Reportéři TV NOVA: V Česku hysterky, ve Francii by měli morální kredit

06. 03. 2012 | 16:43
Přečteno 5099 krát
I novinář je jen člověk. A jako každý člověk má i on své svědomí a morální hranice, které nepřekročí. Francouzské zákony svědomí svých novinářů chrání, ty české bohužel nikoliv. I proto se odchod čtyř reportérů TV NOVA z českého pohledu může zdát jako hysterická reakce hodná rozmazleného dítěte (více na Aktuálně.cz Novu hromadně opouštějí reportéři. Vadí jím nový šéf). Francouzskou optikou ale odcházející čtyřka ukázala, že má morální kredit a ctí profesní žurnalistické hodnoty.

Navzdory tomu, co psala některá média, nejde na Nově o koordinovanou akci, ale o rozhodnutí čtyř jednotlivců a jejich svědomí. Rychlé podání výpovědí je tedy více než afektem, logickým krokem k nejrychlejšímu odchodu z redakce. Výpovědi se zpravidla podávají k poslednímu dni v měsíci, po nich následuje výpovědní lhůta. Přestupný rok hrál redaktorům do karet.

O klauzuli svědomí, nástroji, který od roku 1935 upravuje francouzský zákoník práce, Code du travail, se toho u nás moc neví. I odborná literatura mlčí. Přesto je případ výměny ředitele zpravodajství TV NOVA do očí bijící ukázkou, kdy by se klauzule svědomí dala uplatnit. Jen kdybychom měli zákon podobný tomu francouzskému.

Stručně řečeno, klauzule svědomí chrání francouzského novináře před změnou směřování média, pro které pracuje. Jinými slovy, pokud dojde ke změně editorské linie, má novinář právo svůj pracovní poměr ukončit a od zaměstnavatele požadovat jeden měsíční plat za každý odpracovaný rok pro dané medium. Zákon 761 – 7 francouzského Code du travail ve třetím bodě doslova uvádí: „Výrazná změna charakteru nebo směřování novin nebo daného periodika, pokud tato změna způsobuje zaměstnanci situaci poškozující jeho čest, pověst, nebo celkovým způsobem poškozuje jeho morální zájmy.“ Podobně zákon pamatuje i na změnu většinového vlastníka (klauzule odkoupení), na kterou se vztahují stejné podmínky o výši odstupného.

Vágní definice zákona dává prostor pro argumentaci a dokazování změny editorské linie může být složité. Zvlášť v případě TV Nova, kdy je hranice mezi infotainmentem a bulvárem často velmi tenká. Přesto historicky nejznámější případ uplatnění klauzule svědomí, kdy se tři asistentky redakce, které se ani nepodílely na tvorbě článků, soudily s vedením časopisu Voici kvůli odklonu od editorské linie, skončil vítězstvím řad novinářů a dodnes slouží jako precedens. Soudci nejvyššího francouzského soudu (Cour de cassation) tak dali jasně najevo, že dle nich novinář k výkonu své profese svědomí jednoznačně potřebuje.

Teoreticky, tedy pokud bychom televizi Nova přenesli o tisíc kilometrů na západ, mohl by po nástupu Vladimíra Mužíka a jeho změn ve výběru a zpracování zpráv každý z redakce zažádat o podobné odstupné. Redaktoři, moderátoři ale i editoři, kameramani, střihači, korektoři, archiváři a snad možná i maskérky. Každý by mohl dostat jeden plat za každý odpracovaný rok a odejít ve vší slušnosti. Místo toho jsou teď reportéři označováni za rebely, hysterky a dokonce i amatéry, když odcházejí bez domluvené jiné práce. Člověk by od kolegů z ostatních médií čekal spíše zastání, místo toho ale někteří (například server DigiZone) odcházející čtyřce házejí klacky pod nohy články o tom, jak o ně jiné televize nestojí.

Před osmdesáti lety, při předkládání zmiňovaného zákona, argumentoval francouzský poslanec Émil Brachard slovy, která jsou v dnešní situaci více než aktuální: „…Je také možné, že tato postupná změna nebude na první pohled zřejmá, nebo bude vedením zapíraná. Novinář, který pro dané noviny pracoval patnáct let, může tedy mít velmi závažné morální důvody, pro které nebude akceptovat nové vedení. (…) bude pro něho nemožné přijmout dogma nebo podporovat taktiku, se kterými nesouhlasí.“ Brachard v té souvislosti mluvil o tom, že novinář má v takové situaci na výběr mezi rezignací na své svědomí, nebo obrovským rizikem, které vyplývá z podání výpovědi, proto navrhoval svědomí novinářů chránit.

Francouzi jsou národem demonstrantů a jsou si dobře vědomi síly davu. Francouzská revoluce nebo hromadný odchod novinářů listu Les Echos v roce 2007 po nástupu nového vlastníka jsou toho důkazem. Pět reportéru domácího zpravodajství Novy by tedy nemělo být za své rozhodnutí trestáno, nýbrž ceněno. Nerezignovali totiž na své svědomí, nehodlali přijmout dogma a taktiku, se kterou morálně nesouhlasí, a tyto obavy jsou pro ně závažnější než to, jestli najdou jinou práci.

Stále máme snahu hledat inspiraci na západě, tak ať teď TV NOVA ukáže, jak slušný je zaměstnavatel, jak si váží svých dlouholetých zaměstnanců. Ať se se čtveřicí reportérů rozloučí, poděkuje jim za jejich přínos pro firmu, finančně je ocení a nechá je jít. Mám pocit, že tohle je ale spíš scénář na sci-fi než na dokument, jsme totiž (bohužel) stále v Česku a ne ve Francii.

Veronika Pitrová

Studentka Erasmus Mundus Master: Journalism, Media & Globalization, Universiteit van Amsterdam

Reference:
PITROVÁ, Veronika. Klauzule svědomí a odkoupení jako ochrana morálních hodnot francouzských novinářů. Praha, 2010. 79 str., LXXXIX. Bakalářská práce. Univerzita Karlova, Fakulta sociálních věd, Institut komunikačních studií a žurnalistiky.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Děláte si srandu?
Proč by někdo, kdo chce dobrovolně odejít měl dostat odstupné?

Za co? To nedává žádný smysl.
06. 03. 2012 | 16:52

Xaver napsal(a):

Tisíce lidí pracovalo v ČKD. Ale to co z ČKD zůstalo směřovalo jinam. Dostali ti lidé z ČKD také to vysoké odstupné? Napsali tenkrát novináři, že by ho měli dostat ?
06. 03. 2012 | 16:57

Vlkodav napsal(a):

Odstupné zaměstnanec dostane, když ho zaměstnavatel vyhodí (zákoník práce a další smlouvy). Ale tady jde o peníze když zaměstnanec DOBOVOLNE odejde.
Když může novinář, proč né horník, kterému se nelíbí nové pracoviště, nebo řidič tramvaje, jemuž přidělili novou linku a zdá se mu nebezpečná?
06. 03. 2012 | 17:13

Martin napsal(a):

Smysl to dává. Jde o přesvědčení a snahu dělat práci dobře. To, čím zpravidla disponují jen skuteční novináři. Pokud nastoupí nový nadřízený s bulvární minulostí a bude aplikovat své postupy, logicky se nesetkají s pochopením seriózních zpravodajů, kteří se snaží o pravý opak v už tak polobulvárních TN. Kdo článěk přečetl celý a zamyslel se, nejspíš chápe, že neodešli tak úplně ze své vůle - je to jako by zrušili vaší pozici a nahradili jí jinou, o mnoho méně společensky přijatelnou. Spojitost s ČKD apod. nevidím nikde, na takové příspěvky typu "Xaver" snad ani nemá smysl reagovat.
06. 03. 2012 | 17:15

Puck napsal(a):

