Také českou krizi způsobila svoboda bez pravidel

19. 11. 2012 | 19:19
Přečteno 16806 krát
Ekonomika klesá již čtvrté čtvrtletí a srovnatelně špatné výsledky jako Česko mají už jen Řecko, Portugalsko, Španělsko, Itálie a Kypr. Tyto výsledky nemá smysl přeceňovat, protože i po nepříznivém vývoji v posledních dvou letech patří Česko mezi polovinu členských států EU, které důsledky finanční krize z roku 2008 utrpěly nejméně.
Přesto zůstává otázka, proč na rozdíl od všech sousedních zemí zůstává právě tuzemská ekonomika tak dlouho na šikmé ploše a proč se z ní nemůže dostat.


Trest za neuměřenost

Překonat nejistotu a najít novou perspektivu se ostatně snaží i v jiných zemích, i v těch, které dosud druhé kolo krize nezasáhlo. Protože se odpověď těžko hledá, dostávají se ekonomové a politici ve svých úvahách hodně daleko.
Překvapivě velký ohlas měla například minulý čtvrtek přednáška německého prezidenta Joachima Gaucka pro podnikatele.
Bývalý farář a disident řekl podle očekávání, že každý musí hledat chyby u sebe. On sám prý přispěl k ekonomické krizi tím, že se snažil vždy prosazovat svobodu, Nepřestal ani po pádu komunismu, kdy doporučoval oslabení státu a jeho regulací.
Svoboda je pochopitelně předpokladem ekonomického vzestupu. V roce 2008 se ovšem při zhroucení finančních trhů ukázalo, že jejich přílišná svoboda bez jakýchkoli omezení ekonomiku poškodila. Za všechno přitom nemohou finančníci a bankéři. Kouzlu svobody tehdy podlehli i politici, kteří díky neohraničené dostupnosti úvěrů mohli voličům dávat libovolné sliby, a také spotřebitelé, kteří si zvykli, že mohou mít všechno, třeba „džíny za deset eur“. Na svou neuměřenost doplatili po krachu světového finančního systému všichni.
„Kvůli svobodě jsem se stal přítelem hranic,“ prohlásil Gauck.
Nastavení správné úrovně svobody a odpovědnosti, tedy všeobecně závazných pravidel, se dnes podle německého prezidenta stalo ekonomickou otázkou. Svoboda bez hranic či pravidel není možná a také není pro většinu lidí ekonomicky výhodná.

Ztracené investice

Jak se většině nevyplácí svoboda bez pravidel, ukazuje řada příkladů z liberálního Česka. Když například stát nedokáže prosazovat pravidla, přijdou daňoví poplatníci okamžitě o desítky miliard korun.
Zatím neurčenou částku nejméně v tomto řádu zdejší vláda ztratila, protože nedokázala uhlídat, aby se efektivně investovalo 800 miliard eurodotací. Evropský účetní dvůr exaktně popsal, jak úřady špatně nastavily pravidla na kontrolu bruselských dotací a jak se posléze namísto kontroly věnovaly zametání skandálů pod koberec.
Odhad, že tím Česko přišlo o desítky miliard, které by se jinak mohly investovat do dopravy, vzdělání a ekologie a který by pomohly rozhýbat ekonomiku, pochází od eurokomisaře Johannese Hahna, který přitom nemá v popisu práce strašit členské státy.

Příliš drahá elektřina a půjčky

Když stát neurčuje v některých oblastech ekonomického života pravidla, tak to navíc automaticky neznamená, že zavládne svoboda podnikání. Ukázalo se, že pravidla nastaví silná zájmová sdružení, která pak čerpají zisk na úkor ostatních.
V posledních deseti letech vedla liberalizace trhu s elektřinou k tomu, že zdejší ceny vyrostly nejrychleji v Evropě. Nevýhodné to je zvlášť pro velké průmyslové podniky, které dnes platí za elektřinu po Slovácích a Italech třetí nejvyšší tarif v unii.
Stát se totiž fakticky vzdal regulace a o ceně rozhodují energetické podniky. Na jejich výpočtech do značné míry záleží, jak se určí cena za distribuci a jak se do konečné ceny promítnou náklady na obnovitelnou energii. Jejich návrhy pouze schvaluje Energetický regulační úřad. V jiných evropských zemích spotřebitel také doplácí na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Odvádí však za tím účelem daně, které musí pod kontrolou veřejnosti schvalovat parlament.
O silné pozici jednotlivých ekonomických sektorů svědčí i jinak těžko pochopitelná informace Eurostatu, že za přečerpání úvěru vyměří české banky klientům v průměru osmnáctiprocentní úrok. Víc se platí jen v Lotyšsku a Maďarsku, tedy v zemích, kde byly banky silně postiženy finanční krizí. Vysoké úroky pro neukázněné dlužníky přitom jistě přispěly k mimořádně silnému ochlazení nálady zdejších spotřebitelů.

Hlubší penzijní deficit

Liberální stát, který zapomíná na všeobecně platná pravidla, nakonec spolupracuje na prosazování zájmů některých skupin. Příkladem je zavedení druhého pilíře penzijního systému, který zajistí každoroční příliv desítek miliard na účty soukromých penzijních společností.
Pokud měl druhý pilíř vyřešit problémy schodku ve státním důchodovém pilíři, pak se mine svým cílem. Na skutečnost, že po převodu části sociálního pojistného od majetných do soukromých fondů zbude státu méně peněz na důchody chudší části populace, upozornila už loňská zpráva Mezinárodního měnového fondu. Peníze bude muset stáhnout z jiné části národní ekonomiky.
Slabost státu je v tomto oboru tradiční, jak svědčí výše státního příspěvku na penzijní spoření ve třetím pilíři. Na jedné straně je příspěvek českého státu nejvyšší ve střední Evropě, na druhé straně se vklady občanů do třetího pilíře tradičně rozmnožují právě jen o tento příspěvek. Jinými slovy: třetí pilíř se klientům příliš nevyplatí, protože výnos si uhradí sami ze svých daní.

Hranice pro recesi

Příkladů, jak se hraje v české ekonomice bez pravidel, přitom nabízejí dost i jiné oblasti, které nejsou tak snadným terčem jako evropské dotace, energetika, banky a penzijní fondy.
Není jasné, jestli může zavedení všeobecně platných pravidel v některých sektorech zachránit celou ekonomiku. Předem není jisté ani to, jak by měla pravidla vypadat a jakou míru svobody by měla připouštět. Stanovení některých hranic však nepochybně vrátí aspoň část důvěry v ekonomickou budoucnost.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavel napsal(a):

Rozumný článek.

Tato "svoboda", kterou nám naordinovali neoliberálové Kalousek a poskok Nečas, je ve skutečnosti monopol na zisky pro bohaté skupiny na úkor většiny občanů.

Oblbovaných svobodou bez hranic, tudíž tak trochu džunglí.

Mohl jste kousnout do mafiánských exekucí, které likvidují občany a jejich existence nejefektivněji od roku 1945. Jen se nám tito mrtví nehodí do krámu jako paní Horáková nebo Palach.
19. 11. 2012 | 19:55

Sláma napsal(a):

Pan Holub má samozřejmě naprostou pravdu. Liberální trh bez pravidel přestává být liberální, protože jej ovládají mafie, které získávají na úkor poctivých podnikatelů neoprávněné výhody.
Pravou příčinou současné české recese je hrubý útok Kalouska na peněženky střední třídy. V podstatě to nepřímo přiznal včera v pořadu Otázky Václava Moravce. Prohlásil, že stále je daňová kvóta o dva body pod úrovní roku 2006. A všichni víme, že střední třída platí mnohem více, než dříve!
Výpadek na daních proti systému roku 2006 je zhruba 100 mld. Kč, to přiznal včera i Kalousek. Kdybychom se vrátili k tomu přechozímu systému, dokázali bychom patrně mít vyrovnaný rozpočet a nezadlužovat se tak rychle, jak to dělá Kalousek!
19. 11. 2012 | 19:56

český maloměšťák napsal(a):

Promiňte - ale podle mě je to důležitá zpráva :

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2201683/evropa-si-chce-doslapnout-na-americke-giganty-kvuli-danim.html

"....Například Google zúčtovává většinu zisků mezinárodní divize ve své evropské centrále v Irsku, kde sazba korporátní daně činí 12,5 %. Zákazníci nakupující od společnosti reklamní prostor, což je hlavní zdroj příjmů Googlu, uzavírají smlouvy s irskou dcerou, nikoli s lokálními pobočkami. Poté se za pomoci dalších metod, třeba licenčních poplatků pobočce na Bermudách, podaří výrazně snížit základ pro výpočet daně, takže z miliard utržených dolarů na daních společnost odvádí několik milionů.

Ačkoliv aktivity ve Velké Británii loni Googlu vynesly víc jak 4 mld. USD (podle informací podaných americké Komisi pro cenné papíry (SEC)), oficiálně zde společnost utržila jen 629 mil. USD. Po odečtení nákladů zbylo 31 mil. GBP čistého zisku, z čehož společnost na daních zaplatila 6 mil. GBP.

Zvláštní vyšetřovací komise amerického Kongresu nedávno spočítala, že softwarový gigant Microsoft s pomocí přesunů peněz na pobočky v Portoriku, Irsku, Singapuru a na Bermudách v posledních třech letech na odvodech státu ušetřil nejméně 6,5 mld. USD. Výrobce počítačové techniky Hewlett-Packard drží mimo Spojené státy 29,1 mld. USD nezdaněného zisku...."

Že by konečně Velký zátah - a narovnání společenské smlouvy kapitál/práce ?
(kapitál se přesouvá on -line, daně se optimalizují téměř stejně...ale zaměstnání či drobné podnikání je poměrně silně ukotveno k lokalitě, s daňovým základem pak zaměstnanec toho moc již neprovede - a když tak jednou za rok, přičemž tax havens využít nemůže též)

Přes daňové ráje se prohnalo / a mnohdy i zaparkovalo/ údajně až 30 bilionů USD.
Pěkný balík.
Kdyby se to spočetlo - a hlavně dohledalo...tak mají státy po dluzích.

Jenže to by pak skončil jeden koncept.
Koncept pijavice přisáté na erární cecík , kdy cucáním dochází k otravě celého organismu...ten pak chátrá...jakmile je dostatečně zchátralý - tak je rozprodán, jeho orgány jsou prodány - za babku.
A saje se znova. Po kapkách.....ale cílem je lokat plnými doušky.
19. 11. 2012 | 19:57

Aleš napsal(a):

Dle mého názoru skvělý článek přesně popisujíci (ne)fungování českého kapitalismu.
19. 11. 2012 | 20:22

Fialenka napsal(a):

Přesněji řečeno krizi způsobil trh bez pravidel a chamtivost a bezohlednost.
Nejlíp to vystihl Tomáš Baťa: „Příčinou krize je morální bída.“
To co způsobilo krizi velmi trefně popsal také Martin Wolf, známý komentátor Financial Times (psal o něm Tomáš Sedláček). Příčiny krize shrnul do sedmi bodů:
Prvním bodem je bláznivé investování v dobách růstu a šílené šetření v dobách propadu. Druhým nešvarem je neschopnost státních institucí tuto nestabilitu tlumit. Třetím jsou nerovnosti v platech a tematika ohodnocení práce. Dalšími jsou vlastnické a manažerské struktury, daňové otázky a nezdravý průnik peněz a moci. A konečně sedmým neuralgickým bodem je globalizace veřejných statků (jak se starat společně o společnou zemi).
19. 11. 2012 | 20:46

Da.Rock napsal(a):

Přesně tak! Zapomeňme na svobodu, nic takového dlouhodobě není udržitelné. Buď tady bude diktát státu - tedy v podstatě občanů, kteří si onen stát vydržují a prostřednictvím demokratických nástrojů spravují, nebo diktát ekonomicky silných subjektů, především nadnárodních koncernů. Spoléhat na to, že otevřeme stavidla a všichni budou svobody využívat jen v rámci obecně uznávaných morálních zásad a ku všeobecnému prospěchu, je naivní.
Bohužel kdo tohle v minulosti řekl, byl automaticky za komunistu.
Snad se konečně začíná do uvažování mnohých vracet racionalita a ideologické klapky padají lidem z očí.
19. 11. 2012 | 21:04

smutný napsal(a):

"Přesto zůstává otázka, proč na rozdíl od všech sousedních zemí zůstává právě tuzemská ekonomika tak dlouho na šikmé ploše a proč se z ní nemůže dostat."

Nečas jen sklízí to co zasel - strašil Řeckem a varoval nás před žitím na dluh (přestože v r. 2006 bylo zadlužení jen 28% HDP, teď je 42% HDP) a teď to má - lidi šetří, neutrácí a ekonomika jde do kopru.
19. 11. 2012 | 21:04

fikus napsal(a):

hm, ale bohužel se ptám - kdo nese za to odpovědnost. Mmj. ne že bych objevil Ameriku, ale na to OVM se nedá dívat. Pořád pochlebování popaltné politice.
Proč to nefunguje tak, že prestižní komentátor začne: " Pane ministře, co jste Vy osobně a potom Váš úřad vykonali proto, abychom nepřišli o tolik a tolik dotací z EU, prosím velmi stručně....hm děkuji, divák se nic nedozvěděl. A Vy pane předsedo, jak jste se vyrovnali s korupcí a jaké okamžité opatření jste přijali? Jak to že žádné, jste odpovědni voličům kteří si Vás platí jako své zaměstnance. Můžete tedy alespoň shrnout co jste pozitivního vykonali v posledním půlroce pro občany a veřejný prostor. Děkuji za okamžitou odpověď!"
Tak tohle zde nebude. Důvody jsou jasné.
19. 11. 2012 | 21:05

Yosif K napsal(a):

Fialenka napsal(a):
Prvním bodem je bláznivé investování v dobách růstu a šílené šetření v dobách propadu.
19. 11. 2012 | 20:46
Blaznive investovani behem rustu?????? Nepripomina vam to nekoho? Nepripomina Vam to Paroubka a Bohouse Sobotku kteri behem konjunktory se 7 % rustem HDP rocne misto aby prestali slapat na plyn tak prihazovali do kotle konjunktury rocne 100 miliard KC novych dluhu?
To co rika Wolf neni nic noveho - to rikal uz John Maynard Keynes za velke hospodarske krize ze se ma behem krize vive utracet a behem konjunktury setrit.

Setrili snad Bohous a Jiri behem konjunktury????? Setrili? Nesetrili.....
Kazda sranda ma svy meze - budto se nakonec zacne setrit, nebo se polozi statni rozpocet, nebe se polozi cela mena.......
19. 11. 2012 | 21:05

schrott napsal(a):

Pane Holube, dobrý článek, kvalifikovaný a srozumitelný. Většinou Vás hodnotím kladně, ty občasné úlitby snad ani nepotřebujete.
19. 11. 2012 | 21:08

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Svoboda bez pravidel?

No nevím, já bych spíše řekl neomezená moc a privilegia některých.
Svoboda je pro lidi a ti od neoliberálů žádnou větší svobodu nedostali, ba naopak je neoliberálové o svobodu a demokracii připravili.
19. 11. 2012 | 21:12

Sláma napsal(a):

Tato vláda zkazila, co mohla. Částečně svojí neschopností, částečně všeho schopností.
Nyní můžeme vidět přetahování o penězovod v rezortu dopravy takřka v přímém přenosu. Ona se v podstatě paní Peake podřekla, když hovořila o "kasičce na dopravě". Pohůnek jihočeských kmotrů ODS, zubař Kuba se také podřekl, když začal rozebírat téma, že by se tedy ODS dopravy milostivě ujala, když Nečas neschválí Peake žádného kandidáta.
Oni se nám ti šmoulové smějí otevřeně do ksiftu!
19. 11. 2012 | 21:14

smutný napsal(a):

Jak a kam nás kdo vede, lze usoudit z následujícího přehledu:

Vláda Občanského fóra 1990-1992
Začíná období divoké privatizace, aniž by byly připraveny zákony. Jejich absence znamenala postupné vytunelování ekonomiky, která se propadla hluboko pod úroveň roku 1989 (viz pokles HDP), i když ne tak hluboko jako v Rusku. Na pádu ekonomiky, který nemusel být tak drastický, se podílel zvolený způsob privatizace. Úspěšné a vysoce rentabilní se ukázaly být podniky, které byly privatizovány do rukou zahraničních majitelů, a těch bylo málo. Malá privatizace a kupónová privatizace se stala tak hrobníkem celých výrobních odvětví. Bankovní sektor v této době ještě nebyl privatizován.
rok meziroční nárůst (pokles)HDP % zvýšení (snížení) zadlužení r/r % nárůst mezd
1990 -1,0 %
1991 -14,2 %
1992 -6,4 %
průměrný roční pokles ekonomiky o 7,2%

Vláda ODS
Pokračuje stagnace ekonomiky doprovázená růstem nezaměstnanosti. Předlistopadové úrovně ekonomiky bylo dosaženo až v r. 2000. Banky v devadesátých letech nebyly ještě plně privatizovány. Řada tunelářů si vypůjčila peníze u bank, vznikají úvěry, které byly nedobytné. Aby mohly být banky privatizovány, musely být všechny nedobytné dluhy a úvěry převedeny na stát. Ten je měl uschované v Konsolidační bance, která byla za tímto účelem vytvořena. Toto "vnitřní zadlužení státu", který na sebe převzal privátní dluhy, nebylo nikde ve statistikách oficiálně uváděno. V našem výsečovém grafu to je těch 556 miliard. Pádem IPB v roce 1998 socialistické bankovnictví končí a začíná prodej bank do cizích rukou. Předtím byly ovšem tyto banky očištěny a privátní dluhy převzali čeští daňoví poplatníci.
ODS převzala vládu znovu až po volbách 2006, stát byl sice zadlužen poměrně dost (885 miliard, z čehož velká část byla způsobena divokou privatizací), ale ekonomika se vyvíjela příznivě. Přesto dochází k nárůstu zadlužení, místo aby byl využit pozitivní vývoj ekonomiky. Negativně lze vnímat i stagnaci mezd vzhledem k inflaci. Fakt, že průměrná mzda mírně rostla, má velmi omezenou vypovídací schopnost. Tristní je výše minimální mzdy ve výši 8000 Kč, která se i pře skokový nárůst cen nezměnila od roku 2007.
rok meziroční nárůst (pokles)HDP % zvýšení (snížení) zadlužení r/r % nárůst mezd
1993 -1,0 %
1994 2,6 %
1995 5,9 %
1996 4 % -1%
1997 0,7 % +12.8%
1998 -0,8 % +26.7%
konec "bankovního socialismu", krach IPB, úřednická vláda
2007 +6,1 % +8% +4%
2008 +3,1 % +8% +1,4%
2009 -4,1 % +16,1% +2,3%
2010 +2,7 % +10,6% +0,4%
2011 OSK +2,0 % +8,5% +0,7%
průměrný roční růst ekonomiky 1,9%
19. 11. 2012 | 21:21

Sláma napsal(a):

Zrovna doprava je asi největším cecíkem, kterým proudí peníze od státu politikům a jejich pohůnkům. Dálnice se staví dvakrát dráže, než v Německu nebo Norsku, takže jsou nejméně čtyřikrát předražené. Pro národní hospodářství představují tyto peníze v podstatě čistou ztrátu. Firmy jsou zahraniční, a tak jdou zisky do eurozóny, dělníci jsou převážně Ukrajinci, takže dálnice nepřinášejí nic pro zaměstnanost, úplatky se vyvážejí do daňových rájů, takže jen podporujeme lichtensteinského knížete Adama.
Dálnice zůstávají rozestavěné, jako třeba D11, kde se stokilometrový úsek Praha - Hradec Králové staví už 35 let, tedy rychlostí 3 km/rok.
19. 11. 2012 | 21:21

smutný napsal(a):

Vláda ČSSD
Hospodářský růst od 1999 do 2006 vykazuje jen plusové přírůstky, rostou mzdy a i inflaci se dařilo vcelku držet na uzdě, stejně jako nezaměstnanost. Vládní dluh prudce vyskočil směrem nahoru zejména převzetím dluhů státu z Konsolidační agentury do státního rozpočtu (556 mld) a vláda ČSSD prohospodařila dalších 216 mld k tomu. V příští analýze se budeme věnovat tomu, kde byly tyto peníze investovány a co přinesly. Zejména nás budou zajímat pobídky zahraničním investorům, které ČSSD prosazovala. V uvedeném období byla zavedena opatření ke zvýšení porodnosti, podpory v mateřství a rodičovský příspěvek. Média často používají argument, že stát je na tom špatně, protože takto vysoké sociální dávky si nemůžeme dovolit a že jsou zneužívány. Do sociálních dávek se však demagogicky uvádí i důchody. A ty by neměly být vedeny jako sociální pomoc v rámci běžných výdajů státního rozpočtu, ale ve zvláštním důchodovém fondu! Koho problematika zajímá, doporučuji o zneužívání dávek analýzu Ondřeje Lánského "Kdo zneužívá sociální dávky."
rok meziroční nárůst (pokles)HDP % zvýšení (snížení) zadlužení r/r % nárůst mezd
1999 +1,3% +13,6%
2000 +3,6% +19%
2001 +2,5% +45,9% +3,1%
2002 + 1,9% +18,7% +6,1%
2003 + 3,6% +10,3% +5,7%
2004 +4,5% +10,3% +3,4%
2005 +6,3% + 3,5% +3,4%
2006 +6,9% +7,1% +4,0 %
průměrný roční růst ekonomiky +3,8%

Od poloviny roku 2006 (do voleb vládla ještě ČSSD v koalici) přichází vláda rozpočtové odpovědnosti. A ejhle, zadlužení státu akceleruje nikoliv směrem dolů, jak nám bylo při předávání složenky před volbami v roce 2010 slibováno, nýbrž raketově nahoru: z původních 885,4 miliard na dnešních 1538 miliard. Česká pravicová vláda jedná podobně nezodpovědně jako pravicoví republikáni v USA, viz tento článek na umlaufovinách. Podle toho, jak se vláda chová, lze usoudit, že odpovědní ministři nemají o fungování makroekonomických pravidel ani páru. A pokud tento amatérismus neskončí dřív než uplyne volební období, lze tipovat výsledek na cca 1700 miliard v roce 2013.

http://www.umlaufoviny.com/www/res_publica/reportaze/statni-dluh/od-sametu-k-bici.html
19. 11. 2012 | 21:21

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane autore, skvěle!
To stojí za přečtení.

(17:19 jsem dal pod blog pana Hvížďaly kraťoučký příspěvek na téma "destrukce způsobená svobodou bez pravidel". Rozvinul jste ho vynikajícím způsobem !! :-) :-) )

český maloměšťák 19:57:
platby Googlu do Irska za reklamu potvrzuju z vlastní zkušenosti, myslím s tím začali hned jak bylo možné si u nich koupit preferovanou pozici (cca 3 roky zpátky?). Zvlášť ze začátku to bylo legrační, protože ani nevěděli formáty platebních symbolů a pro identifikaci se každá platba musela extra komentovat, navíc platba směřovala na třetí (irský) subjekt, nikoliv přímo na Google. Dnes už se aspoň formality platby naučili a třetí osobu vyloučili, ale z Irska fakturují stále. Mitt Romney a naši "vyznavači konzervativních hodnot" by z nich měli radost a dali by jim daňové úlevy :-) :-).
19. 11. 2012 | 21:22

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

vlastně to nebylo za preferovanou pozici, ale nabití kraditu do aukce za prokliky... omlouvám se.
19. 11. 2012 | 21:24

Da.Rock napsal(a):

Yosif - ano, máte pravdu, že tak vysoké deficity, jaké byly za vlád ČSSD byly vzhledem k rostoucí ekonomice zbytečné. Na druhou stranu ony nebyly tak vysoké, i když se to z absolutních čísel může zdát. Celou dobu jsme se drželi v rámci pravidel konvergenčního programu a poslední rozpočet sestavený Sobotkou skončil s veřejným deficitem 0.6% HDP, což je číslo, které si Kalousek neumí představit ani v těch nejrůžovějších snech a neprošetří se k němu, ani kdyby nechal všechny důchodce a nezaměstnané postřílet.
19. 11. 2012 | 21:25

smutný napsal(a):

Da.Rock

ono bez investic by asi těžko k tomu růstu ekonomiky došlo, že ano? Nebo snad chcete tvrdit, že ten růst přišel sám od sebe?
19. 11. 2012 | 21:32

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

příčinou krize je nedostatek svobody. že to nechápe farář a novinář mě nepřekvapuje. pohádka o nedostatku regulace jako příčině krize má hodně fanoušků a jak už to u hovadin bývá u lidí má velký uspěch. přemýšlení bolí, stejně jako dívání se do zrcadla, tak to není na západě moc oblíbená činnost. desetiletí života na dluh , prožírání budoucnosti a zasahování státu do tržní ekonomiky budováním obludných paraleních veřejných sektorů je potřeba na nekoho svést. třeba na bankeře, kteří se udajně vymkli kontrole. a tak krizi socialismu nazýváme krizí kapitalismu. ale lhaním si nepomůžeme.
19. 11. 2012 | 21:38

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane autore,
přece jen ten text má chybu:
přečte si ho jen zlomeček populace, z toho zas jen zlomek ho pochopí a z toho ještě část ho odmítne z ideologických důvodů. (protože za to můžou komunisti)

Bude mít malý impakt se tuším říká...
Což je škoda nás všech.
19. 11. 2012 | 21:39

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

no vida, a už je první ideolog zde, bohorodička se dostavila. I když... možná že patří spíš do jiné - extra - skupiny, která (možná) přečetla, nepochopila a přesto odmítla :-) :-)
19. 11. 2012 | 21:44

nestranný napsal(a):

Naprosto přesně popsaná cochcárna v této zemi.A nevětší legrace je na tom ta,že ji takto popsal německý prezident.Podle zblblých modroptáků to asi taky bude komunista.
Ne,opravdu není,jen racionálně přemýšlí.U nás skutečně vládne politika bez pravidel.
Zákony jsou pokřivené,nefunkční.Kdekdo si dělá co chce,protože si je jist,že ho nikdo nepotrestá.Neoliberálové zcela zdeformovali cestu ke skutečné demokracii.
Takže oni jsou tím největším nebezpečím pro naši zem.Ne komunisté,jak se nám všm snaží vsugerovat.Komunisty volí lidé už opravdu ze zoufalství nad současným stavem
v naší zemi!Nechtěli by skutečný návrat,ale volí ze všeho zla to nejmenší.
19. 11. 2012 | 22:35

bohorodičko vyžeň putina napsal(a):

My členové sekty svědků neviditelné ruky trhu věříme,že za všechnu tu krizi z ameriky může Paroubkova bradavice a Slávečkovy rovnátka. Naše víra je pevná a neoblomná a vydržíme až do hořkého konce.
19. 11. 2012 | 22:40

ondráš napsal(a):

Velmi přesné. Jinými slovy už můžeme poměrně přesně dokázat, že ideologie neoliberalismu je falešná a že je skutečnou příčinou krize a nynějšího rozpadu liberálních ekonomik. Tak teď už zbývá jen změnit realitu... :-)
19. 11. 2012 | 22:51

Rosťa napsal(a):

nestranný
Nemohu s Vámi souhlasit. Neoliberálové nezdeformovali jen cestu k demokracii. Neoliberálové tu vytvořili společenskou atmosféru nenávisti mladých proti seniorům, zdravých proti nemocným a bohatých proti chudým. Možná se jim lépé vládne, ale pro soudržnost populace je to smrtící.
19. 11. 2012 | 23:11

Rosťa napsal(a):

bohorodičko vyžeň putina
Je to dobře, že to tak berete. Jen nevím, jak to ideologicky přeberete, že za té bradavice šlapala ekonomika nejlíp. Tak to je a nikdo už mu to neodpáře. Výsledky měl a žádná vajíčkyáda na tom nic nezmění.
19. 11. 2012 | 23:26

er napsal(a):

josifku, ty uz to nepij ani redeny... z tech rocnich 100 mld. zadluzeni slo na jejich ucet cca 30 mld.; 30 mld. platili za bankovní socialismus toho tveho sadguru jesity narcisoviteho a 30-40 mld vlozili do rezerv, ktere ten notorik a diletant kalousek ihned v roce 2007 v hodnote 150 mld. rozfofroval...

kam se hrabou rozpoctove zodpovedni antikorupcnici na socanske ukazatele o zadluzeni, rustu hdp, rustu mezd...

jestli se ti lemplove udrzi u koryt do 2014, tak jsou na 50% zadluzeni vuci hdp jen to fikne, o ekonomickem a hlavne moralnim rozvratu nema cenu mluvit, protoze to bude armagedon
19. 11. 2012 | 23:56

Anna napsal(a):

Díky za velmi rozumný článek.

Dovolím si k tomu pár citací:

V některých vyspělých zemích, jako například ve Švýcarsku, se prosadila tato definice liberalismu:

Svoboda a zodpovědnost – pro každého bez rozdílu. Svoboda a zodpovědnost jak ekonomická, tak politická, tak sociální.

Tito liberálové jej považují za jedinou alternativu k tržnímu fundamentalismu, „divokému kapitalismu“ (svoboda bez zodpovědnosti) na straně jedné a k „všeovládajícímu státu“ (zodpovědnost bez svobody) na straně druhé. Nepovažují se za ani pravé, ani levé. Poukazují na to, že svoboda bez zodpovědnosti směřuje k rozpadu společnosti na „mocensko-politické klany“, jejímž zájmům je společnost vydána napospas. Zároveň poukazují na to, že zodpovědnost bez svobody vede k totalitě a k rostoucí byrokracii, jejímž zájmům je společnost nakonec podřízena.
(z Wikipedie)

Americký ekonom a nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph E. Stiglitz ve svém eseji „Vláda jednoho procenta, jedním procentem, pro jedno procento“ píše: „Ekonomové si nejsou docela jisti, jak rostoucí americkou nerovnost (mezi lidmi) vysvětlit… Ale jedním z hlavních důvodů, proč dnes máme takovou nerovnost, je, že si to tak horní 1% přeje. Nejzřetelnější příklad představuje daňová politika. Snižování daňových sazeb pro kapitálové výnosy, což je právě způsob, jímž bohatí získávají velkou část svých příjmů, poskytlo nejbohatším Američanům cosi, co se téměř rovná permanentním daňovým prázdninám.“

O totalitní povaze neoliberalismu může svědčit i skutečnost, že je velmi obtížné se jeho ideologie zbavit standardní demokratickou cestou, tj. volbami. Mnoho občanů u nás je dnes přesvědčeno, že „nemají koho volit“ nebo že „kdyby volby mohly něco změnit, už by je dávno zrušili“, což se nakonec odráží i v jejich neúčasti u voleb: za srovnání stojí stupeň volební účasti obyvatel v zemích ovládaných neoliberalismem ve srovnání se zeměmi – např. skandinávskými – kde je tato ideologie slabší. Další indicií, že volby přestaly být v neoliberálně řízené společnosti základním demokratickým nástrojem, je skutečnost, že současnou naši vládu, která vzešla z tzv. „svobodných“ voleb, podporuje nakonec pouhých asi 20 % občanů. Lze předpokládat, že podobnou podporu mohly mít i totalitní vlády u nás před rokem 1989.
http://denikreferendum.cz/clanek/13030-svoboda-a-ismy
20. 11. 2012 | 06:27

RP napsal(a):

Když je svoboda tak špatná vysvětlete mi naprosto jasnou koleraci mezi ekonomickou svobodou a prosperitou - jen si najděte index ekonomické svobody a porovnejte si země sám..... a vašem chápání ekonomické krize a jejího vzniku raději ani nebudu hovořit.
20. 11. 2012 | 07:09

kaplan napsal(a):

RP- kde vidíte korelaci mezi svobodou a prosperitou??? V tom že ani jedna země EU a také USA se neumí uživit, jen hromadí nesplatitelné dluhy???
.
Ono je to prosté. Buďto si jakékoliv společenství, i stát, uvědomí co potřebuje ke svému přežití, potřžebnou práci rozdělí mezio své členy a bude odměňovat ty co pracují a ničit parazity- potom ovšem je nesvoboda protože se musí pracovat.
Nebo si každý bude dělat co chce , ale my už snad víme že nahodilost ani neviditelná ruka trhu nevyřeší chod společnosti. Když si jako politolog, PR manager, právník, auditor, zbytečný účedník vyděláte mnohem více než ten kdo pečuje o nemocné, pěstuje obilí a chová čuníky,opravuje silnice, DOKONCE KDYŽ NA SOCIÁLNÍCH DÁVKÁCH DOSTANETE BYDLENÍ a živobytí ZDARMA ZATÍMCO TEN PRACUJÍCÍ si nevydělá na nájem a vyhodí ho exekutor na ulici, je jasné jak to ZÁKONITĚ MUSÍ SKONČIT.
20. 11. 2012 | 07:21

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

„Vždycky jsme věděli, že bezohledné sobectví je špatné z morálního hlediska, teď ale víme, že je špatné i z hlediska ekonomického“.

F.D. Roosewelt 1936
20. 11. 2012 | 07:24

Sláma napsal(a):

Da.Rock napsal: "tak vysoké deficity, jaké byly za vlád ČSSD byly vzhledem k rostoucí ekonomice zbytečné."
Máte možná pravdu, ale ve stylu "po válce je každý voják generálem".
Sobotka totiž neměl jediný důvod začít šetřit. Česká republika totiž byla hluboce pod limity konvergenčních kritérií. A za jeho působení se udržoval veřejný dluh trvale pod 30% HDP, zatímco dluh všech dalších rozvinutých zemí byl podstatně vyšší.
Jak jste správně napsal, veřejný dluh se neměří v nominálních hodnotách, nýbrž jako procento výkonnosti ekonomiky. To hloupí šmoulové nevědí a ukazují tak veřejnosti svoji hloupost.
Jde totiž o to, že pokud vám ekonomika roste,tak vám ten růst velkou část dluhu hned "zatáhne". A to se přesně dělo za vlády ČSSD - v letech 2005 a 2006 měla Česká republika největší růst za celou svoji historii.
Kalousek z důvodů své neschopnosti a všehoschopnosti generuje trvalou stagnaci. Zatímco okolní státy v letech 2010 a 2011 rostly velkým tempem, ekonomika ČR stagnovala.
Takže pokud Kalousek mluví o krizi, měl by vždy dodat, že krize je jen v ČR, nikoliv v našem prostoru.
20. 11. 2012 | 08:21

Sláma napsal(a):

Anna má naprostou pravdu. Kalouskovu vládu podporuje méně lidí, než kolik podporovalo vlády Milouše Jakeše.
20. 11. 2012 | 08:23

pepr napsal(a):

Je třeba jít dále a říci si, co jsou ty HRANICE. Celý problém je že se diskuse na veřejnosti vede ve velmi obecné rovině. Například naprosto základním prvkem korupce v České republice jsou ANONYMNÍ AKCIE a všimněte si, že se v tomto ohledu NIC nezměnilo. A nezmění, protože je velká část představitelů moci, kterým anonymní akcie vyhovují, protože kryjí jejich ať už současné nebo hlavné minulé lumpárny. Když si představíte, co vlastně anonymní akcie jsou, tak z toho člověku jde mráz po zádech. Pokud totiž existují anonymní akcie, tak není možno nic nikomu prokázat. Majitel akcií je předá do ruky někomu jinému, ten zase někomu jinému a tak dále...majitelem je ten, kdo je v té vtěřině drží v ruce. Dokazujte pak Řebíčkovi, že si jako ministr přihrával státní zakázky, když v tu chvíli, kdy se rozhodovalo o stání zakázce zrovna ty akcie držel v ruce někdo jiný...
20. 11. 2012 | 08:27

džon uzený bok napsal(a):

yosif,
čoveče vy ste nemocnej. co furt máte s tim sobotkou a paroubkem? mluví o nich fialenka? vnucuje vám je? vy a vám podobní se smějete pehemu jak pořád píše o klausovi a sami nedokážete bez "legrace o socanech" zplodit větu. nechápete že když někdo kritizuje poměry tak nemusí bejt ausgerechnet komunista nebo tuhej sociálista?
20. 11. 2012 | 08:32

džon uzený bok napsal(a):

ten kdo se...
jenomže to byl roosevelt pane, to my tady máme jinačí pašáky, ti jsou konzistentní, klidně padesát let si podržej svoje názory na cokoli a ještě to považujou za obdivuhodnou vlastnost. to je konzervatismus bez přívlastků pane...
20. 11. 2012 | 08:36

PEDERSEN napsal(a):

SMUTNÝ:
Smutné je, že oni tu páru mají...To, co se v česku děje už není možné zdůvodnit jen blbostí. Blci se občas i tak něco podaří dobře - uplatní se náhoda. České vládě se nedaří nic, takže evidentně jde o záměr. Ostatně, podívejte se do vhodných zemí např. někde v Africe, kam až to jde "dotáhnout" - mocipámi v luxusu, obyvatelstvo (doslova) chcípá hlady. Kalousek má ještě co dohánět, ale já mu věříém.
20. 11. 2012 | 08:38

Kamil napsal(a):

Nepleťme si pojmy a dojmy. Schopnost bankovního kartelu vyrobit úvěr z částečného krytí vkladů a peněz z čistého vzduchu není žádná svoboda, ale podvod.
20. 11. 2012 | 08:39

Sprosťák napsal(a):

Je tady houf lidí rozumných.Jak je tedy možná taková roztříštěnost zájmů, když všem musí být jasné, že je třeba si stanovit algoritmus cesty ke změnám a tím se řídit, dokud nenastane opět určitá vyváženost vládnoucí politiky ve smyslu rovnoprávná užitečnost pro lidi práce a proti pijavicím a parazitům.Je normální,aby člověk za svou práci stěží přežíval, i když tvoří společensky prospěšné hodnoty,zatímco jím živení gauneři mu diktovali míru svého blahobytu?Je něčí práce tak nadnormativně užitečná pro všechny,aby existoval takový rozdíl v míře přerozdělování společně vytvářených zisků a využívání nerostného bohatství, které jsme postoupili k šafáření zlatokopům bez morálky a rozumu?
20. 11. 2012 | 08:40

Anna napsal(a):

RP napsal(a):

Když je svoboda tak špatná vysvětlete mi naprosto jasnou koleraci mezi ekonomickou svobodou a prosperitou - jen si najděte index ekonomické svobody a porovnejte si země sám.....
------------

Podle mě svoboda bez zodpovědnosti není dobrá.
Přidám Vámi zmíněné tabulky:

http://www.guardian.co.uk/news/datablog/2012/oct/30/global-prosperity-index-usa-economy

Global prosperity index, 2009-2012
country 2009 2010 2011 2012

Norway 1 1 1 1 (Economic freedom 40)
Denmark 2 2 2 2 ( - " - 11)
Sweden 7 6 5 3 ( 21)
Australia 5 4 3 4 ( 3)
New Zealand 3 5 4 5 ( 4)
Canada 6 7 6 6 ( 6)
Finland 4 3 7 7 ( 17)
Netherlands 11 9 9 8 ( 15)
Switzerland 8 8 8 9 ( 5)
Ireland 9 11 11 10 ( 9)
Luxembourg 11 ( 13)
United States 10 10 10 12 ( 10)
United Kingdom 13 13 13 13 ( 14)

Czech Republic 24 24 26 28 ( 30)

Výše je v závorce Index of Economic Freedom 2012
http://www.heritage.org/index/ranking?src=home

Cituji z http://firmy.finance.cz/zpravy/finance/330794-doing-business-2012-jak-si-stoji-cesko-/

Když se daří podnikatelům a firmám, ekonomika roste, nezaměstnanost klesá a zvyšuje se životní úroveň obyvatel. V poslední zprávě Světové banky „Doing Business 2012“ bylo hodnoceno celkem 183 zemí světa. Hodnocení je provedeno v období červen 2010 až květen 2011. Vyšší umístění v konečném žebříku znamená lepší podnikatelské vysvědčení pro danou zemi. Země na předních místech se tak mohou pochlubit nejlepšími podmínkami pro domácí i zahraniční společnosti, ale i pro drobné podnikatele. Nejlepší podmínky k podnikání jsou tradičně ve vyspělých zemích s vysokou životnou úrovní obyvatel.

Světovým trendem je jednoznačně usnadnění zahájení podnikání, kdy klesají finanční nároky na založení společnosti, a snižuje se povinná administrativa a zrychluje výkon domácí státní správy. Snižování a zjednodušování daňové agendy a usnadnění obchodu jsou další dvě kategorie, kde dochází k razantním změnám k lepšímu. Nadále stoupají žebříčkem asijské země. Nejlepší podnikatelské podmínky již šestým rokem po sobě jsou v Singapuru. Firmy a podnikatelé v Singapuru mají nejvíce času věnovat se samotnému byznysu, inovacím a novým technologiím. Minimální administrativa, nízká regulace a úzká a výkonná státní správa, to vše vytváří pozitivní podnikatelské klima v zemi. Na druhém místě najdeme Hongkong, který má tradičně rovněž skvělé hodnocení. V první desítce dále jsou: Nový Zéland, USA, Dánsko, Norsko, Velká Británie, Korea, Island a Irsko. Česku patří 64. místo. Horší hodnocení z členských zemí EU má pouze Rumunsko, Itálie a Řecko.
20. 11. 2012 | 08:42

PEDERSEN napsal(a):

Anno,
to ale ještě Stieglitz nebyl v Česku, tady má téměř permanentní daňové prázdniny navíc několik set tisíc OSVČ
20. 11. 2012 | 08:44

PEDERSEN napsal(a):

Sprosťáku,
potíž je v tom, že na sto chytrých stačí jeden grázl, aby se to bohatě vyrovnalo. A navíc, největší radost, kterou čech má, je z toho, že naštval/okradl/poškodil...... druhého, celkem nezávisle na tom, co mu to přineslo.
20. 11. 2012 | 08:48

Xury napsal(a):

Pro autora:
měl bych poznámku k tomu srovnání s Evropou. Obdobné výsledky jako my má i Maďarsko, Nizozemí a v podstatě i Finsko, i když zaznamenalo slabý mezikvartální růst a Rumunsko. Pravděpodobně ještě hůře na tom je Slovinsko, které zatím nedodalo data. Fakticky roste v Evropě jen Pobaltí, Slovensko, Polsko a patrně i Švédsko. Zbytek buď klesá nebo de facto stagnuje.
20. 11. 2012 | 08:48

Xury napsal(a):

Pro Annu:
z té tabulky ovšem plyne, že z pohledu ekonomické svobody nijak nevybočujeme. A pak také, že pokud je svoboda do cca 30 (mezi zeměmi), tak to není problém. Norsko je trochu vyjímka, kde je to patrně kompenzováno přílivem peněz z ropy.
20. 11. 2012 | 08:53

Anna napsal(a):

Xury

Jen srovnání s Finskem:

Finsko najdeme v řadě renomovaných ekonomických žebříčků na předních místech:

Ve Finsku se dle každoročně sestavovaného žebříčku „Prosperity Index“ žije skvěle, je na 7. místě. Index hodnotí nejenom ekonomickou vyspělost, ale též kvalitu života občanů. Česku patří 26. místo.

Za rok 2011 je Finsko devátou nejsvobodnější zemí světa dle hodnocení Economist Intelligence Unit, která každoročně zveřejňuje Democracy Index. Česku patří 16. místo.

The Heritage Foundation ve spolupráci s Wall Street Journal každoročně sestavuje index ekonomické svobody. Dle aktuální studie „Index of Economic Freedom 2012“ je Finsko na 17. místě na světě, Česko na 30. místě.

Míru korupce pravidelně každoročně hodnotí společnost Transparency International. Dle indexu za rok 2011 obsadilo Finsko 3. místo na světě, Česko 57. místo.

Podmínky k podnikání jsou ve Finsku 11. nejlepší na světě, jak vyplývá ze zprávy Světové banky „Doing Business 2012“. Česku patří 64. místo.

Daňové zatížení ve Finsku je v rámci členských zemí EU jedno z nejvyšších, je však nižší než v ostatních severských zemích. Daňové zatížení činí přibližně 42 % k HDP. Ve Finsku jsou vyšší daně, ale legislativa je jednoduchá a jednoznačná. Snižování daňové administrativy, maximálně možná spolupráce s veřejnou správou přes internet, minimální překážky, to je trend v daňové legislativě.

Průměrná roční mzda za rok 2011 byla ve Finsku 41 445 €, z členských zemí OECD je v absolutním vyjádření 11. nejvyšší. Vyšší průměrná mzda byla pouze ve Švýcarsku, Norsku, Austrálii, Dánsku, Lucembursku, Nizozemí, Německu, Japonsku, Belgii a Švédsku. Stejně jako v ostatních zemích Skandinávie není ve Finsku zákonem stanovena minimální mzda. Přesto patří Finsko mezi země s nejmenšími mzdovými rozdíly. Minimální mzda bývá většinou stanovena kolektivními smlouvami a její úroveň je zpravidla vyšší, než by zaručovalo určení minimální mzdy legislativou. Mzdové rozdíly mezi mzdami mužů a žen jsou ve Finsku jedny z nejnižších v Evropě. Finové jsou také velmi vzdělaní, počet vysokoškoláků v populaci patří mezi nejvyšší v Evropě. Zahraniční investoři mohou tedy počítat s kvalifikovanými a inovativními zaměstnanci.

http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/podnikani-a-dane-ve-finsku-22888.html
----

Progresivní zdanění v západní Evropě zůstává zachováno po dlouhá desetiletí.

Porovnání: Rovná daň existuje v EU jen v postkomunistických zemích - viz mapa:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/grafika/2012/04/13/rovna-dan-existuje-v-eu-jen-v-postkomunistickych-z/

Najedeme-li v mapce na ČR zobrazí se:
ČR
Rovná daň 15 % ze superhrubé mzdy (hrubá mzda plus sociální a zdravotní pojištění hrazené zaměstnavatelem) bude podle nejnovějšího rozhodnutí vlády navýšena z 19 na 20 procent hrubé mzdy (superhrubá mzda skončí). Míra zdanění činila v roce 2009 34,8% HDP a byla 11. nejnižší v evropské sedmadvacítce, po posledních zdaněních se přiblíží hranici 40 procent. Státnídluh představoval v roce 2011 41,0 % HDP a byl hluboko pod evropským průměrem. Životní úroveň druhá nejvyšší mezi postkomunistickými zeměmi (v roce 2010 80 % průměru HDP na hlavu v EU, oproti roku 2009 nicméně dvouprocentní pokles).

Najedeme-li na mapce na Finsko, zobrazí se:
Finsko
Finsko má vysoké daňové zatížení na úrovni 43% HDP. Nejnižší sazba daně je 25 procent, nejvyšší 49%. Jako všechny skandinávské země dbající na zachování tradičního modelu sociálního státu má Finsko nízký státní dluh (48,7% HDP). Hrubý domácí produkt na obyvatele činí 115 % HDP.
20. 11. 2012 | 09:03

Ládik!!! napsal(a):

Tak trochu Višňový sad.
20. 11. 2012 | 09:11

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Xury.
Jako tradičně předvádíš demagogii.
Předpokládaný růst HDP 2012
Německo 0,8 %
Rakousko 0,8 %
Slovensko 2,6 %
Polsko 2,4 %
uprostřed ČR -1,3
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&plugin=1&language=en&pcode=tec00115
Tedy kolem routou, i když někteří slabě a ČR je v mínusu.
Kecy o Řecku nemají cenu.
20. 11. 2012 | 09:25

claudius napsal(a):

Oceňuji práci redaktora P.Holuba který výrazně přispěl k úrovni komentářů např. na ČRo 6,která je nejdále v objektivitě mezi steigerwaldovými médii.Byl jsem na přednášce T.Sedláčka,kde jeden zahraniční universitní student dal otázku,proč bolševik neměl rozpočtové schodky.Zvláštní-čím prostší dotaz,tím více uvedete i renomovaného hlav.ekonoma do rozpaků!
20. 11. 2012 | 09:37

Xury napsal(a):

Pro Annu:
dost dobře nechápu, co jste tím Finskem chtěla říct. Podle té tabulky jsou mezi 13 zeměmi, které jsou hodnoceny nejvýše země, jejichž míra ekonomické svobody pohybuje od 3 do 40. My jsme hodnoceni jako 30. V prosperitě jsme zhruba na konci třetí desítky. Nevím, jestli se dá říci, že to koreluje. K tomu mimochodem je ta tabulka nedostatečná. A ještě maličkost k daňové kvótě. Austrálie je z hlediska prosperity 4. ve svobě 3. a daňovou kvótu má cca 26%. Nový Zéland je 5. v prosperitě resp 4. ve svobodě a daňová kvóta je cca 32%.
20. 11. 2012 | 09:38

Twist napsal(a):

Skutečně dobrý článek i když nestojím v zástupu Vašich obdovovatelů. Cosi v této zemi chybí, co ti kritizovaní pánové obratně využívají. Jednota národa v rozhodujících věcech. Opravdu si nedělejte iluze, že obyčejný člověk, který má starostí nad hlavu a stále mu přibývají, touží poznat teoretické příčiny tohoto marastu. V Blesku a AHA je nenajde.
20. 11. 2012 | 09:41

neo napsal(a):

claudius:

když okradeš všechny sousedy v obci o jejich majetky, taky budeš mít vyrovnaný rozpočet a můžeš se chvástat jak hospodaříš bez dluhů.
20. 11. 2012 | 09:45

POE napsal(a):

Velmi názorné příklady toho , kam vedou tzv. státní regulace . Všechny případy - absurdní dotace ničící tržní prostředí , nesmyslná podpora OZE způsobující prudký růst cen elektrické energie a bravurní popis parazitujících struktur těžících z nových a nových regulací jak bruselské tak národní byrokracie, to vše hovoří o pravé opaku toho, co tvrdí autor.
20. 11. 2012 | 09:45

Anna napsal(a):

Stojí za přečtení - Zadluženost zemí a riziko bankrotu

Dluhy vyspělých zemí každým dnem závratně rostou. Světovým trendem je podpora podnikatelského prostředí. Když se daří podnikatelům a firmám, tak se zlepšuje i situace státní pokladny a daří se snižovat dluhy. Které země jsou nejvíce zadlužené? Kde je největší riziko státního bankrotu.

Země
Zadlužení (v % k HDP) odhad pro rok 2012

Japonsko
238

Řecko
189

Itálie
121

Irsko
115

Portugalsko
112

USA
105

Island
97

Belgie
94

Francie
89
Velká Británie
85

Kanada
84

Německo
82

Více:
http://firmy.finance.cz/zpravy/finance/350814-zadluzenost-zemi-a-riziko-bankrotu/
20. 11. 2012 | 09:45

xx napsal(a):

Všem těm co si stěžují, že letos máme horší růst než Německo

Jestlipak jste chválili vládu, když se německá ekonomika propadla o 5,5% zatímco ta česká jen o 4,5% ? V roce 2005 rostlo české HDP o 6,8% zatímco Německé o 0,7%

Od vstupu do EU rostl český HDP v průměru o 2,87% zatímco Německý o 1,38%

Jaké jsou korelace, co z toho plyne ?

Vůbec šermovat tímhle údajem lze jak se komu hodí. Vůbec bych se tím nezabýval být Vámi, protože to stejně není příliš podstatný údaj pro ekonomiku a pro lidi. Je to hlavně důležité pro stát a daně, takže nejvíc o tom melou úředníci. Pro ně je to kruciální artefakt.

Už jenom fakt, že výdaje vlády jsou součástí HDP, že hypotéky jsou součástí HDP, Topolánkovi stačilo pohrozit zvýšením DPH na stavební činnost od příštího roku a šup 1% HDP bylo na světě. Že to nikoho nezajímá, daně z toho byly tehdy.

Ale jako volební vějička, jako heslo pro primitivy kteří ani netuší co vlastně HDP ukazuje, se to hodí.
20. 11. 2012 | 09:50

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Xury.
Neříkej, že nevíš, jakou servíruješ demagogii.

Například Austrálie

„Přímé a nepřímé daně
Stejně jako u většiny států OECD tvoří převážnou část výběru daní daně přímé (68% ). Do této kategorie se řadí daně z mezd (salaries, wages), celkových mezd (payroll) a zisků (profits). Zbývající část výběru daní pochází z nepřímých daní jako je DPH (zde  GST), cla (excise duties, custom duties) a daně z nemovitostí (property tax). V celkovém objemu daní má téměř 60% daní původ v dani z příjmů, 5% v dani z celkových mezd a 35% v dani z nepřímých daní.“
http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/australie-financni-a-danovy-sektor-19122.html

Austrálie
Progresivní daně z příjmu s horní sazbou 46,5 %
DPH 10 % a 0 %.

Je jasné, že taková daňová soustava, kde platí daně především vysoko příjmoví, je ideální pro ekonomiku a složená daňová kvóta může být nízká, je to podobně jako například Švýcarsko.
20. 11. 2012 | 09:53

jajajajaaaaa napsal(a):

"Koncept pijavice přisáté na erární cecík" Až na to slovo "erární". Erární neexistuje, to jsou moje, vaše, ostatních, daně. Ta pijavice saje nám občanům, naše peníze. To jsou regulérní zloději, kteří nás okrádají v bílých rukavičkách a za bílého dne. Chtělo by to používat konečně pravá slova a ne skrývat to za "podnikatele" nebo "pijavice". Podnikatel je člověk, který podniká, legálně, a dává lidem práci. Ty tlusté larvy s vyholenými hlavami jsou zloději a ne podnikatelé!
20. 11. 2012 | 09:56

Anna napsal(a):

Xury

Uvedla jsem srovnání s Finskem, protože jste ho mj. zmínil.

Poněkud jste vynechal ve svých připomínkách tato, podle mě velmi důležitá srovnání:

Míru korupce pravidelně každoročně hodnotí společnost Transparency International. Dle indexu za rok 2011 obsadilo Finsko 3. místo na světě, Česko 57. místo.

Podmínky k podnikání jsou ve Finsku 11. nejlepší na světě, jak vyplývá ze zprávy Světové banky „Doing Business 2012“. Česku patří 64. místo. (Horší hodnocení z členských zemí EU má pouze Rumunsko, Itálie a Řecko.)

A k daním v Austrálii a Novém Zélandu - mají progresivní zdanění.
http://australie.informationplanet.cz/prace-v-australii/dane-v-australii/
http://novyzeland.informationplanet.cz/prace-na-novem-zelandu/dane-na-novem-zelandu/
20. 11. 2012 | 09:59

Xury napsal(a):

Pro ten, kdo se hádat nebude:
nemůžete se dívat na předpověď z bůhvíkdy. Např. Rakousko má meziroční růst v jednotlivých kvartálech:1.1, 0.7, 0.4 čili letošní růst skoro určitě nebude 0.8%. Německo možná těch 0.8% dosáhne, ale také to není jisté.
O těch ostatních jsem to tu psal už minulý týden. Polsko i Slovensko rostou, ale za cenu výrazně vyšších rozpočtových schodků. Pokud bychom ty porovnali součet růstu a deficitu, tak už ty výsledky budou vypadat o dost jinak.
20. 11. 2012 | 10:05

Bohumil Douša napsal(a):

Konečně rozumný pohled na věc,škoda že velmi ojedinělý a škoda,že pochází ze země,která razí politiku EU v rozporu s tímto názorem.
20. 11. 2012 | 10:05

Sláma napsal(a):

Pro toho, kdo se hádat nebude:
Máte naprostou pravdu. Složená daňová kvóta je číslo, které má malou vypovídací hodnotu a Kalousek si je oblíbil, protože mu pomáhá zastírat jeho ekonomické diletanství.
Státy, které mají progresivní daň, což jsou všechny státy Západu, mohou mít složenou daňovou kvótu nižší, protože neškrtí výdaje střední třídy.
Je nutno si uvědomit, že výdaje nejvyšších příjmových skupin jsou často pro ekonomiku ztrátové, protože je utrácejí v zahraničí či za zahraniční výrobky a služby, zatímco střední a nižší příjmové skupiny utrácejí doma.
Snižování kupní síly většiny obyvatel ohrožují malé a střední podniky, protože ty velmi čast, z logiky věci, podnikají výhradně či převážně na domácím trhu.
Kalousek přiznal v OVM, že propad příjmů z nového systému daní je cca 100 mld. Kč oproti modelu roku 2006. Jinak řečeno, kdyby byl zachován model roku 2006, mohly by být příjmy státu vyšší o 100 mld. Kč a rozpočet by mohl být vyrovnaný.
K tomu dodám, že Česká republika nemusela být v recesi.
20. 11. 2012 | 10:08

xx napsal(a):

Anna: tyhle srovnání jsou na prd. Nikdy se nedoberete ničeho smysluplného. Kdo je bohatší ? Němci, Dánové, Švédové nebo Američané ? Podle srovnání HDP/capita nebo podle průměrných příjmů, podle poměru výdělků a nákladů, nebo podle subjektivního pocitu bohatství ? Podle průzkumů ?

K čemu to je ? Jen to posiluje frustraci. Místo těhle srovnání a naříkání jak jsme na tom špatně zatímco Finové nebo Dáni či Švédové dobře, je lepší něco dělat proto, aby se situace zlepšila. To je ale velmi namáhavá a dlouhodobá práce, kterou vetšina z Těch co si tolik stěžují na to jak jsme proti jiným zemím zaostalí, rádi a s úlevou delegují na politiky nebo na imaginární stát ( tedy reálný státní byrokratický aparát ). Je to snadné, nestojí to námahu a je pak komu nadávat.

Ale to je vše k čemu to vede.

Je třeba se snažit budovat občanskou společnost. Vysvětlovat lidem v okolí co to je, jak to funguje, a že to záleží na každém jednotlivci a ne jen na Kalouskovi nebo Sobotkovi či na tom jestli bude prezident Zeman nebo Fischer či Franz.

Občanskou společnost musíme vybudovat sami, to za nás ani Finové, ani Švédové, dokonce ani nařízení Evropské komise neudělají.
20. 11. 2012 | 10:12

Xury napsal(a):

Pro Annu:
zmiňoval jsem Norsko ne Finsko. To, že ke korupce ve Skandinávii obecně velmi nízká je všeobecně známo. Naprosto s vámi souhlasím, že je u nás velkým problémem, i když je potřeba si uvědomit, že ty žebříčky jsou sestavovány na základě VNÍMANÉ korupce. Jinými slovy, pokud se v nějaké zemi bude o korupci hodně mluvit a budou se široce prezentovat korupční případy, tak může být v daném žebříčku na horším místě než jiná země, kde se uplácí stejně nebo víc, ale buď se o tom nesmí psát nebo je to považováno za součást národní kultury. Abych teď nebyl osočen, tak znovu zdůrazňuji, že si nemyslím, že by korupce u nás nebyla makro problémem.

Co se Austrálie a Nového Zélandu týče, tak je evidentní , že progresivní sazby z příjmu FO jsou váš fetiš a nic vám jej nevezme. Budiž, já toto prostě odmítám. V tom se zkrátka neshodneme.
20. 11. 2012 | 10:12

český maloměšťák napsal(a):

Pamatujete si ještě na kauzu Foxconn ? /šikana, sebevraždy, nízké mzdy.../

Aktualně :
http://www.zdnet.com/blog/china/iphone-manufacturer-foxconn-to-double-worker-salaries-by-2013/438

Ale také :
http://zpravy.kurzy.cz/342726-rust-cinskych-mezd-snizuje-marze-applu-a-omezuje-prostor-pro-dalsi-rust-jeho-akcii/

Důsledek pro tradiční průmyslové země Západu ?
Vyšší ceny čínských výrobků na jejich trzích, restaurace zrušených výrob, vyšší zaměstnanost....ale i nižší valuace firem podobných Applu.
V Číně vyšší inflace, vyšší odvody a daně, vyšší domácí poptávka, vyšší ceny - nejen nemovitostí.../.
20. 11. 2012 | 10:15

Xury napsal(a):

pro Slámu:
"Státy, které mají progresivní daň, což jsou všechny státy Západu, mohou mít složenou daňovou kvótu nižší, protože neškrtí výdaje střední třídy." - v Německu postihuje nejvyšší sazba daně z příjmů právě onu střední třídu.
Co se výdajů nižších vrstev u nás týče, tak ty jsou vesměs za výrobky, které se k nám dováží z Asie příp. za potraviny z Polska. Kolik služeb využívají právě ty nižší příjmové skupiny? Téměř žádné a když už nějaké tak "bez dokladu".
20. 11. 2012 | 10:18

David Chládek napsal(a):

Češi si sami vládnout nedovedou, když jsme se před dvaceti lety konečně dostali z "bratrského" objetí SSSR, hned jsme začali lézt do zadku jiným. Ti co se zde dostanou k moci začnou okamžitě pracovat pro blaho svého konta, nikoliv pro blaho veřejnosti a najde-li se někdo poctivý mezi nimi, je okamžitě zostuzen a vyštípán.
20. 11. 2012 | 10:20

Anna napsal(a):

Xury

Zmínil jste Finsko, nikoliv Norsko:

Xury napsal(a):

Pro autora:
měl bych poznámku k tomu srovnání s Evropou. Obdobné výsledky jako my má i Maďarsko, Nizozemí a v podstatě i Finsko, i když zaznamenalo slabý mezikvartální růst a Rumunsko. Pravděpodobně ještě hůře na tom je Slovinsko, které zatím nedodalo data. Fakticky roste v Evropě jen Pobaltí, Slovensko, Polsko a patrně i Švédsko. Zbytek buď klesá nebo de facto stagnuje.

20. 11. 2012 | 08:48

A co se týká progresivního zdanění, není to jen můj fetiš, jak píšete, nýbrž:
Rovná daň existuje v EU jen v postkomunistických zemích - viz mapa:
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/grafika/2012/04/13/rovna-dan-existuje-v-eu-jen-v-postkomunistickych-z/
20. 11. 2012 | 10:25

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "Co se výdajů nižších vrstev u nás týče, tak ty jsou vesměs za výrobky, které se k nám dováží z Asie příp. za potraviny z Polska. Kolik služeb využívají právě ty nižší příjmové skupiny? Téměř žádné a když už nějaké tak "bez dokladu"."
Xury, vy jste opravdu mimoň.
Především, to co píšete, není úplně pravda. Myslíte, že pekař od naproti dováží rohlíky z Polska? Že si hospodský dováží obědy z Polska? Myslíte, že majitel autokempu u Máchova jezera je z Polska?
Píšete: "Kolik služeb využívají právě ty nižší příjmové skupiny?" A o to tady právě jde. Z vaší odpovědi je zjevné, že to vůbec nechápete.
Naše ekonomika nebude nikdy stabilní, pokud i běžný zaměstnanec si nebude moci dovolit běžné služby. Protože tím poskytne živobytí dalším, a ti zase dalším. Říká se tomu ekonomika, Xury!
Pro naši ekonomiku nemá žádný přínos podnikatel, který si zajede do Thajska a peníze vydělané v naší ekonomice utratí v Thajsku za děvky a chlast. Jako pan doktor Barták, ale ten si alespoň platil české "asistentky". Je typické, že se nikdo nad tím nepozastavoval, jak mohl si mohl pan doktor Barták platit "asistentky" na účet českého zdravotnictví. Nemůžeme se divit, že je v takovém stavu, v jakém je.
20. 11. 2012 | 10:29

Xury napsal(a):

pro Annu:
v tom komentáři pro vás jsem zmiňoval Norsko. o Finsku jsem psal v jiné souvislosti - vývoj HDP v Evropě.
To, že je progresivní zdanění prakticky ve všech zemích "staré" EU vím, ale já jsem měl na mysli to, že z vašich příspěvků to vypadá tak, že stačí zavést progresivní zdanění a duha prosperity se rozklene nad naší zemí. Tomu prostě nevěřím a patrně nikdy věřit nebudu.
20. 11. 2012 | 10:30

resl napsal(a):

ČEZ ovládá zákulisně Klausova rodina se svými poslušnými kmotříky. ČEZ financuje kde co, ale o snížení sazby za el. se nikdy nepokusí. Je třeba větší kontrola z /ERU/energetiky, kde se musí změnit složení této organizace v čele s ing. Vitáskovou.
20. 11. 2012 | 10:31

Sláma napsal(a):

Anna má s progresivní daní naprostou pravdu. Vynalezena byla v konzervativní Velké Británii před 200 lety a patří k základním atributům konzervativní pravice - tedy, že majetek zavazuje a bohatí lidé musí převzít svůj díl odpovědnosti za společnost.
Tzv. rovnou daň (flat rate tax) mají jen postkomunistické země Orientu, počínaje Bulharskem, přes Albánii, Kosovo, Bělorusko a konče Kazachstánem.
20. 11. 2012 | 10:32

Xury napsal(a):

pro Slámu:
kolik lidí z té nižší příjmové vrstvy si kupuje rohlíky u pekaře za 2-2.5Kč a kolik je nakoupí za 1Kč v Tescu nebo Lídlu, kam se dováží maražené z Polska. Vy mi něco vykládejte o mimoňství.
Z vaší odpovědi mimo jiné plyne, že když nalijete těm nízkopříjmovým peníze, které si nevydělali, tak že roztočí kola naší ekonomiky. Jenže na to zapoměňte. Tak jednoduše to prostě nefunguje. Vy jim to akorát slíbíte a pak, protože nebudete mít dost peněz, tak seberete peníze i těm středně příjmovým. Ti nejbohatší tady jednak stejně nebudou mít daňový domicil a těch s vysokými příjmy, kteří utéct nemohou (zpravidla zaměstnanci), těch je zase dost málo.
20. 11. 2012 | 10:38

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Anna má s progresivní daní naprostou pravdu. Vynalezena byla v konzervativní Velké Británii před 200 lety a patří k základním atributům konzervativní pravice - tedy, že majetek zavazuje a bohatí lidé musí převzít svůj díl odpovědnosti za společnost." - možná by stálo za to podívat se jaká byla tehdy struktura vládních výdajů a také jaké procento se vybíralo a v jakých pásmech.
20. 11. 2012 | 10:39

Sláma napsal(a):

Ještě pro Xuryho:
Operujete tu jen s odhady růstu na letošní rok. Pokud se podíváme na uplynulé dva roky, kde už známe reálná čísla, tak je pohled poněkud jiný. Polsku vzrostla ekonomika v roce 2010 o 3,9% (růst reálného HDP) a v roce 2011 o 4,3%, Slovensku o 4,4 % (2010), resp. 32,% (2011), Rakousku o 2,1% (2010) a 2,7% (2011), Německu o 4,2% (2010) a 3,0% (2011). Takže je zcela jasné, že ve středoevropském prostoru žádná krize nebyla, to byl jen výmysl Kalouska, jak zastřít vlastní neschopnost, který ovšem naši nepříliš důvtipní novináři nebyli schopni nebo ochotni odhalit.
20. 11. 2012 | 10:40

Sláma napsal(a):

Xury, první věc, kterou nová konzervativní vláda premiéra Camerona udělala, že zavedla další pásmo daně z příjmu ve výši 50%.
Takže jak vidíte, i dnešní konzervativci se k hlásí ke konzervativním hodnotám.
Anna má pravdu, návrat k progresivní dani by nám pomohl dostat se k prosperitě. Protože by nám umožňoval mít vyrovnaný rozpočet a povzbudil by spotřebu převážné masy domácností. Uvědomte si, prosím, že je u nás stále ještě asi 3,74 mil. zaměstnanců, z nichž naprostá většina má nižší nebo střední příjmy. Pokud bude Kalousek dále dusit jejich spotřebu, nadále bude mít naše ekonomika problémy. Je nutno si uvědomit, že na vývozu do zemí EU spoléhat nemůžeme a trhy v třetím světě jsme, pod ideologickými záminkami, přenechali našim "přátelům", především Německu.
20. 11. 2012 | 10:46

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
o růstu HDP jsem vám už odpovídal minulý týden. I ČR v letech 2010 a 2011 rostla, i když měné než většina států v okolí. Také jsem vám tam psal, abyste si od růstu Slovenska a Polska odečetl deficit SR a pak ta čísla srovnával. Zjistíte, že ten růst rozhodně nebyl zadarmo.
20. 11. 2012 | 10:49

Xury napsal(a):

pro Slámu:
operujete s progresívní daní jakožto cestou k prosperitě a zároveň vyzdvihujete rostoucí Slovensko s rovnou daní. Nezdá se vám to divné?
20. 11. 2012 | 10:50

bitner napsal(a):

A hele, objevili jsme Ameriku, co?
Uz ten matematik "cista mysl" prisel na prirozenou vec: Abych se mel dobre, musim hajit svoje zajmy a zajmy celku. Pokud bude celek v riti, tak ja muzu mit miliardy miliard, stavet si kolem baraku 10 m vysokou zed, aby me "socky" nesezraly, ale stastnym me to neudela. Jedine, co ziskam, bude soukrome vezeni a soukroma armada - bachari, ktere si budu platit.
20. 11. 2012 | 10:51

Sláma napsal(a):

Xury napsal: " Ti nejbohatší tady jednak stejně nebudou mít daňový domicil"
Problém je, Xury, že ho nemají už teď. Takže jste vlastně potrdil má slova. Chudým brát a bohatým dávat se ekonomice značně nevyplácí, protože ti bohatí jsou pro ekonomiku spíše zátěží - odčerpávají peníze z ekonomiky peníze jak svojí spotřebou, kterou realizují v zahraničí, tak i daňovými úniky do daňových rájů.
S těmi rohlíky to pořád nechápete:
1) Většina lidí kupuje rohlíky od pekaře, ne v Lidlu
2) I když je koupí v Lidlu, jedná se přeci jenom o tuzemský subjekt, který alespoň nějaké daně platí v Česku
3) Horší je, když si lidé, z důvodu vysokého DPH, dojedou pro ty rohlíky do Polska rovnou (vlastně to je dobrý nápad - nevíte, kde bych v Polsku koupil mražené rohlíky?)
4) Pořád je lepší koupit rohlíky v Polsku, které je s námi ekonomicky do určité míry svázáno, než je utratit za děvky v Thajsku, se kterým jinak nemáme nic společného.
20. 11. 2012 | 10:54

Melanie napsal(a):

já to vidím tak, že skupině nlidí se povedl jejich záměrt/ obohatit se/ a ze současných zbohatlíků vytvořily opěrnou zedˇ. Ovládají, rozhodují, odstraňují nepohodlné. odměny jdou ze společného majetku, z dotací..... prostě stát ve státě. Stát s osekanými pažemi. Je třeba mít nezávislá media, tam to asi začíná.
20. 11. 2012 | 10:57

stýv napsal(a):

Už není možné aby pár lidí vlastnilo celou planetu , peněz je dost pro všechny, jenže bohužel jdou do "stínových" aktivit, "stínovýc"vlád " ...., pokud si někdo myslí že tato krize nějak přejde , tak se mýlí, celé se to zhroutí , nebude to jednoduché ale je to potřeba, aby mohlo vzniknout nové , očistěné .
20. 11. 2012 | 10:57

Sláma napsal(a):

To Xury:
Ano, máte pravdu, Slovensko roste, i když má rovnou daň. Roste také Albánie a Bulharsko.
To ovšem není známka toho, že by to bylo správné. Pokud jsem dobře informován, Slovensko uvažuje o znovuzavedení progresivní daně.
Byl to od vás, Xury, dobrý demagogický pokus, to uznávám. Problém je v tom, že rovná daň není totiž, Xury, jediná věc, kterou dělá Kalousek špatně. Ten totiž nedělá dobře vůbec nic. A výsledkem je stagnující ekonomika a chudnoucí lidé.
20. 11. 2012 | 10:59

Sláma napsal(a):

Xury psal o růstu Polska a Slovenska: "ten růst rozhodně nebyl zadarmo."
Rád zapomínáte, co je podstatou diskuze. A to v tomto případě jsou výmluvy Kalouska, že Česko nemůže růst, protože "je krize". A zapomíná dodat, že ta krize je jen v Česku a že ji sám způsobil.
O této problematice mluvil profesor Švejnar v OVM. V podstatě potvrzoval, že to Polsko a Slovensko dělají dobře. Že v době, kdy hrozí recese, je nutno raději zvýšit deficit a neproškrtat ekonomiku do červených čísel. A že na takovou věc reagují finanční trhy pozitivně, protože vidí, že tyto země směřují k boomu, i když musí krátkodobě deficit zvýšit.
Podívejme se na to i z opačného úhlu. Kalousek uškrtil ekonomiku, a přitom nás stejně značně zadlužil - v roce 2011 byl náš veřejný dluh 41,2% HDP.
20. 11. 2012 | 11:07

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
ad 1) zapoměl jste na Tesco, Alberta a obávám se, že i Billa vozí zmražené pečivo z Polska.
ad 2) to je sice pravda, ale na rohlících asi národní hospodářství nestojí
ad 3) to je už hodně zoufalý argument, jak odůvodnit progresivní daň :-))))))
ad 4) to je ten problém s vámi levičáky, když ekonomika přijde o miliardu díky dovozím z Polska, Asie apod, protože to nakoupí nízkopříjmový, tak vám to nevadí. Když si bohatí odvezou 100 milionů na zahraniční cestách, tak se z toho můžete posr...
A pokud jde o ten domicil. Koho tedy vlastně chcete tou progresivní daní postihnout, když ti na které je namířena už tady nejsou? Obávám se, že jste jen potvrdil, to co jsem napsal v 10:38.
20. 11. 2012 | 11:08

Anna napsal(a):

Xury
"To, že je progresivní zdanění prakticky ve všech zemích "staré" EU vím, ale já jsem měl na mysli to, že z vašich příspěvků to vypadá tak, že stačí zavést progresivní zdanění a duha prosperity se rozklene nad naší zemí. Tomu prostě nevěřím a patrně nikdy věřit nebudu. "

:-) Pakliže si z mých příspěvků vždy vyberete pouze progresivní zdanění, těžko se pak divit, že jste došel k takovému závěru. Progresivní zdanění beru jako naprosto žádoucí solidaritu vícepříjmových obyvatel s ostatními. Nic víc, nic míň.
-----

Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz napsal:

Čím více je společnost co do bohatství rozdělena, tím více se bohatí zdráhají utrácet za společné potřeby. Bohatí se nemusejí spoléhat na vládu, pokud jde o parky nebo vzdělání, zdravotní péči nebo osobní bezpečnost - mohou si všechny tyto věci koupit sami. Postupně se stále více vzdalují obyčejným lidem a ztrácejí jakoukoliv empatii, kterou snad kdy měli. Mají také obavu ze silné vlády - takové, která by mohla využít svých pravomocí k obnovení rovnováhy, vzít jim část bohatství a investovat je za účelem veřejného blaha. Horní 1% si možná stěžuje na vládu, jakou v Americe máme, ale ve skutečnosti se jim velmi líbí: Je příliš ochromená, než aby mohla přerozdělovat, příliš rozpolcená, než aby dokázala cokoliv jiného než snižovat daně.

Ekonomové si nejsou docela jisti, jak rostoucí americkou nerovnost vysvětlit. Obvyklá dynamika nabídky a poptávky jistě sehrála svou roli: Technologie šetřící práci snížily poptávku po mnoha "dobrých" středostavovských místech pro modré límce. Globalizace vytvořila světový trh a postavila drahé nekvalifikované dělníky v Americe proti levným nekvalifikovaným dělníkům v zahraničí. Svou roli sehrály i sociální změny - například úpadek odborů, které kdysi zastupovaly třetinu amerických dělníků a dnes jen nějakých 12%.

(zdroj: http://www.blisty.cz/art/58155.html)

Ekonomka Ilona Švihlíková, vedoucí katedry politických, společenských věd a ekonomie na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, napsala:
Proporcionální daň (flat tax), v ČR nazývaná rovná daň, není rovná. Je to tomu tak především proto, jakým způsobem je konstruována (přičemž dále v textu nemíním vynechat námitky proti „rovné“ dani jako takové.)
Především v ČR je v současné době daň ze superhrubé mzdy. Řečeno zcela jednoduše: platíte daň dvakrát. Pojistné sice na první pohled nevypadá jako daň, ale de facto jí je, a proto se také uvádí ve složené daňové kvótě. Český poplatník tak platí daň z daně, což je skutečně světový unikát.
Rovná daň ve výši 15 % je zcela zavádějící a lživý údaj. Výše daňové sazby je často politiky zneužívána a manipulována. Skutečná sazba je totiž velmi silně ovlivněna základem daně (co vše se do něj počítá, resp. nepočítá) a samozřejmě výší a strukturou odpočitatelných položek. Skutečná daňová sazba v roce 2009 činila 20,1 %, což by ovšem už těžko mohlo vést k proklamacím: „rovná daň povede k tomu, že si všichni polepší“.
Rovná daň je v českém pojetí degresivní. Je tomu tak proto, že existují stropy, nad tento strop je daňová sazba už skutečně jen 15 % (superhrubá mzda se rovná hrubé), takže naše „rovná“ daň je jednoznačně degresivní – pomáhá nadprůměrně těm nejbohatším. Mít degresivní daň z příjmu, to je další světové unikum.
MacMillanův slovník moderní ekonomie, který skutečně nelze podezírat z přehnané levicovosti, k daňové struktuře říká toto: „V daňové struktuře méně rozvinutých zemí převládají nepřímé daně (což je např. DPH – pozn. autora) zejména v podobě akcízů a cel. Je tomu tak proto, že tyto daně se snadněji vybírají. Přibližně platí, že s rozvojem země se zvyšuje relativní význam důchodové daně. Pouze vyspělé země mají dobře propracovaný systém důchodové daně.“

Tento výrok je možno empiricky dokázat. Vyspělé země mají systém progresivního zdanění, rovná daň se vyskytuje u zemí spíše rozvojových nebo v tzv. fázi dohánění.
(Zdroj: http://www.denikreferendum.cz/clanek/3149-pohadky-na-dobrou-noc-tentokrat-o-spravedlivych-danich-v-podani-ods)
20. 11. 2012 | 11:12

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"V podstatě potvrzoval, že to Polsko a Slovensko dělají dobře. Že v době, kdy hrozí recese, je nutno raději zvýšit deficit a neproškrtat ekonomiku do červených čísel. A že na takovou věc reagují finanční trhy pozitivně, protože vidí, že tyto země směřují k boomu, i když musí krátkodobě deficit zvýšit." - kde jste slyšel, že Slovensko s Polskem míří k boomu? Pokud vím, tak odhady růstu na příští rok prakticky všichni snižují. A ten argument o rozběhnutí ekonomiky přes dluhy byl hlavní příčinou díky, které jsou evropské státy tak zadlužené.Když se tu před rokem rozebíralo Řecko, tak tady levičáci vřeštěli, že to byla vina bank, protože neměly Řecku půjčovat a najednou je to spása? Že vás všechny huba nebolí.
Keynes musí v hrobě přímo rotovat. My máme deficit 3% HDP. Označit tuto fiskální politiku za restriktivní může jen někdo, kdo si ani neotevřel základní kurz ekonomie.
20. 11. 2012 | 11:13

Sláma napsal(a):

Xury je dobrý demagog. Napsal: "Z vaší odpovědi mimo jiné plyne, že když nalijete těm nízkopříjmovým peníze, které si nevydělali, tak že roztočí kola naší ekonomiky"
To jsem ale nikdy netvrdil. Celá diskuze je o zdanění. Tedy o tom, kolik peněz vláda vezme nízko a středně příjmovým skupinám. Tedy přesný opak toho, co jste tvrdil vy.
Já tvrdím, a není to jen můj názor, že Kalousek přenáší postupně daňovou zátěž z vysokopříjmových skupin na nízko a středně příjmové. A to je pro ekonomiku moc špatné.
Kromě flat rate tax je to i u DPH. Česká republika má rekord - naprosto nejvyšší spodní sazbu DPH z celé Evropy. Není divu, že tím Kalousek podporuje prosperitu Polska a Německa, kam Češi a Moravané z pohraničí pořádají nákupní výlety.
20. 11. 2012 | 11:15

já Mádluju, ty Mádluješ, .. oni Mádlují napsal(a):

To Xury :

Osobně se musím smířit s tím, že pro Vás je každý argument dopředu zoufalý, který odůvodní progresivní daň, třeba i logicky a zasazený do reálu, historie i fungování společnosti :-)))))).

Pro jiné lidí je to zase zcela jinak. A je to v pořádku.

Uvidíme po dalších volbách.
20. 11. 2012 | 11:16

Martin napsal(a):

S článkem tedy vůbec nesouhlasím. Naopak podle mého názoru je recese prohloubena obecně přemírou regulace a umělým dušením spotřeby vyššími nepřímými daněmi. Platíme teď za to, že se státy již před dlouhými lety rozhodly přesunout většinu daňové zátěže do nepřímých daní, nyní se snaží zvýšit všechny daně, takže se už ani nedrží moc původního záměru. Problém je v tom, že pokud nemají peníze ti, co mají daně platit, nikdy se státní pokladna nezachrání, napřed se musí dát dohromady rozpočty většiny těch, co platí daně (tím nemyslím, ty, co mají nějaké výjimky a podobně). Příklad energetiky jako neúspěch deregulace je nesmyslný, protože nejde o příliš soutěžní prostředí, trh funguje tam, kde je opravdová soutěž.

Smutné je, že u nás není žádná silná pravicová strana, takže nefunguje ani politická soutěž, ODS a další rádoby pravicové strany jsou svou politikou jasně levicové sociálně demokratické strany.
20. 11. 2012 | 11:19

angela fusekova napsal(a):

Moc se v politice nevyznám se vzdělánim se nechlubým ale nejdemy do hlavy ta vaše ekonomika podle čeho se všechno tak počíta ,průměr platu podle průměru včetně poslaneckých platů a státnich zaměstnancu,zvedaní mezd podle inflace země tak jak je možné že na naše zemička je na tom tak špatně a státni zaměstnánci včetně poslancu si zvedají platy? lidém kteří něco produkují to sou lidé kteří nejsou v státní svéře se platy ani nehnou !Kde je chyba?Ja si myslí že když se nic nevyroby nic se neprodá a pokud se budou zvedat daně tak nečekejme že knám přijde nějakej investor a dá nám praci ,leda tak nějaká levná pracovní síla která je tady nelegálně ,zaměstnavatel za ní neplatí soc. ani zdravotní natož daně.Takový člověk si vydělá ale stát s toho zase nic nema protože dotyčný ty peníze utratí nebo investuje kde je levnějí .Že ta naš krásna česká země takhle dopadá je jenom dík těm naším zakonodárcum!! nemám pravdu?Proč nejdou odkud přišli?Proč se v česku nedorozumím česky? proč když mám nejakej názor a někomu ho chci v česku vzdělit ho musím ověřit opsanýma anglickýma slovíčkama?
20. 11. 2012 | 11:24

Sláma napsal(a):

Pro Xuryho ještě k daním.
Kalousek nám, normálním lidem, nabízí zajímavou "společenskou smlouvu". V podstatě říká: "já si od Vás budu brát stále více v podobě vyšších daní a poplatků, a budu vám za to poskytovat méně a méně služeb, které si stejně budete muset znovu zaplatit".
Všechny ty jeho pohádky jsou hezké, že se každý má starat hlavně o sebe, ale opravdu má pak dostat 56% z toho, co vydělám?
A co s těmi penězi dělá?
20. 11. 2012 | 11:24

Anti-Holub napsal(a):

Petra Holuba opět asi řídí V.Bárta, co má napsat. Jeho článek je typickou ukázkou neprofesiomálního rozboru poklesu HDP. Bez hlubšího rozboru, kolik procent poklesu HDP má na svědomí 7-8 procentní pokles ve stavebnictví - daný především rušením dopravních staveb, a to kvůli neproplácení dotací z Evropské unie.
Konec konců, to by přece museli být v Bruseku všichni úplní blbci, kdyby nějakým způsobem nezareagovali na nesutále výkřiky Víta Bárty, jak je všechno předražené a zkorumpované. Přitom tenhle nedostudovaná medik vůbec nic zásadního neprokázal. A Hulub byl přece znám jako člověk, který k němu chodil za jeho panování do bytu, aby pak ovlivňoval lidi jako novinář. Náhodou ho kvůli tomu Bárta nějak neuplácel?
A i tento článek je jen snahou odvést pozornost od skutečného rozvratu propadu hospodářství, které způsobila skupina neschopných fízlů z ABL zdevastováním nejrůznějších operačních fondů na všech ministerstvech, kam je ODS s TOPkou pustili. Cožpak propad 1,5 procenta nekoresponduje nejméně s 50 miliardami, které jsme kvůli Bártovi apol ztratili?
20. 11. 2012 | 11:26

stýv napsal(a):

Smutné je, že u nás není žádná silná pravicová strana, takže nefunguje ani politická soutěž, ODS a další rádoby pravicové strany jsou svou politikou jasně levicové sociálně demokratické strany citace.
ani levice ani pravice problémy tohoto světa nevyřeší...to co vidíme, je začátek konce této kyberneticko-finanční civilizace,
pro to nyní přichází Up-grade , na nijou , vyšší spravedlivou úroveň.
20. 11. 2012 | 11:27

Xury napsal(a):

Pro Annu:
osobně si také myslím, že logické by byla daň z hrubé mzdy řekněme ve výši 20% a ne ta umělá konstrukce. Jen upozorňuji, že to nebyl Kalouskův výmysl, ale reakce na kampaň ODS o 15% dani z roku 2006. Kalousek vždycky tvrdil, že s tím nesouhlasí.
Co se toho Stiglitze týče, tak je trochu problém v tom, že jaksi nekvantifikoval právě ty vnější vlivy. Jednak ten dopad levnější pracovní síly a jednak to, že majetek těch vysokopříjmových fakticky zahrnuje i aktiva mimo území USA, což se promítá např. do cen akcií.
20. 11. 2012 | 11:29

Sláma napsal(a):

Xury, už mě opravdu nebaví tady opravovat stále dokola opakované lži. Řecko zadloužila především vláda pravicové strany Nová Demokracie, která tam vládla v letech 2004-2009, a to mimo jiné velkou korupcí, která doprovázela ohromné akvizice zbraní, například ponorek a v neposlední řadě 333 tanků Leopard z Německa (pro ilustraci - Armáda ČR má v aktivním stavu 30 tanků T-72M4CZ).
Jinak řečeno, k zadlužení Řecka nedošlo, protože by se řecká vláda snažila udržet ekonomický růst.
Podobně tomu bylo v USA, které silně zadlužil Bušík mladší a Obama pak musel sanovat ekonomiku.
20. 11. 2012 | 11:34

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
" Není divu, že tím Kalousek podporuje prosperitu Polska a Německa, kam Češi a Moravané z pohraničí pořádají nákupní výlety. " - pokud opravdu věříte tomu, že ten daňový rozdíl v DPH je takový, že zaplatí i cestovní náklady, tak tam klidně jeďte. Já tady už mesíce čtu, jak je na Slovensku a Rakousku lacino. Byl jsem letos v obou zemích a nemůžu si pomoct, ale nic takového jsem neviděl a to včetně benzínu na pumpách.
Co se týče těch poskytovaných služeb, tak nevěřím ani vteřinu, že po nárůstu daní, který patrně přijde po dalších volbách, dojde ke zlepšení situace.
20. 11. 2012 | 11:35

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Xury, už mě opravdu nebaví tady opravovat stále dokola opakované lži. Řecko zadloužila především vláda pravicové strany Nová Demokracie, která tam vládla v letech 2004-2009, a to mimo jiné velkou korupcí, která doprovázela ohromné akvizice zbraní, například ponorek a v neposlední řadě 333 tanků Leopard z Německa (pro ilustraci - Armáda ČR má v aktivním stavu 30 tanků T-72M4CZ)." - to je lež, jak věž!!! To už se tady rozebíralo x-krát.A na datech bylo jednoznačně prokázáno, že největší nárůst řeckého dluhu byl dlouho před nějakým rokem 2004. To je prostě blábol non plus ultra.
20. 11. 2012 | 11:37

Sláma napsal(a):

Xury, ta konstrukce základu z tzv. superhrubé mzdy to byl zcela jasný podvod na voliče. A vymyslel to celé Kalousek.
Výsledkem bylo, že si zejména středně příjmoví plátci pohoršili (před tím byla daňová pásma 10, 15, 20 a 32%) a jediný, kdo na tom vydělal, a to značně, byli špičkoví zaměstnanci, například takový Topolánek s Talmanovou.
Otázkou je, zda-li celé zavedení tzv. rovné daně (která není vůbec rovná, nýbrž regresivní) nebylo motivovánou jen věrnchnuškou, aby si polepšili. Protože jiný smysl to nemá.
20. 11. 2012 | 11:44

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
ta daňová změna byla daleko rozsáhlejší a hlavně zahrnovala vysoké odpočty na děti a také osobní odpočty (jsem moc zvědav, jestli je ČSSD také vrátí na původní úroveň). takže ts nízkými příjmy přestali daně platit úplně resp. začali dostávat zápornou daň. Střed si trochu pohoršil a je pravda, že nejvíce poklesly daně vysokopříjmovým.
20. 11. 2012 | 11:47

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "na datech bylo jednoznačně prokázáno, že největší nárůst řeckého dluhu byl dlouho před nějakým rokem 2004. To je prostě blábol non plus ultra."
Opět dobrý demagogický pokus Xury, dobré odběhnutí od tématu. Tématem bylo vaše tvrzení, že Řecko vysokým dluhem stimulovalo ekonomiku. Což není pravda.
Máte pravdu, že Řecko mělo dlouhodobě vysoký dluh, který vzrostl v 80. letech. Jenže tento dluh byl dlouhodě stabilizovaný (už od roku 1989). A pokud se bavíme o posledních dvou desetiletích, tak k proudkému růstu došlo v letech 2007-2009, tedy za vlády pravicové Nové Demokracie a nepochybně souvisel s jejich akvizicemi zbraní. Dluh byl v roce 2003, tedy v posledním roce vlády levice 98,3% HDP (a v té době byl už 10 let cca stejný), ale dosáhl 129,7% v roce 2009 (tedy posledním roce vlády Nové Demokracie).
20. 11. 2012 | 12:00

Sláma napsal(a):

Xury napsal o změně daní: "ts nízkými příjmy přestali daně platit úplně resp. začali dostávat zápornou daň."
Zapomínáte Xury, že i sociální pojištění je daní. Takže ve skutečnosti ani ti s malými příjmy daně platí. Zápornou daň (tzv. daňový bonus) dostávají hlavně OSVČ - to je hlavní důvod propadu výnosu daně z příjmu fyzických osob u OSVČ. A toho dosahují pomocí velice štědrých nákladových paušálů, které jsou u lidí pracujících ve Švarcsystému čistým daňovým únikem (náklady si uplatní zaměstnavatel a znovu ještě Švarcpracovník v podobě paušálu, tedy jsou uplatněny dvakrát).
Dále Xury zapomínáte, že ti nízko a středně příjmoví měli dříve většinu mzdy zdaněnou v pásmu 10 a 15% (následkem superhrubé mzdy to je dnes cca 23,1%).
20. 11. 2012 | 12:07

resl napsal(a):

P. Holub je nejlepší novinář - analytik v čr.
20. 11. 2012 | 12:11

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "nevěřím ani vteřinu, že po nárůstu daní, který patrně přijde po dalších volbách ...
Xury, pochybuji, že dojde k plošnému zvýšení daní. Spíše se, dříve nebo později, zařadíme zpět mezi rozvinuté země a obnovíme progresivní sazbu daně z příjmu fyzických osob. A doufám, že se zmenší korupce a narovná výběr stávajících daní. Jak víme, daňové úniky jen na alkoholu jsou odhadovány na 1,5-2 mld. Kč.
Stačí přidat ročně na kontrolní činnost řekněme 100 mil. a státu to hodí 10x více, to už se vyplatí, ne?
20. 11. 2012 | 12:14

Jirka Pešan napsal(a):

Pan Kohout nemá pravdu. V principu vše co uvádí je naopak: Ne nedostatečná regulace, ale destruktivní zásahy státu jsou příčinou krize(í). Jeden z příkladů:"V roce 2008 se ovšem při zhroucení finančních trhů ukázalo, že jejich přílišná svoboda bez jakýchkoli omezení ekonomiku poškodila." To že stát (USA) intervenoval ve prospěch nižších příjmových skupin a garantoval jejich hypotéky, není zrovna znamení "přílišné svobody". Že pak banky s takto nevymahatelnými úvěry obchodovaly jako s aktivy muselo vést k náslenému kolapsu. Přiliš drahá elektřina? Není snad, když ne monopolní pak více než dominantní, ČEZ většinově vlastněn státem? Nejsou dividendy ČEZu ne bezvýznamnou příjmovou položkou státního rozpočtu? Takto bych mohl pokračovat ke všem tvrzením pana Kohouta.
20. 11. 2012 | 12:55

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
vidím, že jste navštívil stránky Eurostatu, takže couváte od toho zadlužování Řecka v roce 2004. Jinak ten dluh sice byl zhruba stabilizovaný nicméně po vstupu byl do eurozóny byl stabilizovaný jen díky bondům v eurech. A pak už stačilo jen málo.

Co se daňových bonusů týče, tak je sice dostávají OSVČ patrně ve značné míře (i když od 1.1.2013 už asi ne) nicméně nízkopříjmových se to také týká. Nehledě na to, že řada OSVČ jsou i reálně nízkopříjmoví. Uvidíme, jak se změny v paušálech a bonusech promítnou do výnosů v příštím roce.
Jinak soc. a zdr. je sice fakticky daň (byť s de facto asignací), ale celou dobu se tu bavíme o dani z příjmu, tak neuhýbejte. A ješt dodám současná faktická sazba daně není 23.1%, ale cca 20.1%.

Co se daňových úniků týče, tak ty byly i za vlád ČSSD, takže v tomto neočekávám nic moc. Nemluvě o tom, že ve všech zemích existuje černý a šedý trh a liší se jen rozsahem. Největší úniky jsou na DPH u paliv a pokud vím, tak se sice MF snaží různými opatřeními o snižování těchto úniků (poslední věc je tuším už hodně krkolomná, protože dodavatel ručí za odběratele a naopak. Je to složitější nebudu to rozebírat). Kdyby to bylo tak jednoduché, že zvýšíte náklady na kontrolu a výnos vám vzroste o desetinásobek, tak nepochybuji, že by do toho Kalousek šel, ale obávám se, že tento jednoduchý vztah neplatí.
20. 11. 2012 | 13:00

KHM napsal(a):

Autor napíše, že: „Jak se většině nevyplácí svoboda bez pravidel, ukazuje řada příkladů z liberálního Česka. Když například stát nedokáže prosazovat pravidla, přijdou daňoví poplatníci okamžitě o desítky miliard korun.
Zatím neurčenou částku nejméně v tomto řádu zdejší vláda ztratila, protože nedokázala uhlídat, aby se efektivně investovalo 800 miliard eurodotací. Evropský účetní dvůr exaktně popsal, jak úřady špatně nastavily pravidla na kontrolu bruselských dotací a jak se posléze namísto kontroly věnovaly zametání skandálů pod koberec.“ Z toho, ale plyne, že problém nebyl v tom, že by nebyla nastavena pravidla, ale že byla nastavena špatná pravidla.

Autor píše: „Když stát neurčuje v některých oblastech ekonomického života pravidla, tak to navíc automaticky neznamená, že zavládne svoboda podnikání. Ukázalo se, že pravidla nastaví silná zájmová sdružení, která pak čerpají zisk na úkor ostatních.
V posledních deseti letech vedla liberalizace trhu s elektřinou k tomu, že zdejší ceny vyrostly nejrychleji v Evropě. Nevýhodné to je zvlášť pro velké průmyslové podniky, které dnes platí za elektřinu po Slovácích a Italech třetí nejvyšší tarif v unii.
Stát se totiž fakticky vzdal regulace a o ceně rozhodují energetické podniky.“ Autor se mýlí, ale skutečně u nás existují pravidla pro podnikání v elektrárenství a na nich je založen i regulační úřad. Ovšem prodejcům se podařilo tento úřad ovládnout, a to není neobvyklé. Stačí něco vědět o teorii veřejné volby – lze doporučit tuto knihu: http://www.mises.cz/clanky/recenze-vsezravy-stat-865.aspx .

Autor píše: „O silné pozici jednotlivých ekonomických sektorů svědčí i jinak těžko pochopitelná informace Eurostatu, že za přečerpání úvěru vyměří české banky klientům v průměru osmnáctiprocentní úrok. Víc se platí jen v Lotyšsku a Maďarsku, tedy v zemích, kde byly banky silně postiženy finanční krizí. Vysoké úroky pro neukázněné dlužníky přitom jistě přispěly k mimořádně silnému ochlazení nálady zdejších spotřebitelů.“
Já mám účet v UK a u něj je tato sazba 19,90%. Tak nevím, ale bankovnictví patří k sektorům s největším počtem pravidel vůbec: http://rihak.bigbloger.lidovky.cz/c/97173/Je-regulace-trhu-opravdu-nedostatecna.html. Potíž bude nejspíše jinde než v množství pravidlech.

Autor píše: „Jinými slovy: třetí pilíř se klientům příliš nevyplatí, protože výnos si uhradí sami ze svých daní.“
Tomuto moc nerozumím, to platí i u prvního pilíře a u všeho, co veřejný sektor financuje, protože to pochází z vybraných daní od občanů.
20. 11. 2012 | 13:49

Rams napsal(a):

Sláma napsal(a):
Zrovna doprava je asi největším cecíkem, kterým proudí peníze od státu politikům a jejich pohůnkům...
_____________

Pravdu díte. Státní fond dopravní infrastruktury je vlastně veřejnoprávní organizace kontrolovaná poslaneckým výborem, který rozhoduje o financích. Za neprůhledně přidělované prostředky je zodpověděno jmenovitě několik jedinců.
20. 11. 2012 | 13:59

Sláma napsal(a):

Xury napsal: " takže couváte od toho zadlužování Řecka v roce 2004."
Ne, necouvám, ale nikde jsem nepsal, že to bylo v roce 2004, nýbrž, že to bylo za vlády pravicové Nové Demokracie v letech 2004-2009. Což je naprostá pravda. Řecko mělo dluh mezi 90 a 100% HDP už před vstupem do EU a dávno před vstupem do eurozóny a obecně je známo, že byla hrubá chyba je tam brát. Na druhou stranu to nebyla až taková tragédie. Ale Nea Demokratia měla v době, kdy neplnila Maastrichtská kritéria, raději místo rychlého růstu zadlužení nad zvladatelnou mez (cca 120% HDP) raději omezit neproduktivní investice do zbrojení (a s tím spojenou korupci) a snažit se zadlužení snižovat.
20. 11. 2012 | 14:35

Sláma napsal(a):

Xury napsal: "Kdyby to bylo tak jednoduché, že zvýšíte náklady na kontrolu a výnos vám vzroste o desetinásobek, tak nepochybuji, že by do toho Kalousek šel"...
Svatá prostoto, vy v to opravdu věříte? Vždyť ten člověk dělá vše proto, aby bohatší byli ještě bohatší a chudí ještě chudšími. A vůbec se tím netají, říká to naprosto otevřeně.
Například stále říká, že se musí snížit náklady na pracovní sílu. Jenže náklady na pracovní sílu, to jsou hlavně mzdy. Takže Kalousek otevřeně říká, že chce lidem snížit příjmy. A co říká, to také dělá. Stejně jako s bývalým policejním ředitelem Lessim. Řekl, že ho vyhodí od policie, a co udělat, to také slíbil!
20. 11. 2012 | 14:39

Sláma napsal(a):

Oprava: Kalousek, co slíbil, to také udělal (vyhodil Lessiho od policie)
20. 11. 2012 | 14:52

Ondrej Spulka napsal(a):

Pane Holube, pri vsi ucte, kdo bude ty pravidla nastavovat a vymahat? Opet nejaky "pastyr", "vudce", nebo to bude "kolektivni sbor hlupaku zvolenych hlupaky"? Vy sam znate nekoho, nebo se dokonce sam citite jako ten, jez zna hodnotove soudy ostatnich lidi, vi co je pro ne nejlepsi a dokaze to rozhodnout a prosadit? Navic bez nasili (cili aby to neplatili ostatni)?
Take pisete, jak nas svoboda bez hranic poskozuje - rad bych videl jediny priklad soucasne spolecnosti, kde tomu tak je, kde je opravdova svoboda (nikde tam, kde je stat). Kdyz byla svoboda nejvesti a s co nejmene omezujicimi pravidli, rostla jak ekonomika tak zivotni uroven lidi (viz 150 let historie USA, Singapur, poslednich 50 let v Honk Kongu..)
20. 11. 2012 | 15:29

Xury napsal(a):

Pro p.Stejskala:
proč mi to píše, že můj příspěvek vykazuje znaky spamu?
20. 11. 2012 | 15:44

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
pokud jde o to Řecko, ocenil bych kdybyste našel nějaký link, že nárůst dluhu v Řecku v letech 2005-2007 byl způsoben nákupem zbraní. Podle toho, co jsem našel já tak za zbraně utráceli socialisti stejně, ne-li více. Řecko v letech 2002-2006 bylo čtvrtý největší dovozce zbraní na světě a zbrojní výdaje dosahovaly v %HDP stejné případně vyšší úrovně jako za za vlády ND. A to nevím, jak byly podepisovány smlouvy o dodávkách. A jestli v těch posledních letech už jen nešlo o placení dříve uzavřených smluv.

Co se Kalouska týče, doporučuji obklad a nějaký vhodný čaj. No a pokud jde o náklady na pracovní sílu, tak o tom nehovoří jen Kalousek, ale většina ekonomů a dokonce to občas připustí ČSSD, že máme vysokou cenu práce (hlavně ty nepřímé - tedy odvody).Tohle vážně nevymyslel Kalousek.
20. 11. 2012 | 15:45

El Comandante napsal(a):

Pan Holub jako analytik dokáže poskládat a zdůvodnit nezdůvodnitelné. Svobodná soutěž - trh znamená stejnou příležitost pro soutěžitele. Soutěžitel je od slova soutěžit ve volné soutěži na trhu. Není to věc, která by měla být podrobena restrikcím a různým zákonným obezličkám. A tenhle volný trh zde nemáme. Státní administrativa spravuje stát systémem který trhu a výrobě není nakloněn. Soutěž v pokřivených podmínkách každý nezvládá a o daně až toliko nejde. Proč firmy míří do Nizozemí Irska atd.... Proč má ČEZ několik dceřinek v Nizozemí ? Vymahatelnost práva zní jako "VTIP" včetně rozsudků soudů. Osobně jsem přesvědčen že stát s polovinou administrativy by byl výkonnější.
20. 11. 2012 | 16:09

fikus napsal(a):

jednoduché:

tento stát nefunguje jak by mohl a měl, některým to vadí a těm co ho řídí, či nějak přímo, či nepřímo vysávají to nevadí. Ti, co jim to vadí mají smůlu a tedy čekají až se objeví morálně čistá bytost/vůdce, která to změní.
Mě se úžasně líbil výrok Kalouska, že jsme budoucnost prožrali. Je to a není to pravda jak už to v politice a reáliích bývá. Ti obyčejně lidé se dobře ještě neměli, tak nemohli nic prožrat, ale ti nikoho nezajímají, ani ty komunisty. Stále čekají, kdy příjde ta prosperita, kterou jim sliboval tuneldědek a spol. Kdo nadává na vládu je bolševik a máme se blbě, neboť zde byli komunisti a nepřijali jsme Marschalův plán. Tečka. Nejdůležitějčí je svoboda projevu a vyznání - včetně demokracie. Máme plné krámy zboží a světové ceny. České platy jsou motivací, abychom se snažili se mít tak dobře jako Němci. V zásadě je nutné platit vše za vše a víc. Na stát je nutné se nespoléhat, i když pořád natahuje pazouru, ten se musí spoléhat na své spokojené občany - nebot garantuje svobodu a demokracii s mantinely.
20. 11. 2012 | 16:09

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

K Řecku
Problém Řecka byl především raketový růst vládních výdajů někdy od roku 2007.
Nelze svádět na levici, ta vládla jen do roku 2004 a jak výdaje, tak zadlužení držela na jisté úrovni.

Celkové vládní výdaje rok 2001 - 2009
45.4 
45.1 
44.7 
45.5 
44.6 
45.3 
47.5 
50.6 
54.0 
http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table.do?tab=table&init=1&language=en&pcode=tec00023&plugin=1

Prakticky o deset procent HDP, dalším problémem by pokles příjmů.
Vše nastalo za vlády pravice (strana Nová demokracie – naše ODS),
která tam od roku 2004 vládla jako jednobarevná s nadpoloviční podporou v parlamentu a dělala si co chtěla.
20. 11. 2012 | 16:31

Xury napsal(a):

Pro ten, kdo se hádat nebude:
růst podílu vládních výdajů na HDP v letech 2008-2009 souvisel pochopitelně s poklesem celkového HDP. V roce 2009 došlo k poklesu nominálního HDP o cca 1%, což zhruba odpovídá poklesu reálného o cca 3%. To odpovídá nárůstu podílu výdajů na HDP.
20. 11. 2012 | 16:43

Ondrej SPulka napsal(a):

A uvedomujete si, ze HDP je celkem nesmysl? Kdyz stat vytiskne 100 milard a necha za 50 vykopat diry a za 50 je zahrabat, tak vzrostlo HDP o zminencyh 100 miliard, ale vsem je to k prdu (krom zaplacenych kopacu)...
20. 11. 2012 | 16:51

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Ondrej Spulka.
HDP je o tom, o čem je.
Může to být celkový produkt, vyplacené důchody (neplést se starobními) nebo celkové výdaje včetně vládních.
Prostě HDP je spíše o ekonomická aktivitě, ale od výše HDP jeho růstu či poklesu lze odvodit další ukazatele jako například nezaměstnanost, příjmy státní kasy, z těch 100 miliard by se třetina až polovina vrátily státu zpět a další souvislosti.
20. 11. 2012 | 17:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Xury,

to netuším. Když mi ho ale pošlete mailem (adresa viz záhlaví každé diskuse), pokusím se to zjistit.

Libor Stejskal
20. 11. 2012 | 17:04

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

zestručním to maximálně: můj vzkaz pro vládu, prezidenta s komoňstvem, většinu poslanců a přilehlou galérku zní:

OKAMŽITĚ VYNDEJTE SVOU ŠPINAVOU PRACKU Z MÉ PENĚŽENKY!

Yosif K., bohorodička, RP, POE, Martin, Jirka Pešan .... pochopili jste?
20. 11. 2012 | 17:15

Jan V napsal(a):

Znaky spamu -Mě to také udělalo, skočil jsem na jiný blog, pak se vrátil, napsal znova totéž a prošlo to.
.
Ale k tématu - pořád nechápu kolik ekonomů, politiků a lidí vůbec nepochopí jednoduchou logiku.
Když si rozdělíme potřebnou práci, někdo dělá potraviny, někdo domy, auta, silnice, každý něco- tak máme vše co potřebujeme, ale bohužel je nesvoboda, musí se dělat. O tom byl socík.
Nebo si každý bude dělat co chce, najde si nějaký švindl, nebo teplý kancl se zbytečnou činností, něco co ho baví, nebo dokonce parazituje, ale nikomu se makat nechce- potom máme prd, ale je svoboda a demokracie.
Vyberte si
20. 11. 2012 | 17:17

franky napsal(a):

K nadpisu
Podstatou svobody je svobodná volba, která obecně představuje možnost a schopnost rozhodovat se a jednat „podle své vůle“ a nést za to přiměřenou odpovědnost, která je více či méně spojena s přírůstkem či úbytkem hmotného majetku (a nejen jeho). Každý podnikatel, tak jako každý jiný občan svým každodenním rozhodováním na základě svých znalostí a své energie ovlivňuje růst či pokles svého majetku. Je pochopitelné, že ten, kdo dovede využít svých znalostí a své energie, ten bude mít úspěch. Naproti tomu jedinec bez znalostí a bez potřebné energie bude člověkem naprosto neúspěšným a zároveň nespokojeným. Současným problémem politiků ( a nejen českých) je to, že „nenesou“ plnou, to je vedle politické i hmotnou, odpovědnost za svá rozhodnutí. Z tohoto důvodu se do funkcí v řízení státu dostávají lidé sice možná plni energie, ale postrádající základní znalosti řízení rozvoje. Nekompetentní státní manažer (politik) není schopen vytvářet kompetitivní prostředí, ve kterém by se dařilo inovacím a které by bylo zdravě konkurenční. Nadmíru prosazovaná energie při nízkých znalostech je typická pro většinu současných českých politiků. Je to svoboda podle špatně nastavených pravidel. A v tomto případě je nám svoboda projevu k ničemu.
20. 11. 2012 | 17:30

jíra napsal(a):

Pane Holube, díky, článek výstižně popisuje principy potíží.

Na shromáždění k 17.11. zhruba tyto špatné jevy byly výslovně všemi řečníky kritizovány jako hlavní příčina potíží. Víme všichni, jak se k nim staví naše vláda a prezident, slyšel každý sám - prý: "lůza zneužila odkaz a pietu velkého svátku"....
Typické. Pofidérně vládnoucí vlády si nevidí na špičku nosu až do pádu. Proto taky ten svátek má tak mocné charisma odporu vůči zprofanované moci znovu a znovu. Prý lůza prý volá po "demokracii jinak" - a přitom kritici volají: "Demokracie VYPADÁ jinak!". Ti disidenti, co zůstali slušnými lidmi, teď říkají: "Tohle jsme opravdu netušili a nechtěli." Pravda je, že po převratu je nikdo neposlouchal, už je slyší...

Je-li v respektování a uplatňování principů zmatek - a v Česku pořádný -, pak ani to, co se povede, nic moc nezchrání, země se všelijak potácí, ač by vlastně ani nemusela...

Česko mělo naštěstí aspoň výhodu v tom, že v něm nežily nebezpečné praktiky, které k té světové krizi vedly, dopadla na nás spíš zvenčí.
Bohužel dopad krize u nás zbytečně umocnilo nerušené hýření na nepotopitelném Titaniku kormidlovaném nejlepším ekonomem, takže si to mířil přímo na ledovec. Místo +4% HDP to bylo pak -4% HDP a sekyra v rozpočtu jako hrom. Podivné manýry: Krize už za humny a tady klídek, jako by se za těmi humny nic nedělo. Ač na nás světové krize nakonec VŽDY dopadly. Ptejme se: Kdo na tom u nás nejvíc vydělal? A budeme doma...

Trest za neuměřenost + Hranice pro recesi
-------------------- ------------------
Nic se nemá přehánět, to je princip. Ani svoboda. Ani úzké, ani široké hranice.
Platí to ale nejen vůči těm neodpovědným chamtivcům.
Musí se umět prakticky podchytit také všechna nepodchycená rizika špatných tendencí vývoje, která by mohla zvlčit sama o sobě.
Viz náš zákon o fotovoltaice, jenž nerespektoval hrozbu zlatokopeckého boomu v reakci na aktuální rapidní pokles cen materiálů. Zákon s takovým možným trendem dopředu nepočítal a nezohledňoval ho.
Bush jr. si 8 let nevšímal některých špatných tendencí, asi to neměl zadáno jako výslovný úkol od Clintona, a pak už jen bezmocně rozhodil rukama: "Postavili jsme příliš mnoho domů." Chyba...

Ztracené investice
------------------
MF má teď co vysvětlovat ohledně kontroly čerpání eurofondů, většinu doby ho řídí týž člověk...
Nojo, ty velké oči, co vše se zvládne z jedné vody načisto: Za Špidly se rozjelo tolik rozvojových programů, že EU taky jen valila oči...
A pak změny schvalovacích týmů, jako malý státní převrat po každých volbách. Noci dlouhých nožů se dějí i ve vedení veřejných institucí, takže to pro ně bylo úplně normální. Zdroje - lákavé pokušení. Lepší důkaz o napojení politických klanů na mafiány ani netřeba...

Příliš drahá elektřina a půjčky
-------------------------------
Nejen drahá elektřina, ale všechny pravidelné poplatky. Výhodný poplatkový byznys rovněž s nekontrolovanou svobodou.
Zajímavá informace, těch 18%, to jsem netušil.
Finanční instituce začaly dost ochotně půjčovat, objevily kouzlo zisku na úroku. Lidé sice nemají dost příjmů, ale srovnávají to pomocí dluhů. Když vypadnou i ty pidipříjmy, je to průšvih.
Za dva roky 1,5 miliónu exekucí je strašně moc, ty jsou vždy samy o sobě další darda. Soukromí exekutoři - další odpoutaný byznys.

Hlubší penzijní deficit
-----------------------
Tak tak, dneska je už i důchod něčí byznys, strašné.
Někde je velkým byznysem i kradení nebožtíků...
Je-li stát používán jako firma (korupce a tunely = čistě soukromý byznys jako "stroj na peníze"), promítá se to samozřejmě brzy i dál. Když jim to nikdo nezatrhne. S jídlem roste chuť.
Jak tragikomicky vyznívají Nečasova slova: "Stát a společnost jako firma? Šílená představa." Bohužel dávno nejen šílená představa...
http://www.denik.cz/z_domova/premier-necas-stat-a-spolecnost-jako-firma-uchylna-predstava-20120421.html

Navenek se ta absurdní šílená realita tváří jinak jako "úplně jiná realita": Reformy jsou spásou, žádné vládní tunely nejsou, ministři neodpovídají za způsobené miliardové škody. A tykadlový řidič Smetana tedy patří za mříže, když na to upozorňoval, podjatost nepodjatost, škoda jím způsobená je příliš velká, to on je ten nebezpečný živel, který měl příliš svobody. Slova Nejvyššího soudu...

Jak dlouho ještě to bude "jen "tvrzení proti tvrzení"?

Souhlasím, že merito věci je "vrátit aspoň část důvěry". V současnost i v lepší příští pro potomky..
20. 11. 2012 | 20:09

Sláma napsal(a):

Pro Jíru: napsal jste to dobře. Mám jen výhradu k jednomu bodu: "Za Špidly se rozjelo tolik rozvojových programů, že EU taky jen valila oči..."
To prosím není vůbec pravda. EU má dotační programy vždy v rozpočtovém období. A to aktuální je pro léta 2007-2013. Všechny dotační programy schvalovala Topolánkova vlády, i když samozřejmě přípravy započali již dříve. Ale odpovědnost nese ten, kdo schvaluje, tedy Topolánek a jeho ministr Tlustý Kalousek.
20. 11. 2012 | 20:35

Sláma napsal(a):

Svobodu si každý představuje jinak. Například Petr Nečas si ji představuje jako svobodu lhát svým voličům. Dnes například, alespoň podle serveru novinky.cz, měl prohlásit (shrnuji do tří bodů):
1) druhý pilíř důchodové reformy bude výhodný pro polovinu populace
2) bez zavedení 2. pilíře by výdaje na důchody stouply z nynějších 9% HDP na 12%, což by neúměrně zatěžovalo celý systém
3) zatímco letos pracuje na jednoho penzistu 1,8 ekonomicky aktivních občanů, v roce 2050 bude poměr již pouze 1:1,2.
Vše to jsou lži. Navíc lži snadno dokazatelné.
20. 11. 2012 | 20:36

Sláma napsal(a):

Pokračování:
ad 1) k tomu jsem se už vyjadřoval a vyjadřovalo se k tomu hodně ekonomů a v podstatě tento pilíř není výhodný pro nikoho jiného, než pro penzijní fondy.
ad 2) Bez zavedení 2. pilíře by nemusely důchody stoupnout na 12% DHP, ale na druhou stranu kdyby stouply, nic by se nestalo, jen bychom dostihli Evropu.
V Evropské unii byl již v roce 2010 totiž průměr výdajů na důchody na úrovni 12,99% HDP a ve "starých zemích" dokonce 13,39%.
Našich cca 9 % je ještě méně, než kolik vydává např. takové Rumunsko (9,46%), Polsko (11,88%) nebo Lotyšsko (9,99%), nemluvě už o Rakousku (14,99%). Zdroj: Eurostat.
20. 11. 2012 | 20:37

Sláma napsal(a):

ad 3) To je prosím oboje naprostá naprostá lež. To první číslo, 1,8 ekonomicky aktivních občanů je zmanipulované. To druhé číslo, 1,2 v roce 2050 je lživé a zjevně nebere v úvahu prodlužující se dobu odchodu do důchodu. Existuje několik prognóz vývoje obyvatelstva (ČSÚ 2004, ČSÚ 2009, Burcin a Kučera 2003, Burcin a Kučera 2010) a všechny se shodují, že podíl práceschopného obyvatelstva vůči seniorům nad 65 let bude v roce 2050 někde mezi 1,7 - 1,9. Tedy na čísle, které udával Nečas pro současnost. Ovšem musíme si uvědomit, že v roce 2050 budou odcházet do důchodu ročníky 1982 ve věku 67 let a 10 měsíců. Tedy skupina důchodců bude ještě podstatně menší o tři téměř celé (ovšem početně nejsilnější) věkové skupiny.
Všechny prognózy rovněž předpovídají, že někde mezi lety 2050-60 se začně podíl seniorů v populaci snižovat.
20. 11. 2012 | 20:48

Sláma napsal(a):

Další pokračování:
Velkou slabinou úvah Nečase a jeho pohůnků je, že vůbec nepočítají s růstem produktivity práce. Pokud bude ovšem produktivita práce růst tak, jak je ve vládních prognózách uváděno, měl by každý důchodce i při zachování současného modelu asi dvojnásobek současné disponibilní penězní hodnoty důchodu!
20. 11. 2012 | 20:56

pavel v napsal(a):

Petr Holub

Vy jste napsal: "Ekonomika klesá již čtvrté čtvrtletí a srovnatelně špatné výsledky jako Česko mají už jen Řecko...." KONEC CITACE

Jsem toho názoru, že jste napsal neuvěřitelný nesmysl. Podle mého se výsledky Česka a Řecka nedají srovnávat. Stačí se podívat, jakou míru nezaměstnanosti máme my a jakou Řecko.

Dále jste napsal: "Nastavení správné úrovně svobody a odpovědnosti, tedy všeobecně závazných pravidel, se dnes podle německého prezidenta stalo ekonomickou otázkou."KONEC CITACE

Zde bych vřele souhlasil. Žádná svoboda nesmí být bezbřehá - vždy musí být omezena odpovědností. Odpovědnost v ekonomice znamená, že ten kdo způsobí škodu, ji také musí nahradit. To by mělo platit obecně pro každého, kdo zachází s nějakými statky - včetně státu. Neslyšel jsem však nikdy, že by nějaký úředník platil ze svého finanční ztrátu způsobenou jeho chybnou investicí za státní peníze. Je zřejmé, že státní investování nemůže vyhovět požadavku odpovědnosti (závazná pravidla neexistují a asi nejdou stanovit). Uměřenosti lze dosáhnout nejlépe tak, že pokud má být někomu umožněno hospodařit s cizími penězi, měl by za ně ručit svým majetkem.

Obávám se, že evropské dotace přinášejí více škody, než užitku. Lákají různé dobrodruhy, aby se na nich přiživili. Nelze totiž jednoduše zkontrolovat, zda dotace byla vynaložena účelně - objektivní kriteria nelze stanovit. Kdyby stát chtěl alespoň zlepšit kontrolu vynakládání dotací, musel by mít obrovskou armádu úředníků. Musel by mít na všechno znalce. Ve svém okolí vidím neúčelné projekty za evropské peníze a říkám si: "Proč se radši neinvestuje do zvýšení počtu pruhů přetížené dálnice D1." Velmi negativní vlastností evropských dotací je požadavek na spolufinancování "evropských projektů" ze státního rozpočtu. Kdyby nebylo eurodotací, bylo by méně zbytečných státních investic.
20. 11. 2012 | 20:57

Sláma napsal(a):

Omlouvám se všem, ale musel jsem svůj příspěvek rozdělit a část vymazat, protože se mi pořád objevovala hláška: "Publikace příspěvku odmítnuta, text vykazuje znaky spamu či jiného porušení Kodexu diskutujících."
Ovšem nevím, v čem byl problém.
20. 11. 2012 | 21:00

Sláma napsal(a):

Pavel v napsal zajímavou myšlenku na téma evropských dotací, která ilustruje, jak nám Nečas a jeho parta lže. Příspěvek Pavla v stojí za rozbor:
"Nelze totiž jednoduše zkontrolovat, zda dotace byla vynaložena účelně - objektivní kriteria nelze stanovit."
Samozřejmě, že objektivní kritéria stanovit lze a většinou se i tak děje.
"Kdyby stát chtěl alespoň zlepšit kontrolu vynakládání dotací, musel by mít obrovskou armádu úředníků. Musel by mít na všechno znalce."
Stát a regiony NUTS2 mají dost úředníků, kteří dotace kontrolují a mají k tomu odbornou způsobilost - jsou placeni z evropských peněz.
"Proč se radši neinvestuje do zvýšení počtu pruhů přetížené dálnice D1."
Z evropských peněz je financováno mnoho dopravních staveb. Pokud vím, tak zvýšení počtu pruhů na D1 se už chystá.
Velmi negativní vlastností evropských dotací je požadavek na spolufinancování "evropských projektů" ze státního rozpočtu.
Takový požadavek není. Je požadavek na vlastní spolufinancování příjemce. Pokud je příjemcem dotace stát, tak samozřejmě hradí svůj příspěvek ze státního rozpočtu. A u některých dotačních titulů, u akcí, které jsou ve veřejném zájmu, stát přispívá soukromým příjemcům na jejich vlastní příspěvek.
"Kdyby nebylo eurodotací, bylo by méně zbytečných státních investic." Také by bylo mnohem méně kilometrů nových dálnic a silničních staveb, mnohem méně kilometrů modernizovaných železničních tratí atd.
Také mnohem méně lidí by mělo práci, protože dnes pracují na investicích, hrazených z evropských peněz.
20. 11. 2012 | 21:13

jíra napsal(a):

Ondrej Spulka
"kdo bude ty pravidla nastavovat a vymahat?"

Když si myslíte, že šlusem by byl nejlepší způsob, jak sjet prudký svah na lyžích, kdo vám může nastavit brzdu to udělat? Pud sebezáchovy. První "vůdce".

Naschvály osudu lze podchytit vymahačem jménem "strýček Příhoda". Prevence. Ne všemu se zabrání, působí silné Murphyho zákony - o tom že se rádo pokazí i to, co se pokazit nemůže - a Cipollovy zákony o lidské stupiditě - vždycky ji podceníme. Ale neustálý boj s tvrdou realitou není radno vzdávat.

Když nevíte, zda některé tendence jsou nebezpečné, jak si to ověříte? Zpětnou vazbou. nebo byste si radši lhal do kapsy? Je to pohodlné, ale končí to špatně.

Co tu chybí nejvíc? Obnovit důvěru. Důvěra - to jsou vzájemné vztahy. Nejen víc života do toho umírání, ale také více lásky. Milovat i nepřátele, to je princip vztahů výhra - výhra. Kdo jsou často ti "nepřátelé"? Bývalí či budoucí přátelé... Rozvadění a usmíření příbuzní...
Kde to jde hůře, aspoň se lépe snášet. A asi se moc vzájemně nemíchat. I ta krásná duha má přece barvy vedle sebe, nikoli smíchané.

V Česku máme často tendenci všechno poplivat. Když něco poplivat, tak radši jen pro štěstí :-)

Je toho samotřejmě mnohem víc, tohle jen namátkou.

Proč dělat ze všeho džungli právě u nás, v mírném pásu? Prostě žít jako homo sapiens sapiensis, člověk moudřeji rozumný, tak nějak doopravdy :-)
20. 11. 2012 | 21:23

jíra napsal(a):

Sláma
Díky za vzkaz, toho si cením. Sleduji váš lítý boj Sláma - Xuty a nevím, komu víc fandit :-) Popíráte se navzájem dost vyhraněnými postoji, které skoro nenacházejí překrytí, společnou řeč. To asi není moc cesta jak Ztohoven...
Hledají se hranice od-do, nikoli porazit nepřítele na hlavu.

Takže vlastně sám přiznáváte, že to pravda je, že to Špidla rozjel moc ve velkém, i když to nejspíš myslel v dobrém. Sledoval jsem to tehdy pozorně a taky jsem zíral. Pak u toho byl Gross, pak Paroubek. Topolánek měl pak už jen dobrou šanci zvednout rukavici po svém a nenechal si to ujít...

A velké tunely byly odhaleny v krajích, kde to bylo pod palcem krajů ČSSD. Lumpové se schovají všude, když lumpárny jsou důležitou součástí vládní a společenské filozofie.
Budiž ke cti ČSSD, že se u nich neohřejí moc dlouho, letí brzy obloukem ven...

Principiální chyba s řízením eurofondů byla v tom, že:
1/ ač bylo málo kompetentních lidí to řídit, moc se jich nehledalo a nevyškolilo
2/ ty týmy byly politiky pořád rozpouštěny a obsazovány novými kamarády.
A přitom je to veřejná služba a ne soukromý byznys.

Nějak to společně všichni zvládneme. Říká se: Konec dobrý, všechno dobrý. Když to ještě není dobré, není to ještě konec... :-))

Zdravím
20. 11. 2012 | 21:45

jíra napsal(a):

korektura: lítý boj Sláma - Xury
omlouvám se Xurymu
20. 11. 2012 | 21:47

jíra napsal(a):

Anna

Díky za zopakování nalejvárny, zajímavé informace stojí za to si opakovat, je to cesta k moudrosti.

Nick xx výstižně píše, že to vede k - frustraci. To je dobře! To je DRUHÝ krok. Po narážce na překážky, když jsme zapomněli na zpětnou vazbu, což byl krok první, že jsme vůbec pocítili, že je to cesta když už ne slepá, tak aspoň pofidérní.

Co je třetí krok? Jestli se liší podmínky každé země, povrtat se v tom, srovnávat bod po bodu, najít to podobné. Něco lze uplatnit dost podobně, třeba zákon o státní službě. Trčí u nás uspaný jak Šípková Růženka.

Čtvrtý krok je pustit se do toho po svém, už poučeněji, proč až příliš těžce a draze objevovat Ameriku. Ale ne trapně tak, jako že jen my tomu rozumíme a jinde jsou hloupí, jak razí jacísi "euroskeptikové". Ani toto se nemá přehánět. Jinak to zní jako falešné tóny, které něco skrývají a odklánějí někam na třetí zcestí. Nebo že by nás hradní pán vodil po poušti jako kdysi Jehova uprchlíky z Egypta? :-)) Asi nás spíš tahá za fusekli...

Hezký večer či den.
20. 11. 2012 | 22:00

jíra napsal(a):

Sláma
Na tu hlášku o spamu a kodexu jsem narazil pod blogem Hořejšího taky, stačilo uvést celou cizí citaci i s datumem a časem a možná s jeho výrazem out-of-codex.
Xuryho to potkalo zde jako vás.
Jsem softwareový kutil a úspěšně jsem předstíral i profesionalitu, tak mě to docela zajímá. Něco je v software nastaveno nějak jinak. Pan Stejskal předtím burcoval proti vulgaritám a mazal o106, třeba to s tím nějak nepřímo souvisí.
Anebo roboti chtějí uchopit moc nad planetou už nyní? :-)
Od té doby mě to zatím znova nepotkalo, nevím, co to bylo.
20. 11. 2012 | 22:13

Sláma napsal(a):

Pro jíru, který napsal: "Takže vlastně sám přiznáváte, že to pravda je, že to Špidla rozjel moc ve velkém, i když to nejspíš myslel v dobrém. Sledoval jsem to tehdy pozorně a taky jsem zíral. Pak u toho byl Gross, pak Paroubek. Topolánek měl pak už jen dobrou šanci zvednout rukavici po svém a nenechal si to ujít..."
Takhle, jak to vykládáte, jsem to nemyslel. Vladimír Špidla byl předsedou vlády v období 7.8.2002 - 4.8.2004. V té době se ještě operační programy nepřipravovali. Takže Špidla v tom je naprosto nevinně.
Příprava operačních programů měla velký skluz, mimo jiné i kvůli volbám roku 2006 a proto se to hlavní připravovalo až v druhé polovině roku 2006 a během roku 2007. Takže počet a struktura operačních programů jde plně na vrub Topolánkovi!
Nesmíme zapomenout, že tehdy měla ODS v rukou všechny kraje, jen na jižní Moravě se dělila s KDU-ČSL. A všichni krajští kmotři ODS chtěli svůj díl vejvaru. Proto se udělaly separé programy pro každý NUTS2. A pak jim to překazily volby roku 2008, které všechno obrátily narub. O od té doby najednou ODS tvrdí, jaké že jsou problémy v krajích a že jim musí ty OP sebrat!
Ve skutečnosti hlavní problémy měly a mají operační programy na ministerstvu dopravy a na ministerstvu školství. V krajích zas až takové problémy nejsou. A kromě toho - právě v krajích byli viníci chyceni a posláni do tepláků, na rozdíl od ústředí ...
20. 11. 2012 | 23:11

Sláma napsal(a):

jíra napsal: "Sleduji váš lítý boj Sláma - Xuty".
Ve skutečnosti až tak lítý není. Xury je tady jediný z tzv. pravounů, se kterým stojí za to diskutovat, neboť je velice pohotový a když si člověk nedá pozor, na něčem jej nachytá. Stejně si cením pana Stejskala, protože toto je jediný blogový server, kde se dá, díky jemu, věcně diskutovat.
20. 11. 2012 | 23:13

Sláma napsal(a):

jíra napsal: "velké tunely byly odhaleny v krajích, kde to bylo pod palcem krajů ČSSD".
Tak úplně pravda to není. Problémy, pokud vím, měl jen Severočeský kraj, kde vládla koalice ČSSD-ODS. A jedním ze zmiňovaných je i bývalý hejtman za ODS Šulc. To je podplacení novináři všechny zmínky o ODS spěšně mizíkují.
20. 11. 2012 | 23:16

Sláma napsal(a):

Když si vzpomínám na Špidlu, tak jsem si vzpomněl i na Nečase, jak se trapně vymlouval po prohraných krajských volbách, že socani také neodstupovali.
Ale odstupovali, pane Nečasi, byl to právě Špidla který odstoupil po nepodařených volbách roku 2004!
20. 11. 2012 | 23:18

jíra napsal(a):

Jan V 20.11.2012|17:17

Mám pocit, že jste asi nedocenil, o čem je tu řeč. To snad chápou i komunisté, že od bolševizace radši dát ruce pryč. Komunisté zpočátku bojovali proti bolševizací taky. Moskva jim to nedovolila. Přečtěte si třeba na wiki Manifest sedmi z r.1929. Sepsali ho podle Gottwalda "zločinci": Ivan Olbracht, Stanislav Kostka Neumann, Jaroslav Seifert, Vladislav Vančura, Marie Majerová, Josef Hora a Helena Malířová.
Říkají vám něco tato jména? Určitě ano...
Tak takhle se rodil ten vámi blahořečený "socík"...

U nás je problém v tom, že to, co tu je, není svoboda, ale spíš odpoutanost ze řetězu.
Jestli je potřeba něco nutného, tak spíš nějak šalamounsky.
Je potřeba "poznaná nutnost". A to je dospělá odpovědnost.
Už ne "velcí kludi", co neustále nějak kvůli svému byznysu rozšlapávají něčí a hlavně veřejné bábovičky a obrací vnímání reality jako nějací spinlapiduši.

Svobodné podnikání je cesta jak objevovat nové možnosti, nacházet díry, spojit pružně síly k určité konkrétní zajímavé a potřebné věci.
Ne každý má to štěstí něco takového zažít. Ale snad může pochopit aspoň blahodárnost toho.

Podnikavé tvořivé lidi podvodníci, korupce a tunely také štvou.
Podvodníky nabízející třeba drahou vodu z kohoutku ve flaškách také nemají v lásce.
Dneska je prý IN dokonce jakýsi metyl. Vida, kam až to došlo.
Skupiny drzých brachů stačí spoustu rozkrást přes pofidérní veřejné zakázky placené z daní.
Daně přece přinášely hlavně nové firmy, když se ty staré firmy vytunelované privatizujícími kádry začaly hroutit.
Zkorumpovaní úředníci zase čekají na úplatky, aby schválili projekty, kde je potřeba nějaký štempl. Blokují to klidně celé roky. Někde víc, někde míň.

Co je potřeba, je nějaký stabilní sociální smír.

Co ale zmohou podnikaví lidé, když je problém přímo ve veřejné správě?

A co zmůže naopak nízkopříjmová část OSVČ, když by jí podsekly nohy relativně vysoké daně a pojištění? Mnohé z nich nikdo nezaměstná už kvůli věku. Jsou principiálně na stejné lodi jako zaměstatnci. Spousta nedobrovolných ale nevzdávajících to OSVČ jsou ostatně bývalí zaměstananci a našli nové možnosti...

Chybí tu vhodný silný slušný politický středový subjekt. Nebo dva. Žádný jazýček na vahách.

Tak to vidím zase já.

Hezký den
20. 11. 2012 | 23:26

jíra napsal(a):

Sláma
Ale ale...
"V programovém období 2004—2006 se v ČR v rámci Cílů 1, 2 a 3 politiky hospodářské a sociální soudržnosti Evropské unie realizuje 16 - slovy ŠESTNÁCT - programů podpory fondů EU s celkovou alokací zhruba 80 mld. Kč."
http://www.strukturalni-fondy.cz/Programy-2004-2006
Za nos se chytejte vy...
Takhle si poctivou debatu rozhodně nepředstavuji... :-(((

Pravda, vládní projekty, toť "otevřené kapitoly" sama pro sebe. Však jsou také potupně kráceny. A přitom jsou pevnou součástí rozpočtu. Ale to je věc notoricky známá... Já připomínal jen to, co se tu snažíte vehementně mlžit...

Vezměte si dobrý příklad z Miloše Zemana: Čisté ruce jako Padni komu padni... :-)

Zdravím
20. 11. 2012 | 23:37

ester napsal(a):

Chápete někdo, proč st.podnik Lesy ČR, který hospodaří se státním majetkem 1,3 mil ha lesů, neodvádí do státního rozpočtu žádný nájem ? To je tunel nebo chcete-li krmelec ! Tolik ministrů zemědělství se vystřídalo, proč tyhle peníze nechtějí třeba do důchodového fondu ?
21. 11. 2012 | 00:14

jíra napsal(a):

korektura 23:26 (pro Jan V): Už ne "velcí kluci" v pískovišťové džungli, co...
21. 11. 2012 | 01:04

Anna napsal(a):

Xury
"Kalousek vždycky tvrdil.."

Cituji:
..na ministra financí Ing. Miroslava Kalouska.

Vážený pane ministře,

Sestavování rozpočtu a vůbec úvahy o „odpovědném hospodaření“ českého státu pod Vaším vedením dlouhodobě trpí řadou zásadních chyb – tak zásadních, až se nutně musí vkrádat myšlenka, že jde o záměr, nikoliv o odbornou neznalost.

Vaším hlavním cílem v bývalé vládě bylo ukázat, jak báječně fungují reformy. Stačí vzpomenout na vskutku rekordní rok 2008, kdy se Vaše Ministerstvo financí „spletlo“ v odhadu ekonomického růstu o devět(!) procentních bodů, což nemá obdoby nikde na světě. Již tehdy bylo jasné, že k vyrovnanému rozpočtu se v českých podmínkách NELZE proškrtat, a tak se uměle nadhodnocoval růst, „aby to tak nějak vyšlo.“

Stejně účelově postupovalo Vaše ministerstvo u rozpočtu na rok 2012, kdy vláda počítala nominálně s růstem 5,2% (!), reálně 2,5%. Vzhledem k drastické škrtací politice vlády, a tomu odpovídajícímu vývoji na trhu práce a mezd je také naprosto udivující, že v návrhu vláda počítá s růstem domácí poptávky o 2%.

Neméně fascinující je sledovat, jak se deflátor HDP „nějak sám od sebe“ stane pod měsících poklesu náhle kladným a to dokonce ve výši 2,6%.

Zkrátka se nelze zbavit dojmu, že zadání znělo: schodek musí být tolik a tolik, doplňte údaje HDP a ostatního tak, aby nám to vyšlo. Na papíře.

Navzdory tomu, že Vaše přímo působení v letech 2008-2010 se „přičinilo“ o 1/3 (!) – tedy půl bilionu – veřejného dluhu, stále hovoříte o nutnosti „nezadlužovat budoucí generace.“ Vy sám jste pachatelem největšího dluhu v dějinách samostatné ČR.

Nyní situaci pro změnu dramatizujete a chcete používat „ostré škrty“ namísto škrtů tupých. Skutečný záměr Vaší politiky skrytý za frázemi o zodpovědnosti je zřejmý: nechat vyhladovět určitou část veřejného sektoru a hned je tu „argument“ pro to, aby se zavádělo školné, zvyšovaly poplatky u lékaře, privatizoval důchodový systém atd.

Vaše politika, kdy na straně jedné zvyšujete degresivní daně, které dopadají nejvíc na ty nejchudší a na straně druhé rušíte daň z dividend jasně vypovídá o tom, v čí prospěch jsou tyto reformy prováděny a komu se za ně chodíte zodpovídat.

Opakovaně jste prokázal svou neschopnost řídit finanční hospodaření českého státu.

Vyzýváme Vás proto: Odstupte!

Doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D.

Mluvčí občanské iniciativy Alternativa Zdola
http://www.blisty.cz/art/61915.html
21. 11. 2012 | 08:58

Xury napsal(a):

Pro Annu:
nepochopil jsem, jak souvisí Kalouskův postoj k 15% dani ze superhrubé mzdy s výzvou Švihlíkové, která se podle mne jako ekonomka dost ztrapnila tím odkazem na odhad růstu v roce 2009. Kdyby byla politička, tak uznám, že má právo využívat demagogii, ale jako někdo kdo se zaštiťuje akademickými tituly a svou vědeckou prací si to podle mne nemůže dovolit.
21. 11. 2012 | 09:31

Bloger napsal(a):

V ničem, Xury, tohle je jediný důvod:

Hra s ohněm
Editorial Respekt

Narůstající napětí a vliv sociálních sítí

Letošní výročí 17. listopadu jsme si připomínali ve zvláštní atmosféře. Poprvé bez Václava Havla, poprvé v čase, kdy komunisté stanuli v čele některého z krajů, ale nikoli poprvé v náladě, kdy jako by se nic nedařilo.

Jen ne informace

Přibližně před měsícem jsme na těchto stránkách rozebírali, jak se ze společnosti vytrácí pocit, že demokracie je pro náš život tím správným systémem, a jak stoupá pocit zmaru. Mnohokrát jsme analyzovali, jak k tomuto pocitu přispívají politici a různí šíbři, kteří okrádají stát, nebo ho špatně spravují. Je ale potřeba také rozebírat, jak se na této náladě podílí tlak „zdola“. Zejména pak sociální sítě.
Tento komunikační kanál, který měl původně sloužit především k udržování kontaktu mezi přáteli, se stále výrazněji mění v nástroj k šíření politických emocí. Negativních emocí.
V Česku ubývá lidí, kteří jsou ochotní si kupovat noviny. Důvodů je samozřejmě celá řada a jejich rozbor přesahuje možnosti tohoto komentáře. Výsledkem je ale skutečnost, že úměrně tomuto poklesu přibývá lidí, kteří berou za zdroj informací pouze sociální sítě, případně odkazy na různé webové stránky. A to většinou názorové weby, kde se mnohdy informace spíše zkreslují, než poskytují. Různé skupiny obyvatel se tak dostávají do informačního vakua, v němž jsou informace nahrazeny emotivními stavy jejich virtuálních „přátel“. V praxi to znamená, že jsou od rána do večera masírováni „zaručenými zprávami“ o tom, že se tady vše rozkradlo, každý je gauner či aspoň podvodník.
Pochybnosti se nepřipouštějí, což bylo dobře vidět na kauze Romana Pekárka, jenž přišel nedávno do sněmovny po odstoupivším poslanci a který je nepravomocně odsouzen.
Proč je David Rath ve vězení a Roman Pekárek ve sněmovně? No přece protože Rath je z opozice. Jak je možné, že Miroslava Němcová nevzala Pekárkovi mandát? Proč se po smrti Dienstbiera staršího konaly doplňující volby a tady najednou mohl Pekárek přijít jen tak?
Že je Rath ve vazbě, že šéfka sněmovny nemá pravomoc odnímat mandát, že Dienstbier byl senátorem, takže vyhrál ve většinovém systému, kde nejsou náhradníci – nic z toho se nepočítá. Kdo se pokouší něco vysvětlit, jede v tom s nimi. S těmi nahoře. Je součástí establishmentu.
Stejná taktika se mimochodem používá i ve vztahu k Evropské unii či Romům. Negativní a většinou naprosto nesmyslné informace se během minut šíří z jednoho počítače do druhého.
21. 11. 2012 | 09:55

Bloger napsal(a):

Křeček se hlásí

Na tomto stylu komunikace se snaží profitovat i strany a politici. A to nejen ti populističtí či extremističtí. Například poslanec ČSSD Stanislav Křeček si na Facebook napsal: „Podnikatel, který nechce respektovat výsledky svobodných voleb, nařídí svým zaměstnancům, aby šli ‚demonstrovat‘ před úřad, a naši novináři hned píší o ‚bouři na Zlínsku proti komunistům‘. Když se skutečně demonstruje, naši novináři mlčí...“
Na výzvu redaktora Respektu, aby onoho uzurpátora vlastních zaměstnanců označil jménem, poslanec nereagoval. Z jednoduchého důvodu: takový člověk neexistuje a Stanislav Křeček prostě lhal. Potřeboval vykreslit svět jako spiknutí panovačných manipulátorů a zbabělců a utvrdit tak stoupence své strany, že je třeba čelit zlu, které je schopné čehokoli.
Výsledkem však je, že jeho nepravdivý „status“ žije svým životem a sdílejí ho další lidé. Jeden z nich například s dovětkem: „Ať mi nikdo nic neříká o poctivých podnikatelích a obchodnících. Oni by asi nejraději zpátky třetí říši a její průmyslový a hospodářský systém včetně pracujících otroků z nějakého koncentráku či donucovací pracovny (nucené práce už zde máme) anebo totálně nasazené.“
Není divu, že v poslední době přibylo na sociálních sítích názorů, že nastal čas, kdy by se mělo proti těm nahoře použít násilí.

Sjíždět vlnu

Bylo by chybou přeceňovat význam sociálních sítí, a naopak podceňovat inteligenci lidí. Bylo by ale také chybou nad tím jen tak mávat rukou. Radikalizace společnosti, byť jde prozatím o její menší část, nemůže přinést nic dobrého. Někomu může samozřejmě dočasně pomoci. Stranám k aktivizaci voličů, různým webům k větší návštěvnosti, jednotlivcům k větší popularitě.
Představa, že hněv se dá řídit či v případě potřeby rychle zastavit, je ovšem iluzorní. Velmi dobře to bylo vidět nedávno na severu Čech, kde se i část sociální demokracie snažila naskočit na protiromskou vlnu, ale během pár dnů byli tou samou vlnou smeteni i zástupci ČSSD. Místním lidem se záhy nezdáli dostatečně radikální.
Nebude to trvat dlouho a sociální demokraté zřejmě sestaví svou vládu. Ve svých stoupencích však vzbuzují tak velká a nereálná očekávání, že hrozí, že se rozčilení společnosti ještě zvýší. Tady platí doslova, že si ČSSD hraje s ohněm.

Hlavně opatrně

Dnes je více než kdy jindy nutné zachovat si chladnou hlavu a argumentovat věcně. Nezaměňovat potřebnou kritiku toho, co nefunguje, za naprostý nihilismus. Sympaticky to před týdnem ukázala v televizi senátorka Eliška Wagnerová, která odmítla populistické volání, aby byly zákonodárcům snadněji odnímány mandáty. Kauza Pekárek k tomu svádí, ale narychlo spíchnuté řešení by mohlo ohrozit nezávislost poslanců a senátorů.
Stále totiž platí, že jednotlivé nedostatky je potřeba opravovat s chirurgickou přesností, a nikoli jakousi revoluční vlnou, která vše pouze obrátí vzhůru nohama.
Jestli si nejsme schopni dobře vládnout nyní, žádná revoluce to nezmění. I po ní budeme nuceni řešit otázku, kde najít dostatek schopných lidí a kde vzít čas, aby další osobnosti mohly dorůst.
*
Anna si to prostě jen někde přečetla a odpovídalo to jejímu protikalouskovskému vidění světa, v němž vládne ztělesněné zlo. Tak to sem bouchla. Tím se nedá nic zkazit.
21. 11. 2012 | 09:58

Anna napsal(a):

Xury napsal(a):

Pro Annu:
nepochopil jsem, jak souvisí Kalouskův postoj k 15% dani ze superhrubé mzdy s výzvou Švihlíkové, která se podle mne jako ekonomka dost ztrapnila tím odkazem na odhad růstu v roce 2009. Kdyby byla politička, tak uznám, že má právo využívat demagogii, ale jako někdo kdo se zaštiťuje akademickými tituly a svou vědeckou prací si to podle mne nemůže dovolit.
----------------------------------------------------
Uvedla jsem to pro připomenutí, co Kalousek taky tvrdil.
Ilona Švihlíková - cituji z Wikipedie:
Absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze,[2] kde vystudovala obor mezinárodní obchod a komerční jazyky. Ve své diplomové práci se věnovala tématu „Postavení Německa ve vývoji evropské ekonomické integrace“. Doktorát obhájila v roce 2006 disertační prací „Politické aspekty globalizace“. Dnes působí na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze,[1] kde pracuje jako vedoucí katedry politických, společenských věd a ekonomie. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, různé aspekty globalizace, měnové otázky, energetická bezpečnost a obecně souvislosti mezi ekonomikou a politikou (především daňová problematika). V roce 2010 byla vydána její první monografie „Globalizace a krize“.[3] V roce 2011 úspěšně dokončila habilitační řízení na Fakultě politických věd a mezinárodních vztahů Univerzity Matěje Bela v Banskej Bystrici (Slovensko) a získala titul docent.
21. 11. 2012 | 10:20

Anna napsal(a):

Bloger
"Anna si to prostě jen někde přečetla a odpovídalo to jejímu protikalouskovskému vidění světa, v němž vládne ztělesněné zlo. Tak to sem bouchla. Tím se nedá nic zkazit."
---

Nevím, proč mluvíte za mě. A to navíc, když mě neznáte a nevíte, co si pod pojmem ztělesněné zlo představuji. Jsem svéprávná, tedy za své činy zodpovědná a dokážu sama vysvětlit, proč jsem sem co dala :-)
21. 11. 2012 | 10:29

Xury napsal(a):

Pro blogera:
Díky! Myslím, že jste tu situaci popsal naprosto dokonale.

Pro Annu:
pokud jste sem to Švihlíkové provolání dala kvůli té zmínce o deficitu SR v roce 2009, tak jsem vám myslím odpověděl. V tom roce se "sekla" téměř všechna analytická pracoviště v republice. Jediný, kdo se trefil byli odboráři, i když jsem přesvědčen, že to sami nečekali. Jinak její profil jsem si přečetl už dřív a koukal jsem i na Hyde Park s ní. Nic překvapujícího a nic co by dokazovalo, že má pravdu. Podobných i radikálnějších názorů má nepochybně více ekonomů a naopak řada ekonomů má názor silně odlišný.
21. 11. 2012 | 20:02

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro Bloger.
Nepotřebuji žádné přímé důkazy na to, že byznys pase pravici, bylo tomu tak ve třicátých letech minulého století, je tomu tak například v USA u Tea party a je tomu tak i u nás. Tvrzení, že jde o spontánní nikým neorganizované akce, to jen potvrzuje.

Protesty se organizují buď legálně nebo ilegálně.
Ty, které jsou proti moci a jsou otevřené, to je o odvaze – viz současné levicové protesty.
Ty, které jsou na podporu moci a jsou prý spontánní, tam to organizuje někdo, kdo se k tomu nemůže veřejně přihlásit a to přestože je moc na jeho straně. V tomto případě nejen moc politická, ale i ekonomická a mediální, ale veřejnost by to nemusela „pochopit“ a tak se lže.
22. 11. 2012 | 08:53

Anna napsal(a):

Xury
Pro Annu:
pokud jste sem to Švihlíkové provolání dala kvůli té zmínce o deficitu SR v roce 2009, tak jsem vám myslím odpověděl. V tom roce se "sekla" téměř všechna analytická pracoviště v republice. Jediný, kdo se trefil byli odboráři, i když jsem přesvědčen, že to sami nečekali. Jinak její profil jsem si přečetl už dřív a koukal jsem i na Hyde Park s ní. Nic překvapujícího a nic co by dokazovalo, že má pravdu.
----------------------------------------------------------

Dala jsem to sem jako reakci na Vaše "Kalousek vždycky tvrdil..", abych připomněla další věci, co tvrdil. Co z toho, co Švihlíková Kalouskovi píše, není pravda?:


Vaším hlavním cílem v bývalé vládě bylo ukázat, jak báječně fungují reformy. Stačí vzpomenout na vskutku rekordní rok 2008, kdy se Vaše Ministerstvo financí „spletlo“ v odhadu ekonomického růstu o devět(!) procentních bodů, což nemá obdoby nikde na světě. Již tehdy bylo jasné, že k vyrovnanému rozpočtu se v českých podmínkách NELZE proškrtat, a tak se uměle nadhodnocoval růst, „aby to tak nějak vyšlo.“

Stejně účelově postupovalo Vaše ministerstvo u rozpočtu na rok 2012, kdy vláda počítala nominálně s růstem 5,2% (!), reálně 2,5%. Vzhledem k drastické škrtací politice vlády, a tomu odpovídajícímu vývoji na trhu práce a mezd je také naprosto udivující, že v návrhu vláda počítá s růstem domácí poptávky o 2%.
Navzdory tomu, že Vaše přímo působení v letech 2008-2010 se „přičinilo“ o 1/3 (!) – tedy půl bilionu – veřejného dluhu, stále hovoříte o nutnosti „nezadlužovat budoucí generace.“ Vy sám jste pachatelem největšího dluhu v dějinách samostatné ČR.
22. 11. 2012 | 09:52

Radovan II. napsal(a):

Demokracii ohrožuje už nejméně 6 let také pan Čunek. Nemá vzdělání a chtěl by dělat i prezidenta. Odkud spadl a přímo na hlavu ? Nejhorší,je že mu naletěl Klub KDU na jeho lži a Bělobrádek a Línek. Pan Čunek celý život dělá něco za něco a většinou dělá něco jiného, než říká. Potřebuje nutně léčbu u docenta Chocholouška a možná i celý klub KDU a také Bělobrádek a Línek, kteří ho chválí, ale za co ????? Z 1320 hlasování v senátu měl absenci, považte 700. Na radnici měl za rok 82% absencí.Za co bere prachy, pane Bělobrádku a Línku, už se probuďte z toho slivovicového opojení. Na volby opět zmanipuloval hlasy, psal to zlínský tisk, přemluvil ředitele Charity Olomouc aby po celém zlínském kraji rozeslal dopisy, v niž nabádá voliče aby nevolili kandidáta za ČSSD ale Čunka, prý se zaloužil o vrácení majetku církvi. Quo vadis KDU, quo vadis Klubu KDU.?????
Tento pán je nemocný, on si myslí, že je Bůh, ale Bůh si nemyslí, že je Čunek. Až se znovu otřevřou jeho spisy, tak to bude na tepláky, lidé nezampomněli a redakoři ČT a i občané mají všechno schované.Topolínek ho už nezachrání. Ani Vesecká. Pan Čunek nepotřebuje školy, prý je chytrý od přírody!!!!! A je to vidět a slyšet.Pilně mu naslouchal jen klub KDU, Bělobrádek a Línek a další.A možná je to vždy při slivovici. Už někdo řekněte ať odjede z politiky, je už tam moc dlouho, i jiní si chtějí vydělat a jde dělat to čím je vyučen - automechanikem, teď když pořádně pracují si pěkně vydělají. Nemáme peníze na lidové politiky a jen kecat a lhát nestačí.
22. 11. 2012 | 17:50

pavel v napsal(a):

Anna

nevím, zda podporujete kritiku Švihlíkové vůči Kalouskovi, či nikoliv. Máte na ty věci vlastní názor?
22. 11. 2012 | 17:59

pamětník napsal(a):

Radovan II.
potřebuje nutně léčbu u docenta Chocholouška, takové pitomosti nemůže napsat zdravý člověk. Kde a jak se tak nemocný člověk mohl dostat k internetu?!
22. 11. 2012 | 18:04

Ječmínek napsal(a):

Pod vedením ODS je tu spokojená země, ale v Evropě jsme skoro nejchudší, protože naše prachy má modrá parta s kmotry.ALe budou je vracet
Paní Baborová, lynčovaná radní KSČM v Budějovicích a to ve 21. století. Co jste to za občany ? Kdo je ROsocha, syn modrých bohatých rodičů, rektor ten kdyby nebyl modrý, tak není rektor a děkanka také. Budějovice se vrací do 18.století,a se svými názory a chování, za chvíli budete levičáky upalovat.Posíláme dopis a fotografie z náměsti do Bruselu, ať se podívají jaká je demokracie v Jihočeském kraji, Doufám, že se přijedou osobně podívat,jaký cirkus děláte paní Baborové za potlesku Rejžka a Žáčka.Vaše chování odpovídá kapacitě modrého mozku, je poloviční, než mozek normální.kdyby byla velká, tak tu nemůže být takový bordel. Doufám, že se studenti dnes dívali na Jílkoovu,kolik je tu bídy, které před 23 lety tu nebyla A zavinila ji modrá parta, ve které je pan Rosocha, rektor a paní děkanka z JU. A jak jsou občané "spokojeni" s modrou partou pane Rosocho, pane rektore a paní děkanko, nestudovala jste náhoodu v Plzni, takové jméno jsem tam slyšel. Modří kradou a KSČM ne, ale naivní občané z Budějovic řvou proti KSČM a modří jim za zády tunelují město. 10 tisíc nemocných na seznamech, to předáme docentovi Chocholouškovi, proto jste se přece podepisovali, teď budete v evidenci psychiatrické ambulance,na něco ty demonstrace byly dobré, jen se podpisujte dál, možná, to rozešleme po mailech po celé ČR, ať ví celá ČR, kolik mají Budějovice "nemocných." Občané Budějovic vděční modré partě až za hrob nevidí ten svinčík po ODS za 23 let a tu bídu, že desetisíce občanů ve "spokojené zemi" prožívají.Denně je to v TV, denně v tisku, možná noviny v Budějovicích nevychází a mají vůbec televizi???? Ach jo, myslet často bolí a modré mozky 2 x více. Quu vadis občané z Budějovic, děláte Śvejkovi ostudu !
Pane ministdře Fialo, vy dopustíte lynčování slušné radní Baborové ? Píšeme dopis i s fotograiemi do Bruselu, co všechno tady vláda dovolí- lynčování slušných a bezúhonných občanů. FUJ !!!!Chcete vyvolat občanskou válku ??????
22. 11. 2012 | 23:04

pamětník napsal(a):

Vypadá to, že z Radovana II. se stal Ječmínek. :)
No ale jako ukázka fanatické ortodoxní komunistické propagandy vystihující.
23. 11. 2012 | 02:37

Anna napsal(a):

pavel v napsal(a):

Anna

nevím, zda podporujete kritiku Švihlíkové vůči Kalouskovi, či nikoliv. Máte na ty věci vlastní názor?
---------------

Ano, můj názor na práci pana Kalouska je shodný s názorem paní Švihlíkové. Tu jsem zde citovala, protože je ekonomka, já nikoliv.
23. 11. 2012 | 08:04

Radovan II. napsal(a):

Ano pane Holube, je to svoboda neomezných možností, kde může být Čunek korupčník bezvzdělání původní povolání automechanik navržen na místopředsedu senátu Klubem pro demokracii, ale jakou po Čunkovsku. Člověk, který byl osvobozen justiční mafii a Topolánek- kámošem ze stejného města má rozhodovat o zákonech pro český moudrý národ. To je největší fór roku.
Zblbl nejen Bělobrádka a Línka, kteří ho vůbec neznají a neznají jeho opravdu pravdivou kauzu, jeho majetek za 25 milionů a miliony na účtech mluví za všechno a to není všechno. Čunek si koleduje o to, že vyjde na povrch i něco jiného. Zblbl právníka Koudelku asi za slivovici, který se ho zastává a má dokuemnty od justiční mafie, místo těch, které jsou pravdivé.Paní JUDr. Wádnerová má 100% pravdu, my bychom si vedle něho v senátu nikdy nesedli. Jeho majetek nesměl být na rozkaz kmotra Topolánka vůbec kontrolován. Za Topolánka tu byl nejv�%9
23. 11. 2012 | 18:00

Radovan II. napsal(a):

Ano pane Holube, je to svoboda neomezných možností, kde může být Čunek korupčník bezvzdělání původní povolání automechanik navržen na místopředsedu senátu Klubem pro demokracii, ale jakou po Čunkovsku. Člověk, který byl osvobozen justiční mafii a Topolánek- kámošem ze stejného města má rozhodovat o zákonech pro český moudrý národ. To je největší fór roku.
Zblbl nejen Bělobrádka a Línka, kteří ho vůbec neznají a neznají jeho opravdu pravdivou kauzu, jeho majetek za 25 milionů a miliony na účtech mluví za všechno a to není všechno. Čunek si koleduje o to, že vyjde na povrch i něco jiného. Zblbl právníka Koudelku asi za slivovici, který se ho zastává a má dokuemnty od justiční mafie, místo těch, které jsou pravdivé.Paní JUDr. Wádnerová má 100% pravdu, my bychom si vedle něho v senátu nikdy nesedli. Jeho majetek nesměl být na rozkaz kmotra Topolánka vůbec kontrolován. Za Topolánka tu byl největší bordel od roku 1989.
Pan Koudelka spadl z Marsu. asi pije Čunkovu slivovici, My Čunka známe, jeho viditelný majetek se dá odhadnout na 25 milionů a počet milionů na účtech neznáme. On bral úplatky od firem, jak samozřejmou věc.Kdo zná Čunka, senátora bez vzdělání vaše bláboly musí brát, že jsou za slivovici.Velmi dobře ho znají redaktoři ČT, co pomáhali vyšetřovat, jeho lapidární výrazy a vysvětlování. Pan Čunek patří do tepláků, Jeho majetek nemohl být pořízen z platu malého starosty,má mnoho děti a jeho paní byla státní zubařkou.Paní JUDr. Wágnerová má 100 % pravdu, vedle něho by si kdo ho zná nikdy nesedl.Vymýšlí si. lže a podplácí slivovici. Zblbl i předsedu Bělobrádka. Línka a KLub pro demokracii, ale jakou tu Čunkovskou, ta je pořádně prošpikovaná korupcí. Jeho letošní volební hlasy byly opět zmanaipulované a byla podána stížnost, ale marně, známosti jsou známosti za slivovici. Ředitel CHarity Olomouc po celém zlínském kraji rozesílal dopisy nemocnicím, domovům důchodců, charitám aby nevolili kandidáta ČSSD, ale volili Čunka, to je to velké množství hlasů. Je to zákonné ????? Navíc objížděl vesnické faráře a chválil se, že on zařizuje vrácení majetku církvi, tak faráři kázali : volte Čunka, ve městech měl hlasů normálně. Ať se jde Čunek očistit k soudu, mnoho lidi bude svědčit o jeho machinacích, korupcí a také rasismu, který by si nedovolil žádný český politik a pan Koudelka mu žere z ruky.Dost bylo ostudy s Čunkem, už se nám to protiví, když stále někoho podpláci aby se dostal znovu do politiky. Zkráceno kým ????
23. 11. 2012 | 18:02

pamětník napsal(a):

Radovane, urgentně ihned si vezměte prášky a hajdy do postele!!!
23. 11. 2012 | 21:27

účetní napsal(a):

FED (usrael) vykradl svět a po zásluze se dostalo i na nás, nyní jen pouhou montovnu, kupodivu vykradenou a zadluženou. Toť vše.
24. 11. 2012 | 21:54

pavel v napsal(a):

Anna
Napsala jste mi:"Ano, můj názor na práci pana Kalouska je shodný s názorem paní Švihlíkové. Tu jsem zde citovala, protože je ekonomka, já nikoliv. "

Na to mohu pouze říci, že ač sám také nejsem ekonom, nemám žádné zábrany ekonomicky vzdělané lidi kritizovat. Jejich věda totiž nefunguje - ve skutečnosti to ani žádní vědci nejsou. Nejsympatičtější je mezi nimi Tomáš Sedláček, který to alespoň přizná.

Kalousek jako ministr udělal hodně chyb, ale paní Švihlíková je na tom stokrát hůře. Ona mu vyčítá, že zadlužuje státní rozpočet a současně s tím mu laje i za to, že provádí škrty ve výdajích. To je k nevíře. To si má Kalousek ty peníze tisknout? Nebo má ještě více zvýšit firemní daně, aby tím zdražil naše zboží, zhoršil jeho prodejnost, snížil odbyt firem a zvětšil armádu nezaměstnaných? Kdyby se paní Švihlíková stala ministryní financí, velmi rychle by nás dovedla tam, kde je dnes Řecko a Španělsko.
25. 11. 2012 | 22:46

pavel v napsal(a):

Anna

Paní Švihlíková by se měla podívat na ekonomiky, které fungují a učit se od nich. Například Čína poráží konkurenci nejen tím, že má nízké mzdové náklady, ale současně i nízkými daněmi.

Problémy naší ekonomiky mají zdroj v oblasti morálky - zabředáváme dostále větších dluhů, protože se neumíme uskromnit. Máme několikanásobnou spotřebu ve srovnání se zbytkem světa, ale tváříme se, že kdyby je trošku klesly naše příjmy, zahyneme okamžitě hladem.
25. 11. 2012 | 22:55

pamětník napsal(a):

pavel v:
"Ona mu vyčítá, že zadlužuje státní rozpočet a současně s tím mu laje i za to, že provádí škrty ve výdajích." Ekonomie sice vědou není, nicméně určitou míru znalostí ekonomických principů je dobré znát. Ekonomka Švihlíková má pravdu, podvázání výdajů hlavně investičního charakteru podvazuje růst a tedy i příjem státního rozpočtu. Bez nákladů není zisku, náklady na bující byrokracii zisk nepřináší, naopak. Skutečný ekonom, ne tedy účetnicky chovající se Kalousek, škrtí výdaje neinvestičního charakteru. To se ale u nás neděje, z redukce výdajů na státní správu to odnesli policisté a hasiči, ne však byrokrati. Své úřednici Nagyové sype statisíce i premiér.
26. 11. 2012 | 01:14

Oliver napsal(a):

Za to, ze stat nedodrzuje pravidla muze svoboda? To je nejake divne? A muze pan Holub vysvetlit, proc ze stat ta pravidla nedodrzuje, kdyz stat je prece tim spravnym resenim. Nebo jsem neco popletl?
29. 11. 2012 | 13:10

Oliver napsal(a):

Chcete nam namluvit, ze nas stat je liberalnim, v EU? U nas, kde stat zasahuje regulacemi skoro do vseho a kapitalismus zivori je trochu popletene mluvit o liberalnim state...
29. 11. 2012 | 13:12

renša napsal(a):

No to je novina.Já jsem to psal už před téměř 20lety a celé ty roky na diskusích a byl jsem nazýván blbým komoušem apod.i když jsem jím nikdy nebyl.A to jsem prosím poválečný ročník vychovaný na vsi avšak se zdravým selským rozumem.Dnes už ovšem jenom pravidla ekonomiku nezachrání.Ale zachrání ji za porušování pravidel tvrdé sankce,basa a konfiskace nakradeného majetku a také okamžitá odvolatelnost nekalých politiků.Jedině to by snad ještě jakž takž pomohlo jinak je s námi amen.
06. 12. 2012 | 13:52

fikus napsal(a):

pavel v:

já vidím rozdil Švihlíková vs Kalousek ( pokud pominu jeho lumpárny ) s tím že jeho protiakce k zadlužování spočívá v tom že leje do děravého kbelíku a taktně mlčí o tom, že by bylo dobře ho zaletovat, či vyměnit. To je úkol ministra financí mmj. Problém u něj je, že se montuje do věcí do kterých mu nic není, ale o věci( výběr daně) se nestará potud, pokud je neodpouští
09. 12. 2012 | 18:43

dalimír napsal(a):

Dobrý den ! Nemám rád olezlé dýně kterých je plná strakovka , nic kloudného nevymyslí a jen mudrují a oblbují národ aby sami mohli profitovat z práce slušných lidí starající se poctivě o své rodiny ! Když tak sleduji tv.pořad otázky Václava Moravce tak se mě s těch vládních mafiánů dělá mdlo ! Raději to vypínám ! Kdyby si alespon nechali poradit od chytrých a inteligentních lidí s kterými si do toho studia sednou ,ale to né ! Stále mudrují to své NEOLIBERALISTICKÉ svinstvo ! Na ty pořady se fakt nedá dívat ! Chudák moderátor Moravec,nemá to s těmi mafiánskými bossy v tel.lehké ! Komunista Vojta Filip to tomu Kubovy vysvětlil v čem je problém ! Jenže tito pravičáci vidí jen sebe a na prac.člověka úplně kašlou ! Hlavně že platí daně ! Je potřeba důsledně střežit nejen ty hranice které jsou tématem tohoto blogu ale i ty skutečné geografické ! Naší lidi nemají práci a přitom se zde zaměstnávé mraky slováků ukrajinců a kdejakých vandráků s celé evropy ! Zařídil bych to tak jak to bylo za socialismu ! Společnost lidí úpotřebuje mantynely jinak z vlčí ! Důkazy o tom máme všichni denně ! Dl.
10. 12. 2012 | 11:52

Libor Unger napsal(a):

Svoboda bez pravidel = strašák na občany, kteří přemýšlí nad tím, co je momentálně největším zlem. Odpověď je zcela jednoduchá. Největším zlem pro každého z nás je to co nás okrádá, to co nás šikanuje, to co nás nenechá svobodně dýchat. Každý asi tuší co je to za instituci, která vám kdykoli to potřebuje ukradne tolik kolik potřebuje. Ano je to stát. Stát si vychovává své ekonomy, aby nám vědecky zdůvodnili nezastupitelnou roli státu ve společnosti, aby nám vědecky zdůvodnili, že je správné, že nás okrádá a udržuje v chudobě. I v tomto duchu se nese celý tento článek.
24. 12. 2012 | 15:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy