Jaké bude (či by mělo být) Česko v roce 2020

07. 08. 2012 | 09:20
Přečteno 3066 krát
Hana Malinová: Šuplíkáři

Myšlenka Rosanne Haggerty měla být lékem na obzvlášť skličující problém společnosti – bezdomovectví. Radikálové při návrhu na jeho řešení volně navázali na Hitlerovu myšlenku likvidace bezcenných lidí, kam podle nich patřili nejen mrzáci a duševně choří, ale i ti, co ostatní obtěžovali svým smradem, hlukem, závislostmi a žebrotou. Většině národa by vyhovovala spíše politika vystěhování nebo odklizení bezdomovců někam jinam, ale nedalo se dost dobře určit místo, kam by se mohli odklidit. Mars byl daleko a údajně tam nejsou podmínky k životu. Na Zemi pro ně místo není, všichni se totiž řídí heslem: Ano, je třeba bezdomovce někam odklidit, ale sem ne. Jen málo lidí si uvědomuje, že bezdomovci jsou prostě jedni z nás, a že je tudíž třeba v naší společnosti vytvořit pro bezdomovce podmínky pro důstojný život, protože stát se bezdomovcem je šancí každého z nás.

Mezi tyhle moudré „bílé vrány“ patřila i Rosanne, která vyšla z myšlenky renovovat místa, kde bezdomovci živelně přebývali, a zde pro ně vytvořit podporované bydlení.


Úvaha je součástí seriálu o budoucnosti této země. Informace o projektu naleznete zde.

Prvním takovým místem, kterého se ujala, byl zchátralý hotel Times Square v New Yorku a později ruiny hotelu Prince George tamtéž. Nákladem 500 000 dolarů vzniklo v hotelu Times Square 653 buněk pro podporované bydlení a centrum doprovodných sociálních a zdravotních služeb. Dlouho tato myšlenka míjela uši těch, kteří v tu dobu v Evropě demokraticky rozhodovali o těch druhých, nicméně s prohlubující se recesí se stále více opuštěných objektů stávalo útočištěm bezdomoveckých skupin. Do finančních problémů, konkursu a následného úpadku se dostávaly dokonce nedávno renovované hotely a penziony. Zkáza se plíživě, ale nezadržitelně blížila k centru města. Vznikal začarovaný kruh, lidé necestovali vůbec, nebo jen omezeně, města závislá na turistickém ruchu se měnila ve stále těsnější a de facto nepříjemné skanzeny plné hladových vlčáků toužících po turistických peněženkách. Cestování bylo stále méně příjemné a navíc nebezpečné – navzdory bezpečnostním opatřením a tvrdé mediální kritice. Taxikáři opět vyrukovali s živelnou tvorbou cen, jídla ve většině restaurací (a to nejen v centru) byla předražená a nekvalitní. Lidé omezovali svůj pobyt v ulicích města, takže vzrůstajícímu počtu bezdomovců ubylo objektů, které mohli oslovovat se žádostí o finanční a později i jakýkoliv jiný příspěvek, zejména o stravu. Z jídel byly nejvíce žádanými sladkosti – tyčinky, oplatky nebo bonbony.

V létě bezdomovci nepředstavovali pro město až tak vyostřený problém, většinou nebyli agresivní a nakonec se spokojili i s polévkou poskytovanou jednou z posledních charitativních organizací, kde nacházeli útočiště.

Krušná ale byla zima. Občasné silné mrazy zapříčiňující vysokou úmrtnost bezdomovců poutaly pozornost médií a následně i evropského řídicího centra. To mohlo nepříznivě ovlivnit už tak se tenčící přísun podpory pro sociálně slabé a mohly by se dokonce vynořit otazníky, co se vlastně s tou dotací děje. Bylo třeba situaci s bezdomovci viditelně řešit, a proto se vedení města dopracovalo k již více než 20 let starému dokumentu o Rosanne Haggerty a jejím počínání v New Yorku. Město nechtělo rozjet nic ve velkém, jen tak něco, co by uklidnilo evropské řídicí centrum a ukolébalo novináře.

Prvním opatrným a ojedinělým pokusem byla rekonstrukce opuštěné vily na rozhraní dvou městských částí; po nezdařených restitucích připadla vila opět městu a teď se měly obě městské části podílet na řešení otázky bezdomovců ve svých obvodech. Na rozdíl od americké předlohy byla nakonec přestavba a úprava prostor mnohem skromnější. Opravena byla hlavně vnější fasáda, zato ve vnitřních prostorách proběhly jen nezbytné, spíše kosmetické úpravy. Nicméně 8 pokojů s příslušenstvím (na tom evropské centrum trvalo) čekalo na své nájemníky.Vzhledem k tomu, že v té době už bylo ve městě napočítáno více než 20 000 bezdomovců, nemělo být obsazení buněk problémem. A nebylo – do každého pokoje bylo umístěno 4 až 5 žadatelů o podporované bydlení a radní obou městských částí si alespoň na chvíli oddechli.

Ne však nadlouho. Špatné izolace, nefunkční větrání, v podstatě nedodržení základních hygienických a stavebních norem brzy přinesly své kyselé ovoce. Nemožnost se izolovat od intimního života ostatních udělala z „vysněného“ pobytu peklo. Nejen spolubydlící, ale i ti v sousedních buňkách slyšeli a hlavně cítili zažívací problémy ostatních. Byly nemalé, díky nepravidelné a nekvalitní stravě a občasnému holdování alkoholu. Pít však bylo možno jen v omezené míře, silná opilost mohla být a často byla důvodem k vyloučení ze společného bydlení. Bydlící se střídali a jediným kritériem pro přijetí byla nouze, resp. bydlení na ulici, parku nádražích – tzv. outdoor. Časté byly krádeže, vzájemné napadání, hádky. Přemýšlelo se o izolaci jedinců v rámci buňky a nakonec se objem celé buňky rozdělil minimálně na čtyři samostatné prostory se společným sociálním zařízením. Díky jejich speciálnímu způsobu uzavírání prostřednictvím vysunovací boční stěny se jim začalo říkat šuplíky.


Pavel Malina


Život v šuplíku byl bezpečnější a pohodlnější než na ulici či v jiných zařízeních, nicméně nebylo s kým si „pokecat“. Jakmile se člověk zavřel do šuplíku, nebyl důvod jej znovu otevírat, pokud na něj nepřišla tělesná potřeba či nepociťoval touhu se osprchovat. Jediným místem setkávání byl prostor před vchodem do dvorku, kam se chodilo kouřit. Nekuřák tam však vypadal divně, a tak bylo lepší zůstat v šuplíku, případně prohodit pár slov se spolubydlícím před záchodem nebo sprchou, či si počkat na návštěvu sociálního pracovníka. Ten většinou neměl moc chuti se „vykecávat“; rozdělil úklidovou službu, zkontroloval jednotlivé buňky a celkový stav domu – a vypadl.

Tato samospráva fungovala až do zimy 2020, kdy uhodily mimořádně silné mrazy. Tlak na přespání kdekoliv, kde by člověk neumrznul, se zvyšoval. Šuplíkáři se stali jakousi šlechtou mezi lidmi v nouzi a na jejich obydlí byl vyvíjen ze strany bezdomovců stále větší tlak. Napřed se jen krčili před vstupními dveřmi, až byli vpuštěni do chodeb. Postupně vypáčili zámky od buněk a obsadili záchody a sprchy. Pokud se člověk chtěl jít vysprchovat anebo na záchod, musel je požádat, aby mu prostor uvolnili. Nakonec jsme se přestali téměř sprchovat, protože bezdomovci neustále nadávali, že musí chrápat na mokré podlaze. Později odmítali vzdalovat se z toalet i během naší potřeby a s výrokem Neser mě a ser zůstávali obtočeni kolem mísy. Na druhé straně se nelze divit jejich lpění na obsazeném prostoru, protože pokud se (byť jen na chvíli) vzdálili, stávalo se, že po návratu jejich místo už bylo obsazeno někým jiným.

My jsme byli stále opatrnější a naše šuplíky jsme ustavičně zamykali, a to jak zevnitř, tak vně – i během sebekratšího odskočení si.

Včera se mi docela dařilo, prodal jsem celkem devět Nových Prostorů. To je časopis, který prodáváme, a z každého prodaného kousku máme polovinu. Z toho většina z nás šuplíkářů žije, přece jen musíme platit malý nájem, něco jíst, pít a někdo kouřit. Já nekouřím, tak jsem si mohl dovolit koupit ještě jednu petlici a zámek a zašupovací závoru, abych si svůj šuplík lépe zajistil proti vetřelcům. K některým z nás se do šuplíku vloupali bezdomovci s tím, že si jen lehnou na zem, a teď už šuplíkáře vyhazují z jejich vlastní postele.

Tomu jsem chtěl předejít, a proto jsem hned po návratu do domu začal na svém šuplíku pracovat: zvenčí jsem připevnil pomocí šroubováku na kapesním noži petlici a zevnitř závoru. Teploty venku klesly pod minus dvacet, a tak se dal očekávat další příval promrzlých, nemytých a přiopilých bezdomáčů. Šel jsem se již navečer preventivně dvakrát po sobě vyčůrat, abych nemusel jít v noci, což znamenalo otevírat šuplík, slézt dolů a klopýtat přes bezdomáče, kteří byli nejen stočeni na záchodě, ale posedávali a polehávali všude: v chodbičce před záchodem, ve sprše, jeden spal dokonce vestoje opřen o žebřík vedoucí k mému šuplíku. Zavřel jsem šuplík na obě závory, tu starou i tu dnešní novou, ulehl na lůžko, přetáhl přes sebe i přes hlavu duchnu (jediné, co mi zbylo po rodičích) a rozsvítil baterku. Nebylo dobré, když venku prosvítalo ze šuplíku světlo, to na vás pořád někdo tloukl a řval, ať ho pustíte dovnitř. Postupně jsem se uklidnil a začetl se do posledního Nového Prostoru, který jsem neprodal, a tak mně zbyl. Pokaždé jsem si ho přečetl od A do Z, občas jsem do něj i napsal, ale poslední dobou se nic nedělo, aspoň ne nic zajímavého. Že je všechno čím dál horší, to nakonec viděl každý, tak proč s tím otravovat.

Najednou jsem z chodby uslyšel křik, opilé hlasy a mlácení na stěny šuplíků v sousedních buňkách: Otevřete, hajzlové, než vám to tu rozmlátíme. Zhasl jsem baterku, stočil se do klubíčka a čekal. Pak někdo vešel k nám do buňky, odkopl ležící na zemi a stoupal po žebříku nahoru. Ten někdo se zastavil před mým šuplíkem, kopl do něj, až závory zapraštěly, a zařval: Otevři, ty podělanče, ty elito!

Hana Malinová

Autorka je socioložka, hudebnice, autorka divadelních her a především generální ředitelka organizace R-R neboli ROZKOŠE bez RIZIKA.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Otázka zní: Bude ještě vůbec "Česko" v r. 2020?
07. 08. 2012 | 09:46

Béda napsal(a):

Jinakcelý ten článek pomíjí jednu základní věc. Bezdomovectví nelze řešit provizorním bydlením. Bezdomovectví je důsledek ztráty možnosti prací si opatřit prostředky k úhradě základních životních nezbytností jako je bydlení, teplo, potraviny... a následného rozpadu hodnot.

Bezdomovectví je důsledkem selhání společnosti,která proměňuje stále větší část svých obyvatel v nepotřebný a nechtěný "odpad".
07. 08. 2012 | 10:04

Michal Macek napsal(a):

cesko v roce 2020

7/8/2020 05:40 : dnes pujdu ven.mam takovy hlad ze se to uz neda vydrzet.s trochou stesti najdu nejakou zmrzvolu driv nez si ty "veci" co na povrchu behaji najdou me.