Pro Xaver :
Pokud by ČKD začala místo lokomotiv vyrábět atomovou bombu, pak by bylo odstupné aktuální i pro jeho zaměstnance, kterým to svědomí nedovolí.
Zrovna tak doktor, který by dostal za úkol provádět eutanázii, by v případě, že pro něho nemocnice jinou práci nemá, odstupné dostat měl.
Jsem překvapen, že francouské právo myslí i na takový fenomén, jakým je svědomí.
06. 03. 2012 | 17:45

Puck napsal(a):

Kruci, já to bez chyb nedokážu. ...francouzské... :-)
06. 03. 2012 | 17:47

prak napsal(a):

Martin- napsal jsem Vám pomyslnou jedničku. Více takových diskutujících!
06. 03. 2012 | 18:20

český maloměšťák napsal(a):

Puck
Dobrá osvětová činnost.
:)
Zrušil jsem pozice ve firmách, které vyrábějí zbraně.
Jenže ono je to v globalizovaném světě trochu komplikovanější.
Můžete totiž v dobré víře držet akcie firem, které vyrábějí čipy. Jenže ty pak mohou být součástí zbrojních systémů.
A stejně je tomu i s tou atomovou bombou - respektive může být.

Také mě překvapuje jak se zejména tkzv. manifestní pravičáci - hlásné trouby kapitalismu, natřásají coby sufražetky feudalismu.

P.S. Zajímavý případ - aktuální - tvoří český katolický klerus - na jedné straně hýkají stále o Kristu a chudobě a na straně druhé v dobách, kdy je hospodářská a nasává díky ní i zjevně krize společenská - tak chtějí nejen jistinu dosti pochybných nároků - ale i úroky.
Pane Puck - nevíte jak vysoké dává Vatikán odstupné ?
/řečnická otázka - byť i jen jedna výpověď ze strany takzvaných vězňů svého institucionálního svědomí je krajně nepravděpodobná/
06. 03. 2012 | 18:24

dennis napsal(a):

SVEDOMI a ceske zakony
a iniciativy ceskych zakonodarcu. Mila autorko blogu, uprimne jsem se zasmal. Ale reknu Vam, byl to veru hor'ky smich. Chapu, ze o idealy se musi bojovat, i takovy zakon by si zaslouzil, aby se o nej bojovalo. To by ovsem musely padat hlavy. V dnesni mafianske kleptokreticke demokracii by muselo padnout premnoho hlav. Mozna, ze k tomu mame nakroceno. A solidarita novinaru? Solidarita Novinarskeho svazu? Existuje vubec v dobe "svobody slova" neco takoveho?
06. 03. 2012 | 18:44

Puck napsal(a):

Pro česká maloměšťák :
U zbraní je to trochu jinak, ty jsou potřeba i k obraně.
Hned, jak jsem to napsal, začal vrtat červíček, že svědomí, v případě výroby jaderných zbraní může být také škodlivé.
Svět za SSSR stál na vzájemném odstrašování. Takže ono je to všechno trochu složitější.
Když už člověk vymyslel takovou šílenost, jakou je několikanásobné zničení života na zemi ( vyjma toho nejprimitivnějšího ), je pak už těžké mluvit o svědomí. Vždycky se může vyslytnout šílenec, který takové slovo nezná.

Církev a svědomí ? Vyloučeno ! Křesťanství a svědomí ? Jeden z pilířů učení !
06. 03. 2012 | 18:53

Čochtan napsal(a):

"Teoreticky, tedy pokud bychom televizi Nova přenesli o tisíc kilometrů na západ, mohl by po nástupu Vladimíra Mužíka a jeho změn ve výběru a zpracování zpráv každý z redakce zažádat o podobné odstupné. Redaktoři, moderátoři ale i editoři, kameramani, střihači, korektoři, archiváři a snad možná i maskérky. "

Autore, zapomněl jste na kuchařky v kantině, uklízečky a hajzlbáby.
06. 03. 2012 | 19:10

