Politika je změť informací, výroků a obrazů, ze kterých jde každému hlava kolem. Jediným způsobem, jak může obyčejný smrtelník tuto mnohoznačnou změť uchopit, je metafora. Metafory mají magickou schopnost zjednodušovat složitou politickou realitu, pomáhat nám interpretovat lávu informací, která se na nás valí, a vyvozovat z ní důsledky pro svůj život. Hovoříme o neviditelné ruce trhu, o státních mechanismech, o stranách politického spektra, o stranických manévrech. V současné době zaplavují veřejný prostor metafory týkající se uprchlické krize. Tyto metafory nám prozrazují mnohé o dnešní společnosti, o politice, i o nás samých.
Mýtné brány protřelé rakouské firmy Kapsch budou střežit české dálnice až do roku 2019. Vláda to ve středu na návrh ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) schválila a úřad tak zadá zakázku přímo dosavadnímu provozovateli. Ministr tvrdí, že nebyla jiná možnost, platnost nynější smlouvy vyprší s koncem letoška a soutěž nejde stihnout. Připraví ji tak až na příští rok, navíc technologicky „neutrální“, takže se bude moct přihlásit i současný provozovatel zastaralých bran. Ťok je ovšem ve funkci ne od včera, ale od prosince roku 2014. A už jeho předchůdce Antonín Prachař připravoval soutěž, Ťok ale po nástupu do funkce přípravy zarazil a s firmou mnoho nevyjednal. Smlouva je nevýhodná, systém anachronický, příjmy z něj nedostatečné a rozdělované nevhodně. Proč?
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže považuje za nutné reagovat na článek Jiřího Skuhrovce zveřejněný na blogu serveru Aktualne.cz (https://blog.aktualne.cz/blogy/jiri-skuhrovec.php?itemid=27009). V článku se totiž objevuje řada flagrantně lživých tvrzení. Připomeňme, o co šlo. Podatel podnětu veřejně reklamuje svůj software, který dokáže skvěle odhalit chyby při uveřejňování dle zákona o veřejných zakázkách. U ÚOHS podává podnět, v němž předává tímto softwarem strojově vygenerovaná data upozorňující na přes čtvrt milionu tvrzených pochybení zadavatelů napříč celou naší zemí (autor dokonce v článku dokonce uvádí půl milionu, což nemá oporu v předaných datech), mezi které patří např. bezmála 35 % obcí v celé České republice či dvě třetiny všech krajů či všechna ministerstva, ale i různá občanská a zájmová sdružení, školy, nadace, vědecké výzkumné instituce a mnozí další.