Zlaté ruce i mozky. Češi jako objevitelé, cestovatelé i zahrádkáři

20. 04. 2022 | 06:15
Přečteno 2112 krát
Naši vědci a vědkyně jsou mezinárodně známí svou vynalézavostí a originálním využíváním dostupných (často omezených) zdrojů. Potvrzuje to i nejnovější publikace o novém nanomateriálu na bázi běžného minerálu, který urychluje chemické reakce lépe než dnes používané vzácné kovy. Další z objevů přepisuje učebnice antiferomagnetismu a mohl by změnit ukládání a přenos informací. Češi také zmodernizovali nepoužívaný dalekohled v Chile a doufají doslova ve hvězdné objevy. Další z pravidelných přehledů české stopy ve vědě míří i do Afriky a do vesmíru.

Když dochází vzácné kovy, nastává čas minerálů a Slunce
Rychlejší, levnější a ekologičtější výrobu léčiv, chemikálií, plastů či barviv slibuje nový nanomateriál od vědců z olomouckého výzkumného centra CATRIN, ostravského Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) a zahraničních kolegů. Svým složením připomíná přírodní minerál chalkopyrit a urychluje chemické reakce lépe než dnes používané vzácné kovy, navíc si vystačí jen s využitím slunečního záření. O novou technologii již projevili zájem zahraniční investoři.

Češi přepsali vnímání magnetismu
Výzkum vědců pod vedením Tomáše Jungwirtha z Fyzikálního ústavu AV ČR přinesl překvapivý poznatek ze světa antiferomagnetů. Objev může zásadně ovlivnit například výzkum ultrarychlých paměťových zařízení.
Při studiu antiferomagnetů na úrovni atomů (což donedávna vůbec nebylo možné a stále to není jednoduché) skupina zjistila, že takzvaná doménová stěna má šířku, jež odpovídá pouhé vzdálenosti mezi dvěma atomy – o čemž se doposud nevědělo a ani se něco takového nepředpokládalo. Běžné magnety, které nám drží fotky na ledničce, mají totiž doménové stěny (hranice, kde se mění magnetický pól materiálu) široké několik stovek až tisícovek atomů.
Antiferomagnety se od běžných magnetů liší tím, že se jejich póly střídají po jednotlivých vrstvách atomů, čímž se magnetické síly „vynulují“ a fotku na ledničku si jimi nepřipnete. Dlouhou dobu byly přehlížené a považované za neužitečné, neboť bylo těžké, je byť jen studovat, natož ovládat či dokonce využívat. To se ale v posledních letech mění. Vědci z celého světa do antiferomagnetů vkládají velké naděje a snaží se jich využít jako nových materiálů pro superrychlé počítače a při zpracování informací.
„Nejnovější poznatky o doménových stěnách antiferomagnetů se pokusíme dále rozvíjet například při takzvaném neuromorfním počítání a při vývoji umělé inteligence, která by se mohla blížit fungování lidského mozku. Dnešní počítače pomocí běžných magnetických materiálů zapisují informace na pevné disky pomocí jedniček a nul. Do antiferomagnetů můžeme přímo na úrovni hardwaru zapsat mnohem více stavů, což se blíží strukturám a fungování našeho mozku, který například rychlostí a efektivitou rozpoznávání obrazů nebo řeči vyniká nad současnými počítači,“‎ vysvětluje Tomáš Jungwirth.

Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR. Foto Pavlína Jáchimová, SSČ AV ČR.
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu AV ČR. Foto Pavlína Jáchimová, SSČ AV ČR.

Co jsme jedli během pandemie
Před několik dny byly publikovány výsledky evropské studie, která sledovala náš vztah k jídlu během první vlny koronavirové pandemie. „Oproti jiným pracím nesrovnáváme státy, ale různé evropské regiony,“ říká Jan Vávra ze Sociologického ústavu AV ČR. „Obecně můžeme říci, že domácnosti, které měly větší obavy z nedostatku jídla, patřily mezi zranitelné již před pandemií. Konkrétně v Česku měla obavy o dostatek vhodných potravin na jaře 2020 čtvrtina obyvatel. Při opětovném výzkumu na podzim 2021 to byla dokonce více než třetina! Domníváme se, že zde již sehrála svou roli také rychle rostoucí inflace.“‎ Konkrétně Češi z finančních důvodů omezili nákup čerstvých ryb, ovoce a zeleniny, ale i alkoholu a sladkostí. Více plánují nákupy i vaření a méně plýtvají jídlem. Dále během pandemie vzrostla obliba vlastního pěstování – v čemž obecně vynikáme – a o čemž pojednává i nová kniha Zahrádkářské osady, kterou napsali tuzemští odborníci a je volně ke stažení.