Čochtan napsal(a):

"..pokud tato změna způsobuje zaměstnanci situaci poškozující jeho čest, pověst, .."
Chápu, že změna pravicových novin na levicový plátek poškozuje novinářovu čest a pověst. V opačném gardu ale dozná jeho pověst vysokého zhodnocení. To by pak měl platit on svému zaměstnavateli.
06. 03. 2012 | 19:19

Daniela napsal(a):

Výbroně Verčo!
06. 03. 2012 | 19:34

neo napsal(a):

Sladký, jsem sice neo, ale neumim vyvolat smazané útoky a vulgarity a ty to samozřejmě moc dobře víš.
06. 03. 2012 | 19:44

bella ciao napsal(a):

Nezbývá, než se přidat k Daniele (19:34).

Je pozoruhodné, jak lidé, kterým pojem svědomí nic neříká trpí nutkáním dávat ostatním lekce z toho, co dává smysl a co ne. Myslí, že pokud jim vyhovuje konzumovat místo informací sračky, měli by se s tím spokojit i ostatní a nevytahovat se na ně.
06. 03. 2012 | 23:59

Michal Macek napsal(a):

a nevite jestli odchazi i ta geialni reporterka co udelala reportaz o tom ze voda v mrazu zmrzne?
07. 03. 2012 | 06:16

Medikolog napsal(a):

Autore a spoludiskutující,

copak Lauderova NOVA kdy vysílala a vysílá programy na jaké dostala licenci? Redaktoři vysílají v zaměstnaneckém poměru to, za co je jejich šéf dosazený majitelem plati. Naprostou volnost by neměli ani v případě, že by byli sami majiteli. Museli by se přizpůsobit požadavkům inserentů i vkusu diváků.. aby měli sledovanost a tedy i inserenty. Za projevení některých názorů by brzy skončili dokonce ve vězení.

Když páni redaktoři DOBROVOLNĚ odešli, ZJISTILI, ŽE NEJSOU NENAHRADITELNÍ. Každý JE nahraditelný. Naprosto každý.

Divím se, že autor nejméně půl roku mlčí, když MPSV snížilo podporu v nezaměstnanosti zaměstnancům, kteří SAMI DAJÍ VÝPOVĚĎ resp. jejich zaměstnanecký poměr SKONČÍ DOHODOU. Jsou snad podle autora novináři nějací supernadobčané pro které neplatí platná právní úprava platící pro všechny ostatní zaměstnance? Ani ti si nechtějí špinit vlastní čest a pověst šikanou zaměstnavatele nebo jím jmenovaným nadřízeným.. také by měli dostat odchodné na jaké nemají nárok a ještě k tomu plat za každý rok trvání pracovního poměru? Starým dělníkům vyhozeným po padesátce z fabriky kde dřeli od vyučení by jistě těch vašich kupř. 36 platů za práci od 18 do 54 let + odchodné... také přišlo vhod.

Jakpak tomu je v případě starých zaměstnanců "odejitých" ve Francii? To NENÍ ŘEČNICKÁ OTÁZKA pane autore. Snažně vás PROSÍM o stejně kvalifikovaný rozbor, jako jste uvedl u francouzských novinářů. Kvůli rozsahu klidně ve vašem následujícím blogu. Předem vám děkuje

a přeje hezký den Medikolog
07. 03. 2012 | 07:37

gogo napsal(a):

Oni ti novinári jsou vubec ñejak ďivni
. -
Çhtel bych mit jejich problemy. A svedomi novinare- po r 89 u ñas neexistuje. Z komunistu pres noc nejzurivejsi antikomousi
07. 03. 2012 | 08:00

drevokocůr napsal(a):

nejhodnotnější zpravodajsá zpráva na TN Nova z posledních doby byla reportáž, jak v České Třebové jakémusi panu Vaňousovi v mrazech zmrzl záchod. Kamerou detail zašlé záchodové mísy, pak rozhovor s majitelem před brankou, který říkal, že má záchod venku a že musí šetřit, tak má přiškrcené ventily na radiátoru no a že bohužel neodhadl, že ty mrazy mohou být tak silné.
07. 03. 2012 | 08:37

Abe Normalni napsal(a):

Ja se nastacim divit...To je mazec. Pokud bych nevedel, ze mluvime o TV N@VA a jejich "zpravach"... Predstava, ze by tahle particka amaterskych bulvarnich nicek mela mit narok na "1mesicni plat za kazdy odpracovany rok" kvuli svemu moralnimu kreditu me rozsmala k slzam.
Dcerenko, vstavej! Novinari nejsou jedini, kteri svuj morlani kredit vkladaji do sve prace. Nikdo z nas nema narok zadat odstupne, pokud se rozhodneme odejit z mista, ktere nas moralni kredit ohrozuje. Za penize prodava svoji moralku jen prostit(ka)
07. 03. 2012 | 09:45

bella ciao napsal(a):

Medikolog
Lidé jako vy jsou natolik posedlí myšlenkou, že by se ostatní měli mít hůř než oni, že jim nezbývá v hlavě místo na hledání cest jak se mít lépe.

Myslím lépe jako celek, jako společnost žijící na určitém území.
(Neradi to tu slyší, ale ve skutečnosti to znamená národ, není tím nijak vyloučeno, že jeho členové mohou být tu hnědí, tu černí nebo mít šikmé oči.)

Pokud nebudete prosazovat principy, které umožní lidem, dodávajícím vám informace zdvihnout hlavu a přestat dělat špatně placené prostituty (od oslavování dobrotivosti Františka Josefa přes tatíčkování masarýčkování, zavšeckomůžoužidi druhé republiky, úspěchy skupiny armád Střed pod Stalingradem, nehynoucí lásku k JVS, pravdu a lásku až po demokratický kapitalismus; všechno řitní akrobacie), do té doby budou vaše myšlenky takové jaké jsou. Sbírka požitých kondomů.
07. 03. 2012 | 10:41

český maloměšťák napsal(a):

Mimochodem /k etice byznysu na Nově coby hlásné troubě "českého veřejného života" (a o čem jiném média coby opinion market makeři témat k probírání jsou ???)/

http://www.cetv-net.com/en/contacts/index.shtml

Mintflower Place
4th Floor
8 Par-La-Ville Road
Hamilton
Bermuda

http://www.investmentinternational.com/_bermuda_tax_haven.asp

--------------------------------------------------
http://www.cetv-net.com/en/investors/debt.php
07. 03. 2012 | 11:48

Vladimír napsal(a):

To mi rozum fakt nebere, sáma autorka říká, že je to tak vágní, že si to může vyložit každý jak chce, tzn. že je to dost paskvil ... i smysl zákona mi uniká, dělat z novinářů privilegovanou skupinu na trhu práce, která de-facto může vydírat zaměstnavatele tak, aby nemohl měnit směr svého podnikání, to může napadnout jenom Francouze ... A zastávat se Haupfogla? https://www.youtube.com/watch?v=HKFVhDhm7-w - tohle je podle Vás novinář?
07. 03. 2012 | 14:56

Holubář napsal(a):

bella ciao:
Je zřejmé, že o mediální realitě v ČR toho mnoho nevíte. Skromnost stranou - já ano. A proto zcela dávám za pravdu Medikologovi.
Jeho tvrzení myslím platí obecně (či jeho údiv, nevím přesně jak jeho text charakterizovat). A v přípdě TV NOVA to pak platí dvojnásob. Pokud žijete v přesvědčení, že až dosud redaktoři (až na výjimky) TV NOVA nebyli placenými prostituty a že to nastává až teď, pak moje úvodní tvrzení o vaší znalosti médií platí také dvojnásob.
Nic ve zlém, ale nenechte se médii zblbnout, prosím.
07. 03. 2012 | 16:47

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy