Experiment s vědkyněmi: jsou nejen krásné a milé
„I vědkyně můžou být sexy! Jadernou inženýrku, bioložku nebo specialistku přes umělou inteligenci si asi představíte jako chlapa převlečeného za ženskou. Jde ale jen o předsudky. Tyto ženy je rozhodně boří,“ začínal článek, který loni v srpnu vyšel v časopise Blesk pro ženy.
Proč stále přetrvávají taková klišé a jak má vypadat vědkyně? Naprosto jakkoliv! Na první pohled ji nijak nepoznáte. Když ale do fotobanky nebo internetového vyhledávače zadáte toto slovo, naleznete vysmáté ženy v bílých pláštích, jak přes ochranné brýle hledí na barevné baňky nebo do mikroskopu. Kde jsou ale fyzičky, matematičky, filozofky, socioložky, psycholožky, teoložky, pedagožky a mnoho dalších vědkyň?
Ženy vědkyněmi jsou a chtějí být
Měsíc před Mezinárodním dnem žen a dívek ve vědě jsem denně na sociálních sítích zveřejňovala profil jedné vědkyně s cílem ve stručnosti představit, čemu a proč se ve svém výzkumu věnuje.
S každou vědkyní jsem si ohledně toho vyměnila několik zpráv či e-mailů. Ani jednou se mi nestalo, že by některá nechtěla. Naopak, nejčastější reakcí bylo: „Děkuji, že to děláte, bude mi velikou ctí.“ Takže tradované výmluvy, že „o vědkyních se moc nemluví, protože nechtějí komunikovat“, neobstojí.
Bylo ale znát, že se více obávaly možné kritiky za přílišné zjednodušení. Stručnost a jednoduchost však příspěvky na sociálních sítích přímo vyžadují, a tak jsme trpělivě hledaly kompromisy.
Obrovskou radost mi dělalo i množství soukromých zpráv a e-mailů, kde mi i muži-vědci (a to i na velmi vysokých pozicích) sdíleli nadšení z tohoto projektu, „že se každé ráno těší, kdo bude tou další vědkyní“ a posílali tipy na své kolegyně, které bych měla určitě zařadit.
Neviditelné vědkyně, viditelné ženy
Všimli jste si, že se z většiny zpráv dozvíte, že „vědci objevili“, ale přitom v drtivé většině týmů byla i žena? Generické maskulinum „vědci“ je sice pravopisně správně, ale i tato drobnost přispívá k rozdílnému vnímání a postavení žen ve vědě. Stále se stává, že tu pomyslnou smetanu vědeckých úspěchů slíznou muži, kteří zastávají většinu vedoucích pozic a jsou mnohem častěji zváni do médií či diskuzních panelů. Dokládají to i statistiky, které pravidelně zveřejňuje Národní kontaktní centrum – Gender a věda.
Papírově samozřejmě žádné rozdíly nebo nerovnosti v chování neexistují. Realita je ale často jiná. I takové věty slýchají české vědkyně:
„Doufám, že ty výsledky jsou stejně hezké, jako paní doktorka.“
„Vyhrála jste cenu za nejlepší vědeckou přednášku? To v komisi asi byli muži.“
„Jak vaši vědeckou kariéru zvládají vaše děti a manžel? Bezpochyby je zanedbáváte.“
„Vážení kolegové, milá Maruško,“
V českém akademickém prostředí jsem se jako studentka pohybovala téměř deset let a i nyní jsem mu velmi blízko. Člověk si zvykne, otupí, přestane nosit výstřihy či upnuté oblečení v naději, že bude více vnímán za svoji práci než za to, že je žena... Pak ale přijede do zahraničí, kde je najednou každému úplně jedno, co má na sobě a kde jeho názorům naslouchají se stejnou pozorností a důležitostí jako sdělením mužských kolegů.
Ano, toto se netýká jen vědy. Sexismus, který se omlouvá komplimenty, či podceňování schopností žen jsou v českém prostředí všudypřítomné. Moc bych si přála, aby mi nyní nechodily pracovní e-maily s oslovením „Tajemná ženo v červeném“ nebo abych nebyla na vědeckých konferencích, o kterých píšu, považována za hostesku či v lepším případě za organizátorku akce.
„It’s hard to be what you can't see,“ pronesla Marian Wright Edelman, americká právnička bojující za práva dětí – pokud člověk nevidí, že to jde, nemá vzory, pak ho možná ani nenapadne, co všechno je možné. Proto potřebujeme více vídat i ženy vědkyně.
A každý z nás tomu můžeme napomoci, když budeme psát, že za tím novým objevem stojí „vědci a vědkyně" a že nový program je pro „studenty i studentky", i když „vědci“ či „studenti“ podle pravidel českého pravopisu „stačí“. A že budeme více používat slova jako fyzička, bioložka, psychiatrička či matematička, ať si na to zvykáme a přestanou nám být oslovení chiruržka či chirurgyně (podle vzoru otrokyně, jak glosuje Barbora East) spíše k smíchu. A také že buď začneme pánům-vědcům v úvodu přednášek chválit slušivou kravatu a dobře padnoucí sako, nebo ve stejné situaci přestaneme hodnotit vzhled žen.
Ovšem vůbec nejvíce bych si přála, abychom jednou Mezinárodní den žen a dívek ve vědě nemuseli slavit – aby bylo úplně jedno, kdo je tím bádajícím. Navrhuji slavit třeba Mezinárodní den lidí ve vědě.
Autorka působí jako vědecká redaktorka na Univerzitě Karlově.