7/8/2020 06:35 : dorazil sem na krizovatku pod jungmanovou ulici,cestou sem nenarazil ani na jedineho krysaka - to je divne.vubec je tu v podzemi nejake podezrele ticho.stisku pazbu pistole co mi visi u boku a uklidni me to i kdyz vim ze mam jen tri naboje.hazim si pytel na zada a splham nahoru po zebriku at uz to mam za sebou

7/8/2020 07:10 : viko kanalu bylo primrzle takze odhodit ho stranou dalo trochu vic prace nez obvylke.venku je nejmene -35 ale nastesti nesnezi a ani nefouka silny vitr,tmave sedymi mraky pronika trochu svetla viditelnost je dobra...nevidim zadneho krysaka ani zadnou z tech "veci" ale bohuzel nevidim ani zadnou zmrzvolu - aby taky jo,bylo by to moc stesti najednou.prehazuju si pytel na druhe rameno a vydavam se zmrzlym kanonem ktery byl drive Narodni tridou

7/8/2012 08:12 : zdalo se mi ze sem nahore na strese narodniho divadla zahledl nejaky pohyb ale kdyz zvednu hlavu je to pryc - pokud to tam vubec kdy bylo.slysim nejaky hluk tak se zastavuji a snazim se posloucham pres huceni vetru.ano - slysim silny motor,neco se blizi do Palecaku.nachazim si ukryt pod hromadou zmrzle suti a cekam co bude dal....

pokracovani priste :D
07. 08. 2012 | 10:14

český maloměšťák napsal(a):

Já to vidím takhle.
1.1.2020 ve 12.00 pan prezident Drobil národu sdělí, že už není co rozkrást a zprivatizovat a že se to teda celé zavírá.
Případné stížnosti a podněty k došetření toho, jak k tomu všemu vlastně došlo, budou moci občané Kradistánu Paranoidního nadále posílat na Bendův " Úřad pro pořádek a Právo" .
Ale už pouze v čínštině.
07. 08. 2012 | 10:37

Gustáv Kočí napsal(a):

Porada doktoru Rathovi kterak stráže přelstíti a na svobodu zdárně uprchnouti z kartouzy litoměřické:
https://www.youtube.com/watch?v=6nk1VWZ3r8Q
07. 08. 2012 | 10:39

Jana Pechová napsal(a):

Béda
Bezdomovectví je důsledek. Ale něčeho jiného, hlubšího, než píšete.
Drtivou většinu bezdomovců utvořilo jejich původní rodinné prostředí. Jde o lidi s nízkou, téměř neexistující životní motivací a těžkou poruchou vůle. Řada z těchto lidí je také duševně chorých, ale nikdo to s nimi nikdy neřešil.
S tím selháním společnosti bych byla opatrná: tento jev nelze řešit tak, že do těchto lidí budete cpát peníze, aby vám nebyli na očích.
07. 08. 2012 | 10:46

MaB napsal(a):

Jana Pechová
Asi máte pravdu, že většina bezdomovců má problém s motivací a určitá část jsou duševně nemocní.
Nemáte pravdu, že ti duševně nemocní (nebo alespoň část z nich) nebyli "řešeni". Nemalý podíl duševních nemocí současná medicína efektivně léčit neumí, a ti lidé často nějakou formou terapie prošli, jenže bez výsledku.
Problémem současné doby je velký tlak na lidi, kterému někteří nestačí. Místa vrátných nebo topičů a podobná, ve kterých se ti slabší mohli uplatnit, jsou nyní na velkém ústupu. I bezpečnostní agentury si své lidi vybírají, rozhodně se neuplatní každý.
Konečně, základním poukazem na to, že společenské faktory jsou rozhodující, je minimální výskyt bezdomovců za minulého systému.
07. 08. 2012 | 10:54

Béda napsal(a):

Jana Pechová,

jisťa. Výchozí stav. Rozpadá se totalita a neexistuje žádné bezdomovectví. Čím si žijí elity lépe (viz hodnocení velkého vynálezce Václava Klauna - on si myká, tedy čím si My elita žijeme lépe) tím víc narůstá navzdory technickému pokroku, efektivitě práce... počet bezdomovců. Za výchozího stavu tito lidi měli pracovní návyky. Až časem postupně vypadávali (byli úbytkem pracovních míst vytěsňováni z pracovního koloběhu a ztratili je).

Jakbyste bezdomovectví řešilavy,paní Jano? Myslíte, že do budoucna bude bezdomovců (po ztrátě práce přichází obvykleexekuce) bude bezdomovců méně anebo více?
07. 08. 2012 | 11:01

Jana Pechová napsal(a):

MaB
Bezdomovecké typy byly za minulého režimu na střídačku ve vězení s dobou, kdy v bytech nejnižší kategorie obtěžovali lidi z baráku - než je zase zavřeli (za tzv. áčka v práci).
07. 08. 2012 | 11:02

Miroslav Pivoda napsal(a):

V Česku existuje velký pootenciál pro bezdomovectví a hledání v článku uvedených obyvatelných šuplíků. Proč?
V ČR žije dva a půl milionu důchodců z nichž 800 000 čeká na exekuci svých důchodů - v důsledku podepsání nějaké nevýhodné smlouvy během předvádění nových výrobků. Celkem 32 procent českých důchodců bylo zneužito.
Důchodci byli zneužiti mladými prodejci vyškolenými v agresivním marketingu! Je to snad generační problém? Dovedete si naopak představit společnost, ve které by bylo 32% výskytu pedofilie a "nic se nedělo"?
Důchoci byli zneužiti, protože po vypuštění ze zoologické zahrady socialismu (po roce 1989) se stali bezbrannými objekty, jako kdysi pták Dodo. Je to vina důchodců samotných (že se nedokázali přizpůsobit době), nebo vina pasivního státu?
07. 08. 2012 | 11:09

MaB napsal(a):

Jana Pechová
To byste musela nějak doložit, že "bezdomovecké typy" se kryjí s problematickými nemakačenky za bolševika. Zčásti nepochybně.

Měl jsem souseda. Za komunistů a ještě pár let poté pracoval ve fabrice. V polovině 90. let u nás na Ostravsku propouštěli lidi každý měsíc po tisících. V některých firmách se počty lidí zredukovaly z několika desítek tisíc na několik tisíc, anebo ty fabriky úplně přestaly fungovat.

Soused už pak šanci na hlavní pracovní poměr nedostal, prostě ho nikam nepřijali. Začal pít, sociálka mu přišla na nějaké kšefty načerno, takže ho vyhodili z pracáku. Neměl z čeho platit nájem, takže o byt přišel.

Ještě, než ho vystěhovali z bytu, kde žil od dětství, tak každé ráno vstával o půl páté, protože tak měl tělo nastavené od dob, kdy pracoval na Nové Huti.
07. 08. 2012 | 11:15

Béda napsal(a):

čm,

na Bendův úřad pro právo a pořádek budou mít v r. 2020 se obracet pouze svéprávní občané. Svéprávnosti Komárkovsky pozbydou všichni ne§spěšní, t.j. především bezprizorní,dlouhodobě nezaměstnaní, lidé pod exekucí.
07. 08. 2012 | 11:16

Jana Pechová napsal(a):

Béda
Nevím, pane Bédo, kolik bude za pár let bezdomovců. To záleží na celé řadě okolností. Ale raketový růst jejich počtu nečekám.
Nicku MaB jsem v 11:02 psala, jak to bylo s bezdomoveckými typy za totáče. Nemám to vycucané z prstu - tu situaci jsem poznala velmi zblízka.
Pokud nenarušený člověk miluje volnost a civilizační shon mu zastřihává křídla, odejde třeba na nějaký zapadákov a pořídí si ovce. Neodjede do Prahy na hlavní nádraží.
Pokud běžný smrtelník přestřelí s půjčkami, může na sebe vyhlásit bankrot. Ztratí-li byt, může si najít podnájem či azylový dům a krůček po krůčku se vrátit. Pomocné ruce jsou - stačí je hledat a vyvinout aktivitu.
Bezdomovci se skutečně nerekrutují z běžné populace.
07. 08. 2012 | 11:18

Jana Pechová napsal(a):

MaB
Žádný člověk u nás nemůže zůstat bez příjmu, ani když ho 'pro černé kšefty vyhodí z pracáku'. Ten váš soused začal svoji situaci řešit alkoholem: proč? Už tam vidíte, že něco nebylo v pořádku.
Život není procházka růžovým sadem. Kdybychom každý z nás měli začít nasávat, když se nám něco nedaří, už dávno by byl s lidmi amen.
07. 08. 2012 | 11:23

MaB napsal(a):

Jana Pechová
"Žádný člověk u nás nemůže zůstat bez příjmu, ani když ho 'pro černé kšefty vyhodí z pracáku'"
Můžete mi sdělit, o který příjem se tento váš názor opírá?
Opravdu nic takového není. Zkuste si někde nastudovat hmotnou nouzi.
07. 08. 2012 | 11:30

Cech napsal(a):

Je to opravdu ze života ale východisko je jinde.

Nyní se připojím k názoru pana Bédy bezdomovectví nelze řešit provizorním bydlením.
Bezdomovectví je důsledek ztráty možnosti prací si opatřit prostředky k úhradě základních životních nezbytností jako je bydlení, teplo, potraviny včetně následného rozpadu hodnot.

Vážím si názorů profesionálky jakou Hana Malinová opravdu je.

Bezdomovectví bohužel opravdu je důsledkem selhání společnosti,která proměňuje stále větší část svých obyvatel v nepotřebný a nechtěný "odpad".

Bohužel míra potřeby odpadu je přímo úměrná růstu společenského bohatství a zde je ten zásadní problém.
V naší republice budeme schopni vyprodukovat za těch 8 let, asi více jak potřebné množství onoho společenského "odpadu" ale Kellner nebude spokojen!
Nárůst Kellnerova bohatství je přímo úměrně závislý na minimalizaci společenského "odpadu".
Pokud si to pan Kellner uvědomí, tak zbohatne pokud ne, tak to bude stále rok od roku horší až on a jeho přidružené složky zaniknou.
07. 08. 2012 | 11:30

Veni, vidi, vici napsal(a):

Určitě to bude jiné, než jsou záměry těchto stránek. Tedy vulgární a bludově lživé! Vždy bylo, je a bude to horší o krůček vepředu. Hlavně následných osm let bude o trvalém snižování "žoldáků" z veřejnoprávních zdrojů. O nesvéuživitelné nejde, ti přežijí i v nuzných podmínkách. Jde o drobnou občanskou, středoškolskou přebujelou nevýrobní vrstvu. Ani manuál, ani ne manuál. Vyhraje ten, kdo použije více podprahovek. Přeji vám hodně štěstí v mezilidské džungli!
07. 08. 2012 | 11:36

český maloměšťák napsal(a):

http://www.federalreserve.gov/newsevents/speech/bernanke20120806a.pdf

"....One topic on the frontier of economics and psychology is the neurological basis of human decisions, including decisionmaking under risk and uncertainty, intertemporal choice, and social decisionmaking. Researchers are investigating behavioral tendencies in a variety of circumstances -for instance, by examining human responses to perceived inequality, losses, risk, and uncertainty; the need for autonomy; and the importance for well-being of
social ties and community.
For example, brain imaging research has documented differences in the brain regions that light up in response to losses and gains - a clear
physical manifestation of the “loss aversion” documented in the earlier behavioral studies in economics and psychology. Evolutionary psychologists suggest that humans experienced evolutionary benefits from brain developments that included aversion to loss and risk, and from instincts for cooperation that helped strengthen communities...."
------
K blogu.
Bezdomovecký typ je asi stejně nesmyslnou konstrukcí jako je např. bankrotářský typ anebo milionářský typ.
Vždy půjde o celý komplex příčinno-důsledkových procesů - nejen o typologie
/genetická výbava, charakter, socioekonomické postavení.../.
Takové ty dickensovské figurky, co " to mají vepsáno ve tváři" (či v šatstvu - neb šaty dělaj člověka...to je pravda odvěká...) - takové čisté typy existují jen v literatuře, respektive obecně v kebulích lidí, co si rádi někoho oškatulkují - aby jejich dušička měla klid.
Osobně si myslím, že např. částka cca 650 mil. CZK by měla při správně nastavených parametrech a při fungujících zpětněvazebních mechanismech...měla by být dostačující k tomu, aby příslušné lidé, často velmi dobře formálně vzdělaní - co se týče relevantních oborů a ještě častěji slušně placeni/velmi často z našich daní/....aby dovedli tyto peníze investovat tak, že by se zhruba dvěma stovkám bezdomovců podařilo znovu navázat ten šťastný, povznášející, smysluplný a nádherný vztah, který každý den prožíváme spolu my - sdomovci - na naší cestě vstříc ještě více krásnějším, povznášejícím, upřímnějším a nádhernějším takovýmto vtahům v budoucnosti blízké - ale i té vzdálené.

Pozn.
Částka 650 mil. byla vybraná :( zcela náhodně.
Nic by nebránilo tomu zvolit například částku 870 milionů či např. 3 miliardy. Ale nač jistřit naše nádherné a smysluplné vztahy, že....
...to by přeci odporovalo evoluci našich mozků - todlencto vnášení svárů do kooperativního a společného způsobu bytí.

P.S. recaptcha : Mor hrou
:((
07. 08. 2012 | 11:44

gaia napsal(a):

takové hotely ze šupléků se už běžně staví v Japonsku, kde jsou neúnosné nájmy a málo prostoru a žijí v nich normální lidé, kteří mají své profese a příjmy.

Bydlení je velmi drahé a jeho cena poroste, lidí bez bytu bude víc a víc.

Časopisy o bydlení ukazují neustále vzory bydlení za desítky mega a desítky metrů čtverečních. Tudy ale cesta nevede.
Jednou ty japonské šuplíkové hotely za nájem přijatelný dojde i sem.

Nebo v Německu zas ze starých továren dělají hotely, opraví jen střechu aby nezatékalo a dovnitř nastěhují karavany, které si mohou lidé pronajmout. a mají plno.

Vlastní byt mít, to bude v budoucnu nebetyčný luxus.
07. 08. 2012 | 11:49

Jana Pechová napsal(a):

MaB
Mezi dávkami je i jedna s názvem Mimořádná okamžitá pomoc. Ovšem celý systém se přímo odvíjí od ochoty ke spolupráci na zlepšení vlastních podmínek.
Navíc, měl-li ten váš soused dost na alkohol, pak asi nějaké příjmy měl.
07. 08. 2012 | 12:06

Michal Macek napsal(a):

gaia:

ja kdyz vidim ty ceny bytu napada me jen jedno - kdo to kupuje?
07. 08. 2012 | 12:17

Jarmila napsal(a):

Musí se rozlišovat, ne všichni lidé co vypadají na bezdomovce jsou ve skutečnosti bezdomovci. Často to jsou lidé alkoholici apod., kteří ztratili jakýkoliv pud sebezáchovy, vlastně jsou duševně nemocní, a jako k takovým je třeba jim pomoci. Ti opravdoví bezdomovci potřebují pomoc s bydlením a získáním zaměstnání.
Bezdomovectví je špatnou vizitkou státu. Stát ve kterém se z občana stane bezdomovec je na velmi nízké kulturní i morální úrovni, člověk člověku musí být člověk a ne tupec.
07. 08. 2012 | 12:17

MaB napsal(a):

Jana Pechová
Bavíme se o situaci, kdy je občan sankčně vyřazen z evidence na ÚP, a proto - podle mne - přijde o nárok na dávky, ze kterých by si mohl uhradit nájem za byt.

Vy jste tvrdila, že nemůže přijít o příjem. Teď ustupujete na pozici, že má možnost (pozor, nikoliv nárok!) dostat mimořádnou okamžitou pomoc. No, to sice má, ale MOP na zaplacení nájmu v délce 6 měsíců, než se bude moci znovu zapsat na úp, pochopitelně zdaleka nedostačuje, nehledě na jídlo a další nezbytné výdaje:
http://portal.mpsv.cz/soc/hn/obcane/pomoc (podívejte se na maximální výši částek v MOP, a znovu upozorňuju, že na to není nárok, ale je zcela v diskreci sociálního pracovníka, jestli vám tu dávku přidělí)

Já chápu, že podobné věci narušují pohodlný obraz o světě, kde se bezdomovci stávají jen vámi vytvořené "bezdomovecké typy". Ona stačí ta duševní porucha a situace, kdy nemáte kolem sebe rodinu, která by vám podala pomocnou ruku. Tak křehký je prostor mezi domovectvím a bezdomovectvím.
07. 08. 2012 | 12:20

Jarmila napsal(a):

Žít ve státě tupců a bezohledných chamtivců je cesta do prázdnoty. Všichni budeme krást a parazitovat, kam to povede není těžké si představit. Takový systém vždy skončil.
07. 08. 2012 | 12:23

Jarmila napsal(a):

Jak to končí v USA, masoví vrahové atd. Z USA si skutečně neberme příklad. Kde je všechno jen o penězích a chybí morálka a kulturnost tam se žije těžko a zbytečně.
07. 08. 2012 | 12:29

Jana Pechová napsal(a):

MaB
Já nevím, jaká je situace, kdy je člověk sankčně vyřazen z ÚP: pokud ta sankce byla za černé příjmy, pak bez příjmu jistě nezůstal. Těžko mohu schvalovat jiný scénář: pomoc z kapes daňových poplatníků by měla být vyplácena skutečně potřebným, nikoli jako přivýdělek.
Když ztratíte za normálních okolností nárok na podporu, přichází systém dávek v hmotné nouzi. I ty dostanete ve výši odpovídající nezbytným potřebám. Žádný člověk tedy nemusí zůstat bez příjmu, pokud má alespoň elementární představu o potřebě dodržování pravidel.
Terminus technicus 'bezdomovecké typy' neexistuje: použila jsem ho v této diskusi pro zjednodušení. Jde však opravdu o lidi, které tento jev ohrožuje - jeho kořeny jsou však v osobnosti těch lidí, nikoli ve společenských okolnostech.
07. 08. 2012 | 12:39

santawizard napsal(a):

Jestliže krize bude pokračovat ,tak bude nejenom větší a větší armáda bezdomovců a nezaměstnaných,ale i větší a větší počet vězňů a politických vězňů ve vězeních a bláznů a pseudobláznů v psychiatrických ústavech.(na svobodě jich jako žebráků a zlodějů atd., bude taky za každým rohem)Proto by se už dneska s rezervou měli stavět chudobince pro chudé kapitalisty a tábory (pracovní a výcvikové)pro chudé socialisty.
07. 08. 2012 | 12:41

český maloměšťák napsal(a):

"...Já nevím, jaká je situace, kdy je člověk sankčně vyřazen z ÚP: pokud ta sankce byla za černé příjmy, pak bez příjmu jistě nezůstal. Těžko mohu schvalovat jiný scénář: pomoc z kapes daňových poplatníků by měla být vyplácena skutečně potřebným, nikoli jako přivýdělek.
Když ztratíte za normálních okolností nárok na podporu, přichází systém dávek v hmotné nouzi. I ty dostanete ve výši odpovídající nezbytným potřebám..."
--------------------------
Vyplácení " pomoci z kapes daňových poplatníků skutečně potřebným" :

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=680079

vs

http://aktualne.centrum.cz/domaci/zivot-v-cesku/clanek.phtml?id=682712

Ono je to spíše o nedostatku rozumu...než o nedostatku vůle. O tom znovu věci nazvat pravými jmény.
V Kradistánu Paranoidním něco naprosto nemožného.

Apropo - nevíte někdo , zdy OKD dostaly tenkrát těch 5O mega z fondů EU na výstavbu golfového hřiště na Karvinsku ?
Třeba někdo z vás - dickensistů ? Co vždy uhnete pohledem či se ošklíbnete - když kolem projde chudák bezdomovec....

Maucta.
07. 08. 2012 | 12:59

Medikolog napsal(a):

MaB 11.30

Z čeho váš bezďák zcela bez příjmu platí svůj chlast? Najde-li vyhozené zbytky a prošlé jídlo v kontejnerech u obchodů, OK. Ale alkohol NIKDO NEVYHAZUJE. Nějaký příjem (který proplýtvává za ten chlast), byť nepravidelný, tedy má. Nebo mu alkohol nosí i mimo 6. 12. Mikuláš?

Jiná otázka je, kolik invalidů i "invalidů" žebrá (nejenom) v centru Prahy. Mnozí mladí, tlustě špinaví s umaštěnými vlasy či dredy, páchnoucí a to vše i V LÉTĚ v parnech, pár metrů od náplavky s mělkou Vltavou (umýt se, vykoupat se, vyprat si hadry aby nesmrděly..), zato s typickým výrazem feťáků a alkoholiků co jedí všude kde se jí, ale "zdvořile nepřekážejí" nikde, kde se pracuje..

Perspektiva? Kovbojárna (čeledník) ve stylu první poloviny 19. stoleti na frontieru s ústřední vývařovnou nejlevnějších krmí rozdělovaných PO PRÁCI chlebodárcem/vykořisťovatelem žijícím v panském domě se svými pistolníky.

Veterinární péči si v roce 2020 poskytnou námezdníci navzájem.

Placenou (povinnými paušály přímo sráženými jako daně) duchovní péči zajistí katolickým knězem pověřený mnich, či poučený laik, individuální konzultace na lince začínající 966..konzultace s řádovou sestrou na lince začínající 999.. . Udání jsou přijímána ve všech automatických zpovědnicích z humanitárních důvodů bez příplatku, nebo bezplatně dozorci při robotě na církevních polnostech a v církevních lesích.

Pro vysloužilé budou ústavy chudobinské péče ve zdravých, dobře větraných objektech inspirovaných normovanými vojenskými stájemi... kde jsem jenom takové budovy viděl?
07. 08. 2012 | 13:15

Béda napsal(a):

čm,

bez urážky. Kdo myslíte, že má problém bezdomovectví řešit? Snad kolemjdoucí? Mají vůbec k tomumožnosti? Neměl by to řešit systémově - vytvářením pracovních příležitostí... tak aby ti lidé mohli důstojně žít a nespadli až na úplné dno spíš stát? Tím nemyslím Drábkovo "řešení" veřejnými pracemi za 2.000 Kč měsíčně.
07. 08. 2012 | 13:21

český maloměšťák napsal(a):

Béda
Stát ? Tím státem....to máte na mysli i Kradistán Paranoidní ?
Ten neumí vyřešit ani to, jak nerozkrást dary /peníze EU/.

Možná že po žních....jo - viděl bych to až po žních.
Po žních mají lidé většinou dobrou náladu a tak dají i více na almužnách.

P.S. Drábkův motivační program ....nevím, nevím...ale soudě podle stálého bordelu v ostravských ulicích...se asi všude až tak moc neuchytil. Nebo drábci vykonávají špatně svou dozorčí činnost.
Anebo mají ouřadové strach - že jim někdo rozbije hubu.
Chtělo by to více disciplíny.... či nějaký nový software.
07. 08. 2012 | 13:31

DH napsal(a):

To český maloměšťák
Zákon předkládá vládě ministr práce a sociálních věci Jaromír Drábek.
Podle tohoto návrhu by základní hrubá mzda poslanců vzrostla o dvacet tisíc korun na 76 700 Kč.
Premiér by si polepšil až na 189 tisíc korun a prezident na 222 tisíc korun měsíčně.
Zvýšily by se i poslanecké náhrady.
Českému maloměšťákovi vadí, že v době, kdy se spousta domácností musí uskrovnit, lidé ztrácejí hromadně práci a ti sociálně nejslabší čelí problémům s vyplácením dávek, přijde ministr najednou s něčím, co se český maloměšťák snaží představit, jako aroganci moci.
Prostě český maloměšťák není schopen pochopit jasnou nutnost této vlády refundovat ztráty způsobené krizí.
Prostě český maloměšťák zůstane českým maloměšťákem a zásadní věci nepochopí.
07. 08. 2012 | 13:57

MaB napsal(a):

Medikolog
Jaksi jste si, podobně jako paní Pechová, nepovšiml, že věta: "začal pít" časově předchází událostem pozdějším, čili ještě před ztrátou příjmu. Jestli pije nyní, pochopitelně nevím, protože už u nás nebydlí. Samozřejmě vím, že nemá smysl komukoliv cokoliv vysvětlovat, pokud ten druhý nemá vůli porozumět, takže to píšu jen pro pořádek, nepředpokládám, že to dojde.
07. 08. 2012 | 14:16

český maloměšťák napsal(a):

DH
O platech poslanců jsem nepsal nic. Ani v nejmenším jsem se nepokoušel znevěrohodnit jejich nároky na kompenzaci značné újmy, kterou jim způsobila svými vrtochy krize - která svým příchodem překvapila i takového matadora inženýr Kalousijáš.
Naopak - byl bych pro to,aby se jim zvedly platy na minimálně takovou úroveň jako jsou platy italských poslanců. Ale protože je Itálie daleko - tak s mírnou úpravou - nominál by byl ne v eurech - ale ve forintech. /většina našich poslanců má stejně radši maďarský guláš...než italské špagety/
Zaslouží si to - pracují často do noci a mají mnohem lepší výsledky než právě že ti jejich italští kolegové (a to i přesto, že téměř nikdo z nich až na Paggio neumí italsky). Zejména v oblasti konzumace guláše.

I na ně má tedy velmi pozitivní vliv Drábek - se svými četnými nápady.
Představa, že by jednou skončili jako klienti jeho Motivačního programu je totiž vyděsila natolik, že se na své platy rozhodli podívat i touto optikou.
A postupují tak v duchu přísloví " co můžeš udělat nyní - neodkládej na zítra" a " práce sice osvobozuje, ale peníze a sex taky nejsou k zahození".

Vážíme si jich. My - čeští maloměšťáci.
Vážíme si jich tak moc, že počítám, že jednou si je někde na ulici uvážeme všecky - a to na furt.
07. 08. 2012 | 14:44

český maloměšťák napsal(a):

re : inženýra Kalousijáše
07. 08. 2012 | 14:45

Béda napsal(a):

čm,

řekl bych že v r. 2020 nezůstane odborně oškubaným nic než rozkoš bez rizika. Otázkou je, kdo tu neziskovku bude v té době financovat? Snad ne klienti? Doufám, že management nebude provádět pastorační činnost?
07. 08. 2012 | 15:02

dennis napsal(a):

2012: Rozkos bez Rizika. 2020: ??? Opet budou lide uzivajici vsech svych rozkosi bez nejmensiho rizika; opet budou lide, kteri si svou bidu zavini sami. Tahle futuristicka povidka, ac jsem se musel porad usmivat, ne-li hlasite smat, mi privodila seredne vize. Jak se bude pristich osm let vyvijet pocetni pomer rozkosniku k bidnym? Vize takrikajic depresivni. Jestlize dojde na lamani chleba, nebude to ani rozkosne ani bez rizika. A na lamani chleba dojde.

Pani Pechova,
kdyz si ctu vase texty, citim v sobe optimismus, ktery jsem cerpal z pribehu Timura a jeho party. Kdyz si ctu nazory vasich oponentu, jsem zmateny a mam pocit, ze zivot je mnohem slozitejsi a zaludnejsi. (A pro sebe si opakuji: Vira je dar! Proc se mi nedostava?)

Pane Stejskale,
uz dvakrat jsem si pochvaloval ten skvely napad s anketou vize budoucnosti vzdalene pouhych osm let. Po tretim prispevku nabyvam dojmu, ze pokracovani v ankete bude obnazovat drsnou a nemilosrdnou soucasnost. Hledejte humoristicky ladene vizionare. Kdo se chce zhluboka nadechnout nad dnesni zumpou a zaroven si predstavit ruzovy sad?
07. 08. 2012 | 16:05

Jana Pechová napsal(a):

dennis
Možná je to proto, že jsem prošla hodně složitým a záludným životem, a když se zapojuji do diskuse, tak to není jen teorie podbarvená politickým názorem.
PS: Timura a jeho partu jsem nikdy nečetla.
07. 08. 2012 | 16:14

Medikolog napsal(a):

MaB,

také jsem ale nikde nevyčetl, že po ztrátě práce dostal absťák - tedy vážně, že přestal pít.

Sice ho UP vyřadil z evidence, ale ty černé kšefty mu přece MUSELY ZŮSTAT... a najít si mohl i jiné, pokud mu zůstal mezi "krabičáky" či čím na práci čas. Z vlastní zkušenosti i ze zkušenosti přátel a znánmých vím, že pracák vám práci nesežene. To se musí každý aktivně otáčet sám. A hodně strpět.. a hodně slevit. Najednou nejste starý mazák, ale ucho v jiné firmě. Musíte začínat pokaždé od začátku..

Pití je metla, pokud chlast převezme kontrolu nad konzumentem. Zřejmě jsem nepochopil, že se ten člověk začal řídit axiomem "Vadí-li vám alkohol v práci, přestaňte pracovat". Omlouvám se.. Ale pak zase nemáte ANI NA ALKOHOL.. Bludný kruh většiny bezdomovců s romským přístupem k práci (práce je vážně až poslední šans, jak získat prachy a....)
07. 08. 2012 | 16:27

Béda napsal(a):

Medikolog,

existují povolání (funkce), kde alkohol není na závadu (premiér, ministr financí, poslanec). Bohužel jenom poddaní doplácejí na chlast. Jelitům je tolerován.
07. 08. 2012 | 16:38

Ládik!!! napsal(a):

Z té klenby visí žárovka nebo oprátka?
07. 08. 2012 | 17:31

Al Jouda napsal(a):

Jediným únosným řešením bezdomovectví jsou lágry založené a spravované každou větší obcí. Vojenské stany vytápěné kamny na tuhá paliva, železné postele se slamníky, které si nacpou sami klienti, vyřazené vojenské polní sprchy s ohříváky vody na tuhá paliva a ručním čerpadlem (křídlovkou) - jeden čerpá a druhý se sprchuje, suché latríny, denně zdarma 2 x polévka, chléb a čaj, 1 x za týden toaletní papír a mýdlo.Elektřina pouze na osvětlení stanů - zdroj generátory poháněné upravenými bicykly - klienti se střídají ve šlapání od setmění až do večerky. Humanitární organizace by měly volné pole působnosti a daňoví poplatníci by to hravě finančně utáhli. A žádná samospráva - všichni jsou si rovni a za šikanu se vyhazuje na ulici ! Nikdo by nezmrzl a neumřel hlady a vo, vo, vo tom to je !
07. 08. 2012 | 18:27

honolulu napsal(a):

Pani Malinova, moc krasne umite psat.
Nejvice se mi vsak libi ten problem se zachody. Myslim si, ze nelepe to vyresila nova civilizace v mem kdysi domove v Johannesburgu na Hillbrow.