„Zlaté české ručičky“ po dvaceti letech zmodernizovali dalekohled v Chile
Vědci z Astronomického ústavu AV ČR po dvaceti letech zprovoznili dalekohled na observatoři La Silla v chilské poušti Atacama. Vybavili jej novým spektrografem, díky kterému bude pomáhat mimo jiné s pátráním po exoplanetách. Celý přístroj bude možné ovládat i na dálku ze středočeského Ondřejova.

Observatoř La Silla v chilské poušti Atacama. Foto: Zdeněk Bardon, fotografický ambassador Evropské jižní observatoře.
Observatoř La Silla v chilské poušti Atacama. Foto: Zdeněk Bardon, fotografický ambassador Evropské jižní observatoře.


Další české úspěchy ve vědě:

• České protinádorové léčivo MitoTam má za sebou první fázi klinického testování, během které se ukázalo, že krom rakoviny by mohlo pomáhat také v boji s diabetem 2. typu. Nové poznatky publikoval tým vědců a lékařů v časopise Nature Communications.

• Žije v naprosté tmě, hladovět vydrží několik měsíců. Je zcela slepý a v prostoru se pohybuje na základě sluchu a vibrací – macarát jeskynní, ohrožený a tajemný mlok. K přežití si vyvinul unikátní mechanismy, o kterých toho ale stále mnoho nevíme – nelze ho totiž chovat a studovat v laboratoři. K jeho lepšímu poznání nyní pomůže unikátní 3D atlas, který vytvořila Markéta Tesařová z výzkumného centra CEITEC Vysokého učení technického v Brně.

Markéta Tesařová z CEITEC VUT vytvořila unikátní 3D atlas ohroženého mloka macaráta jeskynního. Autor: Jan Prokopius.
Markéta Tesařová z CEITEC VUT vytvořila unikátní 3D atlas ohroženého mloka macaráta jeskynního. Autor: Jan Prokopius.

Hurvínek poletí do vesmíru! A to s družicí Planetum-1, která odstartuje v červnu na raketě Falcon 9 společnosti SpaceX Elona Muska. Satelit bude sloužit především pro výuku a popularizaci astronomie a kosmonautiky. Řídící centrum v pražském planetáriu připravuje nejrůznější workshopy a exkurze, v jejichž rámci se žáci a studenti seznámí s jednotlivými podobory kosmického výzkumu i průmyslu. S družicí bude možné komunikovat a získávat nejrůznější data o průběhu jejího letu či jejím prostřednictvím pořizovat snímky z oběžné dráhy.Tip na konec: Před 75 lety Hanzelka se Zikmundem, nyní Piknerová s Vaňourkem
Politoložka Linda Piknerová a cestovatel Tomáš Vaňourek již rok putují Afrikou a Amerikou po stopách Hanzelky a Zikmunda. Cílem Expedice Z101 není samotná pouť nebo pořizování hezkých snímků na Instagram, ale snaha navázat na práci jejich – dnes již v pravém slova smyslu legendárních – předchůdců, kteří budovali síť kontaktů a propagovali dobré jméno Československa. „Chceme zmapovat, jak se za více než sedmdesát let změnil svět a my s ním,“ říká Piknerová v článku pro ekonomický týdeník HROT. Jedním z podprojektů dvojice jsou i srovnávací fotografie, jejichž výstava je aktuálně k vidění ve Zlíně (nebo ve videu). Tam je také na tento pátek (22. dubna) připraven bohatý kulturní program, který má připomenout nikoli Den Země, nýbrž 75. výročí startu první cesty dvojice H+Z.Autorka působí jako vědecká redaktorka na Univerzitě Karlově.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy