítejte u dalšího přehledu vědeckých novinek, které v sobě ukrývají českou stopu.
Kdo leží pod Řípem, co si Rusové myslí o jaderných zbraních a jak vznikají semena
Češi si zakládají na své vynalézavosti a čas od času ji ve vědě také předvedou. Aktuálně se to excelentním způsobem podařilo týmu rostlinného biologa Karla Říhy, který objevil nový buněčný mechanismus úzce spojený s produkcí semen. Nový přehled vědeckých poznatků s českou stopou krom toho upozorňuje na experiment, jež zjišťoval, co si myslí běžní Rusové o jaderných zbraních. A zmiňuje i výzkum, který mapoval druhovou bohatost lesů na Zemi a odhalil, jak chudé jsou české lesy.