Novy najemnici naserou do sacku a sacek vyhodi na ulici. Na Quartz Str. a Claim Str. jich bylo 1000 000. Kdyz konecne prisly deste, tak reka sracek tekla dolu na protiuhlou Wolmarants Str. To je kontribuce pravdolaskaru s dobrymi srdci ke zkrasleni enviromentu.

Praha, to bude jednou take veletok sracek, hned jak integrace zvitezi. Nebude to krasne az se budou pravdolaskari brodit pres nejakou prazskou Wolmarants Str....? Uz se tesim.
07. 08. 2012 | 18:33

Fialenka napsal(a):

Mně bezdomovci nikdy nevadili.
Po způsobu jak si poradit s bezdomovectvím bych pátrala ve vyspělých zemích. Radši bych se někde poučila, protože s lidmi, ani když jsou bezdomovci, se nedá experimentovat jako s morčaty.
07. 08. 2012 | 18:43

Fialenka napsal(a):

Dívala jsem se po nějaké statistice kolik je kde bezdomovců, ale nenašla jsem. Jen článek s touhle větou ..."Pokud se někdo v Norsku ocitne na ulici, okamžitě získá bydlení, které nemusí platit, a je mu nabídnuta možnost jeho krizi řešit."

Pak jsem četla vyprávění turistky, že v parcích se přecejen nějací bezdomovci potulují. Číhají okolo piknikových dek na trávníku, ale nechtějí krást, nýbrž čekají na svolení aby mohli odnést prázdnou láhev nebo plechovku, které v obchodě vymění za peníze.
07. 08. 2012 | 19:34

Fialenka napsal(a):

Doplnění ...
To byla turistka v Norsku.
07. 08. 2012 | 19:38

santawizard napsal(a):

Nezaměstnaní a bezdomovci:
Ty chudobince pro chudé kapitalisty a tábory pro chudé socialisty by mohly taky fungovat jako chatita a firma pro výponoc v v domácnosti a v podnikání,jako domácí dílna a domácí kancelář pro kutily a kutilky či podnikatele a podnikatelky.
Slýchávám,že nejvíc co vadí bezdomovcům jsou jakési tvdé pravidla armáda spásy ubytoven atd.kde chudý alkoholik nemá právo jít do postele opilý,že by je i zmrznout k vůli tomu nechali na ulici před domem!!!!
07. 08. 2012 | 20:37

honolulu napsal(a):

Panove, vsechno socialni zlo, ktere vas desi, je celosvetovy trend zavineny priblblymi experimenty politiku, kteri byli radne zvoleni i u vas. Je to jejich neschopnost maskovana schopnosti dobre kecat, ktera vam snizuje zivotni uroven.
Je to vase neschopnost poznat, ze jsou z vetsiny pouze manipulativni zvanilove ovenceni bezcennymi tituly a diplomy, ktere se daji koupit.
Bude to jeste horsi, nez si myslite. Je mala pravepodobnost, ze Ceska republika bude existovat jako samostatna zeme ve zminenem roce 2020....A jak je to u nas ?

75 % Americanu ve veku po 60-letech nema na osobnich kontech vice nez $ 30 000. T.j. disaster pro jejich budoucnost.

Nemovitostni market se uplne zhroutil i ve velmi krasnych mistech, jako je napr. Florida - muj domovsky stat.

Dokonce i Siesta Key, vyhodnocena jako nejkrasnejsi plaz na zapadni polokouly, je plna neprodejnych nemovitosti a poloprazdna.. Globolizace, prerozdelavani majetku, integrace, zdanovani a nekonecne zvysovani poplatku zranilo tu nejproduktivnejsi tridu Ameriky natolik, ze lide kupuji karavany a nechteji se nekde uzazovat a k nicenu vazat.

Pro zajimavost : Diky tomu, ze jsem zazil pad Jizni Afriky, jsem proti tomu vsemu IMUNNI, jedine diky tomu, ze jsem se na to umel pripravit... Vzdy jsem vsak vedel, ze k tomu prijde.

Vas ministr, ktery si koupil apartment na A1A u Miami za
$ 800 000, se muze pokakat. Dnes to ma o 64 % mensi cenu.
Nemovitostni dan na Floride je 4 % z ceny + maitenance (uprava pozemku) je v prumeru $ 300 mesicne. Pojisteni proti huricanum a tornadum, voda, elektrika, TV, telefon, odvoz smeti - to vse pomalu, ale jiste vylidnuje Floridu. Pres 4 1/2 tisice domu je na prodej pouze v Cape Coral (Lee county), ale v Orlandu (Orange county) je to 1 dum z 5-ti.

Zdravotni pojisteni vystoupilo tak prudce nahoru, ze firmy ho nemohou platit pro zamestnance jinak, nez pouze s minimem prepracovanych pracovniku, zatim co za branami podniku je v USA 23 millionu nezamestnanych.
A presto mam rad kapitalismus, protoze se s nim da tak vycurat, jak on vycurava z druhymi. Pad JAR me poucil nikdy nebyt na nikom zavisly. Hlavne ne na ekonomickych strategiich prihlouplych politiku.
Ted se mam dobre a sleduji to kolem sebe se zajmem a nekdy i s poradnym STRACHEM, jak se to bude dale vyvyjet.
Cesi, nedejte se a zadny strach pred velkymi zviraty ! (Oni jsou degenerati.)
07. 08. 2012 | 20:53

santawizard napsal(a):

Honolulu:
Jestli je pravda co říkáte,že ceny nemovitosti šly prudce dolů(místo za 800000 včera to stojí 350000 dneska,tak to je ten správný čas to všechno dneska,jak ve velkém tak v malém ,skupovat,třeba i na hypotéku a potom pronajat za nájemné o něco výš než hyppoteční splátky,dejme tomu..Tímto by se odstartoval nový boom a krize by pomalu ale jistě odešla.
Kapitalismus je třídní společnost.I domácnosti jsou jako se říká od putyky do několika hvězdičkové restaurace.Jenom život pod mostem a nebo nad hvězdičkama je hlava a pata celého problému.
09. 08. 2012 | 14:18

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy